Kolik dní by mělo být maximální zpoždění

Menstruace není jen přirozeným jevem pro ženské tělo, je také důležitou součástí života ženy. A pokud najednou dojde k selhání, pak má každá žena úzkost. Téměř každá dáma čelí zpoždění menstruace. Proč se to děje, jak je to kritické, jak dlouho může dojít ke zpoždění menstruace a jak situaci napravit - přečtěte si tento článek.

Co je to měsíčně

Mnoho žen v reprodukčním věku se primárně zajímá o míru zpoždění menstruace, jako o okamžik, do kterého se nemusíte obávat. Nejprve si připomeňme, co je to menstruace obecně..

 1. Za prvé, menstruační cyklus je cyklické období od prvního dne nástupu menstruace do prvního dne následujícího.
 2. Délka cyklu každé ženy se může lišit od ostatních, záleží na mnoha důvodech, ale stále existuje normální rozmezí, které je 21-35 dnů. Nejběžnější cyklus, který je charakteristický pro většinu dívek, je 28–30 dní.
 3. Menstruace je fáze cyklu, která se vyznačuje hustou, tmavou krví vylučovanou z pochvy. Stává se, že v sekrecích mnoha žen jsou krevní sraženiny a hrudky děsivé. Nebojte se, nehrozí v nich žádné nebezpečí. Jedná se jednoduše o oblasti vnitřní vrstvy dělohy - endometria, které v případě nenaplněného početí odumírá a vylučuje se z těla spolu s krví.
 4. Někdy však z různých důvodů dochází k poruchám v práci ženského těla, v důsledku negativního účinku se nevytvoří vajíčko, vaječníky přestanou produkovat hormony, což může vyvolat hormonální narušení. Pak může být vaše menstruace zpožděna.

Důvody selhání menstruačního cyklu

Faktem je, že veškerá práce vaječníků je pod kontrolou hypofýzy (hlavní hormonální žlázy). Je to hypofýza, která řídí veškerou práci ženského reprodukčního systému, zejména v podmínkách, kdy dochází ke změnám ve vnějším prostředí..

Práce endokrinního systému a posun v menstruačním období nahoru nebo dolů vyvíjejí zdánlivě takové běžné okamžiky lidského života, jako jsou:

 1. Přepracování spojené se stresem, zvýšená fyzická námaha a dokonce i změna zaměstnání a nový tým.
 2. Hormonální systém je zmatený, existuje odchylka od harmonogramu, přípustné zpoždění menstruace v tomto případě není delší než týden.
 3. Prudká změna klimatu při změně teploty, vlhkosti a počtu slunečných dnů. Všechny tyto faktory ovlivňují zdraví žen. V takových případech by zpoždění menstruace během týdne nemělo být děsivé - to je zcela normální..
 4. Porušení kvality výživy: konzumace tučného, ​​těžkého jídla a dokonce nad rámec jakékoli normy nebo jiný extrém - diety a polohladká existence mohou vést k tomu, že menstruace bude dlouho bloudit, až do úplného zmizení.
 5. Kouření, alkohol (pro ty, kteří nevědí: pivo je také alkoholický nápoj) a tonické nápoje nejen vedou ke zpoždění, ale mají destruktivní účinek na ženské tělo.
 6. Nekontrolované užívání antibiotik nebo hormonálních léků může vést ke zpoždění až 5 dní.
 7. Někdy může dojít ke zpoždění po silném nachlazení s komplikacemi spojenými s poruchou endokrinního systému.

Důležité! Zpoždění cyklu po porodu je zcela normální. V tomto případě se obnoví samotná menstruace a jejich zpoždění není patologie.

Zpoždění v měsíčním cyklu spojená s různými poruchami reprodukčního systému však vyžadují přísný lékařský dohled..

Selhání ženského cyklu může naznačovat přítomnost závažných onemocnění:

 • endokrinní systém (štítná žláza, vaječníky, diabetes mellitus);
 • novotvary v reprodukčním systému;
 • polycystický vaječník;
 • urogenitální infekce, sexuálně přenosné infekce, zánětlivá onemocnění;
 • různé poruchy funkce ledvin a jater.

Důležité! Pokud je menstruace normální, při zachování výtoku normální intenzity, ale po dlouhou dobu, pak přicházejí mnohem dříve, pak jsou důkladně zpožděny, je nutné podstoupit vyšetření odborníkem.

Amenorea

Menstruační porucha u žen ve věku 16–45 let, u které může maximální zpoždění menstruace trvat šest měsíců nebo déle, se nazývá amenorea..

Taková dysfunkce ženského těla není sama o sobě chorobou, ale reakcí na různé druhy genetických, fyziologických, psycho-emocionálních poruch.

Kategorie amenorey

Amenorea v gynekologii je rozdělena do 2 kategorií: nepravdivé a pravdivé.

 1. S falešnou amenoreou fungují všechny funkce cyklu, s výjimkou vylučovací. To znamená, že nastává příprava na těhotenství, vajíčko zraje a určitá anatomická bariéra zabraňuje krvácení z pochvy. Jedná se o vrozené vady pohlavních orgánů: atrézie pochvy, děložního čípku nebo panenské blány. Menstruační krev nevychází, ale hromadí se v děloze, ve zkumavkách nebo ve vagině. V tomto případě je možné i těhotenství..
 2. Se skutečnou amenoreou neexistují žádné cyklické procesy, ve kterých se připravuje na početí: neexistuje ovulační fáze, těhotenství je v tomto případě nemožné.

Důležité! Pravá amenorea se v závislosti na jejích příčinách dělí na patologickou a fyziologickou.

Fyziologická amenorea není bolestivý jev spojený s těhotenstvím, porodem, kojením. Nebo věkové okamžiky, kdy by cyklus ještě neměl být (dětství) nebo by neměl být (menopauza).

Úzkost je způsobena patologickou amenoreou, která naznačuje funkční poruchy ženského těla. Pokud menstruace nenastane okamžitě od dospívání, je primární amenorea. A pokud se menstruace během života zastaví - sekundární.

Co lze považovat za zpoždění

Normální interval mezi obdobími je maximálně 21 až 35 dní. U všech žen by průměrná frekvence měla být 2–3 dny, tj. U jedné ženy 21–24 dní, 26–29 dní u druhé a zhruba 32–35 dní. Pokud stejná dívka měla menstruaci po 21 dnech a příští měsíc po 35 dnech, je to již neobvyklé, a to navzdory skutečnosti, že v obecném obraze pojmy zapadají do normálního rozmezí.

Předpokládá se, že zpoždění menstruace s pravidelným cyklem u zdravé ženy je normální, když menstruace přichází nejpozději do 7 dnů, pokud nedojde k těhotenství. Větší zpoždění však také nemusí být nutně patologický proces..
Zpožděním je absence periodicity krvácení v daném čase. Tato porucha má u každé ženy jiné trvání. Samotný výskyt těchto problémů by vás měl upozornit a přinutit podstoupit vyšetření v lékařském zařízení..

Maximální zpoždění

Zvažte těch několik případů, kdy nejde o patologii odkládání kritických dnů na dlouhou dobu. Takových faktů je velmi málo, uvedeme je.

 1. Nejdelší doba, po kterou je povoleno zpoždění menstruace bez přítomnosti patologie, závisí na nástupu těhotenství a kojení. Menstruace může chybět nejen během těhotenství, ale také po celou dobu, kdy matka kojí dítě. Protože v tomto období ženské tělo produkuje hormon prolaktin, jehož hlavní vlastností je blokovat tvorbu vajíčka připraveného k oplodnění. Celý menstruační cyklus se tedy zastaví: nedochází k ovulaci, endometriální vrstva nezhoustne, krvácení se zastaví. Ale jakmile matka přestane pravidelně kojit dítě mateřským mlékem, zpoždění pomine.
 2. Klimakterické období u žen ve věku 40–55 let, kdy dojde ke ztrátě menstruačního cyklu, může zpoždění trvat nejdříve déle než měsíc, pak dva, pak přichází méně a méně a nakonec absence menstruace.

Pokud je věk daleko před odchodem do důchodu a nepravidelnosti cyklu jsou delší než týden, musíte navštívit lékaře. V tomto případě odborník předepíše vyšetření: bude nutné složit testy na nepřítomnost infekcí, zánětů a provést ultrazvukové vyšetření. Pouze na základě všech těchto indikátorů dostanete konečnou diagnózu..

Důvody zpoždění

Proč vám nejde menstruace, pokud je test negativní? Mnoho žen se nejvíce zajímá o otázku, jak dlouho se může menstruace oddálit bez těhotenství, jak moc nemůžete paniku a být nervózní.

Gynekologové považují normální období zpoždění bez přítomnosti patologií za týden.

Zpoždění mohou být způsobena gynekologickými poruchami nebo důvody souvisejícími se životním stylem ženy.

Gynekologické důvody ovlivňující zpoždění menstruace:

 • polycystický vaječník;
 • děložní myomy;
 • endometrióza;
 • potrat nebo potrat.

Všechny tyto nemoci ovlivňují narušení hormonálního pozadí ženy, zrání vajíčka a proces ovulace..
Zpoždění lze pozorovat také po instalaci spirály nebo po užití pilulek..

Pozornost! Tělo po potratu je pod obrovským stresem, aby obnovilo měsíční cyklus, přizpůsobení po takové operaci může trvat mnoho měsíců.

Pokud jde o důvody související se životním stylem ženy, kromě těch, které jsou uvedeny výše: nervové napětí, zvýšená fyzická námaha a podvýživa, stojí za zmínku ještě několik:

 1. Hmotnost dívky by neměla být menší než 45 kilogramů, jinak se ochranná funkce těla spustí, když nasměruje všechny své síly na zachování živin pro přežití, nikoli pro plod.
 2. Otrava těla drogami a v důsledku negativně vyladěného prostředí.
 3. Genetická predispozice.

Antikoncepce

Užívání antikoncepce pomůže nejen zabránit nechtěnému těhotenství, ale také snížit menstruační cyklus na normální úroveň, vyléčit gynekologická onemocnění.

Existuje mnoho antikoncepčních pilulek, ale při jejich výběru v lékárně se nespoléhejte na radu přátel, ale na radu gynekologa.

Pouze lékař po vyšetření stavu těla, s přihlédnutím k věku, vybere potřebné léky a vypočítá požadovanou dávku.

Gynekolog nabízí několik druhů léků, ze kterých si může vybrat, a pacientka si již sama vybírá na základě faktorů, jako jsou:

 • cena;
 • spolehlivost výrobce;
 • bezpečnost a účinnost použití.

Pro nulipární dívky jsou nejčastěji předepsány:

Tri-regol

Patří do kombinovaného typu. Výrobce zavedl do svého složení přírodní hormony. Základem aktivity je zpomalit vývoj folikulu a zabránit zrání vajíčka. Lék nezpůsobuje přírůstek hmotnosti, účinně zabraňuje těhotenství, snižuje bolest během menstruace. Vedlejší účinek - nevolnost.

Triquilar

Obsahuje nízké množství hormonů, aplikuje se vždy současně. Nepřispívá k přibývání na váze, pomáhá při léčbě některých ženských chorob. Snižuje počet krvácivých dnů na minimum. Snižuje bolestivost kritických dnů. Zmírňuje příznaky PMS. Jedinou nevýhodou je silný pokles sexuální touhy při užívání pilulek.

Mercilon

Lék je prakticky bez vad, obsahuje minimální množství hormonů. Připoután k času. Účinnost potvrzují četné recenze dívek. Užívání pilulek nemá vliv na váhu, udržuje konstantní cyklus a nesnižuje hladinu sexuální touhy.

Pro ženy po porodu jsou vhodné léky:

Minisiston

Spolehlivý antikoncepční přípravek, který vrací menstruační cyklus zpět do normálu. Není určeno pro ženy, které kouří a kojící matky. Nežádoucí účinky při užívání: dušnost, přibývání na váze, otoky, krevní sraženiny v nohou.

Nejsilnější

Účinné terapeutické hormonální léčivo: migrény, závratě zmizí, cyklus se obnoví. Nemůžete se bát, abyste se zlepšili, když to vezmete.

Jess Plus

Účinný lék na prevenci těhotenství a léčbu endometriózy. Jedinou nevýhodou tohoto léku je mírné snížení libida..

Léky používané k opožděné menstruaci:

Se zpožděním menstruace jsou za účelem obnovení a normalizace menstruačního cyklu předepsány účinné léky pro orální podání.

Vezměte prosím na vědomí, že tyto léky nejsou určeny k trvalému užívání..

Kolik by se mělo použít, pokud zpoždění menstruace nepřesáhne normu 7 dnů?

Lék, Postinor, je přípustný pro užívání ne déle než 5 dní. Jedná se o lék zvaný nouzová antikoncepce. Lze jej použít pouze s pravidelným cyklem a pouze jednou za šest měsíců. Tento lék je rychlým pomocníkem, pokud žena neměla čas použít jinou antikoncepci. Pokud rozšíříte jeho používání na delší dobu, můžete dosáhnout neplodnosti..

Na mnoha fórech nově ražené matky tvrdí, že užívaly antikoncepci a nemohly otěhotnět okamžitě poté, co je vysadily, zmiňují riziko velkého plodu nebo dokonce dvojčat.

Zpoždění průzkumů

Ženské tělo s pravidelnou menstruací je neuvěřitelnou vzácností. Každá žena by měla vědět, že zpoždění 7 dní je normou..

Pokud je krvácení 10 dní pozadu, nebo pokud jste ho vydrželi, když je měsíční zpoždění delší než měsíc, musíte navštívit lékaře. Změny v délce cyklu může ovlivnit cokoli: od takového nesmyslu, jako je změna počasí, až po onkologii..

Připravte se na schůzku s lékařem a zjistěte, jaké vyšetření se v takových případech provádí:

 1. Pokud dojde ke zpoždění před jmenováním lékaře, provede se domácí testování.
 2. Krevní test na hormony.
 3. Ultrazvuk pánve k vyloučení mimoděložního těhotenství.

V případě zvláštních pochybností se provádějí další laboratorní testy;

 • kolposkopie;
 • CT vyšetření.

Důležité! Vyšetření se zpožděním začíná krevním testem k posouzení hormonů, nátěry na přítomnost urogenitálních infekcí, histologickým vyšetřením slizniční vrstvy dělohy a ultrazvukem.

Již v prvních fázích vyšetření se lékař dozví o vzniklém problému a předepíše účinnou léčbu.

Co dělat, když dojde ke zpoždění

Největším zpožděním v menstruaci, které nevyžaduje návštěvu lékaře, je poporodní období kojení dítěte a období nástupu menopauzy u starších žen..

V ostatních případech, pokud zpoždění trvá déle než týden, musíte provést domácí těhotenský test a jít k lékaři. Pouze odborník a nikdo jiný nedokáže určit, kam odešly vaše kritické dny a jakou léčbu potřebujete.

Nyní je internet plný babiččiny rady, jak předčasně způsobit menstruaci, a tvrdí, že tyto prostředky jsou bezpečnější než pilulky..

Nepokračujte v takových vírách, neohrožujte svůj život. Ženské tělo je velmi rozmarné, netoleruje zanedbávání sebe sama.

Zpožděná menstruace: fyziologický menstruační cyklus a jeho nepravidelnosti

Zpoždění menstruace je často předzvěstí vážného onemocnění. To je částečně způsobeno životním stylem moderních žen: častým stresem, sníženou fyzickou aktivitou, zhoršením imunitní funkce těla a dalšími nepříznivými faktory. Porušení menstruačního cyklu naznačuje jakékoli problémy, proto je důležitá včasná diagnóza. Mnoho nemocí lze zcela vyléčit včasnou terapií..

 • 1 Fyziologie menstruačního cyklu
 • 2 Důvody zpoždění
  • 2.1 Změny v těle za určitých podmínek
  • 2.2 Druhy porušení
 • 3 Prevence menstruačních nepravidelností
 • 4 Možné taktiky pro ženy se zpožděním

Menstruační cyklus je cyklická změna v těle ženy v reprodukčním věku, která je navržena pro možnost početí dítěte. Jeho začátek je považován za první den menstruačního krvácení a konec je první den další menstruace. Obvykle trvá 21–35 dní.

Za normálních okolností lze kritické dny odložit, pouze pokud dojde k těhotenství, v ostatních případech je nutné zjistit důvod jejich nepřítomnosti. O týden později musíte provést těhotenský test a pokud chybí, vyhledejte kvalifikovanou pomoc. Přípustná rychlost fyziologického zpoždění v menstruaci je 7-14 dní.

Menstruační cyklus se skládá ze tří po sobě následujících fází:

FázePopis
Menstruační (folikulární)V této fázi se pod vlivem follitropinu (hormonu adenohypofýzy) začnou ve vaječnících vyvíjet folikuly, z nichž každý obsahuje vajíčko. Folikuly vylučují estrogen a pod vlivem tohoto hormonu se v děloze vyvíjí jeho slizniční vrstva - endometrium. Je to nezbytné pro nosení dítěte a je to on, kdo je odmítnut, pokud nedojde k početí. Jeden z folikulů je dominantní. Vyvíjí se rychleji než ostatní a je považován za produktivní v konkrétním cyklu. Pod vlivem hormonů se začíná aktivně zvětšovat. První fáze cyklu trvá v průměru 14 dní, tj. Od okamžiku ukončení předchozí menstruace do nástupu ovulace
ProliferativníObvykle to netrvá déle než tři dny. Ovulace u většiny žen nastává 14. den cyklu. Do této doby dominantní folikul dosáhne dospělosti. Je schopen ovulace a nazývá se Graafova bublina. V procesu ovulace praskne její stěna, uvolní se z ní asi 5 ml folikulární tekutiny, ve které se nachází vajíčko. Pokud je proces ovulace narušen, další fáze nenastane, vyvine se hormonální nerovnováha. Folikulární tekutina, která se neuvolňuje do zkumavek, as ní i vajíčko, zůstává uvnitř vaječníku, často se zvětšuje a tvoří folikulární cystu. Toto onemocnění je považováno za fyziologické, ale je nebezpečné pro své komplikace.
Sekreční (luteální)Jiným názvem je fáze žlutého tělíska. Trvá od doby ovulace až do nástupu nového menstruačního krvácení. V průměru 12-16 dní. Ve fázi žlutého tělíska se roztržený Graafův váček stahuje a hromadí luteální pigment. Od tohoto okamžiku by se mělo nazývat corpus luteum. Endometrium se začíná transformovat: zhoustne, zvětší se jeho žlázy a začne se vylučovat. Pokud žena otěhotní, corpus luteum produkuje progesteron, dokud se nevyvine placenta. Při absenci těhotenství přestane žluté tělísko fungovat a je zničeno. Výsledkem je pokles hladiny estrogenu a progesteronu. Sliznice dělohy se stává edematózní, poté odmítnutá. Menstruace začíná

V klinické praxi mají všechny menstruační nepravidelnosti, včetně zpoždění, fyziologické nebo patologické příčiny. V prvním případě můžeme hovořit o rychlosti pozdních kritických dnů. Mají své vlastní příznaky, příznaky, příčiny a načasování. V případě jejich změny nebo porušení stojí za podezření na patologické změny.

Fyziologické důvody zahrnují:

 • změna životního stylu, změna klimatu, časté lety;
 • emoční nebo fyzický stres (nadměrné sporty, zvýšené pracovní vytížení, stres);
 • dodržování přísných diet, půst;
 • užívání nouzových antikoncepčních léků (jako je Postinor);
 • období laktace;
 • nachlazení horních cest dýchacích (opoždění je často spojeno s užíváním antibiotik).

Všechna fyziologická zpoždění mají určitá období a nejsou doprovázena závažnými patologickými příznaky z orgánů reprodukčního systému. Menstruační cyklus se obvykle zotaví sám.

Patologické příčiny zpoždění zahrnují:

 • zánětlivá onemocnění reprodukčních orgánů (oopharitis, adnexitis atd.);
 • nádory dělohy a přívěsků;
 • polycystický vaječník;
 • obezita nebo anorexie;
 • stav po potratu nebo spontánním potratu (zmrazený plod, potrat atd.).

V případě patologických poruch se často vyvíjí další klinika, která indikuje typ a rozsah šíření patologického stavu. K obnovení menstruace a obnovení reprodukční funkce je nutná pomoc specialisty a řada komplexních opatření, která to usnadní..

Mnoho fyziologických a patologických zpoždění je doprovázeno řadou příznaků a projevů, které jsou způsobeny určitými změnami v těle:

Důvod zpožděníZměny v těleMožné zpoždění
Fyzické přepětíSamoregulace těla zvyšuje produkci mužského hormonu - testosteronu. Je nutné udržovat funkční orgány a systémy, zvyšovat jejich odolnost vůči intenzivnímu stresuAsi 1 měsíc
Nouzová antikoncepceUžívání přípravku Postinor do 72 hodin po nechráněném pohlavním styku ovlivňuje produkci hormonů, doba trvání fází menstruačního cyklu se mění. Pokud dojde k početí, je vyvolán spontánní potrat. V tomto případě je menstruace jednou pozdě. Pokud zpoždění trvá několik cyklů, měli byste kontaktovat gynekologa: možná droga nepomohla a došlo k těhotenství nebo k potratu nedošlo úplně10-14 dní
Pohlavní chorobyZpoždění bude záviset na konkrétním onemocnění, stadiu léčby. Průběh onemocnění je možný bez selhání cykluIndividuální, 0-14 dní
Lékařské a spontánní potratyTrvání 3. fáze menstruačního cyklu se mění. Vzniká hormonální nerovnováha. Tělo ženy je zcela přestavěno a připravuje se na porod. Po přerušení těhotenství potřebuje tělo čas, aby zvrátilo restrukturalizaci. V průběhu kyretáže dělohy dochází k traumatu v její vnitřní vrstvě, což také ovlivňuje průběh fyziologické menstruace.1–2 měsíce v závislosti na gestačním věku
KojeníProlaktin, který je zodpovědný za produkci mléka, potlačuje funkci vaječníků. Pokud žena nekojí, menstruace začíná 2 měsíce po porodu. Při kojení se menstruace obnoví po ukončení kojeníIndividuálně je nutná konzultace s lékařem
Po ukončení antikoncepcePři užívání léků jsou vaječníky hyper-inhibovány hormony přijímanými zvenčí. Normalizace funkce vaječníků nastane ve 2-3 cyklech10-30 dní, nepravidelná menstruace - 2-3 měsíce

Zpoždění menstruačního cyklu je možné do jednoho roku od začátku menstruace během puberty. Během tohoto období je nemožné vypočítat ovulaci. S menopauzou je předpovídání dalšího období extrémně obtížné. Tyto dvě podmínky jsou fyziologické, ale vyžadují systematické sledování gynekologem. V tuto chvíli dochází k aktivní hormonální změně, přestavují se některé ochranné mechanismy a je možný vývoj nevratných změn..

Aby se zabránilo nežádoucím důsledkům užívání antikoncepčních léků, je nutné je vybrat u specialisty, který bere v úvahu věk, individuální vlastnosti těla. Nedoporučuje se porušovat pravidla pro užívání léků a odchýlit se od plánu předepsaného lékařem. Je nutné počítat 2–3 menstruační cykly a po uplynutí této doby, pokud se neobnoví, kontaktujte svého lékaře.

U žen, které jsou náchylné ke zpoždění menstruačního cyklu, často dochází k předchozímu porušení menstruace nebo k rozvoji komplikací stavu. Je obzvláště důležité sledovat všechny změny u teenagera, protože další reprodukční funkce závisí na fyziologické tvorbě menstruace..

Porušení pravidel jsou klasifikována následovně:

 • Amenorea - absence menstruace po dobu delší než 6 měsíců za sebou.
 • Oligomenorea - menstruační krvácení, které trvá méně než dva dny.
 • Hypomenorea - menstruační krvácení se objevuje méně často než jednou za 35 dní.
 • Polymenorea - doba cyklu méně než 21 dní.
 • Dysmenorea - poruchy cyklu, projevující se příznaky malátnosti, bolesti hlavy, nevolnosti.
 • Metrorrhagia - nepravidelné děložní krvácení, ke kterému dochází mezi menstruačním cyklickým krvácením.
 • Algomenorea - bolestivá období, projevující se bolestí v dolní části zad, v oblasti pánve.
 • Algodismenorea - silná bolest v dolní části zad nebo pánevní oblasti před menstruací. Často jsou doprovázeny nevolností, závratěmi..
 • Hypermenorea - porušení menstruačního cyklu, charakterizované silným (více než 80 ml) nebo prodlouženým (více než 7 dní) menstruačním krvácením v pravidelných intervalech 21-35 dnů.

Komplex preventivních opatření je příslušný k výběru specialisty, ale žena má právo provádět některá z nich nezávisle:

 1. 1. Vedení menstruačního kalendáře. Díky kalendáři může žena sama identifikovat nepravidelnosti v cyklu a poté poskytnout plán svému gynekologovi.
 2. 2. Návštěva gynekologa nejméně dvakrát ročně.
 3. 3. Včasná detekce a léčba gynekologických onemocnění, endokrinních poruch a chronických patologických stavů vnitřních orgánů, protože ty jsou vnitřními ložisky infekce.
 4. 4. Dodržování stravy s mírným množstvím sacharidů a tuků. Je nutné vyloučit smažené potraviny a zvýšit používání fermentovaných mléčných výrobků.
 5. 5. Systematické sporty nebo řada fyzických cvičení.
 6. 6. Eliminujte emoční a fyzické přetížení.

Musíte trávit více času na čerstvém vzduchu, dodržovat pracovní a odpočinkový režim, kontrolovat váhu a jíst racionálně a vyváženě. Je ukázán příjem multivitaminů a minerálních komplexů. Omezte psycho-emocionální přepětí a fyzickou aktivitu.

Zvláště se doporučuje přijmout preventivní opatření u žen, které jsou náchylné ke zpožděním nebo mají provokující faktory..

Při absenci zjevných fyziologických faktorů je nutné vyhledat kvalifikovanou lékařskou pomoc. Systematicky pozdní menstruace a jakékoli typy menstruačních nepravidelností vyžadují diagnostiku, protože mohou sloužit jako symptom vážných onemocnění.

Povaha zpoždění, jejich trvání a doprovodné příznaky mají zásadní význam. Žena by měla tyto okamžiky brát zvlášť vážně a co nejvíce poslouchat své tělo, přičemž si všímat všech změn. Při kontaktu s gynekologem je nutné vyjádřit všechna pozorování a analyzovat možné provokující faktory. Zvláštní pozornost je třeba věnovat přítomnosti změn hmotnosti nebo stavu pokožky a vlasů, protože tyto příznaky často naznačují hormonální poruchy.

Pro diagnostické účely se provádí vizuální a palpační vyšetření reprodukčního systému. Předepsán je ultrazvuk a v případě potřeby laparoskopie. Kompletní krevní obraz a vaginální nátěr pomohou určit přítomnost patogenní flóry a zánětu. Dále jsou uvedeny studie kvantitativního složení hormonů endokrinního a reprodukčního systému. Regulace menstruačního cyklu je prováděna mnoha hormony, proto je často nutná konzultace se souvisejícími odborníky.

Kolik dní může dojít ke zpoždění menstruace

Každá žena se začíná obávat, když má zpoždění v menstruaci, pokud samozřejmě ona a její manžel neplánují mít dítě. Zpoždění však ne vždy naznačuje nástup těhotenství, existují i ​​další důvody, kvůli kterým může menstruace přijít o několik dní později..

Zpoždění - patologie nebo norma

Ne všechny ženy mají menstruaci současně. Cyklus může být narušen u mladých dívek, pokud jejich kritické dny začaly ne tak dávno. Bude trvat rok nebo dva, než se cyklus ustálí. To je také možné u žen před nástupem menopauzy. Zpoždění může také nastat po porodu, pokud mladá matka nadále kojí své dítě. V těchto případech je načasování zpoždění menstruace odlišné. Někdy se táhnou několik měsíců. Nejsou však považovány za odchylky od normy..

Zpoždění menstruace bylo vždy znepokojivým znamením. Znamená to, že v těle ženy něco není v pořádku, dochází k nějakému narušení hormonální rovnováhy. Někdy je to těhotenství. Může však existovat mnoho dalších důvodů..

Musíte také pamatovat na to, že doba menstruačního cyklu může být různá. Není nutné, aby menstruace přišla přesně po 30 dnech; některé ženy mají kritické dny každých 28 dní nebo každých 25 dní (od 25 do 33 dnů). Dlouhý cyklus je jakousi normou, takže o zpoždění není pochyb.

Jaké je normální zpoždění

Jak dlouho může dojít ke zpoždění menstruace, pokud je dívka přesvědčena, že rozhodně není těhotná? Pokud jsou kritické dny „opožděné“ o několik dní (ne více než 7), neměli byste si dělat starosti, když:

 • Neexistují žádné známky patologie. Jak dlouho může u více či méně zdravé netehotné ženy dojít ke zpoždění menstruace? Odborníci říkají 2-3 dny. Zpoždění menstruace u dívky po dobu 2 dnů je normou, může se objevit v důsledku náhlých změn teploty vzduchu venku nebo v důsledku rázů atmosférického tlaku. Zpoždění menstruace u ženy o 3 dny také není důvodem k obavám. Může to být spojeno s neustálým stresem, špatnou výživou, přepracováním atd. Změny životního stylu stojí za zvážení. Ani 4denní zpoždění v menstruaci není důvodem k panice, může to být způsobeno stejnými důvody.
 • Existuje patologie, ale není spojena s reprodukčním systémem. Jak dlouho může dojít ke zpoždění menstruace u dívky bez těhotenství a bez vážných zdravotních problémů? 5 až 7 dní. Zpoždění menstruace po dobu asi 5 dnů se může objevit v důsledku nachlazení, chřipky nebo jiné infekce, zánětlivých onemocnění. Pacienta nelze nazvat zcela zdravým, ale s takovým zpožděním nemůžete jít ke gynekologovi. Jakmile se její tělo zotaví, cyklus se zlepší. Zpoždění menstruace o 6 nebo 7 dní může být také způsobeno skutečností, že dívka měla akutní infekce dýchacích cest, chřipku, bolest v krku a bronchitidu. Pokud mluvíme o normě, tj. kolik dní může dojít ke zpoždění menstruace - lékaři se domnívají, že ne více než týden, tj. od 5 do 7 dnů.
 • Těhotenství nebo přítomnost jakékoli patologie. Pokud zpoždění menstruace trvá 10 dní nebo déle, znamená to přítomnost různých gynekologických nebo endokrinních (hormonálních) onemocnění nebo nástup těhotenství. V takovém případě byste měli okamžitě navštívit gynekologa, který vám předepíše léčbu v počátečním stadiu onemocnění. Jinak se v průběhu času, bez řádné léčby, mohou objevit komplikace, například neplodnost.

Nebezpečné příčiny opožděné menstruace

Zpoždění menstruace o týden nebo méně znamená, že musíte přehodnotit svůj životní styl. Pokud tedy žena sedí na přísné dietě, příliš pracuje nebo se fyzicky přehání, žije ve stavu chronického stresu, její tělo zapne obranné systémy. Naše tělo je navrženo tak, že se v nepříznivém prostředí snaží zabránit těhotenství, protože jinak bude pro ženu obtížné dítě porodit a porodit. Proto může menstruace chybět. Kolik dní může dojít ke zpoždění menstruace způsobené takovými důvody? Po dobu až 1 měsíce. Je však vhodné okamžitě přijmout nezbytná opatření ke zlepšení vašeho zdraví, například vzdát se stravy. Pak se tělo bude moci zotavit bez léčby..

Hlavní důvody krátkého zpoždění jsou:

 • nezdravá strava, nedostatek vitamínů, občerstvení na cestách, půst;
 • neustálý nedostatek spánku;
 • těžká fyzická práce, nadměrný duševní stres, přepracování;
 • otrava různými látkami při nebezpečných pracích nebo bydlení v oblasti se špatnou životní situací, intoxikace alkoholem nebo tabákem;
 • problémy s hmotností, a to jak s nadváhou, tak s nadváhou;
 • změna klimatu po přestěhování do jiné země;
 • přenesené infekční nemoci;
 • přítomnost chronických onemocnění;
 • užívání nouzové antikoncepce nebo zrušení hormonálních léků (antikoncepce).

Zpoždění kvůli nemoci

Kolik dní může žena mít zpoždění v menstruaci? Každý má jiný způsob, existují pacienti, kterým chybí kritické dny několik měsíců. Pokud zpoždění překročí 5-7 dní, musíte si dělat starosti. Pak musíte určitě navštívit gynekologa, který provede diagnostiku.

Nemoci, které mohou způsobit zpoždění:

 • Zánětlivá onemocnění postihující genitálie. Příznaky těchto stavů jsou bolesti břicha a výtoky.
 • Onkologické patologie pohlavních orgánů.
 • Polycystické onemocnění vaječníků. S tímto onemocněním žena přibývá, vlasy jí rostou na obličeji, pažích, zádech, vlasy se rychle mastnou a zvyšuje se podrážděnost. Vyskytuje se v důsledku zvýšení hladiny mužského hormonu testosteronu v krvi.
 • Cysta žlutého tělíska vaječníků. Důvodem jeho vzniku je hormonální nerovnováha..

Takový problém se může objevit po potratu, mimoděložním těhotenství, zmrazeném těhotenství nebo při vyškrábání ženy z dělohy. V tomto případě nelze vinit pouze hormonální změny, ale také mechanická poranění, která mohou nastat během zákroku..

Zpoždění menstruace není vždy patologie. Pokud však zpoždění trvá déle než 7 dní a neobjeví se u dospívající dívky, ženy po porodu nebo před menopauzou, měli byste navštívit gynekologa a podstoupit vyšetření. Lékař buď oznámí dobrou zprávu o nadcházejícím mateřství, nebo zjistí důvod, který způsobil zpoždění. Je žádoucí to okamžitě odstranit..

V každém případě bude tato návštěva lékaře užitečná. Pomůže vyrovnat se s nemocí v rané fázi, kdy je nemoc příčinou zpoždění. Pokud bylo zpoždění způsobeno těhotenstvím, je také lepší se o tom okamžitě informovat, abyste mohli začít užívat vitamíny a lépe se starat o své zdraví..

Video: Zpožděná menstruace je alarmujícím příznakem

Pozornost! Tento článek je zveřejněn pouze pro informační účely a za žádných okolností nepředstavuje vědecký materiál ani lékařskou pomoc a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Ohledně diagnózy, diagnostiky a předpisu o léčbě se poraďte s kvalifikovanými lékaři!

Míra zpoždění období: po kolika dnech si začnete dělat starosti?

Důležitým ukazatelem práce ženského těla je pravidelný menstruační cyklus. U zdravé ženy v plodném věku se menstruace opakuje po 21-35 dnech. Ale v průměru je menstruace našich současníků 28 dní. A toto číslo je považováno za průměrnou normu..

Ale alespoň jednou v životě musela každá žena pociťovat úzkost, že v očekávaném čase nenastala menstruace. Proč se to stalo? A jaká je přípustná rychlost zpoždění menstruace? Abyste pochopili, jak dochází ke zpoždění, musíte vědět, jaký je menstruační cyklus..

Porozumění menstruačnímu cyklu

Ženský cyklus je rozdělen do 3 fází:

 1. Menstruace. Trvá 3-5 dní, během nichž je vnitřní vrstva dělohy odmítnuta a je doprovázena krvavým výtokem.
 2. Fáze I, folikulární. 28denní cyklus trvá 14 dní. V tomto okamžiku zrání folikulů - váčků obsahujících vejce - ve vaječnících a v děloze roste nová vnitřní membrána. Do 14. dne dojde k největšímu prasknutí folikulu (proces ovulace), uvolněné vajíčko vstoupí do vejcovodu a setká se se spermatem. Okraje praskající bubliny se slepí a získá se nová formace - žluté tělo.
 3. Fáze II (corpus luteum nebo luteální). Začíná to po ovulaci a v průměru také 14 dní. Těhotenství začíná v těle ženy, žluté tělo „kvete“, to znamená, že produkuje hormony, které připravují děložní dutinu na příjem oplodněného vajíčka.

Pokud v současném cyklu nedošlo k těhotenství, přestává fungovat žluté tělísko. Děloha odmítá vnitřní obal jako zbytečnou věc. A začíná menstruační krvácení.

Ideální je ženský cyklus 28 kalendářních dnů. Jen málo žen se však může pochlubit, že jejich období „jde jako hodinky“. U některých přicházejí dříve nebo později, než je zadaná hodnota, a pohybují se od 21 do 35 dnů.

Ženské tělo je individuální. Aby folikul s vejcem dospěl, potřebuje jedna žena 10–12 dní a další 15–16. Trvání cyklu je tedy jiné: některé mají 21–24 dní a jiné 30–35 dní. Odchylka od indikátoru během cyklu, například 28 dní plus / mínus 7 dní, je také obecně přijímána jako normální. Příchod menstruace o týden dříve nebo o týden později pro jakýkoli cyklus trvající alespoň 25, nejméně 30 dnů je považován za přijatelný, tj. v normálních mezích.

Před dalším čtením se prosím zúčastněte našeho malého průzkumu.

Co se považuje za zpoždění?

Pokud z nějakého důvodu v první fázi cyklu nedojde k růstu plnohodnotného folikulu, který by mohl „uvolnit“ zralé vajíčko, pak druhá fáze nezačne. Je to jednoduché: pokud folikul nepraskne, žluté tělísko se nevytvoří. A fáze, kterou mohu táhnout velmi dlouho, dokud vnitřní vrstva dělohy, která je silně zarostlá pod vlivem hormonů, začne být sama o sobě odmítána. Proto je nástup menstruace zpožděn z několika dní na několik měsíců..

Absence měsíčního krvácení s pravidelným cyklem po dobu delší než 7-10 dní od okamžiku jejich očekávání by měla být považována za zpoždění menstruace.

U normálního menstruačního cyklu není důležitý ani tak počet dní mezi krvácením, jako pravidelnost jejich opakování. Pokud se například menstruační cyklus objeví vždy za 25–28–30 dní, ale tento měsíc menstruace nepřišla včas, mělo by to být považováno za zpoždění. Zvláště pokud od očekávaného dne uplynulo více než 7-10 dní.

Příčiny opožděné menstruace

Ženský menstruační cyklus je řízen hormony. Je třeba říci, že hormonální systém je velmi zranitelný a snadno citlivý na vliv i těch nejmenších nepříznivých faktorů, které mohou mít za následek absenci menstruace..

Důvody pro zpoždění menstruace:

 • zvýšená fyzická aktivita;
 • nadměrný emoční stres;
 • cestování se změnou klimatu a časových pásem;
 • reakce na šok, zášť, zármutek, rozchod s milovanou osobou;
 • nemoc;
 • nadváha nebo podváha;
 • používání „protipožární antikoncepce“;
 • blížící se menopauza;
 • těhotenství.

Těhotenství je nejpravděpodobnějším důvodem absence menstruace u žen, které neužívaly antikoncepci. Moderní těhotenské testy dávají pozitivní výsledek již po 1–2 dnech zpoždění.

Zpožděná menstruace: patologie a norma

Menstruační cyklus u žen je jasný a dobře fungující mechanismus, ale může také selhat. Pouze v některých případech je zpoždění menstruace považováno za normu a v jiných je to patologie.

Obecně platí, že existuje zpoždění v menstruaci a kolik dní to je?

Drahé ženy! Všichni jste tak odlišní: mladí a „zralí“, hubení a baculatí, zranitelní a neporušitelní. Míra zpoždění pro každý z nich se proto také bude lišit. Pro některé z vás nebude absence menstruace po dobu dvou měsíců patologií a pro některé je dvoudenní zpoždění katastrofou..

Pojďme tedy zjistit, jaká situace by vás měla upozornit a kolik dní zpoždění je považováno za normu.

Když je latence normou?

Pokud menstruace nenastane včas, ženy se tím začnou obávat a mají podezření, že mají buď těhotenství, nebo nějaký druh patologie.

Těhotenství je jediná věc, pro kterou pracuje celý reprodukční systém ženy. A zpoždění menstruace po celou dobu těhotenství, porodu a laktace jsou považovány za fyziologickou normu..

Předpokládá se, že u zdravých žen několikrát ročně může dojít ke zpoždění menstruace o 1–2 dny. A to je normální situace. Obvykle je to spojeno s menšími stresovými faktory, po jejichž vymizení se vše vrátí do normálu..

Ženy, které nerodily, mají větší pravděpodobnost zpoždění menstruace než ženy, které porodily. Všechno bude fungovat po prvním narození. Ženské tělo splní poslání svěřeného narození potomků a bude pracovat v plné síle bez přerušení.

Je velmi důležité si uvědomit, že ženský cyklus se nestane okamžitě pravidelným a stabilním. Nepravidelnost a nestabilita jsou typické zejména pro období tvorby menstruace nebo naopak před jejich ukončením..

Proč se to stalo? Nástup první menstruace u dospívající dívky vůbec neznamená, že její reprodukční systém je zralý a připravený správně fungovat. V dospívání stále neexistuje jasná hormonální regulace menstruačního cyklu, vaječníky fungují špatně. Proto je zpoždění menstruace u dospívajících, dokonce i několik měsíců, zcela běžné a nepovažuje se za vážný problém. Uběhnou 1–2 roky a v těle mladé dívky se vytvoří jasný vztah mezi hormony vaječníků a centry mozku, které regulují fungování reprodukčního systému (hypofýza a hypotalamus).

U ženy v premenopauzálním období se mohou objevit menstruační nepravidelnosti ve formě zpoždění menstruace. Je to způsobeno snížením hormonálních hladin a zánikem funkce vaječníků..

Patologické zpoždění

Zpoždění menstruace s pravidelným ustáleným cyklem trvajícím déle než 7–10 dní vždy donutí ženu přemýšlet - „je vše v pořádku?“ Pouze lékař může odpovědět na otázku a zjistit důvody zpoždění menstruace..

Dlouhodobá absence menstruace nejčastěji naznačuje těhotenství. Pokud se však „zajímavá poloha“ nepotvrdí, je nutné vyloučit zánětlivá onemocnění, patologii štítné žlázy a nádory pohlavních orgánů. V takovém případě se neobejdete bez konzultace s odborníkem..

Na ženském věku záleží a ovlivňuje menstruační cyklus. Takže ve věku 40 let má žena v anamnéze zánět pohlavních orgánů, potraty, chronická onemocnění, takže se s problémem opožděné menstruace musí potýkat častěji než v mladém věku.

Co dělat, pokud dojde k porušení cyklu?

Pokud došlo k neočekávanému zpoždění vašeho cyklu, neměli byste paniku. Každá žena nebo dívka může mít tento druh zpoždění. Abychom pochopili, jaký je důvod selhání, a to:

 1. Nejprve se uklidněte a pamatujte, pokud jste v předvečer menstruace zažili stresující stav. Pokud je vaše zmeškaná menstruace způsobena stresem, není to takový problém. Po odstranění negativity se vše obvykle vrátí do normálu..
 2. Eliminujte těhotenství testem.
 3. Pokud je vyloučeno těhotenství - abyste zjistili důvody absence menstruace, musíte kontaktovat gynekologa předporodní kliniky.

Zpožděná menstruace: kdy a proč si dělat starosti

Možná děláte těhotenské testy příliš brzy.

Co se považuje za zpoždění

Ideální menstruační cyklus (toto je období mezi obdobími, které se počítá od začátku krvácení) pro ženu je 28 dní. Ve skutečnosti může být pravidelný menstruační cyklus 21 dní nebo 40 dní - a to je norma pro zastavené nebo zmeškané období. Kolísání cyklu několik dní je také naprosto normální. A ve skutečnosti jen málo žen může říci, že menstruace přicházejí striktně každou hodinu..

Cyklus závisí na mnoha důvodech, od hormonálních změn až po banální stres.

Pokud se menstruace opozdí o sedm dní, nejde o zpoždění, jedná se o normální variaci cyklu.

Cokoli delší než toto období lze považovat za zpoždění. Řekněme, že jste čekali na menstruaci 3., ale 11. ještě nejsou. Už je to zpoždění.

Pokud po delší dobu, déle než tři měsíce, neexistuje období, pak je to již amenorea Amenorea. A pokud je to pro těhotné ženy, kojící ženy a ženy v menopauze normální, pak pro ostatní ne..

Proč dochází ke zpoždění menstruace

Pouze lékař může přesně říci, proč se vám to stalo. Ale alespoň popíšeme přibližné možnosti.

1. Těhotenství

První možností, která sexuálně aktivní ženě přijde na mysl, je to, že zpoždění menstruace je způsobeno těhotenstvím. I ty nejspolehlivější metody antikoncepce mají míru chyb a mohlo se něco pokazit..

2. Mimoděložní těhotenství

Mimoděložní těhotenství je situace, kdy vajíčko nedosahuje dělohy a začíná se vyvíjet přímo ve vejcovodu. Samozřejmě na to není přizpůsobena a postupem času dojde k přestávce. Jedná se o život ohrožující stav, ale „domácí“ testy nerozlišují mezi normálním a mimoděložním těhotenstvím, je nutné ultrazvukové vyšetření.

3. Dospívání

Když začne vaše menstruace, může to být nepravidelné. Trvá nějaký čas, než se všechno uklidní - dejte tělu šest měsíců na to, aby si vypracovalo svůj cyklus. Pokud není stanovena do šesti měsíců, přejděte ke gynekologovi. Možná je to jen varianta normy, ale nebude to bolet kontrolovat.

4. Blíží se menopauza

Věk, kdy žena vstupuje do menopauzy (hormonální změny, díky nimž se zrání vajíček zastaví a menstruační cyklus zmizí) je zcela individuální. Ale obvykle byste na to měli myslet, pokud jste již dosáhli 45 let a vaše menstruace jsou pozdě a začínají nepravidelně přicházet Zmeškané období - předčasná menopauza?.

5. Intenzivní sporty

Pokud jste dlouho nic nedělali a rozhodli jste se se vší možnou horlivostí věnovat cvičení, cvičit každý den a chodit do posilovny několikrát týdně, nebo pokud se připravujete na nějaký druh soutěže a dramaticky jste zvýšili zátěž, pak se cyklus může změnit. Zastavené nebo zmeškané období... Poté je zpoždění menstruace oprávněno zátěží těla..

6. Změny hmotnosti

Nezáleží přesně na tom, proč jste zhubli. Nejlepší možností je, že jste zhubli, protože jste se věnovali sportu a dlouho jste se o to snažili. Horší je, pokud jste vyzkoušeli zázračnou dietu nebo je hubnutí spojeno s nemocemi. V každém případě může hubnutí vést ke zpoždění menstruace a ke změně cyklu..

Pokud je index tělesné hmotnosti nižší než zastavená nebo vynechaná menstruace 18,5, musíte navštívit lékaře: buď jste závislí na hubnutí, nebo je něco špatně na vašem zdraví.

Totéž platí pro obezitu. Období: potřebuji lékaře? : může to způsobit nepravidelnost cyklu a budete se bát zpoždění.

7. Stres

Pokud jste nervózní, menstruace se mohou zpozdit nebo přijít dříve. Je jasné, že stres musí být silný. A to samo o sobě znamená, že potřebujete pomoc, abyste se s tím vyrovnali. Musíte se tedy naučit jednoduché relaxační techniky nebo jít k psychologovi.

8. Nemoci

 • Zánětlivá onemocnění pánevních orgánů. Zánět může být způsoben jak pohlavně přenosnými infekcemi, tak těmi, které nesouvisejí se sexuálně přenosnými chorobami..
 • Novotvary. Různé nádory mohou vést k poruchám cyklu. Mohou to být neškodné procesy, ale stále je třeba je kontrolovat.
 • Polycystické onemocnění vaječníků. Jedná se o onemocnění syndromu polycystických vaječníků, při kterém folikuly oocytů plně nedozrávají.
 • Předčasné selhání vaječníků. Toto je onemocnění, u kterého je teoreticky ještě daleko od menopauzy, ale vaječníky již přestaly normálně produkovat vajíčka..
 • Onemocnění endokrinního systému. Mnoho onemocnění souvisejících s hormony vede k problémům s cykly. Nejprve byste měli zkontrolovat štítnou žlázu Zmeškali jste menstruaci, ale nejste těhotná?

9. Zrušení hormonálních léků

Někdy, když žena přestane užívat antikoncepční pilulky, menstruace nepřijde během zúčtovacího období. Je zmeškané období jistým znamením těhotenství?... To je způsobeno skutečností, že hormonální antikoncepce tvoří umělý cyklus. Po zrušení pilulek nebo injekcí tělo obnoví přirozený cyklus. Trvá to chvíli, než se to seřadí.

10. Léky

Některé léky mohou ovlivnit váš cyklus a oddálit menstruaci. Je zřejmé, že mezi ně patří i samotná hormonální antikoncepce. Jiné léky však také způsobují nežádoucí účinky ve formě zpoždění a mohou to být nejčastější léky proti bolesti Mohly by mé léky ovlivnit mé období?... Pečlivě si tedy přečtěte pokyny ke všem lékům, které užíváte..

Co dělat, pokud se vaše menstruace zpozdí

Pokud jste sexuálně aktivní, nejprve proveďte těhotenský test. Pokud brzy přišla menstruace, zpoždění bylo pouze jednou a vše je obecně v pořádku, pak si můžete odpočinout a odepsat zpoždění na stres a sport.

Pokud však zpoždění trvá déle než deset dní nebo se cyklus změnil a stal se nepravidelným, musíte běžet k lékaři a zjistit, jaký je důvod pro rozmary těla.

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byl zajištěn jeho přesnost a věčnost.Máme přísné pokyny pro výběr informačních zdrojů a odkazujeme pouze na renomované webové stránky, akademické výzkumné instituce a pokud možno ověřený lékařský výzkum.