Rychlost výtoku před menstruací

Během celého menstruačního cyklu se mění hormonální pozadí ženy. Tělo reaguje na přístup menstruace bolestí v podbřišku, otokem mléčných žláz, výkyvy nálady a změnami vaginální sekrece.

Barva, složení a povaha sekrecí se mění. Které tajemství je normální a které je patologické, říkají lékaři podrobně.

Normální výtok před menstruací - jaké jsou?

Nemenstruační výtok se nazývá leucorrhoea. V různých fázích cyklu pod vlivem hormonálního systému procházejí změnami. Vlastnosti sekretů mohou říci o přítomnosti gynekologických onemocnění nebo je vyvrátit.

Rychlost výtoku před nástupem menstruace je určena následujícími indikátory:

 • Krémová konzistence.
 • Žádný nepříjemný zápach.
 • Bílé nebo mírně zakalené.
 • Malý krvavý nátěr.
 • Množství leucorrhoea se zvyšuje.

Konzistenci a složení výtoku ovlivňují estrogeny a progesteron. První typ hormonů se zvyšuje ve druhé polovině cyklu, druhý klesá. Složení je modifikováno gramnegativními mikroorganismy. Krátce před krvácením způsobí, že vaginální výtok je krémový nebo želé. Je povolen nažloutlý odstín.

Při bližším pohledu na to, k čemu dochází před menstruací, pozorují některé ženy hustou viskózní hmotu. Jeho množství se výrazně zvyšuje blíže k menstruaci. Hojnost sekrecí zvyšuje vlhkost stydkých pysků.

Před kritickými dny může být z bradavek dokonce uvolněno tajemství, což je také spojeno s hormonálním nárůstem. Tento výtok vám může špinit podprsenku týden před menstruací..

Normou je také žlutý hlen bez zápachu z genitálního traktu. Jeho zanedbatelné množství a nepřítomnost podivného zápachu by neměly ženu obtěžovat. Kvůli antikoncepční cívce se někdy objeví nažloutlá nebo hnědá sekrece.

Důvody zvýšeného výtoku před menstruací

Bohatý výtok před menstruací během normálního fungování pohlavních žláz nesignalizuje žádné onemocnění. Existuje několik důvodů pro zvýšenou sekreci:

 1. Těhotenství.
 2. Příprava reprodukčních orgánů na početí.
 3. Čištění děložního čípku po pohlavním styku (pokud byl sex nechráněný, zkapalněné spermie opouští ženský pohlavní trakt).

Pokud silný výtok obsahuje nestandardní nečistoty, musíte kontaktovat svého gynekologa a zjistit, proč se objevují v předvečer kritických dnů.

Čirý výtok tekutiny před menstruací bez nepohodlí je považován za normální. Dospělé ženy potřebují, aby přirozeně zvlhčily pochvu a chránily reprodukční systém před bakteriemi způsobujícími choroby. Výtok je hlen, který je syntetizován děložním čípkem a obsahuje exfoliované částice jejího těla.

Vodný, jasný výtok může být časným příznakem rakoviny dělohy, pokud neexistují žádné závažné příznaky. První fáze onemocnění je často asymptomatická a pouze změna povahy výtoku před menstruací může naznačovat maligní degeneraci pohlavního orgánu.

Ostrý zápach jakéhokoli výtoku před menstruací a nepohodlí uvnitř pochvy nebo ve slabinách mohou naznačovat vývoj onemocnění. Chcete-li zjistit příčinu obav, musíte navštívit lékaře.

Bílý a sýrový výtok před menstruací: příčiny

Jasné, bělavé sekrety před menstruačním krvácením jsou normální. Není třeba se obávat bílého výtoku, protože potvrzují stabilní fungování děložního čípku. Produkce specifické sekrece vytváří ve vagině prostředí, které usnadňuje pohyb spermií. Leucorrhoea může být vnímána jako známka bezprostředního odmítnutí endometria..

Existuje výtok před menstruací, sýrový jako drozd??

Odborníci tvrdí, že existují - tímto způsobem se děloha připravuje na odmítnutí své vlastní vnitřní vrstvy. Mikroskopické částice jejího těla se shromažďují do hrudek a opouštějí tělo.

Pokud však bílý sýrový výtok vyzařuje nepříjemný zápach, vyvolává svědění a bolest v pochvě a mění stav vnějších genitálií - zčervenají a bobtnají, řada příznaků může naznačovat vývoj kandidózy, tj..

Nepochopitelná sekrece, svědění a pálení v genitáliích, silná bolest břicha a nepohodlí během sexu jsou zjevnými příznaky gynekologických poruch. Mohou také signalizovat vývoj zánětlivého procesu v močovém systému..

Tmavý výtok před menstruací

Sekreci tmavé barvy často provokují nesprávně vybrané antikoncepční pilulky. Pokud však žena nepoužívá OK k ochranným účelům, může být hnědý výtok před menstruací známkou mimoděložního těhotenství a takových nebezpečných nemocí, jako jsou:

 • Endometritida.
 • Endometrióza.
 • Chlamydie.
 • Mykoplazmóza.

Navzdory skutečnosti, že děložní čípek pravidelně vylučuje hlen, měl by být tmavý výtok vždy považován za odchylku od normy. Pokud je hnědý výtok pozorován několik měsíců po sobě, je nutná urgentní konzultace s gynekologem.

Červený výtok před menstruací

Výtok pruhovaný krví několik dní před menstruací potvrzuje jejich časný nástup. Mnoho žen říká, že k tomu dochází 1 až 2 dny před nástupem krvácení. Pokud je však výtok hojný a zcela červený, znamená to buď nemoc, nebo reakci těla na nitroděložní tělísko (pokud existuje).

Silné červené výtoky před menstruací charakterizují takové odchylky jako:

 1. Hormonální poruchy.
 2. Mimoděložní těhotenství.
 3. Myom dělohy.
 4. Endometriální patologie.
 5. Dysfunkce vaječníků.

Samoléčení v tomto případě nelze provést, i když milovaná osoba radí jakýkoli účinný lék. Krvavé sekrece před menstruací nejsou vtip. Vyžaduje důkladné vyšetření genitální oblasti..

Růžový výtok před menstruací

Při analýze tématu „Co by měl být výtok před menstruací“ stojí za zmínku růžové sekrece z genitálního traktu. Důvody jejich vzhledu jsou různé. Z trezoru lze nazvat počátek těhotenství, kdy je vajíčko vloženo do dělohy, je vloženo nitroděložní tělísko a užívají se některé léky.

Pokud považujeme růžový výtok před menstruací za odchylku, můžeme říci o následujících nežádoucích příhodách:

 • Endometrióza (růžový hlen před a po menstruaci).
 • Onkologické změny v děložní dutině.
 • Zánět vnitřní části dělohy po lékařském zákroku.
 • Novotvary ve svalové vrstvě dělohy (krvácení jiného odstínu je pozorováno v různých obdobích cyklu).
 • Zánět cervikálního kanálu (potvrzený hnisavým, páchnoucím výtokem).

Zelený viskózní hlen, jako tekutý pěnivý výtok jakékoli barvy, je charakteristický pro pohlavně přenosné choroby. Odhad je potvrzen nepříjemným zápachem genitálií, svěděním a pálením v pochvě, nespavostí, bolestmi břicha.

Výtok před menstruací jako známka těhotenství

Po 2 - 3 týdnech po početí žena začne pozorovat změny v těle. Příznaky PMS zmizí, ale jejich místo zaujme charakteristický výtok před očekávanými kritickými dny.

Pokud v den ovulace vychází z pochvy pouze průhledný hlen, pak týden před menstruací jsou na spodním prádle krvavé otisky. Ženy je vnímají po dobu, která šla před plánovaný čas..

Pokud byl krvavý výtok pozorován pouze několik hodin, poté se sám zastavil, skutečná menstruace nezačne kvůli nástupu těhotenství. Oplodněné vajíčko se úspěšně zafixovalo v děloze.

Normálně růžový výtok během těhotenství trvá 1 den. Vychází velmi málo krve nebo vůbec není žádný slabě zbarvený hlen. Sekrece jiné barvy jsou pro normální těhotenství neobvyklé. Tmavě hnědý výtok často naznačuje mimoděložní těhotenství a pruhy krve v průhledném plátně varují před rizikem potratu.

Co by neměl být výtok před menstruací

Vaginální sekrece u žen se objevuje během celého menstruačního cyklu. Tato konkrétní sekrece je důležitým ukazatelem zdraví reprodukčního systému. Většina žen je zvyklá sledovat povahu a množství menstruačního toku, ale ne každá ví, jaké tajemství je normální před nástupem kritických dnů. Abyste se vyhnuli zbytečným obavám, ale nepromeškali důležité alarmy, je důležité zjistit, jaký druh výtoku by měl být před začátkem menstruace..

Co ovlivňuje sekreci před menstruací

V závislosti na příčině výtoku se dělí na přirozené fyziologické a bolestivé patologické. První skupina zahrnuje vaginální sekrece, které nezpůsobují nepohodlí a mají zdravý vzhled. Druhá - leucorrhoea, lišící se složením a vzhledem od normálu. Mohou být doprovázeny dalšími bolestivými příznaky - bolest, svědění genitálií, pálení a zarudnutí sliznice. Onemocnění reprodukčního systému často vedou k obecné nevolnosti a zvýšení tělesné teploty..

Před zvážením leucorrhoea patologického typu je nutné pochopit, jaký druh výtoku před menstruací je zdravou normou.

Přirozená vaginální sekrece se skládá z mnoha složek produkovaných vitálními funkcemi reprodukčního systému. Většina z toho se skládá z hlenu produkovaného pod vlivem hormonálních hladin buňkami dělohy. Speciální nezánětlivý výpotek - transudát slouží jako zvlhčovací systém.

Jeho zdrojem je oběhový systém vaginální sliznice. Část sekrece, zejména pot a tuk, také produkují žlázy, které poskytují mikroflóru laktobacily.

Normální výtok před plánovaným obdobím je bílý nebo průhledný hlen bez zápachu (viz foto).

Tato sekrece během cyklu je ovlivněna určitými faktory:

 1. Hladiny progesteronu a estrogenu. Čím vyšší je, tím více se zvyšuje objem tajemství..
 2. Mikroflóra, která vytváří kyselé prostředí. Díky tomu dochází k regulaci prospěšných a oportunistických mikroorganismů..
 3. Věk a životní styl ženy. Mladé dívky mají obvykle větší sekreci než ženy blížící se menopauze, protože jejich hladina estrogenu v krvi klesá..
 4. Vzhled a vůni výtoku mohou ovlivnit také špatné návyky, neaktivní životní styl a stres v práci..

Vliv menstruačního cyklu

Povaha výtoku před nástupem menstruace do značné míry závisí na dni menstruačního cyklu. V období od posledního do budoucího období dochází v těle k řadě hormonálních změn. Obvykle jsou spojeny se zvýšením hladiny hormonu estrogenu před ovulací a po ní - s jejím poklesem..

Ihned po menstruaci tajemství chybí nebo je velmi malé. Je bezbarvý a obvykle bez zápachu..

Pro tělo je to období relativní neplodnosti a hladina hormonů je v současné době poměrně nízká..

Uprostřed cyklu, asi 2 týdny před menstruací, může být výtok obvykle bohatý a slizký, jako na fotografii níže.

Estrogen má silný účinek na děložní čípek, změkčuje jej a způsobuje tvorbu hlenu. Jeho barva se může pohybovat od bezbarvé až po bílou a dokonce mírně béžovou. Konzistence je viskózní a poměrně hustá, častěji připomíná vaječný bílek.

Během tohoto období je také možný krátkodobý výskyt krevních nečistot (viz foto).

Z přirozených důvodů je to způsobeno slabými kapilárami, které jsou ovlivněny během uvolňování folikulu.

Nemělo by docházet k velkému množství krve a její uvolňování trvá déle než několik dní.

Tato povaha výtoku může přetrvávat týden před menstruací. Co se stane dál, je dáno individuálními charakteristikami ženy. U některých žen může být množství sekrece vzácnější, u jiných přetrvává pocit lehké vlhkosti až do menstruace.

Ve druhé fázi cyklu začíná dominovat progesteron, který je také schopen udržet poměrně hojné množství hlenu..

Množství výtoku se začíná snižovat 5 dní před menstruací, pokud nedošlo k početí. A dva až tři dny před menstruací je výtok velmi hustý a krémový..

Barva se pohybuje od bílé po nažloutlou. Může se objevit malé množství hnědých skvrn nebo kapek krve. Takový výtok se považuje za normální, pokud se neobjeví dříve než 2 dny před menstruací a není doprovázen bolestivými příznaky.

Předmenstruační syndrom

Samotné vaginální sekrece neindikují PMS. Tyto dva procesy spojuje úzké spojení s hormonálním zázemím ženy..

Nejprve je třeba poznamenat, že skutečný premenstruační dysforický syndrom není tak běžný, jak se říká. Jeho diagnóza zahrnuje přítomnost 5 hlavních příznaků, které se vyskytují u méně než 10% žen. Mezi příznaky patří:

 • únava;
 • migréna;
 • fotofobie;
 • bolesti dolní části břicha;
 • kožní vyrážky;
 • bolestivost mléčných žláz;
 • nadýmání;
 • průjem nebo zácpa;
 • depresivní nebo podrážděný stav.

Změny výtoku během PMS jsou pozorovány v důsledku změn v hormonálních hladinách. Prudký pokles estrogenu a progesteronu ovlivňuje nejen snížení množství sekrecí, ale také ovlivňuje psychoemočné procesy v oblastech mozku spojené s příznaky PMS.

Vaginální sekrece během těhotenství

Uprostřed cyklu existuje vysoká pravděpodobnost početí, pokud se objeví, změní se hormonální a fyziologické procesy. Abychom pochopili, jak můžete určit příznaky početí, je důležité pochopit, jak rozlišovat mezi pravidelným výtokem před menstruací od těhotenství..

Hlavním rozlišovacím znakem je v tomto případě zvýšení hladin progesteronu. Pokud množství vaginální sekrece neklesne, pak je její úroveň ve druhé fázi cyklu poměrně vysoká. To se obvykle stává, když je oplodněné vajíčko..

Bílý hlen během těhotenství

Mnoho hlenu před menstruací je nepřímým znamením těhotenství.

Krvavý výtok několik dní před očekávaným obdobím se může také stát známkami těhotenství..

Hlen s malým množstvím krve během těhotenství

Přirozenou příčinou šarlatové leucorrhoea může být poškození kapilár během implantace vajíčka, ke kterému dochází přibližně pět nebo šest dní po početí. Někdy však takové neplánované krvácení může naznačovat patologické stavy, jako je zvýšený tonus dělohy nebo mimoděložní těhotenství..

Pokud během těhotenství kdykoli začne krvavá leucorrhoea, měli byste se určitě poradit s gynekologem.

Antikoncepční přípravky a vaginální leukorea

Jelikož používání populární perorální antikoncepce ovlivňuje ženské hormonální pozadí, je přirozené, že jsou pozorovány změny ve vylučované sekreci. Pokud antikoncepce potlačí ovulaci, bude množství sekrece po celou dobu jejich podávání skromné. Jakmile je přestanete užívat, potřebuje reprodukční systém také čas na jejich opětovné sestavení. Proto může být menstruační cyklus a výtok nepravidelný. Stojí za to být připraven na to, že se mohou pravidelně objevovat nečistoty obsahující načervenalé nebo růžové žíly..

Při instalaci nitroděložního tělíska gynekologové také upozorňují na to, jaký může být výtok před menstruací po dobu několika měsíců. V normálních mezích se jejich objem může výrazně zvýšit..

Proces zvykání si na antikoncepci a jejich ukončení by však neměl být doprovázen bolestí, silným a častým krvácením a celkovou malátností..

Nedostatek vaginálních sekretů

Předmenstruační sekrece by měla být normálně přítomna u každé ženy. U některých je tento výtok vzácnější, u jiných se neliší od obvyklého. Jejich nepřítomnost může způsobit suchost a podráždění vaginální sliznice. Pokud se objeví svědění nebo pálení, je to důvod k podezření na infekci.

Malé množství sekrece může také naznačovat silnou hormonální nerovnováhu a kritický pokles hladiny progesteronu..

K tomuto jevu obvykle dochází během menopauzy, kdy vaginální sekrece přestává být vylučována..

Nadměrná touha po hygieně však častěji vede k nedostatku normálního výtoku. Sprchování nebo výběr příliš agresivních hygienických produktů může narušit mikroflóru pochvy a vést k nadměrnému suchu.

Vnější vlastnosti

Kvalitu a povahu sekrecí můžete určit podle vnějších znaků a charakteristik sekrece..

Hlavním vizuálním ukazatelem zdravého výtoku je to, jakou barvu má před menstruací. Varianta normy se pohybuje od transparentní po mléčně bílou s béžovým nebo nažloutlým odstínem.

Vaginální leucorrhoea by neměla být jasně žlutá, zelená nebo šedá. Barva tohoto typu naznačuje infekci a přítomnost zánětlivého procesu..

Tajemství mnoha žen téměř necítí. Normálně může být přítomna mírně kyselá vůně. Je však třeba upozornit na nepříjemný zápach fermentovaného mléka, protože je předzvěstí plísňové infekce - kandidózy (afty).

Nepříjemné shnilé pachy a ryba také nejsou normou a naznačují přítomnost patologického bakteriálního procesu.
Struktura jakéhokoli výboje v konzistenci by měla být v ideálním případě jednotná. Přítomnost hrudek připomínajících tvaroh v bílých bílcích také naznačuje drozd. Tekutá a pěnivá leucorrhoea - častý společník vaginózy a pohlavně přenosných chorob.

Zdravé možnosti vaginálního výtoku před menstruací jsou uvedeny na fotografii níže. Barevný, heterogenní hlen je známkou patologie.

Leucorrhoea s nemocemi

Nejběžnější problémy podivného výtoku u žen v reprodukčním věku jsou spojeny s porušením mikroflóry pochvy a penetrací patogenních infekcí. Rovnováha mikroorganismů může být narušena, pokud nebudou dodržována pravidla denní hygieny, výběr nevhodných hygienických produktů nebo časté sprchování.

Vaginální mikroflóra může být také narušena v důsledku dlouhodobého užívání antibiotik.

Plísňová kandidóza

Toto onemocnění je charakterizováno výtokem bílé barvy a hrudkovitou strukturou, stejně jako nepříjemným zápachem fermentovaného mléka..

Důvodem jeho vzhledu může být jak nedostatečná hygiena genitálií, tak snížení imunity v důsledku užívání antibakteriálních léků..

Bakteriální vaginóza

Pěnivá leucorrhoea může mít žlutý nebo šedý odstín. Je zde výrazný rybí zápach.

Spouštěčem je narušení kyselého prostředí pochvy v důsledku snížení počtu prospěšných laktobacilů. Bakteriální zánět může být způsoben tampony, které zůstávají v pochvě po dlouhou dobu. Některé patogeny vstupují do vaginálního prostředí během nechráněného styku. Z těchto důvodů se mohou vyvinout následující nemoci:

Kolpitida

Pro infekční lézi vaginální sliznice je charakteristická hojná leucorrhoea s nečistotami hnisu, podobně jako mokrý papír. Existuje nepříjemný štiplavý zápach, ulcerace sliznic a bolest při sexu.

Populární infekce jsou chlamydie, ureaplasmóza, mykoplazmóza. Jejich přítomnost je indikována neobvyklým šedým nebo zeleným výbojem, pěnivou strukturou.

Pohlavně přenosné nemoci jsou obvykle doprovázeny svěděním a pálením zevních genitálií, bolestmi v podbřišku, celkovou nevolností a horečkou.

Gynekologické patologie

Na rozdíl od zjevných známek infekcí a bakteriálního zánětu nemají patologie orgánů reprodukčního systému obvykle primární primární příznaky. Taková onemocnění se mohou po dlouhou dobu asymptomaticky vyvíjet a cítit se pouze vymazanými projevy. Aby bylo možné včas identifikovat varovné příznaky, je důležité si uvědomit, který vaginální výtok by se neměl objevit před menstruací..

Cervicitida

Nadměrně bohatý bílý výtok doprovázený bolestmi v dolní části břicha a dolní části zad může naznačovat vývoj zánětlivé cervicitidy v děložním kanálu. Nemoci jsou vyvolávány patogenními mikroorganismy zavedenými do pochvy. Postupuje rychle a stává se chronickým. Ve zanedbaném stavu se v leucorrhoea mohou objevit hnisavé nečistoty nebo krev.

Změny v epitelu děložního čípku

Rozmazání nahnědlého výtoku v předvečer menstruace nebo po jejich ukončení může naznačovat onemocnění děložního čípku, jako je eroze, dysplázie a leukoplakie.

Jejich nebezpečí je v dlouhém asymptomatickém průběhu a schopnosti transformovat se na rakovinu. Leucorrhoea tmavě hnědé nebo černé barvy před menstruací může také naznačovat vývoj nádorů..

Endometritida

Hnědá leucorrhoea před a po menstruaci často doprovází endometritidu - zánět sliznice dělohy a endometriální vrstvy. Akutní endometritida je charakterizována silnou bolestí, vysokou horečkou a zvýšeným krvácením. Známky chronické formy jsou více vymazány, což ztěžuje diagnostiku.

Endometrióza

Menší krvácení se může objevit také u chronické endometriózy - patologického růstu endometriální vrstvy mimo dělohu. Onemocnění je charakterizováno tehdy, když existují poměrně bolestivá období, před a po kterých lze na spodním prádle nebo spodních kalhotkách pozorovat v malém množství tmavě červenou leucorrhoea.

Tahání bolesti v dolní části břicha a dolní části zad může být znepokojující v jiných dnech cyklu a zesílit krátce před kritickými dny. Objem předmenstruačního a menstruačního toku se může buď výrazně zvýšit, nebo bude vzácnější.

Novotvary

Před a po menstruačním krvácení s polypy nebo děložními myomy se může objevit načervenalá nebo světle růžová leucorrhoea.

Vzhled krve před menstruací, nejen ve vaginálním výtoku, ale také v moči, může naznačovat jak urogenitální infekce, tak přítomnost závažnějších problémů s ledvinami nebo nádorů..

Diagnostika gynekologických onemocnění

Během konzultace s gynekologem musíte popsat, jaké příznaky a jak dlouho vás obtěžují. Chcete-li to provést, musíte sledovat nejen výtok během menstruace, ale také tajemství, které vyniká před a po nich..

Známky infekční léze jsou při externím vyšetření jasně viditelné. Analýza bakteriologického nátěru pomůže určit typ patogenu.

K identifikaci dalších gynekologických patologií je nutná cytologická studie a kolposkopie. Během zkoušky jsou odebírány materiály pro laboratorní výzkum.

V případě potřeby může lékař přidat diagnostický proces k biopsii.

Pokud existuje pravděpodobnost sexuálně přenosných infekcí, je lepší o tom informovat gynekologa. Po obdržení nezbytných faktů bude specialista schopen rychleji diagnostikovat patologii a předepsat vhodnou léčbu. Testy STD je obvykle nutné provést několikrát během šesti měsíců. To je způsobeno skutečností, že různé viry mají delší inkubační dobu..

Změny, které začaly, by neměly být ignorovány. I když neexistují žádné zjevné příznaky patologie, ale máte určité obavy z výtoku, stojí za to podělit se o své zkušenosti při plánované schůzce s gynekologem.

Informace a komentáře v tomto článku slouží pouze pro informační účely a nepředstavují základ pro vlastní diagnostiku. Pamatujte, že struktura ženského těla je extrémně složitý systém..

Úplnou diagnostiku změn sekrece a pohody ženy před menstruací musí provést pouze kvalifikovaný odborník.

Pokud zjistíte podivné změny ve vaginálním sekretu, neměli byste se léčit. Odpovědný přístup k vašemu vlastnímu zdraví je zárukou vašeho duševního klidu.

Povaha výtoku před menstruací: možnosti normy nebo patologie

Jedním ze znaků poruchy reprodukčního systému je neobvyklý výtok před menstruací. Ženy proto potřebují vědět, zda jsou tyto změny normální a co naznačuje nástup patologického procesu. To je jediný způsob, jak včas identifikovat problém a vyhnout se vážným následkům..

Výtok před menstruací u zdravých žen

Ne všechny ženy vědí, jaký by měl být výtok před menstruací. Normálně jsou prakticky neviditelné, protože se část kapaliny odpařuje a vytéká z ní jen malé množství..

Leucorrhoea před menstruací se vyznačuje takovými ukazateli, jako jsou:

 • objem - v závislosti na které fázi cyklu se množství pohybuje v rozmezí 0,06-4 ml;
 • konzistence - s přihlédnutím ke dni cyklu jsou obvykle krémová, viskózní a tekutá leukorea;
 • barva - světlý, průsvitný nebo bílý hlen;
 • struktura je jednotná, ale přítomnost malých hrudek je možná;
 • vůně - chybí.

2 týdny před menstruací

Normální je výtok před menstruací. Jsou pozorovány ve všech fázích cyklu, ale mají odlišný charakter. Pokud je ihned po menstruaci tajemství tekuté, pak se blíží ovulaci sekrece hlenu jako sople.

Objem leucorrhoea se zvyšuje. Jsou světlé, někdy šedavě šedé, ale častěji průsvitné s bílým odstínem. Normálně jsou pružné, slizké a nemají žádný zápach..

Bližší ke svému období

Tajemství, které začíná vystupovat 10 dní před kritickými dny, se mění. Normální výtok před menstruací má krémovou konzistenci. Jejich počet klesá. Je to tlusté, skromné ​​a skromné..

Barva hlenu se pohybuje od bílé po světle béžovou. 4 dny před menstruací se stává velmi málo. Předmenstruační výtok během tohoto období je bez zápachu.

1-2 dny před menstruací

Výtok 3 dny před menstruací bude méně hojný. Stále mají krémovou konzistenci. Jejich barva je bílá s béžovým odstínem.

V předvečer menstruace (2 dny nebo jen den) může být ve spodním prádle malé množství krve. Tyto změny jsou považovány za normu. Výtok několik dní před tím, než bude menstruace vzácná..

Proč se výtok objevuje před menstruací a o čem mluví

Výtok týden před menstruací a ve všech ostatních fázích cyklu se považuje za normu. V těle dochází k biologickým procesům spojeným s produkcí hlenu vestibulem pochvy a žlázami dělohy. Kromě toho je umírající tkáň odmítnuta, což se v důsledku toho dostane do leucorrhoea. Je to kvůli potřebě zvlhčit pochvu, díky čemuž je povrch chráněn před různými poškozeními a pronikáním infekcí..

Výtok před menstruací pravidelně mění konzistenci a úroveň kyselosti kvůli zvláštnostem fyziologických procesů, ke kterým dochází v těle v určité fázi cyklu. Díky tomu jsou vytvořeny vhodné podmínky pro úplné zrání vajíčka a úspěšné oplodnění..

Varovným signálem je nedostatek změn v konzistenci a objemu hlenu. Povaha výboje by měla odpovídat fázi cyklu.

Stav sliznic a činnost žláz přímo závisí na hladině progesteronů a estrogenů. Na základě toho je zřejmé, že takové porušení je známkou hormonální nerovnováhy..

Normální leucorrhoea během ovulace, kdy je zaznamenáno zrání vajíčka, se stává hojnější. To usnadňuje spermiím pohyb do vejcovodů, aby se setkaly s gametou. Při absenci hnojení množství hlenu klesá. Beli vypadá každý měsíc stejně. Změna jejich charakteru naznačuje problém..

Barva bělosti přímo závisí na hormonálním pozadí, složení krve a jeho schopnosti srážet se, stejně jako na metabolismu. Krvavý, hnědý a bílý hlen je považován za normální, ale někdy naznačuje vývoj patologie.

Jednou z hlavních podmínek pro normální průběh je absence nepohodlí, svědění a dalších nepříjemných pocitů.

Patologický výtok

Charakteristickým rysem patologické leucorrhoea je jasná, bohatá barva. U hlenu je často pozorován výtok z pěny, hrudek a sraženin, hnisu a krve. Kromě toho je nepříjemný zápach. Žena má bolestivé pocity v genitáliích a dolní části břicha. Výskyt patologických sekretů různých typů je způsoben vývojem závažných onemocnění, která vyžadují léčbu.

Mezi důvody těchto změn patří:

 • hormonální nerovnováha;
 • infekční a zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů;
 • tvorba nádorů v děložním čípku nebo jeho dutině.

Samostatně stojí za zmínku, jaký výtok před menstruací je pozorován v případě užívání perorálních kontraceptiv a při instalaci nitroděložního tělíska. Hlen v prvních třech měsících poté zkrvavěl, někdy je dokonce i černé tajemství. S nástupem čtvrtého cyklu by se vše mělo vrátit do normálu. Pokud se tak nestane, měli byste vyhledat pomoc od gynekologa.

Bílý hlen uvolněný během cyklu naznačuje onemocnění pohlavních orgánů:

 1. Drozd. Oblast kolem pochvy svědí, objevuje se svědění, výtok je kýčovitý, získává nepříjemný kyselý zápach.
 2. Cervicitida. Existuje hojná leucorrhoea doprovázená nepříjemnými pocity v bederní oblasti a břiše.
 3. Vaginóza. Pozoruje se výskyt výtoku s rybím zápachem. Žena poznamenává, že se zvětšil objem, zejména po sexu. Toto onemocnění je vyvoláno porušením mikroflóry vaginální sliznice a přítomností velkého počtu patogenních mikroorganismů v ní.

Hnědé skvrny nebo hojný vaginální výtok jsou způsobeny následujícími patologiemi:

 1. Endometrióza Je možný výskyt jak rozmazaného hlenu, tak silného krvácení.
 2. Dysplazie, eroze nebo leukoplakie děložního čípku. V důsledku poškození sliznic se může objevit leucorrhoea neobvyklého zbarvení.
 3. Nádory, cysty a polypy vaječníků. Hnědý rozmazaný hlen se objeví před a po kritických dnech. Existuje riziko krvácení.

Žlutý a zelený výtok u žen se objevuje s různými zánětlivými procesy vyskytujícími se v urogenitálním systému a pohlavně přenosnými chorobami.

Za účelem zjištění příčiny výskytu patologického výboje se provádějí laboratorní studie a používají se hardwarové a instrumentální diagnostické metody. Teprve poté je předepsán průběh léčby..

Leucorrhoea před kritickými dny je považována za normální a je pozorována u všech žen. Musíte však pečlivě sledovat povahu hlenu, jeho strukturu a vůni. Jakékoli změny jsou důvodem pro úplné posouzení. Tyto příznaky často naznačují vývoj onemocnění, která mohou způsobit vážné komplikace. Pouze za předpokladu, že nedojde k nepohodlí, nepříjemnému zápachu, barva hlenu se nezměnila, není důvod k obavám.

Co může naznačovat změna výtoku před menstruací?

Indikátorem zdraví ženy je menstruační cyklus, který má své vlastní charakteristické rysy, včetně délky, pravidelnosti menstruačního toku, stejně jako barvy, konzistence a množství sekrece vylučované z pochvy mezi obdobími a krátce před jejich nástupem..

V tomto článku zjistíme, jaký by měl být výtok před menstruací, což naznačuje normální průběh cyklu a jakou barvu tajemství byste měli vyhledat pomoc od lékaře.

Proč se objevuje výtok

Během celého cyklu má každá žena neustálé změny v úrovni ženských pohlavních hormonů. Začátek menstruačního cyklu je doprovázen zvýšením obsahu estrogenů, ihned po regulaci hladina těchto hormonů klesá a blíže procesu opuštění vaječníku jeho hladina opět stoupá. Po ovulaci je pozorováno zvýšení progesteronu a v předvečer menstruace estrogen opět stoupá. Zvýšení estrogenu způsobuje otok vnitřní slizniční vrstvy dělohy, což také stimuluje práci žláz, které vylučují slizniční sekreci.

Můžeme tedy říci, že vaginální výtok v předvečer menstruace je způsoben hormonálními změnami, které se v této době vyskytují v těle ženy

Jaký výtok je normální v předvečer menstruace

U zdravé ženy musí být mezi předpisy uvolněna obvyklá leukorea, která se tvoří z hlenu, který je produkován určitými žlázami umístěnými ve vestibulu pochvy. Kromě toho toto tajemství obsahuje mrtvé epiteliální buňky vaginální sliznice. Hlavní funkcí tohoto tajemství je zvlhčit pochvu a chránit její povrch před zraněním a infekcí. V průběhu cyklu se mění povaha leucorrhoea, jejich struktura a kyselost, díky čemuž jsou zajištěny normální podmínky pro zrání ženské reprodukční buňky a její oplodnění. Vzhled takové leucorrhoea je způsoben změnou hormonální rovnováhy během celého cyklu. Povaha výtoku určuje poměr estrogenu a progestogenního pohlavního hormonu v těle.

Během ovulace, v době zrání ženské reprodukční buňky, je hladina estrogenu na vrcholu, během tohoto období by sekrece měly být nejsilnější a nejlikvidnější, což usnadňuje průchod spermie do vejcovodů, aby se setkala s ženskou reprodukční buňkou. Pokud nedojde k oplodnění, pak množství sekrecí klesá, nejprve se stávají jako hleny a v předvečer menstruace - husté jako želé, bez zápachu.

Jaká barva tajemství vychází z pochvy závisí na hormonální rovnováze, srážení krve a složení, na metabolických procesech a dalších faktorech. Normální výtok v předvečer regulace může být průhledný, bělavý, mít žlutý nebo béžový odstín, přičemž by neměly být žádné nepříjemné příznaky, jako je pálení nebo svědění.

Při snížené srážení krve nebo při zvýšené koncentraci estrogenu ve 2. polovině cyklu může leucorrhoea obsahovat krvavé pruhy a několik dní před menstruací může blednout..

Zvažte, jaký druh leucorrhoea by měl být normální v různých obdobích života jakékoli ženy:

 • v dospívání. První menstruace přichází u dívek ve věku 12-14 let, rok a půl před tím se tělo začne připravovat na menarche a hormonální změny vyvolávají uvolnění velkého tajemství. Může být průhledný nebo zakalený se slabým kyselým zápachem. Po první menstruaci asi další dva roky dochází k tvorbě cyklu, během této doby se může také změnit povaha leucorrhoea. Pokud se barva a konzistence výtoku změnila, ale nedochází k žádnému pocitu pálení, svědění a teplota se nezvyšuje, neměli byste se obávat;
 • premenopauza. Po čtyřicítce se hladina estrogenu v těle postupně snižuje, narušuje se pravidelnost menstruace a po několika letech s nástupem menopauzy úplně ustávají. Hormonální rázy v předvečer menopauzy způsobují změny charakteristik sekrecí před regulací. Cervix produkuje méně hlenu a pružnost vaginálních stěn se snižuje. Leucorrhoea před regulací se stává méně hojnou, někdy růžovou nebo hnědou;
 • prodleva adj. Náhodné hormonální změny způsobené stresovými situacemi, pohybem nebo změnou klimatického pásma, těhotenstvím, náhlými změnami hmotnosti a patologickými faktory mohou způsobit zpoždění menstruace. Pokud je vše v pořádku se zdravím ženy, pak by se povaha leucorrhoea v předvečer menstruace neměla měnit;
 • ovulace. V této době může mít výtok růžový nebo světle hnědý odstín, k tomu dochází několik týdnů před regulací. Během ovulace folikul praskne, v důsledku čehož se uvolní malé množství krve a zbarví leucorrhoea;
 • těhotenství. Pokud je zpoždění menstruace způsobeno těhotenstvím, budou rozdíly v vylučování před navrhovanými předpisy záviset na kvalitě fixace vajíčka. Pokud je embryo dobře ukotveno v endometriu, mohou být v leucorrhoea viditelné malé krvavé skvrny. Pokud se oplodněné vajíčko z jakéhokoli důvodu odlupuje, pak po určité době může žena začít silně krvácet;
 • poporodní období. Asi 1,5-2 měsíce po porodu má žena poporodní výtok, lochie. V závislosti na typu kojenecké výživy se u mladých matek objevují normální období po porodu nejméně 2 měsíce po narození dítěte. Pokud žena kojí, pak první předpisy po porodu přijdou mnohem později, po roce nebo více. Když se ženské tělo po těhotenství plně zotaví, menstruační cyklus se také normalizuje a výtok mezi obdobími je normální..

Na čem závisí sekrece?

Povaha leucorrhoea před předpisy závisí na mnoha faktorech:

 • věkový indikátor. U dospívajících, krátce před první menstruací, dochází k různým změnám v těle a hormonálním pozadí, které mohou způsobit vylučování různého složení a intenzity. Během 1-2 let po menarché také dochází k hormonálnímu „výkyvu“, který často vyvolává vylučování hlenu různých charakteristik, zejména během ovulace a v předvečer regulace;
 • sexuální aktivita;
 • vyváženost výživy a přítomnost špatných návyků;
 • přítomnost onemocnění v akutní a chronické formě;
 • celkový stav imunity a hormonální rovnováhy;
 • užívání hormonálních léků a hormonální antikoncepce, systémové i pro nouzovou antikoncepci.

Vzhledem k tomu, že barvu a konzistenci výtoku před předpisy ovlivňuje mnoho faktorů, bude u každé ženy míra individuální.

Známky a příčiny patologických sekrecí

Patologická leucorrhoea má nejčastěji výraznou barvu, kvůli různým chorobám lze pozorovat zelený, žlutý, šedivý, vínový, tmavě hnědý a šarlatový výtok. Rovněž se mění konzistence tajemství, může mít hrudky, krevní sraženiny nebo pěnu, v hlenu lze pozorovat příměs hnisu a krve s nepříjemným zápachem. Uvolnění tajemství v případě vývoje zánětlivého procesu vyvolává bolest v externích genitáliích a v dolní části břicha. Samotná leucorrhoea může být malá nebo bohatá, hustá nebo tekutá, v závislosti na existujícím onemocnění pohlavních orgánů.

Výskyt patologického výtoku je vyvolán následujícími faktory:

 • hormonální poruchy způsobené endokrinními chorobami, novotvary ve vaječnících (cysty, polypy, nádory) a v důsledku užívání hormonálních léků;
 • zánětlivý proces a infekce v pohlavních orgánech;
 • rakovinné nádory, nemoci dělohy a jejího děložního čípku (endometrióza, myomy, eroze atd.).

Různé možnosti výběru

Podle povahy vypouštění v předvečer nařízení lze vyvodit závěr o zdravotním stavu ženy, podle jejich barvy a konzistence, odborníci určují možné odchylky od normy a moderní diagnostické metody umožňují potvrzení diagnózy.

Zvažme podrobněji, jaký druh výtoku se vyskytuje u různých patologií a stavů u žen před kritickými dny..

Bílý

Bílé rosolovité výtoky u žen vycházejí ve druhé polovině menstruačního cyklu. Zahrnují tajemství produkované žlázami cervikálního kanálu a pochvy, laktobacily a oportunní mikroflóru, stejně jako mrtvé buňky epiteliální vrstvy, které dodávají hlenu bělavý nádech.

Normálně by tyto sekrece neměly být velké, maximálně 5 mg denně. Po uvolnění vajíčka, když se zvýší hladina progesteronu, může jich být o něco více. Leucorrhoea je obzvláště hojná před regulací při užívání hormonálních léků..

Existují nemoci, které způsobují patologické bílé výboje před menstruací:

 • kandidóza. Toto onemocnění je vyvoláno kvasinkami podobnými houbám rodu Candida. Žena se obává hojného vylučování sražené přírody, bílé s vůní kyselého mléka, před menstruací se onemocnění zhoršuje, svědění a pálení se objevují v oblasti vnějších genitálií a v pochvě. Po menstruaci tento výtok nezmizí;
 • cukrovka. Krátce před přijetím regulace se vylučuje bílé slizniční tajemství, které vyvolává svědění v pochvě;
 • cervicitida. Zánětlivé procesy v epiteliální vrstvě děložního čípku kromě bílého výtoku způsobují tupou bolest v dolní části břicha a v dolní části zad;
 • bakteriální vaginóza. Toto onemocnění je vyvoláno porušením vaginální mikroflóry, zatímco počet oportunních mikroorganismů se významně zvyšuje. Výtok vaginózy má šedobílý odstín a vůni shnilých mořských plodů.

Růžový

Růžový výtok před menstruací lze považovat za normální možnost, pokud není doprovázen svěděním a pálením. Tato barva sekrece může být v předvečer ovulace, když folikul praskne.

V některých případech může být takový výtok známkou endometriózy nebo endocervicitidy. Pokud se kromě růžového tajemství zvýší tělesná teplota, objeví se nečistoty hnisu a štiplavý zápach, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Pokud se růžová leucorrhoea stane sliznicí, hojnou a rozptýlenou hnisem a krví, může být příčinou rakovina..

Žlutá

Žlutý a dokonce oranžový výtok lze považovat za normální, pokud v perineu nejsou žádné nepohodlí nebo zápach. Důvodem pro tuto barvu tajemství může být příjem určitých léků, zejména ne bylinných, alergická reakce na syntetické materiály spodního prádla, maziva a hormonální změny.

Pokud má žlutý výtok konzistenci vaječného bílku, může to být způsobeno infekcí. V případě nejednotné konzistence tajemství může lékař mít podezření na přítomnost uretritidy, salpingitidy, eroze, děložního čípku, vaginitidy nebo jiných pohlavně přenosných nemocí. K exacerbaci příznaků dochází v předvečer regulace, do tajemství mohou být přidány nečistoty hnisu.

Pokud jsou příčinou pohlavně přenosné choroby, může jít nejen žlutý, ale také nazelenalý výtok s pronikavým zápachem. Takové tajemství lze vylučovat kapavou, trichomoniázou, chlamydiovou infekcí a genitálním oparem.

Hnědá, černá

Hnědé nebo černé tajemství znamená, že obsahuje sraženou krev. Krev získává tuto barvu po oxidaci kyslíkem. Během ovulace a v době implantace embrya během početí se mohou objevit hnědé skvrny, což je varianta normy. Tajemství stejné barvy může vyniknout několik měsíců po instalaci nitroděložního tělíska nebo po zahájení užívání perorálních kontraceptiv..

Přítomnost hnědého výtoku v předvečer regulace může být známkou existujících gynekologických patologií:

 • endometritida, endometrióza;
 • eroze děložního čípku. Je charakterizován výskytem sekrecí sliznic s krevními pruhy před a po regulaci;
 • polypy endometria. Hnědá leucorrhoea vyvolává otoky endometria, které tlačí na novotvar;
 • děložní myomy. Benigní novotvar může vyvolat uvolnění temného sekretu, někdy sraženinami před a po regulaci.

Krvavý

Krvavý výtok před menstruací (červený) je nejčastěji známkou patologických procesů v těle, kvůli kterým jsou poškozeny malé kapiláry ve sliznicích nebo tkáních:

 • endometrióza, adenomyóza. Patologická proliferace endometria vyvolává jeho předčasné odmítnutí v děložní dutině, což krátce před regulací způsobuje silné krvavé výtoky a děložní krvácení uprostřed cyklu;
 • eroze a dysplastické změny v děložním čípku. U vchodu do tohoto onemocnění se na sliznici krku objevují praskliny a vředy, krvácejí poškozené tkáně, což způsobuje krvavou mazanici od narůžovělé až tmavě hnědé;
 • benigní a maligní novotvary. Jakékoli nádory vyvolávají porušení menstruačního cyklu, prodlužují jeho trvání a mění povahu menstruace a výtoku v předvečer regulace. U těžkých forem onemocnění dochází k děložnímu krvácení.

Krvavá leucorrhoea v předvečer menstruace může být variantou normy v takových případech:

 • pokud žena pije hormonální léky;
 • došlo k početí, které žena dosud nemá podezření;
 • trauma vagíny kvůli drsnému sexu;
 • alergie jako vedlejší účinek některých léků.

Vodní

Při užívání perorálních kontraceptiv v předvečer menstruace dochází k vylučování vodnaté konzistence. To je považováno za variantu normy. Pokud se kromě tekutých sekrecí objeví svědění, pálení, problémy s močením, otoky a zarudnutí vnějších pohlavních orgánů, v těle je infekce nebo zánět.

Páchnoucí leucorrhoea

Známkou patologie může být nejen změna barvy výtoku v předvečer menstruace, ale také jejich nepříjemný zápach. Ostrá páchnoucí vůně menstruace může znamenat, že v těle vyrostla patogenní mikroflóra nebo došlo k zánětlivému procesu. Předběžnou diagnózu lze provést podle vůně, která vyzařuje tajemství:

 • leucorrhoea s vůní shnilých ryb se vyskytuje u trichomoniázy a bakteriální vaginózy;
 • vůně fermentovaného mléka pochází z leucorrhoea s kandidózou;
 • cibule, česnek nebo shnilé maso páchne tajemstvím chlamýdiové infekce;
 • leucorrhoea voní jako hnis a hniloba během zánětu a hnilobných procesů v tkáních;
 • trvalý zápach železa naznačuje přítomnost krve v tajném nebo zánětlivém procesu.

Léčba

Pokud je výtok v předvečer menstruace fyziologický a je považován za normu, pak tento stav nevyžaduje zvláštní zacházení. Stačí dodržovat normy osobní hygieny a s dostatečným vylučováním používat vložky.

Léčba patologické leucorrhoea je předepsána výhradně lékařem po provedení diagnostických opatření a stanovení přesné diagnózy. Pokud jsou příčinou abnormální sekrece zánětlivé procesy, může být předepsáno sprchování bylinnými odvary z dubové kůry a heřmánku. Ale v případě infekčních onemocnění je sprchování přísně zakázáno, protože může vyvolat šíření infekce po celém těle.

Pokud je obsah hub a patogenních bakterií nalezen ve vaginálních nátěrech, lze k jejich potlačení použít medikamentózní léčbu pomocí čípků, čípků, mastí a krémů.

Prevence

Aby výtok před menstruací nevyvolával vývoj jakýchkoli patologií, je třeba dodržovat jednoduchá doporučení:

 • nezanedbávejte pravidla osobní hygieny;
 • nosit spodní prádlo vyrobené z přírodních tkanin a pravidelně ho měnit;
 • nevstupujte během regulace do důvěrného vztahu;
 • umyjte se nejméně dvakrát denně pomocí produktů, které nevysušují jemnou pokožku intimní oblasti;
 • měnit kalhotkové vložky každé 3-5 hodiny a s bohatou leucorrhoea alespoň jednou za 2 hodiny;
 • používat kondomy pro příležitostný sex;
 • navštívit preventivně gynekologa;
 • neošetřujte se bez konzultace s odborníkem. Sprchování je obzvláště nebezpečné bez souhlasu odborníka.

Závěr

Je důležité si uvědomit, že růžová a hnědá leucorrhoea, vodnatá konzistence s nepříjemným zápachem, která se zesiluje několik dní před regulací, může být známkou rakovinných nádorů v děložní dutině..

Pokud žena vede promiskuitní sexuální život, pak šedobílý, nazelenalý, pěnivý a zakalený výtok před menstruací může být známkou pohlavně přenosných chorob. Musíte však pochopit, že takové zbarvení tajemství může být také při absenci patologií, takže žena by měla být schopna rozlišovat mezi normou a nemocí, nebo při jakýchkoli změnách v povaze výtoku okamžitě vyhledat pomoc od lékaře. Včasná diagnostika a léčba může nejen zlepšit zdraví ženy, ale v mnoha případech zachránit její život..

Poslední aktualizace: 13.04.Obsah článku Co je to menopauza u žen? Když se objeví první příznaky menopauzy? První příznaky menopauzy u žen ve věku 40-50 let: jak začíná menopauza?