Opsomenorea

Evgrafova Olga Nikolaevna

Opsomenorea je stav charakterizovaný zvýšením menstruačního cyklu až na 35 dní nebo více. Menstruace se objevuje každé 2-3 měsíce a probíhá ve formě hypermenorey nebo hypo-oligomenorey. Pravděpodobnost otěhotnění je zároveň minimální, protože fáze cyklu se neustále mění a ovulace je vadná nebo chybí. Opsomenorea je vrozená (primární) nebo získaná.

Příčiny opsomenorea

Vrozené menstruační nepravidelnosti jsou spojeny s opožděným sexuálním vývojem, vadami pohlavních orgánů, astenií během puberty, proto dochází k pozdnímu menstruaci, která se později stává vzácnou. Sekundární opsomenorea (předtím byl cyklus pravidelný a trval 21-35 dní) se vyvíjí v důsledku různých patologických stavů: vyčerpávající fyzická námaha (často se vyskytuje u sportovců), psychoemočné trauma, intoxikace těla. Cyklus lze změnit chirurgickými zákroky prováděnými na reprodukčním systému - ooforektomie, ovariální resekce, adnexektomie, potrat. Zpoždění cyklu nastává při dysfunkci endokrinního systému (polycystické onemocnění, Sheehanův syndrom, hypotyreóza), autoimunitních onemocněních, infekcích.

Opsomenorea se vyskytuje u dívek v pubertě, během puberty, stejně jako u žen během premenopauzy.

Příznaky a příznaky

Příznaky opsomenorea jsou vzácná období, která přecházejí v intervalech 35 nebo více dní (až 3 měsíce). Netrvají dlouho - 3-4 dny a krvácení je nevýznamné (šmouhy, kapky). Cyklus je dvou typů:

 1. Jednofázové. Vyskytuje se ve 24% případů u žen s anomáliemi genitálií. V tomto případě zůstává stav endometria nezměněn, což odpovídá proliferativní fázi menstruace. Dalším důvodem je dominantní folikul, který přispívá k hyperplazii endometria a zabraňuje nástupu fáze žlutého tělíska. Při atrézii hladina estrogenu prudce klesá, funkční vrstva výstelky endometria je odmítnuta, což je doprovázeno silným krvácením (menoragie).
 2. Dvoufázové. Zpoždění je vyvoláno pomalým zráním folikulu - buď nemá čas na zrání v první fázi, nebo prochází atrézií (reverzní vývoj). Současně se estrogeny produkují v nedostatečném množství, proliferace (dělení žlázových buněk) epitelu je nízká a zaznamenává se také jednofázová bazální teplota. Výsledkem je, že folikul dozrává, ale nástup ovulace spadá na 20. - 30. den cyklu.

Bez ohledu na typ cyklu s opsomenorea je ovulace neúplná nebo se nevyskytuje vůbec, což způsobuje neplodnost.

Diagnóza opsomenorea

K diagnostice onemocnění se provádí celá řada studií. Nejprve provede gynekolog rozhovor s pacientkou a vyšetření, během kterého se zjistí odchylky ve vývoji reprodukčních orgánů, se provede nátěr na kolpocytologii. Poté je předepsáno ultrazvukové vyšetření, které vám umožní získat vysoce informativní obraz o stavu pánevních orgánů, detekovat zánětlivé procesy a anatomické anomálie.

Za účelem zjištění příčiny opsomenorey se provádí také analýza bakteriální kultury pro flóru, PCR (diagnostika infekcí), pro hladinu hormonů (progesteron, estradiol, LH, FSH, prolaktin). V některých případech je předepsán další krevní test na hormony štítné žlázy a nadledvin. Pokud je příčinou opsomenorey extragenitální patologie, je ženě přiděleno vyšetření neurochirurgem a endokrinologem.

Léčba opsomenorea

Metody terapie závisí na příčinách vzhledu, povaze onemocnění, věku ženy. Za přítomnosti vrozených anatomických patologií, sexuálního infantilismu, je léčba poněkud složitá a vyžaduje složitost. Kromě gynekologa tedy program terapeutických opatření provádí endokrinolog a genetik. Pokud jsou příčinou opsomenorey ovariální cystomy, nádory vnitřních orgánů, je nutný chirurgický zákrok.

Pokud je opsomenorea sekundární (získaná), léčba se provádí hormonálními léky, které obnovují rovnováhu a normalizují menstruační cyklus. V přítomnosti zánětlivých procesů, infekcí, léčby antibiotiky se provádí protizánětlivá léčba. Pro maximální účinek a konsolidaci výsledku je vyvinuta strava, předepsány komplexy vitamínů, doplňky stravy, imunomodulátory, fyzioterapie, akupunktura. Pacientovi se doporučuje, aby se vyvaroval stresu, těžké fyzické námahy, více se pohyboval a byl na čerstvém vzduchu. Bahenní terapie a balneoterapie mají dobrý účinek na stabilizaci cyklu (při výběru střediska je nutná konzultace s lékařem kvůli chemickému složení vody a bahna v různých regionech).

Opsomenorea a neplodnost

Přítomnost opsomenorea je často hlavní příčinou neplodnosti. Je to způsobeno zvýšeným cyklem trvajícím více než 35 dní, během kterého nedochází k ovulaci vůbec nebo k ní nedochází až do konce. Narušení reprodukčního systému znemožňuje těhotenství, proto je nutné kvalifikované vyšetření s následnou léčbou. Korekce cyklu se obvykle provádí pomocí hormonálních léků předepsaných po testu. Pokud je nutné lékařské ošetření nebo chirurgický zákrok, volí se jemné prostředky a techniky, například laparoskopie.

Když hormonální terapie nestačí k normalizaci menstruace a dalšího těhotenství, stimuluje se ovulace. Postup pomáhá tělu pacienta vytvořit vajíčko, které je schopné oplodnění, a tlačí ho, jak dospívá, aby opustilo folikul. K tomu se používají léky, které ovlivňují vaječníky, aby se zvýšila jejich produkce potřebných hormonů.

Co je opsomenorea a jak s ní zacházet

Pravidelný menstruační cyklus (21 až 35 dní) je jedním ze znaků zdraví ženského reprodukčního systému. Jakékoli selhání v její práci může zabránit nástupu požadovaného těhotenství..

Opsomenorea je porušení menstruačního cyklu (MCI), které je charakterizováno prodloužením doby mezi obdobími (36-90 dnů).

Opsomenorea a její formy

NMC typu Opsomenorrhea je způsobena vrozenými nebo získanými faktory.

Primární porušení jsou zaznamenána od okamžiku menarche (první menstruace), jsou výsledkem patologie ve vývoji reprodukčního systému nebo jeho nedostatečného rozvoje (infantilismus).

O takovém porušení menstruačního cyklu, jako je sekundární opsomenorea, lze hovořit, pokud žena měla předtím pravidelné období, ale pod vlivem vnějších nebo vnitřních důvodů se délka cyklu zvýšila.

Opsomenorea má dvě formy:

 1. Prodloužená dvoufázová fáze, ve které je proces zrání folikulů zpožděn. V první fázi cyklu se folikul vůbec nevyvíjí nebo se jeho růst zastaví. Hladiny estrogenu jsou nízké. Během druhé fáze folikul stále dospívá, ale čas ovulace se odkládá, což může způsobit neplodnost.
 2. Monofázický typ - vyskytuje se několikrát méně často, je charakteristický pro hypoplázii genitálií. V tomto případě nedojde k fázi žlutého tělíska, množství estrogenu prudce poklesne a buňky endometria jsou odmítnuty.

Všechny NMC v reprodukčním věku vedou k poruchám v průběhu fází a negativně ovlivňují plodnost, takže každá žena by měla vědět, co je to opsomenorea..

Příčiny opsomenorea

Primární opsomenorea má genetickou povahu nebo vzniká v důsledku zpoždění obecného a sexuálního vývoje dítěte. Existuje mnoho dalších důvodů pro vznik sekundární opsomenorea:

 • podvýživa během diety, poruchy příjmu potravy;
 • zánětlivé procesy pánevních orgánů;
 • mozkové nádory;
 • traumatické poškození reprodukčních orgánů, a to i v důsledku potratu;
 • parazitární léze;
 • autoimunitní onemocnění;
 • hormonální změny, včetně těch, které souvisejí s poruchami v systému hypotalamu a regulací hormonů hypofýzy;
 • polycystický vaječník, vedoucí k hypomenstruačnímu syndromu a neplodnosti;
 • psychologické důvody;
 • těžká fyzická aktivita.

NMC tedy není nezávislé onemocnění. Po odstranění hlavní příčiny se menstruace obnoví.

Stojí za to přečíst podrobněji o příčinách porušení cyklu podrobněji, aby bylo možné přijmout včasná opatření k odstranění patologie.

Příznaky patologie

U opsomenorea ženy zaznamenávají prodloužení trvání menstruačního cyklu a snížení intenzity krvácení. Povaha menstruace se mění, objevují se špinění během 2-3 dnů.

S touto formou narušení může dojít k ovulaci s velkým zpožděním. V některých případech se vyskytují bolesti v podbřišku, celková slabost a zvýšená únava těla. Existují známky základního zdravotního stavu vedoucího k NMC.

Stav reprodukčního systému se zhoršuje, pokud se neléčí, sekundární opsomenorea může vést k nástupu sekundární amenorey (zastavení menstruace). Gynekolog může určit přesnou příčinu porušení po diagnostickém vyšetření. Během puberty musíte sledovat vývoj dívky, abyste nezmeškali příznaky primární opsomenorea. Před menopauzou mají změny v délce menstruačního cyklu fyziologické příčiny.

Diagnóza onemocnění

K určení příčin opsomenorey je nutná podrobná diagnóza. V případě podezření na NMC zaznamená gynekolog subjektivní stížnosti ženy.

Vyšetření na gynekologickém křesle pomáhá vizuálně určit možné vady vývoje genitálií a odebrat nátěry ke kolpocytologickému vyšetření.

Dalším diagnostickým opatřením by mělo být ultrazvukové vyšetření, při kterém lze určit anatomické abnormality ve struktuře pánevních orgánů a identifikovat zánětlivé procesy..

Stav infekce je studován testováním na HIV a pohlavně přenosné choroby.

V případě, že je NMC extragenitální (nemá gynekologickou příčinu), měla by být žena navíc vyšetřena neurochirurgem a endokrinologem. Plán léčby závisí na diagnóze základních příčin nemoci..

Léčba opsomenorea

Léčba opsomenorea závisí na základních příčinách, věku ženy a reprodukčních záměrech:

 1. Je obtížné napravit primární formu onemocnění způsobenou vrozenými anatomickými patologiemi a vážnými formami sexuálního infantilismu. Ošetřující lékař předepisuje terapii a konzultuje také genetika a endokrinologa.
 2. Může být nutná operace, pokud je NMC způsoben nádorem na mozku nebo syndromem PCOS. K obnovení cyklu se aktivně používá hormonální terapie, stimuluje se ovulace.
 3. Sekundární opsomenorea způsobená zánětlivými procesy pohlavních orgánů je léčena antibiotiky, vitaminovou terapií a imunostimulačními léky. Jako pomocné metody se používají masáže, bahenní terapie, hirudo a reflexologie..
 4. V případě menstruačních nepravidelností způsobených podváhou je pro ženu vyvinuta vyvážená strava s přebytkem kalorií. V případě anorexie je nutné zapojit psychoterapeuta.

Během léčby se doporučuje zdržet se fyzické námahy a silných emočních zážitků.

Opsomenorea

Opsomenorea je porušení menstruačního cyklu, které se vyznačuje prodloužením až na 36 dní nebo déle.

Aby se zabránilo nebezpečným komplikacím, je velmi důležité diagnostikovat patologii včas a podstoupit léčbu. Můžete si domluvit schůzku s lékařem zavoláním na telefonní číslo uvedené na webu nebo pomocí tlačítka pro schůzku.

NMC (menstruační nepravidelnosti) podle typu opsomenorea se často vyskytují u dívek po nástupu menarché, stejně jako u žen v premenopauzálním období.

Menstruace s opsomenorea může být pravidelná i nepravidelná. V tomto případě může být objem výboje buď normální, nebo menší nebo větší. Štíhlá menstruace, která netrvá déle než 2 dny, spolu se zvýšením doby trvání menstruačního cyklu, jsou známkami hypomenstruačního syndromu. Bohatá vzácná menstruace může naznačovat přetrvávání folikulů..

Příčiny opsomenorea

NMC typu Opsomenorrhea se může vyvinout z různých důvodů.

 • Infantilismus pohlavních orgánů
 • Chronická infekční onemocnění (zejména patologické procesy v urogenitálním systému)
 • Těžké kardiovaskulární onemocnění
 • Těžká onemocnění hematopoetického systému
 • Narušení hypotalamo-hypofyzárního systému
 • Autoimunitní procesy
 • Objemové útvary v mozku
 • Sheehanův syndrom
 • Poranění orgánů reprodukčního systému, chirurgické zákroky v děloze a vaječnících, umělé ukončení těhotenství

NMC podle typu opsomenorea v bifázickém a monofázickém cyklu

Dlouhá období medu s menstruací mohou nastat jak s normálním dvoufázovým, tak s jednofázovým menstruačním cyklem:

 • Dvoufázový menstruační cyklus s prodloužením folikulární fáze s normálním trváním luteální fáze. Při nedostatečném vylučování FSH hypofýzou potřebují folikuly více času na růst a vývoj a uvolnění zralého vajíčka z vaječníku se provádí 17. - 30. den, zatímco průměrná ovulace nastává 14. den.
 • Dvoufázový menstruační cyklus s prodloužením folikulární a zkrácením luteální fáze cyklu. Stejně jako v prvním případě dochází k ovulaci později než obvykle kvůli nedostatečné produkci hormonu stimulujícího folikuly. Kromě toho ve druhé fázi cyklu dochází k hypofunkci žlutého tělíska (endokrinní žlázy, která se vyvíjí v místě prasklého folikulu, který vylučuje progesteron a estrogeny do 2 týdnů po ovulaci v případě, že nedošlo k oplodnění), to znamená, že se vyvíjí luteální nedostatečnost.
 • Monofázický menstruační cyklus. V tomto případě se může stálost folikulu stát příčinou opsomenorey. Pokud normálně dominantní folikul praskne a vyroste z něj zralé vajíčko, pak v tomto případě po nějakou dobu nadále existuje. Vaječníky tedy mohou současně obsahovat několik folikulů, které aktivně produkují estrogeny. Dlouhodobě vysoká koncentrace estrogenů způsobuje nadměrný růst funkční vrstvy sliznice dělohy. Poté, co folikuly začnou procházet opačným vývojem a hladina estrogenu klesá, začíná odmítnutí hyperplastického endometria. Kromě toho se vrozené nedostatečné rozvinutí reprodukčního systému může stát příčinou opsomenorey v jednofázovém cyklu..

Diagnóza opsomenorea

Vzácná menstruace je vážným důvodem pro kontaktování odborníka, protože nelze v budoucnu vyloučit, že se úplně zastaví a že se vyvine neplodnost. K identifikaci příčin opsomenorea lze použít následující metody:

 • Užívání anamnézy
 • Vyšetření porodníkem-gynekologem (včetně bimanuálního vyšetření ke zjištění přítomnosti anomálií ve vývoji reprodukčních orgánů)
 • Ultrazvuk pánevních orgánů
 • Testy na hormony (pohlavní hormony, hormony štítné žlázy)
 • Testy STI
 • Konzultace s endokrinologem a dalšími souvisejícími odborníky

Rozsah výzkumu lze v případě potřeby individuálně rozšířit u každého pacienta.

Léčba opsomenorea

Léčba NMC podle typu opsomenorey závisí na důvodech jejího vývoje a je založena na výsledcích vyšetření. U pacientů s onemocněním polycystických vaječníků je tedy opsomenorea často detekována, a proto bude nutná léčba PCOS. Přítomnost nádorů v mozku je známkou chirurgického zákroku. Při odhalení sexuálního infantilismu bude vyžadována terapie nedostatečného rozvoje orgánů reprodukčního systému, což závisí na závažnosti patologie.

Opsomenorea a neplodnost

Vzhledem k tomu, že významné prodloužení trvání menstruačního cyklu zpravidla naznačuje poruchu fungování reprodukčního systému, je nutné včas konzultovat odborníka a podstoupit úplné vyšetření..

Máte-li jakékoli dotazy týkající se opsomenorea, můžete se zeptat lékařů kliniky Nova. Můžete si domluvit schůzku s lékařem zavoláním na telefonní číslo uvedené na webu nebo pomocí tlačítka pro schůzku.

Vše o nemoci opsomenorea, jejích příznacích a příčinách

Opsomenorrhea - porušení menstruačního cyklu, charakterizované prodloužením až na 36 dní nebo více.

Aby se zabránilo nebezpečným komplikacím, je velmi důležité diagnostikovat patologii včas a podstoupit léčbu. Můžete si domluvit schůzku s lékařem zavoláním na telefonní číslo uvedené na webu nebo pomocí tlačítka pro schůzku.

NMC (menstruační nepravidelnosti) podle typu opsomenorea se často vyskytují u dívek po nástupu menarché, stejně jako u žen v premenopauzálním období.

Menstruace s opsomenorea může být pravidelná i nepravidelná. V tomto případě může být objem výboje buď normální, nebo menší nebo větší. Štíhlá menstruace, která netrvá déle než 2 dny, spolu se zvýšením doby trvání menstruačního cyklu, jsou známkami hypomenstruačního syndromu. Bohatá vzácná menstruace může naznačovat přetrvávání folikulů.

Chcete si domluvit schůzku?

Opsomenorea a její formy

NMC typu Opsomenorrhea je způsobena vrozenými nebo získanými faktory.

Primární porušení jsou zaznamenána od okamžiku menarche (první menstruace), jsou výsledkem patologie ve vývoji reprodukčního systému nebo jeho nedostatečného rozvoje (infantilismus).

O takovém porušení menstruačního cyklu, jako je sekundární opsomenorea, lze hovořit, pokud žena měla předtím pravidelné období, ale pod vlivem vnějších nebo vnitřních důvodů se délka cyklu zvýšila.

Opsomenorea má dvě formy:

 1. Prodloužená dvoufázová fáze, ve které je proces zrání folikulů zpožděn. V první fázi cyklu se folikul vůbec nevyvíjí nebo se jeho růst zastaví. Hladiny estrogenu jsou nízké. Během druhé fáze folikul stále dospívá, ale čas ovulace se odkládá, což může způsobit neplodnost.
 2. Monofázický typ - vyskytuje se několikrát méně často, je charakteristický pro hypoplázii genitálií. V tomto případě nedojde k fázi žlutého tělíska, množství estrogenu prudce poklesne a buňky endometria jsou odmítnuty.

Všechny NMC v reprodukčním věku vedou k poruchám v průběhu fází a negativně ovlivňují plodnost, takže každá žena by měla vědět, co je to opsomenorea..

Diagnostická opatření

Diagnóza se provádí pomocí celé řady studií. V každém případě jsou nejprve brány v úvahu stížnosti a údaje o anamnéze. Je nutné zaměřit pozornost pacientky na to, jaká onemocnění infekční povahy utrpěla, ať už došlo ke zranění nebo operacím břicha. Důležité jsou také údaje o genetické patologii a dědičných onemocněních.

Poté je pacient vyšetřen, přičemž jsou vyloučeny anomálie vrozené a získané povahy orgánů reprodukčního systému. Kromě toho se krev odebírá k úplnému vyšetření, a to:

 • obecná analýza krve a moči;
 • rozšířený biochemický profil;
 • testování na HIV, hepatitidu a pohlavní choroby;
 • analýza hormonálního pozadí ženy.

Krev a výtok z děložního čípku jsou odebírány pro cílenou diagnostiku. Provádí se ultrazvuk genitálií a břišních orgánů. Chcete-li vyloučit souběžnou patologii, je nutné konzultovat endokrinologa, neurologa a v případě potřeby neurochirurga.

Příčiny opsomenorea

Primární opsomenorea má genetickou povahu nebo vzniká v důsledku zpoždění obecného a sexuálního vývoje dítěte. Existuje mnoho dalších důvodů pro vznik sekundární opsomenorea:

 • podvýživa během diety, poruchy příjmu potravy;
 • zánětlivé procesy pánevních orgánů;
 • mozkové nádory;
 • traumatické poškození reprodukčních orgánů, a to i v důsledku potratu;
 • parazitární léze;
 • autoimunitní onemocnění;
 • hormonální změny, včetně těch, které souvisejí s poruchami v systému hypotalamu a regulací hormonů hypofýzy;
 • polycystický vaječník, vedoucí k hypomenstruačnímu syndromu a neplodnosti;
 • psychologické důvody;
 • těžká fyzická aktivita.

NMC tedy není nezávislé onemocnění. Po odstranění hlavní příčiny se menstruace obnoví.

Stojí za to přečíst podrobněji o příčinách porušení cyklu podrobněji, aby bylo možné přijmout včasná opatření k odstranění patologie.

Klasifikace a příčiny patologie

V medicíně je opsomenorea rozdělena do dvou hlavních forem: primární a sekundární (získaná). V první variantě se patologie projevuje zpočátku během tvorby menstruačního cyklu. Ve druhém případě je opsomenorea vyvolána různými negativními faktory..

Hlavními důvody pro rozvoj primární formy jsou intrauterinní reprodukční malformace, opožděný sexuální vývoj a adolescentní astenie. Sekundární formu lze vyprovokovat z mnoha dalších důvodů. Mezi hlavní patří:

 • gynekologické operace;
 • potrat;
 • polycystický vaječník;
 • hypotyreóza;
 • nádory různého původu;
 • dystrofie;
 • stres;
 • nadměrná fyzická aktivita;
 • autoimunitní onemocnění;
 • smrt buněk hypofýzy;
 • kardiovaskulární choroby;
 • břišní trauma;
 • infekční nemoci urogenitálního systému;
 • poruchy příjmu potravy (přejídání nebo diety);
 • endokrinní poruchy.

Kromě patologických důvodů mohou fyziologické také vyvolat opsomenorea. Například u dospívajících během puberty nebo u premenopauzálních dospělých žen.

Příznaky patologie

U opsomenorea ženy zaznamenávají prodloužení trvání menstruačního cyklu a snížení intenzity krvácení. Povaha menstruace se mění, objevují se špinění během 2-3 dnů.

S touto formou narušení může dojít k ovulaci s velkým zpožděním. V některých případech se vyskytují bolesti v podbřišku, celková slabost a zvýšená únava těla. Existují známky základního zdravotního stavu vedoucího k NMC.

Stav reprodukčního systému se zhoršuje, pokud se neléčí, sekundární opsomenorea může vést k nástupu sekundární amenorey (zastavení menstruace). Gynekolog může určit přesnou příčinu porušení po diagnostickém vyšetření. Během puberty musíte sledovat vývoj dívky, abyste nezmeškali příznaky primární opsomenorea. Před menopauzou mají změny v délce menstruačního cyklu fyziologické příčiny.

Druhy menstruačního cyklu s opsomenorea

Ve zdravém těle je cyklus rozdělen do následujících fází: menstruační, folikulární, ovulační a luteální. Během prvního období začíná menstruace. Během druhé - vývoj vajec ve folikulích. Následuje ovulace - výstup z reprodukční buňky a její vstup do břišní dutiny ženy. V této době je pozorován sexuální proces.

Při absenci oplodněného vajíčka v luteální fázi cyklu dochází k vývoji a následné destrukci žlutého tělíska, dočasné žlázy, která se objeví v místě prasknutí folikulu. U opsomenorea dochází k selhání v trvání jedné z popsaných fází. Luteální období může chybět. V závislosti na tom se rozlišuje několik typů cyklu, charakteristických pro opsomenorea..

Dvoufázový

Vyskytuje se v 75% případů. Existují následující typy:

 1. S prodlouženým folikulárním obdobím. S tímto průběhem opsomenorea dochází k zrání folikulů ve 20. až 30. dni cyklu. Na konci tohoto období dochází k ovulaci, po které následuje luteální fáze. Začátek další menstruace se tak posune. Tato forma opsomenorea je nejčastěji doprovázena nedostatečnou produkcí hormonu stimulujícího folikuly hypofýzou..
 2. S prodlouženou folikulární fází a sníženou luteální fází. V tomto případě dochází k pozdnímu vývoji folikulů, časovému posunu v uvolňování vajíčka a ovulaci. Zároveň je však pozorován nedostatečný rozvoj žlutého tělíska. Kromě nedostatku produkce FSH je v těle nedostatek progesteronu..

Jednofázové

Ve 25% případů je to pozorováno u nedostatečného rozvoje ženského reprodukčního systému. V této formě onemocnění nezralé vejce neopouští folikul a v něm po nějakou dobu nadále existuje. Tělo aktivně produkuje estrogen, což vede k jeho nadměrné koncentraci. To zase vyvolává hyperplazii endometria. Poté, co se folikuly začnou rozpadat, hladina estrogenu klesá. Silná vrstva děložní výstelky je odmítnuta, dochází k hojnému děložnímu krvácení.

Diagnóza onemocnění

K určení příčin opsomenorey je nutná podrobná diagnóza. V případě podezření na NMC zaznamená gynekolog subjektivní stížnosti ženy.

Vyšetření na gynekologickém křesle pomáhá vizuálně určit možné vady vývoje genitálií a odebrat nátěry ke kolpocytologickému vyšetření.

Dalším diagnostickým opatřením by mělo být ultrazvukové vyšetření, při kterém lze určit anatomické abnormality ve struktuře pánevních orgánů a identifikovat zánětlivé procesy..

Stav infekce je studován testováním na HIV a pohlavně přenosné choroby.

V případě, že je NMC extragenitální (nemá gynekologickou příčinu), měla by být žena navíc vyšetřena neurochirurgem a endokrinologem. Plán léčby závisí na diagnóze základních příčin nemoci..

Jak identifikovat opsomenorea?

Diagnózu v tomto případě může provést pouze gynekolog. Za tímto účelem provádí řadu studií. Přibližný plán diagnostického vyšetření vypadá takto:

 1. Lékař provede anamnézu, provede vizuální vyšetření a zjistí, zda žena měla nějaké zranění, operace nebo předchozí infekce.
 2. Poté pacient podstoupí bimanuální vyšetření, které pomůže určit přítomnost a stupeň vývoje anomálií pánve.
 3. Vezměte krev pro biochemii, HIV, pohlavní choroby.
 4. Zkontrolujte krev a sekreci děložního čípku na přítomnost hormonů.
 5. Vyšetření pánevních orgánů pomocí ultrazvukového přístroje.
 6. Pokud má žena souběžnou infekci pánevních orgánů, provádějí se testy k identifikaci patogenu.
 7. Jmenujte konzultaci endokrinologa.

Lékař vybere po vizuální prohlídce konkrétní plán diagnostických opatření v závislosti na individuálních charakteristikách pacienta. Teprve po stanovení diagnózy předepíše gynekolog příslušnou léčbu.

Léčba opsomenorea

Léčba opsomenorea závisí na základních příčinách, věku ženy a reprodukčních záměrech:

 1. Je obtížné napravit primární formu onemocnění způsobenou vrozenými anatomickými patologiemi a vážnými formami sexuálního infantilismu. Ošetřující lékař předepisuje terapii a konzultuje také genetika a endokrinologa.
 2. Může být nutná operace, pokud je NMC způsoben nádorem na mozku nebo syndromem PCOS. K obnovení cyklu se aktivně používá hormonální terapie, stimuluje se ovulace.
 3. Sekundární opsomenorea způsobená zánětlivými procesy pohlavních orgánů je léčena antibiotiky, vitaminovou terapií a imunostimulačními léky. Jako pomocné metody se používají masáže, bahenní terapie, hirudo a reflexologie..
 4. V případě menstruačních nepravidelností způsobených podváhou je pro ženu vyvinuta vyvážená strava s přebytkem kalorií. V případě anorexie je nutné zapojit psychoterapeuta.

Během léčby se doporučuje zdržet se fyzické námahy a silných emočních zážitků.

Preventivní opatření

Rizikovými faktory pro rozvoj nemoci jsou nepříznivé podmínky a ekologická situace v regionu bydliště. Špatná dědičnost může vyvolat primární typ opsomenorea a za určitých podmínek se stává příčinou vývoje její sekundární formy.

Predisponujícími faktory jsou navíc infekce HIV, narušení žláz s vnitřní sekrecí, těžká chronická onemocnění, vyčerpání těla. Jednoduchá pravidla pomohou vyhnout se selhání menstruačního cyklu:

 • dobrá výživa;
 • pravidelné návštěvy gynekologa a terapeuta;
 • mírná fyzická aktivita;
 • zdravý a aktivní životní styl;
 • minimální stres.

Prevence

Abyste zabránili rozvoji této patologie, musíte dodržovat jednoduchá, ale velmi účinná pravidla:

 • dobře jíst;
 • dejte svému tělu mírnou fyzickou aktivitu;
 • musíte se vyhnout stresu a psycho-emocionálním šokům;
 • měli byste pravidelně navštěvovat svého gynekologa.

Pokud se přesto začaly objevovat příznaky opsomenorea, měli byste okamžitě vyhledat pomoc od odborníka. Včasná diagnostika a správná léčba pomohou rychle zvládnout onemocnění a předcházet neplodnosti.

Obecná informace

Opsomenorea (bradymenorea) - prodloužení intervalu mezi menstruací z 36 dnů na 3 měsíce (s normou 21-35 dnů). Spolu s oligomenoreou, hypomenoreou a spaniomenoreou patří k variantám hypomenstruačního syndromu. Opsomenorea může být primární (vrozená) nebo sekundární (získaná). O primární variantě bradymenorey v praktické gynekologii se mluví, pokud se vzácná menstruace objeví od samého začátku menstruační funkce. Sekundární varianta je charakterizována snížením menstruace po období, kdy měla žena normální menstruační rytmus. Stejně jako jiné menstruační nepravidelnosti, opsomenorea negativně ovlivňuje reprodukční funkce, která je primárně spojena se změnou fáze cyklu, podřadností nebo nedostatkem ovulace..

Opsomenorea

Opsomenorea - prodloužení menstruačního cyklu, jehož doba trvání je více než 35 dnů. Porušení je cyklické, menstruace se opakuje nejméně po 3 měsících. Menstruace může nastat jak ve formě hypo-oligomenorey, tak ve formě hypermenorey. Pravděpodobnost těhotenství u pacientů s opsomenorea je snížena. Vyšetření tohoto porušení zahrnuje standardní gynekologické vyšetření, ultrazvuk pánevních orgánů, hormonální krevní testy, kolpocytologii, podle indikací - RFE. Strategie léčby opsomenorea je stanovena s přihlédnutím k příčinám menstruačních nepravidelností; v tom hraje hlavní roli hormonální terapie.

 • Příčiny opsomenorea
 • Příznaky opsomenorea
 • Diagnóza opsomenorea
 • Léčba opsomenorea
 • Ceny léčby

Obecná informace

Opsomenorea (bradymenorea) - prodloužení intervalu mezi menstruací z 36 dnů na 3 měsíce (s normou 21-35 dnů). Spolu s oligomenoreou, hypomenoreou a spaniomenoreou patří k variantám hypomenstruačního syndromu. Opsomenorea může být primární (vrozená) nebo sekundární (získaná). O primární variantě bradymenorey v praktické gynekologii se mluví, pokud se vzácná menstruace objeví od samého začátku menstruační funkce. Sekundární varianta je charakterizována snížením menstruace po období, kdy měla žena normální menstruační rytmus. Stejně jako jiné menstruační nepravidelnosti, opsomenorea negativně ovlivňuje reprodukční funkce, která je primárně spojena se změnou fáze cyklu, podřadností nebo nedostatkem ovulace..

Příčiny opsomenorea

Primární opsomenorea se tvoří v důsledku malformací genitálií, opožděného sexuálního vývoje, obecného a genitálního infantilismu, astenie během puberty. V tomto případě se menarche obvykle objevuje pozdě a později se rytmus menstruace stává vzácným. Různé získané patologické stavy, které negativně ovlivňují menstruační funkci, vedou k rozvoji sekundární opsomenorea. Může to být alimentární dystrofie, psycho-emoční trauma, těžká fyzická práce, těžká intoxikace. Změny v rytmu menstruace podle typu opsomenorey mohou být spojeny s chirurgickými operacemi - potraty, RFE, resekce vaječníků, ooforektomie, adnexektomie.

Někdy se opsomenorea vyvíjí na pozadí endokrinních poruch (často - polycystických vaječníků, hypotyreózy, Sheehanova syndromu), autoimunitních, parazitárních onemocnění, mozkových nádorů, pomalých infekčních procesů, včetně urogenitálního systému. Kromě patologické opsomenorey dochází k fyziologickému snížení menstruace - například během puberty a tvorby cyklu, v premenopauzálním období v důsledku postupného zániku funkce vaječníků.

Příznaky opsomenorea

Klinicky se opsomenorea vyskytuje ve formě vzácných období. Menstruační interval je více než 35 dní, nejvýše však 3 měsíce. Intenzita menstruačního krvácení je obvykle nízká (šmouhy nebo kapky krve), trvání je krátké. Změna fáze menstruačního cyklu způsobuje nedostatečnost ovulace nebo anovulace, takže mnoho pacientů s opsomenorea trpí neplodností. V některých případech se opsomenorea změní na sekundární amenoreu. Spolu se vzácnými obdobími existují příznaky základního onemocnění.

Opsomenorea může mít 2 různé typy toku: s přítomností prodlouženého dvoufázového nebo jednofázového menstruačního cyklu. S prodlouženým dvoufázovým cyklem je zpoždění menstruace způsobeno prodlouženým procesem zrání folikulů. V první fázi cyklu se folikul buď nevyvíjí vůbec, nebo podstupuje atrézii v jedné z vývojových fází. Sekrece estrogenu je v tomto případě nízká, bazální teplota je jednofázová, kolpocytologie naznačuje nízký stupeň proliferace epitelu. Později, po zpomalení růstu, folikul stále dospívá, ale ovulace může nastat 20. až 30. den menstruačního cyklu. Doba trvání fáze žlutého tělíska je zkrácena nebo se nezmění. Hladina pohlavních hormonů se neliší od hladiny v normálním menstruačním cyklu, bazální teplota ve druhé fázi stoupá nad 37 ° C, cytologie vaginálních nátěrů odráží sekreční změny v endometriu.

Opsomenorea na pozadí monofázického cyklu je méně častá - ve 22-24% případů, obvykle u pacientů s hypoplázií genitálií. Stav endometria zůstává nezměněn a odpovídá začátku proliferativní fáze. Další příčinou opsomenorey v jednofázovém cyklu může být perzistence folikulů. V tomto případě nedochází k fázi žlutého tělíska a perzistentní folikul vytváří podmínky pro hyperplazii endometria. Zpětný vývoj folikulu je doprovázen prudkým poklesem hladiny estrogenu a odmítnutím funkční vrstvy dělohy endometria, což se klinicky projevuje menoragií.

Diagnóza opsomenorea

Zjištění příčin ossomenorey vyžaduje širokou škálu diagnostických opatření. Při první návštěvě gynekologa jsou vyjasněny obtíže, povaha menstruačního cyklu, gynekologická a obecná somatická anamnéza. Vyšetření na židli vám umožní identifikovat anomálie ve vývoji reprodukčních orgánů a provést nátěr ke kolpocytologickému vyšetření („hormonální zrcadlo“). Pomocí ultrazvuku pánevních orgánů se stanoví anatomické abnormality, zánětlivé procesy, které sloužily k rozvoji opsomenorea..

Ke zkoumání infekčního stavu se provádí analýza gynekologických nátěrů: mikroskopie, PCR, bakteriální kultura pro flóru. Za účelem identifikace hormonálních poruch se zkoumá hladina FSH, LH, prolaktinu, estradiolu, progesteronu. V některých případech je uvedeno stanovení hormonů nadledvin, štítné žlázy. Pokud existuje podezření na extragenitální patologii jako příčinu opsomenorey, je pacient odeslán ke konzultaci s endokrinologem, neurochirurgem.

Léčba opsomenorea

Směr a rozsah terapeutických opatření určuje hlavní patologie, věk a reprodukční plány ženy. Vrozené anatomické vady, těžké formy sexuálního infantilismu je obtížné napravit. V těchto případech se taktika léčby opsomenorea vyvíjí společně s genetiky a endokrinology. Některé typy patologie (nádor na mozku, PCOS) mohou vyžadovat chirurgický zákrok.

Hormonální terapie hraje hlavní roli v regulaci menstruačního cyklu. Umožňuje vám obnovit normální rytmus menstruace. Pokud to pro nástup těhotenství nestačí, uchýlí se ke stimulaci ovulace. Pokud jsou příčinou opsomenorey zánětlivá gynekologická onemocnění, provádí se antibiotická léčba, léčba vitamíny, imunostimulace. Využívají léčbu přírodními faktory (balneoterapie, bahenní terapie), elektroforézu límcové zóny, gynekologickou masáž, akupunkturu. S nedostatkem hmotnosti se vyvíjí individuální strava s plnohodnotnou stravou. Pacientovi s opsomenorea se doporučuje vyhnout se fyzické námaze a psychoemotickým šokům.

Opsomenorea

Takové porušení menstruačního cyklu, jako je amenorea, může být spojeno s různými úrovněmi regulace nebo s patologickými poruchami v samotných reprodukčních orgánech. Charakteristickým rysem opsomenorey je nejen zpoždění menstruace, ale také změny v množství vylučované krve. Kromě toho lze pozorovat jak snížené množství výtoku, méně než 25 ml, tak silnou menstruaci..

Nejčastěji je opsomenorea spojena se změnou hormonálního pozadí těla. Růst myometria je spojen s hladinou folikuly stimulujícího hormonu, jeho odmítnutí, pokud nedojde k implantaci, je spojeno s luteinizačním hormonem a progesteronem. Porušení jejich produkce může vést k atrofii sliznice, zpomalit její vývoj.

V některých případech je opsomenorea spojena s přítomností perzistentního folikulu, když nedojde k ovulaci, ale dominantní folikul se nezmění a nezmění se na folikulární cystu, jako u polycystických onemocnění. Pod vlivem hormonů se cyklicky mění, což ovlivňuje produkci hormonů vaječníky.

Někteří vědci spojují opsomenorea s dědičnými patologiemi, mutacemi. Proto je často nutné tento stav léčit společným úsilím gynekologa, endokrinologa, genetika.

Příčiny

Příčiny opsomenorey nelze snadno určit, protože mohou být způsobeny různými faktory a nemocemi. Podle jejího průběhu je opsomenorea rozdělena na primární a sekundární. Primární vzniká v dospívání, kdy cyklus ještě nebyl stanoven a poté může být fyziologický. V průběhu času se cyklus obnoví, stane se normálním. Pokud se tak nestane, musíte hledat příčinu tohoto stavu. Důvodem jsou často mutace, vrozené vývojové patologie.

Pokud je cyklus normální a na tomto pozadí se objeví opsomenorea, znamená to porušení, mezi nimiž můžeme rozlišovat:

 • změny v hormonálních hladinách, mohou nastat v důsledku poškození hypofýzy, hypotalamu, vaječníků;
 • endokrinní onemocnění (onemocnění štítné žlázy, nadledvin);
 • náhlé změny hmotnosti;
 • zánětlivá a infekční onemocnění reprodukčních orgánů;
 • závažná onemocnění, infekce (tuberkulóza, AIDS, zhoubné nádory);
 • intoxikace, záření;
 • autoimunitní procesy;
 • poruchy příjmu potravy, kachexie;
 • stres, neuróza, deprese;
 • parazitární nemoci;
 • přepracování, fyzická aktivita, špatné životní podmínky.

V každém případě musíte provést úplné vyšetření, pečlivě shromáždit anamnézu, abyste zjistili příčinu.

Příznaky

Příznaky opsomenorea nejsou konkrétní a mohou odpovídat chorobám, které vedly k tomuto stavu. Častěji pozorováno:

 • slabá nebo naopak silná menstruace;
 • bolestivá období;
 • podrážděnost, deprese;
 • slabost, únava.

Vyšetření by mělo být provedeno za účelem identifikace příznaků základního onemocnění, proto jsou během vyšetření často nutné konzultace s různými odborníky.

Komplikace

Komplikace opsomenorea jsou potíže s koncepcí, neplodnost. Pokud se opsomenorea neléčí, často se změní na amenoreu a časnou menopauzu. Mimochodem, klimakterické období může být doprovázeno také fyziologickou opsomenoreou..

Pokud jde o možnost otěhotnění, opsomenorea může probíhat ve formě jednofázového nebo dvoufázového cyklu. Monofázický cyklus probíhá na pozadí perzistentního folikulu, když se netvoří žluté tělo a je pozorována hypoplázie endometria. Dvoufázový cyklus může mít prodlouženou folikulární nebo luteální fázi, ale v jednom či druhém případě je těhotenství téměř nemožné.

Diagnostika

Diagnostika opsomenorea zahrnuje odběr anamnézy, vyšetření, další studie, konzultace s dalšími úzkými odborníky za účelem zjištění její příčiny. Vyšetření pacientů by mělo zahrnovat:

 • obecné testy krve a moči;
 • biochemické krevní testy;
 • stanovení hladin hormonů v krvi, včetně funkce štítné žlázy;
 • ultrazvukové vyšetření genitálií;
 • stanovení skutečné ovulace, folikulometrie;
 • vyšetření nadledvin, hypofýzy, hypotalamu, které se provádí pomocí počítačového nebo magnetického rezonančního zobrazování;
 • vyšetření na specifické infekce (HIV, syfilis, tuberkulóza, hepatitida);
 • identifikace infekcí urogenitálního systému;
 • identifikace parazitárních chorob.

Komplex vyšetření je sestaven individuálně pro každého pacienta a lze jej po konzultaci s úzkými specialisty doplnit. V případě primární opsomenorey je také nutná lékařská genetická konzultace a vyšetření.

Léčba

Léčba opsomenorea je zaměřena na léčbu základního onemocnění, které ji způsobilo. Pacientům lze přiřadit:

 • antibiotická terapie;
 • hormonální léčba;
 • imunomodulátory;
 • vitamíny;
 • fyzioterapie;
 • fytoterapie;
 • metody alternativní medicíny;
 • dietní terapie.

Léčba může být dlouhá a často neúčinná, pokud je onemocnění, které způsobilo opsomenorea, spojeno se závažnými změnami v těle nebo mutacemi. Vždy však existuje šance na zlepšení stavu pacienta. Nedostatek léčby může způsobit rozvoj amenorey, časné menopauzy.

Prevence

Prevence opsomenorey spočívá v léčbě základního onemocnění a vytvoření příznivých podmínek pro úplné uzdravení. Musíte se dobře pokusit vyhnout se stresu a fyzické námaze, podstoupit preventivní prohlídky u gynekologa.

Co je opsomenorea a jak s ní zacházet

Opsomenorea je porušení menstruačního cyklu ve směru jeho nárůstu. Menstruace nepravidelně nebo úplně zmizí. Tato patologie hrozí vážnými následky, proto vyžaduje povinný lékařský zásah..

hyperpolymenorea - porucha menstruačního cyklu.

Koncept patologie - opsomenorea

Opsomenorea je patologický proces, během kterého se doba menstruačního cyklu zvyšuje na třicet pět dní nebo více. V některých případech je interval mezi obdobími několik měsíců..

Opsomenorea během menopauzy a puberty: patologie nebo norma

Během puberty se menstruační cyklus jen formuje a může být nestabilní. Jakékoli výkyvy se proto nepovažují za odchylku od normy, ale jsou docela přijatelné i ve zdravém těle..

Patologie je často pozorována během nástupu menopauzy. Jedná se o probíhající proces, takže obnovení těla trvá určitou dobu. S výskytem sporého krvavého výboje není nic špatného. To je považováno za normu..

Menopauza je jedním z důvodů rozvoje opsomenorea..

Důvody pro vývoj problému

Existují dvě formy projevu nemoci:

Primární se vyvíjí v případě vrozených abnormalit genitálií nebo jejich nedostatečného vývoje. Opsomenorea se objevuje s nástupem první menstruace a neustále se opakuje.

Příčiny sekundární formy jsou provokující faktory. Oni jsou:

 • Endokrinní poruchy.
 • Potrat.
 • Chirurgický zákrok.
 • Infekční choroby.
 • Psychologické poruchy.
 • Hormonální poruchy.
 • Silná fyzická aktivita.
 • Nemoci urogenitálního systému.
 • Vyčerpání těla.
 • Mozkový nádor.
 • Klimatické období.
 • Cukrovka.

DŮLEŽITÉ! Genetická predispozice k této patologii se nemusí objevit okamžitě, ale až po expozici určitému faktoru.

Příznaky

Hlavním příznakem opsomenorey je prodloužení intervalu mezi cykly. Je také možné:

 1. Bolesti dolní části břicha.
 2. Bolesti zad.
 3. Rychlá únava.
 4. Podrážděnost.
 5. Slabost.

Objem menstruace je výrazně snížen. Mohou začít a skončit ve stejný den. A množství výtoku je příliš skromné, možná rozmazané povahy.

Zvýšení hmotnosti je zaznamenáno, akné se objevuje na obličeji a hrudi. Vzhled vlasů mužského typu je možný:

 • Přes rty.
 • Na rukou.
 • Na zádech.

Pohlavní styk zmizí a samotný styk nepřináší uspokojení.

Sekundární forma se může projevit ve formě příznaků základní choroby, která ji vyvolala. Možné svědění, vyrážka, zarudnutí kůže.

Nmts podle typu opsomenorea

Nmts podle typu opsomenorea je narušení trvání nebo fáze reprodukční funkce. Nejčastěji se projevuje během puberty, ale může nastat po její stabilizaci. Intervaly mezi obdobími mohou nastat jak u dvoufázového, tak u jednofázového cyklu..

Vývoj patologie v reprodukčním věku je překážkou početí. Ale menstruační cyklus se přizpůsobuje, po kterém je možné otěhotnět.

POZORNOST! Porušení měsíčního cyklu může být důsledkem vážného onemocnění. Měli byste pravidelně navštěvovat ordinaci gynekologa, abyste předešli vážným komplikacím.

Léčba

Pokud existuje podezření na vývoj onemocnění, provede se diagnóza. Skládá se z:

 1. Užívání anamnézy.
 2. Genitální vyšetření.
 3. Krevní a močové testy.
 4. Analýzy na hormony.
 5. Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů.

Nejprve je nutné odstranit příčinu vývoje patologie. Pouze tehdy můžete očekávat pozitivní výsledky léčby..

Primární opsomenorea je obtížně léčitelná. Proces zahrnuje endokrinology, genetiky, chirurgy.

Je povinné užívat hormonální léky. Trvání jejich příjmu určuje ošetřující lékař. V závislosti na situaci lze hormonální terapii provádět v kurzech nebo před menopauzou.

DŮLEŽITÉ! V průběhu léčby je nutné vyhnout se stresovým situacím a dělat gymnastiku. Dejte tělu šanci odpočinout si.

K posílení těla a zvýšení imunity se doporučuje užívat vitamínové komplexy. Je také nutné dodržovat speciální dietu. Dieta by měla být nasycena čerstvým:

 • Ovoce.
 • Zelenina.
 • Bobule.
 • Zeleň.

Odmítněte jíst příliš mastná, kořeněná a smažená jídla. A také z alkoholických nápojů a tabákových výrobků.

Tuková tkáň v ženském těle je zdrojem pohlavních hormonů. V případě jejich přebytku nebo nedostatku trpí reprodukční systém. Chcete-li tento problém odstranit, musíte upravit tělesnou hmotnost. Pro tyto účely pracuje se ženou odborník na výživu. Vypracuje denní menu a dá praktická doporučení.

Co je opsomenorea a jak s ní zacházet

Opsomenorea je hypomenstruální syndrom, který může trvat déle než 36 dní a může vést k neplodnosti. Dlouhý interval mezi menstruací je doprovázen drobnými sekrety trvajícími 3 dny. Toto onemocnění není oddělené a vždy je doprovázeno jinými příčinami nebo nemocemi..

Typy

Existují dva typy menstruačních rozdílů v opsomenorea:

 1. Prodloužený menstruační cyklus zvaný monofázický. Tento typ se vyznačuje nepřítomností ovulace a tvorbou žlutého tělíska a nazývá se anovulační. V takovém případě není rytmus cyklu narušen. Jeden folikul dozrává, ale kvůli neúspěšné ovulaci dochází k opačnému vývoji, který se nazývá atrézie. Hladina estrogenu prudce klesá a reakce se projevuje formou krvácení, které se nijak neliší od normální menstruace. Endometrium je mírně atrofované. Monofázický typ onemocnění je vlastní těm dívkám, které mají vysoký stupeň hypoplázie. První dlouhé období se projevuje okamžitě.
 2. Dvoufázové. Produkce estrogenu je relativně snížena. Folikul dozrává příliš pomalu a jeho degenerace nastává ještě před nástupem ovulace. Na rozdíl od folikulárního období se luteální období zmenšuje, což brání přirozené změně endometria. Výsledkem je pozdní ovulace a žluté tělísko zůstává nevyvinuté. Luteinizační hormon se nevyrábí v dostatečném množství.

Příčiny

Abychom pochopili příčiny opsomenorey, bylo by pro začátek každou ženou dobré vědět, jaké změny tělo prochází během celého měsíčního cyklu. Hypolamus a hypofýza jsou odpovědné za normální menstruační cyklus. Při správné produkci hormonů mozkem a vaječníky se tvoří dvě fáze cyklu: folikulární a luteální (sekreční fáze).

Folikulární fáze začíná první den menstruace a trvá 13 dní. V prvních dnech byla vrstva pokrývající dělohu (endometrium), která měla přijmout oplodněnou buňku, odmítnuta a vystupuje spolu s krevními sekrety. V této fázi dominuje hormon FSH, který podporuje množení endometria..

Ve druhé fázi zvyšuje luteinizační hormon produkovaný hypofýzou progesteron. Během luteální fáze se mění struktura endometria. Uvolněná výstelka dělohy je připravena k implantaci. Druhá fáze trvá od 16 do 28 dnů menstruačního cyklu.

Někteří odborníci rozlišují další fázi, která nastává mezi dvěma hlavními. To je ovulace. Uprostřed měsíčního cyklu se vajíčko uvolní z folikulu, což je nejpříznivější období pro početí. Trvá od 13 do 16 dnů.

U opsomenorea přetrvávají dvě fáze cyklu, ale kvůli nesprávnému poměru hormonů se doba trvání jedné fáze mění. Takový posun neumožňuje úplnou ovulaci nebo k ní nedochází vůbec.

formuláře

Existují dvě formy opsomenorea: vrozená (primární) a získaná (sekundární). Primární typ znamená abnormální poruchy, které se začínají projevovat, jakmile dívka začne rozvíjet svůj menstruační cyklus. Sekundární je získané onemocnění, kterému předcházejí poruchy fungování reprodukčních orgánů.

Hlavní

Jednou z příčin primární opsomenorey u vrozených vad orgánů, která je často důsledkem hypoplázie.

Dětská onemocnění by také mohla narušovat normální vývoj genitálií a vést k menstruačním nepravidelnostem. V zásadě onemocnění postupuje porušením vývoje pohlavních orgánů během puberty.

Astenie a infantilismus také způsobují opsomenorea. U takových dívek začíná menstruace pozdě a opsomenorea se projevuje okamžitě..

Sekundární

Opsomenorea může mít různé příčiny..

 • Poranění vaječníků a dělohy;
 • Mozkový nádor;
 • Prodloužený zánět urogenitálního systému;
 • Opojení;
 • Komplexní srdeční onemocnění;
 • Vyčerpání těla;
 • Psychologické trauma;
 • Nemoci krvetvorných orgánů;
 • Infekce.

Příznaky

Dlouhý interval je hlavním příznakem opsomenorea. Bolest v dolní části břicha, zad, konečníku a oblasti třísla.

Uprostřed cyklu se mohou objevit bolestivé pocity v důsledku folikulárních poruch.

Existují obecné příznaky bolesti: zvýšená únava, malátnost, změny nálady. Někdy se objeví psychóza.

Se získanou formou se objevují příznaky základního onemocnění, které způsobilo opsomenorea. Příznaky mohou zahrnovat svědění, vyrážky na kůži a sliznicích. Po vyšetření mohou být zjištěny zánětlivé procesy a endokrinní abnormality..

Progresivní opsomenorea způsobuje amenoreu, při které je schopnost otěhotnět snížena na nulu.

Dysfunkce vaječníků a opsomenorea

Dysfunkce vaječníků je onemocnění, při kterém vaječníky neplní svou zamýšlenou funkci. Vaječníky slouží jako místo pro zrání folikulů a jsou zodpovědné za produkci hormonů, jako je androgen, progestin a estrogen. Menstruace je častá i těžká a může po dlouhou dobu chybět..

Jak s opsomenorea, tak s ovariální dysfunkcí, pokud nebudou tato onemocnění léčena, může být výsledkem neplodnost a bude stanovena diagnóza - amenorea. V případě porušení nedojde k ovulaci a není vytvořeno žluté tělo. Výsledkem je hormonální nerovnováha, která vede k menstruačním nepravidelnostem..

Je pozoruhodné, že stejné důvody vedou k dysfunkci vaječníků jako u opsomenorea. Jedná se o poruchy v práci hypofýzy, záněty urogenitálního systému a onemocnění štítné žlázy..

Pokud nebudou vaječníky léčeny, ovlivní to plod. Při prvních známkách nemoci musíte navštívit lékaře.

Léčba

Primární forma onemocnění je velmi obtížně léčitelná. Gynekolog obvykle řeší problémy takových anomálií u úzkoprofilových specialistů - chirurga, endokrinologa a gynekologa.

Se sekundární formou opsomenorea se léčí onemocnění, které ji doprovází. Hormonální léky jsou předepsány. V případě neplodnosti jsou přijata opatření k obnovení rytmu menstruačního cyklu a stimulaci ovulace. Léčba se provádí antiestrogenními, estrogengestagenními a gonodotropními léky.

V případě zánětu jsou předepsány antibiotika, vitamíny a imunostimulanty.

Je předepsána komplexní terapie, včetně fyziologických procedur a gynekologické masáže.

Prevence

Prevence opsomenorey spočívá v dodržování klidového a spánkového režimu. Vyvážená výživa často obnovuje menstruační nepravidelnosti.

Je třeba se vyvarovat infekce a vystavení toxinům.

Opsomenorea

Opsomenorea - prodloužení menstruačního cyklu, jehož doba trvání je více než 35 dnů. Porušení je cyklické, menstruace se opakuje nejméně po 3 měsících. Menstruace může nastat jak ve formě hypo-oligomenorey, tak ve formě hypermenorey. Pravděpodobnost těhotenství u pacientů s opsomenorea je snížena. Vyšetření tohoto porušení zahrnuje standardní gynekologické vyšetření, ultrazvuk pánevních orgánů, hormonální krevní testy, kolpocytologii, podle indikací - RFE. Strategie léčby opsomenorea je stanovena s přihlédnutím k příčinám menstruačních nepravidelností; v tom hraje hlavní roli hormonální terapie.

Opsomenorea (bradymenorea) - prodloužení intervalu mezi menstruací z 36 dnů na 3 měsíce (s normou 21-35 dnů). Spolu s oligomenoreou, hypomenoreou a spaniomenoreou patří k variantám hypomenstruačního syndromu.

Opsomenorea může být primární (vrozená) nebo sekundární (získaná). O primární variantě bradymenorey v praktické gynekologii se mluví, pokud jsou od samého začátku menstruační funkce zaznamenána vzácná období.

Sekundární varianta je charakterizována snížením menstruace po období, kdy měla žena normální menstruační rytmus.

Stejně jako jiné menstruační nepravidelnosti, opsomenorea negativně ovlivňuje reprodukční funkce, která je primárně spojena se změnou fáze cyklu, podřadností nebo nedostatkem ovulace..

Primární opsomenorea se tvoří v důsledku malformací genitálií, opožděného sexuálního vývoje, obecného a genitálního infantilismu, astenie během puberty. V tomto případě se menarche obvykle objevuje pozdě a později se rytmus menstruace stává vzácným..

Různé získané patologické stavy, které negativně ovlivňují menstruační funkci, vedou k rozvoji sekundární opsomenorea. Může to být alimentární dystrofie, psycho-emoční trauma, těžká fyzická práce, těžká intoxikace.

Změny v rytmu menstruace podle typu opsomenorey mohou být spojeny s chirurgickými operacemi - potraty, RFE, resekce vaječníků, ooforektomie, adnexektomie.

Někdy se opsomenorea vyvíjí na pozadí endokrinních poruch (často - polycystických vaječníků, hypotyreózy, Sheehanova syndromu), autoimunitních, parazitárních onemocnění, mozkových nádorů, pomalých infekčních procesů, včetně urogenitálního systému.

Kromě patologické opsomenorey dochází k fyziologickému snížení menstruace - například během puberty a tvorby cyklu, v premenopauzálním období v důsledku postupného zániku funkce vaječníků.

Klinicky se opsomenorea vyskytuje ve formě vzácných období. Menstruační interval je více než 35 dní, nejvýše však 3 měsíce. Intenzita menstruačního krvácení je obvykle mírná (šmouhy nebo kapky krve), trvání je krátké.

Změna fáze menstruačního cyklu způsobuje nedostatečnost ovulace nebo anovulace, takže mnoho pacientů s opsomenorea trpí neplodností. V některých případech se opsomenorea změní na sekundární amenoreu..

Spolu se vzácnými obdobími existují příznaky základního onemocnění.

Opsomenorea může mít 2 různé typy toku: s přítomností prodlouženého dvoufázového nebo jednofázového menstruačního cyklu. S prodlouženým dvoufázovým cyklem je zpoždění menstruace způsobeno prodlouženým procesem zrání folikulů..

V první fázi cyklu se folikul buď nevyvíjí vůbec, nebo podstupuje atrézii v jedné z vývojových fází. Sekrece estrogenu je v tomto případě nízká, bazální teplota je jednofázová, kolpocytologie naznačuje nízký stupeň proliferace epitelu.

Později, po zpomalení růstu, folikul stále dospívá, ale ovulace může nastat 20. až 30. den menstruačního cyklu. Doba trvání fáze žlutého tělíska je zkrácena nebo se nezmění.

Hladina pohlavních hormonů se neliší od hladiny v normálním menstruačním cyklu, bazální teplota ve druhé fázi stoupá nad 37 ° C, cytologie vaginálních nátěrů odráží sekreční změny v endometriu.

Opsomenorea na pozadí monofázického cyklu je méně častá - ve 22-24% případů, obvykle u pacientů s hypoplázií genitálií. Současně zůstává stav endometria nezměněn a odpovídá začátku proliferativní fáze.

Další příčinou opsomenorey v jednofázovém cyklu může být perzistence folikulů. V tomto případě nedochází k fázi žlutého tělíska a perzistentní folikul vytváří podmínky pro hyperplazii endometria.

Zpětný vývoj folikulu je doprovázen prudkým poklesem hladiny estrogenu a odmítnutím funkční vrstvy dělohy endometria, což se klinicky projevuje menoragií.

Zjištění příčin ossomenorey vyžaduje širokou škálu diagnostických opatření. Při první návštěvě gynekologa jsou objasněny obtíže, povaha menstruačního cyklu, gynekologická a obecná somatická anamnéza.

Vyšetření na židli vám umožní identifikovat anomálie ve vývoji reprodukčních orgánů, provést nátěr ke kolpocytologickému vyšetření („hormonální zrcadlo“).

Pomocí ultrazvuku pánevních orgánů se stanoví anatomické abnormality, zánětlivé procesy, které sloužily k rozvoji opsomenorea..

Ke zkoumání infekčního stavu se provádí analýza gynekologických nátěrů: mikroskopie, PCR, bakteriální kultura pro flóru.

Za účelem identifikace hormonálních poruch se zkoumá hladina FSH, LH, prolaktinu, estradiolu, progesteronu. V některých případech je uvedeno stanovení hormonů nadledvin, štítné žlázy.

Pokud existuje podezření na extragenitální patologii jako příčinu opsomenorey, je pacient odeslán ke konzultaci s endokrinologem, neurochirurgem.

Pokyny a rozsah léčby jsou určeny hlavní patologií, věkem a reprodukčními plány ženy.

Vrozené anatomické vady, těžké formy sexuálního infantilismu je obtížné napravit. V těchto případech je taktika léčby opsomenorea vyvinuta společně s genetiky a endokrinology..

Některé typy patologie (nádor na mozku, PCOS) mohou vyžadovat chirurgický zákrok.

Hormonální terapie hraje hlavní roli v regulaci menstruačního cyklu. Umožňuje vám obnovit normální rytmus menstruace. Pokud to pro nástup těhotenství nestačí, uchýlí se ke stimulaci ovulace.

Pokud jsou příčinou opsomenorey zánětlivá gynekologická onemocnění, provádí se antibiotická léčba, léčba vitamíny, imunostimulace. Využívají léčbu přírodními faktory (balneoterapie, bahenní terapie), elektroforézu límcové zóny, gynekologickou masáž, akupunkturu.

S nedostatkem hmotnosti se vyvíjí individuální strava s plnohodnotnou stravou. Pacientovi s opsomenorea se doporučuje vyhnout se fyzické námaze a psychoemotickým šokům.

Opsomenorea: příčiny, příznaky a léčba

Opsomenorea (bradymenorea) je stav charakterizovaný prodloužením trvání menstruačního cyklu. Jinými slovy, délka intervalu mezi obdobími přesahuje 35 dní. Opsomenorea je jedním z projevů menstruačních nepravidelností..

Klasifikace a příčiny patologie

V medicíně je opsomenorea rozdělena do dvou hlavních forem: primární a sekundární (získaná). V první variantě se patologie projevuje zpočátku během tvorby menstruačního cyklu. Ve druhém případě je opsomenorea vyvolána různými negativními faktory..

Hlavními důvody pro rozvoj primární formy jsou intrauterinní reprodukční malformace, opožděný sexuální vývoj a adolescentní astenie. Sekundární formu lze vyprovokovat z mnoha dalších důvodů. Mezi hlavní patří:

 • gynekologické operace;
 • potrat;
 • polycystický vaječník;
 • hypotyreóza;
 • nádory různého původu;
 • dystrofie;
 • stres;
 • nadměrná fyzická aktivita;
 • autoimunitní onemocnění;
 • smrt buněk hypofýzy;
 • kardiovaskulární choroby;
 • břišní trauma;
 • infekční nemoci urogenitálního systému;
 • poruchy příjmu potravy (přejídání nebo diety);
 • endokrinní poruchy.

Kromě patologických důvodů mohou fyziologické také vyvolat opsomenorea. Například u dospívajících během puberty nebo u premenopauzálních dospělých žen.

Klinické projevy

Jak již bylo zmíněno, hlavním příznakem opsomenorea je velký interval mezi menstruačním krvácením. Interval je od 35 dnů do tří měsíců. Výtok během menstruace je rozmazání a často trvá méně než tři dny.

Tato situace je způsobena nedostatečností ovulace nebo její úplnou nepřítomností. Proto se u žen s touto patologií často vyskytují problémy s koncepcí. V ojedinělých situacích se opsomenorea může změnit na sekundární amenoreu. V tomto případě je vzácná menstruace doprovázena příznaky základního onemocnění..

Opsomenorea se může vyskytovat ve dvou formách:

 1. Zvýšený dvoufázový menstruační cyklus. V tomto případě je příčinou patologie prodloužený proces zrání folikulů. Navíc v první fázi menstruačního cyklu se folikul nemusí vůbec vyvinout nebo se v určitém okamžiku přestane vyvíjet. Hormon estrogen v tomto případě prakticky není vylučován. Ve druhé fázi menstruačního cyklu folikul stále dospívá, ale v důsledku takového selhání může dojít k ovulaci až 20. - 30. den cyklu.
 2. Monofázický menstruační cyklus. Je to mnohem méně časté asi u 23% případů, zatímco pacient má zpravidla hypoplázii genitálií. V této situaci může být příčinou vývoje opsomenorea narušení kontinuity fází menstruačního cyklu (přetrvávání folikulu). Jinými slovy, folikul nevstupuje do fáze žlutého tělíska. Takové porušení vede k prudkému poklesu estrogenu, v důsledku čehož dochází k odmítnutí hyperplastických buněk endometria..

Opsomenorea může být navíc doprovázena takovými klinickými projevy, jako je celková slabost těla, podrážděnost, zvýšená únava a bolest v podbřišku.

Jak identifikovat opsomenorea?

Diagnózu v tomto případě může provést pouze gynekolog. Za tímto účelem provádí řadu studií. Přibližný plán diagnostického vyšetření vypadá takto:

 1. Lékař provede anamnézu, provede vizuální vyšetření a zjistí, zda žena měla nějaké zranění, operace nebo předchozí infekce.
 2. Poté pacient podstoupí bimanuální vyšetření, které pomůže určit přítomnost a stupeň vývoje anomálií pánve.
 3. Vezměte krev pro biochemii, HIV, pohlavní choroby.
 4. Zkontrolujte krev a sekreci děložního čípku na přítomnost hormonů.
 5. Vyšetření pánevních orgánů pomocí ultrazvukového přístroje.
 6. Pokud má žena souběžnou infekci pánevních orgánů, provádějí se testy k identifikaci patogenu.
 7. Jmenujte konzultaci endokrinologa.

Lékař vybere po vizuální prohlídce konkrétní plán diagnostických opatření v závislosti na individuálních charakteristikách pacienta. Teprve po stanovení diagnózy předepíše gynekolog příslušnou léčbu.

Léčba a prevence

Pokud je diagnóza potvrzena, měla by být léčba opsomenorey zahájena co nejdříve. Koneckonců, právě tato patologie může způsobit neplodnost. Pokud má žena infekci, léčba se provádí antibiotiky..

Ve všech případech zahrnuje farmakoterapie opsomenorea hormonální léky. Trvání hormonální terapie je stanoveno individuálně pro každého pacienta a závisí na celkovém stavu ženy a vývoji onemocnění. Hormonální léky jsou předepsány jak v kurzech, tak před menopauzou. Průběh léčby opsomenorea také zahrnuje:

 • imunostimulační léky;
 • homeopatické léky;
 • vitamíny;
 • speciální diety;
 • akupunktura;
 • fyzioterapie;
 • sedativa a v případě potřeby antidepresiva.

Pamatujte, že fyzioterapie může být kontraindikována u žen s hypertenzí a maligními nádory. Pacienti podstupující léčbu by se také měli vyvarovat stresových situací a těžké fyzické námahy..

Prevence opsomenorey je poměrně jednoduchá. Zahrnuje normalizaci výživy, pravidelné gynekologické prohlídky a absenci nadměrné fyzické aktivity. Žena by měla pochopit, že jakékoli nemoci je snazší zabránit, než ji vyléčit.

Jak se objevuje opsomenorea a co to je?

Mnoho žen se zajímá o otázku opsomenorea, co to je, proč se vyvíjí a jak s ní zacházet. Průměrná doba menstruačního cyklu je 21 až 35 dní. Změny jeho trvání ve směru zvyšování se z nějakého důvodu nazývají opsomenorea.

Toto porušení je společníkem patologického procesu a může představovat hrozbu pro život ženy. To se odráží zejména v reprodukční funkci. Doba trvání cyklu s opsomenorea může dosáhnout 4 měsíců a intenzita krvácení se také mění ve směru snižování.

Menstruační cyklus je zcela regulován hormony, takže výskyt opsomenorey během puberty nebo menopauzy není patologie. V prvním případě je to spojeno s mírou puberty a ve druhém s hormonální regresí. Menstruační cyklus má dvě fáze.

Během první dochází k růstu a nárůstu vnitřní vrstvy dělohy, ve druhé - odmítnutí endometria a jeho výstupu mimo dělohu. Během normálního průběhu tohoto procesu má nové vejce čas na růst a zrání a staré opouští tělo menstruačním tokem.

A pokud je cyklus narušen typem opsomenorea, pravděpodobnost početí je výrazně snížena.

Měli byste vědět, že s touto patologií zůstává dvoufázová povaha menstruačního cyklu, ale načasování se mění. Hormonální nerovnováha vyvolává narušení délky fází cyklu, zatímco proces ovulace není dokončen nebo zcela chybí.

V závislosti na důvodech vzniku opsomenorea se stává:

 • primární se vyskytuje s patologií ženského reprodukčního systému nebo s jeho nedostatečným rozvojem a projevuje se zpočátku ve formě dlouhé první menstruace;
 • sekundární je důsledkem patologických procesů, které narušují práci mozku, nebo přítomnost změn v děloze a přílohách.

Důvody pro vznik prvního jsou anomálie ve vývoji reprodukčních orgánů, jejich hypoplázie nebo infantilismus, přítomnost astenie během raného sexuálního vývoje. Sekundární vzniká z mnoha důvodů, jmenovitě:

 • nedostatek výživy;
 • onemocnění kardiovaskulárního systému;
 • zánětlivé procesy s rozšířením do reprodukčního a močového systému;
 • vystavení tělu chemikálií;
 • poranění dělohy nebo vaječníků, včetně potratů;
 • novotvary mozku;
 • parazitární poškození těla;
 • autoimunitní patologie;
 • porušení produkce hormonů;
 • psycho-emocionální trauma.

Opsomenorea

Opsomenorea je skrovná menstruace, která není charakteristická pro normální cyklus. Doba krvácení s opsomenorea nepřesahuje tři dny a samotná menstruace se neobjevuje častěji než jednou za pět týdnů nebo méně. Štíhlá menstruace může být dočasná a snadno upravitelná, nebo to může být příznak vážného gynekologického onemocnění, jako je onemocnění polycystických vaječníků, hypomenstruační syndrom, neplodnost nebo opožděná puberta (PAD)..

Opsomenorea, stejně jako téměř všechny poruchy menstruačního cyklu, může mít fyziologický charakter během období vzniku menstruační funkce (puberty), kdy se fyziologické hormonální pozadí stále vytváří. Pohotová menstruace není vážným porušením a během menopauzy, kdy mizí hormonální funkce.

Normální menstruační cyklus je tvořen dvěma fázemi řízenými centrálním nervovým systémem (hypotalamem) a hormony z hypofýzy a vaječníků. V první fázi převládá folikuly stimulující hormon (FSH), který je zodpovědný za procesy proliferace (růstu) vnitřní vrstvy dělohy, endometria.

Druhá fáze je doprovázena přípravou zarostlého endometria pro rejekci, kontrolovanou luteinizačním hormonem (LH) a progesteronem. První fáze cyklu se nazývá fáze proliferace neboli folikulinová fáze a druhá fáze sekrece neboli luteální fáze..

Souběžně s nitroděložními změnami ve vaječnících dozrává folikul („bublina“ s membránou), uvnitř kterého se tvoří vajíčko. Uprostřed menstruačního cyklu dochází ke změně dominantních hormonů, což vede k uvolnění zralého vajíčka - ovulace.

Schopnost otěhotnět je dána přítomností dvoufázového menstruačního cyklu a ovulace. U pacientek s opsomenoreou se mění poměr fází cyklu a klesá pravděpodobnost ovulace.

Za fyziologickou se považuje pravidelná menstruace s intervalem 25 až 30 dnů a trváním nejméně pět dní. Ztráta krve během normální menstruace je individuální, ale neměla by být menší než 40 ml.

Častá formulace diagnózy jako nmc opsomenorea znamená, že opsomenorea patří do velké skupiny poruch, které mají společnou povahu a principy terapie.

Příčiny opsomenorea

Opsomenorea je založena na porušení mechanismu normálního menstruačního cyklu při zachování jeho dvoufázové povahy. Změna správného hormonálního poměru vyvolává změnu v trvání jedné z fází cyklu a ovulace buď chybí, nebo se zhoršuje.

Mluví o primární opsomenorei, pokud jsou jejími příčinami abnormality (defekty) ve vývoji genitálií nebo jejich nedostatečný rozvoj. Primární opsomenorea se objevuje s první (obvykle pozdní) menstruací a je neustále přítomna u dívky.

Sekundární opsomenorea se vyvíjí na pozadí normálního menstruačního cyklu pod vlivem provokujících důvodů. Příčinou sekundární opsomenorey mohou být buď nepravidelnosti v kontrolním systému menstruačního cyklu (hypofýza - hypotalamus), nebo nežádoucí změny přímo v děloze a / nebo v přílohách.

Změny v povaze menstruace podle scénáře opsomenorea mohou být spojeny s poruchami psychoemotionální sféry, endokrinními chorobami, pomalými infekčními procesy, traumatizujícími chirurgickými zákroky (potrat, diagnostická kyretáž, resekce nebo odstranění vaječníku).

Někdy je opsomenorea součástí fyziologického procesu a není považována za alarmující příznak. Během formování menstruační funkce není krátkodobá opsomenorea klasifikována jako odchylka, jako v období před menopauzou, kdy je postupný zánik menstruační funkce součástí fyziologických změn souvisejících s věkem.

Příznaky opsomenorea

Opsomenorea není nezávislé onemocnění a je zahrnuta na klinice jiných nemocí jako příznak „skrovné menstruace“. Všechny ostatní klinické příznaky budou způsobeny onemocněním, které doprovází opsomenorea.

Menstruace málokdy přichází v podobě „stop“ nebo kapek. Menstruační cyklus zůstává dvoufázový, ale trvání fází se mění ve formě zkrácení nebo prodloužení, což vede k narušení fáze zrání folikulu a narušení ovulačního procesu. Tato porušení mohou snížit pravděpodobnost těhotenství..

Opsomenorea často doprovází neplodnost, hypomenstruační syndrom a polycystické onemocnění vaječníků. V tomto případě se opsomenorea a těhotenství stávají nekompatibilními..

Dlouhodobá opsomenorea se může změnit na amenoreu - úplnou absenci menstruace.

Diagnóza NMC opsomenorrhea zahrnuje širokou škálu diagnostických opatření. Vyšetření pacientů s opsomenorea začíná vyšetřením stížností. Někdy může pacientka jasně označit provokující faktor pro vznik poruchy cyklu nebo poskytnout informace o ne-gynekologických onemocněních, která sloužila jako pozadí pro opsomenorea.

Při obecném vyšetření je pozornost zaměřena na výšku a váhu ženy, závažnost sekundárních sexuálních charakteristik (ženský typ ochlupení atd.), Stav pokožky.

Gynekologické vyšetření odhalí abnormality ve vývoji genitálií nebo přítomnost zánětu.

Stanovení povahy hormonálních poruch má zásadní význam pro vyřešení otázky možnosti obnovení reprodukční schopnosti. Stanoví se hladina FSH, LH, progesteronu a prolaktinu. Někdy je nutné stanovit hladinu hormonů štítné žlázy a nadledvin.

 • Pokud je nalezen průvodní zánětlivý proces, je laboratorní diagnostika doplněna testy na identifikaci původce infekce.
 • Ultrazvukové vyšetření pomáhá objasnit velikost a stupeň vývoje genitálií, identifikovat anatomické vady nebo přítomnost zánětlivého procesu.
 • Konzultace s příbuznými odborníky pomáhají identifikovat ne-gynekologické příčiny opsomenorea.

Léčba opsomenorea

Rozsah terapeutických opatření závisí na nemoci, která doprovází opsomenorea. Zohledňuje se také věk pacientů, stav reprodukční funkce a souběžná extragenitální patologie..

Vrozené anomálie ve vývoji genitálií a těžké formy opožděné puberty nereagují dobře na terapii, o možnosti jejího použití se rozhoduje ve spolupráci s endokrinology, genetiky a chirurgy.

Terapie Opsomenorrhea je eliminovat příčinu základního onemocnění, které ji způsobilo. Hlavní metodou léčby je hormonální terapie s cílem obnovit normální rytmus menstruace. Léčebné režimy se vybírají individuálně.

V případě neplodnosti se po obnovení fyziologického rytmu menstruace provádí hormonální stimulace ovulace..

Bohužel opsomenorea a těhotenství často nejsou kompatibilní, ale verdikt je nejednoznačný a závisí na příčině menstruační dysfunkce..

Léčba zánětlivých onemocnění zahrnuje antibiotika, imunostimulanty a vitamíny.

Pacientům s nedostatkem hmotnosti se volí odpovídající plnohodnotná strava. Dobrá výživa jako léčba mladých dívek často eliminuje menstruační nepravidelnosti..

Fyzioterapie, bylinná medicína a gynekologická masáž jsou úspěšně využívány jako komplexní terapie..

Příčiny, příznaky a léčba opsomenorea. Co je opsomenorea a jak s ní zacházet

V medicíně je opsomenorea rozdělena do dvou hlavních forem: primární a sekundární (získaná). V první variantě se patologie projevuje zpočátku během tvorby menstruačního cyklu. Ve druhém případě je opsomenorea vyvolána různými negativními faktory..

Hlavními důvody pro rozvoj primární formy jsou intrauterinní reprodukční malformace, opožděný sexuální vývoj a adolescentní astenie. Sekundární formu lze vyprovokovat z mnoha dalších důvodů. Mezi hlavní patří:

 • gynekologické operace;
 • potrat;
 • polycystický vaječník;
 • hypotyreóza;
 • nádory různého původu;
 • dystrofie;
 • stres;
 • nadměrná fyzická aktivita;
 • autoimunitní onemocnění;
 • smrt buněk hypofýzy;
 • kardiovaskulární choroby;
 • břišní trauma;
 • infekční nemoci urogenitálního systému;
 • poruchy příjmu potravy (přejídání nebo diety);
 • endokrinní poruchy.

Kromě patologických důvodů mohou fyziologické také vyvolat opsomenorea. Například u dospívajících během puberty nebo u premenopauzálních dospělých žen.

Klinické projevy

Jak již bylo zmíněno, hlavním příznakem opsomenorea je velký interval mezi menstruačním krvácením. Interval je od 35 dnů do tří měsíců. Výtok během menstruace je rozmazání a často trvá méně než tři dny.

Tato situace je způsobena nedostatečností ovulace nebo její úplnou nepřítomností. Proto se u žen s touto patologií často vyskytují problémy s koncepcí. V ojedinělých situacích se opsomenorea může změnit na sekundární amenoreu. V tomto případě je vzácná menstruace doprovázena příznaky základního onemocnění..

Opsomenorea se může vyskytovat ve dvou formách:

 1. Zvýšený dvoufázový menstruační cyklus. V tomto případě je příčinou patologie prodloužený proces zrání folikulů. Navíc v první fázi menstruačního cyklu se folikul nemusí vůbec vyvinout nebo se v určitém okamžiku přestane vyvíjet. Hormon estrogen v tomto případě prakticky není vylučován. Ve druhé fázi menstruačního cyklu folikul stále dospívá, ale v důsledku takového selhání může dojít k ovulaci až 20. - 30. den cyklu.
 2. Monofázický menstruační cyklus. Je to mnohem méně časté asi u 23% případů, zatímco pacient má zpravidla hypoplázii genitálií. V této situaci může být příčinou vývoje opsomenorea narušení kontinuity fází menstruačního cyklu (přetrvávání folikulu). Jinými slovy, folikul nevstupuje do fáze žlutého tělíska. Takové porušení vede k prudkému poklesu estrogenu, v důsledku čehož dochází k odmítnutí hyperplastických buněk endometria..

Opsomenorea může být navíc doprovázena takovými klinickými projevy, jako je celková slabost těla, podrážděnost, zvýšená únava a bolest v podbřišku.

Jak identifikovat opsomenorea?

Diagnózu v tomto případě může provést pouze gynekolog. Za tímto účelem provádí řadu studií. Přibližný plán diagnostického vyšetření vypadá takto:

 1. Lékař provede anamnézu, provede vizuální vyšetření a zjistí, zda žena měla nějaké zranění, operace nebo předchozí infekce.
 2. Poté pacient podstoupí bimanuální vyšetření, které pomůže určit přítomnost a stupeň vývoje anomálií pánve.
 3. Vezměte krev pro biochemii, HIV, pohlavní choroby.
 4. Zkontrolujte krev a sekreci děložního čípku na přítomnost hormonů.
 5. Vyšetření pánevních orgánů pomocí ultrazvukového přístroje.
 6. Pokud má žena souběžnou infekci pánevních orgánů, provádějí se testy k identifikaci patogenu.
 7. Jmenujte konzultaci endokrinologa.

Lékař vybere po vizuální prohlídce konkrétní plán diagnostických opatření v závislosti na individuálních charakteristikách pacienta. Teprve po stanovení diagnózy předepíše gynekolog příslušnou léčbu.

Příznaky a příznaky

Příznaky opsomenorea jsou vzácná období, která přecházejí v intervalech 35 nebo více dní (až 3 měsíce). Netrvají dlouho - 3-4 dny a krvácení je nevýznamné (šmouhy, kapky). Cyklus je dvou typů:

 1. Jednofázové. Vyskytuje se ve 24% případů u žen s anomáliemi genitálií. V tomto případě zůstává stav endometria nezměněn, což odpovídá proliferativní fázi menstruace. Dalším důvodem je dominantní folikul, který přispívá k hyperplazii endometria a zabraňuje nástupu fáze žlutého tělíska. Při atrézii hladina estrogenu prudce klesá, funkční vrstva výstelky endometria je odmítnuta, což je doprovázeno silným krvácením (menoragie).
 2. Dvoufázové. Zpoždění je vyvoláno pomalým zráním folikulu - buď nemá čas na zrání v první fázi, nebo prochází atrézií (reverzní vývoj). Současně se estrogeny produkují v nedostatečném množství, proliferace (dělení žlázových buněk) epitelu je nízká a zaznamenává se také jednofázová bazální teplota. Výsledkem je, že folikul dozrává, ale nástup ovulace spadá na 20. - 30. den cyklu.

Bez ohledu na typ cyklu s opsomenorea je ovulace neúplná nebo se nevyskytuje vůbec, což způsobuje neplodnost.

Diagnóza onemocnění

K určení příčin opsomenorey je nutná podrobná diagnóza. V případě podezření na NMC zaznamená gynekolog subjektivní stížnosti ženy.

 • Vyšetření na gynekologickém křesle pomáhá vizuálně určit možné vady vývoje genitálií a odebrat nátěry ke kolpocytologickému vyšetření.
 • Dalším diagnostickým opatřením by mělo být ultrazvukové vyšetření, při kterém lze určit anatomické abnormality ve struktuře pánevních orgánů a identifikovat zánětlivé procesy..
 • Stav infekce je studován testováním na HIV a pohlavně přenosné choroby.

V případě, že je NMC extragenitální (nemá gynekologickou příčinu), měla by být žena navíc vyšetřena neurochirurgem a endokrinologem. Plán léčby závisí na diagnóze základních příčin nemoci..

Léčba opsomenorea

Metody terapie závisí na příčinách vzhledu, povaze onemocnění, věku ženy.

Za přítomnosti vrozených anatomických patologií, sexuálního infantilismu, je léčba poněkud složitá a vyžaduje složitost.

Kromě gynekologa tedy program terapeutických opatření provádí endokrinolog a genetik. Pokud jsou příčinou opsomenorey ovariální cystomy, nádory vnitřních orgánů, je nutný chirurgický zákrok.

Pokud je opsomenorea sekundární (získaná), léčba se provádí hormonálními léky, které obnovují rovnováhu a normalizují menstruační cyklus. V přítomnosti zánětlivých procesů, infekcí, léčby antibiotiky, protizánětlivých.

Pro maximální účinek a konsolidaci výsledku je vyvinuta strava, předepsány komplexy vitamínů, doplňky stravy, imunomodulátory, fyzioterapie, akupunktura. Pacientovi se doporučuje, aby se vyvaroval stresu, těžké fyzické námahy, více se pohyboval a byl na čerstvém vzduchu.

Bahenní terapie a balneoterapie mají dobrý účinek na stabilizaci cyklu (při výběru střediska je nutná konzultace s lékařem kvůli chemickému složení vody a bahna v různých regionech).

Menstruační cyklus je důležitým ukazatelem zdraví žen. Zobrazuje připravenost a schopnost těla otěhotnět. Příliš krátké doby znamenají poruchu reprodukčního systému.