Příčiny slabé menstruace fyziologické a patologické povahy

U ženy je diagnostikována hypomenorea, pokud během 1 menstruace ztratí méně než 50 ml krve. Tomuto stavu obvykle předchází oligomenorea - zkrácení doby menstruace ve dnech. Obvykle je doba menstruace od 3 do 7 dnů. Odchylky od tohoto období směrem nahoru nebo dolů jsou považovány za abnormální. Krvácení trvající 1–2 dny se nazývá oligomenorea..

Je důležité najít a eliminovat příčinu štíhlých období.

Na gynekologická onemocnění lze upozornit snížením množství výtoku nebo skromným obdobím (až o 50 ml). Tento stav nemusí vždy nastat v důsledku patologických procesů v těle. Může to být způsobeno fyziologickými faktory, jako je těhotenství, kojení. Je třeba podrobně zvážit hlavní příčiny hypomenorey a situace, kdy sporé období vyžaduje odbornou kontrolu..

Patologické příčiny

Zvažme hlavní důvody ovlivňující množství krve vylučované během menstruace, které vyžadují úpravu:

 1. Anorexie nebo přísné diety. Oslabené tělo šetří energii k udržení života. Z tohoto důvodu menstruace prakticky není pozorována nebo se projevuje slabým krvácením..
 2. Vrozené anomálie ve struktuře pohlavních orgánů. Rozvinuté systémy nemohou plně plnit své funkce.
 3. Chirurgické odstranění dělohy nebo její části.
 4. Potraty a gynekologické poruchy, které vyústily v kyretáž děložního epitelu. Po potratu se menstruační cyklus mění, což také ovlivňuje množství vylučované krve. Pokud po vyčištění dojde k řídkému výtoku s nepříjemným zápachem, znamená to vývoj sekundární infekce.
 5. Nedostatek cenných vitamínů a minerálů v těle. Avitaminóza negativně ovlivňuje hematopoetické procesy v těle.
 6. Patologie štítné žlázy. Orgán je zodpovědný za produkci estrogenů, které ovlivňují fungování genitálií. Hormonální poruchy inhibují zrání vajíček a jejich uvolňování z folikulu.
 7. Obezita. Tento stav je nebezpečný vývojem hormonálních poruch na pozadí zpomaleného metabolismu. Sliznice dělohy žen trpících nadváhou nemá čas natolik růst, aby byla menstruace normální.
 8. Pohlavní choroby Způsobte selhání cyklu a snížení množství uvolněné krve.
 9. Gynekologické poruchy - polypy v děloze, polycystický vaječník, endometrióza.
 10. Patologie nervového systému. Abnormální změny v hypofýze a hypotalamu ovlivňují množství produkovaných pohlavních hormonů.

Dobře koordinovaná práce dutého systému je negativně ovlivněna zaměstnáním v nebezpečné výrobě a nepříznivou environmentální situací.

Fyziologické příčiny sporých období

Po 40 letech může příznak naznačovat bezprostřední nástup amenorey - úplnou nepřítomnost menstruace. Hypomenorea jako přirozený proces lze pozorovat do 2 let u mladých dívek po menarché. Zástupci spravedlivého sexu ve stáří čelí podobným příznakům. Pokles množství vylučované sekrece v nich je spojen s postupným slábnutím funkcí vaječníků.

Fyziologická hypomenorea může být spojena s dědičnou predispozicí. Pokud měla matka nebo babička slabé krvácení, je pravděpodobné, že dívka bude mít stejný stav. V takovém případě bude mít žena v budoucnu veškeré šance na normální těhotenství..

Hnědý nízký výtok je hlavním příznakem nízkých období (hypomenorea)

Objem menstruačního krvácení se může po intenzivním cvičení měnit nahoru nebo dolů.

Příznaky hypomenorey

Štíhlá menstruace se objevuje včas, ale liší se od normálního krvácení barvou. V patologii se odstín výtoku mění od nažloutlé až hnědé. Na podložce zůstávají drobné skvrny od krve. Délka sporých období se pohybuje od několika hodin do 2 dnů.

Podmínku navíc doprovází:

 • nevolnost;
 • časté bolesti hlavy;
 • otok mléčných žláz;
 • neustálá bolest v dolní části zad;
 • problémy s defekací.

Tmavě červený výtok během menstruace se objevuje se zánětem vnitřních pohlavních orgánů. Tajemství má zároveň viskózní konzistenci a špatně voní. Infekční gynekologická onemocnění jsou doprovázena obecným zhoršením blahobytu ženy a vyžadují okamžitou návštěvu gynekologa.

Diagnostika

Štíhlá menstruace může naznačovat nejen genitální infekce, ale také tvorbu benigních nebo rakovinných těsnění v děloze a vaječnících. Doporučuje se podstoupit počáteční vyšetření u gynekologa ihned po skončení menstruace. Během návštěvy kliniky se lékař zeptá ženy na intenzitu krvácení, jeho trvání a výskyt chronických onemocnění v historii. K posouzení stavu reprodukčního systému používá gynekolog následující diagnostické metody:

 • nátěr na flóru (k identifikaci zánětlivých procesů v těle);
 • krevní test (k určení typu infekce v těle, pokud existuje);
 • kolposkopické vyšetření (umožňuje vidět polypy a další novotvary ve struktuře endometria);
 • transvaginální ultrazvuk.

Důvodem nedostatečných období po 40 letech je přístup k menopauze

Navíc bude žena odkázána na mammologa. Musí být každoročně vyšetřován. V případě podezření na rakovinu budou standardní diagnostická opatření doplněna počítačovou tomografií pánevních orgánů, krevními testy na hormony.

Raná stadia rakoviny dělohy mají podobné příznaky jako ovariální dysfunkce. Z tohoto důvodu je nutné kontaktovat gynekologa, když se objeví první známky porušení..

Včasná diagnostika onkologie významně prodlouží život pacienta.

Způsoby řešení porušení

Léčebný režim pro hypomenoreu určuje gynekolog po shromáždění údajů o symptomatickém obrazu poruchy a získání výsledků diagnostických postupů. Terapie do značné míry závisí na příčině nástupu sporých období..

V tomto případě stojí za to vědět o následujících funkcích:

 1. V případě endokrinních poruch budou pacientovi nabídnuty hormonální léky, které normalizují činnost reprodukčního systému. Vhodný lék zvolí lékař v závislosti na věku ženy. Hormonální látky pro ženy po 30 a 50 letech se liší svým terapeutickým účinkem a složením.
 2. Zánětlivé procesy jsou léčeny antibiotiky po identifikaci typu patogenu, který způsobil hypomenoreu. Terapie je nutně posílena užíváním antihistaminik (ke zmírnění otoků z postižených tkání), protizánětlivých léků a spazmolytik.
 3. Obezita a podváha, které vyvolaly slabou menstruaci, jsou odstraněny normalizací denního režimu a úpravou výživy. S anorexií je obtížnější se vyrovnat než s obezitou. Její léčba se provádí v nemocnici pod dohledem zdravotnického personálu..
 4. Nádory v děloze, cervikálním kanálu nebo vaječnících jsou chirurgicky odstraněny. Rakovinné novotvary vyžadují integrovaný přístup k léčbě: užívání léků, radiační terapie, korekce stravy atd..

U hypomenorey způsobené stresem, podvýživou nebo nadměrnou fyzickou námahou je léčba lidovými léky přijatelná. Chcete-li zvýšit množství výtoku během menstruace, používejte v určité dny cyklu šalvěj, děložní bór. Je důležité, aby použití tradičního léku na hypomenoreu bylo dohodnuto s lékařem. Samoléčba zřídka končí úspěšně.

Dalším důvodem pro sporé období jsou hormonální změny

Nebezpečí opožděné léčby

Hypomenorea signalizuje nepřítomnost ovulace, hormonální poruchy a další poruchy v těle. Nedostatečná pozornost ke zdraví může vést k formaci u ženy:

 • obezita;
 • antény na obličeji;
 • onkologie.

Nádory, které se tvoří v mozku, narušují práci hypofýzy a hypotalamu, což ovlivňuje koordinaci pohybů a duševních schopností. Velké cysty ve vaječnících jsou nebezpečné prasknutím stěny orgánu a rozvojem peritonitidy.

Důsledky skrovného období představují hrozbu nejen pro zdraví, ale i pro život žen. Proto jsou jakékoli změny v menstruaci (pokud jde o délku a hojnost) důvodem pro vyšetření u gynekologa.

Prognóza těhotenství

Málo hnědé menstruační krvácení je jedním ze známek ne ovulace. V tomto stavu žena nebude moci otěhotnět. Dívka se může ujistit o nepřítomnosti nebo přítomnosti ovulace doma pomocí měření bazální teploty a speciálních testů.

Během ovulace (uprostřed cyklu) se bazální teplota zvyšuje o 0,5-1 stupně. Pokud dojde k ovulaci, může se žena stát matkou, pokud si to přeje..

Koncepce dítěte by měla být plánována uprostřed menstruačního cyklu: během uvolňování vajíčka z folikulu.

Pokud doma nebylo možné detekovat ovulaci a existují malá období, musíte se obrátit na svého gynekologa o ultrazvukové vyšetření. Metoda umožní lékaři vyšetřit vaječníky, určit přítomnost folikulů v nich.

V nestandardních situacích, například s hubeným obdobím, je lepší začít plánovat těhotenství s lékařským vyšetřením. Kromě gynekologa je vhodné, aby žena navštívila endokrinologa a genetika. Tím se zvýší šance na zdravé dítě..

Příčiny štíhlé menstruace: proč je menstruace velmi špatná a slabá, co znamená výtok bez krve?

Přítomnost stabilního menstruačního cyklu u ženy naznačuje, že její tělo je schopné otěhotnět a porodit dítě. Jakákoli selhání a odchylky v trvání, příliš silná bolest, změny barvy a množství menstruačního toku naznačují přítomnost určitých patologií, které je třeba co nejdříve odstranit..

Jednou z nejčastějších stížností, s nimiž se dívky obracejí na gynekologa, jsou slabá menstruace. Stejně jako příliš hojný, skrovný menstruační tok je příznakem onemocnění, které ohrožuje nejen budoucí mateřství, ale také život ženy obecně. Zjistíme, proč se taková patologie vyvíjí.

Jaká menstruace je považována za normální?

První menstruace (menarche) se objevuje u zdravých dívek ve věku od 12 do 16 let. Pokud dívka po dosažení šestnácti let nečekala na příchod „těchto dnů“, je vážným důvodem konzultovat lékaře a podstoupit vyšetření.

V prvním roce po nástupu menstruace nemusí být cyklus pravidelný a množství výtoku může být špatné. Doba vypouštění během tohoto období nepřesahuje 2-3 dny. S věkem a pod vlivem mnoha faktorů se cyklus postupně ustavuje, jeho trvání se pohybuje od 21 do 35 dnů. U některých žen, zejména těch, které se nedávno staly matkou a ukončily kojení, se cyklus výrazně prodlouží (z 35 na 40) nebo naopak zkrátí (méně než 24 dní).

U dívek se zavedeným cyklem je normální menstruace obvykle charakterizována následujícími znaky:

 • první den úplná absence bolestivých pocitů v dolní části břicha nebo mírná bolest;
 • menstruace trvá od 3 do 6 dnů;
 • objem uvolněné krve za den je od 50 do 150 ml.

V období od 40 do 50 let začíná mnoho žen s menopauzou. Pozdní porod a kojení odkládají jeho příchod. Urychlete deprivaci sexu a zdravotní problémy. Změny v těle, které předcházely menopauze, způsobují menstruaci, která je z hlediska množství výtoku vzácná a která nakonec úplně zmizí..

Příznaky štíhlého období

V medicíně se skromná menstruace nazývá hypomenorea a dělí se na dva typy:

 • hlavní;
 • sekundární.

Prvním typem, který způsobuje sporá období, je výše uvedená tvorba cyklu u mladých dívek. Sekundární hypomenorea je pozorována u sexuálně zralých žen, jejichž cyklus dříve „fungoval jako hodiny“ - bez bolesti a byl mírně hojný.

Hlavní příznaky, že žena má sekundární skrovnou hypomenoreu, jsou:

 • hnědé „mazanice“ po celé období;
 • menstruace bez krve, když je místo toho příliš slabý slabý výtok;
 • poruchy v práci gastrointestinálního traktu;
 • snížená sexuální aktivita v důsledku psychologických bariér;
 • intenzivní bolest břicha, dolní části zad, křížové kosti;
 • porušení emočního stavu, projevující se depresí a neustálým podrážděním;
 • křeče v děloze;
 • nevolnost.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat tomu, že menstruace přišla včas, ale je jich málo, dívkám, které se připravují na mateřství. Je známo, že hlavní příčiny špinění v časném těhotenství zahrnují:

 1. Implantace. Poté, co se sperma spojila s vejcem, „hledá“ místo, kde se může připojit. Když dojde k implantaci, klky chorionu lemující děložní dutinu jsou mírně poškozené, což je doprovázeno mírným krvácením. Právě to se často stává příčinou sporného výtoku, který si mnoho dívek mýlí s menstruací..
 2. Potrat. Spontánní potrat nebo oddělení vajíčka v raných stádiích a placenta v pozdějším období je vždy doprovázeno krvavým výtokem a bolestmi v podbřišku. Pokud bolí žaludek a v pozdějších fázích je hojný výtok bez krve, je to také důvod co nejdříve konzultovat s lékařem..

Proč se menstruace zhoršuje: příčiny slabého a sporého výtoku

Můžete navštívit místního porodníka-gynekologa nebo jít na schůzku s odborníkem na soukromé placené klinice.

Přirozené (fyziologické) příčiny

Fyziologické a nezdravotní důvody, proč je menstruace vzácná nebo dokonce úplně přestala běžet, zahrnují:

 1. Dokončené kojení. Poporodní období je často charakterizováno dlouhými intermenstruačními obdobími a změnami v objemu a povaze krve vylučované v tomto okamžiku. Důvodem je hormonální pozadí, jehož obnova může trvat poměrně dlouho. První krvácení je pozorováno u ženy, která porodila a nekojí ihned po ukončení lochie. U plně kojící matky se cyklus může objevit až po ukončení laktace. U matek, jejichž děti jsou na smíšeném krmení, začíná menstruace 3-4 měsíce po porodu. Délka ošetřovatelského cyklu se může pohybovat od 26 do 40 dnů, což se nepovažuje za patologii.
 2. Těhotenství. Věda zná případy a není jich tak málo, když žena nesoucí dítě nepřestává menstruovat až do samotného narození. Toto však není obvyklé krvácení vyžadující výměnu 3-4 vložek denně. Malé množství krvavého výtoku se objeví v těch dnech, které před těhotenstvím měly být označeny v „ženském kalendáři“ jako první dny cyklu. Tento jev je vysvětlen narušením produkce určitých hormonů, které často nevyžadují lékařskou korekci. Navzdory tomu musí každá žena v pozici, i při nejmenším výtoku neobvyklém pro její stav, konzultovat lékaře, aby zjistila důvod jejího vzhledu.
 3. Užívání hormonální antikoncepce. Antikoncepční pilulka, kterou dnes užívá jedna ze čtyř žen, ovlivňuje také menstruační cyklus. Dopad perorálních kontraceptiv na ženské tělo lze zaznamenat pouze na pozitivní stránce. Ze správně vybraných pilulek ženy nejen nepřibývají, ale také zhubnou. Obnovují nepravidelný cyklus, snižují počet bolestivých pocitů a projevů PMS a snižují objem vylučované krve.
 4. Hubnutí. Ženské tělo velmi často může reagovat na rychlou ztrátu hmotnosti snížením doby menstruace nebo tím, že na chvíli úplně zmizí. Stejný jev lze pozorovat u kritické obezity..
 5. Emoční stres. Dívky náchylné k častým výkyvům nálad a depresi si všimnou, že v obdobích silných emočních otřesů jejich období netrvá dlouho. Přepracování a psychický stres potlačují funkci vaječníků, v důsledku čehož může být menstruace hubená a krátkodobá (méně než 3 dny).

Patologické příčiny

Příčiny sporých a přerušovaných období (sekundární hypomenorea) jsou velmi rozmanité. Zpravidla se stávají:

 1. Sexuální infekce. Pohlavně přenosné nemoci a nemoci v domácnosti se projevují svěděním, pálením a zarudnutím zevních pohlavních orgánů. Nejčastěji jsou diagnostikovány u mladých a sexuálně aktivních mladých žen. Dívky navíc pozorují zvýšení objemu intermenstruačního toku a zhoršení jejich stavu. Z hojné leucorrhoe bez zápachu se změní na zelený hlen nebo pěnu s nepříjemným zápachem a hnisavými nečistotami. Menstruace během těchto nemocí buď zmizí, nebo jde velmi slabě. Chlamydie, ureaplasmóza, syfilis, tuberkulóza genitálií mohou vyvolat pokles objemu krve během menstruace. Cystitida, která je v chronickém stadiu, může také narušit integritu sliznic vnitřních pohlavních orgánů.
 2. Chirurgické zákroky. Jakýkoli zásah do děložní dutiny v rozporu s integritou endometria vede k posunům v měsíčním cyklu. Diagnostická kyretáž, lékařské, vakuové nebo instrumentální potraty vedou k následným zpožděním a různým nepravidelnostem v několika následujících menstruacích.
 3. Onemocnění vaječníků. Různé patologie vaječníků, včetně polycystických a andexitid, vyvolávají uvolňování malého množství krve ve dnech menstruace.
 4. Problémy s imunitou. Snížení doby menstruace lze pozorovat u žen s nízkou úrovní imunity a nedostatkem vitamínů. Hypomenorea je tedy velmi častá u pacientů endokrinologů trpících nedostatkem železa a hemoglobinu..
 5. Nesprávný vývoj. Anomálie ve struktuře a vývoji vnitřních a vnějších pohlavních orgánů také ovlivňují průběh menstruace..
 6. Novotvary. Přítomnost benigních a maligních nádorů v děloze a na vaječnících způsobuje narušení menstruačního cyklu.

Diagnostické metody

Diagnostika hypomenorey bez selhání zahrnuje:

 1. Gynekologické vyšetření. Pacient podstoupí externí a interní vyšetření, odpovídá na otázky lékaře potřebné ke shromáždění anamnézy.
 2. Vyšetření k identifikaci predispozice k onkologii. Diagnóza rakoviny děložního čípku zahrnuje Schillerův test, cytologický nátěr a kolposkopii.
 3. Nátěr na flóru. Určuje, zda jsou ve vaginální mikroflóře přítomny patogenní organismy.
 4. Diagnóza pohlavních chorob. Diagnostika PCR zahrnuje odběr stěrů, seškrábání a krve pacienta k detekci pohlavně přenosných infekcí.
 5. Analýza moči a krve. Rozšířené testy krve a moči pomáhají určit, zda existují zánětlivá ložiska. Biochemie krve ukazuje obsah pohlavních hormonů nezbytný pro normální fungování ženských orgánů.
 6. Ultrazvuk. Ultrazvukové vyšetření dělohy a vaječníků ukazuje, jak orgány vizuálně vypadají a zda jsou přítomny novotvary.
 7. Konzultace s jinými lékaři. Někdy může gynekolog odkázat pacienta na schůzku s jiným úzkoprofilovým specialistou - endokrinologem, ftiziatrem, chirurgem nebo onkologem.

Je nutná léčba?

Pokud jsou nedostatečné výtoky a poruchy cyklu způsobeny poruchami psycho-emocionálního stavu, je ženě předepsán kurz sedativ a sedativ. Poruchy štítné žlázy jsou eliminovány hormonální terapií. Virová a infekční onemocnění jsou léčena antibiotiky, antivirovými a protizánětlivými léky. V případech detekce maligních procesů je předepsán průběh chemoterapie.

Aby se předešlo problémům s menstruačním cyklem, musí žena vést aktivní životní styl, sportovat. Kvalitní a vyvážená výživa, dodržování pitného režimu a každodenní rutina vám pomohou zůstat zdraví co nejdéle.

Jaké mohou být příčiny štíhlých období u žen různého věku?

Hypomenorea nebo slabá období jsou jednou z možností stavu reprodukčního systému, ve kterém během menstruace dochází k nedostatečnému oddělení normálního objemu krve. V tomto případě ztrácí žena po celou dobu ne více než 50 ml..

 1. Kolik výboje je považováno za normální?
 2. Příznaky
 3. První sporé období
 4. Počáteční sporé období
 5. Prodloužené vybité výboje
 6. Příčiny
 7. Po porodu
 8. Po potratu
 9. Během těhotenství
 10. Štíhlá menstruace po škrábání
 11. Hypotyreóza
 12. Anorexie a podváha
 13. Polycystický vaječník
 14. Se zvýšenou tělesnou hmotností
 15. Poruchy reprodukčního systému
 16. Stres
 17. Menopauza
 18. Důsledky chirurgického zákroku
 19. Diagnostika
 20. Léčba
 21. Musím navštívit lékaře?
 22. Prevence
 23. Recenze

Kolik výboje je považováno za normální?

Objem vypouštění je poměrně individuální parametr. V průměru se předpokládá, že objem vypouštění by měl být od 100 do 200 ml. Tento objem závisí na velikosti dělohy a také na historii porodu a nemoci.

Příznaky

Hlavními příznaky slabé menstruace jsou výtoky z pohlavních orgánů, které mají malý objem. Zároveň nebude mít menstruace vždy charakteristickou barvu; je přípustné měnit hubený měsíc na hnědý odstín nebo růžový.

Mnoho žen si může mýlit jen pár kapek krve za málo času..

Z obecných příznaků se nemusí objevit žádné známky a pouze někdy dochází ke zhoršení celkové pohody, doprovázené bolestmi v podbřišku, bolestmi hlavy atd..

První sporé období

Jedním z projevů menstruace u adolescentů je nevýznamné sporé období, které neodpovídá klinickému obrazu. Dívka si může stěžovat na silnou bolest v podbřišku, nevolnost atd., Ale výtok bude poměrně malý.

Počáteční sporé období

Mladé dívky často čelí takovým problémům před nástupem menstruace, jako je výskyt malého množství výtoku, který má charakteristický hnědý odstín a může připomínat menstruaci..

Podobná povaha výtoku může být signálem přípravy těla na nástup menstruace a reakce endometriální tkáně na změnu hormonálních hladin.

Prodloužené vybité výboje

Podobný stav může nastat u žen v jakémkoli věku, a ne vždy v tomto případě může být důvod patologický..

Někdy však může být nízký výtok po dlouhou dobu známkou zánětlivého procesu nebo charakteristickým rysem ženského těla.

Příčiny

Po porodu

Po porodu dítěte se žena často potýká s takovým problémem, jako jsou malá období..

Zvažme tento stav podrobněji:

 1. Ihned po narození dítěte se začíná uvolňovat obsah genitálií, který má několik dní hubený charakter a připomíná menstruaci.
 2. Jsou bezbolestné a téměř bez příznaků..
 3. Jejich vůně by měla být stejná jako během normální menstruace, pokud je hnilobná a nepříjemná, změna charakteristik, může to znamenat, že se připojila infekce.
 4. Normálně se takové výtoky objevují u všech žen po porodu. To je způsobeno obnovením integrity sliznice děložní dutiny po odmítnutí endometria.

Míra vybíjení:

 1. Délka by neměla přesáhnout dva týdny a obvykle není nutná žádná léčba.
 2. Takový výtok může být doprovázen pulzujícími malými pocity v dolní části břicha. Je to způsobeno kontrakcí děložní dutiny.
 3. Zvýšení objemu může naznačovat patologii..

Po potratu

Téměř každá žena může po lékařském ukončení těhotenství zaznamenat štíhlé období:

 • To je zvlášť výrazné po kyretáži děložní dutiny chirurgickým nástrojem - kyretou. Ve výsledku se vytvoří rozsáhlý povrch batohu, jehož zotavení trvá nějakou dobu..
 • Zbytek části vajíčka nebo choriových klků se také může stát příčinou sporých období. V druhém případě se připojí zánětlivý proces, který může situaci zhoršit..

Obvykle po potratu může trvat tak skromné ​​období až 10 dní, v průměru asi jeden týden. S nárůstem této doby nebo výskytem takových příznaků, jako je nepříjemný zápach, přítomnost hnisavého obsahu, zhoršení celkového zdraví, neměli byste odkládat návštěvu odborníka, protože to může být nepříznivý prognostický znak.

Zpravidla se menstruace posune a další cyklus začíná od okamžiku potratu a kyretáže.

Během těhotenství

Mnoho žen si je jistých, že těhotenství je období, kdy se menstruace zastaví od okamžiku oplodnění..

Ve skutečnosti by se to mělo stát za normálního stavu hormonálních hladin, ale ve skutečnosti se ukázalo, že někdy žena označí menstruaci a později se dozví o těhotenství.

Příčiny menstruace během těhotenství:

 1. Může to být způsobeno nedostatečnou hladinou progesteronu a také hrozbou spontánního potratu..
 2. To je považováno za normální pro vzhled sporých období o něco dříve, než je očekávaný nástup menstruace. To je způsobeno procesem implantace vytvořeného vajíčka embryem. Ve výsledku může být reakcí vzhled malého množství krvavých hmot, které jsou jednorázové povahy. Následně nevznikají během těhotenství.
 3. V případě nedostatečného progesteronu se uvolňuje krev, která je charakterizována obrazem skrovné menstruace, který je doprovázen obrazem ohrožení, což je vyjádřeno bolestí v dolní části břicha, zvýšeným tónem dělohy atd. S fyzickou námahou se může takové malé vybití zvýšit..
 4. Pokud zpočátku začínají malá období a postupně se zvyšují, může to být signál o časném nástupu potratu, který je způsoben genetickou anomálií, vadami a malformacemi embrya atd..

Štíhlá menstruace po škrábání

Jedná se o poměrně častý problém, kterému může čelit spravedlivé pohlaví ve věku 40–50 let, které podstoupilo diagnostickou kyretáž děložní dutiny..

V tomto případě dojde k maximálnímu odstranění celé sliznice orgánu a obnovení jeho funkční aktivity v daném věku může trvat dlouho..

V takových situacích může sporé období trvat několik cyklů a není vždy nutné hledat skutečně patologický důvod, může to být zcela fyziologický stav.

Hypotyreóza

Charakteristika onemocnění:

 1. Nedostatečná funkční aktivita štítné žlázy vede k tomu, že vaječníky neodpovídají. Důvodem je složitá vzájemně propojená práce těchto endokrinních struktur..
 2. V důsledku nedostatku hormonů štítné žlázy folikul ve vaječníku nedozrává. V reakci na tento mechanismus neexistuje adekvátní zrání endometria..

Menstruace s hypotyreózou:

 1. Menstruace s tímto typem patologie je náchylná k prodlevám, které mohou trvat až několik měsíců a mohou být způsobeny pouze hormonální podporou.
 2. Kromě toho, po nástupu menstruace, skromné, mají charakter mazanice s hnědým odstínem.
 3. Jejich trvání obvykle nepřesahuje dva nebo tři dny. Kromě narušení cyklu se mohou objevit příznaky, jako je nemotivovaný přírůstek hmotnosti atd..

Anorexie a podváha

Tento proces je zpravidla spojen s rychlou ztrátou tělesné hmotnosti a snížením zásob všech živin. Tělo v současné době dostává méně látek nezbytných nejen pro normální fungování orgánů, ale zejména vaječníků.

Ve výsledku jsou tyto struktury vyčerpány. Zmenšují se, folikulární aparát nezraje a nedojde k jejich plnohodnotné práci.

Podobný stav se projevuje nebo úplná absence menstruace, doba trvání může dosáhnout půl roku. To bude považováno za nepříznivý patologický příznak, protože později nemusí vůbec začít a neplodnost bude nevratná, protože dojde k atrofii všech struktur. Menstruy, pokud se začnou stávat vzácnými, jejich trvání je krátké a objem ztracené krve je zanedbatelný, tím více se stanou jako mazanice.

Polycystický vaječník

Jedná se o onemocnění pohlavního ústrojí, které je spojeno s menstruační dysfunkcí..

Vlastnosti a vlastnosti onemocnění:

 1. Vyjadřuje to skutečnost, že v těle zpravidla dochází k porušení hormonálního pozadí, může to být především hyperandrogenismus.
 2. Folikulární aparát vaječníků je reprezentován velkým počtem velkých, ale současně defektních prvků.
 3. K ovulaci v tomto případě nedochází, stejně jako k dozrávání endometria.
 4. Menstruace jsou pravidelně zpožděny a mohou trvat několik měsíců..
 5. Na rozdíl od typických zpoždění, které se vyznačují silnější menstruací, u polycystické menstruace je menstruace skromná a bolestivá. Ženy si mohou všimnout narušení činnosti endokrinních žláz, což se projevuje hypeandrogenismem, zvýšeným růstem vlasů a zvýšenou tělesnou hmotností.

Se zvýšenou tělesnou hmotností

 1. V přítomnosti velkého počtu tukových buněk v těle dochází ke zvýšené tvorbě ženských pohlavních hormonů, v důsledku čehož se zvyšuje estrogenová složka. Právě toto porušení vede k relativnímu nedostatku progesteronové složky, což je důvodem nedostatečného zrání endometriální tkáně.
 2. Menstruace se stává vzácnou, jejich barva se nemusí lišit od obvyklé, ale doba trvání je někdy zpožděna, což způsobuje zjevné nepohodlí ženy.
 3. Podobný důvod může navíc vést nejen k výskytu sporých období, ale také k rozvoji neplodnosti. To může být také důvodem pro zvýšení produkce androgenů, což vede k úplné nerovnováze v práci ženských endokrinních orgánů..

Poruchy reprodukčního systému

V případě porušení v práci orgánů reprodukčního systému dochází k jejich nižší tvorbě. Někdy s nedostatečnou funkcí vaječníků, kdy tělo produkuje příliš málo estrogenu, není dostatečný růst ženských pohlavních orgánů.

Hlavním cílem v tomto případě bude děloha, nedosahuje velkých rozměrů, v důsledku toho nemůže plně plnit svou funkci, takže při hypoplázii dělohy dochází k nedostatečné tvorbě endometriální tkáně a menstruace se stává vzácnou.

U žen současně nemusí úplně začít plnohodnotná menstruace, což se projeví pouze hnědými mazy z genitálií po dobu 1-2 dnů.

Stres

Prodloužené nervové napětí, stejně jako účinky stresu na tělo.

Takové situace velmi často vedou k tomu, že tělo ženy je vyčerpané, zásoby živin jsou minimální a to vede k defektní funkci vaječníků a menstruační dysfunkci..

Menopauza

Ženy ve věku 50–55 let obvykle čelí problému menopauzy, ale situace může být nejednoznačná, protože v některých případech končí menopauza u žen z různých důvodů mnohem dříve, než je očekávaný věk.

Stále více žen se obrací na specialistu ve věku 40-45 let se stížnostmi na menstruační nepravidelnosti, výskyt sporých období a typické poruchy spojené s klinikou menopauzy.

Příznaky menopauzy:

 1. Podobný stav je vyjádřen návaly horka, nárazy krevního tlaku, množstvím tukové hmoty atd..
 2. Žena 1-2 roky před úplným ukončením menstruace konstatuje, že se objevují nepravidelnosti, pravidelnost se ztrácí a při obvyklém velkém objemu se menstruace stává vzácnější.

Tento stav je považován za fyziologický, protože normálně dochází ke snížení práce vaječníků..

Důsledky chirurgického zákroku

Některé ženy se potýkají s takovým problémem, při kterém je jedinou léčbou úplné odstranění orgánu..

Ale po určité době, zvláště pokud byly vaječníky ponechány, se pacientka potýká s fenoménem výskytu menstruace.

To může způsobit paniku, protože neexistuje žádný orgán, ze kterého by měly být odstraněny částice endometria.

Někteří však mohou zaznamenat měsíční menstruační krvácení kvůli malé ploše endometria, která zůstává v cervikální oblasti..

Před nástupem takového výtoku mohou existovat stejné příznaky jako před menstruací, to je překrvení mléčných žláz, změna nálady atd..

Diagnostika

Pokud má žena skromné ​​období, je nutné hledat příčinu vzniku takového stavu. Prvním krokem je kontaktovat odborníka..

Lékař již po vyhodnocení klinického obrazu rozhodne, jaký komplex opatření je třeba přijmout k dalšímu určení příčiny a výběru správné léčby.

Ty by měly zahrnovat:

 • Vyšetření nátěrů s vaginálním obsahem z hlediska atypických známek a výskytu zánětlivého procesu v pochvě.
  Stanovení hormonálního profilu ženy. Pro hubená období patří mezi hlavní hormony, které je třeba stanovit, progesteron a hormon stimulující folikuly..
 • Ultrazvuková procedura. To je v současné době jedna z hlavních a zároveň vysoce informativních neinvazivních metod stanovení patologického procesu v genitáliích, které by mohly způsobit mizerné období..
 • U závažných procesů, u nichž předchozí metody neposkytují přesný popis patologického procesu, je nutné použít diagnostickou kyretáž děložní dutiny. Na základě této metody se odhalí buněčné složení děložní dutiny a její korespondence s hladinou hormonů a fází menstruačního cyklu.

Léčba

Každá samostatná příčina vzniku sporých období vyžaduje individuální přístup k léčbě, protože v různých případech existuje vynikající patogeneze stavu:

 • V případě, že se během těhotenství objeví krátká menstruace a absence známek ohrožení, určitá léčba se neprovádí, v tomto případě postačují doporučení týkající se životního stylu. U známek ohrožujícího stavu a jevů skrovné menstruace je nutná konzervační léčba, která by měla zahrnovat výběr hormonů ze skupiny progesteronů, zaměřených na udržení požadované rovnováhy, stejně jako pevné připojení vajíčka k děložní dutině. Na pozadí zvýšeného tónu se provádí terapie, která pomáhá uvolnit svalová vlákna dělohy.
 • S malým obdobím po porodu se léčba obvykle neprovádí. Předpokladem je nepřítomnost zvýšené tělesné teploty, známky intoxikace, patologická povaha sekrecí, jako je sraženina atd..
 • Po potratu je po určitou dobu přípustný výskyt skrovných temných období, proto má léčba v tomto případě preventivní povahu zaměřenou na prevenci rozvoje infekce. Častěji žena užívá antibakteriální látky se širokým spektrem účinku.
 • Po kyretáži je nutné užívat antibakteriální látky zaměřené na prevenci zánětlivého procesu v děložní dutině a zkrácení doby omezené menstruace.
 • S nízkými obdobími, které vznikají na pozadí stresových situací, se doporučuje předepisovat prostředky zaměřené na posílení nervového systému a udržení obranyschopnosti těla. Mohou to být bylinná sedativa, stejně jako imunostimulanty nebo imunomodulátory. Můžete také použít fyzioterapeutické metody zaměřené na odstranění stresu, jedná se buď o masáž, ale také o bahenní terapii nebo elektrospánek.
 • V případě poruch hmotnosti spojených se zvýšenou nebo naopak sníženou tělesnou hmotností je nutná korekce dietního režimu s výběrem nezbytné stravy. Také v případě hormonálních poruch je možné použít finanční prostředky na hormonální podporu těla..
 • Při nízkých obdobích na pozadí klimakterických poruch a přítomnosti patologických příznaků menopauzy je možné užívat léky ze skupiny fytoestrogenů nebo sedativ bez následného syndromu závislosti.

Musím navštívit lékaře?

Ženy, které se potýkají s problémem nedostatečných období, musí navštívit lékaře. Současně neexistuje role mezi právě zahájenou menstruací u dospívající dívky nebo klimakterickým stavem.

V každém případě jsou nutné další diagnostické metody k odstranění patologických stavů nebo prevenci vzniku dalších problémů..

Prevence

Aby žena nemusela čelit problému sporých období, měla by jako patologická varianta vývoje událostí dodržovat řadu pravidel zaměřených na udržení zdraví jejího reprodukčního systému..

Ty by měly zahrnovat:

 • Pravidelné návštěvy specialisty na možné vyloučení nebo prevenci rozvoje nemocí z reprodukční sféry. Každoroční ultrazvukové vyšetření a laboratorní testy na onkocytologii.
 • Předem plánované těhotenství. Chcete-li to provést, musíte před zahájením sexuální aktivity projít řadou vyšetření bez ochranných metod, abyste vyloučili infekce, obnovili přísun živin do těla atd. Za přítomnosti rizikových faktorů je možné provést preventivní léčbu stávající patologie.
 • Kontrola hormonálních hladin, vyloučení možných stresových situací a nervové přepětí. To vyžaduje zachování přiměřeného režimu práce a odpočinku..
 • Buďte zodpovědní za plánování těhotenství. K tomu musí pacient zvolit nejoptimálnější metodu antikoncepce, mezi ně patří jmenování hormonálních léků nebo instalace nitroděložního tělíska. To je nezbytné k vyloučení možné změny hormonálních hladin po ukončení nechtěného těhotenství..
 • Sledujte úplnost stravy. Pro ženské tělo se považuje za povinné konzumovat dostatečné množství bílkovin a potravin obsahujících nasycené mastné kyseliny..
 • V případě zpoždění menstruace nebo výskytu příznaků těhotenství se doporučuje co nejdříve kontaktovat odborníka na registraci, vyloučení možných rizikových faktorů a patologických stavů plodu. V případě potřeby je nutná konzervační terapie.

Proto, když se objeví skromné ​​období, doporučuje se kontaktovat specialistu na diagnostiku a případně vyloučení patologie.

Proč jsou sporé období. Hlavní důvody

Někdy je žena smutná, že její menstruace je příliš skrovná. V tomto případě nedojde k požadovanému těhotenství. Co dělat: uzdravit nebo počkat? Neodkládejte návštěvu lékaře, protože to může být známkou vážného onemocnění. Průzkum přesně ukáže, jaký je důvod. V některých případech tento problém zmizí sám, jakmile žena odjede na dovolenou, změní prostředí a uklidní nervy. Může však trvat dlouho, než se věci napraví..

Co je hypomenorea

Objem krve, který se uvolňuje po celou dobu menstruace, je obvykle 50 - 150 ml. Menstruace je považována za vzácnou, při které se uvolní méně než 50 ml. Tento stav se nazývá hypomenorea. Obvykle je doprovázena oligomenoreou (zkrácením trvání menstruace). Pokud normální menstruace trvá 3-7 dní, pak se s oligomenoreou toto období zkracuje na 2 dny, někdy méně.

Hypomenorea v některých případech (například při menopauze) může předcházet úplné absenci menstruace (amenorea). Štíhlá období se považují za přirozený fyziologický stav u dívek během puberty, kdy ještě nebyl stanoven cyklus (v prvních 2 letech po objevení), stejně jako u žen před menopauzou, kdy je funkce vaječníků narušena v důsledku stárnutí. Snížení hladiny estrogenu vede k tomu, že výstelka dělohy nemá čas se dostatečně vyvinout, takže objem menstruace klesá.

U žen v plodném věku tato období nejčastěji naznačují onemocnění pohlavních orgánů. Pro zjištění příčiny je nutné vyšetření..

Příznaky doprovázející sporé období

S poklesem objemu menstruace a jejich krátkým trváním může být výtok světlejší než obvykle nebo může mít hnědý odstín připomínající pouze stopy krve. Navíc přicházejí včas nebo se zpožděním a doba trvání se pohybuje od několika hodin do několika dnů.

Pokud žena během svého období neměla bolestivé pocity a jiné nepříjemné příznaky, pak se s poklesem jejich objemu objeví bolesti hlavy, nevolnost, bolestivá bolest v dolní části zad, na hrudi, zažívací potíže.

Nízký tmavý výtok u infekčních nebo zánětlivých onemocnění vnitřních pohlavních orgánů má nepříjemný zápach. V dolní části břicha jsou bolesti. Krvácení z nosu se může objevit pokaždé, když máte menstruaci.

Video: Kdy vyžadují omezená období pozornost

Příčiny hypomenorey

Mezi hlavní důvody špatné menstruace patří změna poměru hormonů v těle, ke kterému dochází v důsledku přirozených procesů (tvorba a zánik sexuálních funkcí), gynekologických nebo endokrinních patologií, užívání hormonálních léků k léčbě nebo antikoncepci.

Doporučení: Pokud se během užívání antikoncepčních přípravků po dobu delší než 2 měsíce za sebou vyskytne hypomenorea, je nutné zvolit jiné prostředky.

Kromě toho existují další příčiny štíhlých období:

 1. Nemoci štítné žlázy. Hormony produkované v této žláze přímo ovlivňují tvorbu estrogenu a fungování reprodukčních orgánů. Poruchy činnosti štítné žlázy způsobují, že nedojde k zrání vajíčka, nemůže opustit folikul (ochranná tobolka). Při nízké hladině estrogenu nemá děložní výstelka čas na vývoj. Je příliš hubená na to, aby byla její menstruace plná.
 2. Nadváha nebo příliš hubená. V tukové tkáni i ve vaječnících se produkuje estrogen. U obézních žen vede tato akumulace k nadbytku hormonů. Nedostatek tukové tkáně u příliš tenkých žen vede k jejich nedostatku. V obou případech se objevují hormonální poruchy, které ovlivňují stav reprodukčních orgánů..
 3. Malá období (až do úplného zmizení) jsou s anorexií. Příčinou patologie je navíc prudký úbytek hmotnosti po speciální dietě nebo nuceném půstu..
 4. Anémie, nedostatek vitamínů. Bez mikro- a makroelementů, stejně jako vitamínů, není možné produkovat hormony v těle, normální metabolismus. Hemopoéza je narušena. Vyčerpání těla nevyhnutelně ovlivňuje reprodukční schopnosti, vede k neplodnosti, vzniku rakovinných nádorů.
 5. Poškození genitálií během porodu, potraty, škrábání, vedoucí ke změně tkáňové struktury, narušení normálního průběhu menstruačního cyklu. Pokud po vyčištění dělohy bude menstruace vzácná a výtok má nepříjemný zápach, pak je někdy nutné provést druhé škrábání, protože s největší pravděpodobností zůstávají částice skořápky v děložní dutině nebo se dostala infekce.
 6. Vrozená vada genitálií, částečné odstranění dělohy.
 7. Fyziologické procesy spojené s hormonálními změnami v těle (těhotenství, kojení, menopauza).
 8. Zvýšený fyzický a neuropsychiatrický stres, práce se škodlivými chemikáliemi, nepříznivá ekologie.

Video: Důvody, proč se objevuje menstruace Lean Brown

Štíhlá období během těhotenství

Těhotenství nastává, pokud po zrání vajíčka ve 2. polovině menstruačního cyklu dojde k oplodnění. Během zrání produkují vaječníky maximální množství ženských pohlavních hormonů, estrogenů. Jsou také zodpovědní za přípravu dělohy na příjem vajíčka, růst sliznice, kde by se měla uchytit a rozvíjet.

Po oplodnění klesá hladina estrogenu, začíná se produkovat další hormon, progesteron, který zachovává strukturu sliznice a brání jejímu odmítnutí. Během těhotenství tedy menstruace není normální..

V některých případech se stále objevují sporá období, která ženu zavádějí: nemusí si být vědoma svého těhotenství. Existuje několik vysvětlení..

Nedostatečná produkce progesteronu kvůli fyziologickým vlastnostem těla. V tomto případě je sliznice částečně odmítnuta. Existuje nebezpečí, že plod bude odmítnut současně, těhotenství bude ukončeno hned na začátku. Pokud má žena malé měsíční období několik měsíců po sobě a nedojde k těhotenství, měla by se poradit s lékařem a provést test na progesteron. Včasná úprava jeho úrovně pomůže zachovat další těhotenství..

Mimoděložní těhotenství. V důsledku nedostatečného rozvoje endometria nebo patologických stavů nedochází k fixaci plodu v samotné děloze, ale v tubách. Současně se u ženy vyvinou sporé období kvůli odmítnutí nedostatečně vyvinuté sliznice.

Abnormality ve vývoji plodu, které znemožňují jeho normální připevnění, mohou způsobit částečné odmítnutí endometria spolu s vajíčkem, výskyt sporých období. Pokud žena okamžitě provede test a navštíví lékaře, pak je v této fázi někdy možné udržet těhotenství.

Nadměrná produkce androgenů (mužských pohlavních hormonů) v těle ženy také vede k potratům, vzniku sporých období.

Hnojení 2 vajec najednou. Pokud k tomu dojde, ale jedno z embryí je odmítnuto z důvodu neúspěšné fixace v děloze nebo vývojové patologie, objeví se také slabé špinění.

Dodatek: Jakýkoli výskyt menstruace během těhotenství není normou. Nejčastěji to naznačuje hrozbu přerušení. Proto byste takové znamení neměli ignorovat. Je nutné okamžitě informovat lékaře o přítomnosti takového výtoku. Pokud se zintenzívní, objeví se bolest v dolní části zad, musíte zavolat sanitku, protože se již jedná o potrat, může dojít k nebezpečnému děložnímu krvácení.

Malá období po porodu, během laktace

Během prvních 2 týdnů po porodu můžete mít skvrnité skvrny. Děloha je očištěna od zbytků placenty a krevních sraženin vzniklých při poškození cév. Na druhé straně slabé prodloužené krvácení, které se objevilo 2 týdny po porodu, může naznačovat přítomnost zánětlivého procesu, poškození dělohy a infekce..

Pokud žena kojí, je menstruace na konci laktace normální. Vzhled prázdných období během laktace může být důsledkem probíhajících hormonálních změn, postupného obnovování menstruačního cyklu.

Dalším důvodem pro objevení se skrovné menstruace může být silné vzrušení, které žena při porodu utrpěla, zkušenosti během kojení.

Nemoci reprodukčních orgánů způsobující hypomenoreu

Příčinou vzniku slabého výtoku hnědého odstínu jsou obvykle patologické procesy vyskytující se v děloze a vaječnících. Tyto zahrnují:

Endometritida - zánětlivý proces ve výstelce dělohy.

Endometrióza je porušení struktury sliznice. V tomto případě dochází k jeho patologickému růstu, který se šíří do oblasti děložního čípku, pochvy a pobřišnice.

Hyperplazie endometria. Jedná se o typ endometriózy, při které sliznice roste hluboko do svalové tkáně dělohy.

U těchto patologií dochází k poškození malých cév endometria, v důsledku čehož se objevuje sporý hnědý výtok, připomínající menstruaci. Mohou nastat mezi těžkými obdobími..

Dysfunkce vaječníků je porušením produkce hormonů. S tímto onemocněním je narušena pravidelnost nástupu menstruace, jejich trvání a intenzita. Štíhlé krvácení se střídá s hojným.

Polycystické onemocnění vaječníků. Na povrchu se tvoří mnoho malých cyst. Objevují se hormonální poruchy, menstruační poruchy.

Polypy dělohy. Na endometriu se výrůstky objevují ve formě tuberkulózy s nohou. Onemocnění se vyskytuje v důsledku hormonálních patologií v těle. Jedním z příznaků je sporé špinění, které se střídá se silným krvácením..

Sexuálně přenosné infekce reprodukčních orgánů (kapavka, chlamydie, kandidóza a další) mohou také způsobit štíhlá období, poruchy cyklu.

Tuberkulóza dělohy a vaječníků. Onemocnění se projevuje ve formě endometritidy. Je pozorována štíhlá menstruace, doprovázená dlouhými zpožděními, bolestmi v dolní části břicha.

Vyšetření a léčba pro sporá období

Pokud je menstruace ženy neobvyklá, existují odchylky, včetně objemu výtoku, je nutné provést povinné vyšetření, aby se zjistila příčina. Štíhlá menstruace může naznačovat závažné patologické stavy v těle, které vedou k neplodnosti nebo neschopnosti porodit dítě během těhotenství. V některých případech jsou sporá období příznakem rakoviny dělohy a vaječníků..

Upozornění: Časné příznaky rakoviny jsou často podobné příznakům ovariální dysfunkce. Proto je velmi důležité včasné vyšetření a detekce maligních procesů..

Vzhledem k věku ženy, povaze menstruačního cyklu, přítomnosti vedlejších příznaků lékař v případě potřeby předepíše vyšetření. K detekci zánětlivých procesů a stanovení typu infekce, která zasáhla genitálie, se provádí test krve a nátěru. Provádí se kolposkopické vyšetření, které vám umožní vidět polypy, růst endometria. Provádí se krevní test na hormony. Ultrazvuk a metody počítačové tomografie umožňují zkoumat stav tkání dělohy, vaječníků, pánevních orgánů, detekovat oblasti hyperplazie, tvorbu nádorů.

V některých případech není léčba nutná (například pokud v pubertě nebo během laktace dojde k malému období). Pokud žena nemá vážné patologie, stačí zajistit výživu, změnit svůj životní styl, užívat vitamíny, sedativa, aby se její období vrátilo k normálu. Speciální masáž, aromaterapie je předepsána ke zmírnění nervového stresu, zlepšení přívodu krve do dělohy. Horké koupele na nohy týden před menstruací pomáhají menstruaci posílit..

V případě hormonálních poruch jsou předepsány léky k obnovení poměru hormonů. Pokud se objeví infekce, používají se antibiotika, protizánětlivé a protiplísňové látky.

Chcete-li normalizovat menstruaci při absenci patologií, musíte být častěji na čerstvém vzduchu, více se pohybovat, přestat kouřit a být méně nervózní. Lidové léky, například cibulový vývar, pomáhají bojovat s omezenými obdobími. Chcete-li jej připravit, vezměte jednu střední cibuli na 2 šálky vody. Pijte před snídaní. Infuze tansy, měsíčku pomoci (2 čajové lžičky na 1 litr vody).

Obnova ženského těla po porodu nějakou dobu trvá. To platí zejména pro hlavní pohlavní orgán - dělohu. Postupně se zmenšuje, nabývá stejných rozměrů, obnovuje se vrstva endometria, která ji lemuje zevnitř.