HRT pro menopauzu: seznam léků nejnovější generace

Léky HRT pro menopauzu nové generace by se měly používat pouze pod lékařským dohledem. Všechny poruchy v této době jsou způsobeny nedostatkem ženských pohlavních hormonů. HRT je hlavním mechanismem pro vznik bolesti. Při hormonální terapii je nutné usilovat o minimální dávku léků, které dodávají množství estrogenu a díky nimž se cítíte lépe.

Vlastnosti léčby

Komplex HRT léků nejnovější generace během menopauzy pomáhá ženě zmírnit příznaky menopauzy a zabránit rozvoji osteoporózy. Léčba se provádí až po úplné diagnostice pacienta. U HRT se tento test provádí každý rok. Během diagnostiky gynekolog hodnotí stav mléčných žláz, strukturní rysy dělohy a genitálií.

S nástupem menopauzy se dávka léků snižuje. Jejich používání však pokračuje pod lékařským dohledem. Jaké léky může být hormonální náhrada stavu pacienta, gynekolog si vybírá individuálně. Lékárny dosud nabízejí různé hormonální léky k léčbě menopauzy. To umožňuje nejlepší volbu pro každého pacienta. Pokud ženská děloha není odstraněna, pak gynekolog předepisuje lék nejnovější generace, kde kompozice obsahuje minimální množství progestogenů a estrogenů.

Během menopauzy může být pacientovi předepsáno několik ošetření:

 • dlouhodobá léčba je zaměřena na odstranění závažných patologií v CVS, centrální nervové soustavě. HRT trvá 3–5 let, zřídka až 12 let;
 • krátkodobá terapie je zaměřena na zbavení se příznaků menopauzy, která není komplikována těžkou depresí, hormonální léky se užívají po dobu 1-2 let.

Typ HRT se stanoví s přihlédnutím ke komplikacím a stupni příznaků. Pokud žena dodržuje všechny předpisy lékaře, bude schopna dosáhnout pozitivního účinku v krátké době. S pomocí nejnovějších léků pomáhá hormonální substituční léčba menopauzy snížit nervové vzrušení, návaly horka, obnovuje sliznice, zmírňuje bolest.

Léky

Pokud má žena odstraněnou dělohu, je předepsána cyklická nebo kontinuální monoterapie estrogenem. Hormonální léky HRT nové generace na menopauzu zahrnují náplast a gel s estradiolem (Estrogel, Divigel). Gel je ošetřován každý den na pokožce v oblasti břicha nebo hýždí. Pokud se použije náplast, musí být jednou týdně přilepena na kůži..

Pokud má žena dysfunkční krvácení z dělohy, myomy dělohy, doporučuje se hormonální substituční léčba menopauzy pomocí gestagenů. Zpravidla se používá nitroděložní systém Mirena, který je prezentován ve formě spirály.

Žena může předepsat takové nové hormonální léky jako Provera, Utrozhistan, Duphaston. Pokud má pacient dělohu a neexistují žádné nemoci tohoto orgánu, pak se léčba provádí kombinovanými léky v konstantním nebo cyklickém režimu (Divina, Fimoston, Klimonorm, Angelik).

Všechny uvedené léky by měly být užívány pouze podle pokynů lékaře. Kromě toho lze zaznamenat tyto nežádoucí účinky:

 • prudká změna nálady;
 • přibývání na váze;
 • bolest v prsou a břiše;
 • nevolnost;
 • bolest hlavy;
 • průjem;
 • zvracení;
 • oslabená sexuální touha;
 • otok;
 • zvětšení prsou;
 • kopřivka;
 • kožní vyrážky.

Ve vzácných případech dochází ke zvýšení libida, rychlému přírůstku hmotnosti, výtoku z pochvy a mléčných žláz, erytému. Během nástupu těchto příznaků bude nutná konzultace s gynekologem. V případě určitých indikací odborník zruší lék, změní dávku nebo režim.

Vzhledem k tomu, že během menopauzy se estrogen v ženském těle nevytváří dostatečně, ale je zaznamenáno nadměrné množství progesteronu, užívání hormonálních léků pomáhá normalizovat celkový stav ženy. Pomocí HRT můžete eliminovat následující příznaky menopauzy:

 • zvýšený krevní tlak - systematické poruchy nervového systému, během nichž jsou zaznamenány výkyvy nálady;
 • suchost sliznic - celkový obsah pohlavních hormonů v krvi klesá, což negativně ovlivňuje reprodukci a močení, sliznice se ztenčují, což vyvolává pocit pálení v pochvě;
 • návaly horka - zvýšení teploty, které je doprovázeno úzkostí, zvýšenou srdeční frekvencí, zvýšeným pocením.

Návaly jsou výraznou symptomatikou menopauzy, která je způsobena porušením hypotalamu v termoregulaci těla u ženy. Lékař může pacientovi předepsat jeden nebo soubor léků. Tyto léky se vyrábějí pod různými značkami. Fondy pro HRT jsou rozděleny do skupin, které se liší způsobem jejich použití:

 • čípky;
 • injekce;
 • prášky.

Způsob podání léku je v každém případě vybrán samostatně. Obvykle se používají pilulky.

Medicína Klimonorm

Tento lék patří do skupiny proti menopauze. Složení tohoto činidla obsahuje dvě účinné látky - progestogen a estrogen, jejich účinek je zaměřen na odstranění klimakterických příznaků a prevenci rozvoje maligního nádoru hyperplazie a endometria.

Unikátní složení léčiva a dodržování režimu užívání umožňují normalizovat měsíční cyklus u pacientů, kteří nebyli podrobeni hysterektomii.

Účinná látka estradiol nahrazuje nedostatek přirozeného estrogenu v ženském těle během menopauzy. To pomáhá eliminovat psychologické a vegetativní nemoci, které se vyskytují během menopauzy v důsledku snížení sexuální aktivity a snížení množství testosteronu. Při správném užívání léku je možné dosáhnout snížení výskytu hlubokých vrásek, zvýšení množství kolagenu v tkáních epidermis. Přípravek navíc snižuje riziko vzniku gastrointestinálních onemocnění a množství cholesterolu v krvi..

Během nedokončeného měsíčního cyklu nebo vzácného krvácení by léčba měla být prováděna 5 dní po nástupu kritických dnů. Během nástupu amenorey na začátku menopauzy lze terapii provést kdykoli, pokud žena není těhotná.

Jedno balení léku je určeno pro třítýdenní léčbu. Chcete-li dosáhnout požadovaného účinku, musíte užívat lék s ohledem na předepsanou léčbu. Při použití vyšších dávek léku se mohou objevit vedlejší účinky, které se projevují krvácením, které není spojeno s menstruací, zvracením a narušením gastrointestinálního traktu. Nepříjemných příznaků předávkování se můžete zbavit pomocí systematické terapie..

Lék Femoston

Pokud neexistují žádné kontraindikace pro pacienta, zahrnuje hormonální substituční léčba během postmenopauzy použití tohoto kombinovaného dvoufázového léku. Dvě účinné složky, které jsou ve složení tohoto léku - progesteron a estradiol, mají stejný účinek na tělo ženy jako přírodní hormony.

Aktivní prvky společně pomáhají:

 1. Prevence vzniku osteoporózy, maligních novotvarů v oblasti hyperplazie a dělohy.
 2. Zbavení psycho-emocionálních poruch.
 3. Úleva od vegetativních příznaků.

Femoston ve formě tablet by měl být užíván denně ve stejnou dobu. Ošetření musí být provedeno s přihlédnutím k rozvinutému schématu. Během prvních 14 dnů se doporučuje užívat hormony v bílých tabletách. Po dalších 14 dní léčby je nutné používat šedé tablety.

U pacientů s převážně měsíčním cyklem by léčba měla probíhat od prvního dne menstruace. U žen, které mají poruchy v měsíčním cyklu, je po použití přípravku Femoston s přihlédnutím k požadovanému schématu nejprve předepsán průběh léčby pomocí gestagenu. Pacienti s úplnou nepřítomností menstruace mohou tento lék užívat po jakoukoli dobu.

K dosažení požadovaného účinku je třeba užívat ženské hormony, přísně dodržovat předepsanou léčbu, to je jediný způsob, jak oddálit stáří a zlepšit celkovou pohodu.

Phytopreparation Klimadinon

Tento produkt obsahuje ve svém složení fytohormony. Používá se k odstranění klimakterických příznaků a léčbě vegetativně-vaskulárních onemocnění, pokud existují zjevné kontraindikace a je zakázáno užívat hormony během menopauzy.

Doba trvání kurzu a léčebný režim se vyvíjejí s přihlédnutím k osobním charakteristikám ženského těla.

Angelique s menopauzou

Angelique, stejně jako lék Klimonorm, je lék na menopauzu, který může zlepšit vaši pohodu a zbavit se nepříjemných příznaků..

Léčba Angelique se používá pro:

 1. Zbavení se nepříjemných příznaků během návalů horka a snížení frekvence jejich výskytu.
 2. Obnova obecného blahobytu.
 3. Zvýšení množství testosteronu a podle toho i obnovení sexuální aktivity.
 4. Prevence rozvoje osteoporózy.

Existují však také kontraindikace. Je zakázáno používat tento lék, pokud existují takové faktory:

 1. Trombóza žil, vysoký krevní tlak, cukrovka.
 2. Maligní novotvary v oblasti prsou.
 3. Vaginální krvácení neznámého původu.

Produkt obsahuje všechny hormony potřebné během menopauzy, které jsou ideálním řešením pro normalizaci hormonální rovnováhy nebo zlepšení pohody, zejména u pacientů starších 50 let.

Sádra Klimara

Toto hormonální činidlo obsahuje účinnou látku estradiol v dávce 3,8 mg. Náplast je přilepena na konkrétní místo na pokožce, poté začíná uvolňování aktivního prvku a všeobecné zlepšování pohody. Jedna náplast by se neměla používat déle než týden. Je třeba jej nahradit novým, každopádně změňte místo upevnění.

Pod vlivem tohoto činidla se zvyšuje množství testosteronu v těle, což má příznivý účinek na zlepšení libida a psycho-emocionálního stavu. Neexistují žádné zvláštní kontraindikace pro použití, doporučuje se však před použitím konzultovat s lékařem..

Nehormonální terapie

HRT zahrnuje použití pilulek, které jsou složeny z fytoestrogenů. Rostlinné hormony jsou vyžadovány, pokud má pacient kontraindikace užívání hormonálních látek. Léky v této skupině obsahují fytohormony, které aktivně eliminují příznaky menopauzy. A neexistují žádné vedlejší účinky.

Přírodní léky, které jsou součástí HRT, zahrnují:

 1. Remens.
 2. Tsi-Klim.
 3. Estrovel.

Seznam výše uvedených léčivých přípravků je tvořen doplňky stravy a homeopatickými léky. Používají se asi 20 dní. Léčba HRT nehormonálními látkami proto trvá déle, na rozdíl od užívání hormonů.

Současně se doporučuje jíst potraviny bohaté na vlákninu. Pouze tak lze pozorovat pozitivní výsledek HRT. Fytoestrogeny působí pomalu proti příznakům menopauzy, ale mají kumulativní vlastnost. Po ukončení léčby tedy žena nepodléhá „abstinenčnímu syndromu“. Hormonální hladina navíc zůstává na požadované úrovni. Tyto léky se používají v dávce předepsané gynekologem. Nezvyšujte ani neměňte dávku. Jinak se celkový stav zhorší nebo se objeví vedlejší účinky..

Menopauza rozhodně není důvodem k zastavení normálního života. Musíte se však vzdát nezdravých návyků, protože zvyšují riziko srdečních onemocnění a osteoporózy během menopauzy. Současně se od žen vyžaduje, aby normálně jedly, aktivně se pohybovaly a odpočívaly. U HRT se v 90% případů klinické příznaky snižují nebo úplně vymizí.

10 nejúčinnějších léků na menopauzu

Navzdory skutečnosti, že menopauza je fyziologický proces, mnoho žen potřebuje léky, které jim usnadní procházení tímto životním obdobím. Změny v hormonálním pozadí během menopauzy, které jsou založeny na zastavení syntézy estrogenu, negativně ovlivňují pracovní kapacitu, vzhled, fyzické zdraví a psycho-emocionální stav dámy. Pak mohou speciální léky pomoci při menopauze..

Specialisté předepisují lékovou terapii mnoha ženám v menopauze, přičemž upřednostňují homeopatické léky, antidepresiva, doplňky stravy a další léky, které neobsahují hormony. Omezení užívání hormonálních léků je odůvodněno skutečností, že mají velké množství vedlejších účinků.

V tomto tématu vám chceme sdělit, jak a kdy odborníci doporučují užívat nehormonální léky na menopauzu z návalů horka, deprese, kolísání krevního tlaku a dalších nepříjemných příznaků, které může žena v tomto období svého života zažít. Budeme také analyzovat, v jakých případech a jaké hormonální přípravky může gynekolog předepisovat a jak je správně užívat, aby se zabránilo nežádoucím účinkům na zdraví.

Hormonální substituční terapie pro menopauzu (HRT): klady a zápory

Hormonální substituční terapie ke zmírnění klimakterických příznaků používají odborníci v mnoha evropských zemích, protože se ukázala jako vysoce účinná a bezpečná. Ale domácí gynekologové se bojí ulehčit menopauzu u žen pomocí hormonálních substitučních léků, protože mají působivý seznam vedlejších účinků.

V průběhu klinických pozorování však evropští lékaři stanovili řadu podmínek pro minimalizaci rizika nežádoucích účinků, jmenovitě:

 • včasné jmenování a zrušení hormonálních léků na menopauzu;
 • přítomnost indikací pro hormonální terapii;
 • užívání mikrodóz léků, u nichž se neprojeví nežádoucí účinky;
 • výběr léků a jejich dávkování na základě výsledků krevního testu na pohlavní hormony;
 • předepisování léků, které obsahují výhradně přírodní hormony;
 • přísné dodržování doporučení ošetřujícího lékaře pacientem.

Ale mnoho pacientů stále odmítá hormonální léky z následujících důvodů:

 • považujte použití hormonální terapie za nepřirozené, protože menopauza je fyziologický proces;
 • nechtějí užívat hormonální léky, protože je považují za nepřirozené;
 • bojím se být lepší;
 • strach ze závislosti;
 • bojí se vzhledu vlasů na nežádoucích místech;
 • si myslíte, že hormonální látky poškozují žaludeční výstelku;
 • věřit, že užívání drog s pohlavními hormony zvyšuje riziko vzniku maligních novotvarů v ženském těle.

Ale to jsou všechno jen předsudky, protože pozorováním podmínek, o kterých jsme hovořili dříve, se můžete vyhnout negativním zdravotním následkům..

Pokud tedy tělo nemá dostatek vlastních pohlavních hormonů, potřebuje hormony jiných lidí, protože hormonální nerovnováha vede k narušení práce všech orgánů a systémů..

Indikace pro užívání hormonálních léků pro menopauzu

Hormonální léky jsou předepsány v následujících situacích:

 • patologická menopauza, která se vyvinula v důsledku odstranění dělohy, užívání chemoterapeutických látek nebo radiační léčby;
 • menopauza, ke které došlo u žen mladších 40 let;
 • příliš výrazné známky menopauzy;
 • vývoj komplikací a nemocí, které se objevily na pozadí menopauzy (hypertenze, ateroskleróza, polycystické vaječníky, suchost vaginální sliznice, inkontinence moči a další);
 • touha pacienta eliminovat nepříjemné příznaky.

Hormonální léky na menopauzu u žen: vedlejší účinky a kontraindikace

Pokud pacient nedodrží doporučení lékaře nebo byla nesprávně zvolena dávka léku, mohou se objevit následující nežádoucí účinky:

 • zvýšená únava;
 • emoční labilita;
 • otok;
 • přibývání na váze;
 • nadýmání;
 • mastopatie;
 • nádory mléčných žláz;
 • závažné příznaky premenstruačního syndromu;
 • bolestivost menstruace;
 • anovulační menstruační cyklus;
 • vývoj benigních nádorů v děloze a přílohách;
 • děložní krvácení;
 • zvýšené riziko mrtvice.

Následující podmínky jsou absolutní kontraindikace hormonálních léků:

 • alergie na složky hormonálního přípravku;
 • zhoubné novotvary mléčných žláz a ženských pohlavních orgánů, včetně anamnézy;
 • metroragie;
 • trombofilie;
 • mrtvice;
 • infarkt myokardu;
 • křečové žíly a krevní sraženiny dolních končetin;
 • zvýšená srážlivost krve;
 • hypertenze třetí fáze;
 • závažné onemocnění jater (cirhóza, selhání jater, hepatitida);
 • autoimunitní onemocnění (sklerodermie, systémový lupus erythematodes a další).

Relativní kontraindikace zahrnují:

 • endometrióza;
 • děložní myomy;
 • migréna;
 • epilepsie;
 • prekancerózní onemocnění dělohy a mléčných žláz;
 • kalkulózní cholecystitida a cholelitiáza.

Nejlepší léky na menopauzu: seznam, popis, cena

Nejlepší recenze gynekologů a pacientů o nejnovější generaci kombinovaných hormonálních látek, které obsahují jak estrogen, tak progesteron.

HRT pro menopauzu zahrnuje léky nové generace:

 • Angelica - 1300 rublů;
 • Klimen - 1280 rublů;
 • Femoston - 940 rublů;
 • Kliminorm - 850 rublů;
 • Divina - 760 rublů;
 • Ovidon - droga ještě není k prodeji;
 • Climodien - 2500 rublů;
 • Activel - droga není v prodeji;
 • Kliogest - 1780 rublů.

Uvedené léky plní následující úkoly:

 • odstranit úzkost, zlepšit náladu, aktivovat paměť a zlepšit spánek;
 • zvýšit tón svalů svěrače močového měchýře;
 • zachovat vápník v kostní tkáni;
 • zabránit rozvoji paradentózy;
 • obnovit endometrium;
 • eliminovat suchost sliznic genitálií;
 • normalizovat hladinu cholesterolu v krvi.

Tyto léky jsou dostupné ve formě pilulek a tablet. Jeden blistr, kde je každá tableta očíslována, vystačí na 21 dní podávání. Poté, co žena užije poslední pilulku, musíte si dát pauzu po dobu sedmi dnů a teprve poté začít nový puchýř. Každá tableta má svou vlastní dávku hormonů, která odpovídá dni v cyklu.

Femoston, Activel, Kliogest a Angelique jsou k dispozici v 28 tabletách v blistru, z nichž sedm je dudlíků, to znamená, že neobsahují hormony.

Estrogeny

Přípravky, které obsahují pouze estrogeny, se vyrábějí hlavně ve formě gelů, krémů, náplastí nebo implantátů, které se podávají ženě pod kůži.

Následující gely a masti s estrogeny jsou nejúčinnější pro menopauzu:

 • Divigel - 620 rublů;
 • Estrogel - 780 rublů;
 • Octodiol - droga není k dispozici k prodeji;
 • Menorest - droga není k dispozici k prodeji;
 • Proginova - 590 rublů.

Mezi omítkami se ukázal být vynikající estrogen, například:

 • Estraderm - droga není v prodeji;
 • Alora - 250 rublů;
 • Klimara - 1214 rublů;
 • Estramon - 5260 rublů;
 • Menostar.

Gely a masti se používají docela pohodlně, protože je třeba je nanášet pouze jednou denně na kůži ramen, břicha nebo dolní části zad..

Hormonální náplasti jsou ještě pohodlnější lékovou formou, protože je třeba je měnit každých sedm dní.

Implantáty, které jsou šité pod kůží, trvají šest měsíců a každý den uvolňují do krve malou dávku estrogenu.

Gely, masti, krémy, náplasti a implantáty mají oproti perorálním nebo injekčním formám hormonálních léků řadu výhod, jmenovitě:

 • snadnost výběru dávky;
 • postupné pronikání estrogenu do krve;
 • hormon jde přímo do krve bez průchodu játry;
 • udržování rovnováhy různých druhů estrogenu;
 • minimální riziko nežádoucích účinků;
 • lze použít, i když existují kontraindikace pro jmenování estrogenu.

Progestiny

Progesteronové léky se předepisují hlavně od 14. do 25. dne menstruačního cyklu..

Na moderním farmaceutickém trhu existuje mnoho progestinů, ale nejlepší výkon má řada léků..

 1. Tablety a pilulky:
 • Duphaston - 550 rublů;
 • Utrozhestan - 4302 rublů;
 • Norkolut - 130 rublů;
 • Iprozhin - 380 rublů.
 1. Gely a vaginální čípky:
 • Utrozhestan;
 • Kryinon - 2450 rublů;
 • Progestogel - 900 rublů;
 • Prajisan - 260 rublů;
 • Progesteronový gel.
 1. Intrauterinní hormonální systémy:
 • Mirena - 12 500 rublů.

V poslední době odborníci a pacienti upřednostňují nitroděložní tělísko Mirena, které je nejen antikoncepčním prostředkem, ale také obsahuje progesteron a postupně ho uvolňuje do dělohy..

Pokyny k použití hormonálních látek

Menopauza se začíná léčit, jakmile se objeví první známky nedostatku pohlavních hormonů. Délka léčby závisí na závažnosti příznaků menopauzy a může trvat jeden až tři roky a někdy až deset let.

Většina odborníků se domnívá, že užívání hormonálních léků by mělo být přerušeno do šedesáti let, protože se může vyvinout rakovina.

Pravidla pro užívání hormonálních léků:

 • vaginální čípky a tablety by měly být užívány ve stejnou denní dobu, jak je předepsáno ošetřujícím lékařem.
 • v zásadě jsou všechny hormony předepisovány denně nebo cyklicky, tj. 21 dní se sedmidenními přestávkami;
 • pokud pacient zapomněl užít lék, měla by se obvyklá dávka užít během následujících 12 hodin a další pilulka ve stanovenou dobu;
 • je přísně zakázáno nezávisle měnit dávku léku nebo samotného léku;
 • nemůžete vzít hormon po celý život;
 • během hormonální terapie musíte pravidelně navštěvovat gynekologa - jednou za šest měsíců.

Léčba menopauzy nehormonálními léky

Názory odborníků na vhodnost hormonální terapie se dnes liší. Mnoho žen navíc odmítá užívat léky obsahující hormony, protože se bojí jejich vedlejších účinků, nemají finanční schopnost je neustále kupovat nebo z jiných důvodů..

V takových případech můžete použít léčbu menopauzy bez hormonů, která spočívá v užívání fytohormonů, homeopatických léků, doplňků stravy atd..

Homeopatické léky na menopauzu

Homeopatie pro menopauzu je velmi populární. Účinek homeopatik je založen na aktivaci přirozených mechanismů těla. Pacientům jsou předepisovány malé dávky látek, které ve velkých dávkách mohou mít negativní důsledky..

Homeopatické léky pomohou eliminovat takové příznaky menopauzy jako:

 • hyperhidróza (zvýšené pocení);
 • klimakterické vertigo (závratě);
 • návaly horka s menopauzou;
 • suchost vaginální sliznice;
 • změny nálady;
 • přibývání na váze a další.

Mezi výhody homeopatie pro menopauzu patří:

 • přirozený původ složek;
 • relativně nízké náklady;
 • prakticky neexistují žádné vedlejší účinky, pouze alergie na složky produktu;
 • bezpečnost použití u starších osob.

Zvažte nejúčinnější homeopatické léky používané při menopauze.

 • Remens - 580 rublů. Lék se skládá ze sójových fytohormonů, které aktivují syntézu pohlavních hormonů na úrovni hypotalamu a hypofýzy. Remens účinně zbavuje ženu návalů horka během menopauzy a předchází vzniku vaginitidy. Kromě toho lze pomocí Remensu zabránit inkontinenci moči a cystitidě při menopauze..
 • Estrovel - 385 rublů. Tento přípravek obsahuje fytoestrogeny sóji a divokého jamu, stejně jako komplex vitamínů a mikroelementů. Přípravek Estrovel snižuje množství a intenzitu návalů tepla a pocení.
 • Ženský - 670 rublů. Tento přípravek obsahuje tekuté výtažky z kopřivy, oregana, vlaštovičníku, hlohu, pastýřské kabelky, kentaura, třezalky tečkované, tymiánu, vlaštovičníku a měsíčku. Feminal pomáhá zbavit se návalů horka, zvýšeného pocení, adhezně-emoční lability a závratí při menopauze a ženy se z tohoto léku nezotaví..
 • Climaxin - 120 rublů. Tento přípravek sestává ze sépie, lachesis a cimicifuga. Účinek přípravku Climaxin je zaměřen hlavně na regulaci vegetativně-vaskulárních poruch (nespavost, podrážděnost, palpitace, zvýšené pocení, závratě) v menopauze.
 • Klimakt-Hel - 400 rublů. Tento lék je vynikající pro eliminaci příznaků způsobených menopauzou..

Přípravky na menopauzu rostlinného původu

Bylinné přípravky pro menopauzu obsahují fytoestrogeny - látky, které mohou vykonávat funkci ženských pohlavních hormonů a eliminovat příznaky stárnutí ženského těla.

Rostlinné estrogeny jsou analogy ženských pohlavních hormonů odvozených ze sójových produktů. Například inovativní italská receptura Flavia Noch obsahuje fytoestrogeny - genistein a daidzein, které mají mírný substituční účinek během menopauzy a menopauzy a pomáhají ženě vyrovnat se s návaly horka, pocením a špatným zdravím..

Flavia Night je jedinečný italský vzorec navržený speciálně pro aktivní ženy, které chtějí vést živý život a nezažijí příznaky menopauzy. Jen jedna tobolka před spaním pomůže ženě překonat toto těžké období. Flavia Night - funguje, když odpočíváte.

Dalším účinným a oblíbeným lékem na příznaky menopauzy je Inoklim, což je doplněk stravy na bázi fytoestrogenů..

Inoklim účinně bojuje proti takovým klimakterickým příznakům, jako je pocit tepla v těle, suchost pochvy, zvýšené pocení a také předchází vzniku komplikací.

Lék nemá prakticky žádné kontraindikace a vedlejší účinky. Přípravek Inoklim není určen pouze těm, kteří jsou alergičtí na látky, které tvoří jeho složení.

Vyšetřili jsme tedy, jaké léky užívat s menopauzou, aby se zmírnily její příznaky. Léková terapie však může a měla být doplněna správnou a vyváženou výživou, pitím dostatečného množství tekutin, sportováním, užíváním vitamínových a minerálních komplexů. Nezapomeňte také na pozitivní emoce, které vám komunikace s blízkými, koníčky nebo ruční práce mohou dát.

Podívejte se na video o lécích na menopauzu.

Hormonální substituční léčba menopauzy - seznam léků a recenze o nich

Menopauza je pro ženu poměrně vážným testem. Velmi zjednodušeným způsobem lze problém popsat takto: hormonální nerovnováha je doprovázena řadou a poměrně nepříjemných příznaků. Hormony mají přímý účinek na všechny orgány a systémy (tělo funguje prostřednictvím neurohumorální regulace). Selhání v jejich dobře koordinované práci vede k poruchám a reakcím ve formě návalů horka, nespavosti, slabosti, únavy atd. (další podrobnosti o příznacích menopauzy naleznete v článku „Menopauza u žen: příznaky, věk, léčba“).

Nedostatek ženského pohlavního hormonu estrogenu způsobuje výkyvy nálady, může vést k nervovým poruchám, stresu nebo dokonce těžké depresi. Psychoemoční stav žen v tomto věku je navíc ovlivněn vnějšími známkami přirozených procesů stárnutí, poklesem sexuální touhy a přitažlivosti. HRT (hormonální substituční léčba) se používá ke snížení závažnosti příznaků a stabilizaci hormonálního pozadí. Jeho cílem je kompenzovat nedostatek hormonů, jejichž hladina se během menopauzy postupně snižuje. Toto řešení nám umožňuje úspěšně vyřešit řadu problémů, kterým ženy čelí..

Mnoho žen má bohužel předsudky a často se bojí nebo nebere hormony úplně. Jejich obavy jsou způsobeny různými důvody (negativní recenze, možné vedlejší účinky atd.). Medicína však nezůstává stát, hormonální léky s novou generací menopauzy jsou vynikajícím pomocníkem při odstraňování negativních projevů. Navíc již nemají ty negativní důsledky, které se jim obvykle připisují. Přesné informace o moderních hormonálních přípravcích na menopauzu pomohou ženám učinit správné rozhodnutí a snížit kritický postoj k drogám tohoto typu..

Jaké hormony žena potřebuje

Abyste pochopili, jaké hormony musíte užívat během menopauzy, zvažte, jak to pokračuje, pokud jde o hormonální rovnováhu. Toto období je obvykle rozděleno do několika fází:

 • Premenopauza (může trvat 5 až 10 let)
 • Menopauza (odpočítávání začíná jeden rok po poslední menstruaci);
 • Postmenopauza (začíná 5 let po poslední menstruaci a končí 70-75 let).

Tělo reaguje nejostřeji v prvních dvou obdobích menopauzy. Ženské hormony postupně přestávají být tělem produkovány. Zpočátku začíná regresivní proces ve vaječnících, což je usnadněno vyčerpáním folikulárního aparátu. Tělo přirozeně začíná reagovat na nedostatek progesteronu a estrogenu, včetně kompenzačních odpovědí. V tomto bodě začíná hypofýza intenzivně produkovat LH a FSH (luteinizační a folikuly stimulující hormony). Na tomto pozadí se citlivost hormonálně závislých receptorů postupně snižuje, což také hraje roli v normálním fungování ženského reprodukčního systému..

Kompenzační mechanismy na chvíli umožňují tělu vyrovnat se s příznaky menopauzy. Syntéza pohlavních hormonů se ale nadále snižuje, posílení funkce hypofýzy již nepřináší požadované výsledky a její citlivost na jejich hormonální nedostatek klesá. V tomto okamžiku začínají zjevnější a častější projevy klimakterického období: menstruace je nejprve nepravidelná, zastaví se a systémy hlavního těla začnou reagovat na restrukturalizaci hormonálního pozadí. Příznaky jsou různorodé (existuje asi 30 projevů menopauzy), nejčastěji trpí:

 • kardiovaskulární systém (hypertenze, rychlý puls, zvyšuje se riziko infarktu a mrtvice);
 • nervový systém: trpí obzvláště silně, návaly horka, migrénové bolesti, nespavost, psycho-emoční nestabilita atd.;
 • endokrinní systém: projevuje se váhovým přírůstkem hmotnosti, který často vede k obezitě, onemocnění štítné žlázy, diabetes mellitus atd.;
 • urogenitální systém: kromě ovariální dysfunkce a zmenšení velikosti dělohy je pozorována hypotenze všech svalů, což vede k bolestivým pocitům při pohlavním styku (to je usnadněno snížením objemu sekrece v pochvě), doprovázené častým nutkáním na močení (následně je možná inkontinence) atd..

Toto není úplný seznam příznaků menopauzy, které ženě způsobují nepohodlí..

Nejtypičtějšími stížnostmi jsou vazomotorické reakce (návaly horka, bolesti hlavy a závratě atd.) A psychoemočné reakce. Zvyšuje se riziko vzniku řady gynekologických onemocnění, zejména hormonálně závislých. Narušení normální syntézy hormonů zvyšuje riziko rakoviny. Měli bychom v takové situaci přijmout adekvátní opatření? Přirozeně, protože symptomatologie menopauzy, sama o sobě nepříjemná, nese řadu hrozeb a přispívá k rozvoji různých patologických stavů. HRT v této situaci může být jediným způsobem, jak zmírnit akutní stavy způsobené nedostatkem hormonů.

Menopauza je sama o sobě přirozeným procesem, ale u každé ženy probíhá jinak. Hormonální substituční léčba není indikována u každého; má řadu kontraindikací. Bez sebe se HRT nepoužívá a léky se vybírají s přihlédnutím k charakteristikám každého pacienta po komplexním vyšetření. Odmítnout kvůli předsudkům v době, kdy jsou hormony pro ženské tělo prostě nezbytné, znamená v budoucnu riskovat vlastní zdraví..

Co je hormonální substituční léčba a jak funguje

Zachování zdraví ženy je hlavním úkolem HRT. Rovnováha hormonů je narušena přirozenými příčinami, ale reakce těla na takové změny může mít patologický charakter. Částečná kompenzace za nedostatek hormonů zvenčí - to je HRT, která zmírňuje závažnost příznaků.

Hormonální substituční léčba menopauzy může být zaměřena na obnovení hladiny hormonů skupiny gestagenů nebo estrogenů, mohou být předepsány ve formě mono- nebo komplexních léků, obsahují androgeny atd. To znamená, že řada moderních léků vám umožňuje zvolit nejúčinnější taktiku v každém případě..

Ke změně v hormonálním pozadí dochází postupně, celý mechanismus aktivuje snížení aktivity produkce jedné skupiny hormonů během menopauzy. Výsledkem je, že do procesu je zahrnut téměř celý organismus, který tak či onak reaguje na probíhající změny. Reakce každé ženy mohou probíhat svým vlastním způsobem: některé klidně procházejí všemi obdobími menopauzy, aniž by pociťovaly nějaké zvláštní problémy s periodicky se objevujícími příznaky. U jiných probíhá věková restrukturalizace těla prudce a ostře. Během menopauzy by žena měla obzvláště pečlivě sledovat své zdraví, což pomůže včas pochopit, kdy příznaky nabývají alarmujícího rozsahu, a včas přijmout opatření..

Přináší hormonální substituční léčba ženskému tělu výhody nebo jen škodí? Na tuto věc neexistuje jednoznačný názor. Mnoho pacientů má negativní postoj k samotnému užívání hormonů a věří, že je snazší přežít nepříjemné příznaky menopauzy. Mezi lékaři také neexistuje jednoznačná shoda v této otázce, ale v poslední době se HRT používá stále častěji..

Cílem hormonální substituční terapie je pomoci tělu vyrovnat se s nedostatkem hormonů s co nejmenšími ztrátami. V evropských zemích se HRT stala standardní volbou pro lékařskou péči; nyní se aktivně používá v domácí medicíně. V klimakterickém období je HRT nejjednodušší a nejúčinnější způsob, jak se zbavit nepříjemných příznaků menopauzy a obnovit rovnováhu hormonů v době restrukturalizace těla..

Hormonální terapie - všechny klady a zápory

U žen během menopauzy není vždy předepsána hormonální substituční léčba. Existuje řada kontraindikací, při nichž jsou hormony přísně zakázány. Doporučení lékařů jsou založena na:

 • celkový stav těla pacienta;
 • závažnost příznaků;
 • výsledky průzkumu.

To bere v úvahu, jaký druh hormonu potřebuje ženské tělo v určitém období menopauzy.

Výhody užívání hormonálních léků na menopauzu jsou následující:

 • je možné kompenzovat nedostatek specifické skupiny hormonů;
 • závažnost příznaků je odstraněna, menopauza je méně bolestivá;
 • tělo dostane příležitost se znovu vybudovat postupně, bez náhlých změn hladin hormonů;
 • procesy stárnutí se zpomalují;
 • užívání HRT probíhá pod lékařským dohledem, což vám umožňuje upravit průběh léčby podle potřeby;
 • léky jsou vybírány individuálně s ohledem na zdravotní stav konkrétního pacienta.

Taková léčba může být škodlivá, pokud žena začne nekontrolovatelně užívat hormonální léky na základě zpětné vazby od přátel nebo vlastního názoru. Jmenování těchto léků specializovaným odborníkem je předpokladem úspěšné hormonální substituční terapie bez vedlejších účinků a negativních důsledků..

Musím pít hormony s menopauzou

Pití hormonů v kterémkoli z klimakterických období je zcela moderní a efektivní způsob, jak zmírnit nepříjemné příznaky a pomoci tělu vyrovnat se s hormonálním stresem. To by však mělo být provedeno výhradně na doporučení lékařů a po komplexním vyšetření..

Výběr léků se provádí až po absolvování testů, které ukazují hladinu hormonů. Příznaky menopauzy se mohou objevit jako reakce na všechny změny v hormonálních hladinách, ale je důležité určit, který z nich potřebuje náhradu. Někdy jsou nutné kombinované léky.

Hormony během menopauzy pomohou napravit jejich rovnováhu v těle, zmírní akutní projevy, které vznikají jako reakce na přirozené změny související s věkem. Proces stárnutí se zpomaluje a je méně bolestivý. Je třeba si uvědomit, že jedním z typických projevů menopauzy jsou ostré psychoemočné reakce. HRT také pomůže tyto příznaky napravit. To znamená, že ženy mají z jejího užívání obvykle jen užitek, což nám umožňuje hovořit o výhodách takové léčby..

Režim léčby

Jak užívat hormonální léky s menopauzou? Pouze zkušený odborník může tento problém vyřešit na základě výsledků průzkumu. V současné době nabízí moderní medicína dvě taktiky:

 • krátkodobé přijetí: s mírným průběhem menopauzy, nekomplikovaným akutními reakcemi, léčba může trvat 1 - 2 roky;
 • dlouhodobá terapie: léčbu lze provádět po dobu 2 - 4 let.

Je důležité si uvědomit, že mluvíme o průběhu užívání drog, přičemž při HRT lze jednu drogu nahradit jinou. K nápravě dochází na základě výsledků testů na hladinu hormonů. Během léčby potřebuje pacient lékařský dohled, takto můžete dosáhnout nejvyšší účinnosti a minimalizovat veškerá rizika.

Indikace pro HRT

Indikace pro použití HRT je řada příznaků, které zvláště ohrožují ženské tělo. Tyto zahrnují:

 • časná menopauza;
 • chirurgická menopauza;
 • riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění;
 • dědičná predispozice k osteoporóze, diabetes mellitus, obezitě, hypertenzi a dalším patologickým stavům.

Rovněž je třeba užívat hormony, pokud menopauza vyvolává akutní psychoemočné reakce, aby se vyloučilo riziko vzniku neuróz a depresivních stavů..

Kontraindikace

Menopauzální hormonální terapie u některých patologií není pacientům nikdy předepisována. Existuje řada závažných zdravotních stavů, které nejsou kompatibilní s HRT. V takových případech je nebezpečné předepisovat hormony, proto je předpokladem pro zahájení HRT konzultace se specializovaným odborníkem a komplexní vyšetření..

Kontraindikace:

 • krvácení nevysvětlitelné etiologie;
 • estrogen-dependentní nádory (benigní a maligní);
 • onkologická onemocnění;
 • některé patologie srdce a kardiovaskulárního systému;
 • trombóza, tromboembolismus a poruchy srážení krve spojené se zvýšenou trombózou;
 • akutní a chronické onemocnění jater, selhání jater a / nebo ledvin;
 • komplikovaný diabetes mellitus;
 • řada autoimunitních onemocnění;
 • individuální intolerance na léky obsahující hormony.

Užívání HRT bude užitečné a bezpečné, pouze pokud lékař zvolí léky.

Možné nežádoucí účinky

Hormonální substituční léčba menopauzy může způsobit řadu vedlejších účinků, jmenovitě:

 • zadržování tekutin v těle (otoky, pastovitost);
 • hypo- nebo hypersekrece hlenu v pochvě, menstruační krvácení;
 • zvýšená únava, slabost, bolesti hlavy;
 • různé reakce z gastrointestinálního traktu;
 • bolestivost mléčných žláz;
 • svalové křeče;
 • seborrhea a akné.

Tyto a další reakce se mohou projevit v jediné nebo složité formě, jejich vzhled vyžaduje návštěvu lékaře za účelem korekce taktiky léčby.

Hlavní principy HRT

Hormony pro menopauzu jsou předepsány na základě výsledků vyšetření. Hlavní principy moderní terapie jsou:

 • užívání hormonálních léků podobných přírodním;
 • nízké dávky;
 • užívání kombinovaných léků k minimalizaci rizik hyperplazie endometria;
 • trvání kurzu, který stabilizuje hormonální pozadí.

Volba HRT léků: typy a formy léků

V současné době není výběr správné terapie obtížný. Kromě pestré kombinace hormonů je také možné zvolit způsob podání:

 • tablety, pilulky nebo kapsle;
 • lokální aplikace: gely, čípky, krémy, náplasti;
 • injekce;
 • podkožní implantáty.

Hormonální terapie pro chirurgickou menopauzu

HRT pro menopauzu je předepsána, pokud jde o pacientky, které podstoupily chirurgický zákrok k odstranění dělohy. Způsob použití hormonů pro chirurgickou menopauzu:

 • ženy do 51 let s odstraněním vaječníků a zachované dělohy;
 • ženy nad 51 let po amputaci dělohy s vaječníky;
 • po chirurgickém odstranění endometriózy, s rizikem recidivy.

Rozptýlení mýtů o HRT

Menopauzální hormonální terapie je často předmětem kontroverzí a strachu. Pacienti HRT odmítají s přesvědčením, že jejich užívání může vést k:

 • návykové;
 • obezita;
 • komplikace z gastrointestinálního traktu;
 • riziko onkologie;
 • dlouhodobé negativní výsledky.

Mnozí také věří, že hormonální přípravky jsou špatně prozkoumány a obsahují velké množství syntetických analogů přírodních hormonů. Moderní HRT je nová generace léků, které obsahují minimální množství hormonů, které jsou přirozené a zcela identické s těmi pro ženy. Musí a mohou být užívány, protože většina příznaků je známkou přirozených procesů během menopauzy. HRT nezvyšuje, ale zpomaluje jejich vývoj. Léky procházejí preklinickými a klinickými studiemi. A nedostatek údajů o dlouhodobých výsledcích v domácí medicíně je kompenzován výzkumem v zahraničí, kde se HRT aktivně používá již několik desetiletí..

Seznam HRT léků

Principy hormonální substituční terapie pro menopauzu vám umožňují zvolit nejúčinnější léčbu pro každého pacienta. Po 40 letech by se žena měla připravit na nadcházející restrukturalizaci těla. V tomto okamžiku se pravidelné vyšetření stává důležitou a povinnou podmínkou pro udržení normálního fungování těla. HRT pomáhá obnovit hladiny hormonů, které se nevyhnutelně sníží. I při normální menstruaci je důležité znát koncentraci hormonů, což pomůže včas používat léky, které jsou účinné při menopauze..

Jak funkce syntézy klesá, hlavní příznaky menopauzy se zvyšují. Po konzultaci a vyšetření je předepsán lék, který v tuto chvíli pomůže napravit hormonální nerovnováhu. To může být:

 • Fytoestrogeny. Jak název této skupiny naznačuje, obsahuje přírodní analogy estrogenů. Mezi ně patří: Klimadinon, Femikaps, Remens. Každý z nich je ve formě tablet a je opilý v kurzu;
 • Bioidentické hormony. Kombinované léky Janine a Femoston v tabletách také pomáhají zmírnit příznaky v menopauze. Duphaston, jako derivát progesteronu, je předepsán pro jeho nedostatek a pro neutralizaci účinku estrogenu;
 • Obsahující estrogen. Jakékoli hormonální činidlo tohoto typu obsahuje syntetický estrogen. Nejčastěji používají Klimonorm, Premarin, Ovestin;
 • Androgenní účinek pro prevenci a léčbu osteoporózy poskytuje Norkolut, Livial, Tibolon;
 • Moderní léky s antiandrogenním účinkem představují Androkur, Klimen, Diane-35;
 • Nejlepší kombinované fondy - Triaclim, Angelique.

Seznam účinných léků se neomezuje pouze na tento seznam, existují také náplasti Klimara a Dermestil, hormonální gel Divigel, čípky Ovestin atd. Je-li nutná topická aplikace, používá se alternativní forma uvolňování (gely, náplasti nebo čípky)..

Nehormonální léky

Nehormonální léky na menopauzu jako alternativa k HRT jsou předepsány pro individuální nesnášenlivost nebo neschopnost užívat léky obsahující hormony. Podle moderní klasifikace tato skupina zahrnuje přírodní fytoestrogeny. Jsou k dispozici jako homeopatické léky a doplňky stravy. Kromě výše uvedených prostředků použijte k nahrazení chybějících hormonů menopauzou:

 • gely Bonisan, Klimakt Hel;
 • čaj nebo kapky s červeným kartáčem;
 • tablety CI-Klim, Estrovel;
 • kapsle Ladies Formula Menopause, Menopace atd..

Jak dlouho pít hormony

Hormony by měly být užívány pod dohledem a podle pokynů lékaře, i když jde o doplňky stravy, bylinné léky nebo homeopatické léky. Existuje několik schémat přijetí navržených na několik let:

 • monoterapie;
 • dvoufázový a třífázový kurz;
 • kombinovaný.

Každý lék má své vlastní podmínky podávání, některé léky lze nahradit jinými, což je nutné, když se příznaky menopauzy změní.

Recenze

Jsem jedním z těch lékařů, kteří jsou „pro“ hormony v menopauze. Zpětná vazba od mých pacientů může potvrdit, že dokázali toto období „přežít“ s nejmenšími ztrátami. HRT je zbavila mnoha nepříjemných příznaků a umožnila jim déle si uchovat vzhled, klid a zdraví..

Mohu vám říci o mé osobní zkušenosti s užíváním hormonů během menopauzy. Poté, co jsem zažil všechny potěšení z návalů horka, hysterie z nejmenšího důvodu a nespavosti, jsem začal užívat léky, které můj lékař vzal. Léky se již několikrát změnily, ale zároveň jsem si nepamatoval nepříjemné příznaky, cítím se naprosto normálně.

Svetlana, 53 let

Stále lituji, že jsem téměř 2 roky trpěl návaly horka a bolestmi hlavy. Vyděšená příběhy mé matky o tom, jak byla „rozbita“ po hormonech, odmítla je užívat. HRT pro mě začala po diagnóze „stavu před infarktem“. Vybral jsem si menší ze dvou zlých a začal pít hormony. Od té doby jsem toho nikdy nelitoval. Moderní léky nedávají stejné účinky jako dříve, dávky hubbubů v nich jsou minimální. Pokud začíná vaše menopauza, poslouchejte lékaře a neodkládejte léčbu.

Nejlepší léky na menopauzu: přehled účinných léků

Nástup menopauzy u žen po 50 letech je nevyhnutelný fyziologický proces. Mnoho z nežného pohlaví si však během tohoto období všimlo významného zhoršení jejich celkového stavu, což ovlivňuje jejich kvalitu života a schopnost pracovat. Lze opravit návaly horka, podrážděnost, poruchy spánku. Za tímto účelem farmaceutický průmysl nabízí různé léky na menopauzu, které pomáhají normalizovat hormonální hladiny, zmírnit příznaky a obnovit regulaci autonomních funkcí..

 • 1 Hormonální terapie
 • 2 Indikace a mechanismus účinku
  • 2.1 Estrogen
  • 2.2 Progestiny
  • 2.3 Složité
  • 2.4 Funkce aplikace
  • 2.5 Kontraindikace
 • 3 Přípravky bez hormonů
  • 3.1 Homeopatie
  • 3.2 Biologické přísady
  • 3.3 Bylinné přípravky
  • 3.4 Jiné prostředky

Pokles estrogenu v krvi lze kompenzovat substituční terapií. Správně zvolené dávky léků mohou eliminovat deprese, vazomotorické abnormality, oddálit nástup anginy pectoris a dalších onemocnění, která způsobují stárnutí těla. K tomu existuje řada léků obsahujících estrogen a progesteron, které se syntetizují v laboratorních podmínkách nebo se získávají izolací ze zvířecích tkání..

V každém případě se doporučuje zvolit minimální dávku, protože hormonální substituční léčba (HRT) při dlouhodobém užívání zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu a zvyšuje pravděpodobnost trombózy u postmenopauzálních žen..

Někdy se během užívání léků zaznamenají nežádoucí účinky, například:

 • bolest hlavy;
 • nevolnost;
 • překrvení mléčných žláz;
 • zadržování tekutin a otoky;
 • děložní krvácení.

Indikace pro použití HRT jsou následující:

 • odstranění dělohy;
 • časná menopauza (do 40 let);
 • závažné poruchy spojené se zánikem sexuálních funkcí (ateroskleróza, onemocnění polycystických vaječníků, inkontinence moči);
 • komplikace během menopauzy.

Hormonální látky jsou předepsány, pouze pokud neuplynulo více než 10 let po nástupu menopauzálních změn.

Hormonální léky pomáhají řešit následující úkoly:

 • zlepšit stav a náladu;
 • zmírnit depresi a úzkost;
 • obnovit spánek a paměť;
 • zabránit vyplavování vápníku z kostí;
 • předcházet onemocnění dásní (periodontální onemocnění);
 • obnovit vnitřní vrstvu dělohy;
 • eliminovat suchost v pochvě;
 • zvýšit produkci kolagenu v kůži;
 • normalizovat metabolické procesy a hladinu cholesterolu s nízkou hustotou v krvi.

Všechny produkty HRT jsou rozděleny podle složení. Monopreparáty obsahující samotný estrogen se často vyrábějí ve formě mastí a gelů. Nejúčinnější z nich jsou:

 1. 1. Divigel. Léčivou látkou je estradiol. Aplikuje se na předem očištěnou pokožku břicha jednou denně. K dispozici ve speciálních sáčcích pro správné dávkování.
 2. 2. Estrogel. Obsahuje hemihydrát estradiolu, který svou strukturou zcela odpovídá hormonu produkovanému v těle ženy. K dispozici v lahvičce nebo tubě se speciálním dávkovačem.
 3. 3. Proginova. Obsahuje estradiol valeriate. Uvolňovací forma - pilulky, které by se měly užívat jednou denně ve stejnou dobu.
 4. 4. Klimara. K dispozici jako transdermální náplast s denním uvolňováním dávky k udržení normální hormonální hladiny po celé klimakterické období.

Gely a masti mají oproti jiným formám výhodu, protože s jejich pomocí se účinná látka snadno dávkuje, proniká pomalu a neprochází zažívacími orgány. Oprava se obzvláště snadno používá a měla by se měnit každých sedm dní.

V některých případech moderní odborníci nabízejí ženě léčivé implantáty, které jsou všité pod kůži a mohou dlouhodobě pozitivně působit na hormonální hladinu..

Pokud se léčba provádí samotnými estrogeny, může dojít k mnoha vedlejším účinkům, proto se doporučuje kombinovat tyto formulace s progesteronovými léky (progestiny), které se užívají v určité dny cyklu. V tuto chvíli existuje mnoho účinných prostředků této řady:

 1. 1. Duphaston. Léčivou látkou je dihydrosteron. Jedná se o potahované tablety, které pacienti dobře snášejí a rychle vstupují do krevního řečiště.
 2. 2. Utrozhestan. Obsahuje přírodní mikronizovaný progesteron v kapslích.
 3. 3. Norkolut. Zahrnuje norethisteron a dodává se jako tableta.
 4. 4. Progestogel. Mikronizovaný externí gel pro progesteron.

V tuto chvíli odborníci doporučují použití spirály Mirena, která působí nejen jako antikoncepční prostředek, ale také denně uvolňuje určité množství progesteronu do děložní dutiny.

Léky nové generace, které kombinují estrogeny a progesteron, jsou velmi populární. Jsou snadno použitelné a nezpůsobují vedlejší účinky, jako jsou jednotlivé účinné látky. Seznam nejlepších léků je uveden níže:

 1. 1. Angelica. Obsahuje drospirenon a hemihydrát estradiolu. Dostupné v tabletách.
 2. 2. Femoston (dihydrosteron s estradiolem) - potahované tablety.
 3. 3. Divina. Tablety obsahující estradiolvalerát a medroxyprogesteron-acetát.

Výše uvedené produkty jsou k dispozici v blistrech, kde je každá tableta očíslována podle dnů jednoho cyklu. Po 21 dnech přijetí je nutná 7denní přestávka.

Substituční léčba vyžaduje kompetentní a individuální přístup, proto by prostředky měl vybírat pouze gynekologický lékař. Před schůzkou musí žena podstoupit testy na hladinu hormonů. Délka léčby se může pohybovat od jednoho roku do několika let. Ve věku 60 let je léčba přerušena kvůli vysokému riziku nádorů.

Lék by měl být užíván ve stejnou denní dobu; nemůžete sami změnit dávkování nebo název léku. Terapie není vhodná pro celoživotní použití. Během tohoto období byste měli navštívit gynekologa alespoň jednou za 6 měsíců..

Existují určité kontraindikace pro použití hormonálních substitučních látek. Nelze je přijmout za následujících podmínek:

 • těhotenství;
 • akutní forma hepatitidy;
 • nemoci se zvýšeným rizikem vzniku krevních sraženin;
 • nádory reprodukčního systému a prsu;
 • přítomnost nebo přítomnost rakoviny prsu;
 • endometrióza s podezřením na onkologickou degeneraci;
 • dysfunkce jater s rozvojem selhání;
 • porfyrie;
 • mozkový nádor.

U myomu, endometriózy, tvorby kamenů ve žlučníku, dědičné hypertriglyceridémie jsou kontraindikace považovány za relativní. Léčba žen s takovými chorobami však vyžaduje přísné sledování jejich stavu..

Vzhledem k tomu, že příjem hormonů není vhodný pro každého a názor odborníků na jejich použití je stále nejednoznačný, je možné zvolit lék bez estrogenu a progesteronu. Existuje mnoho takových léků a nejlepší z nich jsou velmi žádané, protože skutečně pomáhají eliminovat negativní příznaky během menopauzy..

Docela populární jsou homeopatická léčiva, která vám při minimálních dávkách umožňují ovlivňovat přirozené procesy v těle. Pomáhají s hyperhidrózou (pocením), závratěmi, suchostí vaginální sliznice, sníženou náladou, přírůstkem hmotnosti a snižují závažnost návalů horka. Prostředky lze snadno zakoupit v lékárně, prakticky nezpůsobují negativní akce a cena je docela dostupná..

Seznam homeopatických léků:

 • Remens. K dispozici v kapkách nebo tabletách k nasávání pod jazyk. Zahrnuje komponenty jako: cimicifuga, sanguinaria, pilocarpus, extrakt ze sépiové žlázy, hadí jed. Pomáhá zastavit i extrémně závažné příznaky menopauzy.
 • Klimakt-Hel. Obsahuje mnoho složek, včetně: sanguinaria, lachesis, sépie a síry. K dispozici v tabletách pro orální pastilku.
 • Climaxan. Obsahuje sépie, lachesis, cimicifuga, apis. Pomáhá obnovit fungování autonomního nervového systému, má uklidňující účinek.

Mikrodávky účinných látek, které jsou obsaženy v homeopatických přípravcích, jsou pacienty obvykle dobře tolerovány. Ve vzácných případech může dojít k negativní reakci s individuální nesnášenlivostí jednotlivých složek.

Doplňky stravy pro menopauzu mají následující účinky:

 • vyrovnat nedostatek vitamínů, minerálů a dalších užitečných látek;
 • uklidněte nervový systém a obnovte normální spánek;
 • zpomalit stárnutí, zlepšit stav pokožky a vlasů;
 • normalizovat hormony;
 • minimalizujte nepohodlí během návalů tepla, horečky, pocení.

Příklady nejúčinnějších doplňků stravy jsou:

 1. 1. Estrovel. Obsahuje výtažek ze sójových semen, oddenky dioscorea, zrna griffonia, plody vitexu, vitaminový a minerální komplex. K dispozici v kapslích nebo tabletách pro orální podání.
 2. 2. Ženský. Má jako aktivní látku extrakt z jetele, který se prodává v kapslích.
 3. 3. Mensa. Obsahuje komplex vitamínů, flavonoidů a beta-alaninu. Používá se jako doplněk stravy, doplňuje zásoby živin, které tělo potřebuje během hormonálních změn během menopauzy.

Výše uvedené nehormonální látky mohou užívat ženy starší 60 let, pokud jsou jejich složky normálně tolerovány. Léky se užívají přísně podle pokynů lékaře a podle přiložených pokynů.

Přípravky na menopauzu rostlinného původu mohou úspěšně nahradit hormonální terapii. Zlepšení stavu ženy je způsobeno přítomností fytoestrogenů, které obsahují. Mezi pacienty a lékaři jsou nejoblíbenější tyto léky:

 1. 1. Klimadinon. Obsahuje extrakt z oddenku cimicifuga, dostupný ve formě tablet pro vnitřní podání. Pomáhá vyrovnat se se změnami nálady, autonomními a cévními poruchami, normalizuje spánek, má mírný sedativní účinek.
 2. 2. Cliophyte. Obsahuje šípky, semena cedru, hloh, koriandr, anýz, kořen lékořice, květy měsíčku, eleuterokok, chmelové hlávky, chaga, máta, fireweed, heřmánek, kmín, řebříček, šňůra a jitrocel. Jako pomocné látky se používají med, cukr, voda a lékařský alkohol..

Velké množství rostlinných složek zajišťuje normalizaci nervového systému, uklidňuje nervy a zlepšuje celkovou kondici.

Existují další nehormonální léky na menopauzu, které pomáhají zmírnit její patologické projevy:

 1. 1. Klimalanin (analogický - Tsi-Klim Alanin). Tablety obsahují aminokyselinu - beta-alanin, která má schopnost eliminovat projevy návalů horka (výrazné pocení a pocit tepla). Je to způsobeno lokální vazodilatací a obnovením činnosti neurotransmiterů odpovědných za centrální termoregulaci..
 2. 2. Sagenit. Jeho účinná látka má gonadotropní účinek na hypofýzu, ale nezpůsobuje estrogenní účinek na cílové orgány.

Pro správnou léčbu klimakterických problémů byste si neměli sami vybírat léky ani nakupovat prostředky na radu ostatních. Reakce těla každé ženy jsou individuální, proto je v případě problémů s blahobytem nutné kontaktovat pouze odborníka. Po vyšetření poradí, který lék nejlépe pomáhá v menopauze v konkrétním případě..

Intenzivní bolest během kritických dnů má negativní dopad na fyzickou a duševní pohodu. Užívání léků proti bolesti během menstruace pomáhá v krátké době eliminovat nežádoucí příznaky.