Bougier cervikálního kanálu - léčba cervikální stenózy

Bougienage cervikálního kanálu je lékařský zákrok, během kterého lékař obnovuje průchodnost cervikálního kanálu po celé jeho délce. Manipulace není obtížná, ale pro ženy vyvolává mnoho otázek. Z jakého důvodu je děložní čípek zarostlý, jaké jsou jeho příznaky a jak gynekolog toto porušení eliminuje?

Příčiny a příznaky cervikální atrézie

Atresia je lékařský termín pro „kontaminaci“. Tvořící adheze mohou vyvolat zánětlivé a traumatické faktory:

 • endocervicitis (zánět cervikálního kanálu způsobený patogenními bakteriemi, méně často viry);
 • terapeutická kyretáž;
 • potrat;
 • kauterizace krku elektrickým proudem k léčbě dysplázie;
 • konizace (excize).

Pokud je děložní hrdlo neprůchodné, dochází k falešné amenorei. To je, když existuje menstruační cyklus, endometrium se odlupuje ve svém vlastním čase, ale zůstává v děloze, je hozeno dále do vejcovodů a dokonce do břišní dutiny. To vše vede k rozvoji endometriózy a akutnímu zánětlivému procesu. Žena cítí silnou bolest, jako během menstruace, ale nedochází k žádnému krvácení. To by mělo varovat.

Stenóza cervikálního kanálu se často vyskytuje po nitroděložním zákroku, například kyretáži pro zmrazené těhotenství. U ženy se vyznačuje velmi slabým výtokem po operaci nebo úplnou absencí a později zpožděním menstruace. Existuje hematometr - akumulace krve v děloze as ní zánět.

Dalším častým problémem v důsledku přerůstání je neplodnost. Spermie nemůže vstoupit do děložní dutiny kvůli adhezi. Bougie také řeší tento problém. Často se to dělá v rámci přípravy na IVF..

Příprava postupu a jeho provádění

Pokud se provádí ve stacionárních podmínkách, je nutné absolvovat standardní testy pro přijetí na gynekologické oddělení:

 • obecná analýza krve;
 • obecná analýza moči;
 • krev pro syfilis, HIV, hepatitidu B a C;
 • koagulogram;
 • nátěr na flóru (stupeň čistoty) z pochvy;
 • chemie krve;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • fluorografie;
 • EKG.

Někdy se postup provádí v kanceláři gynekologa, na pravidelné předporodní klinice. Tyto analýzy pak nejsou nutné. Lékař by se měl ujistit, že v tomto okamžiku nedochází k zánětu. A k tomu potřebujete jen potěr na čistotu z pochvy. Udělat to - otázka minut. Během postupu na LCD se používá pouze lokální anestézie, protože pro celkovou anestezii obvykle neexistují žádné podmínky ani odborníci. V bougienage cervikálního kanálu není nic strašného nebo nebezpečného..

V nemocnici žena pravděpodobně také projde testy při přijetí. A pak to záleží na nemocnici. Obvykle je hospitalizován pouze jeden den. Pouze během několika příštích hodin po zákroku můžete jít domů. Jeho objem je určen závažností situace. V případě volby celkové intravenózní anestézie budete muset promluvit s anesteziologem.

Z hlediska jeho techniky je obnovení průchodnosti děložního čípku podobné kyretáži, hysteroskopii a dalším gynekologickým zákrokům, při kterých se cervikální kanál rozšiřuje pomocí speciálního nástroje - Gegariny bougie, nebo spíše celé sady těchto nástrojů. Expandéry různých průměrů. Odtud název tohoto postupu - „bougie“, který si mnozí z nás spojují s „vrtáním“, což ho ještě zhoršuje.

Ve skutečnosti je tento postup prováděný v celkové anestezii zcela bezbolestný. Žena si lehne na gynekologické křeslo a poté dostane kapátko. Poté, co lék začne protékat do žíly, dojde k drogovému spánku. Anesteziolog nebo zdravotní sestra obvykle říká, že je třeba počítat do 10 a... to je vše. Necítíte nic jiného a po proceduře se probudíte na stejném křesle, na nosítkách nebo dokonce na svém oddělení.

Poté, co se pacient „vypne“, lékař nainstaluje do pochvy dilatátor, fixuje děložní čípek v požadované poloze jiným nástrojem a začne do něj střídavě zavádět bougie, čímž se rozšiřuje a eliminuje zúžení.

Pokud dojde ke stagnaci v děloze, krvi po potratu, menstruaci atd., Lékař ji vyprázdní. Někdy dochází k obstrukci cervikálního kanálu v důsledku polypu, v tomto případě je odstraněn.

Důsledky léčby cervikální stenózy, co lze očekávat po operaci

Po zákroku je žena v příštích několika hodinách na oddělení. Pokud byla kromě bougienage provedena kyretáž endometria, mělo by se očekávat krvácení jako menstruační. Může trvat několik dní a postupně sestupovat k „mazanici“. Pokud se však krev nijak nezastaví, výtok je stále hojnější a šarlatový - to vyžaduje okamžitou konzultaci s odborníkem. Za krvácení je třeba považovat úplné nasycení jedné hygienické vložky (ne denně) za méně než 2 hodiny. Žena si může všimnout, že krev z pochvy vytéká přímo po kapkách. To není normální. Tak neobvyklé jako bolest v děloze (mohou být jen několik hodin po zákroku a docela snesitelné) a zvýšení tělesné teploty.

Ve večerních hodinách, pokud je vše v pořádku, může žena jít domů a jsou jí předepsána antibiotika pro orální podání nebo ve formě intramuskulárních injekcí, antifungální lék pro prevenci drozdů, stejně jako protizánětlivý lék nebo antiseptikum (hexikon, chlorhexidin).

Těhotenství po léčbě zúžení cervikálního kanálu může nastat ve stejném cyklu, pokud byla tímto konkrétním problémem vyvolána neplodnost. Ať už je možné těhotenství okamžitě naplánovat nebo ne - musíte se zeptat svého gynekologa, existují různé nuance. Bougienage prováděná přímo však není kontraindikací pro plánování dítěte..

Co je to úzký (atrézie) cervikální kanál u postmenopauzálních žen a jeho bougienage

Cervikální atrézie je stav, který zažívá přibližně čtvrtina žen po menopauze.

p, blockquote 1,0,0,0,0 ->

Tento proces může mít fyziologické nebo patologické příčiny..

p, blockquote 2,0,0,0,0 ->

Pouze odborník je schopen určit jejich příslušnost.

p, blockquote 3,0,0,0,0 ->

Ve většině případů, s ohledem na zdraví, pacient nemusí u postmenopauzálních žen rozšiřovat cervikální kanál. V některých situacích je však atrézie dělohy stav, který vyžaduje lékařský zásah..

p, blockquote 4,0,0,0,0 ->

Jak a proč se mění průchodnost cervikálního kanálu v menopauze?

Menopauza je konkrétní časové období, během kterého žena prochází hormonálními změnami. Ovlivňují práci všech tělesných systémů.

p, blockquote 5,0,0,0,0 ->

Jsou ovlivňováni zejména činitelé reprodukční funkce - cervikální kanál a děložní hrdlo, děloha a vaječníky.

p, blockquote 6,0,0,0,0 ->

V prvních fázích menopauzy dochází ke snížení produkce estrogenu v těle..

p, blockquote 7,0,0,0,0 ->

Tento hormon udržuje dobrý stav kostí a kůže, stimuluje funkci pohlavních žláz a indukuje aktivní sekreci vaginálního hlenu v cervikálním kanálu..

p, blockquote 8,0,0,0,0 ->

Když hladina estrogenu klesá, genitálie ustupují: přestávají fungovat a postupem času se zmenšují.

p, blockquote 9,0,0,0,0 ->

Téměř všechny ženy po menopauze čelí stenóze cervikálního kanálu.

p, blockquote 10,0,0,0,0 ->

Prostor, který spojuje dělohu s pochvou a lemuje vnitřek děložního čípku, se zkracuje a zužuje. Tělo chápe, že přepravní funkce již není požadována, a „vypne“ ji.

p, blockquote 11,0,0,0,0 ->

Přirozené příčiny cervikální stenózy

Změny hormonálních hladin se stávají příčinou zúžení děložního hrdla a zúžení dělohy. Při přirozeném poklesu produkce estrogenu dochází ke zvýšení hormonu stimulujícího folikuly.

p, blockquote 12,0,1,0,0 ->

Současně klesá citlivost receptorů umístěných na složkách reprodukčního systému ve vztahu k FSH.

p, blockquote 13,0,0,0,0 ->

Pod vlivem hormonálních změn přestává epitel fungovat a zmenšuje se. Během gynekologického vyšetření zjistí lékař u pacientky úzký cervikální kanál, ale často tomu nepřikládá významný význam.

p, blockquote 14,0,0,0,0 ->

Patologické příčiny atrézie

Pokud je normou atrézie cervikálního kanálu u postmenopauzálních žen, objeví se z patologických důvodů cervikální stenóza s aktivní menstruační funkcí (nebo první rok menopauzy):

p, blockquote 15,0,0,0,0 ->

Cervicitidainfekční a zánětlivé onemocnění vnitřní části výstelky děložního čípku,
Polypypatologie cervikálního kanálu, při které se na sliznici tvoří výrůstek,
Synechie, adhezezúžení na sliznici způsobené zánětem nebo mechanickým poškozením,
Hyperplazie endometrianadměrné dělení buněk funkční vrstvy dělohy může vyvolat překrytí vnitřní části děložního čípku,
Nádorybenigní nebo maligní novotvary, které se tvoří v lumenu děložního čípku, tekutina v cervikálním kanálu.

Postmenopauzální cervikální stenóza může mít také patologický původ. V tomto případě je důležité zajistit včasnou léčbu. Předběžně se provádí diagnostika založená na klinickém obrazu.

p, blockquote 16,0,0,0,0 ->

Známky cervikální stenózy

Infekce cervikálního kanálu u postmenopauzálních žen nemá žádné klinické projevy, pokud nemluvíme o patologickém procesu.

p, blockquote 17,0,0,0,0 ->

Obvykle je tento stav zjištěn náhle, když pacient navštíví gynekologa a lékař mu vezme výtěr z děložního čípku na cytologii.

p, blockquote 18,0,0,0,0 ->

Pokud jsou příčiny cervikální stenózy patologické, jsou přítomny následující příznaky:

p, blockquote 19,0,0,0,0 ->

 • bolestivé pocity v dolní části břicha,
 • hypertermie,
 • příznaky intoxikace těla.

Při provádění ultrazvuku detekuje sonolog tekutinu v děloze nebo břiše a endometrium je silnější než obvykle.

p, blockquote 20,0,0,0,0 ->

p, blockquote 21,0,0,0,0 ->

Co je to bougienage cervikálního kanálu?

Bougie cervikálního kanálu je jednou z metod eliminace obstrukce děložního čípku. Provádí se, když jiné metody léčby nepřinesly požadovaný výsledek..

p, blockquote 22,0,0,0,0 ->

Před obnovením průchodnosti cervikálního kanálu je nutné podstoupit vyšetření, včetně:

p, blockquote 23,0,0,0,0 ->

 • konzultace gynekologa,
 • kolposkopie,
 • Ultrazvuk,
 • krevní test (obecně, biochemie, koagulace, skupina a Rh),
 • vaginální výtěr,
 • diagnostika infekcí TORCH,

Jaká je intervence?

Expanze cervikálního kanálu, jehož příčinou je nádor nebo polyp, se provádí s povinným odstraněním novotvaru.

p, blockquote 24,0,0,0,0 ->

Biologická tkáň je následně odeslána k histologickému vyšetření, jehož výsledek řekne o povaze nádoru..

p, blockquote 25,1,0,0,0 ->

Chirurgická léčba cervikální atrézie se provádí v nemocničním prostředí, ale obvykle nevyžaduje hospitalizaci. Operace se provádí v celkové anestezii.

p, blockquote 26,0,0,0,0 ->

V expanzním procesu se používají trysky různých průměrů.

p, blockquote 27,0,0,0,0 ->

p, blockquote 28,0,0,0,0 ->

Nejprve se na bougie položí malý, potom větší a tak dále. Doba trvání operace nepřesahuje půl hodiny.

p, blockquote 29,0,0,0,0 ->

Po bougienage děložního čípku může sliznice cervikálního kanálu mírně krvácet.

p, blockquote 30,0,0,0,0 ->

Po dobu 2 hodin je pacient pod dohledem zdravotnického personálu. Jakmile se zdravotní stav po anestezii vrátí do normálu, může žena jít domů..

p, blockquote 31,0,0,0,0 ->

Pokud je detekováno zúžení cervikálního kanálu a nedojde k úplné fúzi, pak se bougienage provádí v lokální anestezii.

p, blockquote 32,0,0,0,0 ->

Po operaci po dobu 2 týdnů byste měli vést šetrný životní styl: vyloučit pohlavní styk, termální procedury a fyzickou aktivitu.

p, blockquote 33,0,0,0,0 ->

Po 14 dnech se provede kontrolní vyšetření. S příznivým průběhem období zotavení má vnější hltan ženy, která porodila, štěrbinovitý tvar a tvar nulipární ženy je zaoblený.

p, blockquote 34,0,0,0,0 ->

Důsledky a možné komplikace bougie

Při provádění bougienage ve specializovaném zdravotnickém zařízení zkušenými gynekology obvykle nevznikají komplikace.

p, blockquote 35,0,0,0,0 ->

V Moskvě a dalších ruských městech jsou rozšířené soukromé kliniky, které nabízejí postup laserové rekanalizace cervikálního kanálu..

p, blockquote 36,0,0,0,0 ->

Tato technika má méně negativních důsledků, je méně traumatizující a prakticky eliminuje pravděpodobnost relapsu..

p, blockquote 37,0,0,1,0 ->

Možné komplikace bougienage zahrnují:

p, blockquote 38,0,0,0,0 ->

 • děložní krvácení,
 • perforace děložního čípku nebo stěny dělohy,
 • zánět sliznice cervikálního kanálu nebo pohlavního orgánu,
 • recidiva cervikálního křeče.

Léčba hormonálními léky

Vzhledem k tomu, že atrézie cervikálního kanálu u postmenopauzálních žen je důsledkem změn hormonálních hladin a zastavení produkce estrogenu, je možná konzervativní léčba..

p, blockquote 39,0,0,0,0 ->

Účinnost této techniky závisí na několika podmínkách:

p, blockquote 40,0,0,0,0 ->

 • jak dlouho žena nemá menstruaci,
 • jak zúžit průchod v děložním čípku,
 • jak starý je pacient,
 • existují nějaké doprovodné nemoci pánevních orgánů.

p, blockquote 41,0,0,0,0 ->

Pro léčbu drogami jsou předepsány hormonální přípravky obsahující chybějící estrogen: Ovestin, Estrokad, Estriol.

p, blockquote 42,0,0,0,0 ->

Jako další látky se používají vaginální čípky k obnovení integrity a pružnosti epiteliální tkáně, stejně jako vitamíny a komplexy, které zvyšují imunitu..

p, blockquote 43,0,0,0,0 ->

Je možné zabránit infekci přístupu do dělohy?

Nelze předvídat infekci cervikálního otvoru. Přechod z reprodukčního období na klimakterikum sám o sobě je faktorem, který naznačuje změnu stavu pánevních orgánů.

p, blockquote 44,0,0,0,0 ->

Od tohoto okamžiku by žena měla pravidelně navštěvovat gynekologa (nejméně dvakrát ročně) a provádět cytologické vyšetření.

p, blockquote 45,0,0,0,0 ->

Během ručního vyšetření může lékař zjistit zúžení cervikálního otvoru a navrhnout možnou atrézii v budoucnu..

p, blockquote 46,0,0,0,0 ->

Tomuto stavu se můžete vyhnout, pokud budete po celý život dodržovat jednoduchá doporučení:

p, blockquote 47.0.0.0.0 ->

 • vyhněte se promiskuitnímu styku bez použití bariérových kontraceptiv, protože zvyšují riziko pohlavně přenosných chorob,
 • léčit infekční a zánětlivá onemocnění včas, protože zvyšují pravděpodobnost tvorby adheze,
 • používat antikoncepci, aby se zabránilo potratům vedoucím k poranění děložního hrdla,
 • ke snížení frekvence zásahů do děložní dutiny vyžadujících dilataci děložního hrdla,
 • vyvarujte se stresu, který zhoršuje průběh menopauzy,
 • dodržovat pravidla osobní hygieny.

Pokud během menopauzy dojde k suchu v pochvě, objeví se pocit pálení, podivný výtok nebo jiné potíže, měli byste okamžitě kontaktovat gynekologa.

p, blockquote 48,0,0,0,0 ->

Po vyšetření lékař předepíše symptomatickou léčbu, která pomůže včas zastavit fúzi..

p, blockquote 49,0,0,0,0 -> p, blockquote 50,0,0,0,1 ->

Hormonální substituční léky užívají ženy po celém světě, což jim pomáhá nejen zabránit ucpání přístupu do dělohy, ale také zlepšit jejich pohodu a zbavit se příznaků menopauzy.

Stenóza děložního čípku - co způsobuje a jaké je nebezpečí zúžení cervikálního kanálu?

Struktura orgánů

Cervikální kanál probíhá uvnitř děložního čípku a začíná v horní části pochvy. Prostřednictvím něj jsou spojeny vnitřní a vnější orgány. Vnější část, která sahá do pochvy, se nazývá zevní hltan. U nulipárních žen to vypadá jako tečka a u těch, které rodí, to vypadá jako mezera.

Uvnitř je výstelka epiteliální vrstvy, která produkuje hlen. Epitel je hormonálně závislý, intenzita produkce hlenu, jeho konzistence přímo závisí na dni menstruačního cyklu.

Podle výtoku může lékař určit ovulaci během gynekologického vyšetření. Během těhotenství se v cervikálním kanálu tvoří sliznice, která chrání děložní dutinu před infekcí.

Obecná informace

Zúžení (stenóza) cervikálního kanálu je častým důsledkem zánětlivých, dysplastických a neoplastických onemocnění děložního čípku, které vedou k cervikální neplodnosti. Vrozené zúžení endocervixu s jeho částečnou atrézií je obvykle diagnostikováno u dospívajících dívek. Získaná stenóza zánětlivé a posttraumatické geneze je zpravidla detekována u pacientů ve věku 25-35 let. Podle odborníků v oboru porodnictví a gynekologie přispívá prevalence genitálních infekcí a časný nástup sexuální aktivity k omlazení nemoci. Po 40 letech vedou volumetrické novotvary, involutivní zúžení nebo nadměrný růst k zúžení endocervixu.

Patologické změny

Někteří pacienti mají problémy s průchodností cervikálního kanálu. Mohou být vrozené nebo získané.

Jednou z vrozených vývojových anomálií je atrézie nebo stenóza cervikálního kanálu. Jedná se o stav, kdy otvor mezi děložní dutinou a pochvou chybí nebo je silně zúžen. Situaci může napravit pouze chirurgická rekonstrukční chirurgie. Ale často po něm je pozorována stenóza (zúžení) kanálu a je nutná druhá operace nebo bougienage.

U dospělých žen může při absenci vrozených problémů dojít také ke stenóze cervikálního kanálu. Patologické zúžení může vést k neplodnosti. Stenóza také vede k akumulaci menstruačního toku v děložní dutině..

Komplikace

Při neúplné stenóze, pokud nenarušuje odtok menstruační krve, nevznikají pacientovi žádné komplikace.

 • Problémy jsou možné, když je krev zadržována uvnitř děložní dutiny, na jejímž pozadí se tvoří hematometr.
 • Mezi komplikace cervikální stenózy patří také serosometr, adenomyóza, hematosalpinsk nebo endometrióza.
 • Pokud dojde k hnisání obsahu dělohy, pak se vytvoří pyosalpinx nebo pyometra, zvyšuje se riziko peritonitidy, tvorba nízkotlakých adhezí.
 • Nejběžnější komplikací je neplodnost. Před jeho nástupem se u pacientů často vyskytují spontánní přerušení, předčasný porod na pozadí isthmicko-cervikální nedostatečnosti.

Ve vzácných případech se u žen tvoří ektropion, což je evoluce slizničních cervikálních tkání do vaginální dutiny..

Příčiny

Cervikální stenóza je zúžení, při kterém je narušena funkce dělohy. K zúžení může dojít z:

 • zánětlivý proces, do kterého bude natažen cervikální kanál;
 • infekční nemoci (kapavka, tuberkulóza, chlamydie, záškrty genitálií);
 • patologické zjizvení;
 • porušení technologie kyretáže děložní dutiny;
 • zranění, ke kterým došlo během porodu a potratu;
 • výskyt maligních nádorů;
 • léze s endocervicitidou, endometritidou, endometriózou;
 • chemické popáleniny povrchu sliznice;
 • elektrokoagulace cervikálního kanálu.

Někdy se ve stáří objevuje spontánní zúžení.

Indikace a vlastnosti postupu

Přípravek Bougie je předepsán za následujících podmínek:

 • infekční patologie (herpes, syfilis, chlamydiové léze, toxoplazmóza);
 • dlouhodobé užívání léků;
 • vystavení tělu ionizujícího záření;
 • provádění postupu pro kyretáž dělohy;
 • kauterizace epiteliálních vrstev dělohy pomocí elektrokoagulace nebo použití dusičnanu stříbrného;
 • rakovina děložního čípku a dělohy;
 • potrat;
 • endometritida nebo endocervicitida;
 • stenóza nebo atrézie děložního čípku;
 • hypertrofické jizvy.

Nejlepší způsoby léčby eroze děložního čípku lidovými prostředky
Procedura se provádí v nemocničním prostředí s použitím celkové anestezie. Místní anestezie není předepsána, protože je neúčinná. Typ anestezie stanoví lékař po důkladném vyšetření těla pacienta.

Z operace vyplývá, že do cervikálního kanálu bude zaveden speciální nástroj, bougie. Pacient by měl bolesti bez anestézie,

protože to vede k poranění sliznice. Bougies se zvyšují postupně, jinak je pravděpodobné prasknutí krku.

Poranění tkáně vždy vede k opětovnému uzavření cervikálního kanálu. Správně provedené rozšíření cervikálního kanálu zaručuje žádné komplikace.

Bougienage se nedělá, pokud se vyvinula v důsledku maligního procesu. V tomto případě jsou zapotřebí radikálnější operace. Bougie je zakázána, pokud trvání falešné amenorey u ženy je delší než šest měsíců. V tomto případě se provede plastová rekanalizace krku.


Je nutné složit testy 1-2 týdny před operací

Příznaky nemoci

Zúžení cervikálního kanálu může způsobit problémy. Při vrozené atrézii je patologie detekována při první menstruaci. Krev nemůže opustit dělohu, začne se v ní hromadit a protahovat její stěny. To vyvolává zhoršení blahobytu:

 • teplota stoupá,
 • objevuje se slabost, zimnice, pocení,
 • u dívek může dojít ke ztrátě vědomí;
 • bolest v dolní části břicha, která se zvyšuje s pohybem a vyzařuje do bederního kříže.

Kromě toho krev vstupuje do vejcovodů, což vede k hnisavému zánětu..

U stenózy dospělých nemusí být žádné charakteristické příznaky. Pouze ve vzácných případech je zúžení tak intenzivní, že během menstruace přestane uvolňovat krev. Častěji se patologie nachází, když se žena obrátí na gynekologa kvůli neplodnosti.

Diagnóza patologie

Gynekolog může stanovit stenózu během vyšetření zrcadly nebo obouručním vyšetřením, které se provádí vagínou nebo rektálně. Zkušený lékař si všimne změn v oblasti dělohy a jejího děložního čípku.

Následující typy diagnostiky také pomáhají stanovit diagnózu: ultrazvuk, MRI, hysterosalpingoskopie a ureteroskopie.

Gynekolog se znatelným zúžením kanálu provede test PAP k detekci prekancerózních změn v epitelu.

Pokud má pacient těžkou stenózu a není možné odebrat nátěr z cervikálního kanálu, provede se sondování, aby se přesně stanovila diagnóza. Pokud pomocí speciální sondy není možné se dostat do děložní dutiny, je diagnostikována úplná fúze kanálu. Situaci lze napravit pouze chirurgickým zákrokem..

Se zúžením, které narušuje normální fungování dělohy, se provádí biopsie endometria a cytologické vyšetření. To vám umožní vyloučit nebo potvrdit onkologii.

Co způsobuje cervikální stenózu?

Nejběžnější příčinou cervikální stenózy je předchozí operace děložního čípku.

Pokud Pap test detekuje abnormální buňky, může lékař potřebovat odstranit kousek tkáně z děložního čípku. To lze provést jako kuželovou biopsii nebo elektrochirurgickou excizi.

Když se vaše tělo uzdraví z biopsie, může se jizva tvořit skrz otvor vašeho děložního čípku. To může vést k cervikální stenóze..

Mezi další možné příčiny cervikální stenózy patří:

 • Vrozené (narozené se zavřeným nebo úzkým krkem)
 • Cervikální dysplázie (prekancerózní buňky)
 • Rakovina děložního čípku nebo endometria
 • Infekce dělohy nebo děložního čípku
 • Radiační léčba děložního čípku
 • Ashermanův syndrom
 • Endometriální chirurgie (léčba se provádí ke zkrácení obtížných období, nedoporučuje se těm, kteří plánují mít v budoucnu děti)
 • Menopauza

Volba taktiky léčby

Pokud pacientka nemá problémy s menstruací a neplánuje těhotenství, není nutné krční stenózu léčit. Operace nebo bougienage se provádí v případech, kdy zúžení vede k porušení menstruace nebo brání početí dítěte.

V závislosti na situaci a stupni stenózy může lékař doporučit laser, rekanalizaci rádiovými vlnami nebo bougienage. V některých případech je možná konzervativní léčba. Za tímto účelem se při zúžení provádí zavlažování horkými roztoky, na sakrální oblast se aplikují obklady a cervikální kanál se mechanicky roztahuje prsty.

Při těžké deformaci se provádí plastická chirurgie.

Patogeneze

Exocervix má ochrannou funkci. Jeho buňky obsahují kousky keratinu, které poskytují mechanickou pevnost, a glykogen je živný substrát pro vaginální mikroflóru. Válcový epitel endocervixu plní sekreční funkci; vylučuje se v něm hlen, jehož složení se mění v každé fázi cyklu. Funkce tajemství - obsah imunoglobulinů.

Se snížením ochranných funkcí, poškození krku pronikají patogenní mikroorganismy do epitelu exo- nebo endocervixu. Po fázi alterace začíná deskvamace povrchového epitelu, obnažuje se bazální membrána a jsou poškozeny žlázy. Složení sekrece se mění, což má za následek narušení mezibuněčných kontaktů a aktivaci imunitních buněk: makrofágy, lymfocyty, histiocyty. Zánětlivá reakce vede k porušení nukleárně-cytoplazmatického poměru v buňkách.

S přechodem akutní cervicitidy na chronickou infekci infekce proniká do hlubokých vrstev tkání, v buňkách jsou pozorovány destruktivní změny. Aktivuje se buněčná regenerace, zatímco apoptóza se zpomaluje, což vede k výskytu mladých nediferencovaných buněk. Pokud je chronická cervicitida kombinována s papilomavirem, dochází k dysplastickým změnám, které se mohou změnit na rakovinu.

Mechanismus stenózy cervikálního kanálu je určen důvody, které způsobily onemocnění. Zánět, traumatické poranění vedou ke strukturálním změnám v tkáních endocervixu, primárně k nahrazení cervikálního epitelu méně elastickou pojivovou tkání a tvorbě striktur.

Příprava na operaci

Pokud se plánuje, že expanze cervikálního kanálu bude provedena v celkové anestezii, je předběžně podrobně zkontrolováno zdraví ženy.

 • projít obecnými testy (vyšetřit krev a moč);
 • dělat testy na biochemii krve, HIV, hepatitidu B, C a Wassermanovu reakci;
 • provést krevní koagulogram;
 • přinést výsledky fluorografie;
 • udělat kolposkopii;
 • provést ultrazvuk;
 • projít bakteriální kulturou, namazat na mikroskopii materiálu z cervikálního kanálu.

Předběžná konzultace s anesteziologem je považována za povinnou..

Jak probíhá operace?

Pro provoz bougienage je pacient hospitalizován v nemocnici. Procedura trvá přibližně 30 minut a provádí se v lokální nebo celkové anestezii. Když je kanál zcela uzavřen, provádí se operace v celkové anestezii; s mírným zúžením postačuje lokální anestézie. Pacientka je umístěna na gynekologické křeslo, operační pole, genitální štěrbinu, ošetřena antiseptikem a poté je nastříkán lidokain. Podá se anestetikum a samotná expanzní procedura začíná zavedením nejdříve nejužší bougieovy trysky, která postupně zvětšuje průměr trysek (střední, široká). Postupné rozšiřování průchodu přispívá k šetrnému zacházení.

Po aplikaci celkové anestézie je pacient propuštěn o den později a po lokální anestezii - okamžitě. Proto je výhodnější než budgienage cervikálního kanálu bez anestézie. Recenze potvrzují, že pobyt v ambulantní léčbě je 7-10 dní. Lokálně jsou pro urychlení epitelizace předepsány protizánětlivé a hojivé čípky, dokud se cervikální kanál zcela nezhojí. V případě recidivy atrézie je implantován umělý aloplastický kanál.

Okluze cervikálního kanálu, co to je

Hormonální změny, ke kterým dochází během menopauzy, ovlivňují všechny orgány a systémy v těle. Orgány reprodukčního systému procházejí změnami v největší míře. A atrézie cervikálního kanálu u postmenopauzálních žen je, i když docela vzácná, ale přirozený jev. Stojí za to léčit takový stav a může to vést k vážným následkům?

Definice

Cervikální kanál je prostor uvnitř děložního čípku, který jednoduše řečeno umožňuje přístup k děloze z pochvy. Tento kanál je velmi úzký, ale může se protáhnout (například při porodu). Protahování je však nutné pouze během reprodukčního období. V menopauze zůstává tento kanál relativně klidný..

Během menopauzálního hormonálního selhání se zmenšují všechny orgány reprodukčního systému. Přestávají plnit své funkce. Tento kanál není výjimkou, který se během menopauzy zmenšuje jak na délku, tak na šířku..

Jak se stav vyvíjí, vyvíjí se stenóza, tj. Postupné snižování lumenu. V průběhu menopauzy je pokrok tohoto procesu neustále přítomen. V důsledku toho dochází k atrézii, tj. Úplnému ucpání kanálu. To je způsobeno skutečností, že atrofie vnitřních orgánů se nadále aktivně rozvíjí.

Příčiny

Co přesně je příčinou stavu? A jaký je mechanismus jeho vývoje? Snížení produkce estrogenu vede ke zvýšení FGS v těle. Současně je však významně snížena citlivost orgánů reprodukčního systému. Epiteliální vrstva dělohy obsahuje mnoho estrogenových receptorů. Proto je účinek snížení hladiny estrogenu na tyto orgány zvláště patrný..

Cervikální kanál není výjimkou. Je zcela lemován epiteliálními buňkami, které mají estrogenové receptory. Proto, když se jeho hladina změní, sekrece sekrece se výrazně sníží, sliznice se ztenčí. Začíná se vyvíjet atrofický proces.

Stav se také vyvíjí v důsledku patologického zánětlivého procesu - cervicitidy atd. Kanál může být také blokován polypy a cystami, fibroidy, hyperplazií, maligními nádory.

Příznaky

Infekce v menopauze a postmenopauze probíhá zcela bez příznaků. Žena o tomto procesu možná vůbec neví. Pokud však menstruační funkce ještě není dokončena, zabrání to normálnímu odstranění sekrecí z těla. Ve výsledku se vytvoří klinický obraz zahrnující následující příznaky:

Žádné další charakteristické nebo necharakteristické příznaky se nevytvářejí.

Je to normální??

Postmenopauzální cervikální atrézie nemá ve většině případů závažné zdravotní následky. Někdy je však nutné tento stav léčit. Pokud je navíc zjištěno, jsou povinné pravidelné návštěvy gynekologa s dodáním analýzy vaginální mikroflóry a cytologie.

Sběr buněčné analýzy pro cytologii je důležitým a nezbytným postupem. Na základě takové studie je možné zjistit přítomnost nebo nepřítomnost atypických buněk na sliznici. A proto si včas všimněte nástupu patologických změn vedoucích k onkologickému procesu.

Protože pravděpodobnost vzniku onkologie v menopauze je poměrně vysoká, je taková analýza považována za nezbytnou. Potíž však spočívá v tom, že odběr materiálu pro výzkum se provádí přesně na vnitřním povrchu děložního čípku. A to udělat se zapečetěným cervikálním kanálem je nemožné.

Musím kanál „vytisknout“?

Pokud se pacient cítí normálně, menopauza je snadná, neexistují žádné patologické příznaky, pak kanál není „nezapečetěný“. Protože není nutné sbírat materiál z děložního čípku pro cytologii.

I když je důležité vzít v úvahu dědičnou predispozici. A pokud má žena ve své rodině lidi s onkologií reprodukčního systému, měla by být pravidelně prováděna analýza pro cytologii. V tomto případě musí být cervikální kanál „vytištěn“.

"Tisk" se provádí také v případě, kdy hardwarové metody (například transvaginální ultrazvuk) zjistily, že endometrium se zvětšilo v objemu. To může naznačovat hyperplazii, která teoreticky může vést k rozvoji onkologického procesu. V tomto případě také provedou „výtisk“, aby získali přístup do dělohy.

Nebezpečný je také stav, ve kterém došlo k infekci, ale menstruační funkce ještě nebyla dokončena. Tím se zabrání normálnímu odtoku krve z děložní dutiny..

Léčba

Léčba může být prováděna jak místními, tak obecnými léky. Například užívání hormonálních pilulek, které zvyšují hladinu estrogenu v těle, vede k tomu, že všechny příznaky menopauzy nejsou tak výrazné. A místní léky mohou eliminovat atrofii sliznice a normalizovat mikroflóru.

Hormony

Předepsány jsou následující topické léky:

 • Ovestin je topický krém. Z kontraindikací má pouze zákaz aplikace na poškozené oblasti kůže, rakovinné procesy a krvácení neznámé etiologie. Používá se po dobu čtyř týdnů, jednou denně, denní dávka 500 mg. Cena fondů je 1358 rublů;
 • Estriol - vaginální čípky za cenu 800 rublů. Používá se denně, jeden kus po dobu jednoho měsíce, poté lze dávku snížit. Kromě kontraindikací charakteristických pro Ovestin je zakázán vstup pacientům s oparem a onemocněním jater;
 • Estrokad jsou čípky, které se používají intravaginálně, jeden denně po dobu dvou týdnů; v případě potřeby může lékař dávku a průběh podávání zvýšit. Mají stejné kontraindikace jako Ovestin. Náklady na prostředky 573 rublů.

Souběžně s nimi může nebo nemusí být předepsána obecná hormonální léčba..

Chirurgická operace

Operace prováděná v tomto případě se nazývá bougie. Je to pitva fúzované tkáně. Provádí se v celkové anestezii transvaginálním přístupem. Hospitalizace pacientů téměř nikdy není nutná.

Jedná se o jednoduchý zásah, jehož doba zotavení je pouze asi 3–5 dní. Během tohoto období je nežádoucí podstoupit vážnou fyzickou aktivitu. A také stojí za to omezit sexuální život..

Prevence

Je možné zabránit infekci cervikálního kanálu. Chcete-li to provést, musíte dodržovat řadu pravidel:

 1. Opatrně se vyhněte infekcím a zánětu;
 2. Být chráněn bariérou během pohlavního styku;
 3. Pečlivě dodržujte hygienu genitálií;
 4. Vyhněte se stresu;
 5. Pečlivě sledujte svůj stav, netolerujte suchost v pochvě a včas kontaktujte odborníka, který vám předepíše léčbu.

Důležitou roli samozřejmě hrají jak genetická predispozice, tak přítomnost adhezí v důsledku předchozích chirurgických zákroků, dříve přenesených operací atd. Dodržování těchto jednoduchých pravidel však vede ke snížení pravděpodobnosti vývoje procesu.

Klinické projevy

Atrézie cervikálního kanálu se nemusí projevit v ničem, ale častěji je možné vyvinout tak impozantní stav jako serosometr. Jedná se o akumulaci serózní tekutiny v děložní dutině..

Vzhledem k tomu, že stěny sliznice děložního čípku jsou spojeny, neexistuje žádný kanál pro výstup serózní tekutiny, takže se začne hromadit v děloze. Prostřednictvím vejcovodů může proniknout do břišní dutiny, což povede k aseptickému zánětu. Jak se zvyšuje množství tekutiny, objevují se následující příznaky:

 • bolesti dolní části břicha;
 • Zvýšení teploty;
 • nadýmání s velkým množstvím akumulace tekutin;
 • bolest při pohlavním styku;
 • příznaky obecné intoxikace.

Cervikální kanál je pokryt epitelem, jehož intenzita změny závisí na hladině estrogenu. Množství těchto hormonů u žen po menopauze postupně klesá, epitel se ztenčuje a mohou se objevit ektopická ložiska.

Konzervativní terapie

Atrézie cervikálního kanálu je přímým důsledkem snížení produkce ženských pohlavních hormonů. Hormonální terapie by tedy měla být prioritní léčbou. Mnoho žen negativně reaguje na hormony, ale účinným prostředkem jsou hormonální léky v rukou zkušeného lékaře. Jakékoli použití hormonů bez lékařského předpisu je potenciálně zdraví škodlivé. V praxi se používají následující léky:

 • Ovestin;
 • Estriol;
 • Estrocad.

Dalšími prostředky konzervativní léčby jsou vitaminová terapie, jmenování vaginálních čípků, které obnovují sliznici. Jednou z důležitých složek léčby je dodržování pravidel osobní hygieny, udržování zdravého životního stylu, racionální práce.

Chirurgická operace

Někdy je tento stav komplikován skutečností, že se připojí infekce. U postmenopauzálních žen je lokální imunita pohlavních orgánů oslabena, což vytváří příznivé podmínky pro rozvoj infekce. V tomto případě je možný hnisavý výtok s nepříjemným zápachem, horečkou, bolestí. Když se tyto příznaky objeví, je indikována urgentní chirurgická léčba..

Cílem chirurgické léčby je odstranit serózní tekutinu z děložní dutiny ven. Za tímto účelem se provádí bougienage nebo škrábání děložní dutiny. V pokročilých případech se uchýlí k úplnému odstranění dělohy. Tyto činnosti se provádějí v anestezii, po které následuje léčba antibiotiky..

Preventivní opatření

Atrézie cervikálního kanálu u postmenopauzálních žen je považována za fyziologickou. Vyskytuje se u mnoha postmenopauzálních žen. Abyste se chránili před nebezpečnými následky, musíte být sledováni gynekologem. Nemusíte čekat, až se objeví příznaky. Jednoduché ultrazvukové vyšetření pánevní dutiny ukáže jakékoli změny v děloze a jejích přílohách. Je jednodušší chorobě předcházet, než ji léčit.

Je také nutné provést cytologické vyšetření alespoň jednou ročně, nátěry z děložního čípku a cervikálního kanálu. Pokud jsou nalezeny jakékoli změny, je předepsáno hlubší vyšetření, včetně biopsie a instrumentálních studií.

Schopnosti moderní medicíny umožňují úspěšně diagnostikovat a léčit jakékoli nemoci reprodukčního systému. Dokonce i ty, které byly dříve považovány za prakticky nevyléčitelné, například neplodnost, různé novotvary.

Příčiny stenózy cervikálního kanálu

Nástup patologie usnadňují nemoci a invazivní intervence, při nichž dochází ke strukturálním změnám v endocervixu. Dočasná cervikální stenóza se vyvíjí v důsledku otoku a otoku sliznice během zánětlivých procesů, trvalé zúžení je obvykle způsobeno deformací v důsledku zjizvení nebo proliferace pojivové tkáně. Za jednu z variant onemocnění se považuje neúplná vrozená cervikální atrézie způsobená dědičnými nebo dysembryogenetickými příčinami. Etiofaktory získané cervikální stenózy jsou:

 • Chronická endocervicitida. Při prodlouženém průběhu zánětlivého procesu je ztluštění cervikální sliznice kombinováno s výraznými fibrotickými změnami v orgánu. Výsledkem je, že se lumen kanálu zužuje. Nejběžnějšími původci endocervicitidy jsou chlamydie, mykoplazma, ureaplasma, genitální herpes virus, gonokok, oportunní mikroorganismy, mikrobiální asociace.
 • Poranění cervikálního kanálu. K zúžení jizvy dochází po slzách děložního hrdla během porodu, jeho poškození při invazivních výkonech a chirurgických zákrocích. Stenóza je způsobena vícečetnými potraty, hrubým vyšetřením dělohy, diagnostickou kyretáží, kryodestrukcí, smyčkovou elektroexcí, koagulací rádiových vln, diatermokoagulací, laserovou vaporizací, konizací a dalšími operacemi na děložním čípku.

Patogeneze

Mechanismus stenózy cervikálního kanálu je určen důvody, které způsobily onemocnění. Zánět, traumatické poranění vedou ke strukturálním změnám v tkáních endocervixu, primárně k nahrazení cervikálního epitelu méně elastickou pojivovou tkání a tvorbě striktur. Falešná stenóza v nádorech dolního segmentu a děložního čípku je způsobena přítomností mechanické překážky v oblasti vnitřního hltanu dělohy nebo stlačení kanálu novotvarem. Involutivní zúžení endocervixu je založeno na přirozených difuzních a atrofických změnách v orgánu..

Příznaky cervikální stenózy

Klinické příznaky poruchy závisí na věku pacienta. Nejběžnějším projevem u menstruujících žen je snížení nebo úplné zastavení krvácení během menstruace. Porušení přirozeného odtoku krve z děložní dutiny je doprovázeno celkovou malátností, výskytem cyklických křečových bolestí v dolní části břicha, vyzařujících do slabin, křížové kosti, dolní části zad. Během intermenstruačního období dochází k malému kontaktu nebo spontánnímu špinění, které může mít nepříjemný zápach. Sexuální styk se někdy stává bolestivým. Velmi zřídka je děloha rozšířená krví hmatatelná jako nádorová formace v břišní dutině. Pacienti se stenózou cervikálního kanálu často nemohou otěhotnět. Postmenopauzální ženy obvykle nepředstavují stížnosti, stenóza se stane náhodným nálezem během plánovaného ultrazvuku.

Komplikace

Jedním z nejzávažnějších důsledků stenózy je reprodukční dysfunkce. Neplodnost je obvykle způsobena porušením průchodnosti cervikálního kanálu pro spermie. S nástupem těhotenství jsou častěji pozorovány spontánní potraty a předčasné porody kvůli isthmicko-cervikální nedostatečnosti. Během porodu se děložní čípek otevírá pomalu, je možná slabost a diskoordinace porodu. Zúžení endocervixu, v závislosti na věku pacienta, komplikuje serosometr, hematometr, hematosalpinx, adenomyóza, endometrióza. Při hnisání obsahu dělohy, pyometry, pyosalpinxu se zvyšuje pravděpodobnost vzniku pelvioperitonitidy a tvorby adhezí v malé pánvi. U některých pacientů se rozvine ektropion.

Diagnostika

Za přítomnosti typického klinického obrazu, který umožňuje podezření na stenózu cervikálního kanálu, jsou předepsána vyšetření k potvrzení zúžení a posouzení stupně endocervikální průchodnosti. Protože onemocnění není vždy doprovázeno viditelnými morfologickými změnami, stávají se těmi instrumentálními metodami. Plán průzkumu obvykle zahrnuje:

 • Kontrola na židli. Při bimanuální palpaci může být detekována zvětšená děloha. Vyšetření v zrcadlech odhaluje možné známky jizevní deformity orgánu, zánětlivé změny v oblasti zevního hltanu, ektropion. Pro podrobnější studium sliznice je vyšetření doplněno kolposkopií.
 • Sondování děložní dutiny. Se zúžením cervikálního kanálu je zavedení konvenční děložní sondy obtížné. Postupně se používají tenčí baňaté sondy se zmenšujícím se průměrem. Kompletní stenóza endocervixu je indikována nemožností zavedení sondy o průměru 1-2 mm do dělohy.
 • Transvaginální ultrazvuk pánevních orgánů. K detekci tekutin a hmot v děložní dutině je předepsáno ultrazvukové vyšetření děložního hrdla a těla dělohy. V případě potřeby se k získání přesnějších údajů o vlastnostech cervikální oblasti používají tomografické metody (CT, MRI).

Pro včasnou detekci neoplazií, doprovázenou zúžením cervikálního kanálu, se doporučuje cytologie škrábání z děložního čípku (pap test). Možná infekční a zánětlivá onemocnění jsou diagnostikována pomocí mikroskopie stěru z děložního hrdla, jeho bakteriologické kultury, PCR, RIF, ELISA. Stenóza se odlišuje od úplné vrozené cervikální atrézie a jiných anomálií děložního čípku, endocervicitidy, cervicitidy, jizevnatého děložního hrdla, přítomnosti septa v pochvě, onemocnění doprovázených menstruačními nepravidelnostmi. V případě potřeby je pacient konzultován onkologem, endokrinologem, specialistou na infekční onemocnění, venereologem.

Léčba stenózy cervikálního kanálu

Oprava poruchy je indikována v rozporu s odtokem menstruační krve a přítomností neplodnosti. U asymptomatického průběhu stenózy se doporučuje dynamické pozorování s preventivním vyšetřením gynekologa a ultrazvukem každých 6 měsíců. Obnova endocervikální průchodnosti se provádí pomocí konzervativních a chirurgických přístupů:

 • Cervikální bougienage. Zavedení speciální tyčinky (bougie) do endocervixu s průměrem mírně přesahujícím velikost anatomické struktury vám umožňuje postupně eliminovat stávající zúžení. Bougie se provádí po dobu několika týdnů s výměnou větší bougie ve stanovených intervalech. V menopauze je metoda obvykle doplněna jmenováním hormonální substituční terapie a antispazmodiky.
 • Okamžitá eliminace stenózy. S přesnou identifikací oblastí cervikálních adhezí se provádí laserová nebo rádiová vlna rekanalizace orgánu. Konizace děložního čípku k obnovení volné průchodnosti jeho kanálu a tracheloplasty jsou považovány za radikálnější zásahy. Přítomnost neoplazií je základem pro jejich hysteroskopické odstranění nebo invazivní chirurgický zákrok.

Nemoci cervikálního kanálu

Cervikální patologie může hrát velkou roli ve vývoji onemocnění, a to jak během těhotenství, tak i mimo něj, a to i při možné neplodnosti.

Patologie cervikálního kanálu lze obvykle rozdělit na:

 1. anomálie struktury a struktury cervikálního kanálu;
 2. zánětlivá onemocnění;
 3. novotvary cervikálního kanálu.

Anomálie struktury a struktury cervikálního kanálu mohou být jak vrozené, tak získané. Vrozené anomálie jsou zpravidla doprovázeny doprovodnými anomáliemi jiných pohlavních orgánů - pochvy, dělohy. Častěji u žen v reprodukčním věku se vyskytují anomálie struktury cervikálního kanálu, ke kterým dochází v důsledku adhezí, jizev, deformací po různých chirurgických zákrocích. Mezi takové patologie patří kruhový kanál děložního čípku, zúžení cervikálního kanálu a jeho obstrukce.

Kruhový kanál děložního čípku - jedná se o patologii, při které má kanál tvar trychtýře kvůli nesprávnému uspořádání svalových vláken v kruhovém směru. Tato patologie může nastat při prasknutí vnitřních pohlavních orgánů v důsledku porodu a jejich chirurgické léčby - šití, v budoucnu to může být důvodem pro takový proces s nesprávným hojením tkání. Tato patologie se nemusí projevit žádným způsobem kvůli své bezvýznamnosti, to znamená, že netrpí všechny fyziologické procesy v děloze a vaječnících. Problémy mohou nastat během příštího těhotenství, kdy může dojít k diskoordinaci porodu v důsledku nesprávné kontrakce svalových vláken kruhového kanálu děložního čípku, což znemožňuje normální otevření děložního čípku. Léčba této patologie jako takové neexistuje, protože jde o strukturální změny, které nelze opravit. Léčba může být symptomatická, pokud dojde ke komplikacím.

Zúžení cervikálního kanálu - to jsou jeho rozměry menší než 5 milimetrů. Současně může žena v reprodukčním věku již mít příznaky ve formě menstruační nepravidelnosti typu oligomenorea, protože úzký cervikální kanál může interferovat s normální menstruací, což prodlužuje menstruaci s malým množstvím výtoku. Pokud jde o těhotenství, může to být přímá hrozba pro normální porod, v případě špatného otevření děložního čípku a indikace pro císařský řez. Může však existovat dostatečné hormonální pozadí s dobrou dynamikou otevírání děložního hrdla a porodu, pak tento stav není nebezpečný. Extrémním stupněm zúžení cervikálního kanálu je jeho obstrukce. Obstrukce cervikálního kanálu děložního čípku je stav, který již vyžaduje zásah, protože existují komplikace. S touto patologií se vytváří mechanická bariéra, která u žen v reprodukčním věku může způsobit zpoždění menstruační krve s její akumulací v dutině dělohy a tvorbou akutních stavů v gynekologii - hematometr. Pak existuje klinika akutních bolestí břicha, napětí v přední břišní stěně a údaje z historie naznačují zpoždění menstruace o několik týdnů nebo několikrát za sebou. Při vyšetření můžete určit napětí a bolestivost dělohy. Toto je stav, který vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok..

Mezi zánětlivými onemocněními cervikálního kanálu děložního hrdla je nejčastější endocervicitida patologie charakterizovaná fokálním zánětem cervikálního kanálu. Etiologickou příčinou může být jakýkoli patogenní nebo oportunistický mikroorganismus, který vstupuje na vzestupnou cestu. Současně dochází k zánětu v cervikálním kanálu s místními příznaky ve formě hnisavého výtoku z pochvy, bolesti během pohlavního styku a v klidu, poruchy menstruace. Kromě místních příznaků se navíc objevují obecné příznaky ve formě horečky, intoxikace, změn krevního testu. Léčba by měla být komplexní - místní a obecná. Místní léčba je sprchování antiseptiky, čípky s antibiotikem a hygiena genitálií. Obecná léčba zahrnuje systémové užívání antibiotik po dobu 7-10 dnů a symptomatickou léčbu. V době nemoci a léčby je nutné vyloučit sexuální vztahy a současně lépe zacházet s partnerem, zejména v případě ověření specifické urogenitální flóry.

Cervikální novotvary mohou být benigní nebo maligní. Z benigních onemocnění jsou nejčastější polypy cervikálního kanálu děložního čípku. Jedná se o patologii charakterizovanou vytvořením charakteristické struktury ve formě květáku na stonku nebo široké základně. Tato struktura je viditelná pouhým okem. Příčinou této formace je nejčastěji lidský papilomavirus, který kvůli vysokému tropismu ovlivňuje epiteliální buňky pohlavních orgánů. Polypóza cervikálního kanálu děložního čípku je často mnohonásobná a je kombinována s jinou lokalizací polypů - v děložním čípku, pochvě.

Mezi benigními formacemi cervikálního kanálu děložního čípku se také nachází cysta. Jedná se o tenkostěnnou formaci, která má tenkou tobolku, uvnitř tekutý obsah a tendenci růst. Vzhledem k tomu, že cervikální kanál má omezený průměr, často vznikají komplikace ve formě prasknutí cysty nebo její infekce. Pak je také nutné provést komplexní léčbu. Průběh takové cysty s malou velikostí může být asymptomatický, pak to může být jen náhodný nález na ultrazvuku. Někdy může být obsahem cysty menstruační krev, pak se mluví o endometrioidní cystě. Taktika léčby může být účinná, pokud je náhodně nalezena taková formace.

Mezi zhoubné nádory může patřit rakovina děložního hrdla děložního čípku. Tato patologie se nevyskytuje tak často jako rakovina jiné lokalizace, ale je velmi nebezpečná z hlediska asymptomatického průběhu. Proto je taková rakovina často diagnostikována ve stadiu metastázy do jiných orgánů. V první nebo druhé fázi onemocnění je radikální chirurgická léčba s exstirpací dělohy a regionálních lymfatických uzlin, stejně jako předoperační a pooperační radiační terapie. V pozdějších fázích kombinovaná léčba.

Toto jsou hlavní nemoci, které lze lokalizovat v cervikálním kanálu děložního čípku..

Diagnostika patologie cervikálního kanálu děložního čípku

Diagnostika těchto patologií by měla být komplexní, aby byly vyloučeny další stavy a správná léčba.

Nejprve je nutné poslouchat stížnosti s úplnými podrobnostmi o příznacích. Je také nutné objasnit anamnestické údaje se stanovením data poslední menstruace. Zkoumání v zrcadlech vám umožňuje vidět pouze vnější osy cervikálního kanálu, ale pokud jsou v pochvě polypy, lze předpokládat, že existuje také polypóza cervikálního kanálu děložního čípku. Může také dojít ke krvavému výtoku, když praskne cysta cervikálního kanálu děložního čípku, nebo hnisavý výtok, když hnisá.

Důležitou fází vaginálního vyšetření ženy v zrcadle je odběr stěrů dvou typů - na bakteriální flóru a na histologické vyšetření. Každému ženě se pomocí speciálního štětce promítá stěr z cervikálního kanálu. Musí být dodržena správná technologie - nátěr je odebrán ze tří zón děložního čípku - endocervixu, mezilehlé zóny a cervikálního kanálu, to znamená, že musí být přítomny všechny tři typy epitelu. Dále jsou všechny nátěry odeslány do laboratoře pro cytologii a histologii.

Cytologické vyšetření děložního čípku a cervikálního kanálu umožňuje diagnostikovat tak nebezpečný stav, jako je metaplazie děložního čípku - prekancerózní onemocnění pozadí. Na základě výsledků histologie se posuzuje možné onemocnění. Existuje šest hlavních typů úderů:

 1. histologický obraz zdravé ženy;
 2. zánětlivé a benigní změny v nátěru;
 3. cervikální intraepiteliální neoplazie
  1. světelná metaplazie (CIN-I) - změněné dysplastické buňky sahají do hloubky ne více než jedné třetiny epiteliálního krytu;
  2. mírná metaplazie (CIN-II) - změněné dysplastické buňky zasahují do hloubky ne více než o dvě třetiny;
  3. těžká metaplazie (CIN-ІІІ) změnila dysplastické buňky šířené hlouběji o dvě třetiny nebo více, ale bez invaze do bazální membrány;
 4. podezření na rakovinu;
 5. rakovina;
 6. neinformativní nátěr (nejsou uvedeny všechny typy epitelu).

Pokud existuje podezření na metaplazii, tj. Pokud je nátěr třetího typu, provedou se další výzkumné metody. Během těhotenství se třetím plánovaným ultrazvukem podstupují všechny ženy speciálnímu ultrazvukovému vyšetření - cervikometrii - měření délky a tloušťky cervikálního kanálu děložního čípku. Pokud jsou ukazatele mimo normu, rozhodují o možné taktice korekce.

Operace cervikálního kanálu

Chirurgické zákroky na cervikálním kanálu se neprovádějí příliš často, protože se jedná o velmi nepřístupné místo. Nejčastěji se pro určité indikace provádějí minimálně invazivní zákroky. S anomáliemi ve struktuře cervikálního kanálu děložního čípku, jako je zúžení nebo obstrukce cervikálního kanálu, se provádí speciální postup - bougienage cervikálního kanálu. Jedná se o zásah, který spočívá v rozšíření kanálu o speciální nástroj - bougie. Toto je nejčastěji kovový nástroj, který je vybrán podle čísla, které odpovídá jeho velikosti, a začíná od nejmenšího po nejširší. Často je nutné postup opakovat několikrát, protože jednou nestačí. Takový zásah je účinný při malých stupních zúžení..

Z chirurgických metod léčby patologií cervikálního kanálu děložního hrdla, v tomto případě s polypy kanálu, se používá kryodestrukce, vypalování kapalným dusíkem a laserové vypalování.. Metoda kryodestrukce je použití chladu, který zmrazí polypy a spadnou. Tento postup se opakuje 1-2krát týdně, dokud polyp úplně nezmizí. Moxování s kapalným dusíkem funguje stejně..

Laserová terapie Je použití laserového paprsku se skalpelním mechanismem působení.

Kyretáž cervikálního kanálu lze provádět jak pro diagnostické, tak pro terapeutické účely. Diagnostická kyretáž cervikálního kanálu se provádí při podezření na mimoděložní těhotenství nebo při podezření na cizí těleso. V tomto případě je důležité zaslat veškerý materiál přijatý k histologickému vyšetření. Terapeutická kyretáž cervikálního kanálu se provádí v poporodním období, kdy se objeví komplikace nebo pokud existuje podezření na zánětlivé ložisko v děloze. Mohou také provádět tuto metodu léčby, pokud jsou minimálně invazivní metody neúčinné při léčbě polypózy nebo s její mnohonásobnou povahou..

Cervikální kanál děložního čípku je formace, která má důležité funkce v procesu oplodnění, porodu a porodu, stejně jako v patologii ženského reprodukčního systému. Pro včasnou diagnostiku patologie a stanovení taktiky možné léčby je nutné znát některé rysy anatomické struktury cervikálního kanálu děložního čípku.

Příčiny cervikální stenózy

V závislosti na příčině může být zúžení vrozené nebo získané, stejně jako pravdivé, které se tvoří v důsledku změn přímo ve stěnách samotného orgánu a falešných v důsledku jeho deformace nebo komprese zvenčí formací podobnou nádoru nebo jiným patologickým procesem.

Hlavní důvody jsou:

 1. Chronická (méně často akutní) endocervicitida, což je zánětlivý proces sliznice. U 70% se vyskytuje u žen v reprodukčním věku, mnohem méně často v perimenopauzálním období. Nejčastěji je zánět způsoben chlamydiem, mykoplazmou, virovou, smíšenou infekcí, méně často - Trichomonas, stafylokoky a streptokoky. Chronické zánětlivé procesy přispívají k tvorbě stenózy jak v oblasti vnitřního (častěji), tak i vnějšího os cervikálního kanálu a po jeho délce.
 2. Traumatická poranění (slzy) během porodu.
 3. Hrubé sondování, opakované potraty lékařských přístrojů a diagnostická kyretáž.
 4. Jizvové změny po „kauterizaci“ eroze diatermokoagulací, koagulací rádiových vln, kryodestrukcí, odpařováním laseru, ablací argonovou plazmou, smykovou elektroexcízí, použitím chemikálií (Solkovagin) a také jizvovými změnami po konizaci, což je postup pro excizi patologicky změněné oblasti vnější sliznice hltan. Tyto manipulace vytvářejí podmínky, za kterých se častěji tvoří stenóza vnějšího krčního os..
 5. Chirurgické zákroky pro neoplastické procesy, cerviko-vaginální píštěle, plastická chirurgie pro staré ruptury a deformity vaginální části děložního čípku.
 6. Nádorové útvary (cystické útvary, polypy, fibroidy a fibroidy) v oblasti dolních částí dělohy, stlačující vnitřní hltan.
 7. Maligní nádory.
 8. Radiační terapie.
 9. Období menopauzy, během něhož a po kterém se dystrofické změny v tkáních reprodukčních orgánů postupně zvyšují v důsledku snížení obsahu ženských pohlavních hormonů (estrogenů). V důsledku toho se mění jejich struktura, zhoršuje se zásobování krví, ztuhnutí stěn, zmenšení objemu vnitřních pohlavních orgánů a zmenšení délky a šířky cervikálního kanálu. Cervikální stenóza během menopauzy se může postupně vyvinout do atrézie (úplného uzavření) cervikálního kanálu.

Klinické projevy

Patologický stav, zejména pokud není příliš výrazný, může být bez příznaků a může být náhodně zjištěn při gynekologickém vyšetření na těhotenství, zánět, neplodnost atd..

Nejběžnější nespecifické příznaky cervikální stenózy jsou:

 • absence výtoku krve během menstruačního cyklu (amenorea) nebo jejich skromný objem;
 • patologický výtok během intermenstruačního období;
 • kontaktní špinění, někdy s nepříjemným zápachem;
 • bolestivost menstruace (dysmenorea nebo algomenorea), projevující se bolestí v podbřišku, obvykle křečové povahy, v kombinaci s ozařováním bolesti v oblasti třísla a lumbosakrální oblasti, celkovou malátností atd. ve dnech menstruačního cyklu;
 • pocit nepohodlí nebo bolestivosti během pohlavního styku;
 • ismicko-cervikální nedostatečnost;
 • Obtížnost otevírání děložního čípku během porodu, diskoordinace porodu nebo jeho slabost;
 • tvorba ektropionu (everse sliznice);
 • neplodnost.

Akumulace krve v děložní dutině (hematometr) v důsledku nepřítomnosti nebo obtížnosti odtoku může vést k pyometře (hnisání obsahu dělohy), toku krve do vejcovodů (hematosalpinx), následovanému hnisání (pyosalpinx) a do pánevní dutiny s rizikem vzniku pelvioperitonitidy. Během menopauzy a bez krvácení nemusí být příznaky vůbec přítomny.

Jak a proč se mění průchodnost cervikálního kanálu v menopauze?

Menopauza je konkrétní časové období, během kterého žena prochází hormonálními změnami. Ovlivňují práci všech tělesných systémů.

Jsou ovlivňováni zejména činitelé reprodukční funkce - cervikální kanál a děložní hrdlo, děloha a vaječníky.

V prvních fázích menopauzy dochází ke snížení produkce estrogenu v těle..

Tento hormon udržuje dobrý stav kostí a kůže, stimuluje funkci pohlavních žláz a indukuje aktivní sekreci vaginálního hlenu v cervikálním kanálu..

Když hladina estrogenu klesá, genitálie ustupují: přestávají fungovat a postupem času se zmenšují.

Téměř všechny ženy po menopauze čelí stenóze cervikálního kanálu.

Prostor, který spojuje dělohu s pochvou a lemuje vnitřek děložního čípku, se zkracuje a zužuje. Tělo chápe, že přepravní funkce již není požadována, a „vypne“ ji.

Přirozené příčiny cervikální stenózy

Změny hormonálních hladin se stávají příčinou zúžení děložního hrdla a zúžení dělohy. Při přirozeném poklesu produkce estrogenu dochází ke zvýšení hormonu stimulujícího folikuly.

Současně klesá citlivost receptorů umístěných na složkách reprodukčního systému ve vztahu k FSH.

Pod vlivem hormonálních změn přestává epitel fungovat a zmenšuje se. Během gynekologického vyšetření zjistí lékař u pacientky úzký cervikální kanál, ale často tomu nepřikládá významný význam.

Patologické příčiny atrézie

Pokud je normou atrézie cervikálního kanálu u postmenopauzálních žen, objeví se z patologických důvodů cervikální stenóza s aktivní menstruační funkcí (nebo první rok menopauzy):

Cervicitidainfekční a zánětlivé onemocnění vnitřní části sliznice děložního čípku;
Polypypatologie cervikálního kanálu, při které se na sliznici tvoří výrůstek;
Synechie, adhezezúžení na sliznici způsobené zánětem nebo mechanickým poškozením;
Hyperplazie endometrianadměrné dělení buněk funkční vrstvy dělohy může vyvolat překrytí vnitřní části děložního čípku;
Nádorybenigní nebo maligní novotvary, které se tvoří v lumenu děložního čípku, tekutina v cervikálním kanálu.

Postmenopauzální cervikální stenóza může mít také patologický původ. V tomto případě je důležité zajistit včasnou léčbu. Předběžně se provádí diagnostika založená na klinickém obrazu.

Známky cervikální stenózy

Infekce cervikálního kanálu u postmenopauzálních žen nemá žádné klinické projevy, pokud nemluvíme o patologickém procesu.

Obvykle je tento stav zjištěn náhle, když pacient navštíví gynekologa a lékař mu vezme výtěr z děložního čípku na cytologii.

Pokud jsou příčiny cervikální stenózy patologické, jsou přítomny následující příznaky:

 • bolestivé pocity v dolní části břicha;
 • hypertermie;
 • příznaky intoxikace těla.

Při provádění ultrazvuku detekuje sonolog tekutinu v děloze nebo břiše a endometrium je silnější než obvykle.

Co je to bougienage cervikálního kanálu?

Bougie cervikálního kanálu je jednou z metod eliminace obstrukce děložního čípku. Provádí se, když jiné metody léčby nepřinesly požadovaný výsledek..

Před obnovením průchodnosti cervikálního kanálu je nutné podstoupit vyšetření, včetně:

 • konzultace s gynekologem;
 • kolposkopie;
 • Ultrazvuk;
 • krevní test (obecně, biochemie, koagulace, skupina a rhesus);
 • vaginální výtěr;
 • diagnostika infekcí TORCH;

Jaká je intervence?

Expanze cervikálního kanálu, jehož příčinou je nádor nebo polyp, se provádí s povinným odstraněním novotvaru.

Biologická tkáň je následně odeslána k histologickému vyšetření, jehož výsledek řekne o povaze nádoru..

Chirurgická léčba cervikální atrézie se provádí v nemocničním prostředí, ale obvykle nevyžaduje hospitalizaci. Operace se provádí v celkové anestezii.

V expanzním procesu se používají trysky různých průměrů.

Nejprve se na bougie položí malý, potom větší a tak dále. Doba trvání operace nepřesahuje půl hodiny.

Po bougienage děložního čípku může sliznice cervikálního kanálu mírně krvácet.

Po dobu 2 hodin je pacient pod dohledem zdravotnického personálu. Jakmile se zdravotní stav po anestezii vrátí do normálu, může žena jít domů..

Pokud je detekováno zúžení cervikálního kanálu a nedojde k úplné fúzi, pak se bougienage provádí v lokální anestezii.

Po operaci po dobu 2 týdnů byste měli vést šetrný životní styl: vyloučit pohlavní styk, termální procedury a fyzickou aktivitu.

Po 14 dnech se provede kontrolní vyšetření. S příznivým průběhem období zotavení má vnější hltan ženy, která porodila, štěrbinovitý tvar a tvar nulipární ženy je zaoblený.

Důsledky a možné komplikace bougie

Při provádění bougienage ve specializovaném zdravotnickém zařízení zkušenými gynekology obvykle nevznikají komplikace.

V Moskvě a dalších ruských městech jsou rozšířené soukromé kliniky, které nabízejí postup laserové rekanalizace cervikálního kanálu..

Tato technika má méně negativních důsledků, je méně traumatizující a prakticky eliminuje pravděpodobnost relapsu..

Možné komplikace bougienage zahrnují:

 • děložní krvácení;
 • perforace děložního čípku nebo stěny dělohy;
 • zánět sliznice cervikálního kanálu nebo pohlavního orgánu;
 • recidiva cervikálního křeče.

Léčba hormonálními léky

Vzhledem k tomu, že atrézie cervikálního kanálu u postmenopauzálních žen je důsledkem změn hormonálních hladin a zastavení produkce estrogenu, je možná konzervativní léčba..

Účinnost této techniky závisí na několika podmínkách:

 • jaké časové období nemá žena menstruaci;
 • jak zúžit průchod v děložním čípku;
 • jak starý je pacient;
 • existují nějaké doprovodné nemoci pánevních orgánů.

Pro léčbu drogami jsou předepsány hormonální přípravky obsahující chybějící estrogen: Ovestin, Estrokad, Estriol.

Jako další látky se používají vaginální čípky k obnovení integrity a pružnosti epiteliální tkáně, stejně jako vitamíny a komplexy, které zvyšují imunitu..

Je možné zabránit infekci přístupu do dělohy?

Nelze předvídat infekci cervikálního otvoru. Přechod z reprodukčního období na klimakterikum sám o sobě je faktorem, který naznačuje změnu stavu pánevních orgánů.

Od tohoto okamžiku by žena měla pravidelně navštěvovat gynekologa (nejméně dvakrát ročně) a provádět cytologické vyšetření.

Během ručního vyšetření může lékař zjistit zúžení cervikálního otvoru a navrhnout možnou atrézii v budoucnu..

Tomuto stavu se můžete vyhnout, pokud budete po celý život dodržovat jednoduchá doporučení:

 • vyhnout se promiskuitnímu pohlavnímu styku bez použití bariérových kontraceptiv, protože zvyšují riziko pohlavně přenosných chorob;
 • léčit infekční a zánětlivá onemocnění včas, protože zvyšují pravděpodobnost tvorby adheze;
 • používat antikoncepci k prevenci potratů vedoucích k poranění děložního hrdla;
 • snížit frekvenci intervencí v děložní dutině vyžadujících expanzi děložního čípku;
 • vyhnout se stresu, který zhoršuje průběh menopauzy;
 • dodržovat pravidla osobní hygieny.

Pokud během menopauzy dojde k suchu v pochvě, objeví se pocit pálení, podivný výtok nebo jiné potíže, měli byste okamžitě kontaktovat gynekologa.

Po vyšetření lékař předepíše symptomatickou léčbu, která pomůže včas zastavit fúzi..

Hormonální substituční léky užívají ženy po celém světě, což jim pomáhá nejen zabránit ucpání přístupu do dělohy, ale také zlepšit jejich pohodu a zbavit se příznaků menopauzy.

Struktura orgánů

Cervikální kanál probíhá uvnitř děložního čípku a začíná v horní části pochvy. Prostřednictvím něj jsou spojeny vnitřní a vnější orgány. Vnější část, která sahá do pochvy, se nazývá zevní hltan. U nulipárních žen to vypadá jako tečka a u těch, které rodí, to vypadá jako mezera.

Uvnitř je výstelka epiteliální vrstvy, která produkuje hlen. Epitel je hormonálně závislý, intenzita produkce hlenu, jeho konzistence přímo závisí na dni menstruačního cyklu.

Podle výtoku může lékař určit ovulaci během gynekologického vyšetření. Během těhotenství se v cervikálním kanálu tvoří sliznice, která chrání děložní dutinu před infekcí.

Patologické změny

Někteří pacienti mají problémy s průchodností cervikálního kanálu. Mohou být vrozené nebo získané.

Jednou z vrozených vývojových anomálií je atrézie nebo stenóza cervikálního kanálu. Jedná se o stav, kdy otvor mezi děložní dutinou a pochvou chybí nebo je silně zúžen. Situaci může napravit pouze chirurgická rekonstrukční chirurgie. Ale často po něm je pozorována stenóza (zúžení) kanálu a je nutná druhá operace nebo bougienage.

Příčiny

Cervikální stenóza je zúžení, při kterém je narušena funkce dělohy. K zúžení může dojít z:

 • zánětlivý proces, do kterého bude natažen cervikální kanál;
 • infekční nemoci (kapavka, tuberkulóza, chlamydie, záškrty genitálií);
 • patologické zjizvení;
 • porušení technologie kyretáže děložní dutiny;
 • zranění, ke kterým došlo během porodu a potratu;
 • výskyt maligních nádorů;
 • léze s endocervicitidou, endometritidou, endometriózou;
 • chemické popáleniny povrchu sliznice;
 • elektrokoagulace cervikálního kanálu.

Někdy se ve stáří objevuje spontánní zúžení.

Příznaky nemoci

Zúžení cervikálního kanálu může způsobit problémy. Při vrozené atrézii je patologie detekována při první menstruaci. Krev nemůže opustit dělohu, začne se v ní hromadit a protahovat její stěny. To vyvolává zhoršení blahobytu:

 • teplota stoupá,
 • objevuje se slabost, zimnice, pocení,
 • u dívek může dojít ke ztrátě vědomí;
 • bolest v dolní části břicha, která se zvyšuje s pohybem a vyzařuje do bederního kříže.

Kromě toho krev vstupuje do vejcovodů, což vede k hnisavému zánětu..

U stenózy dospělých nemusí být žádné charakteristické příznaky. Pouze ve vzácných případech je zúžení tak intenzivní, že během menstruace přestane uvolňovat krev. Častěji se patologie nachází, když se žena obrátí na gynekologa kvůli neplodnosti.

Diagnóza patologie

Gynekolog může stanovit stenózu během vyšetření zrcadly nebo obouručním vyšetřením, které se provádí vagínou nebo rektálně. Zkušený lékař si všimne změn v oblasti dělohy a jejího děložního čípku.

Následující typy diagnostiky také pomáhají stanovit diagnózu: ultrazvuk, MRI, hysterosalpingoskopie a ureteroskopie.

Gynekolog se znatelným zúžením kanálu provede test PAP k detekci prekancerózních změn v epitelu.

Se zúžením, které narušuje normální fungování dělohy, se provádí biopsie endometria a cytologické vyšetření. To vám umožní vyloučit nebo potvrdit onkologii.

Volba taktiky léčby

Pokud pacientka nemá problémy s menstruací a neplánuje těhotenství, není nutné krční stenózu léčit. Operace nebo bougienage se provádí v případech, kdy zúžení vede k porušení menstruace nebo brání početí dítěte.

V závislosti na situaci a stupni stenózy může lékař doporučit laser, rekanalizaci rádiovými vlnami nebo bougienage. V některých případech je možná konzervativní léčba. Za tímto účelem se při zúžení provádí zavlažování horkými roztoky, na sakrální oblast se aplikují obklady a cervikální kanál se mechanicky roztahuje prsty.

Při těžké deformaci se provádí plastická chirurgie.

Příprava na operaci

Pokud se plánuje, že expanze cervikálního kanálu bude provedena v celkové anestezii, je předběžně podrobně zkontrolováno zdraví ženy.

 • projít obecnými testy (vyšetřit krev a moč);
 • dělat testy na biochemii krve, HIV, hepatitidu B, C a Wassermanovu reakci;
 • provést krevní koagulogram;
 • přinést výsledky fluorografie;
 • udělat kolposkopii;
 • provést ultrazvuk;
 • projít bakteriální kulturou, namazat na mikroskopii materiálu z cervikálního kanálu.

Předběžná konzultace s anesteziologem je považována za povinnou..

Úkon

Za nejšetrnější se považuje expanze cervikálního kanálu, která se provádí rádiovými vlnami nebo laserovou metodou pro stenózu. S tímto účinkem je pravděpodobnost komplikací minimalizována. Vystavení rádiovým vlnám nebo laseru vám umožní rozšířit kanál: nemá to žádný negativní vliv na zdravé tkáně. Procedury se provádějí v lokální anestezii.

Bougienage se provádí u stenózy cervikálního kanálu následujícím způsobem.

 1. Pacientka je umístěna na gynekologické křeslo.
 2. Genitální oblast ženy je ošetřena antiseptikem a postříkána lidokainem.
 3. Cervix se anestetizuje injekcí anestetika.
 4. Nejprve se do krku vloží nejužší hrot určený pro bougienage. Poté přichází na řadu střední a široká tryska. Postupné zvětšování velikosti špiček vám umožňuje jemně otevřít cervikální kanál a zabránit možným slzám.

Po ukončení operace je pacient okamžitě propuštěn domů, pokud došlo k lokální anestézii, nebo je ponechán na pozorování po celkové anestezii. Ambulantní léčba trvá 7-10 dní. Během tohoto období předepište hojení ran a protizánětlivé léky..

Je možné zabránit zúžení po operaci, pokud jsou všechna zánětlivá onemocnění urogenitálního systému léčena včasně a správně, pokud je upuštěno od nekontrolovaného používání chemických antikoncepčních prostředků a sprchování agresivními roztoky. Je třeba si uvědomit, že potraty a další procedury, během nichž dochází k mechanickému účinku na děložní čípek, mohou vyvolat stenózu.

Pokud je detekována stenóza cervikálního kanálu, je léčba nutná pouze v případech, kdy toto zúžení narušuje normální tok menstruační krve nebo průchod spermií. Při úplné obstrukci se provádí chirurgická expanze kanálu a při zúžení je předepsána bougienage.

Podrobnější informace o různých tématech porodnictví a gynekologie na webu: http://drmedvedev.com/

Co je časná úplná cervikální okluze (ETCO)?
Na rozdíl od méně úspěšných cerklážních postupů, kdy je děložní čípek pouze zesílen, je úplná okluze děložního čípku operací s úplným zničením lumenu cervikálního kanálu, která zabraňuje vzestupné infekci z pochvy do dělohy. S časným ETCO se děložní čípek uzavírá mezi 12. a 16. týdnem těhotenství, dokud se neobjeví anatomické změny v děložním čípku.

Existuje mnoho různých hypotéz pro spontánní potrat a předčasný porod. Mezi 12. a 32. týdnem je vzestupná infekce často hlavní příčinou potratu..

Některé ženy mají nerovnováhu ve vaginální flóře, která vyžaduje korekci. Bylo však zjištěno, že včasná detekce a léčba jsou u žen s opakovaným potratem a předčasným porodem v historii nedostatečné. V těchto případech se preventivně doporučuje časná úplná cervikální okluze. ETCO je indikováno u žen, které mají v anamnéze dva nebo více potratů nebo předčasných porodů mezi 12. a 32. týdnem těhotenství a které byly způsobeny infekcí nebo jinou známou příčinou.

Kdy by se mělo provést ETCO?

Před 12 ukončenými gestačními týdny existují obvykle i jiné příčiny spontánního potratu, například genetické problémy. Proto by mělo být provedeno ETCO, pokud je to možné, po 12 celých týdnech a nejpozději po 16 celých týdnech těhotenství a před detekcí anatomických změn v děložním čípku. Po 16 týdnech se účinnost operace snižuje.

Před zákrokem musí být vyloučena infekce. Kromě toho je pochva důkladně dezinfikována a v některých případech je předepsáno antibiotikum. Procedura může být provedena v celkové nebo spinální anestézii. Cervix je pevně sešit v několika vrstvách.

Co se stane před a během porodu?

Když začne porod, ale nejpozději do 37 týdnů těhotenství, je jizva tkáně řezána malým řezem. Tento postup lze provést v lokální anestezii a pokud nedojde ke komplikacím, může těhotná žena jít domů. Vaginální porod se nejen očekává, ale také je výhodnější, protože dilatace děložního čípku během porodu může mít příznivý účinek na další opravu děložního hrdla..

Jak efektivní je ETCO?

ETCO nemůže zabránit všem potratům a předčasným porodům.
Přibližně 80% žen s anamnézou syndromu ztráty plodu však hlásilo těhotenství.

Co si myslíte o tomto postupu, vážení kolegové?

Související a doporučené otázky5 odpovědíProhledávání stránekCo když mám podobnou, ale jinou otázku?Pokud jste mezi odpověďmi na tuto otázku nenašli informace, které potřebujete, nebo pokud se váš problém mírně liší od předloženého problému, zkuste položit další otázku lékaři na stejné stránce, pokud souvisí s hlavní otázkou.