"Norkolut": recenze hyperplazie endometria, návod k použití

Klíčem k možnosti početí a následného porodu donosených a zdravých dětí je zdraví v oblasti sexuální sféry ženy. V tomto ohledu se ženám doporučuje věnovat zvláštní pozornost zdraví jejich těl bez ohledu na věk. To znamená, jak v reprodukčním věku, tak během nástupu menopauzy. Po celý život mohou krásnou polovinu lidstva pronásledovat různé nemoci a problémy žen. Jedním z nejčastějších problémů tohoto druhu je hyperplazie endometria..

Léčba tohoto onemocnění může být prováděna, včetně chirurgických metod, ale obvykle se provádí užíváním vhodných hormonálních léků uvnitř. Jedním z těchto léků je Norkolut. Drtivý počet recenzí o přípravku „Norkolut“ s hyperplazií endometria od pacientů trpících touto patologií je pozitivní.

Hyperplazie endometria - co to je?

Endometrium v ​​medicíně, a zejména v gynekologii, se nazývá vnitřní povrch dělohy. Buňky endometria mají tendenci se rychle vyvíjet a růst pod vlivem ženských pohlavních hormonů, jako jsou estrogeny. Tento proces je pozorován v první polovině menstruačního cyklu. Přerůstání endometriálních buněk se nazývá hyperplazie. Výsledkem je zesílení vnitřní sliznice dělohy. Hyperplázie se může tvořit jak na celém vnitřním povrchu dělohy, tak lokálně v určitých oblastech.

Moderní lékaři se domnívají, že hlavní příčinou hyperplazie u žen je zvýšení hladiny estrogenu v těle. Hladiny estrogenu lze zvýšit za přítomnosti onemocnění, jako je onemocnění polycystických vaječníků, i v důsledku obecné obezity..

Ve všech výše uvedených situacích mohou být tablety přípravku Norkolut účinnou léčbou..

Forma uvolňování, složení, farmakologické působení

Hlavní účinnou látkou léčiva je norethisteron v objemu 5 mg. Pomocnými látkami v kompozici jsou bramborový nebo kukuřičný škrob, stearát hořečnatý a monohydrát laktózy a želatina. Lék "Norkolut", používaný při léčbě hyperplazie endometria, je stejně účinný v reprodukčním věku a během menopauzy se vyrábí ve formě bílých tablet a obsahuje 20 kusů v jednom balení.

"Norkolut" patří do skupiny progestogenů. Při aplikaci prochází sliznice dělohy z proliferativní fáze do sekreční fáze. Lék má také účinek na hypofýzu, zatímco blokuje produkci gonadotropinu a přímo potlačuje proces zrání folikulů.

Rozsah drogy

Podle pokynů k použití "Norkolut" může být tento lék předepsán pro hyperplazii endometria. V každém případě o tom svědčí pozitivní zpětná vazba jak od pacientů podstupujících léčbu, tak přímo od zdravotnických pracovníků. Norkolut má však o něco širší škálu aplikací. Může být tedy také předepsán pro mastodonii, myomy, endometriózu a další podobná onemocnění související s patologiemi s děložním krvácením, které je důležité, anovulačního typu..

Další oblastí použití tohoto léku je přítomnost dysmenorey a premenstruačního syndromu. Může být použit k zastavení nebo prevenci nástupu laktace. V některých případech může být přípravek „Norkolut“ předepsán pro diagnostiku, při které se používá test na progesteron.

Hlavní kontraindikace užívání přípravku "Norkolut"

Navzdory velkému počtu pozitivních recenzí o přípravku "Norkolut" na hyperplazii endometria, při užívání drogy nezapomeňte, že stejně jako jakýkoli jiný lék má řadu kontraindikací. Bohužel je jich spousta..

Je důležité si uvědomit, že užívání léku je během těhotenství nepřijatelné za přítomnosti maligních nádorových formací v oblasti ženských pohlavních orgánů nebo mléčných žláz. Kontraindikací k použití je také přítomnost onemocnění jater nebo dysfunkce ledvin, stejně jako s predispozicí k trombóze, tromboflebitidě.

Tablety Norkolut nemůžete použít k léčbě hyperplazie endometria, pokud je způsobena celkovou obezitou těla; v případě infekce oparem; po cholestáze těhotných žen.

Lék je také kontraindikován v pubertě as individuální nesnášenlivostí jeho složek.

Vedlejší účinky přípravku "Norkolut"

Stejně jako jakýkoli jiný lék má přípravek „Norkolut“, který se používá k léčbě hyperplazie endometria během menopauzy (je-li však používán v reprodukčním věku), řadu vedlejších účinků na tělo pacienta. Takže po „Norkolutu“ se nejčastěji projevují bolesti hlavy a přepracování, může se objevit nadváha. Někdy pacienti hlásí projevy dyspepsie, kožních vyrážek, otoků a špinění z pochvy, které jsou necyklické.

Při dostatečně dlouhodobém užívání léku pro léčebné účely se může vyvinout onemocnění, jako je trombóza nebo tromboembolismus.

Schéma aplikace "Norkolut" a dávkování

Režim užívání léku je zvlněný z onemocnění ženského reprodukčního systému, pro jehož léčbu je předepsán. Podívejme se na některé z nich a odpovězme na otázku, jak správně užívat „Norkolut“ s hyperplazií endometria?

Pro léčbu hyperplazie endometria lékaři předepisují užívání přípravku "Norkolut" v poměrně krátkých kurzech, které trvají od 6 do 12 dnů. Lék se užívá orálně, jednou nebo dvakrát denně, v závislosti na zdraví a pohodě pacienta. Víme tedy, kolik vypít „Norkolut“ s hyperplazií endometria.

Po dosažení požadovaného terapeutického účinku, to znamená bezprostředně po ukončení děložního krvácení, se lék užívá ve stejné dávce. Děje se to preventivně. Lék je předepsán v určitém období menstruačního cyklu - od 16. do 26. dne. Schéma aplikace a období přijetí lze změnit na jiné období cyklu, a to od 5. do 25. dne. Lékaři často doporučují užívat Norkolut souběžně s jinými léky, jako je hormon estrogen.

Kontrola při užívání drogy

Během období užívání tohoto léku se doporučuje sledovat stav krve. Tato potřeba vyvstává kvůli skutečnosti, že lék ovlivňuje počet krevních destiček v krvi a rychlost jeho srážení. U žen starších 45 let a s křečovými žilami, stejně jako s tendencí k tvorbě krevních sraženin, jsou tyto informace velmi důležité.

V každém případě, navzdory recenzím o Norkolutu, v případě hyperplazie endometria může pouze lékař po vyšetření a stanovení zdravotního stavu pacienta rozhodnout, zda tento lék užít. V žádném případě byste neměli začít užívat tento lék z vlastní iniciativy..

Hyperplazie endometria dělohy během menopauzy

Pokud se nezabýváte fyziologickými podrobnostmi a nezabýváte se medicínou, pak můžeme stručně říci, že pravděpodobnost degenerace endometriální hyperplazie do maligního nádoru přímo závisí na věku pacienta. Čím starší je žena, tím větší je pravděpodobnost. Hyperplázie nemůže vést k rakovině, pokud je pacientovi 30 a méně let. Pokud se však onemocnění objevilo během menopauzy, je pravděpodobnost vzniku rakoviny bohužel velmi vysoká. V tomto ohledu lékařský personál doporučuje, aby ženy na začátku menopauzy okamžitě konzultovaly odborníka. Nečekejte na výskyt krvavého výtoku, bolesti a v důsledku toho na vývoj hyperplazie endometria.

Při léčbě tohoto onemocnění se zpravidla používají hormonální přípravky, včetně přípravku Norkolut. Hormonální terapie během premenopauzálního období se často vyplácí a vykazuje dobré výsledky. Při řádně naplánované léčbě pod dohledem dobrého odborníka a podle pokynů pro používání přípravku "Norkolut" je během šesti měsíců pozorováno úplné vyléčení hyperplazie endometria..

Výhody "Norkolut"

V našem století se farmaceutický trh vyvíjí poměrně rychlým tempem a vývoj různých analogů léčiv nezastavuje. Lékárny jsou plné léků se složením podobným přípravku Norkolut. Nepochybně má každý z analogických léků podobný účinek na tělo pacienta, ale stále existují rozdíly a rysy. Pokud se váš ošetřující lékař při plánování léčby rozhodl pro drogu „Norkolut“, můžete si být jisti, že k tomu měl důvody. Pouze lékař může vzít v úvahu všechny vlastnosti konkrétního léku, v závislosti na zdravotním stavu svého pacienta, a předvídat možný účinek v přítomnosti určitých chronických onemocnění a určit dobu užívání přípravku "Norkolut".

„Norkolut“ má bezpochyby přímé analogy, například „Pregnin“ a „Orgametril“. Pokud však plánujete nahradit předepsaný lék, musíte na to svého lékaře upozornit..

Recenze zdravotnických pracovníků na "Norkolut"

Názory různých odborníků na konkrétní drogu nepochybně nemohou být jednomyslné, jednoznačně negativní nebo pozitivní..

Každý lékař má své vlastní preference při výběru léků pro svého pacienta. Přípravek „Norkolut“ se široce používá při léčbě endometriózy, stále však nejsou k dispozici dostatečné údaje o jeho působení na myom..

Pokud jde o tento lék, recenze přípravku "Norkolut" s hyperplazií endometria jsou ohromně pozitivní. Toto je názor odborníků. Výsledkem jeho aplikace je snížení intenzity a trvání sekrece dělohy, zlepšení pohody pacientky během krátké doby. Lékaři také označují přípravek „Norkolut“ jako účinný lék na menstruační nepravidelnosti.

Na základě tohoto článku jsme zjistili, proč je přípravek Norkolut předepisován, výhody oproti jiným analogickým lékům, vedlejší účinky a doba užívání.

Norkolut

Složení

1 tableta obsahuje 5 mg norethisteronu. Dalšími látkami jsou: stearát hořečnatý, želatina, koloidní oxid křemičitý, bramborový škrob, mastek, monohydrát laktózy, kukuřičný škrob.

Formulář vydání

Bílé tablety, 20 ks. zabaleno.

farmaceutický účinek

Patří do skupiny progestogenů. Podporuje transformaci sliznice dělohy z proliferativní fáze do sekreční fáze. Schopen zabránit tvorbě gonadotropinu v hypofýze. Blokuje zrání a ovulaci folikulů.

Farmakodynamika a farmakokinetika

Biologická dostupnost až 77%. V séru je maximální koncentrace dosažena do 4 hodin. Vylučuje se ve formě metabolitů ledvinami (konjugací s kyselinou glukuronovou) a střevy. Poločas rozpadu asi 8 hodin.

Indikace pro použití

Z jakých tablet Norkolut?

Lék se používá k:

 • dysmenorea;
 • předmenstruační syndrom;
 • endometrióza;
 • děložní krvácení anovulační povahy;
 • hyperplastické procesy v endometriu;
 • mastodynie;
 • děložní myom;
 • k prevenci nebo zastavení laktace;
 • pro diagnostický test progesteronu.

Kontraindikace

 • těhotenství;
 • nádory prsu maligní povahy;
 • rakovina ženských pohlavních orgánů;
 • onemocnění jater a nádory;
 • žloutenka;
 • zvýšený obsah bilirubinu v krvi;
 • onemocnění ledvin se zhoršenou funkcí;
 • tromboembolismus a akutní tromboflebitida;
 • predispozice k trombóze;
 • urogenitální krvácení nevysvětlitelné povahy;
 • obezita;
 • puberta;
 • odložená cholestáza;
 • opar;
 • individuální nesnášenlivost.

Přiřaďte pečlivě, když:

Vedlejší efekty

 • překrvení mléčných žláz;
 • dyspepsie;
 • bolest hlavy;
 • acyklický krvavý výtok z pochvy;
 • únava;
 • zvýšení tělesné hmotnosti;
 • parestézie;
 • vyrážky a svědění;
 • edém periferních tkání.

Při dlouhodobém užívání se objevují nežádoucí účinky, jako je tromboembolismus a trombóza.

Návod k použití přípravku Norkolut (metoda a dávkování)

Jak a za jakým účelem je Norkolut předepsán?

Lék se používá podle schémat:

 • s hyperplazií endometria a pro léčbu anovulačního děložního krvácení - až 10 mg denně. Když nastane požadovaný účinek, používá se od 16 do 25 dnů cyklu v kombinaci s estrogenem;
 • s endometriózou použijte 1 tabletu od 5 do 25 dnů cyklu;
 • použití k léčbě mastodynie, premenstruačního syndromu a dysmenorey zahrnuje užívání 1–2 tablet s estrogenem od 16 do 25 dnů;
 • děložní myomy jsou léčeny po dobu 6 měsíců užíváním 5-10 mg od 5. dne cyklu do 25.;
 • Chcete-li zavolat menstruaci, vezměte 2 tablety po dobu 5 dnů, po ukončení recepce dojde k menstruaci.

Pokyny pro přípravek Norkolut obsahují jasný dávkovací režim pro ukončení laktace - je předepsán na 10 dní, počínaje dávkou 20 mg, která se postupně snižuje o 5 mg každé 3 dny a dosahuje konečné dávky 1 tablety.

Aby se zabránilo laktaci po ukončení těhotenství až do 28 týdnů, první den se užije 15 mg, 2 až 2 tablety ve 2 až 3 dnech a 5 mg denně od 4 do 7 dnů. Pokud k ukončení těhotenství došlo v období od 28 do 36 týdnů, začněte s 15 mg, od 2. dne užijte 10 mg.

Předávkovat

Příznaky jsou vaginální krvácení, dyspepsie ve formě nevolnosti a zvracení. K léčbě se používá symptomatická léčba..

Interakce

Metabolismus norethisteronu může být zvýšen, pokud je užíván současně s induktory jaterních enzymů.

Používejte opatrně v kombinaci s antikoagulancii, látkami snižujícími hladinu glukózy v krvi a kortikosteroidy.

Nepředepisujte současně s cimetidinem, fenytoinem, barbituráty a rifampicinem.

Podmínky prodeje

Podmínky skladování

Na místě chráněném před dětmi dodržujte teplotní režim 15 - 30 ° С..

Skladovatelnost

speciální instrukce

Před zahájením léčby je nutné vyloučit maligní nádory a provést vyšetření genitální oblasti a mléčných žláz.

Norkolutovy analogy

Jedním z populárních analogů podle indikací je Dyufaston.

Dyufaston nebo Norkolut - což je lepší?

Oba léky se liší v účinné látce, ale indikace pro použití jsou podobné. Duphaston se dále používá k léčbě neplodnosti, hrozby potratu a rutinního potratu. Tato droga je také modernější než Norkolut, ale její cena je také vyšší.

Dostupné recenze Norkolutu s hyperplazií endometria naznačují, že je v léčbě této patologie lepší než Dufaston. V každém případě stojí za to poslouchat doporučení zkušených odborníků, protože výběr léku závisí na individuálních charakteristikách a diagnóze..

Synonyma

Primolut-nor, Orgamethryl, Pregnin.

Pro děti

Kontraindikováno pro použití během puberty.

S alkoholem

Nejsou k dispozici žádné jasné údaje o neslučitelnosti alkoholu s touto drogou. Je však třeba mít na paměti, že Norkolut je metabolizován v játrech, a proto může nadměrná zátěž tohoto orgánu, kterou má alkohol, během léčby negativně ovlivnit tělo..

Během těhotenství a kojení

Těhotenství není indikací užívání drogy. V poporodním období lék snižuje produkci mléka.

Recenze o Norkolut

Každé fórum pro ženy obsahuje mnoho recenzí o užívání hormonálních léků k léčbě gynekologických onemocnění. Norkolut je široce používán pro endometriózu. Ze zkušeností žen, které jej používaly, je známo, že tento lék má v tomto případě dobrý účinek - snižuje intenzitu a trvání krvácení..

Tablety se používají v případě menstruačních nepravidelností k vyvolání menstruace. Již šestého dne aplikace je dosaženo požadovaného výsledku.

Dostupné recenze přípravku Norkolut pro fibroidy nejsou dostatečné k posouzení účinnosti v této patologii, ale několik žen píše, že lék zpomalil další růst fibroidů.

Komentáře lékařů o Norkolutu jsou nejednoznačné. Každý lékař má při výběru léku své vlastní preference, ale lék je v lékařském prostředí velmi populární. Tablety se používají k ovariálním cystám - častěji s folikulárními nebo endometrioidními formacemi, přičemž mají pozitivní výsledky.

Hlavní nevýhody tohoto léku jsou přírůstek hmotnosti a změny nálady..

Cena Norkolutu kde koupit

Průměrná cena norkolutu v Rusku je 120 rublů. v balení po 20 tabletách.

Vlastnosti léčby Dufastonem a Norkolutem pro hyperplazii endometria

Hyperplazie endometria je patologický stav, při kterém dochází k abnormálnímu růstu děložní vrstvy. Hlavním důvodem pro zahájení tohoto procesu je nerovnováha hormonů: nedostatek progesteronu a nadměrná koncentrace estrogenu. Je možné pozastavit patologické změny pomocí léků upravujících hormonální pozadí.

Norkolut a Duphaston s hyperplazií endometria přispívají k normalizaci hladin progesteronu, z tohoto důvodu se často používají v procesu léčby.

Příčiny a metody léčby hyperplazie

Hyperplastický proces endometria se vyvíjí z různých důvodů a je diagnostikován u žen v jakémkoli věku. V tomto případě žlázové a vláknité tkáně procházejí řadou změn. K tomu dochází pod vlivem následujících faktorů:

 • nedostatek hormonu progesteronu, vyvolaný individuálními vlastnostmi těla nebo dědičnou predispozicí;
 • hormonální změny související s věkem (menopauza a nástup menopauzy);
 • patologie endokrinního systému;
 • nedávno provedl chirurgický zákrok v orgánech reprodukčního systému.

Terapie zahrnuje provádění úkolů, jako jsou:

 • potlačení patologického procesu;
 • léčení nemoci;
 • úleva od syndromu bolesti;
 • normalizace menstruačního cyklu;
 • prevence rozvoje maligních nádorů.

V procesu konzervativní terapie se používají hormonální léky. Může to být perorální antikoncepce, gonadotropiny, antiestrogeny.

Někdy se k léčbě hyperplazie používají lidové léky, proto doporučujeme přečíst si další informace o tomto tématu..

Vývoj patologií

Během normálního průběhu menstruačního cyklu se pod vlivem estrogenu děložní vrstva mění. To je nezbytné, aby se do něj vajíčko snáze implantovalo. Reprodukční orgán vytváří endometrium. Stává se silnější a volnější, což zlepšuje krevní oběh. Pokud se vajíčko nefixuje, pod vlivem progesteronu je funkční vrstva zničena a během kritických dnů odchází.

V případě úspěšné implantace vajíčka stimuluje progesteron úplné zrání endometria. Pokud v těle dojde k hormonálnímu selhání, tkáně reprodukčního orgánu začnou růst abnormálně a nespadnou ve správný čas. V důsledku toho dojde k porušení měsíčního cyklu, špinění se objeví mimo období regulace a po zpoždění je pozorována nadměrně silná menstruace. Významná ztráta krve vede k rozvoji anémie, která je doprovázena závratěmi a slabostí. Na začátku patologického procesu je často nemožné otěhotnět..

Jak se přípravek Duphaston používá

Terapie zaměřená na odstranění hormonálního deficitu musí být kompetentní a oprávněná. Duphaston by měl být užíván s hyperplazií přesně podle předpisu lékaře. Léčebný režim se vybírá individuálně s ohledem na potřebu zachování reprodukční funkce. V kombinaci s tímto lékem lze použít čípky, které se zavádějí do pochvy, a léky, které mají systémový účinek.

Léčba přípravkem Duphaston zahrnuje užívání léku od 16. do 25. dne cyklu. V některých případech se užívají 1–2 tablety denně od 5. do 25. dne.

Pokud je patologie diagnostikována u žen během menopauzy, denní dávka je 2-3 tablety. Užívají se od 5. do 25. dne cyklu nebo od 16. do 25. dne.

Během doby přizpůsobení věku reprodukční funkce mizí. Koncentrace estrogenu postupně klesá a uvolňování vajíčka z folikulu je nemožné. Žluté tělo se vyvíjí nedostatečně, respektive progesteron se začíná produkovat v menším množství. Současně může i malá koncentrace estrogenu vést k patologickým změnám ve vrstvách pohlavního orgánu. To je důvod pro potřebu hormonální terapie.

Doba trvání léčby se pohybuje od šesti měsíců do devíti měsíců. Každé tři měsíce se provádí řada vyšetření, na jejichž základě lékař rozhodne o vhodnosti další léčby pomocí tohoto léku.

Indikace a kontraindikace pro použití

Léčba přípravkem Duphaston je indikována v následujících případech:

 • endometrióza a různé problémy s vrstvou pohlavního orgánu, včetně hyperplazie;
 • neplodnost, která vznikla v důsledku nedostatečné koncentrace luteinů;
 • hrozba potratu nebo častých spontánních potratů vyvolaných nedostatkem progesteronu;
 • dysmenorea;
 • sekundární amenorea;
 • nefunkční děložní krvácení.

Navzdory vysoké účinnosti léku je v některých případech jeho užívání kontraindikováno. Mezi kontraindikace patří:

 • jaterní patologie;
 • alergie na aktivní a pomocné složky;
 • sklon k svědění kůže;
 • nadváha.

První krok

Po zahájení léčby HPE je bezpodmínečně nutné zastavit menstruační cyklus. Proto se uchylují k předepisování orální antikoncepce. Pokud se stav ženy nezlepší, provede se kyretáž slizniční vrstvy za účelem provedení diagnostických opatření. Současně jsou odebrány vzorky tkáně pro následné histologické vyšetření..

Krvavý výtok je eliminován použitím hemostatických látek. Doporučuje se užívat léky proti bolesti. V některých případech terapie zahrnuje náhražky krve, léky, které pomáhají normalizovat rovnováhu vody a solí, a komplexy vitamínů.

Při užívání přípravku Duphaston může mít výtok neobvyklý charakter, proto doporučujeme přečíst si další informace o tomto problému.

Druhá fáze

Po zastavení krvácení začíná druhá fáze léčby hyperplazie endometria. V tomto případě se používají hormonální léky, které zabraňují zesílení a abnormálnímu růstu endometria v děloze.

Díky příjmu Duphastonu se zvyšuje koncentrace progesteronu. To má pozitivní vliv na stav pohlavního orgánu. Lék se užívá třikrát denně. Jedna dávka je 10 mg. Terapie s jejím použitím začíná 5. dnem cyklu a končí 25. dnem.

Pokud je vývoj onemocnění pozorován v kombinaci s poruchami v endokrinním systému, uchylují se k dalšímu jmenování léků ze skupiny antagonistů. Sedativa se užívají v případě psychosomatické povahy patologie. Je tedy možné eliminovat příčiny zánětu a zabránit dalšímu růstu endometria..

Fáze tři

V další fázi je hlavním úkolem obnovit cyklickost. Je bezpodmínečně nutné pravidelně ovulovat. Díky tomu je cyklus zcela obnoven a reprodukční systém začíná normálně fungovat. Tento bod je nesmírně důležitý při léčbě hyperplazie..

Duphaston pomáhá normalizovat hladinu hormonů, díky čemuž se objevuje ovulace.

Fáze čtyři

Vzhledem k tomu, že byl vyloučen estrogenní účinek, je obnovena reprodukční funkce, patologický proces je pozastaven. Po ovulaci se začne intenzivně produkovat progesteron, což je nezbytné pro normální průběh menstruačního cyklu..

Hyperplázie může způsobit ženskou neplodnost. Proto se po ukončení hlavních terapeutických opatření doporučuje podstoupit vyšetření a ultrazvukové vyšetření alespoň jednou za šest měsíců, změřit tloušťku děložní vrstvy a v případě potřeby provést kyretáž. Během tohoto období mohou být předepsány také orální antikoncepce. Je třeba mít na paměti, že jejich složky často vyvolávají vedlejší účinky. Výběr léčivých přípravků v této skupině provádí výhradně lékař..

Dufastonovy analogy

Norkolut má podobný účinek jako Dyufaston. Tento lék pomáhá urychlit rozklad estrogenu, a tím snížit hladinu jejich koncentrace. Množství progesteronu se zvyšuje a abnormální růst buněk endometria se zastaví.

Terapie norkolutem se provádí podle individuálního schématu. V kombinaci s ním jsou často předepsána antibiotika, imunomodulační látky a komplexy vitamínů. Když je detekována hyperplazie, jsou léčebné kúry krátkodobé a pohybují se od 7 do 14 dnů. Denní dávka je pouze 1-2 tablety. Po snížení krvácení z dělohy není léčba zastavena. Z preventivních důvodů se používá v určité dny menstruace..

Zpravidla musíte pít pilulky od 15. do 25. dne cyklu. Lékař by měl upravit dávkování, zvolit počáteční a konečné datum léčby..

Možné nežádoucí účinky:

 • začátek růstu vlasů v oblastech pokožky, které byly dříve bez vlasů;
 • vypadávání vlasů v oblasti chrámu;
 • akné na bradě, křídlech nosu a na čele;
 • mastná pokožka vyvolaná intenzivní činností mazových žláz;
 • prudký přírůstek hmotnosti.

Existuje několik kontraindikací pro použití přípravku Norkolut. Jeho příjem je přísně zakázán v následujících případech:

 • novotvary s podezřením na nástup maligního procesu;
 • puberta;
 • alergie na složky léku.

V těchto případech se nedoporučuje užívat hormonální látku:

 • období těhotenství;
 • anamnéza jaterních patologií;
 • ztráta krve nevysvětlitelné etiologie;
 • selhání ledvin;
 • zvýšené srážení krve;
 • cukrovka;
 • vysoký krevní tlak.

Před zahájením léčby přípravkem Norkolut se provádí komplexní vyšetření, včetně vyšetření na gynekologickém křesle, posouzení stavu mléčných žláz a testu na stanovení hladiny hormonů. Pokud je žena v depresi, měla by být droga užívána s maximální opatrností. Pokud není dosaženo požadovaného účinku, je léčba pomocí tohoto činidla zastavena.

Jednou z důležitých fází léčby hyperplazie vrstvy dělohy je hormonální terapie. Často jsou předepisovány léky jako Dufaston a Norkolut. Tyto léky jsou schopné rychle normalizovat hladinu hormonů a tím zastavit patologickou proliferaci endometria. Je nicméně přísně zakázáno nezávisle rozhodovat o použití těchto prostředků. Předepisovat by je měl pouze lékař a měl by zvolit dávkování..

Jak užívat Norkolut pro hyperplastické procesy endometria

Hyperplazie endometria je charakterizována abnormální proliferací tkání lemujících zevnitř. Medicína rozlišuje mezi několika typy hyperplastických změn, které se mezi sebou liší odlišnou aktivitou, typem patologie. Pokud ignorujete projevy nemoci, mohou se vyvinout komplikace, které negativně ovlivňují zdraví ženy. Norkolut v případě hyperplazie endometria je jedním z léků, které pomáhají upravovat hormonální hladinu, jejíž porušení způsobuje rozvoj patologie.

Mechanismus hyperplazie

Před zahájením léčby musíte plně pochopit příčiny onemocnění. K proliferaci hyperplastických patologií dochází v důsledku hyperestrogenismu (zvýšení produkce estrogenu z jakéhokoli důvodu, například polycystických onemocnění vaječníků). Pro normální cyklický růst a odlupování během menstruace vnitřní vrstvy endometria je nutné udržovat rovnováhu hormonálních hladin.

Léčba nemoci by měla být zaměřena na:

 • oslabení aktivity rozvoje hyperplazie, šance na regresi;
 • snížení úrovně silného krvácení z dělohy, prevence výskytu anemických jevů;
 • odstranění bolesti;
 • prevence onkologických patologií.

Hormonální nerovnováha vyvolává vývoj patologie. Terapie proto není zaměřena na normalizaci hladiny hormonů, kterou Norkolut účinně zvládá.

Jak lék funguje?

Norkolut pomáhá urychlit odbourávání estrogenů a snižuje jejich koncentraci v krvi. Po užití léku se zlepšuje proces změny stadia proliferace na sekreci ve vrstvě endometria. Příjem Nokrkolut pomáhá udržovat normální stav tkání s přítomností oplodněných vajíček, pro následnou tvorbu vajíčka je kontraktilita myometria významně snížena.

Terapie norethisteronem je zaměřena na inhibici produkce gonadotropních hormonů, které zvyšují aktivitu estrogenu. Tento proces zabraňuje úplnému zrání vajíčka a jeho uvolnění z vaječníků. Z tohoto důvodu klesá hyperestrogenismus, který vyvíjí hyperplastické procesy.

Norkolut pomáhá sladit hladinu estrogenu, mírné andorogenní působení inhibuje abnormální růst abnormálních buněk endometria.

Indikace

Norkolut pro léčbu hyperplázie lze použít pro jiná onemocnění endometria.

Lék je předepsán pro následující příznaky:

 • těžký premenstruační syndrom;
 • snížení sekreční fáze menstruačního cyklu;
 • bolest v mléčných žlázách;
 • děložní krvácení, které se objevilo během menopauzy;
 • adenom dělohy;
 • Pokud je nutné zastavit nebo zabránit nástupu laktace.

U různých forem onemocnění je tento lék často kombinován s jinými léky. Ve většině případů se musí konzumovat společně s posilujícími látkami (imunostimulanty, vitamíny, minerální komplexy). Při hyperplazii u ženy s nadváhou lékař předepisuje fyzickou aktivitu, stravu.

Kontraindikace

Kromě pozitivních vlastností má Norkolut kontraindikace pro jmenování. Tyto zahrnují:

 • tvorba možných maligních nádorů;
 • puberta;
 • individuální nesnášenlivost složek léčiva;
 • období těhotenství;
 • závažné onemocnění jater, jako je hepatitida;
 • krvácení neznámého původu;
 • zvýšené srážení krve;
 • selhání ledvin;
 • vysoký krevní tlak, cukrovka.

Před zahájením užívání léku musí pacient podstoupit řadu studií, důkladné vyšetření gynekologem a mammologem a krevní test na hormony.

Pokud je během vyšetření u pacienta diagnostikována deprese, je lék předepisován v malých cyklech s minimální dávkou, zrušen, pokud začne postupovat depresivní stav.

Možné nežádoucí účinky

Droga má závažné nežádoucí účinky, zejména při kombinovaném užívání jiných léků. Mezi nejčastější příznaky patří:

 • bolest v epigastrické oblasti;
 • nedostatek chuti k jídlu;
 • pocit plnosti v žaludku;
 • nevolnost;
 • otok;
 • bolesti hlavy;
 • nevysvětlitelný úbytek nebo přibývání na váze;
 • hrubá prsa.

Kombinace tohoto léku s jinými léky může způsobit závažné nežádoucí účinky. Při současném užívání s barbituráty se metabolismus zrychluje, léčivé vlastnosti léčiva oslabují. Současný příjem s inhibitory jaterních enzymů zvyšuje terapeutický účinek v důsledku zpomalení metabolismu. Nelze kombinovat s léky snižujícími hladinu glukózy a inzulinem.

Norkolut může způsobit zadržování tekutin v těle, což oslabuje účinek diuretik na snížení krevního tlaku.

Před použitím léku by měla pacientka informovat gynekologa o lécích, které již užívá, protože může být nutné upravit dávku.

Dávkovací režim a dávkování

Pokyny k použití drogy vám pomohou zjistit více informací o jejích funkcích. Tyto informace jsou však častěji užitečné pro lékaře než pro pacienta. Norkolut je k dispozici ve formě tablet. Zahrnují norethisteron a další pomocné látky.

Schéma užívání léku přímo závisí na individuálních charakteristikách onemocnění. Pokud je diagnostikována hyperplazie, můžete lék vypít v několika krátkodobých dávkách (1–2 týdny), po 1–2 tabletách. Pokud krvácení z dělohy ustoupí, zmizí, měla by pacientka přestat užívat Norkolut. Můžete pokračovat v preventivním opatření v určité dny menstruace..

Aby předepsal správné dávkování a průběh léčby, musí gynekolog pečlivě analyzovat individuální vlastnosti pacientky.

Norkolut pro endometriózu

Základem léčby endometriózy jsou hormonální léky.

V závislosti na typu a stupni vývoje patologie může lékař předepsat antihormony estrogenu a progesteronu nebo léky obsahující estradiol a gestagen. Norkolut patří k druhému druhu drog. Patří mezi kgestageny s mírným terapeutickým účinkem, proto je ideální pro léčbu počátečních stádií patologie.

Ceny za Norkolut

Cena přípravku Norkolut se může lišit, vše závisí na regionu a lékárně. Průměrná cena léku je 125 rublů. Rozpočtová cena činí drogu docela dostupnou pro obyvatelstvo.

Analogy

Norkolut je účinná léčba endometriózy. Má mnoho analogů, podobných charakteristik (složení, indikace, léčebný režim).

Důrazně se nedoporučuje hledat náhradu za léky předepsané ošetřujícím lékařem samostatně - může to udělat pouze odborník s přihlédnutím k individuálním charakteristikám patologie.

Populární analogy Norkolut:

 • Duphaston;
 • Logest;
 • Jazz;
 • Yarina;
 • Janine;
 • Lindinet;
 • Hydrokortison;
 • Triderm;
 • Diana 35.

Recenze

Recenze přípravku Norkolut s hyperplazií endometria pomáhají odborníkům i samotným pacientům. Na základě recenzí se můžete dozvědět o účinnosti léku a nejčastějších vedlejších účincích..

Veronice 35 let, Omsk

Po dlouhou dobu jsem nemohla otěhotnět, menstruační cyklus byl narušen. První léčba zánětlivých přídavky situaci nezměnila. Po druhém vyšetření byla stanovena diagnóza hyperplazie endometria. Lékař mi předepsal Norkolut a po prvním kurzu se mi menstruace zotavila a nyní plánuji těhotenství.

Irina 41 let, Ťumeň

V období mezi menstruací se objevilo krvácení. Po důkladném vyšetření a ultrazvuku lékaři zjistili nedostatek progesteronu a zvětšené endometrium. Gynekolog jmenoval Norkoluta. Po prvních měsících přijetí krvácení zmizelo. Pokud se chystáte na druhé vyšetření, lékař pravděpodobně prodlouží průběh léčby.

Svetlana 29 let, Novosibirsk

Během prvního cyklu užívání Norkolutu jsem přibral 5 kg a čelil akné. Během konzultace mi gynekolog doporučil přehodnotit svoji stravu. Po 2 týdnech se celkový stav zlepšil a bolest během menstruace zmizela.

Norkolut pro hyperplazii endometria je jednou z nejlepších terapií. Komplexní léčba jinými léky významně snižuje příznaky patologie a zlepšuje celkový zdravotní stav dívky.

Norkolut pro hyperplazii

Léčba hyperplazie endometria zahrnuje hormonální a chirurgický blok, zatímco podávání léků se provádí výhradně v závislosti na typu této patologie a je zaměřeno především na zastavení nadměrného růstu vnitřní vrstvy dělohy.

Norkolut s hyperplazií endometria je lékem volby mezi hormonálními činidly ze skupiny gestagenů. Norkolut je analogem hormonu 2. fáze ženského cyklu.

Vnitřní vrstva dělohy je vysoce citlivá struktura ženského reprodukčního systému na hormony produkované systémem hypotalamus-hypofýza-vaječníky. Normální menstruační cyklus tomuto systému zcela podléhá a výsledkem jeho práce je pravidelná menstruace a přítomnost ovulace s postupným útlumem funkcí během období před menopauzou. Různé patologie vedoucí k selhání produkce hormonů vedou k narušení cyklu, zejména k patologii endometria.

U zdravé ženy je endometrium každý měsíc odmítnuto, což způsobuje menstruační krvácení. Počínaje 1. dnem cyklu vaječníky aktivně produkují estrogeny pod kontrolou hypofýzy a hypotalamu. Bazální výstelka endometria se intenzivně množí a zajišťuje růst funkční vrstvy, kterou představují žlázy. První fáze - proliferativní - přesně odráží tento růstový proces. Uprostřed menstruačního cyklu dochází k ovulaci - uvolnění vajíčka z ovariálního folikulu. V místě folikulu se tvoří žluté tělísko - tato dočasná žláza intenzivně produkuje hormon progesteron, pod jehož vlivem endometrium z proliferační fáze přechází do sekreční fáze a je při absenci početí odmítnuto.

Při léčbě hyperplazie endometria nahrazuje Norkolut žluté tělo a progesteron, který není syntetizován u ženy nebo je produkován v malém množství. Za základ patogeneze hyperplazie endometria je považován pokles produkce progesteronu na pozadí tvorby nadměrného estrogenu. Výsledkem je, že vnitřní vrstva dělohy roste nonstop, ale v určité fázi ji cévy přestanou krmit a dojde ke krvácení.

Děložní krvácení acyklické povahy je hlavním příznakem hyperplazie endometria. K takovému krvácení dochází zpravidla nepravidelně 20. - 40. den cyklu. Je téměř nemožné nezávisle podezřívat patologii, protože žena považuje tyto metroragie za nepravidelná období. Hyperplazie endometria u dívek se často vyskytuje v kombinaci s mastopatií.

Pacienti v menopauze jsou obvykle přijímáni do nemocnice s děložním krvácením spojeným s amenoreou.

Příznaky nemoci mohou být:

 • nepravidelná menstruace - v 60% případů;
 • zpoždění od 1 do 3 měsíců s výskytem prodlouženého děložního krvácení;
 • pravidelná, ale silná menstruace (7 nebo více dní);
 • nedostatek ovulace.

Téměř 80% žen s touto patologií je obézních. Kromě toho je onemocnění charakterizováno potratem, přítomností ložisek adenomyózy a fibroidů.

Mechanismus účinku Norkolutu

Norkolut je syntetický analog žlutého tělíska vaječníků. Tento lék se používá jako součást substituční léčby diagnostikované hyperplazie endometria.

Přebytek estrogenu u ženy může být přímý a nepřímý. Tato patologie je nezvratná jak u mladých žen, tak ve stadiu menopauzy..

Důvody pro zvýšení produkce estrogenu:

 • anovulační cykly s atrézií folikulů, což je typické pro dospívání a tvorbu cyklu;
 • nedostatek ovulace se syndromem polycystických vaječníků;
 • dlouhodobá estrogenová terapie;
 • obezita;
 • diabetes mellitus typu 2;
 • časný nástup menstruace;
 • pozdní menopauza.

Mezi přímé příčiny hyperestrogenismu patří časná menarche a pozdní nástup menopauzy, folikulární atrézie (anovulační cykly), kdy dochází ke zvýšení produkce hormonů. A nepřímé příčiny zahrnují obezitu a nemoci doprovázené vysokou hladinou hormonu v krvi. Je známo, že přebytek tukové tkáně je dodavatelem estradiolu pro ženské tělo. Jedná se o pacienty s nadváhou, kteří mají během menopauzy hyperplazii..

Existují vzácné formy hyperplazie endometria, kdy výše uvedené faktory chybí, ale existuje příliš mnoho estrogenových receptorů přímo v děloze. Taková patologie může být detekována až po imunohistochemické studii endometria..

V důsledku užívání přípravku Norkolut se snižuje produkce estrogenů v důsledku potlačení umělých progesteronů, které jsou u ženy na nízké úrovni. Endometrium z proliferační fáze přechází do stadia sekrece a je během menstruace odmítnuto. Mladé ženy obnoví ovulační funkci při užívání přípravku Norkolut.

Indikace pro použití přípravku Norkolut

Norkolut při léčbě hyperplazie endometria není předepsán pro všechny typy patologie. U ženy je zpravidla diagnostikována hyperplazie během urgentní hospitalizace v důsledku děložního krvácení. V některých případech se však pacientka obrací na gynekologa se stížnostmi na nedostatek úspěchu při pokusu o otěhotnění a porušení pravidelnosti menstruace. V kterékoli z těchto situací je pro histologické hodnocení materiálu nutná biopsie. Odběr tkáně se provádí jak v rámci kyretáže, tak aspirační biopsií nebo vakuovou aspirací endometria.

Norkolut při léčbě hyperplazie endometria je předepsán v případě následujících typů onemocnění:

 • jednoduchá hyperplazie endometria bez atypie;
 • jednoduchá rekurentní forma bez atypie.

Je třeba poznamenat, že tyto odrůdy jsou častěji diagnostikovány u mladých žen, proto je oblastí aplikace Norkolutu pacienti ve věku od 20 do 35 let.

Jednoduchá hyperplazie endometria je nejbezpečnější formou patologie, protože pouze ve 3% případů může degenerovat do rakoviny. Totéž nelze říci o atypické hyperplazii, která se v 80% transformuje na rakovinu endometria.

Je zřejmé, že léčba hyperplazie endometria přípravkem Norkolut by měla být prováděna až po podrobné diagnostice. Někdy lékaři provádějí kyretáž na pozadí děložního krvácení a nepředepisují hormonální lék, což je hrubá chyba. V takových případech je relaps nevyhnutelný..

Při histologickém vyšetření materiálu je jednoduchá odrůda charakterizována velkým počtem žláz, z nichž mnohé jsou cysticky zvětšené. Složitá nebo adenomatózní forma je popsána restrukturalizací žláz; jsou četné a vysoce rozvětvené. Nejnebezpečnější odrůda - atypická (jednoduchá a komplexní) - se vyznačuje přítomností změn v buněčném jádru a cytoplazmě, četnými řadami žlázových buněk, jejich bizarním tvarem.

Izolované použití přípravku Norkolut s atypickými variantami není povoleno. K léčbě nebezpečných forem hyperplazie se také používají gestageny, zejména Norkolut, stejně jako agonisté GnRH a antigonadotropiny - Buserelin, Danazol, Gestrinon a další. Tyto prostředky blokují syntézu ženských hormonů a Norkolut je pouze omezuje.

Složení, forma uvolňování a dávkování

Norkolut vyrábí známá maďarská farmaceutická společnost Gedeon Richter. Aktivní složkou přípravku Norkolut je norethisteron, který patří do skupiny gestagenů - léků druhé fáze. Lék se vyrábí v tabletách po 5 mg, pouze 20 kusů v balení.

Dlouhodobá farmakoterapie. Norkolut pro léčbu hyperplazie endometria ve standardní dávce se pije od 16. dne menstruačního cyklu (nebo 16. den od začátku děložního krvácení) po dobu 10 dnů po dobu 6 měsíců. V některých situacích lékař předepíše dávku 10 mg (2 tablety) denně. Lék by měl být užíván ve stejnou denní dobu. Pokud si žena zapomněla vzít pilulku, musí ji užít co nejdříve, ale nesmí se užít dvojnásobná dávka..

Pokud se výsledek léčby přípravkem Norkolut ukázal jako pozitivní, další kroky lékařů budou zaměřeny na obnovení normálního menstruačního cyklu a prevenci opětovného krvácení. Z tohoto důvodu jsou ženám předepsány kombinované antikoncepce po dlouhou dobu (možná i několik let).

K posouzení účinnosti léčby přípravkem Norkolut se provádí ultrazvukové vyšetření v dynamice a roční aspirační biopsie endometria nebo vakuové aspirace. Konečné rozhodnutí je učiněno po obdržení histologických výsledků endometria získaných diagnostickou kyretáží.

Pokud používáte Norkolut od 5. dne cyklu, je ovulační funkce blokována. Lék je předepsán až po krevním testu na hormony. Stanovte hladinu estradiolu, FSH, LH, progesteronu, volného a vázaného testosteronu, DEA sulfátu, 17-OH-progesteronu. Pokud je potvrzena zvýšená syntéza estrogenu, je jmenování Norkolutem považováno za oprávněné.

Kontraindikace a funkce při používání

Norkolut se nepoužívá v následujících situacích a při onemocněních:

 • přechodný věk u dívek;
 • podezření nebo přítomnost rakoviny prsu;
 • rakovina reprodukčního systému;
 • těhotenství;
 • akutní hepatitida;
 • závažné porušení funkce jater a ledvin;
 • zvýšené hladiny celkového a vázaného bilirubinu;
 • přítomnost žilní trombózy nebo sklon k ní;
 • obezita;
 • krvácení z genitálního traktu s nevysvětlitelnou příčinou;
 • herpetická infekce v akutní fázi.

Důležitým bodem při jmenování Norkolutu je diferenciální diagnostika hyperplazie a některých onemocnění, která mají podobný klinický obraz:

 • polypy endometria;
 • rakovina vnitřní vrstvy dělohy;
 • submukózní děložní myom;
 • chronická endometritida;
 • vnitřní endometrióza.

Hyperplázie se často vyskytuje v kombinaci s výše uvedenými patologiemi, v takových případech se léčba provádí podle jiných schémat, které nezahrnují Norkolut. K potvrzení nebo vyvrácení souběžné patologie se provádí ultrazvuk, hysterosalpingografie.

Během užívání hormonálních látek se mohou objevit nevolnost, zvracení, migréna, překrvení mléčných žláz, spontánní krvácení z pochvy, exacerbace křečových žil, tromboflebitida, alergie.

Je třeba poznamenat, že léčba hyperplazie endometria vyžaduje dodržování zásad správné výživy, protože tuková tkáň je zdrojem estrogenu. Doporučuje se počítání kalorií, sledování hmotnosti, aktivní chůze, lehká fyzická aktivita. Potraviny bohaté na fytoestrogeny budou užitečné: luštěniny, sójové boby, obiloviny, červený jetel, celer, rostlinné oleje, zelenina. Fytoestrogeny mají podobnou strukturu jako přirozený ženský hormon, takže soutěží s estrogenovými receptory umístěnými v děloze a mléčných žlázách. V důsledku toho se zastaví vazba hormonu na jeho receptory a zastaví se patologické působení..

Hyperplazie endometria je považována za jednu z hlavních příčin ženské neplodnosti, proto včasná hormonální korekce a léčba v mladém věku vám umožní mít čas na početí a porodit dítě. Při absenci adekvátní terapie může onemocnění vést k rakovině endometria..

Menstruace je složitý proces, který se vyskytuje u ženy. Patří k hormonálně závislým. Je charakterizován hlavním příznakem pro ženu je oddělení krve..