Je možné navštívit gynekologa během menstruace a jak se připravit na vyšetření

S nástupem menstruace by návštěva gynekologa měla být zlatým pravidlem pro každou ženu. Rutinní kontroly by měly být prováděny, i když neexistují žádné zvláštní stížnosti. Co kdyby se schůzka s odborníkem shodovala s měsíční? Otázky o tom, jak probíhá standardní schůzka, je možné jít ke gynekologovi během menstruace a jak se na takovou návštěvu připravit, zvážíme v tomto článku na našem webu.

Proč potřebujete pravidelné gynekologické vyšetření

Jednorázové roční vyšetření ve specializovaných gynekologických centrech nebo na běžných klinikách je povinné. Je však lepší, když se takové preventivní návštěvy provádějí dvakrát ročně. K čemu to je? Ne mnoho dam ví, že většina onemocnění reprodukčního systému v raných stádiích je pasivních a může je určit pouze odborník. V průběhu času se mohou objevit nepříjemné pocity, nepohodlí, bolest na hrudi a dolní části břicha, podezřelý výtok. Ale jsou to jen důsledky. Důvody vzniku nepříjemných příznaků lze diagnostikovat a vyléčit mnohem dříve, pokud jste pravidelně vyšetřováni a provádíte standardní testy. Proto je těžké argumentovat o důležitosti těchto vyšetření..

Co potřebujete vědět při návštěvě gynekologa

Mnoho dám, zejména mladých dívek a panen, se bojí nebo je v rozpacích navštěvovat předporodní kliniky. Ale v celém civilizovaném světě jsou odsouzeni pouze ti, kteří sami sebe a své zdraví neléčí bez náležité pozornosti. Proto je dnes návštěva specializovaných odborníků správná a módní. A takový trend je dobrá zpráva..

Jaké je standardní gynekologické vyšetření

Vše začíná neformálním rozhovorem. Lékař shromáždí primární informace o pacientovi a prozkoumá kartu, pokud existuje. Při standardním postupu odborník určitě zjistí důvod návštěvy, zajímá se o dobu menstruace, její pravidelnost.

Při absenci průkazu nebo jiných dokladů je lékař povinen se zeptat na minulé nemoci, ukončení těhotenství, operace, těhotenství a porod, užívané léky atd. Všechny informace, které žena poskytne lékaři, jsou přísně důvěrné, protože něco je zadrženo nebo utajeno lékař nepotřebuje. A také se nebojte a nebojte se klást otázky. Seznam lze předem připravit, aby vám během návštěvy nic neuniklo.

Standardní kontrolu lze rozdělit do pěti hlavních fází:

Obecná kontrola

Nejprve lékař vyšetří hrudník, změří výšku a váhu, vyhodnotí stav pokožky.

Gynekologické vyšetření pomocí speciálních zrcadel

Tato a další fáze vyšetření se provádějí na gynekologickém křesle. Když se provádí, do vagíny se vloží speciální dilatátor, aby lékař mohl lépe prozkoumat stav orgánů. Proto je lepší před takovým postupem vyprázdnit střeva a močový měchýř. V této fázi, pokud je to nutné, může lékař odebrat nátěry k analýze. A také lékař musí vyšetřit a vyhodnotit:

 • celkový stav vaginální sliznice;
 • přítomnost eroze děložního čípku;
 • výtok, jmenovitě jejich vůně, barva a konzistence.

Video kolposkopie

Postup kontroly pomocí speciálního zařízení. V této fázi musí lékař zkontrolovat a zkontrolovat stav epitelu stěn dělohy a pochvy, jakož i celkový stav těchto orgánů. Tento postup je naprosto bezbolestný a neměli byste se ho bát..

Bimanuální (palpační) vyšetření

Toto je ruční zkoumání dělohy a přívěsků. V této fázi lékař sleduje a kontroluje dotykem velikost a umístění dělohy, vejcovodů, vaječníků.

Ultrazvuková procedura

Tato fáze je volitelná a žena ji může projít podle libosti nebo podle pokynů lékaře. Krevní test lze provést za stejných podmínek. Zjistěte, zda lze během menstruace provést ultrazvuk.

Pokud dívka není sexuálně aktivní, neprovádí se vyšetření pomocí zrcadel a video kolposkopie. Lékař může provést obecné, bimanuální vyšetření, může odebrat biologický materiál k analýze, předepsat transabdominální ultrazvukové vyšetření a poskytnout doporučení pro obecný krevní test.

Diagnostika a léčba se provádí na základě průzkumu, vyšetření, výsledků testů a ultrazvuku.

Jak se připravit na vaši návštěvu

Plánované gynekologické vyšetření je pro ženu jednoduchý a bezbolestný zákrok. Vyžaduje to však také určitou přípravu. Je možné podstoupit lékařskou prohlídku během menstruace? I když se to nedoporučuje, existují situace, kdy je takové vyšetření nutné. A pak se objeví určité nuance. Obecná doporučení pro návštěvu lékaře v kterémkoli období cyklu však zůstávají stejná:

 1. Aby se vyloučily bolestivé pocity během palpace (palpace), měl by pacient před návštěvou vyprázdnit střeva a močový měchýř. Pamatujte však, že při transabdominálním ultrazvuku musí být močový měchýř plný.
 2. Před návštěvou se musíte umýt bez použití antibakteriálního mýdla a jiné kosmetiky, aby nedošlo k narušení vaginální mikroflóry, a tím ke zkreslení výsledků testu. Je také nutné epilovat a obléknout si čisté spodní prádlo..
 3. Je nutné vyloučit použití intimních deodorantů a také ne sprchovat.
 4. Den před návštěvou byste se měli zdržet pohlavního styku. Zvláště nechráněné. Zbytky spermatu nebo maziva v pochvě mohou také zkreslit výsledky vyšetření a testů.
 5. Před návštěvou by žena neměla jíst potraviny, které mohou způsobit tvorbu plynu. Rovněž je vyloučena konzumace alkoholu.
 6. Pokud pacient podstupuje léčbu antibiotiky, antifungálními nebo hormonálními léky, měla by být návštěva gynekologa odložena o dva týdny po ukončení užívání. Jinak mohou být výsledky rozmazání také nespolehlivé..

V jaké době cyklu je lepší navštívit gynekologa

Již bylo zmíněno, že odpověď na otázku, zda je možné jít ke gynekologovi s menstruací a zda je možné během menstruace provést nátěr, bude negativní. To je způsobeno skutečností, že většinu informací o zdraví ženy získá lékař během vizuální prohlídky. Menstruační krev znemožňuje tuto diagnózu, protože:

 • neumožní vám získat věrohodný test na přítomnost infekce;
 • ztěžuje získání nátěrů pro analýzu mikroflóry;
 • znemožňuje posouzení vaginální leucorrhoea;
 • ztěžuje provádění biocenózy (integrity epiteliální integumenty) pochvy;
 • zasahuje do analýzy na přítomnost atypických buněk - studie, která je zaměřena na identifikaci rakovinných buněk.

Palpace během menstruace, zejména v prvních dnech, může být bolestivá a neposkytne správnou diagnózu stavu ženského reprodukčního systému. Může také vést ke zvýšenému krvácení..

Inspekce se zrcadly během kritických dnů je také nežádoucí. Věc je, že po dobu menstruace se děložní čípek mírně otevírá, aby se lépe uvolnilo krvavé vypouštění..

Provádění vaginálního vyšetření zvyšuje riziko infekce přímo do dělohy z gynekologických nástrojů, které byly kontrolovány kůží nebo sliznicemi.

Návštěva gynekologa v předvečer nástupu menstruace se také nedoporučuje. Během tohoto období se ženské tělo aktivně připravuje na nadcházející proces: mění se hormonální pozadí, orgány se plní krví, může se objevit otok a zvýšená leucorrhoea. Na pozadí hormonálních změn může být žena podrážděná nebo úzkostná a další stres, například návštěva gynekologa, pouze zvýší již tak silnou psychickou zátěž..

Je možné jít k mému gynekologovi poslední den menstruace?

Mnoho odborníků doporučuje zdržet se takové návštěvy, protože ženské tělo se bude zotavovat ještě několik dní. Během této doby se reprodukční systém a hormonální pozadí úplně vrátí do normálu. Proto při výběru, kdy je lepší navštívit gynekologa: před nebo po menstruaci, je lepší naplánovat takovou cestu 3-5 dní po nich. Pouze v tomto případě bude žena schopna získat nejúplnější a nejpravděpodobnější obrázek o svém zdraví..

Když nelze odložit návštěvu gynekologa

Zjistili jsme, že při výběru, který den cyklu je lepší jít na vyšetření ke gynekologovi, je lepší naplánovat cestu na 3. až 5. den cyklu, vzhledem k tomu, že první den cyklu je obdobím konce menstruace. Neměli byste se zdržet návštěvy před nebo během menstruace, protože to neumožňuje provést úplné vyšetření. Existuje však řada případů, kdy může být návštěva gynekologa velmi důležitá a nelze ji nijak odložit. Tato vyšetření se provádějí ze zdravotních důvodů. Během menstruace můžete jít na vyšetření ke gynekologovi, v takových případech:

 1. Žena porušuje délku menstruačního toku. Menstruace je považována za normu, která trvá 3 až 5 dní. Pokud krvácení trvá 10 dní nebo déle, měla by se žena rozhodně poradit s odborníkem.
 2. Nadměrné vylučování se do konce období nesnižuje nebo je množství pro ženu atypické.
 3. Během menstruace je pozorováno prudké zhoršení celkového zdraví: závratě, nevolnost, silná slabost, halucinace, ztráta vědomí, silná bolest v dolní části břicha, prodloužené zvýšení teploty (38 * C a více).
 4. Krvácení se objevilo předčasně a předcházelo mu těhotenství nebo potrat.
 5. Existuje ostrý nepříjemný zápach nebo další výtok, který má jinou barvu a konzistenci, stejně jako pálení nebo svědění.

Pokud se objeví některý z výše uvedených příznaků, musí žena okamžitě, bez čekání na konec menstruace, konzultovat gynekologa. Specialista nemá právo odmítnout vyšetření.

V jaký den byste měli jít ke gynekologovi, pokud dojde ke zpoždění?

Pokud zpoždění trvá déle než 5 dní, není nutné jít k lékaři, pokud nedojde k narušení fungování těla nebo zhoršení zdraví. Nedostatek regulace není porušením, pokud je způsobeno předchozí akutní respirační infekcí, stresovými situacemi nebo změnou klimatu. K vyloučení cesty k lékaři z důvodu možného těhotenství bude stačit výslovný test. Pro přesnější diagnózu se doporučuje použít obzvláště citlivé testy, které mohou určit těhotenství již ve 2. – 3. Den absence regulace..

Po kolika dnech zpoždění musíte jít k lékaři, pokud je výsledek testu pozitivní?

Aby žena získala potvrzení o početí, měla by si domluvit schůzku nejdříve 20. den zpoždění. Po odběru krve na hCG bude lékař schopen s jistotou diagnostikovat těhotenství. Před tímto obdobím nebude ultrazvuk schopen určit přítomnost plodu.

Žena by se měla rozhodnout, který den cyklu je lepší jít na vyšetření ke gynekologovi sama, počínaje vlastní pohodou. Pokud nejsou žádné stížnosti, není nutné plánované vyšetření gynekologem během menstruace, protože komplikují práci lékaře. Je lepší navštívit gynekologa 3-5 dní po skončení kritických dnů. Do této doby se reprodukční systém ženy vrátí do normálního pracovního rytmu..

Je možné jít ke gynekologovi během menstruace

Návštěva ženského lékaře je povinný postup, který se koná dvakrát ročně. Pravidelné návštěvy lékaře pomohou identifikovat zánět a patologii v raných fázích. Ne všechny dámy vědí, zda je možné jít během menstruace ke gynekologovi a v jakých případech stojí za to odložit událost na lepší den. Aby plánovaná kontrola proběhla bez problémů, je důležité pochopit, jak se všechno děje a co hrozí.

Podstata procesu

Menstruace je pravidelný cyklus, během kterého je vyloučena výstelka dělohy. Krvavý výtok různé intenzity vychází během 4–7 dnů. Rutinní vyšetření gynekologem zahrnuje studium stavu genitálií a hledání zánětu, novotvarů. Všechny manipulace se provádějí na speciální židli pomocí nástroje - zrcadla. V závislosti na fyziologických charakteristikách pacienta existují tři typy procedur:

 1. Standard. Pokud mladá dáma vede aktivní sexuální život, provádí se průzkum ve vagině. Lékař cítí orgány prsty, předepisuje testy a provádí nátěr.
 2. Panny. U dívek, které neznali muže, prochází vyšetření konečníkem.
 3. Ženy rodící. Postup se od standardu liší pouze velikostí zrcadla.

Než zjistíte, zda můžete jít s gynekologem s menstruací, musíte pochopit, jak se všechno děje. Lékař vyšetřuje a hodnotí stav reprodukčního systému pomocí palpace, ultrazvuku a laboratorních testů. Specialista zkoumá strukturu pochvy a děložního čípku, věnuje pozornost výtoku (barva a vůně, struktura a intenzita). Při palpaci se určuje poloha pánevních orgánů.

Pro vyšetření vaginální mikroflóry je předepsán nátěr. Pokud existují podezření, pošle odborník na ultrazvukové vyšetření reprodukčního systému nebo doporučí darovat krev a moč pro testy. Lékař musí plně představovat klinický obraz, proto kontroluje nejmenší patologie, zánětlivé procesy.

Důvody zákazu

Ženy se často vyhýbají rutinním vyšetřením v běžných dnech a neví, zda je možné navštívit gynekologa během menstruace. Dámy se při vyšetření cítí nepříjemně a postup způsobuje psychické nepohodlí. Existují faktory, kvůli kterým se v kritických dnech neoplatí navštívit odborníka..

 1. Citlivost dělohy. Jakýkoli nepříjemný pohyb je doprovázen nepříjemnými pocity.
 2. Bolest. Pokud je začátek cyklu doprovázen křečemi, pak manipulace lékaře způsobí další utrpení..
 3. Infekce. Během menstruace se děložní čípek otevírá, aby očistil zbytky sliznice, takže dovnitř se mohou snadno dostat bakterie.
 4. Podrážděnost. Kvůli účinkům hormonů jsou ženy v nafouknutém stavu..

Samotní lékaři často odmítají přijímat pacienty. Pokud dáma neví, zda ji gynekolog během menstruace vyšetřuje, je lepší událost odložit na lepší čas. Odborník je povinen posoudit stav genitálií a přítomnost krve komplikuje manipulaci. Lékař nevidí konzistenci výtoku a rozmazává. Přítomnost cizích inkluzí zkresluje výsledek výzkumu.

K získání úplného klinického obrazu jsou nutné testy. Během menstruace prochází ženské tělo transformací, která mění chemické složení plazmy. Podle fyziologických charakteristik cyklu děloha mění své umístění. Všechny akce nepovedou k žádnému výsledku a budete muset událost opakovat znovu.

Aby postup proběhl hladce, je lepší vyšetření odložit na konec kritických dnů. Doporučená doba je považována za 10. den začátku cyklu a třetí týden bude pro pacienta a lékaře nejvhodnější..

Sekrece ustávají a orgány se vracejí do své přirozené polohy..

Nouzová návštěva

Existují situace, kdy kontrolu u odborníka nelze odložit. Jakékoli zpoždění má negativní dopad na zdraví a je velmi nebezpečné. Neměli byste odkládat návštěvu gynekologické ordinace s hojným výtokem, který se nezastaví déle než deset dní. Rovněž netolerují silné bolesti břicha, dolní části zad a slabosti, ale domluví se s lékařem.

Žena by měla být upozorněna tělesnou teplotou +38 stupňů a více. Tělo prochází zánětlivými procesy charakterizovanými výskytem tepla. Zápach a nepřirozená barva krve nejsou normou. Takové příznaky jsou vlastní infekcím, jejichž léčba je nejbezpečnější v počátečních fázích. Svědění a pálení v genitáliích naznačují přítomnost alergické reakce. Tvrdost a bolest v mléčných žlázách jsou považovány za nebezpečné..

Pokud nastala podobná situace, nemůžete dlouho přemýšlet o tom, zda je možné jít ke gynekologovi s menstruací. Specialista je informován o všech zjištěných problémech a jsou popsány příznaky.

Lékař zkontroluje stav genitálií, výtoku a pošle jej na testy nebo ultrazvuk. Chcete-li předepsat účinnou léčbu, musíte rychle stanovit správnou diagnózu..

Přípravné postupy

Pokud potřebujete v kritických dnech navštívit lékaře, nemusíte se bát a zažívat psychologické nepohodlí. Lékařská péče je důležitější než komplexy a rozpaky. Před odchodem do nemocnice se musí osprchovat, umýt a převléknout do čerstvého. Abyste nezvýšili vypouštění, nemůžete plavat v horké vodě nebo dlouho ležet v koupelně.

Odborníci doporučují předem vyprázdnit střeva a močový měchýř. Sprchování porušuje mikroflóru pochvy a parfémy a osvěžovače pro intimní místa mohou ovlivnit výsledky testů, proto je zakázáno.

Antibakteriální látky narušují klinický obraz. Pacienti užívající antibiotika by měli přestat užívat léky a odložit návštěvu lékaře o týden.

Den před návštěvou kanceláře nemůžete mít vaginální sex, zvláště pokud nejste chráněni kondomem. Během pohlavního styku zůstává na sliznici zarudnutí a mikroodření, což mění celkový obraz. Do výtoku se dostávají také zbytky spermatu, což ovlivňuje konečné diagnostické údaje..

Vyšetření ženským lékařem je postup, který musí podstoupit všechny dámy. Pokud pacienti neví, zda je možné navštívit gynekologa s menstruací, stojí za to posoudit jejich stav. I sebemenší negativní změny v těle vyžadují odbornou radu.

Je možné jít během menstruace ke gynekologovi - na čem spočívá zákaz

Žena by měla navštívit gynekologa dvakrát ročně, i když se s ničím nebojí. Je nutné provést gynekologické vyšetření, aby se ujistil, že neexistují žádné patologie, stanovit diagnózu s alarmujícími příznaky, vybrat antikoncepci, určit těhotenství. Ženy mají mnoho důvodů pro návštěvu specialisty. Zároveň všichni pravděpodobně slyšeli, že by gynekologické vyšetření mělo být prováděno bez menstruace. Návštěva lékaře musí být naplánována před jejich koncem. Proč? Mohu během menstruace jít ke gynekologovi? Jak kritické dny stojí v cestě?

Gynekologické vyšetření - podstata procesu

U žen od dospívání začíná návštěva gynekologa. Přesně od okamžiku, kdy začaly kritické dny.

 • Vyšetřování panen se provádí poněkud odlišně než u dívek, které vedou aktivní životní styl. Lékař položí otázku z nějakého důvodu a samozřejmě ne kvůli zájmu: „Jste sexuálně aktivní?“ gynekologické vyšetření se provádí na židli. Lékař strčí prst do konečníku a cítí genitálie. Pokud dívky nemají žádné stížnosti, gynekolog nenašel nic podezřelého, tím proces končí.
 • Gynekologické vyšetření dívek, které jsou sexuálně aktivní, se provádí v pochvě samotné. Lékař používá speciální zrcadlo. Cítí genitálie prsty. Pokud má lékař něco podezření, pacient má stížnosti, specialista si vezme stěr, předepíše krevní testy, testy moči, ultrazvukové vyšetření.
 • U žen po porodu se gynekologické vyšetření nijak neliší od předchozí kategorie pacientek. Je to jen to, že zrcadla jsou použita o něco větší..

Gynekologické vyšetření žen tedy spočívá ve vizuálním posouzení stavu genitálií pomocí palpace, laboratorních testů a ultrazvuku. Lékař sleduje stav pochvy, konzistenci, vůni, barvu výtoku, jejich množství, zkoumá děložní čípek. Při palpaci určuje gynekolog polohu vaječníků, trubiček, děložního čípku. Na konci gynekolog provede nátěr na vaginální mikroflóru a určí infekci.

Jak kritické dny brání lékaři

Kromě skutečnosti, že se žena bude v kritických dnech cítit nepříjemně při vyšetření v ordinaci odborníka, způsobí zákrok také fyzické nepohodlí. Proto je nutné po ukončení menstruace jít ke gynekologovi ze 2 důvodů.

Nepohodlí pro ženu

 • Během kritických dnů je děloha extrémně citlivá. Instrumentální vyšetření může poškodit sliznici jeho povrchu.
 • Menstruace je bolestivá. Stejné manipulace odborníkem během vyšetření způsobí ženě další bolest..
 • Během kritických dnů se děložní čípek mírně otevírá, aby očistil zbytky endometria a uvolnil krev. To zvyšuje riziko infekce v děloze..

Tyto argumenty již stačily na to, aby žena odložila cestu až na konec kritických dnů. Kromě toho je nutné po ukončení menstruace jít na vyšetření ke gynekologovi z několika dalších důvodů..

Nepohodlí pro odborníka

 • Během vyšetření musí lékař vyšetřit genitálie, posoudit jejich stav. Přítomnost menstruačního toku neumožňuje plně to provést. Zvláště pokud je vaše menstruace v plném proudu.
 • Během menstruace je nemožné, aby gynekolog posoudil konzistenci, barvu a zápach výtoku, který je přítomen ve většině cyklu. Krev všechno vybarví. Během menstruace navíc gynekolog nemůže odebrat nátěr sekretů pro analýzu vaginální mikroflóry, přítomnost infekce. Přítomnost krve zkreslí výsledek.
 • Gynekolog s menstruací nebude schopen získat pravdivý obraz o stavu celého těla ženy jako celku pomocí klinických testů krve a moči. Během menstruace prochází ženské tělo mnoha změnami. To se odráží v chemickém složení krve. Výsledek analýzy bude určitě nepravdivý nebo pochybný. V zásadě lze provést analýzu moči. Žena by měla odebrat část moči podle pravidel nebo ji odebrat katétrem. Specialisté se však uchylují k poslední možnosti, jako k poslední možnosti.
 • Není možné, aby gynekolog přesně určil polohu genitálií během menstruace, protože během tohoto období děloha mění své umístění podle fyziologických požadavků během menstruace.

Jít k gynekologovi s menstruací je tedy prostě zbytečné, pokud to není naléhavě nutné. Odborníci doporučují to udělat 4-5 dní po skončení menstruačního cyklu..

Nouzová návštěva gynekologa s menstruací

Existují situace, kdy je prostě nutné navštívit gynekologa s menstruací. Navíc je nemožné váhat navštívit jeho kancelář..

 • Abnormálně silný menstruační tok;
 • Velká slabost během menstruace;
 • Prodloužené krvácení;
 • Krvavý výboj různé intenzity nezastaví celý cyklus;
 • Teplota těla vzrostla o více než 38 stupňů Celsia;
 • Objevila se nepřirozená barva;
 • Přítomný nepříjemný páchnoucí zápach;
 • Je pozorováno svědění, pálení genitálií;
 • V oblasti břicha, dolní části zad jsou bolesti jiné povahy.

Pokud taková situace nastane, je prostě nutné jít během menstruace ke gynekologovi. Specialista si nejprve vyslechne stížnosti a zjistí obecný obraz. Provede vyšetření genitálií a sekrecí. Ocení intenzitu, barvu, vůni. Cítí genitálie pro novotvary. Pokud existuje podezření na infekci, pošle nátěr k analýze. V případě nouze je zapomenuto na jakékoli nepohodlí pro pacienta a odborníka. Je nutné zjistit příčinu patologie, stanovit správnou diagnózu, předepsat účinnou léčbu.

Není nadarmo, aby ženy chodily na vyšetření dvakrát ročně. Protože mnoho gynekologických onemocnění je v první fázi asymptomatických. Objeveno náhodou při příští návštěvě kanceláře. Právě detekce patologií v počáteční fázi umožňuje rychlou účinnou léčbu, která pacientům ušetří komplikace a nepříjemné následky.

Recenze pacientů po návštěvě lékaře během menstruace

Olga:

"Stanovili jsme komisi pro práci." Na to všechno byl přidělen určitý den. Celý tým obešel nemocnici. Moje menstruace právě začala. Doktor mě nevyšetřil, jakmile uviděl podložku. Řekl, že přijde týden po maturitě! “

Karina:

"Obecně platí, že pokud návštěva není tak naléhavá, můžete počkat." I když lékař souhlasí s vyšetřením, všechny testy, nátěry budou muset být znovu provedeny, když je po všem. Proč obtěžovat sebe a lékaře. Nemoc nebude určovat, nebudou předepisovány antikoncepční prostředky, spirála nebude doručena. Proč k němu v těchto dnech? “

Kontroluje gynekolog během menstruace

Žena by měla navštívit gynekologa dvakrát ročně, i když se s ničím nebojí. Je nutné provést gynekologické vyšetření, aby se ujistil, že neexistují žádné patologie, stanovit diagnózu s alarmujícími příznaky, vybrat antikoncepci, určit těhotenství. Ženy mají mnoho důvodů pro návštěvu specialisty. Zároveň všichni pravděpodobně slyšeli, že by gynekologické vyšetření mělo být prováděno bez menstruace. Návštěva lékaře musí být naplánována před jejich koncem. Proč? Mohu během menstruace jít ke gynekologovi? Jak kritické dny stojí v cestě?

Gynekologické vyšetření - podstata procesu

U žen od dospívání začíná návštěva gynekologa. Přesně od okamžiku, kdy začaly kritické dny.

 • Vyšetřování panen se provádí poněkud odlišně než u dívek, které vedou aktivní životní styl. Lékař položí otázku z nějakého důvodu a samozřejmě ne kvůli zájmu: „Jste sexuálně aktivní?“ gynekologické vyšetření se provádí na židli. Lékař strčí prst do konečníku a cítí genitálie. Pokud dívky nemají žádné stížnosti, gynekolog nenašel nic podezřelého, tím proces končí.
 • Gynekologické vyšetření dívek, které jsou sexuálně aktivní, se provádí v pochvě samotné. Lékař používá speciální zrcadlo. Cítí genitálie prsty. Pokud má lékař něco podezření, pacient má stížnosti, specialista si vezme stěr, předepíše krevní testy, testy moči, ultrazvukové vyšetření.
 • U žen po porodu se gynekologické vyšetření nijak neliší od předchozí kategorie pacientek. Je to jen to, že zrcadla jsou použita o něco větší..

Gynekologické vyšetření žen tedy spočívá ve vizuálním posouzení stavu genitálií pomocí palpace, laboratorních testů a ultrazvuku. Lékař sleduje stav pochvy, konzistenci, vůni, barvu výtoku, jejich množství, zkoumá děložní čípek. Při palpaci určuje gynekolog polohu vaječníků, trubiček, děložního čípku. Na konci gynekolog provede nátěr na vaginální mikroflóru a určí infekci.

Jak kritické dny brání lékaři

Kromě skutečnosti, že se žena bude v kritických dnech cítit nepříjemně při vyšetření v ordinaci odborníka, způsobí zákrok také fyzické nepohodlí. Proto je nutné po ukončení menstruace jít ke gynekologovi ze 2 důvodů.

Nepohodlí pro ženu

 • Během kritických dnů je děloha extrémně citlivá. Instrumentální vyšetření může poškodit sliznici jeho povrchu.
 • Menstruace je bolestivá. Stejné manipulace odborníkem během vyšetření způsobí ženě další bolest..
 • Během kritických dnů se děložní čípek mírně otevírá, aby očistil zbytky endometria a uvolnil krev. To zvyšuje riziko infekce v děloze..

Tyto argumenty již stačily na to, aby žena odložila cestu až na konec kritických dnů. Kromě toho je nutné po ukončení menstruace jít na vyšetření ke gynekologovi z několika dalších důvodů..

Nepohodlí pro odborníka

 • Během vyšetření musí lékař vyšetřit genitálie, posoudit jejich stav. Přítomnost menstruačního toku neumožňuje plně to provést. Zvláště pokud je vaše menstruace v plném proudu.
 • Během menstruace je nemožné, aby gynekolog posoudil konzistenci, barvu a zápach výtoku, který je přítomen ve většině cyklu. Krev všechno vybarví. Během menstruace navíc gynekolog nemůže odebrat nátěr sekretů pro analýzu vaginální mikroflóry, přítomnost infekce. Přítomnost krve zkreslí výsledek.
 • Gynekolog s menstruací nebude schopen získat pravdivý obraz o stavu celého těla ženy jako celku pomocí klinických testů krve a moči. Během menstruace prochází ženské tělo mnoha změnami. To se odráží v chemickém složení krve. Výsledek analýzy bude určitě nepravdivý nebo pochybný. V zásadě lze provést analýzu moči. Žena by měla odebrat část moči podle pravidel nebo ji odebrat katétrem. Specialisté se však uchylují k poslední možnosti, jako k poslední možnosti.
 • Není možné, aby gynekolog přesně určil polohu genitálií během menstruace, protože během tohoto období děloha mění své umístění podle fyziologických požadavků během menstruace.

Jít k gynekologovi s menstruací je tedy prostě zbytečné, pokud to není naléhavě nutné. Odborníci doporučují to udělat 4-5 dní po skončení menstruačního cyklu..

Nouzová návštěva gynekologa s menstruací

Existují situace, kdy je prostě nutné navštívit gynekologa s menstruací. Navíc je nemožné váhat navštívit jeho kancelář..

 • Abnormálně silný menstruační tok;
 • Velká slabost během menstruace;
 • Prodloužené krvácení;
 • Krvavý výboj různé intenzity nezastaví celý cyklus;
 • Teplota těla vzrostla o více než 38 stupňů Celsia;
 • Objevila se nepřirozená barva;
 • Přítomný nepříjemný páchnoucí zápach;
 • Je pozorováno svědění, pálení genitálií;
 • V oblasti břicha, dolní části zad jsou bolesti jiné povahy.

Pokud taková situace nastane, je prostě nutné jít během menstruace ke gynekologovi. Specialista si nejprve vyslechne stížnosti a zjistí obecný obraz. Provede vyšetření genitálií a sekrecí. Ocení intenzitu, barvu, vůni. Cítí genitálie pro novotvary. Pokud existuje podezření na infekci, pošle nátěr k analýze. V případě nouze je zapomenuto na jakékoli nepohodlí pro pacienta a odborníka. Je nutné zjistit příčinu patologie, stanovit správnou diagnózu, předepsat účinnou léčbu.

Není nadarmo, aby ženy chodily na vyšetření dvakrát ročně. Protože mnoho gynekologických onemocnění je v první fázi asymptomatických. Objeveno náhodou při příští návštěvě kanceláře. Právě detekce patologií v počáteční fázi umožňuje rychlou účinnou léčbu, která pacientům ušetří komplikace a nepříjemné následky.

Recenze pacientů po návštěvě lékaře během menstruace

Olga:

"Stanovili jsme komisi pro práci." Na to všechno byl přidělen určitý den. Celý tým obešel nemocnici. Moje menstruace právě začala. Doktor mě nevyšetřil, jakmile uviděl podložku. Řekl, že přijde týden po maturitě! “

Karina:

"Obecně platí, že pokud návštěva není tak naléhavá, můžete počkat." I když lékař souhlasí s vyšetřením, všechny testy, nátěry budou muset být znovu provedeny, když je po všem. Proč obtěžovat sebe a lékaře. Nemoc nebude určovat, nebudou předepisovány antikoncepční prostředky, spirála nebude doručena. Proč k němu v těchto dnech? “

Návštěva ženského lékaře je povinný postup, který se koná dvakrát ročně. Pravidelné návštěvy lékaře pomohou identifikovat zánět a patologii v raných fázích. Ne všechny dámy vědí, zda je možné jít během menstruace ke gynekologovi a v jakých případech stojí za to odložit událost na lepší den. Aby plánovaná kontrola proběhla bez problémů, je důležité pochopit, jak se všechno děje a co hrozí.

Podstata procesu

Menstruace je pravidelný cyklus, během kterého je vyloučena výstelka dělohy. Krvavý výtok různé intenzity vychází během 4–7 dnů. Rutinní vyšetření gynekologem zahrnuje studium stavu genitálií a hledání zánětu, novotvarů. Všechny manipulace se provádějí na speciální židli pomocí nástroje - zrcadla. V závislosti na fyziologických charakteristikách pacienta existují tři typy procedur:

 1. Standard. Pokud mladá dáma vede aktivní sexuální život, provádí se průzkum ve vagině. Lékař cítí orgány prsty, předepisuje testy a provádí nátěr.
 2. Panny. U dívek, které neznali muže, prochází vyšetření konečníkem.
 3. Ženy rodící. Postup se od standardu liší pouze velikostí zrcadla.

Než zjistíte, zda můžete jít s gynekologem s menstruací, musíte pochopit, jak se všechno děje. Lékař vyšetřuje a hodnotí stav reprodukčního systému pomocí palpace, ultrazvuku a laboratorních testů. Specialista zkoumá strukturu pochvy a děložního čípku, věnuje pozornost výtoku (barva a vůně, struktura a intenzita). Při palpaci se určuje poloha pánevních orgánů.

Pro vyšetření vaginální mikroflóry je předepsán nátěr. Pokud existují podezření, pošle odborník na ultrazvukové vyšetření reprodukčního systému nebo doporučí darovat krev a moč pro testy. Lékař musí plně představovat klinický obraz, proto kontroluje nejmenší patologie, zánětlivé procesy.

Důvody zákazu

Ženy se často vyhýbají rutinním vyšetřením v běžných dnech a neví, zda je možné navštívit gynekologa během menstruace. Dámy se při vyšetření cítí nepříjemně a postup způsobuje psychické nepohodlí. Existují faktory, kvůli kterým se v kritických dnech neoplatí navštívit odborníka..

 1. Citlivost dělohy. Jakýkoli nepříjemný pohyb je doprovázen nepříjemnými pocity.
 2. Bolest. Pokud je začátek cyklu doprovázen křečemi, pak manipulace lékaře způsobí další utrpení..
 3. Infekce. Během menstruace se děložní čípek otevírá, aby očistil zbytky sliznice, takže dovnitř se mohou snadno dostat bakterie.
 4. Podrážděnost. Kvůli účinkům hormonů jsou ženy v nafouknutém stavu..

Samotní lékaři často odmítají přijímat pacienty. Pokud dáma neví, zda ji gynekolog během menstruace vyšetřuje, je lepší událost odložit na lepší čas. Odborník je povinen posoudit stav genitálií a přítomnost krve komplikuje manipulaci. Lékař nevidí konzistenci výtoku a rozmazává. Přítomnost cizích inkluzí zkresluje výsledek výzkumu.

K získání úplného klinického obrazu jsou nutné testy. Během menstruace prochází ženské tělo transformací, která mění chemické složení plazmy. Podle fyziologických charakteristik cyklu děloha mění své umístění. Všechny akce nepovedou k žádnému výsledku a budete muset událost opakovat znovu.

Aby postup proběhl hladce, je lepší vyšetření odložit na konec kritických dnů. Doporučená doba je považována za 10. den začátku cyklu a třetí týden bude pro pacienta a lékaře nejvhodnější..

Sekrece ustávají a orgány se vracejí do své přirozené polohy..

Nouzová návštěva

Existují situace, kdy kontrolu u odborníka nelze odložit. Jakékoli zpoždění má negativní dopad na zdraví a je velmi nebezpečné. Neměli byste odkládat návštěvu gynekologické ordinace s hojným výtokem, který se nezastaví déle než deset dní. Rovněž netolerují silné bolesti břicha, dolní části zad a slabosti, ale domluví se s lékařem.

Žena by měla být upozorněna tělesnou teplotou +38 stupňů a více. Tělo prochází zánětlivými procesy charakterizovanými výskytem tepla. Zápach a nepřirozená barva krve nejsou normou. Takové příznaky jsou vlastní infekcím, jejichž léčba je nejbezpečnější v počátečních fázích. Svědění a pálení v genitáliích naznačují přítomnost alergické reakce. Tvrdost a bolest v mléčných žlázách jsou považovány za nebezpečné..

Pokud nastala podobná situace, nemůžete dlouho přemýšlet o tom, zda je možné jít ke gynekologovi s menstruací. Specialista je informován o všech zjištěných problémech a jsou popsány příznaky.

Lékař zkontroluje stav genitálií, výtoku a pošle jej na testy nebo ultrazvuk. Chcete-li předepsat účinnou léčbu, musíte rychle stanovit správnou diagnózu..

Přípravné postupy

Pokud potřebujete v kritických dnech navštívit lékaře, nemusíte se bát a zažívat psychologické nepohodlí. Lékařská péče je důležitější než komplexy a rozpaky. Před odchodem do nemocnice se musí osprchovat, umýt a převléknout do čerstvého. Abyste nezvýšili vypouštění, nemůžete plavat v horké vodě nebo dlouho ležet v koupelně.

Odborníci doporučují předem vyprázdnit střeva a močový měchýř. Sprchování porušuje mikroflóru pochvy a parfémy a osvěžovače pro intimní místa mohou ovlivnit výsledky testů, proto je zakázáno.

Antibakteriální látky narušují klinický obraz. Pacienti užívající antibiotika by měli přestat užívat léky a odložit návštěvu lékaře o týden.

Den před návštěvou kanceláře nemůžete mít vaginální sex, zvláště pokud nejste chráněni kondomem. Během pohlavního styku zůstává na sliznici zarudnutí a mikroodření, což mění celkový obraz. Do výtoku se dostávají také zbytky spermatu, což ovlivňuje konečné diagnostické údaje..

Vyšetření ženským lékařem je postup, který musí podstoupit všechny dámy. Pokud pacienti neví, zda je možné navštívit gynekologa s menstruací, stojí za to posoudit jejich stav. I sebemenší negativní změny v těle vyžadují odbornou radu.

Za účelem prevence by za normálních okolností měla být návštěva gynekologa prováděna dvakrát ročně. Průzkum lze také provést naléhavě neplánovaně. Žena by si měla předem ujasnit, zda je možné navštívit gynekologa s menstruací, aby jí v budoucnu ušetřil čas. Nejlepší je podstoupit vyšetření před menstruací. To je způsobeno skutečností, že během kritických dnů se riziko vývoje infekčních procesů zvyšuje při průniku do pochvy. Kromě toho mohou být diagnostické výsledky výrazně zkresleny..

Doporučuje se pravidelně navštěvovat gynekologa

Jak probíhá gynekologické vyšetření?

Vlastnosti gynekologického vyšetření přímo závisí na věku pacientky. Diagnostický pokrok u různých žen je uveden v tabulce.

Vyšetření pannamiPři vyšetřování panen vloží lékař prst do zadního otvoru. V této době by dívka měla být na gynekologickém křesle. Stav ženských orgánů je tedy studován bez penetrace do pochvy. Pokud nejsou žádné stížnosti, zkouška končí.
U panen se nejčastěji doporučuje břišní ultrazvuk. Pokud neexistují žádné alternativní metody, je vyšetřování židle poslední možností.
Vyšetření u žen, které jsou sexuálně aktivníDívkám, které nejsou pannami, se doporučuje vyšetřit na gynekologickém křesle pomocí specializovaného zrcadla. Pokud existuje podezření na průběh patologického procesu, jsou ženám předepsány další studie. Lékař může odebrat výtěr z pochvy. Kromě toho musíte podstoupit test krve a moči..
Při studiu nedávného porodu se používají větší zrcadla. Vyšetření gynekologem umožňuje posoudit stav ženských orgánů a provést nátěr k určení přirozené mikroflóry.

Průzkum se provádí jak pro profylaxi, tak pro recepty. Při absenci patologií by měla být diagnostika prováděna 1-2krát ročně. To umožní včas zjistit vývoj patologických procesů a začít je eliminovat..

Pokud má lékař podezření na patologické změny, je pacientovi doporučeno:

 • Ultrazvuk reprodukčního systému;
 • kolposkopie;
 • CT nebo MRI;
 • obecná a biochemická analýza krve a moči.

Jedná se o standardní soubor studií, které umožní plně posoudit stav ženského reprodukčního systému. V případě potřeby budou dívce předepsána terapeutická opatření.

Návštěvu gynekologa lze v případě potřeby uskutečnit neomezeněkrát za krátkou dobu.

Když dívka potřebuje začít navštěvovat gynekologa

Každý zástupce nežného pohlaví by měl navštívit gynekologa. To by mělo být provedeno nejen v případě stížností, ale také pro prevenci. To umožní v počátečních fázích najít patologii a začít ji odstraňovat..

Poprvé by dívka měla jako teenagerka navštívit gynekologa

Poprvé by dívka měla jít k lékaři po první menstruaci. K tomu obvykle dochází ve věku 11–15 let. To vám umožní kontrolovat správnost puberty. V případě jakéhokoli porušení bude adolescentovi předepsána podpůrná terapie. Vyšetření se provádí v doprovodu matky.

Určitě navštivte gynekologickou ordinaci pro:

 • vaginální výtok, který je žlutý, zelený, načervenalý nebo bez zápachu;
 • silná bolest v dolní části břicha;
 • porušení menstruačního cyklu;
 • nedostatek úspěšného oplodnění navzdory aktivnímu sexuálnímu životu a odmítnutí používat antikoncepci;
 • svědění, pálení a otok genitálií;
 • těhotenství a plánování.

Musíte také vzít teenagera na kontrolu, pokud vaše menstruace začala před 11. rokem věku nebo ještě nezačala ve věku 15 let. To může být způsobeno jak individuálními charakteristikami, tak patologickými základními příčinami..

Po porodu musí žena nejprve navštívit lékaře 2 měsíce po narození dítěte. Předběžná schůzka s lékařem by měla proběhnout, když:

 • zvýšené krvácení;

Musíte jít ke gynekologovi kvůli bolesti břicha po porodu

 • bolestivý pocit v břišní dutině;
 • přítomnost hrudních hrudek.

Je možné jít ke gynekologovi během menstruace

Návštěva gynekologa v kritických dnech se velmi nedoporučuje. Je lepší odložit plánované vyšetření na jakýkoli den po skončení menstruace. To je způsobeno některými obtížemi, které vznikají při menstruaci..

V kritických dnech je vizualizace narušena kvůli velkému množství oddělené krve. Pohlavní orgány nelze vyšetřit podle očekávání. Je snadné přehlédnout pravděpodobnou erozi, která se při absenci včasné léčby zvrhne v rakovinový nádor.

V kritických dnech je nemožné provést nátěr k určení mikroflóry. To je nezbytné k vyvrácení nebo potvrzení průběhu infekčního procesu. Jedná se zejména o nejčastější příčinu nepříjemných příznaků u žen..

Během menstruace nevykonávají testy na mikroflóru

Žena s měsíčním výtokem by neměla být doporučována k obecným testům. Právě s menstruací jsou takové průzkumy neúčinné. Riziko chybné diagnózy je vysoké. Je také nemožné určit polohu dělohy. Vyšetření také dává nepříjemné pocity samotné ženě s menstruací. Dívka bude v rozpacích kvůli choulostivé situaci.

Během menstruace je děloha citlivá. Jakákoli akce bude nepříjemná.

Během instrumentálního vyšetření je pravděpodobnost poškození vysoká. Slizniční vrstva dělohy se stává zranitelnější. Jakákoli penetrace může také způsobit infekci..

Když potřebujete urgentně navštívit lékaře

Za přítomnosti určitých faktorů nelze návštěvu lékaře odložit, i když je tu doba. Okamžitě se poraďte se svým gynekologem na:

 • intenzivní bolest v dolní části břicha;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • hojné vypouštění;
 • dlouhé kritické dny;
 • změna barvy tajemství;
 • silná bolest v mléčných žlázách;
 • nepohodlí v genitáliích.

Některé užitečné informace o menstruaci se dozvíte v tomto videu:

Všechny tyto příznaky naznačují vývoj závažných patologických procesů. Nemůžeš váhat. Naléhavá potřeba poradit se s lékařem a zahájit léčbu předepsanou lékařem.

Jak se připravit na vaši návštěvu u vašeho gynekologa

Žena, pokud je to nutné k návštěvě gynekologa s měsíčním výtokem, by se měla psychologicky naladit. Den před vyšetřením je lepší odmítnout pohlavní styk. V opačném případě zůstane malé množství spermatu, pokud není použita ochrana. To znesnadní diagnostiku..

Okamžitě před vyšetřením se osprchujte. Nedělejte to. Jinak bude vaginální mikroflóra narušena..

Žena by měla nosit čisté a pohodlné spodní prádlo. Je zakázáno používat jakýkoli deodorant nebo parfém pro intimní oblast. Močový měchýř musí být nejprve vyprázdněn. Jinak během vyšetření vzniknou nepříjemné pocity.

Je možné, aby žena šla na gynekologické vyšetření během menstruace

Každá žena by měla být včas vyšetřena gynekologem. To umožní identifikovat problémy s reprodukčním zdravím co nejdříve, zabránit jejich rozvoji a zabránit komplikacím. Rovněž konzultují lékaře, aby našli nejlepší antikoncepci nebo se připravili na nadcházející těhotenství.

Stává se, že čas plánované kontroly se shoduje se začátkem kritických dnů. Aby žena pochopila, zda odložit návštěvu lékaře nebo se ještě nechat zkontrolovat, musí znát všechny rysy gynekologického vyšetření během menstruace.

Jak probíhá kontrola

Ženám se doporučuje dvakrát ročně se poradit s odborníkem. To by nemělo být zanedbáváno, i když neexistují žádné stížnosti na blahobyt..

Nejprve lékař provede rozhovor s pacientem. Na otázky lékaře je třeba odpovědět pravdivě, aby mohl co nejpřesněji posoudit zdravotní stav. Poté gynekolog přistoupí přímo k vyšetření. V tomto případě lékař provede následující akce:

 • vizuálně hodnotí stav stěn vagíny;
 • zkoumá děložní čípek;
 • cítí pohlavní orgán a přívěsky, určující správnost jejich velikosti a umístění;
 • identifikuje nebo vylučuje přítomnost erozivních lézí;
 • Vezme tampon ke kontrole infekcí nebo zánětu
 • hodnotí výtok z močových cest: barvu, konzistenci, množství, zápach.

Všechny vyšetřovací manipulace se provádějí na gynekologickém křesle. Ke zkoumání ženy, která má plnohodnotný sexuální život, se používá speciální jednorázové zrcadlo. Je vložen do pochvy a doslova ukazuje stav ženských orgánů..

Pokud je to nutné, lékař předepíše další testy, vyšetření pánevních orgánů pomocí ultrazvuku.

Jaké je nepohodlí při vyšetření během menstruace

Pokud během kritických dnů nedojde k vážným stížnostem, měli byste se zdržet návštěvy gynekologa z několika důvodů:

 1. Lékař obdrží většinu informací potřebných pro vizuální stanovení správné diagnózy. Během menstruace proto může špinění interferovat se získáváním spolehlivých informací. Lékař nebude schopen správně určit, v jakém stavu jsou vnitřní pohlavní orgány ženy..
 2. Během kritických dnů se děložní čípek mírně otevírá, takže z něj bez překážek vycházejí krevní sraženiny. V tuto chvíli existuje možnost infekce v orgánu..
 3. Během menstruace je děloha obzvláště citlivá, použití gynekologického zrcátka může poškodit jeho sliznici.
 4. Testy krve a moči poskytnou nespolehlivý výsledek, protože během menstruace ženské tělo mění některé ze svých parametrů.
 5. Nelze provést nátěr pro analýzu a červeně zbarvený výboj je obtížné posoudit z hlediska souladu.
 6. Během menstruace děloha mění svou polohu. Toto je fyziologický rys ženského těla. Výsledkem je, že lékař nemůže určit, zda je správně umístěn nebo přemístěn..
 7. Žena je velmi nepříjemná podstoupit gynekologické vyšetření během menstruace, stejně jako lékař.
 8. Předepsané ultrazvukové vyšetření nebude spolehlivé kvůli přítomnosti krevních sraženin v děloze.


Pokud nic nenasvědčuje naléhavému vyšetření, lékař ženu během jejího období nevyšetří. Dohodne si schůzku jindy. Nejlepší možností by byl třetí nebo čtvrtý den po skončení menstruace..

Kdy by se návštěva lékaře neměla odkládat

Existují případy, kdy je nutné provést gynekologické vyšetření během menstruace. To platí pro nouzové situace, kdy menstruace u ženy neprobíhá obvyklým způsobem. Všimne si znepokojivých nebo nepříjemných příznaků, které tam dříve nebyly:

 • hojné vypouštění;
 • silná bolest v genitální oblasti;
 • prodloužená menstruace (více než sedm dní);
 • zvýšená tělesná teplota;
 • pálení a svědění;
 • výtok podivné barvy s nepříjemným zápachem;
 • bolest na hrudi a otok;
 • obecná slabost.

V těchto případech by žena měla okamžitě a váhat navštívit odborníka. Uvedené příznaky někdy naznačují výskyt různých zánětů nebo poruch reprodukčního systému. Vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.

V některých případech předepisuje gynekolog vyšetření speciálně pro první dny menstruace. To musí být provedeno před IVF. Někdy lékař zve pacienta na schůzku během menstruace k instalaci spirály.

Jak se připravit na zkoušku

Aby bylo gynekologické vyšetření co nejvíce informativní, musí žena dodržovat některá pravidla pro jeho přípravu:

 • osprchovat se nebo se umýt;
 • den před údajným vyšetřením se doporučuje zdržet se intimity;
 • uvolnit střeva a močový měchýř z obsahu;
 • nepoužívejte osvěžovače ani podobné výrobky na genitální oblasti.

Závěr

Pokud tedy neexistuje urgentní indikace, nejlépe se po skončení menstruace provede vyšetření u gynekologa. To specialistovi umožní adekvátně posoudit stav ženského reprodukčního systému. Získané výsledky výzkumu budou spolehlivější.

Pokud však máte během kritických dnů alarmující příznaky, musíte určitě kontaktovat gynekologa.

Často ženy při návštěvě gynekologa hlasové stížnosti, že táhnou v dolní části břicha. Tahací projev může být známkou mnoha nemocí.