Není těhotná, ale stále nemá menstruaci: 8 důvodů pro zpožděnou menstruaci

Podle vašich výpočtů by měl každý z nás přijít nejoblíbenější čas v měsíci, ale není tam žádná menstruace. První věc, která mi přijde na mysl, je jít ven a koupit si těhotenský test. Pokud samozřejmě měla z čeho pocházet. Ale těhotenství není v žádném případě jediným důvodem, proč menstruace nezačne..

Dáte spirálu

Některé z jejich odrůd mohou způsobit, že menstruace bude vzácná nebo úplně zmizí. Pokud k tomu dojde, měli byste také pravidelně přispívat do prasátka výrobců těhotenských testů, protože stále existuje malé riziko a nejjasnější (omlouvám se za slovní hříčku) indikátor, že k početí nedošlo, zmizel.

Máte problémy se štítnou žlázou

Tato žláza reguluje metabolismus, produkuje hormony, reguluje teplotu a dělá další důležité věci pro tělo. Pokud působí příliš mnoho nebo naopak nedostatečně chytře, může zastavit ovulaci a způsobit nepravidelný menstruační cyklus..

Pokud se také rychle unavíte, vaše vlasy zeslábly, váha vyskočila na obě strany - lékař může mít podezření, že tomu tak je. Poté předepíše krevní test a případně předepíše léky. Při správné léčbě by se cyklus měl vrátit k normálu během několika měsíců..


Přehnali jste to sportovním tréninkem nebo dietou

Pokud je tělocvična vaším domovem, přepracováváte, málo jíte, rychle hubnete nebo trpíte poruchami příjmu potravy, může to také způsobit amenoreu (nedostatek menstruace). Zvláště pokud je váš BMI pod 18-19.

Pokud je to váš případ, obvykle stačí nabrat pár kilogramů nebo zkrátit plán tréninku, aby váš cyklus fungoval. Pokušení zbavit se otravných „červených dnů kalendáře“ je samozřejmě skvělé. Ale je to pro vaše tělo velmi nebezpečné a destruktivní! Vydržení amenorey po dobu jednoho roku může vést ke ztrátě kostní hmoty a osteoporóze.


Právě jste přestali užívat antikoncepční pilulky

Jasně regulují váš cyklus, a když je přestanete užívat, líné tělo si možná hned nebude pamatovat, jak to udělat sami. Může chvíli trvat, než shromáždí své myšlenky. Někdy trvá několik měsíců, než se menstruace vrátí..

Zpoždění menstruace

Zpožděná menstruace, hlavní důvody jiné než těhotenství
Normálně menstruační cyklus trvá od 21 do 35 dnů. Každá žena má své individuální trvání, ale u většiny z nich jsou intervaly mezi menstruací stejné nebo se od sebe liší o ne více než 5 dní. Den nástupu menstruačního krvácení by měl být vždy zaznamenán do kalendáře, aby bylo možné včas zaznamenat nepravidelnost cyklu..

Často po stresu, nemoci, intenzivní fyzické aktivitě, změně klimatu dochází k mírnému zpoždění menstruace. V ostatních případech tento příznak hovoří o nástupu těhotenství nebo o hormonálních poruchách. Popíšeme hlavní důvody zpoždění menstruace a mechanismus jejich vývoje a také si povíme, co dělat v takové situaci..

Amenorea

V lékařském světě se zpoždění nebo absence menstruace nazývá amenorea. Je rozdělena do dvou kategorií:

 1. Primární amenorea. Jedná se o stav, kdy dívka neměla menstruaci do 16 let. Primární amenorea je často spojena s přítomností vrozených poruch, které se nijak neobjevily až do nástupu puberty. Jedná se například o genetické nebo chromozomální abnormality, problémy s orgány reprodukčního systému atd. Může se jednat o narození bez dělohy nebo děloha, která se normálně nevyvíjí.
 2. Sekundární amenorea. To je stav, kdy se vaše menstruace náhle zastaví a chybí déle než tři měsíce. Ty. bývala menstruace, ale teď chybí. Sekundární amenorea je nejčastější formou opožděné menstruace. Mezi nejčastější příčiny tohoto stavu patří těhotenství, problémy s vaječníky (například syndrom polycystických vaječníků nebo časná menopauza), nádory hypofýzy, stres, vážné narušení normální tělesné hmotnosti (v menší či větší míře) a další..

Kromě amenorey vám chci představit ještě další lékařský termín - oligomenorea. Jedná se o porušení, při kterém je doba trvání menstruačního cyklu významně prodloužena a doba trvání samotné menstruace klesá. Obecně se uznává, že žena má oligomenoreu, pokud během roku měla menstruace méně než 8krát a / nebo trvala až 2 nebo méně dní.

Normální menstruační cyklus

Obvyklý menstruační cyklus se vyskytuje u mladé ženy ve věku 10-15 let, poté se předpokládá, že tělo vstoupilo do fáze, kdy může provést úplné početí. Tento systém funguje každý měsíc až 46-52 let, ale toto je průměrné číslo. (Existují případy pozdějšího ukončení menstruace.)

Pak dochází ke snížení doby trvání menstruace a množství krve uvolněné během ní. Vaše menstruace se nakonec úplně zastaví..

Příčiny opožděné menstruace jiné než těhotenství

Zpoždění menstruace může být výsledkem fyziologických změn v těle a může být také projevem funkčních poruch nebo onemocnění jak pohlavních, tak jiných orgánů („extragenitální patologie“).

Normálně během těhotenství nedochází k menstruaci. Po porodu se také matčin cyklus neobnoví okamžitě, do značné míry záleží na tom, zda má žena laktaci. U žen bez těhotenství může být prodloužení trvání cyklu projevem perimenopauzy (menopauzy). Nepravidelnost cyklu u dívek po nástupu menstruace se také považuje za normu, pokud není doprovázena jinými porušováními.

Funkční poruchy, které mohou vyvolat selhání menstruačního cyklu, jsou stres, intenzivní fyzická aktivita, rychlý úbytek hmotnosti, předchozí infekce nebo jiné akutní onemocnění, změna klimatu.

U pacientů trpících gynekologickými chorobami, zejména polycystickými vaječníky, je často nepravidelný cyklus se zpožděním menstruace. Kromě toho může takový příznak doprovázet zánětlivá onemocnění reprodukčních orgánů, objevit se po ukončení těhotenství nebo diagnostické kyretáži po hysteroskopii. Ovariální dysfunkce může být způsobena patologií hypofýzy a dalších orgánů, které regulují hormonální pozadí ženy.

Ze somatických onemocnění, doprovázených možným porušením menstruačního cyklu, stojí za zmínku obezita..

Seznam důvodů, kvůli kterým může dojít ke zpoždění menstruace

Zpoždění „červených dnů kalendáře“ o 2–5 dní by nemělo být důvodem k obavám, protože je to považováno za velmi skutečný jev pro každou ženu. Pokud je vyloučeno těhotenství, může být takové porušení ženského těla způsobeno mnoha faktory. Jejich pečlivá analýza vám umožní určit příčinu gynekologické nebo ne-gynekologické povahy.

Pojďme tedy uvést 15 hlavních důvodů pro zpoždění menstruace:

 1. Onemocnění polycystických vaječníků;
 2. Myom dělohy;
 3. Endometrióza;
 4. Zánětlivá onemocnění;
 5. Hormonální antikoncepce;
 6. Diagnostika děložní dutiny, potrat nebo potrat;
 7. Poporodní období;
 8. Puberta;
 9. Klimatické poruchy;
 10. Skvělá fyzická aktivita;
 11. Stresující podmínky;
 12. Klimatické podmínky prostředí;
 13. Anomálie tělesné hmotnosti;
 14. Intoxikace těla;
 15. Užívání určitých léků;
 16. Dědičná predispozice.

Jak vyplývá z výše uvedeného, ​​důvody pro pravidelně se opakující zpoždění kritických dnů jsou mnohostranné. Biologicky mohou být hodiny ztraceny i u žen, které nejsou v plodném věku a často si mýlí příznaky poruchy cyklu s těhotenstvím. Nepravidelný menstruační cyklus by neměl být považován za zvlášť nebezpečnou a vážnou chorobu, ale stále stojí za to věnovat zvláštní pozornost frekvenci vašich kritických dnů.

Stres a fyzická aktivita

Nejčastějšími důvody pro zpoždění menstruace jsou kromě těhotenství také různé nervové napětí, stres a podobně. Obtížná pracovní prostředí, zkoušky a rodinné problémy mohou způsobit zpoždění. Ženské tělo vnímá stres jako obtížnou životní situaci, ve které by žena ještě neměla rodit. Stojí za to postarat se o změnu situace: obrátit se na rodinného psychologa, změnit zaměstnání nebo se naučit, jak snáze reagovat na situaci, a podobně. Pamatujte, že přepracování a nedostatek spánku jsou pro tělo také velmi stresující..

Nadměrná fyzická aktivita také nepřispívá k pravidelnosti menstruačního cyklu. Je známo, že profesionální sportovci často pociťují problémy se zpožděnou menstruací a dokonce s porodem. Stejné problémy trápí ženy, které se zaměřují na fyzicky náročná zaměstnání. Je lepší nechat to na muže.

Ale nemyslete si, že mírná kondice nebo ranní jogging mohou ovlivnit situaci. Aktivní životní styl zatím nikoho neobtěžoval. Mluvíme konkrétně o nadměrném zatížení, při kterém tělo pracuje na opotřebení..

Problémy s hmotností

Vědci již dlouho zjistili, že tuková tkáň je přímo zapojena do všech hormonálních procesů. V tomto ohledu je snadné pochopit, že důvody pro zpoždění menstruace mohou kromě těhotenství spočívat také v problémech s hmotností. Nadměrná váha a nedostatek hmotnosti navíc mohou způsobit zpoždění.

Tuk v případě nadváhy hromadí estrogen, což negativně ovlivňuje pravidelnost cyklu. Podváha je mnohem obtížnější. Prodloužené hladovění, stejně jako úbytek hmotnosti pod 45 kg, je tělem vnímáno jako extrémní situace. Režim přežití je zapnutý a v tomto stavu je těhotenství velmi nežádoucí. V tomto případě je možné nejen zpoždění menstruace, ale také její úplná absence - amenorea. Přirozeně problémy s menstruací zmizí s normalizací hmotnosti..

To znamená, že kypré ženy potřebují zhubnout, hubené ženy potřebují přibrat na váze. Hlavní věc je dělat to velmi opatrně. Ženská strava by měla být vyvážená: jídlo by mělo obsahovat bílkoviny, tuky, sacharidy a také vitamíny a minerály. Jakákoli strava by měla být mírná, nikoli vyčerpávající. Je lepší kombinovat je s mírnou fyzickou aktivitou..

Zánětlivá onemocnění dělohy

Zánětlivá onemocnění dělohy a vaječníků vedou k narušení produkce hormonů, které jsou odpovědné za procesy zrání vajíček, folikulů, endometria. Výsledkem je, že často způsobují zpoždění. Současně se mění objem a povaha výtoku, bolesti se objevují v dolní části břicha, dolní části zad a další příznaky.

Zánětlivé procesy jsou často příčinou neplodnosti, výskytu nádorů orgánů reprodukčního systému, mléčných žláz. Zánětlivá onemocnění se vyskytují v důsledku proniknutí infekce nesprávnou hygienickou péčí o genitálie, nechráněným pohlavním stykem, traumatickým poškozením dělohy během porodu, potratem, kyretáží.

Myom dělohy

Menstruace s leiomyomem dělohy může být nepravidelná a zpoždění se pohybuje od několika dnů do několika měsíců. Navzdory skutečnosti, že tato patologie je ve většině případů považována za benigní nádor, existuje řada negativních důsledků, ke kterým může vést. A především je jeho přeměna na onkologické onemocnění nebezpečná. Proto je odvolání k lékaři při nejmenším podezření na myomy extrémně nutné..

Polycystický vaječník

Jedním z hlavních důvodů zpoždění menstruace oproti obvyklému rozvrhu je v tomto případě nedostatek požadovaného množství hormonů.

Tento proces je zpravidla způsoben nedostatkem ovulace, depresí endometria a přítomnými hormonálními poruchami. Vajíčko v tomto procesu nedozrává, což dává tělu signál, že není třeba se připravovat na možné oplodnění. [adsen]

Endometrióza

Toto onemocnění je patologická proliferace benigní tkáně, která je podobná sliznici pohlavního orgánu. K rozvoji endometriózy může docházet v různých částech reprodukčního systému a je také možné jít dále. Změny hormonálních hladin mohou být příčinou onemocnění i jeho následkem. Nepravidelné kritické dny jsou také jedním z hlavních příznaků těchto odchylek..

Antikoncepční pilulky

Pokud užíváte hormonální antikoncepční pilulky, je možné, že se váš menstruační cyklus bude výrazně lišit od normálu. Velmi často se významně zvyšuje doba trvání cyklů při užívání antikoncepčních pilulek. Některé pilulky tento účinek nemají. Menstruace pokračuje jako obvykle, ale nejčastěji je lehčí a kratší. Je také třeba poznamenat, že ve velmi vzácných případech nemusí pilulky zabránit těhotenství, zejména při zmeškaných schůzkách. Přesto, i když jste pilulky užívali přesně a správně, vaše menstruace se zpozdila a máte z toho obavy, můžete se uklidnit těhotenským testem..

Nyní v prodeji najdete poměrně velké množství různých antikoncepčních pilulek. Některé z nich se mohou významně lišit ve svých účincích na tělo. Kromě toho je třeba poznamenat, že každá konkrétní žena může na stejné pilulky reagovat odlišně..

Mějte také na paměti, že když přestanete užívat antikoncepční pilulky, menstruační cyklus se nevrátí k normálu. U většiny žen trvá období zotavení jeden až dva měsíce a někdy může toto období trvat až šest měsíců. Teprve potom budete moci znovu otěhotnět. V souladu s tím můžete mít během období zotavení také nepravidelný cyklus, což je třeba vzít v úvahu, pokud máte zpoždění.

Zpožděná menstruace během těhotenství a po porodu

Po celou dobu těhotenství žena nemá menstruaci. Po porodu dochází k jejich obnově různými způsoby - vše závisí na jednotlivých vlastnostech organismu. Zvýšená hladina prolaktinu při krmení dítěte může zabránit tomu, aby vejce začala fungovat. Pokud žena kojí dítě, může zpoždění menstruace trvat tak dlouho, dokud se vytvoří mléko (to přímo závisí na hladině hormonu prolaktinu, který je odpovědný za kojení). To se někdy může stát 2-3 roky.

Pokud se mléko nevyrábí, začínají nová období přibližně po 6–8 týdnech. Někdy však existují výjimky, kdy vaječníky začnou fungovat ještě předtím, než dítě přestane krmit, vajíčko dozrává a žena může znovu otěhotnět. Pokud se tak nestane, nový cyklus končí objevením se menstruace..

Proč jsou trvalé zmeškané období nebezpečné

Neustálé zpoždění v menstruaci naznačuje hormonální poruchy, nedostatek ovulace, abnormální změny ve struktuře endometria. Patologie může vzniknout v důsledku závažných, dokonce nebezpečných onemocnění: nádory dělohy, endokrinní žlázy, polycystické vaječníky. Důvodem zpoždění menstruace je mimoděložní těhotenství.

Je nutné stanovit diagnózu co nejdříve, abyste zjistili míru nebezpečí procesů, protože vedou alespoň k neplodnosti, časné menopauze. Nemoci spojené s opožděnou menstruací způsobují nádory prsu, kardiovaskulární problémy, diabetes mellitus, oslabení imunitního systému, předčasné stárnutí a změny vzhledu. Pokud například dojde ke zpoždění v důsledku onemocnění polycystických vaječníků, dramaticky se přidá váha ženy, až k obezitě, objeví se vlasy na obličeji a hrudníku (jako u mužů), akné, seborrhea.

Včasná léčba nemocí, které způsobily prodloužení cyklu, často pomáhá předcházet neplodnosti, mimoděložnímu těhotenství, potratům a předcházet rakovině..

Vyšetření se zpožděnou menstruací

Chcete-li zjistit důvody zpoždění menstruace, jsou předepsány následující studie:

 1. Screening na pohlavně přenosné choroby (kapavka, chlamydie, trichomoniáza, mykoplazmóza, ureaplasmóza atd.).
 2. Ultrazvuk pánevních orgánů, štítné žlázy a nadledvin. Tato studie se provádí s cílem vyloučit těhotenství, nádory, gynekologická a endokrinní onemocnění..
 3. Vyšetření hypofýzy (rentgenové záření, magnetická rezonance, počítačová tomografie, elektroencefalografie). Nemoci hypofýzy jsou často příčinou opožděné menstruace..
 4. Hormonální výzkum. Stanovte hladinu estrogenu, progesteronu, FSH, LH, PRL a zkontrolujte také hormony štítné žlázy a nadledvin..
 5. Škrábání vnitřní vrstvy dělohy a její další histologické vyšetření. Škrábání se provádí z dutiny a kanálu děložního čípku.

Co dělat, pokud dojde ke zpoždění menstruace?

Pokud se pravidelně vracejí zpoždění v menstruaci nebo doba zpoždění překračuje maximální přípustné fyziologické limity pěti dnů, musíte se poradit s lékařem. Po zjištění důvodů bude ženě předepsána vhodná léčba. Nejčastěji se terapie provádí pomocí hormonálních pilulek. V žádném případě by však neměly být užívány samostatně, bez lékařské pomoci. To je pro zdraví ženy extrémně nebezpečné a může to narušit celý hormonální systém, což může vést k vážným zdravotním problémům..

Mezi nejběžnější hormonální léky lékaři předepisují následující:

 1. Duphaston. Používají se, pokud je zpoždění menstruačního cyklu způsobeno nedostatečnou hladinou progesteronu v těle. Pouze lékař by měl upravit dávku na základě výzkumu. Pokud nedojde k těhotenství a zpoždění nepřesáhne 7 dní, je postinor předepsán po dobu 5 dnů. Po této době by měla menstruace začít po dvou nebo třech dnech..
 2. Postinor. Je to lék používaný pro nouzovou antikoncepci. Tento lék se používá, pokud je nutné co nejdříve vyvolat menstruační cyklus. Doporučuje se však pouze s pravidelnou menstruací, protože jeho užívání může vyvolat poruchy cyklu a při velmi častém užívání vést k neplodnosti..
 3. Pulsatilla. Další hormonální lék, který lze předepsat na zmeškané období. Toto je nejbezpečnější lék, který nevede k přírůstku hmotnosti, neovlivňuje nervový systém. Neměly by to však užívat dívky s nepravidelným cyklem..
 4. Progesteron je injekční hormon. Používá se k vyvolání menstruace, výběr dávky se provádí přísně individuálně. Zvýšený přísun progesteronu do těla může způsobit řadu vedlejších účinků, včetně nadměrného růstu vlasů, přibývání na váze a menstruačních nepravidelností. Více než 10 injekcí se nikdy nepodá. Účinek je založen na stimulaci práce žláz umístěných v děložní výstelce. Nástroj má řadu kontraindikací, včetně: krvácení z dělohy, selhání jater, nádory prsu atd..
 5. Non-ovlon, lék, který stimuluje nástup menstruačního cyklu, je schopen zabránit acyklickému krvácení. Obsahuje estrogen a gestagen. Nejčastěji se zpožděním jsou předepsány dvě tablety po 12 hodinách. Před použitím je však nutné konzultovat s odborníkem, protože lék má vedlejší účinky a může narušit práci reprodukčních orgánů.
 6. Utrozhestan. Je to látka, která potlačuje estrogen a stimuluje produkci progesteronu, což vysvětluje jeho terapeutický účinek. Kromě toho má stimulační účinek na vývoj endometria. Lék lze podávat vaginálně, což je jeho nepochybná výhoda, nicméně tento lék má také určité kontraindikace.
 7. Norkolut způsobuje menstruaci, protože obsahuje norethisteron, který je svým účinkem podobný působení gestagenů. A jejich nedostatek často vyvolává selhání cyklů a jejich zpoždění. Průběh léčby by neměl přesáhnout pět dní, nepoužívá se během těhotenství, protože hrozí potrat a krvácení. Má velké množství kontraindikací a vedlejších účinků, proto je nutná předchozí konzultace s lékařem.

Přirozeně není užívání hormonálních léků k vyvolání menstruace bezpečnou metodou. Je nutné je užívat správně, protože můžete způsobit nenapravitelné poškození zdraví.

Co dělat, když vaše menstruace přestane běžet a jak je získat zpět

Pravidelný menstruační cyklus naznačuje, že reprodukční systém je normální. Jakékoli odchylky by měly ženu upozornit. V situacích, kdy menstruace zmizela a neobjevila se po dlouhou dobu, je nutná lékařská pomoc. Po zjištění příčin tohoto porušení bude možné obnovit cyklus a vyhnout se nežádoucím komplikacím..

Proč menstruace zmizí

Když přemýšlíme o tom, proč menstruace zmizela, ženy mají podezření na těhotenství. Pokud test ukázal negativní výsledek, musíte hledat jiný důvod. Je jich obrovské množství..

Fyziologické a patologické procesy v těle mohou vyvolat menstruační nepravidelnosti.

Ne vždy se menstruace zastaví v důsledku vývoje onemocnění. Takové změny jsou často dočasné a jsou dokonce považovány za variantu normy. V některých případech nejde menstruace o hormonální poruchy.

Všechny důvody, které mohou vyvolat zpoždění, se dělí do následujících skupin:

 • fyziologický;
 • patologické;
 • vnější vliv.

Fyziologické faktory

Mezi fyziologické faktory, které mohou způsobit zpoždění, patří:

 • dospívání, kdy se menstruační cyklus právě nastavuje;
 • výskyt menopauzy;
 • těhotenství a kojení;
 • dědičnost.

Těhotenství jako nejčastější příčina

Pokud je vaše menstruace pryč, první věc, na kterou si žena myslí, je těhotenství. Koncepce je možná, pokud během cyklu došlo k alespoň jedné intimitě. Antikoncepce nejsou 100% zaručena, bez ohledu na to, jaký typ se používá.

Někdy dochází k oplodnění, i když k pohlavnímu styku došlo v předvečer předchozí menstruace. Je to způsobeno posunem ovulace.

Provádí se těhotenský test, který potvrzuje nebo popírá skutečnost početí.

Dědičnost

Absence menstruace může být způsobena dědičnou predispozicí. Před návštěvou gynekologa se musíte zeptat svých blízkých, zda neměli takové menstruační nepravidelnosti.

Climax

Zpoždění v menopauze je považováno za normální variantu. Reprodukční funkce postupně mizí a menstruace úplně zmizí. K menopauze dochází ve věku od 45 do 55 let, ale někdy se takové změny v těle objevují mnohem dříve. V lékařské praxi se vyskytly případy, kdy menopauza u žen začala ve věku 35-36 let.

Amenorea (úplné zastavení menstruačního krvácení na více než šest měsíců) může být způsobena chirurgickými opatřeními, během nichž jsou odstraněny vaječníky nebo děloha. Současně dochází k umělé menopauze..

Patologické faktory

Patologické zastavení menstruace nastává s rozvojem nebo exacerbací různých onemocnění. Důvodem tohoto jevu je často hormonální nerovnováha. Gynekologická onemocnění a poruchy fungování endokrinního systému mohou vyvolat amenoreu.

Žena bez menstruace potřebuje konzultaci s gynekologem. Po vyšetření bude možné stanovit diagnózu. Ve většině případů lze menstruační cyklus obnovit.

Gynekologická onemocnění

Všechny gynekologické důvody, proč ženy přestaly mít menstruaci, se dělí do následujících skupin:

 • patologie urogenitálního systému;
 • neúspěšné činnosti.

S dlouhým zpožděním a negativním testem by žena měla konzultovat gynekologa. Je možné, že je ohroženo její zdraví. Úzkost není způsobena skutečností, že neexistuje menstruace, ale onemocněním, kvůli kterému dochází k porušení cyklu.

Vývoj rakoviny děložního čípku nebo nádoru může vážně ovlivnit zdraví a dlouhodobě jej deaktivovat. Aby se tomu zabránilo, je nutné identifikovat onemocnění a provést správnou terapii..

Zánětlivé procesy v orgánech reprodukčního systému mohou také vyvolat amenoreu. Takové patologie vyžadují léčbu, po které se cyklus často obnoví.

Negativně ovlivnit reprodukční funkce a neúspěšná opatření. Zajatci se často setkávají na pozadí. Ve většině případů se cyklus po několika měsících vrátí k normálu..

Problémy s hmotností

V případech, kdy váha dosáhne kritické úrovně, může menstruace zmizet. Prahová hodnota pro nástup amenorey je u každé ženy odlišná. Cyklus lze obnovit pouze při normalizaci napájení.

Taková porušení nejsou dnes neobvyklá. Situace, kdy žena dodržovala vysilující dietu a zhubla 20 kg, mohou vést k amenorei. Příznak je extrémně nebezpečný. V budoucnu se na tomto pozadí vyvinou vážné komplikace. V takovém případě se musíte okamžitě vzdát půstu a vrátit se ke své obvyklé stravě. Rovněž je nutná lékařská konzultace.

Vnější faktory

Poruchy cyklu způsobené vnějšími faktory lze obnovit mnohem snadněji než poruchy vyvolané chorobami. K tomu stačí eliminovat negativní dopad zvenčí..

Zvláštností reprodukčního systému je, že funguje normálně pouze za příznivých podmínek. Pokud je ohroženo zdraví, plodnost je blokována. Z tohoto důvodu menstruační cyklus přímo závisí na intenzitě fyzické aktivity, změnách klimatických podmínek a psychoemotionálním stavu.

Tělesné cvičení

Nadměrná spotřeba energie může vést ke zhoršení funkcí reprodukčního systému. Vyčerpávající fyzické aktivity vyvolávají hormonální změny a amenoreu. To je důvod, proč absence menstruace u profesionálních sportovců není neobvyklá. Ve skutečnosti se jedná o kompenzační reakci na příliš velká zatížení..

Nesrovnalosti cyklu jsou často pozorovány před důležitými závody, když se trénink provádí zvýšeným tempem. Jakmile se zatížení sníží, menstruace začne pokračovat jako obvykle..

Psychologický faktor

Pokud je žena vystavena silnému stresu nebo je v emočním stresu, pak se za variantu normy považuje mírné zpoždění nervů. Během takových situací hormonální hladiny selhávají a reprodukční funkce je narušena..

V tomto případě musíte navštívit gynekologa a psychologa, vyloučit fyzickou aktivitu, pít sedativa a vyhnout se nervovým šokům. Díky těmto akcím bude možné normalizovat cyklus a obnovit reprodukční funkci..

Klimatická změna

Stav ženského těla se výrazně zhoršuje s prudkou změnou klimatických podmínek. Dlouhodobé vystavení slunci a přehřátí může způsobit poruchu. Normální v této situaci je porucha cyklu trvající až dva týdny. Pokud se během této doby neobjeví menstruace, pak by se příčina porušení neměla hledat ve změně klimatu. Je možné, že se v těle vyvine infekční nebo zánětlivé onemocnění.

Užívání léků

Absence menstruace je způsobena užíváním drog při léčbě různých nemocí. Hormonální antikoncepce může také způsobit zpoždění. Selhání cyklu je možné při užívání následujících skupin léků:

 • diuretika;
 • antidepresiva;
 • hormonální;
 • antituberkulóza;
 • anabolika.

K vyřešení problému často stačí přestat tyto nástroje používat..

Zdravý životní styl jako prevence proti všem nemocem

Chcete-li obnovit menstruační cyklus, musíte podstoupit lékařskou prohlídku. Bez ohledu na to, jaký konkrétní faktor způsobil narušení reprodukční funkce, musí žena přehodnotit svůj životní styl. Doporučuje se přestat kouřit a pít alkoholické nápoje. Pozornost je také věnována stravě. Dělají to vyvážené a vylučují škodlivé produkty. Chůze na čerstvém vzduchu a pravidelný odpočinek budou mít pozitivní vliv na stav těla.

Existuje mnoho důvodů, které mohou vyvolat selhání menstruačního cyklu. Chcete-li obnovit reprodukční funkci, musíte určit provokující faktor. Pouze v tomto případě budou všechna terapeutická opatření úspěšná..

Zpožděná menstruace: kdy a proč si dělat starosti

Možná děláte těhotenské testy příliš brzy.

Co se považuje za zpoždění

Ideální menstruační cyklus (toto je období mezi obdobími, které se počítá od začátku krvácení) pro ženu je 28 dní. Ve skutečnosti může být pravidelný menstruační cyklus 21 dní nebo 40 dní - a to je norma pro zastavené nebo zmeškané období. Kolísání cyklu několik dní je také naprosto normální. A ve skutečnosti jen málo žen může říci, že menstruace přicházejí striktně každou hodinu..

Cyklus závisí na mnoha důvodech, od hormonálních změn až po banální stres.

Pokud se menstruace opozdí o sedm dní, nejde o zpoždění, jedná se o normální variaci cyklu.

Cokoli delší než toto období lze považovat za zpoždění. Řekněme, že jste čekali na menstruaci 3., ale 11. ještě nejsou. Už je to zpoždění.

Pokud po delší dobu, déle než tři měsíce, neexistuje období, pak je to již amenorea Amenorea. A pokud je to pro těhotné ženy, kojící ženy a ženy v menopauze normální, pak pro ostatní ne..

Proč dochází ke zpoždění menstruace

Pouze lékař může přesně říci, proč se vám to stalo. Ale alespoň popíšeme přibližné možnosti.

1. Těhotenství

První možností, která sexuálně aktivní ženě přijde na mysl, je to, že zpoždění menstruace je způsobeno těhotenstvím. I ty nejspolehlivější metody antikoncepce mají míru chyb a mohlo se něco pokazit..

2. Mimoděložní těhotenství

Mimoděložní těhotenství je situace, kdy vajíčko nedosahuje dělohy a začíná se vyvíjet přímo ve vejcovodu. Samozřejmě na to není přizpůsobena a postupem času dojde k přestávce. Jedná se o život ohrožující stav, ale „domácí“ testy nerozlišují mezi normálním a mimoděložním těhotenstvím, je nutné ultrazvukové vyšetření.

3. Dospívání

Když začne vaše menstruace, může to být nepravidelné. Trvá nějaký čas, než se všechno uklidní - dejte tělu šest měsíců na to, aby si vypracovalo svůj cyklus. Pokud není stanovena do šesti měsíců, přejděte ke gynekologovi. Možná je to jen varianta normy, ale nebude to bolet kontrolovat.

4. Blíží se menopauza

Věk, kdy žena vstupuje do menopauzy (hormonální změny, díky nimž se zrání vajíček zastaví a menstruační cyklus zmizí) je zcela individuální. Ale obvykle byste na to měli myslet, pokud jste již dosáhli 45 let a vaše menstruace jsou pozdě a začínají nepravidelně přicházet Zmeškané období - předčasná menopauza?.

5. Intenzivní sporty

Pokud jste dlouho nic nedělali a rozhodli jste se se vší možnou horlivostí věnovat cvičení, cvičit každý den a chodit do posilovny několikrát týdně, nebo pokud se připravujete na nějaký druh soutěže a dramaticky jste zvýšili zátěž, pak se cyklus může změnit. Zastavené nebo zmeškané období... Poté je zpoždění menstruace oprávněno zátěží těla..

6. Změny hmotnosti

Nezáleží přesně na tom, proč jste zhubli. Nejlepší možností je, že jste zhubli, protože jste se věnovali sportu a dlouho jste se o to snažili. Horší je, pokud jste vyzkoušeli zázračnou dietu nebo je hubnutí spojeno s nemocemi. V každém případě může hubnutí vést ke zpoždění menstruace a ke změně cyklu..

Pokud je index tělesné hmotnosti nižší než zastavená nebo vynechaná menstruace 18,5, musíte navštívit lékaře: buď jste závislí na hubnutí, nebo je něco špatně na vašem zdraví.

Totéž platí pro obezitu. Období: potřebuji lékaře? : může to způsobit nepravidelnost cyklu a budete se bát zpoždění.

7. Stres

Pokud jste nervózní, menstruace se mohou zpozdit nebo přijít dříve. Je jasné, že stres musí být silný. A to samo o sobě znamená, že potřebujete pomoc, abyste se s tím vyrovnali. Musíte se tedy naučit jednoduché relaxační techniky nebo jít k psychologovi.

8. Nemoci

 • Zánětlivá onemocnění pánevních orgánů. Zánět může být způsoben jak pohlavně přenosnými infekcemi, tak těmi, které nesouvisejí se sexuálně přenosnými chorobami..
 • Novotvary. Různé nádory mohou vést k poruchám cyklu. Mohou to být neškodné procesy, ale stále je třeba je kontrolovat.
 • Polycystické onemocnění vaječníků. Jedná se o onemocnění syndromu polycystických vaječníků, při kterém folikuly oocytů plně nedozrávají.
 • Předčasné selhání vaječníků. Toto je onemocnění, u kterého je teoreticky ještě daleko od menopauzy, ale vaječníky již přestaly normálně produkovat vajíčka..
 • Onemocnění endokrinního systému. Mnoho onemocnění souvisejících s hormony vede k problémům s cykly. Nejprve byste měli zkontrolovat štítnou žlázu Zmeškali jste menstruaci, ale nejste těhotná?

9. Zrušení hormonálních léků

Někdy, když žena přestane užívat antikoncepční pilulky, menstruace nepřijde během zúčtovacího období. Je zmeškané období jistým znamením těhotenství?... To je způsobeno skutečností, že hormonální antikoncepce tvoří umělý cyklus. Po zrušení pilulek nebo injekcí tělo obnoví přirozený cyklus. Trvá to chvíli, než se to seřadí.

10. Léky

Některé léky mohou ovlivnit váš cyklus a oddálit menstruaci. Je zřejmé, že mezi ně patří i samotná hormonální antikoncepce. Jiné léky však také způsobují nežádoucí účinky ve formě zpoždění a mohou to být nejčastější léky proti bolesti Mohly by mé léky ovlivnit mé období?... Pečlivě si tedy přečtěte pokyny ke všem lékům, které užíváte..

Co dělat, pokud se vaše menstruace zpozdí

Pokud jste sexuálně aktivní, nejprve proveďte těhotenský test. Pokud brzy přišla menstruace, zpoždění bylo pouze jednou a vše je obecně v pořádku, pak si můžete odpočinout a odepsat zpoždění na stres a sport.

Pokud však zpoždění trvá déle než deset dní nebo se cyklus změnil a stal se nepravidelným, musíte běžet k lékaři a zjistit, jaký je důvod pro rozmary těla.

Proč menstruace zmizela a jak je obnovit?

K prudkému zastavení menstruace - amenorei - dochází na pozadí různých onemocnění a funkčních poruch reprodukčního systému. Jedním z důvodů nedostatku menstruace u dívek je úbytek hmotnosti. V tomto případě dochází k porušení hormonální regulace cyklických procesů ve vaječnících a děloze. Diagnóza patologie může být obtížná, protože pacienti, kteří dodržují přísnou dietu, tuto skutečnost často skrývají. K obnovení cyklu je nutná dobrá výživa, konzultace lékařů - gynekologa a psychiatra.

 • 1 Důvody absence menstruace na pozadí stravy
 • 2 Mechanismus vývoje kosmetické amenorey
 • 3 Příznaky nemoci
 • 4 Diagnostika
 • 5 Obnova menstruačního cyklu

Ukončení menstruace při nízkokalorické dietě se nazývá kosmetická amenorea. Patologie je častější u dospívajících dívek a mladých žen, které chtějí zhubnout. Kromě dietních omezení užívají pacienti léky na hubnutí, diuretika a intenzivní fyzickou aktivitu. Ke snížení absorpce látek přijímaných s jídlem se používají čisticí klystýry, které uměle vyvolávají zvracení.

Nemoc se vyvíjí postupně a je obtížné určit přesnou dobu jejího vzniku. Reakce těla na hubnutí je individuální, je možné si dlouhodobě uchovat dobré zdraví na pozadí půstu. U některých dívek menstruace zmizí i při mírném úbytku hmotnosti - 3–10% původní tělesné hmotnosti.

U pacientů s kosmetickou amenoreou jsou charakteristické zvláštní povahové vlastnosti:

 • emoční nestabilita;
 • silně vyjádřené vůle;
 • vedení týmu;
 • vynikající výkon ve vzdělávacích institucích.

Následující faktory často předcházejí zahájení přísné diety:

 • přenesené neuroinfekce;
 • stresové situace;
 • hrubé poznámky ostatních o vadě dívky v postavě nebo zanedbatelné plnosti.

Při kontrole menstruačního cyklu je zahrnut faktor uvolňující gonadotropin hypotalamu - gonadoliberin, hypofýza gonadotropiny - folikuly stimulující (FSH) a luteinizační (LH) hormony. Regulují hladinu estrogenu a progesteronu v různých fázích cyklu. Roli hrají také další látky, které jsou odpovědné za produkci a práci hormonálně aktivních buněk..

U dívek s hubnutím je narušen proces přenosu impulsů v centrálním nervovém systému, což vede ke snížení sekrece gonadoliberinu. Produkce LH a FSH je potlačena, a tedy i pohlavní hormony.

Se ztrátou tukové hmoty v těle dochází také k nedostatku leptinu, bílkovinné látky produkované v tukových buňkách. Ovlivňuje syntézu estrogenu ve vaječnících a pravidelnost menstruace. Aby reprodukční systém správně fungoval, musí být jeho koncentrace ve velmi úzkém rozmezí. Nedostatek nebo nadbytek leptinu doprovázený amenoreou.

Hlavním příznakem patologie je amenorea. Na pozadí hladovění dochází ke snížení tělesné teploty, vzácnému srdečnímu rytmu a nízkému krevnímu tlaku. Objevují se poruchy v práci žaludku a střev, často narušené bolestmi břicha, zácpou. Snížená hladina cukru v krvi.

Příznaky, které se vyvíjejí při přísném dodržování kosmetické stravy

Neuropsychická sféra trpí. Dívky s hubnutím mají konflikty s příbuznými a nutí je jíst správně. To vede ke zvýšené podrážděnosti, agresi, slzavosti, nespavosti. Jsou možné depresivní podmínky. V budoucnu se u pacientů začne projevovat averze k jídlu..

Při externím vyšetření je patrný nedostatek tělesné hmotnosti a nedostatečný obsah podkožního tuku. S úplnou ztrátou chuti k jídlu se vyvíjí extrémní stupeň vyčerpání - kachexie. Ženské sexuální vlastnosti nejsou formovány správně. Gynekologické vyšetření odhalilo suché sliznice vulvy a pochvy, zmenšení dělohy.

K diagnostice onemocnění se používají následující metody:

 • Průzkum, který hodnotí stravovací vzorce, porovnává hubnutí a načasování amenorey.
 • Hormonální studie - hodnocení hladiny FSH a LH, estradiolu, prolaktinu, thyrotropinu a dalších.
 • Provádění funkčních testů - progesteron, cyklický, klomifen.
 • Ultrazvuk pánve.
 • Konzultace endokrinologa (podle indikací).

Pokud se menstruace dívky zastavila, je nejprve vyloučeno těhotenství. Při absenci koncepce je nutné se poradit s gynekologem, abyste zjistili příčinu patologie. Fakt půstu by neměl být skrytý, protože ztěžuje diagnostiku. Pokud je předepsána nesprávná léčba, stav reprodukčního systému se jen zhorší.

Na pozadí ukončení menstruace během hladovění může být progesteronový test pozitivní nebo negativní. Jeho výsledek závisí na délce trvání onemocnění a stavu sliznice dělohy. Cyklický vzorek je vždy pozitivní. Obsah gonadotropinů a estradiolu v krvi je snížen.

U mladých žen může menstruace skončit v důsledku předčasné menopauzy. Mezi tímto stavem a kosmetickou amenoreou je několik rozdílů:

PodepsatKosmetická amenoreaČasná menopauza
Nutriční povahaPo nízkokalorické stravěIrelevantní
StáříČastěji teenageři ve věku 14-18 letMéně než 40 let
Ukončení menstruaceOstrýPostupné, charakterizované snížením ztráty krve a prodloužením intervalů mezi cyklickým krvácením
Vegetativní-vaskulární poruchy - „návaly horka“, pocení, nestabilita krevního tlaku, bušení srdceNepřítomenVyjádřený
Hladiny gonadotropinuSníženéVylepšeno

Aby se vrátila chybějící menstruace, je nutná konzultace s gynekologem a psychiatrem. Pacientovi je vysvětlena příčina amenorey, přesvědčen o potřebě adekvátní výživy. Podle indikací jsou předepsány sedativa - infuze mateřské, valeriánské - nebo psychotropní léky. Ujistěte se, že používáte vitamíny B nebo cyklickou vitaminovou terapii.

Pravidelnou menstruaci lze obnovit pouze po dosažení normální tělesné hmotnosti a vysazení léků ovlivňujících duševní stav. Pro zvýšení hmotnosti se používá kalorická strava s přidáním kořeněných a slaných potravin, které zvyšují chuť k jídlu. Jezte snadno stravitelné potraviny, rozdělujte si jídlo 5-6krát denně.

Na pozadí terapeutických opatření je po 6-8 měsících pozorováno zlepšení celkového stavu, hormonální pozadí se stabilizuje. U většiny dívek se menstruace vrací. Při absenci účinku terapie doma je nutná hospitalizace ve specializované nemocnici a další vyšetření. Někdy gynekologové doporučují antikoncepční pilulky, které obsahují přírodní estrogeny a gestageny. Používají se cyklicky po dobu 3–6 měsíců pomocí mikrodávek.

Pokud byla léčba předepsána okamžitě po ukončení menstruace, prognóza onemocnění je příznivá. Obnoví se pravidelný menstruační cyklus, případně další plánování těhotenství.

Z jakých důvodů může menstruace zmizet

Menstruace by měla být cyklická. Důvody, proč menstruace zmizela, mohou být fyziologické nebo patologické. Nejběžnějším faktorem, který vyvolává zmizení menstruace, je těhotenství nebo menopauza. Tyto základní příčiny nevyžadují léčbu. Při určování důvodů ukončení kritických dnů je třeba vzít v úvahu věk pacienta a zdravotní stav. Pravou hlavní příčinu zjistíte pouze pomocí komplexní diagnostiky. Je nutné okamžitě navštívit lékaře, zejména pokud těhotenství nebo menopauza nemohou být provokujícím faktorem.

Normálně by menstruace měla být cyklická.

Co může vést ke zmizení menstruace

Se zmizením menstruace je první věcí, kterou je třeba vyloučit, těhotenství. Musíte použít speciální expresní test. Pokud je výsledek negativní, pak odmítnutí vyprovokuje něco jiného. Všechny důvody vedoucí k porušení jsou rozděleny do několika velkých skupin. Hlavní příčiny mohou být: patologické; fyziologický; vnější faktory.

Fyziologické příčiny, na rozdíl od patologických, nevyžadují žádnou léčbu. Pokud je porušení vyvoláno vnějšími faktory, může být nutné upravit životní styl a výživu..

Jaké mohou být fyziologické důvody

Při přirozených změnách v těle není léčba nutná. Podmínka bude obecně uspokojivá. Hlavní provokatéři porušování jsou uvedeny v tabulce.

PubertaPoprvé se menstruace objevuje v průměru za 12 let. Zpočátku je menstruace nepravidelná. Hormonální pozadí se teprve vytváří.
Periodická období mohou zmizet měsíc nebo dva. V prvním roce po menarché to není odchylka. Postupně se hormonální pozadí stabilizuje.
Lékař by měl být konzultován, pouze pokud jsou přítomny další negativní příznaky. Může to být nevolnost, krvácení atd..
ClimaxZmizení menstruace nastává za 45-50 let. To je způsobeno stárnutím těla. Vaječníky přestávají fungovat normálně. Zásoba vajec dochází.
Reprodukční funkce vymírá. Vaše menstruace se postupně stávají nepravidelnými. Dochází ke zpožděním, nejprve o 5–15 dní a poté o 3–6 měsíců.
Možnost otěhotnění zmizí pouze v postmenopauzální fázi. Žena aktivně stárne a zaznamenává zhoršení blahobytu, což snižuje kvalitu života.
Těhotenství a kojeníTo je nejčastější důvod zmizení menstruace. Pokud dojde ke zpoždění, je třeba provést test, i když byla během sexu použita antikoncepce. Zpočátku mohou být příznaky naznačující úspěšné početí nepřítomné.
Již 2. až 5. den zpoždění menstruace lze provést těhotenský test. Můžete také jít do nemocnice a darovat krev pro analýzu hCG.
Hledejte další příznaky. Nástup těhotenství lze rozpoznat podle následujících klinických projevů:
• nevolnost;
• zvracení;
• slabost;
• bolesti hlavy;
• nechutenství;
• změna preferencí chuti;
• přibývání na váze;
• ospalost.
Zpočátku může být těhotenství asymptomatické. To přímo závisí na individuálních charakteristikách..
Po porodu mohou menstruace chybět 4–12 měsíců. Doba zotavení závisí na zvolené metodě krmení. Menstruace nemůže jít před koncem lochie.

Je nemožné zjistit skutečnou příčinu porušení sami. Je nutné uchýlit se ke komplexní diagnostice.

Jaké jsou vnější faktory

Nejčastěji menstruace zmizí po hubnutí. Při dietě vstupuje do těla nedostatečné množství živin. Dochází k nedostatku vitamínů. Metabolické procesy bloudí.

Při drastickém úbytku hmotnosti může dojít k přerušení menstruace

Postupně s dietami se tělo vyčerpává. Reprodukční systém nemůže fungovat na plnou kapacitu. Dlouhá monotónní strava může vést k úplné neplodnosti. Po zhubnutí se budete muset dlouho zotavovat..

Dalším faktorem je nadměrná fyzická aktivita. Stres spotřebovává hodně energie. Menstruace nezačíná včas, pokud žena přeháněla. Cvičte pravidelně, ale s mírou.

Profesionální sportovci často užívají speciální léky na budování svalů. Takové léky mají ve složení velké množství testosteronu a při užívání je narušena hormonální rovnováha. Kritické dny zmizí na dlouhou dobu.

Psycho-emoční stres a neustálý stres vedou k částečnému nebo úplnému vymizení menstruace. Tento stav vyžaduje lékařskou korekci a konzultaci s psychologem.

Absence kritických dnů je výsledkem převodu potratu. V tomto případě jsou sliznice dělohy zraněny. Chirurgický zákrok je pro ženské tělo stresující. Období zotavení je dlouhé. Během operace nemusí být plod zcela odstraněn..

Kouření může být také porušením

Porušení rovněž způsobují: změna klimatu; nedostatek spánku; zneužívání alkoholu a kouření; drogová závislost. Ženy, které užívají perorální antikoncepci, často čelí menstruačním nepravidelnostem. Hormonální léky korigují reprodukční systém. Vaše období může být první dva měsíce nestabilní, dokud si vaše tělo nezvykne na antikoncepci.

Jaké nemoci mohou být

Pravděpodobnost onemocnění nelze vyloučit. Nejčastěji jsou ženy diagnostikovány s onemocněním polycystických vaječníků. U patologie jsou přítomny cystické útvary.

U polycystických onemocnění se periodicky vyskytují anovulační cykly. Vaječníky nejsou schopny plně fungovat. Se zmizením menstruace je nutná konzultace s endokrinologem-gynekologem. U patologie může být vyžadován chirurgický zákrok. Pokud se neléčí, objeví se neplodnost.

Další pravděpodobnou příčinou je galaktorea-amenorea. V případě nemoci se z mléčné žlázy vylučuje bílá tekutina. Pokud se neléčí, riziko neplodnosti je vysoké.

Jakákoli gynekologická onemocnění vedou k nepravidelnostem menstruace. Léčba se vybírá individuálně.

Jaké příznaky jsou možné

Klinický obraz přímo závisí na hlavní diagnóze. U pacienta se mohou objevit následující příznaky:

 • zvýšená tělesná teplota;
Tento stav může být doprovázen zvýšením krevního tlaku
 • porušení srdečního rytmu;
 • rázy krevního tlaku;
 • poruchy fungování trávicího traktu;
 • snížený výkon;
 • podrážděnost;
 • záchvaty apatie;
 • křehkost nehtové ploténky a vlasů;
 • neschopnost dlouho otěhotnět;
 • odlupování kůže;
 • bolest v dolní části břicha;
 • snížení nebo úplné vymizení libida.

Při návštěvě lékaře byste měli nahlásit přítomné příznaky. To pomůže lékaři stanovit předběžnou diagnózu..

Jaká léčba je nutná

Léčba se vybírá individuálně. Zohledňuje se věk a diagnóza. V případě onemocnění na pozadí nestability psychoemotionálního stavu se ženě doporučuje užívat sedativa. Kromě toho musí pacient pít bylinné čaje.

Sledováním tohoto videa se dozvíte o možných příčinách selhání smyčky:

Pokud je zpoždění výsledkem stravy, musí žena získat tukovou hmotu. Je důležité obnovit správnou výživu, aby tělo dostávalo dostatečné množství vitamínů a minerálů. Dodržujte svůj pitný režim.

Je nutná konzultace s lékařem. Samoléčba je nebezpečná.

Jaká prevence se provádí

Aby se zabránilo selhání cyklu, doporučuje se:

 • držet se vyvážené stravy;
 • cvičte mírně;
 • žít aktivním životním stylem;
 • odmítnout špatné návyky;
 • sledovat intimní hygienu;
 • navštívit gynekologa jednou ročně za účelem prevence;
 • pít dostatek vody;
 • vyhnout se stresovým situacím.

Výskyt alarmujících příznaků je dobrým důvodem k návštěvě lékaře.

Sýrový výtok z ženského pohlavního ústrojí je nejčastější stížností pacientek s gynekologem. Tento příznak jasně charakterizuje zánětlivý proces v pochvě spojený s reprodukcí hub Candida.