Osteoporóza a menopauza. Co každá žena potřebuje vědět?

Podle statistik osteoporóza nejčastěji útočí na ženy staršího a středního věku. A hlavním rizikem jsou zde hormonální změny po menopauze. Naštěstí to lze snížit.

Osteoporóza doslovně přeložená ze starořečtiny znamená „porézní kost“ - a to plně odráží podstatu nemoci. Končetiny, které postupně ztrácejí kostní hmotu, se stávají křehkými a křehkými. Výsledkem je, že můžete doslova dostat zlomeninu z čista jasna. Jsou rovněž známy případy spontánních zlomenin. Kromě všeho začíná pacient trpět nesnesitelnou bolestí kloubů.

V mnoha případech nelze osteoporózu detekovat, dokud osoba nemá první vážné zranění. Podle statistik starší lidé nejčastěji trpí zlomeninami kyčle nebo bederních obratlů.

Proč kosti stárnou ve stáří?

Přesná příčina osteoporózy není medicíně známa. Ale víme, jak se nemoc vyvíjí a jak nemoc začíná..

Naše kosti jsou vyrobeny z živé, neustále obnovitelné tkáně. Vnější obal (kortikální kost) je hustý a tvrdý. Skrývá pod sebou trabekulární tkáň, která naopak vypadá jako houba. Hlavním „stavebním materiálem“ kostí je hydroxyapatit (minerální sloučenina na bázi vápníku). Když je kost oslabena osteoporózou, „otvory“ v této „houbě“ se zvětšují a zvětšují, což oslabuje vnitřní strukturu kosti.

Až do věku 30 let lidské tělo obnovuje kostní tkáň rychleji, než ztrácí. Osteoblasty (buňky, které obnovují kosti) se produkují rychleji než osteoklasty (buňky, které „zabíjejí“ kosti). S věkem se mu to však stává obtížnějším. Jakmile kostní úbytek dosáhne určitého bodu, u člověka se rozvine osteoporóza.

Jak souvisí osteoporóza s menopauzou?

Přímo. Během perimenopauzy (zánik funkce vaječníků) a samotné menopauzy začíná ženské tělo zpomalovat produkci ženských hormonů - estrogenů (estradiol, estron a estriol). Všechny tři hrají klíčovou roli v metabolismu a zdraví žen. Časná menopauza (před 45 lety) nebo jakákoli dlouhá období, kdy je nízký obsah estrogenů a menstruace se zastaví, vede ke ztrátě kostní hmoty.

Vztah je jednoduchý: estrogeny patří do kategorie hormonů metabolismu vápníku. A s nedostatkem vápníku, který je tak důležitý pro zdraví kostí, se špatně vstřebává. Výsledkem je, že kostní tkáň se začíná regenerovat pomaleji..

Příznaky osteoporózy v menopauze

Osteoporóza, stejně jako rakovina vaječníků, se často označuje jako „tichá nemoc“. Ztráta kosti pokračuje bez příznaků po dlouhou dobu, dokud náhlé napětí, šok nebo pád nezlomí nebo nezhroutí kost. Osteoporózu lze podezřívat pouze změnami držení těla, svíráním míšních nervů - do této doby již nemoc zašla tak daleko, aby deformovala páteř.

Hlavní rizikové faktory pro osteoporózu

Stáří. Jak jsme již řekli, maximální hustoty kostí u lidí je dosaženo přibližně za 30 let a poté se kostní hmota začíná postupně snižovat. Po menopauze (zvláště pokud se jednalo o časnou menopauzu) se tento proces rychle zrychluje;

Podlaha. Největší riziko osteoporózy je u žen starších 50 let. Ve skutečnosti je pro ně nebezpečí nemoci čtyřikrát vyšší než u mužů. Částečně je na vině fyziologie (u žen jsou kosti tenčí a lehčí), částečně - hormonální změny v těle;

Etnický původ Studie ukazují, že u evropských a asijských žen je větší pravděpodobnost vzniku osteoporózy než u černých. Podle statistik amerických lékařů jsou zlomeniny kyčle dvakrát častější u bílých než u afroamerických žen. Míra úmrtí u barevných žen s tímto zraněním je však výrazně vyšší;

Struktura kostí a tělesná hmotnost. Ženy malého vzrůstu a astenické postavy mají vyšší riziko osteoporózy, což lze snadno vysvětlit. Slabá konstituce a v důsledku toho rychlejší úbytek kostní hmoty. Stejně tak přirozeně hubení a malí muži jsou také vystaveni riziku vzniku osteoporózy ve stáří;

Dědičnost. Podle statistik, pokud rodiče nebo jedna z babiček trpěli osteoporózou (zlomenina kyčle, trauma a deformita páteře), je u ženy mnohem pravděpodobnější podobná diagnóza;

Historie zlomenin kostí (zejména zlomenin páteře);

Dlouhodobé užívání silných drog. Steroidní léky (jako je prednison) zvyšují riziko osteoporózy;

Doprovodné nemoci. Řada diagnóz, včetně rakoviny nebo cévní mozkové příhody, také potenciálně přispívá k osteoporóze.

Jak včas rozpoznat osteoporózu?

Bohužel, první příznaky osteoporózy lze detekovat pouze v klinickém prostředí. Test kostní minerální hustoty nebo denzitometrie je rentgenové nebo ultrazvukové vyšetření. Už jsme o tom psali.

Podstupování denzitometrie alespoň jednou ročně je indikováno především u žen starších 65 let, ať už se současným onemocněním nebo po časné menopauze.

Hormonální léčba osteoporózy. Stojí to za to?

Předpokládá se, že hormonální substituční terapie je nesmírně užitečná při prevenci úbytku kostní hmoty. Lékaři však doporučují užívat hormonální léky pouze s diagnostikovanou osteoporózou. Jinak mohou nastat závažné nežádoucí účinky.

Pokud se přesto rozhodnete pro prevenci pít hormony, nezapomeňte se poradit se svým lékařem. Možná postačí méně riskantní metody.

Po menopauze byste se neměli úplně vzdát hormonálních léků, ale měli byste je užívat s maximální opatrností..

Existuje bezpečná alternativa k hormonální terapii?

Existuje také více neškodných léků, které dobře pomáhají v prevenci osteoporózy:

Bisfosfonáty. Inhibují ničení kostí ničením osteoklastů.

Evista. Léčivo je selektivní modulátor estrogenových receptorů. Je účinný při prevenci a léčbě osteoporózy a klinické studie ukazují, že při pravidelném užívání je riziko zlomenin páteře sníženo o 30-50%. Lék však zvyšuje riziko trombózy..

Teriparatid (Forteo) je typ hormonu používaného k léčbě osteoporózy. Pomáhá opravit kosti při zlomeninách a zvyšuje minerální hustotu kostí. Injekcí.

Denosumab (Prolia) je lék s takzvanými monoklonálními protilátkami. Jedná se o laboratorně pěstované lidské protilátky, které inaktivují mechanismus křehkosti kostí. Je předepsán, pokud jiná léčba osteoporózy nefunguje..

Prevence osteoporózy u žen

Je docela možné, abyste situaci nevedli k užívání léků na osteoporózu, pokud vedete zdravý životní styl. Bídný, ale pravdivý.

Cvičení a stres. Příroda je předurčena k tomu, aby se člověk neustále pohyboval, proto je nutný pravidelný tréninkový program. Pro prevenci osteoporózy je nejvhodnější aerobní cvičení (nordic walking, jogging, plavání, tenis, tanec atd.). Všechny jsou skvělé pro udržení zdravé hmotnosti. Cvičení koordinace a síly může navíc významně snížit riziko pádů ve stáří. Vyberte si aktivity podle věku a pohody;

Potraviny s vysokým obsahem vápníku. Doporučená denní dávka pro dospělého je asi 1 000 mg vápníku. U lidí s vysokým rizikem osteoporózy by měla být zvýšena na 1200 mg. Mléko a mléčné výrobky (tvaroh, sýr) jsou vynikajícím zdrojem vápníku, zkuste však zvolit nízkotučné varianty. Konzervovaný losos, sardinky a tmavě zelená zelenina (zelí, brokolice atd.).

Doplňky vápníku. S nedostatkem vápníku ve stravě lékaři obvykle předepisují komplexy vitamínů a minerálů, nezapomeňte však na denní dávku! Nad 2 000 mg. vápník přispívá k rozvoji ledvinových kamenů, zvláště pokud je vám více než 50 let. Před užitím vápníku se navíc doporučuje nejprve absolvovat kompletní analýzu stopových prvků a minerálů;

Vitamin D. Je nezbytný pro vstřebávání vápníku v kostech.

Pro ženy je nesmírně důležité vědět o vysoce rizikových lécích k prevenci osteoporózy. Tyto zahrnují:

steroidní léky (často používané k léčbě rakoviny prsu);

léky na podporu fungování štítné žlázy.

Pokud užíváte některý z těchto léků po dlouhou dobu, nezapomeňte navštívit svého lékaře, aby vypracoval léčebný program pro kompenzaci ztráty vápníku..

Další preventivní opatření budou ještě častější: přestat kouřit a omezit konzumaci alkoholu. Kouření inhibuje produkci estrogenu a alkohol zvyšuje riziko pádů a zlomenin.

Co dělat, pokud nesnášíte laktózu?

Alergie na laktózu může být vážným problémem při prevenci onemocnění kostí. Chcete-li bezpečně jíst mléčné výrobky, zkuste paralelně užívat léky s laktázovým enzymem (prodávají se v lékárnách ve formě kapek nebo tablet).

Pravděpodobně však budete muset přejít na mléčné výrobky bez laktózy a sestavit stravu kolem dalších potravin bohatých na vápník..

Jak se chránit před pády s diagnostikovanou osteoporózou?

Pokud vám již byla diagnostikována, pak je primárním úkolem chránit se před náhodnými pády a zlomeninami. Proto postupujte opatrně:

Udržujte pořádek doma;

Pokud je to možné, odstraňte všechny volné vnitřní předměty;

Namontujte rukojeti vedle toalety a vany, abyste se o ně mohli opřít;

Nainstalujte do svého domu správné osvětlení;

Noste pohodlnou obuv s dobrým dezénem;

Odstraňte volné koberce a koberce z interiéru, o které byste mohli zakopnout.

Proč se osteoporóza vyvíjí s menopauzou

Jedním z nejvýraznějších problémů v klimakterickém období ženy je osteoporóza - změkčení (snížení úrovně hustoty) kostní tkáně, které vždy vede ke změnám struktury a zvýšené křehkosti.

Příčiny osteoporózy v menopauze:

 • pokles hladiny estrogenu (ženské hormony);
 • pomalý metabolismus a v důsledku toho nedostatek minerálů a vitamínů.

První příznaky osteoporózy během menopauzy a menopauzy u žen jsou:

 • neustálá přítomnost napětí a bolesti v páteři, a to i v klidu;
 • snížení pracovní kapacity a rychlý nástup fyzické únavy na pozadí malých zátěží;
 • nepohodlí v kloubech, páteři při dlouhodobém pobytu v jedné poloze.

Pokud budou v této fázi vývoje onemocnění přijata některá terapeutická opatření, lze zabránit komplikacím v podobě trvalých zlomenin a postižení..

Osteoporóza trvá dlouho bez výrazných příznaků, proto je diagnostikována v okamžiku, kdy již dochází ke zlomeninám kostí. Navíc tomu nemusí nutně předcházet silný úder, pád. Například zlomenina krčku stehenní kosti může nastat jednoduše v důsledku nesprávné chůze, polohování nohy s převrácením kotníkového kloubu a kompresního poškození obratlů - pod váhou tělesné hmotnosti pacienta.

Typickými zlomeninami pro osteoporózu u žen jsou poškození stehenní kosti (včetně krku), hrudních a bederních obratlů. Typická poranění žeber, poloměru, krku ramene jsou často diagnostikována, ale nejsou významná v lékařském a sociálním plánu a nevedou k invaliditě.

Diagnostika stavu:

 • X-ray - lékař zjistí úroveň kostní hustoty;
 • ultrazvukové vyšetření muskuloskeletálního systému - vizuálně může odborník okamžitě pochopit, zda existují problémy s hustotou kostí;
 • biochemický krevní test - ukáže se, jaké stopové prvky a vitamíny chybí v těle;
 • CT sken - nejen potvrzuje diagnózu, ale také určuje stupeň vývoje problému.

Na velkých klinikách, které jsou plně vybaveny základnou materiálu, lze provádět genetické studie kostního materiálu. Tato analýza je považována za nejinformativnější, protože umožňuje lékařům nejen stanovit diagnózu okamžitě (bez dalších vyšetření), ale také zvolit nejúčinnější léčbu..

Vyšetření kostního materiálu

Osteoporóza s menopauzou by měla být léčena, ačkoli mnoho žen prostě nevěnuje pozornost primárním známkám onemocnění. Problém spočívá v tom, že nepohodlí a bolest se lékům zpočátku dost dobře uvolňují, ale při absenci adekvátní terapie jsou komplikace nevyhnutelné. Tyto zahrnují:

 • neustálá silná bolest v páteři - obzvláště výrazná v bederní oblasti a na hrudi, ani ulehčená injekčními formami analgetik;
 • maximální snížení hustoty kostí - zlomeniny mohou nastat i bez nárazů a fyzických nárazů;
 • fúze kostní tkáně je vážný stav, kdy je chirurgický zákrok nevyhnutelný;
 • silné zakřivení páteře.

Cílem léčby je zastavit aktivní progresi patologického procesu. Tento problém lze vyřešit dvěma způsoby:

 • zrychlení regeneračních procesů v kostní tkáni;
 • snížení intenzity měknutí kostí.

Události léčby, které se provádějí po stanovení diagnózy:

 • vápník a vitamin D denně v dávce 1 000 mg a 800 IU;
 • Nerindronát, zoledronát nebo rosendronát - léky, které zastavují proces změkčení kostní tkáně a snížení její hustoty;
 • androgeny, fluoridy, příštítné hormony - urychlují tvorbu kostí;
 • Stroncium ranelát je lék, který posiluje kostní tkáň a urychluje její regeneraci.

Léčba je předepsána přísně individuálně. Ženy v klimakterickém období s diagnostikovanou osteoporózou obvykle nejsou umístěny do nemocnice, jmenování se provádí ambulantně. Hospitalizace je nutná pouze pro těžkou osteoporózu - například s častými zlomeninami, na pozadí silné bolesti.

Rosendronát je lék, který zastavuje proces změkčení kostní tkáně

Kromě hlavní léčby osteoporózy mohou být lidové léky:

 • Nálev petržele a kopru. Je nutné kombinovat zelení těchto rostlin ve stejném množství, poté odebrat 200 g směsi a nalijte 500 ml horké vody, ale ne vroucí vody. Lék se infunduje po dobu 3 hodin, poté se filtruje a užívá se 250 ml denně po dobu 3-4 dávek.
 • Kombinovaná tinktura. Musíte si vzít 1 díl spánku a trávy, 2 díly Černobylu. Pak 4 lžíce. l. směs rostlin se nalije do 500 ml horké vody a 30 minut se lúhuje. Celý objem infuze by se měl vypít během dne, ne však více než 50 ml najednou.

Lidové léky nemohou fungovat jako hlavní léčba! Jejich použití musí být navíc dohodnuto s ošetřujícím lékařem..

Z dalších metod terapie stojí za zdůraznění nošení podpůrných korzetů. Zmírní bolesti zad a nepohodlí. Neustálé používání korzetů je však nepřijatelné, protože vede ke spojení kostní tkáně a nutnosti chirurgického zákroku.

Korzet pro osteoporózu páteře SPINOMED IV Medi

Chirurgická léčba je předepsána pouze v případě komplikací, jako je fúze kostí, která způsobuje silnou bolest a neumožňuje normální pohyb ženy.

Preventivní opatření (doporučená od 40 let):

 • obohatit stravu o potraviny bohaté na vápník;
 • snížit množství konzumovaných bílkovinných potravin;
 • užívejte multivitaminové komplexy, ale pouze podle pokynů lékaře;
 • snížit množství konzumovaného alkoholu a kávy nebo odmítnout tyto nápoje;
 • zbavit se kouření;
 • cvičte pravidelně - zátěž by měla být extrémně mírná;
 • absolvujte kurzy vitaminu D - příslušnou drogu předepíše lékař.

Pozdní prevence osteoporózy:

 • estrogenové léky;
 • vedení homeopatie - fytoestrogeny (analogy ženských pohlavních hormonů);
 • pravidelný (samozřejmě) příjem biofosfonátů a vitamín-minerálních komplexů.

Přečtěte si více v našem článku o osteoporóze s menopauzou.

Důvody pro rozvoj osteoporózy s menopauzou

Climax je složitý proces restrukturalizace hormonálního systému, kdy začíná aktivní stárnutí a intenzivně se projevují známky rozpadu funkcí orgánů a systémů. Jedním z nejvýraznějších problémů v klimakterickém období ženy je osteoporóza - změkčení (snížení úrovně hustoty) kostní tkáně, které vždy vede ke změnám struktury a zvýšené křehkosti.

Během menopauzy se významně snižuje produkce hormonu estrogenu u ženy, což vede ke stárnutí kostních tkání a ke snížení jejich hustoty. To je hlavní důvod rozvoje patologie, ačkoli lékaři také identifikují metabolické poruchy jako rizikový faktor pro rozvoj osteoporózy v postmenopauzálním období..

A v tomto případě živiny a minerály nevstupují do těla ve správném množství, i když žena přísně dodržuje vyváženou stravu..

Lékaři na základě svého výzkumu a dlouhodobého pozorování žen v období menopauzy učinili jednoznačný závěr o příčinách osteoporózy.

Jsou jen dva z nich:

 • pokles hladiny estrogenu (ženské hormony);
 • pomalý metabolismus a v důsledku toho nedostatek minerálů a vitamínů.

A tady je více o prevenci osteoporózy.

Příznaky u žen

První příznaky osteoporózy během menopauzy a menopauzy u žen jsou:

 • neustálá přítomnost napětí a bolesti v páteři, i když je pacient v klidu;
 • snížení pracovní kapacity a rychlý nástup fyzické únavy na pozadí ne velkých zátěží;
 • nepohodlí v kloubech, páteři při dlouhodobém pobytu v jedné poloze.

Pokud budou v této fázi vývoje onemocnění přijata některá terapeutická opatření, lze zabránit komplikacím v podobě trvalých zlomenin a postižení..

Osteoporóza trvá dlouho bez výrazných příznaků, a proto je diagnostikována v okamžiku, kdy již dochází ke zlomeninám kostí. Navíc tomu nemusí bezpodmínečně předcházet silný úder, pád - například zlomenina krčku stehenní kosti může nastat jednoduše při nesprávné chůzi, nastavení nohy s převrácením hlezenního kloubu a kompresním poškozením obratlů pod hmotností tělesné hmotnosti pacienta.

Typickými zlomeninami pro osteoporózu u žen jsou poškození stehenní kosti (včetně krku), hrudních a bederních obratlů. Typická poranění žeber, poloměru, krku ramene jsou často diagnostikována, ale nejsou významná v lékařském a sociálním plánu a nevedou k invaliditě.

Diagnostika stavu

Léčba osteoporózy vždy začíná diagnózou, ai když žena zaznamená časté zlomeniny a primární příznaky onemocnění, není to důvod k vynesení rozsudku a výběru vhodné terapie.

V rámci diagnostiky je pacientovi přiřazeno:

 • X-ray - lékař zjistí úroveň kostní hustoty;
 • ultrazvukové vyšetření muskuloskeletálního systému - vizuálně může odborník okamžitě pochopit, zda existují problémy s hustotou kostí;
 • biochemický krevní test - ukazuje se, jaké stopové prvky a vitamíny v těle chybí (zvláštní pozornost je věnována těm, kteří jsou „zodpovědní“ za hustotu kostí);
 • počítačová tomografie - nejen potvrzuje diagnózu, ale také určuje stupeň vývoje problému.

Na velkých klinikách, které jsou plně vybaveny základnou materiálu, lze provádět genetické studie kostního materiálu. Tato analýza je považována za nejinformativnější, protože umožňuje lékařům nejen stanovit diagnózu okamžitě (bez dalších vyšetření), ale také zvolit nejúčinnější léčbu individuálně..

Možné komplikace

Osteoporóza s menopauzou by měla být léčena, ačkoli mnoho žen prostě nevěnuje pozornost primárním známkám onemocnění. Problém spočívá v tom, že nepohodlí a bolest jsou nejprve zmírněny léky tlumícími bolest, ale při absenci úplné terapie jsou komplikace nevyhnutelné. Tyto zahrnují:

 • neustálá silná bolest v páteři - obzvláště výrazná v bederní oblasti a na hrudi, ani ulehčená injekčními formami analgetik;
 • maximální snížení hustoty kostí - zlomeniny mohou nastat i bez nárazů a fyzických nárazů;
 • fúze kostní tkáně je vážný stav, kdy je chirurgický zákrok nevyhnutelný;
 • silné zakřivení páteře.
Silné zakřivení páteře

Léčba osteoporózy léky na menopauzu

Cílem léčby je zastavit aktivní progresi patologického procesu. Tento problém lze vyřešit dvěma způsoby:

 • zrychlení regeneračních procesů v kostní tkáni;
 • snížení intenzity měknutí kostí.

Je nemožné léčit onemocnění žádným konkrétním lékem. Události léčby, které se provádějí po stanovení diagnózy:

 • vápník a vitamin D denně v dávce 1 000 mg a 800 IU;
 • Nerindronát, zoledronát nebo rosendronát - léky, které zastavují proces změkčení kostní tkáně a snížení její hustoty;
 • androgeny, fluoridy, příštítné hormony - urychlují tvorbu kostí;
 • Stroncium ranelát je lék, který posiluje kostní tkáň a urychluje její regeneraci.

Léčba je předepsána striktně individuálně - po dobu léčby bude nutné zvolit správnou denní dávku. Ženy v klimakterickém období s diagnostikovanou osteoporózou obvykle nejsou umístěny do nemocnice, jmenování se provádí ambulantně. Hospitalizace je nutná pouze pro těžkou osteoporózu - například s častými zlomeninami, na pozadí silné bolesti kostí.

Kromě hlavní léčby osteoporózy mohou být lidovými léky:

 • Nálev petržele a kopru. Je nutné kombinovat zelení těchto rostlin ve stejném množství, poté odebrat 200 g směsi a nalijte 500 ml horké vody. V tomto případě nelze použít vroucí vodu, protože pod vlivem takových vysokých teplot ztrácejí všechny užitečné látky rostlin svou sílu..

Lék je infundován po dobu 3 hodin, poté filtrován a užíván ve 250 ml denně - toto množství by mělo být rozděleno na 3-4 dávky.

 • Kombinovaná tinktura. Musíte si vzít 1 díl spánku a trávy, 2 díly Černobylu. Poté se 4 lžíce hotové směsi rostlin nalijí do 500 ml horké vody a 30 minut se lúhují.

Celý objem infuze by se měl vypít během dne, ne však více než 50 ml najednou.

Lidové léky nemohou fungovat jako hlavní léčba! Jejich použití musí být navíc dohodnuto s ošetřujícím lékařem. Z dalších metod terapie stojí za to zdůraznit nošení podpůrných korzetů - zmírní to bolesti zad a nepohodlí. Neustálé používání korzetů je však nepřijatelné, protože může vést k fúzi kostí a potřebě chirurgického zákroku.

Prevence destrukce kostí

Preventivní opatření proti osteoporóze jsou nezbytná pro každou ženu. A s takovými událostmi musíte začít ještě před nástupem menopauzy - lékaři doporučují ve věku 40 let začít se starat o zachování a posílení kostní tkáně. Tato „pre-menopauzální“ prevence osteoporózy je považována za primární a zahrnuje:

 • obohatit stravu o potraviny bohaté na vápník;
 • snížit množství konzumovaných bílkovinných potravin;
 • užívejte multivitaminové komplexy, ale pouze podle pokynů lékaře;
 • snížit množství konzumovaného alkoholu a kávy nebo úplně opustit tyto nápoje;
 • zbavit se kouření;
 • cvičte pravidelně - zátěž by měla být extrémně mírná;
 • absolvujte kurzy vitaminu D - příslušnou drogu předepíše lékař.

Podívejte se na video o prevenci osteoporózy:

Pozdní prevence osteoporózy je řada činností, které se provádějí již během menopauzy. Komplex by měl být dohodnut s terapeutem nebo gynekologem a jeho užívání by mělo být pravidelné..

Aby se zabránilo osteoporóze, doporučuje se ženě:

 • užívejte estrogenové léky - taková hormonální terapie pomáhá snižovat intenzitu projevů menopauzy;
 • vedení homeopatie - fytoestrogeny (analogy ženských pohlavních hormonů) zlepšují celkový stav ženy a zastavují procesy měknutí kostní tkáně;
 • pravidelný (samozřejmě) příjem biofosfonátů a vitamín-minerálních komplexů.

A tady je více o léku Prolia na osteoporózu.

Osteoporóza s menopauzou je problémem mnoha žen. Vzhledem k vysoké pravděpodobnosti komplikací a postižení je třeba přijmout veškerá opatření k prevenci a v případě již diagnostikovaného onemocnění k jeho léčbě..

Při osteoporóze je nezbytně nutné vitamíny. Jsou nezbytné u žen s menopauzou, s nedostatkem minerálů u mužů. Pro prevenci lze získat z produktů. Jaké léky užívat?

Obecná prevence osteoporózy může u mladých lidí začít cvičením. Primární u žen jsou vitamíny, hormonální přípravky. U mužů nad 50-60 let může být doporučena škola prevence osteoporózy. Sekundární u starších lidí zahrnuje způsoby, jak udržovat hladinu vápníku, stejně jako domácí bezpečnostní opatření.

Vápníkové přípravky jsou předepsány jak k profylaxi, tak k léčbě již existující osteoporózy. Zejména přípravky obsahující vápník jsou důležité pro ženy v menopauze a ve stáří. Jak to vzít správně?

Jak může Prolia pomoci s osteoporózou. Indikace pro předepisování léků a kontraindikace. Jak se léčí osteoporóza Prolia? Kolikrát si aplikovat injekci a jak podávat Proliu při osteoporóze.

Mohou existovat jak vrozené příčiny osteoporózy u dětí, tak u mladých lidí, získané u žen a mužů. Například příčiny poškození kostí páteře u dospívajících mohou spočívat v užívání určitých léků..

Přípravky na osteoporózu s menopauzou

Články lékařských odborníků

 • ATX kód
 • Farmakologická skupina
 • farmaceutický účinek
 • Kód ICD-10
 • Analogy a podobné léky

Osteoporóza je onemocnění kostí, při kterém se v nich vytváří dutiny, ztrácí se síla, objevuje se křehkost a křehkost a snižuje se kostní hmota. Ženy jsou náchylné k tomuto onemocnění dvakrát častěji než muži. Ženy jsou během menopauzy vystaveny zvýšenému riziku. Studie prokázaly, že pouze v prvních 5 letech po nástupu menopauzy klesá kostní hmota páteře o 3%. To je způsobeno skutečností, že s menopauzou je produkce hormonu estrogenu významně snížena, což zvyšuje rychlost tvorby takzvaných osteoklastů (buněk, které odstraňují kostní tkáň).

V reprodukčním věku ženy existuje rovnováha mezi osteoklasty a osteoblasty (buňkami, které vytvářejí novou kostní tkáň). Porušení této rovnováhy vede k osteoporóze. Výsledkem je, že vápník je „vyplaven“ z kostí těla, což z něj dělá tenčí, porézní. Onemocnění se projevuje častými zlomeninami, bolestmi zad v důsledku deformace kloubů. Léčba osteoporózy pro menopauzu má hrát roli v prevenci zlomenin.

Bisfosfonáty při léčbě osteoporózy v menopauze

Primárním úkolem medicíny je opravit syntézu osteoklastů a osteoblastů v kostních tkáních ženského těla. Farmakologie to pomáhá řešit zavedením skupiny léčiv nazývaných bisfosfonáty do lékařské praxe. V akci jsou podobné přírodním pyrofosfátům, které se podílejí na regulaci metabolických procesů v kostní tkáni. Bisfosfonáty inhibují produkci osteoklastů, vytvářejí bariéru mezi nimi a osteoblasty a mají také protinádorové a analgetické účinky.

Bisfosfonáty jsou na farmakologickém trhu asi 60 let a jsou zaslouženě uznávány v léčbě osteoporózy u žen během menopauzy a její prevenci. Pacienti je dobře snášejí a mají jen málo vedlejších účinků. Uvolňovací forma je hlavně v tabletách, ale v prášcích pro přípravu injekcí je k dispozici nová generace bisfosfonátů. Chemické složení bisfosfonátů je jednoduché a obsahuje dusík, účinnost těchto látek je mnohem vyšší. Mezi nejčastěji používané dusíkaté bisfosfonáty patří alendronát, risedronát, ibandronát a kyselina zoledronová. Doba užívání bisfosfonátů je velmi dlouhá (3–5 let).

Bisfosfonáty ve formě tablet

Alendronát - lék je ve formě tablet 10 mg a 70 mg, prokázal vysokou účinnost, snižuje riziko lokálních zlomenin o 50% a vícečetných zlomenin o 90%. Farmakodynamika léčiva spočívá v potlačení osteoklastů v kosti, což povede k obnovení rovnováhy mezi odběrem kostní tkáně a tvorbou nové, ke zvýšení hustoty, a tím i pevnosti kosti. Farmakokinetika naznačuje nízkou biologickou dostupnost léku, proto se užívá ráno na prázdný žaludek a zapíjí se velkým množstvím vody (sklenice a půl). Po užití alendronátu nesmíte po dobu alespoň jedné hodiny nic jíst a neležet vodorovně. K léčbě musíte užívat 70mg tabletu jednou týdně nebo 10mg denně. S frekvencí přijímání jednou týdně musíte dodržovat stejný den. Lék se vylučuje z těla beze změny. Kontraindikováno u těhotných žen, se zvýšenou citlivostí na sloučeninu léku, selhání ledvin. Při užívání léku s nedostatkem vitaminu D a onemocněním gastrointestinálního traktu je třeba být opatrní. Možné nežádoucí reakce ve formě nevolnosti, zvracení, pálení žáhy, alergických reakcí, onemocnění, celkové slabosti. V případě předávkování může dojít k průjmu, nevolnosti, ulceraci a erozi v gastrointestinálním traktu.

Při současném podávání alendronátu s vápníkovými přípravky se absorpce kyseliny alendronové, která je ve svém složení, snižuje. Nesteroidní protizánětlivé léky, včetně kyseliny acetylsalicylové, mohou zvyšovat negativní účinky kyseliny alendronové na zažívací trakt.

Lék se doporučuje skladovat nejvýše 2 roky na suchém místě při teplotě nepřesahující 25 ° C..

Risendronát - je tableta balená po 35 mg a 75 mg, oranžově potažená. Potlačuje osteoklasty, zvyšuje kostní hmotu, posiluje kostru, čímž snižuje riziko zlomenin u postmenopauzálních žen. 35mg tableta se užívá jednou týdně s dodržením stejného dne, 75mg - dva dny po sobě, jedna tableta ve stejné dny každý měsíc. Tabletu byste neměli drtit, pít ji celé ráno půl hodiny před jídlem, vymačkat ji velkým množstvím vody, po požití nejdou spát po dobu 30 minut.Maximální koncentrace léčiva v těle nastává hodinu po požití. Polovina absorbované dávky se vylučuje močí během dne. Neabsorbovaný lék se vylučuje beze změny ve stolici. Risendronát může mít vedlejší účinky ve formě bolestí hlavy, nevolnosti, průjmu, deprese, nespavosti a alergických reakcí. Kontraindikováno u těhotných žen, dětí a dospívajících do 18 let se selháním ledvin, pokud není možné zaujmout svislou polohu. Předávkování může způsobit hypokalcémii - nízký obsah vápníku v krvi. Studie reakce při současném podávání s jinými léky nebyly provedeny, ale předpokládá se, že léky a potraviny, které obsahují hliník, hořčík, železo, vápník, mohou snížit absorpci kyseliny risendronové. Doba použitelnosti léku je 3 roky při teplotě nepřesahující 25 ° C na suchém místě. Výdej na předpis.

Bisfosfonáty s jinými formami uvolňování

Užívání výše popsaných bisfosfonátů vyžaduje přesnost pacienta při užívání léků, a proto se ne vždy dosáhne klinické účinnosti. V současné době se na trhu léčivých přípravků objevují nové vysoce účinné bisfosfonáty, které se používají méně často a mají různé způsoby podání, tj. různé formy propuštění. Patří mezi ně ibandronát a kyselina zoledronová.

Ibandronát - ve formě tablet o síle 150 mg užívaných jednou měsíčně podle schématu podobného užívání alendronátu a risendronátu a ve formě intravenózních injekcí - jednou za tři měsíce dávka 3 mg.

Kyselina zoledronová - bílý prášek nebo porézní hmota v lahvičce o hmotnosti 4 mg. Obsah lahvičky se rozpustí v 5 ml vody na injekci, výsledná kapalina se zředí roztokem glukózy (5%) nebo 100 ml chloridu sodného (0,9%). Injekce se provádí jednou ročně (5 mg) z čerstvě připraveného přípravku a má minimální negativní důsledky, protože podobný minerální složce kostní tkáně. Kontraindikováno pro těhotné ženy, kojící ženy, se selháním ledvin. Nežádoucí účinky jsou podobné jako u jiných bisfosfonátů a jsou pozorovány u jedné třetiny pacientů. Existují však také zvláštnosti, po injekci po dobu tří dnů lze pozorovat příznaky podobné chřipce: horečka, zimnice, bolest kostí. Při interakci s jinými léky nebyly zaznamenány významné reakce, kromě toho, že jsou užívány s opatrností současně s diuretiky. Doba použitelnosti léku je 2 roky, skladujte na tmavém místě při teplotě nepřesahující 25 ° C..

K léčbě osteoporózy s menopauzou se také úspěšně používá kombinace bisfosfonátů a vitaminu D.. Mezi tyto léky patří fosavance a ostalon vápníku. Kromě kyseliny alendronové obsahují také vápník. Režim příjmu je podobný jako u alendronátu.

Jiné léky k léčbě osteoporózy s menopauzou

Stroncium ranelát - koriguje metabolismus v kostní a chrupavkové tkáni, obnovuje rovnováhu mezi syntézou a odstraněním kostní tkáně z kosti ve prospěch první. Forma uvolňování je 2 mg prášku, pro podání, rozpusťte ve 250 ml vody a pijte jednou denně v noci, ale ne dříve než 2 hodiny po vápníku a vitaminu D, v kombinaci s tím, jak je předepsáno. Doba použitelnosti připraveného roztoku není delší než jeden den. Má kontraindikace pro těhotné ženy, kojící matky, pacienty se selháním ledvin, žilní tromboembolismus, upoutané na lůžko a ty, kteří jsou po operaci dočasně upoutáni na lůžko. Mezi nežádoucí účinky patří nevolnost, zvracení, kožní vyrážky a bolesti svalů. V případě porušení pokynů pro užívání léku v kombinaci s jídlem se absorpce stroncium-ranelátu snižuje. Při užívání doporučené dávky nebyly pozorovány žádné příznaky předávkování.

Denosumab - biologický prostředek, protilátka produkovaná imunitním systémem a používaná k potlačení osteoklastů. Podává se subkutánně a je snadno použitelný, protože píchání každých šest měsíců. Byla zaznamenána dobrá snášenlivost léku.

Lososí kalcitonin - hormon, který reguluje metabolismus vápníku v těle a blokuje jeho uvolňování do krve z kostní tkáně. Během toho byl zjištěn analgetický účinek na tělo pacienta. K dispozici ve formě injekčního roztoku. Může být podáván subkutánně a intramuskulárně. Má schopnost rychle se vstřebávat do krevního řečiště a dosáhnout maximální koncentrace za hodinu a půl. Z těla se vylučuje ledvinami. Má kontraindikace v případě nesnášenlivosti složek léčiva. Byly pozorovány případy snížení hladiny vápníku v krvi. Nedoporučuje se používat těhotným ženám a laktaci. Dávka podávání léčiva je stanovena lékařem v závislosti na závažnosti onemocnění a pohybuje se od 50 do 100, někdy až do 400 IU (mezinárodní jednotka účinku látky) denně. Délka léčby je od dvou týdnů do šesti měsíců. Vedlejší účinky se mohou objevit ve formě nevolnosti, bolesti hlavy, průjmu, snížené ostrosti zraku, bolesti kloubů a svalů. Injekční ampule se uchovávají nejdéle tři roky.

Estrogen-gestageny - jejich činnost je zaměřena na nahrazení nedostatku estrogenu během menopauzy, což je doprovázeno zvýšením kostní minerální hustoty. Lék je však účinný pouze během podávání, po jeho ukončení se všechny ukazatele vrátí na předchozí úroveň..

Nedávno se objevily homeopatické léky na léčbu osteoporózy s menopauzou, které se skládají z nejméně 5 složek. Nejsou však dostatečně prozkoumány, aby poskytly jasná doporučení pro jejich použití, a jsou velmi nákladné..

Jak vidíte, farmakologický trh pro léčbu osteoporózy s menopauzou je poměrně rozsáhlý, ale většina léků je zaměřena na velmi dlouhodobé užívání, které často vede k přerušení léčby. Ženy jsou povzbuzovány vznikem nových lékových forem (ve formě injekcí), které umožňují nenamáhat sledování intervalů užívání léku, ale podávat 1-2 injekce ročně.

Menopauza a osteoporóza - existují vždy dvě nemoci „kráčející vedle sebe“?

Jedním z nejvýraznějších problémů v klimakterickém období ženy je osteoporóza - změkčení (snížení úrovně hustoty) kostní tkáně, které vždy vede ke změnám struktury a zvýšené křehkosti.

Příčiny osteoporózy v menopauze:

 • pokles hladiny estrogenu (ženské hormony);
 • pomalý metabolismus a v důsledku toho nedostatek minerálů a vitamínů.

První příznaky osteoporózy během menopauzy a menopauzy u žen jsou:

 • neustálá přítomnost napětí a bolesti v páteři, a to i v klidu;
 • snížení pracovní kapacity a rychlý nástup fyzické únavy na pozadí malých zátěží;
 • nepohodlí v kloubech, páteři při dlouhodobém pobytu v jedné poloze.

Pokud budou v této fázi vývoje onemocnění přijata některá terapeutická opatření, lze zabránit komplikacím v podobě trvalých zlomenin a postižení..

Osteoporóza trvá dlouho bez výrazných příznaků, proto je diagnostikována v okamžiku, kdy již dochází ke zlomeninám kostí. Navíc tomu nemusí nutně předcházet silný úder, pád. Například zlomenina krčku stehenní kosti může nastat jednoduše v důsledku nesprávné chůze, polohování nohy s převrácením kotníkového kloubu a kompresního poškození obratlů - pod váhou tělesné hmotnosti pacienta.

Typickými zlomeninami pro osteoporózu u žen jsou poškození stehenní kosti (včetně krku), hrudních a bederních obratlů. Typická poranění žeber, poloměru, krku ramene jsou často diagnostikována, ale nejsou významná v lékařském a sociálním plánu a nevedou k invaliditě.

Diagnostika stavu:

 • X-ray - lékař zjistí úroveň kostní hustoty;
 • ultrazvukové vyšetření muskuloskeletálního systému - vizuálně může odborník okamžitě pochopit, zda existují problémy s hustotou kostí;
 • biochemický krevní test - ukáže se, jaké stopové prvky a vitamíny chybí v těle;
 • CT sken - nejen potvrzuje diagnózu, ale také určuje stupeň vývoje problému.

Na velkých klinikách, které jsou plně vybaveny základnou materiálu, lze provádět genetické studie kostního materiálu. Tato analýza je považována za nejinformativnější, protože umožňuje lékařům nejen stanovit diagnózu okamžitě (bez dalších vyšetření), ale také zvolit nejúčinnější léčbu..


Vyšetření kostního materiálu

Osteoporóza s menopauzou by měla být léčena, ačkoli mnoho žen prostě nevěnuje pozornost primárním známkám onemocnění. Problém spočívá v tom, že nepohodlí a bolest se lékům zpočátku dost dobře uvolňují, ale při absenci adekvátní terapie jsou komplikace nevyhnutelné. Tyto zahrnují:

 • neustálá silná bolest v páteři - obzvláště výrazná v bederní oblasti a na hrudi, ani ulehčená injekčními formami analgetik;
 • maximální snížení hustoty kostí - zlomeniny mohou nastat i bez nárazů a fyzických nárazů;
 • fúze kostní tkáně je vážný stav, kdy je chirurgický zákrok nevyhnutelný;
 • silné zakřivení páteře.

Cílem léčby je zastavit aktivní progresi patologického procesu. Tento problém lze vyřešit dvěma způsoby:

 • zrychlení regeneračních procesů v kostní tkáni;
 • snížení intenzity měknutí kostí.

Události léčby, které se provádějí po stanovení diagnózy:

 • vápník a vitamin D denně v dávce 1 000 mg a 800 IU;
 • Nerindronát, zoledronát nebo rosendronát - léky, které zastavují proces změkčení kostní tkáně a snížení její hustoty;
 • androgeny, fluoridy, příštítné hormony - urychlují tvorbu kostí;
 • Stroncium ranelát je lék, který posiluje kostní tkáň a urychluje její regeneraci.

Léčba je předepsána přísně individuálně. Ženy v klimakterickém období s diagnostikovanou osteoporózou obvykle nejsou umístěny do nemocnice, jmenování se provádí ambulantně. Hospitalizace je nutná pouze pro těžkou osteoporózu - například s častými zlomeninami, na pozadí silné bolesti.


Rosendronát je lék, který zastavuje proces změkčení kostní tkáně

Kromě hlavní léčby osteoporózy mohou být lidové léky:

 • Nálev petržele a kopru. Je nutné kombinovat zelení těchto rostlin ve stejném množství, poté odebrat 200 g směsi a nalijte 500 ml horké vody, ale ne vroucí vody. Lék se infunduje po dobu 3 hodin, poté se filtruje a užívá se 250 ml denně po dobu 3-4 dávek.
 • Kombinovaná tinktura. Musíte si vzít 1 díl spánku a trávy, 2 díly Černobylu. Pak 4 lžíce. l. směs rostlin se nalije do 500 ml horké vody a 30 minut se lúhuje. Celý objem infuze by se měl vypít během dne, ne však více než 50 ml najednou.

Lidové léky nemohou fungovat jako hlavní léčba! Jejich použití musí být navíc dohodnuto s ošetřujícím lékařem..

Z dalších metod terapie stojí za zdůraznění nošení podpůrných korzetů. Zmírní bolesti zad a nepohodlí. Neustálé používání korzetů je však nepřijatelné, protože vede ke spojení kostní tkáně a nutnosti chirurgického zákroku.


Korzet pro osteoporózu páteře SPINOMED IV Medi

Chirurgická léčba je předepsána pouze v případě komplikací, jako je fúze kostí, která způsobuje silnou bolest a neumožňuje normální pohyb ženy.

Preventivní opatření (doporučená od 40 let):

 • obohatit stravu o potraviny bohaté na vápník;
 • snížit množství konzumovaných bílkovinných potravin;
 • užívejte multivitaminové komplexy, ale pouze podle pokynů lékaře;
 • snížit množství konzumovaného alkoholu a kávy nebo odmítnout tyto nápoje;
 • zbavit se kouření;
 • cvičte pravidelně - zátěž by měla být extrémně mírná;
 • absolvujte kurzy vitaminu D - příslušnou drogu předepíše lékař.

Pozdní prevence osteoporózy:

 • estrogenové léky;
 • vedení homeopatie - fytoestrogeny (analogy ženských pohlavních hormonů);
 • pravidelný (samozřejmě) příjem biofosfonátů a vitamín-minerálních komplexů.

Přečtěte si více v našem článku o osteoporóze s menopauzou.

Co je to osteoporóza

Osteoporóza je patologické snížení kostní denzity doprovázené změnou její mikroarchitektoniky (vnitřní struktury) a zvýšením křehkosti. To se odráží v samotném názvu nemoci, která se překládá jako „pórovitost kostí“. Vnější kontury skeletu však zůstávají stejné, všechny změny ovlivňují pouze vnitřní struktury.

Patologické procesy v osteoporóze jsou generalizované a progresivní povahy a rychlost úbytku kostní hmoty přesahuje věkové normy. Největší změny jsou navíc obvykle detekovány v tělech obratlů a velkých tubulárních kostech, což vysvětluje typická místa osteoporotických zlomenin. Ale kostní tkáň jiné lokalizace také podléhá charakteristickému zředění, které se používá při diagnostice onemocnění a při přípravě prognostického hodnocení.

Patologie se označuje jako nemoci pohybového aparátu, ale ve skutečnosti má dismetabolickou povahu. Koneckonců příčinou charakteristických kostních změn je kumulativní narušení minerálního metabolismu s nerovnováhou mezi prací osteoblastů a osteoklastů. A to je do značné míry způsobeno dyshormonálními poruchami různého původu..

Klasifikace

Základní moderní klasifikace osteoporózy je založena na etiologickém faktoru. S ohledem na to se rozlišuje několik typů onemocnění..

Hlavní

Představuje až 85% případů onemocnění. Je rozdělena do několika nozologických forem:

 1. Postmenopauzální je také považována za osteoporózu typu I..
 2. Senilní (senilní) nebo osteoporóza typu II.
 3. Mladistvý, charakteristický pro mladé lidi. Jedna z nejvzácnějších forem onemocnění.
 4. Idiopatické u lidí středního věku.

Sekundární

Vyvíjí se jako důsledek nebo komplikace jiného primárního onemocnění. Příčinou může být endokrinní patologie, systémová onemocnění pojivové tkáně, patologie trávicího traktu s malabsorpcí, poškození ledvin a řada dalších patologických stavů.

Kromě toho se používají další klasifikace k objasnění povahy změn, ke kterým dochází v kostním systému. Podle morfologie je tedy osteoporóza rozdělena na kortikální (s převládající lézí kortikální vrstvy kostí), trabekulární (s postupným ztenčováním houbovité látky) a smíšená. A podle aktivity kostního metabolismu se rozlišují typy s vysokou intenzitou, normou a nízkou intenzitou.

U žen je drtivá většina případů onemocnění spojena s osteoporózou typu I (vznikající po menopauze). V tomto případě se kostní změny vyskytují nejen v klimakterických a postmenopauzálních obdobích života, ale jsou také patogeneticky způsobeny vznikajícím a postupně se zvyšujícím nedostatkem estrogenu..

Odrůdy

Existují dva hlavní typy osteoporózy.

 1. Primární, která zahrnuje osteoporózu během menopauzy, stejně jako senilní nebo senilní osteoporózu. Tento typ patologie je způsoben přirozeným zánikem reprodukční funkce a snížením produkce hormonů..
 2. Sekundární, jehož příčinou je patologie jiných orgánů a systémů, vedoucí k osteoporóze.

Sekundární osteoporóza se vyvíjí v následujících situacích:

 • revmatismus;
 • gastrointestinální onemocnění doprovázená zhoršenou absorpcí stopových prvků;
 • onemocnění endokrinního systému, narušení hormonální rovnováhy a distribuce minerálů v kostní tkáni;
 • dlouhodobé užívání glukokortikoidů;
 • léčba antikonvulzivy;
 • použití heparinů;
 • imunosupresivní terapie.

Ženy s nemocemi vedoucími k narušení minerálního složení kostní tkáně jsou s nástupem menopauzy vystaveny dvojímu riziku osteoporózy. Zhoršení patologických procesů v kosti, ke kterým dochází přirozeně během menopauzy, vede k významnému zvýšení frekvence zlomenin.

Patogeneze menopauzální osteoporózy

Nástup menopauzy a následné období prudkého vyhynutí funkční aktivity reprodukčního systému u žen je nejdůležitějším faktorem rozvoje osteoporózy. A klíčovým patogenetickým spojením v tomto procesu je výrazný nedostatek estrogenu. Funkcí tohoto hormonu není pouze příprava dělohy na možné početí během první fáze ovariálně-menstruačního cyklu, ale také účast na přímé a nepřímé regulaci mnoha procesů v těle. Hladina estrogenu také ovlivňuje zdraví kostí.

Jak se to stalo??

Kosti nejsou v žádném případě stabilní ve složení a vnitřní struktuře. Jedná se o dynamicky se měnící systém, ve kterém neustále probíhá osteosyntéza (tvorba nových kostních struktur) a osteoresorpce (destrukce starých oblastí). Tyto klíčové procesy se navzájem vyrovnávají a úzce souvisí s minerálním metabolismem. To vše zajišťuje takzvanou remodelaci kostí. Je nutné „přizpůsobit“ kosterní systém neustále se měnícím podmínkám vnitřního prostředí těla, přizpůsobit se objemu a povaze fyzické aktivity. Remodelace je také základem pro regeneraci pravidelně se vyskytujících mikrodat..

Pokud z nějakého důvodu začne převládat osteoresorpce, kostní tkáň se ztenčí a stane se poréznější a křehčí. To je základem vzniku osteoporózy. Důvod posunu v rovnováze mezi syntézou a resorpcí však může být jiný, u menopauzy je hlavní role přičítána nedostatku estrogenu.

Mezi klíčové mechanismy a příčiny osteoporózy v menopauze patří:

 • Aktivace aktivity osteoklastů. To je způsobeno výrazným snížením inhibičního účinku estrogenů se snížením jejich koncentrace v těle ženy. Osteoklasty jsou buňky, které zajišťují osteoresorpci, tj. Proces destrukce kostní tkáně.
 • Zvýšení citlivosti kostní tkáně na působení parathormonu, který se produkuje v příštítných tělískách. Tato sloučenina poskytuje celkové zvýšení hladiny iontů vápníku v krevní plazmě díky zahrnutí několika mechanismů: kostní resorpce, aktivní transport vápníku přes střevní stěnu a zvýšená reabsorpce tohoto minerálu z primární moči. Tato patologická citlivost je také způsobena nedostatkem estrogenu..
 • Sekundární (vyvolané hypoestrogenií) pokles sekrece speciálního hormonu štítné žlázy kalcitoninu, který působí jako funkční antagonista parathormonu. To také pomáhá zvýšit aktivitu osteoklastů během menopauzy..

Hypoestrogenismus je často doplňován dalšími mechanismy. Je pravda, že v případě menopauzální osteoporózy působí spíše jako přitěžující faktor. Například subatrofie intestinálního epitelu a s tím spojené zhoršení vstřebávání vápníku, nedostatek syntézy vitaminu D v důsledku omezení expozice starší ženy slunci, výrazný pokles fyzické aktivity a dynamické zátěže pohybového aparátu.

Těžký hypoestrogenismus v menopauze vysvětluje významné rozdíly v prevalenci osteoporózy u starších lidí různého pohlaví. U žen starších 50 let je tedy toto onemocnění diagnostikováno téměř třikrát častěji než u mužů stejné věkové skupiny. A v premenopauzálním období takový rozdíl prakticky není pozorován, úbytek kostní hmoty u nich nastává přibližně stejným tempem.

Léčba patologie

Osteoporóza s menopauzou je komplexní onemocnění, které vyžaduje použití komplexní léčby, včetně užívání nezbytných léků, stopových prvků a vitamínů.

Kromě toho musí pacientka nutně přehodnotit svůj životní styl..

Drogy

Aby se zabránilo vyluhování vápníku z kostí na pozadí nízké hladiny estrogenu, používá se hormonální substituční léčba nebo zkráceně HRT..

Lékař rozhodne, co má přijmout u pacienta s diagnostikovanou osteoporózou, pouze po úplném lékařském vyšetření, včetně vyšetření kosterního systému, stavu mléčných žláz, ledvin a kardiovaskulárního systému, jakož i při zohlednění přítomnosti chronických onemocnění.

Mohou být předepsány následující hormonální léky:

 1. Léky, které současně obsahují estrogeny a progesteron - Cycloproginova, Angelik, Divina, Klimen atd..
 2. Přípravky obsahující pouze estrogen - Proginova, Estroferm. Jsou přiřazeny pacientkám s odstraněnou dělohou.
 3. Externí léky obsahující estrogeny - Divigel, Klimara, Estraderm.
 4. Steroidy se slabou estrogenní a gestagenní aktivitou - Tibalon a Livial.

Moderní medicína věří, že optimální období HRT pro menopauzu je 5-7 let. Celý průběh terapie probíhá pod pravidelným lékařským dohledem. Pouze lékař může změnit dávkování léků a zrušit jejich příjem.

Při léčbě osteoporózy se používá nejen HRT. Pacientům mohou být předepsány selektivní modulátory estrogenových receptorů. Ze své struktury nejsou hormony, ale váží se na estrogenové receptory. Tato skupina léků zahrnuje: bazedoxifen, lazoxifen a raloxifen.

Vápník

U ženy ve stadiu menopauzy je denní potřeba vápníku 1 000 mg a ve stadiu postmenopauzy 1 500 mg..

K léčbě osteopenie a osteoporózy během menopauzy je nutné zvýšit hladinu vápníku. K tomu předepište léky obsahující trifosfát, uhličitan vápenatý nebo citrát. Mají podobné terapeutické účinky a minimální vedlejší účinky..

Aby se zabránilo urolitiáze, měly by se přípravky obsahující vápník užívat s jídlem nebo po jídle..

Přípravky obsahující vápenaté soli jsou kontraindikovány u lidí s hyperkalcémií nebo hyperkalciurií - velké množství stopového prvku se nachází v krvi nebo moči. Před předepsáním přípravku obsahujícího vápník pacientovi lékař předá vyšetření krve a moči.

Vitamín D

Vápník se v těle vstřebává pouze s dostatečným množstvím vitaminu D. Ženy do 50 let potřebují až 400 IU denně a ve vyšším věku se denní dávka zvyšuje na 600-800 IU.

Na základě krevních testů lékař vypočítá dávku léků. Aby se zabránilo rozvoji osteoporózy, jsou předepsány přípravky, které obsahují vitamin D: Vigantol, Aquacetrin atd. Jejich příjem v kurzech pomáhá snížit riziko snížení hustoty kostí.

Když žena začne mít osteoporózu, jsou předepsány léky obsahující vápník s optimálním množstvím vitaminu D. Pro jeho vstřebávání jsou nejoblíbenější léky tohoto složení: Calcium D3 Nycomed, Calcemin Advance, Complivit vápník-D3 a Vitrum osteomag.

Monoklonální protilátky a teriparatid

Moderní medicína věnuje stále více pozornosti vývoji léků, které obsahují látky podobné molekulám lidského těla. Tato skupina léčivých přípravků zahrnuje lidské monoklonální protilátky. Jejich působení je zaměřeno výhradně na inhibici působení buněk, které ničí kostní tkáň.

Tato skupina léků zahrnuje pouze jedno léčivo - imunoglobulin G2. Injektuje se každých šest měsíců jako subkutánní injekce do stehna, ramene nebo břicha.

Žena se bude moci píchat sama. Lék může být předepsán pacientům s chronickými onemocněními gastrointestinálního traktu a ledvin. Jeho použití může zpomalit destrukci vnitřní struktury kostí.

Teriparatid je syntetický fragment lidského parathormonu. Lék stimuluje tvorbu kostní tkáně, zatímco působení jiných léků je zaměřeno na potlačení resorpce - destrukce kostní tkáně.

Lékař předepisuje užívání léku jednou denně v dávce 20 μg. Průběh léčby nepřesahuje 1,5 roku a snižuje riziko zlomenin obratlů o 65% a zlomenin jiných kostí. Je třeba poznamenat, že popsané léky mají poměrně vysoké náklady..

Bisfosfonáty

Působení bisfonátů je zaměřeno na inhibici tvorby buněk, které ničí kostní tkáň, a na snížení jejich kapacity. Průběh léčby je poměrně dlouhý - 3-5 let. Lékař přestane užívat léky po nástupu zlepšení. Mezi moderní léky v této skupině léků patří: Ibandronát, Zoledronát, Risedronát, Pamidronát a další.

Léky mají jiný způsob podávání a je možné zvolit možnost, která je pro pacienta optimální. Tablety lze užívat denně nebo jednou týdně a intravenózní injekce se podávají jednou ročně nebo každé 3 měsíce. Žena užívající bisfonáty zastavuje vyplavování vápníku a ničení kostí.

Druhé linie drog

Pokud má pacient alergické reakce, jsou jí předepsány léky druhé linie. Patří mezi ně kalcitonin a stroncium relalát. Jsou předepisovány společně s léky obsahujícími vápník a vitamin D..

Kalcitonin je vyroben z lososa. Je předepsán v několika 3měsíčních kurzech, mezi nimiž si dají 2měsíční pauzu. Stroncium relalát může vyvolat infarkt. Proto je předepsán s opatrností a pouze v případech, kdy má pacient nesnášenlivost jiných léků..

Strava

Pacientům se doporučuje udržovat si zdravou váhu dietou, která zahrnuje různé potraviny s vysokým obsahem vápníku a vitaminu D. Seznam těchto látek najdete v části o výživě..

Při mírné fyzické aktivitě by žena v klimakterickém věku neměla konzumovat více než 1600 kcal denně.

Přibližná strava pro jeden den stravy:

 1. Snídaně: ovesné vločky vařené v mléce s obsahem tuku nejvýše 3,6%, sklenice neslazeného jogurtu bez plnidel a banán.
 2. Svačina: 5 ks. sušené meruňky a 2 ks. švestky. Šálek slabého čaje bez cukru.
 3. Oběd: vinaigrette a hovězí boršč, posypané čerstvou petrželkou a koprem. Sklenici jablečného kompotu.
 4. Večeře: 100 gramů vařeného pollocku a pekáče z bílého zelí. Sklenici čaje s mlékem.
 5. Před spaním, pokud máte hlad, vypijte sklenici nízkotučného kefíru.

Vařený pollock recept

Na porci: 150 gr. pollock, polovina střední cibule a mrkev, 1 bobkový list, 2 nové koření a černý pepř, sůl.

Vložíme kousek ryby do malé pánve a nasbíráme dostatek vody, abychom ji zakryli. Vyndáme ryby a vložíme vodu do ohně. Přidejte do vody zeleninu, předem nakrájenou na 4 části, koření a sůl. Přiveďte k varu a nechejte 10 minut vařit na mírném ohni. Rybu ponořte do zeleninového vývaru a vařte 10 minut. Hotovou rybu před podáváním vyjměte z vývaru, aby nevyschla.

Recept na zelí

Na 1 porci: 300 gr. bílé zelí, 50 gr fetty nebo jiného nakládaného sýra, 1 vejce, 1 lžička. mléko, 1 polévková lžíce. l. krupice, 2 polévkové lžíce. l. slunečnicový olej, 1 polévková lžíce. máslo, svazek petrželkových listů, podle chuti sůl a pepř.

Zelí nadrobno nakrájejte a za stálého míchání osmahněte na pánvi na slunečnicovém oleji 10 minut. Ochutíme solí, pepřem a přidáme nasekanou petrželku. Nalijte mléko a za občasného míchání přidejte krupici. Přiveďte k varu a odstavte z ohně. Nechte zelí vychladnout a krupice nabobtná. Předehřejte troubu na 250 stupňů.

Přidejte do směsi rozšlehané vejce a promíchejte. Přidejte nakrájený sýr. Formu vymastíme máslem a posypeme strouhankou. Vložte směs a posypte ji strouhankou. Pečte asi 15 minut - do zlatova.

Tělesné cvičení

Chůze je pro osteoporózu velmi užitečná. Turistika na čerstvém vzduchu by měla být prováděna denně.

Pod dohledem instruktora můžete zvládnout druhy fyzické aktivity, které jsou pro tuto nemoc účinné - skandinávská chůze a aqua aerobik. Doma můžete provádět jednoduchá cvičení bez náhlých pohybů a zvedání závaží.

Lidové způsoby

S rozvojem osteoporózy se jako pomocná léčba používají lidové léky.

Následující recepty jsou oblíbené:

 1. Bylinná infuze k obnovení hormonální rovnováhy a zlepšení vstřebávání vápníku. 4 čajové lžičky Černobylu a 2 čajové lžičky dřeviny a spánkové trávy nalijte 500 ml vroucí vody ochlazené na 60-70 stupňů a nechejte ji vařit po dobu 1 hodiny. Pijte infuzi během dne v dávkách rovných 1/4 šálku. Průběh léčby je 3 měsíce.
 2. Infuze vojtěšky ke zlepšení vstřebávání a vstřebávání vápníku. 1 dezertní lžíce suché trávy se nalije vroucí vodou ochlazenou na 60-70 stupňů a trvá 1,5 hodiny. Vezměte v malých porcích po celý den. Podobný účinek má: zopnik, budra, šavle, kořen kostivalu a jalovce. Podle výše popsaného receptu je infuze z jedné z uvedených rostlin připravena a odebrána stejným způsobem.

Je užitečné připravit si skořápkový prášek bohatý na vápník a přidat jej do potravin vyrobených z potravin s vysokým obsahem vitaminu D: ryby, vejce, cereálie a všechny mléčné výrobky. Skořápka musí být důkladně omyta, vysušena a poté nasekána v mixéru.

Proč je tento problém tak naléhavý

Osteoporóza je velmi častý a ve většině případů pozdní diagnostikovaný patologický stav. Cítí se to až s vývojem zlomenin. Jsou klíčovou komplikací, která určuje závažnost a lékařsko-sociální význam tohoto onemocnění..

Faktem je, že osteoporotické zlomeniny v naprosté většině případů pacienta znemožňují až do výrazného omezení jeho schopnosti samostatného pohybu a samoobsluhy. A hlavní břemeno péče spadá na bedra bezprostředního okolí: příbuzní, zaměstnanci penzionu, opatrovníci... To významně zvyšuje fyzické a materiální náklady na službu starší osobě. A v některých případech je nutné rozhodnout o vhodnosti použití high-tech moderních metod léčby, protože nízká aktivita osteoblastů je důvodem vysoké pravděpodobnosti nespojitosti zlomenin.

Obecný trend ke stárnutí společnosti znamená neustálé zvyšování prevalence a nákladů na menopauzální osteoporózu na celém světě. Proto se do popředí dostává potřeba včasné diagnostiky a následné korekce změn v kostní tkáni u žen během menopauzy a v postmenopauzálním věku. Velmi důležitá je také prevence osteoporózy a jejích komplikací..

Tradiční medicína v boji proti úbytku kostí

Je pozoruhodné, že tradiční medicína hraje důležitou roli v prevenci a léčbě onemocnění. Bylinné odvarky založené na:

 • Černobyl;
 • suchá tráva;
 • byliny na spaní;
 • pelyněk;
 • voňavé dřeviny;
 • kořen pampelišky;
 • znásilnění;
 • byliny citlivé na dotek;
 • polní drát;
 • tymián;
 • Třezalka tečkovaná.

Byliny, které mohou pomoci v boji proti osteoporóze, se hojně vyskytují v klášterním čaji otce Jiří. Kliknutím na odkaz získáte o něm úplné informace.

Ale ne všechny dary přírody jsou vhodné k prevenci osteoporózy. Existují potraviny, které jsou nežádoucí ke konzumaci. To zahrnuje rostliny, které obsahují kyselinu šťavelovou (blokující vstřebávání vápníku). Nalezeno v rebarbory, šťovíku, rajčatech.

Je třeba si uvědomit, že osteoporóze je snazší zabránit, než se vypořádat s následky ztenčení kostí v těle..

Příznaky

Příznaky osteoporózy u žen v menopauze jsou ve skutečnosti příznaky komplikací, které se již vyvinuly. Protože až do okamžiku zlomeniny se proces úbytku kostní hmoty klinicky neprojevuje. Nemoc probíhá latentní po dlouhou dobu, a proto se jí často říká „tichá“. Rychlost progrese patologického procesu závisí na mnoha faktorech. A důležitou z nich je geneticky podmíněná vlastnost struktury receptorů na různých buňkách kostní tkáně a stupeň aktivity látek podílejících se na regulaci procesu osteoremodelace..

Mezi nejvíce náchylné ke zlomeninám kostí při osteoporóze patří stehenní kost na krku, tělo hrudních a bederních obratlů. Právě tato lokalizace poškození je považována za typickou a je zaznamenána ve velké většině případů. Ale zlomeniny žeber, poloměr nad zápěstním kloubem a chirurgický krk ramene jsou také možné. Ale jejich lékařský a sociální význam je mnohem menší.

Mezi typické projevy osteoporotických zlomenin patří:

 • Trvalá dorsalgie v důsledku porušení páteřních kořenů v oblasti kompresní zlomeniny obratlového těla a vývoje syndromu svalové toniky.
 • Kyfotická deformita hrudní páteře, často s tvorbou výrazného klínovitého hrbolu v oblasti zlomenin několika sousedních obratlů.
 • Snížení výšky o několik centimetrů, které není spojeno s kyfoskoliotickými deformitami páteře.
 • Se zlomeninou krčku stehenní kosti - bolest kyčelního kloubu, funkční "vypnutí" poškozené končetiny a charakteristická změna polohy nohy způsobená posunem fragmentů femuru pod vlivem silných vícesměrných svalových skupin. Zlomenina kyčle je nejvíce zneschopňující komplikací osteoporózy.

Zlomeniny u osteoporózy se vyskytují s velmi malou závažností vnějšího poškozujícího faktoru. Není tedy vždy možné identifikovat epizodu pádu nebo lokální dopad, který si pacient pamatuje v anamnéze. Například zlomenina krčku stehenní kosti se někdy objeví, když je noha nepohodlně umístěna s vtažením nohy. A poškození obratlů se často vyskytuje pod vlivem vlastní hmotnosti pacienta, při kýchání, kašlání. V tomto případě hovoří o kompresní povaze poškození. Boční posunutí pro něj není typické. Tělo obratle se jakoby přehýbalo jako akordeon a získalo charakteristickou klínovitou deformaci.

Prevence

Zdůrazněte hlavní preventivní zásady zaměřené na prevenci progrese osteoporózy a zlomenin u žen, které dosáhly stadia menopauzy.

 1. Kompletní výživa zaměřená na doplnění úbytku vápníku, vitamínů C, K, bílkovin, minerálů, vitaminu D..
 2. Mírná fyzická aktivita.
 3. Prevence pádu.
 4. Vyvarujte se kouření a alkoholu.

Nejoptimálnějším obdobím prevence osteoporózy je období premenopauzy, kdy změny v kostní tkáni, pokud jde o snížení hustoty minerálů, teprve začínají..

Soubor cvičení pro fyzioterapeutická cvičení by měl vybrat rehabilitační terapeut, ortoped nebo traumatolog. Jakýkoli nesprávný nebo nepřesný pohyb může mít za následek zranění. Fyzioterapie je zaměřena na:

 • zlepšení krevního oběhu v páteři, kyčelních kloubech;
 • posílení svalů a vazů.

Všechny typy skoků, rotace, zatížení páteře, rychlý běh, trhání, bojová umění, zvedání závaží (více než 5 kg) jsou zakázány.

Životní styl

Bez ohledu na to, jak triviální se může zdát doporučení dodržovat určitý životní styl s menopauzou, mělo by se to brát vážně.

Prevence pádu je jednou z důležitých součástí komplexní prevence zlomenin s menopauzou..

Čím opatrněji, tím opatrněji se žena chová na rušné ulici, v davu, za špatného počasí, tím nižší riziko zlomenin a postižení ji čeká. Zlomeniny kyčle jsou velmi vážná zranění, která vyžadují dlouhodobou opravu..

Jakékoli onemocnění, které by mohlo vést k pádu, musí být diagnostikováno a léčeno okamžitě. Po 45 letech, kdy začínají první projevy menopauzy, je nutné navštívit neurologa, oftalmologa, lékaře ORL, aby se vyloučily patologie, které mohou vést k pádu: zhoršení zraku jakékoli geneze, nemoci sluchového orgánu, nemoci nervového systému.

Kouření a konzumace alkoholu během nástupu osteoporózy jsou neslučitelné. Je nutné co nejvíce omezit špatné návyky.

Výživa

K normalizaci stavu kostní tkáně v menopauze je třeba dodržovat určité výživové zásady. Dieta by měla být obohacena o:

 • mléčné výrobky obsahující velké množství iontů vápníku (tvrdý sýr, plnotučné mléko, sýr Adyghe);
 • mastné ryby (losos, makrela, sleď), které jsou obohaceny o vitamin D;
 • ořechy a semena (mandle, sezamová semínka) obsahující vápník;
 • sója bohatá na fytoestrogeny.

Potraviny by měly být správně kombinovány: ryby a maso by měly být konzumovány s dušenou nebo dušenou zeleninou. Místo jednoduchých cukrů je užitečné dát si občerstvení se sušeným ovocem, ořechy a semeny. Bílý chléb je nahrazen pečivem z celozrnné mouky obsahující otruby. Dávají přednost libovému bílému masu. Ovoce a zelenina musí být do stravy přidávány každý den..

Množství kapaliny by mělo být nejméně 1,5 litru denně, nejvýše však 3 litry. Nejvýhodnější je čistá pitná voda.

Diagnostika

Diagnostika má několik úkolů:

 • Ověřte sníženou hustotu kostí. K tomu se používá kostní denzitometrie. Jedná se o neinvazivní techniku ​​pro kvantifikaci kostní hmoty a hustoty kostí k předpovědi rizika zlomenin. V současné době se aktivně používá rentgenová a ultrazvuková denzitometrie, je také možná kvantitativní počítačová tomografie. MRI se nepovažuje za základní vyšetření osteoporózy, i když tato technika umožňuje přesně posoudit mikroarchitektoniku kostí a sestavit matematické modely pacientových změn.
 • Potvrďte skutečnost zlomenin. K tomu jsou vhodná prostá radiografie a počítačová tomografie..
 • Identifikace patogeneticky významných odchylek v hladině hormonů a poruch minerálního metabolismu spojených s menopauzou a postmenopauzálním obdobím. K tomu lze předepsat testy na estrogen, paratyroidní hormon, kalcitonin, hormony štítné žlázy, vitamin D, aby se stanovila hladina vápníku a fosforu v ranní moči a v krevním séru..
 • Hodnocení povahy kostního metabolismu a aktivity procesu kostní resorpce. V tomto případě působí jako biochemické markery osteokalcin, kostní alkalická fosfatáza, pyridinolin, oxypronolin a řada dalších sloučenin. Ale taková diagnóza se v každodenní klinické praxi používá jen zřídka..
 • Vyloučení jiných příčin osteoporózy. K tomu lze přiřadit studie k posouzení stavu gastrointestinálního traktu, aktivity stávajících systémových onemocnění, funkce ledvin a dalších..

Co s tím dělat

V každodenní klinické praxi bohužel často dochází k situaci, kdy ani po potvrzení již dokončené zlomeniny osteoporózy pacient nedostává žádnou terapii. To je spojeno s pokračováním progrese patologického procesu, nedostatečnou regenerací poškozené kosti, opakovanými zlomeninami.

Dobře zvolená léčba osteoporózy během menopauzy však může zlepšit procesy remodelace kostí, snížit bolestivý syndrom pacientky a rozšířit její motorické schopnosti. Proto by měla být léčba prováděna u všech žen s potvrzenou diagnózou a ještě předtím, než se u nich vyvinou komplikace. Tato taktika slouží k prevenci zdravotního postižení a pomáhá udržovat sociální nezávislost starších pacientů (při absenci jiných důvodů bezmocnosti).

Který lékař léčí osteoporózu během menopauzy?

Ortoped, traumatolog, endokrinolog, revmatolog může provést vyšetření a předepsat adekvátní terapii; kromě toho je nutná konzultace s gynekologem. V tomto případě je základem léčby předepisování léků, všechny ostatní metody jsou pomocné povahy. Léky používané při osteoporóze s menopauzou mohou patřit do různých farmakologických skupin. Jejich vzájemná kombinace je často nutná k ovlivnění různých vazeb patogeneze.

Hlavní oblasti léčby menopauzální osteoporózy:

 • Hormonální substituční léčba. Provádí se dlouhodobě s nízkými dávkami estrogenů v kombinaci s progestiny nebo léky s látkami přírodního původu podobnými estrogenu. Ale po amputaci nebo exstirpaci dělohy stačí monoterapie estrogenem..
 • Použití jiných antiresorpčních látek: bisfosfonáty a kalcitoniny.
 • Užívání aktivních metabolitů vitaminu D, které v rámci komplexní terapie pomáhá omezit úbytek kostní hmoty, zlepšit regenerační procesy po zlomeninách a dokonce postupně zvyšovat kostní minerální hustotu.
 • Využití finančních prostředků, které zlepšují proces osteosyntézy. Patří mezi ně fluoridy, růstový hormon, androgeny, anabolické steroidy. Tato terapie se používá jen zřídka..
 • Použití osteochinu (ipriflavonu) je bylinný přípravek, který má jasný analgetický účinek a může mít příznivý účinek na rovnováhu osteosyntézy a osteoresorpce.

Tradičně jsou pro osteoporózu předepisovány doplňky vápníku, i když klinický účinek takové monoterapie je poměrně nízký. Mohou být žádané, když je proces osteosyntézy aktivován pod vlivem jiných patogenetických látek. Současně by se však nemělo zapomínat na častý nežádoucí účinek ve formě tendence k ukládání solí v močových cestách..

Jak se vyhnout osteoporóze při menopauze

Prevence osteoporózy v menopauze zahrnuje:

 1. Včas začala racionální substituční léčba estrogeny. Příjem těchto prostředků je uveden v prvních 5-10 letech postmenopauzálního období. Estrogeny jsou klíčové a účinné léky k prevenci menopauzální osteoporózy.
 2. Adekvátní výživa pro zajištění dostatečného příjmu vitamínů, základních minerálů (zejména vápníku a fosforu), bílkovin.
 3. Dávkovaná pravidelná fyzická aktivita, cvičební terapie.
 4. Včasná náprava dalších endokrinních poruch.
 5. Dostatečné vystavení slunci a v případě potřeby užívání přípravků vitaminu D v profylaktických dávkách.
 6. Odmítnutí špatných návyků.

Osteoporóza je velmi častý stav. A i když její diagnóza nepředstavuje významné obtíže, míra detekce této patologie zůstává velmi nízká, zejména v raných preklinických stadiích onemocnění. To je způsobeno nedostatkem kostní denzitometrie, pokud jde o povinné klinické vyšetření žen prožívajících menopauzu, a nízkým doporučením pacientů pro tuto studii. Ale s včasně zahájenou profylaxí je možné nejen zabránit vzniku zlomenin, ale výrazně zlepšit stav kostí i při již zahájeném osteoporotickém procesu.

O nemoci a mechanismu jejího výskytu v klimakterickém období

Síla kostí je dána minerály, z nichž první je vápník. Jeho příjem a retence v tkáních závisí na správnosti metabolických procesů, do značné míry řízených hormony. Puberta u dívek neznamená pouze vývoj reprodukčního systému. V tomto časovém intervalu kosti aktivně rostou.

Jak mladé ženy stárnou, stabilní, i když cyklicky se měnící složení hormonů, udržuje sílu tkáně. Koneckonců, některé kostní buňky mají estrogenové receptory. Tato sada látek poskytuje schopnost absorbovat a ukládat vápník.

Osteoporóza je diagnostikována pozdě v menopauze. Proces ztráty vápníku a oslabení kostní struktury však existuje od počáteční fáze. To potvrzují i ​​lékařské statistiky, které ukazují na většinu jejich úrazů u žen ve věku 45 let a starších..

Bolest v děloze může mít různé příčiny. Ve většině případů se příznak objevuje před a po menstruaci. Každá žena zažije podobné bolesti alespoň jednou v životě. Toto znamení však často naznačuje nejen přirozené procesy v reprodukčním orgánu ženy během menstruace.