Co způsobuje menstruaci, proč je ženy mají

V dospívání se menstruace objevuje u každé dívky, po které jsou pravidelně sledovány po významnou část jejího života. Podle nich je možné posoudit zdravotní stav a vybrat dny příznivé pro početí. Každý o tom ví, ale ne každá žena dokáže vysvětlit, proč menstruace pokračuje..

O hormonech a jejich vlivu na menstruaci

Když mluvíme o tom, proč mají dívky menstruaci, nelze si vzpomenout na hormony. Mezi menstruačním cyklem a hormonálními hladinami existuje určitý vztah..

Ve věku 12–14 let začínají dívky s prvními menstruacemi. Jejich vzhled je způsoben změnou hormonálních hladin. Od této chvíle se v různých fázích cyklu mění koncentrace hormonů (stimulujících folikuly a luteinizujících)..

Vyrábí se v hypofýze a nutí vaječníky k produkci progesteronu a estrogenu, z nichž se zvlní proces přípravy dělohy a mléčných žláz na možné početí a další vývoj embrya..

V první fázi klesá koncentrace ženských hormonů (estrogenu a progesteronu) v krvi, díky čemuž se objevuje menstruace. V tomto okamžiku začíná aktivní produkce hormonů stimulujících folikuly, nejvyšší hodnoty je dosaženo uprostřed cyklu.

Když folikul dosáhne své maximální velikosti, vaječníky intenzivně produkují estrogen. To zvyšuje hladinu luteinizačního hormonu a dochází k ovulaci..

Po dokončení tohoto procesu se koncentrace progesteronu zvyšuje. Jeho hlavním úkolem je připravit pohlavní orgán na možné početí. Pokud nedojde k oplodnění, hladina estrogenu a progesteronu klesá a v tuto chvíli přichází další menstruace.

Během těhotenství začne plodová membrána produkovat lidský choriový gonadotropin. Tento hormon při absenci oplodnění v těle nemůže být.

Proč s tím příroda přišla

Endometrium - výstelka dělohy, skládající se z bazální a funkční vrstvy. První je hlavní a vždy zůstává na svém místě, bez ohledu na fázi cyklu. Povrchová vrstva dospívá každý měsíc a je odmítána spolu s krví, která teče ze zničených cév. Ve výsledku má žena menstruaci..

Tento mechanismus vynalezla příroda, protože hlavní funkcí těla nežného pohlaví je porod. Každý měsíc se připravuje na těhotenství..

Díky tomu oplodněné vajíčko prochází vejcovody a vstupuje do pohlavního orgánu a proniká do jeho sliznice. Zde se v budoucnu plod vyvíjí před nástupem porodu..

Abyste pochopili, odkud menstruace pochází a proč přicházejí každý měsíc, je třeba vzít v úvahu, že děložní dutina musí být pro úspěšné oplodnění neustále čištěna. Staré buňky nejsou vhodné pro normální vývoj embrya. Proto na konci cyklu, při absenci početí, dojde k exfoliaci funkční vrstvy endometria. Výsledkem jsou kritické dny. Po jejich dokončení se funkční vrstva pohlavního orgánu začne znovu zotavovat..

Co se děje v těle dívky

Vzhled menstruace u dívky je považován za normální fyziologický proces. K vaginálnímu krvácení u žen v plodném věku dochází každý měsíc, ale pouze v případě, že nedošlo k oplodnění vajíčka.

Cyklus menstruace probíhá v několika fázích. V počátečním stadiu se děložní výstelka zhoustne, čímž se připraví na připojení vajíčka. Ve stejném okamžiku dozrává vajíčko ve vaječnících, které opouští folikul uprostřed cyklu. Dochází k ovulaci - během tohoto období je možné početí. Pokud se na dráze vajíčka vyskytne spermie, dojde k oplodnění a oplodněné vajíčko přejde do děložní dutiny pro včasnou fixaci na sliznici. Poté se kritické dny již neobjevují, protože začíná těhotenství..

Pokud nedošlo k početí, pak na konci cyklu se endometrium, které dosáhlo maximální tloušťky, začne odlupovat a opouští tělo spolu s krevními sekrety. To vysvětluje, odkud pocházejí vaše měsíční období..

Cyklus pro každou ženu je nastaven individuálně a pohybuje se od 21 do 35 dnů. Odchylky nahoru nebo dolů naznačují zhoršenou reprodukční funkci. V tomto případě je nutná lékařská konzultace. Pokud nepřijmete žádná opatření a nebudete včas reagovat na takové změny v těle, existuje riziko vzniku závažných komplikací - až po neplodnost.

První menstruace (menarche) se vyskytuje u dívek během dospívání. Naznačují, že tělo je již připraveno k oplodnění. Poté se cyklus postupně ustavuje. Předpisy začínají přicházet každý měsíc ve stejnou dobu. Zároveň v těle každý měsíc probíhají určité procesy, díky nimž je reprodukční orgán připraven na oplodnění. Vzhled kritických dnů naznačuje, že nedošlo k těhotenství. Každá dívka by měla vědět o takových vlastnostech reprodukčního systému..

Otázka, jak probíhají vaše menstruace, je poměrně komplikovaná. Proto doporučujeme, abyste se seznámili s podrobnějšími informacemi o tom, co se děje v těle ženy během menstruace..

Co je menstruace u dívek a jak je rozpoznat?

Tento článek poskytuje informace, které umožní každé dívce základní znalosti o menstruaci..

 1. Co je to měsíčně?
 2. Kdy začíná první období u dívek?
 3. Menstruační příznaky
 4. Jak začíná první období?
 5. Jak vypadá první období dívky?
 6. Když se menstruační cyklus usadí?
 7. Jak dlouho trvá menstruace??
 8. Co dělat, když začne vaše menstruace?
 9. Proč potřebujete měsíčně?
 10. Fáze menstruačního cyklu
 11. Jak vypočítat datum zahájení vašeho období?
 12. Bolest během menstruace
 13. Léčba bolesti během menstruace
 14. Co nedělat s menstruací?
 15. Období a PMS
 16. Hygiena během menstruace
 17. Jak často potřebujete vyměnit prádlo?
 18. Hygienické výrobky v kritické dny
 19. Těsnění
 20. Tampony
 21. Které hygienické výrobky jsou lepší?

Co je to měsíčně?

Období jsou intervalem menstruačního cyklu. Během tohoto intervalu se u zástupkyně ženy objeví krvácení z vaginální části. Vyznačují se svou hustotou, tmavou barvou..

Pokud výtok zahrnuje nahromadění krve nebo hrudky - to je normální, takové prvky se tvoří kvůli skutečnosti, že se z děložní dutiny uvolňuje nejen krev, ale část prvků dělohy (endometrium).

Kdy začíná první období u dívek?

Věkový interval výskytu u teenagera od 12 do 15 let je normální. Počáteční výtok se často objevuje u mladé dívky ve stejném věkovém období, ve kterém ji měla její matka..

Odchylka ve výskytu výtoku ze stanoveného věkového intervalu 1 rok je v dospívání přijatelným jevem.

Některé studie spojují nástup menstruace s dosažením určité hodnoty hmotnosti = 47 kg. V souladu s tím můžeme konstatovat, že hubení lidé mají menstruaci o něco později než dívky s nadváhou..

Menstruační příznaky

Určitý interval před začátkem prvního výboje přinese tělu neobvyklé změny..

Bude možné pociťovat bolestivou bolest v dolní části břicha a všimnout si bílého nebo průhledného vaginálního výtoku.

Pokud je na spodním prádle zjištěno určité množství hnědého výtoku, je to počáteční rys menstruačního cyklu..

Často to není víc než pár kapiček krve.

Jak začíná první období?

Nepohodlí v břiše bude sloužit jako první signál, že dochází k premenstruačnímu syndromu.

Typické příznaky:

 • náhlé změny nálady;
 • silné podráždění a touha plakat;
 • únava a apatická nálada.

Pokud jsou na spodním prádle stopy hnědé nebo červené barvy, je to indikátor, že začal menstruační proces. Neměli byste se zastrašit objemem výtoku, velké množství z nich je normální.

Jak vypadá první období dívky?

Hnědý nebo červený výtok je prvním příznakem indikujícím nástup menstruačního procesu.

V takovém případě nemusí být barva výboje stabilní a měnit se v závislosti na tom, jaký je den cyklu. Barva výboje může být červená, hnědá nebo tmavě hnědá.

Ty počáteční se mohou lišit, protože je tvoří nejen krev, ale také vrstva sliznice dělohy (endometrium), stejně jako vaginální výtok.

Úroveň intenzity počátečního období není příliš vysoká. Ale v závislosti na dědičné predispozici lze také pozorovat opak..

Neměli byste si s tím dělat starosti, protože je to zcela normální..

Když se menstruační cyklus usadí?

Menstruace nemusí být vždy jeden měsíc. Zvláště když je vaše menstruace pouze počáteční. Pravidelnost cyklu potěší, až když uplynou dva roky. Kalendář pomůže sledovat vzorce, ve kterých bude nutné označit dny menstruace..

Jak dlouho trvá menstruace??

Standardní hodnota, při které byste se neměli bát 3-7 dní.

V prvních dnech je zaznamenán nejsilnější výtok, na konci - více oslabují. Poslední den nedochází téměř k žádnému výboji.

Interval trvání prvního cyklu těchto dnů (od začátku prvního cyklu do přechodu na druhý) není pevně stanoven a každá dívka má svůj vlastní.

Průměrná doba trvání je 28 dní, ale pohybuje se od 21 do 35 dnů.

Tyto hodnoty se mohou změnit, pokud měla dívka stresující situace, musela se stěhovat z jednoho města do druhého (změna klimatických podmínek).

Co dělat, když začne vaše menstruace?

Některá období mohou přijít docela náhle a dívku překvapit. Neboj se. Důvěra bude dána neustálým používáním vložek.

Můžete si také vzít s sebou tampony nebo standardní vložky. To zvýší vaši připravenost v případě neočekávaného vybití a umožní vám rychle přijmout nezbytná opatření pro další pohodlí..

Je normální být nervózní, zvláště během první menstruace..

Ale aby se minimalizovaly nervy, měla by se dodržovat následující pravidla:

 • Uspořádejte si kalendář, který budete v těchto dnech oslavovat.
 • Během menstruace pravidelně používejte podložky a aktivně je měňte.
 • Pokud tyto dny nepřišly podle plánu a nemáte s sebou podložky, můžete o ně vždy požádat své přátele. Pomůže vám dostat se z nepříjemné situace..
 • Abyste nezmeškali začátek menstruace, v odpovídající den se doporučuje častěji (každé 3-4 hodiny) navštívit toaletu, aby bylo možné v případě potřeby použít vložky.
 • Při první menstruaci můžete nosit nejen vložky, ale také další pár spodního prádla.

Proč potřebujete měsíčně?

Menstruační proces je období, kdy se děložní epitel obnovuje během každého měsíce..

Během tohoto procesu dochází k nevratným změnám v epitelu a ten je odstraněn z těla, protože jej již nelze použít. Místo toho se v těle vytváří nový epitel, který se úspěšně účastní vnitřních procesů..

Funkční účel:

 • Znovuzrození buněk. Menstruační proces vám umožňuje obnovit epiteliální buňky, což poskytuje důležitou roli pro reprodukční schopnosti dívky.
 • Přírodní ochrana. V menstruačním procesu je zahrnuta samostatná vrstva dělohy, která je zodpovědná za analýzu problémů ve vajíčcích, která nejsou oplodněna, a interferuje s implantací těchto vajíček. Taková vejce se každý měsíc odstraňují z těla spolu s epitelem..

Fáze menstruačního cyklu

Tento proces má 2 fáze, uprostřed kterých dochází k ovulaci.

Proces ovulace předpokládá, že vajíčka vhodná k oplodnění vstupují do břišní dutiny a pohybují se směrem k děloze. V době puberty obsahuje dívčí tělo až 400 000 vajec.

Proces primární ovulace nastává krátce po pubertě, konečný - po menstruaci již nedochází (menopauza). Během těhotenství k tomuto procesu nedochází, ale obnoví se po porodu a narození dítěte..

Klíčové fáze:

 • Folikulární V této fázi dochází k folikulárnímu vývoji, při kterém je pozorováno uvolňování vajíčka. Tato fáze nastává od prvního dne menstruačního cyklu a končí, když začíná proces ovulace. V této fázi se produkují estrogeny. Během fází je bazální teplota nižší než 37 stupňů.
 • Luteální (fáze corpus luteum). Corpus luteum je vytvořeno ve vaječníku, v oblasti, ze které vejce odešlo. Tato fáze nastává po procesu ovulace a trvá do doby, než žije corpus luteum, přibližně až dva týdny. Klíčovým bodem v této fázi je udržení rovnováhy hormonálních hladin estrogenu a progesteronu, které vylučuje žluté tělo, aby připravilo tělo na možné těhotenství. V této fázi může bazální tělesná teplota zůstat na 37 stupních a poté před nástupem menstruace (menstruační krvácení) prudce poklesnout.

Jak vypočítat datum zahájení vašeho období?

Nejjednodušší možností je počítat 28 dní od 1. dne předchozího období. Podle průměrných statistických údajů začíná menstruace obvykle za 25–31 dní od prvního dne menstruace..

Aby bylo možné správně vypočítat menstruaci, existují speciální mobilní online aplikace pro kalkulačky menstruačního cyklu, které vám pomohou neztratit se a určit datum zahájení menstruace, ovulaci a zpoždění menstruace.

Bolest během menstruace

Za nástup menstruace jsou odpovědné reprodukční hormony. Cyklus menstruace trvá asi 28 dní a během této doby dochází k skokům v hormonech.

U většiny žen tento stav zmizí bez zvláštních následků a jediným nepohodlí pro ně je krvácení, ale u některých žen je menstruace doprovázena bolestí.

Důvodem může být následující:

 • negativní prostaglandiny, které způsobují křeče svalové stěny dělohy a zúžení krevních cév;
 • nedostatečná hladina endorfinů, enkefalinů;
 • zvýšená citlivost na bolest;
 • nedostatečnost luteální fáze.

Léčba bolesti během menstruace

Pokud je bolest příliš silná, měli byste tento problém okamžitě kontaktovat gynekologa. Tím se zajistí, že v těle nejsou žádné známky patologických procesů..

Při absenci patologických procesů lze bolest snížit takto:

 • Břišní masáž.
 • Teplo na žaludku;
 • Vezmeme-li pózu „embrya“.
 • Správná výživa na lehkou stravu.
 • Užívání léků proti bolesti.

Co nedělat s menstruací?

Abyste si nevydělali negativní důsledky, doporučuje se během období propuštění dodržovat standardní pravidla. Pomůže vám to udržet pozitivní pocit a nepoškodit vaše zdraví. Existuje mnoho „úkolů“ a „úkolů“, níže jsou uvedeny pouze ty klíčové..

Během menstruačního cyklu se nedoporučuje:

 • Věnujte se intenzivní fyzické aktivitě.
 • Ležte ve vířivce.
 • Mějte pohlavní styk bez antikoncepce.
 • Provádět operace.
 • Používejte kontraindikované léky.
 • Jděte do veřejného bazénu nebo na otevřenou vodu.
 • Jíst jídlo nebo nápoje, které způsobují alergickou reakci nebo jsou obecně kontraindikovány.
 • Postupy odlupování odložte.
 • Nedodržování požadavků osobní hygieny.

Období a PMS

Tento proces způsobuje měsíční krvácení u spravedlivého pohlaví. Doba takového propuštění je od tří dnů do celého týdne..

Premenstruační syndrom nebo PMS je termín používaný zdravotnickými pracovníky k popisu negativních příznaků, kterým je dívka v tomto období vystavena (například zvýšené podráždění).

Hygiena během menstruace

Koupání a sprchování během tohoto období by mělo být častější než obvykle, což pomůže zbavit se mnoha negativních důsledků. Současně se doporučuje měnit vložky nebo tampony alespoň každé čtyři hodiny..

Během tohoto procesu se dívka více potí. To je způsobeno zvýšenou produkcí hormonů v těle. Umývání problematické části těla by proto mělo být vysoce kvalitní a úplné (přední i zadní), aby škodlivé mikroorganismy nedostaly příležitost k reprodukci.

Současně je důležité si uvědomit, že v takových dnech je zakázáno koupat se plně, v bazénu nebo ve vaně. To vede k nežádoucímu přehřátí těla, což vede k průtoku krve do boku pánve a hojnějšímu výtoku..

Kromě toho to umožňuje většímu počtu mikrobů vstoupit do těla, do dělohy, protože během tohoto období je nejvíce otevřený. Přispívá k této nesterilitě kapaliny.

To, co znamená použít při mytí nebo sprchování, by mělo být stanoveno individuálně, v mnoha ohledech zde hraje důležitou roli typ pleti dívky.

Například je třeba si uvědomit, že jakékoli prostředky mají vysoce zásadité složení a vyvíjejí velký tlak na pokožku, dodávají tělu nové napětí a nedávají relaxaci..

Pokud má dívka suchou pokožku, pak čím více alkálií ve výrobku, tím větší podráždění kůže to povede.

V takových případech se doporučuje použití mýdla odmítnout a upřednostnit gelové výrobky. Gely jemněji odstraní všechny nečistoty z intimních partií, aniž by pokožce přinesly nový stupeň podráždění..

Dětské mýdlo je také dobrá volba, zejména pro ty, kteří mají velmi náladovou pokožku. Samostatnou výhodou je, že neobsahuje aromatické přísady a škodlivé prvky, které mohou způsobit podráždění nebo vést k nepříjemné alergické reakci.

Jak často potřebujete vyměnit prádlo?

Je velmi důležité vybrat si správné spodní prádlo pro sebe. Při menstruaci byste měli upřednostňovat přírodní látky, nikoli syntetické.

Kromě toho stojí za výběr jednoduchých modelů, ve kterých je minimalizováno množství krajky a dalších prvků..

Takové preference umožní pokožce „dýchat“, povedou k příznivějšímu zdravotnímu stavu a minimalizují rizika mnoha komplikací..

Spodní prádlo je třeba měnit nejméně dvakrát denně. Tím se zabrání tvorbě škodlivých mikroorganismů..

Hygienické výrobky v kritické dny

Mezi klíčové způsoby, jak zabránit úniku, patří hygienické vložky a tampony. Obě metody mají své vlastní výhody a nevýhody. Ideálním řešením je střídavě je používat.

Těsnění

Toto řešení lze použít v jakémkoli věku, po začátku menstruačního cyklu..

Přítomnost onemocnění gynekologického typu také není kontraindikací k použití.

Spodničky mají specifický tvar vhodný pro spodní prádlo. Mít více vrstev pro lepší absorpci sekrecí.

Spodní vrstva je vždy lepkavá, takže je pohodlnější umístit produkt na spodní prádlo a nejsou žádné problémy s bezpečným připevněním.

Některé typy polštářků mají zvýšenou spolehlivost díky bočním „křídelím“, která zajišťují další upevnění spodního prádla.

Horní vrstva podložky může být vyrobena z umělých i přírodních materiálů. Umělé materiály lépe absorbují vlhkost, ale mohou způsobit alergické reakce. Přírodní materiály nezpůsobují alergické reakce, ale horší absorbují sekreci.

Úroveň absorpce vlhkosti je indikována kapkami na obalu podložky. Čím více kapek, tím vyšší úroveň. Polštářky by měly být vybrány vhodně, v závislosti na intenzitě výboje. Čím vyšší intenzita, tím více absorpčních vložek byste si měli vybrat.

Podložky jsou pohodlně rozděleny do typů: pro denní a noční použití. Denní podložky často nejsou tak husté jako noční podložky a jsou užší. Noční jsou zaměřeny na dobu používání bez časté výměny těsnění..

Mnoho vložek je vonných, ale při jejich výběru je třeba dbát opatrnosti, protože mohou způsobit alergickou reakci.

Tampony

Pohodlnější a na rozdíl od kalhotek jsou neviditelné i při nejtenčím spodním prádle.

Ve struktuře jsou to trubice se závitem typu pull. Některé z tamponů mají aplikátor, který usnadňuje umístění produktu do vaginální části.

Tampony se dělí na mini, normální a supertypové. „Super“ typ je nejvíce savý a doporučuje se, pokud je výboj silný.

Pokud se neliší v hojnosti, použijte tampony typu „mini“ nebo „normální“.

Tampony by měly být měněny přibližně na stejné frekvenci jako vložky. Pokud tak neučiníte, riziko různých onemocnění je poměrně vysoké. Nestojí za to to přinést, jinak v budoucnu nastanou velké potíže s léčbou.

Které hygienické výrobky jsou lepší?

Pro trvalé použití se doporučuje používat těsnění. Pohlcují mnohem více vlhkosti a neprodukují hromadění sekrecí ve vaginální části..

Doporučuje se používat tampony místo vložek v případech, kdy je třeba věnovat se intenzivní fyzické aktivitě a nosit tenké spodní prádlo.

Těsnění může použít každý.

Vzácné případy nepoužívání - alergická reakce.

Existuje trochu více kontraindikací k používání tamponů:

 • nepoužívejte v období po porodu;
 • nepoužívejte na infekce a zánětlivé procesy ve vaginální části a v děloze;
 • nepoužívejte k léčbě různých onemocnění pohlavních orgánů.

Hygienická pravidla pro menstruační proces nejsou složitá, ale jsou nezbytná pro zdraví ženy..

Dodržování těchto základních pravidel navíc pomáhá v mnoha ohledech snížit nepohodlí během kritických dnů. Použití vložek a tamponů pomůže ženě udržovat obvyklý životní styl bez poškození zdraví, když dojde k menstruaci.

"Proč mají ženy menstruaci?" - Všechny důležité otázky týkající se vašeho období “

4 komentáře

Menstruace je nedílnou součástí života ženy v reprodukčním věku. Jeho přítomnost a pravidelnost naznačují, že orgány reprodukčního systému fungují stabilně, a jeho absence je faktorem, kterému je třeba věnovat zvláštní pozornost..

Někteří ze spravedlivých pohlaví nemají dostatečné znalosti o tom, proč mají dívky menstruaci - to se stává důvodem pro neplánovaná těhotenství a zanedbávání stavu jejich reprodukčního systému. Znalost mechanismu výskytu menstruačního krvácení může pomoci včas zaznamenat abnormality ve fungování reprodukčních orgánů a včas konzultovat s lékařem.

Mechanismus vzhledu menstruace

Uvnitř dělohy je lemováno endometrium - slizniční vrstva, která má v různých fázích cyklu jinou tloušťku. Zpravidla od okamžiku ovulace začíná rychle růst a po 12-14 dnech dosáhne velikosti 1 - 1,2 cm. Pokud nedojde k těhotenství, mozek vyšle signál do vaječníků, aby zastavil produkci progesteronu a zahájil aktivní produkci estradiolu.

Pod vlivem restrukturalizace hormonů je endometrium odmítnuto ze stěn dělohy. Dvě třetiny objemu biologického materiálu jsou tělem reabsorbovány, zbytek je uvolňován genitálním traktem.

První výskyt menstruace

Primární menarche se objevuje ve věku od 12 do 14 let. To znamená, že u dospívající dívky začal dominovat folikul s vejcem a ona je potenciálně připravena na těhotenství. První období nejčastěji probíhají nepravidelně, mohou mezi nimi být pauzy i několik měsíců.

Takové výkyvy jsou spojeny s přirozenými změnami hormonálních hladin. Po roce se cyklus menstruačního krvácení vrátí do normálu a stabilizuje se. Během pozdějšího života budou období, kdy se menstruace z přirozených důvodů opět stane nepravidelnou: období po laktaci a období před menopauzou.

Příčiny časného nástupu menstruace:

 • Horké klima. Gynekologové poznamenávají, že u dívek žijících v zemích s tropickým podnebím může menarche začít ve věku 9 let.
 • Silné psycho-emocionální přetížení dítěte: nepříznivá situace v rodině, šokový stav, silný stres spojený s pobytem v život ohrožujícím a zdraví ohrožujícím prostředí.
 • Dysfunkce hypotalamu a hypofýzy - jsou odpovědné za spuštění mechanismu dozrávání vajíček a v důsledku toho za vzhled menstruace.
 • Zrychlený fyzický vývoj dítěte. Pokud dívka výrazně předběhne své vrstevníky, může to způsobit, že její menstruační cyklus začne dříve..

Příčiny pozdního nástupu menstruace:

 • Nástup první menarche po 15 letech je považován za patologii. Lékaři však poznamenávají, že chladné klima může oddálit nástup sekundárních sexuálních charakteristik..
 • Dysfunkce endokrinního systému. Poruchy funkce vaječníků a kůry nadledvin mohou zpomalit zrání vajíčka.
 • Nedostatek hmotnosti. Mluvíme o stavu blízkém dystrofii. Tělo soustředí všechny své zdroje na udržování životně důležitých procesů a puberta, stejně jako nástup menarché, se odkládá na později..
 • Těžké infekční nemoci v dětství. Patří sem šarlach, příušnice, neštovice, zarděnky.
 • Časté vyčerpávající cvičení. Pozdní nástup menstruace je typický pro dívky, které se vážně věnují sportu..

Trvání menstruace: norma a patologie

Během reprodukčního období se doba trvání krvácení může změnit, takže ani stejná žena nemá vždy jasnou odpověď na otázku, kolik dní obvykle má menstruaci. Normálně by měly trvat 3 až 6 dní, ale existuje mnoho faktorů, které mohou ovlivnit objem vypouštění:

 • Narození dítěte. Mnoho žen si všimne, že se menstruace po porodu mění. Je to způsobeno radikální změnou hormonálních hladin..
 • Užívání léků obsahujících estrogeny. Předávkování syntetickými analogy tohoto hormonu může způsobit silné krvácení, které samo za 6 dní nezmizí..
 • Silný stres. Může způsobit, že menstruace bude skrovná a zastaví se ve stejný den, kdy začala.
 • Silná fyzická aktivita během nástupu menstruace. Vyvolávají prodloužení krvácení.

Většina z nich má stabilní období krvácení. Je mnohem obtížnější odpovědět na otázku, jak dlouho trvá menstruace u dívek s patologiemi srážení krve, protože v tomto případě se může každý cyklus, doba trvání krvavého výtoku (stejně jako jejich intenzita) změnit. Například pokud pacientka s trombofilií na začátku menstruace podstoupí léčbu ředění krve, mohou kritické dny trvat mnohem déle než obvykle..

Proč dochází k bolesti během menstruace?

Nepohodlí v první den menstruace je zcela běžné. Normálně v dolní třetině břicha je pocit těžkosti, pocit tlaku, roztažení. Je to způsobeno hojným průtokem krve do malé pánve. Pokud jsou v oblasti genitálií konvexní krtci, pak lze během prvních několika hodin zaznamenat jejich mírný otok, který je také spojen s přívalem krve.

Abnormální je výskyt silné bolesti řezné a bodavé povahy, ke které dochází z několika důvodů:

 • Endometrióza - zarostlé endometrium pod vlivem hormonů začíná být odmítáno, ale vzhledem k tomu, že zabírá mnohem větší plochu, je proces jeho vylučování z děložní dutiny doprovázen akutní bolestí.
 • Endometritida - při zánětu sliznice může být menstruace doprovázena bolestivým tažením v dolní třetině břicha.
 • Abnormality ve struktuře dělohy (např. Dvouděložná děloha)
 • Přítomnost několika jizev na těle dělohy nebo na děložním čípku. V tomto případě dochází k bolesti v důsledku tvorby sraženin, které jsou obtížné pro odtok z orgánu..
 • Nádory dělohy (benigní i maligní)
 • Křečové žíly v dutině velké nebo malé pánve. Kromě bolesti v tomto případě dívka během menstruace cítí silnou tíhu, která se zhoršuje dlouhodobým stáním na jednom místě.

Bolestivý syndrom v reprodukčním věku se může lišit. Často se stává, že po prvním narození zmizí a po druhém se znovu objeví. Intenzitu bolesti lze ovlivnit hormonální léčbou, k dramatickým změnám však dochází zpravidla až po narození dítěte.

Menstruace a těhotenství

Obecně se věří, že je nemožné otěhotnět během menstruace. Není to však pravda. Zdá se, že dochází k odmítnutí endometria a do další ovulace jsou ještě 2 týdny - odkud pochází těhotenství? Pokud má žena normální hormony, početí během tohoto období skutečně neproběhne..

V ohrožení jsou pacienti s vysokou hladinou estradiolu, což vyvolává zrání vajíčka mnohem dříve. V tomto případě období nechrání dívku a bude těhotná. Proto lékaři zaznamenávají časnou ovulaci (7. – 10. Den cyklu), kdy spermie, které se dostaly dovnitř během menstruace, mohou být schopné oplodnit vajíčko.

Některé ženy si jsou jisté, že všechny spermie vycházejí společně s krví, ale měli byste vědět, že velká část z nich bezpečně dosáhne vejcovodů, kde klidně počkají na nástup časné ovulace..

Menses a sex

Gynekologové nedoporučují intimitu během menstruace, i když se plánuje použití kondomů na ochranu před možnou infekcí. Během sexu je narušen volný odtok krvavých sekretů - to může způsobit tvorbu krevních sraženin, které neopouštějí děložní dutinu a iniciují rozvoj endometriózy.

Kromě toho jsou sliznice pohlavních orgánů během menstruace edematózní a přecitlivělé - blízkost může ženě způsobit nepohodlí a dotyk penisu s otokem děložního čípku způsobuje bolest.

Co je to menstruace pro dívky

Každý moderní žák prvního ročníku již ví, že ženy a dívky mají pravidelně menstruaci. Ale představy o tomto procesu jsou často velmi vágní i mezi dospělými a některé mladé dámy nejsou na toto období ani připraveny tak, jak by měly. Jaké je dívčí období? Proč všechno krásné pohlaví od 11 do 13 let krvácí několik dní v měsíci?

Když začnou první kritické dny

Důležitou etapou v životě každé dívky je začátek menstruačního cyklu. V poslední době to začalo u dívek ve věku 18 let, ale nyní dochází k pubertě mnohem dříve. Pokud období dívek začalo ve věku 11 let, považuje se to za normu. Pokud však menstruační cyklus začal ve věku 12, 13, 14, 15 nebo 16 let, je to také normální, protože nástup menstruace závisí na mnoha faktorech:

 1. fyzický vývoj
 2. dědičnost
 3. minulé nemoci
 4. životní podmínky
 5. klima
 6. výživa

Pokud měla babička a matka časný cyklus, je pravděpodobné, že ho bude mít dívka brzy. Pokud je dívka od dětství fyzicky slabá a neustále nemocná, pravděpodobně bude během puberty zaostávat za svými vrstevníky. Příliš brzké zrání pro dívku je plné hormonální nerovnováhy a opožděné - nedostatečnou funkcí vaječníků, poruchou hypofýzy nebo nervovým stresem..

První známky menstruace u dívek

Dívka pozoruje stopy atypického výboje na spodním prádle několik měsíců před menstruací. Jedná se o bělavý, nažloutlý nebo průhledný výtok bez zápachu. Pokud je však výtok doprovázen svěděním, pálením nebo nepříjemným zápachem, pak určitě musíte navštívit gynekologa, protože to není norma. Známky premenstruačního syndromu (PMS) u dívky jsou pozorovány několik dní před nástupem menstruace. Tento stav je často doprovázen:

 • agresivita nebo apatie
 • plačtivost
 • časté výkyvy nálady
 • bolesti hlavy
 • bolest v podbřišku

Prvním příznakem nástupu menstruace je špinění. Nejprve jsou obvykle velmi mírné, poté se krvácení zesílí (do poloviny cyklu) a na konci období opět ustoupí. Při první menstruaci vychází dívce z 50 až 150 ml krve. Takový odlišný objem je způsoben dědičnými faktory. Měsíční výtok má charakteristický zápach, který je vlastní všem dívkám bez výjimky v jakémkoli věku, protože během tohoto období slizniční žlázy vulvy aktivně produkují tajemství.

 • Vitamin B1 - návod k použití v tabletách a ampulích. Jaké potraviny obsahují thiamin a proč je potřeba
 • Čaj z ibišku - výhody a poškození. Jak správně vařit, léčivé vlastnosti horkého a studeného ibiškového čaje
 • Proč jsou prsty otupělé: důvody

Také se nebojte, že během menstruace jsou bolesti. Tento stav lze snadno vysvětlit normální fyziologií žen. Ještě před začátkem menstruace musí dívky vědět o potřebě dodržovat hygienická pravidla, protože krev je velmi příznivým prostředím pro reprodukci mikroorganismů, jejichž přítomnost rychle povede k zánětlivým procesům v urogenitálním systému.

Vlastnosti menstruačního cyklu

Délka menstruace se pohybuje od 3 do 7 dnů, ale nelze přesně říci, jak dlouho menstruace trvá, protože cyklus se mění v různých letech a v různých obdobích života ženy. U dospívajících dívek někdy dosahují intervaly mezi prvními měsíci jeden a půl až šest měsíců. Menstruační funkce ještě není zcela vytvořena, proto jsou takové přestávky považovány za normu..

Obvykle je menstruační cyklus od 21 dnů do 35, pokud počítáte období od prvního dne předchozí menstruace do začátku následujícího. Mění se, proto je v různých měsících pozorován v různých termínech. Pokud je však přestávka mezi první menstruací opravdu dlouhá: nedochází ke krvácení po dobu delší než 6 měsíců, je nutné se poradit s gynekologem. Tento stav naznačuje poruchu v práci mladého těla..

 • Jak skenovat dokument do počítače z tiskárny
 • Aplikace kozlíku lékařského
 • Oční korektor - jak vybrat ten nejlepší. Jak aplikovat korektor na tmavé kruhy pod očima s fotografií

Proč mají dívky zpoždění

Menstruační cyklus je víceméně pravidelný až po dvou letech. Pokud se však do této doby vyskytnou nepravidelná období, například zpoždění s negativním testem neustále dosáhne 60 nebo více dní, musíte hledat důvody. Problémy obvykle vznikají v důsledku:

 • náhlá změna klimatu
 • podvýživa
 • přítomnost endokrinních nebo infekčních onemocnění
 • vysoká fyzická aktivita
 • stres
 • nadváha nebo podváha
 • vady nebo poranění genitálií
 • metabolické poruchy

Anorexie je dnes populární příčinou u dospívajících dívek. K takovému nervovému onemocnění dochází s nedostatkem hmotnosti, když si dívka myslí, že jakýkoli jeden snědený kousek z ní udělá ošklivou tlustou ženu. Alkohol a promiskuitní styk také vedou k dlouhým zpožděním menstruačního cyklu. Obvykle po zpožděních bolestivě nastává těžké období se spoustou ztráty krve..

Hygiena

Hygiena během menstruace musí být obzvláště opatrná. Tento požadavek je ospravedlněn nejen přítomností nepříjemného zápachu ve výtoku, ale především ochranou intimního zdraví dívky. Intimní sprcha je nutná častěji než obvykle. Bylo by také fajn starat se o speciální prací prostředky, protože obyčejné mýdlo není tím nejlepším prostředkem pro intimní hygienu: ještě více vysušuje pokožku, která je již vystavena nadměrnému tření v důsledku nošení vložek.

V dnešní době se nedoporučuje koupel, protože voda z vodovodu obsahuje mnoho patogenních mikroorganismů a děložní čípek je otevřený. To jim usnadňuje vstup dovnitř a pak je nevyhnutelná infekce. Horká voda také povede ke zvýšenému krvácení, což negativně ovlivní celkový stav. Lepší je umýt 3-4krát denně pod teplou vodou, a pokud to není možné, měli byste si koupit speciální vlhčené ubrousky pro intimní hygienu.

Video: vše, co potřebujete vědět o svém období

Pokud jste právě začali menstruovat, ale nemáte pravidelný menstruační cyklus, nebojte se, po chvíli se to vrátí k normálu. Jaká je první menstruace pro dívky a v jakých případech, pokud chybí, musíte navštívit lékaře, viz videoreportáž s odborníky. Zjistěte také, proč je vaše menstruace 2krát měsíčně..

Proč mají dívky dnes

Menstruace je fyziologické děložní krvácení, ke kterému dochází každý měsíc u téměř všech žen, které patří k placentárním druhům savců, včetně lidí.

Menstruační dny jsou běžné nejen u žen, ale také u primátů, netopýrů a skákacích násypek..

V celém menstruačním cyklu probíhají v ženském těle složité po sobě jdoucí procesy, které se formovaly během milionů let evoluce, aby si člověk mohl tyto potomky rozmnožovat sám pro sebe..

Na druhé straně menstruace u dívek plní také ochrannou funkci. Abyste pochopili, proč menstruační tok probíhá a proč je menstruace v zásadě nutná, musíte vědět, co se s tělem děje během celého menstruačního cyklu.

V tomto článku uvedeme pouze všechny informace o menstruaci: co to je, jaká je jejich funkce, jaké vlastnosti by měly být normální a co se považuje za odchylku.

 1. Co je menstruace a jak vypadá
 2. Odkud pochází krev
 3. Proč ženy potřebují menstruaci - výtokové funkce
 4. Jak jsou vaše menstruace normální?
 5. Počet výbojů
 6. Charakter
 7. Jaké mohou být odchylky
 8. Dívky by měly být upozorněny na následující změny v cyklu
 9. Co se stane s tělem
 10. Období bolí?

Co je menstruace a jak vypadá

Kritické dny se vědecky nazývají „menstruace“, ale lze je nazvat jinak měsíčně, a to kvůli pravidelnosti procesu - předpisům. Dospívající dívky mezi sebou říkají „menstruace přišla“ nebo „začaly červené dny kalendáře“. Pod všemi těmito jmény existuje jeden velmi důležitý proces pro ženské tělo - oddělení endometria (vnitřní slizniční vrstva dělohy) a jeho odstranění mimo dutinu pohlavního orgánu.

Během menstruace vychází z ženského pohlavního ústrojí krvavé tajemství od červené po kaštanovou barvu, ve kterém mohou být malé hrudky a sraženiny. V posledních dnech menstruace vypadá výtok jako temný mazanec..

Mnoho lidí spravedlivého sexu během kritických dnů si stěžuje na bolesti v podbřišku a v bederní oblasti a v této době může hrudník nabobtnat, může se objevit slabost a apatie..

Podobná symptomatologie je vyvolána hormonálními změnami, ke kterým v tomto okamžiku dochází v těle, pokud je bolest tolerovatelná, pak se jedná o variantu normy.

U dospívajících ve věku 11-14 let dochází k první menstruaci, úkolem matek je vysvětlit jejich dcerám do této doby, že se jedná o fyziologický proces, a dívky potřebují předpisy pro obnovení těla a schopnost následně mít děti.

Pokud se dívka aktivně věnuje sportu nebo žije v drsném podnebí, první „červené dny“ k ní mohou přijít ve věku 15–16 let, jedná se o variantu normy.

Po dobu 1–2 let po první regulaci mohou nastat periodická zpoždění nebo naopak častá období. Je to způsobeno tvorbou hormonálních hladin, takže byste si s tím neměli dělat starosti.

Poté se hormony dostanou do rovnováhy a menstruační cyklus se stabilizuje, v průměru je to 28 dní, ale odchylka +/- 7 dní je považována za zcela normální. Samotný výtok zmizí za 3–7 dní..

Při jakýchkoli odchylkách od normy musí dívky okamžitě navštívit gynekologa, protože to je pravidelnost kritických dnů a povaha výtoku, které mohou hodně říci o zdraví ženského těla.

Zatímco žena má menstruaci, věří se, že je schopná počat a nést potomky. Po 45 letech se vaječníky postupně vyčerpávají a menstruační funkce začíná chátrat. V premenopauze přicházejí kritické dny nepravidelně a nakonec úplně vymizí. Takže reprodukční funkce ženy končí a přichází menopauza..

Odkud pochází krev

Když dojde k menstruaci, vnitřní slizniční vrstva je odstraněna z děložní dutiny, což nebylo užitečné v předchozím cyklu kvůli nedostatku těhotenství.

Proces odmítnutí je doprovázen poškozením krevních cév, což vysvětluje přítomnost krve ve výtoku. Protože menstruační krev obsahuje velké množství antikoagulancií, nekoaguluje a volně vytéká..

Proč ženy potřebují menstruaci - výtokové funkce

Během regulace se u žen každý měsíc obnovuje vnitřní epiteliální vrstva v děloze, která prochází nevratnými změnami a je odmítána jako zbytečná. V novém cyklu se restartuje proces „přestavby“ endometria, během něhož se tělo připravuje na možné početí.

Jednoduše řečeno, menstruace připomíná ženě její hlavní účel, být matkou..

K provedení následujících funkcí je navíc zapotřebí menstruace.

 • Aktualizace. Protože vnitřní vrstva dělohy se skládá z epiteliálních buněk, které se vyznačují procesem deskvamace, jako jsou buňky kůže, střevní sliznice a průdušky, menstruace vám umožňuje očistit děložní dutinu od starého a odlupovaného endometria. Po kritických dnech je děloha očištěna a připravena k růstu nové epiteliální vrstvy.
 • Biologická ochrana. Existuje teorie, podle které je funkční děložní vrstva schopna rozpoznat defektní procesy ve oplodněném vajíčku (chromozomální abnormality, defektní DNA), v důsledku čehož záměrně brání jeho implantaci a brání „nesprávnému“ těhotenství. Vadný zygota umírá a vylučuje se společně s odděleným epitelem během další regulace.

Jak jsou vaše menstruace normální?

Normálně by žena v reprodukčním věku měla mít pravidelnou menstruaci, která probíhá bez akutních a bolestivých příznaků po dobu 3–7 dnů, nejčastěji 4–5 dnů. Normální období by mělo pravidelně začít každých 21–35 dní. Optimální je, když přicházejí každých 28 dní, ale odchylka 7 dní v jednom nebo druhém směru je přijatelná.

Počet výbojů

Množství výtoku po celou dobu menstruace by nemělo překročit 100 ml. Ztráta tohoto objemu krví nepoškodí tělo a nijak významně neovlivní pohodu ženy.

Intenzita menstruačního krvácení umožňuje tělu okamžitě kompenzovat ztrátu krve zředěním a uvolněním dalších krevních buněk z depa.

Charakter

Navenek se menstruační tok liší od všech ostatních, včetně děložního krvácení.

Na začátku menstruace zahrnují kousky endometria a epiteliálních buněk, které vycházejí ve formě sliznic a sraženin. V posledních dnech se děje pouze krev bez nečistot, její množství se postupně snižuje..

Barva výtoku je tmavě červená až vínová a může mít mírný železný zápach. Pokud výtok páchne po shnilém mase nebo rybách, jsou na něm nečistoty hnisu nebo pěnivá konzistence, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Menstruace by neměla probíhat příliš hojně, objem vypouštění lze regulovat množstvím hygienických produktů denně. Normálně by měl jeden proužek stačit alespoň na 2 hodiny, pokud se naplní rychleji, je nutné se poradit s lékařem.

Během menstruace byste měli být opatrní na hygienu, měnit vložky každé 3-4 hodiny, protože v krvi se mohou velmi rychle vyvinout různé patogenní bakterie, které provokují vulvovaginitidu a další zánětlivé procesy v reprodukčních orgánech.

Jaké mohou být odchylky

Normálně se menstruace téměř vždy řídí stejným „scénářem“: mají stejnou dobu trvání, objem a intenzitu výtoku, doprovodné příznaky a pocity.

Pokud se některý z těchto parametrů odchyluje od normy, zatímco menstruační nepravidelnosti se objevují několik cyklů za sebou, měli byste se určitě poradit s lékařem, protože systematické odchylky od normy mohou být známkou existující patologie.

Aby bylo možné včas odhalit nesrovnalosti v cyklu, doporučuje se všem ženám v reprodukčním věku vést menstruační kalendář, který zaznamenává nejen dny příchodu pravidelných předpisů, ale také jejich vlastní pocity během tohoto období.

Dívky by měly být upozorněny na následující změny v cyklu

 • doba trvání menstruačního cyklu je více než 35 dnů nebo méně než 21;
 • uprostřed cyklu se objevilo děložní krvácení nebo malá mastnota;
 • kritické dny přicházejí v různých intervalech;
 • začala silná menstruace, během níž chybí vložky po dobu 2 hodin;
 • pokud špinění trvá déle než týden;
 • pokud není doba po dobu 3 měsíců a těhotenský test je negativní;
 • pokud jsou vaše menstruace velmi skrovná a odezní za 1-2 dny;
 • během menstruace velmi bolí dolní část břicha a žena ztrácí schopnost pracovat;
 • tělesná teplota stoupá;
 • pokud je premenstruační syndrom závažný.

Pouze gynekolog bude schopen zjistit přesné důvody, proč se u ženy vyskytly menstruační nepravidelnosti. Po sérii diagnostických opatření zvolí lékař individuální léčebný postup a poskytne pacientovi obecná doporučení..

Co se stane s tělem

Během celého menstruačního cyklu dochází v těle k hormonálním a fyziologickým změnám, všechny probíhají cyklicky a postupně. Cyklus lze podmíněně rozdělit do následujících fází.

 • Folikulární. Jeho začátek je považován za první den menstruace a končí nástupem ovulace, přibližně 11. - 16. den cyklu. Během menstruace je exfoliované endometrium odstraněno a na jeho místě začíná růst nová epiteliální vrstva, zatímco žena se může cítit horší, cítí se špatně a slabě. V této době ve vaječníku pod vlivem estrogenu začne dominantní folikul zrát, když praskne, cyklus vstoupí do další fáze.
 • Ovulace. V této době folikul dozrál a praskl, vyšlo z něj vejce, zcela připravené k oplodnění. Pohybuje se podél vejcovodu do děložní dutiny, kde má být v oplodnění fixována v endometriu. Ovulace nastává přibližně uprostřed cyklu, což je nejpříznivější doba pro početí
 • Luteal. V místě praskajícího folikulu se začíná tvořit žluté tělo, což je dočasná žláza, která produkuje progesteron, hormon těhotenství. Během této fáze hladina estrogenu postupně klesá. Před menstruací, to znamená ve druhé polovině cyklu, je vnitřní vrstva dělohy vysoce elastická, což je důležitý parametr pro normální implantaci embrya. Pokud dojde k oplodnění, asi týden po tom se neustále dělící se zygota zafixuje v endometriu. Stav těhotenství od tohoto okamžiku až do vytvoření placenty podporuje hormon hCG. Pokud vajíčko není v tomto cyklu oplodněno nebo k tomu došlo „omylem“, vajíčko není fixováno, hladina estrogenu a progesteronu klesá a endometrium se bez hormonální podpory začíná rozpadat a odlupovat. Tak začíná nové období a nový cyklus..

Všechny procesy během menstruačního cyklu jsou řízeny hormony, proto je velmi důležité, aby hormonální rovnováha v ženském těle byla vždy normální.

Jinak budete možná potřebovat pomoc nejen gynekologa, ale také endokrinologa..

Období bolí?

Na to, jak se žena cítí během menstruace, může mít vliv mnoho faktorů:

 • dědičná predispozice - část nežného pohlaví dostává jako „dárek“ od matek a babiček bolestivé pocity nebo jejich úplnou nepřítomnost během regulace;
 • životní styl - stres, nepravidelný intimní život, podvýživa, nízká nebo nadměrná fyzická aktivita mohou v kritických dnech stav ženy zhoršit;
 • celkový zdravotní stav - pokud je žena nemocná, nachlazená nebo má zhoršená chronická onemocnění, menstruace jen zhorší již tak špatný zdravotní stav.

Vzhledem k tomu, že během regulace jsou hormonální změny v ženském těle poměrně intenzivní, pocity ženy se mohou lišit v závislosti na dni jejího období.

 • První den se spolu s hojným výtokem mohou objevit bolestivé nebo tažné bolesti v podbřišku. Tyto pocity jsou vysvětleny kontrakcemi stěn dělohy, které se podobnými akcemi snaží vytlačit exfoliované endometrium ze sebe. V tuto chvíli se mohou zhoršit kardiovaskulární, nervové a zažívací patologie. Kvůli vazokonstrikci může krevní tlak klesnout, zejména u hypotenzních pacientů. V důsledku hormonálních změn se nálada zhoršuje a v důsledku uvolňování aktivních prostaglandinů se snižuje střevní tonus a vznikají poruchy. V tuto chvíli se doporučuje zdržet se pohlavního styku, protože u obou partnerů existuje vysoké riziko infekce.
 • Od 3 do 6 dnů se objem výtoku snižuje, psychoemoční stav ženy se normalizuje, občas cítí mírnou bolest a další příznaky.
 • Po skončení regulace se žena začne cítit skvěle, nejen se zlepší její pohoda, ale také její nálada a zvýší se její libido.

Pokud bolest během menstruace ovlivňuje výkon ženy, lze použít pilulky proti bolesti podle pokynů lékaře..

Může to být Paracetamol nebo Ibuprofen a při zmírnění křečí je také účinná teplá sprcha nebo vyhřívací podložka. Pokud ani léky nezmiňují bolest, měli byste se určitě poradit s lékařem, protože tyto příznaky mohou být známkou vážného onemocnění..

Včasná diagnostika a léčba pomůže ženě nejen usnadnit život, ale v některých případech ji i zachránit..

Pokud dívka pravidelně užívá antikoncepční pilulky, má její menstruační cyklus řadu charakteristik. Změny jsou pozorovány v intenzitě menstruace v období jejich průběhu.