Co jsou výtoky a jsou normou s menstruací, jaké jsou důvody odchylek?

Frekvence menstruace, její trvání a barva krve mohou vypovídat o zdravotním stavu a přítomnosti nemocí. Navzdory skutečnosti, že cyklus každé ženy je budován individuálně, existují určité limity pro jeho trvání a hojnost krvácení, které přesahují rámec, který může znamenat patologii. Včasné odhalení poruch pomůže včas určit příčinu, která je vyvolala, a zahájit léčbu.

Jaký by měl být výtok během menstruace?

Stabilní menstruační cyklus naznačuje zdraví a připravenost ženy na otěhotnění. Pokud nedojde k těhotenství, endometrium, které vyrostlo v děloze, se odlupuje, poté začne růst nové a znovu připravuje dělohu na připojení oplodněného vajíčka. Žena by měla věnovat pozornost jakýmkoli změnám v menstruaci a délce cyklu, protože mohou mluvit o patologii.

Vypouštějte barvu a konzistenci

Na konci cyklu je odmítnutá zarostlá epiteliální vrstva dělohy. Když je oddělena, jsou poškozeny kapiláry, v důsledku čehož dochází ke krvácení - krev je základem sekrecí. Během menstruace mají obvykle červený nebo tmavě červený odstín. Barva je jasnější a bohatší ve dnech 2-3 krvácení. Za ideální indikátor se považuje šarlatová krev 2. den menstruace. Výtok by měl mít mírný železný zápach.

Homogenní výtok je normální, ale mohou být přítomny malé krevní sraženiny a čistý hlen - to je vaginální lubrikace, endometrium a hlen z děložního čípku. Přítomnost dalších složek může změnit odstín výboje a zvýšit jeho množství..

Hojnost menstruace

V průměru během menstruace ztrácí žena 60 ml krve denně, což odpovídá přibližně dvěma polévkovým lžicím - to je absolutní norma. V tomto případě se bere v úvahu pouze krev - hlen a další složky zvyšují objem sekrecí. Za štíhlou menstruaci se považuje ztráta méně než 30 ml krve denně, hojná - více než 80 ml. Při silné menstruaci vychází krev s velkými sraženinami, takže žena musí kontrolovat hladinu hemoglobinu.

Mírná ztráta krve nepředstavuje pro tělo hrozbu - nedostatek rychle vyrovná. Během několika dní, zatímco menstruace pokračuje, ztrácí žena až 250 ml krve - doba krvácení a jeho trvání jsou čistě individuální.

Další vlastnosti

Když už mluvíme o tom, jaké by mělo být měsíční období, nelze si vzpomenout na normální dobu trvání cyklu - ideálně je to 28 dní s dobou krvácení 3-5 dní. Za normálních okolností by cyklus neměl bloudit, ale fluktuace po dobu 2-3 dnů v jednom nebo druhém směru se nepovažují za patologii. Tento stav může nastat na pozadí stresu, nemoci, přibývání na váze atd..

Významné změny v cyklu až 2krát ročně jsou povoleny, pokud příště menstruace přijde podle plánu a cyklus se obnoví znovu. Odchylky nesmí být delší než 10 dní - zpoždění nebo nástup krvácení dříve než v tomto období vyžaduje zdravotní prohlídku a vyšetření u gynekologa.

Během menstruace si ženy často stěžují na bolesti břicha nebo zad - to je normální stav, pokud je nepohodlí mírné. Souběžně může dojít k překrvení prsou a výkyvům nálady.

Jak dokazují odchylky od normální menstruace?

Někdy během měsíčního krvácení žena poznamenává, že výtok změnil svou povahu, ale zároveň se cítí dobře a nemá žádné podezření na přítomnost jakýchkoli nemocí. Pokud k této situaci dojde jednou, není třeba se obávat. Je však třeba si uvědomit, že autodiagnostika je nemožná - pouze gynekolog může určit, jak bezpečné jsou příznaky, které se objeví.

Abnormální výboj, který nezpůsobuje obavy

Žena se nemusí obávat změny povahy menstruace v následujících situacích:

 • Konzistence je heterogenní, s velkými krevními sraženinami. Jejich tvorba může být zcela normální, protože během menstruace se krev uvolňuje pomaleji vsedě nebo vleže a sráží se a zanechává ji ve formě tmavých hrudek. Jsou také vytvořeny s abnormální strukturou dělohy - ohnutím, posunutím nebo přítomností přepážek, které zabraňují přirozenému odtoku krve a její akumulaci. Sraženiny se také mohou objevit, když je nainstalováno nitroděložní tělísko.
 • Růžový menstruační tok lze považovat za normální v prvních dnech menstruace. Tento odstín je způsoben malým množstvím krve, smícháním s vaginálními sekrecemi a přítomností endometriálních částic.
 • Hnědý výtok se objevuje na začátku menstruace, což je vysvětleno rychlým srážením krve při smíchání s vaginálními sekrety a interakci s kyslíkem. Pokud se objeví v konečné fázi menstruace, lze je nazvat „zbytkovým jevem“ - tělo se snaží očistit odstraněním zbytkové krve.
 • Menstruace tmavé barvy je normou u dospívajících dívek - ovulační proces dosud neproběhly, takže místo krvácení dochází k mírnému špinění. Stejná menstruace by měla být u žen po 40 letech, u nichž došlo k premenopauze - to naznačuje stárnutí vaječníků a zhoršení jejich výkonnosti..

Výtok indikující patologický proces

Výtok během menstruačního krvácení by měl být v ideálním případě červený nebo šarlatový - měla by se upozornit na změnu jejich barvy a vzhled necharakteristických složek. V tabulce jsou uvedeny typy krvácení a možné patologické stavy, které je doprovázejí.

Povaha vypouštěníPatologie, na které poukazují
oranžovýSnížení obsahu ženských hormonů v těle, vysoký krevní tlak
ŠedáMimoděložní těhotenství, infekční onemocnění
Krevní sraženiny a silná menstruační bolestAnémie, endometrióza
HnědýVaginální trauma, zánět pohlavních orgánů, infekce (bolest v podbřišku, svědění v pochvě), hormonální nerovnováha, pohlavně přenosné choroby
RůžovýZánět přívěsků, endometritida, děložní myomy
S hlenemPolypy, ovariální cysta, zánět dělohy, zelený a žlutý hlen naznačují zánět přídavků
PomazáníEroze děložního čípku, nádor, adenomyóza, polypy
Zelená menstruacePřebytek leukocytů, zánět pohlavních orgánů
Tmavý, téměř černý výbojInfekční a zánětlivá onemocnění, metabolické poruchy, mimoděložní těhotenství, endometrióza, benigní novotvary
Opírat seHormonální poruchy, infekce, anémie
HojnéAnémie, myomy, polypy, mimoděložní těhotenství, onkologická onemocnění, hormonální nerovnováha

Výtok po porodu

Krvavý výtok v prvním měsíci po porodu není menstruace - je to lochie obsahující krev, hlen a částice placenty (doporučujeme si přečíst: povahu výtoku měsíc po porodu). V prvním týdnu mohou být nadměrně hojné - děloha je v tomto okamžiku aktivně očištěna. Po dobu dalších 2-3 týdnů může žena pozorovat hnědé rozmazané tajemství a nažloutlý bílý výtok s krevními nečistotami. Sliznice dělohy se postupně hojí a regeneruje. Pokud se lochie zastavila dříve nebo trvá déle než 1,5 měsíce, měla by se žena poradit s gynekologem.

Obvykle se menstruace po porodu obnoví po šesti měsících, ale pokud žena nekojí - po 2-3 měsících. První měsíce po porodu mohou být hojné - to je varianta normy. Krvácení může být odloženo o další 1–2 měsíce. Po normalizaci cyklu u žen po porodu se menstruace stává méně bolestivou a krátkou.

Taktika léčby

Léčba je předepsána po stanovení diagnózy. Žena by měla podstoupit ultrazvuk nebo MRI, darovat krev a moč pro obecnou analýzu a hormony, nátěry na flóru, na doporučení gynekologa, navštívit další úzké specialisty. Terapeutická taktika bude záviset na zjištěných problémech:

 • dopad škodlivých faktorů je vyloučen;
 • pokud je důvod pro změnu hojnosti nebo barvy menstruace spojen s hormonální nerovnováhou, jsou ženě předepsány progestogeny a perorální antikoncepce;
 • u polypů je děloha poškrábaná;
 • s těžkým krvácením je pacientovi předepsány hemostatické léky, kyselina aminokapronová;
 • antibiotika se používají k léčbě infekčních onemocnění;
 • pokud je příčinou poruchy stres, je nutná sedace.

Normálně as odchylkami: kolik krve by se mělo uvolnit během menstruace

Počet a povaha výtoku se liší pro všechny, dokonce i pro jednu ženu, v závislosti na: dni cyklu (druhý a třetí den je objem menstruačního toku maximální pro všechny dívky); užívání léků (na pozadí užívání perorálních kontraceptiv je množství výtoku výrazně sníženo a léky, které snižují srážlivost krve, mohou vést k určitému zvýšení výtoku); nitroděložní antikoncepce (ve většině případů vede ke zvýšenému krvácení, menstruace je bolestivější, prodloužená).

Povaha výtoku je ovlivněna: stavem (u dívek s „ladnou“ menstruací je často hojnější); dědičnost (zděděná endometrióza, patologie srážení krve a další); podnebí (čím blíže k rovníku, tím dřívější a hojnější menstruace); stabilita nervového systému (v případě porušení, častěji selhání, krvácení); věk (v dospívání a blíže ke klimatu, častěji hojnější). Nemoci genitálií, endokrinní systém silně ovlivňují tyto procesy.

Složení menstruace zahrnuje: odmítnuté endometrium, krev, bakterie, hlen. Kvůli různorodému složení menstruačního toku nejsou homogenní - obsahují nejen kapalnou složku, ale mohou existovat malé sraženiny, částice endometria.

Norma krve ve výtoku je 150 ml po celou dobu menstruace za pět až sedm dní. V průměru jsou to dvě polévkové lžíce denně, maximum jsou čtyři. Zajímavý fakt: po celý život ztrácí každá žena asi 70-90 litrů krve.

Množství krve ztracené během menstruace můžete určit podle následujících pokynů: 10 ml - omezený výtok, dostatek denních hygienických vložek; 15 ml - 1-2 polštářky stačí na 2 kapky během dne; 20 ml - střední vložka nebo tampon se plní každé 3-4 hodiny; 30-40 ml - vložky nebo tampony ze skupiny „maxi“ je třeba měnit každé 3-4 hodiny; více než 60 ml - produkt musí být měněn každé dvě hodiny a častěji pro maximální absorpci.

Příčiny špatné menstruace (hypomenorea nebo oligomenorea po malý počet dní): po porodu, manipulace v děložní dutině (v důsledku potratu, potratu, nevyvinutí nebo pouze diagnostického postupu (RDI), hysteroskopie), dysfunkce vaječníků, zánět, vyčerpání vaječníků.

Důvody těžkých období (častěji mnoho žen v premenopauzálním věku, ale mohou se vyskytovat ve všech věkových skupinách): před menopauzou je někdy těžké zjistit příčinu a žena po několika cyklech krvácení plynule přechází do menopauzy; endometriální patologie - polypy a hyperplazie; maligní nádory ve fázích 3 a 4; adenomyóza - endometriotická léze stěn dělohy; abnormální struktura genitálií - dvouděložná děloha, sedlovitá, se septem, zdvojená a další možnosti; ovariální cysty - folikulární a luteální cysty; děložní myomy (myomy lokalizované submukózní nebo vícečetné); užívání léků, které ovlivňují schopnost srážení krve - snižte ji; první menstruace po porodu, potrat.

Bohatá menstruace (se zpožděním nebo bez něj) by měla být vždy v strehu, zvláště pokud si žena všimne dalších příznaků (nevolnost, slabost, překrvení mléčných žláz). V tomto případě by měl být proveden test, pokud je výsledek pozitivní, okamžitě se poraďte s lékařem, abyste vyloučili těhotenství, včetně mimoděložního.

Přečtěte si více v našem článku o tom, kolik krve je normální během menstruace, a také o důvodech odchylek.

Faktory ovlivňující povahu vypouštění

Všechny dívky mají menstruaci odlišně. To je do značné míry ovlivněno fyziologií ženy. Množství a povaha výtoku se liší dokonce u jedné ženy, v závislosti na:

 • Den cyklu - druhý a třetí den je objem menstruačního toku u všech dívek maximální. V této době se děloha „zbavuje“ největšího množství sekrecí.
 • Užívání léků. Na pozadí užívání perorálních kontraceptiv se u většiny žen se správnou volbou léčby významně snižuje množství menstruačního toku. A léky, které snižují schopnost srážení krve (aspirin, warfarin a další), mohou vést k mírnému zvýšení sekrece.
 • Intrauterinní antikoncepce. Použití nitroděložního tělíska jako účinné metody antikoncepce vede ve většině případů ke zvýšenému krvavému výtoku, menstruace je bolestivější, prodloužená.

Následující faktory navíc ovlivňují povahu výtoku během menstruace:

 • Ústava. Dívky s „ladnou“ menstruací jsou často hojnější. To je způsobeno přebytkem estrogenů se zvýšenou tělesnou hmotností, protože procházejí transformací v tukové tkáni. Štíhlí lidé mají často méně menstruačního toku, i když toto kritérium není vždy splněno.
 • Dědičnost. Spíše k této skupině. Je možné zahrnout nemoci, které nejsou identifikovány a byly přítomny u žen v rodinné linii. Například endometrióza, patologie srážení krve a další.
 • Podnebí. U osob žijících blíže k rovníku dochází k menstruaci dříve a poněkud hojněji a ve stejném věku jako v severnějších zemích..
 • Stabilita nervového systému. Funkce mozku úzce souvisí s prací genitálií. Při psychoemoční nestabilitě se častěji vyskytují různé poruchy cyklu, včetně krvácení.
 • Stáří. V dospívání a blíže k menopauze je menstruace často hojnější..

Povaha a množství menstruačního cyklu také závisí na zdraví ženy. Nemoci genitálií, endokrinní systém silně ovlivňují tyto procesy.

A tady je více o tom, jak odlišit menstruaci od děložního krvácení.

Složení a počet období

Menstruační tok není jen krev. Zahrnují následující komponenty:

 • odmítnuté endometrium - horní vrstva vnitřní výstelky dělohy, která se tvoří každý měsíc v případě implantace vajíčka, ale pokud nedojde k těhotenství, není to nutné;
 • krev - když je endometrium odmítnuto, jsou vystaveny krevní cévy, což způsobuje uvolnění krve, která se mísí s jinými prvky;
 • bakterie - celá mikrobiální krajina, která je obsažena ve vagině a případně v děložní dutině, částečně vstupuje do menstruačního toku, proto za přítomnosti aktivního zánětlivého procesu získávají nepříjemný a dokonce hnilobný zápach;
 • hlen - plní cervikální kanál a když projde výtok z děložní dutiny, mechanicky jej vytlačí.

Rychlost krve ve výtoku

Jsou povolena taková období, která nevedou ke zhoršení celkového blaha ženy. Normálně to není více než 150 ml po celou dobu menstruace - pět až sedm dní. V průměru jsou to dvě polévkové lžíce denně, maximálně čtyři.

Zajímavý fakt - každá žena ztratí za celý svůj život asi 70-90 litrů krve..

Pokud je objem menstruačního cyklu větší, měla by žena navštívit lékaře, aby zjistil situaci. První věcí, které si všimne při překročení objemu výtoku, je slabost, letargie, závratě v kritických dnech a pokles hladiny hemoglobinu odhalí krevní testy.

Množství krve ztracené během menstruace můžete určit podle následujících pokynů:

 • 10 ml g - nedostatečný výtok, dostatek hygienických vložek;
 • 15 ml - 1-2 polštářky stačí na 2 kapky během dne;
 • 20 ml - střední vložka nebo tampon se plní každé 3-4 hodiny;
 • 30-40 ml - vložky nebo tampony ze skupiny „maxi“ je třeba měnit každé 3-4 hodiny;
 • Více než 60 ml - maximální absorpce přípravku se musí měnit každé dvě hodiny nebo více, v tomto případě musíte myslet na návštěvu gynekologa a podrobné vyšetření.

Příčiny štíhlé menstruace

V medicíně se k popisu tohoto jevu používá termín - hypomenorea (zanedbatelný objem výtoku) nebo oligomenorea (malý počet dní). Důvody lze skrýt za následujících podmínek:

 • Po porodu. Těhotenství a porod jsou „revolucí“ ve zdraví žen. Zvláště pokud pokračovali s komplikacemi. Takže pokud v tomto procesu byla děložní dutina poškrábaná, manuální oddělení, došlo k hustému připojení placenty, je pravděpodobné, že funkční vrstva endometria se plně nezotaví, což se klinicky projeví skromnou menstruací.
 • Po manipulaci v děložní dutině. Jakékoli možnosti kyretáže - v důsledku potratu, potratu, nevyvinutí nebo pouze diagnostického postupu (WFD), hysteroskopie, při opatrném odstranění povrchové vrstvy endometria může být odstraněna jeho bazální vrstva. Bez něj je normální růst endometria nemožný, což vede k jeho „tenkému stavu“ a skrovnosti měsíčně.
 • Dysfunkce vaječníků. Hormonální změny, které vedou k narušení produkce estrogenů nebo progestogenů, což vede ke zpožděním, řídkým nebo těžkým obdobím.
 • Zánětlivé procesy. Jakýkoli infekční proces v oblasti přívěsků vyvolává porušení přívodu krve do ovariálních tkání, v důsledku čehož mění svou hlavní funkci - syntézou hormonů. Dochází k jejich předčasnému stárnutí.
 • Vyčerpání vaječníků. Pozorováno během perimenopauzy. Dříve plýtvání vaječníky je typické pro ženy, které podstoupily operaci vaječníků, více stimulací (například v protokolech IVF), chemoterapii a radiační terapii. V těchto případech může dojít k vyčerpání v jakémkoli věku - dokonce i ve věku 25 let a dříve..
Hysteroskopie

Proč jsou velmi hojné

Bohatá období jsou hodně premenopauzálních žen, ale mohou se vyskytovat ve všech věkových skupinách. V předvečer menopauzy jsou příčinou významných sekrecí hormonální poruchy, tvorba funkčních cyst, endometriální patologie. Někdy je obtížné zjistit skutečnou příčinu a žena po několika cyklech krvácení plynule přechází do menopauzy - menstruace přichází méně často, pak úplně zmizí. Důvody mohou být také následující:

 • Endometriální patologie. To je nejčastější příčina silné menstruace. Patologie endometria zahrnuje polypy a hyperplazii. V každém případě tato abnormální proliferace endometriální tkáně vede k tomu, že je každý měsíc odmítnuto více tkáně než obvykle, je narušena kontraktilní funkce dělohy a to vše vede k silné menstruaci..
 • Maligní nádory. V raných stádiích nádory pohlavních orgánů ženu prakticky neobtěžují. Bohatá menstruace se vyskytuje v pokročilých stádiích - 3 a 4. Tkáně, ve kterých je nádor lokalizován, jsou zároveň tak malé, že doslova „padají na kousky“ a hojný výtok je doprovázen nepříjemným hnilobným zápachem.
 • Adenomyóza. Jedná se o endometrioidní lézi stěn dělohy. Na histologickém vzorku vypadá endometrium jako plástev - vše je „snědeno“ kanály. Zároveň je menstruace velmi bohatá, bolestivá, v předvečer kritických dnů a po nich je dlouhá černá nebo tmavě hnědá mazanice.
 • Abnormální struktura genitálií. Vrozené abnormality ve vývoji dělohy mohou vést k její atypické kontrakci během menstruace a v důsledku toho k silné menstruaci. Jedná se o dvourohou dělohu, sedlovitého tvaru, se septem, zdvojenou a dalšími možnostmi.
Abnormality ve struktuře pohlavních orgánů
 • Ovariální cysty. Nejprve hrají roli funkční formace - folikulární a luteální cysty. Jsou výsledkem hormonálních poruch doprovázených zpožděním, během nichž endometrium nadále roste. To zvyšuje pravděpodobnost vzniku polypů, hyperplazie. Když je takové „silné“ endometrium odmítnuto, menstruace se stává hojnější.
 • Myom dělohy. Fibroidy lokalizované submukózně (pod endometriem) nebo mnohočetné myomy vedou k hojné menstruaci. Současně se děloha nedokáže rychle stahovat, během menstruace jsou obnaženy cévy, které po dlouhou dobu neustupují a vedou k velké ztrátě krve.
 • Užívání léků. Léky, které ovlivňují schopnost srážení krve - snižují ji - mohou vést k delšímu a intenzivnějšímu krvácení a jsou jasnější a šarlatovější. Například pravidelné užívání aspirinu, warfarinu a dalších léků.
 • První menstruace po porodu, potrat. Během takových období si ženy často všimnou silné menstruace v prvním nebo dvou měsících. To je normální, ale pokud je výtok blízko krvácení (za dvě hodiny se použijí více než dvě maxi vložky), měli byste okamžitě navštívit lékaře.

Necharakteristicky by těžké období (s nebo bez prodlení) mělo vždy upozornit na těhotenství, zvláště pokud si žena všimne dalších příznaků (nevolnost, slabost, překrvení mléčných žláz). V tomto případě by měl být proveden test, pokud je výsledek pozitivní, okamžitě vyhledejte lékaře.

A tady je více o tom, jak po instalaci spirály probíhá menstruace.

Povaha menstruace je odrazem stavu zdraví žen. Nemělo by se to přičítat skutečnosti, že všichni příbuzní mají těžké / omezené období nebo během takového období života (například v premenopauze) mnoho lidí trpí podobnými poruchami. Může to být první signál vážného onemocnění, proto byste se měli podrobně vyšetřit u lékaře..

Užitečné video

Co je důležité vědět o menstruačním cyklu, viz toto video:

Pro ty, kteří se s tím nesetkali, je těžké pochopit, co se děje - děložní krvácení nebo menstruace, jak je odlišit a zda panikařit. Těžká období jsou skutečně podobná děložnímu krvácení. Existují však důležité rozdíly, které stojí za to vědět.

U dokonale zdravé dívky se často může objevit srážená menstruace. Ale častěji naznačuje přítomnost patologií. Zvláštní pozornost - černá menstruace se sraženinami.

Někdy se dlouhá období stávají zcela běžnými a normálními (po potratu, s dědičností). Pokud jsou déle než 7 dní, mají silné bolesti a červené sraženiny, je to důvod k návštěvě lékaře. Je vysoce nežádoucí provádět léčbu sami.

Menstruace se spirálou často probíhá stejně jako bez ní. Někdy však může být individuální reakce opačná - začne krvácení. Kdy je nejlepší spirálu odstranit? Jaká jsou normální období??

Kolik krve se ztratí během menstruace a odkud pochází výtok?

Menstruační krvácení nastává v důsledku měsíčního odmítnutí vrstvy endometria v děloze ženy. Množství a kvalita krve vylučované v kritických dnech se mohou velmi lišit v závislosti na věku, zdravotním stavu a individuálních charakteristikách těla. Proto se ukazatele normy také liší v určitých mezích, odchylka od které indikuje přítomnost patologie v reprodukčním nebo hormonálním systému..

 • 1 Fyziologie normální menstruace: odkud pochází výtok
 • 2 Menstruační krev
 • 3 Doba cyklu
 • 4 Vlastní stanovení objemu
 • 5 Příčiny neobvykle sporého a hojného vybití

Ženský reprodukční systém se skládá z vaječníků, vejcovodů, dělohy, pochvy a vnějších genitálií. Děložní dutina je lemována speciální vrstvou buněk - endometrium. Podléhá neustálým cyklickým změnám pod vlivem specifických hormonů, jejichž produkce je určena prací vaječníků..

Současně s tvorbou folikulu ve vaječníku (schránce vajíčka, které lze oplodnit) se produkuje jeden z estrogenů, estradiol, hormon první fáze. Estradiol zahajuje aktivní přípravu dělohy na příjem vajíčka: buňky endometria se intenzivně dělí a rostou a vytvářejí silnou volnou vrstvu s trubicovými žlázami.

12. - 14. den cyklu dochází k ovulaci: folikul praskne a uvolní zralé vajíčko připravené k oplodnění do dutiny vejcovodu. Současně se ve vaječníku tvoří žluté tělísko, které produkuje hormon druhé fáze - progesteron, který zastavuje růst endometria dělohy.

Pokud během ovulace nedošlo k oplodnění, je endometrium dělohy spolu s vajíčkem odmítnuto a vylučováno vagínou ve formě krvavého výtoku. Říká se tomu menstruace (regulace, měsíčně). Mezitím se ve vaječníku vytvoří další folikul: proces začíná znovu a opakuje se každý měsíc.

Barva menstruační tekutiny je poněkud tmavší než normální krev cirkulující v cévách. Menstruační tok zahrnuje krev, fragmenty odmítnutého děložního endometria, slizniční sekrece pochvy a děložního čípku. Při gynekologických stavech, jako je endometrióza nebo endometritida, se mohou objevit nahnědlé a sražené sekrece.

Normálně se objem menstruační tekutiny uvolněné za jeden den pohybuje od 10 do 80 ml, u většiny žen je to asi 35-60 ml. Indikátory pod nebo nad normativními (slabé nebo hojné vypouštění) jsou nejčastěji známkou nemoci a důvodem pro vyšetření u gynekologa. Silné a dlouhodobé krvácení je obzvláště nebezpečné, protože může vyvolat rozvoj anémie..

Stabilní měsíční cyklus u dívky není stanoven okamžitě: opakovaná menstruace je pozorována nejčastěji 2-3 měsíce po první. Pak se v případě fyzického zdraví cyklus stabilizuje a normálně to může být od 21 do 35 dnů a samotné období krvácení trvá od 2 dnů do týdne..

Průměrná doba menstruačního cyklu je 28 dní, ale podle výsledků statistických studií je vlastní pouze 13% žen. V jednom menstruačním cyklu vyteče až 250 ml krve, za celý život (což znamená reprodukční období) může žena ztratit asi 90 litrů.

Krev během menstruace pro každého jde s jinou intenzitou. Každá žena je schopna nezávisle určit intenzitu svých vlastních sekrecí. To jí pomůže s běžnými ženskými hygienickými výrobky: vložkami nebo tampony. Téměř vždy jsou na obalu označeny určitým počtem kapiček:

 • 2 kapky znamenají, že jedna vložka nebo tampon je schopen absorbovat 1-3 ml a je vhodný pro štíhlé vypouštění;
 • 3 kapky - 4-9 ml, mírný výtok;
 • 4 kapky - 7-15 ml, hojný výtok;
 • 5 kapek - 9-20 ml, extrémně hojné;
 • 6-8 kapek patří výrobkům noční hygieny.

Soustředěním na kapičky a počítáním množství a náplně použitých hygienických produktů je možné určit individuální ztrátu krve. Protože na samém začátku a na konci menstruace výtok teče s menší intenzitou než uprostřed, je vhodné kombinovat hygienické výrobky s jiným počtem kapek.

V prvních dvou letech po nástupu menstruace je skromný výtok považován za normu, protože dívčí reprodukční systém se nadále tvoří a pohlavní hormony se neuvolňují v dostatečném množství. Štíhlá menstruace u dospělých žen může také existovat jako individuální varianta normy, ale častěji je to stále spojeno s nedostatkem estrogenu. Hlavní příčiny nedostatečné sekrece:

 • obecné endokrinní poruchy;
 • nedostatek (vyčerpání) nebo nadměrná (obezita) tělesná hmotnost;
 • poruchy v práci vaječníků;
 • vrozené anomálie reprodukčního systému;
 • onemocnění endometria dělohy;
 • užívání hormonální antikoncepce;
 • přirozený pokles funkční aktivity vaječníků u žen před menopauzou.

Nadměrné vylučování (menoragie, děložní krvácení) je také způsobeno několika negativními faktory:

 • hormonální poruchy pozorované u dívek v pubertě a žen v časné menopauze;
 • patologie dělohy (endometrióza, adenomyóza);
 • různé patologie pánevních orgánů, štítné žlázy, jater, ledvin;
 • onkologická onemocnění reprodukčního systému;
 • obecné poruchy srážení krve a užívání léků na ředění krve.

Jaký výtok se považuje za normu pro menstruaci

Přidělení během menstruace závisí na konkrétních projevech práce těla každé ženy zvlášť. Jejich počet a pravidelnost souvisí se zdravotním stavem a rytmem života. Každý měsíc, pokud nedošlo k oplodnění, se děloha zbaví starých tkání vnitřní membrány, takže krev je odmítnuta. Analýzou povahy oddělené látky můžete pochopit stav genitální oblasti a určit příznivé dny pro plánování těhotenství.

Druhy výtoku během menstruace

Podle toho, jaké vypouštění doprovází nežné pohlaví v kritických dnech, lze posoudit zvláštnosti zdraví žen. Některé měsíční výtoky odpovídají zdravému tělu a vzhledem ostatních se doporučuje domluvit si schůzku s gynekologem:

 1. Krvavé mazanice (někdy hnědé). Pokud to začne několik dní před úplnou menstruací, může to znamenat erozi děložního čípku, polypy, nádory, těhotenství nebo užívání antikoncepčních pilulek.
 2. Viskózní hnědá krev před menstruací. Označuje hormonální nerovnováhu, zánět pohlavních orgánů, poškození sliznice.
 3. Krev s hrudkami, sraženiny během menstruace. Nemluví o patologii, pokud nejsou doprovázeny nepohodlí. Bolestivá období s takovými projevy signalizují nízký hemoglobin, endometriózu nebo se žena nedávno stala matkou.
 4. Sekrece ve velkém množství. Pokud je vaše menstruace intenzivní a delší než týden, může to znamenat anémii, endometriózu, mimoděložní těhotenství, onkologii, polypy nebo fibroidy.
 5. Malý objem menstruačních sekrecí. Je to často známka hormonálních poruch, emočního stresu, nadbytku hemoglobinu v krvi, rychlého úbytku hmotnosti.
 6. Bledě růžová krev - signál o přítomnosti onkologie nebo zánětu genitálií.

Pouze praktický gynekolog může stanovit správnou diagnózu a předepsat léčbu. Proto musíte spěchat na předporodní kliniku, pokud je menstruační cyklus mimo provoz, barva výtoku se změnila ve srovnání s předchozím časem, objevil se neobvyklý zápach nebo se zesílily bolestivé pocity.

Normální menstruační tok

Normální výtok během menstruace má jednotnou strukturu červené nebo tmavě červené, přítomnost jednotlivých krevních sraženin je přípustná. Skládají se nejen z krve, ale také z odmítnutého endometria, hlenu vylučovaného děložním čípkem a vaginálního výtoku.

Na začátku a na konci kritických dnů je menstruační tok hnědý. To je normální, protože krev získává tuto barvu v důsledku interakce s kyslíkem nebo vaginální mikroflórou.

Růžové tajemství lze také považovat za normu, protože krev je zředěna hlenem a jinými sekrety z genitálního traktu..

Množství uvolněné krve denně dosahuje 60 ml. Tento objem je přibližně 2 lžíce. Ve skutečnosti si ženy myslí, že ztráta krve je významnější. Ale častěji to tak není.

Během cyklu opouští tělo asi 250 ml krve. To je trochu víc než sklenice. Takový indikátor je považován za normu a zdravé tělo vyrovná ztrátu bez problémů.

Známky a příčiny nemoci

Stejným tajemstvím může být norma nebo hlášení patologie, doprovodné příznaky to hodně vysvětlují.

Hojná leucorrhoea může naznačovat existenci onemocnění v těle. Připomínají menstruaci, ale objevují se několik dní před nimi. Navenek vypadají jako krevní sraženiny, pěna, hlen. Je možné, že takový výtok je přítomen také u zdravé ženy, ale pokud jsou doprovázeny ostrým odpudivým zápachem a tažením bolesti v dolní části břicha, pak mohou být příčinou vážné problémy s urogenitálním systémem nebo střevy.

Častěji výskyt velkých sraženin během menstruace neznamená patologii. Někdy však může být takový výtok důsledkem infekce urogenitálního systému, výskytu endometritidy, cyst ve vaječnících nebo polypů. V těchto případech se do sekrece přidává odpudivý zápach a bolest v podbřišku..

Pokud si žena během menstruace všimne, že vycházejí sraženiny, podobně jako játra, mohou to být jejich důvody:

 1. Nedostatek enzymů, které zabraňují srážení krve ve stěnách pochvy.
 2. Hyperplazie endometria. Toto závažné onemocnění může nastat na pozadí hormonální nerovnováhy, diabetes mellitus, nadváhy, vysokého krevního tlaku.
 3. Chirurgické odstranění děložních myomů.
 4. Nedávné narození. Pokud odchozí sraženiny nejsou doprovázeny vysokou teplotou, není důvod k obavám, což znamená, že infekce vstoupila do dělohy nebo ne všechny části placenty. Pak je nutná okamžitá hospitalizace.
 5. Narušení práce kteréhokoli z orgánů vnitřní sekrece. V takovém případě musíte kontaktovat endokrinologa..
 6. Proliferace polypů v děloze je důvodem pro uvolňování krevních sraženin během menstruace. K tomu se přidává řezání bolesti v podbřišku a krvácení mimo menstruaci..
 7. Používání spirály jako metody antikoncepce.
 8. Mimoděložní těhotenství. Pokud se k těmto příznakům přidá náhlé zvýšení teploty a ostré řezné bolesti vpravo nebo vlevo v dolní části břicha, je nutné urgentně zavolat sanitku.
 9. Užívání antikoncepčních pilulek.
 10. Špatné návyky a častý stres.

Průchod krevních sraženin během menstruace a v jiné dny, zejména v kombinaci s dalšími nepříjemnými příznaky, může být známkou vážného onemocnění. V takovém případě včasné odvolání k lékaři pomůže problém identifikovat a zbavit se ho, což vám v budoucnu umožní získat zdravé potomky..

Patologický výtok

Stává se, že výtok hnědého hlenu s krevními sraženinami a bolestí naznačuje endometriózu. Onemocnění začíná v důsledku hormonální nerovnováhy, zejména u žen starších 45 let. Léčba onemocnění by měla být prováděna pod dohledem gynekologa. A v některých případech je taková sekrece pouze důkazem přítomnosti nitroděložního tělíska nebo oplodněného vajíčka.

Tlustá leucorrhoea může být také normou i příčinou patologie. Pokud jsou doprovázeny některým z příznaků, měli byste se poradit s lékařem:

 • štiplavá vůně;
 • svědění a pálení;
 • bolest během sexu a močení;
 • otok zevních pohlavních orgánů.

Po vyšetření lékař diagnostikuje a předepíše potřebnou terapii.

Tvorba leucorrhoea krví může být způsobena:

 • počáteční antikoncepční pilulky;
 • nedávná spirálová instalace;
 • endometrióza;
 • eroze;
 • endocervicitis;
 • porucha funkce štítné žlázy.

Pokud taková sekrece přejde místo menstruace, může to být dokonce příznak rakoviny..

Je třeba si uvědomit, že každá žena by měla mít takové množství krve, které odpovídá jejímu věku, zdravotnímu stavu, složení a srážení krve. V tomto případě bude také konzistence a barva vylučované sekrece individuální.

Menstruační hlen

Za normálních okolností má každá žena průhledné tajemství, protože je vylučováno děložním čípkem. Pokud je však hlen doprovázen svěděním, podrážděním, zarudnutím vnějších pohlavních orgánů, pak to slouží jako signál infekce. Pokud získá žlutou nebo zelenou barvu netypickou pro zdravé vypouštění, hlásí zánět přídavků..

Období s hlenem ve zdravém těle:

 • chodit pravidelně;
 • projít bez akutní bolesti;
 • mají charakteristickou barvu krve, která může být mírně nahnědlá;
 • může obsahovat krevní sraženiny, které jsou méně než tekutiny.

O patologii se říká:

 • zápach;
 • akutní bolest v podbřišku;
 • významná převaha počtu sraženin nad objemem kapaliny.

Přesnou diagnózu může stanovit pouze gynekolog na základě analýz.

Štíhlá menstruace

S tímto onemocněním trvá menstruace ne více než 2 dny a objem vylučované tekutiny nepřesahuje 50 ml..

Někdy se pro normalizaci řídkého výtoku během menstruace musíte dostat pryč od shonu a stresu, navštívit moře a získat pozitivní emoce. A v některých případech je důvod jejich vzhledu mnohem hlubší a vyžaduje pečlivé vyšetření a dlouhodobou terapii..

Lean předpisy jsou považovány za normu:

 • u dospívajících dívek během zavedení cyklu;
 • u dospělých žen během menopauzy.

V ostatních případech musíte hledat důvod. Mezi hlavní vynikají:

 • porucha funkce štítné žlázy;
 • obezita nebo plýtvání;
 • nedostatek vitamínů, nedostatek červených krvinek v krvi;
 • nervové vyčerpání.

Menstruace se může stát vzácnou a následkem komplikací po kauterizaci eroze. Pokud po zjištění přítomnosti eroze a jejího odstranění dojde také k ostré bolesti v dolní části břicha, znamená to, že účinek na postiženou oblast byl příliš dlouhý.

Bohatý výtok během menstruace

Se ztrátou velkého objemu krve se u ženy vyvine anémie. Cítí nedostatek energie, prožívá časté nevolnosti a její kůže zbledne. Může to mít mnoho důvodů:

 • hormonální nerovnováha;
 • děložní myomy;
 • polypy;
 • endometritida nebo endometrióza;
 • nitroděložní tělísko;
 • infekční choroby.

Dalším velmi nebezpečným typem patologického výtoku, který není horší než hojnost menstruace, je hojné krvácení. Může se objevit na pozadí stresu, psychické nebo nervové nemoci. Jeho rysem je hojný výtok krve bez bolesti během kteréhokoli období menstruačního cyklu. To je pro ženy nebezpečné a nejčastěji to znamená nádor..

Stává se, že během sekrece jsou v sekreci přítomny pouze krevní sraženiny. Tohle by mohlo být:

 • odmítnutí zbytků přebytečného endometria dělohy;
 • stagnace krve v děloze v důsledku adhezí nebo jizev. Výsledkem je, že má čas se zvlnit, takže to vyjde ve formě hrudek;
 • zvýšená viskozita krve, ke které dochází na pozadí onemocnění jater, ledvin, cév;
 • důsledek užívání určitých léků;
 • spontánní potrat nedávno zahájeného těhotenství;
 • důsledek hormonálních poruch;
 • onemocnění urogenitálního systému.

Tmavý výboj

Pokud je místo menstruace hnědý výtok, je důležité věnovat pozornost doprovodným příznakům. Mohou začít:

 • v důsledku hormonálního narušení;
 • užívání antibiotik, antidepresiv, antiulcerózních nebo hemostatických látek;
 • špatný životní styl;
 • prudká změna klimatu;
 • špatná výživa;
 • stres.

Hnědá barva menstruace je často vidět u adolescentů během zavedení cyklu a u starších žen během menopauzy.

Když tmavá nebo černá sekrece bez menstruace stoupne až na 4 dny, může to být příčina závažných onemocnění, jako jsou:

 • endometritida;
 • polypy;
 • eroze;
 • endometrióza.

V každém případě je třeba se poradit s gynekologem, který na základě analýz stanoví správnou diagnózu.

Jak odlišit období od krvácení a zda navštívit lékaře?

Obvyklý menstruační cyklus je časové rozpětí 21-35 dnů. Doba menstruace je od 3 do 7 dnů. Všechny projevy, které neodpovídají takovému rámci, lze interpretovat jako patologii.

U většiny žen jsou příznaky menstruace podobné. Zpravidla je menstruace v prvních dnech ve formě nevýznamného výtoku, který se postupně zvyšuje. Na konci se výběr postupně snižuje.

Krvácení je zpočátku charakterizováno jasným šarlatovým odstínem. Poté se změní na hnědou nebo černou, což je podle gynekologů normou..

Pomoc je nutná také v situaci, kdy se žena sama obává: menstruačního výtoku nebo krvácení? Kromě toho by měla být znepokojující také přítomnost bolesti.

 1. Který výtok krve je považován za normální?
 2. Normální období
 3. Bohatá období
 4. Dysfunkční děložní krvácení
 5. Příčiny
 6. Druhy
 7. Organické
 8. Průlom
 9. Stáří
 10. Mladistvý
 11. Během těhotenství
 12. Po porodu
 13. Krvácení a menstruace po potratu
 14. Tabletovaný potrat
 15. Vakuové potraty
 16. Instrumentální potrat
 17. Krvácení po erozi kauterizace
 18. S menopauzou
 19. Jak rozlišovat krvácení od menstruace?
 20. Kdy navštívit lékaře?
 21. Léčba krvácení
 22. Prevence děložního krvácení
 23. Recenze

Který výtok krve je považován za normální?

Barva vylučované krve je také u konkrétní ženy individuální. K dalšímu vylučování může dojít při vstávání nebo jiných náhlých akcích. Kromě toho se v hromadě sekretů hromadí hlen nebo krevní sraženiny. Souběžně má výtok zápach podobný čerstvé krvi nebo masu.

Normální období

Příznaky, že menstruace bez odchylek:

 1. Časový interval, po kterém nastává normální menstruace, je od 21 do 35 dnů. Každá odchylka v jednom nebo druhém směru vyžaduje další výzkum.
 2. Normální výtok trvá 3 až 7 dní. V některých situacích delší menstruační tok (až 10 dní) také nepatří k příznakům patologie, ale lékař to musí určit.
 3. Od začátku do poloviny kritických dnů se objem uvolněné krve zvyšuje, poté se postupně snižuje.
 4. Stín výtoku od tmavě červené po hnědou, někdy černou, odkazuje na fyziologický jev.
 5. Přítomnost sraženin hnědějšího odstínu naznačuje oddělení fragmentů děložního epitelu v procesu jeho obnovy. Absence takových sraženin by měla být znepokojující, stejně jako jejich nadměrný vzhled.

Ne ve všech případech se objem krvácení po celou dobu kritických dnů rovná průměrné rychlosti 100 ml. Pokud je třeba alespoň jednou za 2 hodiny měnit zcela a úplně naplněnou hygienickou vložku, označuje se takové vypouštění za hojné.

Bohatá období

Každá žena by si měla být vědoma abnormality - silná menstruace. Jejich hlavní rozdíl od normy je pravidelnost (vyskytují se ve stejném časovém intervalu), ale celkový objem ztráty krve je nad normální.

Může to být normální, ale je stále nutné navštívit odborníka. Závěrem je, že silná menstruace je často známkou patologie. Je to jako varovný signál o vzniku patologického procesu..

Odchylky přispívající k výskytu bohaté menstruace zahrnují:

 1. Patologický růst endometria.
 2. Děložní myomy.
 3. Genitální polypy.
 4. Chronické infekce dělohy.
 5. Časté přerušení těhotenství.
 6. Odchylky v poloze dělohy (anteflexie, retroflexe, záhyby a septa).
 7. Systémové patologie srážení krve.

Pokud je to možné, mělo by se základní onemocnění vyléčit, aby se během menstruace krvácení vrátilo do normálu.

Dysfunkční děložní krvácení

V této situaci jsou faktory krvácení z dělohy ztráta rovnováhy ženských hormonů, psychologické potíže, ukončení těhotenství, užívání hormonálních stimulantů, špatná výživa.

Pokud vezmeme v úvahu fyziologickou formaci a stárnutí ženského těla, je zřejmý závěr - k dysfunkčnímu krvácení dochází u mladých dívek a žen v období před menopauzou. Je to způsobeno poruchou funkčnosti vaječníků, která se během tohoto období mění..

Příčiny

Hlavní faktory vzniku krvácení jsou následující:

 • ukončení těhotenství, ke kterému došlo buď svévolně (potrat), nebo nedobrovolně (potrat);
 • pokud bylo narození dítěte doprovázeno císařským řezem;
 • časté diety, které vedou k narušení zdraví;
 • potíže s obecným hormonálním obrazem, akutní nerovnováha;
 • nedostatek železa a vitamínů;
 • nemoci krve;
 • změna srážení krve;
 • prodloužená deprese, stres;
 • infekční léze;
 • velká fyzická aktivita a zvedání a přenášení závaží;
 • zánět genitální oblasti;
 • gynekologické abnormality;
 • rakovinné nádory.

Gynekologové dělí děložní krvácení do tří kategorií:

 • Krvácení je normální. V kterémkoli z cyklů ženy dochází k měsíčnímu výtoku, který by měl být považován za fyziologickou normu pro ženské tělo.
 • Podmíněně normální. Výtok se objevuje v preovulačním nebo postovulačním čase. Ztráta implantační krve také patří do podmíněně normální kategorie krvácení.
 • Patologické. Takové krvácení se může objevit v každém věku - během menopauzy, plodného věku, puberty. Na druhé straně jsou rozděleny do poddruhů:
  • Funkční - krvácení se objevuje v důsledku potíží s endokrinní sférou nebo poruchou hypofýzy;
  • Organické - když má žena formace (polypy a další) nebo nemoci (například endometrióza), často se objevuje krvácení;
  • Systémové - často způsobené autoimunitními chorobami nebo chronickými abnormalitami.

Organické

Patří k onemocněním, při kterých se ztrácí nejen produkce hormonů, ale také povrch orgánů (nádory, cysty, polypy, patologický růst vnitřní vrstvy dělohy, endometrióza, onkologie dělohy a navíc cirhóza jater, porucha hematopoézy).

Průlom

Průlomové krvácení - vyvolané užíváním hormonálně modulujících nebo antikoncepčních pilulek.

V 90% případů, kdy dojde k průlomové ztrátě krve, se dávka léku změní.

Navíc může krvácet samotná děloha, při které došlo k porušení integrity epitelu v důsledku děložní spirály.

V takové situaci je nutné odebrat antikoncepci..

Stáří

Nejběžnější příčiny vaginálního krvácení u nežného pohlaví se liší ve vztahu k věkové kategorii.

Mladistvý

Taková nezdravá odchylka od norem menstruace se objevuje v důsledku snížení přítomnosti ženských hormonů: estrogen, progesteron, androgen.

Výtok krve je spojen s dysfunkcí endokrinních žláz, reprodukčních orgánů.

Takové krvácení je typičtější pro dívky v pubertě, u nichž se cyklus pouze zavádí, a pro ženy ve věkové skupině nad 45 let.

Alokace se dělí na:

 • Anovulační. Zhoršená ztrátou síly, závratěmi, poruchami cyklu.
 • Ovulační. Přímo spojené s cyklem, ale červený výtok je rozmazaný nebo jde hojně bez přestávky mezi obdobími. Jsou léčeni hormonálními léky, které vracejí látky do normálu.

Faktor vzhledu patologie před menstruací se považuje za:

 • Výuka pohlavních orgánů.
 • Krvavý výtok během puberty od 8 do 16 let se často vyskytuje v důsledku nepatologické dysfunkce žláz a orgánů.
 • Často u žen, jako sezónní patologie.

Hlavním příznakem je absence ovulace v důsledku hormonální nerovnováhy nebo přerušení v endokrinní sféře.

Další faktory:

 • ztráta funkčnosti vaječníků, hypofýzy nebo hypotalamu;
 • nedostatečně vytvořené hladké svaly dělohy;
 • arytmie syntézy hormonů;
 • infekční choroby;
 • stres a deprese;
 • silná intelektuální nebo duševní činnost.

Během těhotenství

V případě, že po implantaci oplodněného vajíčka na stěnu dělohy dojde k jakémukoli krvácení u ženy, jedná se o ohrožující stav pro její zdraví a život a pro zachování plodu.

Pokud žena zaznamenala krvácení výrazného stínu, je nutné okamžitě zavolat lékařskou záchrannou službu.

Takové špinění je spojeno s následujícími projevy:

 • výskyt výrazné bolesti v dolní části břicha, která je spojena s kontrakcemi;
 • nevolnost končící zvracením;
 • zvýšené pocení;
 • výskyt závratí;
 • blednutí kůže.

Po porodu

Poporodní krvácení je normální. Normálně má žena špinění krvácení po dobu čtyř týdnů - lochie.

Krvácející

Lochia

Scarlet, červená

Rezavě nahnědlá barva

Žádné krevní sraženiny

Krvácení po těhotenství a porodu představuje nebezpečí pro zdraví ženy.

Příznaky:

 • Nevolnost
 • Bolest hlavy,
 • Tlaková ztráta
 • Bolest v podbřišku

Krvácení a menstruace po potratu

Když dojde k menstruaci po ukončení těhotenství a jaké budou její povahy, záleží na tom, jak byl potrat proveden a jak operace probíhala. Ovlivní to také stav imunity pacienta a jaký byl menstruační cyklus před zákrokem.

Vliv má také kvalita reprodukční funkce ženy, přítomnost endokrinních patologií a stav hormonů v těle..

Tabletovaný potrat

Je normální, když do deseti dnů dojde k výtoku s malými skvrnami krve. Menstruace obvykle přichází podle očekávání. Ale jsou chvíle, kdy to nemusí přijít na 1-2 měsíce, ale pak se vzpamatovat.

Vakuové potraty

Krevní výboj může trvat 10 až 15 dní, vznikají v důsledku cévního traumatu. Normální menstruace začíná za 30-40 dní, ale může dojít ke zpoždění až tří měsíců. Doba a intenzita se mohou lišit, období může onemocnět.

Instrumentální potrat

Menstruace po kyretáži nastává za 28-40 dní. Dva týdny poté (zejména v prvních dnech) můžete pozorovat silný tmavý výtok v sraženinách a dokonce i v částech plodu. Zatímco se tělo zotavuje, objem menstruace může kolísat..

Abyste zabránili krvácení po ukončení těhotenství, musíte během prvních dvou týdnů vyloučit silové zatížení, nepít kávu, nejíst čokoládu, kořeněná jídla, vzdát se alkoholických nápojů a navštívit saunu. To vše, stejně jako kouření, ovlivňuje a zvyšuje krevní oběh.

Krvácení po erozi kauterizace

Mírné krvácení po kauterizaci naznačuje proces hojení místa, na kterém byla manipulace provedena. Krev je považována za normální a hovoří o regeneraci epitelu. Musíte se obávat, pokud jsou velmi bolestivé a hojné, nepříjemně voní.

S menopauzou

Během menopauzy je u ženy pravděpodobné riziko vzniku formací různé etiologie (fibroidy, polypy).

To je způsobeno snížením přítomnosti estrogenů, které jsou přesně zodpovědné za menstruační cyklus jako celek..

Charakteristickým rysem tohoto období je nástup bolesti v době sexuálního kontaktu a navíc rozdíl mezi měsíčními cykly přesahuje období 3 měsíců.

Jak rozlišovat krvácení od menstruace?

Pokud jde o rozlišení mezi menstruací a nezdravým krvácením, existuje řada charakteristických znaků..

Tyto projevy naznačují výtok z reprodukčního orgánu během menstruace související s odchylkami:

 • hygienické výrobky je třeba vyměňovat mnohem častěji, přibližně jednu za hodinu nebo dvě, po celý den;
 • doba kritických dnů je 7 nebo více dní;
 • uvolňuje se velké množství kondenzovaných hmot;
 • objevuje se zhoršení zdraví, rychlá únava a slabost;
 • silné a pulzující bolesti v dolní části břicha;
 • vzhled krve po sexu;
 • krátkodobá ztráta citlivosti paží a nohou.

Kdy navštívit lékaře?

Povinná léčba gynekologa vyžaduje takové nebezpečné stavy, které se vyznačují:

 • Přítomnost menstruačního toku po poměrně dlouhou dobu - více než týden;
 • Barva krvavého výtoku by měla také upozornit - pokud jsou jasně šarlatové barvy, bez cizích vměstků (hustá hmota a hlen), nebo jsou tmavě hnědé, spíše silné;
 • Obecná nevolnost a zhoršení blahobytu ženy, ztráta vědomí, mdloby;
 • Pokud se vylučovaná krev podobá krvi vycházející z prstu během injekce;
 • Hygienický tampón nebo vložka se plní velmi rychle, přibližně za jednu hodinu;
 • V dolní části břicha jsou silné bolesti;
 • Krvavý výtok nastává bezprostředně po pohlavním styku;
 • Krevní tlak klesá v důsledku slabosti.

Pokud má žena alespoň jeden z výše uvedených příznaků, měla by se okamžitě poradit s lékařem nebo zavolat sanitku.

Hlavním problémem ztráty krve je, že se rychle vyskytuje chronická anémie v důsledku nedostatečné přítomnosti železa v krvi. Při přetrvávajícím nedostatku hemoglobinu (bílkoviny v krvi) v krevním řečišti a při nedostatečném pronikání kyslíku a výživy do všech orgánů a tkání je funkce těla podporující život zničena. Zejména při anémii z nedostatku železa dochází k patologickým změnám v mozku a kardiovaskulární sféře..

Z tohoto důvodu je pro každou ženu tak zásadně důležité kontrolovat intenzitu a objem krve vylučované v době kritických dnů..

Léčba krvácení

Každá patologická změna menstruace pomůže diagnostikovat gynekologické zobrazování, klinické analýzy a diagnostiku pomocí lékařského vybavení.

Metody léčby:

 1. Žena se ztrátou krve je často odeslána na škrábání sliznice ze stěn dělohy a kanálu děložního čípku.
 2. V situaci, kdy žena v budoucnu neplánuje mít děti, je jí nabídnuto odstranění vnitřní děložní vrstvy pomocí elektrody, laseru nebo elektromagnetického paprsku. Odstranění se nazývá ablace děložní sliznice.
 3. Třetím způsobem, jak zastavit krvácení, je kryodestrukce (blokování za studena), která není charakterizována vedlejším účinkem a je velmi účinná.

Gynekolog předepisuje užívání drog výhradně po vizuálním vyšetření. Vhodné léky:

 • Vitamín C;
 • Tranexam;
 • Vikasol;
 • Askorutin;
 • Dicinon;
 • Oxytocin;
 • Kyselina aminokapronová;