Efektivní způsoby, jak eliminovat nepohodlí a bolest během menstruace

Pokud je menstruace bolestivá, pomůže vám zmírnit její stav několik osvědčených léků: léky, lidové recepty, cvičení a mnoho dalšího. Přečtěte si o nich více v našem článku - dále.

Musím navštívit lékaře?

Protože bolest je v kritických dnech normální, není nutné navštívit lékaře. Někdy však ženy pociťují velmi silnou bolest. Toto je hlavní příznak AMK (abnormální děložní krvácení).

Každá žena může nezávisle určit příznaky AMK, a pokud si všimnete alespoň jedné, měli byste se poradit s lékařem:

 • Doba trvání. Pokud jsou kritické dny delší než sedm dní. Někdy jsou příznaky AMK vyjádřeny v menstruaci, jejíž trvání přesahuje 14 dní. Ale i když to dosáhne sedmi dnů, je lepší neodkládat návštěvu lékaře..
 • Kritické dny ovlivňují život. Pokud příznaky menstruace způsobují nepohodlí v každodenním životě. Nevolnost, bolest a křeče v břiše, závratě nedovolí ženě vykonávat každodenní činnosti a musí všechny kritické dny trávit v posteli.
 • Intenzita výboje. Tento příznak je také známkou AMK. Pokud žena musí měnit své výrobky osobní hygieny každou hodinu nebo i častěji, je nutné se poradit s lékařem. Koneckonců, silný výtok může vyvolat anémii a řadu dalších onemocnění..
 • Husté vypouštění. Hojný výtok (sraženiny), jehož průměr dosahuje 4 cm, může být také známkou AMK. Pokud žena najde podobný příznak, bude potřebovat pomoc odborníka, protože hojný výtok může poškodit zdraví.

Léky

Chcete-li se zbavit bolestivých pocitů během kritických dnů, můžete se uchýlit k užívání léků.

Sedativa

Během menstruace může žena kromě bolesti pociťovat podrážděnost a nervozitu. Zvyšují bolest, takže se musíte uchýlit k sedativním lékům..

Vhodné jsou následující přípravky, které obsahují uklidňující bylinné složky: Persen, Novo-Passit, Seduxen, Remens drops, Dismenorm, Valerian, Relanium.

Aby žena zmírnila bolest a podrážděnost, může před menstruací pít vitamin B6 nebo hořčík B6. Tyto prostředky zlepšují celkový stav ženy během kritických dnů..

Analgetika

K úlevě od bolesti si můžete vzít analgetikum. Léky tohoto typu pomáhají v krátké době zmírnit bolest. Rovněž zabraňují nepohodlí v dolní části břicha před nástupem menstruace a zmírňují zánět svalů..

Mezi analgetika patří Analgin, Spazgan, Spazmalgon, Baralgin, Menalgin a další.

Při užívání léků proti bolesti je třeba přísně dodržovat dávku: 1 tabletu jednou denně.

Hormonální antikoncepce

Jsou chvíle, kdy je bolest během menstruace způsobena hormonálním narušením, takže ženě jsou předepsány hormonální léky. Jsou schopni nejen eliminovat bolest, ale také snížit objem sekrecí a stanovit hormonální hladiny..

Mezi takové fondy patří Yarina a Diane-35, stejně jako jejich analogy - Mikrolut, Triziston, Ovidon.

NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky) během menstruace zcela eliminují bolestivý syndrom. NSAID mají také antipyretické a protizánětlivé účinky..

Aby se zabránilo bolesti, je lepší, aby žena užívala NSAID několik dní před nástupem krvácení..

K eliminaci bolesti lze použít následující skupiny nesteroidních protizánětlivých léků:

 • Pyrazolony. Patří mezi ně metamizol sodný.
 • Deriváty kyseliny indoloctové. To zahrnuje lék Indomethacin.
 • Deriváty kyseliny fenyloctové. Prostředky: Diklofenak, Naproxen, Aceklofenak, Ibuprofen, Ketoprofen a Ketorolac.
 • Oxycams. To zahrnuje Piroxicam a Meloxicam.
 • Deriváty sulfonamidů. Toto je droga Nimesulid.

Antispazmodika

Tato skupina léků zahrnuje léky, které zmírňují křeče a pomáhají uvolnit hladké svaly. Proto jsou antispazmodika pro menstruační bolesti účinným prostředkem..

Pokud je bolest silná a dlouhodobá, pak mohou být léky této skupiny užívány společně s NSAID - takže bolest zmizí rychleji.

Mezi nejznámější a nejúčinnější antispazmodika patří následující léky: No-shpa, Papaverin, Drotaverin, Spakovin, Spazmonet.

Lidové léky

V boji proti menstruační bolesti mohou lidové léky a metody pomoci ženě:

 • Během menstruace je nutné přestat kouřit. Tento zlozvyk má extrémně negativní vliv na zdraví žen a zvyšuje bolest v kritických dnech..
 • Aby žena odstranila bolest, musí se správně uvolnit a uklidnit. Během menstruace je nutné se naučit, jak zvládat stres bez léčby. Bolest lze tedy v průběhu času navždy zastavit..
 • Chlad přispívá ke křečím a bolestem během menstruace. Žena se musí vyhýbat dlouhým procházkám v mrazivém i deštivém dni..
 • Někdy stačí vyvětrat místnost nebo se projít na čerstvém vzduchu, aby bolest a závratě zmizely.
 • Žena musí během menstruace normalizovat svůj denní režim. Musíte mít dostatek spánku - alespoň 8 hodin denně. Snažte se nepřetěžovat se prací, často odpočívejte.
 • Esenciální oleje před menstruací a v prvních dnech vám pomohou zmírnit bolest. Musí se vtírat do kůže podbřišku. Účinná bude směs olejů z třezalky, řebříčku, majoránky, šalvěje.
 • Vaše oblíbené činnosti pomáhají zmírňovat bolest. Žena během jejího období musí být rozptýlena a jednoduše si přečíst zajímavou knihu, sledovat televizní seriál nebo film, uvařit neobvyklé jídlo.
 • Bolest ustoupí, pokud ležíte na posteli nebo na podlaze v „fetální“ poloze a přitahujete si nohy k hrudi.

Napájecí funkce

Aby menstruační bolesti ustoupily, musí žena upravit stravu. V kritických dnech budete muset z jídelního lístku odstranit vejce, maso, mléko a potraviny s vysokým obsahem kofeinu: káva, zelený čaj.

Zvyšte příjem ovoce, zejména banánů a zeleniny. Je však třeba se vyvarovat luštěnin a zelí - přispívají k nadměrné tvorbě plynů.

Přestaňte úplně pít alkoholické nápoje. Během kritických dnů by měl být do stravy přidán zázvorový čaj..

Cvičení a jóga

Navzdory skutečnosti, že během menstruace musí žena snížit fyzickou aktivitu, lehké a správně zvolené cvičení a jóga dokonale pomáhají zmírnit bolest a normalizovat stav:

 1. Ležte na podlaze, ruce podél trupu, nohy ohnuté v kolenou. Pomalu zvedněte pánev z podlahy. Vydržte na pár sekund. Opakujte pětkrát. Udělejte si přestávku a udělejte druhou sadu.
 2. Cvičení „kočka“. Nastupte na všechny čtyři. Při nádechu si zakloňte záda, při výdechu se ohýbejte co nejníže. Opakujte pětkrát až sedmkrát.
 3. Lehněte si s břichem na zem. Zvedněte horní část těla na loktech co nejvyšší. Zaujměte výchozí pozici. Dokončete pět sad.

Respirační gymnastika také pomáhá zmírnit bolest, pomáhá zmírnit stres:

 1. Posaďte se na podlahu a zhluboka se nadechněte. Zadržte dech na dvě sekundy. Vydechujte trhaně ústy.
 2. Ležte na zádech na podlaze, ohýbejte nohy v kolenou. Umístěte si na břicho plochý předmět, například knihu. Zvedněte předmět břichem a provádějte přerušované nádechy dovnitř a ven.
 3. Ležící na zádech se zhluboka nadechněte. Pomalu vydechněte a očistěte svou mysl od negativních myšlenek.

Masáž

Během menstruace pomáhá masáž zmírnit bolest. Je nutné několik minut masírovat ve směru hodinových ručiček oblast na břiše, kde je bolest výrazná. Můžete také provést následující:

 • Musíte si vzít dva tenisové míčky, lehnout si na záda a pod spodní část zad položit předměty a několik minut je házet.
 • Mezi kotníkem a kolenem je bod, na který na několik minut zatlačíte, abyste odstranili bolest. Běh na obou nohách.

Tepelné ošetření

Během menstruace se žena může uchýlit k tepelným procedurám ke zmírnění bolesti. Je možné zmírnit bolest přiložením teplé vyhřívací podložky na žaludek. Vydržte déle než 20 sekund. Poté si udělejte minutovou pauzu a postup opakujte..

Menstruační bolest odezní teplá, ale nikdy horká koupel. Do vody můžete přidat mořskou sůl nebo éterické oleje. Procedura by neměla být prováděna déle než 20 minut..

Žena by si měla pamatovat, že teplo má tendenci ředit krev, což může vyvolat silný výtok. Při tepelném ošetření buďte velmi opatrní.

Bylinné infuze a odvar

Tradiční medicína nabízí širokou škálu léků na zmírnění bolesti a křečí během kritických dnů. Bylinné infuze pomáhají zmírnit bolest bez poškození ženského těla a bez vedlejších účinků.

Nejúčinnější bylinky jsou následující:

 • Melissa. Tato bylina pomáhá zmírnit bolest a normalizovat cyklus. Citrónový balzám také eliminuje podrážděnost a stres. Bylinu můžete užívat dvakrát nebo třikrát denně jako čaj..
 • Maliny. Listy tohoto bobule mají cenné vlastnosti a pomáhají zmírnit bolesti hlavy a horečky. Vývar bude vyžadovat 250 ml převařené vody a 3 čajové lžičky malinových listů. Pijte po malých dávkách po celý den.
 • Oregano. Tato bylina pomáhá zmírnit bolesti v celém těle a zmírňuje průjem, který může být také způsoben menstruací. Na vývar budete potřebovat 1 lžíci oregana a vroucí vodu - 250 ml. Je nutné vařit infuzi po dobu 15 minut. Během dne musíte vypít sklenici vývaru z oregana a rozdělit ho na tři dávky.
 • Elecampane root. Zmírňuje bolest a vyrovnává hormony. Pro přípravu infuze vezměte 1 čajovou lžičku kořene a 250 ml vroucí vody. Nalijte kořen a nechte hodinu vařit. Pijte 1 polévkovou lžíci třikrát denně.
 • Třezalka tečkovaná, měsíček a tinktura mateřské dřeně eliminují nepohodlí v dolní části břicha. Mají také sedativní účinek. Na vývar potřebujete 1 polévkovou lžíci třezalky a 1 polévkovou lžíci měsíčku. Je třeba je nalít vroucí vodou - 500 ml. Když se infuze ochladí, přidejte 2 lžíce mateřského mléka. Vezměte vývar několik dní před zahájením menstruace. Pro nejlepší účinek musíte tento lék pít po dobu 5 dnů..
 • Odvar z ptačí křídlatky a stonku vodní houby. Pomáhá při silném výboji. Pro infuzi potřebujete 2 díly horolezce a 1 díl houby. Nalijte všechny přísady 800 ml vody, přiveďte k varu a vařte 2 minuty. Den musíte vypít sklenici nápoje každé tři hodiny.
 • Dub, třezalka tečkovaná a heřmánek. Odvar z těchto léčivých bylin snižuje bolest a snižuje výtok. Budete potřebovat 1 lžíci každé přísady a 500 ml vroucí vody. Bujón se infunduje po dobu dvou hodin, poté se vypije polovina sklenice dvakrát denně - půl hodiny před jídlem nebo hodinu po jídle.

Obecné užitečné tipy

Aby menstruace proběhla bezbolestně a nepoškodila celkový zdravotní stav, měla by žena věnovat co největší pozornost sama sobě. Nevydržujte bolest, křeče a špatnou náladu.

Je nutné užívat léky s dostatečným předstihem, abyste zmírnili bolest a stres. Mírnou změnou stravy bude žena schopna nejen eliminovat bolest, ale také se rozveselit. Neměli byste se však omezovat na jídlo, protože to má nepříznivý vliv na emoční stránku. Pokud chcete například jíst jednu čokoládu, nemusíte si to zakazovat. Pokud je jídlo obecně nechutné, měli byste se omezit na ovoce a jogurt. Hlavní věcí není hladovět.

Hygienické výrobky je třeba měnit nejméně každé čtyři hodiny. Noste lehké spodní prádlo, po každé toaletě používejte nealergenní vlhčené ubrousky.

Co nedělat?

Během menstruace se ženě nedoporučuje věnovat se těžkým sportům. Při intenzivním cvičení se zvyšuje krevní oběh, což vede k bolestivým pocitům a těžkému výboji. A také v těle klesá hemoglobin a začínají závratě, ospalost, bolesti v pánvi a dolní části břicha. Rovněž je zakázáno zvedat závaží..

Žena by měla během kritických dnů odmítnout jakékoli chirurgické a kosmetické zákroky. I návštěva zubaře může mít pro tělo nepříjemné následky..

Pod zákazem absolvování zkoušek a analýz. Výsledky nemusí být správné. Dieta a půst jsou přísně zakázány. Je nutné dodržovat správnou a vyváženou stravu s množstvím vitamínů a minerálů.

Jak zmírnit bolesti období (video tipy)?

V tomto videu najdete několik užitečných metod, kterými můžete eliminovat nepohodlí a bolest během menstruace a také zjistit, co nedělat:

Existuje mnoho způsobů, jak se zbavit menstruační bolesti doma. Každá žena si může vybrat nejlepší lék pro sebe. Bolest můžete odstranit jak léky, tak bylinami. Pro milovníky jógy existuje řada bezpečných cvičení. Hlavní však je dodržovat správný denní režim a osobní hygienu..

Menstruační bolest - jak se jich zbavit

Menstruační bolest jsou bolestivé pocity různé intenzity. Současně bolestivý syndrom v kritických dnech ne vždy naznačuje žádnou patologii. Mírná bolest během menstruace je často spojena s přirozeným stahem děložních svalů. Pokud je však nepohodlí tak silné, že narušuje obvyklý způsob života, je lepší být vyšetřen gynekologem, aby zjistil jeho příčinu..

Menstruační bolest - norma nebo patologie

Bolestivá období se nepovažují za patologii, pokud nejsou spojena s žádným onemocněním. Je velmi běžné, že bolest břicha během kritických dnů během prvních dvou let po začátku první menstruace. Během této doby se cyklus vrátí k normálu a obvykle bolest zmizí. Stejně často bolest během menstruace oslabuje po prvním narození v důsledku změn v ženském těle..

Pokud jsou však bolesti během menstruace velmi silné a významně zhoršují celkový stav ženy, považuje se to za patologii. Příčinou jsou různé poruchy v orgánech reprodukčního systému. A měli by být diagnostikováni, aby vyléčili základní onemocnění a v důsledku toho se zbavili bolesti během menstruace..

Příznaky bolesti

Povaha bolesti během menstruace může být odlišná: tahání, prasknutí nebo křeče. V případě akutní bolesti, která je jednoznačně považována za patologickou, se mohou navíc objevit závratě, zvracení a průjem. V závažných případech lze pozorovat mdloby.

Primární menstruační bolest, která není neobvyklá, obvykle začíná nástupem první menstruace. Někdy se mohou objevit během prvního a půl roku po jejich nástupu. Podle statistik je bolestivý syndrom častěji pozorován u dívek astenické postavy s malou tělesnou hmotností..

Bolest se obvykle začíná projevovat asi 12 hodin před nástupem menstruace. Jeho síla se může postupně zvyšovat a zůstává na stejné úrovni po dobu až 2 dnů. Poté bolest ustoupí a na konci menstruace úplně zmizí..

Druhy menstruační bolesti

Menstruační bolest se v lékařské terminologii nazývá dysmenorea..

Bolestivá období jsou klasifikována následovně:

 • Primární nebo funkční dysmenorea. Není spojen s žádným onemocněním a má fyziologické příčiny. Bolest může zmizet kvůli změnám v těle dívky, jak vyrůstá.
 • Sekundární nebo získaná dysmenorea. Je spojena s různými patologiemi orgánů reprodukčního systému nebo s chorobami jiných orgánů a systémů. Typicky se tento typ bolestivé menstruace vyskytuje u žen nad 30 let..

Bolest je také klasifikována podle síly jejího projevu v souladu s časovým obdobím:

Pokud si bolesti zachovají svou intenzitu na stejné úrovni, nazývá se dysmenorea kompenzovanou.

Pokud se bolest každoročně zvyšuje, pak se dysmenorea nazývá dekompenzovaná..

Podle intenzity projevu bolestivého syndromu se liší 4 stupně dysmenorey:

 • Při nulovém stupni se v břiše objevuje jemná mírná bolest, která nevyžaduje úlevu od bolesti.
 • U prvního stupně je pozorována mírná, ale tolerovatelná bolest. Mohou být doprovázeny mírnou depresí a bolestmi hlavy. Někdy dochází k rozrušení trávení. Tento syndrom bolesti lze snadno zmírnit pomocí léků proti bolesti..
 • Ve druhém stupni dochází k silné menstruační bolesti. Velmi často jsou doprovázeny nevolností a závratěmi. Na pozadí zhoršení stavu se může objevit obecná slabost a podrážděnost. Malátnost může přetrvávat po dlouhou dobu. Léky proti bolesti a sedativa mohou výrazně zlepšit vaši pohodu.
 • Ve třetím stupni dochází k velmi silné bolesti. Zpravidla se cítí již 2-3 dny před nástupem menstruace, přetrvávají s různou intenzitou až do konce menstruace. Na tomto pozadí může tělesná teplota stoupat a mohou se objevit silné bolesti hlavy, které mohou vyvolat zvracení a tachykardii. Během tohoto období je žena invalidní. Není možné zlepšit stav konvenčními léky proti bolesti.

Příčiny bolesti během menstruace

Příčiny bolesti během menstruace mohou být velmi odlišné. Chcete-li zjistit, co způsobilo bolestivý syndrom, musíte podstoupit vyšetření v lékařské instituci. Pokud se potvrdí fyziologická povaha bolesti, lékař dá ženě doporučení, která sníží intenzitu syndromu bolesti. Pokud je bolest způsobena patologickými procesy, bude předepsáno vyšetření a léčba.

Primární dysmenorea

Primární dysmenorea je důsledkem různých psychologických a fyziologických poruch.

Existují hlavní skupiny důvodů pro jeho rozvoj:

 • Mechanické. Bolestivé pocity jsou způsobeny potížemi s odtokem menstruační krve v důsledku různých abnormalit ve vývoji dělohy.
 • Endokrinní. Bolest vyvolává porušení syntézy prostaglandinů, což vede k bolestivým kontrakcím dělohy.
 • Ústavní. Bolestivý syndrom je spojen se špatným vývojem svalových struktur.
 • Neuropsychogenní. Nepohodlí se vyvíjí v důsledku snížení prahu citlivosti.

Sekundární dysmenorea

Sekundární dysmenorea se vyvíjí na pozadí různých onemocnění. Tato patologie je zpravidla diagnostikována u žen ve věku 25-35 let..

Následující patologie jsou považovány za hlavní příčiny bolesti během menstruace:

 • Endometrióza V tomto případě dochází k tažným bolestem a mohou se vyvinout zánětlivé procesy v pánevní oblasti..
 • Myom dělohy. Patologie je spojena s výskytem benigního nádoru ve svalové vrstvě dělohy. Toto onemocnění je velmi často způsobeno užíváním kombinovaných perorálních kontraceptiv. Častý porod je někdy příčinou děložních myomů..
 • Zánětlivá onemocnění. Mezi nejčastější příčiny bolesti během menstruace patří salpingitida a endometritida. Taková onemocnění mohou být vyvolána nechráněným pohlavním stykem nebo chirurgickým zákrokem na děloze a přídavcích..
 • Procesy adheze. Tyto patologie zpravidla vznikají na pozadí vývoje chronických zánětlivých onemocnění nebo po chirurgických zákrocích..

Jak snížit silnou bolest během menstruace

Nepokoušejte se užívat žádné léky, pokud během menstruace pocítíte silnou bolest. Existuje mnoho dalších účinných způsobů, jak tento stav zlepšit. Teplo pomáhá rychle zmírnit menstruační bolesti, ale zároveň si musíte být jisti, že dysmenorea není spojena s žádným onemocněním. Teplá sprcha, vyhřívací podložka nebo vana dobře uvolní svaly. Doba tepelných procedur by neměla přesáhnout 15 minut.

Jiné metody jsou považovány za účinné:

 • Masáž. Doporučuje se masírovat spodní část břicha kruhovým pohybem ve směru hodinových ručiček. Tlak na břicho by měl být mírný.
 • Embryo pozice. Musíte si lehnout a přitáhnout nohy k břiše. V této poloze se tělo automaticky uvolní, což snižuje menstruační bolest..
 • Tělesné cvičení. V případě silné menstruační bolesti se doporučuje několikrát si sednout. Toto cvičení je užitečné: když sedíte se zkříženými nohami, je třeba je pomalu spojit a roztáhnout.

Odborníci navíc doporučují dodržovat speciální dietu pro bolestivou menstruaci. Týden před nástupem menstruace je třeba se vyvarovat těžkého jídla. Je nutné minimalizovat spotřebu ovoce a zeleniny, které přispívají k výskytu fermentačních procesů ve střevech, což znamená, že mohou zvýšit menstruační bolest.

Doporučuje se zahrnout do stravy co nejvíce zeleninových šťáv. Navíc můžete užívat komplexy vitamínů. Je třeba si uvědomit, že kouření a zneužívání alkoholu mohou zvýšit menstruační bolest.

Relaxace, dechová cvičení a pozitivní přístup mohou pozitivně ovlivnit emoční stav a zmírnit menstruační bolesti. Tyto techniky vám umožní uniknout bolesti a stabilizovat stav bez použití jakýchkoli léků. Doporučuje se pokračovat v tom, co máte rádi, chatovat na internetu, číst knihy, časopisy nebo sledovat zajímavé filmy.

Pokud je příčinou bolesti během menstruace sekundární dysmenorea, pak je kromě úlevy od bolesti nutné léčit základní onemocnění.

Menstruační pilulky proti bolesti

Léky obvykle mohou rychle zmírnit menstruační bolesti. Za účinné jsou považovány nesteroidní protizánětlivé léky (Ibuprofen, Nimesulid, Nise, Ketonal) a analgetika (Analgin, Pentalgin, Paracetamol). Je však třeba si uvědomit, že tyto skupiny léčiv mohou mít negativní vliv na gastrointestinální trakt. Proto, pokud existují patologické stavy trávicího systému, je třeba tyto léky užívat opatrně..

Křeče v břiše můžete zmírnit menstruační bolestí pomocí spazmolytik - No-shpy, Spazmalgon. Zvýšená bolest během menstruace je často spojena s nadměrným vzrušením nervového systému. Běžná sedativa pomohou stabilizovat stav, nejčastěji se používá kozlík lékařský.

U přetrvávajících menstruačních bolestí se doporučuje nejdříve konzultovat užívání určitých léků se svým lékařem. Existuje další skupina léků, které mohou být účinné při snižování bolesti během menstruace. Jedná se o orální antikoncepci. Užívání hormonální antikoncepce lze provádět přísně podle lékařského předpisu. Tento typ léčby vám umožňuje obnovit hormonální hladiny, což znamená zmírnit menstruační bolesti..

Je vhodné upustit od užívání silných léků, například Ketanov, na menstruační bolesti. Tento silný lék je obvykle předepsán po operaci. Kromě toho byste neměli vypít více tablet, než kolik potřebujete. Nejprve musíte vzít jednu pilulku a počkat určitou dobu. Pouze v případě, že menstruační bolest neustoupila, je povoleno znovu užívat pilulku. Zároveň je však třeba dbát na to, aby nedošlo k překročení přípustné denní dávky. Tabletové přípravky je nutné zapít alespoň sklenicí vody. V tomto případě se lék rozpustí rychleji a začne pracovat..

Léčba lidovými prostředky

Mezi lidovými prostředky k odstranění menstruační bolesti jsou na prvním místě léčivé bylinné čaje, které se vyznačují sedativním účinkem. K jejich přípravě můžete použít meduňku, maliny, heřmánek, třešně, kopřivy a mnoho dalších přírodních produktů. Jakýkoli léčivý čaj se sedativním účinkem se doporučuje pít teplý. Při absenci alergických reakcí může být do nápojů přidán med ke zvýšení chuti.

Následující infuze a odvary jsou účinné pro zmírnění bolesti během menstruace:

 • Z malinových listů. Tři lžíce listů se nalije sklenicí vroucí vody a trvá čtvrt hodiny. Doporučuje se užívat infuzi po malých doušcích během dne..
 • Z kořene elecampanu. Lžička produktu se nalije sklenicí vroucí vody a trvá na tom hodinu. Musíte užívat infuzi 1 polévkovou lžíci 3krát denně.
 • Z kůry kaliny. 4 lžíce nakrájené kůry by měly být nality sklenicí vody a vařeny po dobu 30 minut a poté filtrovány. Doporučuje se užívat vývar 3krát denně, lžíci před jídlem..
 • Z přesličky Lžička bylin se nalije do 300 ml vroucí vody a trvá na tom hodinu. Doporučuje se konzumovat 50 ml infuze přibližně každou hodinu. Interval se zvyšuje, jak bolest ustupuje.

Rada gynekologa

Gynekologové doporučují v případě silných, nesnesitelných menstruačních bolestí, které přetrvávají déle než jeden den, okamžitě vyhledejte lékaře.

Průzkum by měl být proveden v dalších případech, a to:

 • Pokud je menstruační bolest doprovázena silným krvácením, během kterého se uvolňují krevní sraženiny.
 • Pokud se stav při užívání léků proti bolesti nemůže zlepšit.

Prevence menstruačních bolestí je především normalizace životního stylu. Tím se sníží intenzita bolesti během menstruace a v budoucnu to pomůže v kritických dnech úplně se zbavit nepříjemných příznaků..

Je velmi důležité vzdát se špatných návyků, jako je alkohol, drogy, kouření. Je důležité vyvážit stravu. Nabídka by měla obsahovat co nejméně kořeněných a kořeněných jídel. Spotřeba kávy by měla být minimalizována.

Kromě toho se doporučuje pravidelný sexuální život. Je třeba si uvědomit, že pozitivní emoce jsou důležitým faktorem pro zmírnění menstruační bolesti. Je třeba se vyvarovat stresu a podchlazení. Na tomto pozadí se mohou vyvinout různé zánětlivé procesy. Pravidelná fyzická aktivita pomáhá zlepšit zdraví a minimalizovat menstruační bolesti. I při velkém zatížení si musíte najít čas na sportovní aktivity. Plavání, tanec, běh, jóga jsou velmi užitečná zábava..

Gynekologové doporučují diagnostikovat příčiny dysmenorey.

Kromě toho menstruační bolest vždy vede k psychickým poruchám. Ženy často pociťují deprese a neurózy, které významně zhoršují kvalitu života..

Účinné pilulky na bolest během menstruace a další způsoby, jak zmírnit kritické dny

Síla pocitu bolesti spojená s citlivostí na bolest každého organismu je individuální.

 1. Bolest během menstruace
 2. Druhy bolesti v kritických dnech
 3. Bolest břicha
 4. Bolesti zad
 5. Bolest hlavy
 6. Jak zabránit menstruační bolesti?
 7. Jak snížit menstruační bolest?
 8. Pilulky na bolest během menstruace
 9. Nesteroidní protizánětlivé léky
 10. Antispazmodika
 11. Analgetika
 12. Analgin (Baralgin, Tempalgin)
 13. Aspirin (trombo, kyselina acetylsalicylová)
 14. Novalgin (Saridon, Kaffetin, Safiston, Flucomp, Ekstratab)
 15. Náplasti na menstruační bolest
 16. Svíčky od bolesti
 17. Dá se bolest zvládnout bez pilulek??
 18. Vyšetření a léčba
 19. Lidové léky
 20. Recenze

Bolest během menstruace

Hlavní okolností bolesti v kritických dnech je proces kontrakce dělohy, ale pokud bolest dosáhne svého vrcholu, tato skutečnost naznačuje, že tento proces se zhoršuje souběžnou patologií:

 • spontánní potrat (potrat);
 • nedostatek vápníku;
 • nedostatečné množství progesteronu;
 • endometrióza;
 • cysta na reprodukčních orgánech;
 • nesprávné ohýbání reprodukčních orgánů;
 • zánět urogenitální sféry různé etiologie.

Počáteční bolest nebo dysmenorea se vyskytují u mladých dívek bezprostředně po první menstruaci nebo po 3-4 letech. Emocionální ženy jsou obzvláště náchylné k závažnější dysmenorei..

Druhy bolesti v kritických dnech

Existují dva typy bolesti, které se liší v symptomatologii:

 1. Adrenergní typ se projevuje přebytkem množství dopaminu a adrenalinu, proto se hormonální pozadí ženy během tohoto období liší od obvyklého. Objevují se arytmie, zácpa, migrény, křeče.
 2. U parasympatického typu bolesti naopak dochází k průjmům, otokům, zpomalení srdečních rytmů, přibývání na váze. Tyto dva typy jsou obecně normální a nepředstavují žádné hrozby, charakteristické pro ženy s astenickou postavou..

Musíte si dělat starosti v následujících situacích:

 • léky na bolesti břicha nejsou účinné;
 • zvýšené krvácení, mnoho sraženin;
 • extrémní bolest, zvracení, nevolnost, jiné neobvyklé příznaky.

Bolest břicha

Hlavním důvodem, proč se v dolní části žen vyskytují bolesti v oblasti dolních třísel, jsou hormonální změny a kontrakce dělohy. Zvýšená přítomnost prostaglandinů stimuluje kontrakce dělohy. Zároveň napětí dělohy a podle toho i pocity bolesti závisí na množství těchto hormonů..

Nesprávné umístění dělohy, možné posunutí orgánu dozadu a komprese nervových zakončení. Pokud má zástupce ženy takovou strukturu těla, vždy je přítomno nepohodlí..

Bolesti zad

Možné příčiny bolesti dolní části zad během menstruace:

 • Komprese nervových zakončení v důsledku zakřivení dělohy;
 • Sexuálně přenosné infekce způsobené infekcí;
 • Zvýšený tlak na páteř a svaly obklopující páteř v důsledku porušení poměru vody a soli s otoky;
 • Vzniká v důsledku zánětu adhezí v děloze, které narušují uvolňování sekrecí;
 • Proces zbavování se zastaralých sliznic, který spočívá v silných orgánových kontrakcích, podráždění nervových vláken.

Bolest hlavy

Někdy ženy pociťují bolesti hlavy během nebo před menstruací. Pocit bolesti je popsán jako silný, pulzující.

Podobný syndrom je interpretován náhlým zúžením a prudkým rozšířením žil a kapilár mozku, objevuje se z několika důvodů:

 • Hormonální změna často ovlivňuje stav krevních cév;
 • Porušení metabolismu vody a solí může způsobit mírný otok v tkáních.

Jak zabránit menstruační bolesti?

Vzhledem k tomu, že dnešní realita neumožňuje odložit aktuální události týkající se bolesti během menstruace, jsou ženy nuceny hledat způsoby, jak eliminovat nepohodlí a zabránit mu..

 1. Asi 3-4 dny před určitou dobou nástupu menstruace by měla být ze stravy vyloučena káva, pečeně, koření, tučné pokrmy a dezerty, mléko a mléčné výrobky.
 2. Všechny syrové potraviny nebo vařené rostlinné potraviny (obiloviny) a vařené dietní maso jsou v tomto období velkým přínosem. Protože dochází ke ztrátě krve, stojí za to ji opravit pomocí potravin obohacených o železo..
 3. Nejoptimálnějšími nápoji v daném časovém období a během přípravy na menstruaci jsou čaje s přídavkem máty, heřmánku, citrónového balzámu. Nebude nadbytečné užívat doplňky s hořčíkem a vápníkem, multivitamíny.
 4. Gymnastická cvičení přispívají k odstranění použité sliznice a kontrakcí. Odborníci si jsou jisti, že ženy zapojené do sportu jsou během svého období velmi zřídka náchylné k onemocněním. Nesportovním ženám samozřejmě není řečeno, aby získaly medaile, ale může vám pomoci běhání v parku, rychlá chůze a jízda na kole. Návštěva fitness center není zakázána, ale s mírným poklesem obvyklé zátěže.

Jak snížit menstruační bolest?

Kromě zmíněných metod eliminace známek algodismenorey existují i ​​jiné způsoby:

 • Úleva od stresu, pozitivních emocí;
 • Léčba nebo jen odpočinek mohou pomoci;
 • Zbavte se kouření a konzumace alkoholu, které otravou snižují ochranné funkce;
 • Mírné a neustálé cvičení pomáhá tonizovat svalovou tkáň, to platí i pro břišní svaly, což může způsobit, že bolest bude méně silná;
 • Jogging, jóga, body flex, cvičení v tělocvičně;
 • Zdravá výživa urychluje trávení a metabolismus, odstraňuje přebytečnou vodu, normalizuje funkci gastrointestinálního traktu.

Pilulky na bolest během menstruace

Mezi prvními myšlenkami, které ženu s tímto syndromem navštíví, je zmírnění bolesti. Žena si však často nedokáže představit, jaký druh pilulky, který má okamžitý účinek, by se měl vypít. Mezi tyto léky patří nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID).

Jsou schopni zmírnit příznak bolesti v krátké době, navíc zabraňují vzniku bolesti nebo přispívají k jejímu snížení za předpokladu, že se používají 1 až 2 dny před nástupem výtoku.

Základem působení NSAID je částečné zastavení syntézy prostaglandinů, které zajišťují nadměrně intenzivní kontrakce dělohy. Při použití léku napětí dělohy klesá, ale fyziologické procesy se nezastaví a bolest zmizí.

Princip fungování léků NSAID je tvořen takovými aktivními složkami, jako jsou:

 • Indomethacin;
 • Diklofenak;
 • Ibu-Ketoprofen;
 • Proxykam.

Nesteroidní protizánětlivé léky

Nesteroidní protizánětlivé léky působí několika způsoby: pomáhají zmírňovat bolest a pomáhají léčit záněty a snižují množství prostaglandinů v krvi.

Tyto léky by měly být předepsány pouze lékařem a aby byly účinné, je nejlepší je užívat před nástupem menstruace za 2 dny. Jsou také použitelné pro ženy, které mají kontraindikace k užívání hormonálních pilulek..

Antispazmodika

Bolest podobná bolesti v tříslech je způsobena křečemi hladkého svalstva dělohy. Svalová kontrakce se provádí vlivem hormonů prostaglandinů, jejichž množství se zvyšuje během menstruace.

Antispasmodické léky, které eliminují bolest, uvolňují křeče hladkého svalstva. Tyto léky proti bolesti lze konzumovat samostatně pouze v malých dávkách a musí být přísně v souladu s anotací.

Seznam antispazmodik:

 1. Papaverin (jako pilulka nebo čípek pro rektální podání). Pilulky se pijí 3-4krát denně, svíčky - 2-3krát denně. Kontraindikace - onemocnění očí, jater, srdeční vady.
 2. No-shpa (aktivní složkou je drotaverin). No-shpa se používá 2-3krát denně nebo No-shpa Forte dvakrát denně. No-shpa se také vyrábí jako injekční roztok. Kontraindikace - komplexní forma dysfunkce srdce, jater, ledvin, alergie na laktózu. No-shpa je pro období laktace zakázán. No-shpa, jako způsob, jak se zbavit dysmenorey, má několik analogů: Spazmonet, Spakovin, Unispaz (ve spojení s paracetamolem a kodeinem). Hypotetickým vedlejším účinkem No-shpa je tachykardie, horečka, pocení, alergická reakce na kůži.
 3. Halidor (účinná látka - bencyclane). Sedativum a lék proti bolesti. Konzumujte třikrát denně. Nedoporučuje se pro komplexní nedostatečnost dýchacích, kardiovaskulárních a nervových systémů. Také pro onemocnění ledvin a jater, kojení.
 4. Buscopan (léčivou látkou je hyoscin butylbromid). K dispozici ve formě tablet a čípků. Tablety se používají třikrát denně, svíčky - 4 str. Nedoporučuje se pro - myasthenia gravis, oční onemocnění, megakolon, otoky dýchacích cest, aterosklerózu.

Léky proti spazmolytické skupině mají některé negativní účinky: migrény a závratě, poruchy trávicího systému (průjem, zácpa), alergie na složky léku.

Nejúčinnější metodou je použití No-shpa. Tyto tablety jsou dokonale kompatibilní s jinými antispazmodiky. Terapeutický kurz - až 2 dny nebo do úplného odstranění nepohodlí.

YouTube ID 2Zi --- DTLIZw je neplatné.

Analgetika

Nejvhodnější pro období menstruace. Pomocí analgetik se můžete zbavit příznaků bolesti a hlavní příčiny špatného zdraví.

Analgin (Baralgin, Tempalgin)

Výrobní formy - tablety, čípky, injekční roztoky; účinná látka - metamizol sodný.

Tento lék je účinný pro:

 • syndrom bolesti,
 • v důsledku jaterní a ledvinové koliky,
 • myalgie,
 • bolest hlavy,
 • zuby,
 • zvýšení teploty s infekčními a zánětlivými onemocněními.

Kurz je 1 tableta až 3krát denně.

Nedoporučuje se pro:

 • selhání jater,
 • ledviny,
 • nízká srážlivost krve,
 • zvýšená náchylnost k lékovým složkám.

Aspirin (trombo, kyselina acetylsalicylová)

Léčivou látkou je kyselina acetylsalicylová.

Aspirinové tablety se doporučují pro:

 • eliminace zubního,
 • bolest hlavy,
 • zmírnit bolestivá období,
 • se silným pocitem nepohodlí v krku,
 • zadní,
 • klouby a svalový korzet;
 • používá se ke snížení tělesné teploty u ARVI a jiných infekčních a zánětlivých onemocnění.

Aby se odstranila dysmenorea, použijte 2 pilulky, až 4 dávky denně.

Je zakázáno užívat, když:

 • vředy a gastritida,
 • krvácivá diatéza,
 • Respiračních onemocnění,
 • individuální nesnášenlivost vůči ASA a dalším pomocným složkám,
 • děti do 15 let.

Novalgin (Saridon, Kaffetin, Safiston, Flucomp, Ekstratab)

Aktivní složka - propyfenazon, paracetamol, kofein.

Vícesložkový dobrý lék používaný při léčbě bolesti mírné až střední závažnosti s různými základními příčinami (počáteční dysmenorea, bolest hlavy, myalgie, artralgie atd.), Zvýšená tělesná teplota.

Vezměte 1 pilulku, až 1-3krát denně.

Vyrábí se v tabletách, kapslích.

Vícesložkový lék, jehož struktura zahrnuje: paracetamol, naproxen, kofein.

Lék je předepsán k úlevě od malátnosti při nachlazení.

Nedoporučuje se pro:

 • gastritida a vředy,
 • tachykardie a arytmie,
 • nemoci kardiovaskulárního systému atd..

Náplasti na menstruační bolest

Hlavním principem používání náplasti na bolest v kritických dnech je použití tepelných účinků. Velmi pohodlný textilní proužek, nalepený na problematickou část těla.

Ohřívací účinek náplastí může úspěšně konkurovat tabletám, protože mají účelný účel. Může pomoci snížit bolest.

Existují společnosti, které vyrábějí léky proti bolesti ve formě termoplastů speciálně pro období menstruace:

 • Frauplast;
 • CureTape;
 • Extraplast;
 • ThermaCare.

Svíčky od bolesti

Někdy pacient nechce užívat pilulky, v takovém případě jsou čípky vhodné na pomoc s dysmenoreou. Čípky mají místní účinek, snižují zánět. Díky svému krémovému složení jsou vstřikovány bez námahy.

Nejčastěji používané čípky:

 • Paracetamol - mají analgetický a antibakteriální účinek, terapeutický kurz - každé 4 hodiny, 2-3krát denně;
 • Cefekon N - odstraňuje zánět, bolestivý syndrom v kritických dnech. Zmírňuje bolesti hlavy.

Dá se bolest zvládnout bez pilulek??

Pokud má pacient intoleranci na léky, je třeba věnovat zvláštní pozornost problematice zmírnění syndromu bolesti v kritických dnech.

Metody tradiční medicíny mohou pomoci v takové situaci:

 • Akupunktura je orientální způsob, jak eliminovat bolest v podbřišku během menstruace. Je velmi důležité najít zde kompetentního dodavatele;
 • Bylinné recepty jsou připravovány a konzumovány nezávisle;
 • Zahřívání je účinná metoda, jak se zbavit nepohodlí v kritických dnech.

Vyšetření a léčba

Každá žena vždy potřebuje vědět o hlavních okolnostech nástupu bolesti, protože takový projev může být signálem těla o patologických procesech, někdy nevratných - vážném nebezpečí pro orgány reprodukčního systému nebo o život pacienta.

Lidové léky

Když je bolest v den žen alarmující, můžete použít metody alternativní medicíny:

 • Nálevy a odvary z rostlin s močopudným účinkem - přeslička polní, uši medvěda, kopřiva;
 • Pijte z oregana, maliny - nechte 30 minut, vypijte třikrát 100 ml, půl hodiny před jídlem. Přináší svaly dělohy do pružnějšího stavu, což pomáhá snížit bolest;
 • Čaj vyrobený z heřmánku léčivého, máty peprné, kozlíku lékařského, má dvojí účinek: anestetický, sedativní, což je velmi užitečné v případě nervového stavu;
 • 4 lžíce kůry kaliny, vařené asi půl hodiny a napjaté, funguje skvěle. Mělo by se pít lžící třikrát denně. Vařený zázvor s medem může pomoci..

Je důležité mít na paměti, že při souběžných onemocněních urogenitální sféry je nutné se poradit s odborníkem.

Jak se vypořádat s bolestí během menstruace

Proč to bolí během menstruace?

Jaké další příčiny bolesti?

Jaké testy je třeba provést, abychom pochopili, že nejde o nebezpečnou nemoc?

Proč to bolí a moje přítelkyně snáší menstruaci bez problémů??

Jaké pilulky si můžete ušetřit?

Pomohou antikoncepční pilulky?

Než být léčen, s výjimkou pilulek?

Je možné se bolesti zbavit jednou provždy?

Bolest se po porodu sníží?

Proč musíte neustále trpět, stojí za to užívat prášky a je pravda, že pokud porodíte, všechno projde.

Proč to bolí během menstruace?

Nejčastěji jsou bolestivá období primární dysmenoreou, to znamená, že nepříjemné pocity nevznikají kvůli nemocem, ale samy o sobě. Pokud jste zdraví, ale máte bolesti, pak za malátnost mohou vinu prostaglandiny - to jsou mediátory, které zvyšují citlivost receptorů bolesti. Produkují se ve sliznici dělohy během menstruace. Kvůli nim se děloha stahuje, aby rychle odstranila krev a endometrium..

Když je mnoho prostaglandinů a děloha se silně stahuje, objeví se bolest v podbřišku, která připomíná křeče.

Někdy se k těmto pocitům přidává bolest zad. Prostaglandiny také ovlivňují kontrakci hladkého svalstva v orgánech gastrointestinálního traktu, takže tyto látky jsou odpovědné za nevolnost a průjem během menstruace..

Jaké další příčiny bolesti?

Pokud bolest začne náhle, musíte prozkoumat urogenitální systém a orgány, které se nacházejí poblíž. Možná skutečnou příčinou nepohodlí jsou nemoci, jako jsou:

 1. Endometrióza.
 2. Zánět močového měchýře (cystitida).
 3. Fibroidy, myomy a jiné nádory.
 4. Zánětlivá onemocnění v pánevních orgánech.
 5. Onemocnění střev.

S bolestivými obdobími se kterékoli z těchto onemocnění může připojit ke zvýšené produkci prostaglandinů. Pokud tedy bolest zesílí než obvykle, trvá déle než tři dny, cyklus je přerušený, dochází k neobvyklému výtoku nebo bolesti během sexu, obraťte se na svého lékaře s těmito příznaky.

Jaké testy je třeba provést, abychom pochopili, že nejde o nebezpečnou nemoc?

Je nutné vyšetření gynekologem (současně může lékař odebrat nátěry, včetně skrytých STI), stejně jako ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů.

To stačí k vyvození závěrů o zdraví a léčbě buď nemocí, nebo dysmenorey..

Pokud během vyšetření lékař nic nenajde a bolest během menstruace je silná, nezmizí s krvácením a předepsaná léčba nepomůže, bude vyžadována diagnostická operace k nalezení nebo vyloučení endometriózy.

Proč to bolí a moje přítelkyně snáší menstruaci bez problémů??

Měli jste smůlu. Nikdo nemůže s jistotou říci, proč některé ženy menstruují silněji než jiné. To je rys těla, s nímž je třeba se vypořádat..

Jaké pilulky si můžete ušetřit?

První pomoc - nesteroidní protizánětlivé léky, NSAID. Jsou to docela bezpečné léky proti bolesti, dostupné na přepážce a v široké škále kombinací..

Protizánětlivé léky nejen tlumí bolest. Snižují produkci prostaglandinů, právě těch, které mohou za všechno..

Nemá smysl okamžitě spěchat s prostředky se složitým složením. Může pomoci běžný ibuprofen. Existují také silnější léky - indomethacin, ketoprofen. Všechny léky mají kontraindikace. Ženy, které mají onemocnění žaludku, musí být obzvláště opatrné. Chcete-li v těchto případech užívat NSAID, musíte se poradit s lékařem, který drogu vybere..

Ale antispazmodika pomáhají s dysmenoreou horší (pokud vůbec), protože neovlivňují příčinu bolesti.

Pomohou antikoncepční pilulky?

Hormonální orální antikoncepce vytváří umělý menstruační cyklus s vlastním hormonálním pozadím. V tomto případě se endometrium ztenčí, takže se k němu oplodněné vajíčko nemůže připojit. A protože je tato vrstva tenčí, je v ní méně prostaglandinů. Proto jsou antikoncepční pilulky často předepisovány na bolestivá období Bolestivá menstruace.

Pokud vám lékař doporučí pilulky, zkuste si vybrat moderní léky s minimálními vedlejšími účinky a zkontrolujte, zda nemáte nějaké kontraindikace.

Terapie se neomezuje pouze na pilulky: hormonální cívky nebo injekce plní stejné úkoly.

Než být léčen, s výjimkou pilulek?

Existují metody, které usnadňují snášení bolesti během menstruace. Bohužel nelze s jistotou říci, že pomohou: každý má své vlastní reakce. Vyzkoušejte vše postupně, zaměřte se na svůj vlastní stav a poslouchejte pocity.

 1. Teplo. Nejlepším řešením je dostat se pod pokrývky a sednout si s hrnkem horkého čaje, dokonce si můžete na dolní část břicha přiložit topnou podložku, ale to není vždy možné. Pokud potřebujete odejít z domu a věnovat se práci, oblékněte se teple. Vyberte si oblečení, které nevyvolává nepohodlí v břiše: těsné džíny a pásy, které se vám zařezávají do těla, počkají několik dní. Teplá sprcha funguje také.
 2. Sport. Musíte se věnovat sportu kvůli prevenci, a když se to stane obtížným - proveďte lehká cvičení, abyste uvolnili svaly a protáhli se.
 3. Akupunktura. Neexistují žádné důkazy o tom, že taková alternativní medicína funguje. Ale přinejmenším léčba zbaví bolesti.
 4. Relaxační masáž. Odvádí pozornost od nepříjemných pocitů a je obecně užitečná pro tělo i mysl, které si také občas potřebují odpočinout. Masírujte břicho tím, že ho budete hladit po směru hodinových ručiček v oblasti, kde je cítit bolest.
 5. Pohodlné držení těla. Pokud můžete ležet, zkuste zvednout nohy výše nebo ležet na boku s pokrčenými koleny.
 6. Přestat kouřit. Skončete nadobro, nejen na dny, kdy cítíte bolest.
 7. Vitamíny a stopové prvky. Také to není absolutně spolehlivá metoda, ale je možné, že doplňky s vitamíny B6, B1, E, hořčíkem a vápníkem vám pomohou Menstruační křeče: životní styl a domácí léky.

Je možné se bolesti zbavit jednou provždy?

Nepravděpodobné, pokud máte menstruaci. I když existuje vzdělávání pacientů: Bolestivé menstruace (dysmenorea), operace, které ničí nervy v děloze. Účinnost takové léčby je malá, ale existují rizika.

Bolest se po porodu sníží?

Neexistuje žádná záruka, že po porodu uběhnou bolestivá období, a to navzdory skutečnosti, že mnoho lékařů z nějakého důvodu doporučuje porod jako lék na mnoho gynekologických problémů.

Některé ženy zjistí, že bolest klesá s věkem a po porodu, ale ne každý s ní může počítat. Vaše bolest může zůstat u vás až do menopauzy..

to je nebezpečné?

Pokud bolest během menstruace není způsobena chorobami, pak ne. Ale to není důvod, proč vydržet. Poraďte se se svým lékařem a najděte léky proti bolesti, které pro vás pracují.

Hormonální změny spojené s ovulací mohou ovlivnit některé části mozku, které způsobují změny nálady, podobné menstruačnímu období, ale nesouvisí s ovulací nebo menstruací.