Zvýšený progesteron u žen: příčiny, příznaky, léčba a následky

Progesteron je pohlavní steroidní hormon, který reguluje menstruační cyklus a těhotenství u žen a také lidský embryonální vývoj. U mužů progesteron ovlivňuje funkci prostaty. Tento hormon patří mezi progestogeny (progestiny) a je hlavním progestinem v těle. Progesteron působí jako meziprodukt při výrobě dalších steroidů (včetně pohlavních hormonů a kortikosteroidů), nemá pro funkci mozku žádný význam (jako neurosteroid). Je produkován nadledvinami, žlutým tělem a během těhotenství placentou. V krvi je hormon ve volném stavu i ve stavu vázaném na bílkoviny. Jeho významná část je metabolizována v játrech a vylučována močí ve formě pregnandiolu (produkt metabolismu progesteronu). Některé z fyziologických účinků progesteronu jsou zesíleny v přítomnosti estrogenů..

Normální hodnoty progesteronu před 18 lety jsou v rozmezí 0,15-28 ng / ml a závisí na Tannerově stadiu nebo fázi menstruačního cyklu.

Progesteron je antagonista mineralokortikoidního receptoru, na který se váže hormon a brání jeho aktivaci. Působí také jako částečný agonista receptoru glukokortikoidů, má stimulační účinek na některé jaterní enzymy (například cytochrom P450), zejména u žen během těhotenství.

Se zvýšením koncentrace progesteronu klesá aktivita aldosteronu, který zadržuje sodík, což přispívá k natriuréze (vylučování sodíku močí) a ke snížení objemu mezibuněčné tekutiny.

Progesteron se podílí na tvorbě a vývoji pánevních orgánů, reguluje viskozitu krve. U žen ovlivňuje tvorbu mléčných žláz a spolu s prolaktinem také jejich lobuloalveolární vývoj během těhotenství, aby bylo zajištěno kojení po porodu. Hormon ovlivňuje vývoj kanálků mléčných žláz hlavně díky indukci produkce amfiregulinu (růstového faktoru), brání rozvoji mastopatie.

Protože mnoho z jeho funkcí souvisí s přípravou ženského těla na těhotenství a vývoj embrya, progesteron se nazývá „těhotenský hormon“:

 • přispívá k přípravě endometria pro implantaci oplodněného vajíčka;
 • ovlivňuje vaginální epitel a cervikální hlen, snižuje jeho propustnost pro spermie;
 • udržuje tón děložního čípku;
 • blokuje vývoj folikulů ve vaječnících;
 • snižuje imunitní odpověď ženského těla, což brání odmítnutí embrya;
 • snižuje kontraktilitu hladkých svalů dělohy;
 • inhibuje laktaci během těhotenství, snížení hladiny hormonů po porodu spouští proces produkce mléka.

Pokud nedojde k těhotenství, koncentrace progesteronu klesá, začíná menstruace. Při absenci ovulace a tvorbě žlutého tělíska mohou nízké hladiny hormonů vést k anovulačnímu děložnímu krvácení..

Ženy se zvýšenou koncentrací progesteronu mají často problémy s koncentrací a pamětí, depresemi, neurózami, emoční labilitou, záchvaty paniky.

V kůži byly nalezeny receptory progesteronu (jako estrogenové receptory). Během menopauzy a postmenopauzy způsobuje snížení koncentrace ženských pohlavních hormonů snížení pevnosti a pružnosti pokožky, její atrofii a ztenčení, což vede ke zvýšení počtu a hloubky vrásek.

Aktivita progesteronu se zvyšuje v luteální fázi menstruačního cyklu, protože se ve vaječnících začíná tvořit žluté tělo, které jej intenzivně produkuje. Hormon je syntetizován v luteální fázi pod vlivem luteinizačního hormonu a během těhotenství je jeho produkce ovlivňována lidským chorionickým gonadotropinem.

Počínaje prvním trimestrem těhotenství dochází ke zvýšení hladiny progesteronu v krvi, což je charakteristické pro normální průběh těhotenství, zatímco nízký obsah hormonu v raných fázích těhotenství může vést k potratu. Progesteron přispívá k zachování těhotenství ve všech jeho fázích.

Progesteron je markerem metabolismu steroidních hormonů, progrese těhotenství, poruch hypotalamo-hypofyzárně-ovariálního systému. Stanovení jeho hladiny umožňuje diagnostikovat vrozenou hyperplazii kůry nadledvin, nedostatečnost luteální fáze menstruačního cyklu a také vyhodnotit účinnost léčby progesteronem..

Příčiny zvýšeného progesteronu u žen

Fyziologické důvody pro zvýšení progesteronu u žen zahrnují těhotenství..

Zvýšený progesteron může vést k rozvoji zánětlivých onemocnění ledvin, patologií kardiovaskulárního systému, osteoporózy.

Patologický nárůst je pozorován u následujících onemocnění / stavů:

 • menstruační nepravidelnosti;
 • děložní krvácení;
 • cysta žlutého tělíska (luteální cysta);
 • narušení zrání a tvorby placenty;
 • cystický drift;
 • benigní nebo maligní nádory vaječníků a dělohy;
 • dysfunkce nadledvin;
 • poškození ledvin a jater.

Mírné zvýšení progesteronu u žen lze pozorovat při užívání perorálních kontraceptiv a některých dalších léků. Pokud je progesteron zvýšen ve folikulární fázi, je to zpravidla důsledkem iracionálního užívání léků.

Příznaky zvýšeného progesteronu u žen

Mezi hlavní příznaky zvýšeného progesteronu patří:

 • rychlá únava, letargie, chronická únava;
 • snížení krevního tlaku;
 • otok;
 • bolesti hlavy, migrény;
 • závrať;
 • vyrážky na kůži obličeje a trupu;
 • zhoršení vlasů, seborea pokožky hlavy;
 • zvýšené pocení;
 • menstruační nepravidelnosti;
 • otok a bolestivost mléčných žláz;
 • bolest v dolní části břicha;
 • poruchy gastrointestinálního traktu (plynatost, zácpa, průjem nebo jejich střídání);
 • prudký přírůstek hmotnosti.

Kromě toho mají ženy se zvýšenou koncentrací progesteronu často problémy s koncentrací a pamětí, depresivními stavy, neurózami, emoční labilitou, záchvaty paniky.

V některých případech nejsou žádné klinické příznaky zvýšení hladiny progesteronu..

Analýza pro progesteron: příprava, načasování, normální hodnoty

Pokud máte podezření na odchylku v množství progesteronu, je předepsán laboratorní krevní test ke stanovení hladiny hormonu.

Nejčastěji se se zvýšeným progesteronem používají orální antikoncepce, které potlačují působení hormonu a snižují jeho hladinu.

Abyste získali spolehlivé výsledky analýzy, musíte se řádně připravit. Ženy by se měly dohodnout s lékařem v den odběru krve, v závislosti na fázi menstruačního cyklu nebo délce těhotenství. V předvečer studie jsou tučná jídla a alkohol ze stravy vyloučeny. Krev by měla být darována ráno (nejlépe do 11:00) na lačný žaludek, po posledním jídle by mělo uplynout alespoň osm hodin.

Antiestrogenní léky zvyšují hladinu progesteronu, snižují - kombinovaná hormonální antikoncepce, některé antibakteriální léky, prostaglandiny. V případě užívání jakéhokoli léku je nutné o tom před provedením studie informovat lékaře..

Normální hodnoty progesteronu před 18 lety jsou v rozmezí 0,15-28 ng / ml a závisí na Tannerově stadiu nebo fázi menstruačního cyklu.

U žen v reprodukčním věku závisí rychlost progesteronu v krvi na fázi menstruačního cyklu:

 • 0,15 - 1,4 ng / ml - ve folikulinové fázi;
 • 3,34–25,6 ng / ml - v luteální fázi;
 • 0,34 - 0,92 ng / ml - při užívání perorálních kontraceptiv.

U postmenopauzálních žen nepřekračují normální hladiny progesteronu 0,73 ng / ml.

U těhotných žen závisí míra na délce těhotenství:

 • 11,2–90 ng / ml - v prvním trimestru;
 • 25,6–89,4 ng / ml - ve druhém trimestru;
 • 48,4-422 ng / ml - ve třetím trimestru.

Kromě analýzy pro progesteron, laboratorní stanovení koncentrace dalších hormonů (prolaktin, estradiol, testosteron, luteinizační a folikuly stimulující hormon, aldosteron, kortizol, adrenokortikotropní hormon), stejně jako biochemický krevní test, obecná analýza krve a moči, ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů, břišní dutiny, ledviny, nadledviny.

Léčba zvýšeného progesteronu

Volba léčebného režimu se zvýšeným progesteronem u žen závisí na důvodech, které jej způsobily..

Protože mnoho z jeho funkcí je spojeno s přípravou ženského těla na těhotenství a vývoj embrya, progesteron se nazývá „těhotenský hormon“.

Lékařská korekce se provádí přísně pod lékařským dohledem, samoléčba je plná negativních zdravotních následků. Nejčastěji se se zvýšeným progesteronem používají orální antikoncepce, které potlačují působení hormonu a snižují jeho hladinu.

Pokud je detekována cysta žlutého tělíska, lze zvolit očekávanou taktiku, v ostatních případech se provádí farmakoterapie (protizánětlivé, vstřebatelné léky, vitaminová terapie). V některých případech je nutné chirurgicky resekovat cystu nebo celý postižený vaječník. Taková léčba se zpravidla uchyluje za přítomnosti souběžné patologie nebo vysokého rizika komplikací..

Maligní novotvary vaječníku jsou chirurgicky odstraněny, následuje chemoterapie a / nebo radioterapie.

Mírné zvýšení progesteronu lze upravit dietou. Zvýšený progesteron je navíc často doprovázen nárůstem tělesné hmotnosti, což znamená, že dieta by měla být zaměřena na jeho normalizaci. Pacientům se doporučuje omezit konzumaci mléka, tvarohu, tvrdého sýra, masa, luštěnin, ořechů, semen, rýže, cukru, moučných výrobků a tučných jídel. Musíte jíst dostatek zeleniny (mrkev, brambory, cibule, řepa, petržel, zelený hrášek, paprika, okurky), ovoce a sušené ovoce.

Kromě hlavní léčby lze předepsat bylinnou medicínu. Se zvýšeným progesteronem jsou zobrazeny odvarky a nálevy z červených bobulí jeřabin, semen divoké mrkve, máty peprné. Kožní vyrážky jsou ošetřeny odvarem z listů, květů nebo pupenů karafiátů, květů heřmánku atd..

Důsledky zvýšeného progesteronu u žen

Léčba zvýšeným progesteronem by měla být zahájena okamžitě po zjištění patologie, protože tento stav může vést k rozvoji zánětlivých onemocnění ledvin, patologií kardiovaskulárního systému, osteoporózy.

Nízké hladiny progesteronu v časném těhotenství mohou vést k potratu. Progesteron přispívá k zachování těhotenství ve všech jeho fázích.

S včasnou diagnostikou a korekcí zvýšeného progesteronu je prognóza příznivá. Pokud je hladina progesteronu zvýšena po dlouhou dobu, může to způsobit rozvoj obezity, neplodnosti, novotvarů pánevních orgánů (nádory lipidových buněk, chorionepiteliom), onemocnění nadledvin.

Výkyv progesteronu - proč jsou hladiny progesteronu nestabilní a jak se vyrovnat s patologickým nárůstem

Přestože je v mužském těle určité množství progesteronu, patří k typickým ženským hormonům. Jeho úlohou je ovlivňovat přípravu pohlavních orgánů na početí a porod, produkci mléka mléčnými žlázami, pravidelnost menstruačního cyklu a ovulaci..

Progesteron je produkován vaječníky a nadledvinkami. Během těhotenství se jeho obsah zvyšuje díky intenzivní aktivitě placenty. Hladina tohoto hormonu se mění po celý život a závisí na fázi menstruačního cyklu nebo gestačním věku. Jeho nárůst lze považovat za normu během těhotenství a za patologii ve všech ostatních případech..

Když jsou hladiny progesteronu zvýšené?

Normálně je v první (folikulární) fázi cyklu hladina progesteronu 0,31-2,2 nmol / l.

Jak dokazuje nárůst progesteronu v luteální fázi?

K prudkému zvýšení hladiny dochází ve dnech ovulace a ve druhé (luteální) fázi - až 56,6, respektive 88,7 nmol / l. Zvyšováním koncentrace vysílá tělo signál, že je připraveno na otěhotnění. S nástupem těhotenství ve třetím trimestru ukazatele dosáhly 771,5 nmol / l. Pokud nedojde k početí, koncentrace progesteronu klesá, endometrium je odmítnuto, začíná menstruace a odpočítávání nového menstruačního cyklu.

Patologicky vysoká míra v této fázi je alarmující, protože naznačuje různé patologie ledvin nebo přítomnost cystických útvarů ve vaječnících. Existuje také riziko vzniku epilepsie, srdečních a cévních onemocnění, osteoporózy.

Mezi důvody zvýšení progesteronu se nazývají následující stavy:

 1. Nedostatek aktivity kůry nadledvin. První známky takovéto patologie jsou patrné během puberty, kdy u dívek začne na těle růst přebytečné vlasy, objeví se akné a menstruace je buď velmi vzácná a vzácná, nebo chybí. Později mají ženy s takovými příznaky problémy s koncepcí..
 2. Bublinový drift. Ve vzácných případech po oplodnění napadají choriové tkáně dělohu a tvoří mnoho vezikul. Hormonální hladiny odpovídají období zamýšleného těhotenství, ale těhotenství se nevyvíjí. Existuje riziko vývoje cystického driftu v maligní nádor.
 3. Užívání léků s progesteronem. Některé ženy v obavě z neoprávněného ukončení těhotenství začínají nekontrolovaně užívat tyto léky. Výsledkem je, že hladina hormonu dosahuje velmi vysokých hodnot a vyžaduje korekci. Některé těhotné ženy skutečně potřebují hormonální terapii, aby zabránily potratu. Zdravá žena, která má přirozené těhotenství, však nepotřebuje další hormonální podporu. Řada léků je předepsána k léčbě děložních myomů, endometriózy, premenstruačního syndromu, mastopatie, menstruačních poruch. Lékaři obvykle berou v úvahu individuální vlastnosti těla, ale není vyloučen nesprávný příjem léku a předávkování.
 4. Patologie ledvin, vrozené anomálie vaječníků. U žen je zaznamenán nedostatečný vývoj vnějších pohlavních orgánů a mléčných žláz. Menstruační cyklus není stanoven, neexistuje žádný ženský model růstu vlasů.
 5. Benigní formace ve vaječnících (cysty). Nemoc v počátečních stádiích může být asymptomatická a detekována pouze při gynekologickém vyšetření. V přítomnosti velkých cyst se mohou objevit bolesti v dolní části břicha, potíže s močením. Děložní krvácení je běžné a existuje riziko prasknutí cysty.
 6. Dysfunkční děložní krvácení. Dlouhá zpoždění v menstruaci až 1,5-6 měsíců jsou nahrazena silným prodlouženým krvácením se sraženinami po dobu jednoho týdne nebo déle. Taková selhání nevyhnutelně vedou k rozvoji anémie..

Pokud jsou hladiny progesteronu ve folikulární fázi zvýšené

V tomto případě mohou vzniknout vážné problémy s koncepcí. Jeho nadměrné množství prodlužuje dobu menstruačního cyklu, potlačuje ovulaci nebo brání uvolnění vajíčka. Překročení normy o 5-6krát vede k nepřítomnosti menstruace po několik měsíců. Kromě výsledků analýzy může patologie naznačovat zvýšené pocení, přítomnost akné a zvýšení hladiny cukru v krvi..

Vysoký progesteron může být způsoben nedostatečnou absorpcí hormonu tkáněmi, některými onemocněními močového systému, maligními nádory vaječníků nebo nadledvin..

Během menopauzy dochází k postupnému vymírání práce vaječníků a nadledvin. V souladu s tím dochází ke změnám v hormonálním pozadí. Pokles indikátorů je častěji pozorován. Vysoká míra menopauzy je také patologie, která vyžaduje korekci. Rychlost hormonální koncentrace během menopauzy je 0,64 nmol / l.

Příznaky patologického stavu

Následující příznaky naznačují, že progesteron je vyšší než obvykle:

 • nízký krevní tlak;
 • narušení menstruačního cyklu, časté zpoždění následované silným bolestivým krvácením;
 • výskyt akné na obličeji, ramenou a zádech v dospělosti;
 • zhrubnutí mléčných žláz, bolest a nepohodlí s tlakem;
 • přibývání na váze;
 • zhoršení vlasů a nehtů;
 • poruchy v práci gastrointestinálního traktu: zvýšená tvorba plynu, zácpa, nadýmání, pálení žáhy;
 • otok dolních končetin;
 • chronická únava bez zvýšení fyzického a intelektuálního stresu;
 • depresivní stav, převaha depresivní nálady, apatie, podrážděnost a náladovost.

Obsah progesteronu během těhotenství

Během těhotenství dochází k přirozenému zvýšení koncentrace hormonu. Je nezbytný pro normální fungování genitálií a vytváření úspěšných podmínek pro vývoj a růst plodu. Nedostatek progesteronu je plný abnormalit plodu a potratu.

Přebytek progesteronu se během těhotenství vyskytuje mnohem méně často. Tento stav naznačuje porušení ledvin a nadledvin, nedostatečný vývoj placenty. Je třeba poznamenat, že zvýšená hladina hormonu může být u vícečetných těhotenství. Překročení normy vede k tomu, že žena má bolesti hlavy, nevolnost, pálení žáhy, zácpu, únavu.

Progesteron má následující funkce:

 • připravuje dělohu na budoucí růst plodu zesílením jejích stěn;
 • ovlivňuje imunitní systém a brání odmítnutí plodu;
 • uvolňuje svaly zažívacího traktu, aby lépe asimiloval živiny;
 • připravuje mléčné žlázy na budoucí laktaci.

Někdy je významné zvýšení hormonu zaznamenáno již v raných fázích těhotenství. Je to zpravidla jeden z prvních příznaků, že žena nosí dvojčata..

Je možné otěhotnět se zvýšeným progesteronem?

Přebytek hormonu vytváří nepříznivé podmínky pro početí. Způsobuje předčasný růst endometria, v důsledku čehož se oplodněné vajíčko nemůže uchytit na stěnách dělohy a zemře. Zvýšení hladiny hormonu ve folikulární fázi potlačuje ovulaci a nemůže dojít k těhotenství. Toto narušení hormonálního pozadí však lze úspěšně napravit, o čemž bude pojednáno níže..

Přečtěte si více o tom, jak se progesteron chová během těhotenství, v našem předchozím článku, na odkazu.

Analýza koncentrace hormonu

Tato analýza je předepsána pro:

 • selhání v menstruačním cyklu;
 • problémy s koncepcí (při absenci těhotenství po dobu jednoho roku bez použití antikoncepce);
 • nefunkční děložní krvácení;
 • anamnéza vícečetných těhotenství vedoucích k potratům s příznaky naznačujícími nedostatek progesteronu;
 • před IVF.

Protože hladina hormonu není konstantní, je pro test důležitý den menstruačního cyklu. Zpravidla se ženě doporučuje darovat krev v luteální fázi, 22. - 23. den cyklu. Údaje získané během tohoto období jsou nejspolehlivější a nejinformativnější..

Několik dní před testem musíte přestat kouřit, pít silný čaj a kávu a alkoholické nápoje. Je také nežádoucí užívat jakékoli léky, které mohou narušit spolehlivost výsledků. Pokud není možné léčbu zrušit, musíte o tom informovat lékaře.

Těhotným ženám je často předepisována analýza progesteronu ve druhé polovině těhotenství, aby se zjistil stav placenty. Vysoké hodnoty hormonu budou zaznamenány během těhotenství po porodu, kdy placenta „stárne“.

Analýza je předepsána ráno, musíte darovat krev na prázdný žaludek. Po posledním jídle by mělo uplynout nejméně osm hodin. Pitná voda je povolena. Výsledky budou připraveny následující den.

Léčba zvýšeným progesteronem

Ke snížení koncentrace hormonu používají lékovou terapii, tradiční medicínu, dodržují speciální dietu. Ošetření provádí endokrinolog.

V moderní farmakologii existuje mnoho léků, které inhibují produkci progesteronu. Pokud se pacientka rozhodne je použít, měla by si být jistá, že není těhotná, a poradit se s lékařem o vhodnosti takové léčby. Pokud jsou tyto léky nesprávně užívány a předávkovány, mají tendenci způsobovat závažné nežádoucí účinky. Nejúčinnější jsou následující nástroje.

 • Klomifen

Předepsáno pro děložní krvácení nebo při absenci menstruace, léčba syndromu polycystických vaječníků, ke stimulaci ovulace. Tablety se užívají počínaje 5. dnem cyklu po dobu následujících pěti dnů. Pokud žena nemá menstruaci, začněte užívat lék každý den..

Klomifen je silná droga, proto je obzvláště důležité dodržovat správné dávkování. V případě porušení pravidel přijetí jsou možné důsledky: nespavost, přírůstek hmotnosti, pocit tíhy v dolní části břicha, návaly horka, kopřivka, těžké menstruace.

 • Mifepriston

Tento lék je předepsán hlavně pro časné lékařské potraty. Jeho působení blokuje produkci a aktivní aktivitu hormonu, čímž postupně snižuje jeho nadměrnou koncentraci v těle.

Posttermní těhotenství je často vyvoláno nadbytkem progesteronu. V tomto případě je Mifepriston předepsán ke stimulaci přirozeného porodu. Ale takové jmenování je oprávněné, pouze pokud neexistují žádné překážky přirozeného porodu (velký plod, hrozba prasknutí dělohy, pozdní toxikóza, úzká pánev ženy při porodu). V těchto případech je ženě proveden císařský řez..

 • Tamoxifen

Antiestrogenní lék zaměřený na inhibici vývoje nádorů v těle. Poskytuje pozitivní výsledek při snižování hladiny progesteronu. Příjem léku se provádí pouze pod přísným dohledem lékaře, protože jeho dlouhodobé užívání může způsobit takové následky jako návaly horka, rozmazané vidění a zvýšené riziko vzniku krevních sraženin. Během léčby je nutné udržovat pod kontrolou ukazatele krevního tlaku, hladinu cholesterolu a vápníku v krvi, funkci jater.

Syntetické analogy progesteronu mají terapeutický účinek. Zavedení umělého hormonu v malém množství inhibuje syntézu jeho vlastní účinné látky.

Tradiční medicína

Léková terapie je indikována, když jsou hladiny hormonů výrazně vyšší než obvykle. S krátkým a malým nárůstem je stav korigován pomocí tradiční medicíny.

Následující nálevy a odvary se osvědčily:

 1. Ze semen mrkve. Lžička semen je rozdrcena, nalita do 0,5 litru vroucí vody a vyluhována po dobu 24 hodin na tmavém a chladném místě. Výsledná infuze se vypije v polovině sklenice 2-3krát denně.
 2. Ze směsi jeřábových květů a listů máty. Vezměte lžíci každé ze složek, směs zalijte sklenicí vroucí vody a inkubujte ve vodní lázni po dobu 30 minut. Užívejte třikrát denně.
 3. Z dělohy boraxu. Pro vývar jsou potřebné stonky rostliny. Jsou sušeny, drceny, nality malým množstvím vroucí vody a udržovány ve vodní lázni po dobu čtvrt hodiny. Směs se nechá vychladnout, poté se filtruje a přidá se další vařená voda. Vezměte 4-5 lžící ráno a večer.
 4. Z karafiátů. Sušené květiny se nalijí vroucí vodou, trvají na vodní lázni po dobu 20-30 minut, filtrují se a pijí se 4-5krát denně na lžíci.

Doba trvání léčby lidovými léky je obvykle dva týdny. Při absenci pozitivní dynamiky nebo v případě nežádoucích účinků musíte informovat ošetřujícího lékaře.

Správná výživa a životní styl

Nejšetrnějším a nejdostupnějším způsobem úpravy hormonálních hladin je správná výživa. O účinnosti stravy lze hovořit, pouze pokud ji podpoří pravidelný příjem předepsaných léků.

Doporučená jídla a jídla:

 • fermentované mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku (kefír, fermentované pečené mléko, přírodní jogurt bez přísad, nízkotučný tvaroh);
 • libové maso (telecí, krůtí);
 • sezónní zelenina a ovoce;
 • ovesné vločky, pohanka, proso kaše;
 • nízkotučné mořské ryby;
 • zelenina (petržel, kopr, bazalka, oregano);
 • lněný, olivový nebo sezamový olej;
 • zelený čaj nebo čaj s mátou, přírodní džusy, ovocné nápoje.

Nízký obsah tuku v potravinách, které jíte, je klíčem k úspěchu ve stravě. Faktem je, že progesteron je dokonale rozložen na tuky. Jíst potraviny s vysokým obsahem tuku, člověk pomůže zvýšit obsah hormonu.

Z jídelního lístku by měly být vyloučeny mastné, kořeněné a uzené výrobky, včetně másla, mastných sýrů, masových a rybích paštik, pečiva, cukrovinek a různých cukrářských výrobků se smetanou. Měli byste minimalizovat použití produktů, jako jsou ořechy, slunečnicová a dýňová semínka, luštěniny (hrách, čočka, cizrna). Silné čaje, káva, výrobky rychlého občerstvení jsou ze stravy vyloučeny.

S hormonální nerovnováhou byste se v žádném případě neměli sami léčit a diagnostikovat. Všechny hormonální léky, dokonce i nové generace, mají řadu kontraindikací a při nekontrolovatelném užívání mohou mít pro tělo vážné následky, například tvorbu krevních sraženin. Pouze lékař má právo předepisovat léky a určovat jejich dávkování a délku léčby. Nebezpečný je zejména nesprávný příjem hormonálních látek během těhotenství..

Pokud pocítíte bolest, krvácení, menstruační nepravidelnosti, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Cvičení by mělo být omezeno na přítomnost ovariálních cyst nebo jiných benigních genitálních mas. Před plánováním těhotenství je vhodné podstoupit kompletní lékařské vyšetření k identifikaci možných patologických stavů, včetně hormonálního systému.

Zvýšené hladiny progesteronu přinášejí do života ženy spoustu nepříjemností. Ale tato patologie není verdikt. Pozorování zkušeného lékaře a dodržování všech doporučení v kombinaci se správnou stravou a zdravým životním stylem normalizuje hormonální rovnováhu, eliminuje nepříjemné příznaky onemocnění a splní ženský sen stát se šťastnou matkou.

Zvýšený progesteron u žen: příčiny, příznaky, léčba

Progesteron je jedním z nejdůležitějších progestogenních hormonů v těle, který je zodpovědný hlavně za stav reprodukčního systému..

U mužů je malé množství progesteronu syntetizováno kůrou nadledvin a testikulární tkání. Hraje roli předchůdce jiných hormonů, včetně kortizolu a testosteronu. V ženském těle je progesteron produkován nadledvinami a vaječníky a během těhotenství tuto funkci plní také placenta. Hladina hormonu v těle závisí na fázi menstruačního cyklu a věku ženy..

Příčiny zvýšeného progesteronu

Zvýšený progesteron se vyskytuje ve druhé fázi menstruačního cyklu nebo během těhotenství. V ostatních případech je změna množství hormonu patologická a může způsobit novotvary v pánevní oblasti.

Menstruační cyklus a těhotenství

Hladinu progesteronu ovlivňuje menstruační cyklus, a to vývoj a regrese žlutého tělíska. Jeho minimální množství v těle ženy je pozorováno ve folikulární fázi. Před ovulací hladina stoupá a během luteální fáze se nemění.

Pokud došlo k početí, pak až do šestnáctého týdne těhotenství hormon pokračuje v produkci žlutého tělíska. A pak tyto funkce přebírá placenta..

Hladina hormonu během těhotenství závisí na mnoha faktorech a množství se mění téměř každý týden. Vrchol je pozorován v devátém měsíci. Před nástupem porodu jeho hladina prudce klesá. Sekrece progesteronu odpovídá hmotnosti placenty.

Dysfunkce kůry nadledvin

Adrenogenitální syndrom je vrozená patologie, která se dědí. U tohoto onemocnění je narušena syntéza hormonů v nadledvinách. Nejběžnější příčinou změn je mutace genu P450c21, který je zděděn od obou rodičů. Výsledkem je, že nadledviny produkují nadměrné množství pohlavních hormonů. Současně se snižuje hladina aldosteronu a kortizolu v těle.

Narušení gastrointestinálního traktu je považováno za jeden ze znaků zvýšeného progesteronu. Zácpa se střídá s průjmem, nadýmání je běžné.

Existuje několik forem onemocnění:

 1. Virilia Zjistí se ihned po narození. Dívky s touto formou onemocnění mají falešný hermafroditismus. Navíc se struktura dělohy a vaječníků významně neliší od normy. Klitoris u těchto dětí je velmi vyvinutý a připomíná mužský pohlavní orgán. Když dívka dosáhne puberty, nezačne menstruovat bez zvláštního zacházení. V budoucnu lze diagnostikovat neplodnost.
 2. Ztráta soli. Kromě známek virilové formy je narušena rovnováha elektrolytů dítěte, což vede k nezkrotnému zvracení a dehydrataci. Nedostatek správné léčby je fatální.
 3. Neklasické. Tato forma onemocnění je detekována po pubertě. Ženy mají akné a nadměrný růst vlasů. Toto onemocnění je charakterizováno nepravidelným menstruačním cyklem (například jednou za šest měsíců). Existuje vysoká pravděpodobnost vzniku neplodnosti.

Novotvary

Zvýšený progesteron u žen může být způsoben benigními nebo maligními nádory vaječníků, nadledvin nebo mozku. Tyto zahrnují:

 • glukokortikosterom;
 • kortikoestrom;
 • aldosterom.

Zvýšený progesteron u žen lze také pozorovat, když se objeví cysta žlutého tělíska. Vzniká po uvolnění vajíčka z folikulu. Žluté tělísko vaječníku je zodpovědné za produkci hormonu. Pokud nedojde k těhotenství, vyřeší se, ale v některých případech se naplní krví a tekutinou, což vede k tvorbě luteální cysty.

Bublinový drift

Zvýšený progesteron lze pozorovat při cystickém driftu. Jedná se o patologii vajíčka, při které choriové klky degenerují do váčků naplněných tekutinou a jejich epitel roste. Důvodem je absence matčiných chromozomů v embryu a přítomnost dvojité sady otcových chromozomů. Patologie nastává, pokud dvě spermie najednou oplodní vajíčko, nebo pokud nemá jádro.

Příznaky

Hlavní příznaky zvýšeného progesteronu u žen jsou:

 • únava i po spánku;
 • letargie a únava při absenci fyzické aktivity;
 • snížení krevního tlaku;
 • časté bolesti hlavy a záchvaty migrény;
 • závrať;
 • akné na pokožce obličeje a trupu;
 • pocení;
 • mastná seborrhea;
 • bolest v mléčných žlázách;
 • překrvení mléčných žláz;
 • bolesti dolní části břicha;
 • porušení menstruačního cyklu.

Na straně nervového systému jsou příznaky zvýšeného progesteronu deprese, časté záchvaty paniky, neurózy. Ženy mohou mít problémy s pamětí a koncentrací.

Narušení gastrointestinálního traktu je považováno za jeden ze znaků zvýšeného progesteronu. Zácpa se střídá s průjmem, často se pozoruje plynatost. Ženská chuť k jídlu se zvyšuje a existuje chuť na jídlo bohaté na sacharidy. Tělo je používá jako energii a rychle se ukládají jako tuk, ze kterého se získává nadváha..

Pod vlivem progesteronu tělo extrahuje maximální množství živin. Pohyb jídla se zpomaluje, dochází k nadýmání, pocitu přeplněnosti a zácpy. Na pozadí dysfunkce žlučníku se v něm mohou tvořit kameny.

Se zvýšeným progesteronem jsou ženám nejčastěji předepisovány orální antikoncepce. Zvyšují estrogen a snižují hladinu progestinu.

Pokud je příčinou zvýšeného progesteronu cystický drift, má žena příznaky jako:

 • těžká toxikóza (nezvratné zvracení, které vede k dehydrataci);
 • otok;
 • zvýšený krevní tlak;
 • opakované krvácení;
 • přítomnost charakteristických bublin ve výboji;
 • příznaky akutního břicha (spojené s klíčením klků do myometria a serózní membrány dělohy).

Hormonální funkce

V těle ženy je progesteron zodpovědný za následující funkce:

 • ovlivňuje vývoj pánevních orgánů;
 • snižuje viskozitu krve;
 • normalizuje hladinu cukru v krvi;
 • reguluje metabolismus lipidů;
 • ovlivňuje vývoj kanálků mléčných žláz;
 • zabraňuje vzniku cyst ve vláknitých žlázách;
 • normalizuje krevní tlak;
 • připravuje endometrium pro implantaci oplodněného vajíčka;
 • snižuje propustnost cervikálního spojení a brání vstupu spermií;
 • udržuje děložní čípek v dobré kondici;
 • blokuje vývoj folikulů ve vaječnících;
 • snižuje schopnost hladkých svalů dělohy stahovat se;
 • zahajuje proces produkce mléka po porodu.

Test na progesteron

Pokud příznaky naznačují zvýšený progesteron, je třeba určit jeho hladinu. K tomu je přiřazena speciální analýza. Načasování závisí na menstruačním cyklu nebo trimestru těhotenství, takže přesné datum je dohodnuto s lékařem.

Krev pro analýzu by měla být odebrána na prázdný žaludek ráno. Před tím, po dobu 8 hodin, byste měli přestat jíst jídlo, čaj a kávu. Den před studií jsou z jídelníčku vyloučeny alkoholické nápoje a tučné pokrmy.

Míra progesteronu u žen v reprodukčním věku je:

 • folikulární fáze: 0,15 až 1,4 ng / ml;
 • luteální fáze: 3,34 až 25,6 ng / ml.

Během těhotenství hladiny hormonů trvale stoupají. V prvním trimestru se hodnota může pohybovat od 11,2 do 90 ng / ml, ve druhém a třetím - 25,6–89,4, respektive 48,4–422 ng / ml.

Při užívání perorálních kontraceptiv je rychlost hormonů v rozmezí od 0,34 do 0,92 ng / ml. Během menopauzy by množství progesteronu nemělo překročit 0,73 ng / ml. Skutečnost, že je progesteron ve folikulární fázi zvýšený, je normální variantou.

Indikace pro test na progesteron jsou:

 • menstruační nepravidelnosti a nedostatek menstruace u žen v reprodukčním věku;
 • podezření na nádory nadledvin;
 • porušení činnosti žlutého tělíska;
 • neplodnost;
 • podezření na novotvary v pánevní oblasti;
 • hodnocení perorální antikoncepční terapie;
 • podezření na mimoděložní těhotenství;
 • hrozba potratu v časném těhotenství.

Léčba

Se zvýšeným progesteronem jsou ženám nejčastěji předepisovány orální antikoncepce. Zvyšují estrogen a snižují hladinu progestinu. V závislosti na dávce se dělí na mikrodávky, nízké dávky a vysoké dávky.

Po analýze by měl výběr léku provést ošetřující lékař. Léčebný režim závisí na příčině zvýšení hladin progestinu.

Když je detekována cysta žlutého tělíska, lze zvolit očekávanou taktiku. Pokud se novotvar nerozpustí do určité doby, použijí se protizánětlivé léky, biostimulanty a vitamíny.

Pokud jsou zvýšené hladiny progestinu výsledkem benigního nebo maligního růstu, může být zapotřebí chirurgický zákrok a chemoterapie.

Zvýšený progesteron u žen může být způsoben benigními nebo maligními nádory vaječníků, nadledvin nebo mozku.

Při dysfunkci kůry nadledvin je léčba předepsána, pokud mají ženy závažné kosmetické vady ve formě akné nebo hirzutismu. Nejčastěji používané kortikosteroidy a perorální antikoncepce.

Kromě léčby drogami musí žena se zvýšeným progesteronem vést zdravý životní styl. Musíte jíst správně, minimalizovat použití rychlých sacharidů, tučných a smažených potravin. Strava by měla obsahovat libové maso, mořské plody, obiloviny, ovoce a zeleninu. Dieta může napravit mírné zvýšení hladin progestinu.

Je třeba se vyvarovat silné fyzické námahy. Současně se doporučuje popřát si každodenní cvičení a chodit na čerstvý vzduch. Rovněž je podporováno opuštění špatných návyků..

Hlavní léčbu můžete doplnit recepty na bylinné léky. Normalizovat hladinu hormonu je možné pomocí odvarů a nálevů připravených na základě arónie, máty peprné nebo semen divoké mrkve. V případě akné se doporučují odvar z heřmánku, měsíčku, šalvěje nebo hřebíčku. Používají se jako pleťové vody, obklady nebo krémy..

Účinky

Pokud je hladina progesteronu v ženském těle zvýšena po dlouhou dobu, může to mít následující důsledky:

 • neplodnost;
 • obezita;
 • výskyt nádorů v pánevní oblasti;
 • onemocnění nadledvin.

Progesteron hraje v ženském těle důležitou roli. Je to on, kdo je zodpovědný za práci reprodukčního systému. Pokud máte podezření, že je hladina progestinů zvýšena, měli byste se poradit s gynekologem nebo endokrinologem.

17-OH progesteron je u ženy zvýšený

Když se při kontrole hormonálního pozadí zjistí zvýšení 17 OH progesteronu, vyvolává to znepokojení, zejména u těhotných žen. Těm, kteří nemohou počat dítě, je také předepsána tato studie. Co je 17 OH progesteron a jak jej vrátit do normálu?

Co je to?

Steroidní hormony se v těle syntetizují z žlučových kyselin. Jejich syntéza je řetězcem chemických transformací se složitou regulací. Ženy pravděpodobně znají takový pohlavní hormon jako progesteron. Jeho účinek na reprodukční systém je jedním z mechanismů přispívajících k přípravě na početí a zachování těhotenství. Progesteron se produkuje ve vaječnících a během těhotenství a v placentě.

Metabolismus progesteronu se vyskytuje ve vaječnících a kůře nadledvin, během těhotenství a v placentě. Když je hydroxylován, to znamená, že skupina OH je připojena k 17. atomu uhlíku, je vytvořen 17 ° progesteron nebo hydroxyprogesteron (17 OP). Jedná se o hormonální látku, která se řadou chemických reakcí přeměňuje na kortizol, testosteron nebo estradiol.

Za normálních okolností dochází ke zvýšení syntézy kortizolu z hydroxyprogesteronu ve stresových situacích, kdy se objeví pocit strachu. Jeho rolí je připravit tělo na „odrazení útoku“.

Kortizol - stresový hormon, který se tvoří během metabolismu 17 OP, způsobuje zvýšení krevního tlaku, průtok krve do srdce a svalů, uvolnění velkého množství energie v důsledku nasycení krve glukózou.

Změna množství hydroxyprogesteronu ve folikulární fázi menstruačního cyklu naznačuje narušení produkce dalších hormonů (progesteron, kortizol, testosteron). Tento indikátor se používá k detekci hormonálních poruch, k objasnění diagnózy.

Za tímto účelem je hladina látky v krvi stanovena ve folikulární fázi u žen a kdykoli u mužů. Porovnáním indikátorů s normou určují přítomnost změn v hormonálním pozadí.

Ke zvýšení koncentrace hydroxyprogesteronu dochází se zvýšením jeho produkce z progesteronu nebo snížením tvorby kortizolu. Rychlost syntézy pohlavních hormonů (androgenů) navíc obvykle zůstává stejná.

Takové porušení hormonálního pozadí způsobuje neplodnost u žen, a pokud dojde k početí, je možný vývoj zmrazeného těhotenství, potratu a placentární nedostatečnosti. Kromě toho může ovlivnit gestační proces a způsobit patologie plodu..

To je způsobeno skutečností, že pokud je zvýšen progesteron 17 OH, dochází k narušení hormonálního pozadí v těle, nejčastěji vyjádřenému porušením poměru pohlavních hormonů a hyperandrogenismem. Hyperandrogenismus je nadměrná tvorba androgenů (mužských pohlavních hormonů). Tento stav ovlivňuje zrání oocytů ve folikulární fázi a udržování těhotenství..

Normy v různých obdobích života

U novorozence, v prvních dnech života, 17 hodin, se progesteron obvykle zvyšuje. To je zvláště patrné u předčasně narozených dětí. Pak během 5-7 dnů klesá a zůstává nízká až do puberty. Během formování sexuálních charakteristik je pozorováno zvýšení hladiny hormonu v krvi.

V reprodukčním věku u mužů je množství 17 OP v krvi 1,55–6,4 nmol / l a ukazatele v různých laboratořích se mohou lišit. Obvykle se při provádění analýz spolu s výsledkem uvádějí referenční hodnoty (normální hodnoty) pro srovnání.

U žen s nástupem menstruace je pozorována cyklická změna hydroxyprogesteronu, což odpovídá hladině adrenokortikotropního hormonu (ACTH), který je zodpovědný za syntézu kortizolu. Normální hodnoty v nmol / L během celého cyklu jsou:

 • folikulární fáze - 1,25–8,3;
 • ve fázi ovulace - 0,9-4,3;
 • luteální fáze - 0,85-8,6.

Normálně by 17 OH progesteron ve folikulární fázi měl mít nízké hodnoty. Před ovulací mírně stoupá. Vrchol vzestupu odpovídá maximální hladině luteotropního hormonu v krvi. Poté se ukazatele sníží na určitou úroveň. Zůstávají tak až do konce menstruačního cyklu, pokud nedošlo k početí..

V případě oplodnění a implantace vajíčka se v důsledku fungování žlutého tělíska zvyšuje množství hydroxyprogesteronu. K jeho nárůstu dochází během těhotenství a pohybuje se od 3,35 do 33,5 nmol / l. Před porodem je pozorován opakovaný pokles hormonálně aktivní látky.

Tabulka ukazuje normální hodnoty 17 OD v ng / ml.

To znamená, že hydroxyprogesteron se ve folikulární fázi postupně zvyšuje, poté jeho hladina zůstává stabilní až do nástupu menstruace..

Jak se nechat otestovat

Zkontrolujte 17 prog progesteron jak při potížích, při výskytu určitých příznaků, tak pro profylaktické účely nebo při podezření na některá onemocnění.

Pro účely analýzy jsou uvedeny tyto údaje:

 • hirsutismus;
 • akné;
 • intermenstruační krvácení;
 • amenorea, jiné menstruační nepravidelnosti;
 • bolestivost mléčných žláz;
 • neplodnost;
 • potrat;
 • podezření na adrenokortikální syndrom, vrozená dysfunkce;
 • nádory vaječníků, nadledvin.

Vzhledem k tomu, že se hladina hydroxyprogesteronu mění po celý den - zvyšuje se za úsvitu a večer klesá, poté se krev odebírá k analýze až do 10 hodin ráno, na prázdný žaludek. Je důležité vyhnout se stresu, nervovému a fyzickému namáhání v předvečer a v den vyšetření, protože to může vést k falešně pozitivnímu výsledku.

Muži mohou být vyšetřováni každý den. Ženy by měly být testovány na 17 na progesteron ve folikulární fázi menstruačního cyklu 3-5. Den. Můžete zkontrolovat koncentraci hydroxyprogesteronu v luteální fázi spolu s dalšími hormony, protože existují speciální tabulky s průměrnými údaji, které určují rychlost v kterýkoli den cyklu. Pokud však žena otěhotní a ještě o tom neví, pak se indikace budou lišit, protože během těhotenství roste 17 OP. Proto je lepší provést test v první fázi nebo zajistit, aby nedošlo k těhotenství..

Pokud je hydroxyprogesteron zvýšený, možná budete muset zkontrolovat další hormony (progesteron, DHEA, testosteron), podstoupit instrumentální vyšetření (ultrazvuk, CT, MRI).

Důvody pro zvýšení

Pokud je 17 OH progesteron zvýšen ve folikulární fázi, může to znamenat různé patologické stavy, proto je nutné rozluštit analýzu s přihlédnutím nejen k pacientovým stížnostem a anamnéze, ale také k indikátorům jiných hormonů. Nejčastěji se hydroxyprogesteron zvyšuje s následujícími patologiemi:

Vrozená dysfunkce kůry nadledvin

Vyskytuje se kvůli nedostatku enzymů podílejících se na syntéze kortizolu. Nyní byly popsány případy nedostatku 7 různých enzymů, ale nejčastějšími nedostatky jsou 21-hydroxyláza a 11-beta-hydroxyláza. Příčinou patologie je genetická mutace. Nedostatek enzymu vede ke snížení kortizolu v krvi a prostřednictvím zpětné vazby ke zvýšené produkci ACTH, který stimuluje produkci hydroxyprogesteronu a jeho akumulaci v těle. Současně pokračuje produkce androgenu, což vede k hyperandrogenismu. Existují známky virilizace, akné, hirsutismu - růst vlasů, alopecie - ztráta, křehkost, řídkost vlasů na hlavě. K objasnění diagnózy se stanoví hormonální hladiny, provádějí se zátěžové testy na 17 OH progesteron, genetické studie.

Syndrom polycystických vaječníků

Onemocnění spojené s metabolickými poruchami v důsledku nestability endokrinního systému. U pacientů dochází ke změně poměru FSH a LH, zvýšené sekreci testosteronu, inzulínu. Ve vaječnících nedochází k ovulaci, folikuly se přeměňují na četné cystické útvary, které podporují zánětlivý proces a způsobují ztvrdnutí membrány. To jsou charakteristické znaky patologie, které jsou detekovány na ultrazvuku.

Itsenko-Cushingův syndrom

Skupina onemocnění, při nichž dlouhodobě působí glukokortikoidy na tělo. Patologie je způsobena zvýšenou produkcí AHTC, která může způsobit zvýšení 17 OP v krvi.

Nádory

Nádory nadledvin, vaječníků, cysty produkující hormony. Vedou také k hormonální nerovnováze prostřednictvím zpětné vazby..

Hypotalamický syndrom

Vyskytuje se v důsledku traumatu hypotalamu, psychogenních poruch, během restrukturalizace těla během těhotenství. Může způsobit rozvoj Itenko-Cushingovy choroby.

Užívání progesteronových léků

To je relevantní pro ženy s neplodností, u nichž se projevuje chování IVF.

Mohou existovat i jiné důvody pro zvýšení hydroxyprogesteronu, proto by měl být pacient při výběru způsobu léčby pečlivě vyšetřen, aby stanovil přesnou diagnózu.

Komplikace

Když stoupne 17 OH progesteron, jednou z hlavních komplikací tohoto stavu je neplodnost. Navíc i používání technologií asistované reprodukce může být zbytečné, protože dochází k předčasnému ukončení těhotenství (potrat, blednutí). Často se jedná o časné potraty nebo zmrazené těhotenství, které se stávají výzvou žen k vyšetření. A když se zjistí, že 17 OP ve folikulární fázi je zvýšeno, začnou hledat příčinu patologie, aby provedli vhodnou léčbu.

Vysoká hladina tohoto hormonu může také ovlivnit další systémy v těle. Například způsobuje přetížení kardiovaskulárního systému a pokud problém není včas odstraněn, zvyšuje se riziko vzniku infarktu myokardu.

Kvůli účinku látky na mozkovou tkáň, zejména na hypotalamus, si pacienti často všimnou poruchy paměti, zapomnění. Dlouhodobá expozice může vést k narušení mozkové činnosti, vzniku duševních poruch, protože hormon ovlivňuje receptory odpovědné za chuťové vjemy, radost, potěšení. Pacienti mají změny nálady, objevuje se deprese.

Při užívání léků obsahujících progesteron (Utrozhestan, Proginorm atd.) Musíte být velmi opatrní. Používají se při léčbě neplodnosti, IVF. Dávkování by mělo být přísně dodržováno, protože nadměrný obsah progesteronu v krvi má imunosupresivní účinek. Pokud je pro implantaci embrya nutné snížit imunitu ženy, aby tělo neodmítlo vajíčko jako cizí prostředek, pak nadměrný obsah hydroxyprogesteronu vede k bezbrannosti proti infekcím.

Je-li léčba nutná

I když se zjistí, že 17 OH progesteron je zvýšený, léčba není vždy nutná. Pokud je provedena pouze jedna analýza, ve folikulární fázi může být zvýšená koncentrace hydroxyprogesteronu spojena s následujícími situacemi:

 • Reagencie používané v laboratoři jsou citlivější, proto je třeba porovnávat indikátory s referenčními hodnotami, nikoli s tabulkou norem, které jsou obvykle uvedeny vedle výsledku.
 • Před provedením analýzy byl pacient nervózní a strach způsobil zvýšení sekrece kortizolu a 17 OP.
 • Subjekt užívá progesteronové léky.

V takových případech byste se neměli bát, měli byste analýzu provést znovu a řádně se na ni připravit. Pokud je krev darována v luteální fázi, může vysoká koncentrace znamenat, že je žena těhotná, což je třeba objasnit. Během těhotenství je obtížnější určit, zda je zvýšen 17 OH progesteron, proto se léčba provádí pouze tehdy, pokud jeho hodnoty překročí normu 2-3krát.

Pokud byla léčba předepsána pro neplodnost, ženy se často zajímají o to, zda by měla pokračovat po těhotenství. V takové situaci se lékař řídí mírou nárůstu ukazatelů a pohlaví dítěte. Protože vysoký hydroxyprogesteron u vrozené hyperplazie nadledvin způsobuje virilizaci, měla by se také zkontrolovat hladina dehydroepiandrosteronsulfátu (DHEA-S). A pokud je vysoká, léčba je předepisována pouze s vysokou mírou u těhotných žen, které nesou plod ženy, aby se zabránilo virilizaci a hermafroditismu.

Jak snížit

Před zahájením léčby by měla být stanovena příčina patologického stavu. To může vyžadovat další klinické studie hladiny progesteronu, testosteronu a dalších hormonů. Provádějí také speciální zátěžové testy k detekci vrozené adrenokortikální nedostatečnosti, ultrazvukové diagnostiky, výpočtů, zobrazování magnetickou rezonancí. Po stanovení konečné diagnózy je vypracován plán léčby.

Snížený progesteron u PCOS a nádorů

Neplodnost na pozadí PCOS vyžaduje komplexní terapii. K tomu jsou předepsány kombinované orální antikoncepce (COC), které upravují menstruační cyklus a hladinu hydroxyprogesteronu. Pokud po korekci nedojde k těhotenství, použijí se jiné způsoby léčby - stimulace ovulace nebo chirurgická léčba s disekcí sklerotizované ovariální membrány.

Taktika léčby cyst produkujících hormony, nádorů vaječníků nebo novotvarů nadledvin je obvykle funkční. Patologické ložisko je odstraněno chirurgicky. U cysty žlutého tělíska je v některých případech možná konzervativní léčba COC. Teprve poté plánují otěhotnět.

Snížený hormon s dysfunkcí nadledvin

Vrozená dysfunkce nadledvin je léčena glukokortikoidy. Léčivý přípravek, dávkování a doba podávání vybírá lékař. Obvykle jsou předepsány tablety dexamethasonu nebo methylprednisolonu. Dávka léčiva je rozdělena na 2-3 dávky denně. Terapie se provádí až do poklesu 17 OH progesteronu, poté se postupně snižuje dávka léku a plánuje se těhotenství.

Během těhotenství je těhotná žena pod dohledem lékaře. Rozhodnutí pokračovat v léčbě během těhotenství se přijímá případ od případu. Pokud hladina hydroxyprogesteronu zůstává vysoká a překročí normu 2–3krát, je znovu předepsána hormonální léčba, zejména pokud je potvrzen plod ženy. V závažných případech může být droga vyžadována po celý život.

Léčba Itenko-Cushingova syndromu

Může být také léčena konzervativně (hormonální terapie) a operativně. Například u nádorů hypofýzy je možné ozařování postižené oblasti nebo odstranění formace.

Vzhledem k tomu, že se hormonální léky používají ke snížení hladiny 17 OP, měl by lékař předepsat a sledovat léčbu. Je nemožné upravit hormonální pozadí jinými způsoby, ale lze je použít jako další faktor.

Výživa se zvýšeným progesteronem

Z prostředků tradiční medicíny se používají infuze jeřábových květů, karafiátů (květiny, pupeny), mrkvových semen, stonku horské dělohy a dalších. Můžete je však vzít až po konzultaci s lékařem..

Správná dietní výživa může také urychlit léčbu. Strava pro takovou patologii by měla zahrnovat minimální množství proteinových produktů a měla by být nasycena zeleninou a ovocem. Užitečné jsou pokrmy z mrkve, brambor, řepy, cibule, luštěnin. Je také nutné nasytit tělo vitamínem C, který je bohatý na citrusové plody, čerstvé bylinky, bobule rakytníku, maliny.

Zvýšení hladiny hydroxyprogesteronu naznačuje hormonální poruchy spojené s různými patologiemi, které vyžadují léčbu a korekci. Může to způsobit neplodnost a potrat. Léčba se vybírá v závislosti na příčině změny hormonálních hladin.

Jedním ze znaků poruchy reprodukčního systému je neobvyklý výtok před menstruací. Ženy proto potřebují vědět, zda jsou tyto změny normální a co naznačuje nástup patologického procesu.