Odstranění nitroděložního tělíska

Nitroděložní tělísko (IUD) je populární a spolehlivá metoda antikoncepce. Má však životnost, po které musí být odstraněn. V některých případech musí být spirála odstraněna předčasně, například s rozvojem nemocí, bolestí, nepohodlí a silného krvácení. Odstranění nitroděložního tělíska nelze provést samostatně - může to vést ke snížení krevního tlaku, poruchám srdečního rytmu a mdlobám. Proceduru by proto měl provádět pouze lékař..

Můžete se domluvit na rychlém, bezpečném a bezbolestném odstranění spirály u gynekologa naší kliniky. Pomůžeme vám s plánovanou i časnou extrakcí nitroděložního tělíska.

Indikace pro odstranění spirály

Hlavní indikací pro odstranění nitroděložního tělíska je vypršení jeho životnosti. Doba používání nitroděložního tělíska závisí na výrobci a materiálu, ze kterého je zařízení vyrobeno. Při instalaci spirály dá lékař pacientovi poznámku s uvedením času jejího odstranění nebo výměny. Průměrná životnost tohoto zařízení je 3–7 let. Není možné překročit dobu stanovenou lékařem, protože to může vést k zarůstání spirály do endometria, neplodnosti a rozvoji zánětlivých procesů.

Odkaz! S plánovanou extrakcí spirály ji můžete okamžitě vyměnit.

V některých případech však musí být nitroděložní tělísko odstraněno před plánovaným časem. To je nutné provést v následujících případech:

 • V menopauze (jeden rok po poslední menstruaci).
 • Bolest a krvácení mimo období menstruace.
 • Akutní infekční gynekologická onemocnění - endometritida (zánět vnitřní sliznice dělohy) a adnexitida (zánět přídavků).
 • Plánování těhotenství - po odstranění cívky se obnoví schopnost oplodnění během jednoho menstruačního cyklu.
 • Posunutí nebo ztráta spirály - pokud se nitroděložní tělísko pohnulo, nelze jej vrátit do správné polohy, protože když je vodič odstraněn, narovná se, a pokud jím pohybujete, pravděpodobně to způsobí bolest, proto je nutné jej vyjmout ven.
 • Zarostlá spirála do stěny dělohy.

Odkaz! IUD může způsobit vzestupnou infekci vnitřních pohlavních orgánů. Cervix je obvykle uzavřen, takže patogeny patologií nemohou vstoupit do dělohy z pochvy. Protože však antény spirály zůstávají vně děložního čípku, usnadňuje to mikroorganismům práci. Pokud je nitroděložní tělísko nainstalováno v souladu se všemi pravidly, nedojde k infekci. Pokud však lékař před zavedením spirály dezinfikoval vagínu nebo neprovedl postup bezprostředně po zánětlivém procesu pacienta, může to způsobit rozvoj patologií.

IUD je také odstraněno před plánovaným časem s rozvojem vedlejších účinků a komplikací. Tělo si na spirálu obvykle zvykne do jednoho roku. Během tohoto období může dojít k bolesti během menstruace, prodloužení trvání menstruace nebo množství výtoku. Pokud se po roce obraz nezmění, je nutné vyšetřit lékařem. Bez ohledu na dobu omezení instalace spirály je také nutné konzultovat gynekologa s příliš silným krvácením během menstruace nebo rostoucí bolesti. Mohou způsobit předčasné odstranění nitroděložního tělíska.

Odkaz! Přítomnost nitroděložního tělíska nevylučuje těhotenství. Pokud to žena chce uložit, měl by v tomto případě lékař rozhodnout o odstranění nitroděložního tělíska. Spirála nezpůsobí poškození vývoje plodu, ale pokud je odstraněna, existuje riziko vzniku silných kontrakcí dělohy a spontánního potratu.

Příprava na odstranění nitroděložního tělíska

Před zákrokem musíte podstoupit následující testy:

 • Bakteriologické vyšetření nátěru - je nutné identifikovat zánět, u kterého lze zákrok provést, lékař však bude obzvláště opatrný.
 • Ultrazvuk pánevních orgánů.

Když spirála vyroste do stěny dělohy, je také nutné:

 • Obecný / biochemický krevní test.
 • Krevní testy na hepatitidu, syfilis, HIV.

Odstranění nitroděložního tělíska lze provést v kterýkoli den cyklu. Nejlepší je to však udělat v posledních dnech (3–5) menstruace, kdy se cervikální kanál přirozeně rozšiřuje. To usnadňuje postup.

Odkaz! Pokud je spirála příčinou vývoje infekčních onemocnění ve vnitřních pohlavních orgánech, odstranění se provádí v kterýkoli den cyklu bez čekání na menstruaci.

Odstranění nitroděložního tělíska

Postup odstranění cívky je bezbolestný. Pokud jsou antény nitroděložního tělíska na místě, anestézie se neprovádí. Lékař spirálu odstraní zatažením.

Postup se provádí následovně:

 1. Pacientka leží na gynekologickém křesle.
 2. Lékař zkoumá vagínu pomocí zrcadel.
 3. Pod kontrolou zrcadel uchopí gynekolog spirálové antény pinzetou nebo pinzetou a zatáhne za ně.
 4. Po odstranění spirály lékař dezinfikuje vagínu.

Odkaz! Spirálu lze bez problémů odstranit. Spolu s ním vytéká malé množství krve (tekuté nebo sraženiny).

Pokud antény spirály nejsou zachovány nebo rostly do endometria nebo myometria (svalová stěna dělohy), provádí se odstranění pomocí endoskopického zařízení, hysteroskopu v lokální anestézii. Tento postup se také provádí s komplikovaným odstraněním nitroděložního tělíska se zachovanými anténami. Extrakce je považována za komplikovanou, pokud spirála nevytahuje při natahování nití nebo pacient pociťuje výrazné bolesti při tažení.

Odkaz! Po odstranění vrozené spirály se také provádí škrábání endometria.

Rehabilitační období

V průměru rehabilitační období trvá asi 2 týdny. Pokud je cívka ze zdravotních důvodů odstraněna před plánovaným časem, může se zvětšit. Několik dní po zákroku dojde k vaginálnímu výtoku, který by se během tohoto období měl rozjasnit a získat serózně slizniční charakter.

Během období zotavení nemůžete:

 • Mějte sex týden.
 • Zvedejte závaží po dobu 1–2 týdnů.

Po dobu 2-3 měsíců po odstranění nitroděložního tělíska je třeba se zdržet horkých koupelí a koupelí.

Po odstranění spirály, zvláště brzy, může dojít ke zpoždění menstruace. Zpoždění by však nemělo překročit 2 týdny. Delší zpoždění může být způsobeno:

 • Věk pacienta.
 • Dlouhá doba používání spirály.

Odkaz! Během prvního období ode dne procedury byste neměli používat tampony.

Obvykle je menstruační krvácení po odstranění nitroděložního tělíska spíše vzácné, protože tělo se přizpůsobuje „životu bez spirály“. Cyklus „před spirály“ je obnoven do 3 měsíců. Pokud po odstranění nitroděložního tělíska zaznamenáte silné menstruační krvácení, navštivte svého lékaře. Mohou být způsobeny nepatologickými hormonálními změnami: spirála ovlivňuje práci vaječníků a zrání vajíček, po jejím odstranění je tělo obnoveno. Silné menstruační krvácení však může také naznačovat:

 • o poškození endometria,
 • vývoj zánětlivých procesů,
 • ztenčení endometria,
 • somatické nemoci,
 • stres.

Při zpoždění delším než 2 týdny musíte konzultovat lékaře. V případě normálního zotavení po extrakci nitroděložního tělíska by měl být gynekolog navštíven jeden měsíc po zákroku.

Možné komplikace

Ve většině případů po odstranění spirály nedochází k žádným komplikacím. Pokud by však byl odstraněn kvůli abnormalitám, může dojít ke krvácení nebo bolesti..

Po odstranění spirály Mirena, která obsahuje hormony, lze po několika měsících pozorovat nadměrný růst endometria. IUD inhibuje aktivitu těchto procesů, proto, pokud jsou přítomny, nevyvíjejí se. Pokud však dojde k porušení, mohou se objevit po extrakci. Proto během tohoto období musí být pacienti, kteří užívali Mirenu, sledováni lékařem..

Jak je odstranění nitroděložního tělíska

V některých situacích se odstranění nitroděložní antikoncepce provádí před plánovaným časem, aby se zabránilo patologickým komplikacím a vedlejším účinkům.

Extrakce nitroděložního tělíska se provádí v následujících případech:

 • Konec doporučené doby používání nitroděložního tělíska (nitroděložní tělíska lze používat po dobu 5-10 let);
 • Přítomnost nekontrolovaného krvácení z děložní dutiny, která je způsobena zavedením nitroděložního tělíska;
 • Těhotenství, ke kterému došlo na pozadí nainstalovaného nitroděložního tělíska;
 • Změny růstové aktivity benigního nádorového novotvaru v děložní dutině po zavedení nitroděložního tělíska (fibroidy, fibroidy);
 • Identifikace maligních nádorových procesů v pánevních orgánech;
 • Vyloučení nitroděložního tělíska - posunutí nitroděložní antikoncepce vzhledem k její správné počáteční poloze;
 • Vzestup vzestupného infekčního procesu (kapavka);
 • Přítomnost akutních zánětlivých patologií pánevních orgánů.

Příprava na odstranění nitroděložního tělíska

Před zahájením procedury pro odstranění nitroděložní antikoncepce by se měla pacientka poradit s gynekologem. Lékař provede důkladné gynekologické vyšetření, které posoudí polohu nitroděložního tělíska, délku antén a typ nitroděložní antikoncepce. Lékař navíc provede ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů, které vyhodnotí povahu a lokalizaci možných patologických procesů a také provede nátěr na mikroflóru z vaginální dutiny a cervikálního kanálu..

Odstranění nitroděložního tělíska - vyjmutí nitroděložního tělíska z děložní dutiny po uplynutí doby jeho použití.

Pokud je odstranění nitroděložního tělíska prováděno instrumentální metodou, je třeba nejprve provést klinické a biochemické vyšetření krve a darovat krev na hepatitidu, HIV, RW. V závislosti na lékařských indikacích, individuálních charakteristikách a zdravotním stavu pacienta lze provést další instrumentální a laboratorní vyšetřovací metody (kolposkopie, testy moči, bakteriologická kultivace z pochvy)..

V přítomnosti aktivních zánětlivých procesů je pacientovi kromě standardního diagnostického algoritmu předepsána antibakteriální a protizánětlivá léčba.

Metody a metody odstraňování nitroděložního tělíska

Extrakce nitroděložního tělíska se nejčastěji provádí ambulantně uprostřed menstruačního cyklu. Postup standardního odstranění nitroděložního tělíska nevyžaduje anestezii. Odstranění nitroděložního tělíska se provádí tažením kleštěmi (speciální chirurgický nástroj) nebo pinzetou na antény, které by normálně měly viset z cervikálního kanálu. Tato metoda odstranění nitroděložního tělíska je nejjednodušší, nejbezpečnější a nejlevnější.

Pokud chybí úponky nitroděložního tělíska, lze nitroděložní antikoncepci odstranit instrumentálně během hysteroskopie nebo pomocí extraktoru. Instrumentální odstranění IUD se provádí v lokální nebo intravenózní anestézii. Po mechanické expanzi cervikálního kanálu se do děložní dutiny vloží hysteroskop. Pokud nitroděložní tělísko leží volně v děložní dutině, uchopí se pomocí speciálních kleští a poté se vytáhne. V závažných případech může být instrumentální metoda odstranění IUD doprovázena poškozením stěn kanálu, dělohy a krvácením. Pokud byla důvodem pro odstranění nitroděložní antikoncepce přítomnost zánětlivých, infekčních nebo nádorových procesů děložní dutiny, po odstranění nitroděložního tělíska se z ní odeberou šmouhy ve formě otisků pro další histologické vyšetření.

Během předběžného gynekologického vyšetření může lékař často identifikovat nitroděložní tělísko, které vyrostlo do stěn dělohy. V tomto případě je odstranění nitroděložní antikoncepce prováděno seškrábnutím děložní dutiny a následnou histologickou diagnostikou výsledného biomateriálu. Pokud se část nitroděložního tělíska nachází v blízkosti velkých cév, močovodu a močového měchýře nebo rostla do břišní dutiny, spirála se odstraní pomocí laparotomie nebo laparoskopie.

V každém případě by odstranění nitroděložního tělíska mělo provádět pouze kvalifikovaný gynekolog. Je kontraindikováno, abyste si nitroděložní tělísko odstranili sami doma. Takové akce mohou způsobit mechanické poškození sliznic pohlavních orgánů a jejich infekci. Při odstraňování nitroděložního tělíska může lékař zjistit možné důsledky použití spirály a v případě potřeby vyvinout individuální terapeutický účinek.

Období zotavení po odstranění nitroděložního tělíska

Po dobu 5-6 dnů po odstranění nitroděložního tělíska by se žena měla zdržet intimity, používání vaginálních tamponů a čípků (čípků). Rovněž se nedoporučuje sprchovat, navštívit saunu a koupel, věnovat se těžké fyzické aktivitě a sportu, užívat si horkou koupel a léky, které obsahují kyselinu acetylsalicylovou. U některých žen může po odstranění nitroděložního tělíska dojít k tažení, bolestivé bolesti v dolní části břicha a také k drobnému krvácení nebo špinění. Vzhled takových patologických stavů je považován za normu. Nepotřebují léčbu, protože by měly za několik dní samy zmizet. Další menstruace může začít s mírným zpožděním, což je také považováno za normální. Pokud bylo zavedeno hormonální nitroděložní tělísko, obnovení menstruačního cyklu může trvat o něco déle..

Po odstranění nitroděložní antikoncepce u 30% pacientů dochází k těhotenství během prvního měsíce, u 60% - během prvních tří měsíců. Do 1 roku po odstranění nitroděložního tělíska dojde k těhotenství u 90–95% žen, pokud v tuto chvíli neužívají jinou antikoncepci.

Video: Intrauterinní zařízení (IUD). Indikace a kontraindikace. Výhody a poškození nitroděložního tělíska

Pozornost! Tento článek je zveřejněn pouze pro informační účely a za žádných okolností nepředstavuje vědecký materiál ani lékařskou pomoc a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Ohledně diagnózy, diagnostiky a předpisu o léčbě se poraďte s kvalifikovanými lékaři!

6 důležitých skutečností o odstranění nitroděložního tělíska a důsledcích odstranění spirály

Navzdory zjevným výhodám nitroděložního tělíska (pohodlí, hospodárnost, účinnost, dlouhodobé užívání) je stále potřeba jej odstranit. A čím blíže je den předepsaného postupu, tím větší strach a úzkost žena zažívá: bolí to, jak se to stane, jsou komplikace?

Důvody pro odstranění spirály

Foto: nitroděložní tělísko ve tvaru písmene T.

Životnost nitroděložního tělíska je v zásadě od 3 do 5 až 10 a dokonce 15 let. Závisí to na typu a složení spirály: nitroděložní tělíska obsahující měď slouží méně (3 - 5 let), spirály obsahující stříbro a hormony jsou vhodné po dobu 5 - 7 let a antikoncepce se zlatem se mohou používat po dobu 10 - 15 let, pokud neexistují žádné kontraindikace.

Odstranění nitroděložního tělíska: indikace

Odstranění nitroděložního tělíska se provádí podle následujících indikací:

 1. Datum spotřeby. Na konci své životnosti antikoncepční účinek přípravku klesá a je odstraněn.
 2. Na žádost ženy. Může to být způsobeno tím, že se žena rozhodla otěhotnět a mít dítě, nebo není s touto metodou antikoncepce spokojena („neseděla“).
 3. Došlo k posunutí nitroděložního tělíska v děložní dutině nebo k jeho částečnému prolapsu (vypuzení). V tomto případě může žena pociťovat nepohodlí, pocit brnění nebo si všimnout, že antény spirály se poněkud prodloužily. V takové situaci neexistuje záruka účinné antikoncepce. Proto by měla být špička špičky odstraněna a měla by být nainstalována nová..
 4. Nástup těhotenství při používání nitroděložní antikoncepce. K těmto situacím bohužel dochází. Mimoděložní těhotenství se navíc vyskytují častěji. Odstranění cívky je povinné u těhotenství dělohy i mimoděložního těhotenství.
 5. S menopauzou. Rok po poslední menstruaci je spirála při menopauze odstraněna jako zbytečná.
 6. Ze zdravotních důvodů. Pokud se během užívání antikoncepce objeví bolest, krvácení, zánět v děloze a přívěskách, stejně jako vývoj nebo růst benigního nádoru dělohy (fibroidů), je nutné jeho okamžité odstranění.

Je třeba poznamenat, že malé děložní myomy samy o sobě nejsou kontraindikací pro zavedení nitroděložního tělíska. V tomto případě lékař doporučí spirálu s gestagenem.

Pokud se však děložní myom poprvé objevil na pozadí nitroděložního tělíska nebo začal růst, měla by být antikoncepce co nejdříve odstraněna..

Kdo a jak se provádí odstranění

Spirála je zpravidla odstraněna z dělohy na malém operačním sále pro prenatální kliniku nebo gynekologickou nemocnici. Procedura je prováděna kvalifikovaným lékařem - gynekologem v souladu se všemi pravidly asepsy a antiseptiky.

Jak odstranit spirálu u žen?

Foto: Pacient s odstraněním nitroděložního tělíska

Před zahájením manipulace lékař provede gynekologické vyšetření pacientky. Po vaginálním vyšetření je děložní čípek vystaven speciálním zrcadlům a ošetřen jakýmkoli antiseptickým roztokem. Poté se kontrolní vlákna antikoncepce uchopí lékařským nástrojem - kleštěmi nebo kleštěmi a pomalu usrkáváním se spirála vytáhne z dělohy.

Pokud žena při nošení nitroděložního tělíska neměla komplikace a zánět, nejsou s extrakcí žádné problémy. Postup je jednoduchý a bezbolestný.

V době odstraňování mohou být vlákna spirály odtržena. V tomto případě lékař vytáhne spirálu pomocí speciálního háku. Je lepší, když k tomu dojde pod kontrolou ultrazvuku.

Existují situace, kdy nitroděložní antikoncepce dorůstá do stěny dělohy (obvykle k tomu dochází, když chybí životnost) a není možné ji odstranit obvyklým způsobem. Poté je nitroděložní tělísko odstraněno v gynekologické nemocnici v nitrožilní anestézii pomocí diagnostické kyretáže děložní dutiny nebo pomocí lékařského optického zařízení - hysteroskopu.

Pokud není možné IUD odstranit cervikálním kanálem (k tomu dochází, když je atrézie nebo zarostlá), uchýlí se k vytažení spirály přes břišní dutinu laparoskopickými metodami v celkové anestezii.

Po operaci k odstranění nitroděložního tělíska je předepsána antibakteriální a protizánětlivá léčba, provádí se ultrazvuk pánevních orgánů.

Jak dlouho procedura trvá? Potřebuji anestezii?

Je třeba poznamenat, že zavedení spirály je bolestivější a pracnější proces než její odstranění..

Při absenci komplikací je správné umístění nitroděložního tělíska v děložní dutině a přítomnost kontrolních nití postup trvající několik minut, jednoduchý a prakticky bezbolestný..

Prahová hodnota bolesti je u každé osoby odlišná. A pokud má žena paniku z nadcházejícího postupu, může si vzít anestetikum (analgin, ketorol, ale - shpu). Lékař s nízkým prahem bolesti může použít lokální anestetikum ve formě lidokainového spreje.

Jaká vyšetření jsou nutná před postupem odebrání

Před zákrokem jsou vyžadovány stejné testy a podobné vyšetření jako při instalaci VC: obecný test krve a moči, nátěr na vaginální mikroflóru. Doporučuje se podstoupit ultrazvuk dělohy a kolposkopii.

Když je nitroděložní tělísko odstraněno

Neexistuje jasně stanovený časový rámec pro odstranění antikoncepce. Můžete jej odstranit v kterémkoli období života ženy, které považuje za nutné..

Odborníci doporučují odstranit spirálu během menstruace, protože během tohoto období je vnější krční osa mírně otevřená a extrakce je měkčí a bezbolestnější. Nejvýhodnější dny pro manipulaci jsou považovány za první a poslední den menstruace, kdy výtok není tak hojný. Dodržování této podmínky však není povinné a v případě potřeby lze spirálu odstranit v kterýkoli den menstruačního cyklu, včetně před a po menstruaci..

Pokud je žena zdravá a nemá žádné kontraindikace, lze ihned po odstranění předchozí zavést novou spirálu. Nejsou nutné žádné přestávky na odpočinek.

Těhotenství po spirále

Intrauterinní antikoncepce nemá vliv na následné těhotenství. Pokud se žena rozhodla porodit dítě a nemá žádné zdravotní problémy, dochází k těhotenství téměř okamžitě po odstranění spirály. Ve vzácných případech, pokud se na pozadí stálé antikoncepce vyvinuly komplikace (například endometritida), vám gynekolog doporučí, abyste se zdrželi početí, dokud nebude zánět vyléčen. Po zotavení můžete bezpečně otěhotnět.

Stále je však lepší odložit plánování těhotenství o 2 až 3 měsíce. Tato doba je nezbytná pro úplnou obnovu sliznice dělohy, kde bude po oplodnění implantováno oplodněné vajíčko. Bude vhodné před počátkem a užíváním vitamínových přípravků.

Možné komplikace

Mezi nejčastější komplikace patří:

 • chronická endometritida;
 • zánět v děložních přídavcích;
 • krvácející.

Přijatelné a krátkodobé příznaky po odstranění nitroděložní antikoncepce mohou být:

 • svalové křeče v břiše;
 • mírná bolest v pánevní oblasti;
 • menší špinění;
 • bolest (jako u menstruace) bolest v podbřišku.

Tyto příznaky nejsou patologické, nevyžadují návštěvu lékaře a speciální ošetření.

Jaká pravidla je třeba dodržovat po odstranění

Neexistují žádná zvláštní doporučení, ale je třeba dodržovat řadu jednoduchých pravidel po odstranění VC do jednoho týdne:

 • sexuální odpočinek;
 • omezit těžkou fyzickou aktivitu;
 • dodržovat intimní hygienu;
 • odmítnout navštívit saunu nebo koupel;
 • nepoužívejte tampony;
 • nestříkejte.

Je třeba si uvědomit, že přítomnost cizího tělesa v děložní dutině a jeho dlouhodobé nošení je mnohem horší a nebezpečnější než postup pro jeho odstranění. Ženské tělo je velmi křehké a netoleruje drsné zacházení. Pokud tedy přítomnost spirály způsobí nepohodlí a nepohodlí, není třeba čekat až do konce její životnosti. Raději co nejdříve navštivte svého lékaře.

Dotazy

Otázka: Jaké vedlejší účinky a důsledky může nitroděložní tělísko způsobit??

Stránka poskytuje základní informace pouze pro informační účely. Diagnostika a léčba nemocí musí být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Jaké vedlejší účinky a důsledky může nitroděložní tělísko způsobit??

Komplikace a vedlejší účinky nitroděložního tělíska

Obecně jsou nitroděložní tělíska dobře snášena, takže vedlejší účinky nejsou běžné. Kromě toho jsou nepříjemné příznaky nejvýraznější v prvních třech měsících používání cívky a poté úplně vymizí..

Komplikace při používání nitroděložního tělíska jsou také poměrně vzácné, jejich vývoj je nejčastěji spojen s následujícími nepříznivými faktory:


 • podcenění kontraindikací (použití spirály u žen s rizikem vzniku zánětlivých onemocnění pánevních orgánů, malé nebo deformované děložní dutiny atd.);
 • nedodržování doporučení lékaře ženou;
 • nezkušenost specialisty na instalaci spirály;
 • získání nekvalitní spirály.

Nejběžnějšími komplikacemi při použití nitroděložního tělíska jsou patologie, jako jsou (uspořádané v sestupném pořadí podle četnosti výskytu):

 • infekční a zánětlivá onemocnění pánevních orgánů;
 • syndrom silné bolesti;
 • odmítnutí spirály;
 • závažné krvácení vyžadující léčbu léky.

Další důsledky používání spirály, které jsou pro zdraví ženy nebezpečné, jsou extrémně vzácné. Pro větší pohodlí jsou všechny komplikace spojené s používáním nitroděložního tělíska klasifikovány podle doby výskytu:

 • komplikace spojené přímo s instalací spirály;
 • komplikace vznikající při používání spirály;
 • komplikace se projevily po extrakci spirály.

Komplikace vyplývající z instalace nitroděložního tělíska

Perforace dělohy

Perforace (perforace) dělohy je extrémně vzácná komplikace a vyskytuje se častěji u mladých netehotných a / nebo nulipárních žen, zpravidla při porušení techniky zavádění spirály.

Perforace dělohy může být úplná nebo částečná. Lze předpokládat perforaci dělohy, pokud se objeví charakteristické příznaky: syndrom silné bolesti vyskytující se na pozadí příznaků nitrobřišního krvácení (pokles krevního tlaku, zvýšená srdeční frekvence, bledost kůže).

V některých případech se zpravidla s neúplnou perforací dělohy může patologie objevit nějakou dobu po instalaci spirály se silnou trvalou bolestí v dolní části břicha.

Pokud existuje podezření na perforaci dělohy, je k objasnění diagnózy předepsána hysteroskopie nebo ultrazvuk. V případě neúplné perforace je možné extrahovat cívku vagínou a konzervativní terapií.

Pokud dojde k úplné perforaci stěny dělohy, spirála se odstraní přes břišní přístup a defekt dělohy se zašije. V tomto případě se nejčastěji používá laparoskopická metoda (malým otvorem v břišní stěně se zavede optické vlákno s videokamerou, která přenáší obraz na obrazovku monitoru a nástroje, pomocí kterých se operace provádí).
V extrémně závažných případech se uchýlí k amputaci dělohy.

Ruptura děložního čípku

Ruptura děložního čípku je vzácná komplikace, která se obvykle vyskytuje u nulipálních žen v rozporu s technikou zavedení spirály nebo v případě podcenění kontraindikací (cervikální stenóza).

Taktika léčby závisí na hloubce prasknutí (chirurgické šití nebo konzervativní terapie).

Krvácení při instalaci cívky

Pokud během instalace spirály dojde ke krvácení, měla by být vyloučena přítomnost komplikací, jako je perforace dělohy nebo prasknutí děložního čípku. Silné krvácení je indikací k odstranění cívky, ženě se doporučuje zvolit jinou metodu antikoncepce.

Vasovagální reakce

Není život ohrožující, ale velmi nepříjemná komplikace. Vyskytuje se nejčastěji u nulipálních žen s úzkým cervikálním kanálem, jako zvýšená reakce nervu vagus na bolest a emoční reakce na postup. Projevuje se prudkým vyblednutím kůže, poklesem krevního tlaku a zpomalením srdeční frekvence, v závažných případech je možný rozvoj mdloby.

Pokud dojde k vazovagální reakci, je nutné zavést spirálu a pacienta uklidnit. U příznaků začínajícího mdloby se na čelo umístí studený obklad, hlava se sklopí a nohy se zvednou nahoru, čímž se zajistí průtok krve do hlavy.

V případě mdloby je hlava pacienta otočena do strany, aby se zabránilo vdechnutí obsahu žaludku do dýchacích cest. U syndromu silné bolesti se podávají analgetika (analgin nebo ibuprofen).

Vasovagální reakce nevyžaduje lékařské ošetření, je však nutné další pozorování, aby se vyloučila přítomnost tak závažných komplikací, jako je perforace dělohy..

V rámci prevence vazovagálních reakcí se rizikovým ženám doporučuje provádět při instalaci cívky lokální (paracervikální) anestezii..

Nežádoucí účinky a komplikace, které se mohou vyskytnout při používání jakéhokoli typu cívky

Zánětlivé onemocnění pánve (PID)

Infekční a zánětlivá onemocnění pánevních orgánů jsou jednou z nejčastějších komplikací při používání nitroděložních tělísek a jsou pozorována u přibližně 4–14% případů zavedení IUD..

Tyto komplikace se zpravidla vyskytují, když jsou podhodnoceny kontraindikace používání nitroděložního tělíska, jako jsou akutní a subakutní zánětlivé procesy v oblasti ženských pohlavních orgánů v době instalace spirály nebo zvýšené riziko vzniku pohlavně přenosných chorob v důsledku přítomnosti několika sexuálních partnerů..

Podle rozsáhlé studie žen s PID, které se vyvinuly na pozadí nitroděložního tělíska, se ukázalo, že v 65% případů se původcem zánětlivého procesu staly pohlavně přenosné infekce a pouze v 30% případů - nespecifická mikroflóra.

PID jsou nebezpečné s vážnými komplikacemi, jako jsou: syndrom chronické pánevní bolesti, mimoděložní těhotenství (vyplývající z porušení průchodnosti vejcovodů), neplodnost. Proto pokud máte podezření na vývoj infekčních a zánětlivých procesů v malé pánvi, musíte neprodleně konzultovat s lékařem..

Nejběžnější příznaky PID jsou:


 • bolesti v dolní části břicha, zhoršené během nebo po menstruaci;
 • horečka, nevolnost, zvracení (s akutním procesem);
 • dysurie (časté nutkání na močení, bolest při močení);
 • hnisavý vaginální výtok s nepříjemným zápachem.

Terapie PID spočívá ve jmenování antibakteriálních léků s přihlédnutím k patogenu, který způsobil onemocnění.

Vývoj akutního PID je indikací k odstranění cívky, která se provádí na pozadí antibiotické terapie.

Vyhoštění

Vyhození (odmítnutí) cívky také označuje relativně časté komplikace (5-16% případů při použití nitroděložních tělísek obsahujících měď a 5-6% případů při použití nitroděložního systému Mirena).

K této komplikaci jsou nejvíce náchylné mladé ženy. S věkem i se zvyšujícím se počtem těhotenství (včetně těch, které skončily potraty) klesá pravděpodobnost vyhoštění.

Nejčastěji se tato komplikace vyvíjí v prvních dnech nebo prvních třech měsících po instalaci spirály. Často, zejména v prvních dnech a týdnech po instalaci, je vypuzování doprovázeno intenzivními křečovitými bolestmi v podbřišku, které analgetiky a antispazmodiky prakticky nezmiňují..

V takových případech je nutná diferenciální diagnostika s dalšími komplikacemi, jako jsou zánětlivá onemocnění pánevních orgánů, mimoděložní těhotenství, ukončené fyziologické těhotenství.

Pokud se v prvních dnech po zavedení spirály vyskytne syndrom intenzivní bolesti, který není zmírněn analgetiky a antispazmodiky, může to znamenat nesprávnou polohu spirály, rozpor mezi nitroděložním tělem a velikostí děložní dutiny nebo takovou impozantní komplikací, jako je perforace dělohy..

K objasnění příčin syndromu bolesti je zpravidla předepsán ultrazvuk nebo hysteroskopie. V případě spirálního vypuzení se ženě doporučuje zvolit jinou metodu antikoncepce..

Spirála však může vypadnout relativně bezbolestně, proto by ženy užívající nitroděložní tělíska měly pravidelně (po každém měsíci) kontrolovat přítomnost spirálových úponků v blízkosti děložního čípku..

V případech, kdy antény spirály nelze cítit, je naléhavě nutné poradit se s lékařem. Pro lokalizaci cívky je zpravidla předepsán ultrazvuk. Pokud studie prokáže nepřítomnost spirály v děloze, měli byste buď nasadit novou spirálu, nebo zvolit jinou metodu antikoncepce.

Pocit antén během pohlavního styku

Zřídka existují případy, kdy si sexuální partner stěžuje na pocit antén během pohlavního styku. Na žádost pacienta může lékař snížit antény u děložního čípku, antikoncepční účinek spirály se nesníží, ale žena ztratí schopnost pravidelně kontrolovat umístění spirály.

Nežádoucí účinky měděných nitroděložních tělísek

Prodloužené a / nebo silné krvácení

Podle doporučení WHO lze hovořit o prodlouženém krvácení, když trvá déle než 8 dní, a o silném krvácení, když je dvakrát silnější než obvykle.

Prodloužené a / nebo hojné krvácení pomocí nitroděložních tělísek s mědí je nejběžnější v prvních měsících po instalaci cívky. Zpravidla nevyžadují speciální terapii..

V případě silného a / nebo silného krvácení byste se měli poradit s lékařem, protože to může být příznak patologie, například mimoděložní těhotenství, děložní perforace nebo spontánně přerušené fyziologické těhotenství..

Pokud od instalace cívky uplynulo více než tři až šest měsíců a krvácení se nadále prodlužuje a / nebo je hojné, takže se objevují známky anémie z nedostatku železa, je lepší nitroděložní tělísko odstranit a zvolit jinou metodu antikoncepce..

Na žádost ženy můžete nitroděložní tělísko obsahující měď nahradit hormonálním systémem, potom gestageny vstupující do děložní dutiny pomohou snížit ztrátu menstruační krve.

Křečové bolesti v dolní části břicha

Křečové bolesti v dolní části břicha často trápí ženy během prvních tří měsíců po instalaci spirály. Tento nežádoucí účinek je častější u mladých netehotných a / nebo nulipárních žen..

Pokud bolestivý syndrom dosáhne vysoké intenzity, měli byste se poradit s lékařem, abyste vyloučili patologické stavy, jako je mimoděložní těhotenství, spontánní ukončení fyziologického těhotenství, odmítnutí nitroděložního tělíska, perforace dělohy, infekční a zánětlivá onemocnění pánevních orgánů atd..

Klinické zkušenosti však ukazují, že ve většině případů je silná bolest nepříjemným vedlejším účinkem nitroděložního tělíska nesoucího měď..

Pokud je bolest velmi silná a / nebo nadále obtěžuje ženu tři až čtyři měsíce po instalaci cívky, je lepší nahradit nitroděložní tělísko obsahující měď hormonálním systémem nebo cívku odstranit a zvolit jinou metodu antikoncepce.

Vedlejší účinky užívání hormonálních nitroděložních tělísek

Amenorea

Amenorea je poměrně častým vedlejším účinkem užívání hormonálního nitroděložního systému. Absence menstruačního krvácení je v takových případech vysvětlena reverzibilní atrofií epitelu dělohy..

Žena používající hormonální nitroděložní tělísko by měla vědět, že amenorea, která se vyvíjí pomocí spirály, je zcela reverzibilní a nepředstavuje hrozbu pro život a reprodukční zdraví..

Ihned po vzniku amenorey byste se však měli poradit s lékařem, abyste vyloučili těhotenství (včetně mimoděložních).

Špinavé špinění, acyklický menstruační cyklus, prodloužené a intenzivní krvácení

Okamžitě po instalaci cívky se mohou objevit špinění nebo slabé krvácení. Tyto příznaky obvykle vymizí po několika týdnech bez léčby..

Acyklicita menstruačního cyklu a výskyt špinění mezi menstruačním krvácením jsou poměrně častými vedlejšími účinky hormonálního nitroděložního tělíska. Pokud jsou takové příznaky pozorovány déle než 3 měsíce po instalaci spirály, je nutné vyloučit gynekologickou patologii.

Prodloužené a intenzivní krvácení během užívání hormonálního nitroděložního tělíska je extrémně vzácné, protože gestageny vstupující do děložní dutiny přispívají ke snížení závažnosti menstruačního krvácení.

V případech, kdy silné měsíční krvácení vede k rozvoji anémie z nedostatku železa, je nutné IUD odstranit a zvolit jiný typ antikoncepce.

Příznaky systémového působení gestagenů

V prvních třech měsících používání hormonálního nitroděložního tělíska se mohou objevit příznaky systémového působení gestagenů, například:


 • otok a bolestivost mléčných žláz;
 • akné (mladistvé akné);
 • záchvaty bolesti hlavy;
 • nevolnost, zvracení;
 • bolesti zad připomínající ischias;
 • snížená sexuální touha;
 • zvýšená nervozita;
 • zhoršení emočního stavu až do rozvoje mírné deprese.

Závažnost těchto příznaků zpravidla postupně klesá. Pokud po třech měsících po instalaci spirály přetrvávají nepříjemné příznaky, znamená to špatnou toleranci gestagenů. V takových případech je lepší odstranit hormonální nitroděložní tělísko a zvolit jinou metodu antikoncepce..

Komplikace, které se objeví po odstranění spirály

Ve většině případů dlouhodobé používání nitroděložního tělíska nepoškodí zdraví ženy, výjimkou jsou případy, kdy se zánětlivé onemocnění pánevních orgánů vyvíjí na pozadí použití spirály.

Akutní infekční procesy v malé pánvi mohou vést k rozvoji tubo-ovariálního abscesu (hnisavé spojení děložních přívěsků), zánětu pobřišnice nebo chronické (chronická adnexitida atd.).

V takových případech se po odstranění nitroděložního tělíska může vyvinout mimoděložní těhotenství v důsledku porušení průchodnosti vejcovodů deformovaných zánětem. Syndrom neplodnosti nebo chronické pánevní bolesti se často stává důsledkem předchozího zánětlivého onemocnění pánve..

Odstranění zarůstající šroubovice

Jedním z nejoblíbenějších způsobů ochrany proti nechtěnému početí dítěte je nitroděložní tělísko (IUD). Taková antikoncepce je velmi účinná, snadno použitelná a má dlouhou životnost. Navzdory mnoha výhodám je někdy nutné spirálu odstranit.

Indikace pro odstranění nitroděložního tělíska

Lékaři radí ženám, aby zavedly nitroděložní tělísko po dobu nejvýše 5 let. S moderními spirálami můžete chodit až 8 a dokonce 15 let. Aby se zabránilo komplikacím, je nutné pravidelně navštěvovat gynekologa, aby sledoval polohu spirály.

Indikací k odstranění je konec životnosti antikoncepce. Existuje několik typů nitroděložních tělísek: od mědi (doba užívání od 3 do 5 let), od stříbra s hormony (vhodné od 5 do 7 let), ze zlata (nosí se od 10 do 15 let bez kontraindikací).

 • Indikace pro odstranění nitroděložního tělíska
 • Podstata diagnózy
 • Vlastnosti odstranění vrozené spirály
 • Kdy je nejlepší postup provést
 • Těhotenství po vrozené antikoncepci
 • Komplikace vrozeného nitroděložního tělíska
 • Pooperační péče

Další indikace k odstranění: nástup menopauzy (rok po poslední menstruaci je spirála odstraněna z vnitřního orgánu kvůli zbytečnosti), těhotenství (během užívání antikoncepce u žen, ve vzácných případech může dojít k mimoděložnímu početí dítěte), posunutí spirály nebo její částečná ztráta (odstraněna staré a nové je nainstalováno).

IUD se také odstraní na žádost pacientky, pokud chce otěhotnět, nebo pro ni tato metoda antikoncepce není vhodná. Lékařské indikace k odstranění cívky: bolest v podbřišku, krvácení, výskyt zánětlivého procesu v děložní dutině a vaječnících, vývoj nebo růst nádorů a novotvarů.

Penetrace antikoncepce (vniknutí spirály do svalové stěny dělohy) je komplikace, která je indikací k odstranění spirály. Když se nitroděložní tělísko používá déle, než je nutné, začíná růst do tkání orgánu. K tomu může dojít také v důsledku porušení techniky antikoncepce..

Příznaky naznačující růst spirály: zhoršení blahobytu ženy, neustálá únava, vnitřní krvácení, poruchy srdečního rytmu, závratě a mdloby, bledá kůže, bolest v podbřišku.

Podstata diagnózy

Vrozenou spirálu může diagnostikovat odborník po hysteroskopii. Studie pomáhá určit stav antikoncepce a míru jejího vniknutí do stěn dělohy. Mikrochirurgická intervence vám umožňuje zvolit taktiku odstranění nitroděložního tělíska a určit jeho umístění. Pokud se cívka nachází v blízkosti jiných vnitřních orgánů a velkých cév, bude operace riskantní. Před manipulací je pacient varován před všemi možnými riziky.

Kontraindikace hysteroskopie jsou: zánětlivá a infekční onemocnění urogenitálního systému, děložní krvácení, těhotenství, rakovina nebo stenóza děložního čípku, vaskulární a srdeční choroby, selhání ledvin a jater.

Vlastnosti odstranění vrozené spirály

Spirálu nemůžete odstranit sami; za tímto účelem byste se měli obrátit na kvalifikovaného gynekologa. Před zákrokem odborník vyšetří pacientku na gynekologickém křesle a pošle ji na testy. Laboratorní testy, které musí žena před manipulací absolvovat:

 • Analýza moči;
 • krevní test;
 • nátěr na mikroflóru;
 • bakteriální kultura.

Mělo by být také provedeno ultrazvukové vyšetření dělohy a kolposkopie. Poté, co si lékař je jistý, že nitroděložní tělísko roste do orgánu pacienta, určí čas a den operace.

Extrakce se provádí po etapách pomocí lokální anestézie. Intimní orgány jsou dezinfikovány: genitálie ženy jsou léčeny antiseptickými léky. V děložním čípku jsou instalovány dilatátory, které usnadňují přístup do děložní dutiny. Poté se přes krk zavede hysteroskop, pomocí kterého může gynekolog podrobně prozkoumat svalové stěny.

Poté, co odborník najde nitroděložní tělísko, je odstraněno sterilními kleštěmi nebo kyretou. V případě, že většina antikoncepčního prostředku dorůstá do břišní dutiny, je předepsána laparoskopie.

Pokud je cívka v blízkosti močového měchýře, močových cest a velkých cév, je indikována laparotomie. Na konci procedury lékař vyškrábe zarostlou slizniční vrstvu. Doba trvání operace se pohybuje od 15 do 30 minut.

Pokud se vlákna spirály během operace uvolní, gynekolog ji vytáhne pomocí speciálního háku. Je žádoucí provést další extrakci IUD pod kontrolou ultrazvuku.

Pokud nelze nitroděložní antikoncepci vytáhnout přes cervikální kanál (s infekcí nebo atrézií), odborník ji odstraní přes břišní dutinu. V tomto případě se extrakce provádí laparoskopickými metodami v celkové anestezii. Po operaci jsou předepsány antibakteriální a protizánětlivé léky, lékař dává doporučení k ultrazvuku pánevních orgánů.

Kdy je nejlepší postup provést

Operace se provádí nejčastěji během menstruace, protože během tohoto období je vnější hltan krku vnitřního orgánu mírně otevřený a vytažení IUD bude bezbolestnější a jemnější. Nejpříznivějšími dny pro zákrok jsou první nebo poslední den menstruace, kdy dochází k minimálnímu krvácení..

Pokud se pacientka obává nepohodlí, nepohodlí způsobeného antikoncepcí, lze ji odstranit každý den. Někteří odborníci doporučují nitroděložní tělísko odstranit 5. až 7. den menstruačního cyklu..

Těhotenství po vrozené antikoncepci

Metoda antikoncepce nemá žádný vliv na následné početí dítěte. Po období zotavení (2–3 měsíce) může žena přemýšlet o tom, že se stane matkou. Během této doby se sliznice (vrstva sliznice) plně zotaví a mikroflóra se normalizuje.

Pokud má pacient komplikace v důsledku používání antikoncepce, například endometritida, je třeba se zdržet početí, dokud se nemoc nevyléčí. Po úspěšném průběhu léčby můžete bezpečně otěhotnět. Pokud se žena cítí dobře, nemá žádné kontraindikace, těhotenství může nastat okamžitě po odstranění nitroděložního tělíska.

Komplikace vrozeného nitroděložního tělíska

Mezi nejčastější komplikace vrozené spirály patří: zánět, krvácení, chronická endometritida. Normální a přijatelné příznaky po operaci jsou:

 • bolest v dolní části břicha;
 • krvácení v malém množství;
 • nepohodlí v pánevní oblasti;
 • svalové křeče v břiše.

Pokud příznaky přetrvávají i po 5–7 dnech, měli byste vyhledat lékařskou pomoc od svého lékaře..

Pokud se po odstranění nitroděložního tělíska objeví hnisavý nebo hnědý výtok s nepříjemným zápachem, zvýšením tělesné teploty nebo zhoršením zdravotního stavu, měli byste se poradit s gynekologem.

Po provedení řady studií a diagnostiky bude odborník schopen určit, jaký je důvod pro zhoršení blahobytu ženy, a předepsat postup léčby.

Pooperační péče

 • Proč nemůžete držet dietu sami
 • 21 tipů, jak nekupovat zastaralý produkt
 • Jak udržet zeleninu a ovoce čerstvé: jednoduché triky
 • Jak překonat chuť na cukr: 7 neočekávaných jídel
 • Vědci tvrdí, že mládež lze prodloužit

Po odstranění vrozené spirály musí žena dodržovat jednoduchá pravidla, úplný sexuální odpočinek se doporučuje po dobu 3-4 dnů. Nemůžete sportovat a zvedat závaží po dobu 1-2 týdnů, musíte dodržovat pravidla intimní hygieny.

Kromě toho byste se měli zdržet návštěvy lázní, saun, solárií a bazénů po dobu 1–2 měsíců. Používání tamponů je zakázáno, sprchování nelze použít jako metodu léčby onemocnění pohlavních orgánů. Doba zotavení může trvat 3 až 14 dní.

Přítomnost cizího těla ve vnitřním orgánu a dlouhé období jeho nošení může mít negativní vliv na tělo ženy. Nejedná se pouze o možné komplikace, jako je například narůstání antikoncepce do stěny dělohy, ale také o zánětlivá a infekční onemocnění a dokonce o prasknutí děložního čípku..

Ženské tělo může reagovat na nitroděložní tělísko různými způsoby, takže při prvních pocitech nepohodlí a bolesti stojí za to navštívit gynekologa a nechat se vyšetřit.

Odstraňování následků námořnictva

Autor: admin, listopad 17, 2019

V článku se budeme zabývat tím, jak se provádí odstranění nitroděložního tělíska.

Použití těchto prostředků jako antikoncepčního prostředku má řadu konkrétních výhod. Navzdory skutečnosti, že tato metoda prevence nástupu nechtěného těhotenství je efektivní, ekonomická a dlouhodobá, je extrakce nitroděložního tělíska v určitém čase nezbytným postupem..

Načasování

Doba užívání těchto antikoncepčních prostředků se může pohybovat v rozmezí 3–15 let.

Ne každý ví, kdy můžete nitroděložní tělísko odebrat.

Termín použití závisí na tom, jaký druh zařízení se používá, a také na materiálu, ze kterého je vyroben:

 1. IUD obsahující měď mohou trvat 3–5 let.
 2. IUD na bázi stříbra, uvolňující hormony - 5-7 let.
 3. Námořnictvo vyrobené ze zlata - 10-15 let.

Nitroděložní tělísko musí být odstraněno, pokud jsou k dispozici následující indikace:

 1. Gynekologické patologie, včetně zánětu, nádorů, krvácení, syndromu bolesti.
 2. Nástup menopauzy.
 3. Počátek početí.
 4. Ztráta (vyloučení) nebo posun spirály.
 5. Přechod na jiný typ antikoncepce.
 6. Plánování těhotenství.
 7. Konec životnosti.

Pokud je pacientovi diagnostikován myom dělohy, který má zanedbatelný objem, instalace spirály s gestagenem není kontraindikována. V případě, že se novotvar začne aktivně zvětšovat na pozadí užívání antikoncepce, nitroděložní tělísko by mělo být odstraněno.

Jaký je proces?

Odstranění nitroděložního tělíska je drobný lékařský zákrok. Je zakázáno odstraňovat antikoncepci samostatně, protože existuje riziko narušení integrity sliznic dělohy, rozvoje procesu zánětu, infekce. Nesprávná extrakce nitroděložního tělíska vede v některých případech k prasknutí antén, pohybu antikoncepčního prostředku do cervikálního kanálu. Takové situace jsou vždy doprovázeny rozvojem syndromu silné bolesti..

Pro odstranění nitroděložního tělíska kód ICD-10 A11.20.015.

Příprava na odstranění děložní spirály

Odstranění nitroděložního tělíska se zpravidla provádí ambulantně. Manipulace by měla být prováděna za aseptických a antiseptických podmínek. Před odstraněním spirály provede gynekolog všeobecné vyšetření pacienta.

V přípravné fázi odstraňování spirály se provádí následující:

 1. Kolposkopie.
 2. Ultrazvukové vyšetření orgánů umístěných v malé pánvi.
 3. Laboratorní vyšetření nátěru na flóru, onkocytologie.
 4. Obecné laboratorní vyšetření vzorků krve a moči.

Pojďme tedy zjistit, jak odstranit nitroděložní tělísko.

Načítání

Odstranění antikoncepce se provádí po vyšetření pochvy a děložního čípku. K provedení postupu budete muset použít gynekologická zrcátka - s jejich pomocí gynekolog odhalí vaginální část děložního čípku. Aby se zabránilo rozvoji zánětu a penetraci patogenů, je sliznice ošetřena jakýmkoli antiseptickým lékem.

Jaké nástroje se používají k odebrání nitroděložního tělíska?

Chcete-li odstranit spirálu, lékař uchopí antény, které jsou ovládacími vlákny produktu, pomocí kleští nebo kleští. Pomocí lékařských nástrojů jej specialista pomalu odstraňuje z děložní dutiny.

Není stanoven časový rámec pro extrakci cívky. Přesto se doporučuje vyjmout zařízení během menstruace, protože během tohoto období se hltan děložního čípku mírně otevírá. To značně usnadňuje postup při vyjímání cívky, čímž je méně bolestivé. Nejpříznivějšími obdobími pro manipulaci jsou první a poslední dny menstruace, protože v této době nedochází k intenzivnímu výtoku.

Je třeba poznamenat, že nová antikoncepce může být podána okamžitě, pokud žena nemá žádné kontraindikace.

Jak je nitroděložní tělísko odstraněno po menopauze, je pro mnohé zajímavé.

Odstranění spirály bez antén

V některých případech se během extrakce spirály odlomí její antény (vlákna). V tomto případě je produkt odstraněn pomocí speciálního háku. Pokud nelze antény zobrazit, doporučuje se provést extrakční postup pomocí ultrazvukového zařízení. Odstranění spirály, která nemá antény, může časem trvat déle.

Jak je odstraněno vrozené nitroděložní tělísko??

Pravděpodobnost růstu

V některých případech antikoncepční prostředek roste do stěny dělohy. K tomu zpravidla dochází, pokud pacientovi chybí přiměřená doba pro vyjmutí cívky. Podobná komplikace vede k tomu, že v ambulanci není možné spirálu odstranit obvyklým způsobem..

V tomto případě je spirála odstraněna po přijetí pacienta na gynekologické oddělení nemocnice. Manipulace s odstraněním se provádí v celkové anestezii pomocí techniky kyretáže. V tomto případě je proces řízen pomocí hysteroskopu. Hysteroskop je zařízení, které se používá k diagnostice a léčbě děložních patologií. Prostřednictvím cervikálního kanálu je zavedeno speciální zařízení k odstranění nádoru nebo k odběru vzorků tkáňových struktur pro následné histologické vyšetření.

V některých případech neexistuje možnost odstranění nitroděložního tělíska cervikálním kanálem, například v případě artézie nebo její infekce. V tomto případě gynekologové používají laparoskopickou techniku ​​k odstranění nitroděložního tělíska přes břišní dutinu. Taková operace se provádí v celkové anestezii. V rehabilitačním období se ženě doporučuje užívat antibiotika, protizánětlivé léky. Povinným vyšetřením je v tomto případě ultrazvuková diagnostika.

Bolestivost postupu pro odstranění nitroděložního tělíska

Gynekologové se neunaví zdůrazňovat, že extrakce nitroděložního tělíska, pokud žena během jeho používání neměla zánět a komplikace, probíhá velmi rychle a bez následků. Během manipulace s extrakcí spirály žena zpravidla nepociťuje bolest..

Instalace antikoncepce je považována za složitější a časově náročnější proces ve srovnání s jeho extrakcí. Postup vyjmutí trvá ve většině případů ne více než několik minut.

Není žádným tajemstvím, že prah bolesti každé ženy je jiný. Pokud se pacient velmi bojí manipulace, je povoleno použití jakéhokoli anestetického léku. Pokud je práh bolesti dostatečně nízký, je povoleno použít lokální anestetikum, například sprej "Lidokain".

Možné komplikace po odstranění nitroděložního tělíska

Ve skutečnosti je nitroděložní tělísko pro tělo cizí, což někdy vyvolává různé komplikace. Po odstranění spirály se u ženy mohou objevit následky, jako jsou:

 1. Zánět přívěsků dělohy.
 2. Akutní a chronické formy endometritidy.
 3. Krvácející.

Po odstranění spirály si žena může všimnout následujících příznaků:

 1. Mírné krvácení.
 2. Bolestivost v pánevní oblasti.
 3. Břišní křeče.

Přítomnost bolestivých bolestí, které připomínají menstruační bolesti, se nepovažuje za patologickou situaci; konzultace s gynekologem není nutná. Přímý důvod pro získání lékařské péče je výskyt výtoku, který má nepříjemný zápach, zvýšení teploty a nevolnost..

Vývoj zánětu po extrakci

Manipulace s načítáním cívky je jednoduchý postup. Pokud nedojde k žádným komplikacím a chirurgickému zákroku, doporučuje se pacientovi dodržovat řadu určitých pravidel:

 1. Vyhněte se sprchování a tamponům.
 2. Vyloučení návštěv na pláži, v sauně, ve vaně.
 3. Dodržování doporučení týkajících se intimní hygieny.
 4. Snížení intenzity fyzické aktivity.
 5. Dodržování sexuálního odpočinku po několik dní.

Při dlouhodobém nošení nitroděložního tělíska se mohou objevit vážné následky. Je důležité, aby žena odstranila antikoncepci, jakmile vyprší její provozní životnost..

Stojí za zmínku, že spirála je schopna způsobit vývoj zánětlivých procesů, nepříjemné pocity, takže byste neměli čekat až do konce své životnosti, pokud existují podobné stížnosti.

Po odstranění nitroděložního tělíska se v některých případech může změnit povaha menstruačního cyklu. Doba zotavení se může lišit a může dosáhnout několika měsíců.

Jak dlouho bude období zotavení trvat, určují takové faktory, jako jsou:

 1. Psycho-emocionální stav pacienta.
 2. Přítomnost souběžných patologií.
 3. Míra ztenčení endometria.
 4. Doba nošení nitroděložního tělíska.
 5. Věk pacienta.
 6. Spirála (jednoduchá nebo obsahující hormony).

Po odstranění spirály může být menstruace:

 1. Nízké kvůli depresivní funkčnosti vaječníků.
 2. Hojné, což v některých případech může naznačovat přítomnost zánětlivého procesu.

Stojí za zmínku, že maximální doba zotavení může trvat 4 cykly.

Náklady na postup

Na některých klinikách zahrnují náklady na manipulaci s odstraněním nitroděložního tělíska gynekologické vyšetření a předběžnou diagnózu. Průměrné náklady na odstranění nitroděložního tělíska na ruských klinikách jsou 1500-2000 rublů.

Kde mohu IUD odstranit? Lékař může také předem konzultovat ženu.

Antikoncepci můžete odstranit téměř každému gynekologovi na veřejné nebo soukromé klinice.

Spirála by proto měla být odstraněna včas, životnost výrobku je určena jeho typem a individuálními vlastnostmi ženského těla. Pokud se objeví patologické příznaky, je indikováno odstranění IUD před koncem jeho životnosti. Na základě doporučení a doporučení gynekologa použití nitroděložního tělíska nezpůsobí ženě žádné obtíže a nezpůsobí žádné komplikace.

Recenze na odstranění nitroděložního tělíska

Ženy zpravidla pozitivně reagují na nitroděložní tělíska, protože tato metoda antikoncepce má oproti jiným metodám několik výhod. Cívková antikoncepce však není tak běžná jako orální nebo bariérová antikoncepce. Proces odstranění nitroděložního tělíska (pokud žena nemá žádné komplikace) také nezpůsobuje nepříjemnosti - manipulace je rychlá a zpravidla bezbolestná.

Navzdory zjevným výhodám nitroděložního tělíska (pohodlí, hospodárnost, účinnost, dlouhodobé užívání) je stále potřeba jej odstranit. A čím blíže je den předepsaného postupu, tím větší strach a úzkost žena zažívá: bolí to, jak se to stane, jsou komplikace?

Důvody pro odstranění spirály

Foto: nitroděložní tělísko ve tvaru písmene T.

Životnost nitroděložního tělíska je v zásadě od 3 do 5 až 10 a dokonce 15 let. Závisí to na typu a složení spirály: nitroděložní tělíska obsahující měď slouží méně (3 - 5 let), spirály obsahující stříbro a hormony jsou vhodné po dobu 5 - 7 let a antikoncepce se zlatem se mohou používat po dobu 10 - 15 let, pokud neexistují žádné kontraindikace.

Odstranění nitroděložního tělíska: indikace

Odstranění nitroděložního tělíska se provádí podle následujících indikací:

 1. Datum spotřeby. Na konci své životnosti antikoncepční účinek přípravku klesá a je odstraněn.
 2. Na žádost ženy. Může to být způsobeno tím, že se žena rozhodla otěhotnět a mít dítě, nebo není s touto metodou antikoncepce spokojena („neseděla“).
 3. Došlo k posunutí nitroděložního tělíska v děložní dutině nebo k jeho částečnému prolapsu (vypuzení). V tomto případě může žena pociťovat nepohodlí, pocit brnění nebo si všimnout, že antény spirály se poněkud prodloužily. V takové situaci neexistuje záruka účinné antikoncepce. Proto by měla být špička špičky odstraněna a měla by být nainstalována nová..
 4. Nástup těhotenství při používání nitroděložní antikoncepce. K těmto situacím bohužel dochází. Mimoděložní těhotenství se navíc vyskytují častěji. Odstranění cívky je povinné u těhotenství dělohy i mimoděložního těhotenství.
 5. S menopauzou. Rok po poslední menstruaci je spirála při menopauze odstraněna jako zbytečná.
 6. Ze zdravotních důvodů. Pokud se během užívání antikoncepce objeví bolest, krvácení, zánět v děloze a přívěskách, stejně jako vývoj nebo růst benigního nádoru dělohy (fibroidů), je nutné jeho okamžité odstranění.

Je třeba poznamenat, že malé děložní myomy samy o sobě nejsou kontraindikací pro zavedení nitroděložního tělíska. V tomto případě lékař doporučí spirálu s gestagenem.

Pokud se však děložní myom poprvé objevil na pozadí nitroděložního tělíska nebo začal růst, měla by být antikoncepce co nejdříve odstraněna..

Kdo a jak se provádí odstranění

Spirála je zpravidla odstraněna z dělohy na malém operačním sále pro prenatální kliniku nebo gynekologickou nemocnici. Procedura je prováděna kvalifikovaným lékařem - gynekologem v souladu se všemi pravidly asepsy a antiseptiky.

Jak odstranit spirálu u žen?

Foto: Pacient s odstraněním nitroděložního tělíska

Před zahájením manipulace lékař provede gynekologické vyšetření pacientky. Po vaginálním vyšetření je děložní čípek vystaven speciálním zrcadlům a ošetřen jakýmkoli antiseptickým roztokem. Poté se kontrolní vlákna antikoncepce uchopí lékařským nástrojem - kleštěmi nebo kleštěmi a pomalu usrkáváním se spirála vytáhne z dělohy.

Pokud žena při nošení nitroděložního tělíska neměla komplikace a zánět, nejsou s extrakcí žádné problémy. Postup je jednoduchý a bezbolestný.

V době odstraňování mohou být vlákna spirály odtržena. V tomto případě lékař vytáhne spirálu pomocí speciálního háku. Je lepší, když k tomu dojde pod kontrolou ultrazvuku.

Existují situace, kdy nitroděložní antikoncepce dorůstá do stěny dělohy (obvykle k tomu dochází, když chybí životnost) a není možné ji odstranit obvyklým způsobem. Poté je nitroděložní tělísko odstraněno v gynekologické nemocnici v nitrožilní anestézii pomocí diagnostické kyretáže děložní dutiny nebo pomocí lékařského optického zařízení - hysteroskopu.

Pokud není možné IUD odstranit cervikálním kanálem (k tomu dochází, když je atrézie nebo zarostlá), uchýlí se k vytažení spirály přes břišní dutinu laparoskopickými metodami v celkové anestezii.

Po operaci k odstranění nitroděložního tělíska je předepsána antibakteriální a protizánětlivá léčba, provádí se ultrazvuk pánevních orgánů.

Jak dlouho procedura trvá? Potřebuji anestezii?

Je třeba poznamenat, že zavedení spirály je bolestivější a pracnější proces než její odstranění..

Při absenci komplikací je správné umístění nitroděložního tělíska v děložní dutině a přítomnost kontrolních nití postup trvající několik minut, jednoduchý a prakticky bezbolestný..

Prahová hodnota bolesti je u každé osoby odlišná. A pokud má žena paniku z nadcházejícího postupu, může si vzít anestetikum (analgin, ketorol, ale - shpu). Lékař s nízkým prahem bolesti může použít lokální anestetikum ve formě lidokainového spreje.

Jaká vyšetření jsou nutná před postupem odebrání

Před zákrokem jsou vyžadovány stejné testy a podobné vyšetření jako při instalaci VC: obecný test krve a moči, nátěr na vaginální mikroflóru. Doporučuje se podstoupit ultrazvuk dělohy a kolposkopii.

Když je nitroděložní tělísko odstraněno

Neexistuje jasně stanovený časový rámec pro odstranění antikoncepce. Můžete jej odstranit v kterémkoli období života ženy, které považuje za nutné..

Odborníci doporučují odstranit spirálu během menstruace, protože během tohoto období je vnější krční osa mírně otevřená a extrakce je měkčí a bezbolestnější. Nejvýhodnější dny pro manipulaci jsou považovány za první a poslední den menstruace, kdy výtok není tak hojný. Dodržování této podmínky však není povinné a v případě potřeby lze spirálu odstranit v kterýkoli den menstruačního cyklu, včetně před a po menstruaci..

Pokud je žena zdravá a nemá žádné kontraindikace, lze ihned po odstranění předchozí zavést novou spirálu. Nejsou nutné žádné přestávky na odpočinek.

Těhotenství po spirále

Intrauterinní antikoncepce nemá vliv na následné těhotenství. Pokud se žena rozhodla porodit dítě a nemá žádné zdravotní problémy, dochází k těhotenství téměř okamžitě po odstranění spirály. Ve vzácných případech, pokud se na pozadí stálé antikoncepce vyvinuly komplikace (například endometritida), vám gynekolog doporučí, abyste se zdrželi početí, dokud nebude zánět vyléčen. Po zotavení můžete bezpečně otěhotnět.

Stále je však lepší odložit plánování těhotenství o 2 až 3 měsíce. Tato doba je nezbytná pro úplnou obnovu sliznice dělohy, kde bude po oplodnění implantováno oplodněné vajíčko. Bude vhodné před počátkem a užíváním vitamínových přípravků.

Možné komplikace

Mezi nejčastější komplikace patří:

 • chronická endometritida;
 • zánět v děložních přídavcích;
 • krvácející.

Přijatelné a krátkodobé příznaky po odstranění nitroděložní antikoncepce mohou být:

 • svalové křeče v břiše;
 • mírná bolest v pánevní oblasti;
 • menší špinění;
 • bolest (jako u menstruace) bolest v podbřišku.

Tyto příznaky nejsou patologické, nevyžadují návštěvu lékaře a speciální ošetření.

Jaká pravidla je třeba dodržovat po odstranění

Neexistují žádná zvláštní doporučení, ale je třeba dodržovat řadu jednoduchých pravidel po odstranění VC do jednoho týdne:

 • sexuální odpočinek;
 • omezit těžkou fyzickou aktivitu;
 • dodržovat intimní hygienu;
 • odmítnout navštívit saunu nebo koupel;
 • nepoužívejte tampony;
 • nestříkejte.

Je třeba si uvědomit, že přítomnost cizího tělesa v děložní dutině a jeho dlouhodobé nošení je mnohem horší a nebezpečnější než postup pro jeho odstranění. Ženské tělo je velmi křehké a netoleruje drsné zacházení. Pokud tedy přítomnost spirály způsobí nepohodlí a nepohodlí, není třeba čekat až do konce její životnosti. Raději co nejdříve navštivte svého lékaře.

Schematické video o instalaci a odebrání nitroděložního tělíska

Otázka: Jaké vedlejší účinky a důsledky může nitroděložní tělísko způsobit??

Stránka poskytuje základní informace pouze pro informační účely. Diagnostika a léčba nemocí musí být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Jaké vedlejší účinky a důsledky může nitroděložní tělísko způsobit??

Komplikace a vedlejší účinky nitroděložního tělíska

Obecně jsou nitroděložní tělíska dobře snášena, takže vedlejší účinky nejsou běžné. Kromě toho jsou nepříjemné příznaky nejvýraznější v prvních třech měsících používání cívky a poté úplně vymizí..

Komplikace při používání nitroděložního tělíska jsou také poměrně vzácné, jejich vývoj je nejčastěji spojen s následujícími nepříznivými faktory:

 • podcenění kontraindikací (použití spirály u žen s rizikem vzniku zánětlivých onemocnění pánevních orgánů, malé nebo deformované děložní dutiny atd.);
 • nedodržování doporučení lékaře ženou;
 • nezkušenost specialisty na instalaci spirály;
 • získání nekvalitní spirály.
 • Nejběžnějšími komplikacemi při použití nitroděložního tělíska jsou patologie, jako jsou (uspořádané v sestupném pořadí podle četnosti výskytu):

 • infekční a zánětlivá onemocnění pánevních orgánů;
 • syndrom silné bolesti;
 • odmítnutí spirály;
 • závažné krvácení vyžadující léčbu léky.
 • Další důsledky používání spirály, které jsou pro zdraví ženy nebezpečné, jsou extrémně vzácné. Pro větší pohodlí jsou všechny komplikace spojené s používáním nitroděložního tělíska klasifikovány podle doby výskytu:

 • komplikace spojené přímo s instalací spirály;
 • komplikace vznikající při používání spirály;
 • komplikace se projevily po extrakci spirály.
 • Komplikace vyplývající z instalace nitroděložního tělíska

  Perforace dělohy

  Perforace (perforace) dělohy je extrémně vzácná komplikace a vyskytuje se častěji u mladých netehotných a / nebo nulipárních žen, zpravidla při porušení techniky zavádění spirály.

  Perforace dělohy může být úplná nebo částečná. Lze předpokládat perforaci dělohy, pokud se objeví charakteristické příznaky: syndrom silné bolesti vyskytující se na pozadí příznaků nitrobřišního krvácení (pokles krevního tlaku, zvýšená srdeční frekvence, bledost kůže).

  V některých případech se zpravidla s neúplnou perforací dělohy může patologie objevit nějakou dobu po instalaci spirály se silnou trvalou bolestí v dolní části břicha.

  Pokud existuje podezření na perforaci dělohy, je k objasnění diagnózy předepsána hysteroskopie nebo ultrazvuk. V případě neúplné perforace je možné extrahovat cívku vagínou a konzervativní terapií.

  Pokud dojde k úplné perforaci stěny dělohy, spirála se odstraní přes břišní přístup a defekt dělohy se zašije. V tomto případě se nejčastěji používá laparoskopická metoda (malým otvorem v břišní stěně se zavede optické vlákno s videokamerou, která přenáší obraz na obrazovku monitoru a nástroje, pomocí kterých se operace provádí).
  V extrémně závažných případech se uchýlí k amputaci dělohy.

  Ruptura děložního čípku

  Ruptura děložního čípku je vzácná komplikace, která se obvykle vyskytuje u nulipálních žen v rozporu s technikou zavedení spirály nebo v případě podcenění kontraindikací (cervikální stenóza).

  Taktika léčby závisí na hloubce prasknutí (chirurgické šití nebo konzervativní terapie).

  Krvácení při instalaci cívky

  Pokud během instalace spirály dojde ke krvácení, měla by být vyloučena přítomnost komplikací, jako je perforace dělohy nebo prasknutí děložního čípku. Silné krvácení je indikací k odstranění cívky, ženě se doporučuje zvolit jinou metodu antikoncepce.

  Vasovagální reakce

  Není život ohrožující, ale velmi nepříjemná komplikace. Vyskytuje se nejčastěji u nulipálních žen s úzkým cervikálním kanálem, jako zvýšená reakce nervu vagus na bolest a emoční reakce na postup. Projevuje se prudkým vyblednutím kůže, poklesem krevního tlaku a zpomalením srdeční frekvence, v závažných případech je možný rozvoj mdloby.

  Pokud dojde k vazovagální reakci, je nutné zavést spirálu a pacienta uklidnit. U příznaků začínajícího mdloby se na čelo umístí studený obklad, hlava se sklopí a nohy se zvednou nahoru, čímž se zajistí průtok krve do hlavy.

  V případě mdloby je hlava pacienta otočena do strany, aby se zabránilo vdechnutí obsahu žaludku do dýchacích cest. U syndromu silné bolesti se podávají analgetika (analgin nebo ibuprofen).

  Vasovagální reakce nevyžaduje lékařské ošetření, je však nutné další pozorování, aby se vyloučila přítomnost tak závažných komplikací, jako je perforace dělohy..

  V rámci prevence vazovagálních reakcí se rizikovým ženám doporučuje provádět při instalaci cívky lokální (paracervikální) anestezii..

  Nežádoucí účinky a komplikace, které se mohou vyskytnout při používání jakéhokoli typu cívky

  Zánětlivé onemocnění pánve (PID)

  Infekční a zánětlivá onemocnění pánevních orgánů jsou jednou z nejčastějších komplikací při používání nitroděložních tělísek a jsou pozorována u přibližně 4–14% případů zavedení IUD..

  Tyto komplikace se zpravidla vyskytují, když jsou podhodnoceny kontraindikace používání nitroděložního tělíska, jako jsou akutní a subakutní zánětlivé procesy v oblasti ženských pohlavních orgánů v době instalace spirály nebo zvýšené riziko vzniku pohlavně přenosných chorob v důsledku přítomnosti několika sexuálních partnerů..

  Podle rozsáhlé studie žen s PID, které se vyvinuly na pozadí nitroděložního tělíska, se ukázalo, že v 65% případů se původcem zánětlivého procesu staly pohlavně přenosné infekce a pouze v 30% případů - nespecifická mikroflóra.

  PID jsou nebezpečné s vážnými komplikacemi, jako jsou: syndrom chronické pánevní bolesti, mimoděložní těhotenství (vyplývající z porušení průchodnosti vejcovodů), neplodnost. Proto pokud máte podezření na vývoj infekčních a zánětlivých procesů v malé pánvi, musíte neprodleně konzultovat s lékařem..

  Nejběžnější příznaky PID jsou:

 • bolesti v dolní části břicha, zhoršené během nebo po menstruaci;
 • horečka, nevolnost, zvracení (s akutním procesem);
 • dysurie (časté nutkání na močení, bolest při močení);
 • hnisavý vaginální výtok s nepříjemným zápachem.
 • Terapie PID spočívá ve jmenování antibakteriálních léků s přihlédnutím k patogenu, který způsobil onemocnění.

  Vývoj akutního PID je indikací k odstranění cívky, která se provádí na pozadí antibiotické terapie.

  Vyhoštění

  Vyhození (odmítnutí) cívky také označuje relativně časté komplikace (5-16% případů při použití nitroděložních tělísek obsahujících měď a 5-6% případů při použití nitroděložního systému Mirena).

  K této komplikaci jsou nejvíce náchylné mladé ženy. S věkem i se zvyšujícím se počtem těhotenství (včetně těch, které skončily potraty) klesá pravděpodobnost vyhoštění.

  Nejčastěji se tato komplikace vyvíjí v prvních dnech nebo prvních třech měsících po instalaci spirály. Často, zejména v prvních dnech a týdnech po instalaci, je vypuzování doprovázeno intenzivními křečovitými bolestmi v podbřišku, které analgetiky a antispazmodiky prakticky nezmiňují..

  V takových případech je nutná diferenciální diagnostika s dalšími komplikacemi, jako jsou zánětlivá onemocnění pánevních orgánů, mimoděložní těhotenství, ukončené fyziologické těhotenství.

  Pokud se v prvních dnech po zavedení spirály vyskytne syndrom intenzivní bolesti, který není zmírněn analgetiky a antispazmodiky, může to znamenat nesprávnou polohu spirály, rozpor mezi nitroděložním tělem a velikostí děložní dutiny nebo takovou impozantní komplikací, jako je perforace dělohy..

  K objasnění příčin syndromu bolesti je zpravidla předepsán ultrazvuk nebo hysteroskopie. V případě spirálního vypuzení se ženě doporučuje zvolit jinou metodu antikoncepce..

  Spirála však může vypadnout relativně bezbolestně, proto by ženy užívající nitroděložní tělíska měly pravidelně (po každém měsíci) kontrolovat přítomnost spirálových úponků v blízkosti děložního čípku..

  V případech, kdy antény spirály nelze cítit, je naléhavě nutné poradit se s lékařem. Pro lokalizaci cívky je zpravidla předepsán ultrazvuk. Pokud studie prokáže nepřítomnost spirály v děloze, měli byste buď nasadit novou spirálu, nebo zvolit jinou metodu antikoncepce.

  Pocit antén během pohlavního styku

  Zřídka existují případy, kdy si sexuální partner stěžuje na pocit antén během pohlavního styku. Na žádost pacienta může lékař snížit antény u děložního čípku, antikoncepční účinek spirály se nesníží, ale žena ztratí schopnost pravidelně kontrolovat umístění spirály.

  Nežádoucí účinky měděných nitroděložních tělísek

  Prodloužené a / nebo silné krvácení

  Podle doporučení WHO lze hovořit o prodlouženém krvácení, když trvá déle než 8 dní, a o silném krvácení, když je dvakrát silnější než obvykle.

  Prodloužené a / nebo hojné krvácení pomocí nitroděložních tělísek s mědí je nejběžnější v prvních měsících po instalaci cívky. Zpravidla nevyžadují speciální terapii..

  V případě silného a / nebo silného krvácení byste se měli poradit s lékařem, protože to může být příznak patologie, například mimoděložní těhotenství, děložní perforace nebo spontánně přerušené fyziologické těhotenství..

  Pokud od instalace cívky uplynulo více než tři až šest měsíců a krvácení se nadále prodlužuje a / nebo je hojné, takže se objevují známky anémie z nedostatku železa, je lepší nitroděložní tělísko odstranit a zvolit jinou metodu antikoncepce..

  Na žádost ženy můžete nitroděložní tělísko obsahující měď nahradit hormonálním systémem, potom gestageny vstupující do děložní dutiny pomohou snížit ztrátu menstruační krve.

  Křečové bolesti v dolní části břicha

  Křečové bolesti v dolní části břicha často trápí ženy během prvních tří měsíců po instalaci spirály. Tento nežádoucí účinek je častější u mladých netehotných a / nebo nulipárních žen..

  Pokud bolestivý syndrom dosáhne vysoké intenzity, měli byste se poradit s lékařem, abyste vyloučili patologické stavy, jako je mimoděložní těhotenství, spontánní ukončení fyziologického těhotenství, odmítnutí nitroděložního tělíska, perforace dělohy, infekční a zánětlivá onemocnění pánevních orgánů atd..

  Klinické zkušenosti však ukazují, že ve většině případů je silná bolest nepříjemným vedlejším účinkem nitroděložního tělíska nesoucího měď..

  Pokud je bolest velmi silná a / nebo nadále obtěžuje ženu tři až čtyři měsíce po instalaci cívky, je lepší nahradit nitroděložní tělísko obsahující měď hormonálním systémem nebo cívku odstranit a zvolit jinou metodu antikoncepce.

  Vedlejší účinky užívání hormonálních nitroděložních tělísek

  Amenorea

  Amenorea je poměrně častým vedlejším účinkem užívání hormonálního nitroděložního systému. Absence menstruačního krvácení je v takových případech vysvětlena reverzibilní atrofií epitelu dělohy..

  Žena používající hormonální nitroděložní tělísko by měla vědět, že amenorea, která se vyvíjí pomocí spirály, je zcela reverzibilní a nepředstavuje hrozbu pro život a reprodukční zdraví..

  Ihned po vzniku amenorey byste se však měli poradit s lékařem, abyste vyloučili těhotenství (včetně mimoděložních).

  Špinavé špinění, acyklický menstruační cyklus, prodloužené a intenzivní krvácení

  Okamžitě po instalaci cívky se mohou objevit špinění nebo slabé krvácení. Tyto příznaky obvykle vymizí po několika týdnech bez léčby..

  Acyklicita menstruačního cyklu a výskyt špinění mezi menstruačním krvácením jsou poměrně častými vedlejšími účinky hormonálního nitroděložního tělíska. Pokud jsou takové příznaky pozorovány déle než 3 měsíce po instalaci spirály, je nutné vyloučit gynekologickou patologii.

  Prodloužené a intenzivní krvácení během užívání hormonálního nitroděložního tělíska je extrémně vzácné, protože gestageny vstupující do děložní dutiny přispívají ke snížení závažnosti menstruačního krvácení.

  V případech, kdy silné měsíční krvácení vede k rozvoji anémie z nedostatku železa, je nutné IUD odstranit a zvolit jiný typ antikoncepce.

  Příznaky systémového působení gestagenů

  V prvních třech měsících používání hormonálního nitroděložního tělíska se mohou objevit příznaky systémového působení gestagenů, například:

 • otok a bolestivost mléčných žláz;
 • akné (mladistvé akné);
 • záchvaty bolesti hlavy;
 • nevolnost, zvracení;
 • bolesti zad připomínající ischias;
 • snížená sexuální touha;
 • zvýšená nervozita;
 • zhoršení emočního stavu až do rozvoje mírné deprese.
 • Závažnost těchto příznaků zpravidla postupně klesá. Pokud po třech měsících po instalaci spirály přetrvávají nepříjemné příznaky, znamená to špatnou toleranci gestagenů. V takových případech je lepší odstranit hormonální nitroděložní tělísko a zvolit jinou metodu antikoncepce..

  Komplikace, které se objeví po odstranění spirály

  Ve většině případů dlouhodobé používání nitroděložního tělíska nepoškodí zdraví ženy, výjimkou jsou případy, kdy se zánětlivé onemocnění pánevních orgánů vyvíjí na pozadí použití spirály.

  Akutní infekční procesy v malé pánvi mohou vést k rozvoji tubo-ovariálního abscesu (hnisavé spojení děložních přívěsků), zánětu pobřišnice nebo chronické (chronická adnexitida atd.).

  V takových případech se po odstranění nitroděložního tělíska může vyvinout mimoděložní těhotenství v důsledku porušení průchodnosti vejcovodů deformovaných zánětem. Syndrom neplodnosti nebo chronické pánevní bolesti se často stává důsledkem předchozího zánětlivého onemocnění pánve..

  Fyziologické příčiny bolesti vaječníků před menstruacíPokud vás vaječníky bolí před menstruací, může to být známka premenstruačního syndromu. Nepohodlí se obvykle objevuje 7-14 dní před nástupem menstruace.