Jaké mohou být důvody pro zpoždění menstruace od 1 do 10 dnů?

Menstruace je konečná fáze menstruačního cyklu ženy. Jedná se o komplexní proces odmítnutí vnitřní výstelky děložní dutiny - endometria. Tato změna v reprodukčním systému je doprovázena uvolňováním krvavých mas..

Normálně by tento proces měl trvat 3 - 5 dní a objem ztracené krve by neměl přesáhnout 150 ml po celou dobu. Proces je obvykle bezbolestný..

Pokud k těmto procesům nedojde, měli byste vyhledat radu odborníka. Interval mezi předchozí a začátkem současné menstruace by měl být od 28 do 35 dnů.

 1. Menstruační cyklus a jeho role v těle ženy
 2. Příčiny opožděné menstruace
 3. Těhotenství
 4. Stres
 5. Hormonální nerovnováha
 6. Zánět
 7. Tělesné cvičení
 8. Nadváha
 9. Užívání léků
 10. Jak dlouho může dojít ke zpoždění menstruace, pokud je test negativní?
 11. Kdy navštívit lékaře?
 12. Průzkum
 13. Léčba
 14. Prevence
 15. Recenze

Menstruační cyklus a jeho role v těle ženy

Menstruační cyklus je celý komplex složitých biochemických procesů v těle ženy. Je to on, kdo zajišťuje jednu z hlavních funkcí obsažených v ženském těle - těhotenství. A jeho projevem je menstruace..

Poprvé ženská menstruace signalizuje začátek reprodukčního systému. Pro dívku to znamená, že začíná práce vaječníků a její tělo se připravuje na výkon reprodukční funkce. Normálně se menstruační cyklus objevuje ve věku 13 až 15 let.

Po určitou dobu je to nepravidelné a obvykle by se do jednoho roku měla u ženy rozvinout plnohodnotná reprodukční funkce. Pokud se po delší dobu nestane pravidelným, znamená to, že musíte navštívit odborníka.

Fáze cyklu:

 • Menstruační cyklus začíná od první fáze, nazývá se také sekreční. V této době dochází k růstu endometria bez jeho funkční restrukturalizace. Tento proces probíhá pod neustálou kontrolou hormonu stimulujícího folikuly a estrogenu. Současně s růstem endometria dochází také k tvorbě folikulů jako budoucího vajíčka ve vaječnících. Na konci fáze se vyvine do zralého vajíčka, které vstupuje do břišní dutiny a je připraveno k oplodnění..
 • Druhou fází je šíření. Jedná se o jednu z nejdůležitějších fází nezbytných pro další vývoj těhotenství. Endometrium se začíná transformovat a vyvinout se do zralé tkáně. Ve vaječnících probíhá tvorba žlutého tělíska, tato tvorba je naplněna látkou, která produkuje progesteron. Pod vlivem progesteronu je následně oplodněné vajíčko připojeno k děložní dutině.

V případě, že nedojde k těhotenství, dojde k involuci této formace, hormonálním změnám a odmítnutí vytvořeného endometria. Normálně by tyto procesy měly probíhat synchronně.

Příčiny opožděné menstruace

Těhotenství

To je jeden z nejpříznivějších důvodů pro zpoždění menstruace. Je spojena s oplodněním zralého vajíčka a tvorbou embrya.

Před nástupem menstruace se vajíčko zavede do děložní dutiny.

Od okamžiku oplodnění se hormonální pozadí ženy dramaticky mění.

V tomto případě je velký důraz kladen na progesteron, který brání odmítnutí endometria a nástupu menstruace.

Normálně by ženy neměly mít krvavé výtoky až do doby porodu..

V některých případech žena i po porodu zaznamená zpoždění menstruace, což je spojeno jak s kojením, tak s obnovou vaječníků, které byly po dlouhou dobu neaktivní.

Stres

Stresující situace je jedním z hlavních důvodů zpožděných období..

Může to souviset s nadměrnou produkcí hormonů odpovědných za odolnost těla vůči stresující situaci..

V takovém případě může dojít nejen k závažnému hormonálnímu narušení a nesprávné funkci vaječníků, ale také k jejich vyčerpání v důsledku prudkého nárůstu hormonů nebo poruch oběhu na pozadí zvýšené práce.

Žena může čelit zpoždění menstruace a v důsledku toho s následnou poruchou funkce vaječníků. O několik cyklů později se menstruační funkce znovu obnoví.

Hormonální nerovnováha

Důvod pro zpoždění menstruace může být také spojen s hormonální nerovnováhou..

Problém navíc nemusí vždy spočívat v hormonech reprodukčního systému. Hormony štítné žlázy mohou také vést ke zpoždění menstruace..

Při jejich nedostatečné produkci si žena může všimnout selhání cyklu a nekontrolovaného stálého přírůstku hmotnosti.

Žena by měla věnovat zvláštní pozornost stavu hormonálního pozadí reprodukčního systému; podmínky, jako jsou potraty nebo potraty, mohou také vést k dalším zpožděním..

Výsledkem je prudká změna v práci vaječníků, které se potřebují dlouho zotavit..

Zánět

Zánětlivý proces je jedním z nejčastějších důvodů vzniku opoždění menstruace..

Kromě toho může být jeho lokalizace odlišná, je to jak děloha, tak vaječníky.

Nejnebezpečnějším z hlediska vývoje zpoždění menstruace je zánět vaječníků..

Právě s tímto orgánem je spojen vývoj endometria a nástup menstruace. Nejčastěji dochází ke zpoždění v cyklu, kdy dojde k infekci nebo opakování zánětlivého procesu.

V některých případech může tento proces ovlivnit více než jeden menstruační cyklus, to je právě důležitost včasné diagnostiky a léčby, zejména u osob v reprodukčním věku.

Zánětlivý proces dělohy může vést k podřadnosti tvorby endometria a po takovém důvodu si žena může všimnout změny v povaze menstruace. Po zpoždění mohou být hojnější nebo naopak podezřele vzácné..

Povaha výtoku zůstává hnědá a dlouho rozmazaná. Další cyklus po zpoždění bude bolestivější. V tomto případě zpoždění zpravidla nepřesahuje dva týdny..

Tělesné cvičení

Jedná se o jeden ze závažných faktorů vedoucích k narušení vaječníků a narušení příchodu menstruace..

Problémy s menstruačním cyklem mají ženy, které pravidelně zažívají těžkou fyzickou aktivitu, například v souvislosti s prací, nebo iracionálně přistupují k základním místům hubnutí nebo mají rádi cvičení.

Existuje mnoho důvodů, které vedou ke zpoždění menstruace na pozadí fyzické aktivity, jedním z nich je narušení krevního oběhu orgánu a zvýšený tlak na něj.

Nadváha

V poslední době existuje tendence ke změně menstruačního cyklu u ženy na pozadí zvýšení tělesné hmotnosti.

Je třeba poznamenat, že hmotnost by měla překročit hodnoty vhodné pro koncept obezity.

Podobný problém je spojen se skutečností, že tuková tkáň sama o sobě je zdrojem produkce určitých hormonů a v důsledku toho může významně změnit přirozené hormonální pozadí ženy. Také problém nadváhy může být spojen s hyperandrogenismem..

Užívání léků

V některých případech nemusí menstruace kvůli lékům přijít nebo přijít pozdě.

Nejvíce ovlivněny hormonálními léky zaměřenými na reprodukční funkci ženy.

Nejběžnější skupinou jsou perorální antikoncepce nebo léky, které pomáhají předcházet nechtěnému těhotenství.

To nemusí být vždy způsobeno příjmem finančních prostředků v tomto cyklu..

Mnoho žen čelí tomuto problému po několika cyklech..

Tyto změny jsou spojeny nejen s narušením vaječníku, ale také s abnormálním vývojem endometria. V tomto případě se patologické změny nejčastěji vyskytují při nesprávném užívání léků..

Jak dlouho může dojít ke zpoždění menstruace, pokud je test negativní?

Zpoždění pro negativní test:

 • Zpoždění menstruace o 1 den se nepovažuje za zpoždění, a to ani při pravidelném menstruačním cyklu. Může to být způsobeno mírnou změnou v rytmu sekrece hormonů ve vaječnících..
 • Po dobu 2 - 3 dnů také nestojí za to považovat za patologii. To je způsobeno skutečností, že tyto výkyvy mohou nastat v absolutně zdravém těle..
 • Po dobu 4 dnů lze zpoždění menstruace z předepsaného rytmu považovat za možnost, mezi patologií a její nepřítomností. Spojují podobný problém se skutečností, že během tohoto menstruačního cyklu může dojít nejen k hormonálnímu narušení, ale také k mírnému zánětlivému procesu.
 • Po dobu 5–6 dnů může být problém podobný problému popsanému výše. Zpoždění o týden může být spojeno s výraznějším zánětlivým procesem. Tato situace může vyžadovat léky..
 • Na týden nebo 8-10 dní může být menstruace oddálena cystickými změnami ve vaječnících, jedinou cystou a závažným zánětem nejen vaječníků, ale i děložní dutiny.

Kdy navštívit lékaře?

Vzhledem k tomu, že normální odchylky menstruačního cyklu jsou do tří dnů, není v tomto časovém intervalu nutné kontaktovat odborníka, pokud neexistují žádné stížnosti.

Pokud se žena obává jakýchkoli příznaků, dolní část břicha začne bolet, táhne dolní část zad, je jí špatně nebo teplota stoupá, měli byste okamžitě kontaktovat odborníka pro další diagnostiku a v případě potřeby zvolit důkladnou léčbu.

Právě předčasné odvolání dívek k lékaři může ohrozit rozvoj komplikací.

Průzkum

Diagnostické metody budou záviset na údajné příčině vývoje poruch cyklu:

 • V případě podezření na vývoj těhotenství je ženě nabídnuto provést test založený na stanovení specifické látky lidského choriového gonadotropinu v moči. Je to on, kdo se zvyšuje s postupujícím těhotenstvím. Pokud není možné provést neinvazivní analýzu, existuje alternativa. K tomu je třeba darovat krev pro stejný hormon, pouze v tomto případě bude výsledek přesnější.
 • Ultrazvuková procedura. Umožňuje identifikovat přítomnost plodového vajíčka s embryem a na základě jeho velikosti nastavit předpokládané datum.
 • U zánětlivých procesů stačí k přesné diagnóze několik metod. Nejprve se jedná o hodnocení nátěru flóry z obsahu pochvy. Často je také během zánětlivých procesů ve vaječníku zahrnuta vaginální flóra.
 • Obecný krevní test podle jeho výsledků lze vyvodit závěr, že ve vaječnících nebo v děložní dutině dochází k zánětlivému procesu..
 • Narušení menstruačního cyklu spojené s hormonálními poruchami je diagnostikováno pomocí klinického obrazu, kdy lékař jasně vidí hormonální poruchy..
  Laboratorní výzkum k určení hormonálního profilu. Mezi nezbytné hormony patří hormony stimulující folikuly, progesteron, prolaktin a další..

Léčba

Léčba opožděné menstruace bude do značné míry záviset na důvodu, pro který je spojena:

 • Ženy, které mají jako důvod zpoždění těhotenství, tedy terapii nepotřebují. Je pro ně důležité diagnostikovat její stav a zabránit rozvoji komplikací; v některých případech je nutná konzervativní terapie. Poté, co je ženě diagnostikováno těhotenství, musíte se ambulantně zaregistrovat u gynekologa.
 • Léčba spojená s užíváním léků je zaměřena především na zastavení jejich užívání, jakož i na možná nutnou obnovu fungování reprodukčního systému. K tomu lze použít vitamíny. Při užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv může také dojít ke zpoždění menstruace a stav nebude vyžadovat léčbu. Je pouze nutné pokračovat v užívání léků v předepsaném režimu bez náhodného opomenutí podle pokynů.
 • Léčba opožděné menstruace spojené s cvičením bude zaměřena na úplné vyloučení z životního stylu a případně nahrazení šetrnější metody. Pro období zotavení může být vyžadována nejen vitaminová terapie, ale také plná a vysoce kvalitní výživa..
 • Léčba opožděné menstruace se zvýšenou tělesnou hmotností vyžaduje její povinné snížení s identifikací příčiny přírůstku hmotnosti. Půst by se neměl praktikovat, protože v některých případech může nastat problém při změně hormonálních hladin, jako je léčba hypotyreózy.
  Ve stresující situaci byste se toho měli zbavit a pokud sami nedokážete zvládnout stav deprese, měli byste se poradit s odborníkem. Možná budete muset brát léky ze skupiny antidepresiv.
 • Zánětlivý proces zahrnuje jmenování léků zaměřených na zničení patogenu, zvýšení imunity a získání vitamínů. Po léčbě bude nutné znovu diagnostikovat a v následujících cyklech opatření proti relapsu.
 • Pokud je zpoždění menstruace způsobeno hormonálním narušením, je nutné zjistit jeho přesnou příčinu. Může to být také porucha jiných orgánů a systémů. O výběru léku se rozhoduje po stanovení diagnózy. Pokud je příčina zpoždění v budoucnu vyloučena, nemůžete provést léčbu.

Prevence

Prevence nepravidelného menstruačního cyklu je v gynekologii poměrně velká část. Zahrnuje primární a sekundární aktivity.

Při primárním použití byste měli zabránit výskytu nemocí, které vedou k menstruačním nepravidelnostem.

To:

 • Prevence pohlavně přenosných infekcí pomocí kondomu. Podobná metoda je nezbytná, pokud sexuální partneři nejsou trvalí nebo pokud mu nebyla diagnostikována pohlavně přenosná onemocnění.
 • Vyvarujte se ložisek chronické infekce, hypotermie a stresových situací, které mohou vést k zánětlivým procesům na orgánech reprodukčního systému ženy.
 • Dodržujte pravidla správné výživy, během formování menstruační funkce se neomezujte v živinách přísnými dietami a vyčerpávající fyzickou námahou.
 • Neužívejte léky samostatně, zejména na hormonální bázi.
 • Pokud se objeví stížnosti na pohlavní orgány, kontaktujte včas odborníka.
 • Vyvarujte se nechtěného těhotenství a v důsledku toho jeho ukončení.

Sekundární prevence zahrnuje včasnou léčbu odhalených příznaků gynekologické a endokrinologické patologie. Absolvování kurzů proti relapsu v přítomnosti ložisek chronické infekce.

Recenze

Recenze žen o zpoždění menstruace:

Zpoždění menstruace

Zpožděná menstruace, hlavní důvody jiné než těhotenství
Normálně menstruační cyklus trvá od 21 do 35 dnů. Každá žena má své individuální trvání, ale u většiny z nich jsou intervaly mezi menstruací stejné nebo se od sebe liší o ne více než 5 dní. Den nástupu menstruačního krvácení by měl být vždy zaznamenán do kalendáře, aby bylo možné včas zaznamenat nepravidelnost cyklu..

Často po stresu, nemoci, intenzivní fyzické aktivitě, změně klimatu dochází k mírnému zpoždění menstruace. V ostatních případech tento příznak hovoří o nástupu těhotenství nebo o hormonálních poruchách. Popíšeme hlavní důvody zpoždění menstruace a mechanismus jejich vývoje a také si povíme, co dělat v takové situaci..

Amenorea

V lékařském světě se zpoždění nebo absence menstruace nazývá amenorea. Je rozdělena do dvou kategorií:

 1. Primární amenorea. Jedná se o stav, kdy dívka neměla menstruaci do 16 let. Primární amenorea je často spojena s přítomností vrozených poruch, které se nijak neobjevily až do nástupu puberty. Jedná se například o genetické nebo chromozomální abnormality, problémy s orgány reprodukčního systému atd. Může se jednat o narození bez dělohy nebo děloha, která se normálně nevyvíjí.
 2. Sekundární amenorea. To je stav, kdy se vaše menstruace náhle zastaví a chybí déle než tři měsíce. Ty. bývala menstruace, ale teď chybí. Sekundární amenorea je nejčastější formou opožděné menstruace. Mezi nejčastější příčiny tohoto stavu patří těhotenství, problémy s vaječníky (například syndrom polycystických vaječníků nebo časná menopauza), nádory hypofýzy, stres, vážné narušení normální tělesné hmotnosti (v menší či větší míře) a další..

Kromě amenorey vám chci představit ještě další lékařský termín - oligomenorea. Jedná se o porušení, při kterém je doba trvání menstruačního cyklu významně prodloužena a doba trvání samotné menstruace klesá. Obecně se uznává, že žena má oligomenoreu, pokud během roku měla menstruace méně než 8krát a / nebo trvala až 2 nebo méně dní.

Normální menstruační cyklus

Obvyklý menstruační cyklus se vyskytuje u mladé ženy ve věku 10-15 let, poté se předpokládá, že tělo vstoupilo do fáze, kdy může provést úplné početí. Tento systém funguje každý měsíc až 46-52 let, ale toto je průměrné číslo. (Existují případy pozdějšího ukončení menstruace.)

Pak dochází ke snížení doby trvání menstruace a množství krve uvolněné během ní. Vaše menstruace se nakonec úplně zastaví..

Příčiny opožděné menstruace jiné než těhotenství

Zpoždění menstruace může být výsledkem fyziologických změn v těle a může být také projevem funkčních poruch nebo onemocnění jak pohlavních, tak jiných orgánů („extragenitální patologie“).

Normálně během těhotenství nedochází k menstruaci. Po porodu se také matčin cyklus neobnoví okamžitě, do značné míry záleží na tom, zda má žena laktaci. U žen bez těhotenství může být prodloužení trvání cyklu projevem perimenopauzy (menopauzy). Nepravidelnost cyklu u dívek po nástupu menstruace se také považuje za normu, pokud není doprovázena jinými porušováními.

Funkční poruchy, které mohou vyvolat selhání menstruačního cyklu, jsou stres, intenzivní fyzická aktivita, rychlý úbytek hmotnosti, předchozí infekce nebo jiné akutní onemocnění, změna klimatu.

U pacientů trpících gynekologickými chorobami, zejména polycystickými vaječníky, je často nepravidelný cyklus se zpožděním menstruace. Kromě toho může takový příznak doprovázet zánětlivá onemocnění reprodukčních orgánů, objevit se po ukončení těhotenství nebo diagnostické kyretáži po hysteroskopii. Ovariální dysfunkce může být způsobena patologií hypofýzy a dalších orgánů, které regulují hormonální pozadí ženy.

Ze somatických onemocnění, doprovázených možným porušením menstruačního cyklu, stojí za zmínku obezita..

Seznam důvodů, kvůli kterým může dojít ke zpoždění menstruace

Zpoždění „červených dnů kalendáře“ o 2–5 dní by nemělo být důvodem k obavám, protože je to považováno za velmi skutečný jev pro každou ženu. Pokud je vyloučeno těhotenství, může být takové porušení ženského těla způsobeno mnoha faktory. Jejich pečlivá analýza vám umožní určit příčinu gynekologické nebo ne-gynekologické povahy.

Pojďme tedy uvést 15 hlavních důvodů pro zpoždění menstruace:

 1. Onemocnění polycystických vaječníků;
 2. Myom dělohy;
 3. Endometrióza;
 4. Zánětlivá onemocnění;
 5. Hormonální antikoncepce;
 6. Diagnostika děložní dutiny, potrat nebo potrat;
 7. Poporodní období;
 8. Puberta;
 9. Klimatické poruchy;
 10. Skvělá fyzická aktivita;
 11. Stresující podmínky;
 12. Klimatické podmínky prostředí;
 13. Anomálie tělesné hmotnosti;
 14. Intoxikace těla;
 15. Užívání určitých léků;
 16. Dědičná predispozice.

Jak vyplývá z výše uvedeného, ​​důvody pro pravidelně se opakující zpoždění kritických dnů jsou mnohostranné. Biologicky mohou být hodiny ztraceny i u žen, které nejsou v plodném věku a často si mýlí příznaky poruchy cyklu s těhotenstvím. Nepravidelný menstruační cyklus by neměl být považován za zvlášť nebezpečnou a vážnou chorobu, ale stále stojí za to věnovat zvláštní pozornost frekvenci vašich kritických dnů.

Stres a fyzická aktivita

Nejčastějšími důvody pro zpoždění menstruace jsou kromě těhotenství také různé nervové napětí, stres a podobně. Obtížná pracovní prostředí, zkoušky a rodinné problémy mohou způsobit zpoždění. Ženské tělo vnímá stres jako obtížnou životní situaci, ve které by žena ještě neměla rodit. Stojí za to postarat se o změnu situace: obrátit se na rodinného psychologa, změnit zaměstnání nebo se naučit, jak snáze reagovat na situaci, a podobně. Pamatujte, že přepracování a nedostatek spánku jsou pro tělo také velmi stresující..

Nadměrná fyzická aktivita také nepřispívá k pravidelnosti menstruačního cyklu. Je známo, že profesionální sportovci často pociťují problémy se zpožděnou menstruací a dokonce s porodem. Stejné problémy trápí ženy, které se zaměřují na fyzicky náročná zaměstnání. Je lepší nechat to na muže.

Ale nemyslete si, že mírná kondice nebo ranní jogging mohou ovlivnit situaci. Aktivní životní styl zatím nikoho neobtěžoval. Mluvíme konkrétně o nadměrném zatížení, při kterém tělo pracuje na opotřebení..

Problémy s hmotností

Vědci již dlouho zjistili, že tuková tkáň je přímo zapojena do všech hormonálních procesů. V tomto ohledu je snadné pochopit, že důvody pro zpoždění menstruace mohou kromě těhotenství spočívat také v problémech s hmotností. Nadměrná váha a nedostatek hmotnosti navíc mohou způsobit zpoždění.

Tuk v případě nadváhy hromadí estrogen, což negativně ovlivňuje pravidelnost cyklu. Podváha je mnohem obtížnější. Prodloužené hladovění, stejně jako úbytek hmotnosti pod 45 kg, je tělem vnímáno jako extrémní situace. Režim přežití je zapnutý a v tomto stavu je těhotenství velmi nežádoucí. V tomto případě je možné nejen zpoždění menstruace, ale také její úplná absence - amenorea. Přirozeně problémy s menstruací zmizí s normalizací hmotnosti..

To znamená, že kypré ženy potřebují zhubnout, hubené ženy potřebují přibrat na váze. Hlavní věc je dělat to velmi opatrně. Ženská strava by měla být vyvážená: jídlo by mělo obsahovat bílkoviny, tuky, sacharidy a také vitamíny a minerály. Jakákoli strava by měla být mírná, nikoli vyčerpávající. Je lepší kombinovat je s mírnou fyzickou aktivitou..

Zánětlivá onemocnění dělohy

Zánětlivá onemocnění dělohy a vaječníků vedou k narušení produkce hormonů, které jsou odpovědné za procesy zrání vajíček, folikulů, endometria. Výsledkem je, že často způsobují zpoždění. Současně se mění objem a povaha výtoku, bolesti se objevují v dolní části břicha, dolní části zad a další příznaky.

Zánětlivé procesy jsou často příčinou neplodnosti, výskytu nádorů orgánů reprodukčního systému, mléčných žláz. Zánětlivá onemocnění se vyskytují v důsledku proniknutí infekce nesprávnou hygienickou péčí o genitálie, nechráněným pohlavním stykem, traumatickým poškozením dělohy během porodu, potratem, kyretáží.

Myom dělohy

Menstruace s leiomyomem dělohy může být nepravidelná a zpoždění se pohybuje od několika dnů do několika měsíců. Navzdory skutečnosti, že tato patologie je ve většině případů považována za benigní nádor, existuje řada negativních důsledků, ke kterým může vést. A především je jeho přeměna na onkologické onemocnění nebezpečná. Proto je odvolání k lékaři při nejmenším podezření na myomy extrémně nutné..

Polycystický vaječník

Jedním z hlavních důvodů zpoždění menstruace oproti obvyklému rozvrhu je v tomto případě nedostatek požadovaného množství hormonů.

Tento proces je zpravidla způsoben nedostatkem ovulace, depresí endometria a přítomnými hormonálními poruchami. Vajíčko v tomto procesu nedozrává, což dává tělu signál, že není třeba se připravovat na možné oplodnění. [adsen]

Endometrióza

Toto onemocnění je patologická proliferace benigní tkáně, která je podobná sliznici pohlavního orgánu. K rozvoji endometriózy může docházet v různých částech reprodukčního systému a je také možné jít dále. Změny hormonálních hladin mohou být příčinou onemocnění i jeho následkem. Nepravidelné kritické dny jsou také jedním z hlavních příznaků těchto odchylek..

Antikoncepční pilulky

Pokud užíváte hormonální antikoncepční pilulky, je možné, že se váš menstruační cyklus bude výrazně lišit od normálu. Velmi často se významně zvyšuje doba trvání cyklů při užívání antikoncepčních pilulek. Některé pilulky tento účinek nemají. Menstruace pokračuje jako obvykle, ale nejčastěji je lehčí a kratší. Je také třeba poznamenat, že ve velmi vzácných případech nemusí pilulky zabránit těhotenství, zejména při zmeškaných schůzkách. Přesto, i když jste pilulky užívali přesně a správně, vaše menstruace se zpozdila a máte z toho obavy, můžete se uklidnit těhotenským testem..

Nyní v prodeji najdete poměrně velké množství různých antikoncepčních pilulek. Některé z nich se mohou významně lišit ve svých účincích na tělo. Kromě toho je třeba poznamenat, že každá konkrétní žena může na stejné pilulky reagovat odlišně..

Mějte také na paměti, že když přestanete užívat antikoncepční pilulky, menstruační cyklus se nevrátí k normálu. U většiny žen trvá období zotavení jeden až dva měsíce a někdy může toto období trvat až šest měsíců. Teprve potom budete moci znovu otěhotnět. V souladu s tím můžete mít během období zotavení také nepravidelný cyklus, což je třeba vzít v úvahu, pokud máte zpoždění.

Zpožděná menstruace během těhotenství a po porodu

Po celou dobu těhotenství žena nemá menstruaci. Po porodu dochází k jejich obnově různými způsoby - vše závisí na jednotlivých vlastnostech organismu. Zvýšená hladina prolaktinu při krmení dítěte může zabránit tomu, aby vejce začala fungovat. Pokud žena kojí dítě, může zpoždění menstruace trvat tak dlouho, dokud se vytvoří mléko (to přímo závisí na hladině hormonu prolaktinu, který je odpovědný za kojení). To se někdy může stát 2-3 roky.

Pokud se mléko nevyrábí, začínají nová období přibližně po 6–8 týdnech. Někdy však existují výjimky, kdy vaječníky začnou fungovat ještě předtím, než dítě přestane krmit, vajíčko dozrává a žena může znovu otěhotnět. Pokud se tak nestane, nový cyklus končí objevením se menstruace..

Proč jsou trvalé zmeškané období nebezpečné

Neustálé zpoždění v menstruaci naznačuje hormonální poruchy, nedostatek ovulace, abnormální změny ve struktuře endometria. Patologie může vzniknout v důsledku závažných, dokonce nebezpečných onemocnění: nádory dělohy, endokrinní žlázy, polycystické vaječníky. Důvodem zpoždění menstruace je mimoděložní těhotenství.

Je nutné stanovit diagnózu co nejdříve, abyste zjistili míru nebezpečí procesů, protože vedou alespoň k neplodnosti, časné menopauze. Nemoci spojené s opožděnou menstruací způsobují nádory prsu, kardiovaskulární problémy, diabetes mellitus, oslabení imunitního systému, předčasné stárnutí a změny vzhledu. Pokud například dojde ke zpoždění v důsledku onemocnění polycystických vaječníků, dramaticky se přidá váha ženy, až k obezitě, objeví se vlasy na obličeji a hrudníku (jako u mužů), akné, seborrhea.

Včasná léčba nemocí, které způsobily prodloužení cyklu, často pomáhá předcházet neplodnosti, mimoděložnímu těhotenství, potratům a předcházet rakovině..

Vyšetření se zpožděnou menstruací

Chcete-li zjistit důvody zpoždění menstruace, jsou předepsány následující studie:

 1. Screening na pohlavně přenosné choroby (kapavka, chlamydie, trichomoniáza, mykoplazmóza, ureaplasmóza atd.).
 2. Ultrazvuk pánevních orgánů, štítné žlázy a nadledvin. Tato studie se provádí s cílem vyloučit těhotenství, nádory, gynekologická a endokrinní onemocnění..
 3. Vyšetření hypofýzy (rentgenové záření, magnetická rezonance, počítačová tomografie, elektroencefalografie). Nemoci hypofýzy jsou často příčinou opožděné menstruace..
 4. Hormonální výzkum. Stanovte hladinu estrogenu, progesteronu, FSH, LH, PRL a zkontrolujte také hormony štítné žlázy a nadledvin..
 5. Škrábání vnitřní vrstvy dělohy a její další histologické vyšetření. Škrábání se provádí z dutiny a kanálu děložního čípku.

Co dělat, pokud dojde ke zpoždění menstruace?

Pokud se pravidelně vracejí zpoždění v menstruaci nebo doba zpoždění překračuje maximální přípustné fyziologické limity pěti dnů, musíte se poradit s lékařem. Po zjištění důvodů bude ženě předepsána vhodná léčba. Nejčastěji se terapie provádí pomocí hormonálních pilulek. V žádném případě by však neměly být užívány samostatně, bez lékařské pomoci. To je pro zdraví ženy extrémně nebezpečné a může to narušit celý hormonální systém, což může vést k vážným zdravotním problémům..

Mezi nejběžnější hormonální léky lékaři předepisují následující:

 1. Duphaston. Používají se, pokud je zpoždění menstruačního cyklu způsobeno nedostatečnou hladinou progesteronu v těle. Pouze lékař by měl upravit dávku na základě výzkumu. Pokud nedojde k těhotenství a zpoždění nepřesáhne 7 dní, je postinor předepsán po dobu 5 dnů. Po této době by měla menstruace začít po dvou nebo třech dnech..
 2. Postinor. Je to lék používaný pro nouzovou antikoncepci. Tento lék se používá, pokud je nutné co nejdříve vyvolat menstruační cyklus. Doporučuje se však pouze s pravidelnou menstruací, protože jeho užívání může vyvolat poruchy cyklu a při velmi častém užívání vést k neplodnosti..
 3. Pulsatilla. Další hormonální lék, který lze předepsat na zmeškané období. Toto je nejbezpečnější lék, který nevede k přírůstku hmotnosti, neovlivňuje nervový systém. Neměly by to však užívat dívky s nepravidelným cyklem..
 4. Progesteron je injekční hormon. Používá se k vyvolání menstruace, výběr dávky se provádí přísně individuálně. Zvýšený přísun progesteronu do těla může způsobit řadu vedlejších účinků, včetně nadměrného růstu vlasů, přibývání na váze a menstruačních nepravidelností. Více než 10 injekcí se nikdy nepodá. Účinek je založen na stimulaci práce žláz umístěných v děložní výstelce. Nástroj má řadu kontraindikací, včetně: krvácení z dělohy, selhání jater, nádory prsu atd..
 5. Non-ovlon, lék, který stimuluje nástup menstruačního cyklu, je schopen zabránit acyklickému krvácení. Obsahuje estrogen a gestagen. Nejčastěji se zpožděním jsou předepsány dvě tablety po 12 hodinách. Před použitím je však nutné konzultovat s odborníkem, protože lék má vedlejší účinky a může narušit práci reprodukčních orgánů.
 6. Utrozhestan. Je to látka, která potlačuje estrogen a stimuluje produkci progesteronu, což vysvětluje jeho terapeutický účinek. Kromě toho má stimulační účinek na vývoj endometria. Lék lze podávat vaginálně, což je jeho nepochybná výhoda, nicméně tento lék má také určité kontraindikace.
 7. Norkolut způsobuje menstruaci, protože obsahuje norethisteron, který je svým účinkem podobný působení gestagenů. A jejich nedostatek často vyvolává selhání cyklů a jejich zpoždění. Průběh léčby by neměl přesáhnout pět dní, nepoužívá se během těhotenství, protože hrozí potrat a krvácení. Má velké množství kontraindikací a vedlejších účinků, proto je nutná předchozí konzultace s lékařem.

Přirozeně není užívání hormonálních léků k vyvolání menstruace bezpečnou metodou. Je nutné je užívat správně, protože můžete způsobit nenapravitelné poškození zdraví.

Důvody pro zpožděné období: proč menstruace nezačíná včas?

Ve zdravém a fyziologicky se rozvíjejícím těle ženy je hlavním ukazatelem zdraví reprodukčního systému menstruační cyklus. Jakékoli změny v jeho trvání, pravidelnosti, kvalitativních a kvantitativních charakteristikách menstruačního toku naznačují poruchy v genitální oblasti, přerušení práce neuromorálního systému a možnou hormonální nerovnováhu spojenou s endokrinní patologií.

V závislosti na různých životních situacích a provokujících faktorech dochází ke zpožděním jednou, pravidelně nebo systematicky. V posledních případech nelze symptom ponechat bez náležité pozornosti, k odstranění patologického stavu je nutná komplexní diagnostika a v případě potřeby úplná léčba..

 • 1 Důvody
  • 1.1 Poruchy hypotalamo-hypofyzárního systému
  • 1.2 Nemoci vaječníků
  • 1.3 Patologie dělohy
  • 1.4 Endokrinní poruchy
 • 2 Přidružené příznaky a ženská taktika

Všechny důvody selhání menstruačního cyklu lze rozdělit na fyziologické a patologické. První zahrnuje podmínky, které jsou stanoveny věkem a individuálními charakteristikami ženského těla. Obvykle nevyžadují léčbu a specializovanou péči, zpoždění je eliminováno samo o sobě a nemá vliv na zdraví ženy..

Fyziologické důvody zahrnují:

ZpůsobitZpoždění vývoje podmínekVěkové rysy a časová období
Vstup do reprodukčního věkuDívky, které teprve začínají, by neměly očekávat stabilní cyklus hned po menarché. Nerovnováha hormonů je normální během 1-1,5 roku po první menstruaci. Cyklus může mít různou dobu trvání a krvácení má různou intenzituVěk nástupu menstruace je od 11 do 15 let (v průměru 12-13), a pokud po tomto věku dívka stále nemá menstruaci, je nutné se poradit s gynekologem. Odborné poradenství také vyžaduje situaci, kdy pravidelný cyklus není stanoven déle než 1,5–2 roky po menarché.
Přechod k menopauzeToto je přechodné období pro endokrinní systém ženy. Hormonální nerovnováha je způsobena snížením hladiny pohlavních hormonů, které nemůže nastat rovnoměrně. Doba cyklu se znovu změní, což není odchylka od normy. Někteří gynekologové předepisují pacientkám hormonální léky, které jim pomohou hladce vstoupit do menopauzy a nezažijí nepohodlí a komplikace z hormonálních hladin, které zabloudily.Po 45-48 letech se objevují první projevy klimakterického období. Jeho průměrná doba trvání je 3–6 let, poté menstruace úplně ustupuje nebo se výjimečně vyskytuje několik let extrémně zřídka.
TěhotenstvíČasto v rané fázi žena nepociťuje žádné zvláštní pocity, proto pokud se zpoždění menstruace zaprvé vyplatí provést těhotenský test a poté navštívit lékařeŽenský reprodukční věk nebo pre-postmenopauzální období

Poruchy menstruačního cyklu mohou být způsobeny následujícími patologickými důvody:

 • narušení hypotalamo-hypofyzárního systému;
 • onemocnění vaječníků;
 • patologické změny v děloze;
 • poruchy endokrinního systému.

Patologické příčiny vyžadují pečlivou diagnostiku, včetně laboratorní diagnostiky, protože není vždy možné identifikovat organickou poruchu a na pozadí enzymatických a biochemických dysfunkcí dochází k mnoha změnám..

Hypotalamus a hypofýza jsou struktury mozku, které regulují práci mnoha systémů, včetně reprodukčního systému. Porušení může být funkční (bez narušení struktury) a organické (s poškozením struktury orgánu).

Funkční poruchy jsou zpravidla způsobeny dopadem environmentálních faktorů na tělo, což způsobuje stresující stav mozku a zaměňuje práci hypotalamu a hypofýzy. Mezi takové faktory patří: duševní trauma, fyzické přetížení, stres, infekce a intoxikace, užívání určitých léků.

Někdy je stresový faktor tak nevýznamný, že se žena na něj nezaměřuje, ale tělo stále podléhá jeho účinkům: změně času a klimatických pásem, změně sluneční aktivity, živé emoční reakci atd. Situaci komplikuje skutečnost, že později může dojít ke zpoždění menstruace 3 cykly po vystavení stresovému faktoru a je velmi obtížné určit, co způsobilo poruchu.

Organické léze (nádory hypofýzy, kraniocerebrální trauma, infekce mozku, patologie cév, které ho krmí) se kromě opožděné menstruace projevují rozsáhlým klinickým obrazem a vyžadují odbornou diagnostiku a léčbu odborníky.

Dysfunkce vaječníků se také dělí na organické a funkční. Posledně jmenovaný zahrnuje syndrom polycystických vaječníků, jehož příčiny nejsou plně objasněny, ale je pravděpodobné, že je narušena produkce luteinizačních a folikuly stimulujících hormonů hypofýzy. Zaznamenává se také účinek hyperinzulinémie u žen s diabetes mellitus, zvýšené glukózové tolerance a nadváhy..

Podstata syndromu polycystických vaječníků spočívá v tom, že folikul (bublina obsahující vajíčko) nepraskne, nedojde k ovulaci, žluté tělísko se nevytvoří, ztratí se veškerá hormonální regulace, menstruační cyklus ztratí stabilitu. Onemocnění je doprovázeno hyperandrogenismem, který se projevuje nadměrným růstem vlasů na vnitřním povrchu stehen, břicha, horního rtu a dalších míst, která pro to nejsou typická. Tento příznak je často hlavním důvodem pro vyhledání lékařské pomoci..

Další funkční poruchou je syndrom rezistentních vaječníků. Nastává, když receptory vaječníků na hormony hypofýzy z nějakého důvodu přestanou na ně reagovat. Centrální regulace ztrácí svou kontrolu, menstruační cyklus je zmatený.

Syndrom plýtvání vaječníků je ve skutečnosti nástup menopauzy v raném věku (před 40. rokem věku), kdy vaječník kvůli svým genetickým vlastnostem přestane u mladé ženy fungovat tak, jak by měl. K nápravě tohoto stavu lékaři předepisují hormonální substituční terapii..

Organické příčiny zahrnují nádory vaječníků, které produkují hormony, které narušují normální cyklus. Rychle se rozvíjející maligní novotvary jsou běžné.

Pokud je endometrium dělohy poškozeno, menstruace nepřijde včas. K narušení jeho integrity dochází během kyretáže během potratu nebo v důsledku diagnostických manipulací, pokud jsou nezbytné pro diferenciální diagnostiku stavu.

Jednou z běžných patologií slizniční vrstvy dělohy je endometrióza, která se vyznačuje porušením načasování menstruačního cyklu a prodlouženým krvácením.

Nesprávně nainstalované nitroděložní tělísko může také vést ke zpoždění. V procesu implantace do děložního čípku není vyloučeno poškození slizniční vrstvy nebo úplné zablokování lumenu cervikálního kanálu.

Zánětlivá onemocnění dělohy a vejcovodů také vedou k nepravidelnostem menstruace. To platí zejména pro pohlavně přenosné choroby. S častou změnou sexuálních partnerů a předpoklady pro možnou infekci je nutné provést úplné vyšetření.

Zahuštěná vrstva endometria s endometriózou

Vzhledem k tomu, že pohlavní hormony jsou v jemném spojení se zbytkem, jakákoli dysfunkce povede k narušení reprodukčního systému. Narušení štítné žlázy (hypo- nebo hypertyreóza) a tvorba steroidních hormonů, adrenální patologie, diabetes mellitus, hyperprolaktinémie a mnoho dalších onemocnění nevyhnutelně povedou k nepravidelnému cyklu.

Užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv obvykle normalizuje menstruační cyklus a zajišťuje pravidelný a pohotový tok menstruace. Během prvních tří měsíců však nejsou vyloučeny změny a selhání, až poté, co dojde ke stabilizaci.

V případě nepřiměřeného zpoždění, po vyloučení těhotenství, musíte analyzovat svůj vlastní stav. Žena by měla poslouchat své tělo a určit, zda existují další příznaky, které by mohly naznačovat přítomnost patologie. Patří mezi ně: slabost, malátnost, časté nebo opakující se bolesti v pánevní oblasti, patologické nečistoty v moči nebo specifický zápach a vaginální výtok.

Pokud menstruace nepřijde, ale žena cítí následující příznaky PMS: táhne spodní břicho, mléčné žlázy jsou oteklé, dochází k častým výkyvům nálady, pak brzy přijde menstruace. Ale příznaky PMS jsou podobné pravděpodobným známkám těhotenství, takže stojí za to otestovat.

Pokud žena ví, že trpěla psycho-emocionálním stresem, změnila svůj životní styl a udělala dlouhou cestu, pak můžeme předpokládat, že to byl důvod zpoždění menstruace.

U dívek v prvních 1,5 letech po menarché není nestabilita cyklu patologií. To nevylučuje možnost těhotenství, pokud je dívka sexuálně aktivní. U žen po 55 letech jsou zpoždění předvídatelná také kvůli blízkosti menopauzy.

Pokud je bolest v dolní části břicha doprovázena výtokem bílé, nažloutlé barvy s nepříjemným zápachem, horečkou a celkovou malátností, je možné, že se vyvinulo zánětlivé onemocnění genitálií nebo jiné organické problémy. V takovém případě musíte urgentně konzultovat s lékařem..

Pokud je zpoždění krátké (1–5 dní), je příliš brzy na strach o vlastní zdraví. V případech, kdy trvá déle než 5 dní, ale těhotenský test je negativní, měli byste se zamyslet nad důvody. Pokud po dobu 10 dnů nebo déle nedochází k menstruaci, musíte navštívit lékaře, je to již jasná odchylka od normy. Někdy se stane, že tělo vynechá jednu menstruaci a další přijde jen 2 měsíce po předchozí. To nemusí vždy znamenat vážnou patologii, ale je důležité se poradit s odborníkem.

Konstantní zpoždění několika dní, až týden, naznačuje prodloužený menstruační cyklus. U některých žen je cyklus během života obvykle až 35 dní. Někdy se jeho trvání mění v důsledku fyziologických cyklů, po porodu, potratu, onemocněních ženského reprodukčního systému a z řady dalších důvodů. Při tomto kurzu se první den menstruace neliší od normálu, nedochází k výraznému krvácení nebo patologickému výtoku, což naznačuje normální stav těla.

Pokud menstruace nezačne déle než dva dny a zpoždění je doprovázeno bolestí v malé pánvi, nepohodlí v dolní části zad a těžkým premenstruačním syndromem, často to znamená předchozí nachlazení. Tento stav se vyvíjí po užívání léků..

Zpožděná menstruace: příznaky a léčba

Zpoždění menstruace (opsomenorea) je porušení cyklického výtoku menstruace, v důsledku čehož v očekávaném čase chybí menstruace. O zpoždění se uvažuje, když menstruace nenastane do 35 dnů od začátku cyklu nebo se neobjeví déle než 7 dní. V obecném smyslu ke zpoždění dochází z fyziologických nebo patologických důvodů. Ale abyste jim porozuměli, musíte pochopit, co je to menstruační cyklus..

Fyziologie menstruace

Vzhled menstruačního cyklu naznačuje, že ženské tělo je připraveno na otěhotnění. Normální cyklus je v průměru 21–35 dní nebo 28 dní. Cyklus končí a začíná, když se objeví menstruace (krvácení) - toto je první den menstruace.

Menstruační cyklus se skládá ze tří období:

 • První fáze je folikulární.
 • Ovulace.
 • Druhá fáze je luteální.

Na hormonální úrovni se cyklus skládá ze dvou fází, kde dominuje jeden z pohlavních hormonů, a ovulace. V první fázi začíná hormon estrogen postupně stoupat. Během tohoto období se vyvíjí folikul, ze kterého se v budoucnu uvolní vajíčko..

Pak dojde k ovulaci. Jedná se o uvolnění zralého vajíčka z folikulu do vejcovodu, kde dochází k početí. Vaječná buňka žije po dobu 1–2 dnů, během nichž sestoupí do děložní dutiny a čeká na početí. Místo folikulu se vytváří žluté tělísko. Začíná druhá fáze.

Žluté tělo je dočasná žláza, která vytváří rovnováhu estrogenu a progesteronu. Progesteron postupně stoupá. Endometrium je hypertrofováno a připravuje se na příjem vajíčka. Pokud dojde k početí, progesteron zůstává na vysoké úrovni a přispívá k normálnímu průběhu těhotenství. V opačném případě, na konci cyklu, progesteron spadne, slizniční hypertrofovaná vrstva endometria je odmítnuta (to poškozuje cévy, což přispívá ke krvácení) a cyklus končí. A tak v kruhu. To vše je regulováno mozkovou kůrou, hypotalamem, hypofýzou, hormonálním pozadím a porušení kteréhokoli z obvodů vede k porušení menstruačního cyklu. Nepravidelnost výtoku po dobu 2-3 cyklů, změna povahy a množství vylučované krve naznačuje porušení a vyžaduje odbornou radu.

Důvody pro opožděnou menstruaci

Problémy, které přispívají ke zpoždění, mohou být fyziologické nebo patologické, přičemž je možné je rozdělit na gynekologické a ne-gynekologické příčiny..

Fyziologické příčiny opožděné menstruace

Prvním důvodem pro normální zpoždění menstruace je těhotenství. Tento důvod představuje hlavní část zpoždění. Také během laktace a v období po porodu kvůli zvýšení hormonu prolaktinu není koncentrace estrogenu stabilní, což způsobuje nepravidelnost cyklu..

Za normálních okolností začíná první menstruace u dívek ve věku 12-14 let a první dva roky se cyklus jen formuje, takže zpoždění nejsou neobvyklá. Při menopauze klesá koncentrace pohlavních hormonů, což způsobuje narušení cyklu a pozdější úplné zastavení menstruace. Zpoždění 5-7 dní je normální. Normální je také zpoždění menstruace jednou nebo dvakrát ročně. Všechno ostatní je považováno za patologii a vyžaduje gynekologické vyšetření..

Patologické příčiny opožděné menstruace

Patologické důvody zpoždění menstruace se dělí na gynekologické a ty, které nesouvisejí s reprodukčním systémem..

Mezi gynekologické problémy, které způsobují zpoždění menstruace, patří:

 • Akutní a chronická zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů u žen a jejich přídavky (adnexitida, salpingitida, ooforitida).
 • Cystické útvary nebo polycystická degenerace vaječníků. Současně se zpožděním je pozorován nárůst mužských hormonů, což se projevuje růstem vlasů na obličeji a těle, výskytem akné a zvýšením tělesné hmotnosti.
 • Onkologická onemocnění ženských pohlavních orgánů (benigní a maligní nádory - myomy, myomy, polypy dělohy, rakovina děložního čípku).
 • Potrat. Škrábání poškozuje endometrium (výstelku dělohy), což prodlužuje dobu jeho zotavení. Během potratu je také hormonální pozadí ostře narušeno..
 • Mimoděložní těhotenství (oplodněné vajíčko se implantuje mimo děložní dutinu, častěji do vejcovodu).
 • Genitální anomálie.

Další důvody zpožděných období

 • Přizpůsobení ženského těla při změně klimatu, životního stylu, bydliště nebo práce.
 • Emoční stres (pozitivní - například nadměrná radost nebo negativní - deprese, úzkost).
 • Vysoká a neobvyklá fyzická aktivita (poruchy cyklu jsou často pozorovány u sportovců, kteří se podílejí na vzpírání).
 • Zvýšená psychická zátěž (v době složení a přípravy zkoušky).
 • Avitaminóza.
 • Náhlá ztráta hmotnosti. Tuková tkáň se aktivně podílí na udržování koncentrace estrogenu v těle. Je logické předpokládat nepravidelnosti menstruace při náhlé ztrátě hmotnosti a tělo reaguje ochrannou reakcí - zpožděním nebo úplným zastavením sekrecí. To lze pozorovat u vyčerpávající stravy, prodlouženého hladovění a anorexie. Po normalizaci hmotnosti se menstruace obnoví. Nadměrné přibývání na váze také ovlivní pravidelnost cyklu..
 • Chirurgické zákroky, trauma.
 • Poté, co přestanete užívat antikoncepční pilulky. Jelikož posledně jmenované jsou hormonální látky, po jejich zrušení musí uplynout čas, aby se hormonální pozadí zotavilo. Užívání nouzové antikoncepce.
 • Virové a bakteriální infekce (ARVI, chřipka, tonzilitida, faryngitida a další).
 • Otrava a intoxikace.
 • Narušení štítné žlázy, slinivky břišní, nadledvin, hypofýzy a také chronická onemocnění a období jejich exacerbací (pyelonefritida, gastritida).
 • Užívání hormonálních léků, antidepresiv, antituberkulózní terapie.

Jak se projevuje zpoždění menstruace??

K normálnímu fyziologickému zpoždění menstruace dochází během puberty, menopauzy, laktace, po porodu a projevuje se jednoduše prodloužením trvání a nepravidelným cyklem (s menopauzou, úplným vymizením menstruace).

Kvůli patologickým problémům může být zpoždění menstruace doprovázeno nejrůznějšími příznaky, které závisí na příčině. Pokud je příčina v ženských pohlavních orgánech, pak se opsomenorea projeví na pozadí zánětu (horečka, bolesti v podbřišku nebo na jedné straně patologické výtoky), onkologická onemocnění (mohou se objevit bolesti různé intenzity nebo se vůbec neprojeví, diagnóza se stanoví pomocí tomografie nebo Ultrazvuk), anomálie - narušení vývoje pohlavních orgánů, na pozadí stresu, nadměrného stresu atd..

Co dělat, pokud je vaše menstruace zpožděna

První věcí, kterou musíte udělat, je vyloučit nebo potvrdit těhotenství, protože to je nejčastější příčina zpoždění. Během raného těhotenství může dojít k bolesti v mléčných žlázách, může se objevit jejich otok, nevolnost, závratě, únava a zvýšená podrážděnost. Ale tyto příznaky jsou také běžné u premenstruačního syndromu (PMS)..

Příznaky, jako je změna chuti a chuti k jídlu, zvýšení a změna citlivosti na pachy, sekrece mleziva, pohlavní styk v posledním měsíci (užívání antikoncepce zatím neznamená vyloučení těhotenství) naznačují úspěšné oplodnění. Ale každá žena má všechno individuálně a projevuje se různými způsoby..

K potvrzení těhotenství se nejprve použije těhotenský test. Je založen na detekci chorionického gonadotropinu (hCG) v moči. HCG se objeví dva týdny po početí a pokud je test proveden dříve, bude negativní. Vzhled druhého proužku naznačuje nástup těhotenství. Chcete-li přesně určit těhotenství, musíte darovat krev pro hCG. Pokud je výsledek negativní, pak je problém jiný..

Musíte se zaregistrovat na gynekologické vyšetření u gynekologa, abyste zjistili příčinu. Při vyšetření lze zjistit cysty a nádory, vývojové abnormality, příznaky zánětu (otok, zarudnutí, bolest).

Kromě toho k diagnostice příčiny opsomenorea používají:

 • Stanovení koncentrace hormonů hypotalamo-hypofyzárního a reprodukčního systému (prolaktin, gonadotropin, estrogen, progesteron).
 • Ultrazvuk pánevních orgánů během těhotenství a objemové procesy (benigní a maligní novotvary, cysty, strukturální změny v pohlavních orgánech, diagnostika mimoděložního těhotenství). Pro lepší detail se používá počítačové a magnetické rezonance (CT, MRI).
 • Další diagnostickou metodou je měření bazální teploty. Jsou prováděny k potvrzení ovulace. V první fázi se teplota udržuje až na 36,6 ° C. Během ovulace teplota stoupá asi o 5 stupňů (asi 37,1–37,3 ° C) a ve druhé fázi trvá až do nástupu menstruace. To znamená, že cyklus je ovulační. U anovulačního cyklu se teplotní křivka bez vrcholu zvyšuje.

V případě potřeby se poraďte s endokrinologem (pro choroby žláz s vnitřní sekrecí), psychoterapeutem (je-li jeho příčinou stres), odborníkem na výživu (pokud je problém s hmotností).

Doporučení a předpověď

Pro včasnou diagnostiku opsomenorey a jejích příčin je třeba dodržovat kalendář menstruace, dodržovat aktivní zdravý životní styl, správně reagovat na stresové situace, kontrolovat svou váhu, starat se o sebe a mít dostatek odpočinku.

Samotná opsomenorea nepředstavuje zdravotní riziko. To je signál, že v těle ženy je něco narušeno. Samotný důvod pro zpoždění menstruace může být nebezpečný.

Jak vidíte, důvody pro zpoždění menstruace, kromě těhotenství, po porodu, laktace a menopauzy, jsou velmi odlišné. Od neškodných, jako jsou emocionální otřesy, až po vážnější, jako jsou nádory. Je lepší konzultovat odborníka včas. Pouze lékař může stanovit správnou diagnózu a předepsat vhodnou léčbu.

Pozornost! Tento článek je zveřejněn pouze pro informační účely a za žádných okolností nepředstavuje vědecký materiál ani lékařskou pomoc a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Ohledně diagnózy, diagnostiky a předpisu o léčbě se poraďte s kvalifikovanými lékaři!

Bohatá období se za taková považují, pokud je nutné vyměnit těsnění jednou za hodinu. Důvodem mohou být hormonální poruchy, patologie urogenitálního systému a dalších vnitřních orgánů.