Leukocyty v nátěru u žen - norma v tabulce a důvody pro zvýšené hodnoty

V rámci článku uvažujeme leukocyty v nátěru, jejich četnost u žen a tabulku. Leukocyty (bílé krvinky) jsou heterogenní skupina buněk, kterou spojuje přítomnost jádra a nedostatek barvy. Reagují na pronikání infekčních agens a pomáhají lidskému tělu je zničit. Odběr nátěru na vyšetření je standardním postupem pro každou pacientku při návštěvě gynekologa.

Zvýšený počet leukocytů v nátěru je známkou zánětlivého procesu, který vyžaduje identifikaci příčiny a výběr vhodných léčebných metod. Včasné odhalení nemoci výrazně usnadňuje terapii a zlepšuje prognózu.

Co jsou leukocyty v nátěru u žen?

Heterogenní populace bílých krvinek se skládá z 5 typů buněk, které se liší morfologií a funkčností: neutrofily, bazofily, monocyty, eozinofily a bazofily. Je třeba poznamenat, že během studia biomateriálu z pochvy, děložního čípku a močové trubice je stanoven celkový počet bílých krvinek, nikoli každého typu zvlášť. Jejich hlavní funkce je omezena na ochranu před infekčními agens a je implementována dvěma způsoby:

 • fagocytóza - přímá interakce a destrukce cizích mikroorganismů. V první fázi migrují neutrofily a poté se do zánětlivého zaměření dostávají další typy buněk. Poté napadají cizí tělesa jejich absorpcí a trávením s následným uvolňováním rozkladných produktů do prostředí. Po procesu fagocytózy bílá těla odumírají a hromadění odumřelých buněk vytváří hnisavý výboj. Velikost objektů dostupných pro fagocytózu se pohybuje od nepatrně malých až po velké shluky buněk;
 • stimulace lidského imunitního systému spočívá v aktivaci produkce protilátek, které zastavují reprodukci patogenních mikroorganismů a také neutralizují jejich toxiny.

Mnoho leukocytů v nátěru u ženy je zaznamenáno s infekční lézí těla. Nevýhodou této metody je nemožnost přesně určit, který z typů leukocytů je zvýšen. Za tímto účelem se provádí obecný krevní test s dekódováním vzorce leukocytů.

O diagnostické metodě

Odběr biomateriálu pro výzkum provádí lékař na speciálním gynekologickém křesle pomocí sterilních nástrojů. Po zavedení gynekologického zrcátka se odebere biomateriál ze zadní stěny pochvy (V) k vyšetření pomocí cytobrush, z povrchu děložního čípku (C) - špachtlí Eyre a z močové trubice (U) - lžící Volkmann.

Stanovení hladiny leukocytů se provádí mikroskopicky. V laboratoři se pod mikroskopem zkoumá nátěr obarvený a fixovaný (zabité buňky) podle Grama, aby se spočítal počet oportunních bakterií a bílých krvinek. Kromě toho je vizuálně stanovena přítomnost atypických buněk charakteristických pro onkopatologii..

Doba trvání analýzy závisí na pracovní zátěži laboratoře, ale v průměru nepřesahuje 1 den, s výjimkou dne odebrání biomateriálu.

Jak se připravit?

Příprava na přijetí biomateriálu pro výzkum zahrnuje následující pravidla:

 • omezení sexuálního života po dobu 2-3 dnů;
 • po dobu 2 dnů je vyloučeno použití vaginálních léků i sprchování;
 • 2-3 hodiny abstinence od močení;
 • od konce menstruace by měly uplynout alespoň 2 dny. Preferovaná doba pro výzkum je před nástupem menstruace;
 • hygienické postupy se provádějí večer a vylučují použití mýdla a gelu.

Důležité: přesnost a spolehlivost získaných výsledků závisí na správné přípravě pacienta.

Leukocyty v nátěru - norma u žen v tabulce

Dešifrování získaných údajů by měl provádět výhradně lékař. Autodiagnostika vede ke zpoždění adekvátní léčby, což může významně zhoršit stav pacienta a závažnost onemocnění až do smrti včetně..

Normální (referenční) hodnoty leukocytů ve vagině a cervikálním kanálu jsou uvedeny v tabulce.

Kritérium Normální hodnoty
Vagina (V)Cervix (C)Uretra (U)
Leukocyty0-100-300-5
Dlaždicový epitel5 - 10
SlizBezvýznamněMalý nebo žádný
Bakterie mléčného kvašení (Lactobacillus ssp.)Značný početNepřítomen
Kvasinky (Candida)Jednotlivé buňky nebo chybí
Patogenní flóra: Trichomonas vaginalis
Neisseria gonorrhoeae
Escherichia coli
Nepřítomen

Stupeň čistoty nátěru

U zdravého pacienta je povolena mírná odchylka od referenčních hodnot uvedených pro vagínu. V tomto případě musí být močová trubice a děložní čípek, při absenci patologií, zcela sterilní. V současné době je zvykem rozlišovat 4 stupně čistoty studovaného nátěru, které jsou uvedeny v tabulce.

NapájeníLeukocytyLaktobacily,% z celkového počtu bakteriíPodmíněně patogenní mikroorganismySkvamózní epiteliální buňkyVýklad
10-1095 - 100NepřítomenChybí nebo jednotkyNorma
25 - 1080 - 100Jednotlivé buňky
3Až 50 - 60Až 50Převládá10 - 30Patologie
4Pevný nátěr, nelze spočítatNepřítomenPřevládají

Standardní označení gynekologického nátěru pro leukocyty při 4 stupních čistoty je termín „zcela“, jehož příčinou může být infekční infekce nebo akutní stádium infekčního onemocnění. V tomto případě je nutné provést další rozsáhlé vyšetření pacienta, které zahrnuje laboratorní a instrumentální výzkumné metody..

Příčiny zvýšeného počtu bílých krvinek v nátěru u žen

Zvýšené bílé krvinky v nátěru u žen jsou zaznamenány se zánětem. Byl zjištěn přímý vztah mezi hladinou bílých krvinek v lidském biomateriálu a závažností zánětlivého procesu. Jinými slovy, čím vyšší je jejich obsah, tím závažnější je fáze onemocnění, například nárůst leukocytů v nátěru nad 100 znamená rozsáhlou infekční infekci. V tomto případě je nemožné určit přesnou lokalizaci zánětu..

Je třeba poznamenat, že je nepřijatelné izolovat použití údajů o analýze stěrů pro konečnou diagnózu.

Kromě toho je leukocytóza (zvýšení hladiny bílých krvinek) v nátěru u žen také zaznamenána v následujících patologických stavech:

 • maligní novotvary vnitřních pohlavních orgánů, což je doprovázeno abnormální proliferací mutantních buněk s poškozením normálních tkání. V tomto případě tělo začne vyvíjet obranné mechanismy namířené proti vlastním buňkám. Pokud je nádor během ultrazvukového vyšetření vizuálně detekován, měla by žena co nejdříve konzultovat onkologa a zvolit terapii;
 • porušení normálního složení mikroflóry pochvy nebo střev, v důsledku vývoje patogenních druhů nebo dlouhého průběhu antibiotické léčby;
 • pohlavně přenosné infekce (STD).

Leukocyty v cervikálním kanálu naznačují vzestupnou infekci. V tomto případě původce onemocnění proniká z pochvy do dělohy a přívěsků.

Důvody pro odchylku indikátorů stěrů

Při akutním zánětlivém procesu se zvyšuje sekrece hlenu, což je nezbytné pro účinnější odstranění patogenních mikroorganismů. Je třeba poznamenat, že přítomnost kvasinkových buněk v nátěru (Candide) naznačuje drozd a přítomnost zástupců patogenních druhů bakterií a prvoků naznačuje pohlavní infekce. V tomto případě se pacientovi předloží další vyšetření k identifikaci patogenu..

Zvýšený obsah buněk slizničního epitelu je také výsledkem vývoje zánětlivého procesu a pokles počtu laktobacilů je důsledkem bakteriální vaginózy. Počet laktobacilů klesá v průběhu užívání antibiotik, které inhibují růst a vývoj nejen patogenních kmenů, ale také zástupců normální mikroflóry.

Pokud se během těhotenství zvýší leukocyty v nátěru

Mírná leukocytóza v nátěru u těhotné ženy se považuje za normální variantu. Hodnoty indexu by v zorném poli mikroskopu neměly překročit více než 20–25 bílých krvinek. Tento stav je vysvětlen skutečností, že po početí je hormonální pozadí ženy významně obnoveno a je zaznamenána aktivní produkce ženských pohlavních hormonů. Přispívají k posunu pH směrem ke kyselé straně pochvy, což vytváří příznivé podmínky pro zvýšený růst laktobacilů. Je známo, že jsou schopny účinně potlačovat životně důležitou aktivitu patogenních kmenů bakterií a také přispívat ke zvýšení hladiny leukocytů..

Ženy se však často zajímají - z čeho lze u ženy v pozici výrazně zvýšit počet leukocytů v gynekologickém nátěru? Příčiny jsou podobné těm u netehotných pacientů a mohou být důsledkem zánětu, drozdů nebo rakoviny..

Důležité: leukocyty v nátěru během těhotenství jsou vyšší než referenční hodnoty vyžadují zvláštní pozornost lékařů.

Proč je zvýšení počtu leukocytů pro pacienta v pozici nebezpečné? Je možné, že původce onemocnění se rychle šíří z pochvy do děložního čípku a poté do jeho dutiny. Následkem toho dojde k infikování plodové vody a dítěte, což může vést k spontánnímu potratu.

Leukocyty v nátěru u mužů

Odebrání nátěru pro ženy je standardní postup, u mužů se však provádí také, když je to indikováno:

 • výtok na žaludu penisu;
 • bolest a křeče během močení;
 • zarudnutí a svědění;
 • neplodnost neznámé etiologie.

Biomateriál u mužů se odebírá z močové trubice pomocí jednorázové sterilní sondy. Normálně v nátěru mužů bílé krvinky zcela chybí nebo jsou obsaženy v zanedbatelném množství (ne více než 5 bílých krvinek v zorném poli). Zvýšení hladiny leukocytů u mužů je zaznamenáno u následujících patologií:

 • zánět vnitřních pohlavních orgánů;
 • prostatitida;
 • cystitida;
 • uretritida;
 • onkologická patologie;
 • sexuálně přenosné infekce.

Pro stanovení konečné diagnózy musí muž darovat krev pro pohlavně přenosné choroby a také provést úplné vyšetření prostaty.

Jak snížit počet bílých krvinek v nátěru - metody léčby

Aby se hodnoty bílých krvinek dostali na normální hodnoty, je třeba nejprve zjistit důvod jejich zvýšení. Poté lékař předepíše léčbu, která zpravidla spočívá v průběhu antibiotické terapie. Je přísně zakázáno nezávisle zvolit antibakteriální léky pro léčbu. Nebezpečí je způsobeno dvěma důvody:

 • neúčinnost, která povede k šíření patogenu v těle pacienta a výrazně zkomplikuje další léčbu;
 • rozsáhlá distribuce bakteriálních kmenů rezistentních vůči působení antibakteriálních léčiv. Ve výsledku mohou být imunní vůči kterékoli ze známých antibiotických skupin..

Na doporučení lékaře je přípustné používat sprchování z roztoku heřmánku, aloe nebo třezalky tečkované. Tato metoda však není nezávislá a měla by být použita v kombinaci s farmakoterapií..

Absence pozitivní dynamiky v redukci bílých krvinek v analýze naznačuje potřebu korigovat průběh léčby.

Po léčbě antibiotiky je bezpodmínečně nutné používat probiotické léky, které obnovují normální symbiotickou mikroflóru pochvy.

Výstup

Abychom to shrnuli, je tedy nutné zdůraznit:

 • dodržování pravidel přípravy na odebrání nátěru významně zvyšuje spolehlivost a přesnost výsledků;
 • odchylka kritéria od normy o několik jednotek nemá žádnou diagnostickou hodnotu, významný přebytek je však důvodem k provedení rozsáhlého vyšetření pacienta;
 • ve většině případů jsou v zánětlivém procesu zaznamenány zvýšené hodnoty;
 • u těhotných žen se referenční hodnoty liší a odpovídají vyšším hodnotám, na rozdíl od netehotných žen;
 • nezávislý výklad analýzy a diagnózy není povolen. Ošetření se provádí pod dohledem odborníka.
 • o autorovi
 • Nedávné publikace

Vystudovala odbornou školu, v roce 2014 promovala s vyznamenáním na Federální státní rozpočtové vzdělávací instituci vysokoškolského vzdělávání na Orenburgské státní univerzitě v oboru mikrobiologie. Absolvent postgraduálního studia Federální státní rozpočtové vzdělávací instituce vyššího vzdělávání Orenburg GAU.

V roce 2015. v Ústavu buněčné a intracelulární symbiózy Uralské pobočky Ruské akademie věd absolvoval pokročilý výcvik v doplňkovém odborném programu "Bakteriologie".

Laureát celoruské soutěže o nejlepší vědeckou práci v nominaci „Biologické vědy“ 2017.

Leukocyty v nátěru u žen - norma u žen, tabulka, přepis analýzy

Normálně se u žen v nátěru nachází 5-10 leukocytů. Zvýšení jejich počtu naznačuje zánět, tento stav se nazývá leukocytóza. To je nejčastěji způsobeno infekcí. Leukocytóza se objevuje také při neinfekčním zánětu, poškození sliznice.

Tampon pro flóru v gynekologii

Ženy, které se podrobí preventivnímu nebo diagnostickému vyšetření u gynekologa, si musí udělat nátěr na flóru. Tato analýza odráží stav vaginální sliznice. Pomocí nátěru se odhalí zánětlivá, infekční onemocnění pohlavních orgánů.

Hlavní ukazatele nátěru:

 • leukocyty;
 • erytrocyty;
 • laktobacily;
 • klíčové buňky;
 • patogenní mikroflóra;
 • sliz.

Leukocyty v nátěru zdravé ženy jsou přítomny v malém množství. Jedná se o bílé krvinky, které jsou součástí imunitního systému a mají ochrannou funkci.

Když dojde k zánětu, proniknutí infekce, bílé krvinky okamžitě spěchají k patologickému zaměření. Tam mají protizánětlivý účinek, ničí patogenní mikroorganismy, atypické buňky.

Nátěr by měl být podán 2–3 dny po skončení menstruace, nejlépe uprostřed cyklu. Před vyšetřením u gynekologa se žena musí umýt čistou vodou bez použití mýdla. Den před testem je třeba vyloučit pohlavní styk, použití vaginálních čípků a sprchování.

Příznaky leukocytózy

Přebytek bílých krvinek v nátěru se nazývá leukocytóza. Může to být způsobeno infekcí, chronickým zánětem. Existuje také fyziologická leukocytóza.

Příznaky zvýšení počtu bílých krvinek v nátěru u žen závisí na příčině, která to způsobila:

 • pocit pálení během močení, pohlavní styk;
 • bolest v dolní části břicha;
 • výtok - hnisavý, sýrový, s nepříjemným zápachem;
 • obecná intoxikace - malátnost, horečka.

Kromě leukocytózy s onemocněním ženských pohlavních orgánů se zvyšuje počet patogenních bakterií, klesá obsah laktobacilů.

Tabulka norem bílých krvinek v nátěru u žen

Gynekologický nátěr se odebírá z pochvy, močové trubice a děložního čípku. Normální počet leukocytů v různých vzorcích se liší. Tabulka norem bílých krvinek v nátěru u žen.

SpiknutíKolik je tam bílých krvinek
Močová trubiceJeden nebo až 5 buněk
VaginaAž 5 buněk
Cervikální kanál5-10 buněk

Leukocyty v nátěru během těhotenství

Těhotné ženy procházejí významnými změnami v těle. Sliznice pohlavního ústrojí procházejí změnami. Zvyšuje se místní imunita, což je nezbytné k ochraně plodu před infekcemi. Proto je norma leukocytů v nátěrech těhotných žen vyšší. Je to až 20 buněk v zorném poli.

Leukocyty v nátěru před a po menstruaci

Leukocyty v nátěru se mohou před menstruací zvýšit. Důvodem je zvýšený průtok krve do genitálií. Počet bílých krvinek se mírně zvyšuje a místo 5 dosahuje 6–7 jednotek.

Po skončení menstruace se indikátor během 1–2 dnů vrátí na normální hodnotu. To znamená, že bezprostředně po menstruaci je také pozorován zvýšený počet leukocytů v nátěru - až 35-40 jednotek.

Důvody pro zvýšení leukocytů

Patologické důvody pro zvýšení leukocytů v nátěru u žen zahrnují zánětlivá onemocnění. Mohou být způsobeny infekcemi nebo neinfekčními příčinami. Mnoho leukocytů proudí do jakéhokoli ohniska zánětu s krevním oběhem. Jsou potřebné k potlačení zánětlivého procesu.

Infekce

Nejběžnější příčinou zvýšeného počtu bílých krvinek je infekce. Jsou konkrétní a nespecifické. Specifické infekce způsobují pohlavně přenosné choroby:

 • syfilis - bledý treponém;
 • chlamydia - chlamydie;
 • kapavka - gonokok;
 • trichomoniasis - trichomonas.

Nespecifická flóra - ty bakterie, které žijí na sliznicích zdravých lidí, ale nejsou aktivní. S poklesem imunity, zranění, jsou aktivovány, což způsobuje zánět. Mezi nespecifickou flóru patří stafylokoky, streptokoky, E. coli.

Mezi virovými infekcemi ovlivňuje genitální trakt herpes virus a lidský papilomavirus. Ale leukocytóza u virových infekcí je vzácná, protože viry žijí uvnitř buněk. Jsou tedy maskované, imunitní systém na ně nereaguje, neposílá fagocyty do ohniska.

U bakteriálních infekcí vykazuje stěr zcela leukocyty. To znamená, že technik v zorném poli mikroskopu vidí mnoho bílých krvinek, které nelze spočítat..

Neinfekční příčiny

Ke zvýšení počtu leukocytů dochází při neinfekčním zánětu. Jedná se o chronická onemocnění pochvy, děložního čípku:

 • kolpitida;
 • cervicitida;
 • eroze děložního čípku.

Mírná leukocytóza je pozorována u prekancerózních stavů, rakoviny děložního čípku.

Reakce leukocytů nastává jako reakce na mechanické podráždění sliznice:

 • nosit těsné spodní prádlo;
 • častá změna sexuálních partnerů;
 • silná vaginální suchost.

Neinfekční příčiny leukocytózy v nátěru jsou alergické reakce, užívání léků bez doporučení lékaře.

Přidružené nemoci

Vysoké bílé krvinky v nátěru naznačují zánětlivý proces. Samotná leukocytóza nemůže přesně diagnostikovat. Chcete-li to provést, podívejte se na další ukazatele..

 1. Bakteriální vaginóza - zánět je způsoben nespecifickou flórou. Analýza ukazuje leukocytózu, klíčové buňky, velké množství hlenu. Je doprovázeno pocitem pálení při močení, výtokem s nepříjemným rybím zápachem.
 2. Trichomoniasis je urogenitální infekce způsobená Trichomonas. Je doprovázena bolestí v dolní části břicha, bohatým zeleným výtokem. Analýza odhalila leukocytózu, Trichomonas.
 3. Kapavka je urogenitální infekce způsobená gonokoky. U žen jsou klinické projevy vymazány. Při močení, pohlavním styku dochází k nepohodlí. Při vyšetřování sekrecí, leukocytózy, gonokoků.
 4. Kolpitida je nespecifický zánět pochvy. Projevuje se hojným bílo-žlutým výtokem, nepohodlí při pohlavním styku. V nátěru je mnoho neutrofilních leukocytů.
 5. Cervicitida je zánět cervikálního kanálu. Neexistují žádné výrazné klinické projevy. Zjistí se při gynekologickém vyšetření. Analýza odhalila leukocytózu, pokles normální flóry.
 6. Eroze děložního čípku je nejčastějším onemocněním v gynekologii. Hluboké eroze jsou považovány za prekancerózní podmínky..

Z metod instrumentální diagnostiky se používají ultrazvuk, hysteroskopie, kolposkopie. Leukocytóza se určuje nejen při studiu sekrecí, ale také v kousku sliznice odebraném během biopsie. Lékař tam vidí infiltraci leukocytů. To znamená, že sliznice je nasycena bílými krvinkami..

Není nutné léčit zvýšený počet leukocytů, ale příčinu, která tento stav způsobila. Pro specifické bakteriální infekce se používají antibiotika, lokální antiseptika. Antibiotikum se pije přísně podle předepsaného kurzu.

Nespecifický zánět je léčen bez antibiotik. Předepsat prostředky pro regulaci vaginální mikroflóry, zvýšení počtu laktobacilů. Místně se používají protizánětlivé koupele, tampony s rakytníkovým olejem. Pro každodenní péči jsou předepsány intimní gely s regulačním účinkem.

Zvýšení leukocytů v nátěru na flóru během těhotenství

Zvýšený počet leukocytů v nátěru na flóru během těhotenství je fyziologický jev. Leukocytóza je ochranná reakce. Jeho účelem je zabránit pronikání patogenních mikroorganismů pochvou a cervikálním kanálem. Normální počet leukocytů u těhotných žen je až 20 jednotek.

Po porodu

Ukazatel se v nátěru po porodu zvyšuje. Po velké zátěži se sliznice pochvy obnoví, malé slzy se uzdraví. Počet leukocytů v gynekologickém nátěru stoupá na 20-30, zůstává stejný po dobu jednoho týdne. Potom leukocytóza postupně mizí.

Snížený počet bílých krvinek

Pokud vyšetření zjistí méně nebo žádné bílé krvinky, nejedná se o patologický příznak. Malý počet leukocytů se počítá, pokud byla žena před analýzou promyta hygienickými prostředky a použity vaginální čípky. Pokud jsou ostatní indikátory analýzy normální, nemusíte nic dělat. K posouzení stavu vaginální sliznice, cervikálního kanálu je nutný gynekologický nátěr. Analýza stanoví počet leukocytů, erytrocytů, identifikuje patogenní bakterie nebo houby. Na základě analýzy, klinických příznaků může lékař diagnostikovat.

Norma leukocytů v nátěru u žen: příčiny odchylek

Rozmazání flóry se provádí při každé návštěvě gynekologa a umožňuje vám posoudit práci ženského reprodukčního a močového systému. Přítomnost leukocytů hovoří ve prospěch zánětlivého procesu a vyžaduje další výzkum. Norma leukocytů v nátěru u žen závisí na jeho původu a stavu pacienta. Ve vaginálním nátěru, vyšetření z močové trubice a cervikálního kanálu jsou povoleny různé koncentrace bílých krvinek.

 • 1 Co jsou to leukocyty
 • 2 Tampon na flóru
  • 2.1 Příprava na dodání
 • 3 Postup výzkumu
  • 3.1 Stěr pro cytologii
 • 4 Interpretace analýzy
  • 4.1 Ostatní
 • 5 Čistota skvrn
 • 6 Důvody pro zvýšení počtu leukocytů
  • 6.1 Jiné důvody
  • 6.2 Důvody pro zvýšení těhotenství
 • 7 Příznaky
  • 7.1 Diagnostika
 • 8 Léčba

Všem dospělým ženám se doporučuje pravidelně navštěvovat gynekologa nejméně dvakrát ročně, bez ohledu na výskyt stížností. Lékař vyšetří a odebere výtěr z urogenitálního traktu. Výsledkem nátěru, prospěšných a patogenních bakterií jsou zobrazeny oportunistické a leukocyty. Právě ten druhý nejčastěji naznačuje vážná porušení v reprodukčním systému..

Bílé krvinky se nazývají leukocyty, jejichž hlavní funkcí je ochrana těla před škodlivými látkami. Patří mezi ně viry, bakterie, houby atd. Ochrana, kterou poskytují, může být specifická, tj. Specializovaná na určitý typ onemocnění, nebo může být obecná. Koncentrace bílých krvinek se zvyšuje v místech zánětu: na tomto místě zachycují a neutralizují cizí látky.

S vysokou koncentrací patogenních organismů se mění leukocyty. Začnou růst a rozkládat se. Proces je doprovázen zánětlivou reakcí: dochází k otokům a zarudnutí poškozené oblasti, místní hypertermii.

Náter se provádí každých šest měsíců, pokud nejsou žádné stížnosti, pokud existují, a po prodloužené léčbě antibiotiky. Tento postup se doporučuje provádět během plánování těhotenství, nošení dítěte a nějakou dobu po porodu.

Během těhotenství se analýza provádí třikrát: při registraci, před nástupem na mateřskou dovolenou a ve 36 týdnech (před porodem).

Aby byly výsledky co nejspolehlivější, je nutná příprava na dodání:

 • za jeden nebo dva dny je nutné vyloučit sex;
 • sprchování před návštěvou lékaře není povoleno do 48 hodin;
 • nemůžete používat svíčky, tablety a krémy;
 • musíte se zdržet močení dvě až tři hodiny, než si uděláte nátěr;
 • v předvečer schůzky se umyjte teplou vodou bez mýdla.

Roztěr se nebere před menstruací, protože výtok může změnit jeho složení. Preventivní vyšetření u gynekologa se nejlépe provádí první dny po skončení menstruace a krátce před jejím začátkem.

V gynekologickém nátěru se stanoví složení mikroflóry obsahu cervikálního kanálu, pochvy a močové trubice. Plot se provádí sterilními nástroji.

Nátěr se odebere z močové trubice pomocí bakteriologické smyčky nebo lžíce Volkmann. Z pochvy sterilním gázovým tamponem. Stěrka Air se používá k odebrání nátěru z děložního čípku.

Na snímky se použijí následující označení:

 • U - nátěr z močové trubice;
 • C - z děložního čípku;
 • V - z pochvy.

Po vysušení je sklo odesláno do laboratoře k výzkumu. Nátěry jsou obarveny speciálními barvivy (podle Grama) a prohlíženy pod mikroskopem. V procesu analýzy se počítají podmíněně patogenní, patogenní bakterie a leukocyty. Muži jsou také testováni z močové trubice.

Provádí se k posouzení stavu buněk děložního čípku. Odběr zkušebního vzorku se provádí stejným způsobem jako stěr na flóru z cervikálního kanálu při vyšetření v gynekologické ordinaci.

Analýza nátěru pro cytologii ukazuje velikost buněk, jejich počet a tvar. Buňky správného tvaru a velikosti jsou považovány za normální, ostatní jsou atypické.

Za přítomnosti druhého zní diagnóza „atypické formy“ a žena je odeslána k druhému vyšetření. Rozdělují se náhodně a velmi rychle a vedou k dysplazii..

Tabulka pro dekódování výsledků nátěru podle jeho složek:

název

Popis

Míra závisí na místě, kde byla pořízena. Obsah v močové trubici je 0-10, v nátěru z pochvy 10-15, v cervikálním kanálu od 0 do 30. Během těhotenství mírně stoupá a může dosáhnout 15-20 v zorném poli

Močová trubice, cervikální kanál a pochva jsou lemovány takovým epitelem. V normálních nátěrech se počet buněk pohybuje v rozmezí od 0 do 5. Zmizení epitelu naznačuje atrofii sliznice. Zvýšení množství - o zánětu

Mírné hladiny jsou normální u všech tří nátěrů a mohou také chybět v močové trubici.

Tyčinky Lactobacillus nebo Doderlein.

Za normálních okolností jsou obsaženy ve velkém množství v pochvě a močové trubici a chybí v cervikálním kanálu. Snížení počtu bakterií mléčného kvašení naznačuje bakteriální vaginózu.

Kvasinková houba rodu Candida

Normálně chybí ve všech bodech odběru stěrů, ale přítomnost ve vagině je povolena (v jednom množství). Přítomnost oznamuje nemoc, jako je drozd. Může se vyskytnout označení: Soor positive

ErytrocytyNormálně v pochvě nebo v cervikálním kanálu - 2–3 v zorném poli. S nárůstem množství hovoří o zánětlivém onemocnění děložního čípku. Měla by chybět stěra z močové trubiceBlastosporyKulatá embrya charakteristická pro reprodukci rodu Candida

Konglomeráty bakterií gardnerella a dlaždicových epiteliálních buněk. Obvykle chybí, jsou známkou bakteriální vaginózy

Anaerobní gramnegativní bakterie nalezené ve smíšených infekcích, jako je drozd a bakteriální vaginóza nebo chlamydie a trichomoniáza. Pokud jsou přítomny v nátěru, je uvedena analýza pohlavně přenosných chorob.

Mobiluncus je anaerobní organismus. Vyskytuje se bakteriální vaginóza, kandidóza, trichomoniáza. Normálně chybí.

Gonokoky (způsobují kapavku), Escherichia coli (pozorovány v jednom množství v pochvě), bacilová flóra, grampozitivní a gramnegativní koky. Grampozitivní bakterie zahrnují podmíněně patogenní bakterie: stafylokoky, streptokoky a enterokoky (obvykle mohou být v jednom množství).

Když mluvíme o nátěrech, nemáme na mysli pouze nátěry odebrané z močové trubice, cervikálního kanálu a pochvy. Existuje také samostatný typ, který se používá k posouzení stupně čistoty pochvy. Výsledný materiál se vysuší na samostatném skle a výsledek se vyhodnotí.

Stupeň čistoty nátěru

Jsou 4 stupně. Normou jsou pouze první dva z nich:

Napájení

Leukocyty

Popis

Ideální je počet leukocytů malý, v zorném poli 0-5

Mikroflóru představují bakterie mléčného kvašení, počet epiteliálních buněk je jediný

Leukocyty od 5 do 10

V nátěru jsou oportunní mikroorganismy stanoveny v malém množství, kvasinky nebo koky. Převládá počet laktobacilů, mírné množství hlenu a leukocytů, epitel je normální

Počet leukocytů se zvyšuje, existuje mnoho epitelu, hlenu, počet Doderleinových tyčinek se snižuje v důsledku vývoje podmíněně patogenní flóry

Obrovské množství bílých krvinek, které nelze spočítat, je popsáno jako „úplně bílé krvinky“.

Stanoví se patogenní mikroorganismy, Trichomonas, gonokoky, Doderleinové tyčinky nejsou izolovány. Existuje mnoho buněk hlenu a epitelu. Označuje zánětlivý proces.

Pokud je zjištěn stupeň 3-4, je nutné zjistit příčinu patologie a provést léčbu.

Se zvýšením leukocytů v nátěru mohou být příčinou nemoci urogenitálního systému nebo porucha jiných orgánů:

 • Cervicitida. Zánětlivé onemocnění cervikálního kanálu.
 • Adnexitida. Zánět vejcovodů nebo vaječníků.
 • Endometritida. Zánět ovlivňující vnější vrstvu děložní sliznice.
 • Kolpitida nebo vaginitida. Zánětlivé onemocnění v pochvě (doprovázené přítomností atypického výtoku z urogenitálních orgánů).
 • Uretritida Zánětlivý proces močové trubice.
 • Onkologické patologie genitální oblasti, dysbióza pochvy a střev.
 • Pohlavně přenosné nemoci.

Na postupu procesu se podílejí patogenní mikroorganismy, které je obtížné obvyklým způsobem detekovat při vyšetření urogenitálního nátěru nebo jsou aktivovány zástupci oportunní flóry..

K identifikaci původců latentních infekcí se používá složitější vyšetření - metodou PCR. Lze detekovat mykoplazma a ureaplasma, chlamydie, gonokoky, Kochův bacil, bledý treponém, Donovanova malá tělíska, Trichomonas amoeba, cytomegalovirus, virus imunodeficience, genitální opar, lidský papillom.

Některé podmínky způsobují růst podmíněně patogenní flóry a potlačují růst bakterií mléčného kvašení. Tyto zahrnují:

 • poruchy hormonálního stavu (puberta, menopauza, těhotenství, endokrinní onemocnění);
 • oslabení imunity;
 • silný stres a přepracování;
 • mikrotrauma způsobené intenzivním sexem;
 • orální sex;
 • použití spermicidů ve formě čípků a mastí;
 • chemoterapie nebo ozařování;
 • rozmanitost sexuálních partnerů;
 • porušení pravidel intimní hygieny;
 • hojné sprchování;
 • vstup do pochvy deformovaný jizvami;
 • porušení rovnováhy střevní flóry;
 • používání tamponů;
 • nesnášenlivost maziv;
 • nesnášenlivost spermií partnera;
 • poklesy teploty a mechanické poranění;
 • chemické popáleniny;
 • celkové nemoci (patologie močového systému, diabetes mellitus a další).

Zvýšené leukocyty v urogenitálních nátěrech jsou pozorovány do 24 hodin po sexu nebo do 70 dnů po instalaci spirály. Pokud nelze zjistit příčinu, provede se důkladnější vyšetření, včetně detekce maligních nádorů. Průběh léčby je dlouhý a je 3-4 týdny.

Určité zvýšení hladiny leukocytů v nátěru během tohoto období je normální, v pochvě - až 15-20 v zorném poli. To je vysvětleno fyziologickými faktory:

Během období těhotenství dochází k restrukturalizaci hormonálního pozadí, ve velkém množství se produkuje progesteron a estrogeny. Pod vlivem druhého se Doderlein aktivně množí, vytváří kyselé prostředí a zabraňuje reprodukci podmíněně patogenní flóry, což přispívá ke zvýšení leukocytů.

U nastávající matky se imunita snižuje jako prevence odmítnutí embrya. Výsledkem je, že bakterie pronikají do pochvy nebo je aktivována latentní infekce, což vysvětluje nárůst bílých krvinek v nátěrech.

Někdy je detekována velmi vysoká koncentrace mikroorganismů v zorném poli. To je zaznamenáno u drozdů. V takových případech se kromě velkého počtu leukocytů vyskytují houby a mycelium ve formě bílých vláken. Zvýšení počtu bílých krvinek u těhotných žen vyžaduje pečlivý výzkum a souběžnou léčbu..

Infekce z pochvy může jít do děložního čípku nebo do cervikálního kanálu, proniknout do děložní dutiny, což vede k infekci plodu. Může mít za následek spontánní přerušení, vývojové abnormality nebo předčasný porod.

Zvýšené leukocyty ve výtoku z močové trubice, pochvy nebo děložního čípku doprovázejí onemocnění urogenitálního systému. Vyskytují se následující příznaky:

 • časté a bolestivé močení (s uretritidou a cystitidou);
 • falešné nutkání na stolici - střevní dysbióza;
 • nepříjemný zápach výtoku, doprovázený pálením a svěděním, může naznačovat zánět dělohy a přívěsků;
 • u vaginitidy specifické etiologie (kapavka, trichomoniáza, drozd) se pozoruje pěnivý, hnisavý nebo sýrový výtok;
 • bolest při pohlavním styku je možná s patologiemi děložního čípku a přídavných látek.

Menstruační nepravidelnosti v kombinaci se zvýšením počtu bílých krvinek mohou být signálem zánětu přívěsků..

Před zahájením boje s patologií je nutné zjistit příčinu. Stává se tak, že koncentrace leukocytů se zvyšuje, ale nedochází k aktivaci růstu patogenů. V tomto případě se znovu provede nátěr, vybere se nejúspěšnější den cyklu a v souladu se všemi pravidly pro přípravu a dodání testů.

Pokud je při opětovném získání vysokého skóre dosaženo, provede se rozsáhlejší studie:

MetodaPopis
Roztěr pro bakteriologické vyšetření (odebraný z pochvy a cervikálního kanálu)Při výsevu sekretů na živná média rostou kolonie patogenních mikroorganismů. Je identifikován původce a posoudí se citlivost na antibiotika
PCR pro latentní infekceMetoda je považována za vysoce přesnou. Se stoprocentní pravděpodobností detekuje infekce, které se klinicky neprojevují, ale mohou vést k nevratným následkům
Ultrazvuk v gynekologiiUltrazvukové vyšetření se provádí pomocí transvaginálního senzoru, protože možnou příčinou zvýšení počtu leukocytů v krevních testech je zánět dělohy a přídavky, mohou existovat nádorová onemocnění
KolposkopieVyšetření děložního čípku pod zvětšením. Pomáhá diagnostikovat nemoci, které nejsou viditelné pouhým okem a které při analýze způsobují zvýšení počtu leukocytů
Konzultace souvisejících odborníkůJmenován po průzkumu. Endokrinolog pomáhá normalizovat hladinu leukocytů u diabetes mellitus, patologických stavů štítné žlázy nebo obezity. Nefrolog kontroluje přítomnost onemocnění močového systému a v případě potřeby předepisuje protizánětlivou léčbu. Alergik kontroluje reakci na dráždivé faktory a eliminuje je.

V případě infekce jsou předepsány protizánětlivé léky, v závislosti na výsledcích testu se provádí obecná nebo lokální léčba a obnova mikroflóry. Místní léčba spočívá ve jmenování tamponů s léky na bakteriální nebo virové infekce. Léčení trvá asi 7-10 dní.

V případě virové infekce, pohlavního onemocnění nebo latentní genitální infekce je předepsána systémová antibiotická léčba nebo antivirotika; agent je vybrán s ohledem na etiologii onemocnění. K obnovení mikroflóry se používají vaginální čípky a tampony s probiotiky. Proces léčby je dlouhý a trvá 2-4 týdny..

"Norma leukocytů v nátěru u žen, důvody pro odchylku ukazatelů"

5 komentářů

Z mnoha diagnostických metod zaujímá detekce leukocytových nátěrů v analýze přední místo v detekci ženských gynekologických patologií. Jedná se o velmi běžný postup, který je dobře známý mnoha ženám, které kontrolují své intimní zdraví. Určité normy leukocytů v těle stanoví samotná příroda a jsou přítomny v pochvě jakékoli ženy jako součást různé mikroflóry.

Buňky leukocytů plní důležitou funkci - jsou ve skutečnosti přirozenou ochrannou bariérou proti pronikání patogenních mikroorganismů do těla. Zvýšení hladiny leukocytů, například v krvi nebo nátěrech, naznačuje vývoj patologických procesů - to znamená, že počet buněk se rychle zvyšuje, aby se vyrovnal se „škodlivým mimozemšťanem“.

Je samozřejmě jasné, že není možné určit všechny patologické stavy pomocí jedné stěrové analýzy, ale kromě bílých krvinek pomáhá identifikovat přítomnost patogenních mikroorganismů, epiteliálních buněk, krvinek a dalších inkluzí ve strukturálním prostředí pochvy. Přítomnost takových dodatečných informací umožňuje podezření na vývoj určitých patologií a určení ve směru podrobnějších a informativnějších diagnostických metod..

Informativní význam analýzy je dán možností detekce zánětlivých a infekčních gynekologických onemocnění a stanovení jejich klinické závažnosti.

Co může sloužit jako základ pro analýzu stěrů?

Vzorky biomateriálu pro analýzu jsou odebírány z různých tkání - vaginálních sliznic, kanálů uretry a děložního čípku. I při absenci patologických příznaků by měla být taková kontrolní diagnóza prováděna u žen, které jsou sexuálně aktivní - ročně. Indikace pro podání nátěru u žen jsou navíc faktory:

 • změny barvy, zápachu a struktury vaginálního výtoku;
 • nepohodlí při močení;
 • projev svědivých příznaků v oblasti třísla;
 • pocit pálení a bolestivost v močové trubici a pochvě;
 • bolestivost v blízkých intimních vztazích;
 • nepřiměřená bolest břicha
 • narušení cyklu menstruace.

Je třeba si uvědomit, že dlouhá léčba antibiotiky vede ke smrti mnoha prospěšných mikroorganismů, které jsou rychle nahrazeny „agresivními obyvateli“ (patogenní flóra). To může zkreslit výsledky analýzy. Proto je vhodné tento diagnostický postup provést po ukončení léčby antibiotiky..

Jak se připravit na postup?

Aby se vyloučilo zkreslení údajů při analýze nátěru, měl by se postup při odběru biomateriálu brát vážně. Proto může mnoho faktorů vyvolat detekci leukocytových buněk v nátěrech, při úplné nepřítomnosti patologických procesů nebo naopak - vyloučit jejich přítomnost v analýzách s výraznou přítomností patologie. Přípravná opatření zahrnují:

 1. Vyloučení důvěrných vztahů po dobu 3 dnů před vzorkováním biomateriálu.
 2. Sedm dní před testem byste měli vyloučit příjem různých léků (čípky, tablety a externí léky, roztoky na mytí vagíny a injekce).
 3. Před užitím nátěrů se v příštích dvou dnech nedoporučuje používat mýdlo nebo gely pro intimní hygienu, k tomuto účelu používejte pouze mírně zahřátou vodu. Poslední mytí by mělo být provedeno v předvečer následujícího dne procedury.
 4. Poslední úkon močení musí být 3 hodiny před výkonem.

Dešifrování roztěru u žen

Důležitým kritériem pro diagnostický indikátor je počet leukocytů v nátěru. Podle toho lze předpokládat vývoj různých zánětlivých reakcí v těle. Protože právě v zánětlivých ložiscích se snaží získat velké množství bílých krvinek, které vytvářejí ochrannou bariéru pro tělo.

V procesu fagocytózy jsou však bílé krvinky zničeny a mění se jejich morfologické složení. Tyto buňky se nazývají neutrofily. Čím více jsou ve vzorcích nalezeny, tím je zánětlivá reakce výraznější. Spolu s leukocytózou se mění kvantitativní složení dalších prvků - prospěšné a patogenní mikroorganismy, hlen, epiteliální a vytvořené prvky, úroveň vaginální kyselosti.

Je to soubor leukocytů s dalšími inkluze v nátěrech, který umožňuje přesně diagnostikovat patologický proces. Například: houbová flóra bude přítomna ve vzorcích s vaginální kandidózou, kokální - s hnisavými zánětlivými patologiemi (kapavka nebo vaginóza). U děložního endometria nebo kolpitidy je v analýzách zaznamenán stafylokok a vaginální kyselost klesá.

Rovněž se bere v úvahu, že během období menstruace se může koncentrace leukocytů měnit v důsledku hormonálního vlivu. A při absenci velkých změn v hladině leukocytů se to považuje za fyziologický proces, nikoli za patologii. Konečný diagnostický verdikt je založen na přítomnosti všech dalších kritérií.

Norma leukocytů v nátěru a dalších indikátorech

Normálně jsou leukocyty v nátěrech u žen neustále přítomny a samotná leukocytová norma nátěru je poměrně konvenční koncept. Protože v různých intimních oblastech ženského těla se jejich úroveň tolerance liší. Většina leukocytů je v cervikálním kanálu (děložním čípku) - v jasném pohledu mikroskopu až 30 buněčných jednotek. A nejmenší množství je v močové trubici, až 5 jednotek.

Ve zdravém těle se při absenci patologických procesů v tabulce počtu leukocytů v nátěrech u žen zobrazí, že cervikální a uretrální kanály jsou sterilní a „nenesou“ patologickou flóru. Pokud jde o vagínu, jsou v parametrech normy přípustné malé výkyvy. Jeho sterilita - stupeň čistoty, závisí na zavedení různé flóry.

Žádná žena nemůže mít zcela bezchybný nátěr bez bílých krvinek a bakterií ve vagině. V nátěrech vaginálního výtoku může být často až 10 leukocytových jednotek, několik epiteliálních buněk a různé bakteriální mikroorganismy. Takové ukazatele se nepovažují za projev patologie a považují se za limit normy. Ale sterilita má v tomto případě 2. stupeň vaginální čistoty.

Pokud je ve vaginálním výtoku zjištěna koksová, kvasinková nebo anaerobní flóra a je zaznamenán kvantitativní pokles laktobacilů a bifidobakterií, je to indikace pro podrobnější diagnostickou studii. Současně počet leukocytů v nátěrech výrazně převyšuje normu a hlen se nachází ve velkém množství - to naznačuje vývoj silné zánětlivé reakce.

U těchto indikátorů je sterilita pochvy 3. stupně čistoty.

Poslední stupeň sterility - čtvrtý zahrnuje podmínky, při nichž je v testovacím nátěru zaznamenána velmi nevýznamná přítomnost nebo úplná absence laktobacilů. A hladina leukocytových buněk je tak vysoká, že vyplňují celé zorné pole, zvyšuje se množství epitelu a hlenu. U těchto indikátorů může pacient vyžadovat urgentní kvalifikovanou lékařskou péči..

Tabulka norem bílých krvinek v nátěru u ženy

IndikátoryPROTICU
Leukocyty0-100-300-5
Dlaždicový epitel5 - 105 - 105 - 10
SlizMírněMírně

Důvody pro odchylku výsledků nátěru od normy

Pokud je u žen zjištěn přebytek normy leukocytových buněk v nátěru, důvod je vždy spojen se zánětlivými reakcemi v těle. Podle jejich koncentrace lze posoudit klinickou závažnost zánětlivého procesu. Posouzení příčiny přítomnosti leukocytů v nátěru se však vždy provádí ve spojení s dalšími diagnostickými aspekty..

 • Zvýšení množství hlenu ve výtoku je důkazem vývoje infekčního procesu. Tělo se tak snaží zbavit patogenní flóry..
 • Zvýšená koncentrace epitelu, podobně jako leukocyty, naznačuje přítomnost zánětlivých onemocnění.
 • Klíčovým indikátorem v diagnostice je bakteriální písek - epitel pokrytý gardnerellou. Jeho detekce v nátěrech je jistým znamením vývoje vaginální gardnerelózy..
 • Indikátor sníženého počtu laktobacilů se projevuje na pozadí antibiotické terapie nebo infekčních onemocnění. Pokles jejich koncentrace v těle vede ke snížení kyselosti pochvy a vytváří podmínky pro rozvoj a růst bakteriální flóry, projevy - kapavka, drozd, trichomoniáza.

Infekční a zánětlivé procesy u žen jsou vždy doprovázeny leukocytózou v testovacím nátěru. Příčiny zvýšeného počtu bílých krvinek v nátěrech jsou způsobeny mnoha faktory:

 • různé zánětlivé patologické stavy, jako je andexitida a endometritida, uretritida a cervicitida nebo kolpitida;
 • nádorové novotvary;
 • vaginální a intestinální bakteriální nerovnováha;
 • autoimunitní poruchy;
 • hormonální poruchy;
 • stres a chronické přepracování;
 • příliš agresivní sex.

Odchylky od normálních parametrů se vyskytují také v opačném směru, když leukocyty nejsou vůbec detekovány v nátěrech nebo jsou přítomny ve velmi malém množství. S takovou diagnózou se o dobrém zdraví nemluví.

Abnormality leukocytů během těhotenství

Leukocytóza v nátěrech během těhotenství je způsobena čistě fyziologickým faktorem - hormonálními změnami, které dávají podnět k velké hormonální sekreci. Pod vlivem hormonů začíná aktivní reprodukce laktobacilů, která ovlivňuje kyselost pochvy. Zejména jeho zvýšení, které zabraňuje reprodukci patogenních mikroorganismů, ale podporuje akumulaci buněk leukocytů.

Zároveň se jejich počet v nátěrech zvýší na 20 jednotek. V tomto stavu je tato hladina bílých krvinek považována za fyziologickou normu. Dalším důvodem pro leukocytózu u těhotných žen v nátěrech je pokles imunitních funkcí, které jsou zakořeněny v ženském těle na genetické úrovni. Aby se zabránilo aktivaci fagocytózy proti plodu, která může způsobit odmítnutí.

Tato vlastnost však otevírá příležitosti pro aktivaci latentních, asymptomatických infekčních onemocnění a penetraci patogenní flóry do těla, což se projevuje v nátěrech zvýšenou hladinou leukocytových buněk. V takových případech je během těhotenství nutné důkladné vyšetření ženy a neodkladná léčba. Infekce, která pronikla do dělohy ve vzestupném směru, může infikovat plodovou tekutinu a samotné dítě, které je plné potratu nebo předčasného porodu.

Pokud počet leukocytových buněk v nátěru není větší než 20, všechny ostatní ukazatele odpovídají normě a budoucí matka nevykazuje patologické příznaky - není důvod k obavám. Je však důležité si uvědomit, že v tomto případě by se ukazatele normy leukocytů pro uretrální a cervikální kanály neměly měnit.

Reprodukční systém nežného pohlaví je neustále vystaven vnějším i vnitřním faktorům, které ovlivňují jeho fungování. Tento účinek se projevuje různými příznaky, včetně vaginálního výtoku.