Jaká by měla být míra progesteronu u žen?

Zdraví je zdaleka nejdůležitější součástí naší kvality života. V mnoha ohledech závisí zdravotní stav, celková pohoda, krása a někdy i nálada na rovnováze hormonů v těle, a to jak u mužů, tak u žen.

Díky správné koncentraci a rovnováze hormonů je žena ženská, krásná, milující, klidná a jedinečně zdravá a šťastná..

Progesteron je považován za jeden z nejdůležitějších „ženských“ hormonů. Jedná se o steroidní hormon skupiny progesteronu, který ovlivňuje menstruační cyklus, vývoj embrya během těhotenství u lidí a jiných druhů primátů.

Vyrábí se ve vaječnících u žen, ve varlatech u mužů, v nadledvinách a v placentě. Během těhotenství je progesteron produkován nejprve žlutým tělem a poté placentou..

Míra progesteronu u žen přímo ovlivňuje celkové zdraví ženy, její zdravotní stav a vzhled, nosení embrya během těhotenství.

 1. Vlastnosti progesteronu u žen v plodném věku
 2. Normální menstruační cyklus
 3. Funkce progesteronu
 4. Míry obsahu progesteronu
 5. Test na progesteron
 6. Nedostatek progesteronu
 7. Zvýšený progesteron
 8. Korekce hladin progesteronu
 9. Se zvýšenou hladinou hormonů
 10. S nízkou hladinou progesteronu
 11. Duphaston lék ke zvýšení hladiny progesteronu
 12. Doporučení pro udržení hladiny progesteronu

Vlastnosti progesteronu u žen v plodném věku

Progesteron hraje bez nadsázky nejdůležitější roli v ženském těle:

 1. Vysoká koncentrace hormonu stimuluje oplodnění vajíčka uvolněného během ovulace z folikulu.
 2. Nedostatek progesteronu způsobuje nepříjemné příznaky PMS, jako jsou náhlé změny nálady, nevolnost v předvečer menstruace. Z tohoto důvodu mohou lékaři během tohoto období doporučit užívání dalších progesteronových přípravků ke zvýšení koncentrace hormonu v těle, aby se snížily příznaky PMS..
 3. Progesteron se vyrábí s mírou až do poloviny měsíčního cyklu ženy. Poté se z vaječníku uvolní vajíčko. Pokud nedošlo k oplodnění, hladina hormonu prudce a rychle klesá a poté nastane další menstruace podle stabilního menstruačního cyklu. Když je oplodněna, hladina progesteronu stále stoupá a roste až do šestnáctého týdne těhotenství. Počínaje šestnáctým týdnem ode dne poslední menstruace plní placenta funkci zásobování těla progesteronem.
 4. Pokud je žena v zajímavé pozici, hladina hormonu je nízká, pak existuje riziko spontánního potratu nebo předčasného porodu. Progesteron stimuluje dělohu k udržení plodu, akumulaci podkožního tuku, přípravě mléčných žláz k výživě dítěte.

Normální menstruační cyklus

Zpravidla se v těle žen může množství progesteronu lišit v závislosti na výživě, hormonálních lécích (antikoncepčních přípravcích), přítomnosti špatných nebo zdravých návyků, sexuální aktivitě, fyzické aktivitě, denním režimu, těhotenství nebo menopauze, stresu.

Menstruační cyklus má obvykle čtyři hlavní fáze:

 1. Menstruační fáze. Jeho trvání je od pěti do sedmi dnů. Jedná se o dny menstruace, kdy je endometrium odmítnuto a tělo se připravuje na uvolnění dalšího vajíčka. Tato fáze je charakterizována přítomností menstruačního toku.
 2. Folikulární fáze. V této fázi dozrává nové vejce. Hladina progesteronu je obvykle v nízké koncentraci. Trvání této fáze může být u zdravé ženy obvykle 7–22 dní, v závislosti na individuálních vlastnostech reprodukčního systému konkrétní ženy..
 3. Ovulační fáze. Během této fáze oplodněná vaječná buňka připravená k oplodnění opouští vaječník a pohybuje se do vejcovodů. Doba ovulační fáze je pouze tři dny. Tato doba je velmi příznivá pro početí. Zralé vajíčko vychází z prasklého folikulu a pohybuje se směrem k spermatu pro oplodnění. A pokud se vejce nesetká se spermatem, nedojde k těhotenství, pak vejce zemře. Pokud je vajíčko oplodněno - dojde k početí, pak se již oplodněné vajíčko začne rychle dělit a pohybuje se trubkami směrem k děloze, aby se zavrtalo do načechraného endometria, a tím zahájilo nový život. A zároveň hladina progesteronu v těle rychle roste..
 4. Luteální fáze. Během tohoto období cyklu produkuje corpus luteum v největším množství hormon progesteron, který směruje všechny síly těla k zachování a rozvoji možného těhotenství. Délka této fáze cyklu je 13-14 dní. V případě, že v současném cyklu nedojde k otěhotnění, žluté tělísko zemře, hladina hormonů v těle prudce poklesne a po jednom či dvou dnech přichází další menstruace. V souvislosti s poklesem hladiny hormonů vznikají v předvečer příští menstruace nepříjemné pocity a špatný zdravotní stav..

Funkce progesteronu

Hormonální funkce:

 • Progesteron snižuje tonus dělohy v případě těhotenství, čímž přispívá k jeho zachování a současně zvyšuje tonus děložního čípku a pomáhá mu udržovat plod uvnitř děložní dutiny.
 • Podporuje zachování sekreční funkce endometria, zvyšuje jeho obsah glykogenu, čímž vytváří příznivé podmínky pro implantaci a vývoj nenarozeného dítěte.
 • Hormon progesteron narušuje zrání nového vajíčka ve vaječnících, čímž zastavuje menstruaci během těhotenství.
 • Odpovídá za tělesnou teplotu. Je to během produkce progesteronu žlutým tělem podle 2. fáze, kdy tělesná teplota, včetně bazální, stoupne na 37,2 - 37,4 stupňů a během 1. trimestru během normálního těhotenství zůstane v těchto mezích. Bazální teplota klesá s poklesem hladiny progesteronu, což může signalizovat riziko potratu a vyžaduje včasnou korekci u těhotných žen, aby bylo možné dokončit současné těhotenství včasným porodem.
 • Progesteron v normální koncentraci v těle zdravé ženy zabraňuje tvorbě vláknitých uzlin a cyst v mléčných žlázách.
 • Pomáhá přeměňovat tuk na potřebnou energii, normalizuje srážení krve a je také zodpovědný za normální koncentraci cukru v krvi.
 • Normální koncentrace hormonu progesteronu v souladu s fázemi zabraňuje výskytu nepříjemných symptomů PMS před menstruací.

Míry obsahu progesteronu

Při absenci těhotenství je normální množství progesteronu pro zdravou ženu, která neužívá hormonální léky, normální v rámci níže uvedených ukazatelů:

 • Folikulární fáze - od 0,32 do 2,25 nmol / l
 • Ovulační fáze - od 0,49 do 9,41 nmol / l
 • Luteální fáze - od 6,95 do 56,63 nmol / l

Po menopauze je norma pro hladinu progesteronu až 0,64 nmol / l

Ve stavu těhotenství je progesteron považován za normální, podle následujících ukazatelů, podle týdnů těhotenství ode dne poslední menstruace:

Bereme týden. (n / b)

Obsah progesteronu nmol / l (normální +/-)

Luteální fáze cyklu: progesteron

Doba čtení: min.

 1. Jaká je normální hladina progesteronu v luteální fázi??
 2. Progesteron se produkuje pouze v luteální fázi
 3. Jaká by měla být míra progesteronu?
 4. Zvýšený progesteron v luteální fázi - příčiny a příznaky
 5. Progesteron je snížen v luteální fázi - co to ovlivňuje?
 6. proces detekce progesteronu

Jaká je normální hladina progesteronu v luteální fázi??

Pokud ženský reprodukční systém funguje normálně, pak je hladina progesteronu v luteální fázi v normálních mezích. Jeho nasycení se může lišit v závislosti na době trvání druhé cyklické fáze a na velikosti žlutého tělíska..

Progesteron se produkuje pouze v luteální fázi

Luteální fáze obvykle nastává za dva týdny v den cyklu (+/- 2 dny) a trvá až do okamžiku menstruačního toku. Pokud dojde k oplodnění vajíčka, pak pokračuje a podporuje vitální aktivitu vajíčka díky produkci těhotenského hormonu.

Díky příchodu velkého množství tohoto hormonu najednou se vytvoří hustá vrstva endometria. To je velmi důležité pro zavedení a bezpečné ukotvení oplodněného vajíčka..

Jak dlouho trvá luteální fáze po ovulaci?

Vysoký progesteron v luteální fázi signalizuje, že žena je připravena na otěhotnění. Pokud nedojde k oplodnění ženské reprodukční buňky, pak žluté tělo, které produkuje progesteron, zemře. Z tohoto důvodu množství hormonu okamžitě klesá. Vaječníky odmítají žluté tělo, po kterém začíná další měsíční cyklus.

Z hlediska fyziologie se jedná o dobře naolejovaný proces regulovaný progesteronem. Pokud se jeho hodnoty změní, projeví se to v měsíčním cyklu..

V průměru luteální fáze trvá 12 dní nebo dva týdny. V závislosti na individuálních charakteristikách organismu lze toto období prodloužit na 16 dní. Pokud se vajíčko uvolní 10 dní před koncem měsíčního cyklu, bude to indikovat velmi nízký progesteron v luteální fázi. Důvody jsou různé, proto je důležité nechat se otěhotnět před počátkem..

Jaká by měla být míra progesteronu?

Chcete-li zjistit účinnost reprodukčního systému ženského těla, musíte projít analýzou k identifikaci koncentrace těhotenského hormonu. To je zvláště důležité pro ženy, které plánují otěhotnět v blízké budoucnosti..

Míra progesteronu v luteální fázi u žen: vlastnosti analýzy

Je nutné darovat krev k analýze, aby se stanovila hladina hormonu na začátku třetího týdne menstruačního cyklu, a to ve „středu“ luteální fáze. Jedná se o 21. den cyklu. Jakmile budou výsledky k dispozici, můžete přesně diagnostikovat a určit další léčebný režim. Hodnoty jsou považovány za normální a mění se v rozmezí 7-56,6 nmol / l. Pokud je progesteron v luteální fázi nad normální hodnotou, nemůžete se obejít bez léčby zaměřené na normalizaci funkce vaječníků.

Po ovulaci je hladina progesteronu 7 nmol / l, ale po týdnu tento údaj stoupne na 56,6. Tento jev je u zdravé ženy považován za normální; v některých případech je zde vysoká hladina progesteronu.

Zvýšený progesteron v luteální fázi - příčiny a příznaky

Důvody pro zvýšení progesteronu v luteální fázi mohou být velmi rozmanité..

Důvody prudkého zvýšení hormonu zahrnují:

 • Progesteron může být v luteální fázi během oplodnění vajíčka vyšší než obvykle;
 • Změny v měsíčním cyklu;
 • Přítomnost vláknité cysty na žlutém těle. S touto patologií lze progesteron v luteální fázi přeceňovat;
 • Dysfunkce nadledvin;
 • Nedostatek funkce ledvin může vést ke zvýšení progesteronu;
 • Užívání léků obsahujících progesteron.

Můžete pochopit, že rychlost progesteronu v luteální fázi u žen je narušena následujícími příznaky:

 • Nadměrná citlivost nebo citlivost mléčných žláz;
 • Náhlá změna nálady;
 • Vaginální krvácení;
 • Systematické bolesti hlavy;
 • Snížená sexuální touha;
 • Cítím se nafouklý.

Pokud se v období, jako je luteální fáze cyklu, produkuje progesteron v množství vyšším, než je obvyklé, pak se u ženy mohou vyvinout problémy, jako je epilepsie, dysfunkce ledvin, osteoporóza a onemocnění kardiovaskulárního systému..

Abyste zabránili nadměrnému zvýšení progesteronu v krvi, potřebujete:

 • Poraďte se s lékařem o užívání určitých hormonálních léků;
 • Vyberte si perorální antikoncepci pouze s přihlédnutím k individuálním vlastnostem těla.

Progesteron je snížen v luteální fázi - co to ovlivňuje?

Pokud je hladina hormonu ve druhé polovině cyklu snížena, bude to znamenat nesprávnou funkci vaječníků. V takovém případě je oplodnění vajíčka přirozeným způsobem téměř nemožné..

Vnitřní vrstva dělohy bude v neuspokojivém stavu pro připojení vajíčka. I když došlo k oplodnění, neexistuje záruka, že k menstruaci nedojde..

V některých případech může nízká hladina progesteronu naznačovat přítomnost chronických zánětlivých onemocnění projevujících se ve formě krvácení. Rovněž není vyloučena diagnóza neplodnosti..

Pro zvýšení funkčnosti žlutého tělíska lékař předepisuje hormonální látky.

Proces detekce hladiny progesteronu

Mnoho lékařů věří, že je lepší podstoupit krevní test v různé dny cyklu. Pokud se v době analýzy luteální fáze bude rychlost progesteronu měnit v rozmezí 7-56,6 nmol / l.

Musíte se tedy na analýzu připravit tímto způsobem:

 • Určete předem dobu svého menstruačního cyklu, to platí také pro objasnění předpokládané doby ovulace. S přihlédnutím k délce cyklu lékař předepíše den pro krevní test. Pro usnadnění úkolu je lepší vést speciální ovulační kalendář;
 • Jídlo se nesmí užívat nejméně 8 hodin před krevním testem. Je povoleno pít pouze čistou nesycenou vodu;
 • Jeden den před darováním krve nesmíte jíst smažená nebo mastná jídla, to platí i pro konzumaci alkoholu;
 • Nedoporučuje se přetížit tělo fyzickými cvičeními;
 • Pokud žena při darování krve užívá nějaké léky, musí o tom informovat lékaře a není výjimkou ani užívání antikoncepčních prostředků, které zvyšují a snižují hladinu progesteronu;
 • V případě normálního průběhu menstruačního cyklu musíte 21. den podstoupit krevní test.

Aby bylo možné přesně určit ženský progesteron, musí být luteální fáze stejná každý měsíc, což je přibližně 12 dní nebo dva týdny před časem menstruace..

Míra progesteronu u žen

Hormonální rovnováha je pro ženské tělo velmi důležitá. To platí zejména pro pohlavní hormony. Stabilizují emoční stav ženy, ovlivňují fungování celého těla.

Jedním z nejdůležitějších hormonů pro spravedlivé pohlaví je progesteron. Aktivně se podílí na práci ženského reprodukčního systému a kontroluje také nejdůležitější události v jejím životě - početí a těhotenství..

Na co je progesteron??

Progesteron je pohlavní hormon vylučovaný žlutým tělem a nadledvinkami. Během těhotenství tuto funkci přebírá také placenta. Progesteron je latina pro těhotenství. Také se jí říká těhotenský hormon. Toto jméno bylo vynalezeno z nějakého důvodu. Jeho role při početí a porodu dítěte je prostě neocenitelná. Progesteron má následující funkce:

 • mění strukturu vnitřní stěny dělohy tak, aby do ní mohlo proniknout oplodněné vajíčko;
 • po těhotenství inhibuje proces menstruace;
 • podporuje zvýšení dělohy spolu s růstem plodu;
 • uvolňuje svaly dělohy, vylučuje její kontrakční schopnost, a tím brání možnosti potratu;
 • stimuluje vývoj mléčných žláz, podporuje produkci mléka;
 • řídí emoční stav nastávající matky, rozvíjí mateřský instinkt;

Kromě těhotenství tento hormon také řídí další procesy v těle:

 • zabraňuje tvorbě nadledvinových cyst;
 • snižuje pravděpodobnost vzniku krevních sraženin;
 • normalizuje ukazatele cukru;
 • ovlivňuje metabolismus tuků, minerální rovnováhu;

Co by mělo být?

Úroveň progesteronu v těle ženy se neustále mění. Na jeho koncentraci má vliv několik procesů:

 • těhotenství;
 • fáze menstruačního cyklu;
 • užívání antikoncepce.

Ukazatele podle dnů cyklu

Progesteron se obvykle měří v nanogramech na mililitr (ng / ml) nebo nanomole na litr (nmol / l). Nejčastěji se hodnoty zobrazují v nmol / l. Chcete-li převést ng / ml na nmol / l, použijte vzorec: ng / ml * 3,18 = nmol / l.

Abyste pochopili, jak a z čeho se mění koncentrace tohoto hormonu během menstruačního cyklu, musíte nejprve pochopit jeho fáze.

 • Cyklus začíná folikulární fází. Během tohoto období dochází k zrání folikulu s vejcem. Ve dnech 2-3 této fáze a až 11-12 dnů cyklu zůstává hladina hormonu v krvi na spodní hranici normy a je 0,31 nmol / l. V této fázi jsou za jeho produkci zodpovědné nadledviny..
 • 13. - 18. den cyklu, nejčastěji však 15. den, dochází k ovulaci - uvolnění vajíčka z folikulu. Z něj zůstává jedna skořápka, která se nazývá corpus luteum. V tomto období dochází k oplodnění vajíčka, jinak zemře. Během ovulace začne žluté tělísko produkovat progesteron.
 • Po ovulaci začíná luteální fáze. Trvá až do nástupu menstruace. Ve druhé fázi, konkrétně v 18., 19., 20., 21. den cyklu, se koncentrace těhotenského hormonu zvyšuje co nejvíce.

Jeho rychlost u žen během tohoto období může dosáhnout 56 ng / ml. Je to proto, že tyto 4 dny jsou považovány za potenciální pro oplodnění vajíčka, jeho průchod trubkami a zavedení do endometria dělohy. V těchto dnech se připravuje na přijetí vajíčka: její slizniční vrstva se zvětšuje, uvolňuje se. Při absenci oplodnění je odmítnuto a opouští se ve formě menstruace..

Pokud nedošlo k oplodnění, potom po těchto 4 dnech, tj. Ve dnech 22 až 23, hladina progesteronu klesá na normální koncentraci 0,3 nmol / l. Pokud došlo k oplodnění, jeho krevní obraz se zvýší..

Nejvhodnějším časem pro progesteronový test bude tedy 22. den cyklu, ale je lepší výsledek opakovat 24. - 25. den. Dny se mohou lišit v závislosti na délce cyklu.

Podle věku

Během života se obsah progesteronu v krvi ženy významně mění. Jeho první prudký pokles je pozorován v dospívání 2 roky po první menstruaci. Poté se hladina hormonu cyklicky mění v závislosti na fázi menstruačního cyklu. Konečný pokles progesteronu nastává během menopauzy - jeho množství je 0,64 nmol / l.

Počátky jeho úpadku se však začínají formovat dříve - od 38 let. Během tohoto období začíná proces stárnutí v těle ženy, funkce vaječníků klesá.

Ve věku 45-55 let vstupují ženy do období premenopauzy. Hlavním procesem v této době je nerovnováha pohlavních hormonů. Jde o to, že nejen progesteron reguluje reprodukční systém. Pokud progesteron pomáhá zafixovat vajíčko v děloze, ovlivňuje jeho tvorbu další skupina hormonů - estrogeny. Oni jsou zase pod kontrolou hormonů hypofýzy: stimulujících folikuly a luteinizujících.

Právě rovnováha všech těchto hormonů zajišťuje normální fungování ženského reprodukčního systému. U premenopauzálních žen je tato rovnováha narušena. Porušení hormonálního pozadí během tohoto období vede k narušení menstruačního cyklu. Způsobuje také růst novotvarů, které zahrnují fibroidy. Léčbou těchto situací je často chirurgický zákrok..

Ke změnám dochází nejen v reprodukčních orgánech. Nervový systém také trpí. Hormonální poruchy často vedou k depresím, nestabilní náladě a dokonce k těžkým duševním poruchám.

Během menopauzy hladina pohlavních hormonů klesá natolik, že vajíčka přestávají zrát, a proto nedochází k ovulaci. To vede k úplnému zastavení menstruačního toku, a proto k zastavení produkce progesteronu..

Období po ukončení menstruace se nazývá postmenopauza. A jde o 55-60 let. Ale častěji je tento koncept kombinován s termínem menopauza nebo menopauza..

Při menopauze je žena doprovázena následujícími příznaky:

 • „Návaly tepla“: je najednou horko, zvyšuje se pocení;
 • snížená paměť, pozornost;
 • podrážděnost;
 • labilita nálady;
 • poruchy spánku;
 • křehkost kostí, časté zlomeniny.

Během menopauzy se také zvyšuje riziko rakoviny a prekancerózních onemocnění vaječníků a dělohy. Aby se normalizovaly hormonální hladiny a zabránilo se takovým následkům, je ženě předepsána hormonální substituční léčba. K tomu je však nutné provést analýzu hladiny hormonů v krvi. Po obdržení výsledků a jejich kontrole pomocí tabulky standardních indikátorů lékař předepisuje individuální léčbu.

Některé ženy nemohou adekvátně vnímat změny související s věkem, ke kterým k nim dojde během tohoto období jejich života. Věří, že jejich ženskost a přitažlivost jsou ztraceny. To vede k vážným poruchám v psychoemoční oblasti, někdy se projevuje i demence..

Během těhotenství

Progesteron dosahuje nejvyšší koncentrace v krvi během těhotenství. Pokud došlo k oplodnění a vajíčko je fixováno ve stěně dělohy, potom se hladina „těhotenského hormonu“ po vrcholu 4 dny po ovulaci nesníží, ale zvýší. Již v raných fázích těhotenství se jeho ukazatele výrazně zvyšují, ale nejvyšší úrovně dosahuje ve třetím trimestru:

Trimestr

Hladina progesteronu, nmol / l

Několik dní před porodem množství progesteronu prudce pokleslo na 2,3 nmol / l. To je nezbytné, aby se svalová vrstva dělohy začala stahovat, způsobovala kontrakce a poté se pokusila.

Hladina hormonu však stále zůstává na poměrně vysokých číslech. To je nezbytné, aby se mléko začalo produkovat v mléčných žlázách..

Pokud žena není schopná přirozeně otěhotnět, může se uchýlit k oplodnění in vitro (IVF). Jelikož se jedná o nefyziologickou metodu, tělo se na ni nemůže plně připravit samo. Proto je v tomto případě nutné hladinu progesteronu regulovat uměle..

Pro úspěšný přenos embryí musí být žena nejprve připravena. K tomu začíná 16. den menstruačního cyklu užívat progesteron ve formě léků, poté, co prošla analýzou jeho obsahu v krvi. Tyto přípravky připraví vnitřní vrstvu dělohy na přijetí vajíčka..

Od třetího dne příjmu progesteronu lze provádět přenos embryí. Před zákrokem je nutná ještě jedna analýza hladiny hormonů. Pokud je indikátor dostatečný, jsou znovu vysazeny, pokud je spuštěn, postup se zruší. Po přenosu embryí se doporučuje kontrolovat hladinu „těhotenského hormonu“ každé 2 dny, aby byla dostatečná. Pokud je postup úspěšný, pak se množství progesteronu zvýší..

Při léčbě těhotenství IVF se používá zkratka DPP. Určuje den po přenosu embryí. Například 5DPP nebo 6DPP. Spolu s dalšími indikátory se zaznamenávají také jeho hodnoty ve dnech dodání progesteronu. V tomto případě lékař na základě indikátorů upraví dávku a množství léků.

A léky pokračují téměř celý první trimestr, aby nedošlo k potratu. V budoucnu převezme funkci produkce hormonů placenta..

Je také důležité kontrolovat obsah estradiolu v krvi těhotné ženy. Jejich společná práce s progesteronem zajistí správný průběh těhotenství..

Důvody pro snížení nebo zvýšení

Existují časté případy, kdy je množství progesteronu v krvi sníženo. Důvodem může být:

 • zánětlivé procesy vaječníků;
 • poškození nadledvin, onemocnění štítné žlázy;
 • nedostatečná funkce žlutého tělíska;
 • nervové napětí;
 • podvýživa.

Projevem nedostatku „těhotenského hormonu“ je především PMS - premenstruační syndrom.

Mnoho lidí věří, že je normální, když během tohoto období začne bolet žaludek nebo hlava, objeví se nevolnost a ztráta síly a aktivity. Ve skutečnosti to může být způsobeno možnými nízkými hladinami progesteronu, které je třeba upravit..

Mezi další příznaky patří:

 • zvýšené pocení;
 • špatný spánek;
 • nadváha;
 • otok;
 • křečové křeče;
 • narušení menstruačního cyklu;
 • myom; hyperplazie;
 • plynování.

Při nedostatečném množství této látky žena nemůže otěhotnět. I když došlo k oplodnění, vejce nemůže proniknout do stěny dělohy, protože není dostatečně vyvinuté.

Pokud žena otěhotní, má zvýšené riziko potratu..

Méně často se stává, že se zvyšuje hladina progesteronu v krvi. Kromě těhotenství to může vést k:

 • cysty žlutého tělíska;
 • narušení nadledvin;
 • nedostatek menstruace;
 • nádory ve vaječnících;
 • užívání léků, které zvyšují hladinu progesteronu;
 • cystický drift je patologický stav, při kterém choriové klky mutují a mění se v bubliny. Nastává jeho nekontrolovaný růst, který ohrožuje vývoj rakovinového nádoru.

Přebytek hormonu se jeví jako:

 • nadváha;
 • zvýšené ochlupení;
 • změny nálady;
 • nestabilita krevního tlaku;
 • pustulární kožní onemocnění;
 • rychlá únava.

Jak se normalizovat

Obnovení hladiny progesteronu závisí na projevech jeho nerovnováhy a indikátorech výsledků analýzy. Pokud je porušení povrchní, použijte přírodní prostředky:

 • Upravte systém napájení. Jezte zdravá jídla a konzumujte více zeleniny a ovoce. Do stravy musí být zahrnuty mléčné výrobky, masné výrobky a ryby. Pít hodně vody. Nezapomeňte na potraviny, které stimulují produkci tohoto hormonu - ořechy, semena, avokádo, olivy.
 • Je velmi důležité zůstat citově klidný. Chcete-li to provést, pokuste se odstranit příčinu vašich starostí. Používejte autotrénink nebo relaxační gymnastiku.
 • Venujte se aktivnímu sportu. Hlavní věc je pravidelný trénink a pozitivní emoce..
 • Vzdejte se špatných návyků.
 • Udržujte svoji váhu pod kontrolou.
 • Dopřejte si dostatek spánku a vyhněte se přepracování.
 • Zdržujte se pití velkého množství kávy. Zkuste pít čaj, který není příliš silný.

Zvýšený a snížený progesteron v luteální fázi

Pokud reprodukční systém ženy pracuje harmonicky, pak 15. den měsíčního cyklu začíná luteální fáze.

Během tohoto období oocyt opouští folikul a corpus luteum syntetizuje hormony, které přispívají k implantaci vajíčka. Pokud se cyklus změní, bude mít žena problémy s plodností..

Závěr

 1. Luteální fáze začíná bezprostředně po uvolnění vajíčka.
 2. Během fáze by se mělo zvýšit množství hormonu.
 3. Nadměrné zvýšení obsahu progesteronu ve druhé fázi ohrožuje tvorbu nádorů vaječníků.
 4. Pokles hladin hormonů vede k rozvoji neplodnosti.
 5. Lékař by měl být zapojen do léčby poruch produkce progesteronu..

Vlastnosti luteální fáze

Na začátku fáze se vajíčko uvolní z dominantního folikulu. V této době začíná žluté tělísko produkovat progesteron. Tato látka pomáhá utáhnout endometrium. Podobný jev je nezbytný, aby se zygota ukotvila k vnitřní sliznici dělohy..

Skutečnost, že progesteron je syntetizován v luteální fázi, naznačuje, že žena může otěhotnět. Pokud vajíčko nebylo oplodněno, pak žluté tělísko regresuje. Tento okamžik dává vzniknout novému cyklu.

Porucha luteální fáze

Trvání luteálního stadia je od 12 do 14 dnů. V některých případech se tato doba může zvýšit na 16. Pokud dojde k ovulaci 10 dní před nástupem menstruačního krvácení nebo ještě dříve, znamená to porušení procesů syntézy progesteronu..

Porucha hormonu může být diagnostikována ultrazvukem.

Míra progesteronu v luteální fázi

Za účelem studia stavu reprodukčního zdraví je ženám předepsán krevní test na progesteron. Dělá se to po dobu 21 dnů. Fyziologický indikátor hormonu je v tomto okamžiku od 7 do 56 nmol / l.

Po ovulaci je rychlost progesteronu v luteální fázi 7 nmol. Po 7 dnech dosáhne své mezní hodnoty. To je známka zdravého těla..

Vysoký progesteron v luteální fázi

Hladina hormonů může stoupat z následujících důvodů:

 • počátek těhotenství;
 • selhání normálního menstruačního cyklu;
 • přítomnost cysty v žlutém těle;
 • selhání ledvin;
 • užívání léků obsahujících progesteron.

Nízký progesteron v luteální fázi

Indikátor nízkého hormonu naznačuje nesprávnou funkci vaječníků, v důsledku čehož není diagnostikováno těhotenství. Vzhledem k nízkému progesteronu na povrchu dělohy nejsou vytvořeny normální podmínky pro implantaci embrya. Proto je hlavním příznakem onemocnění neplodnost..

Nízký progesteron v luteální fázi naznačuje zánětlivé onemocnění vaječníků a dělohy. Vzhledem k funkční nedostatečnosti fáze žlutého tělíska tělo neprodukuje progesteron v požadovaném množství se všemi následnými důsledky pro reprodukční zdraví žen..

Další příznaky nedostatku progesteronu:

 • ostré bolesti v oblasti hlavy;
 • přibývání na váze;
 • růst mléčných žláz;
 • neustálé výkyvy nálady.

Prevence normálních hladin hormonů

K určení správného průběhu ovulace jsou pacientovi předepsány laboratorní testy. Ukazují, jaký typ terapie je v budoucnu potřebný..

V závažných případech pomáhá udržovat těhotenství injekce progesteronu. Pokud během období porodu dojde k odchylkám, je nutný neustálý kontakt s ošetřujícím lékařem.

Pokud se u pacienta vyvine syndrom polycystických vaječníků, obvykle se předepisuje perorální antikoncepce. Zabraňují rozvoji nemoci.

Hormonální substituční terapii lze použít pouze podle pokynů lékaře. Přední domácí i zahraniční gynekologové varují pacientky před nebezpečím samoléčby.

Obsah progesteronu během těhotenství

Během těhotenství jsou normální indikace:

 1. od 5 do 7 týdnů - 22,6 - 33,26 nmol / l;
 2. 8 - 10 týdnů - 57,24 - 92;
 3. 11 - 13 týdnů - 48,33 - 85,8;
 4. 14-16 týdnů - 61,7 - 109,4;
 5. 17-20 týdnů - 59,78 - 159;
 6. 21 - 23 týdnů - 67,92 - 181,26;
 7. 24 - 27 týdnů - 79 - 156.

V budoucnu se indikátor hormonu zvyšuje až do porodu..

Analýza koncentrace hormonu

V rámci přípravy na provedení analýzy je třeba dodržovat tato doporučení.

 1. Aby byly zajištěny co nejpřesnější výsledky, musí žena přesně znát začátek a konec menstruace..
 2. Není třeba jíst jídlo 8 hodin před testem. Výjimkou je čistá voda.
 3. Den před krevním testem byste se měli vzdát alkoholu.
 4. Stojí za to varovat lékaře o užívaných lécích. V některých případech mohou ovlivnit výsledek..
 5. V případě potřeby může lékař stanovit den zkoušky v jiném termínu..

Vysoká hormonální terapie

Za prvé, s vysokou hladinou progesteronu jsou ženám předepsány léky, které potlačují aktivitu hormonu - Yarina, Janine, Mifepreston, Clomiphene, Tamoxifen.

Je indikována léčba základního onemocnění, které způsobuje hyperprogesteronemii. Když je diagnostikována cysta, obvykle se používá protizánětlivá léčba spolu s perorálními kombinovanými kontraceptivy.

V závažných případech se provádí resekce vaječníků. Pacientům jsou předepisovány antineoplastické léky.

V případě porušení nadledvin je indikována vhodná terapie.

Tradiční medicína

Odvar z květů karafiátu, náhorní dělohy, plodů jeřábů pomáhá snižovat množství progesteronu v krvi. Pro jejich přípravu 1 polévková lžíce. suroviny se nalijí sklenicí vody a vaří se 5 minut, trvají na tom půl hodiny. Vezměte 0,5 šálku 2 - 3krát denně.

Doba léčby odvarem není delší než 2 týdny.

Správná výživa a životní styl

U dotyčného onemocnění je nutné vyloučit z jídelníčku tučné pokrmy, sladkosti, ořechy, luštěniny, kuře. Užitečné jsou fermentované mléčné výrobky s omezeným obsahem kalorií, rostlinný olej a libové maso. Doporučuje se pít mátový čaj.

Příznaky zvýšeného progesteronu

Vysoký progesteron ve druhé polovině měsíčního cyklu je charakterizován následujícími příznaky:

 • přecitlivělost mléčných žláz;
 • změny nálady;
 • výskyt krvavého výtoku z pochvy;
 • bolest hlavy;
 • snížená sexuální touha;
 • nadýmání;
 • pokles krevního tlaku;
 • časté a dlouhodobé migrény.

Někdy se akné objevuje na těle pacientů ve významném množství. Jsou velmi hluboké a zabírají téměř celou tloušťku kůže. Někdy se u žen vlasy stanou strašně křehkými a postupně začnou vypadávat..

Negativní účinky vysokého progesteronu

Zvýšená hladina hormonu způsobuje tyto komplikace:

 • nádory vaječníků nebo nadledvin;
 • těžké akné;
 • závažné menstruační nepravidelnosti;
 • syndrom polycystických vaječníků;
 • potrat;
 • narození mrtvého dítěte.

Výpočet luteální fáze

Podle výsledků analýzy je jasné, v jaké fázi je cyklus a jaký je obsah progesteronu v krvi. Existují speciálně vyvinuté techniky pro dekódování výsledků indikátorů progesteronu v luteální fázi. Často se liší od laboratoře k laboratoři..

Během luteálního období cyklu by měl progesteron vykazovat hladiny o něco vyšší než v první fázi. Nedostatek hormonu naznačuje závažné poruchy reprodukčního systému.

Jaká je míra progesteronu v luteální fázi?

„Fáze corpus luteum“, „luteální fáze“, „Progesteron v luteální fázi“ - pro mužské ucho to může znít dokonce děsivě. A není divu - koneckonců mluvíme o svátosti svátostí, přípravě na proces zrodu budoucího života v lůně ženy.

Samotná žena bohužel často nezná všechny jemnosti toho, co se děje v jejím těle, a intuitivní znalosti, které jsou tak vlastní ženám, selhávají. Účelem tohoto materiálu je pomoci vám porozumět sobě samému a naučit se slyšet a cítit své tělo.

Dcery měsíce

Dokonce i starověcí léčitelé zaznamenali vztah mezi fázemi lunárního cyklu s jeho 28 dny a změnami, ke kterým dojde během 28 dní. Ať už je tato náhoda náhodná nebo ne, na tom nezáleží. Navíc u určitého počtu žen je jejich reprodukční cyklus 30 nebo více dní, což je pro ně normou, hlavní je, že toto časové období je konstantní. Co se stane ženě od prvního dne menstruace jednoho měsíce do prvního dne menstruace následujícího dne?

Obvykle lze toto časové období rozdělit do 4 fází.

1. Fáze menstruace, která trvá od prvního do pátého dne cyklu. V dnešní době je děložní epitel, který se nepodílí na možném reprodukčním procesu, odmítnut, což by se v případě těhotenství změnilo na plnohodnotnou placentu. Proč je epitel odmítnut a co z takového odmítnutí vyplývá?

A je odmítnuto ze skutečnosti, že v předchozím cyklu nedošlo k oplodnění vajíčka a děloha s přídavky a dalšími orgány reprodukčního systému potřebuje obnovu. Epiteliální buňky lemující vnitřní část dělohy se začínají oddělovat od jejích stěn, tento proces je doprovázen krvavým (a často bohatým) výtokem, který snižuje tonus těla jako celku a může dokonce způsobit depresivní stav.

2. Folikulární fáze, která je částečně navrstvena na menstruační fázi, a tak trvá od 1 do 12-13 dnů cyklu.

V ženském těle hrají hormony mnohem větší roli než u mužů - to mimochodem vysvětluje jejich větší emocionalitu ve srovnání s muži. Od prvního dne cyklu tedy endokrinní žlázy dávají signál hypofýze k produkci hormonu, který stimuluje nejprve růst a poté zrání vajíčka ve formacích dělohy, nazývaných folikuly.

Ve folikulární struktuře dělohy je obrovské množství embryí vajíček, několik desítek tisíc, ale toto číslo samozřejmě nelze použít. Jedná se o životní rezervu navrženou tak, aby se minimalizovalo riziko ponechání bez potomků, takže zpravidla dospívá pouze jeden. Když dospěje, rozbije folikulární váček a vstoupí do jedné ze dvou vejcovodů, kde se může setkat s mužskými reprodukčními buňkami, spermatem.

Místo otevřeného folikulu se objeví „corpus luteum“, které začíná uvolňovat pohlavní hormony, progesteron a estrogenové steroidy. Rovnováha těchto hormonů zahajuje fáze cyklu, zejména ovulaci a znovu, jako když se kombinuje menstruační fáze s folikulární, částečně překrývá její luteální fázi.

Nejkratší fáze, která nastane 14. den. Na druhé straně se překrývá a zahrnuje luteální fázi - nejzajímavější a nejdůležitější část menstruačního cyklu pro reprodukční funkci cyklu, ke které dochází 15. den.

4. Luteální fáze.

Začátek této fáze se shoduje s nálezem vajíčka ve vejcovodu po dobu 24 hodin. Oocyt je naprogramován tak, aby se sám zničil v případě neplodnosti nebo nefúze gamet a tvorby genomu. V případě takové fúze vytáhne microcilia lemující povrch vejcovodů vlnovitými pohyby oplodněné vajíčko ke stěně dělohy, kde se k ní připojí, tj. Dojde k implantaci do dělohy.

Tento jev lze pozorovat 6-12 dní po ukončení ovulace. Při zánětu vejcovodů v důsledku nachlazení nebo infekcí, kdy se zdá, že mikrocilie je pohřbena ve vrstvě zaníceného epitelu a nedokáže vtáhnout oplodněné vajíčko do dělohy, může dojít k patologickému průběhu těhotenství, který se nazývá mimoděložní, což je pro ženu s možným prasknutím vejcovodů fatální. bolestivý šok a velká ztráta krve.

Pokud spermiová buňka nemůže z nějakého důvodu oplodnit vajíčko do 24 hodin, zničí se. V případě oplodnění se bude pohybovat uvnitř dělohy, kde dorůstá do její stěny. K tomu dochází 6-12 dní po posledním dni od ovulace.

Po vniknutí vajíčka do endometria aktivuje progesteron aktivní růst cévního systému, proniká do endometria lemujícího vnitřek dělohy a intenzivně generuje látky vyživující embryo. Tloušťka endometria během tohoto období se může zvýšit až na 12-14 mm.

A dokud se nevytvoří placenta, která již plně podporuje vitální aktivitu plodu, bude corpus luteum vykonávat svoji funkci a produkovat progesteron pod působením dalšího hormonu specifického pro období těhotenství, který se nazývá choriový gonadotropin. To vám umožní udržovat pohodlný teplotní režim pro vývoj plodu po dobu 8 až 12 týdnů těhotenství..

Dokončení luteální fáze

Toto byl scénář událostí spojených s luteální fází v její verzi s koncepcí vajíčka. A co se stane, pokud nedošlo k oplodnění - kvůli nepřítomnosti nebo nepřítomnosti mužské poloviny procesu nebo kvůli neživotaschopnosti nebo slabosti spermií, které vstoupily do ženského těla?

Ale nic. Jak již bylo zmíněno, vajíčko se po takovém vývoji událostí samo zničí, žluté tělísko postupně odumírá, zastaví produkci „těhotenského hormonu“ a ukončí tak 4. fázi. První fáze dalšího cyklu začíná počátkem uvolňování buněk a nevyužitého endometria spolu s hlenem a krví ve formě menstruace a hormonální pozadí se mění s poklesem hladiny všech hlavních pohlavních hormonů: progesteron, estrogeny, FSH (folikulární stimulační hormon) a LH (luteinizace).

Pokud by však existovala, bude nejvyšší produkce tohoto hormonu (ne bez důvodu nazývaného hormon těhotenství) pozorována ve druhém trimestru těhotenství, během období maximálního růstu oběhového systému ve stěnách dělohy a placentě.

Na úrovni progesteronu tedy závisí nejen pohoda, ale také zdraví ženy. Normálně, stanoveno krevními testy předepsanými 21. den cyklu, na vrcholu luteální fáze by měl být „těhotenský hormon“ kolem 7 nmol / l. Stejnou rychlostí však po sedmi až devíti dnech obsah progesteronu v krvi dosáhne 56,6 nmol / l. V případě odchylky od těchto prahových hodnot by měla být provedena léčba k normalizaci práce vaječníků.

Co dělat se zvýšenou produkcí progesteronu

Při nekontrolovaném užívání perorálních kontraceptiv bez souhlasu lékaře je zpravidla pozorována zvýšená produkce progesteronu..

Přebytek „těhotenského hormonu“ v luteální fázi po několik cyklů za sebou může vyvolat stavy, jako jsou:

 • Nadýmání;
 • Bolestivá něha mléčných žláz;
 • Snížené libido;
 • Systematické bolesti hlavy;
 • Vaginální krvácení mimo tradiční dny.

Extrémní hodnoty produkce tohoto hormonu mohou způsobit selhání ledvin, problémy s chrupavkovou tkání v kloubech a poruchu kardiovaskulárního systému..

Snížený progesteron v luteální fázi

Je to zpravidla vyvoláno špatnou funkčností žlutého tělíska. Léčba - užívání hormonálních léků zobrazené po testech provedených pod lékařským dohledem. Dalším důvodem nízkého obsahu hormonu může být nástup nebo chronický zánět vaječníků, což znemožňuje navázání vajíčka na stěny dělohy..

Zjistěte rychlost progesteronu v luteální fázi

Luteální fáze (fáze progesteronu, fáze žlutého tělíska) je třetí fází menstruačního cyklu. Začíná to od okamžiku ovulace nebo tvorby žlutého tělíska ve vaječníku a obvykle trvá 12-16 dní, končící novou fází menstruačního cyklu nebo těhotenství.

Progesteron je hlavní hormon produkovaný žlutým tělem. Progesteron v luteální fázi ovlivňuje přípravu těla na těhotenství a embryonální vývoj plodu.

Vlastnosti luteální fáze

Délka menstruačního cyklu je obvykle 28 dní.

Začátek cyklu se počítá od prvního dne menstruace, kdy z pochvy začne opouštět krev..

Menstruační cyklus lze rozdělit do čtyř fází:

 • menstruační fáze, od 1. do 5. dne;
 • folikulární fáze, od 1. do 13. dne;
 • ovulační fáze, ke které dochází 14. den;
 • luteální fáze trvající od 15. do 28. dne.

Ve folikulární fázi začíná hypofýza vylučovat hormon, který stimuluje růst a zrání vajíček ve vaječnících. 14. den cyklu, ve fázi ovulace, se jedno z vajíček uvolní z folikulu a vstoupí do vejcovodů (vejcovodů).

V místě prasklého folikulu se tvoří žluté tělísko (dočasná endokrinní žláza), které začíná vylučovat pohlavní steroidní hormony - estrogeny a progesteron.

Anna Ponyaeva. Vystudoval lékařskou akademii v Nižním Novgorodu (2007–2014) a pobyt v klinické a laboratorní diagnostice (2014–2016). Položit otázku >>

Na začátku luteální fáze zůstává uvolněné vajíčko ve vejcovodu po dobu 24 hodin. Pokud spermie během této doby neoplodní vajíčko, je zničeno. Pokud je vajíčko oplodněno, pohybuje se vejcovodem do dělohy, kde je implantováno do své stěny 6-12 dní po ukončení ovulace.

Hormon progesteron, produkovaný žlutým tělem, hraje důležitou roli při formování náchylnosti vnitřní sliznice dělohy (jejího endometria) k připevnění oplodněného vajíčka, jakož i při udržování embrya v raných stádiích vývoje..

Hormon také brání kontrakcím dělohy a vývoji nových folikulů a zvyšuje bazální tělesnou teplotu.

Jakmile je vajíčko oplodněno, progesteron stimuluje růst krevních cév zásobujících endometrium a stimuluje endometrium k produkci živin pro embryo..

V případě implantace vajíčka do endometria produkuje corpus luteum progesteron pod působením hormonu chorionického gonadotropinu a udržuje zvýšenou bazální teplotu po dobu osmi až dvanácti týdnů, poté tuto funkci přebírá placenta.

Porucha luteální fáze

Porucha v luteální fázi (luteální nedostatečnost) se zpravidla vyskytne, pokud je z nějakého důvodu tato fáze zkrácena nebo hladina progesteronu vyšší než obvykle.

Důvody pro snížení luteální fáze jsou obvykle spojeny s nízkou úrovní produkce progesteronu v žlutém těle, zatímco úplná luteální fáze je nejdůležitější podmínkou pro implantaci embrya do stěny dělohy a těhotenství. Má se za to, že porucha luteální fáze interferuje s implantací a vývojem embrya.

Porucha luteální fáze je diagnostikována pomocí ultrazvukového zobrazování, progesteronové analýzy 21. dne cyklu, pomocí grafu bazální tělesné teploty a také pozorováním délky samotné fáze.

Normální

V době nástupu luteální fáze je hladina progesteronu obvykle velmi nízká, ale během tohoto období se zpravidla začíná rychle zvyšovat a dosahuje maxima po 5-7 dnech.

Měření hladin hormonů uprostřed luteální fáze může určit, zda došlo k ovulaci nebo těhotenství a zda probíhá normálně nebo ne.

Průměrné hodnoty hladin progesteronu v menstruačním cyklu jsou:

 • začátek cyklu: 1 - 3 ng / ml nebo méně;
 • před ovulací: 3 - 10 ng / ml;
 • v době nástupu ovulace: 5 - 20 ng / ml;
 • střední luteální fáze: 8 - 20 ng / ml.
Rychlost progesteronu v luteální fázi lze měřit v nanogramech na mililitr (ng / ml) nebo nanomolech na litr (nmol / l).

Chcete-li převést nmol / l na ng / ml, rozdělte hodnotu v ng / ml na 3,18.

Nízká hladina progesteronu (pod 10 ng / ml) uprostřed luteální fáze obvykle znamená, že k ovulaci pravděpodobně nedojde, nebo bylo měření provedeno příliš brzy. Pokud dojde k těhotenství, může být hladina progesteronu až 10krát vyšší než jeho obvyklé ukazatele..

Během těhotenského cyklu musí být hladina progesteronu vyšší než 10-12 ng / ml, aby byla dobrá šance na pozitivní výsledek.

Je třeba mít na paměti, že každý organismus má své vlastní vlastnosti a neexistuje žádná dříve známá „normální“ hladina progesteronu po ovulaci..

Lze jen tvrdit, že existují zvýšené a snížené úrovně a existuje poměrně široká škála těchto ukazatelů..

Podívejte se na video na toto téma

Zvýšené hladiny hormonů

Mezi dva hlavní důvody, proč jsou hladiny progesteronu v luteální fázi zvýšené, patří ovulace a těhotenství.

V luteální fázi však existuje takzvaná „falešná“ vysoká hladina progesteronu, což může být způsobeno:

 • nástup menopauzy;
 • luteální ovariální cysta;
 • obecně špatné fyzické zdraví;
 • vrozená hyperplázie nadledvin;
 • některé formy rakoviny vaječníků nebo nadledvin;
 • laboratorní chyba způsobená zkříženou reaktivitou progesteronu s jinými hormony.

Existuje také řada aktivovaných příčin vysokých hladin progesteronu způsobených:

 • nedostatek fyzické aktivity;
 • nedostatek nebo přebytek určitých živin ve stravě;
 • užívání určitých léků, vč. progesteronová antikoncepční pilulka.

Osvědčené způsoby, jak snížit hladinu progesteronu u ženy, zahrnují:

 1. Užívání perorálních kontraceptiv, které potlačují aktivitu progesteronu. Antikoncepční přípravky Janine, Yarina, Anteovin lze použít k léčbě hyperprogesteronomie. Mohou být také předepsány Epostan, Tamoxifen, Mifepreston a Clomiphene.
 2. Léčba základního onemocnění způsobující zvýšení hladiny hormonu. Při léčbě cyst žlutého tělíska vaječníků nebo zhoubných nádorů vaječníků se používá protizánětlivá léčba a perorální antikoncepce. V závažných případech se provádí odstranění cyst nebo resekce vaječníků, léčba protinádorovými léky a chemoterapie.
 3. Při dysfunkci nadledvin a selhání ledvin se léková terapie používá k obnovení jejich funkcí. Kortikosteroidní hormony jsou také předepisovány pod dohledem lékaře..
 4. Při vysoké hladině progesteronu je prospěšná strava, která vylučuje tučné potraviny, cukr, ořechy, luštěniny a drůbež. Můžete použít nízkotučné fermentované mléčné výrobky, rostlinný olej a libové maso. Také ke snížení hladiny progesteronu se používají odvarky z karafiátů, jeřabin a stonků horské dělohy..

Snížená úroveň

Nízké hladiny progesteronu v luteální fázi, zejména pod 10 ng / ml, mohou znamenat, že nedošlo k ovulaci.

Pokud dojde k ovulaci, znamená to, že existuje řada somatických nebo fyziologických důvodů, které brání tělu produkovat progesteron, a vyžaduje speciální terapii progesteronem..

Příčiny nízké hladiny progesteronu:

 • syndrom předmenstruačního napětí (PMS);
 • poruchy štítné žlázy (hypotyreóza);
 • dědičná predispozice k nízkým hladinám hormonu;
 • přísná strava, která vyvolává nedostatek živin v těle;
 • ovariální dysfunkce, vč. kvůli chronickým infekčním chorobám;
 • poruchy v práci předního laloku hypofýzy, jejích nádorů, zasahujících do cyklu zrání folikulů;
 • vysoká úroveň úzkosti, chronický stres a nadměrná fyzická aktivita, vč. při sportu.

Způsoby, jak zvýšit hladinu progesteronu:

 1. Krátké luteální fáze způsobené nedostatkem progesteronu lze stabilizovat užíváním vysokých perorálních dávek progesteronu a vitaminu B6, dokud není placenta soběstačná.
 2. Pokud není možné provést hormonální substituční terapii, mohou být alternativou změny ve stravování. Patří sem konzumace nízkotučných jídel, konzumace masa, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny. Užitečné jsou také doplňky, které obsahují vápník, vitamíny A, D a omega-3 mastné kyseliny..
 3. Pravidelné cvičení pomáhá sladit hormonální rovnováhu v těle, doporučuje se cvičit každý den po dobu 30 minut.

Prevence normálních hladin hormonů

Vysoká hladina progesteronu může být spojena s různými příčinami. Testy na úrovni hormonů mohou určit, zda je ovulace normální. Pokud ovulace neprojde dobře, mohou další laboratorní testy ukázat, který typ farmakoterapie může v konkrétním případě pomoci..

Pokud máte příznaky bolesti břicha nebo krvavého výtoku, může váš lékař mít podezření na mimoděložní těhotenství nebo možný potrat.

V některých případech mohou těhotenství chránit injekce estrogenu nebo kombinace léčby estrogen-progestin.

V případě problémů s těhotenstvím je nutný neustálý kontakt s ošetřujícím lékařem, aby se určila rizika jakékoli terapie související s těhotenstvím a prevence hormonálních hladin v těle..

Během plodných let léčba estrogeny a progestiny snižuje riziko rakoviny endometria (prekanceróza dělohy). U syndromu polycystických vaječníků je možné užívat antikoncepční pilulky, aby se zabránilo rozvoji onemocnění.

Během menopauzy mohou hladiny hormonů stoupat nebo klesat. Léčba tohoto stavu obvykle zahrnuje užívání nízkých dávek hormonálních léků obsahujících progesteron..

Většina lékařů nedoporučuje samoléčbu ženám s nízkým progesteronem v luteální fázi, pokud jsou základní zdravotní ukazatele nízké nebo existují příznaky způsobující nepohodlí.

V takovém případě je třeba před použitím hormonální substituční léčby zvážit mnoho faktorů..

Silný stres po dlouhou dobu může ovlivnit hladinu hormonů. Ženy, které mají menstruační cykly, mohou mít prospěch z nízkých dávek antikoncepčních pilulek.

Pokud se deprese vyvíjí v důsledku hormonálních výkyvů, je možné použít antidepresiva, která ovlivňují hladinu neurotransmiterů, které regulují hladinu hormonů v těle..

Problémy se štítnou žlázou často způsobují kolísání hladiny progesteronu a řadu menstruačních poruch. Hormonální substituční terapie pomáhá v tomto případě vyrovnat hladinu hormonů a snížit možné nepohodlí.

Léčba příznaků s nízkým progesteronem se obecně nedoporučuje u žen s rodinnou nebo osobní anamnézou rakoviny prsu, onemocnění jater, onemocnění krevních cév a srdečních onemocnění.

Závěr

V případě problémů s těhotenstvím je prvním krokem identifikace přesné příčiny nerovnováhy hladin hormonů v těle. K udržení hladiny progesteronu je důležité vyvarovat se stresu a dodržovat zdravou stravu, která dodává tělu minerály a stopové prvky nezbytné pro jeho práci..

Hormonální substituční léčba progesteronovými léky pod dohledem lékaře je jedním z hlavních způsobů prodloužení luteální fáze a klíčem k normálnímu průběhu těhotenství.

"Ve 40 letech život teprve začíná," uvedla Katya Tikhomirova z filmu "Moskva nevěří v slzy". A skutečně je. V tomto věku již máme zkušenosti, chápání toho, jak život funguje.