Jaké mohou být důsledky po odstranění dělohy fibroidy

Myom je jedním z nejčastějších benigních růstů dělohy. Velké velikosti v kombinaci s klinickými příznaky vyžadují chirurgický zákrok. Důsledky po odstranění dělohy fibroidy jsou určeny technikou a objemem operace.

Obecné informace o myomatózních uzlech

Fibroidy se vyznačují pomalým růstem a nízkou pravděpodobností maligní transformace. Dávají přednost lokalizaci na úrovni těla, ale v děložním čípku je malé procento (až 10%) detekce.

Pokud je myom umístěn na povrchu těla dělohy a jeho velikost je nevýznamná (až 2–3 cm), není nejčastěji doprovázena zjevnými klinickými projevy. Ale s nárůstem dochází ke kompresi sousedních orgánů (močový měchýř, konečník), lymfatických uzlin, krevních cév, nervů. V důsledku toho se objevují nepohodlí, tlak, bolest v podbřišku, dysfunkce pánve, mimolestní krvácení, nepravidelný cyklus..

Výskyt těchto příznaků je indikátorem patologických změn, které vyžadují odbornou pomoc. Nelze je ignorovat, měli byste okamžitě kontaktovat svého gynekologa. Pokud myomatózní uzel dosáhl působivé velikosti za přítomnosti objektivních stížností, lékař předepíše operaci.

Chirurgické možnosti

Před operací provede gynekolog úplné bimanuální vyšetření, předepíše instrumentální metody (magnetická rezonance, ultrazvuková diagnostika), vyhodnotí možná rizika.

Pokud nelze operaci provést, existuje řada kontraindikací:

 • Srdce, respirační selhání.
 • Alergická reakce na jód, pokud je plánována embolizace děložní tepny.
 • Akutní období zánětlivého procesu nebo onkologie na úrovni pánevních orgánů.

Po potvrzení skutečnosti o operaci zvolí chirurg možnost chirurgického přístupu v závislosti na velikosti myomu, doprovodné patologii, věku pacienta.

Myomektomie

Chirurgický zákrok zachovávající orgány pro izolované odstranění myomatózní uzliny těla nebo děložního čípku. Existuje několik technik - hysteroskopie, laparoskopie nebo laparotomie.

Extirpace (odstranění) dělohy

Odstranění fibroidů spolu s dělohou (hysterektomie) je předepsáno, pokud jsou konzervativní techniky neúčinné, stejně jako v případě silné komprese na sousedních pánevních orgánech.

Možnosti online přístupu:

 1. Laparoskopické. Jemný provoz s rychlou pooperační obnovou a minimální kosmetickou vadou. Řez pro laparoskop a manipulátor je bodový, který se hojí prakticky bez jizev na povrchu kůže.
 2. Laparotomické. Provoz "otevřeného" přístupu přes přední břišní stěnu, takže rehabilitace bude trvat dlouho.

V závislosti na plánovaném objemu resekce (odstranění) se hysterektomie dělí na:

 1. Plná (supravaginální). Tělo a děložní čípek jsou zcela odstraněny, pochva zůstává neporušená.
 2. Neúplný. Resekuje se pouze tělo dělohy. Použitelné při lokalizaci uzlů výhradně v těle nebo fundusu.
 3. Radikální. Úplné odstranění dělohy a horní třetiny pochvy.

Při jakékoli metodě nejsou odstraněny vaječníky a vejcovody. Po operaci je odebraný orgán nutně odeslán k histologii, aby se vyloučily onkologické patologie.

Možné komplikace po odstranění dělohy

Když žena souhlasí s operací, zajímá se, jaké následky čekají po odstranění dělohy myomem. Samozřejmě vždy existuje riziko, ale pro jeho minimalizaci je nejdůležitější důsledně dodržovat pooperační režim a dodržovat všechna doporučení pro léčbu..

Po laparoskopické hysterektomii

Jako nejšetrnější způsob odstranění dělohy nejsou doprovázeny závažné komplikace. Po operaci může bolest táhnoucí se bolestivé povahy přetrvávat.

Důležité! Výskyt akutní bolesti je kritériem pro okamžité odvolání k ošetřujícímu gynekologovi.

V dlouhodobém horizontu je možné, že tvorba adhezí (méně výrazná než u laparotomie) doprovázená nepříjemnými pocity.

Vzácnou komplikací, která může nastat během operace, je spontánní krvácení. V takové situaci se provádí nouzový přístup do břicha..

Po vyhubení laparotomií

Vzhledem k potřebě celkové anestézie, velkého řezu dutiny během laparotomie se zvyšuje pravděpodobnost pooperačních komplikací v časném a pozdním období:

 • Doba potřebná k úplné rehabilitaci těla trvá nejméně měsíc. Přítomnost souběžné somatické patologie prodlužuje toto období na dva měsíce.
 • Výstup z anestezie. Anesteziologické léky mají dnes minimální negativní účinek, ale riziko funkčních poruch srdce a mozku stále existuje.
 • Přistoupení k infekci. Povrch rány je otevřenou bránou pro infekční agens. Proto jsou obvazy a zpracování za sterilních podmínek povinné manipulace..
 • Tkáně kolem odstraněné dělohy se po chvíli mění, zvyšuje se v nich obsah hustých vláken pojivové tkáně. Výsledkem je tvorba adhezí, které vedou k neustálé neostré bolesti..

Operace s přímým „otevřeným“ přístupem se dnes zřídka používají, zejména ve výjimečných mimořádných případech. Pokud existuje možnost volby, chirurgové upřednostňují minimálně invazivní techniky (laparoskopické).

Pooperační období po hysterektomii

Po jakékoli operaci potřebuje tělo čas na zotavení. U každé ženy se to bude lišit v závislosti na rozsahu resekce, zvoleném chirurgickém přístupu, celkovém stavu a věku. Po hysterektomii trvá rehabilitace v průměru až 2 měsíce.

Pro urychlení tohoto procesu je pacient povinen dodržovat následující doporučení:

 • Vypracujte správnou a vyváženou stravu, abyste předešli zácpě. Jinak by se stehy na děloze mohly hojit pomaleji..
 • Aby se vyloučily stagnující změny v pánevní oblasti, měla by se přidat mírná systematická fyzická aktivita - chůze na čerstvém vzduchu, pilates, jóga, plavání. Je vhodné vyloučit aktivní sporty až do svolení ošetřujícího lékaře.
 • Po hysterektomii dutiny noste podpůrný pás.
 • Užívejte přísně všechny léky předepsané lékařem.
 • Vyloučte návštěvy lázní, saun po dobu až 2 měsíců po operaci. Opalování se v tuto chvíli nedoporučuje.
 • Nezmeškejte pravidelné lékařské prohlídky v kombinaci s pánevním ultrazvukem.

Důležité! Věnujte pozornost výboji. Pokud jsou čiré, bezbarvé a bez zápachu, jedná se o normální proces hojení. Pokud se objeví hnisavá složka, okamžitě informujte svého lékaře.

Rehabilitační opatření

Po skončení časného období zotavení začíná zpožděné období, jehož trvání je celý život. Dobře navržená taktika chování zajistí vysokou kvalitu života a zabrání nežádoucím následkům.

 • Výživa. Je nutné přidat do stravy šťávu z granátového jablka nebo řepy, aby se obnovil objem cirkulující krve, který se během operace ztratil. Každý den by mělo být nízkotučné maso, ryby, polévky. K odstranění zácpy - sušené meruňky, sušené švestky, zelenina a ovoce bohaté na vlákninu.
 • Vitamíny. Vyvážené komplexy vitamínů by měl zvolit ošetřující lékař s přihlédnutím k individuálním vlastnostem vzhledem k tomu, že velmi často dochází k alergickým reakcím na jednotlivé složky multivitaminů.
 • Bojujte proti hypodynamii. Po souhlasu lékaře je nutné obnovit fyzické cvičení v mírném pohodlném rytmu, neměli byste přetížit tělo, ale také není žádoucí neustále ležet (v malé pánvi dochází ke stagnaci).
 • Preventivní prohlídky. Úkolem ošetřujícího lékaře je sledovat hojení a zotavení. Za tímto účelem musí pacient systematicky přicházet na konzultace..

Jak se změní život po odstranění dělohy?

Po operaci existují dva možné typy nepohodlí - fyzické a emocionální. Pokud lze fyzickou látku zastavit pomocí drog, je emoční případ obtížnější..

Pouze vaječníky mohou produkovat hormony v ženském těle. Úkolem dělohy je porodit dítě. Pokud tedy během operace byla odstraněna pouze děloha, nejsou obvykle pozorovány příznaky menopauzy (návaly horka, přírůstek hmotnosti, změny turgoru kůže, suchost pochvy, dřívější stárnutí). V některých případech však může exstirpace dělohy vyvolat dřívější nástup menopauzy. Tento stav se nazývá posthysterektomický syndrom, který má tři typy:

 • Přechodný (přechodný). Vyskytuje se několik měsíců po operaci, zůstává omezené časové období (maximálně až rok). Nejběžnější u mladých žen.
 • Trvalý. Všechny klinické klimakterické projevy jsou přítomny déle než rok s tendencí k neustálému stabilnímu zhoršování.

Nejtěžší věcí, která se ženě stane okamžitě po operaci, je neschopnost plně se vnímat. V tom jí může pomoci především její manžel. Pokud se tento problém v rodině nevyřeší, měli byste vyhledat radu psychologa. S jeho pomocí se psycho-emoční složka vyrovná, obnoví se vnitřní rovnováha. Žena začíná přijímat svůj nový fyzický stav.

Jaká léčba je nutná po operaci

Pokud exstirpace dělohy vedla k chirurgické menopauze, gynekologové vybírají léky pro hormonální substituční terapii (HRT). Přicházejí v monoformě nebo jako kombinace léků.

Trvání HRT stanoví individuálně ošetřující gynekolog v závislosti na závažnosti pooperačního klimakterického syndromu. Minimální doba léčby je 3 měsíce, maximální - do správného nástupu menopauzy (přibližně 50 let).

Monopreparáty (Ginodian-depot, Klimara, Divigel). Obsahují estrogeny a používají se pouze po hysterektomii. Jako léčba přirozené menopauzy nejsou vhodné kvůli vysokému riziku vzniku nádorů. Vyrábí se ve formě roztoků pro intramuskulární injekce, náplasti, gely.

Kombinované přípravky (Femoston, Klimonorm, Trisekvens, Livial). Zahrnují estrogeny a gestageny. Předepsáno po úlevě od hlavních projevů posthysterektomického syndromu.

Aby se zabránilo osteoporóze na pozadí rané menopauzy, jsou předepsány léky s vápníkem.

Důležité! Pouze odborník může vypracovat odpovídající terapeutický režim s přihlédnutím k mnoha individuálním ukazatelům. Samoobsluha léčiv je extrémně nebezpečná pro zdraví.

Výstup

Děloha obsahující mnoho obrovských myomatózních uzlin není schopna plnit svůj účel. Rovněž působí nežádoucí kompresí na další pánevní orgány, což způsobuje jejich dysfunkci. Hysterektomie vám umožňuje vyřešit tento problém a vrátit ženě její obvyklý způsob života. Aby bylo zajištěno, že účinek operace nebude blokován pooperačními komplikacemi, je nesmírně důležité přísně dodržovat všechna doporučení léčby..

Odstranění děložních myomů: příčiny onemocnění a následky

Mnoho žen má děložní myomy. Tuto patologii lze vyléčit, často chirurgicky. Odstranění děložních myomů je dnes běžnou praxí a provádí se různými způsoby.

 1. Co jsou to děložní myomy?
 2. Příčiny a příznaky nemoci
 3. Indikace pro chirurgický zákrok
 4. Druhy operací
 5. Jiné způsoby, jak odstranit děložní myomy
 6. Příprava na operaci
 7. Odstranění děložních myomů. Rehabilitace a důsledky

Co jsou děložní myomy?

Fibroidy jsou těsnění ve stěně dělohy, pod sliznicí nebo na jejím povrchu. Myom označuje benigní nádor. Novotvary mohou mít velikost několik milimetrů, ale někdy dosahují hmotnosti až jednoho kilogramu.

Subserózní myom je uzel umístěný na vnější straně dělohy a vyrůstající do břišní dutiny. Existuje také submukózní myom - umístěný uvnitř dělohy, deformuje se a mění jeho dutinu.

Obecně se uznává, že děložní myomy se mohou u žen vyskytnout až po 35–40 letech. V poslední době se však tato patologie výrazně mladší. A nyní ženy trpí myomy dokonce až do 30 let.

Toto onemocnění není neobvyklé a je pozorováno téměř u každé páté ženy. Lékaři dávají přednost léčbě fibroidů chirurgickým zákrokem. Protože konzervativní léčba pravděpodobně relapsuje.

Pravidelné vyšetření gynekologem pomůže diagnostikovat příznaky onemocnění včas a vyhnout se extrémním opatřením, jako je chirurgická léčba, a vážným následkům.

Příčiny a příznaky nemoci

Hlavní důvod pro rozvoj patologie se nazývá změna hormonálních hladin. V důsledku hormonálních změn v krvi stoupá hladina estrogenu. Je to tento hormon, který přispívá k vzhledu uzliny..

Důvody mohou také sloužit jako nepravidelný sexuální život, genetické vlastnosti, mechanické poškození (potrat, kyretáž).

Malé novotvary, které jsou detekovány včas, nerostou a nezpůsobují nepohodlí, nejprve se snaží léčit léky. V počáteční fázi jsou fibroidy téměř asymptomatické a onemocnění lze diagnostikovat pouze při návštěvě gynekologa nebo při provádění ultrazvukové diagnostiky.

Ženy by však měly věnovat pozornost svému tělu a věnovat pozornost následujícím znakům. Čas je důležitý.

Fibroidní znaky:

 • Neustálá bolest v dolní části břicha
 • Bolestivá, bohatá menstruace nebo selhání cyklu
 • Problémy s močením
 • Zácpa
 • Bílý výboj

Indikace pro chirurgický zákrok

Bezpodmínečné indikace pro operaci jsou:

 1. Velké myomy
 2. Časté krvácení, anémie
 3. Rychlý růst novotvarů
 4. Vývoj fibroidů vyvolává silnou bolest
 5. Nádor narušuje početí nebo nosení dítěte
 6. Výhřez dělohy
 7. Podezření na rakovinu

Chirurgové provádějí operace s odstraněním děložního čípku nebo s jeho konzervací. Pokud na sliznici nejsou žádné rakovinné nebo fibroidy, děložní čípek je ponechán.

Dnes mohou lékaři nabídnout několik metod k odstranění děložních myomů. Jedná se o operace - břišní, laparotomické, laparoskopické, hysterektomické a hysteroskopické.

Metody chirurgického zákroku jsou způsobeny specifickými rysy vývoje fibroidů, jeho umístěním, touhou ženy následně porodit dítě, velikostí uzliny.

Druhy operací

Jaké metody odstranění existují a jak probíhá operace?

Břišní chirurgie

Konvenční operace břicha se provádí, pokud nejsou jiné metody léčby vhodné nebo pokud je zkroucen nádorový kmen. Zřídka se uchylují k takové operaci, protože lékaři se snaží zvolit šetrnější metody..

Po operaci zůstává žena několik dní v nemocnici. Švy zůstávají. Rehabilitace trvá v průměru dva měsíce.

Laparoskopie

Laparoskopická intervence se provádí, pokud je velikost myomu malá, až 50 milimetrů a ne více než čtyři uzly. Fibroidy se odstraní v anestezii malými řezy v břiše pomocí laparoskopu.

Takovéto řezy se rychle uzdraví a zůstanou téměř neviditelné..

Laparoskopie je nejšetrnější a nejoblíbenější operace k odstranění děložních myomů. Reprodukční funkce ženy po laparoskopii je zachována.

Hysteroskopie

Hysteroskopie se provádí pomocí speciálního nástroje - hysteroskopu, který se zavádí intravaginálně do dělohy. Metoda se používá v případě odstranění jediného uzlu na stěně dělohy.

Jedná se o jemnou techniku, pacienti ji snadno snášejí. Doba zotavení je 1–2 dny. Tato operace má mezi pacienty pozitivní recenze..

Hysterektomie

V tomto případě se provede úplné odstranění děložního těla. Toto je poslední možnost, když jiné způsoby léčby nejsou užitečné. V takových případech obvykle mluvíme o velkém nádoru..

Jiné způsoby, jak odstranit děložní myomy

Kromě chirurgického zákroku existují i ​​jiné způsoby odstraňování myomů.

Populární a efektivní metoda je laserové odstranění uzlů. V tomto případě je laser dávkován do problémové oblasti bez ovlivnění dalších tkání. Proces je bezbolestný a bez krve.

Proces obnovy trvá až tři dny. Po laserové terapii nezůstávají na děloze žádné jizvy. Laserová léčba však nebude fungovat, pokud je nalezen velký myom.

Embolizace je metoda, při které je zastaven průtok krve do myomu, vysychá a umírá. Po takové operaci zůstanou bolesti a srůsty..

Příprava na operaci

V předoperačním období se provádí důkladné vyšetření pacienta, studuje se anamnéza. Krev, moč, částice nádoru a obsah dělohy jsou vyšetřovány v laboratoři. Probíhá také výzkum s cílem identifikovat možnost rakoviny..

Příprava pacienta spočívá ve sprchování a holení ochlupení před operací. Je povolena velmi lehká večeře. Pití a jídlo není povoleno ráno před operací.

Odstranění děložních myomů. Rehabilitace a důsledky

Chirurgický zákrok k odstranění děložních myomů není nebezpečný. Přesto mohou takové operace mít nepříjemné následky:

 1. Riziko recidivy děložních fibroidů přetrvává
 2. Riziko vzniku maligního nádoru mléčných žláz
 3. Riziko infekce genitálií
 4. Neplodnost

Jak dlouho rehabilitace trvá, závisí na zvolené metodě odstranění fibroidů.

Děložní myomy nejsou pro ženy rozsudkem smrti. S včasným vyšetřením bude odstranění nádoru probíhat bez komplikací a následků pro tělo..

Alternativní léčba děložních fibroidů u žen, v závislosti na typu a typu

Alternativní léčba eroze děložního čípku: nejúčinnější recepty

Příčiny nízké hladiny hemoglobinu, příznaky a následky

Jak odstranit stařecké skvrny na obličeji laserem

Jak se zbavit zarostlých vlasů: příčiny a způsoby odstraňování

Jak odstranit kýlu pod očima bez operace v salonu nebo samostatně

Chirurgie k odstranění děložních myomů

Děložní fibroid je benigní nádor, který se vyvíjí ze svalové tkáně ženského reprodukčního orgánu. V některých případech vyžaduje chirurgický zákrok, protože konzervativní metody nemají požadovaný účinek..

Potřebujete operaci? Indikace pro operaci

Existují specifické indikace pro chirurgický zákrok:

Velikost uzlů myomu nebo velikost samotného nádoru přesahuje velikost dělohy ve 12. týdnu těhotenství;

Hrozí, že se nádor transformuje na sarkom;

Tlak vyvíjený nádorem na blízké orgány;

Zrychlené tempo růstu vzdělávání (v průběhu roku roste o 4 týdny);

Fibroidní uzel umírá;

Tvorba submukózního uzlu nebo jeho nekróza;

Submukózní myom nebo přítomnost adenomyózy;

Výskyt metroragie, která způsobuje anémii;

Neschopnost snášet těhotenství nebo počat dítě;

Myom má nohu;

Nádor narušuje proces močení.

Pokud jde o metodu, kterou bude formace odstraněna, učiní konečné rozhodnutí lékař. Závisí to na řadě faktorů: na umístění nádoru a jeho uzlin, na věku ženy, na jejím zdravotním stavu atd..

Typy operací

Pokud jde o typy operací prováděných u tohoto onemocnění, dělí se na dvě velké skupiny: operace se zachováním pohlavního orgánu a odstraněním pouze formace (myomektomie) a operace se současným odstraněním jak myomů, tak dělohy (hysterektomie).

Pokud jde o hysterektomii, považuje se to za radikální operaci, která se nejčastěji provádí poté, co žena dosáhne 40 let a pokud již neplánuje početí dítěte. V procesu provádění chirurgického zákroku může být děloha odstraněna spolu s děložním čípkem a jeho konzervací. Cervix je zároveň nezbytným prvkem v těle ženy, protože umožňuje normální funkci urogenitálních orgánů a střev. Proto se lékaři snaží, kdykoli je to možné, zachovat. Musíte se však ujistit, že na něm nejsou žádné fibroidy a maligní buňky. Kromě toho mohou být během operace odstraněny nebo uchovány přílohy..

Hysterektomie

Hysterektomie se provádí několika způsoby:

Laparotomická hysterektomie se praktikuje, když je přístup do orgánu otevřen provedením řezu na kůži skalpelem. Tato metoda je považována za zastaralou a uchyluje se k ní ve vzácných případech, kdy myom má více uzlů a sám se významně rozrostl a není možné jej odstranit malým řezem.

Laparoskopická hysterektomie, kdy k odstranění dochází pomocí speciálního přístroje - laparoskopu. K provedení operace je na břišní stěně provedeno několik malých řezů, skrz ně jsou zavedeny speciální nástroje a odstraněna děloha spolu s myomem. Lékař současně monitoruje na monitoru průběh operace.

Myomektomie

Pokud jde o myomektomii, tato operace vám umožňuje zachránit orgán a lze ji provést také třemi způsoby:

Břišní chirurgie se provádí pouze v případě, že není možné nádor odstranit jinými metodami. Je velmi vzácné, aby moderní lékaři používali tento typ intervence. Nejčastěji se k němu uchylují při kroucení nohou myomu nebo při nekróze novotvaru. Žena bude muset strávit několik dní v nemocnici, zatímco stehy se samy budou dlouho hojit. Doba rehabilitace, než se žena může vrátit ke svému předchozímu životnímu stylu, trvá v průměru dva měsíce.

Myomektomie pomocí laparoskopu. Vzhledem k tomu, že tato metoda je méně traumatizující a stehy jsou velmi malé, rehabilitační období po takovém zásahu trvá jen několik dní.

Myomektomie pomocí hysteroskopu. Zavádí se do pochvy a novotvar se odstraní. Tento typ operace je možný u jediného nádoru, který je umístěn na stěně dělohy (přední nebo zadní). Operace se nejčastěji provádí v ambulanci a žena může po několika hodinách pozorování jít domů.

Velikosti děložních myomů pro operaci v milimetrech

K určení velikosti novotvaru je nutné provést ultrazvukové vyšetření. Velikosti jsou stanoveny, a to jak v týdnech těhotenství, tak v milimetrech.

Fibroidy o velikosti jsou:

Malý - do 2 cm (20 mm). Odpovídá 4-5 týdnu těhotenství;

Průměr - od 2 cm (20 mm) do 6 cm (60 mm), což je ve srovnání s intervalem od 4 do 5 týdnů do 10 až 11 týdnů;

Velké - více než 6 cm (60 mm) nebo 12 nebo více týdnů.

Je nutné chirurgickým zákrokem odstranit myom, který je velký a přesahuje 12 týdnů těhotenství nebo 60 mm.

Komplikace a důsledky

Po operaci k odstranění fibroidů se mohou vyvinout určité komplikace. I když se jim ve většině případů lze vyhnout, protože tento typ chirurgického zákroku není považován za obtížný nebo nebezpečný pro život a zdraví ženy. V některých případech však mohou nastat následující komplikace:

Nádor se může opakovat;

Zvyšuje se riziko vzniku rakoviny prsu;

Pravděpodobnost vzniku ischemické choroby srdeční se zvyšuje;

Existuje riziko infekce, jako u každé operace.

Rizika rozvoje těchto a dalších patologií se však významně zvyšují, pokud byla děloha odstraněna spolu s myomem. V tomto případě je období po operaci rozděleno na časné a pozdní.

V časném pooperačním období může žena pociťovat:

Silná bolest v břišní dutině, v oblasti švů. Lékaři proto v této době předepisují použití silných léků proti bolesti..

Aby se zabránilo tromboflebitidě, ženě jsou předepsány antikoagulancia, k doplnění objemu krve - intravenózní infuze roztoků, k vyloučení rizika infekce - antibakteriální léky.

Břicho zůstane bolestivé po dobu dalších 2 týdnů.

Jizva na pokožce se může zapálit nebo rozptýlit.

Proces močení je narušen, pokud byla poškozena sliznice kanálu.

Existuje riziko vzniku vnějšího i vnitřního krvácení.

Může se vyskytnout tromboembolismus plicní tepny, který ohrožuje rozvoj plicní hypertenze, pneumonie a dokonce i smrt pacienta.

Existuje riziko vzniku perionitidy, která může následně způsobit sepsi.

Hematomy se často vyskytují v oblasti stehů.

Pozdější důsledky po odstranění dělohy spolu s myomy zahrnují:

Neschopnost počat dítě, protože je odstraněno místo plodu;

Steh z operace bude viditelný na břišní stěně;

Tvorba adhezí v pobřišnici, která může být vyjádřena bolestí, zvýšenou tvorbou plynu, obtížným močením;

Dřívější nástup menopauzy;

Zvyšuje se riziko vzniku osteoporózy;

Existuje riziko vaginálního prolapsu.

Lékaři se proto snaží, pokud je to možné, zachovat dělohu. Zvláště pokud mladá žena nebo žena středního věku podstupuje operaci.

Populární otázky a odpovědi

Žena, která má podstoupit operaci, je přirozeně trápena mnoha otázkami.

Nejoblíbenější jsou:

Je možné porodit pomocí děložních myomů? Odpověď na tuto otázku závisí na řadě faktorů. Zaprvé, samotné umístění uzlů se již může stát překážkou početí. Zadruhé, pokud by došlo k početí a myom byl detekován později, bude žena muset být pod zvláštním dohledem lékaře, protože není známo, jak se bude nádor chovat, když se změní hormonální pozadí. Jednoznačnou indikací k lékařskému potratu je: nekróza fibroidů, torze nebo porušení nádorového kmene, krádež plodu nádorem a opožděný vývoj dítěte, detekce maligních procesů, přítomnost submukózních uzlin, jejich umístění v krční oblasti, výrazný růst uzlů. Lékaři navíc nedoporučují ženě porodit, pokud její věk přesáhne 40 let, existuje fibroid a první porod.

Je možné mít děti po odstranění děložních myomů? Po odstranění myomu existuje vysoká pravděpodobnost početí, ale pouze pokud byla zachována děloha. Navíc po odstranění nádoru z těla bude žena muset pít hormonální látky, aby mohla obnovit svůj menstruační cyklus. Po chvíli bude možné těhotenství znovu naplánovat..

Kdy mohu po operaci znovu otěhotnět? Načasování, kdy bude možné dítě znovu otěhotnět, je přímo úměrné tomu, jak byl nádor odstraněn. Pokud byla provedena laparoskopická nebo hysteroskopická myomektomie, lékaři doporučují zdržet se možného početí po dobu jednoho roku. Když byla provedena operace břicha, může období zotavení trvat až 3 roky. Vše však závisí na individuálních vlastnostech ženy a na její schopnosti zotavit se..

Krvavý výtok po odstranění děložních fibroidů - co to je? Nedělejte si starosti s výskytem krvavého výtoku z dělohy. Po takových operacích jsou vždy pozorováni. Jako proces může tento proces trvat dva týdny po zásahu. Důvodem je přirozený proces hojení. Pokud se však jejich charakter změní, výtok se stává hojným, začíná být doprovázen hnilobným zápachem nebo mění barvu a podobá se barvě masa, pak je nutné co nejdříve konzultovat lékaře. Může to být známka infekce nebo zánětu, což může vést k vážným komplikacím..

Jak dlouho je možný sex po odstranění děložních myomů? Intimní život je zakázán po dobu nejméně jednoho měsíce. Lékaři nejčastěji doporučují zdržet se pohlavního styku po dobu dvou měsíců, protože v tuto dobu se jizva na děloze zahojí. Kromě toho existuje riziko infekce.

Jak dlouho trvá pracovní neschopnost po odstranění děložních myomů? Nejčastěji se po operaci poskytuje nemocenská dovolená po dobu 29 kalendářních dnů. I když lze toto období zkrátit nebo prodloužit, v závislosti na tom, jak se žena zotavuje, jaké jsou podmínky její práce, jaký typ operace byl zvolen k eliminaci myomů.

Lze děložní myomy vyléčit bez operace? Ve většině případů je vzdělávání léčitelné bez použití chirurgického zákroku..

Rehabilitace po operaci k odstranění děložních myomů

Rehabilitace je povinný proces po operaci..

Lékaři dávají následující doporučení a sledují, která žena se může rychle a bez problémů zotavit:

Buďte co nejméně na přímém slunečním světle.

Odmítněte jít do lázní, sauny a solária.

Zdržujte se sexuální aktivity po dobu 2 měsíců.

Pokud existuje takové doporučení jako obvaz, neignorujte ho.

Nezvedejte těžké předměty, hmotnostní limit je 3 kg.

Cvičení pomocí vyhrazeného stroje.

Odmítněte používat tampony, musíte používat pouze hygienické vložky.

Držte se specifické stravy.

Cvičení v dlouhodobé rehabilitační době.

Implementace těchto doporučení umožní ženě zotavit se rychleji po operaci a vrátit se do práce. Většina žen navíc tvrdí, že se jejich kvalita života po operaci významně zlepšila. Proto za přítomnosti jakýchkoli příznaků naznačujících přítomnost patologického procesu je nutné podstoupit úplné lékařské vyšetření. Při předepisování chirurgického zákroku byste ho neměli opustit..

Děložní myomy se mohou vyvinout s různými příznaky. Průběh onemocnění závisí na věku uzliny, věku ženy, velikosti a umístění nádoru, rychlosti růstu velikosti myomatózní uzliny, přítomnosti dalších chronických onemocnění. Někdy jsou myomy téměř asymptomatické a jsou detekovány pouze tehdy.

Tradiční léčitelé používají tinkturu mateřské dřeně k různým onemocněním ženských pohlavních orgánů, včetně myomu dělohy a endometritidy. Je pravda, že pro léčbu těchto závažných onemocnění nebude jedna mateřská matka stačit, ale v kombinaci s jinými bylinami je účinek výrazně zvýšen.

Vědci z Belgie dosáhli významného pokroku při řešení problému léčby děložních myomů. Zajímali se o údaje z výzkumu, které naznačovaly, že nejen estrogen, ale také progesteron jsou odpovědné za rychlý růst a vývoj děložních myomů. To vedlo vědce ke studiu vlastností léků, které.

Kombinace vlastností dělohy boraxu a červeného kartáče umožňuje dosáhnout jedinečného léčebného účinku a vynikajících výsledků. Je však velmi důležité si uvědomit: pro dosažení pozitivního účinku užívání drogy je třeba se poradit se svým lékařem. Může to říct jen lékař.

Moderní medicína dosáhla úrovně, kdy submukózní myom není jednoznačnou indikací pro odstranění plodu. Chirurgický zákrok se provádí takovým způsobem, že děloha zůstává v těle ženy, což znamená, že bude schopná plození. To bylo možné díky vzhledu.

Dieta připravená pro ženu s děložními myomy by měla být bohatá na vitamíny a minerály, měla by tělu dodávat energii pro boj s nádorem. Změna zavedené stravy je nezbytná, aby byl léčebný režim efektivnější a odstranil stávající problém..

Důsledky chirurgického zákroku k odstranění děložních myomů

Postoj lékařů, názory na příčiny a mechanismus vývoje děložních myomů se v průběhu výzkumu za poslední desetiletí dramaticky změnily. V nedávné minulosti byly fibroidy klasifikovány jako benigní nádor hormonálního původu s vysokým rizikem vzniku rakoviny. Moderní lékaři se domnívají, že tvorba myomatózních uzlin je vyvolána reakcí ženského těla na poškození tkání dělohy, trauma a mikrotrauma..

Za starých časů byla jedinou účinnou metodou léčby operace k odstranění děložních myomů, jejíž důsledky byly významné a velmi negativně ovlivnily kvalitu života ženy. Hlavním důvodem pro chirurgickou léčbu byl názor na vysoké onkogenní riziko onemocnění. Odborníci prokázali mylnost tohoto názoru. Nyní mohou lékaři nabídnout alternativní metody, jak se zbavit myomatózních uzlin..

Po operaci k odstranění děložních myomů je velmi obtížné předvídat následky. Kromě funkcí reprodukčního systému mohou komplikace ovlivnit i další orgány. Odborníci z nejlepších klinik pro léčbu myomů, se kterými spolupracujeme, doporučují novou minimálně invazivní metodu - embolizaci děložní tepny. Tato metoda není o nic méně efektivní, ale bezpečnější než odstraňování myomů, seznam klinik nabízejících SAE si můžete prohlédnout na našem webu.

Myom je onemocnění, které se nejčastěji vyvíjí u žen v plodném věku od 30 do 45 let. Každý pacient, který se poprvé dozví o přítomnosti myomatózních uzlin, prožívá šok. Lze pochopit strach z operace děložního myomu, jehož důsledky mohou ženu připravit o možnost mít děti. V moderní klinické praxi byly vyvinuty metody nechirurgického odstraňování myomů, jejichž důsledky jsou minimální nebo nemají vliv na celkový stav zdraví ženy. Všem pacientům s myomovými uzlinami identifikovanými během vyšetření nabízíme pomoc při výběru nejlepší kliniky pro léčbu myomů. První konzultace konzultace e-mailem, můžete získat pomocí formuláře kontaktování e-mailové adresy na webu. Telefonicky si domluvte schůzku s odborníkem na léčbu myomů.

Děložní myomy - moderní přístup k léčbě

Výzkum v posledních desetiletích radikálně změnil přístup specializovaných odborníků k původu, klasifikaci a metodám léčby děložních myomů. V poslední době byla tato nemoc považována za benigní nádor s velmi vysokým onkogenním potenciálem. Obecně přijímaný názor na možnost degenerace myomatózní uzliny na rakovinový nádor vedl k jedinému možnému řešení - chirurgickému odstranění. Moderní odborníci na základě výzkumu a klinických pozorování pacientů s myomy dospěli k následujícím závěrům:

 • Myom není nádor. Jedná se o novotvar buněk hladkého svalstva a pojivové tkáně dělohy, které se v důsledku řady faktorů začaly nadměrně množit. Složení samotných buněk se nemění.
 • Degenerace fibroidů do maligní formace je extrémně vzácný případ. Rakovina se nejčastěji vyvíjí na pozadí doprovodných onemocnění. Některé kmeny genitálního papilomaviru, které vyvolávají růst novotvarů, jsou vystaveny vysokému onkogennímu riziku..
 • Odstranění často problém úplně nevyřeší; recidiva fibroidů po operaci je pozorována u 7-14% pacientů. Tato skutečnost je způsobena skutečností, že po odstranění zůstávají základy myomatózních uzlin v tkáních dělohy. Za přítomnosti predisponujících faktorů existuje riziko opětovné proliferace buněk.
 • Skutečně účinným způsobem, jak se trvale zbavit fibroidů, je zastavení kyslíku a nutričního metabolismu v uzlech..

V minulosti byla hlavním důvodem rozvoje myomů považována hormonální nerovnováha, které drtivá většina žen čelí po 30 letech. Naši odborníci jsou přesvědčeni, že původ myomatózních uzlin je spojen s reakcí ženského těla na poškození vnitřních vrstev dělohy. Hormony ovlivňují zvětšení uzlů. Důvodem jejich vzniku je narušení přirozených funkcí reprodukčního systému..

Moderní metody antikoncepce umožňují ženě plánovat těhotenství, většina porodí 1-2krát za život. Během každé ovulace (uvolnění vajíčka) se ženské tělo připravuje na početí - endometrium dělohy zhustne. Pokud žena neotěhotní, přebytečná tkáň se vylučuje menstruační krví. Při neustálém opakování tohoto procesu může dojít k poruše v buňkách. Jedna buňka, která se začíná příliš aktivně dělit, zahrnuje do tohoto procesu sousední buňky, ve vrstvách dělohy se tvoří malý uzlík, což je základ myomu. Zvětšení uzliny je ovlivněno hormony, stavem imunitního systému, přítomností chronických onemocnění a zánětem..

U žen do 30 let se mohou fibroidy vyvinout v důsledku dědičného faktoru. Pokud v předchozích generacích rodiny měly ženy fibroidy, zvyšuje se pravděpodobnost onemocnění. Jednou z příčin patologie u mladých dívek je narušení tvorby reprodukčního systému během nitroděložního vývoje. V takové situaci začíná myom růst na pozadí změn hormonálních hladin na začátku menstruačního cyklu z již poškozené buňky. Je nemožné předpovědět tento proces předem..

Shrnutím faktů, výsledků výzkumu a pozorování dospěli naši lékaři k závěru, že operace odstranění není jedinou a zdaleka ne vždy účinnou metodou léčby myomů. Chirurgické odstranění vede k řadě komplikací a nevylučuje možnost opakování. Nabízíme jednoduchý a efektivní způsob, jak se zbavit myomových uzlin, efektivní pro jakýkoli typ, umístění a množství myomů. Embolizace děložních tepen vede k překrývání krevních cév, které krmí novotvary dělohy, což vede k jejich postupné regresi, snížení a úplnému útlumu patologického procesu.

Myoma. Úkon. Účinky

Abyste pochopili, zda je chirurgický zákrok k odstranění děložních myomů nebezpečný, musíte porozumět nejběžnějším chirurgickým technikám:

 • Dutinová myomektomie. Tradiční chirurgický zákrok s resekcí tkáně břišní stěny a odstraněním novotvarů skalpelem. Tato metoda je vysoce traumatizující, používá se pouze v přítomnosti fibroidů na vnější serózní membráně dělohy. Pro interní a intersticiální uzly se metoda nepoužívá.
 • Laparoskopická myomektomie. Chirurgické odstranění pomocí speciálního lékařského vybavení. Méně traumatické, díky této technice je vedeno několika malými řezy v peritoneální stěně. Nelze použít k odebrání interních a intersticiálních uzlů.
 • Hysteroresektoskopie. Transvaginální myomektomie se provádí pomocí hysteroskopu dilatací pochvy a děložního čípku. Tato technika se používá v přítomnosti vnitřních uzlů v děložní dutině.
 • Hysterektomie. Břišní chirurgie, která zahrnuje radikální odstranění myomatózních uzlin spolu s dělohou. Důsledky odstranění dělohy fibroidy jsou nejzávažnější, i když trvale eliminují hrozbu opakování.

Chování fibroidů po operaci, důsledky a komplikace možné během rehabilitačního období závisí na několika faktorech - velikosti, počtu, lokalizaci uzlů, mechanismu průběhu a intenzitě klinických projevů. Otázka, kterou metodu použít, si klade každý pacient s diagnostikovaným myomem. Odstranění chirurgický zákrok, je to nebezpečné pro zdraví a jak to ovlivní reprodukční funkce. Abychom to zjistili, zvažte každou metodu podrobněji..

Komplikace po odstranění děložních myomů

Před několika desítkami let byla nejčastěji používanou radikální chirurgickou technikou u děložních myomů odstranění novotvaru spolu s pohlavním orgánem. Hysterektomie byla považována za nejúčinnější metodu, která navždy eliminovala riziko recidivy. Důsledky odstranění dělohy spolu s myomem jsou nejzávažnější, mají negativní dopad nejen na fyzický, ale i psychický stav ženy. Více informací o následcích po odstranění dělohy myomy:

 • Žena ztrácí příležitost mít vlastní děti. Po hysterektomii již pacientka nebude schopna otěhotnět a porodit dítě sama. Toto je jeden z nejzávažnějších důsledků po odstranění dělohy myomy..
 • Po operaci břicha má žena poměrně velkou jizvu. Navzdory použití moderních materiálů a zavedení kosmetického stehu zůstává estetická vada na celý život.
 • Jedním z negativních faktů, proč je odstranění dělohy s myomem nebezpečné, jsou důsledky hormonálních poruch. Mnoho žen musí celý život užívat hormonální léky, což negativně ovlivňuje metabolické procesy. Užívání hormonů může vést k přibývání na váze, zhoršování stavu pokožky a vlasů a časnému stárnutí.
 • Psychologické nepohodlí je dalším negativním aspektem než nebezpečí odstranění dělohy pomocí myomů. Mnoho žen po operaci se cítí méněcenně, což vede ke zvýšené nervozitě, rozvoji komplexů a depresi.
 • Období rehabilitace po hysterektomii je poměrně dlouhé kvůli velkému poškození. Obnova vnitřních a vnějších tkání trvá několik měsíců.

Moderní gynekologové se domnívají, že hysterektomie je oprávněná pouze v extrémních případech za přítomnosti akutních kritických stavů pacienta, komplexních více uzlů a velmi velkých velikostí uzlů.

Technika myomektomie je podobná hysterektomii, ale během operace jsou odstraněny pouze uzliny, genitální orgán je zachován. Důsledky odstranění děložních fibroidů pro ženu po myomektomii jsou méně traumatické:

 • velké poškození tkání břišní stěny;
 • na břiše zůstává velká jizva;
 • na děloze se tvoří jizva, během těhotenství může způsobit komplikace;
 • břišní chirurgie může způsobit adhezi v pánevních orgánech;
 • rehabilitace bude trvat několik měsíců;
 • riziko recidivy děložních fibroidů přetrvává.

Věříme, že myomektomie také není bezpečnou metodou odstraňování myomů. I přes menší objem chirurgického zákroku je objem poranění velký a riziko komplikací je poměrně vysoké..

Laparoskopie je moderní chirurgická technika. Výhodou metody je malé vnější poškození vnějších tkání - tři malé řezy na břišní stěně. Na děloze však zůstává jizva, riziko vzniku adhezí v pánevní oblasti. Důsledky po odstranění děložních fibroidů laparoskopickou metodou:

 • Pokud chce žena v budoucnu otěhotnět, může mít problémy..
 • S rozvojem adhezí existuje riziko vzniku neplodnosti.
 • Jizva na děloze může způsobit problémy při přenášení plodu.

Hysteroresektoskopie se provádí zavedením speciálního zařízení do děložní dutiny vagínou a děložním hrdlem. Hysteroskop umožňuje chirurgovi manipulovat uvnitř dělohy, ale neposkytuje svobodu pohybu a absolutní přesnost. Existuje riziko poškození sliznice dělohy. Mezi možné důsledky patří:

 • poškození endometria a krevních cév;
 • riziko vzniku děložního krvácení;
 • pravděpodobnost poškození (perforace) tkání dělohy;
 • hrozba rozvoje zánětu při zavedení infekce do genitálního traktu ženy;
 • riziko recidivy myomu.

Jaká léčba je předepsána po odstranění děložních fibroidů

Po operaci jakéhokoli typu si žena zachová bolestivý syndrom, jehož trvání závisí na použité technice, rozsahu poškození a individuálních vlastnostech ženy. Léková terapie v pooperačním období je vyvíjena individuálně pro každého pacienta. Do léčby se zpravidla zavádějí následující léky:

 • léky proti bolesti - analgetika, NSAID;
 • ředidla krve (antikoagulancia) k prevenci krevních sraženin;
 • léky k obnovení hematopoézy a infuzní terapie (se ztrátou krve);
 • imunostimulanty, vitamíny, regenerační léky.

Mnoho žen vyžaduje hormonální substituční terapii v pooperačním období a pravidelně před nástupem menopauzy. Při odstraňování dělohy je tato potřeba způsobena dysfunkcí reprodukčního systému. Po operaci se zachováním dělohy existuje riziko recidivy na pozadí hormonální nerovnováhy, nadměrné sekrece estrogenu a sníženého obsahu progesteronu. Nelze předem říci, jak bude tělo reagovat na hormony. Mnoho pacientů vyvine obezitu na pozadí hormonální terapie.

Kromě lékové terapie během pooperační rehabilitační periody je třeba dodržovat řadu podmínek:

 • vyloučit fyzický a psychický stres;
 • vzdát se intimního života po dobu 1-2 měsíců;
 • dodržujte přísnou dietu;
 • vyhýbejte se otevřenému slunci, nenavštěvujte solárium;
 • plánování těhotenství ne dříve než rok po operaci.

S bezpečným porodem dítěte musí žena jít do nemocnice dříve, protože existuje riziko předčasného porodu. Pokud je na děloze velká jizva, může mít žena problémy při porodu, proto je mnoha pacientům nabídnut císařský řez..

Jak si vybrat léčbu fibroidů

Moderní specialisté stojí před úkolem posoudit možná rizika a komplikace při výběru léčby fibroidů. Naši lékaři se při rozhodování o způsobu léčby a léčby pacientů řídí následujícími faktory:

 • schopnost eliminovat akutní klinické příznaky onemocnění (bolest, krvácení, menstruační nepravidelnosti);
 • zachování dělohy a ženské reprodukční funkce;
 • maximální snížení rizika komplikací;
 • prevence rizika relapsu;
 • rychlé zotavení z zdraví a výkonu pacienta.

Ve většině případů je pro ženy velmi důležité zachovat si schopnost mít dítě a minimalizovat účinky léčby na jejich celkové zdraví. Je důležité si uvědomit, že v extrémních případech je předepsána operace břicha. To vyžaduje velmi silné důkazy:

 • akutní bolest v podbřišku;
 • obrovský objem fibroidů (více než 25 týdnů);
 • příznaky naznačující kompresi nervových zakončení a krevních cév;
 • dysfunkce močení a defekace;
 • těžké děložní krvácení, velká ztráta krve.

Ve všech ostatních případech volí lékaři šetrnější a bezpečnější metody léčby myomů. Taková je embolizace děložní tepny. Během procedury nejsou vnější tkáně prakticky poškozeny a vnitřní tkáně těla nejsou poškozeny vůbec. Celá manipulace se provádí punkcí a zavedením katétru do femorální tepny. Důsledky po embolizaci jsou minimální nebo prakticky neexistují. Po 1-2 dnech se žena může vrátit ke svému obvyklému životnímu stylu, aniž by se omezovala na stres, výživu a sex.

Tento materiál byl vytvořen ke kontrole bez účasti odborného personálu webu. Chcete-li získat úplné informace o léčbě myomů od specializovaného odborníka, použijte kontakty - telefon, e-mail, online chat. Pokud vám diagnostikovali fibroidy, volejte našeho specialistu na +7 (495) 357-69-79. Pomůžeme vám vybrat nejlepší kliniku pro vyšetřování a léčbu myomů.

 1. Savitsky G.A., Ivanova R.D., Svechnikova F.A. Úloha lokální hyperhormonémie v patogenezi rychlosti nárůstu hmotnosti nádorových uzlin v myomu dělohy // Porodnictví a gynekologie. - 1983. - T. 4. - S. 13-16.
 2. Sidorova I.S. Děložní myomy (moderní aspekty etiologie, patogeneze, klasifikace a prevence). V knize: Myom dělohy. Vyd. JE. Sidorova. M: MIA 2003; 5-66.
 3. Meriakri A.V. Epidemiologie a patogeneze děložních myomů. Sib Med Zhurn 1998; 2: 8--13.
 4. Bobrov B.Yu. Embolizace děložních tepen při léčbě děložních myomů. Aktuální stav čísla // Journal of Obstetrics and Women's Diseases. 2010. č. 2. S. 100-125
 5. B. Yu. Bobrov, SA Kapranov, VG Breusenko a kol. Embolizace děložní tepny: moderní pohled na problém. „Diagnostická a intervenční radiologie“, svazek 1, č. 2/2007

Odstranění děložních myomů

"Máte myomatózní uzliny v děloze," - dříve či později 70 až 80% žen uslyší tato slova od gynekologa. Myom je jednou z nejčastějších chorob ženského reprodukčního systému. Kvůli němu stovky tisíc žen v Rusku každý rok skončí na operačním stole a ztratí dělohu..

Dříve lékaři věřili, že děložní myomy jsou benigní nádor, který se vyvíjí z buněk hladkého svalstva. Bojovali s ní radikálně: často gynekolog okamžitě poslal pacientku na hysterektomii - operaci k odstranění dělohy.

Přístupy se dnes změnily. Příčiny myomů a způsoby jejich léčby byly významně revidovány. Ale ne všechny ženy (a upřímně řečeno, ne všichni gynekologové) o tom vědí.

Příčiny myomů

Příliš agresivní léčba děložních fibroidů v minulosti byla do značné míry způsobena nedostatečným pochopením jejich povahy. Otevřete starou učebnici gynekologie pro lékařské fakulty a dočtete se, že myomy jsou benigní nádor, který vzniká v důsledku hormonální nerovnováhy. Okamžitě se naskýtá otázka: co když se tento nezhoubný nádor změní na zhoubný? Není lepší to hned odstranit - spolu s dělohou, to určitě?

Doposud bylo prokázáno: děložní myomy nesouvisejí s rakovinou a nezvyšují riziko rakoviny. Toto je uzel, který vyrostl ze znetvořené svalové buňky. Nevzniká z hormonů, ale roste pod jejich vlivem.

Moderní vědci přesně nevědí, proč se myomy vyvíjejí. Někteří věří, že je to důsledek porušení nitroděložního vývoje. Svalová vrstva ve stěně dělohy u plodu se vyvíjí pomalu a je po dlouhou dobu v nestabilním stavu, takže v ní dochází k porušení. Podle jiné teorie je toto onemocnění způsobeno škodlivými faktory, které na ženu působí po celý její život: potrat, kyretáž, více období, infekce a zánět.

Ať už je příčina jakákoli, fibroidy neohrožují život, nevedou k rakovině, takže agresivní léčba je často zbytečná..

Je-li u myomů nutná operace?

Promluvme si o tom, kdy je v zásadě nutná léčba fibroidů. Existují pouze tři indikace:

 1. Fibroidy rostou podle posledních 3–4 ultrazvukových vyšetření prováděných ve 4–6měsíčních intervalech.
 2. Myom způsobuje příznaky: prodloužené, silné, bolestivé menstruační krvácení, poruchy stolice, močení, zvětšení břicha.
 3. Fibroidy vedou k problémům v reprodukční sféře: neplodnost, potrat.

Ale i když má žena jeden z těchto bodů, často není nutné podstoupit operaci. Existuje minimálně invazivní léčba.

Chirurgické metody léčby

Přístup „staré školy“ spočívající v odstraňování dělohy u všech žen s myomy je nyní odmítnut. Hysterektomie je extrémní opatření, uchyluje se k ní pouze v nejzávažnějších případech, kdy jsou jiné intervence nemožné. Děloha plní v ženském těle důležité funkce, měli byste se ji vždy snažit uchovat.

Jemnější operací je myomektomie, kdy je odstraněn pouze myom. Tento zásah lze provést různými způsoby..

Laparotomická operace (otevřená, řezem)

Intervence se provádí horizontálním řezem v dolní části břicha, podél linie bikin nebo vertikálním řezem ve střední linii. Operace se provádí v celkové anestezii.

Tato možnost odstranění děložních fibroidů je nejjednodušší, nevyžaduje speciální vybavení, ale po ní zůstává na stěně orgánu velká jizva, vytvářejí se adheze, které mohou vést k neplodnosti. Pokud si žena přeje mít v budoucnu dítě, bude s největší pravděpodobností muset provést císařský řez..

V některých případech může být laparotomická myomektomie provedena malým 5 cm řezem. Navíc po odstranění uzliny dochází k hojení tkání rychleji, doba zotavení se zkrátí.

Laparoskopická chirurgie (propíchnutím)

Odstranění děložních fibroidů laparoskopicky se provádí bez řezů. Ve stěně břišní dutiny jsou provedeny čtyři nebo pět vpichů: jeden v blízkosti pupku, zbytek v dolní části břicha. Prostřednictvím nich je zaveden laparoskop (nástroj s videokamerou) a speciální chirurgické nástroje. Oxid uhličitý se vstřikuje do břišní dutiny, aby se zlepšila vizualizace a vytvořil volný prostor pro práci. Během operace je žena v anestezii.

Po laparoskopických operacích nezůstávají žádné velké jizvy a riziko adhezí je nižší. Ale ne všechny fibroidy lze odstranit tímto způsobem..
V současné době se roboticky asistované laparoskopické odstraňování děložních myomů provádí pomocí zařízení Da Vinci. Všechny manipulace jsou prováděny „rukama“ robota a chirurg je ovládá pomocí dálkového ovladače a sleduje proces na obrazovce.

Hysteroskopická operace

Tento typ odstranění uzlíku se provádí bez řezů na kůži. Přes vagínu je do děložní dutiny zaveden speciální nástroj - hysteroskopický resektoskop. Jeho pracovní částí je drátová smyčka, do které je dodáván elektrický proud. Řezá a kauterizuje tkáň, čímž zastavuje krvácení. Procedura se provádí v celkové anestezii. Během hysteroskopického odstranění uzlin se často provádí laparoskopie: je nutná pro kontrolu, aby se neotevřela děložní dutina.

Po hysteroskopickém odstranění děložních fibroidů nedochází k žádným řezům na kůži a zotavení rychle nastává. Jsou však možné komplikace: perforace (propíchnutí) stěny dělohy, zjizvení v dutině, krvácení. Během zásahu je děloha naplněna tekutinou a pokud je tato tekutina absorbována ve velkém množství do krevních cév, dochází k „intoxikaci vodou“ (TUR syndrom).

Příprava na operaci

Před odstraněním děložních fibroidů je důležité pečlivě posoudit zdraví ženy, identifikovat doprovodná onemocnění a v případě potřeby ji ošetřit specializovanými odborníky. Předoperační vyšetření před odstraněním myomatózních uzlin zahrnuje:

 • obecná analýza krve a moči;
 • biochemický krevní test (stanovení hladin bílkovin, sodíku, chloridu, draslíku, pH, kreatininu, močoviny);
 • elektrokardiografie;
 • měření krevního tlaku;
 • fluorografie.

Před chirurgickým zákrokem anesteziolog hovoří s pacientkou, zjistí, jaké chronické nemoci má, zda se u nich nevyskytují alergické reakce na léky, posoudí možná rizika.

Chirurgická léčba myomů se obvykle provádí 5-14. Den menstruačního cyklu.

Výzkum a diagnostika

Myom dělohy je detekován během ultrazvukového vyšetření. Provádí se transabdominální (přes břišní stěnu) a transvaginální (pomocí speciálního senzoru zavedeného přes pochvu) ultrazvuk. Pokud není indikována chirurgická léčba, studie se opakují každé 3-4 měsíce, což pomáhá včas detekovat růst fibroidů.

Pokud je myomatózní uzel velmi velký, provádí se zobrazování magnetickou rezonancí.

Jak pochopit, který typ operace je vhodný pro konkrétní ženu?

Otevřená operace pomocí řezu se používá k odstranění subserózních myomů (umístěných na povrchu dělohy pod vnějším pláštěm) a intramurálních (v tloušťce svalové vrstvy stěny dělohy). Tento typ odstranění je optimální pro velké více uzlů, pokud existuje podezření na maligní nádor.

Laparoskopická myomektomie je optimální typ chirurgického odstranění malých uzlin umístěných subserously - na vnějším povrchu dělohy. Vzhledem k tomu, že po laparoskopii nezůstávají žádné velké jizvy, je vhodnější pro ženy, které plánují těhotenství v budoucnu. Ale propíchnutí nemůže odstranit velké, mnohočetné myomy..

Hysteroskopická operace je možná, když je myomatózní uzel umístěn uvnitř dělohy pod sliznicí a vyčnívá do poloviny orgánové dutiny. Rozměry uzlu nejsou větší než 5 cm - důležitá podmínka pro možnost jeho odstranění.

Zotavení, pooperační období

Délka období zotavení závisí na typu operace:

 • Po odstranění dělohy dojde k úplnému uzdravení za 4–6 týdnů. Během této doby je třeba se vyvarovat fyzické práce a pohlavního styku. Nejezděte 1-2 týdny.
 • Po otevřeném odstranění děložních myomů tráví žena 1-2 noci v nemocnici, poté je propuštěna. Fyzická aktivita je kontraindikována po dobu 4-6 týdnů.
 • Po laparoskopickém odstranění fibroidů stráví žena v nemocnici pouze jednu noc. Úplné uzdravení nastává po 4 týdnech.
 • Hysteroskopická operace se často provádí ambulantně: během několika hodin se můžete vrátit domů. Doba zotavení trvá od 48 hodin do několika dnů.

Obvykle je vstávání a chůze po odstranění děložních myomů otevřenou metodou povoleno následující den. Po laparoskopických zákrocích - po několika hodinách.

Ke sledování stavu dělohy po odstranění myomu jsou ženám předepsána pravidelná ultrazvuková vyšetření. Těhotenství lze plánovat za 12 měsíců; před tím lékaři doporučují antikoncepci užívat perorální antikoncepci. K snížení rizika recidivy mohou být předepsány hormonální léky, ale nezapomeňte, že mohou způsobit některé vedlejší účinky, včetně zhoršení průtoku krve do dělohy a hojení po odstranění uzliny..

Důsledky odstranění dělohy

Žena potřebuje dělohu nejen k porodu dětí. Ovlivňuje práci jiných orgánů, metabolismus. Po jeho odstranění se u žen, které ještě nevstoupily do menopauzy, často vyvine závažná komplikace - posthysterektomický syndrom. Jeho projevy jsou rozmanité:

 • zvýšené riziko endokrinních a metabolických poruch;
 • zvýšené pocení, zimnice, návaly horka, špatná tolerance k vysokým teplotám;
 • poruchy spánku;
 • zvýšený srdeční rytmus;
 • necitlivost v různých částech těla, pocit „plíživého“;
 • únava, letargie, snížený výkon;
 • deprese, úzkost, strach ze smrti;
 • vysoký krevní tlak;
 • nadbytečné tuky v břiše, v pase;
 • zvýšené riziko osteoporózy;
 • močová inkontinence, suchost, svědění v pochvě, problémy se sexuálním životem.

U žen, které podstoupily odstranění dělohy, se riziko ischemické choroby srdeční zdvojnásobuje, krevní tlak začíná stoupat dříve a pokud již došlo k arteriální hypertenzi, jeho průběh se zhoršuje.

Po hysterektomii dostane žena řadu zdravotních problémů, kvůli nimž nemůže žít plnohodnotný aktivní život, k boji proti nim musí neustále brát léky.

Alternativní léčba

Myomektomie tedy pomáhá radikálně vyřešit problém s myomatózními uzlinami a zachránit dělohu. Chirurgická léčba má však několik nevýhod:

 • Vysoké riziko recidivy: po 4–5 letech se uzly nacházejí znovu asi u poloviny operovaných žen.
 • Jizva, adheze po odstranění uzlin může způsobit neplodnost, vést ke komplikacím během těhotenství.
 • Jakákoli operace a anestézie jsou spojeny s určitými riziky.

Při nabídce chirurgického zákroku musí mít lékař jistotu, že během operace nehrozí riziko otevření děložní dutiny a orgán nemusí být zcela odstraněn. Vzhledem k vysokému riziku recidivy je myomektomie vhodná pro ženy, které plánují těhotenství spíše než o několik let později..

V současné době indikace pro chirurgické odstranění myomů klesá, protože existují i ​​jiné, minimálně invazivní techniky.

Cílená ultrazvuková ablace (FUS-MRI)

Myomatózní uzliny jsou zničeny zahříváním pomocí intenzivních ultrazvukových vln pod vedením MRI. Ve srovnání s operací je postup neinvazivní, není nutný žádný řez, žádná ztráta krve a není nutné dlouhé období zotavení. Existují však i nevýhody. FUS-MRI může odstranit až 1–3 malé uzly. Jsou možné některé komplikace: popáleniny kůže na břiše, poškození zdravých tkání kolem uzliny, bolest způsobená poškozením blízkých nervů, riziko hluboké žilní trombózy nohou.

V současné době neexistuje mnoho studií, které by dokázaly dlouhodobou účinnost a bezpečnost metody, možnost těhotenství po jejím použití.

Embolizace děložní tepny (SAE)

Embolizace děložních tepen probíhá již několik desetiletí, ale relativně nedávno o ní začali hovořit jako o slibné metodě léčby děložních myomů. Během tohoto postupu lékař pod rentgenovou kontrolou vstřikuje embolizující lék do cévy dodávající uzel katétrem. Skládá se z částic, které blokují lumen malých krevních cév. Myomatózní uzel je zbaven kyslíku, živin, umírá a je nahrazen pojivovou tkání. Ve skutečnosti na jeho místě zůstává malá jizva. A pokud je uzel uvnitř děložní dutiny, může se oddělit a opustit vagínu..

V současné době existuje mnoho studií, které ukázaly, že SAE je efektivní a bezpečná metoda léčby fibroidů a má výhody oproti chirurgickému odstranění uzlin myomu:

 • Jedná se o minimálně invazivní postup. Provádí se bez řezu a anestezie, katétr se zavádí punkcí do stehna.
 • Krátce po pooperačním zotavení se žena může rychle vrátit do svého obvyklého života.
 • Po embolizaci děložních tepen je stále možné otěhotnět a porodit dítě.
 • Riziko recidivy je menší než 1%. Jsou-li fibroidy dělohy znovu nalezeny, lze SAE opakovat. Tato léčba je vhodná pro ženy, které plánují dlouhodobé těhotenství..
 • Vysoká účinnost: v 98% případů po SAE žena nepotřebuje žádné další ošetření.

Je důležité si uvědomit, že embolizace děložní tepny a myomektomie nejsou konkurenčními způsoby léčby. Každý má své vlastní svědectví. Pokud chcete vědět, co je pro váš případ správné, a získat radu od příslušného lékaře, kontaktujte Evropskou kliniku. Máme lékaře, který obhájil v Rusku první tezi o léčbě děložních myomů pomocí SAE a má mnohaleté zkušenosti s používáním této techniky - Dmitrij Michajlovič Lubnin.

Normálně by u žen mělo být jakékoli špinění pouze během období, kdy menstruace probíhá. Výjimkou je ovulační krvácení - slabý růžový výtok uprostřed cyklu, který indikuje pohyb zralého vajíčka, což odpovídá období ovulace.