Může prasknout ovariální cysta

Pokud je na vaječníku benigní nádor, musí žena sledovat jakékoli změny v jejím blahobytu. Patologie vyvolává menstruační nepravidelnosti a další komplikace.

V některých případech dochází k spontánnímu prasknutí ovariální cysty, při kterém hnisavý obsah kapsle vstupuje do břišní dutiny. S komplikací se objeví akutní bolest a je nutná okamžitá hospitalizace oběti. Jinak není vyloučen smrtící výsledek..

Příčiny

Když cysta praskne, může to být přirozený proces resorpce (pokud je velikost pečeti malá). V tomto případě jeho zbytky vyjdou během menstruace. Pokud se novotvar výrazně zvětšil, hrozí vážné komplikace..

V dutině zesílení se časem hromadí hnis, který tlačí na stěny kapsle. Pitvu mohou vyvolat následující faktory:

Sex také často vyvolává prasknutí nádoru..

 • těžká fyzická aktivita. Mluvíme o intenzivním tréninku, zejména těch, které zahrnují dopad na břišní dutinu. Nemůžete zvedat těžké předměty, měli byste vyloučit aktivní sporty;
 • násilný sex také často vyvolává prasknutí cysty. U velké velikosti formace je nutné ovládat břemena, protože jakýkoli neopatrný pohyb vede k otevření pláště;
 • mechanické zranění. To zahrnuje rány do břišní dutiny, pády atd.;
 • hormonální poruchy, zánětlivé procesy ve vaječnících, zkroucená forma nádoru jsou také považovány za rizikové faktory.

Jak pochopit, že cysta praskla na vaječníku?

Když cysta praskne, je nemožné si toho nevšimnout. Tento proces je doprovázen silnou bolestí během prvních minut po prasknutí. Těžko to lze tolerovat.

Prasklá cysta je doprovázena syndromem silné bolesti.

Mezi příznaky prasklé ovariální cysty patří:

Silné krvácení.

 • zvýšení tělesné teploty, výskyt zimnice;
 • těžká ztráta krve, protože krvácení je hojné (výskyt sraženin a hnisavého obsahu není ve výtoku vyloučen);
 • existuje nevolnost, někdy zvracení a průjem;
 • v břišní dutině je nadýmání, pocit napětí v břiše;
 • apoplexie ovariální cysty je doprovázena tachykardií, tlakovými rázy;
 • celkový zdravotní stav se zhoršuje, objevuje se slabost, je možná ztráta vědomí.

Pokud praskla ovariální cysta, žena to pocítí během prvních dvou minut. Nejprve se objeví ostré bolesti, které budou brzy doplněny dalšími nepříjemnými příznaky..

Při prvním náznaku je nutné oběť hospitalizovat v nemocnici.

První pomoc

Důsledky otevření novotvaru na vaječníku mohou být nesmírně obtížné, takže nemůžete váhat ani minutu. Pokud dojde k samovolnému vyprázdnění tobolky, měli byste nejprve zavolat sanitku nebo samostatně hospitalizovat pacienta v lékařském zařízení.

Dokud lékaři nedorazí, oběť se nesmí hýbat. Musí být opatrně položena na záda a zajistit úplný odpočinek. Jakékoli pohyby, které způsobují namáhání břišní dutiny, jsou vyloučeny. Neužívejte léky proti bolesti sami, protože to může ztěžovat objasnění diagnózy.

Žena musí být položena, na bolavé místo by měl být použit studený obklad.

Je povoleno používat studené obklady, které se aplikují na místo, kde je bolest lokalizována. Pokud použijete topnou podložku s teplou vodou, riskujete zvýšené krvácení. Komplikace v tomto případě budou vážnější..

Léčba prasklé ovariální cysty

Pokud cysta na vaječníku spontánně praskla, způsob léčby je určen v lékařském zařízení po hospitalizaci pacienta. Metody terapie závisí na typu benigního nádoru, jeho umístění, velikosti atd..

Chirurgický zákrok se ne vždy používá. Pokud existuje podezření na prasknutí nádoru v břišní dutině, není tekutina, hnis, lékař předepíše ženu na odpočinek s minimální fyzickou aktivitou. Kromě toho se používají léky proti bolesti, předepisují se léky, které zastavují krvácení. Je indikována pravidelná studená terapie (studené obklady).

Několik dní je oběť v nemocnici pod dohledem lékařů. Pokud se stav zhorší nebo je konzervativní léčba zpočátku nemožná, je předepsána operace.

Ve většině případů se během operace kapsle odstraní spolu s obsahem cysty. K tomu lze použít různé metody, včetně laparoskopie. Jedná se o téměř bezbolestnou a nekrvavou metodu provedení řezu, kterým je novotvar odstraněn pomocí lékařského vybavení..

Laparoskopie je bezbolestný a nekrvavý způsob provedení řezu.

V některých a nejzávažnějších případech je indikováno odstranění postiženého vaječníku. K tomu dochází, když byl přívěsek infikován a jeho funkce již nelze obnovit..

Dopad menstruačního cyklu a těhotenství

Ruptura zesílení vaječníku nezávisí na tom, zda má žena menstruaci. Pokud dojde k mechanickému traumatu břišní dutiny nebo pokud existují další rizikové faktory, kapsle se může otevřít. Během menstruace reaguje tělo na infekce ostřeji, takže pravděpodobnost prasknutí nádoru je vyšší.

Pokud víte o přítomnosti ovariálního novotvaru, měli byste být při intimitě opatrní. Aktivní a drsný sex často vyvolává podráždění a prasknutí tkáně.

Během těhotenství má tělo také potíže s odoláváním negativním faktorům prostředí v důsledku oslabené imunity. Proto musí být žena v pozici ještě opatrnější, pokud má cystu. Pokud praskne během nošení dítěte, existuje riziko ukončení těhotenství nebo nebezpečí vývoje plodu. V některých případech se k udržení dítěte používají krevní transfuze.

Komplikace

Následky prasklé ovariální cysty mohou být strašné. Proces je doprovázen vniknutím hnisavého obsahu do břišní dutiny, proto při absenci pomoci začíná peritonitida. Tento proces má negativní vliv na všechny vnitřní orgány a v pokročilých případech vede ke smrti pacienta..

Kromě peritonitidy se vyvíjejí následující komplikace:

Otrava krve.

 • sepse - otrava krve;
 • hemoragický šok nebo anémie způsobená silným krvácením;
 • začíná proces tvorby adheze. Nejčastěji se tvoří, pokud po operaci zůstane krev v břišní dutině;
 • riziko vzniku mimoděložního těhotenství se zvyšuje;
 • reprodukční funkce se zhoršuje. Počítání dítěte se stává obtížnějším;
 • narušení činnosti vnitřních orgánů (obvykle se objeví, pokud se vyvinula peritonitida).

Nejzávažnější důsledky se týkají úplného odstranění vaječníku, na kterém se vytvořilo zesílení. V tomto případě hrozí ženě neplodnost. Kromě toho se po prasknutí membrány riziko maligních nádorů významně zvyšuje..

Pokud praskne novotvar vaječníku, žena to pochopí během několika minut. Prvním a nejvýraznějším příznakem je akutní bolest, která se nezmenšuje, ale pouze zesiluje. V budoucnu teplota stoupne, začne krvácení. Závažnými důsledky spontánního otevření tobolky jsou nadměrná ztráta krve a pronikání hnisu do břišní dutiny. Pokud při prvních příznacích prasknutí není oběť přijata do nemocnice, zvyšuje se riziko úplného odstranění vaječníku i úmrtí.

Výbuch cysty na vaječnících: první příznaky, komplikace, metody léčby

Cysta je dutina naplněná tekutinou. Tento prvek je neškodný a není považován za nebezpečný. Funkční cysta zmizí sama bez léků. Ale pod vlivem vnějších a vnitřních faktorů prvek rychle roste, což vede k prasknutí dutiny. Žena je indikována k urgentnímu chirurgickému zákroku, protože takový nedostatek lékařské pomoci vede k vážným komplikacím vedoucím k úmrtí pacienta.

 • 1 Obecně
 • 2 důvody
  • 2.1 Ovariální cysta u novorozenců
 • 3 Klinické příznaky
  • 3.1 První známky prasknutí cysty
 • 4 Komplikace
 • 5 Terapie

Ovariální cysta je dutina skládající se z žlázových buněk a uvnitř obsahující serózní tekutinu. Prvek benigní povahy, vytvořený na povrchu nebo uvnitř vaječníku.

Cystický novotvar nevyžaduje naléhavou lékařskou pomoc, prochází několika cykly. Jednou z odrůd folikulárních cyst je prvek žlutého tělíska, který nepředstavuje hrozbu pro život, ale po několika měsících se rozpouští, pokud neexistuje plodná koncepce.

Pokud vzdělání pacienta neobtěžuje, neodmítněte být vyšetřen lékařem. Lékař posoudí dynamiku růstu novotvaru a v případě potřeby zahájí léčbu léky..

Chcete-li zjistit, zda může cysta prasknout nebo ne, je doktor schopen studovat dynamiku růstu prvku. Pokud ženě nepomůže a dutina rychle roste, pak stav vede k prasknutí vaječníku. K tomu dochází v důsledku mechanického poranění..

Predisponující faktory vedoucí k rychlému růstu cysty:

 • hormonální nerovnováha;
 • nepravidelná menstruace;
 • nadváha;
 • cukrovka;
 • patologie urogenitálního systému;
 • potrat;
 • obstrukce vejcovodů;
 • škrábání.

Prasknou pouze tenkostěnné cysty. Samotná žena může vyvolat prasknutí prvku: zvedání závaží nebo provádění příliš aktivních fyzických cvičení.

Důvody pro prasknutí cystické formace:

 • rány, zranění;
 • aktivita v sexu;
 • chirurgický zákrok;
 • hormonální nerovnováha;
 • torze nohy cysty;
 • porucha srážení krve.

Během období nitroděložního vývoje u dívek je kladen vývoj vajíček. Pod vlivem vnějších, vnitřních faktorů (infekce matky během období těhotenství, špatné návyky, špatná ekologie a další) se na vaječníku objeví cysta. Pečeť se však nerozlomí, ale přechází k narození nebo v prvních měsících života.

Klinické projevy prasklé cysty na přívěskech u ženy jsou výrazné. Prvním a hlavním příznakem je akutní bolest, kterou nelze zastavit léky proti bolesti. Během cvičení se to zhoršuje. Aby se snížilo nepohodlí, žena se snaží zaujmout charakteristické držení těla: nohy jsou ohnuté v kolenou a přitahovány k žaludku. Během palpace se bolest v lokalizaci mezery zvyšuje.

K prasknutí dochází v několika fázích:

 1. 1. Snižuje se tlak, objevují se závratě, celková slabost, řídká stolice.
 2. 2. Existuje nadýmání bez jasné lokalizace.
 3. 3. Existuje bolest, která vyzařuje do stehna a konečníku.
 4. 4. Objeví se příznak peritoneálního podráždění.
 5. 5. Při palpaci lékař diagnostikuje otupělost perkusního zvuku.

Všechny příznaky naznačují potřebu okamžité lékařské pomoci..

Typické známky prasknutí cysty:

Mezera vždy nastává s charakteristickými příznaky intoxikace:

 1. 1. Teplota stoupá, teploměr ukazuje 40 stupňů a více, nenechá se zmást drogami. Křeče jsou možné.
 2. 2. U pacienta se objeví slabost, celkový stav se zhorší, objeví se nevolnost a zvracení.
 3. 3. Ženu trápí žízeň v důsledku vysychání ústní sliznice

Krevní tlak klesá, objevují se charakteristické znaky:

 • tachykardie nebo zvýšená srdeční frekvence;
 • snížená srdeční frekvence;
 • bledost kůže nebo její cyanóza;
 • závratě, dezorientace ve vesmíru.

V závažném případě je tlak výrazně snížen, u pacienta se objevují halucinace, ztráta vědomí

Po prasknutí cysty s hnisavým nebo serózním obsahem vstupuje tekutina do břišní dutiny, což způsobuje nadýmání. Břicho pacienta je husté a bolestivé. Je obtížné diagnostikovat takový příznak u obézních pacientů, ale lékař určuje napětí pobřišnice během palpace.

Jiné příznaky rozrušení gastrointestinálního traktu jsou mírné:

 • bolest v epigastrické oblasti;
 • kvašení plynů;
 • řídká stolice;
 • příznaky dráždivého tračníku.

Poruchy trávení jsou zvažovány v kombinaci s dalšími projevy

První příznaky se objevují několik hodin před prasknutím cysty. Předzvěsti:

 • bolest v pánevní oblasti, zhoršená námahou;
 • nadýmání pobřišnice;
 • obecná slabost;
 • horečka;
 • nevolnost.

Prasknutí vaječníkové cysty

Bolestivé pocity se táhnou a zvyšují se s rozvojem zánětu. Pokud žena v této fázi půjde k lékaři, lze se vyhnout vážným komplikacím..

Po plodném početí dítěte se u ženy může vyvinout cysta žlutého tělíska, která prochází sama bez zásahu lékařů. Tento typ novotvaru nevyžaduje žádnou léčbu, těhotenství probíhá normálně a bez odchylek. Během těhotenství rostou formace ve výjimečných případech do obrovských velikostí. Pokud praskla dutina cystického novotvaru, musí těhotná žena okamžitě navštívit lékaře, aby nedošlo k potratu..

Pokud ženská cysta na vaječníku praskla, nešla k lékaři, pak se novotvar zvrhne do maligní formy. Pokud ruptura negativně ovlivnila urogenitální systém, lékaři se rozhodnou odstranit novotvar s částí genitálií.

Prasknutí cysty vede k vážným následkům:

 • intraperitoneální krvácení;
 • hemoragický šok;
 • hnisavý zánět pobřišnice;
 • akutní bolest v břiše;
 • intraperitoneální fibróza a kalcifikace;
 • smrt.

Léčba prasklé cysty u žen může být pouze chirurgická. Po diagnóze lékař odstraní patologickou formaci a okolní tkáně pomocí speciálního zařízení. V případě potřeby se provede částečná nebo úplná excize ženských genitálií.

Jako operace se používají dvě metody:

PříznakPopis
PřiděleníVypusťte sliznice, obsahující pruhy krve. Pacient by měl věnovat pozornost nejen konzistenci hlenu, ale také vůni. Když praskne cystická formace, není nepříjemný zápach, pacient není rušen svěděním, pálením a jinými příznaky. Pokud se vyvíjí hnisavý zánět, mají ženy žlutohnědý hlen
Opojení
Nižší krevní tlak
Známky poruch v zažívacím systému
ÚkonPopisKomplikaceFotka
LaparoskopieHmota se odstraní pomocí laparoskopu nebo endoskopického zařízení, kterým je tenká trubice s optickým zařízením na konci. Pomocí řezu 1,5-2 cm je dutina odstraněnaKomplikace lze spojit pouze s anestetikem. Pokud cysta není zcela odstraněna, může se znovu vytvořit zánět.
LaparotomieChirurgický zákrok se provádí pomocí skalpelu. Prvek se odstraní řezem v břiše. Po zásahu je žena sešitaKomplikace (infekce rány, opakování cyst) se objevují ve 20–25% případů. Důvodem je zdravotní stav ženy, která má chronická onemocnění.

Je nemožné se vyrovnat s prasklou dutinou doma. Před příchodem lékařů by měla být žena v poloze na břiše. Lékaři před vyšetřením zakazují užívat léky proti bolesti. Toto je povinné opatření, pouze tímto způsobem bude lékař schopen odlišit patologii od jiných onemocnění urogenitálního systému. Užívání analgetik zmírňuje příznaky, takže stanovení diagnózy je obtížné.

Známky prasklé ovariální cysty

Ruptura nebo apoplexie ovariální cysty je patologie vyvolaná průběhem onemocnění nebo vnějšími faktory. To se může stát v důsledku intenzivní fyzické námahy po pohlavním styku. Ruptura ovariální cysty je doprovázena příznaky, které se projevují silnou bolestí, která může mít krátkodobou povahu. V závažných případech se stav pacienta výrazně zhoršuje.

Jak pochopit, že praskla ovariální cysta

Příznaky, že praskla ovariální cysta, se objeví okamžitě. Intenzita pocitů závisí na typu prasknutí, hojnosti krvácení a souvisejících faktorech. V některých případech nedochází ke krvácení, ale obsah prasklého vaku spadajícího do břišní oblasti může vyvolat mnoho komplikací.

Pocity bolesti

Bolest se projevuje akutně, vlevo nebo vpravo v dolní části břicha, v prvních sekundách po cystické mrtvici. To často nutí ženu zaujmout ohnutou pozici a instinktivně se snaží zmírnit nepohodlí. Akutní bolest je krátkodobá - po několika minutách se stává méně intenzivní, ale ztrácí svou jasnou lokalizaci.

Roztržení formace vyvolává pronikání jejího obsahu do břišní dutiny, což dále vede k bolesti v celém břiše. Současně pacient není schopen jasně naznačit bolestivé zaměření. Následně se může rozšířit do hýždí, podbřišku, po stranách trupu.

Někdy se bolestivé pocity objeví den nebo několik hodin před nástupem patologie. V tomto případě bolí, táhnou v přírodě, jejich intenzita se může časem zvyšovat. To je způsobeno postupným ztenčováním stěn formace..

Pokud zjistíte bolestivou bolest vpravo nebo vlevo v dolní části břicha, měli byste se okamžitě poradit s lékařem - pokud budete postupovat podle jeho doporučení a včasného lékařského zásahu, lze zabránit prasknutí cysty.

Změna povahy vypouštění

S apoplexií se zvyšuje množství vaginálního výtoku. Nezpůsobují však žádné nepohodlí, za normálních okolností by pach neměl být. Často obsahují pruhy krve, samotný výtok může být hnědý nebo načervenalý. To naznačuje narušení integrity cystové tkáně nebo možné krvácení.

Obsah výboje je přítomen v sekrecích, proto může být jejich konzistence heterogenní, může obsahovat nečistoty. Když praskne cysta žlutého tělíska nebo folikulární cysta vaječníku, nejsou žádné příznaky tohoto druhu.

Intoxikace těla

Tento stav je způsoben vniknutím obsahu formace a krve do pobřišnice. V závažných případech, při intoxikaci, se tělesná teplota zvýší na 40 stupňů, je přítomna horečka a zimnice. Nejčastěji jsou známky prasknutí vaječníkové cysty méně zřejmé - pacientka se cítí slabá, celkově neuspokojivý stav, nevolnost, zvracení. Sliznice v ústech vysychají, což způsobuje neustálou žízeň. Současně teplota těla dosahuje 37-38 stupňů..

Změna krevního tlaku

Při apoplexii cysty pravého nebo levého vaječníku s krvácením klesá krevní tlak a zrychluje se puls. Kůže zbledne, zřídka kyanoticky. Je to způsobeno prudkým poklesem hemoglobinu a silnou bolestí v postižené oblasti. Při výrazném poklesu tlaku existuje riziko ztráty vědomí ženy a vzniku halucinací.

Poruchy trávení

K narušení zažívacích orgánů dochází v důsledku nadýmání, které je při vizuálním vyšetření patrné při absenci nadváhy. Při palpaci lékař zaznamená napětí v peritoneální oblasti. Pacienti v důsledku nadměrného nadýmání někdy trpí průjmem, plyny ve střevech.

Významné zhoršení stavu ženy v podobě ztráty vědomí, vysoké tělesné teploty, nadměrně nízkého krevního tlaku a dalších podobných příznaků vyžaduje okamžitou hospitalizaci.

Riziková skupina

Riziková skupina zahrnuje ženy, které mají zdravotní problémy nebo jiné faktory, které přispívají k dysfunkci genitálií:

 • porušení hormonálních hladin;
 • nepravidelná menstruace;
 • obezita;
 • cukrovka;
 • nemoci pánevních orgánů;
 • potraty a jiné podobné gynekologické manipulace.

V těchto případech existuje vysoké riziko vzniku formací na vaječnících. Obvykle se objevují funkční cysty, které se vyvíjejí na pozadí změn hladin hormonů.

Příčiny patologie

Apoplexie může nastat, když je na vaječníku jakýkoli typ cysty. Nejčastěji dochází k prasknutí ve druhé fázi cyklu - je to způsobeno porušením průběhu ovulace. Růst dominantního folikulu obsahujícího vejce může vyvíjet tlak na současnou tvorbu. To je také možné, když se objeví žluté tělísko, které je nezbytné pro produkci hormonu progesteronu, který podporuje pohyb vajíčka vejcovodem..

Vysoká predispozice k výskytu apoplexie ve druhé polovině menstruačního cyklu je vysvětlena zvláštností krevního oběhu v orgánech. Během tohoto období se zvyšuje místní zásobení krví, což způsobuje přeplnění cév. Ve výsledku se zvyšuje propustnost stěn druhé stěny, což může přispět k apoplexii..

Vnitřní příčiny přispívající k prasknutí ovariální cysty:

 • hormonální poruchy;
 • častý stres, zvýšená úzkost, duševní onemocnění;
 • zánět pohlavních orgánů a sousedních orgánů;
 • nepravidelná menstruace;
 • zkroucení nohy cysty;
 • potrat;
 • užívání perorálních kontraceptiv;
 • polycystický vaječník;
 • stimulace ovulace léky;
 • vaskulární onemocnění;
 • stagnující procesy v malé pánvi;
 • adheze v genitáliích.

Nejčastěji diagnostikovaná ruptura cysty na pravém vaječníku je způsobena intenzivnějším lokálním krevním oběhem a vysokou aktivitou tohoto orgánu.

 • vysoký nitrobřišní tlak - je výsledkem aktivního sportu, zvedání závaží, zácpy a průjmu;
 • lokální oběhové poruchy po poranění pobřišnice a malé pánve;
 • aktivní styk;
 • nepřesné gynekologické postupy.

Obzvláště nebezpečné je přetížení ve dnech ovulace - v této době je možné kvůli zvýšenému místnímu zásobení krví prasknout nejen tvorbu, ale i samotný vaječník.

Závažnost patologie

Existují tři stupně závažnosti pro prasknutí cysty:

 1. Lehká váha. Ztráta krve menší než 150 ml.
 2. Průměrný. Až půl litru ztracené krve.
 3. Těžký. Velká ztráta krve - více než 500 ml.

Druhy onemocnění podle příznaků:

 1. Bolestivá mrtvice. Silná bolest v poškozené oblasti bez ztráty krve.
 2. Anemický (hemoragický). Silné krvácení s mírnou bolestí.
 3. Smíšený. Kombinace dvou předchozích typů.

U bolestivé formy patologie je obvykle dostatečná konzervativní léčba. Aby se zabránilo negativním důsledkům apoplexie smíšené nebo hemoragické cysty levého nebo pravého vaječníku, je nutné provést chirurgický zákrok, jehož metoda závisí na hojném krvácení.

Může ženská cysta na vaječníku prasknout?

K prasknutí ovariální cysty může dojít kdykoli. Pravděpodobnost patologie za určitých podmínek:

 • těhotenství - riziko apoplexie přetrvává, může nastat při nadměrném tlaku rostoucího plodu na dělohu nebo v důsledku narušené hladiny hormonů, proto je-li velikost formace větší než 8 cm, je nutný chirurgický zákrok;
 • období menstruace - v této době je cysta náchylná ke snížení nebo úplnému vymizení, proto je pravděpodobnost jejího prasknutí minimální při absenci fyzické námahy a pohlavního styku;
 • sexuální kontakt - s intimitou se riziko apoplexie významně zvyšuje v důsledku intenzivního mechanického namáhání a průtoku krve do genitálií;
 • trauma břicha a malé pánve - pokud jsou zraněny vaječníky a blízké orgány, je pravděpodobnost patologie vysoká, zejména při velkém vzdělání;
 • zvedání závaží a nadměrné sportovní zatížení - přispívají ke zvýšení nitrobřišního tlaku, který, pokud tento stav přetrvává po dlouhou dobu, vede k prasknutí cysty;
 • porušení hormonálního pozadí - vyvolává poruchu menstruačního cyklu a nepřítomnost ovulace, která je plná rychlého růstu velkého počtu útvarů, které mohou prasknout pod vnějšími vlivy;
 • porucha srážení krve - tato patologie představuje nebezpečí v případě prasknutí ve formě velké ztráty krve.

Nejčastěji několik faktorů současně vede k apoplexii ovariální cysty, proto pokud máte jeden z nich, měli byste být opatrní při fyzické námaze, pravidelně navštěvovat gynekologa, abyste sledovali své zdraví.

Typy ovariálních cyst náchylných k prasknutí

Funkční typy cyst:

 1. Folikulární. Projde sám za 2-3 měsíce, je bez příznaků. Vyskytuje se v důsledku porušení menstruačního cyklu. Ruptura folikulární ovariální cysty je doprovázena příznaky, jako je zvracení a silná bolest v dolní části břicha.
 2. Corpus luteum. Rozpouští se samostatně, vyvíjí se při absenci regrese samotného žlutého tělíska. S její apoplexií pacientův krevní tlak prudce klesá, je zaznamenána bledost kůže.

Nefunkční formace jsou nejnebezpečnější, jejich prasknutí je doprovázeno živým projevem příznaků. Výsledkem je mnoho negativních důsledků. Jejich hlavní typy:

 1. Endometria. Vzniká v průběhu endometriózy a skládá se z hnědé kapaliny, která zahrnuje nečistoty krve.
 2. Mucinózní. S vysokou pravděpodobností se z něj vyvine onkologické onemocnění. Skládá se z mnoha oddílů naplněných hlenem. Pružný, schopný dosáhnout velkých velikostí.
 3. Dermoid. Vzniká ještě před narozením a je důsledkem poruch vývoje plodu v děloze. Skládá se z tuku, tělesné tkáně, vlasů, nehtů.
 4. Karcinom. Maligní formace, považovaná za nejnebezpečnější typ.

Na pozadí dlouhého průběhu endometriózy je endometrioidní ovariální cysta schopná spontánně prasknout, což je doprovázeno silnými příznaky bolesti a prudkým zhoršením stavu.

K léčbě nefunkčních cyst je nutný chirurgický zákrok.

Možné komplikace a důsledky patologie

Výskyt následků v případě prasknutí ovariální cysty je volitelný. Včasným lékařským zásahem lze zabránit následujícím stavům:

 • šok silné bolesti;
 • těžká anémie;
 • ooforektomie;
 • neplodnost;
 • vývoj onkologických procesů;
 • adheze v malé pánvi;
 • purulentní peritonitida - rozsáhlý zánět v břišní oblasti.

V nejzávažnějších případech je možná smrt.

Diagnostická opatření

Pokud existuje podezření na patologii, měl by pacient podstoupit několik typů vyšetření:

 • lékařské vyšetření - vyšetření stavu genitálií a povahy vaginálního výtoku, palpace břišní dutiny;
 • Ultrazvuk - vyšetření pánevních orgánů, odhalení přítomnosti tekutiny v břišní dutině;
 • propíchnutí pobřišnice pochvou - určení povahy vylučované tekutiny;
 • diagnostická laparoskopie - vyšetření orgánů s neúplným chirurgickým zákrokem, je-li to nutné, proudění do léčby;
 • testy moči a krve - studie celkového stavu těla;
 • stanovení hormonálních hladin.

Léčba

Při prasknutí funkčních cyst se používá léčba bez chirurgického zákroku - konzervativní terapie. V tomto případě je pacientovi předepsán odpočinek v posteli, během kterého by mělo být upuštěno od pohlavního styku. Souběžně musíte užívat léky:

 • antispazmodika - zmírnit bolest;
 • hemostatické léky;
 • komplexy vitamínů - normalizují hladinu hemoglobinu a celkový stav ženy.

V případě krvácení z prasklé ovariální cysty funkčního typu je nutný chirurgický zákrok.

Chirurgický zákrok je nezbytný u apoplexie jakéhokoli druhu nefunkční tvorby vaječníků. Existují dva hlavní typy zásahů:

 1. Laparoskopie. Provádí se v celkové anestezii zavedením laparoskopu malými řezy. Obraz orgánů se zobrazuje na obrazovce speciální kamerou, všechny manipulace se provádějí za 30-40 minut. Během této doby jsou zbytky cysty a krve odstraněny, poškozené cévy sešity, krvácení se zastaví. Týden po zákroku je pacient propuštěn z nemocnice.
 2. Laparotomie. Břišní chirurgie se provádí s nedostatečnou účinností laparoskopie. Liší se možností úplného přehledu orgánů. Doba rehabilitace je až dva týdny.

Ve většině případů, když dojde k této patologii, se použije metoda laparoskopie. Druhý typ operace se provádí v nejtěžších podmínkách pacienta nebo v případě nouze - jedná se o opatření k prevenci hemoragického šoku, akutní peritonitidy a dalších následků.

Kontraindikace chirurgického zákroku

Operace dutiny je kontraindikována v následujících případech:

 • hypertenze;
 • infekční onemocnění horních cest dýchacích;
 • cukrovka;
 • anamnéza infarktu myokardu;
 • onkologické procesy v jiných orgánech;
 • srdeční selhání.

Kontraindikace laparoskopie jsou všechny výše uvedené případy, stejně jako vysoká obezita, hnisavé léze břišní kůže, adheze v břišní dutině, silné krvácení, velká velikost formace.

Zotavení po operaci

Po operaci jsou pacientovi předepsána antibiotika, protizánětlivé léky proti bolesti, imunomodulátory a komplexy vitamínů. Je nutné dodržovat dietu - užívejte pouze tekuté polévky a cereálie, želé, ovocné nápoje, dušené ovoce a zeleninu. V budoucnu budou tato omezení postupně odstraněna..

Pro urychlení hojení stehů se doporučuje nosit speciální pooperační obvaz. Úplné zotavení těla nastává 3-4 týdny po zásahu. Během tohoto období by měla být vyloučena jakákoli fyzická aktivita, pohlavní styk, zvedání závaží. První týden se doporučuje odpočinek v posteli.

Preventivní opatření

Abyste se vyhnuli patologii, měli byste pravidelně navštěvovat gynekologa. Tím se zabrání rozvoji mnoha onemocnění genitální oblasti..

Další pravidla prevence:

 • provedení úplného vyšetření při plánování těhotenství, je-li to nutné, léčba zjištěných nemocí;
 • včasná léčba jakýchkoli zánětlivých procesů urogenitálního systému;
 • dodržování preventivních opatření při detekci ovariální cysty;
 • okamžité odstranění formace podle pokynů lékaře.

Při léčbě formací na vaječnících je nutné přísně dodržovat všechna doporučení gynekologa - to urychlí proces hojení a zabrání komplikacím..

Apoplexie ovariální cysty je patologie, jejíž důsledky jsou minimalizovány včasným lékařským zásahem. Aby se zabránilo jejímu výskytu, je třeba se vyvarovat fyzické aktivity a dalších faktorů, které přispívají k přerušení vzdělávání. Správné zacházení může zachovat reprodukční funkci ženy.

Co dělat, když praskne cysta ve vaječníku: důsledky pro tělo

Cysta je útvar ve formě bubliny naplněné tekutinou. V závislosti na odrůdě vyžaduje odlišný přístup k léčbě. A ačkoli tento problém zřídka vyvolává u ženy velkou úzkost, jeho ignorování je plné komplikací. Proto stojí za zvážení, jaké mohou být důsledky prasknutí ovariální cysty. A co je třeba udělat.

Druhy cyst a důvody jejich prasknutí

V ženském těle se mohou objevit novotvary, různé struktury a stupně agresivity. Na základě řady znaků se rozlišují 3 kategorie cyst:

 1. Funkční typ se objevuje v žlutém těle. Je spuštěn přebytečnou tekutinou po ovulaci. Obvykle to vyřeší samo po několika měsících. Pokud však lékaři diagnostikují folikulární odrůdu tohoto typu, doporučují, abyste ji začali okamžitě léčit..
 2. Endometriotické cysty jsou výsledkem podlitin na vaječnících, které způsobují endometriózu. Proto je formace naplněna krvavým obsahem. Protože je to považováno za potenciálně nebezpečné, snaží se ho co nejdříve odstranit..
 3. Cystická forma je klasifikována jako nádor. Vyžaduje také chirurgický zákrok..

Tenkostěnné formace jsou nejčastěji náchylné k prasknutí. Porušení může být vyvoláno určitými činy ženy. Zvláště pokud po zjištění onemocnění pokračuje ve zvedání závaží nebo v jiné práci související s fyzickou aktivitou. Další příčinou patologie mohou být poranění, zejména v oblasti slabin. To zahrnuje vysokou sexuální aktivitu..

Ruptura cysty může být také způsobena čistě fyziologickými charakteristikami těla. Chirurgický zákrok, hormonální nerovnováha tedy může vést k podobnému problému. Mezi příčiny patologie patří rozvoj zánětu v genitální oblasti, problémy s koagulací krve. Nebo zkroucený novotvar.

Důležité. Bez ohledu na příčinu vyžaduje toto porušení okamžité odstranění..

Příznaky patologie

Pokud byla přítomnost cyst zjištěna dříve, musí dívka nebo žena pečlivě sledovat její blahobyt. Protože to odhalí známky, které předcházejí prasknutí vzdělávání. Obvykle je tento proces doprovázen mírně tupou bolestí v dolní části břicha, mírným nepohodlí.

Pokud by byly první příznaky ignorovány, mohlo by to prasknout. A příznaky této poruchy nelze ignorovat. Závažnost příznaků prasklé ovariální cysty může záviset na typu tekutiny, která byla naplněna. Důležitý je také den menstruačního cyklu, na který spadl nástup nemoci. Mezi hlavní známky porušení patří:

 • silná, ostrá bolest v místě prasknutí, postupně pokrývající celé břicho;
 • prudké zvýšení tělesné teploty, proti kterému jsou léky bezmocné;
 • nevolnost, zvracení, průjem a další příznaky otravy;
 • nadýmání;
 • vaginální výtok, často včetně krevních sraženin;
 • pocit slabosti s postupným blednutím pokožky obličeje a těla;
 • pokles tlaku;
 • možná ztráta vědomí.

Vzhledem k tomu, že zpoždění může vést k peritonitidě a otravě krve, musí se okamžitě objevit sanitka, pokud se objeví jeden nebo více příznaků. Úspěšná léčba patologie je možná pouze v nemocničním prostředí.

Schéma akce pro prasknutí cysty na vaječníku

Než dorazí sanitka, můžete udělat pár věcí. Vzhledem k tomu, že porucha je často doprovázena ztrátou krve, je vhodné se ji co nejdříve zastavit. Tajemstvím správného provádění této funkce je často poskytnout chlad v oblasti mezery. K tomu je vhodná láhev s horkou vodou naplněná ledem..

Když je pacient s prasklou cystou přijat do nemocnice, lékaři se nejprve pokusí diagnózu potvrdit nebo vyvrátit. Za tímto účelem se provádí ultrazvuk a laparosoria. Na základě výsledků těchto diagnostických postupů je učiněno chirurgické rozhodnutí. Zahrnuje několik fází:

 • zavedení lékařského vybavení do řezu v pobřišnici;
 • výzkum stávajícího vzdělávání;
 • s malým poškozením bude stačit odstranit samotný folikul;
 • pokud dojde ke komplikaci, provede se částečná nebo úplná excize genitálií.

Pokud byla patologie doprovázena velkou ztrátou krve, jsou předepsány postupy ke stabilizaci hladiny červených krvinek a doplnění cévního objemu. Některé z terapeutických metod jsou zaměřeny na prevenci šoku a na snížení rizika jeho projevu v budoucnosti..

V pooperačním období je přijata řada opatření ke zlepšení fyzického stavu ženy. Užívání hormonálních a protizánětlivých léků může pomoci minimalizovat škody způsobené cystickou tekutinou. Dále lze předepsat fyzioterapii. Na konci pobytu v nemocnici si žena připomene nutnost pravidelné návštěvy gynekologa, aby mohla včas identifikovat a léčit benigní genitální masy.

Riziko prasknutí cysty během těhotenství

Období nosení dítěte může být také doprovázeno tvorbou cyst. V prvním trimestru po oplodnění se u ženy mohou vyvinout funkční cysty. Jelikož se obvykle vyřeší samy, nebudou zdrojem velkého znepokojení..

Pokud však stávající cysta začala aktivně růst, má smysl vyhledat pomoc od odborníka. I když se jedná o vzácný případ, jeho ignorování může vést ke katastrofě. Pokud cysta na vaječníku praskne během těhotenství, může to vést ke ztrátě plodu..

Když je chirurgická léčba nemožná

Ačkoli chirurgie je hlavním způsobem řešení následků prasknutí cysty na vaječnících, tato metoda není vždy přijatelná. Přemýšlení o alternativách je nutné v následujících situacích:

 • při detekci patologií v práci srdce a cév;
 • v přítomnosti chronického onemocnění jater nebo ledvin;
 • na počátku patologie na pozadí akutního infekčního onemocnění;
 • s akutní nebo chronickou anémií.

V těchto případech se do popředí dostává tradiční léčba drogami. Nějaký čas po terapii se studie opakuje. Operaci lze předepsat, pokud dříve předepsaný průběh léčby nepřinesl hmatatelné výsledky.

Důsledky prasknutí cysty

Pokud cysta na vaječníku praskne a opatření k odstranění porušení nebyla přijata včas, může začít řada destruktivních reakcí pro tělo. Nejprve je život ohrožující intoxikace. Jakmile se dostane do těla, ovlivňuje cystická tekutina všechny orgány a tkáně, se kterými přichází do styku. Společníkem tohoto porušení se často stává vážná ztráta krve..

Pokud nebylo možné zahájit terapii včas, bude chirurg muset rozhodnout o odstranění vaječníků. I při částečném zásahu to může znamenat neplodnost. Neméně závažným důsledkem mohou být další gynekologická onemocnění, která se vyvíjejí na pozadí základního vzdělání. V tomto ohledu bude léčba vyžadovat hodně času a úsilí..

V některých případech lékaři diagnostikují přechod benigní formace na maligní. Ale při včasné terapii se to stává poměrně zřídka. Ruptura cysty na vaječnících se proto nepovažuje za onemocnění, jehož léčbu lze odložit na později..

Prevence nemoci

Vzhledem k tomu, že cysty jsou považovány za poměrně časté ženské onemocnění, jejich včasná detekce ochrání před neočekávanými obtížemi spojenými s prasknutím formací. A pokud již ženě byla diagnostikována tato nemoc, měla by přijmout určitá opatření, aby zabránila prasknutí:

 • pravidelně podstupovat gynekologické vyšetření za účelem sledování dynamiky rozvoje vzdělávání;
 • jelikož se patologie vyvíjí rychleji při častém a nechráněném pohlavním styku, musí být minimalizována;
 • pokud lékař předepíše léky, nezapomeňte je vypít, protože to pomůže snížit riziko průniku cystové stěny;
 • pokusit se snížit počet stresových situací;
 • pokud je to možné, změňte svůj životní styl, abyste předešli přepětí;
 • vyhněte se tvrdé fyzické práci.

Některé typy cyst vyžadují chirurgický zákrok. A pokud lékař připouští takovou možnost, stojí za to zbavit se novotvaru, pokud to neovlivní genitálie. Vyhnete se tak rozsáhlé operaci, která urychlí proces obnovy. A zmírněte stres způsobený příznaky prasklé ovariální cysty.

Pojďme to shrnout

Ačkoli se cysta označuje jako benigní formace, její vzhled ne vždy představuje žádnou hrozbu pro zdraví. Velkým nebezpečím je mezera, která může vyžadovat okamžitou lékařskou pomoc, vyprovokovat ztrátu příležitosti mít děti. A v zanedbaném stavu vést k smrti.

Známky, že praskla ovariální cysta, nelze ignorovat. Místo toho, abyste se sami pokusili problém vyřešit, měli byste co nejdříve zavolat sanitku. V nemocničním prostředí rozhodnou lékaři o složitosti a rozsahu operace v závislosti na výsledcích diagnózy. Takovému vývoji situace lze zabránit, pokud je přítomnost cysty v těle detekována včas. A poté postupujte podle pokynů lékaře a preventivních opatření.

Může cysta prasknout sama?

Pokud cysta praskne

Cysta je bublina tekutiny. Může prasknout jakákoli bublinová formace, po které se obsah rozšíří. Vnitřní otvor je mnohem nebezpečnější než povrchní..

Malé cysty na děložním čípku nebo mléčné žláze někdy prasknou samy a poté se uzdraví, pokud nedojde k hnisání. Ale bez léčby často rostou zpět na stejném místě..

Když cysta praskne ve vaječnících, ledvinách, děloze, játrech nebo jiném orgánu uvnitř břicha, dojde k vnitřnímu krvácení. I v nejpříznivějším případě, pokud není obsah cysty infikován a jsou poškozeny pouze malé cévy, se krev postupně hromadí a komprimuje vnitřní orgány. Neexistuje způsob, jak se obejít bez nouzové operace břicha, když praskne vnitřní cysta..

Plánované odstranění novotvarů se provádí laparoskopií. Pokud cysta praskla sama, musí být břišní dutina zbavená krve a minimálně invazivní metody zde často nejsou vhodné. Proto je lepší nespustit nemoc do bodu, kdy bublina praskne sama. Pravděpodobnost této události závisí na:

 • lidská činnost, protože může dojít k vyčerpání v důsledku násilného sexu, zranění, zvedání závaží, při skákání, běhu, namáhání;
 • velikost cysty - pokud se na vaječníku rozrostla na 5 cm, musíte přemýšlet o operaci a při 17 cm nemůžete s odstraněním dále táhnout;
 • upozornění na chování, protože cysta může prasknout v důsledku zranění, dokonce i malého nárazu na okraj desky stolu;
 • umístění novotvaru:
 • tloušťka stěny.

Zřídka, ale stane se, že malé prasknutí vnitřní cysty se samo zahojí. Člověk může snášet mírnou indispozici a nechápe její příčiny. Poškození orgánu se postupně uzdravuje, ale v důsledku mikrotrauma se tvoří adheze, které se nakonec projeví bolestí a narušením fungování orgánů. A u žen může adheze v pánevní oblasti vést k neplodnosti..

Příznaky

S velkou dávkou se vyvíjí akutní stav vyžadující urgentní hospitalizaci. Je doprovázeno:

 • silná bolest, ale někdy tento příznak není výrazný nebo chybí, pokud nejsou ovlivněny nervy;
 • napětí v břišní stěně, když cysta praskla v břišní dutině;
 • někdy vysoká horečka;
 • studený, lepkavý pot;
 • pokles tlaku;
 • bledost.

Ovariální cysta

Ruptura ovariální tkáně s vnitřním krvácením se nazývá apoplexie. Tento akutní stav se nejčastěji vyskytuje, když cysta praskne. V tomto případě vstupuje do břišní dutiny nejen krev, ale také obsah cysty.

Pokud je mezera malá, může se nejprve projevit jako mírná nevolnost. Postupně se žena zhoršuje a zhoršuje. I při tom nejchudobnějším přístupu k vašemu zdraví musíte jít ke gynekologovi. Tito pacienti jsou často převezeni sanitkou do nemocnice na urgentní chirurgii přímo z prenatální kliniky.

Příliv těchto pacientů do gynekologických a chirurgických oddělení velkých nemocnic se odehrává o svátcích: Nový rok 8. března. Ženy chodí v restauracích, srdečně tancují a zapomínají na opatrnost, kterou je třeba dodržovat v případě přítomnosti cysty ve vaječníku. A mnozí o tomto problému ani nevědí..

Pokud byla ovariální cysta malá a její pitva byla nalezena okamžitě, existuje možnost provedení méně traumatické laparoskopie. Ale při rozsáhlém krvácení musíte udělat operaci břicha s velkým řezem.

Během těhotenství

Zvláště nebezpečné je prasknutí ovariální cysty během těhotenství. Proto je-li plánováno početí, je vhodné odstranit cysty na vaječnících o délce 5 cm a více zjištěné ultrazvukem. Malé bublinky se někdy během těhotenství rozpustí. V některých případech však bohužel začnou růst. Jakýkoli chirurgický zákrok pro těhotnou ženu je nežádoucí. Je lepší chovat se velmi opatrně, počkejte až do porodu. A poté se cysta odstraní současně s císařským řezem.

Pokud cysta praskne během těhotenství nebo existuje vážná hrozba prasknutí, je novotvar během těhotenství vyloučen. Je žádoucí, pokud je termín delší než 14 týdnů. Operace se provádí laparoskopicky. Je lepší odstranit velkou cystu, aniž byste čekali na její prasknutí - pak nebude zásah pro plod tak nebezpečný.

Situace s cystou během těhotenství je extrémně obtížná. Chcete-li správně určit, co je v tomto případě rozumnější - počkat na termín císařského řezu nebo předem odstranit cystu, potřebujete velmi zkušeného a myslícího gynekologa.

Pravděpodobnost prasknutí cysty v pravém vaječníku je o 200–400% vyšší než v levém. Tlak na pravou stranu vynášecí tepny je vyšší, protože okamžitě odchází z aorty a přísun krve v této ženské žláze je intenzivnější. Proto se mnoho patologií vyskytuje častěji a vyvíjí se rychleji v pravém vaječníku..

Může prasknout jakýkoli typ vaječníku. Ruptury endometrioidních, folikulárních a corpus luteum cyst mají své vlastní charakteristiky.

Endometrioid

V cystách, které se vyvíjejí na vaječnících s endometriózou, se mohou objevit malé otvory, kterými vychází část krvavého obsahu. To neznamená, že cysta praskne současně. Přetrvává, ale současně začíná zánětlivý proces pobřišnice a dochází k rozvoji adhezí. Toto je další faktor neplodnosti při endometrióze..

Důsledky takových malých perforací v endometrioidních cystách se mohou projevit bolestivými bolestmi pánve, které doprovázejí zánět. Postupně je díra v cystě zarostlá.

Při zatížení je také možné velké prasknutí endometrioidní cysty, což bude vyžadovat chirurgický zákrok. Když praskne cysta naplněná „čokoládovým“ krvavým obsahem, pak celá tato hmota proudí do břišní dutiny. To vede k chemické peritonitidě, tj. Neinfekční zánět pobřišnice. Známky tohoto akutního stavu, smrtelně nebezpečného bez urgentního chirurgického zákroku:

 • závratě, snížený krevní tlak;
 • silná, možná bodavá bolest;
 • prudké zhoršení zdraví;
 • zvýšená srdeční frekvence;
 • někteří mají zvracení;
 • studený pot.

Během nouzové laparotomie se endometrioidní ovariální cysta odstraní, dutina se umyje. Současně se kontroluje přítomnost ložisek endometria na jiných orgánech, v případě potřeby se eliminují.

Endometrioidní cysty se mohou během těhotenství rozpustit v důsledku změny poměru hormonů. Mohou však také vyvolat přerušení, protože zvyšují kontrakci stěn dělohy. Pokud je plánováno těhotenství, je lepší se endometrioidní cysty předem zbavit.

Corpus luteum

Luteal cysta je funkční formace. Může zmizet beze stopy nebo může prasknout. K prasknutí cysty žlutého tělíska v 9 z 10 případů dochází po ovulaci, ve druhé polovině cyklu, když bublina dosáhne své maximální velikosti.

Kromě příznaků akutního břicha, které doprovázejí jakékoli prasknutí cysty v břišní dutině, tj. Bolest, slabost, tvrdost břišní stěny, může být mdloba doprovázena také výskytem namodralé skvrny v oblasti kolem pupku.

Během operace se šijí malé disekce. Pokud byla cysta žlutého tělíska velmi velká a poškození během apoplexie je značné, pak pro ženu, která již nebude rodit, je někdy účelnější zcela odstranit vaječník. U pacientů, kteří chtějí a stále mohou mít děti, by lékaři měli udělat vše pro zachování sexuální žlázy.

Folikulární

V případě prasknutí folikulární cysty je kromě příznaků typických pro apoplexii možné krvácení z pochvy. K tomu dochází, když krev z břišní dutiny vychází vejcovody a dělohou. Nejčastěji folikulární ovariální cysty prasknou uprostřed cyklu.

Pokud praskne malá bublina a nedojde k hromadění krve v břiše, je poškození konzervativně léčeno antibiotiky. Při velkém prasknutí se provádí laparoskopie nebo laparotomie, v závislosti na rozsahu apoplexie. V pokročilých případech je nutné provést ooforektomii - zcela odstranit vaječník.

Otevření cysty dělohy

Případy, kdy praskne cysta dělohy, jsou v gynekologické praxi poměrně vzácné. Ruptury malých cyst na krku, zejména endometrioidních cyst, s vyprázdněním obsahu, mohou být asymptomatické. V této oblasti je jen málo nervových zakončení, takže takový zlom často zmizí bezbolestně. V některých případech však dochází ke krvácení a bolesti v dolní části břicha.

Cysta dělohy může prasknout v důsledku velké velikosti a tlaku okolních orgánů, stejně jako při drsném pohlavním styku nebo během porodu.

Místo prasknutí se hojí. Může však zůstat ohnisko zánětu. Endometrioidní cysta, nejčastěji nějaký čas po prasknutí, je opět plná krvavého obsahu.

Proč může prasknout cysta v hrudníku?

Ruptura cysty v mléčné žláze je nejčastěji důsledkem traumatu nebo aktivní masáže. Pokud byl novotvar infikován, pak po prasknutí je možný rozsáhlý zánět s poškozením lymfatických uzlin.

Dokonce i nekomplikovaná cysta prsu v rozporu s integritou se zřídka hojí bez následků, pokud se neléčí. Stěny se někdy slepí a postupně se rozpustí. Ve většině případů však močový měchýř v mléčné žláze opět roste..

Vyčerpání ledvin

Čím větší je cysta ledvin, tím větší je riziko prasknutí. Existuje velmi silné riziko, že bublina praskne o průměru 5 cm nebo více. Při traumatu a intenzivní fyzické námaze je možná apoplexie ledvinové cysty jakékoli velikosti.

Krev a obsah renálního novotvaru, pokud jsou poškozeny, mohou vylévat do:

 1. šálky, pánev, močové cesty,
 2. retroperitoneální prostor.

V první variantě se krev objevuje v moči - hematurie, v mírnějších případech je detekována pouze analýzou. Více krve v moči po prasknutí komplexních cyst ledvin se septa. Když obsah cysty a krve vstupuje do břišní dutiny, dochází k akutní bolesti v dolní části zad, břicha, boků.

Pokud praskne cysta ledvin, nejnebezpečnější důsledky jsou:

 • sepse - otrava krve;
 • vnitřní krvácení.

Léčba po prasknutí cysty v ledvinách může být konzervativní, ale často je nutný chirurgický zákrok, zejména pokud krvácí.

V nose

Cysta v maxilárním sinu může prasknout v nejnevhodnější chvíli:

 • během cestování vzduchem, kdy vzduchové kapsy způsobují silné poklesy tlaku;
 • ve snu kvůli tlaku na tvář;
 • v případě pádu nebo zranění.

Stává se, že k tomu dochází bez vnějšího vlivu, vzhledem k tomu, že cysta nosu, která narostla, je stlačena okolními tkáněmi.

Nebezpečí prasknutí cysty paranasálního sinu je primárně spojeno s blízkostí mozku. Zvláště pokud byl novotvar v maxilární dutině hnisavý. Poškození cysty může vést k:

 • infekce mozkových plen, tj. meningitida;
 • zánět středního a vnitřního ucha: zánět středního ucha, labyrintitida.

Pokud má dítě ve snu prasklou nosní cystu, je také nebezpečné, aby hnisavá tekutina pronikla do dýchacích cest a zastavila dýchání - apnoe.

Co se může stát se zubní cystou?

Cysta zubu se nejčastěji objevuje v důsledku zánětlivých procesů kolem kořenů - paradentózy. To je jedna z komplikací zubního kazu. Zpočátku je ohnisko malé, nazývá se to granulom. Z granulomu se ale může vytvořit velký absces. To je doprovázeno nejprve bolestí a poté silnou bolestí..

Pocity bolesti oslabují, když praskne cysta zubu, to znamená, že se na dásni objeví píštěl s bublinou, která pak praskne. Prostřednictvím píštěle nebo píštěle se uvolňuje hnisavý obsah.

Pokud se cysta zubu otevře na povrch dásně, není to tak nebezpečné jako píštěl směrem k maxilárnímu sinu, ze kterého je blízko lebeční dutiny.

Existují různé způsoby léčby zubní cysty po jejím prasknutí ve formě píštěle. Nejjednodušší je odstranit bolavý zub. Dobrý zubař může zachránit zub cystou, vyžaduje to však dlouhou léčbu čištěním kanálu, opláchnutím antiseptiky a opětovným vyplněním..

Pokud se hnisavá hmota v čelisti neléčí, může to vést k otravě krve. Stálý zdroj bakteriální infekce v těle - hrozba výskytu dalších takových ložisek, například v ledvinách.

Antibiotika pomáhají zbavit se píštěle: doxycyklinové tobolky, linkomycin intramuskulárně, v obtížných případech cefalosporiny, například tablety Ciprolex.

Abyste zabránili prasknutí cysty, potřebujete:

 • vyhnout se fyzické námaze vyvolávající prasknutí namáháním, vibracemi, údery zobrazenými cystou mohou být pouze plavání a individuální jógové asany;
 • pozorujte malé tiché cysty, ošetřujte středně velké nebo komplikované cysty, včas odstraňujte velké nebo příliš problematické cysty;
 • odmítnout leteckou dopravu, potápění pod vodou a další situace se silnými poklesy tlaku;
 • vyhněte se tepelným procedurám, koupelím, saunám, které vedou k průtoku krve do oblasti cyst.

Ženský prsa je velmi citlivý orgán, který reaguje na změny hormonálních hladin. Stav této ženské „dekorace“ přímo závisí na fázi menstruačního cyklu. Potvrdí také nástup těhotenství, pokud je prsa spolu se zpožděním menstruace oteklá.