Jaký je cyklus menstruace a kolik dní trvá

Cyklus menstruace je proces pravidelné restrukturalizace ženského těla za účelem přípravy na těhotenství.

Každý měsíc vajíčko dozrává v jednom z folikulů. Asi týden a půl před menstruací opouští folikul a zbytek se změní na žluté tělo. Corpus luteum syntetizuje hormon progesteron, který je zodpovědný za plodnost a vývoj plodu.

Současně se endometrium aktivně zesiluje. Stává se to tak, že s možným oplodněním se plod připojí k děloze..

Bolestivost v břiše během ovulace je příznakem uvolnění vajíčka z folikulu. Bolesti trvají jeden den nebo se obtěžují současně několik dní po sobě. Vše záleží na těle dívky.

Normální cyklus: kolik dní to trvá

Jaký je normální cyklus menstruace? Normální menstruační cyklus trvá od 21 do 35 dnů, v závislosti na fyziologických vlastnostech těla dívky. Přečtěte si v článku o odkazu, jak správně vypočítat menstruační cyklus.

Kdy začíná první období

Výskyt menarche - první menstruace - se vyskytuje ve věku 10-14 let a naznačuje pubertu. Nyní může dívka otěhotnět. Menstruace trvá 30-35 let a končí 45-55 let. poté nastane menopauza - období zániku reprodukčního systému. Menstruace není v tuto chvíli pozorována.

Druhy menstruačních nepravidelností

Poruchy jsou klasifikovány podle trvání a povahy výtoku..

 1. Amenorea - absence menstruace. Existují dvě formy onemocnění: primární a sekundární. S primárním, dívka nikdy neměla vůbec menstruaci, se sekundárním - chybí po dobu 6 měsíců nebo déle.
 2. Menometroragie - neustálé posuny v délce cyklu: jeho trvání se neustále mění od 21 do 35 dnů.
 3. Polymenorea - období mezi menstruací méně než 21 dní. S tímto onemocněním nemusí být ovulace vůbec.
 4. Oligomenorea je cyklus trvající déle než 35 dní. Charakteristickým rysem oligomenorey je nepravidelnost menstruace a nedostatek výtoku.

Kratší cyklus 26-27 dní je normální..

Podle povahy krvavého výboje:

 1. Hypomenorea - skromný výtok po dobu 3-4 dnů místo obvyklé menstruace.
 2. Hypermenorea nebo menoragie - příliš silný výtok s krevními sraženinami, prodloužení trvání menstruace.

Menstruační cyklus se skládá ze dvou fází: první fáze je folikulární a druhá luteální. Pro větší pohodlí se do seznamu fází přidává menstruace a ovulace. Zvažme každou fázi podrobněji.

Období

Menstruace začíná nový cyklus a trvá až 7 dní. Minimum - 3. Dívka ztratí asi 60–80 ml krve. Pro větší pohodlí se množství krve měří v polštářcích nebo tamponech.

Jedna podložka absorbuje 10 ml krve. Během normálních období dívka mění podložku 3 až 7krát denně. V prvních dnech je výměna povolena každé 1-2 hodiny..

Folikulární fáze

Trvá přibližně do poloviny menstruačního cyklu. Naše vaječníky obsahují mnoho folikulů a během folikulární fáze každý z nich začíná růst. Souběžně strukturní složky vaječníku syntetizují estrogen. Tento hormon zesiluje vnitřní sliznici dělohy - endometrium, takže v možném těhotenství se plod vyvíjí za normálních podmínek. Několik dní před ovulací folikuly přestávají růst a jeden se nadále vyvíjí a zvyšuje se na 20 mm.

Ovulace

Kolem středu cyklu folikul praskne pod vlivem zvláštních podnětů. Vyjde z něj vejce a začne se pohybovat podél vejcovodu. Okraje praskajícího folikulu se v noci zvlňují jako květina a mění se ve žluté tělo.

Luteální fáze

Druhá fáze trvá pro všechny stejně - 14 dní. Toto je délka života žlutého tělíska.

Během luteální fáze se tělo připravuje na těhotenství. Vajíčko se nachází ve vejcovodu. Pokud na své cestě potká spermie, dojde k oplodnění a výsledná formace se připojí ke stěně dělohy.
Corpus luteum syntetizuje hormon progesteron, který připravuje výstelku dělohy pro připojení zygoty. Pokud nedošlo k oplodnění, je vyslán signál do žlutého tělíska a ten se degraduje. Děloha začíná odmítat endometrium v ​​těchto dnech cyklu a vajíčka.

Údaj o 28 dnech je průměrná doba trvání menstruačního cyklu. Číslo se získá sečtením minimální a maximální doby trvání: 21 + 35 = 56.

Co je to plodnost

Jednoduše řečeno, plodnost je schopnost plodit potomky. Dny plodnosti jsou dny, kdy s největší pravděpodobností otěhotníte.

Dny plodnosti se určují několika způsoby: měřením teploty a metodou kalendáře. Nejspolehlivější je měření bazální tělesné teploty. Za tímto účelem změřte teplotu ráno. Den před ovulací se sníží a během ní se zvýší..

Existují teploměry, které měří teplotu na dvě desetinná místa. Musíte je dát pod jazyk.

Metoda kalendáře pro výpočet plodných dnů

Tato metoda se používá pouze v případě pravidelného menstruačního cyklu..

Pokud nechcete otěhotnět, nejbezpečnější doba je 2 dny po menstruaci a 2 před nimi..

Když se dostane do pochvy, většina spermií zemře po 2 hodinách. Ale ty pohlavní buňky, které prošly kyselým prostředím pochvy, žijí v ženském těle 3 až 5 dní, někdy jejich délka života dosahuje dokonce i týden. To znamená, že můžete otěhotnět po datu ovulace..

Proč je cyklus nestabilní

Když dívka právě začíná menstruaci, dochází v jejím těle k restrukturalizaci. Uvolňování určitých hormonů se zvyšuje a snižuje. Ve výsledku máme nestabilní cyklus.

Dva až tři roky před menopauzou se tělo začne připravovat na úpadek reprodukčního systému. V tuto chvíli se děje to samé, jako když je cyklus ustaven.

Hormonální nerovnováha je spojena nejen s fyziologickými faktory, ale také s vnějšími. Z tohoto důvodu může menstruační cyklus trvat ne 20–21 dní, ale 25:

 1. Stres. Bojoval s přítelem, obával se zkoušky - ovlivnil tělo.
 2. Nesprávná výživa. Omezte příjem sladkostí a nezdravého jídla. Vyvarujte se alkoholu a cigaret. Ty ovlivňují tělo, vytvářejí hormonální poruchy a odvádějí zdraví. Jezte střídmě sladké a rychlé občerstvení. Pamatujte: jedna čokoládová tyčinka nahradí jedno jídlo a někdy dvě - podle toho, jaké porce máte..
 3. Nadměrná fyzická aktivita. Cvičte správně v tělocvičně: neberte nesnesitelné váhy. Po tréninku byste měli jít domů, ne plazit se. Trochu odpočíváme a „taháme“ obrovské váhy, svaly překyslujeme, v důsledku toho nerostou, ale začínají se rozpadat. Při velkém počtu opakování se do svalů dostane příliš mnoho kyseliny mléčné - a začíná katabolismus - destrukce svalových vláken. Proveďte 8-12 opakování v jedné sadě.
 4. Užívání perorální antikoncepce. Perorální antikoncepce jsou další hormony. Když tělo dostane příliš mnoho estrogenu, reaguje na něj nestabilním menstruačním cyklem. Menstruace může jít dříve, nebo může dojít ke zpoždění..
 5. Intrauterinní zařízení. Tělo reaguje na cizí těleso uvolňováním hormonů a „posouvá“ cyklus. V prvním týdnu po instalaci nitroděložního tělíska je krev, ale je to důsledek poškození pochvy během operace. Pokud se krvavý výtok nezastaví, musíte navštívit lékaře: budete muset změnit metodu antikoncepce. Změny v hormonálním pozadí a posuny v menstruačním cyklu jsou známkou některých onemocnění:
 6. Endometrióza Endometrium v ​​děloze roste natolik, že začíná překračovat své hranice a ovlivňuje vaječníky, břišní orgány. Někdy se endometrium dostane dokonce do plic.
 7. Myom dělohy. Ve svalové vrstvě dělohy - myometria - jsou vlákna hladkého svalstva propletena a tvoří uzly. Jsou malé velikosti, ale někdy mohou dorůst až několik centimetrů. Je to zhoubný nádor.
 8. Polypy. Jedná se o útvar v děloze, který vypadá jako koule. Navenek se polyp může projevit pouze posunem menstruačního cyklu a hnědým výtokem během menstruace, intermenstruačním krvácením.

Normální odchylka menstruace je zpoždění o 1–13 dní nebo začátek o 1–2 dny dříve. Pokud menstruační cyklus trvá 31 dní, není na tom nic špatného. Když menstruace začne o pět až šest dní dříve, navštivte svého lékaře.

Terapie

Prvním krokem je návštěva lékaře. Provede ultrazvukové vyšetření a provede nezbytné testy. Na základě výsledků diagnózy bude předepsána léčba. Nepravidelné menstruace lze napravit následujícími způsoby:

 1. Užívají se hormonální léky. Po ukončení léčby se cyklus normalizuje.
 2. Hemostatické léky jsou předepsány pro těžké období a trvají dlouhou dobu.
 3. Úkon. Provádí se s akumulací krevních sraženin v děložní dutině, cystami, nádory vaječníků. Po operaci je nutná konzervativní léčba - hormony, hemostatické léky, jinak nelze dosáhnout požadovaného výsledku.

Proč se cyklus po porodu stabilizuje?

Těhotenství a porod je účel, pro který je reprodukční systém určen. Po dokončení úkolu reprodukční systém plně dospívá.

Asi měsíc po porodu dochází k involuci dělohy - jejímu přechodu do stavu před těhotenstvím. Spodní část orgánu klesá a je naplněna epitelem.

Lochia je krvavý výtok vytvořený k čištění dělohy od zbytků placenty. Trvají 6-8 týdnů.

První menstruace po porodu je často bohatá. Nepropadejte panice: děloha se ještě nezmenšila na předchozí velikost, takže objem výtoku bude větší, dokud se orgán nevrátí do předchozího stavu.
U matek, které porodily císařským řezem a odmítly kojit, začíná jejich menstruace za měsíc nebo dva. Pokud matka kojí, pak musíte na rok zapomenout na menstruaci, protože hormon podporující laktaci - prolaktin - inhibuje zrání vajíčka.

Hladiny prolaktinu jsou nestabilní, pokud:

 • žena krmí dítě na požádání, a ne podle režimu;
 • Maminka praktizuje smíšené krmení: GW plus doplňková jídla.

S minimálním poklesem prolaktinu mohou vaječníky začít fungovat, takže někdy menstruace přijde za 3-4 měsíce.

Bolestivé období

Dysmenorea je bolestivé období. Bolest začíná 24 hodin po nástupu menstruace. Obvykle ustoupí po 2-3 dnech. Některé dívky mají bolesti během prvních 24 hodin menstruace.

Existují dvě formy dysmenorey:

Hlavní

V tomto případě žaludek bolí kvůli nezralosti reprodukčního systému. Bolest je způsobena kontrakcí dělohy. Někdy bolí záda nebo nohy. U 5–15% žen je bolest tak silná, že narušuje jejich každodenní činnost. Z tohoto důvodu dívky chybí ve škole nebo v práci. Dysmenorea je nejzávažnější v následujících případech:

 • menarche v raném věku;
 • dysmenorea byla u někoho jiného v rodině;
 • kouření, pití alkoholu;
 • nedostatek cvičení.

S věkem a po porodu bolest přestává být tak akutní.

Sekundární

Zde je dysmenorea odrazem gynekologického onemocnění. Téměř jakékoli onemocnění postihující pánevní orgány způsobuje dysmenoreu.

Nejběžnější příčiny sekundární dysmenorey: endometrióza, adenomyóza dělohy, děložní myomy.

Důvody jsou také:

 • dvourohá děloha;
 • ovariální cysta;
 • zánět pochvy;
 • nitroděložní antikoncepce (IUD), zejména ta obsahující měď a levonorgestrel;
 • neúplná nitroděložní přepážka;
 • příčná poševní přepážka.

Sekundární dysmenorea je nejzávažnější v následujících případech:

 • menarche v raném věku;
 • dysmenorea byla u někoho jiného v rodině;
 • kouření, pití alkoholu;
 • nedostatek cvičení.

Sekundární dysmenorea se vyvíjí v dospělosti, pokud není způsobena vrozenými anomáliemi. U dysmenorey nedochází k žádným posunům v menstruačním cyklu, je to normální.

Cyklus menstruace (menstruační). Norma dnů u žen po 30-40 letech, dívky. Jak správně počítat, proč se to zkrátilo, důvody

Délka menstruačního cyklu

Ženský cyklus může mít různou délku. Dokud žena neplánuje těhotenství, zřídka věnuje pozornost délce tohoto období. Menstruační cyklus by však měl být vždy pečlivě sledován..

Stojí za zmínku, že první den cyklu je považován za den, kdy začal krvavý výtok z genitálního traktu. Poslední den je den před začátkem nové ženské periody..

Jak správně počítat

Cyklus menstruace (norma dnů u žen je většinou stabilní) má jiné trvání. Je velmi důležité to správně vypočítat..

Sledování cyklu pomůže včas se připravit na nástup menstruace, naplánovat těhotenství a detekovat příznaky, které naznačují zdravotní problémy. Pro přesné monitorování cyklu se doporučuje zaznačit si do kalendáře datum zahájení a ukončení období..

Je nutné správně vypočítat dobu trvání cyklu, počínaje prvním dnem menstruačního toku, končícím poslední den před objevením dalšího krvácení.

Dlouhý cyklus

Za neobvykle dlouhé období se považuje více než 35 dní. V tomto případě se nežné pohlaví často potýká s problémy luteální fáze menstruačního cyklu. Obvykle jsou tato onemocnění během tohoto období vyjádřena nedostatkem hormonů. To vede k neschopnosti počat dítě..

Trvání menstruačního krvácení v dlouhém cyklu se může pohybovat od několika dnů do dvou týdnů. V tomto případě je nutná korekce. Jinak mohou začít vážnější zdravotní problémy..

První část cyklu

Toto období se nazývá folikulární fáze. Toto jméno je všeobecně přijímané a známější. Existují také následující názvy: folikulin, polyferativní období. Tato doba trvá v průměru dva týdny. Tato hodnota se však může pohybovat od jednoho do tří týdnů. To vše je varianta normy a nevyžaduje lékařský zásah..

Tato doba začíná, když začíná menstruace. Od tohoto okamžiku hypofýza produkuje hormon stimulující folikuly. Blahodárně působí na endometrium a pomáhá obnovit vnitřní vrstvu pohlavního orgánu po menstruačním krvácení. FSH má také obrovský účinek na vaječníky. V těchto orgánech začínají růst vezikuly zvané folikuly. Přibližně v polovině cyklu se uvolní jedna (zřídka dvě nebo tři) dominantní vezikuly, které následně uvolní vajíčko.

V první fázi ženského cyklu je testována většina hormonů. Materiál je odebírán od třetího do pátého dne tohoto období..

Je třeba poznamenat, že během tohoto období dochází ke změnám nejen v ženském těle. Zástupce spravedlivého pohlaví si může všimnout, že výtok z genitálního traktu je poměrně slabý a hustý. Také v tomto okamžiku je bazální teplota udržována na nízké úrovni. Průměrná hodnota na teploměru je od 36 do 36,5 stupňů.

Fáze menstruačního cyklu se mění přesně, když dojde k ovulaci. Během tohoto období začíná hypofýza aktivně produkovat luteinizační hormon. Tato látka ovlivňuje pěstovaný folikul a bublina praskne. Od této sekundy začíná druhá fáze menstruačního cyklu..

Ukazatele fyziologické normy

Pokud období menstruace překročí stanovené limity (je kratší nebo delší), pak zde můžeme hovořit o možné patologii. Měsíční cyklus má velký význam pro práci ženských reprodukčních orgánů a je hlavní podmínkou oplodnění, těhotenství a porodu..

Proměna dívky na ženu probíhá od začátku menstruace ve věku 11 až 14 let. Zpočátku může být menstruace nepravidelná, ale po několika letech se cyklus vrátí k normálu. Dále bude během následujícího života stabilní a v menopauzálním období se zastaví.

Od narození obsahují dívčí vaječníky až dva miliony folikulárních útvarů a na začátku puberty počet folikulů klesá na 400 tisíc. Během menstruace je zapojena pouze jedna folikulární formace, kterou tělo používá k vytvoření vajíčka. Normálně se všechny cyklické procesy skládají ze dvou fází, řízených hormonálním mechanismem.

Docela často mají ženy otázku, který menstruační cyklus je považován za normální. Ukazatele obecně přijímané normy po dobu menstruace zahrnují:

 • průměrná délka cyklu je od 21 do 36 dnů. Tento ukazatel se nejčastěji rovná 28 dnům. Norma menstruačního cyklu u žen se tedy pohybuje v rozmezí přibližně tří až pěti týdnů;
 • trvání menstruačního toku od 2 dnů do týdne. Průměr mnoha žen se pohybuje kolem 5 dnů.

Rychlost krvavého výtoku je obvykle od 40 do 50 ml. Jinými slovy, maximální objem by neměl překročit 50 ml. Nejčastěji je toto číslo 45-50 ml..

Lékařská pomoc

Plánování menstruačních nepravidelností dítěte se provádí až po schválení lékaři. Zpočátku se hormonální pozadí normalizuje a chronická onemocnění jsou eliminována. Aby se zabránilo různým komplikacím a nezasahovalo se do koncepce dítěte, lékaři doporučují dodržovat následující zásady:

 • Je nutné pravidelně vést kalendář menstruace. Údaje získané z vyhodnocení pravidelnosti kritických dnů pomohou při diagnostice.
 • Doporučuje se vyhnout se podchlazení těla. Chlazení příloh může způsobit vážné poškození reprodukce.
 • Včasné hygienické postupy ochrání před rozvojem infekčních chorob.
 • Kompletní strava zajistí nezbytný přísun vitamínů v těle. Je vhodné jíst více zeleniny, ovoce, ryb, ořechů a zeleniny.
 • Užívání antikoncepce nepřímo ovlivňuje fungování pohlavních orgánů. Pokud zvolíte nesprávné léky, dojde k narušení hormonálního pozadí.
 • Pravidelné návštěvy ženského lékaře pomohou včas diagnostikovat patologické procesy pohlavních orgánů.

Stav ženy během menstruace

Vzhledem k tomu, že v těle ženy probíhají složité procesy, o nichž jsme diskutovali výše, není divu, že mohou ovlivnit její blaho. Zvažte příznaky, které žena může zažít několik dní před nástupem menstruace a které lze považovat za normální.

Žena může zaznamenat:

 1. tahání bolesti v dolní části břicha nebo v dolní části zad;
 2. otok mléčných žláz;
 3. únava a podrážděnost;
 4. bolest svalů;
 5. mírné zimnice v důsledku snížení tělesné teploty;
 6. bolest hlavy.

Všechny tyto příznaky nenaznačují žádnou patologii a jsou považovány za normu. Mohou být velmi slabí a prakticky neviditelní a některé ženy jim ani nevěnují pozornost a nepociťují nepohodlí..

Existují však dívky, u nichž je nástup menstruace doprovázen špatným zdravím a někdy se bez léků neobejdou. Normou jsou ale také bolestivá období, pokud se bolest nestane nesnesitelnou..

Kolik dní trvá vaše menstruace? Považuje se to za normální, když menstruace trvá přibližně 3–5 dní, ale mohou se objevit mírné odchylky. Dva až sedm dní se považuje za normální.

Druhá část cyklu

Jakmile vajíčko opustí vaječník, hypofýza poněkud změní svou práci. V tomto okamžiku jsou na řadě vaječníky, aby sekretovaly požadovanou látku. V místě, kde byl dříve dominantní folikul, se vytváří nový vezikul. Říká se tomu corpus luteum. Takový novotvar je nezbytný pro normální průběh ženského cyklu. Žluté tělo produkuje hormon progesteron. Tato látka podporuje vitální funkce vajíčka a má obecný účinek na celé tělo..

Také po změně fáze menstruačního cyklu začíná aktivní růst vnitřní výstelky pohlavního orgánu. Zvyšuje se krevní oběh a rostou krevní cévy. Endometriální vrstva se každým dnem zvětšuje a dosahuje svého maxima přibližně jeden týden po ovulaci. Během stejného období má hladina progesteronu maximální hodnotu. Pokud je nutné provést analýzu a zjistit její množství, mělo by to být provedeno přesně jeden týden po prasknutí folikulu.

Jaké hormony ovlivňují?

Zvýšení nebo snížení množství ženských hormonů v určité fázi je známkou přítomnosti onemocnění, které negativně ovlivňuje fungování reprodukčního systému.

Při rychlém růstu hormonu stimulujícího folikuly vznikají takové odchylky jako:

 • nádory maligní povahy v hypofýze;
 • zhoršení fungování příloh;
 • rychlá reakce těla na obezitu a špatné návyky.

Pokles hladiny luteinizačního hormonu je považován za známku problémů s prací hypofýzy, může to být způsobeno přítomností nadbytečných kilogramů. A lékař zaznamená zvýšení množství této látky, když je detekována maligní formace v mozku..

Prolaktin ovlivňuje množství progesteronu. Pomáhá potlačovat hormon stimulující folikuly během těhotenství. Poskytuje mléko během laktace. U tohoto hormonálního narušení je třeba poznamenat:

 • problémy se syntézou folikulů, které ovlivňují ovulaci a funkci vaječníků;
 • dysfunkce hypofýzy a její přídavky.

Estrogen ovlivňuje tvorbu vajíčka, jeho uvolňování po prasknutí folikulu. Zvýšené množství indikuje přítomnost novotvaru v oblasti vaječníků nebo nadledvin. Úroveň může být zvýšena, pokud má žena podváhu.

Problémy se syntézou estrogenu vyvolávají řadu poruch:

 • možnost otěhotnění klesá;
 • porušení průběhu cyklu;
 • rozvoj neplodnosti.

Testosteron je mužský pohlavní hormon, jehož malé množství je přítomno v těle žen. Podporuje svalovou hmotu, reguluje mazové žlázy a ovlivňuje stav nervového systému. Hormon také podporuje růst mléčných žláz během těhotenství a zvyšuje sexualitu..

Důvody nadměrných úrovní:

 • polycystická;
 • benigní a maligní formace;
 • dědičnost;
 • problémy s fungováním nadledvin;
 • poruchy v práci hypofýzy.

Androgeny jsou typem hormonu, který hraje docela důležitou roli v ženském reprodukčním systému. Pomocí tukových buněk a kůže se tyto hormony přeměňují na estrogen.

Androgeny inhibují úbytek kostní hmoty a jsou odpovědné za sexuální apetit a spokojenost.

Pokud má zástupce ženy narušený menstruační cyklus, je třeba si uvědomit, že jakékoli odchylky negativně ovlivňují fungování reprodukčního systému.

Promluvme si o genetice?

Menstruační cyklus je řada složitých, koordinovaných procesů. Geneticky ženské tělo funguje tak, že mezi obdobími během těhotenství a kojení existují dlouhé pauzy..

Nepřerušovaný provoz orgánů podléhá mnoha faktorům regulovaným přírodou. Takto je ženské tělo uspořádáno pro konkrétní účel - pokračovat v závodu, a to:

 • otěhotnět;
 • porodit;
 • kojit dítě.

Nástup menstruace ve věku 10-14 let je považován za normu. Ale vzhledem k individuálním charakteristikám každého organismu mohou existovat malé odchylky od tohoto čísla. Příčinou může být také genetické dědictví a období dívek může začít ve stejném věku jako její matka nebo babička. Zpočátku bude cyklus nepravidelný, ale přibližně po roce by se počet dní měl stabilizovat. Po celý život by cyklus zdravé ženy měl být pravidelný. Ve věku 50 let začíná menopauza. K nejvíce nepravidelnému cyklu dochází v prvních dvou letech od začátku menstruace a dva roky před jejich koncem. Rozdíl v dobách cyklu může být až 20 dní.

Porušení doby trvání ženského cyklu

Jak již bylo zmíněno dříve, cyklus může být dlouhý nebo krátký. S jakoukoli odchylkou od normy je třeba zacházet.

Je také třeba poznamenat, že období žen by mělo být vždy stabilní. Rozdíl v délce cyklu by neměl být větší než tři dny. Například pokud má žena období 25 dnů, je to normální. Pokud je však příští měsíc toto období 32 dní, pak je to již odchylka a selhání těla.

Někdy může dojít k selhání cyklu v důsledku tvorby funkčních cyst. Na tom není nic špatného. Tyto nádory se nejčastěji vyřeší samy. Pokud k tomuto jevu dochází poměrně často, musí žena vyšetřit fáze menstruačního cyklu. To lze provést krevním testem. Laboratorní technici určí hladinu hormonů ve vašem těle a poskytnou výsledek.

Příčiny odchylek od normy ve věku 30-40 let

Cyklus menstruace, u kterého je stanovena norma dnů u žen, se může zastavit pouze v případě těhotenství nebo menopauzy.

Po dosažení věku 30-35 let se doba cyklu zkracuje. Důvodem je pokles produkce progesteronu a estrogenu, pokles počtu folikulů, což zkracuje dobu trvání druhé fáze a cyklu jako celku..

Ve věku 40 let dochází k postupnému zániku reprodukčních funkcí. Nedostatečná produkce hormonů dále zkracuje cyklus, což vede ke snížení funkce vaječníků. Intervaly mezi obdobími jsou delší a výtok je méně hojný.

Toto období je charakterizováno nástupem premenopauzy. Nedostatek hormonů vede ke klimakterickému syndromu, který se projevuje zvýšeným pocením, výkyvy nálady, přírůstkem hmotnosti, zvýšeným srdečním rytmem.

Častěji po 50 letech a někdy již po 40-45 letech je možný nástup menopauzy a ukončení menstruace.

Krátká luteální fáze

Trvání luteální fáze je obvykle dva týdny. Pokud je to kratší než 10 dní, pak mluvíme o patologii. Krátká luteální fáze vede k neplodnosti. V tomto případě se funkce žlutého tělíska zastaví předem. To znemožňuje implantační proces..

Možné příčiny patologie zahrnují infekční onemocnění, přenos vážných zranění, chronický zánět a narušení štítné žlázy. K prodloužení trvání luteálního období je ženě předepsáno hormonální léky.

Stanovení odchylky není obtížné. Za tímto účelem byste měli věnovat pozornost tomu, kolik dní cyklus trvá. Pokud je jeho trvání kratší než 28 dní, musíte se poradit s gynekologem. Pro potvrzení diagnózy se provádí ultrazvukové monitorování v různé dny cyklu. Krev je také darována pro hormony.

Postupy a ošetření

Teprve po úplném vyšetření ženského těla můžete zahájit léčbu. Pro stanovení přesné diagnózy lékař prostuduje historii pacienta a může předepsat následující postupy:

 • počáteční kontrola;
 • ultrazvukové vyšetření je minimálně invazivní metoda vyšetření vnitřních orgánů založená na použití zvukových vln;
 • odběr stěrů (vyšetření na přítomnost vaginálních infekcí, BAC-kultivace, vyšetření flóry);
 • odběr krve pro biochemickou analýzu. V tomto případě je odebrána venózní krev. Procedura se provádí na prázdný žaludek. Tyto podmínky jsou povinné, aby se zabránilo zkreslení výsledků analýzy;
 • vedení koagulogramu. Tento typ diagnostiky jsou testy zaměřené na studium homeostázy pomocí laboratorního analyzátoru - koagulometru. Moderní zařízení jsou schopna poskytnout informace o procesu tvorby trombu v krevní plazmě;
 • hysteroskopie - minimálně invazivní vyšetření děložní dutiny pomocí hysteroskopu;
 • studie o hormonálním složení krve;
 • MRI pánve. Jedná se o vizuální analýzu oblasti včetně konečníku, močového měchýře, dělohy a pochvy.

Léčba jakýchkoli gynekologických onemocnění vyžaduje integrovaný přístup. Nejprve je vyloučen vliv faktorů prostředí. Léčba menstruačních nepravidelností může zahrnovat:

 • terapie doprovodných patologií;
 • hemostatické postupy zaměřené na eliminaci krvácení;
 • chirurgický zákrok, včetně ablace endometria a odstranění dělohy;
 • hormonální léčba. V tomto případě se používají antikoncepční prostředky kombinovaných vlastností, gestageny.

Je třeba zdůraznit, že zvažované patologické stavy neumožňují žádnou samoléčbu. To může být životu nebezpečné. Pokud dojde během menstruace k poruchám, měli byste okamžitě kontaktovat svého gynekologa. Zpoždění může vyvolat řadu závažných komplikací: anemické stavy, záněty, narušení endokrinního systému, neplodnost. V nejextrémnějších případech to může být fatální..

V případě menstruačních nepravidelností se doporučuje poradit se s gynekologem. Jako další opatření může být nutné vyšetření endokrinologem. Pro léčbu souběžných onemocnění, včetně závažných patologických stavů vnitřních orgánů, je pacientovi předepsáno vyšetření terapeutem a neurologem. Pokud existuje podezření na onkologické změny v děloze nebo přívěskech, je ženě předepsána léčba gynekologickým onkologem.

Léčba porušení trvání ženského cyklu

Nejčastěji jsou pro korekci vybrány hormonální léky..

Pokud žena plánuje těhotenství, jsou jí předepsány léky na podporu druhé fáze. Mají také příznivý účinek na hormony produkované hypofýzou. Lékaři nejčastěji doporučují injekce "Progesteron", vaginální čípky "Utrozhestan" nebo pilulky "Duphaston".

V případě, že zástupce spravedlivého pohlaví neplánuje v blízké budoucnosti porodit, může jí být doporučeno užívat antikoncepci. V závislosti na výsledcích studie hormonálního pozadí může lékař předepsat tablety "Diana-35", "Logest", "Novinet" a další. V naší době existuje mnoho podobných léků. Příslušný odborník vybere, co je pro vás to pravé.

Druhy porušení

Stůl

PorušeníCo to je
AmenoreaNedostatek období po dobu 3 nebo více měsíců
DysmenoreaNepravidelná menstruace
HypermenoreaTěžká období, ale trvají normální počet dní
PolymenoreaČastá období (méně než 20–25 dní), nebo trvají déle než týden
MetroragieDěložní krvácení. Může nastat každý den
AlgomenoreaBolestivé kritické dny

Příčiny

Důvodů pro změnu cyklu může být obrovské množství, ale nejčastější jsou:

 • myomy;
 • polypy;
 • endometrióza;
 • hormonální nerovnováha;
 • zánět v pánevní oblasti;
 • pohlavně přenosné nemoci.

Nepanikařte předem. Cyklus může být narušen v důsledku prudkého poklesu nebo přibývání na váze, častého stresu, pohybu. S nedostatkem vitamínů lze také pozorovat různé druhy problémů. Užívání léků, zejména antibiotik a hormonálních léků, má často vliv na zdraví žen..

Porušení intervalu mezi obdobími může být známkou jiných onemocnění, v důsledku čehož byste se neměli léčit sami.

Jak vypočítat délku menstruačního cyklu? Normální délka cyklu. Co určuje délku cyklu? Důvody pro prodloužení cyklu. Krátký cyklus

FAQ

Normální menstruační cyklus a jeho trvání

Menstruační cyklus je periodicky se vyskytující změna na ženských genitáliích, která zajišťuje zrání vajíčka ve vaječnících a transformaci děložní výstelky pro následné oplodnění oplodněného vajíčka. Také kvůli cyklickým změnám v ženském těle se produkují pohlavní hormony.

Normální menstruační cyklus může trvat 21 až 40 (dokonce 45) dnů. Jedná se o nejširší škálu „normality“. Mezinárodní federace porodníků a gynekologů v roce 2011 navrhla mírně upravené charakteristiky délky cyklu. U většiny žen (více než 60%) je její trvání 28 dní. Toto je takzvaný „ideální“ cyklus, který se časově kryje s lunárním cyklem.

Pravidelný cyklus kratší než 24 dní (nebo více než 4 období za 90 dnů) je považován za krátký nebo předčasný. Pokud pravidelný cyklus trvá déle než 38 dní (1 - 2 menstruace do 90 dnů), pak je považován za dlouhý nebo odložený. Podle dalších údajů (jsou častější v postsovětském prostoru) je cyklus kratší než 22 dní považován za krátký a dlouhý cyklus je více než 34 dní. To je považováno za normální, pokud je menstruace pravidelná a pokud žena nebo dívka vždy měly takový (krátký nebo dlouhý) cyklus. Pokud doba trvání cyklu překročila 35 dní, považuje se to za prodloužené (prodloužené) a vyžaduje hledání příčiny, protože takové prodloužení cyklu je považováno za patologické.

Fáze a regulace menstruačního cyklu

Cyklické změny se vyskytují ve vaječníku a v takzvaných cílových orgánech. Cílové orgány jsou orgány, které mají receptory (senzorické nervy) pro pohlavní hormony. Cílovými orgány jsou především všechny ženské genitálie - děloha, vejcovody, pochva. Všechny ostatní orgány (mléčné žlázy, kůže, kosti a další) také pociťují cyklické změny, ale v menší míře. Hlavní změny nastávají ve vaječnících a děloze. Cyklické změny ve vaječnících se nazývají ovariální cyklus a v děloze děloha.

Ovariální cyklus má následující 2 fáze:

 • Folikulární fáze, která začíná menstruací (krvavým výtokem), trvá 12 až 18 dní. Během této fáze dochází k zrání folikulu - bublina s vaječnou buňkou. Folikulární fáze končí ovulací - prasknutím folikulu a uvolněním již zralého a připraveného vajíčka k oplodnění (vejce vstupuje z vajíčka do vejcovodu a jde do děložní dutiny).
 • Luteální fáze, která začíná bezprostředně po ovulaci. Během této fáze se ve vaječníku vytvoří dočasné těleso v místě prasknutí folikulu, které vylučuje hormon progesteron. Říká se tomu corpus luteum. Corpus luteum připravuje tělo ženy na těhotenství. Pokud nedojde k otěhotnění, prochází žluté tělísko změnami a zmizí (zjizvení). Luteální fáze trvá až do nástupu menstruace, po které se cyklus opakuje.

Děložní cyklus má následující fáze:

 • deskvamace - odmítnutí mrtvé povrchové vrstvy (funkční vrstvy) endometria (sliznice dělohy), které je doprovázeno krvácením (vlastně menstruací);
 • regenerace - obnovení buněk v místě odmítnutí z bazální (růstové) vrstvy, ke kterému dochází již 4. den menstruačního cyklu (do této doby je celý povrch rány již pokrytý buňkami);
 • proliferace - kompletní obnova endometria (zesílení a tvorba tubulárních žláz), což odpovídá folikulární fázi cyklu a končí uprostřed cyklu (k ovulaci);
 • sekrece - odpovídá druhé (luteální) fázi cyklu a je charakterizována aktivací žláz sliznice dělohy a tvorbou sekrece (sekrece - sekrece).

Samotná menstruace se skládá z fází deskvamace a regenerace..

Regulace trvání menstruačního cyklu probíhá pod vlivem následujících hormonů:

 • folikuly stimulující hormon (FSH) - hormon hypofýzy (orgánu v mozku), který stimuluje zrání folikulů ve vaječníku a tvorbu estrogenů v nich a také připravuje folikul na ovulaci;
 • luteinizační hormon (LH) - hormon hypofýzy, který zajišťuje proces ovulace a tvorbu žlutého tělíska ve druhé fázi cyklu;
 • estrogeny - ženské pohlavní hormony, které se uvolňují hlavně v první fázi menstruačního cyklu (před ovulací), připravují ženské pohlavní orgány na početí;
 • progesteron - ženský pohlavní hormon, který se vylučuje v žlutém těle, zajišťuje přechod proliferativní fáze děložního cyklu do sekreční, čímž připravuje dělohu na embryo.

FSH a LH se nazývají gonadotropní hormony. Jejich funkce spolu souvisejí, proto jsou často považovány za společné, spojují se pod jedním jménem „gonadotropiny“ (pohlavní žlázy - pohlavní žlázy, tropismus - směr). Kromě těchto hormonů ovlivňují délku menstruačního cyklu androgeny (mužské pohlavní hormony), prolaktin (hormon hypofýzy), hormony štítné žlázy a další hormony..

Příčiny dlouhého a krátkého menstruačního cyklu

Pokud se doba trvání cyklu změnila a trvá déle než 1 cyklus, pak s největší pravděpodobností dochází k dysregulaci menstruačního cyklu (hormonální nerovnováha) nebo patologii ženských pohlavních orgánů. Normální možností však může být dlouhý a krátký menstruační cyklus (anteponování a odložení). Odkládání menstruačního cyklu je nejčastěji pozorováno u dívek s astenickou postavou s dlouhými končetinami. Předpovídání menstruačního cyklu lze pozorovat také u dívek s normální postavou..

Nejdůležitějším faktorem, který určuje délku normálního menstruačního cyklu, však není postava, ale množství podkožního tuku. Je známo, že k první menstruaci dochází u dívek, když získají požadovanou tělesnou hmotnost, a zastaví se, pokud je tuková vrstva pod kůží příliš malá. Pokud je nadbytečný tuk, menstruační cyklus se obvykle prodlužuje..

Následující důvody pro změnu délky menstruačního cyklu jsou považovány za fyziologické:

 • Období puberty, kdy ještě nebyl stanoven menstruační cyklus (nestal se pravidelným), u dívek je nejčastěji pozorováno zkrácení folikulární fáze. Během 2 let se rytmus menstruace postupně formuje a získává své přirozené individuální trvání (s možnými výkyvy).
 • Poporodní období, kdy si orgány regulující rytmus menstruačního cyklu „pamatují“ svůj předchozí režim. V prvních 6 týdnech po porodu nedochází k cyklickým změnám ve vaječnících a děloze, protože zrání folikulů je potlačeno hormonem prolaktinem. Jeho produkce je stimulována během kojení. Po těchto 6 týdnech, pokud je krmení nepravidelné, je odstraněn „zákaz“ zrání nových folikulů. Centra regulace menstruačního cyklu opět začínají produkovat gonadotropní hormony (FSH a LH). Během období po porodu jsou cykly obvykle krátké..
 • Období před menopauzou (postupný pokles plodnosti). V tomto případě je mechanismem pro vznik krátkého cyklu vyčerpání ovariální rezervy (počet vajíček ve vaječnících). Hypofýza na to reaguje a vylučuje FSH. Výsledkem je rychlé zrání stále přítomných folikulů a časná ovulace - cyklus se zkracuje. Ovulace však nejčastěji nedochází vůbec a krvácení se vyvíjí v důsledku prudkého poklesu hladin hormonů. Pokles hladin hormonů vede k zastavení udržování funkční (povrchové) vrstvy dělohy a začíná být odmítán.

Cyklické poruchy v rytmu menstruace jsou získávány případy prodloužení nebo zkrácení menstruačního cyklu vzhledem k délce normálního cyklu u dané ženy nebo dívky.

Pokud se cyklus zkrátil a menstruace se objevuje každých 21 dní nebo dokonce častěji, pak se tento stav označuje jako proyomenorea. Pokud žena začala pozorovat špinění každých 35 dní po dobu nejméně 6 měsíců, to znamená, že se cyklus prodloužil, pak lékaři nazývají tuto variantu změny trvání menstruačního cyklu „opsomenorea“. Na rozdíl od anteponingového a odkládacího cyklu jsou proyomenorea a opsomenorea získané varianty, to znamená, že zahrnují případy, kdy se dříve pravidelný cyklus ženy zkrátil nebo prodloužil.

Prodloužení cyklu může být jedním z projevů hypomenstruačního syndromu (zahrnuje také slabou a krátkou menstruaci) a krátkým cyklem - hypermenstruační syndrom (zahrnuje také silnou a prodlouženou menstruaci). Taková kombinace však není vůbec nutná..

Všechny dostupné příčiny patologických změn v délce menstruačního cyklu lze rozdělit do následujících skupin:

 • stres;
 • zranění;
 • infekce;
 • iatrogeny (patologie způsobená chirurgickým zákrokem nebo léky).

Ke změně délky cyklu může dojít v důsledku první nebo druhé fáze cyklu. Zkrácení cyklu je spojeno s nedostatkem jednoho z ženských pohlavních hormonů - estrogenu nebo progesteronu, které vytvářejí hormonální hladiny a nezbytné změny v genitáliích během menstruačního cyklu. Pokud hormon nestačí, dochází k „rozpadu“ a časné ovulaci nebo menstruaci. Opak je, když jsou hladiny hormonů příliš vysoké. Čím vyšší je hladina hormonu, tím déle se udržuje jedna z fází menstruačního cyklu a buď se ovulace nebo menstruace zpomalí.

Téměř ve všech případech, jak při zkracování, tak při prodlužování menstruačního cyklu, zaznamenává žena prodloužené, silné nebo časté krvácení, které se může shodovat s dnem menstruace nebo se může objevit dříve či později. Takové krvácení na pozadí změny v délce menstruačního cyklu se nazývá dysfunkční děložní krvácení (nefunkční - spojené s menstruační dysfunkcí).

Důvody pro změnu trvání menstruačního cyklu

Způsobit

Jak se vyvíjí a projevuje?

Jaké patologie jsou pozorovány?

Jaké diagnostické metody pomáhají zjistit příčinu?

Prodloužení cyklu

Prodloužení folikulární fáze

Vyvíjí se s perzistencí (konzervací) folikulu nebo jeho atrézie. S perzistencí folikul nepraskne včas nebo nepraskne vůbec, zatímco ovulace je zpožděna nebo se nestane (nepřítomnost ovulace se nazývá anovulace). Při atrézii folikul nedosahuje požadované zralosti k prasknutí. Výsledkem je, že druhá fáze vůbec nepřijde. Tento cyklus se nazývá jednofázový. K hojnému krvácení může dojít s mírným zpožděním nebo dokonce po 6 až 8 týdnech. Vznikají v důsledku nadměrného růstu endometria. Příliš silná sliznice jednoduše nedostává výživu a začíná odumírat.

 • zánětlivá onemocnění vaječníku;
 • diabetes mellitus typu 2;
 • syndrom polycystických vaječníků;
 • hyperprolaktinemie (vysoká hladina prolaktinu v krvi);
 • hormonální onemocnění (nádory nadledvin, dysfunkce štítné žlázy);
 • endometrióza (proliferace děložní výstelky nad její hranice);
 • těžká jaterní patologie.
 • měření bazální teploty;
 • analýza k určení hladiny hormonů v krvi;
 • ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk) dělohy a folikulometrie;
 • gynekologické vyšetření a funkční diagnostické testy;
 • biopsie endometria a histologické vyšetření;
 • hormonální kolocytologie.

Prodloužení luteální fáze

Vyskytuje se na pozadí perzistence žlutého tělíska. Pokud žluté tělo funguje déle než obvykle (více než 14 dní), pak se v endometriu pod vlivem progesteronu transformují žlázy na cysty. Cyklus se prodlužuje o vysoké hladiny luteinizačního hormonu, který stimuluje produkci progesteronu v žlutém těle.

 • dysfunkce hypofýzy;
 • diabetes mellitus 2. typu.
 • měření bazální teploty;
 • analýza k určení hladiny pohlavních hormonů v krvi;
 • Ultrazvuk dělohy a folikulometrie;
 • gynekologické vyšetření a funkční diagnostické testy;
 • biopsie endometria a histologické vyšetření;
 • hormonální kolocytologie.

Krátký cyklus

Zkrácení folikulární fáze

Vyvíjí se v důsledku zhoršené funkce hypofýzy, která nadměrně stimuluje funkci vaječníků. První fáze cyklu se zkrátí o 7 až 8 dní a celý menstruační cyklus lze snížit na polovinu. Žena dodržuje pravidelná a bohatá období každé 2 až 3 týdny (14 až 21 dní). Velké krvácení je způsobeno skutečností, že s krátkou první fází nemají cévy děložní sliznice (spirálové tepny) čas na to, aby se vyvinuly v takovém rozsahu, aby zajistily přívod krve do celé sliznice.

 • infekční komplikace po porodu nebo potratu;
 • sekundární selhání vaječníků (se sníženou funkcí hypofýzy a štítné žlázy);
 • stres.
 • měření bazální teploty;
 • analýza k určení hladiny hormonů v krvi;
 • Ultrazvuk dělohy a folikulometrie;
 • gynekologické vyšetření a funkční diagnostické testy;
 • biopsie endometria a histologické vyšetření;
 • hormonální kolocytologie.

Zkrácení luteální fáze

Zkrácení druhé fáze cyklu je pozorováno u atrézie (nedostatečného rozvoje) nebo rychlého reverzního vývoje žlutého tělíska. Oba stavy jsou způsobeny nízkou hladinou luteinizačního hormonu. Nedostatek LH vede k produkci malého množství progesteronu v žlutém těle, což zajišťuje sekreční fázi v děložním cyklu. Z tohoto důvodu se tomuto stavu říká také selhání luteální fáze. Kvůli nízké hladině progesteronu dochází k časnému odmítnutí funkční vrstvy dělohy a žena pozoruje krvácení několik dní po ovulaci, které lze zaměnit za menstruaci. Tento výtok však trvá 2 - 3 dny, poté se zastaví a brzy nastane „skutečná“ menstruace.

 • hyperprolaktinemie;
 • adheze v pánevní dutině;
 • endometrióza;
 • chronická endometritida (zánět děložní sliznice);
 • nadměrná fyzická aktivita;
 • zvýšený emoční stres;
 • perioophoritis (zánět pobřišnice, která pokrývá vaječník);
 • hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy);
 • transplantace ledvin;
 • obezita;
 • hormonální terapie pro oplodnění in vitro.
 • měření bazální teploty;
 • analýza k určení hladiny pohlavních hormonů v krvi;
 • ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk) dělohy a folikulometrie;
 • gynekologické vyšetření a funkční diagnostické testy;
 • biopsie endometria a histologické vyšetření;
 • hormonální kolocytologie.

V reprodukčním věku (u dospělých dívek a žen) je nejčastěji pozorována změna délky menstruačního cyklu v důsledku absence ovulace (prodloužení první fáze). V některých případech se menstruační cyklus nezkracuje, ale žena bere krvácení ve druhé fázi cyklu kvůli menstruaci. Například u ženy s mimoděložním těhotenstvím může dojít k předčasnému krvácení a žena bude toto krvácení považovat za menstruaci. Pro menstruaci můžete také vzít krvácení, které je pozorováno během normálního těhotenství v době zavedení embrya do stěny dělohy. Takový výtok trvá 1 - 2 dny a nastává 7 dní po ovulaci, takže žena může také zvážit, že menstruace začala dříve než v den splatnosti.

Diagnostika dlouhého a krátkého menstruačního cyklu

Změna délky menstruačního cyklu je jen příznakem mnoha příčin. Diagnostické metody umožňují lékaři zjistit, co přesně vedlo k porušení rytmu menstruace. Zkrácení i prodloužení cyklu je spojeno s hladinou dvou hlavních hormonů - estrogenu a progesteronu. Téměř všechny diagnostické metody odhalují známky převahy působení jednoho z hormonů nebo příznaky jeho nedostatečnosti. Po zjištění hormonální nerovnováhy může lékař předepsat další studie, zejména pokud porušení není spojeno s onemocněním pohlavních orgánů, ale s dysfunkcí orgánů, které ovlivňují menstruační cyklus (hypotalamus, hypofýza, štítná žláza, játra).

Metody diagnostiky příčin dlouhého a krátkého cyklu

Diagnostická metoda

Jak je?

Co odhaluje?

Měření bazální teploty

Bazální teplota je teplota vnitřních orgánů. Lze jej měřit v tělních dutinách. Nejčastěji v konečníku (méně výhodné, ale možné měřit bazální teplotu v pochvě nebo v ústní dutině). Pro správné měření by měl být použit stejný teploměr. Musíte měřit ráno ve stejnou dobu, nejlépe ihned po probuzení, aniž byste vstali z postele. Teploměr by měl být v dutině po dobu 5 - 7 minut. Tato měření se provádějí v několika cyklech každý den..

 • bazální teplota stoupá dříve než 12 dnů menstruačního cyklu (někdy před 10 dny), pokud je zkrácena první fáze;
 • nedostatečné a pomalé zvyšování bazální teploty (do 4 - 5 dnů), pokud dojde ke zkrácení druhé fáze cyklu;
 • teplota neklesá během krvácení během zkracování druhé fáze;
 • rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší teplotou na cyklus je při zkrácení druhé fáze menší než 0,4 ° C;
 • výrazné zvýšení bazální teploty, pokud je druhá fáze prodloužena (krvácení na pozadí zvýšené bazální teploty);
 • absence zvýšení teploty ve druhé fázi je známkou nepřítomnosti ovulace, tj. Prodloužení první fáze.

Analýza k určení hladiny hormonů v krvi

Analýza se provádí ráno mezi 8 a 12 hodinami, vždy na lačno. Pro stanovení hladiny hormonů (FSH, LH, estrogen, progesteron, androgeny a další) je nutné odebrat krev z žíly. Analýza se provádí několikrát, aby se sledovaly změny hladin hormonů během menstruačního cyklu.

 • nízké hladiny estrogenu a vysoké hladiny FSH - se zkrácením první fáze cyklu;
 • vysoký estrogen a nízký FSH - s prodloužením první fáze cyklu;
 • pokles hladiny progesteronu a LH - se zkrácením druhé fáze cyklu;
 • zvýšení hladiny progesteronu a LH - s prodloužením druhé fáze.

Ultrazvuk a folikulometrie

Provádí se ultrazvukové vyšetření za účelem identifikace patologie pohlavních orgánů (zánět, trauma, nádory atd.), Které by mohly vést ke změně doby trvání menstruačního cyklu. Za tímto účelem je snímač nainstalován v dolní části břicha a pohybuje se doprava a doleva, aby se posoudil stav dělohy a její přídavky.

Folikulometrie je stejný ultrazvuk vaječníků, ale provádí se několikrát během cyklu za účelem sledování růstu, zrání a prasknutí folikulu.

 • ovulace před 12 dny - když je zkrácena první fáze dominantního (zralého) folikulu, již není viditelná, je vidět folikulární tekutina v pánevní dutině, která se vylila při prasknutí;
 • ovulace po 14 dnech - uchování dominantního folikulu s prodloužením první fáze;
 • konzervace žlutého tělíska - prodloužení druhé fáze;
 • rychlý reverzní vývoj žlutého tělíska - zkrácení luteální fáze.

Gynekologické vyšetření a funkční diagnostické testy

Během gynekologického vyšetření (vyšetření pochvy a děložního čípku) se stanoví příznaky ovulace a jejich korespondence s fází cyklu. Za tímto účelem se provádějí takzvané funkční testy. Gynekologické vyšetření a samotné testy se provádějí s ženou ležící na gynekologickém křesle. Do pochvy se vloží zrcátko (speciální nástroj). Pomocí toho gynekolog vyhodnotí příznak „zornice“ (lesklý hlen v mírně otevřeném otvoru cervikálního kanálu) a extrahuje cervikální hlen. Cervikální hlen je natažen, aby se určila jeho saturace estrogeny, a vyšetřen pod mikroskopem.

 • ostře pozitivní funkční testy jsou známkou vysokých hladin estrogenu, které jsou pozorovány při prodloužení první fáze cyklu (nemusí dojít k ovulaci);
 • slabě pozitivní funkční testy - známka zkrácení první fáze s nízkou hladinou estrogenu.

Biopsie endometria a histologické vyšetření

Biopsie odebírá část orgánu, aby se vyšetřil stav jeho tkání (histologické vyšetření). Během diagnostické kyretáže sliznice dělohy se provádí biopsie. Tento postup se provádí ve druhé fázi cyklu před menstruací, kdy je výstelka dělohy v maximální tloušťce a sliznice začínají pracovat. Gynekolog vloží kyretu do děložní dutiny - jedná se o speciální lžičku určenou ke škrábání povrchové vrstvy dělohy. Výsledné škrábání je odesláno k výzkumu. Stav sliznice určuje fázi děložního cyklu (proliferaci nebo sekreci).

 • 3denní zpoždění endometria - pozorováno se zkrácením luteální fáze, kdy stupeň dospělosti sliznice dělohy neodpovídá dni menstruačního cyklu;
 • změny sliznice dělohy a její decidualizace (restrukturalizace děložní sliznice) - s prodloužením luteální fáze;
 • nedostatek aktivity sliznic - pozorováno s prodloužením první fáze a nepřítomností ovulace.

Hormonální kolpocytologie

Hormonální kolpocytologie (colpos - vagina, cyto - buňka) je studie vaginálních nátěrů za účelem stanovení převládajícího buněčného typu vaginální sliznice. Tato studie se nazývá hormonální, protože hormony ovlivňují buněčné složení vaginální sliznice. Vagina má 5 vrstev buněk, ze kterých jsou vytvořeny 4 typy buněk. V závislosti na poměru těchto buněk se stanoví karyopyknotický index (KPI), který lze použít k hodnocení stupně saturace těla estrogeny.

 • hypoluteický typ nátěru - vysoký KPI, který je detekován při zkrácení fáze 2;
 • hyperestrogenní typ nátěru - KPI až 100%, který je pozorován při prodloužení fáze 1 s absencí ovulace;
 • hyperluteinový typ nátěru - KPI 40%, pozorováno u prodlužovací fáze 2;
 • smíšený typ - různé kombinace buněčných typů, což je charakteristické pro premenopauzu;
 • hypoestrogenní typ nátěru - KPI 50%, ale mohou existovat různé varianty buněčného složení, pozorované se zkrácením fáze 1.

Všechny výše uvedené studie jsou nezbytné především k vyloučení závažné patologie, která by mohla vést ke zkrácení nebo prodloužení menstruačního cyklu. Ve všech ostatních případech, kdy je narušena regulační funkce cyklu, nám tyto studie umožňují vytvořit ucelený obraz a vyřešit otázku, jak obnovit trvání cyklu.

Léčba dlouhých a krátkých menstruací

Prodloužený menstruační cyklus nebo krátký cyklus nemusí vždy vyžadovat léčbu. V případech, kdy po první menstruaci trvá cyklus méně než 21 dní, nejsou v prvních 2 letech nutná žádná terapeutická opatření. Během období zániku plodnosti ženy (před menopauzou) je změna trvání cyklu přirozeným jevem. Při absenci dalších stížností není žena zacházena. Lékaři také nezasahují do regulace rytmu menstruačního cyklu v poporodním období..

Pokud existuje specifická patologie, která vedla ke změně doby trvání cyklu, například zánět přívěsků nebo onemocnění endokrinního systému (nádor hypofýzy, patologie štítné žlázy, nadledviny), pak je jejich léčba ve většině případů dostatečná k obnovení normální doby trvání cyklu u konkrétního pacienta... Pokud došlo k "selhání" v systému regulace menstruačního cyklu (neexistují žádná primární onemocnění, ale funkce je narušena), pak je předepsána hormonální léčba.

Léčba obnovy trvání cyklu

Typ porušení

Skupina drog

Mechanismus terapeutického působení

Přibližná doba léčby

Krátký cyklus

Zkrácení folikulární fáze

Estrogenní léky - mikrofollin, estrofem, proginova.

Léky nahrazují nedostatek estrogenu v první fázi cyklu a potlačují předčasnou ovulaci a zabraňují nadměrné produkci FSH.

Předepsáno v několika cyklech v malých dávkách.

Zkrácení luteální fáze

Gestageny - progesteron, turinal, duphaston.

Doplňte nedostatek progesteronu ve druhé fázi cyklu. Konstantní a nezbytná hladina progesteronu v krvi udržuje nezbytné hormonální pozadí a zabraňuje časnému odmítnutí děložní výstelky.

Převzato do druhé fáze cyklu po dobu 3 měsíců.

Dlouhý cyklus

Prodloužení folikulární fáze

Antiestrogenní léky - clostilbegit, klomifen.

Potlačte produkci estrogenu, čímž zabráníte perzistenci folikulů.

Užívá se od 5. dne cyklu po dobu 5 dnů.

Kombinovaná perorální antikoncepce (COC) - nevonon, ovidon.

Léky obsahují jak estrogen, tak progesteron, takže jejich užívání napodobuje přirozenou produkci hormonů vaječníky a vytváří nezbytné hormonální pozadí pro každou fázi.

Od 5 do 25 dnů cyklu po několik měsíců.

Prodloužení luteální fáze

Stimulanty dopaminových receptorů - bromokriptin.

Když jsou dopaminové receptory v mozku stimulovány, podporují produkci dopaminu. Dopamin potlačuje produkci prolaktinu, v důsledku čehož je eliminován účinek prolaktinu na žluté tělo (prolaktin obvykle přispívá k zachování žlutého těla). Výsledkem působení bromokriptinu je obnovení normální doby trvání druhé fáze.

Několik cyklů.

Kombinovaná perorální antikoncepce (COC) - bez ovlonu, ovidonu, bisecurinu.

Normalizujte menstruační cyklus v první i druhé fázi a udržujte přirozenou hladinu ženských pohlavních hormonů.

3 cykly léčby (do 3 cyklů) od 5 do 25 dnů cyklu.

Když dojde k ovulaci v krátkých a dlouhých cyklech?

Ovulace (uvolnění vajíčka z prasklého vaku ve vaječníku) nastává uprostřed cyklu. Jeho nástup je spojen s koncem první fáze. První fáze se nazývá folikulární (folikul - vak obsahující vejce). Pokud se cyklus zkrátil v důsledku zkrácení první fáze, dojde k ovulaci dříve, než je předepsaná doba (o 7 až 8 dní dříve), a menstruace se objeví také dříve, to znamená, že všechny cyklické procesy v genitáliích ženy jsou jednoduše zrychleny. Žena může menstruaci sledovat každé 2 až 3 týdny..

Pokud je prodloužení cyklu spojeno s prodloužením první fáze, pak se ovulace zpozdí nebo se nemusí objevit vůbec. Cykly bez ovulace se nazývají anovulační cykly. Folikul nepraskne, v důsledku čehož cyklus nevstoupí do druhé fáze. Krvavý výtok 35 - 40 dní po poslední menstruaci je menstruační reakce sliznice dělohy. Rozdíl oproti menstruaci spočívá v tom, že k odmítnutí děložní sliznice dochází nerovnoměrně a po dlouhou dobu, zatímco děložní sliznice nepodléhá transformaci (aktivaci funkce žláz), ke které dochází ve druhé fázi pod vlivem progesteronu (to lze zjistit během diagnostické kyretáže).

Pokud je cyklus zkrácen kvůli druhé fázi cyklu (fáze po ovulaci, která připravuje dělohu na těhotenství), může ovulace přijít včas, ale menstruace - dříve.

Proč existuje krátký menstruační cyklus po 40?

Po 40 letech lze pozorovat zkrácení menstruačního cyklu jako projev vyčerpání ovariální rezervy. Ovariální rezerva (ovariální rezerva) je množství a kvalita vajec, která mohou dozrát ve vaječnících a která mohou být oplodněna. Po 35 letech se ovariální rezerva postupně snižuje, přičemž se zhoršuje také regulace zrání folikulu (kapsle s vejcem) ve vaječnících a proces jeho prasknutí s uvolněním vajíčka (ovulace). Podle mechanismu zpětné vazby (vztah mezi hladinou ženských hormonů a hormonů hypofýzy) je stimulováno uvolňování folikuly stimulujícího hormonu (FSH). Produkuje se v hypofýze, jejím účelem je stimulovat růst a zrání folikulu. Pokud existuje mnoho FSH, dochází k zrání rychleji a cyklus se zkracuje kvůli dřívější ovulaci. Zkrácení může také souviset s nízkými hladinami progesteronu ve druhé fázi cyklu (v místě folikulu se tvoří „corpus luteum“, které produkuje progesteron). Kvůli nízké hladině tohoto ženského pohlavního hormonu reaguje výstelka dělohy více na estrogen (první fáze ženského pohlavního hormonu). Bez podpory progesteronu je sliznice rychle odmítnuta, takže menstruace nastává brzy.

Zkrácení cyklu po 40 letech téměř vždy přesně naznačuje časné vyčerpání vaječníku, protože zánik reprodukční funkce (menopauza) je obvykle pozorován o 5 až 10 let později. Během premenopauzy (před menopauzou) jsou krátké menstruační cykly postupně nahrazovány dlouhými. Je to způsobeno vzájemnou ztrátou citlivosti hypofýzy a vaječníků na hormony toho druhého. Výsledkem je prodloužení první fáze cyklu (zrání folikulů). Nedostatek ovulace prodlužuje vaše cykly.

Používá se dyufaston na krátký cyklus?

Duphaston je analogem přírodního progesteronu. Progesteron je ženský pohlavní hormon ve druhé fázi cyklu. Jedním z důvodů zkrácení menstruačního cyklu je nedostatek tohoto hormonu ve druhé fázi. Tento stav se nazývá nedostatek luteální fáze..

Luteální fáze (luteus - žlutá) je druhá fáze cyklu, kterou reguluje luteinizační hormon (LH) hypofýzy. LH způsobuje přeměnu folikulu (malého tělíska obsahujícího vajíčko) na žluté tělo, které vylučuje progesteron. Říká se mu corpus luteum kvůli přítomnosti lipidů (tuků), které se tvoří v tomto dočasném orgánu a mají nažloutlou barvu. Pokud je progesteronu málo, potom děložní sliznice nepodstoupí nezbytnou transformaci žláz, to znamená, že děložní žlázy nevylučují tekutinu nezbytnou pro přijetí oplodněného vajíčka (tato tekutina se nazývá „tajemství“). Z tohoto důvodu vede krátký cyklus způsobený selháním fáze 2 k neplodnosti..

Pro normalizaci trvání druhé fáze musí být progesteron podáván zvenčí, proto je předepsán duphaston. Duphaston neovlivňuje ovulaci (proces uvolňování vajíčka z folikulu), jeho působení směřuje do druhé fáze. Duphaston je předepsán od 14 do 25 dnů cyklu. 14. den je dnem ovulace a 25. den odpovídá období, kdy během normálního menstruačního cyklu klesá hladina progesteronu, což způsobuje odmítnutí děložní výstelky, a žena začíná menstruaci.

Léčba přípravkem Duphaston s krátkou druhou fází cyklu se provádí po dobu 6 měsíců.

Když je menstruační cyklus krátký nebo dlouhý?

Délka menstruačního cyklu pohybující se v průběhu několika měsíců se považuje za nepravidelnou menstruaci. Tato nepravidelnost může být fyziologická a patologická. Fyziologické střídání krátkých a dlouhých cyklů je pozorováno během stanovení rytmu menstruace po jejich nástupu v dospívání. Podobné cykly se vyskytují také po porodu. Ke změně z krátkých cyklů na dlouhé dochází také u žen během premenopauzy, kdy se reprodukční funkce postupně zastaví. V ostatních případech je střídání krátkých a dlouhých cyklů patologií a vyžaduje objasnění příčiny..

Chcete-li považovat menstruační cyklus za krátký nebo prodloužený, měli byste přesně znát dobu trvání „normálního“ menstruačního cyklu a určit dobu trvání každé fáze. Pro správné posouzení situace je třeba dodržovat kalendář menstruačního cyklu s měřením teploty v konečníku a v případě potřeby provést folikulometrii. Folikulometrie je ultrazvukové vyšetření folikulů (váčků), které obsahují vajíčko a které každý měsíc dozrávají ve vaječnících. Ruptura folikulu označuje ovulaci (uvolnění vajíčka) a rozděluje menstruační cyklus na 2 fáze (fáze 1 - zrání folikulu, fáze 2 - tvorba žlutého tělíska ve vaječnících).

Krátký cyklus může být spojen s rychlým zráním folikulu nebo nízkými hladinami progesteronu (ženského pohlavního hormonu) po ovulaci. Prodloužení cyklu je pozorováno při absenci zrání folikulu nebo při absenci jeho prasknutí, stejně jako při uvolnění příliš velkého množství progesteronu..

Je také důležité si uvědomit, že krvavý výtok není vždy menstruace, to znamená přirozené odmítnutí děložní výstelky, když nedojde k těhotenství. Po ovulaci může dojít ke krvácení, což je způsobeno prudkým poklesem hladiny pohlavních hormonů. Trvají 1 - 2 dny, takže je možné je vzít na menstruaci, a po 13 - 15 dnech bude žena považovat „skutečnou“ menstruaci za opakovanou menstruaci kvůli zkrácení cyklu. V příštím cyklu nemusí být takové krvácení uprostřed cyklu pozorovatelné a žena si bude myslet, že se cyklus prodloužil.

Je možné otěhotnět s dlouhým cyklem?

Pokud je u ženy po nástupu menstruace pozorován dlouhý cyklus a přetrvává po celou dobu plodnosti, není to považováno za patologii. Navzdory skutečnosti, že cyklus 28 dnů je považován za normální, pravidelné cykly 28 až 34 dnů (někdy i více) nejsou považovány za patologické. Pokud má žena najednou delší cyklus, musíte zjistit důvod.

Změny v rytmu menstruace mohou být způsobeny následujícími důvody:

 • porušení procesu ovulace (uvolnění vajíčka z vaječníku a jeho vstup do vejcovodu);
 • porušení přechodu sliznice dělohy do sekreční fáze (sekrece - uvolňování určitých látek).

K početí (oplodnění vajíčka spermatem) je nutná ovulace a pro vývoj těhotenství je nezbytná sekrece děložních žláz. Proto, s dlouhým cyklem, pokud se vajíčko nedostane z vaječníku do vejcovodu nebo výstelka dělohy není připravena přijmout embryo (oplodněné vajíčko), je pozorována neplodnost.

Proč se cyklus po porodu prodlužuje nebo zkracuje??

Po porodu nezačne menstruační cyklus první dva měsíce. To poskytuje příroda. Po 6 týdnech, pokud dítě kojí ne pravidelně, ale přerušovaně, pak začíná produkce hormonů hypofýzy stimulující zrání folikulů ve vaječníku. Protože proces cyklické (pravidelné) produkce hormonů během období krmení není obnoven okamžitě, samotný cyklus se může prodloužit nebo zkrátit..

K prodloužení cyklu může dojít v důsledku nedostatečné ovulace - prasknutí folikulu uprostřed cyklu (folikul se nazývá kulatý útvar s vejcem uvnitř). Nedostatek slzení je spojen s vysokou hladinou prolaktinu, který se vytváří během kojení. Hormon prolaktin inhibuje uvolňování folikuly stimulujícího hormonu (FSH) v hypofýze, což, jak název napovídá, stimuluje folikulární zrání. Pokud tento hormon nestačí, folikul není připraven na prasknutí (nepodléhá nezbytným změnám). Pokud nedojde k prasknutí, cyklus nevstoupí do své druhé fáze a sliznice dělohy se začne odmítat, až když je tak silná, že je narušen přívod krve. Zhuštění sliznice trvá déle než během menstruačního cyklu s ovulací, takže špinění se objeví později - 35 až 40 dní po poslední menstruaci.

Nejčastěji se cyklus po porodu zkrátí. Krátký poporodní cyklus je způsoben stejným hormonem prolaktinem, který inhibuje uvolňování dalšího hormonu v hypofýze - luteinizačního hormonu (LH). Funkce LH je udržovat hormonální rovnováhu během druhé fáze cyklu a stimulovat produkci progesteronu (ženského pohlavního hormonu druhé fáze cyklu). Čím více prolaktinu, tím méně progesteronu, který stimuluje funkci děložních žláz. Nestabilní hladina progesteronu způsobuje předčasné odmítnutí povrchové vrstvy dělohy, takže se cyklus zkracuje.

Úplné obnovení menstruačního cyklu nastává 6 měsíců po porodu, kdy dítě začne krmit nejen mateřským mlékem.

Jak dlouhý je obvykle nejdelší menstruační cyklus?

Existuje varianta normy, kdy žena díky charakteristikám svého těla všechny cyklické procesy trvají déle než takzvaný „ideální“ cyklus (trvá 28 dní). Cyklus, který trvá 28 až 34 dní, se nazývá odklad. Tento stav lze pozorovat u dívek během puberty, kdy menstruace ještě není pravidelná. Pokud nejsou identifikovány žádné patologie, které by mohly být příčinou dlouhého menstruačního cyklu, považuje se takový cyklus za normální. Cyklus delší než 35 dnů je považován za prodloužený nebo patologicky prodloužený, zvláště pokud doba trvání tohoto cyklu není normální rytmus menstruace..

Může dojít k časné ovulaci s dlouhým cyklem??

Ovulace nebo prasknutí folikulu (vaječná bublina) se vždy vyskytuje uprostřed menstruačního cyklu. Chcete-li hovořit o časné ovulaci a prodloužení cyklu, musíte přesně vědět délku menstruačního cyklu. To vyžaduje několik měsíců vedení grafu menstruačního cyklu a hodnocení známek ovulace (teplota v konečníku a povaha hlenu tekoucího z pochvy). Ovulační test také pomáhá..

Pokud cyklus trvá 30 dní, měla by ovulace proběhnout ve dnech 14-15. Cyklus trvající 30 dní (a dokonce 34 dní) se nepovažuje za prodloužený, pokud ho žena měla vždy. Pokud v 30denním cyklu dojde k ovulaci dříve než 14 dní, může to být fyziologický jev nebo známka patologie. K předčasné ovulaci může dojít, pokud žena měla několik dní před ovulací aktivní pohlavní styk, výrazný orgasmus. Je to proto, že během orgasmu dochází k uvolňování estrogenu (ženského pohlavního hormonu), což urychluje prasknutí folikulu (k ovulaci dochází na vrcholu hladiny estrogenu).

Druhým důvodem ovulace před polovinou cyklu, který trvá déle než 30 dní, není vůbec časná ovulace, ale prodloužení druhé fáze cyklu. To znamená, že ovulace nastává včas, ale protože druhá fáze trvá déle, časový interval mezi ovulací a menstruací (druhá fáze) je delší než mezi předchozí menstruací a ovulací (první fáze).

Co ukazuje folikulometrie s dlouhým cyklem?

Folikulometrie (pozorování folikulu pomocí ultrazvuku) je způsob, jak určit příčinu prodloužení cyklu. Pokud folikul (kulatá formace obsahující dozrávající vajíčko) praskne v čase (uprostřed cyklu), ale takzvané corpus luteum (dočasný orgán vylučující hormony), který se na jeho místě vytvoří, trvá déle než 14 dní, pak se druhá fáze cyklu prodlouží, takže nastane menstruace později (někdy mnohem později). Současně, pokud nedojde k prasknutí folikulu (ovulace), pak folikulometrie odhalí uchování dominantního (zralého) folikulu v době, kdy by měl již prasknout a neměl by být detekován během ultrazvuku. Tento stav se nazývá perzistence folikulů. Perzistence folikulů je jednou z příčin anovulace (nedostatek ovulace). Anovulace také nastává, když je pozastaveno zrání folikulu a samotné folikuly procházejí opačným vývojem, který se označuje jako atrézie folikulů. Atrézie folikulů je také detekována na ultrazvuku (lékař určí nesoulad mezi velikostí folikulů a obdobím menstruačního cyklu).

Anovulace způsobí prodloužení menstruačního cyklu, protože k ovulaci dojde buď později, nebo k ní nedojde vůbec. Absence ovulace znamená absenci žlutého tělíska a absenci přechodu z první fáze cyklu do druhé. Menstruace je významně pozdě, když výstelka dělohy, aniž by dostávala potřebnou stimulaci progesteronem, je příliš silná a zhroutí se.

Změny stavu sliznice dělohy jsou také viditelné na ultrazvuku (ultrazvuk dělohy se provádí paralelně s folikulometrií). Pokud došlo k ovulaci, ale prodloužení cyklu je spojeno s prodloužením druhé fáze, pak ultrazvuk vykazuje zesílení v normálních mezích a „šťavnatou“ sliznici dělohy. „Šťavnatý“ je spojován s aktivitou děložních žláz, což zvyšuje hustotu tkáně, která se v ultrazvukovém „jazyku“ nazývá hyperechogenicita (zesílení odraženého signálu). Pokud nedojde k ovulaci, pak je výstelka dělohy nadměrně silná, ale bez „šťavnatosti“ Nedostatek „šťavnatosti“ se označuje jako hypoechogenicita (slabý signál), což znamená, že nedochází k přechodu z první fáze cyklu do druhé.

Mnoho sexuálně aktivních dívek, které mají aktivní sexuální život, se setkalo s infekčními chorobami ovlivňujícími orgány reprodukčního systému. Ve většině případů jako léčba gynekologové doporučují přímo reagovat na problém.