Příčiny krvácení mezi menstruací nebo postmenopauzou - diagnostika a léčba

Gynekologická onemocnění se u žen projevují různými způsoby. Někteří pacienti pociťují svědění nebo pálení, zatímco jiní se obávají bolesti v dolní části břicha při vysoké tělesné teplotě. Ženy často chodí na gynekologické kliniky s hojným nebo řídkým krvácením z pochvy, jehož příčina není vždy spojena s určitou polovinou cyklu.

Co je špinění

Obvykle se z pochvy vylučuje čirý nebo bílý hlen. Jeho barva a konzistence závisí na fázi menstruačního cyklu. Výtok s příměsí krve naznačuje, že byla poškozena vaginální sliznice nebo stěny dělohy. Považuje se za normální, že se krevní sraženiny objevují bezprostředně před menstruací nebo během tvorby cyklu po porodu..

Příčiny

Různé nepravidelnosti v menstruačním cyklu mohou vést ke krvavým sraženinám v hlenu. Pokud je krvácení doprovázeno bolestí, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Mohou být jedním ze znaků endometriózy. Suplementace estrogenem často způsobuje předčasné odmítnutí endometria, což vede ke vzniku krevních sraženin. Problémy se štítnou žlázou a nadledvinami mohou ovlivnit proces ovulace a způsobit předčasné měsíční krvácení. Existují následující hlavní důvody vzniku krevních sraženin:

 • Užívání hormonálních léků. Po užití pilulek není bolest, výtok je skrovný.
 • Zánětlivá onemocnění reprodukčního systému. V závislosti na typu onemocnění se mohou objevit tažné nebo ostré bolesti, horečka, nevolnost, slabost.
 • Sexuální infekce. Výtok má charakteristický nepříjemný zápach. V doprovodu syndromu menší bolesti, svědění, pálení.
 • Děložní myomy, polypy. V počátečních stádiích onemocnění se krvácení objeví uprostřed cyklu. Na konci období se dočasně zastaví. Pokud se nemoc neléčí, stávají se trvalými.
 • Mimoděložní těhotenství. Tento stav je doprovázen bolestmi v podbřišku různé intenzity. Žena je velmi slabá. Stav mdloby.
 • Endometritida. Bolest v dolní části břicha. U chronické formy onemocnění teplota stoupá.
 • Cervikální eroze. Častěji postupuje skrytě bez výraznějších příznaků. Při sexu se objeví krev.

Krvavý výtok uprostřed cyklu

Před ovulací by hlen neměl obsahovat žádné krevní sraženiny. Hnědý výtok s krví uprostřed cyklu naznačuje, že žena má erozi děložního čípku. Mohou mít charakteristický zápach. Gynekolog bude schopen stanovit přesnou diagnózu při vyšetření. Intermenstruační výtok se považuje za normální u dospívajících a žen, které nedávno porodily. To naznačuje, že tělo se snaží normalizovat cyklus..

Ve druhé polovině cyklu

Několik dní před menstruací se může objevit výtok s krevními pruhy. Budou vzácné, ale začnou se zvyšovat s přiblížením uvolňování vajíčka a oddělením horní vrstvy endometria. Pokud je výtok s nepříjemným zápachem, existuje vysoká pravděpodobnost vzniku cervikální patologie. Jedním z důvodů vzniku krve ve druhé polovině cyklu je nedostatek progesteronu. Endometrium se předem odlupuje, takže se objevují krvavé sraženiny.

 • Jak vařit rybí polévku od kamaráda
 • Bramborová polévka s masem bologna s nudlemi
 • Charlotte v troubě - recept krok za krokem s fotografií. Jak upéct načechraný jablečný koláč je jednoduché a chutné

Neexistují žádné menstruace, ale krvácí se

Po početí mohou ženy pociťovat růžový výtok. Musíte okamžitě konzultovat s lékařem, protože to začíná rozmazávat s hrozbou ukončení těhotenství. Některé ženy mají silné hnědé krvácení. Jsou známkou selhání vaječníků. Při normální fyzické pohodě je vyblednutí růžového odstínu indikátorem následujících odchylek:

 • zánět dělohy;
 • hormonální nerovnováha;
 • spirální nekompatibilita;
 • přítomnost nádoru;
 • problémy se štítnou žlázou;
 • přítomnost nitroděložních cyst.

Po nitroděložních zásazích

Po instalaci nitroděložního tělíska (IUD) se může objevit krvavé tajemství. Normálně by měly být skrovné bez nepříjemného zápachu. Pokud po instalaci nitroděložního tělíska začne silné krvácení doprovázené bolestí, měli byste se poradit s lékařem. Během postupu byla pravděpodobně vyvolána infekce. Slabé krvácení po potratu je považováno za normální. Úplně sliznice po kyretáži děložní dutiny bude obnovena asi za týden, poté zmizí výtok s krví.

Výtok po požití drog

Vaginální ichor se objevuje u 75% žen v období adaptace těla na kombinovanou perorální antikoncepci. Množství pohlavních hormonů se mění, proto se v průhledném hlenu mohou objevit nečistoty šarlatové barvy. Podobná situace je pozorována po požití nouzové antikoncepce. Některá antibiotika způsobují těžkou dysbiózu, která narušuje vaginální mikroflóru. Vede k exacerbaci chronických onemocnění a krvácení. Vaginální výtok s krevními sraženinami se může objevit u následujících léků:

 • Postinor;
 • Terzhinan;
 • Belara;
 • Polygynax;
 • Cefazolin.

Výtok po porodu

Krvavé tajemství může vyniknout až 8 týdnů po narození dítěte. Alternativním názvem pro tento jev je lochia. Ihned po porodu mají jasnou šarlatovou barvu, ale o 3-4 dny se stávají tmavě hnědými. Postupně se mění barva výboje. Když se děloha úplně uzdraví, zmizí. Prodloužená lochie naznačuje, že v reprodukčním systému existují závažné problémy. Žena by se měla poradit s gynekologem, pokud:

 • výtok obsahuje velké krevní sraženiny;
 • 4-5 dní po porodu šarlatová lochie nepřestává vystupovat v poloze na zádech;
 • krev páchne;
 • krvavé tajemství úplně přestalo vyniknout 1 týden po porodu;
 • horečka a zimnice.

Hlenovitý výtok s pruhy krve během těhotenství

Během prvních 2-3 týdnů těhotenství tělo ještě nemělo čas se přizpůsobit novému stavu. Během tohoto období se mohou objevit narůžovělé krvavé sraženiny. Pokud se krev objeví v 5. nebo 11. týdnu, existuje vysoká pravděpodobnost abrupce placenty a ukončení těhotenství. Žena je poslána na ultrazvukové vyšetření a provede se analýza hormonů. Když je embryo odmítnuto, je uvolňování krvavých sekretů doprovázeno bolestí v podbřišku, připomínající kontrakce.

 • Jak zablokovat volání telefonního čísla
 • Lehce solené okurky: chutné recepty
 • Jaký dárek mohu dát kamarádce k narozeninám

Po pohlavním styku

Styk by neměl být doprovázen bolestivými pocity. Pokud se po pohlavním styku objeví krev, znamená to, že byla poškozena vaginální sliznice. Může to být způsobeno nedostatkem přirozeného mazání. Dalším důvodem vzniku krve po pohlavním styku jsou chronická onemocnění reprodukčního systému. Při erozi může začít krvácení v důsledku přímého kontaktu s poškozenou oblastí děložního čípku.

Před menstruací

Několik dní před koncem cyklu začíná být endometrium odmítnuto. Nádoby prasknou, takže hlen narůžoví. Lékaři považují krvácení mezi obdobími na konci cyklu za normální. Pokud však žena před začátkem menstruace začne silně krvácet, měla by navštívit gynekologa a provést testy na hormony. Takové krvácení je často pozorováno u pacientů s nedostatkem progesteronu.

Po menstruaci

Začátek a střed cyklu by neměly být doprovázeny výskytem krvavé sekrece. To je považováno za normální, když po skončení menstruace má výtok mírně načervenalý odstín po dobu 2-3 dnů. Pokud je tajemství neustále přítomno, měla by být žena vyšetřena gynekologem. Silné krvácení mezi obdobími naznačuje přítomnost závažných patologií v těle. Tyto zahrnují:

 • děložní myomy;
 • genitální trauma;
 • rakovina děložního hrdla;
 • infekce pohlavních orgánů;
 • polypy endometria.

S úrazy genitálií a jakýmikoli jinými chorobami reprodukčního systému nemůžete být léčeni sami. V případě dlouhodobého krvácení byste měli okamžitě vyhledat lékaře. Nesprávně vybrané čípky a tablety mohou vést k vážným komplikacím. Onemocnění z akutní formy se změní na chronické a bude se později velmi těžko léčit..

Jaké jsou příčiny vaginálního krvácení?

Stránka poskytuje základní informace pouze pro informační účely. Diagnostika a léčba nemocí musí být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Příčiny krvácení

Vaginální krvácení je obecný termín pro velkou skupinu příznaků, které ženy zažívají v různých situacích az různých důvodů. Špinění se tedy může objevit v různých fázích menstruačního cyklu, může trvat déle, může mít jinou intenzitu atd. Každý stav je charakterizován krvácením z pochvy s přísně definovanými charakteristikami, které umožňují lékaři odlišit jednu nemoc od druhé.

Zvažte příčiny nejčastějších typů vaginálního krvácení u žen.

Jakékoli špinění, které se objeví v intervalu mezi dvěma po sobě jdoucími obdobími, tj. Uprostřed, začátkem nebo druhou polovinou cyklu, může být způsobeno následujícími možnými důvody:

 • Implantační krvácení během početí. Když je vajíčko implantováno do stěny dělohy, může žena mít skvrnité špinění, které trvá několik dní. Takové implantační krvácení se vyvíjí ještě před zpožděním menstruace, kdy žena stále přesně neví o těhotenství, které přišlo. Krvácení z implantátu je normální;
 • Patologie těhotenství. Krvavý výtok u ženy v časném těhotenství může být příznakem potratu nebo mimoděložního těhotenství. V pozdním těhotenství špinění vždy naznačuje závažnou patologii, například odtržení placenty, hrozbu předčasného porodu atd.;
 • Ovulační krvácení uprostřed menstruačního cyklu. Ovulační krvácení je obvykle skrovné a špinění má rozmazaný charakter a vyskytuje se striktně uprostřed menstruačního cyklu (10–15 dní po začátku poslední menstruace). Doba trvání takového ovulačního krvácení se pohybuje od několika hodin do dvou dnů. Ženy by si měly pamatovat, že ovulační krvácení je normální variantou a neznamená přítomnost jakékoli patologie;
 • Krvavý výtok během prvních měsíců užívání hormonální antikoncepce (pilulky, náplasti, prsteny, implantáty, prodloužené injekce atd.) Je normální variantou, protože ženské tělo se „přizpůsobuje“ novému způsobu fungování. Faktem je, že hormonální antikoncepce obsahuje přísně definované množství hormonů, které vstupují do krve. A ženské tělo bylo dříve zvyklé na jinou koncentraci svých vlastních hormonů, v důsledku čehož potřebuje nějaký čas na obnovení. Proto se během prvních 2 až 4 měsíců od začátku užívání hormonální antikoncepce může u ženy objevit nepravidelné krvácení z pochvy. Takový výtok má obvykle rozmazaný charakter a trvá až několik dní. V naprosté většině případů se špinění zastaví několik měsíců po zahájení užívání hormonální antikoncepce;
 • Vynechání jedné nebo více hormonálních antikoncepčních pilulek. V důsledku vynechání tablet v těle ženy dochází ke ztrátě hormonálního pozadí, což může vyvolat krátké krvácení. Skvrnitý výtok na pozadí vynechané antikoncepční hormonální pilulky se obvykle objeví po několika dnech a trvá velmi krátkou dobu - od hodin do 2 dnů;
 • Přítomnost nitroděložního tělíska. Jakákoli spirála pevně přilne k sliznici vnitřní dutiny dělohy, v důsledku čehož se může změnit proces přirozeného oddělení endometria. V jistém smyslu spirála brání oddělení endometria, oddaluje nebo mění povahu menstruačního krvácení. Navíc běžné kovové nebo plastové cívky dráždí stěny dělohy a způsobují její silné kontrakce. Právě takové aktivní kontrakce dělohy mohou vyvolat výskyt krvavého výtoku z pochvy. Špinění se obvykle objeví brzy po menstruaci a trvá několik dní. V přítomnosti konvenční spirály je takový krvavý výtok variantou normy. Pokud žena používá hormonální cívku s progesteronem, pak je mechanismus vývoje krvavého výtoku poněkud odlišný. Díky progesteronu uvolněnému z cívky je děloha tenká a extrémně náchylná k jakémukoli zranění a poranění. Výsledkem je, že po několikaměsíční instalaci hormonální cívky může mít žena během intermenstruačního období nepravidelné krvácení z pochvy. Postupem času se snižují a po 6 až 12 měsících po zavedení hormonální cívky může žena dokonce přestat menstruovat. Na pozadí hormonální spirály je však tento stav variantou normy..

Výše uvedené možné příčiny vzniku krvácení z pochvy jsou fyziologické, to znamená, že jsou reakcí na různé změny v mechanismu fungování ženského těla.

Kromě fyziologických účinků však existují také patologické příčiny vzniku krvavého výtoku z pochvy, když tento příznak naznačuje jakékoli onemocnění, které má žena.

Patologickými příčinami výskytu dlouhodobého nebo často se opakujícího krvácení (hojného nebo vzácného) v intervalu mezi dvěma menstruačními krváceními jsou následující nemoci:

1. Gynekologická onemocnění:

 • Polypy děložní dutiny nebo děložního čípku;
 • Endometrióza;
 • Různé typy děložních myomů;
 • Rakovina ženských pohlavních orgánů (děloha, děložní hrdlo, pochva nebo vaječníky);
 • Syndrom polycystických vaječníků;
 • Endometritida;
 • Hyperplazie endometria;
 • Cervicitida;
 • Chronické infekce ženských pohlavních orgánů (chlamydie, mykoplazmóza, ureaplasmóza, trichomoniáza atd.).

2. Hormonální nerovnováha:
 • zvýšené hladiny prolaktinu v krvi;
 • nízké hladiny hormonů štítné žlázy (hypotyreóza);
 • zvýšené hladiny pohlavních hormonů v krvi.

3. Nestabilita v práci a koordinace mechanismů regulujících nástup ovulace a produkci pohlavních hormonů vaječníky. Podle staré terminologie se takové špinění u žen nazývalo nefunkční děložní krvácení. Nejčastěji se vyvíjejí u dívek mladších 20 let nebo u žen starších 45 let, protože právě v těchto věkových kategoriích se objevuje nestabilita regulačních systémů a mechanismů, které řídí menstruační cyklus..

Kromě výše uvedených důvodů krvácení z pochvy spojeného s oblastí ženských genitálií může tento příznak vyvolat řada faktorů. Tyto faktory však nesouvisí s oblastí ženských pohlavních orgánů. Následující faktory jsou tedy ne-gynekologické příčiny krvácení z pochvy:
1. Patologie systému srážení krve;
2. Užívání léků ovlivňujících srážení krve (například warfarin, heparin, perorální antikoncepce, nitroděložní tělíska, antidepresiva atd.).

Vzhledem k tomu, že příčiny krvácení z pochvy jsou velmi variabilní, měli byste se poradit s lékařem a nesnažit se problém vyřešit sami..

Jakého lékaře mám kontaktovat s krvavým výtokem?

Pokud se objeví krvavý výtok z pochvy v jakémkoli množství, v jakémkoli odstínu, v kombinaci s dalšími příznaky, je nutné se poradit s gynekologem (zaregistrovat se). Pokud mluvíme o dívce nebo teenagerovi, musíte kontaktovat dětského gynekologa.

Ačkoli krvácení z pochvy může být způsobeno nejen gynekologickými onemocněními, ale také patologií srážení krve, přesto byste se měli nejprve poradit s gynekologem. Koneckonců, gynekologická onemocnění jsou mnohem častěji příčinou krvavého výtoku z pochvy než patologie systému srážení krve. A pokud gynekolog po vyšetření zjistí, že příčinou krvácení je patologie systému srážení krve, odkáže ženu na hematologa (zaregistrujte se).

Jaké studie mohou lékaři předepsat pro krvavé výtoky?

Krvavý vaginální výtok může být vyvolán relativně neškodnými a život ohrožujícími chorobami. Potenciálně bezpečné nemoci jsou ty nemoci, které nemohou v krátké době vést k úmrtí při absenci kvalifikované lékařské péče. A nemoci jsou považovány za nebezpečné, pokud bez lékařské pomoci může žena zemřít doslova během několika příštích hodin nebo dnů..

V případě známek nebezpečných nemocí by tedy žena měla okamžitě zavolat sanitku a být hospitalizována v nemocnici. A s relativně bezpečnými příčinami krvácení z pochvy musíte plánovaným způsobem navštívit gynekologa a podstoupit všechna nezbytná vyšetření a testy, které lékař předepíše.

Mezi charakteristické příznaky nebezpečného krvácení z pochvy patří jejich časová intenzifikace, kombinace silných bolestí v podbřišku nebo dolní části zad, zvýšené tělesné teploty, prudkého zhoršení celkového zdravotního stavu po výtoku, bledosti, sníženého krevního tlaku a zvýšené srdeční frekvence. Při relativně bezpečném krvavém výboji se blahobyt ženy nikdy nezhorší prudce, rychle, náhle a velmi silně, a to natolik, že doslova omdlí a nebude se moci hýbat, provádět vědomé akce atd..

Je tedy zřejmé, že budeme uvažovat o tom, jaké testy může lékař předepsat na krvácení z pochvy, pouze ve vztahu k relativně bezpečným podmínkám..

Pokud má žena malé množství krvavého výtoku přesně uprostřed menstruačního cyklu, lékař nepředepisuje žádná vyšetření a testy, protože taková situace je považována za ovulační krvácení a patří k normálním variantám. To znamená, že žena během ovulace (uvolnění vajíčka z vaječníku) může mít skvrnité špinění z pochvy, které trvá několik hodin až dva dny. Ovulační špinění může být tak vzácné, že to vypadá spíše jako pomazání..

Pokud má žena skvrnité špinění ve druhé polovině cyklu (mezi ovulací a další menstruací) a ve stejném cyklu došlo k nechráněnému pohlavnímu styku, pak lékař nejprve předepíše krevní test na hCG (zaregistrujte se) a po 4 - 5 dní a ultrazvuk pánevních orgánů (přihlášení), protože tato situace se nejvíce podobá implantačnímu krvácení na samém začátku těhotenství, kdy je vajíčko připojeno ke stěně dělohy.

Pokud je žena těhotná, ale období je krátké (až 12 týdnů), může výskyt krvavého výtoku naznačovat pokračující potrat nebo mimoděložní těhotenství. V takové situaci předepisuje gynekolog především ultrazvuk pánevních orgánů, který umožňuje odlišit děložní těhotenství od mimoděložního. Pokud je podle výsledků ultrazvuku těhotenství mimoděložní, může lékař k potvrzení diagnózy provedené ultrazvukem dodatečně provést punkci zadního fornixu pochvy. Dále, pokud je zjištěno mimoděložní těhotenství, je žena naléhavě připravena na operaci. Pokud bylo podle výsledků ultrazvuku možné zjistit, že těhotenství je děloha, ale nestabilní, protože v procesu dochází k potratu, může lékař navíc předepsat obecný krevní test, obecný test moči, koagulogram, krevní test na progesteron (přihlášení) a hCG, stejně jako řadu testy na genitální infekce (chlamydie (přihlášení), mykoplazmóza (přihlášení), gardnerelóza, kapavka (přihlášení), trichomoniáza, kandidóza, ureaplasmóza (přihlášení)).

Pokud se krvácení z pochvy objeví u ženy v pozdním těhotenství, lékař urgentně předepíše pouze obecný krevní test, analýzu faktoru Rh (přihlášení) a krevní skupiny (přihlášení) a naléhavě zahájí léčbu, protože tyto příznaky začínají od 20. týdne těhotenství vždy naznačuje vývoj onemocnění, která jsou nebezpečná pro život matky a plodu, jako je přerušení placenty, předčasný porod atd..

Pokud má žena kovové nebo plastové nehormonální nitroděložní tělísko a pravidelně po skončení menstruace po několik dní dochází k poškrábání skvrn z pochvy, pak lékař předepíše pouze ultrazvukové vyšetření a nátěr na flóru (zaregistrujte se), aby to bylo bezpečné, protože takový stav je normou pro tento typ antikoncepce.

Pokud má žena mezi menstruacemi krvavý vaginální výtok a existuje hormonální nitroděložní tělísko (například Mirena), pak lékař předepíše pouze nátěr na flóru a ultrazvuk, protože takový stav je variantou normy.

Pokud má žena mírné krvácení nebo krvácení, lékař nejprve prozkoumá a vyhodnotí stav děložního čípku a pochvy. Pokud je poškozený děložní čípek (například je viditelná eroze, jakékoli krvácení), musí lékař předepsat nátěr na flóru a také kolposkopii (přihlášení) a nátěr z děložního hrdla pro cytologii (přihlášení). Kromě toho, pokud dojde k erozi nebo zánětu na děložním čípku, může lékař předepsat testy na přítomnost herpetických virů, lidského papilomaviru (zaregistrujte se), cytomegaloviru (zaregistrujte se), viru Epstein-Barr. Pokud na děložním čípku nejsou žádné zranění a známky zánětu a jsou zde mírné skvrny, lékař předepíše hysteroskopii (přihlášení), ultrazvuk pánevních orgánů, diagnostickou kyretáž (přihlášení) a testy na genitální infekce (přihlášení) (chlamydie, mykoplazmóza, ureaplasmóza, trichomoniáza), kandidóza, gardnerelóza, kapavka, syfilis (zaregistrovat se)).

Pokud podle výsledků vyšetření dojde k poškození děložního čípku nebo pochvy jakýmkoli předmětem, lékař jej odstraní, v případě potřeby mu zašije rány a předepíše sanitaci antiseptikem.

Při hojném a ne hojném krvavém výtoku, při absenci poškození děložního čípku, lékař nejprve bez dalšího předepíše ultrazvuk pánevních orgánů. Pokud se podle výsledků ultrazvuku zjistí novotvar v děloze nebo cervikálním kanálu (například myom, polyp atd.) Nebo endometrióza, může lékař dodatečně předepsat hysteroskopii nebo magnetickou rezonanci (zaregistrovat se), aby určil lokalizaci a velikost nádoru a ektopické endometriotic foci. U endometriózy mohou být navíc předepsány testy ke stanovení koncentrace luteinizačního hormonu (LH), folikuly stimulujícího hormonu (FSH) a testosteronu v krvi ženy. Lékař může navíc předepsat obecný krevní test, test moči, biochemický krevní test a koagulogram ke stanovení celkového stavu ženského těla.

Pokud je podle výsledků ultrazvukového vyšetření zjištěn bohatý krvavý výtok, hyperplazie endometria, potrat v průběhu atd., Lékař předepíše kyretáž.

V případech, kdy má žena krvavý výtok, a ultrazvuk (poznámky), tomografie, testy na infekce (registrace), hysteroskopie, kolposkopie a cytologický test neumožnily detekci novotvarů v genitáliích, endometriózy, endometritidy, syndromu polycystických vaječníků, cervicitidy chronické infekce, které jsou nejčastěji příčinou krvácení, lékař nařídí krevní testy na následující hormony:

 • Krevní test na hladinu kortizolu (hydrokortizonu);
 • Krevní test na hladinu hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH, thyrotropin);
 • Krevní test na hladinu trijodtyroninu (T3);
 • Krevní test na hladinu tyroxinu (T4);
 • Krevní test na přítomnost protilátek proti peroxidáze štítné žlázy (AT-TPO);
 • Krevní test na přítomnost protilátek proti tyreoglobulinu (AT-TG);
 • Krevní test na hladinu folikuly stimulujícího hormonu (FSH);
 • Krevní test na hladinu luteinizačního hormonu (LH);
 • Krevní test na hladinu prolaktinu (registrace);
 • Krevní test na hladinu estradiolu;
 • Krevní test na dehydroepiandrosteron sulfát (DEA-S04);
 • Krevní test na hladinu testosteronu;
 • Krevní test na hladinu globulinu vázajícího pohlavní hormony (SHBG);
 • Krevní test na hladinu 17-OH progesteronu (17-OP).

Co se řekne o výtoku na začátku těhotenství?

Autor: Nasedkina A.K. Specialista na biomedicínský výzkum.

Krvavý výtok, příčiny krvavého výtoku u žen

Vzhled krvavého výboje znepokojuje ženy. Většina z nich si je jistá, že tento jev tuto chorobu vyprovokoval. K špinění však může dojít také v důsledku expozice fyziologickým příčinám..

Nyní se tomu věnujme podrobněji..

Krvavý výtok u žen

Když čelí špinění, ženy by měly věnovat pozornost okamžiku, kdy se objeví. Pokud k situaci dojde několik dní před začátkem menstruace, je to zcela normální. Fyziologické sekrece jsou zpočátku velmi vzácné. Následně se však vyvinuly v silné menstruační krvácení. Krvavý výtok může trvat několik dní a po skončení menstruace.

Mělo by se jednat o vzhled černého nebo hnědého výtoku, který nemá nic společného s menstruací. Tento jev signalizuje destrukci červených krvinek v děložní dutině. Důvodem mohou být zánětlivá a infekční onemocnění, která vyžadují léčbu. Pokud má žena nedostatečný rozmazaný výtok z genitálního traktu, může to znamenat přítomnost následujících patologií:

 • eroze děložního čípku;
 • vývoj endometriózy;
 • porušení menstruačního cyklu;
 • vzhled polypů;
 • výskyt maligních novotvarů.

Pokud patologie postupuje, může se spolu s krví ve výtoku objevit hnis. Vaginální sekrece získávají nepříjemný zápach.

Výtok nastal po pohlavním styku

Po pohlavním styku se může objevit výtok s krvavým obsahem. Důvody jejich vzhledu se také dělí na normu a patologii. Pokud je výboj slabý, není důvod se obávat. Pokud je však příznak zesílen, stojí za to podstoupit diagnostiku. Existuje mnoho důvodů pro tento stav. Během pohlavního styku tedy může žena utrpět mechanická zranění. Další častou příčinou výtoku je infekce..

Špinění po defloraci je považováno za absolutní normu - 1 pohlavní styk ženy. Příznak však není pozorován u každého. Krev se objevuje u žen, které mají poměrně hustou panenskou blánu. Jeho prasknutí může vést k běžným krvácením. Pokud byla panenská blána hubená a měla zvlněný tvar, první pohlavní styk nebude charakterizován takovými projevy.

Krvavý výboj se může objevit v důsledku lehkých mechanických zranění. Jedná se o jeden z nejpopulárnějších faktorů vyvolávajících takové příznaky. Riziko zranění se zvyšuje v důsledku násilné nebo drsné intimity. V důsledku silného mechanického nárazu dochází k poškození děložního čípku na vaginální sliznici. Nadměrné krvácení by mělo způsobit poplach.

Pohlavně přenosné nemoci mohou způsobit, že se po pohlavním styku objeví krev. Mezi takové patologie patří:

 • kapavka;
 • chlamydie;
 • trichomoniáza;
 • gardnerelóza;
 • jiné patologie.

Tato kategorie zahrnuje nemoci ženských pohlavních orgánů. Patologické procesy se vyvíjejí v děložním čípku nebo pochvě. V této situaci je výtok s příměsí krve pozorován nejen po pohlavním styku, ale také během něj. Takový projev je možný i v klidu..

Pokud se u ženy objeví vnitřní krvácení, pociťuje silnou křečovitou bolest. Nepříjemný pocit je soustředěn do rozkroku, dolní části zad, dolní části břicha. Lokalizace závisí na tom, který vnitřní orgán je poškozen. Vnitřní krvácení se vyvíjí v důsledku vážných poranění, která zahrnují:

 • poškození vaječníku;
 • mimoděložní těhotenství;
 • prasklá ovariální cysta.

Krev ve výtoku při používání antikoncepce

Pokud se objeví špinění během prvních 2 měsíců po zahájení užívání hormonální antikoncepce, je to považováno za normální. Existují léky, jejichž použití může vést ke vzniku vaginálních sekretů smíchaných s krví v jakékoli fázi menstruačního cyklu. Je to způsobeno potlačením ovulace. Tyto léky jsou:

Pokud žena užívá antikoncepci, jako je Postinor, může dojít ke krvácení v důsledku náhlých změn v hormonální rovnováze těla. Pokud příznak nezmizí po 3 nebo 4 měsících pravidelného užívání drogy, není to pro ženu s největší pravděpodobností vhodné. V této situaci musí být léčba nahrazena návštěvou gynekologa a předběžnou konzultací.

Krvácení začalo během těhotenství

Vzhled nevýznamného omezeného výtoku se považuje za normální, pokud k němu došlo v době zavedení oplodněného vajíčka do výstelky dělohy. Příznak se objevuje v důsledku mikropoškození malých krevních cév. Nevyžaduje lékařskou pomoc. Implantační krvácení je obvykle pozorováno týden před očekávanou menstruací, pokud se žena před výskytem takového jevu zúčastnila nechráněného pohlavního styku.

Ve všech ostatních případech je špinění během těhotenství signálem vývoje patologie a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Toto pravidlo platí pro jakoukoli fázi těhotenství. To nebere v úvahu povahu výboje, jeho barvu a množství. Příznaky nejčastěji vznikají z:

 • placenta previa;
 • zdání hrozby potratu;
 • hrozba předčasného porodu;
 • Došlo k částečnému odtržení placenty.

Vypouštění, varování před rozvojem ohrožení života a zdraví dítěte a ženy, je obvykle zbarveno do hnědé barvy. Vyčnívají v malém množství. Nebezpečí příznaků je, že výtok se může dramaticky zvýšit. Narušení placenty a vývoj vnitřního krvácení jsou tedy doprovázeny:

 • zvýšená srdeční frekvence;
 • výskyt bolesti břicha;
 • rostoucí slabost;
 • silné pocení;
 • bledost kůže.

Pokud se u ženy objeví krvavý výtok, doporučuje se dodržovat odpočinek v posteli, nepřítomnost úzkosti a stresu. Gynekologové obvykle trvají na hospitalizaci.

Výtok po porodu

Výtok po porodu je považován za normální. Říká se jim lochies. Fyziologický výtok je růžový. Připomínají jejichor nebo zředěnou krev. Po porodu je děloha aktivně očištěna. Existuje odmítnutí neživotaschopných tkání deciduální membrány, stejně jako uvolňování hlenu a krve. Nejčastěji poporodní výtok trvá 3–6 týdnů. Proces může někdy trvat až 8 týdnů. Normální výboj má tendenci snižovat jeho množství a zesvětlovat výboj. Takže lochie, které se objevují v prvním týdnu, připomínají normální menstruaci. Mohou být dokonce hojnější než období. Někdy výtok obsahuje krevní sraženiny. Postupně se množství výboje významně snižuje.

Na konci procesu získají lochie žlutavě bílý odstín. To je způsobeno skutečností, že se v nich zvyšuje množství hlenu. Vypadají spíše jako syrový vaječný bílek. Mohou však stále obsahovat krevní nečistoty. Za normálních okolností je jich na konci procesu velmi málo. Asi 4 týdny po porodu se výtok stane rozmazaným. Jsou poměrně vzácné. Na konci 6-8 týdnů by měla být vaginální sekrece přesně stejná jako před začátkem těhotenství.

Krvavý výtok po gynekologickém vyšetření

Po návštěvě gynekologa se může objevit výtok obsahující nečistoty krve. Pokud jsou hubení, s největší pravděpodobností byl jejich vzhled vyprovokován mikrotraumatem, které se dostalo během diagnostických postupů nebo provedením nátěru. V důsledku toho je pozorováno poškození velkých cév, což vede k výskytu krve ve výtoku. Takové malé krvácení se zastaví samo. Nevyžadují lékařskou pomoc..

Nebezpečným příznakem je dodržování krvavé bolesti v podbřišku. Vzhled pocitu svědění, stejně jako zvýšení množství vaginálních sekretů obsahujících krev, může také naznačovat patologii. Příznaky jsou obvykle spojeny s infekcí v době diagnózy. Situace může nastat, pokud bylo vyšetření provedeno pomocí lékařského nástroje, který nebyl dříve zpracován. V této situaci bude žena muset podstoupit druhé vyšetření a léčbu..

Menopauza a špinění

Během a po menopauze se významně zvyšuje šance na rozvoj nemocí. Vzhled krve ve výtoku může signalizovat přítomnost poruch. Příznak nemůžete ignorovat. Mnoho žen těžko snáší menopauzu. Pokud se vyskytnou následující příznaky, můžete o něm mluvit patologicky

 • žena se obává silných a častých návalů horka;
 • dochází ke zvýšení krevního tlaku;
 • je pozorován výskyt psychologických poruch;
 • dochází k porušení metabolických procesů v těle;
 • pravidelně se pozoruje krvácení z genitálií.

U žen existuje názor, že během menopauzy se mohou objevit jakékoli příznaky. To vede ke skutečnosti, že mnoho pacientů ignoruje otevřené krvácení z genitálií. Mnoho žen čelí projevům patologické menopauzy. Podle statistik se stížnosti na krvácení, které se objevily gynekologovi, zabývají asi 50% pacientů ve věku 45 let..

Příznaky patologické menopauzy se nejčastěji vyvíjejí v důsledku hormonálních změn v lidském těle. Příznaky jsou obvykle nefunkční. Někdy však mohou naznačovat přítomnost nádorových novotvarů benigní nebo maligní povahy v těle ženy..

Výskyt krvavého výtoku z genitálií může být spuštěn hormonální terapií předepsanou ženě po menopauze. Užívání progesteronu může stimulovat obnovení menstruačního krvácení. Tento jev lze pozorovat po dobu 12 let. Obvykle je menstruace způsobená užíváním hormonálních léků bezbolestná a snadná. Alokace jsou pozorovány po dobu nejvýše tří až čtyř dnů. Toto je jediný typ krvácení z menopauzy, který nevyžaduje okamžité přerušení léčby. Úzkost by měla být způsobena předčasným nástupem menstruačního krvácení, které trvá déle, než se očekávalo. Příliš hojný výtok obsahující krevní sraženiny může také naznačovat vývoj patologie.

Specialisté rozlišují dva typy krvácení během menopauzy - během premenopauzy a během postmenopauzy. K izolaci první situace obvykle dochází v důsledku porušení produkce pohlavních hormonů. Tento jev je pozorován u žen ve věku 45-50 let. Může pokračovat až do úplného ukončení menstruace. A v této době dochází k porušení ovulačního období, což zase vede k selhání cyklických změn v tloušťce děložní sliznice.

Obvyklý výskyt menopauzálního krvácení u premenopauzálních žen je pozorován po zpoždění menstruace. Někdy se výtok této povahy může objevit v den jejího vzniku nebo o něco dříve. Mají různou intenzitu a jsou pozorovány po několik týdnů nebo měsíců. Pro takový výtok během menopauzy jsou charakteristické relapsy. Mohou se objevit během 4-5 let.

Nejčastěji je výtok během menopauzy pozorován u žen, které mají metabolické poruchy nebo různá endokrinní onemocnění. Výskyt krvácení může naznačovat dysfunkci štítné žlázy a slinivky břišní, metabolismus sacharidů, metabolismus jater a tuků. Situace vyžaduje absolvování diagnostiky.

Výtok v postmenopauzálním období téměř vždy signalizuje přítomnost patologie. Takové krvácení může signalizovat vývoj nádoru. Chcete-li zjistit hlavní příčinu příznaků, musíte kontaktovat svého gynekologa. Provede diagnostickou kyretáž sliznice těla dělohy a cervikálního kanálu. Výsledný materiál bude odeslán k histologickému vyšetření.

Proč mají ženy špinění, jaké jsou

Naposledy aktualizováno 6. srpna 2017 v 15:27

Doba čtení: 6 minut

Někdy je docela obtížné rozlišovat mezi běžnými přirozenými příčinami špinění a zdroji způsobenými chorobami a poruchami ženského reprodukčního systému, které vyvolávají špinění. Může být jasně šarlatový a bohatý nebo slabě světle hnědý.

Identifikaci jejich původu je možné až po přesně provedené diagnostice a biopsii.

Gynekologové také věnují pozornost doprovodným příznakům, jako je zjevné svědění, pálení, bolestivé pocity, zarudnutí nebo alergický edém.

Jaký by měl být výtok u zdravé ženy

Normálními ukazateli zdraví ženského reprodukčního systému jsou úplné výtoky z pochvy a dělohy. Proč chodí a pravidelně přicházejí, může každý kvalifikovaný gynekolog vysvětlit během schůzky.

Sliznice vnitřních orgánů mají vlastní ochrannou mikroflóru, která vyvolává vylučování průhledného hlenu.

Příčiny přirozeného výboje:

 1. mikroorganismy a epiteliální buňky pochvy a dělohy;
 2. vaginální mazání. Pozorováno po pohlavním styku;
 3. ochranná funkce cervikálního kanálu.

Existuje další typ - periodické krvavé menstruační krvácení. Krvácení je tradičně u každého jiné a má individuální charakter. Denní množství je od 5 do 6 gramů na 15 až 18 gramů tekutiny. Trvání nepřesahuje 8 - 9 dní. Zbytek menstruačního cyklu má krémovou nebo hustší strukturu..

Po menstruaci, prvních 14 dní, můžete najít bělavý nebo sotva viditelný hlen. Dalším obdobím je ovulace. Vydrží ne déle než 1–2 dny. Zvyšuje se objem hlenu. Neměl by mít silný nepříjemný zápach a způsobovat nepohodlí.

Proč je tu krvavý výtok

V případě patologických procesů nebo poruch v práci ženských pohlavních orgánů, bez ohledu na menstruaci a zcela bez přirozeného důvodu, dochází k výtoku krve. Mohou jít na dobu neurčitou a je nemožné předpovědět jejich ukončení.

Proč se objevuje krvácení a jaké jsou:

 1. implantace. Pozorováno při početí. V okamžiku, kdy je plod připojen ke stěně dělohy. Může trvat několik dní. Malé špinění;
 2. špatný průběh těhotenství. Na začátku těhotenství to znamená potrat nebo mimoděložní tok, na konci - špinění varuje před hrozbou abrupce placenty, předčasným nástupem porodu;
 3. porušení průběhu menstruačního cyklu nebo období ovulace;
 4. antikoncepční léky. Nekontrolovaný příjem vede ke vzniku krevních sraženin;
 5. nitroděložní tělísko. Dráždí stěny dělohy.

Vaginální výtok z pochvy má i jiné zdroje..

Což mohou být gynekologické problémy a nemoci:

 1. endometrióza. Nepřirozený růst vnitřní vrstvy stěn dělohy;
 2. děložní myomy. Novotvar benigní povahy ve svalové vrstvě orgánu;
 3. syndrom polycystických vaječníků;
 4. rakovinné výrůstky ženského reprodukčního systému;
 5. endometritida. Zánětlivý proces sliznice vnitřní vrstvy těla dělohy;
 6. hyperplazie endometria. Benigní růst uvnitř těla dělohy;
 7. cervicitida. Zánětlivý proces v pochvě;
 8. infekce reprodukčních ženských orgánů;
 9. hormonální poruchy. Špatná srážlivost krve, zvýšení prolaktinu, zvýšení pohlaví a hormonů štítné žlázy.

Pokud krvácení nemá menstruační povahu, není spojeno se spirálou a příjmem hormonálních léků, je nutné provést další vyšetření na přítomnost patologií nebo zánětlivých procesů v děloze a pochvě.

Výtok hnědé barvy u žen z pochvy

Normou pro výskyt hnědých špinavých nečistot ve vaginálním výtoku je období před nebo po očekávané menstruaci. Doba by neměla přesáhnout 2–3 dny. Někdy lze tyto příznaky pozorovat během ovulace..

Proč je ale neustále hnědý výboj:

 1. začátek sexuální aktivity;
 2. instalace spirály;
 3. užívání antikoncepce;
 4. pohlavně přenosné nemoci;
 5. genitální trauma;
 6. nádorové novotvary;
 7. cysty. Mají dutinu. Obsahuje tekutinu uvnitř;
 8. změny endometria, sliznice vnitřního povrchu dělohy.

Dlouhodobý stres, nervové poruchy, změny hormonálních hladin jsou také příčinou poruch přirozeného vaginálního výtoku..

Výtok během těhotenství a po něm

Během nošení dítěte a před nástupem samotného porodu je žena pod přísným dohledem kvalifikovaného gynekologa. Pokud se objeví známky narušení průběhu těhotenství, měli byste o tom okamžitě informovat svého lékaře.

Největší nebezpečí pro nastávající matku i pro její plod může nést hnědé nebo špinění, které mají své vlastní důvody:

 • připojení vajíčka k tělu dělohy. K tomu dochází v raných fázích a nepředstavuje to pro dítě žádné nebezpečí. Příčina: malé poškození cév;
 • nedostatek progesteronu. Může vyvolat spontánní potrat, potrat nebo předčasný porod
 • mimoděložní těhotenství. Je pozorováno, když se budoucí dítě vyvine ve vejcovodu, což povede k jeho prasknutí a vnitřnímu krvácení;
 • mražené ovoce. Smrt vajíčka je doprovázena malými rozmazanými sraženinami.

Během těhotenství musí být diagnostikován a studován hnědý nebo krvavý výtok. Poporodní krvácení by mělo být hojné. Může trvat 6-8 týdnů.

Jaký výtok by měl být po porodu:

 1. první 2-3 dny. Množství uvolněné tekutiny je 400 ml denně. Barva - šarlatová, krvavá s hlenem, sraženiny;
 2. po 1 týdnu. Krvavé skvrny a hnědé;
 3. za 5-6 týdnů. Existuje normalizace vylučované tekutiny, tvorba hlenu.

Je třeba studovat poruchy spojené s výskytem hnisu, zápachu nebo bolesti, horečky..

Příčiny krvácení po sexu

Při pravidelném krvácení nebo rozmazávání malých sraženin po pohlavním styku, které jsou doprovázeny bolestmi v dolní části břicha, v perineu a dolní části zad, je nutná urgentní pomoc odborného gynekologa.

Vážné gynekologické problémy mohou způsobit krvácení po sexu:

 1. vaginitida. U žen v reprodukčním věku. Způsobené bakteriemi a mikroorganismy, jako jsou chlamydie, Haemophilus influenzae, staphylococcus aureus;
  cervicitida. Zánět děložního kanálu;
 2. eroze děložního čípku. Ohniskové léze slizničních stěn orgánu;
 3. poranění vaječníků nebo cysty;
 4. ovulace. Uvolnění vajíčka z folikulu do vejcovodu pro následné oplodnění;
 5. plísňové infekce.

Ve vzácných případech poškození cév a vaginálních stěn vyvolává nedostatek produkovaného maziva nebo použití stimulantů orgasmu, jako jsou dilda.

Výtok po potratu

Chirurgické ukončení těhotenství spočívá v odstranění vajíčka škrábáním nebo provedením mini-potratu, vakuové aspirace, v raných fázích. Po chirurgickém potratu pokračuje krvácení až 10 dní. Změny od světlé šarlatové po hnědou mazanici. S vakuovým odstraněním - asi 3-5 dní.

Pokud se krvácení po potratu nezastaví, jsou možné následující důsledky:

 • polyp. Benigní novotvar na děložním čípku a na povrchu těla dělohy;
 • endometrióza. Změny ve struktuře vnitřní vrstvy stěny dělohy, její nadměrné množení mimo orgán;
 • stafylokoky, streptokoky. Bakteriální infekce genitálií.

Dodatečné vyšetření, testování, odběr vzorků a ošetření je povinné.

Výboj po erozi kauterizace

Ulcerózní léze sliznice děložního čípku je běžné gynekologické onemocnění, které připomíná malou ránu.

Eroze děložního čípku je určena vyšetřením gynekologem nebo charakteristickými znaky, jako je výtok s krví:

 1. po pohlavním styku;
 2. mezi obdobími.

Důvody jeho vzhledu mohou být vrozené patologie, hormonální poruchy, sexuálně přenosné infekce, následky chirurgického zákroku, nedodržování pravidel intimní hygieny.

V závislosti na průběhu a lézi dělohy je předepsána léčba:

 1. moxování. Po operaci po dobu 2-3 týdnů může dojít k mírnému krvácení. Po uzdravení strup spadne a nedochází k přílišnému krvácení. Doba zotavení je od 1 do 3 týdnů;
 2. zmrazení nebo kryodestrukce. Provádí se působením kapalného dusíku na léze. Po asi měsíc trvající erozi mají pacienti hojný výtok krve.
 3. laserová terapie. 7-10 dní po zákroku může dojít k mírnému špinění.

Způsob léčby se volí v závislosti na věku ženy a jejích gynekologických onemocněních, stupni poškození tkáně erozí.

Kolik a jaký druh výtoku po potratu

Spontánní potrat se často objevuje na začátku těhotenství, v týdnech 5–6 nebo v posledním trimestru. Oddělení vajíčka, placenta začíná, děložní čípek se otevře, plod vyjde, cévy jsou poškozené.

V důsledku toho začíná děložní krvácení:

 1. O 7 dní dříve;
 2. 1-2 dny po zákroku, kyretáž, škrábání.

Pozorování v nemocnici po zákroku a vyšetření gynekologem jsou povinné. Pro léčbu jsou předepsány hemostatické léky a antibiotika, studuje se příčina spontánního potratu.

Výtok pomocí nitroděložního tělíska

Nebojte se, pokud se po instalaci nitroděložního tělíska objeví rozmazané krvácení. Obvykle pokračují asi 5 dní a budou pozorovány mezi obdobími asi šest měsíců..

Ostrá nebo tažná bolest v dolní části břicha a zvýšení objemu průtoku krve je porušení. V takovém případě je nutně nutné vyšetření a lékařská konzultace.

Proč je po instalaci spirály hojný výtok s krví:

 • nesprávně provedený postup. Poškození krevních cév, propíchnutí dělohy;
 • gynekologická onemocnění;
 • orální antikoncepce;
 • mimoděložní těhotenství;
 • děložní krvácení.

Není možné určit příčinu sami. Ani při vyšetření nebude gynekolog schopen určit zdroj krvácení..

Je nutné podstoupit úplnou diagnostiku a provést řadu příslušných testů. Tělo možná nepřijímá materiál, ze kterého je spirála vyrobena, a dochází k jeho odmítnutí.

Výtok s menopauzou

Období, které začíná v životě jakékoli zralé ženy a je charakterizováno koncem její reprodukční funkce, se nazývá menopauza. Tento proces je postupný a může trvat 1 rok nebo více..

Výtok menstruační povahy je malý a může být jednou za 2-4 měsíce, dokud úplně nezmizí.

Pokud se během menopauzy nebo po ní objeví časté hojné špinění, je nutné hledat příčinu:

 1. užívání hormonálních léků;
 2. bakteriální vaginitida. Infekce je vyvolána bakteriemi, jako je gardnerella a anaerobní mikroorganismy;
 3. kapavka. Infekce bakteriemi;
 4. chlamydie. Nemoc, která se přenáší pohlavním stykem. Zdrojem jsou chlamydiové mikroorganismy;
 5. trichomoniáza. Původcem infekčního onemocnění, které je sexuálně přenosné, je parazit Trichomonas;
 6. hyperplazie endometria;
 7. novotvary. Benigní nádor jako myomy, polyp těla a děložní čípek.

Nedostatek produkce ženských hormonů a ochranného maziva vede u žen s menopauzou k genitálním infekcím a zánětlivým procesům.

Během tohoto období určitě navštivte gynekologa a užívejte hormonální léky.

Vaginální výtok je výsledkem práce žláz umístěných ve vaginální sliznici. Podle povahy výtoku můžete posoudit stav orgánů v oblasti ženských pohlavních orgánů.Normální vaginální výtok se nepovažuje za onemocnění, protože je nezbytný pro normální fungování reprodukčního systému.