Velikost dělohy je normální - hlavní ukazatele a příčiny odchylek

Pro zdraví žen musíte sledovat své tělo. To platí zejména pro dělohu. Tento orgán je odpovědný za přepravu dítěte a v případě odchylek, infekcí nebo patologií musíte podstoupit včasnou léčbu.

Žena potřebuje vědět o svém těle a jaké velikosti dělohy jsou normální a které mluví o narušení zdraví reprodukčního orgánu.

 1. Koncept ženské dělohy
 2. Jeho struktura a hlavní funkce
 3. Na co se používá ultrazvuk??
 4. Druhy vyšetření u žen
 5. Velikost dělohy je podle ultrazvuku v reprodukčním věku normální
 6. Základní ukazatele
 7. Rozměry dělohy
 8. Velikost dělohy je normální podle ultrazvuku během menopauzy
 9. Základní ukazatele
 10. Rozměry
 11. Přípustné odchylky od normy
 12. Důvody pro změnu velikosti dělohy Když se začne měnit délka, šířka a tloušťka pohlavního orgánu, pak nejprve hovoří o reprodukční funkci:
 13. Co znamená zmenšená velikost dělohy??
 14. Co naznačuje zvětšená velikost dělohy??
 15. Velikost dělohy během těhotenství a po porodu
 16. Prevence nemocí dělohy

Koncept ženské dělohy

Děloha je důležitý ženský pohlavní orgán, který je zodpovědný za nosení dítěte. V tomto prostředí je embryo implantováno a vyvíjeno. Umístění pohlavního orgánu je v pánevní oblasti.

Jeho struktura a hlavní funkce

Děloha má tvar hrušky. Jeho zvláštností je komprese vpředu a vzadu..

Struktura dělohy:

 • Za ním sousedí s konečníkem. Zepředu je uzavřen močovým měchýřem. To je drženo mezi těmito orgány silnými pružnými vazy. Jsou prostoupeni sítí krevních cév a nervových zakončení..
 • Děloha má tři otvory nebo východy. Zespodu prochází děložní čípek do pochvy. V místě fundusu orgánu jsou východy do pravé a levé vejcovody.
 • Podlaha pohlavního orgánu je umístěna nad linií, kde vycházejí vejcovody. Samotné tělo má tvar trojúhelníku. Když procházejí do kulatého děložního čípku, zužují se. Je prodloužením těla.
 • Cervix má třetinu délky celého orgánu. Vnější konec zasahuje do horní části pochvy. Tato část se nazývá supravaginální část. Na zadní a přední stěně jsou hrany. Oddělují je od sebe.
 • Viditelná část děložního čípku v pochvě je pokryta epitelem. V této části je důležitá oblast, ve které mohou nastat zánětlivé procesy. Církevní kanál má slizniční zátku. Vyčnívá z toho tajemství. Neumožňuje virům a infekcím proniknout do děložní dutiny.

Struktura stěn dělohy je prezentována ve formě tří vrstev tkáně:

 1. Sliznice, která je vnitřní vrstvou.
 2. Svalová tkáň, která tvoří střední vrstvu.
 3. Serózní membrána představuje vnější vrstvu pohlavního orgánu.

Děloha v ženském těle má následující důležité funkce:

 • Ochrana genitálií a pobřišnice před infekcemi, které mohou pocházet z pochvy.
 • Čištění pochvy a dělohy od mrtvé tkáně nebo krvinek s menstruací.
 • Vytváří podmínky pro pohlavní styk a transport spermií do vejcovodů.
 • Vytváří podmínky pro vývoj embrya a implantaci oplodněného vajíčka do dělohy.
 • Posiluje pánevní dno.

Na co se používá ultrazvuk??

Použití ultrazvuku pomáhá rozlišit 3 vrstvy děložní dutiny. Lékaři obvykle věnují pozornost tkáni endometria. Je to on, kdo je každý měsíc aktualizován, když má žena menstruaci. Během těhotenství se v této vrstvě nachází oplodněné vajíčko..

Je to porušení struktury endometria, které pomůže určit použití ultrazvuku. Ultrazvukové vyšetření odhalí svalovou tkáň a umožní vám detekovat abnormality v její vrstvě.

Druhy vyšetření u žen

Žena vyhledá pomoc od gynekologa, když se objeví neobvyklé abnormality v menstruačním cyklu nebo při plánování těhotenství.

Během diagnostiky problému se odborník může uchýlit k následujícím vyšetřením:

 • Ruční kontrola;
 • Vyšetření pomocí gynekologického zrcadla;
 • Analýza nátěru na vaginální mikroflóru;
 • Analýza materiálu pro detekci virů a infekcí;
 • Kolposkopie;
 • Ultrazvukové vyšetření;
 • Hysteroskopie a laparoskopie;
 • Odběr krve pro testování hormonů.

Velikost dělohy je podle ultrazvuku v reprodukčním věku normální

Ukazatele normy velikosti dělohy u každé nulipární ženy vypadají jinak. Je to individuální. Vše záleží na velikosti orgánu. To je považováno za třetí část délky dělohy..

Základní ukazatele

Ukazatele mohou ovlivnit následující faktory:

 • Poruchy endokrinního systému;
 • Počet početí, těhotenství a již porodu;
 • Jednotlivé ukazatele ženského těla;
 • Fáze menstruačního cyklu.

Indikátory během menstruace mohou kolísat od začátku cyklu do konce. Minimální hodnoty mohou být první den a maximální poslední. Normální stav s ultrazvukovým vyšetřením dělohy, tloušťka sliznice závisí na cyklu menstruace. V den 5 nebo 7 tento údaj nepřekročí 6 mm. Po dvou týdnech se zvýší ze 7 na 14 mm.

Jaká by měla být velikost dělohy na ultrazvuku?

Ultrazvukové vyšetření ukáže velikost dělohy a zkušený lékař vysvětlí, jaké jsou normy pro její velikost během těhotenství, po porodu a u panen. Ultrazvuková fotografie ilustruje velikost děložního čípku, vaječníků a to, jak vypadá děloha, a lékař poskytne úplný popis obrázku.

Metoda vyšetření reprodukčních orgánů i pánevních orgánů pomocí ultrazvukové diagnostiky je jednou z nejinformativnějších, i když není invazivní a bezpečná. Výsledky ultrazvuku by měl dešifrovat odborník při vyšetření dělohy a vaječníků - gynekolog. Porozumí výsledkům ultrazvukové sonografie, vezme v úvahu všechny faktory a určí diagnózu.Někdy je nutné samostatně porozumět záznamům ultrazvuku. Chcete-li to provést, musíte pochopit, jaké velikosti orgánů, struktura a podmínky jsou obvykle považovány za normu..

Důvody pro vyšetření

Jaký by měl být základ pro to, aby žena podstoupila ultrazvukové vyšetření? Lékař vydá doporučení pro ultrazvukové vyšetření se silnou bolestí v bederní oblasti a perineu. Bolestivé pocity tažného nebo ostrého charakteru. Dalšími indikacemi pro vyšetření jsou špinění mimo menstruační cyklus, podezření na erozi děložního čípku, fibroidy, maligní novotvary atd..

Chcete-li vyloučit mimoděložní a potvrdit normální těhotenství, uchýlí se k ultrazvuku. V případě potřeby vyšetření k určení doby ovulace a k odstranění dominantního folikulu. Kromě toho se pomocí ultrazvukové metody hodnotí struktura, kontury a struktura vnitřních orgánů. Lékař analyzuje možné odchylky, které naznačují nástup onemocnění nebo možnou neplodnost.

Kdy udělat ultrazvuk?

Pro ultrazvukovou diagnostiku oblasti ženských pohlavních orgánů je důležité, v který den menstruačního cyklu se vyšetření provádí. Obvykle je spojena s hormonálními změnami na podporu ovulace a početí. V ovulačních dnech, kdy vajíčka ve vaječnících dozrávají, se mezi nimi uvolňuje dominantní folikul. Aby bylo vajíčko fixováno v děloze, epitel sliznice děložní dutiny se stává volnějším a silnějším. Změny stavu děložního čípku jsou stejně závislé na menstruačním cyklu. Během období nepříznivého pro početí je děložní čípek tvrdý, uzavřený před pronikáním infekcí silnou zátkou hlenu. Ale jak se blíží dny ovulace, krk měkne, hlen z pletení a hustý se stává tekutějším.

Vzhledem k tomu, že ultrazvuk dělohy jednoznačně souvisí s cíli vyšetření, je lepší stanovit den diagnózy ve spolupráci s gynekologem. Toto je obvykle pátý nebo šestý den cyklu. Pokud potřebujete během ovulace identifikovat dominantní folikul ve vaječnících, bude nutné diagnostiku dokončit 8. – 10. Den nebo 14–16. Pokud se ujistíte, že došlo k početí, pak 22. - 24. den cyklu.

Co gynekolog zkoumá pro ultrazvuk?

Tělo dělohy, vaječníky, vejcovody jsou vyšetřovány. Během vyšetření gynekolog hodnotí stav dělohy, vaječníků a vejcovodů. Struktura, tvar, velikost, tloušťka stěny, echogenicita, přítomnost vizuálně výrazných odchylek od normy podléhají diagnostice. Kromě toho sledují stav děložního čípku, jeho délku a hustotu.

Ultrazvukové metody

Pro výzkum pomocí ultrazvukových vln existují dvě možnosti: transvaginální a transabdominální metody. Prostřednictvím přední břišní stěny je břišní metoda a je vhodná pro pánevní orgány. Ale kvůli strukturálním vlastnostem těla nebo u velmi obézních lidí mohou být jeho výsledky nespolehlivé..

Transvaginální metoda je považována za přesnější, ale není vhodná pro vyšetření panenských dívek, protože gynekolog provádí vyšetření zavedením sondy úzkého tvaru do pochvy. Pro vyšetření za účelem objasnění načasování ovulace a dominantního folikulu, stavu endometria děložní dutiny, jsou vhodné obě metody, ale výhodnější je břišní. Oba se používají k vyšetření stavu děložního čípku, ale vaginální senzor vytváří jasnější obraz. Obě metody jsou absolutně bezbolestné, pocity mohou být z vnesení těla do děložní dutiny nebo z gelu, který se používá k mazání povrchu kůže při vyšetření přes břicho.

Jak se připravit na ultrazvuk?

Pro úplné vyšetření děložní dutiny a vejcovodů vyžaduje ultrazvukový přístroj „obrazovku“ pro průchod vln. Plný měchýř funguje jako obrazovka. Proto by žena měla hodinu nebo hodinu a půl vypít asi litr obyčejné neperlivé vody. Pijte vodu v intervalech 5-10 minut.

Bezprostředně před užitím by měla být trvalá touha vyprázdnit močový měchýř. V tomto případě bude vyšetření přední břišní stěnou probíhat dobře. Pokud gynekolog vypadá transvaginálně, pak před relací požádá o toaletu. Abyste zabránili tomu, aby plyny bránily průchodu vln 2-3 dny před záznamem, nemusíte jíst výrobky, které způsobují nadýmání, například zelí, luštěniny, mléko.

Během ultrazvukového vyšetření se používá speciální gel pro lepší klouzání po pokožce pacienta. Doporučuji ženám, aby si nezapomněly vzít ubrousek, aby odstranily zbývající gel z povrchu těla..

Normy hodnot pro ultrazvuk

Směrné hodnoty jsou definovány pro všechny břišní orgány: děložní čípek, vaječníky, vejcovody atd..

Děloha

Gynekolog, který zahájí vyšetření orgánu, vyhodnotí umístění v břišní dutině. Děloha může být mírně nakloněna směrem ke konečníku nebo močovému měchýři. Normativní hodnoty velikosti dělohy jsou ovlivněny počtem let pacientky, anamnézou porodu a menopauzou. Při hodnocení přípustné odchylky velikosti dělohy od normy lékař bere v úvahu ultrazvukové vyšetření v den menstruačního cyklu.

Za následujících podmínek těla u žen není přípustná odchylka velikosti dělohy delší než 3 mm a široká 6. Odchylka předozadní velikosti není větší než 2 mm.

Během období ženského odpočinku je přípustná odchylka výrazně větší než ve stavu dělohy před ní. Tolerance může být až 30 mm v obou směrech, v závislosti na době v menopauze. Gynekolog hodnotí normu a přípustnou odchylku pečlivěji ve spojení s dalšími faktory.

V děložní dutině se analyzuje tloušťka endometria. 7. den po menstruaci by to mělo být do 1-2 mm. Po ovulaci se tloušťka podšívky zvětší na 10–15 mm. Normální je homogenní svalová vrstva bez uzlin a formací..


Čípek

Norma pro děložní čípek je přibližně 30% délky celé dělohy. Průměrné velikosti děložního čípku:

 • Délka od 2,8 do 3,7 cm;
 • Šířka 2,9-5,3 cm;
 • Tloušťka 2,6-3,3 cm.

Je normální, pokud je v zadním prostoru bezprostředně po ovulaci pozorováno malé množství tekutiny a ve vaječníku žluté tělísko. Pokud je volná tekutina nalezena v jiné dny, je to důkaz zánětlivého procesu vejcovodů..

Vaječníky

Ovariální obrysy jsou považovány za normální, pokud jsou nerovnoměrné, ale jasně viditelné na obrazovce. Jejich tuberosita je způsobena dozrávajícími folikuly. Normální echo struktura orgánu je homogenní, jasné obrysy. Pokud existují odchylky, znamená to přítomnost zánětu..

Normální velikost vaječníků je 0,15 cm na tloušťku, 0,3 cm na délku a 0,25 cm na šířku. Normálně je jeho objem od 2 do 8 metrů krychlových. viz. Pokud ultrazvuk ukáže, že se některý z těchto parametrů změnil, může to signalizovat přítomnost cyst. Zralé folikuly by měly být viditelné ve vaječnících. Dominantní folikul je určen velikostí. Na vrcholu ovulace dosahuje 20-25 mm. Pokud je větší než uvedená velikost, může to být folikulární cysta. Není to nebezpečné a vyřeší se samo.

Na ultrazvuku můžete rychle posoudit stav děložní dutiny, trubiček a vaječníků. Díky tomu je možné rozpoznat nástup onemocnění v rané fázi..

Popis sedlové (dvourohé) dělohy a rady, jak ovlivňuje porod, je lepší získat od svého lékaře.

Patologie a normální velikost dělohy a vaječníků ultrazvukem

Ultrazvuk dělohy a přívěsků je moderní metoda prevence a léčby gynekologických onemocnění. Proto je zákrok doporučován pro všechny ženy bez výjimky a je nutné jej podstoupit alespoň dvakrát ročně. Informativní, bezpečná a pohodlná diagnostika umožňuje nejen stanovit normální velikost dělohy a vaječníků pomocí ultrazvuku, ale také zjistit mnoho nemocí a potenciálně nebezpečných stavů a ​​zabránit jejich vývoji včas.

Přesnost výzkumu

Vysoká přesnost postupu je zajištěna snížením chyby diagnostického skeneru (může to být až 10%, ale v moderních zařízeních je prakticky snížena na nulu). Pomocí ultrazvuku bylo možné nejen určit časné těhotenství, ale také určit jeho přesná data, až do dne početí.

Video 1. Ultrazvuk dělohy a přívěsků.

A ačkoli jsou diagnostické schopnosti metody neuvěřitelně rozsáhlé, významná role je stále přisuzována specialistovi. Pouze kvalifikovaný a kompetentní lékař bude proto schopen plně využít všech výhod této metody. Řekne pacientovi nejen stav vyšetřovaných orgánů, ale také vám řekne, jak se nejlépe připravit na postup ultrazvuku.

Interpretace výsledků a normy

Žena obdrží závěr o výsledcích ultrazvukového vyšetření bezprostředně po zákroku. Obsahuje údaje o parametrech dělohy, přívěskech a endometriu, strukturálních vlastnostech děložního čípku a vaječníků, tvorbě folikulů.

Děložní dutina

Struktura tkání svalového orgánu, jako je děloha, by měla být jednotná s jasně definovanými hranicemi..

Pokud jsou nalezeny oblasti se zvýšenou echogenicitou, lékař může mít podezření na formace různých druhů: polypy, myomatózní uzliny nebo dokonce maligní nádory.

Délka dělohy ženy, která nerodila, je přibližně 4,3 - 4,5 cm, tloušťka je 3,2 - 3,4 mm a šířka je 4, 2 - 5,0 cm..

Čípek

Normální parametry cervikálního kanálu jsou 2 - 4 cm dlouhé a 2,5 - 3,5 cm předozadní velikosti. U zdravé ženy by ultrazvukové známky heterogenity neměly být detekovány.

Samotný cervikální kanál, naplněný hustým hlenem, by neměl mít průměr větší než 3 mm. Pokud se ukáže, že je zvětšený, může to znamenat zánět..

Volná tekutina v malé pánvi

Na konci ovulace může být v pánvi detekováno malé množství tekutiny, což je považováno za normální možnost. Pokud je však tekutina nalezena v jinou dobu, je pravděpodobnost vzniku zánětlivého procesu vysoká..

Vaječníky

Normálně je jejich velikost 25 x 30 x 15 mm, objem každého orgánu je 5 - 8 mm3. Pokud lékař během vyšetření zaznamená zvýšení parametrů, může to znamenat polycystickou nebo ooforitidu..

Cysta

Normální vaječník by měl mít jeden dominantní folikul a několik folikulů o velikosti 4 až 6 mm. Pokud jsou tyto velikosti překročeny, vyvine se funkční cysta (častěji se tvoří z dominantního folikulu).

Vejcovody

Studie vejcovodů se provádí odděleně od ultrazvuku dělohy a vaječníků a umožňuje vyhodnotit jejich průchodnost a funkční vlastnosti. Používá se k identifikaci příčin neplodnosti a vyžaduje použití kontrastní látky. Během zákroku se jimi plní vejcovody a lékař posoudí úplnost náplně. Tradiční ultrazvuk k tomu není vhodný, protože bez kontrastu nelze na monitoru vidět vejcovody.

Patologie

Během ultrazvukové diagnostiky ženského reprodukčního systému se lékař může setkat s následujícími patologiemi.

Myom dělohy

Pokud došlo k hormonálním poruchám v ženském těle, může se ze svalové vrstvy dělohy vytvořit myomatózní uzel (nebo několik) o velikosti 2-3 mm až 50 cm. Ultrazvuk je nezbytný pro stanovení počtu uzlů, jejich přesného umístění a dynamiky růstu.

Hyperplazie endometria a polypy

V medicíně je hyperplazie chápána jako patologická proliferace endometriální tkáně, která může být fokální nebo difúzní. V první fázi cyklu přesahuje tloušťka endometria 7 mm.

Jak vypadá polyp??

Fokální hyperplazie je charakterizována tvorbou polypů v oblastech se změněnou strukturou. Mohou být vícečetné a dosahovat velikosti několika cm. Ultrazvuková diagnostika umožňuje nejen včas identifikovat a vyhodnotit všechny patologické stavy v ženské reprodukční sféře, ale také zvolit vhodnou léčbu.

Postup také pomáhá určit takovou patologii, jako je endometrióza..

Ovariální cysty a nádory

Cysty jsou rozděleny do dvou skupin: patologické a funkční. Druhé nevyžadují drogovou intervenci, protože samy vznikají a mizí. Patologické cystické útvary však vyžadují nejen kontrolu, ale také léčbu.

Proto, když je ve vaječníku detekován novotvar, může celá rada lékařů provést ultrazvukové vyšetření..

Apoplexie nebo prasknutí vaječníku

Nebezpečný stav, který může nastat spontánně, například v důsledku zranění. Ultrazvuková diagnostika umožňuje posoudit množství krvácení a také odlišit apoplexii od mimoděložního těhotenství a apendicitidy.

Tubo-ovariální formace - hydrosalpinx

Vznikají při zánětu v pánevních orgánech a lze je detekovat nejen ultrazvukem, ale také eliminovat hydroturbací neprůchodných oblastí vejcovodů. Procedura se provádí pod ultrazvukovým vedením.

Patologie spojené s těhotenstvím

Patří mezi ně blednutí těhotenství, cystické smyky a mimoděložní těhotenství.

Faktem je, že lze najít zbytek placenty, kterou bude nutné urgentně odstranit, jinak to bude představovat hrozbu pro život ženy..

Patologie struktury dělohy (dvouděložná děloha)

Taková patologie je důsledkem narušení formování těla pacienta v prenatálním stadiu. Dvouděložná děloha může způsobit neplodnost a potraty, krvácení mimo menstruační cyklus a další gynekologické problémy.

Na obrázku níže můžete vidět, jak vypadá dvourohá a sedlovitá děloha..

Na ultrazvuku je dvourohá děloha definována jako orgán, jehož dutina je rozdělena na dvě části. Tato patologie je obvykle doprovázena řadou charakteristických doprovodných anomálií..

Závěr

Pouze významné zkušenosti a důkladná znalost ženské anatomie umožní specialistovi kvalitativně a přesně dešifrovat ultrazvuková data dělohy a přívěsků. Při hodnocení výsledků studie byste se neměli spoléhat na své vlastní znalosti, je lepší důvěřovat svému lékaři. Kvalifikovaná pomoc a ultrazvuk vám pomohou překonat jakékoli problémy, ať už jde o cysty, zvětšenou dutinu orgánů, krevní sraženinu, hematom, tonus dělohy nebo něco jiného..

Žena by také neměla zapomenout na nutnost poporodních vyšetření, pokud jsou předepsána lékařem. Tento postup nelze nijak ignorovat..

Velikost dělohy u žen je normální

Anatomické rysy orgánu

Při absenci patologie je děloha umístěna v pánevní oblasti, mezi střevy a močovým měchýřem. U nulipárních žen má orgán hruškovitý tvar. Jeho prodloužená část je umístěna nahoře. Po porodu se děloha zvětšuje a prodlužuje. Cervix je část orgánu, podle které se určuje, zda došlo k porodu a možným patologiím dříve. Pokud žena nikdy nebyla těhotná nebo nerodila přirozeně, pak kanál připomíná kulatý otvor. Po porodu se výrazně rozšiřuje.

Šířka orgánu u dívek před pubertou není větší než 1,5 cm, délka - 3,2 cm Během puberty pod vlivem ženských pohlavních hormonů parametry mění své hodnoty. Šířka orgánu se zvyšuje na 3,8 cm a velikost děložního čípku může dosáhnout 2,6 cm Fáze menstruačního cyklu ovlivňuje tloušťku vnitřní vrstvy (endometria). Výše uvedené ukazatele odrážejí průměrné hodnoty a závisí na různých faktorech.

Normální hodnoty indikátoru pro ultrazvuk

Hodnoty v normálním rozmezí se liší u žen po porodu iu žen, které nikdy neměly těhotenství. Každá žena by měla mít obecnou představu o normálních ukazatelích, odchylka od nich může naznačovat nejen aktuální těhotenství, ale také o možných patologiích. Níže jsou běžné limity, v závislosti na různých okolnostech (výška, šířka, tloušťka dělohy v centimetrech):

 1. Před těhotenstvím: 3,8-4,6; 4,0-4,4; 3.1-3.4.
 2. Historie potratů: 4,4-4,7; 4,4-4,5; 3,4-3,6.
 3. Jeden porod v anamnéze: 5,0-5,4; 5,0-5,3; 3.8-4.1.
 4. Několik narození v historii: 5,5-5,8; 5,2-5,6; 4.1-4.6.
 5. Po padesáti: 3,1-4,3; 2,6 - 3,5; 3.1-4.1.
 6. 5-7 let po menopauze: 2,7–3,7; 2,1 - 3,0; 2,5-3,5.

Velikost dělohy u žen tedy obvykle závisí na změnách souvisejících s věkem. V reprodukčním věku dosahuje velikost dělohy svých maximálních hodnot.

S nástupem menopauzy je zaznamenána involuce vnitřních pohlavních orgánů, která je doprovázena změnou jejich velikosti.

Hodnoty v normálních mezích před a po početí

Mírné odchylky od výše uvedených norem mohou být způsobeny vlivem hormonů po těhotenství a implantaci embrya, které se ukázaly jako neudržitelné a brzy odmítnuté. Ke změnám velikosti dochází také při umělém ukončení těhotenství. Pokud žena souhlasí s potratem a embryo je odstraněno v rané fázi, pak se rozměry stanou stejnými jako před počátkem. Změny ve velikosti těla dělohy mohou být spojeny s patologickými procesy.

Během těhotenství děloha přesahuje pánev a zabírá téměř celou břišní dutinu, čímž vytlačuje orgány gastrointestinálního traktu na periferii. Po narození dítěte se jeho velikost rychle vrátí k normálu. Tento proces je ovlivněn:

 • hormonální pozadí;
 • hmotnost plodu;
 • objem plodové vody.

Velikost dělohy po porodu má následující význam:

 • výška - 5,0-5,4 cm;
 • šířka - 5,1-5,3 cm;
 • tloušťka - 4,0-4,2 cm.

Následující těhotenství a porod vedou ke zvýšení orgánu o 0,2-0,5 cm.

Dimenze orgánů v patologii

Parametry dělohy jsou ovlivněny nejen fyziologickými změnami, ale také různými patologiemi. Zvětšení jeho velikosti není vždy zaznamenáno. Pokud na začátku puberty zůstane velikost dělohy menší než normální hodnoty, znamená to infantilismus. Jinými slovy, této patologii se říká „děloha dítěte“. Tato porucha má tři stupně závažnosti a je dobře diferencována pomocí ultrazvukové diagnostické metody..

Mezi různými odchylkami od normy lze zaznamenat prodloužení orgánu. Pozoruje se nejen po těhotenství, ale také v následujících případech:

 • s pravidelným zvedáním těžkých předmětů;
 • těžká obezita;
 • výhřez vnitřních orgánů, včetně dělohy.

Běžnou patologií vedoucí ke zvětšení orgánu je myom, což je benigní nádor svalové vrstvy. Zhoubné novotvary mohou změnit velikost.

Adenomyóza je stejná endometrióza, pouze přímo ovlivňuje dělohu. Zároveň se zvětšují jeho rozměry, stěny se stávají silnějšími. Tyto změny jsou patrné zejména v předvečer a během menstruace. Tato patologie je spojena s hormonálními poruchami, které se vyskytují na pozadí ovariální dysfunkce. Čím více patologických ložisek, tím více změn ve velikosti orgánu.

Rozměry děložního čípku

Pro porodníky a gynekology v diagnostice má velký význam nejen samotná děloha, ale také její děložní čípek. Sleduje dělohu a má dvě části: vaginální a supravaginální. Uvnitř děložního čípku je kanál nazývaný cervikální. Otevírá se do děložní dutiny s hltanem. Jeho velikost, tvar a průměr se u žen před porodem a po něm liší..

Různé patologie vedou k jeho selhání, což často vyvolává vývoj předčasného porodu. V prvních měsících těhotenství jsou normální velikosti do 3 cm. Při pozdějším nosení dítěte se hodnoty zvýší na 4,5 cm. Pokud jsou velikosti menší, než je uvedeno, stanoví se diagnóza isthmicko-cervikální nedostatečnosti..

Normální velikosti orgánů:

 • při absenci těhotenství - 2,3-3,3 cm;
 • po spontánních potratech a umělých potratech - 2,5-3,5 cm;
 • po prvním narození - 2,7-4,0 cm;
 • po druhém a následujících těhotenstvích a porodu - 3,1-4,2 cm;
 • po 5 letech od začátku menopauzy - od 2 do 2,2 cm.

Velikost děložního čípku lze určit pomocí ultrazvuku. V tomto případě se odhaduje délka vnitřního os, kanálu a stupeň jeho expanze. V závislosti na získaných výsledcích se lékař může v zájmu udržení těhotenství rozhodnout pro šití..

Velikost dělohy je u žen normální pomocí ultrazvuku. Tabulka podle věku, nulipární, během těhotenství, po porodu, během menopauzy

Gynekologický obor je docela choulostivý, takže mnoho žen odkládá návštěvu specialisty až na poslední. Kvůli zpoždění jsou patologie často objeveny náhodou během rutinního vyšetření.

U některých onemocnění se mění velikost dělohy, bolesti v břišní dutině, které by za normálních okolností neměly být přítomny u žen. Kvalita života klesá, jsou potíže s koncepcí a porodem.

Kdy je předepsána ultrazvuková diagnostika?

Ultrazvuk pánevních orgánů u žen je předepsán, pokud existuje vysoká pravděpodobnost zánětlivých patologií, bolesti v dolní části břicha, výtoku a problémů s menstruací. Vyšetření je také povinné u těhotných žen, což vám umožňuje kontrolovat proces vývoje plodu..

Pánevní ultrazvuk úspěšně detekuje:

 1. Zánětlivé procesy - endometritida, endocervicitida.
 2. Maligní novotvary - rakovina dělohy nebo vaječníků.
 3. Poruchy vývoje dělohy.
 4. Patologie, které vyvolávají problémy s močením.
 5. Důvody neplodnosti.
 6. Benigní novotvary - endometrióza, cysty, fibroidy, polypy.

Vyšetření zkoumá umístění dělohy, její tvar, velikost a tloušťku stěny. Stanoví se stav vaječníků a správnost jejich práce, kontroluje se přítomnost novotvarů a tekutiny v břišní dutině.

Jak je na tom ultrazvuk

Ultrazvuk se provádí dvěma způsoby: transvaginální a břišní. Pokud je vyšetření prováděno na panně, je postup povrchní. Pacient vystavuje spodní část břicha a leží na gauči. Lékař zakryje senzor speciálním gelem, který zlepšuje vodivost signálů, a poté pohybuje zařízením po povrchu břicha.

Pokud je žena sexuálně aktivní, použije se transvaginální ultrazvuk.

Za tímto účelem je subjekt vystaven pod pasem, položen na gauči s nohama široce od sebe. Do pochvy se vloží snímač, jehož průměr nepřesahuje 3 cm, z hygienických důvodů se na něj nasadí kondom, který si subjekty přinášejí.

Procedura trvá 5 až 20 minut, což závisí na individuálních charakteristikách a přítomnosti patologií. Všechny informace se dostanou na monitor a poté je dešifruje odborník.

Transvaginální ultrazvuková diagnostika

Velikost dělohy je u žen normální, umístění orgánu, tloušťka endometria a umístění vaječníků umožňují nejpřesnější identifikaci transvaginální diagnostiky. Za tímto účelem je senzor, což je 12 cm dlouhá plastová tyč, zasunut do malé hloubky..

Proces nezpůsobuje žádné nepříjemnosti, protože se používá speciální gel a průměr zařízení je pouze 3 cm. Vzhledem k malé tloušťce vaginálních stěn je možné detekovat jakékoli, i malé změny. Díky tomu je možné stanovit přesnou diagnózu a zvolit včasnou léčbu..

Díky transvaginálnímu ultrazvuku zjistíte, zda je velikost dělohy u žen normální.

Tento typ diagnózy nevyžaduje speciální školení. Před zahájením procedury byste se měli zdržet užívání jakékoli tekutiny po dobu 1 hodiny. Doporučuje se jít před vyšetřením vyčistit močový měchýř, což obvykle vyžaduje lékař. Pokud máte problémy s trávením a se zvýšenou tvorbou plynu, užijte smectu nebo jiné léky, které normalizují funkci střev.

Transabdominální ultrazvuková diagnostika

Transabdominální ultrazvuk se používá u panen a provádí se přes břišní stěnu. Pro získání přesných informací je nutné naplnit močový měchýř, pro který dívka vypije asi 1 litr vody. Tento typ vyšetření je možné použít jako doplněk k transvaginální diagnostice.

Gynekolog také směruje těhotné ženy na transabdominální ultrazvuk, pokud existují náznaky.

Pacientka je položena na záda, břicho je uvolněno. Na povrch kůže se nanese gel a poté se na spodní část pobřišnice nanese senzor, který jej lehce přitlačí k tělu. Tato technika často dává chyby kvůli velké vzdálenosti od studovaných orgánů, zejména v přítomnosti nadváhy nebo zvýšené produkce plynu..

Míra vyšetření dělohy ultrazvukem u žen v plodném věku a postmenopauzálních žen

Velikost dělohy se obvykle u žen liší v závislosti na věku, počtu těhotenství, potratů a hormonálních hladinách. Odborníci měří délku a šířku dělohy, označují tloušťku stěn.

Ženy v plodném věku mají následující dělohu:

 • délka - až 70 mm;
 • šířka - až 60 mm;
 • tloušťka stěny - až 42 mm.

Pokud žena nerodila a neotěhotněla, délka dělohy je 47 mm, u těch, které porodily, se ukazatele zvyšují na 61 mm. S každým těhotenstvím se navíc zvyšuje délka dělohy a její šířka. Když došlo k těhotenství, ale bez porodu, délka orgánu bude do 54 mm.

Pro získání přesných výsledků se doporučuje provést ultrazvukové vyšetření ve dnech 5-8 cyklu a opakovat vyšetření ve stejné fázi. Závěr může být ovlivněn hormonálními výkyvy, těhotenstvím a porodem. Někdy dokonce stres a nervové přetížení vedou ke změnám velikosti.

Během menopauzy klesá produkce ženských pohlavních hormonů, což vyvolává zmenšení velikosti dělohy. Na začátku postmenopauzy se délka dělohy pohybuje od 40 do 70 mm, šířka je 27-54 mm a tloušťka stěny je 18-36 mm. 15-30 let po zahájení změn bude délka dělohy 33-67 mm, šířka - 25-54, tloušťka stěny - 14-36.

Velikosti se mohou značně lišit, protože vše závisí na době nástupu menopauzy a individuálních vlastnostech těla. Některé ženy začínají s menopauzou před 40. rokem věku a jiné předběhnou po 60. letech. Pokud se indikátory příliš neliší od normy na začátku menopauzy, je vysoká pravděpodobnost otěhotnění umělou inseminací.

Pozice orgánu

Děloha se nachází mezi močovým měchýřem a konečníkem. Mírně se posouvá se silnou močovou nebo střevní výplní, stejně jako během těhotenství. Tělo dělohy normálně směřuje dopředu, což se nazývá anteverze..

Když se tělo dělohy otočí k boční stěně pánve, hovoří o pozdější verzi a zadní posun naznačuje retroverzi.

Dochází také k flexi nebo zauzlení dělohy, což vede k bolestivým obdobím a nepohodlí během pohlavního styku. S mírným ohybem žena snadno otěhotní a po porodu zaujme děloha normální polohu. Pokud je patologie silně vyjádřena, jsou možné potíže s koncepcí..

Kontury orgánů

Při absenci patologií jsou kontury orgánu jasné a rovnoměrné. Fuzzy obrysy naznačují přítomnost fibroidů, nádorů nebo rakoviny. Pokud jsou vnější obrysy rozmazané, existuje vysoká pravděpodobnost parametritidy - zánětu tkání obklopujících dělohu.

Velikost endometria

Endometrium zahrnuje dvě vrstvy - bazální a funkční, které jsou citlivé na účinky hormonů. Funkční vrstva se odlupuje, což způsobuje menstruaci. Na konci menstruace se endometrium ztenčí a po ovulaci je jeho tloušťka maximální. Během tohoto období se tělo ženy připravuje na těhotenství. Pokud to nepřijde, cyklus se opakuje od začátku..

Kvůli této vlastnosti zkouška zohledňuje fázi cyklu:

 1. Začátek cyklu výbojem. 3. - 3. den cyklu je tloušťka endometria 3 - 5 mm, postupně se obnovuje.
 2. Proliferace je střední část cyklu. 5. - 7. den cyklu je tloušťka 6-9 mm a 10. den dosahuje 1 cm. Po 2 týdnech mohou parametry dosáhnout 1, 3 cm.
 3. Sekrece je konec cyklu. Do 18. dne cyklu dosáhne tloušťka 1-1,6 cm a do 20. - 23. dne se parametry ukáží jako maximální - 1-2,1 cm. Poté dochází k postupnému zmenšování velikosti na 1-1,8 cm.

Po dosažení menopauzy klesá produkce pohlavních hormonů a reprodukční systém postupně snižuje svou funkčnost..

Po 45–50 letech se u žen často vyvinou patologické procesy, proto je nutné podstoupit preventivní prohlídky. Přípustná velikost endometria je 5 mm. Pokud ukazatele dosáhnou 8 mm, provede se diagnostická kyretáž.

Existují dva typy endometriálních patologií: hyperplazie a hypoplázie. Hyperplázie je charakterizována proliferací endometria s výrazným zvýšením jeho tloušťky. Tento proces často doprovází následující poruchy: myomy, endometrióza. Během menopauzy tyto změny naznačují zánětlivá onemocnění..

Hypoplázie se projevuje ztenčením endometria, které nezávisí na stadiu cyklu. Tato patologie se vyvíjí na pozadí špatného místního zásobení krví, chronické endometritidy nebo problémů s produkcí estrogenu.

Velikost dělohy

Velikost dělohy u žen ultrazvukem se počítá s přihlédnutím k věku, počtu těhotenství a porodu. Normálně, okamžitě po narození u dívek, je délka dělohy 30-40 mm a její šířka nepřesahuje 15 mm. Tyto parametry jsou vysvětleny vlivem mateřských pohlavních hormonů, jejichž vliv postupně slabne..

Do 2–4 let nepřekročí celková délka dělohy 33 mm. Pak se každý rok délka zvyšuje o 2–3 mm a do věku 17 let dosahuje celkové délky 8,2 cm. Tělo dělohy bude mít délku 53 mm, šířku 51 a tloušťku 37 mm.

Ukazatele se mírně liší u žen v plodném věku, když je puberta úplná:

Stav ženyDélka, mm.Šířka, mm.Předozadní velikost.
Nebylo žádné těhotenství454634
Došlo k těhotenství, ale nedošlo k žádným porodům535037
Došlo k porodu585440
Stav ženy v závislosti na období menopauzyDélka, mmŠířka, mmPředozadní velikost.
Až 1 rok584231
2-6 let5641třicet
7-13543928
14-25513726
Kategorie ženDélkaŠířkaTloušťka
Žádná těhotenství475035
S těhotenstvím, ale bez porodu545538
Rodit616042

V klimatickém období se parametry mění a děloha se zmenšuje. Konkrétní údaje závisí na produkci pohlavních hormonů, věku ženy a načasování nástupu menopauzy.

Na začátku menopauzy je velikost dělohy téměř stejná jako u žen v plodném věku. Na konci menopauzy jsou charakteristiky mnohem menší, ale pouze gynekolog může učinit konkrétní závěr o věku dělohy.

Cervikální parametry

Celková velikost dělohy ovlivňuje délku jejího děložního čípku. U žen v plodném věku délka děložního čípku nepřesahuje 4,5 cm a tloušťka je 0,3 cm. Při ohnutí těla a děložního čípku může tloušťka dosáhnout 4,5 cm, což je patologie.

Echogenicita

V normálním stavu dělohy je echogenicita homogenní. Pokud jsou nalezeny oblasti se špatným vedením signálu, lze předpokládat přítomnost myomu nebo nádoru.

Volná kapalina

Za normálních okolností není v malé pánvi žádná tekutina, ale někdy je přijatelné malé množství. Indikuje nedávnou ovulaci, během níž obsah folikulu spadl do oblasti za dělohou..

Pokud tekutina nezmizí ani několik dní po ovulaci, lze předpokládat následující patologie:

 1. Endometrióza.
 2. Zánět pánevních orgánů - prasklé cysty, hnisavá salpitida, akutní endometritida.
 3. Ascites - akumulace tekutiny v břišní dutině se zhoubnými nádory.
 4. Krvácení do břišní dutiny.
 5. Mimoděložní těhotenství s prasklou vejcovodem.

Kompetentní lékař zjistí další známky porušení, což vám umožní správně diagnostikovat a zvolit léčbu.

Struktura dutiny

Struktura děložní dutiny je obvykle charakterizována hladkými hranami. Rozmazání kontur naznačuje zánětlivé procesy - endometritidu nebo je známkou hyperplazie endometria.

Tabulka velikostí těla je normální ultrazvukem

Velikost dělohy je u žen normální pomocí ultrazvuku a u dívek, nejlépe je uvedena následující tabulka:

StáříDélka těla dělohy, cmŠířka, cmPředozadní velikost, cm
2-7 let3, 19patnáct0,9
8-93, 51.71.1
10-114.921.5
17-194.84.13.3

Na konci puberty dosáhne tělo dělohy délky 5 cm a šířky 4 cm.

Mít nulliparous

Pokud žena nikdy neporodila nebo neotěhotněla, délka a šířka její dělohy je asi 5 cm, po početí, které neskončilo porodem, se délka zvýší na 5,4 cm a šířka - 5,5 cm.

Porodili

Velikost dělohy je obvykle mnohem větší u žen, které rodily, než u žen, které nerodily. Parametry závisí na počtu porodů a neúspěšných těhotenství. Čím více porodu žena zažila, tím větší budou parametry. V průměru je délka a šířka dělohy 6 cm a po několika porodech se počet může zvýšit na 7 cm.

Jak se mění velikost dělohy s různými patologiemi?

Velikost dělohy je ovlivněna kolísáním hormonálních hladin a různými patologiemi. Nejběžnější z nich jsou děložní myomy, cysty na vaječnících a maligní nádory. Taková onemocnění jsou doprovázena významnou změnou velikosti dělohy, poruchou menstruačního cyklu, bolestí v podbřišku a častým močením.

Pokud se nádor zvětší, vyvine se inkontinence. Ženy si stěžují na plynatost, slabost, potíže s počátkem a časté potraty..

Méně časté je hypoplázie dělohy nebo děloha dítěte. V takových případech je délka orgánu od 3 do 5 cm, často dochází k dalším změnám parametrů. Patologie může být vrozená nebo získaná. Závažný stres a časté nervové zkušenosti mohou vyvolat zastavení vývoje orgánů. Žena s takovou diagnózou je schopna porodit dítě, ale po léčbě.

Šance na úspěšné početí a těhotenství závisí na stupni patologie:

 • Fáze 1 - dospívající. Velikost dělohy je téměř normální a je 5,5 - 7 cm. Snadná léčba, často nevyžaduje úpravu.
 • Fáze 2 - dětská. Délka dělohy je 3 - 5,5 cm, šance na nosení dítěte jsou minimální. Hormonální léčba, dlouhodobá.
 • Fáze 3 - embryonální děloha. Délka orgánu nepřesahuje 3 cm a děložní čípek je často příliš dlouhý. Je nemožné porodit a počat dítě s takovým stupněm patologie.

Nejtěžší forma onemocnění se nazývá agenisie. Vyskytuje se u 1 ženy ze 4 - 10 tisíc. Projevuje se úplnou absencí dělohy nebo její minimální velikostí. Patologie je doprovázena nedostatečným vývojem vnějších pohlavních orgánů, což vede k bolesti během sexu.

Nemoci jsou detekovány kvůli absenci menstruace a jediným způsobem, jak mít dítě s touto patologií, je náhradní mateřství. Velikost dělohy se významně zvyšuje v důsledku tvorby cyst a nádorů. Nejběžnější patologií je děložní myom, což je benigní novotvar..

Může to být ohromující, snížit kvalitu života ženy a způsobit zhoršené močení a defekaci. Ovariální nádory také způsobují změny ve velikosti dělohy a nutí ji přizpůsobit se okolním orgánům. Abyste nezmeškali vývoj nebezpečné patologie, měli byste vědět, jaká by měla být obvykle velikost dělohy u žen pomocí ultrazvuku.

Pokud podstoupíte včasnou kontrolu, zkontrolujte všechny parametry, zda vyhovují normám, můžete prodloužit životnost a zlepšit její kvalitu. Pokud je zjištěna patologie, je nutné každých šest měsíců provádět ultrazvukové vyšetření, aby bylo možné sledovat dynamiku a nezmeškat degeneraci benigního nádoru na maligní.

Design článku: Oleg Lozinsky

Video o normální velikosti dělohy

Celá pravda o děloze, nemocech a příčinách:

Děloha a vaječníky mají normální velikost ultrazvukem

Vývoj dítěte

Moderní prostředky vám umožňují zjistit velikost dítěte po 20 dnech od začátku jeho vývoje. To odpovídá 6 týdnu těhotenství. Operátor ultrazvuku již na obrazovce vidí fetální vajíčko, které dosahuje průměru 2–4 mm. Taková studie v 10. týdnu těhotenství (8 týdnů vývoje plodu) by měla ukázat nárůst velikosti dítěte až o 22 mm.

Ve 12. týdnu dosáhne tento růst přibližně 6–7 cm a hmotnost „těla“ bude 20–25 gramů. V tomto případě ultrazvuk ukazuje, že vajíčko téměř vyplnilo děložní dutinu. V 16. týdnu dosáhne velikost a hmotnost těchto ukazatelů: délka plodu je až 12 cm a jeho hmotnost je 100 gramů. 20. týden a vaše dítě již váží 280-300 g, s délkou 25-26 cm. 24. týden přinese změny ve velikosti až 30 cm, s hmotností 600-680 g. Již po 28. týdnu dosahuje tělesná hmotnost 1 kilogram, což je nárůst o přibližně 30 35 cm. 32 týdnů: výška - asi 40 cm. Hmotnost dosahuje 1500-1700 g. 36. týden přinese změny v rychlostech růstu, které v tuto chvíli již dosahují 45-48 cm a váha je již poměrně velká - 2400-2500 g. V době porodu je hmotnost plodu kolem 2500 g. a může dosáhnout až 4 000 g s růstem 48 až 56 cm.

Malý muž v nás není tak velký, ale břicho v posledních fázích již má děsivé rozměry a váha matky se může zvýšit na 15 kg nebo více. Je jasné, že kromě dítěte má matka v žaludku plodovou vodu a děloha se výrazně zvýšila.

Normy ukazatelů velikosti dělohy

Normy délky, šířky, tloušťky a objemu na ultrazvuku jsou velmi abstraktní ukazatele. Závisí na řadě podmínek:

 • stáří;
 • růst;
 • hmotnost;
 • postava;
 • přítomnost a počet dětí;
 • z historie zmrazených těhotenství, potratů nebo potratů;
 • minulé nemoci a operace.

Během ultrazvukového vyšetření je povinné podélné, příčné a předozadní měření dělohy, vypočítá se objem a měří se také děložní čípek ženy. Pokud jsou ukazatele délky nebo tvaru neobvyklé, nemusí to nutně znamenat přítomnost závažné patologie, ale vyžaduje to zvláštní pozornost lékaře a další pravidelné sledování.

Ideální parametry děložního čípku pro ultrazvuk jsou přibližně 1/3 velikosti těla dělohy. Zvyšuje se a klesá s dělohou, v závislosti na věku pacienta, jeho zdravotním stavu a počtu těhotenství.

Pokud žena ještě nerodila, velikost dělohy na ultrazvuku bude obvykle:

 • délka - 3,8-5 cm,
 • šířka - 2,7-3,7 cm,
 • tloušťka - 3,9-4,9 cm.

Pokud žena podstoupila potrat nebo kyretáž podle indikací, nevyhnutelně to povede ke zvýšení počtu orgánů. Normy ve všech parametrech se zvýší o několik milimetrů, ale zejména o délku:

 • délka - 4,3-5,5 cm,
 • šířka - 3,2-4,2 cm,
 • tloušťka - 4,1-5,1 cm.

Po každém narození se děloha trochu roztáhne, ale po třetím dítěti to bude minimální. Norma pro ultrazvuk u žen po narození dvou nebo více dětí:

 • podélná velikost - 4,9-6,5 cm,
 • příčný rozměr - 3,9-4,9 cm,
 • předozadní velikost - 5-6 cm.

Během a po menopauze se objem dělohy zmenšuje. To je způsobeno snížením množství ženských pohlavních hormonů. Nejmenší ukazatele těla a děložního čípku jsou pozorovány 5-6 let po nástupu postmenopauzy. Norma pro toto období na ultrazvuku: 2,8-3,8 x 2-3 x 2,6-3,6 cm.

Výška fundusu po týdnech

Posouzení výšky postavení fundusu dělohy v týdnech těhotenství má vážnou diagnostickou hodnotu. Kromě výpočtu gestačního věku gynekologové každý týden předpovídají stav plodu a předpokládají pravděpodobné odchylky od jeho normálního vývoje.

U ženy v reprodukčním věku není délka dělohy větší než 8 centimetrů. Z toho krk trvá asi 2,5 cm. Výška je 4 cm. Děloha se zvyšuje během těhotenství a do 40. týdne období má podobnou délku - 40 cm. Před těhotenstvím je váha orgánu 50 gramů. Ve třetím trimestru - asi 4 kilogramy.

Výška fundusu dělohy po týdnu - jak zjistit

 • V raných stádiích zkoumáme velikost dělohy vagínou.
 • 12. týden - děloha dosáhne stydké kosti.
 • Od 13. týdne překračuje pánevní oblast a je cítit přes břišní stěnu.
 • V poloze na zádech těhotné ženy měří měřicí páska vzdálenost mezi stydkou kostí a nejvyšším bodem dělohy (dole).
 • Výsledky se zaznamenávají do notebooku, aby bylo možné sledovat jejich dynamiku.
 • Přibližné rozměry výšky fundusu dělohy po týdnech v centimetrech: 8-9 týdnů - 8-9; 16-17 týdnů - 14-19; 38-39 týdnů - 35-38.
 • Výška postavení dna (VVD) přibližně odpovídá gestačnímu věku v týdnech.

Pokud po určitou dobu výška postavení fundusu dělohy překročí normální hodnoty, může lékař předpokládat vícečetné těhotenství, a pokud je nižší, nízké rychlosti růstu plodu, oligohydramnion, šikmá nebo příčná poloha.

Jednorázové stanovení výšky fundu dělohy není příliš informativní.

Je třeba poznamenat, že velikost VSD v různých fázích těhotenství je průměrná. Liší se u velké a poddimenzované ženy, která má anatomicky odlišné velikosti dělohy..

Výška postavení dna dělohy během těhotenství o týdny

V 8-9 týdnech má děloha velikost husího vajíčka. Až do této doby není hmatatelný přes břišní stěnu, protože se nachází v pánevní oblasti. Pouze od 3 měsíců - nachází se nad pubisem. Placentární systém začíná aktivně fungovat a žluté tělísko postupně mizí. Embryo se začíná pohybovat, tvoří se jeho krevní cévy.

10-13 týdnů. Délka dělohy je 11 cm, toxikóza se zintenzivňuje očištěním těla matky, které je přestavěno tak, aby normalizovalo trofismus plodu.

14-16 týdnů. Embryo dokončuje proces vytváření orgánů. Děloha je zvětšena na 14 cm.

16 týdnů - fundus je umístěn uprostřed mezi pupkem a ohanbem.

17-18 týdnů. Byl vytvořen placentární systém. Plod má plně vyvinutý mozeček, končetiny a imunitní systém. Délka dělohy - 18-19 cm.

Od 20. týdne začíná velikost postavení fundusu dělohy přibližně odpovídat délce těhotenství. Takže v 21. týdnu je hodnota vzdálenosti mezi pubisem a fundusem dělohy přibližně 21 cm, v budoucnu se zvyšuje o 1 cm týdně. Fundus dělohy se v tomto okamžiku promítá pod pupek o 2 prsty.

22-24 týdnů. Embryo vyvíjí svaly a kosti. Jeho hmotnost je asi 600 gramů. Ve 24. týdnu se začíná formovat plicní systém. Děloha se zvětšuje na 23 cm. Po 24 týdnech - fundus dělohy se nachází v pupku s výškou 24 centimetrů.

28 týdnů, výška fundusu dělohy je 28 cm. Fundus dělohy je umístěn 2 cm nad pupkem (dva složené prsty).

29-30 týdnů. Ve třetím trimestru je děloha asi 31 cm. Těhotná žena má vysoký krevní tlak kvůli velké velikosti plodu.

32 týdnů - umístění dělohy uprostřed vzdálenosti mezi xiphoidním procesem hrudní kosti a pupku (9. měsíc) a je 32 centimetrů.

36 týdnů - na lince, která spojuje oba pobřežní oblouky.

38 týdnů. Po 38. týdnu začíná děloha klesat. Dno orgánu tlačí na žaludek a bránici. Matka pomalu tráví jídlo, objeví se pálení žáhy. Hmotnost dítěte - 2100-2250 gramů.

Ve 40. týdnu WDM - 32 cm. Dno je opět umístěno mezi žebry a pupkem. Těhotenství se považuje za úplné období. Dítě aktivně roste a tělo matky se připravuje na porod. Když se dítě ponoří do pánve, porod přijde..

Výška fundusu dělohy po týdnu, co ji ovlivňuje:

Ovariální cystické útvary

Cystické útvary děsí ženy ze všeho nejvíce. Pokud lékař viděl ovariální cystu pomocí ultrazvuku, neměli byste předem paniku. Existují novotvary, které se tvoří v důsledku změn hladin hormonů. Obvykle zmizí samy. Takovým novotvarům se říká fyziologické. Tyto zahrnují:

 • cysta žlutého tělíska;
 • folikulární cysta.

Pokud lékař během ultrazvukového vyšetření našel na vaječníku žluté tělo, jedná se o luteální cystu. Objevuje se tam, kde zralé vejce opustilo folikul. Průměr takového novotvaru je více než 30 mm. Mnoho žen se obává, jak tato nemoc pomine. Pokud nedojde k těhotenství, cysta po několika cyklech zmizí. Během těhotenství může zůstat, dokud placenta zcela nepřevezme produkci progesteronu. Toto období může trvat asi 4 měsíce.

V místě zrání folikulů se tvoří folikulární cysta. Obvykle stoupá od prvního dne menstruace do ovulace. Průměr takového novotvaru může dosáhnout 5 cm, folikulární cysta často praskne. Tento proces je doprovázen ostrou bolestí břicha. V takovém případě byste neměli váhat s pohotovostní hospitalizací. Ale nejčastěji tento novotvar zmizí sám.

Zbytek cyst jsou patologické neoplazmy.

Jak je na tom ultrazvuk

Během ultrazvukového vyšetření lékař obvykle diagnostikuje nejen vaječníky, ale i další reprodukční orgány. Tato metoda se nazývá gynekologický ultrazvuk. Existují 3 způsoby, jak vyšetřit vaječníky pomocí ultrazvuku:

 1. Transabdominální.
 2. Transvaginální.
 3. Transrektální.

Transabdominální diagnostika

Transabdominální diagnostika zahrnuje použití široké sondy. S tímto zařízením lékař běží podél přední stěny břicha ženy a dívá se na stav vnitřních orgánů. Až donedávna to byl jediný způsob, jak studovat orgány ženského reprodukčního systému pomocí ultrazvuku. Dnes bylo zjištěno, že transabdominální metoda může odhalit pouze hrubou patologii.

Transrektální výzkum

U panen se obvykle předepisují transrektální vyšetření. Pokud břišní senzor neodhalí patologii, musí být do konečníku zavedeno speciální zařízení.

Chcete-li podstoupit ultrazvukové vyšetření a získat spolehlivé výsledky, musíte se předem připravit na diagnózu. Pokud lékař použije transabdominální senzor, je nutné 3 dny před tím vyloučit ze stravy potraviny, které mohou způsobit kvašení. Patří mezi ně zelí, černý chléb, sycené nápoje, luštěniny. Je také vhodné vypít sorbent nebo Espumisan a hodinu před ultrazvukem musíte vypít až 1 litr čisté vody, protože diagnóza se provádí s plným močovým měchýřem.

Pro vaginální vyšetření musí být močový měchýř prázdný, ale musí být také odebrán sorbent 1-2 dny před vyšetřením. Stejné podmínky musí být dodrženy před provedením transrektální diagnostiky. Kromě toho musí být konečník vyprázdněn. Pokud je obtížné to udělat sami, můžete použít glycerinové čípky, vyrobit klystýry nebo mikroklystry, vypít projímadlo.

Ošetřující lékař by měl ženám předepsat ultrazvuk vaječníků. Vše závisí na účelu diagnózy. Při rutinním vyšetření je vhodné provést studii 5. až 7. den cyklu. Postup lze provést během menstruace nebo bezprostředně po nich. Pokud lékař potřebuje vyhodnotit práci orgánu, je vhodné provést několikrát během cyklu ultrazvukové vyšetření. Například 10., 16. a 24. den cyklu.

Proč se mění velikost dělohy

Změny v délce, tloušťce a šířce po celý život ženy jsou primárně spojeny s plodností. Zpočátku se dívky rodí s dostatečně „vyvinutou“ dělohou. Jeho délka je přibližně čtyři centimetry. Do roku dochází k involuci orgánů - klesá asi o polovinu a v tomto stavu zůstává až sedm let. Od sedmi let až do konce puberty se postupně zvyšuje a získává normální parametry..

Další změny se budou týkat těhotenství. V této době je děloha silně napnutá a dosahuje délky 38-40 centimetrů. Po porodu se opět smršťuje a znovu získává svou normální velikost, avšak mírný nárůst ve srovnání s před těhotenstvím je stále přítomen.

Climax je další fází přirozených změn v genitáliích. Hormony progesteron a estrogen produkované ženským tělem v mladém věku přestávají být produkovány v požadovaném množství, reprodukční funkce mizí a orgány normálně „vysychají“.

Ultrazvukové metody

Pro výzkum pomocí ultrazvukových vln existují dvě možnosti: transvaginální a transabdominální metody. Prostřednictvím přední břišní stěny je břišní metoda a je vhodná pro pánevní orgány. Ale kvůli strukturálním vlastnostem těla nebo u velmi obézních lidí mohou být jeho výsledky nespolehlivé..

Transvaginální metoda je považována za přesnější, ale není vhodná pro vyšetření panenských dívek, protože gynekolog provádí vyšetření zavedením sondy úzkého tvaru do pochvy. Pro vyšetření za účelem objasnění načasování ovulace a dominantního folikulu, stavu endometria děložní dutiny, jsou vhodné obě metody, ale výhodnější je břišní. Oba se používají k vyšetření stavu děložního čípku, ale vaginální senzor vytváří jasnější obraz. Obě metody jsou absolutně bezbolestné, pocity mohou být z vnesení těla do děložní dutiny nebo z gelu, který se používá k mazání povrchu kůže při vyšetření přes břicho.

Ultrazvukové frekvence během těhotenství

Obecně se ultrazvukové vyšetření neprovádí natolik, aby se budoucí dítě ukázalo matce, ale aby se posoudil stav a vývoj plodu a aby se co nejdříve identifikovaly problémy a pokud je to možné, odstranily se. Proto existují určité standardy pro ultrazvuk po 19 týdnech. Obecně se v této době měří a hodnotí množství různých indikátorů. Určuje se tedy hmotnost plodu.
Je to asi 230-300 gramů a jeho délka je asi 22 centimetrů. Ale to nejsou zdaleka všechny normy stanovené ultrazvukem v 19. týdnu..

Existuje mnohem více indikátorů, které pomáhají posoudit stav plodu..

BPR má tedy přibližně 41–49 milimetrů, výfukové plyny 140–180 milimetrů a chladicí kapalina 125–155 mm. LZR je asi 54-60 milimetrů, DB je 25-30 mm, DG je 23-31 mm, DP je asi 24-34 mm a DP je 20-26 mm.

Měří se také tloušťka límcové zóny (neměla by přesáhnout 5 mm) a nosní kosti (je to přibližně 5,2 - 5,5 mm). Jedná se o normy ultrazvuku v 19. týdnu těhotenství.

Je zřejmé, že všechny výše uvedené zkratky jsou pro mnoho těhotných žen nepochopitelné..

Jak porozumět ultrazvuku těhotné ženy?

Jeho dekódování je následující:

BPD je biparietální velikost (tj. Vzdálenost od jednoho chrámu k druhému),

 • OG - obvod hlavy,
 • Chladicí kapalina - obvod břicha,
 • DB - délka stehen,
 • DG - délka holeně,
 • DP - délka ramen,
 • DPr - délka předloktí. LHR je uvedena v přepisu ultrazvuku těhotné ženy jako čelně-týlní velikost a představuje vzdálenost od zadní části hlavy k čele.

Zóna límce je kožní řasa v krku budoucího dítěte.

Toto je přepis ultrazvukového vyšetření těhotné ženy.

Co jiného určuje lékaře na ultrazvuku?

Předchozí odstavec hovořil o fetálním výkonu. Existují však i další důležité výsledky ultrazvuku po dobu 19 týdnů. Například ultrazvukový lékař posoudí stav dělohy.

Pokud je tedy myometrium (vrstva stěny dělohy) zesílené, může to znamenat hypertonicitu, která je nebezpečná z důvodu hrozby ukončení těhotenství. Kromě toho bude vyšetřena placenta..

Obecně existují tři stupně dospělosti, v 19. týdnu je norma nulová. Také z výsledků ultrazvuku z 19 týdnů bude možné dozvědět se o kvalitě a množství plodové vody. Lékař zjistí, zda existuje polyhydramnios nebo oligohydramnios a zda jsou v plodové vodě suspenze. Pupeční šňůra bude oceněna.

Normálně by to mělo mít 3 cévy, jmenovitě 2 žíly a 1 tepnu. Plánovaný ultrazvuk těhotných žen mimo jiné také odhalí polohu plodu v děloze: příčnou, šikmou, podélnou nebo nestabilní. Toto jsou výsledky ultrazvukového vyšetření v 19. týdnu těhotenství..

Proč byla tato studie nutná a co dělat s výsledky?

Jak již bylo zmíněno, je přiřazen k hodnocení stavu plodu a dělohy. Ultrazvukový protokol těhotné ženy (indikátory s přepisy) by měla být zaslána budoucí matkou na prenatální kliniku, ke gynekologovi, u kterého je sledována.
Vše důkladně prostuduje.

Mimochodem, údaje protokolu ultrazvukového skenování těhotné ženy budou přeneseny do porodnice spolu s výměnnou kartou, aby rodící lékař mohl zjistit a posoudit rizika a nebezpečí a včas přijmout nezbytná opatření.

Pokud má uzist při rutinním ultrazvuku těhotných žen podezření na nějakou patologii, pak s největší pravděpodobností pošle nastávající matku odbornému lékaři.

Stojí za to pochopit následující bod: aby byla data ultrazvukového vyšetření těhotných žen správná, je důležité, aby přístroj pro samotnou studii byl nový a moderní. Neméně důležitá je také kvalifikace a profesionalita uzistického lékaře.

Proto je nejlepší předem myslet na provedení plánovaného ultrazvuku těhotných žen. A nebojte se, kdyby doktor viděl něco špatně

Neméně důležitá je také kvalifikace a profesionalita uzistického lékaře. Proto je nejlepší předem myslet na provedení plánovaného ultrazvuku těhotných žen. A nebojte se, kdyby doktor viděl něco špatně.

Nejprve je třeba data potvrdit.

Zadruhé, se současnými schopnostmi moderní medicíny lze mnohé problémy a patologie odstranit ještě před narozením dítěte..

Zbývá jen dodat, že ultrazvuková diagnostika je nesmírně důležitá studie, proto ji budoucí matka musí podstoupit v časovém rámci určeném lékařem.

Důvody pro vyšetření

Jaký by měl být základ pro to, aby žena podstoupila ultrazvukové vyšetření? Lékař vydá doporučení pro ultrazvukové vyšetření se silnou bolestí v bederní oblasti a perineu. Bolestivé pocity tažného nebo ostrého charakteru. Dalšími indikacemi pro vyšetření jsou špinění mimo menstruační cyklus, podezření na erozi děložního čípku, fibroidy, maligní novotvary atd..

Chcete-li vyloučit mimoděložní a potvrdit normální těhotenství, uchýlí se k ultrazvuku. V případě potřeby vyšetření k určení doby ovulace a k odstranění dominantního folikulu. Kromě toho se pomocí ultrazvukové metody hodnotí struktura, kontury a struktura vnitřních orgánů. Lékař analyzuje možné odchylky, které naznačují nástup onemocnění nebo možnou neplodnost.

Základy analýzy

Při průchodu tkáněmi provádí zvuková vlna tři vícesměrné akce:

 • šíří se po dané přímce;
 • šíří se změnou trajektorie;
 • odráží.

Množství odraženého ultrazvuku, které se liší v závislosti na struktuře a hustotě vyšetřovaného orgánu, se zaznamenává pomocí ultrazvukového senzoru a zobrazuje se na monitoru ve formě obrazu v šedé stupnici. Transabdominální vyšetření gynekologických pacientek spočívá ve vícesměrném skenování dolní části břicha, při kterém se získávají obrazy podélných a příčných řezů vyšetřovaných orgánů.

Analýza echogramu umožňuje posoudit následující ukazatele charakterizující anatomické rysy studovaných struktur:

 • poloha dělohy, děložního čípku a přívěsků;
 • echostruktura OMT;
 • velikost dělohy a přívěsků (délka, tloušťka a šířka);
 • stav vrstvy endometria;
 • počet folikulů;
 • přítomnost a lokalizace nitroděložního tělíska;
 • přítomnost patologických útvarů;
 • lokalizace, velikost, struktura ozvěny, závažnost kontur, přítomnost přepážek v detekovaných patologických ložiscích.

Vzhledem k tomu, že běžná hodnota mnoha ukazatelů je velmi proměnlivá, musí mít lékař přesné informace o počtu těhotenství, potratů a způsobu porodu. Všechny informace přijaté od pacientky mají velký význam, protože velikost dělohy se může pohybovat mezi 0,5-0,8 cm na délku a 0,3-0,5 cm na šířku a tloušťku, v závislosti na počtu porodů, zatímco u nulipární ženy může takový přebytek naznačovat přítomnost patologického procesu.

Závěr ultrazvuku pánve u žen

Fáze menstruačního cyklu je také nezbytná pro správnou interpretaci výsledků skenování. Je to způsobeno fyziologickými změnami v endometriální vrstvě a vaječnících, které lze v určitých dnech stanovit jako normální, zatímco ve dnech, kdy by neměly být žádné změny, je jejich přítomnost interpretována jako patologická.

Důležité! Ve většině případů se k počáteční diagnostice používá ultrazvuk; pro získání rozšířených diagnostických informací je vhodné uchýlit se ke kombinovaným diagnostickým metodám (radioizotopové skenování, CT, MSCT, MRI)

Normální echografický obraz

Dešifrování ultrazvuku pánevních orgánů u žen začíná měřením velikosti dělohy. Délka, definovaná jako vzdálenost od fundusu dělohy po vnitřní os děložního čípku, by měla být 5–8 cm. Průměrná délka u zdravých nulipárních žen by měla být v rozmezí 6,0–7,1 cm. U žen, které porodily jedno dítě, došlo k mírnému nárůstu tělo dělohy, výraznější po několika porodech.

Předozadní velikost (tloušťka) dělohy by měla být obvykle do 3-4 cm a příčná velikost (šířka) by měla být 4,5-6,0 cm. Po několika letech po zániku reprodukční funkce se zmenšení dělohy zmenší na 4 –5 cm

Důležitým faktorem, který je brán v úvahu při hodnocení stavu ženských reprodukčních orgánů, je poloha dělohy

Za normálních okolností se nachází ve střední části malé pánve, odklánějící se k přední břišní stěně. Tato pozice v protokolu průzkumu je označena výrazem „anteflexio“. Termín „retroflexio“ označuje fyziologické narušení polohy těla dělohy způsobené jeho odchylkou zpět, tj. „Ohnutím“ a „lateroflexio“ znamená posunutí dělohy vzhledem k centrální ose těla.

Důležité! Při hodnocení polohy dělohy je třeba mít na paměti, že plný močový měchýř způsobuje určitou odchylku od své normální polohy. Na ultrazvukovém obrazu: děloha 19. dne menstruačního cyklu

Délka těla dělohy (číslo 1) je 57,6 mm, šířka (číslo 2) je 42,9 mm, šířka děložní dutiny (číslo 3) je 7,1 mm

Na ultrazvukovém snímku: děloha 19. dne menstruačního cyklu. Délka těla dělohy (číslo 1) je 57,6 mm, šířka (číslo 2) je 42,9 mm, šířka děložní dutiny (číslo 3) je 7,1 mm

Cervix na echogramu je definován jako 2-3 centimetrový útvar, válcovitý, s echogenicitou nerozeznatelnou od dělohy. Šířka cervikálního kanálu by měla být v rozmezí 3-4 mm. Vaječníky na ultrazvuku vypadají jako oválné útvary umístěné na obou stranách dělohy. Délka vaječníků by měla být obvykle 2,7–3,7 cm, šířka 2,1–2,9 cm a velikost předozadní - 1,7–2,1 cm.

Obecně se velikost vaječníků může značně lišit, protože během růstu folikulů se vaječník zvětšuje. Po izolaci dominantního folikulu, který je definován v první fázi cyklu ve formě malé formace (0,5–1,3 cm), nadále aktivně roste, až do 12. – 14. Dne menstruačního cyklu se zbytek opět sníží a vaječník získá normální velikost.

V den ovulace může folikul dosáhnout velikosti 1,5 - 2,9 cm a lze jej dobře definovat pomocí ultrazvuku. Při vizuálním posouzení by velikost jednoho vaječníku neměla překročit polovinu šířky těla dělohy. Vejcovody nejsou obvykle detekovány ultrazvukem. Ihned po ovulaci začíná tvorba žlutého tělíska, dočasné žlázy produkující hormony, jejímž hlavním účelem je zajistit implantaci embrya a uchovat těhotenství.

Žluté tělo se jeví jako malá formace s nerovnoměrnými tlustými stěnami a tekutým obsahem. Záznam v protokolu ultrazvukového vyšetření „cysta žlutého tělíska“ se hodnotí na základě načasování diagnózy, protože detekce cysty po ovulaci naznačuje normální fungování reprodukčního systému a před ovulací - o patologické formaci.

Endometriální vrstva v děložní dutině v prvních dnech menstruačního cyklu je definována jako heterogenní struktura různé tloušťky (od 0,3 do 0,8 cm). Na konci menstruačního krvácení (4-5 dní cyklu) je tloušťka vrstvy endometria pouze 0,2-0,4 cm a na echogramu je prakticky neviditelná. V rané fázi proliferace (6-7 dní cyklu) můžete zaznamenat mírné zesílení endometria až na 0,6-0,9 cm se současným poklesem echogenicity.

Zároveň je jeho vrstvení dobře určeno ve formě vzhledu tenkého echo-negativního obrysu o tloušťce 1 mm. Do 10. dne je tloušťka vrstvy endometria asi 1 cm. Ve sekreční fázi (15–27 dnů cyklu), stejně jako během menstruačního krvácení, dochází k výraznému zesílení endometria (někdy až 1,5 cm), které je na echogramu zaznamenáno ve formě zesíleného odrazného povrchu vnitřní děloha.

Důležité! Detekce žlutého tělíska a zesíleného endometria na začátku menstruačního cyklu, při absenci fetálního vajíčka v děložní dutině, může sloužit jako nepřímý znak mimoděložního těhotenství. Na ultrazvuku: děloha 25. den menstruačního cyklu

Tloušťka vrstvy endometria je 1,0 cm

Na ultrazvuku: děloha 25. den menstruačního cyklu. Tloušťka vrstvy endometria je 1,0 cm

Velikost dělohy během těhotenství

Pokud se do 20 týdnů změní velikost dělohy během těhotenství v důsledku rozdělení svalových vláken myometria, jejich zesílení a prodloužení, pak po 20. týdnu se děloha zvětší pouze v důsledku protažení a ztenčení stěn. Pokud tedy před těhotenstvím je tloušťka stěn dělohy přibližně 4 až 5 centimetrů, pak do konce těhotenství tento ukazatel klesne na 0,5 až 1,5 centimetru. Totéž platí pro další ukazatele velikosti dělohy: její délka před těhotenstvím je asi 7-8 centimetrů, v prenatálním období se děloha prodlužuje na 37-38 centimetrů. Šířka dělohy, která se pohybovala od 4 do 6 centimetrů, dosahuje na konci těhotenství 25 až 26 centimetrů. Objem děložní dutiny se v posledním - devátém měsíci těhotenství zase zvyšuje 500krát. Měli bychom také připomenout změny v parametrech hmotnosti dělohy. Pokud tedy před počátkem těhotenství orgán vážil 50-100 gramů, pak v prenatálním období se váha zvyšuje odpovídajícím způsobem ke zvětšení dělohy během těhotenství: na konci těhotenství bude tento indikátor průměrně 1 000-1200 gramů - to je bez plodu a membrán.

Žena během těhotenství prakticky necítí změny velikosti dělohy - proces růstu dělohy probíhá postupně a hladce. A přesto břicho roste právě kvůli nárůstu velikosti dělohy během těhotenství, zatímco se zdá, že děloha „stoupá“ - pokud je například 24. týden spodní část dělohy na úrovni pupku, pak do 28. týdne spodní část dělohy je definována 2–3 prsty nad pupkem. Děloha dosáhne své nejvyšší polohy v břišní dutině přibližně v 38. týdnu těhotenství, poté dítě krátkodobě „sklouzne“. Dítě se tedy occipitálně prezentuje, připravuje se na porod a děloha klesá o 3-5 centimetrů.

Na konci těhotenství má děloha tvar svalového vaku, jehož délka je asi 35 centimetrů a stěny nejsou tlusté více než 1,5 centimetru. Dítě je již připraveno potěšit matku a otce porodem, ke kterému dochází v důsledku kontrakce dělohy a vytlačování plodu.

Speciálně forberemennost.net - Elena Kichak

Pořadí a průběh výzkumu

Ke studiu celkového stavu děložního čípku a vaječníků existují dvě různé ultrazvukové metody, z nichž každá má své vlastní výhody.

Nejpřesnější a nejzákladnější je považován za transvaginální, při kterém studie prochází pochvou.

Ultrazvuková diagnostika může být navíc transabdominální, jinými slovy - přímo zvenčí přes žaludek.

V obou případech se zkoumá jak obecný stav samotného děložního čípku, tak i vaječníků a některých dalších vnitřních orgánů dívky..

Obě studie jsou stejně vhodné pro stanovení nejpřesnějšího období těhotenství i pro posouzení celkového stavu dívky po porodu..

Tento postup je považován za zcela bezpečný a umožňuje získat nejjasnější obraz o stupni vývoje vnitřních orgánů ženy..

To je zvláště důležité během těhotenství, stejně jako bezprostředně po porodu, kdy existuje riziko vzniku různých patologií. Při provádění externího nebo transabdominálního vyšetření se na spodní část břicha ženy aplikuje speciální gelová kompozice, po které se pomocí ultrazvukového senzoru vyhodnotí stav samotného děložního čípku a vaječníků.

V procesu provádění externího nebo transabdominálního vyšetření se na spodní část břicha ženy aplikuje speciální gelová kompozice, po které se pomocí ultrazvukového senzoru vyhodnotí stav samotného děložního čípku a vaječníků.

Na druhé straně, pokud je předepsán transvaginální ultrazvuk, je do vagíny zavedena speciální ultrazvuková sonda.

Obě tyto metody umožňují získat jasný obraz o všech nezbytných vnitřních orgánech na monitoru..

Je třeba poznamenat, že aby výsledky výzkumu ukázaly nejpřesnější údaje, musí se dívka nejprve připravit.

Pro externí vyšetření ultrazvukem musí být močový měchýř kompletní.

To je způsobeno skutečností, že použité ultrazvukové vlny mají lepší penetraci přesně přes vodné prostředí a naopak se v prostoru naplněném vzduchem nešíří dobře..

Bezprostředně několik hodin před transabdominálním ultrazvukovým vyšetřením musí dívka rozhodně vypít určité množství jakékoli tekutiny a nechodit současně na toaletu.

Taková studie se nejčastěji provádí během nebezpečného období těhotenství a bezprostředně po porodu.

Pro transvaginální ultrazvuk je nesmírně důležité, aby byl močový měchýř naopak prázdný

Jak víte, tento vnitřní orgán se neustále mění jak ve velikosti, tak ve své struktuře. Je velmi často v nestabilním stavu, zejména během menstruačního cyklu..

Přesnější údaje založené na výsledcích ultrazvukového vyšetření je možné získat pouze tehdy, když je děloha ve stavu relativního odpočinku.

Stav vnitřních orgánů je zpravidla nejstabilnější v období od 5 do 7 dnů po skončení měsíčního cyklu..

Právě v této době lékaři doporučují, aby jejich pacienti podstoupili diagnostiku děložního čípku a vaječníků..

Tyto termíny nemusí být dodrženy pouze během těhotenství, bezprostředně po porodu, stejně jako v naléhavých případech se silnou bolestí v podbřišku.

CO JE UŽITOČNÉ PRO DĚKU, JEJÍ ZPRACOVÁNÍ A OBNOVU

Ženy, které podstoupily akutní nebo chronické endometriální procesy, potrat, gynekologickou operaci, musí provést opatření k obnovení sliznice dělohy, léčbě a udržení hormonální funkce vaječníků. Tato oprávněná potřeba může být způsobena následujícími nepříznivými faktory:

 1. Funkční selhání při produkci hormonů hypofýzou, vaječníky a hypotalamem. Obvykle se vyskytuje po operaci vaječníků, chirurgickém zákroku nebo potratu, v menší míře po lékařském potratu.
 2. Mechanické poškození endometria nebo krku. Trauma sliznice v děložní dutině vede k tvorbě nitroděložních synechií a adhezí v malé pánvi.

Seznamte se s dobrým preventivním opatřením - jak obnovit zdraví dělohy, posílit a podpořit ženský reprodukční systém jako celek, aniž byste užívali léky a hormony:
„DĚLNÍ A VARIANSKÁ MASÁŽ“

Přečtěte si články o nemocech dělohy:

JAK VYLÉČIT DĚLKU

Klinika nabízí program pro včasnou diagnostiku děložní patologie a různé sady analýz. Volba této nebo té metody se provádí na základě zjištěné příčiny, stupně zanedbání procesu, věku pacienta a přítomnosti kontraindikací. Takový individuální přístup vám umožňuje, jak vyléčit dělohu a obnovit její plodnost.

Je obecně známo, že prevence nebo léčba nemoci zjištěné v rané fázi je vždy účinnější. Chcete-li podstoupit vyšetření, nechat se otestovat, provést ultrazvukové vyšetření, domluvit si schůzku s lékařem, zavolat na naši technickou podporu a zeptat se. Kvalifikovaní odborníci vám pomohou vyřešit mnoho problémů, které se vás týkají.

Dnes klinika přijímá:

Bezyuk Laura Valentinovna
Porodník-gynekolog, gynekolog, endokrinolog, specialista na gynekologii dětí a dospívajících. Ultrazvuk. Reprodukční medicína a rehabilitace
Vakhrusheva Diana Andreevna
Porodník-gynekolog, endokrinolog, ultrazvuková diagnostika. Zánětlivé procesy. Estetická gynekologie a intimní medicína proti stárnutí.

CO VÁM Můžeme NABÍZIT:

Informace na obrázku výše jsou určeny pro ty, kteří chtějí vědět, jak zlepšit práci při obnově dělohy, připravit endometrium na početí a těhotenství.

Nemoci způsobující změny velikosti dělohy na ultrazvuku

Pokud ultrazvuk dělohy odhalil během měření změny, je to důvod předpokládat přítomnost patologického procesu. Nárůst je způsoben:

 • fibroidy - benigní formace v děloze;
 • cysty - patologické dutiny v tkáních orgánu;
 • rakovinné nádory;
 • adenomyóza - přemnožení endometria;
 • hormonální poruchy.

Příznaky zvětšení dělohy:

 • bolesti dolní části břicha;
 • únik moči;
 • menstruační nepravidelnosti, zvýšená ztráta krve během kritických dnů;
 • zvýšení tělesné hmotnosti;
 • bolesti hlavy.

Léčba rozšířené maca je předepsána v souladu se zjištěným porušením. Uchýlí se jak k léčebným metodám terapie (antibiotika, COC, léky zvyšující imunitu), tak k chirurgickým (odstranění myomů, cyst, polypů).

Když je abnormalita ultrazvuku detekována pod normální hodnotou, je diagnostikována malá děloha. U této diagnózy existují tři stadia odchylky od normy:

 • hypoplázie - děloha odpovídá velikosti orgánu v dospívání;
 • infantilismus - děloha je jako dítě;
 • aplázie - vývoj odpovídající velikosti orgánu malého dítěte.

Příznaky nedostatečného vývoje dělohy:

 • pozdní nástup menstruace;
 • opožděná puberta;
 • zaostalý „ženský typ“: úzká pánev a hrudník, žádná prsa;
 • problémy s libidem;
 • nepravidelný cyklus nebo žádná menstruace;
 • problémy s koncepcí.

Problém s tímto onemocněním spočívá v tom, že během puberty se pohlavní orgány nevyvíjely podle očekávání a nyní, s největší pravděpodobností, aby mohlo dojít k těhotenství, bude třeba vyvinout značné úsilí..

Díky moderní hormonální substituční terapii je nejčastěji možné „vypěstovat“ vadný orgán na požadovanou velikost a úspěšně otěhotnět a porodit dítě bez operace. Jedinou výjimkou bude aplázie dělohy, těhotenství s takovou patologií je možné pouze po postupu oplodnění in vitro (IVF).

Po dosažení čtyřicetiletého milníku začíná mnoho žen trápit otázka, jak odložit nástup menopauzy. U žen je období menopauzy doprovázeno poměrně nepříjemnými příznaky. Právě při menopauze se objevuje řada nemocí, které se mohou později změnit na chronická.