Jaká by měla být míra progesteronu u žen?

Zdraví je zdaleka nejdůležitější součástí naší kvality života. V mnoha ohledech závisí zdravotní stav, celková pohoda, krása a někdy i nálada na rovnováze hormonů v těle, a to jak u mužů, tak u žen.

Díky správné koncentraci a rovnováze hormonů je žena ženská, krásná, milující, klidná a jedinečně zdravá a šťastná..

Progesteron je považován za jeden z nejdůležitějších „ženských“ hormonů. Jedná se o steroidní hormon skupiny progesteronu, který ovlivňuje menstruační cyklus, vývoj embrya během těhotenství u lidí a jiných druhů primátů.

Vyrábí se ve vaječnících u žen, ve varlatech u mužů, v nadledvinách a v placentě. Během těhotenství je progesteron produkován nejprve žlutým tělem a poté placentou..

Míra progesteronu u žen přímo ovlivňuje celkové zdraví ženy, její zdravotní stav a vzhled, nosení embrya během těhotenství.

 1. Vlastnosti progesteronu u žen v plodném věku
 2. Normální menstruační cyklus
 3. Funkce progesteronu
 4. Míry obsahu progesteronu
 5. Test na progesteron
 6. Nedostatek progesteronu
 7. Zvýšený progesteron
 8. Korekce hladin progesteronu
 9. Se zvýšenou hladinou hormonů
 10. S nízkou hladinou progesteronu
 11. Duphaston lék ke zvýšení hladiny progesteronu
 12. Doporučení pro udržení hladiny progesteronu

Vlastnosti progesteronu u žen v plodném věku

Progesteron hraje bez nadsázky nejdůležitější roli v ženském těle:

 1. Vysoká koncentrace hormonu stimuluje oplodnění vajíčka uvolněného během ovulace z folikulu.
 2. Nedostatek progesteronu způsobuje nepříjemné příznaky PMS, jako jsou náhlé změny nálady, nevolnost v předvečer menstruace. Z tohoto důvodu mohou lékaři během tohoto období doporučit užívání dalších progesteronových přípravků ke zvýšení koncentrace hormonu v těle, aby se snížily příznaky PMS..
 3. Progesteron se vyrábí s mírou až do poloviny měsíčního cyklu ženy. Poté se z vaječníku uvolní vajíčko. Pokud nedošlo k oplodnění, hladina hormonu prudce a rychle klesá a poté nastane další menstruace podle stabilního menstruačního cyklu. Když je oplodněna, hladina progesteronu stále stoupá a roste až do šestnáctého týdne těhotenství. Počínaje šestnáctým týdnem ode dne poslední menstruace plní placenta funkci zásobování těla progesteronem.
 4. Pokud je žena v zajímavé pozici, hladina hormonu je nízká, pak existuje riziko spontánního potratu nebo předčasného porodu. Progesteron stimuluje dělohu k udržení plodu, akumulaci podkožního tuku, přípravě mléčných žláz k výživě dítěte.

Normální menstruační cyklus

Zpravidla se v těle žen může množství progesteronu lišit v závislosti na výživě, hormonálních lécích (antikoncepčních přípravcích), přítomnosti špatných nebo zdravých návyků, sexuální aktivitě, fyzické aktivitě, denním režimu, těhotenství nebo menopauze, stresu.

Menstruační cyklus má obvykle čtyři hlavní fáze:

 1. Menstruační fáze. Jeho trvání je od pěti do sedmi dnů. Jedná se o dny menstruace, kdy je endometrium odmítnuto a tělo se připravuje na uvolnění dalšího vajíčka. Tato fáze je charakterizována přítomností menstruačního toku.
 2. Folikulární fáze. V této fázi dozrává nové vejce. Hladina progesteronu je obvykle v nízké koncentraci. Trvání této fáze může být u zdravé ženy obvykle 7–22 dní, v závislosti na individuálních vlastnostech reprodukčního systému konkrétní ženy..
 3. Ovulační fáze. Během této fáze oplodněná vaječná buňka připravená k oplodnění opouští vaječník a pohybuje se do vejcovodů. Doba ovulační fáze je pouze tři dny. Tato doba je velmi příznivá pro početí. Zralé vajíčko vychází z prasklého folikulu a pohybuje se směrem k spermatu pro oplodnění. A pokud se vejce nesetká se spermatem, nedojde k těhotenství, pak vejce zemře. Pokud je vajíčko oplodněno - dojde k početí, pak se již oplodněné vajíčko začne rychle dělit a pohybuje se trubkami směrem k děloze, aby se zavrtalo do načechraného endometria, a tím zahájilo nový život. A zároveň hladina progesteronu v těle rychle roste..
 4. Luteální fáze. Během tohoto období cyklu produkuje corpus luteum v největším množství hormon progesteron, který směruje všechny síly těla k zachování a rozvoji možného těhotenství. Délka této fáze cyklu je 13-14 dní. V případě, že v současném cyklu nedojde k otěhotnění, žluté tělísko zemře, hladina hormonů v těle prudce poklesne a po jednom či dvou dnech přichází další menstruace. V souvislosti s poklesem hladiny hormonů vznikají v předvečer příští menstruace nepříjemné pocity a špatný zdravotní stav..

Funkce progesteronu

Hormonální funkce:

 • Progesteron snižuje tonus dělohy v případě těhotenství, čímž přispívá k jeho zachování a současně zvyšuje tonus děložního čípku a pomáhá mu udržovat plod uvnitř děložní dutiny.
 • Podporuje zachování sekreční funkce endometria, zvyšuje jeho obsah glykogenu, čímž vytváří příznivé podmínky pro implantaci a vývoj nenarozeného dítěte.
 • Hormon progesteron narušuje zrání nového vajíčka ve vaječnících, čímž zastavuje menstruaci během těhotenství.
 • Odpovídá za tělesnou teplotu. Je to během produkce progesteronu žlutým tělem podle 2. fáze, kdy tělesná teplota, včetně bazální, stoupne na 37,2 - 37,4 stupňů a během 1. trimestru během normálního těhotenství zůstane v těchto mezích. Bazální teplota klesá s poklesem hladiny progesteronu, což může signalizovat riziko potratu a vyžaduje včasnou korekci u těhotných žen, aby bylo možné dokončit současné těhotenství včasným porodem.
 • Progesteron v normální koncentraci v těle zdravé ženy zabraňuje tvorbě vláknitých uzlin a cyst v mléčných žlázách.
 • Pomáhá přeměňovat tuk na potřebnou energii, normalizuje srážení krve a je také zodpovědný za normální koncentraci cukru v krvi.
 • Normální koncentrace hormonu progesteronu v souladu s fázemi zabraňuje výskytu nepříjemných symptomů PMS před menstruací.

Míry obsahu progesteronu

Při absenci těhotenství je normální množství progesteronu pro zdravou ženu, která neužívá hormonální léky, normální v rámci níže uvedených ukazatelů:

 • Folikulární fáze - od 0,32 do 2,25 nmol / l
 • Ovulační fáze - od 0,49 do 9,41 nmol / l
 • Luteální fáze - od 6,95 do 56,63 nmol / l

Po menopauze je norma pro hladinu progesteronu až 0,64 nmol / l

Ve stavu těhotenství je progesteron považován za normální, podle následujících ukazatelů, podle týdnů těhotenství ode dne poslední menstruace:

Bereme týden. (n / b)

Obsah progesteronu nmol / l (normální +/-)

Míra progesteronu u žen, nedostatek, míra je příliš vysoká: co dělat se změnami?

Progesteron se často označuje jako těhotenský hormon, protože se nejaktivněji syntetizuje po oplodnění vajíčka. Během období těhotenství udržuje tento hormon dělohu v uvolněném stavu, brání jejímu kontrakci a v důsledku toho potratu nebo předčasnému porodu..

U netehotných žen se tento steroid vyrábí v menším množství, ale jeho role při udržování zdraví žen není o nic méně důležitá než během těhotenství.

Míra progesteronu u žen přímo závisí na věku, období menstruačního cyklu a gestačním věku. V tomto tématu vás chceme pozvat, abyste pochopili, co je progesteron, jaká je jeho rychlost a funkce v těle a jaké změny mohou naznačovat jeho hladinu. Kromě toho vám podrobně řekneme, jak určit množství progesteronu v krvi žen a jak se na takovou studii připravit..

Co je progesteron a kde se vyrábí?

Progesteron je steroidní hormon, který je v ženském těle syntetizován hlavně vaječníky a placentou a v malém množství také kůrou nadledvin..

U netehotných žen je progesteron zodpovědný za reprodukční zdraví, zejména za pravidelný nástup ovulačního období a menstruaci. U těhotných žen umožňuje progesteron nošení dítěte.

Co je to menstruační cyklus?

Abyste lépe porozuměli tomu, jak se progesteron vyrábí a kdy je lepší stanovit jej v krvi, doporučujeme nejprve pochopit, jaký je menstruační cyklus..

Menstruační cyklus je známkou puberty u žen, což naznačuje, že se žena může množit.

Normální doba menstruačního cyklu je od 25 do 33 dnů. Toto období je obvykle rozděleno do čtyř fází, a to:

 • menstruační (od 1 do 5-7 dnů cyklu), když je odmítnuta deciduální vrstva endometria;
 • folikulární (od 6-8 do 12-14 dnů cyklu), který je charakterizován zráním dominantního folikulu ve vaječníku;
 • ovulační (13-15 dnů cyklu), během kterého praskne dominantní folikul a vajíčko vstupuje do břišní dutiny;
 • luteální, která začíná v den ovulace a trvá až do další menstruace. V této fázi se deciduální vrstva endometria připravuje na odpadnutí a odchod s menstruační krví.

Jaká je role progesteronu v ženském těle?

Progesteron u žen vykonává mnoho úkolů, včetně následujících:

 • příprava orgánů reprodukčního systému u ženy na těhotenství;
 • zajištění normálního průběhu těhotenství a porodu;
 • zajištění důsledné implantace vajíčka oplodněného spermatem do endometria dělohy.
 • zastavení odmítnutí desiduální vrstvy dělohy, čímž se zabrání výskytu menstruace;
 • přizpůsobení nervového systému během těhotenství, porodu a kojení;
 • udržování uvolněného stavu dělohy při nošení dítěte, aby se zabránilo potratu nebo předčasnému porodu;
 • zvýšené vylučování kožního mazu;
 • přeměna lipidů na energii;
 • účast na vývoji žlázového aparátu mléčné žlázy;
 • příprava mléčné žlázy na laktaci;
 • snížení rizika fibrózních cyst v mléčných žlázách;
 • účast na udržování normální hladiny glukózy v krvi;
 • reguluje hladinu cukru v krvi;
 • zvýšený krevní tlak;
 • poskytování libida;
 • zajištění formování mateřského instinktu atd..

Progesteron: norma u žen

Ukazatel progesteronu ve výsledcích krevního testu se odráží ve formě nanogramů na mililitr (ng / ml) nebo nanogramů na litr (nmol / l). Chcete-li převést ng / ml na nmol / l, musíte toto číslo vynásobit 3,18.

Jak jsme již zmínili, míra progesteronu u žen přímo závisí na věku a dni menstruačního cyklu a během těhotenství - na období. Také množství progesteronu v krvi je ovlivněno příjmem perorálních kontraceptiv, takže je třeba to vzít v úvahu při dekódování výsledků.

Hladiny progesteronu u netehotných žen

Fáze menstruačního cykluDen menstruačního cykluMnožství hormonu, ng / mlMnožství hormonů, nmol / l
menstruačníod 1 do 5-7 dnů0,1-0,70,32-2,23
folikulárníod 6 do 8 dnů

od 8 do 13 dnů0,1-1,4

0,13 - 1,50,37-4,41

0,41-4,81ovulačníod 14 do 15 dnů0,15 - 2,90,48-9,41luteálníod 16 do 18 dnů

od 19 do 28 dnů0,16 - 3,0

2,2-17,90,51-9,67

6,99-56,93

Jak vidíte, tendence je zcela přesně prokázána, protože hladina progesteronu závisí na fázi cyklu a maximální indikátor hormonu odpovídá luteální fázi. Proto bude nejpřesnější analýza provedena od 19 do 23 dnů menstruačního cyklu..

Hladiny progesteronu u těhotných žen

Trimestr těhotenství

Množství hormonu, ng / ml

Množství hormonů, nmol / l

První (od 1 do 12 týdnů)35,6-286,211,19–90Druhý (od 13 do 24 týdnů)81,2-284,325,5-89,4Třetí (od 25 do 42 týdnů)153,9-1343,5548,4-422,5

Druhá tabulka nám také ukazuje, že hladina progesteronu se zvyšuje s délkou těhotenství. Nejvyšší hladina hormonů v posledním trimestru, protože je nutné zabránit předčasnému porodu, připravit porodní kanál na porod a mléčné žlázy na laktaci.

Test na progesteron: jak se připravit a kdy vzít?

Krevní test ke stanovení hladiny progesteronu je předepsán ženám v následujících situacích:

 • anovulační menstruační cyklus;
 • neplodnost;
 • krátké trvání luteální fáze cyklu;
 • děložní krvácení neznámé etiologie při absenci organických příčin;
 • hormonální narušení v těle;
 • hrozba předčasného ukončení těhotenství;
 • závažnost klimakterických příznaků;
 • diagnostika nádorů vaječníků a nadledvin;
 • nežádoucí účinky u pacientů užívajících progesteron;
 • sledování hormonálních hladin během stimulace ovulace;
 • sledování stavu placenty.

Test na progesteron nevyžaduje žádná zvláštní přípravná opatření, měli byste nejíst pouze jídlo 8 hodin před odběrem krve.

V případech, kdy je doba cyklu o něco delší (32-35 dní), se analýza provádí 28. nebo 29. den cyklu.

Důležitou rolí při výběru času pro krevní test na progesteron je pravidelnost menstruace. Při odběru krve tedy sestra určitě určí, kdy začala poslední menstruace a jak dlouhý je váš cyklus..

Krevní test na progesteron s pravidelnou menstruací se provádí v ranních hodinách přísně na prázdný žaludek 21. den menstruačního cyklu, pokud je jeho trvání 28 dní. Tuto studii můžete provést také 22. den, nebo dokonce 23. den, ale nejobjektivnější výsledky budou stále 21. den menstruačního cyklu, protože v tomto okamžiku hladina hormonu dosáhne svého vrcholu.

Při nepravidelném menstruačním cyklu se testování progesteronu provádí několikrát. Při výběru data pro darování krve je nutné se zaměřit na ovulaci, která je stanovena expresními testy nebo měřením bazální teploty. V tomto případě se studie provádí šestý až sedmý den po ovulaci..

Při menopauze nebo během těhotenství se každý den provádí krevní test na progesteron.

Na základě předběžné konzultace s lékařem, který vás k této studii odesílá, je bezpodmínečně nutné informovat o užívání jakýchkoli léků, protože to může ovlivnit objektivitu výsledků.

Výsledky krevních testů na progesteron mohou být nižší nebo vyšší než obvykle.

Progesteron nad normální: jaké jsou důvody?

Pokud je progesteron vyšší než obvykle, odborníci tento stav označují jako hyperprogesteronemii.

Důvody zvýšené hladiny tohoto hormonu v krvi u netehotných žen v plodném věku mohou být následující:

 • selhání ledvin;
 • hyperfunkce kůry nadledvin;
 • cysta žlutého tělíska;
 • chronické děložní krvácení;
 • hormonální nerovnováha;
 • užívání perorálních kontraceptiv nebo jiných léků, které obsahují progestiny.

Pokud je progesteron v krvi příliš vysoký, objeví se u ženy příznaky, jako jsou:

 • rychlá únavnost;
 • bezpříčinný přírůstek hmotnosti;
 • Nadměrné pocení;
 • arteriální hypertenze;
 • dysmenorea;
 • akné;
 • nadýmání;
 • zvýšená citlivost a bolestivost mléčných žláz;
 • emoční labilita.

Nedostatek progesteronu: jaké jsou důvody?

Snížení množství tohoto hormonu v krvi se obvykle nazývá hypoprogesteronemie..

Důvody tohoto hormonálního narušení mohou být následující:

 • nedostatek ovulace;
 • nedostatečnost žlutého tělíska;
 • chronická onemocnění zánětlivých přívěsků;
 • nadměrná fyzická aktivita;
 • chronický stres;
 • anorexie;
 • užívání některých skupin léků.

Příznaky hypoprogesteronemie:

 • neplodnost;
 • časté potraty v prvním trimestru;
 • nefunkční děložní krvácení;
 • dysmenorea;
 • neoprávněné ukončení těhotenství nebo předčasný porod;
 • prodloužené těhotenství;
 • placentární nedostatečnost.

Co dělat, když se změní vaše hladina progesteronu v krvi?

Porodník-gynekolog je zodpovědný za diagnostiku a léčbu přebytku nebo nedostatku progesteronu u žen..

Bez ohledu na to, zda je hormon v krvi zvýšen nebo snížen, musíte nejprve zjistit, proč došlo k hormonálnímu selhání. K tomu musí žena podstoupit komplexní vyšetření, jehož objem předepisuje ošetřující lékař..

Téměř vždy je předepsána analýza, která současně určuje hladinu estrogenu a progesteronu v krvi, protože taková studie je více informativní.

Pokud je známa příčina hypo- nebo hyperprogesteronémie, ošetřující lékař předepíše léčbu. Například v případě cyst nebo nádorů se provádí chirurgická léčba a v případě selhání ledvin se normalizuje práce ledvin atd..

Při nadbytku progesteronu je základem léčby odstranění příčiny, protože to je jediný způsob, jak normalizovat hladinu tohoto hormonu.

S nedostatkem progesteronu, včetně těhotenství, jsou předepsány léky ze skupiny progestinů (Utrozhestan, Ingesta, Dyufaston, Progesteron a další), které obsahují progesteron a jsou k dispozici ve formě injekčních roztoků nebo tablet. Dávky léků jsou vybírány striktně individuálně, v závislosti na výsledcích analýzy.

Progestiny by se nikdy neměly používat v následujících případech:

 • nádory prsu jakékoli kvality;
 • jaterní patologie;
 • metroragie.

Progestiny se také používají s opatrností pod dohledem ošetřujícího lékaře u pacientů s diabetes mellitus, selháním ledvin, epilepsií, bronchiálním astmatem a migrénou.

Kromě léčby léky, bez ohledu na hladinu hormonu v krvi, musí všichni pacienti dodržovat určité zásady, a to:

 • eliminace stresu;
 • omezení fyzické aktivity;
 • správná a zdravá výživa;
 • aktivní životní styl;
 • odmítnutí špatných návyků.

Můžeme tedy dojít k závěru, že progesteron je jedním z nejdůležitějších ženských hormonů, které jsou zodpovědné za reprodukční funkce, normální těhotenství a přípravu na porod. Navzdory důležitosti tohoto hormonu by však v žádném případě neměl člověk užívat léky, které jej obsahují, sám o sobě, protože to ohrožuje následky nebezpečné pro zdraví žen..

Ukazatele normy progesteronu u žen podle dne cyklu

Progesteron je hormon syntetizovaný nadledvinovou kůrou, přívěsky a placentou u žen v pozici. Tato látka hraje důležitou roli v plnohodnotném procesu početí, zavedení embrya do stěny dělohy a těhotenství. Během těhotenství kontroluje tón dělohy a udržuje stěny orgánu v uvolněném stavu, aby nedošlo k potratu..

Stanovení hladiny hormonu je nezbytné pro ženy během menopauzy, těhotenství, s podezřením na nádorové procesy, s prodlouženou sekundární neplodností. Míra progesteronu ve dnech cyklu se může mírně lišit, ale odborníci by neměli ignorovat silnou odchylku v jednom nebo druhém směru..

Co je progesteron

Látka je pro ženské tělo nezbytnější ve druhé cyklické fázi, v ovulačním období a v luteálním stadiu, protože řídí nástup menstruace. Jedná se o steroidní hormon produkovaný následujícími orgány:

 • žluté tělísko vaječníku;
 • kůra nadledvin;
 • placenta.

U žen mimo nosení dítěte hormon řídí zdraví reprodukčního systému, umožňuje těhotným ženám příznivě rodit a porodit dítě.

Produkce látky je regulována luteinizačním hormonem hypofýzy a během těhotenství pomocí hCG (lidský choriový gonadotropin). Spolu s estrogenem je hormon důležitým ukazatelem zdraví žen. Při dlouhodobé neschopnosti otěhotnět může být příčinou příliš vysoká nebo nízká hladina hormonu, což vyžaduje vyšetření a terapii.

Hormonální funkce

Množství hormonu určuje, zda bude žena schopná počat dítě a plně ho nést. Míra progesteronu u žen je důležitá od 14. do 20. dne cyklu, protože v tomto časovém intervalu dochází k ovulaci. Při nedostatečném množství látky se stěny dělohy neuvolní natolik, aby přijaly embryo - nebude mít příležitost se připojit.

V budoucnu začne žluté tělísko produkovat látku pro následující funkce:

 • příprava reprodukčního systému ženy pro porod;
 • kontrola nad celým procesem těhotenství a porodu;
 • zajištění vysoce kvalitní implantace oplodněného vajíčka do děložní vrstvy;
 • prevence smrti endotelu dělohy a nástupu menstruace;
 • příprava nervového systému na nadcházející procesy porodu, laktace a kojení;
 • kontrola tónu stěn dělohy, aby se zabránilo spontánnímu potratu;
 • regulace růstu a vývoje prsní žlázové tkáně;
 • snížení rizika cystického růstu v mléčných žlázách.

Kromě skutečnosti, že progesteron hraje hlavní roli ve fungování reprodukční sféry, ovlivňuje hormon práci téměř všech životně důležitých orgánů a systémů:

 • snižuje viskozitu krve;
 • udržuje hladinu cukru na normální úrovni;
 • přeměňuje lipidy (tuky) na energetické zdroje;
 • zvyšuje krevní tlak u hypotenzních pacientů;
 • podporuje libido.

S pomocí hormonální látky dochází ke kvalitativní tvorbě placenty, kterou embryo přijímá látky nezbytné pro vývoj. Pokud mluvíme o rychlosti progesteronu ve druhé fázi cyklu, pak jsou ukazatele velmi významné pro tvorbu žlutého tělíska, množinu objemu, růst endometrioidní vrstvy a implantaci plodu.

Indikátor progesteronu podle dne cyklu

Koncentrace progesteronu nemůže být u všech pacientů stejná, stejně jako u stejné ženy nebude udržována na stejné úrovni. Několik faktorů ovlivňuje tento faktor najednou:

 • den menstruačního cyklu;
 • věkové rysy;
 • přítomnost nebo nepřítomnost oplodnění;
 • příjem ok.

Nepřímo může být progesteron, kromě dnů cyklu, těhotenství, ovlivněn chronickým nedostatkem spánku, únavou, stresovými situacemi.

Indikátor hormonů často vyskočí u žen, které dodržují přísnou dietu, nedostávají dostatek bílkovin a sacharidů spolu s jídlem, věnují se těžkému sportu a mají gynekologická onemocnění.

Folikulární fáze

Tato fáze začíná od prvního dne menstruace a trvá od 10 do 18 dnů, záleží na délce měsíčního cyklu konkrétní ženy. Folikulární fáze je charakterizována zráním folikulů uvnitř kůry nadvarlete, izolace jednoho z nich jako dominantní, obsahující vajíčko připravené k početí.

Hladina hormonu progesteronu v krvi během folikulární fáze by měla být 0,90-4,8 nmol / l. Je vzato v úvahu, že laboratoř provádějící výzkum používá ke stanovení konečného výsledku vlastní referenční standardy. Objem progesteronu se zvyšuje, ale toto zvýšení nemůže být významné, dokud nevstoupí v platnost další luteální fáze.

Různé poruchy mohou v tuto chvíli zvýšit hormon, a normálně by to nemělo kolísat, protože dny folikulární fáze pro progesteron jsou dny klidu. O něco později, když začne aktivní folikulogeneze, začíná příprava endometria pro přijetí vajíčka. Hormon ovlivňuje zrání a prasknutí dominantního folikulu, ze kterého se vajíčko uvolní, což zvyšuje jeho hladinu.

Luteální fáze

Druhá fáze měsíčního cyklu se nazývá luteální a probíhá na pozadí přípravy na prasknutí vezikuly hlavního folikulu a uvolnění jeho zralého vajíčka. Norma indikátorů progesteronu u žen 18. až 22. dne cyklu je 0,4-4,9 nmol / l. Nedostatečné množství látky v krvi vede k tomu, že folikul nedozrává, nemůže prasknout nebo vajíčko jednoduše nedozrává.

Po ovulaci se parametry látky prudce zvýší - 4-7 dní po otevření dominanty a uvolnění vajíčka. Po dokončení procesu výstupu se začíná tvořit žluté tělo, které produkuje hormon v intenzivním režimu, díky čemuž jeho hladina dosahuje 5-57 nmol.

Postovulační fáze

Když zralé vajíčko opustí dominantní folikul a začne se pohybovat směrem k děloze, vytvoří žluté tělísko sraženinu buněk, která intenzivně produkuje progesteron. Norma obsahu progesteronu 23. dne cyklu může dosáhnout 75-85 nmol / l.

Po dobu 4-5 dnů před menstruací koncentrace prudce klesá a s jejich nástupem dosahuje minimální koncentrace. U žen, které neustále užívají perorální antikoncepci, zůstávají hladiny progesteronu stabilní ve kterýkoli den cyklu ve folikulární a luteální fázi a jsou 2-30 nmol / l.

21denní cyklus

V této fázi cyklu dorůstá corpus luteum do své největší velikosti a dosahuje průměru 17–26 mm. Nejvyšší vrchol obsahu progesteronu je způsoben skutečností, že tvořící se sraženina produkuje látku mnohonásobně více než za běžných cyklických dnů.

Norma ukazatelů progesteronu u žen je 21. den cyklu od 14 do 80–87 nmol / l, ale hladina látky závisí na cyklickém trvání. Pokud je to více než měsíc, pak ve třetím týdnu je hormon stále v růstové fázi a vrcholu dosáhne o něco později. U zkráceného cyklu jsou zaznamenány opačné případy - maximální objem látky lze diagnostikovat 17. až 19. den.

Ukazatele indikující nepřítomnost těhotenství

Lékaři doporučují podstoupit test 21. až 22. den cyklu, ale pro výpočet progrese růstu hormonu je lepší opakovat několik procedur - od 19. do 23. dne, nebo 24 nebo 25 dnů. Hladina progesteronu před příchodem menstruace prudce klesá, takže nepřítomnost těhotenství lze určit již dekódováním výsledku analýzy.

FázeDen cykluObjem hormonu v krvi ng / mlObjem hormonu v krvi nmol / l
Menstruace1 až 6-70,2-0,90,34 - 2,31
Folikulární7-8

8-13

0,2 - 1,6

0,11 - 1,7

0,41-4,39
0,39-4,79
Ovulace13-150,13-2,80,46-9,39
Luteal15-19

20-30

0,13-2,9
2.4-18.1
0,51-9,72
7,1-56,89
PostmenopauzaNe více než 0,60,5-2,2

Jak je patrné z tabulky, maximálního vrcholu progesteronu je dosaženo během luteální fáze, proto se nedoporučuje podstoupit test před nebo po 19-23 dnech cyklu - výsledek bude nesprávný.

Norma pro příjem OK

U žen užívajících antikoncepci se parametry látky v krvi budou lišit od parametrů získaných u pacientů, kteří nejsou chráněni hormony.

FázeRychlost (nmol / l)
FolikulárníNe více než 3.6
Ovulační1,52-5,45
Luteal3.01-66.8
PostmenopauzaAž 3,19

Ženy, které ještě nejsou těhotné, ale plánují otěhotnět v blízké budoucnosti, musí časem sledovat hladinu progesteronu..

Normální ukazatele u těhotných žen

Analýza se obvykle uvádí v nanomolech na litr, zkráceně nmol / l, někdy psáno v nanogramech na mililitr, zkráceně ng / ml. U netehotných žen indikátory závisí nejen na cyklických dnech, ale také na věku, životním stylu, přítomnosti doprovodných onemocnění a užívání perorálních kontraceptiv. Během těhotenství závisí hladina hormonu na délce období.

U těhotných žen

Nejvyšší koncentrace progesteronu je dosaženo během období těhotenství. Při úspěšném oplodnění a ukotvení embrya ve stěně dělohy začne hormon růst a ne klesat, jako u netehotných žen před menstruací. Ukazatele se zvyšují již v raných fázích, jedná se o čtvrtý nebo pátý týden, ale nejvyšší koncentrace se zaznamenává ve třetím trimestru. Na konci semestru vzrostou nad normu desetkrát nebo dokonce dvacetkrát..

TrimestrUkazatele látky, nmol / l
18,7-471, 2
271, 4-303, 3
388, 6-771, 4

6-8 dní před zahájením porodu začne hladina hormonu klesat na 2,3 nmol / l - tento proces je nezbytný pro zvýšení tónu dělohy a zahájení kontrakcí. Indikátory progesteronu budou stále ve zvýšených mezích, protože ihned po porodu začíná proces produkce mléka mléčnými žlázami..

Po IVF

Aby mohl plod napadnout stěnu dělohy a štěpit se po IVF, je důležité u pacientky udržovat normální hladinu progesteronu. Před provedením přenosu embryí lékaři upraví podhodnocené hodnoty pomocí hormonálních léků. Indikátory, které jsou nezbytné pro úspěšný postup, v závislosti na fázi procesu hnojení, jsou uvedeny v tabulce.

IVF fázeNorma v nmol / l
Před přenosem embryí0,6-23
Během proceduryAž 3,5
Týden po transplantaciVíce než 9.0
1 trimestr těhotenství15-108

Aby se zvýšily ukazatele progesteronu, lékaři předepisují léky pacientům:

 • Duphaston;
 • čípky;
 • vaginální čípky Lutein;
 • Krynon ve formě gelu a masti.

Pokud je na začátku prvního trimestru progesteron nižší než 17,5 nmol / l, skutečnost hovoří o nebezpečí potratu, který vyžaduje dlouhodobé užívání progesteronových léků, dokud nejsou ukazatele zcela stabilizovány.

Důvody pro změnu indikátorů progesteronu

Vysoká nebo nízká koncentrace hormonu by měla být pod pečlivou pozorností lékaře, protože hovoří o přítomnosti gynekologických onemocnění, závažné hormonální nerovnováze. Jednorázovou odchylku o malý počet bodů lze připsat vlivu vnějších nepříznivých faktorů.

Nízké hladiny hormonů jsou vyvolávány:

 • dlouhodobé zneužívání antibakteriálních, hormonálních léků;
 • amenorea (absence menstruace);
 • neplodnost;
 • nádorové procesy v hypofýze nebo hypotalamu;
 • chronické patologie malé pánve;
 • ovariální dysfunkce.

Podceňovaná hladina progesteronu v 1. trimestru těhotenství je nebezpečná a může vyvolat potrat, proto je důležité kontrolovat ukazatele v průběhu času.

Významné zvýšení je stejně nebezpečné jako snížení a může k němu dojít z několika důvodů:

 • dysfunkční krvácení;
 • nádorový proces v nadledvinách, přídavky;
 • použití analogů OK a progesteronu;
 • nemoc jater;
 • selhání ledvin;
 • cysta žlutého tělíska.

U těhotných žen může kvůli nadhodnoceným ukazatelům dojít k abnormálnímu vývoji placenty, což vyžaduje pozornost odborníků..

Kdy podstoupit krevní test

Je důležité vzít v úvahu, že progesteron začíná růst 5. den cyklu a dosahuje svého maxima v luteální fázi, 20. - 21. den. Během této doby se doporučuje navštívit lékaře, pokud je cyklus standardní a nepřesahuje 28-30 dní.

V případě prodlouženého a zkráceného cyklu je třeba vzít v úvahu řadu faktorů:

 • nástup ovulace - s nepravidelným cyklem musíte určit její den měřením bazální teploty;
 • je lepší darovat krev za 4-5 dní od ovulace;
 • v ideálním případě proveďte několik zkušebních vzorků - od 19 do 23 dnů cyklu, aby lékař mohl komentovat zvýšení hladiny hormonu a jeho soulad s normou;
 • darovat krev na prázdný žaludek, je zakázáno brát jídlo posledních 12 hodin před odchodem do ošetřovny;
 • vzdát se sexu současně.

Pokud během období analýzy žena užívá léky, pije velké množství alkoholu a nedávno utrpěla silné nachlazení, měl by být na to lékař upozorněn. Jinak nebude moci získat správný spolehlivý přepis analýzy..

Jak normalizovat hladinu hormonů

V případě závažných odchylek od normy se indikátory obnoví terapií základního onemocnění nebo dlouhodobou hormonální léčbou těmito léky:

 • Duphaston;
 • Utrozhestan;
 • gely, čípky, injekce obsahující progesteron.

S mírnou odchylkou od normy bude stačit změnit svůj životní styl - vzdát se závislostí, jíst vyváženě, vyhnout se nadměrnému fyzickému a duševnímu stresu. Je nutné udržovat váhu pod kontrolou, plně odpočívat a mít dostatek spánku, chránit se před stresem.

Normální hladiny hormonů ve dnech 20 až 23 cyklu naznačují absenci chronických gynekologických onemocnění a klidné hormonální pozadí. Je nutné stanovit jeho hladinu v krvi u žen, které nemohou dlouho otěhotnět, mají několik potratů v anamnéze a chystají se podstoupit zákrok IVF. Je důležité informovat lékaře o všech odchylkách a změnách v analýzách, aby bylo možné předepsat potřebnou terapii..

Míra progesteronu u žen podle fází cyklu a gestačního věku

Míra progesteronu u žen je určena věkem, fází menstruačního cyklu a délkou těhotenství. To není žádná přesná hodnota, ale přijatelné rozmezí, protože hladina hormonu v těle se mění téměř neustále pod vlivem fyzické námahy, emočního stavu, stravy a dokonce i denní doby.

Progesteron připravuje endometrium na implantaci oplodněného vajíčka, snižuje aktivitu imunitního systému, což brání odmítnutí embrya, pod jeho vlivem dochází ke zhrubnutí hlenu děložního hrdla a vytváří jakýsi kolík, který chrání děložní dutinu před cizími látkami.

Progesteron je jedním z nejdůležitějších steroidních hormonů, který má komplexní účinek na ženské tělo. Reguluje nejen reprodukční systém, ale také se podílí na syntéze některých dalších hormonů, zejména kortikosteroidů. Navzdory důležitosti hormonu pro tělo zůstávají všechny jeho funkce, stejně jako normativní ukazatele a předpoklady pro jejich změnu, zcela neprozkoumané..

Hormon progesteron: norma u žen

V každodenní praxi používají gynekologové a endokrinologové tabulky, které označují normy progesteronu u žen pro různé klinické situace..

Míry progesteronu u těhotných žen:

Rychlost progesteronu, nmol / l

Míry progesteronu v závislosti na fázi menstruačního cyklu:

Indikátory progesteronu, nmol / l

Rozsah hladin progesteronu u normálních žen je tedy poměrně široký. V tomto ohledu může pouze lékař správně interpretovat výsledek analýzy, protože normální progesteron u jednoho pacienta může být vysoký u jiného nebo nízký u třetího..

Sekrece progesteronu

V ženském těle je progesteron produkován žlutým tělem vaječníku a nadledvinami..

Corpus luteum je dočasná endokrinní žláza, která se tvoří v místě prasknutí Graafova váčku. Žluté tělísko se rychle rozvíjí a dospěje 21. den menstruačního cyklu po dobu 28 dnů. Toto je takzvané corpus luteum menstruace. Pokud nedošlo k těhotenství, pak od 22. dne prochází postupnou regresí s tvorbou bělavé jizvy (bílého těla) na jejím místě.

Pokud žena potvrdila nedostatek progesteronu, ve fázi plánování těhotenství ve druhé fázi menstruačního cyklu jí jsou předepsány léky obsahující tento hormon.

V případech, kdy dojde k početí, se žluté tělísko vyvíjí (žluté tělísko těhotenství) během prvních 12 týdnů těhotenství. Poté, co se vytvoří placenta, se do ní přenesou funkce žlázy vylučující progesteron a žluté tělísko postupně mizí.

Biologická role progesteronu

Hlavní role progesteronu je v regulaci reprodukční funkce. Připravuje endometrium na implantaci oplodněného vajíčka, snižuje aktivitu imunitního systému, což brání odmítnutí embrya, pod jeho vlivem dochází ke zhrubnutí hlenu děložního hrdla a vytváří jakýsi kolík, který chrání děložní dutinu před cizími látkami, které do ní mohou proniknout z pochvy. Prudký pokles hladiny progesteronu v krvi podporuje začátek porodu, je signálem pro nástup laktace v poporodním období. Právě pro tyto funkce se nazývá těhotenský hormon..

Progesteron hraje důležitou roli v sekreci některých dalších hormonů. Například jeho nerovnováha vede k narušení aktivity aldosteronu a také zhoršuje náchylnost prsní tkáně k působení estrogenů..

Progesteron také ovlivňuje stav pokožky. S věkem se jeho hladina v těle žen postupně snižuje. V důsledku toho je narušena syntéza kolagenu a elastinu, zhoršuje se kožní turgor, objevují se vrásky. Je charakteristické, že když jsou pacientům předepisovány léky obsahující progesteron, jejich stav pokožky se výrazně zlepšuje.

Progesteron ovlivňuje produkci důležitého neurosteroidu pro činnost centrálního nervového systému - alopregnanolonu. Podle vědců má tento neurosteroid v kombinaci s progesteronem významný vliv na sexuální vzrušení ženy..

U těhotných žen jsou příznaky možného nedostatku progesteronu tažením bolesti v dolní části břicha a / nebo v bederní oblasti a špinění.

Vzhledem k výše uvedenému je zřejmé, jak důležité je udržovat normální hladinu progesteronu u žen..

Abnormální hladiny progesteronu

Následující příznaky jsou charakteristické pro sníženou hladinu progesteronu:

 • malá menstruace;
 • neplodnost nebo spontánní potrat v raných fázích;
 • vysoké riziko vzniku nízké placentace a placenty previa;
 • zpomalení nitroděložního růstu;
 • dyspepsie (plynatost, zácpa);
 • nižší tělesná teplota nevysvětlitelná z jiných důvodů;
 • nadměrný růst vlasů (hirsutismus);
 • nedostatek překrvení mléčných žláz před menstruací.

U těhotných žen jsou příznaky možného nedostatku progesteronu tažením bolesti v dolní části břicha a / nebo v bederní oblasti a špinění.

Normálně je zvýšený progesteron pozorován pouze u těhotných žen. Pokud nedojde k těhotenství, pak jsou vysoké hladiny hormonu spojeny s patologií (například maligní nádory vaječníků nebo nadledvin, cirhóza jater)..

Pravidla pro darování krve pro progesteron

Krev pro progesteron se odebírá ráno na lačný žaludek. Nejméně osm hodin po posledním jídle.

Netehotné ženy obvykle darují krev pro testování na progesteron sedmý den luteinizační fáze, kdy je žluté vajíčko ve vaječníku na maximu. Má smysl provádět studii 21. den menstruačního cyklu pouze u pacientek s pravidelným 28denním cyklem. Ve všech ostatních případech určí lékař optimální čas pro analýzu individuálně..

Obvykle je doba trvání fáze II cyklu 12-14 dnů a délka fáze I se může lišit (to vysvětluje rozdíly v délce menstruačního cyklu u různých žen). Pokud má tedy žena pravidelný cyklus, obvykle se doporučuje darovat krev pro progesteron 7 dní před začátkem další menstruace..

Normálně je zvýšený progesteron pozorován pouze u těhotných žen. Pokud nedojde k těhotenství, jsou vysoké hladiny hormonů spojeny s patologií..

V případech, kdy je menstruační cyklus pacientky nepravidelný, je určeno datum ovulace. To lze provést několika způsoby:

 1. Stanovení bazální teploty. Každý den ve stejnou dobu ráno, aniž by vstala z postele, žena měří teplotu v konečníku. V první fázi cyklu je pod 36,8-37 ° C. 12-24 hodin před nadcházející ovulací se bazální teplota sníží o dalších 0,3-0,5 ° C, poté stoupne a ve druhé fázi dosáhne 37,1-37,4 ° C. Opakované snížení bazální teploty je zaznamenáno 1-3 dny před nástupem menstruačního krvácení, což je spojeno s regresí žlutého tělíska ve vaječníku.
 2. Ovulační testy. Můžete použít testovací proužky luteinizačního hormonu, které jsou k dispozici na prodej. Test musí být proveden nikoli ranní močí, jako při stanovení hCG, ale denní nebo večerní močí. Studium moči by mělo začít 17 dní před nástupem menstruačního krvácení. U nepravidelného cyklu se den zahájení testů na moč počítá na základě nejkratšího cyklu.
 3. Folikulometrie. Pomocí ultrazvuku lékař sleduje růst dominantního folikulu a okamžik jeho prasknutí, tj. Ovulace.

Korekce hladin progesteronu

Pokud žena potvrdila nedostatek progesteronu, ve fázi plánování těhotenství ve druhé fázi menstruačního cyklu jí jsou předepsány léky obsahující tento hormon. Při absenci těhotenství (potvrzeno výsledky krevního testu na hCG) je lék zrušen ve dnech 12-13, což přispívá k nástupu menstruačního krvácení. Pokud došlo k těhotenství, přípravky s progesteronem se pokračují v užívání až do 16. týdne těhotenství, tj. Do okamžiku, kdy se zcela vytvoří placenta, která převezme produkci hormonu.

Úroveň progesteronu v těle se mění téměř neustále pod vlivem fyzické aktivity, emočního stavu, stravy a dokonce i denní doby.

V klimakterickém období mohou být ženám předepsány kombinované hormonální léky obsahující jak estrogeny, tak progesteron. Taková terapie snižuje riziko rakoviny dělohy, osteoporózy, eliminuje nepříjemné příznaky menopauzy a zlepšuje stav pokožky..

Jaká je míra progesteronu u žen v krvi a podrobná analýza ukazatelů

Hlavní hormon ženského reprodukčního systému, který vykonává řadu nezbytných funkcí pro implantaci a nosení plodu. Jeho ukazatele se liší v závislosti na mnoha faktorech, ale v každém případě by čísla progesteronu měla odpovídat laboratorní normě, fázi menstruačního cyklu a věku pacientky.

Za co je zodpovědný?

Porodníci a gynekologové nazývají progesteron „hlavním hormonem těhotenství“, je však naivní předpokládat, že jeho funkce jsou omezeny pouze na toto.

Je vylučován nadledvinami, vaječníky a žlutým tělem, které se tvoří bezprostředně po prasknutí folikulu.

Normální koncentrace progesteronu je nezbytná ke stimulaci a aktivaci určitých biologických procesů:

 1. Ruptura „Graafianovy bubliny“ (folikulu) a nástup ovulace.
 2. Tvorba a následná změna velikosti žlutého tělíska.
 3. Posílení endometria, které je nezbytné pro přípravu těla na těhotenství.
 4. Ochrana děložního čípku vylučováním viskózního hlenu v cervikálním kanálu.
 5. Zvětšení dělohy inhibicí její kontraktilní funkce.
 6. Potlačení menstruace / laktace během těhotenství.
 7. Transformace mléčné žlázy, alveoly pro následující období laktace, o čemž svědčí prudký pokles progesteronu po porodu.
 8. Inhibice imunitních odpovědí matky za účelem implantace plodu bez odmítnutí.
 9. Výživa pro embrya do 2. trimestru těhotenství (tvorba placenty).
 10. Stabilizace nervového systému během období porodu.

Ukazuje se, že bez normální koncentrace není možné ani oplodnění, ani další vývoj embrya. Jeho role v těle je neocenitelná a dosud nebyla plně studována, protože vědci předkládají stále více nových hypotéz týkajících se jeho vlivu na tělo a dokonce i na každodenní chování..

Závislost cyklu

Koncentrace není nikdy stabilní nebo stejná. Čísla závisí na mnoha faktorech:

 • den menstruačního cyklu;
 • stáří;
 • těhotenství;
 • užívání hormonální antikoncepce.

Kromě výše uvedených nuancí existují i ​​další, které nepřímo ovlivňují skutečnost zvýšení / snížení hormonu. Jedná se o stres, vyčerpávající stravu, gynekologická onemocnění, intenzivní fyzickou aktivitu, léky. Nejprve záleží na fázi a dni menstruace..

První fáze (folikulární)

Vyznačuje se aktivním vývojem folikulů, z nichž by se měl tvořit dominantní, obsahující zralé vejce. Doba folikulogeneze je od 11 do 17 dnů, v závislosti na celkové délce menstruačního cyklu.

Progesteron ve fázi 1 je fixován v rozmezí od 0,92 do 4,7 nmol / l. Upozorňujeme, že se jedná pouze o průměrné hodnoty, protože každá laboratoř má své vlastní referenční standardy.

Během tohoto období by se hormon neměl příliš zvyšovat nebo kolísat, protože jeho biologickým časem je ovulace a určité období po ní. Zároveň je mylné předpokládat, že progesteron ve fázi 1 cyklu je ve stavu úplného odpočinku..

Během aktivní folikulogeneze postupně připravuje endometrium pro implantaci vajíčka a nepřímo přispívá k procesu zrání "Graafiánského váčku".

Druhá fáze (luteální)

Druhá fáze cyklu nastává po prasknutí „Graafiánské bubliny“ a nazývá se luteální. Den před ovulací má žena prudký vzestup progesteronu, což je normální stav, protože dominantní folikul by měl prasknout a vytvořit žluté tělísko.

Bez dostatečného množství hormonu probíhá tento proces s patologiemi nebo zcela chybí. Koncentrace před ovulací je od 0,5 do 4,8 nmol / l a po jejím nástupu se hormon rychle zvyšuje a dosahuje svého vrcholu 5-7 dní po prasknutí.

Fáze se projeví ihned po ukončení ovulace. To je doba, kdy je progesteron obzvláště aktivní, protože se vytvořilo žluté tělo, které produkuje hormon. Jeho počet se může zvýšit desetkrát..

Pokud vezmeme v úvahu laboratorní standardy jako vzorek, pak se koncentrace hormonu v luteální fázi pohybuje od 7 do 57 nmol / l, ale referenční hodnoty umožňují hodnoty až 86 nmol / l, pokud je to 18-22 dní cyklu.

Po ovulaci

Po prasknutí dominantního folikulu se zralé vajíčko uvolní a odešle do vejcovodů. Žluté tělo je tvořeno z buněčné sraženiny, která ve zvýšeném režimu produkuje progesteron.

Po ovulační fázi se vyznačuje nejvyšším výkonem. Některé laboratoře považují mírně nadhodnocené hodnoty za normu, protože výsledná čísla jsou přímo úměrná velikosti žlutého tělíska a celkovému hormonálnímu stavu..

Je třeba si uvědomit, že 6 dní před odmítnutím endometria progesteron prudce klesá a dosahuje svého minima před menstruací.

Dekódovací norma

Norma není pevnou hodnotou, záleží na fázi, emočním stavu, přítomnosti stresu a dietách. A proto jsme pro vás připravili hlavní ukazatele v různých životních bodech..

21. den

Označuje se maximálním vrcholem, protože žluté tělísko dosahuje působivých velikostí v průměru (18-24 mm). Je logické předpokládat, že vytvořená sraženina začne produkovat ještě více, ale poté, jak klesá, klesá koncentrace.

Současně čísla přímo závisí na celkovém období menstruačního cyklu. Pokud je to více než 30 dnů, pak 21. den cyklu se progesteron pouze zvýší. Opačná situace je pozorována, když je celková doba cyklu kratší než 28 dnů..

Údaje budou mírně pod průměrem, ale tyto nuance nejsou tak významné. V každém případě by se data měla pohybovat v rozmezí od 7 do 86 nmol / l.

Před, v den a po přenosu embryí

Pojem „přenos embryí“ je neoddělitelně spojen s postupem IVF (oplodnění in vitro). Jeho podstata je zcela jednoduchá: ženě se vstřikuje do děložní dutiny katétr, embryo, které bylo oplodněno před 48–120 hodinami.

Aby došlo k implantaci plodu, je nutné stabilizovat hormonální stav, zejména progesteron. Ženské tělo musí být připravené na těhotenství.

Před přenosem lékaři podávají hormonální terapii, aby upravili hladinu na požadovanou úroveň..

Postup se provádí v den, který určí reprodukční lékař. Do této chvíle lékař identifikuje úspěšné faktory pro operaci (tloušťka endometria, progesteron, estradiol). Před opětovnou výsadbou musí čísla odpovídat normě folikulární fáze cyklu (od 0,6 do 2,3 nmol / l).

Po přenosu embryí (5-6 dní) se progesteron postupně zvyšuje a měl by být alespoň 9 nmol / l. Pokud je zaznamenán prudký pokles, je vhodné zahájit hormonální stimulaci, protože existuje riziko odmítnutí embrya.

Při úspěšné implantaci plodu progesteron rychle stoupá. U těhotné ženy je hormon v prvních 13-14 týdnech fixován v rozmezí od 15 do 108 nmol / l.

V prvních týdnech těhotenství se jeho ukazatele rovnají 18 nmol / l. Pokles naznačuje vysoké riziko potratu, proto je nastávající matka stimulována po celý 1 trimestr těhotenství.

Dávka progesteronu se vybírá individuálně a zahrnuje následující léky:

 • hormonální terapie (tablety Duphaston, injekce);
 • vaginální čípky;
 • vaginální tablety ("lutein");
 • progesteronové krémy, masti ("Crainon").

Tabulka pro den pro těhotné

Indikátory se neustále mění v závislosti na dni cyklu, věku, skutečnosti těhotenství, užívání antikoncepce atd..

Tabulka uvádí normy pro netehotné ženy. Je třeba si uvědomit, že každá laboratoř má své vlastní diagnostické standardy, přepočítací koeficienty, takže rozsah referenčních hodnot je poněkud odlišný..

Den menstruačního cykluHormonální frekvence (nmol / l) podle referenčních hodnot různých laboratoří
1-130,98-4,8;

0,2 - 2,5;

13-172,4 - 9,6;

0,5 - 9,5;

17-2816 - 86;

7-57;

Postmenopauzane více než 0,6;

0,6 - 2,3;

Týden u těhotných žen

V případě těhotenství progesteron postupně stoupá od 1 týdne těhotenství. Někdy je díky zvýšeným ukazatelům rozpoznáno samotné těhotenství. Vysoký počet je zaznamenán na konci 1. trimestru, stejně jako v posledních týdnech těhotenství.

Před porodem začne hormon prudce klesat, aby stimuloval kontrakci dělohy.

Tabulka ukazuje míru progesteronu podle týdnů těhotenství:

Týden těhotenství / trimestrMíra progesteronu (nmol / l) podle referenčních hodnot různých laboratoří
1-13 (1 trimestr)15 - 108;

9 - 469;

14-27 (2. trimestr)62 - 160;

71 - 302;

27-41 (3 trimestr)17 - 510;

88 - 772;

Možné odchylky

Významné zvýšení / snížení znamená vážné porušení a patologii, ale nejprve musíte pochopit příčiny tohoto stavu.

Lékař může malé změny v několika bodech ignorovat, ale významné odchylky by neměly být ignorovány.

Zvýšení je možné za přítomnosti následujících patologií:

 • nefunkční děložní krvácení;
 • selhání ledvin;
 • nádor nadledvin;
 • funkční cysta;
 • ovariální novotvary;
 • dlouhá absence menstruace (amenorea);
 • dysfunkce vaječníků;
 • nemoc jater;
 • silný stres;
 • strava;
 • kouření, zneužívání alkoholu;
 • užívání analogů progesteronu, estrogenu, hormonu ACTH.

V případě těhotenství může zvýšení znamenat patologii ve vývoji placenty, včetně zpomalení jejího růstu, anomálií v zrání. Nejběžnější příčinou vysokého počtu je však růst cysty žlutého tělíska..

Pokles není o nic méně nebezpečný a má své vlastní důvody:

 • dysfunkce vaječníků;
 • nádor hypofýzy, hypotalamus;
 • zánětlivé onemocnění pánve (chronické);
 • nedostatek menstruace;
 • děložní krvácení;
 • neplodnost;
 • perzistence folikulů;
 • užívání určitých antibiotik, hormonální antikoncepce, epostan, estradiol atd..

V raných fázích způsobuje potrat, proto je tento stav velmi nebezpečný a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc..

Jaký den provést analýzu?

Pro kontrolu hladiny provede žena test žilní krve. Podle obecných norem dochází k odběru biomateriálu 21. až 23. den menstruačního cyklu, tj. Během období, kdy je koncentrace hormonu nejvyšší.

Lékař může současně stanovit další podmínky laboratorního výzkumu, pokud není klinický obraz jednoznačný.

Jak se to dělá?

Hladinu hormonu lze zaznamenat pouze pomocí studie venózní krve, která se provádí metodou chemoluminiscenční imunotesty v pevné fázi.

Před odběrem biomateriálu by pacient neměl jíst 8-14 hodin, věnovat se namáhavé fyzické aktivitě, pít alkohol a kouřit hodinu před zahájením studie.

Kvůli spolehlivosti výsledků byste měli dočasně přestat užívat určité léky. Podobný laboratorní test lze složit na jakékoli státní klinice nebo v soukromé lékařské organizaci..

Jak se olejové tampony liší od běžnýchÚčelem pravidelných tamponů je absorbovat co nejvíce menstruační tekutiny. Tampony s oleji mají minimální absorpční vlastnosti, jejich úkolem je dodat postiženému orgánu maximum živin.