Příčiny výtoku podobného vodě u žen

Mírně kyselé prostředí pochvy a její přirozená mikroflóra zabraňují rozvoji patogenů, které se tam dostávají zvenčí. Hlen v děložním čípku slouží jako ochrana před infekcí dále do dělohy a vaječníků. U zdravé ženy je vylučování hlenu ven normální fyziologický jev. Jeho vzhled se mění pouze v různých fázích menstruačního cyklu. V některých případech je normální, že žena má vodnatý výtok. Někdy jsou však způsobeny vážnými chorobami, jejichž úspěšnost léčby závisí na včasné diagnóze..

Co může způsobit vypouštění přírodních tekutin u žen

Konzistence a objem výboje se mění s fází cyklu. Hustota hlenu produkovaného žlázami krku závisí na poměru ženských pohlavních hormonů, které zajišťují produkci a zrání vajíček. Ihned po skončení menstruace začíná „suché“ období. Obsah estrogenu je minimální, sliznice je nejhustší, nedochází téměř k žádnému výtoku.

Jak hladiny estrogenu stoupají a vajíčko dozrává, sekrece se stávají vodnatějšími a v době ovulace získávají sekrece konzistenci vaječného bílku. Nejnižší hustota je pozorována několik dní po ovulaci (uvolnění zralého vajíčka z ochranného měchýře). Tekutá konzistence média zajišťuje volný průchod spermií směrem k vajíčku a také jeho další pohyb do dělohy. V této fázi klesá obsah estrogenu, hlavní roli hraje progesteron, jehož funkcí je zajistit podmínky pro další vývoj embrya.

Pro lepší fixaci oplodněného vajíčka v děloze jeho epiteliální vrstva bobtná a ztrácí se. Zároveň se zvyšuje obsah tekutin v tkáních. To vše vede k tomu, že se u ženy objeví průhledný tekutý výtok z genitálií. Na konci menstruačního cyklu začne hlen hustnout. Pokud nedojde k těhotenství, je endometrium (epiteliální vrstva) odmítnuto, nastává menstruace, začíná nový cyklus.

Vzhled kapaliny bez zápachu, jako je voda, se tedy vypouští blíže ke středu a ve druhé polovině cyklu je fyziologickou normou. Zároveň žena nepociťuje žádné nepříjemné pocity..

Výtok kapaliny, jako je voda, se může objevit také v následujících případech:

 • během těhotenství;
 • během pohlavního styku (v důsledku zvýšení objemu přirozeného mazání během sexuálního vzrušení);
 • v důsledku častých změn sexuálních partnerů (v důsledku změn mikroflóry pochvy);
 • s hormonálními změnami, které mohou být způsobeny nedostatkem pravidelného sexuálního života, ochranou před těhotenstvím, stejně jako užíváním léků obsahujících hormony a antibiotik;
 • v důsledku stresu, změny klimatu, ovlivňování biochemických procesů v těle ženy, včetně produkce hormonů.

Video: Jakou roli hraje transparentní výtok před menstruací

Vodnatý výtok během těhotenství

Během prvního trimestru těhotenství zůstávají hladiny progesteronu vysoké. Tím se zabrání zrání nových vajíček a embryo je pevně drženo v děloze. Proto obvykle nedochází k vodnatému výboji..

Ve 12-13 týdnech začíná zvýšení koncentrace estrogenů, které zajišťuje tvorbu nových plodových buněk a přípravu ženského těla na porod (stav cervikálních tkání se mění, sliznice zkapalňuje). Vzhled vodnatého výtoku u žen ve 2. a 3. trimestru těhotenství je přirozený, pokud jsou bezbarvé, bez zápachu, nejsou doprovázeny pálením, svěděním.

Na konci těhotenství je výtok tekutý, jako je voda, kvůli smíchání hlenu s močí. Děloha a plod tlačí na močový měchýř, což způsobuje, že se úplně neuzavře.

Když je vodnatý výtok během těhotenství známkou patologie

Nebezpečné příznaky u žen jsou:

 • výskyt vodnatého výtoku z prvních týdnů těhotenství;
 • přítomnost nepříjemného zápachu (hnilobný, kyselý nebo rybí);
 • zelená, žlutá, šedá barva (označuje přítomnost bakterií);
 • hnědý nebo červený výtok (známky vnitřního krvácení);
 • podráždění a svědění kůže v perineu, pocit pálení v pochvě;
 • pěnivý nebo jiný neobvyklý vzor výtoku;
 • Zvýšení teploty;
 • bolesti dolní části břicha.

Tyto příznaky mohou naznačovat výskyt zánětlivých procesů, infekce pohlavně přenosnými infekcemi. Hrozí potrat nebo komplikace při porodu, je vysoká pravděpodobnost infekce plodu při průchodu porodními cestami.

Dodatek: Pokud žena nemá všechny tyto hrozivé příznaky, ale výtok, stejně jako voda, má žlutou barvu a sladkou vůni, může to znamenat únik tekutin z močového měchýře plodu. Tento stav je nebezpečný uprostřed těhotenství, stává se příčinou předčasného porodu, smrti plodu. Na samém konci těhotenství únik naznačuje nástup porodu..

S jakými nemocemi se ženy setkávají při vypouštění tekutin

Vodnatý výtok může být způsoben zánětem a infekcí pohlavních orgánů, dělohy a přívěsků..

Salpingo-ooforitida je zánětlivý proces ve vejcovodech a vaječnících. Výsledkem je poškození, překrvení a zjizvení sliznice a otok tkáně. Dochází ke zúžení lumenu vejcovodů, narušení jejich průchodnosti. Je těžké zachytit vajíčka a přesunout je trubkami do dělohy. Tekutina uvolněná v oblastech zánětu se hromadí v děložní dutině a vystupuje ve formě hojných sekrecí sliznic.

Pokud se zánět neléčí, stane se chronickým, zatímco výtok zesiluje, získává zelenožlutou barvu díky příměsi hnisu.

Bakteriální vaginóza (gardnerelóza). Toto onemocnění je spojeno s množením patogenních mikrobů gardnerelly ve vagině v důsledku porušení přirozené mikroflóry. Příčinou porušení může být nesprávné sprchování, výměna sexuálních partnerů (nechráněný sex), užívání nevhodných antikoncepčních prostředků, užívání antibiotik.

Zánět se dále šíří do dělohy a přívěsků. Charakteristickým znakem gardnerelózy je vodnatý, často žlutý výtok s rybím zápachem.

Poznámka: Gardnerella s mírou je obvykle vždy přítomna u ženy. Dysbakterióza přispívá k jejich lepší reprodukci.

Kandidóza (drozd) je plísňová infekce pochvy. K reprodukci hub přítomných v mikroflóře dochází v důsledku dysbiózy. V tomto případě se vyskytuje vaginitida (zánět vaginální sliznice) nebo vulvovaginitida (současné poškození vnější části pohlavních orgánů). Zároveň je výtok ženy kýčovitý, má kyselou vůni. Existuje silný pocit pálení, otoky genitálií, celková slabost. Stává se bolestivým a častým močením.

Video: Příznaky a léčba drozdů

Cervikální eroze. Příčiny eroze jsou rozmanité: zánětlivá a infekční onemocnění, trauma krčku při potratu a porodu. Hlenovitý tekutý výtok může obsahovat krevní nečistoty. V pokročilém stadiu se stávají mukopurulentní..

Cervicitida. Zánět děložního čípku, často doprovázející erozi. Existuje velké riziko šíření infekce po vzestupné cestě do dělohy a přívěsků..

Rakovina děložního hrdla. Bohatý výtok, kapalný jako voda, se objevuje v důsledku skutečnosti, že lymfa prosakuje poškozenými tkáněmi.

Endometritida je patologie spojená s nadměrným množením vnitřní výstelky dělohy, jejím rozšířením do trubiček a dokonce do břišní dutiny. Současně jsou narušeny procesy spojené s prací vaječníků a produkcí hormonů. Vodnatý výtok má krvavé pruhy, nepříjemný zápach. Zesilují se před menstruací, objevují se bezprostředně po nich.

Pohlavně přenosné nemoci (pohlavně přenosné patogeny). Mezi ně patří: kapavka, chlamydie, trichomoniáza a další. Výtok v počáteční fázi je bohatý, vodnatý, s nepříjemným zápachem. Důsledky u žen jsou rozsáhlý zánět s těžkými komplikacemi. S oběma sexuálními partnery musí být zacházeno současně.

Příčiny bílého výtoku před menstruací u žen

Bílý výtok před menstruací je variantou normy a v jednom či druhém objemu vyhovuje každé ženě

Popis

Vaginální sliznice obsahuje žlázy, které produkují hlen, který je nezbytný pro zvlhčení sliznice a vytvoření normální mikroflóry. Tento hlen je nezbytný pro normální fungování reprodukčního systému. Podle výtoku můžete posoudit zdraví genitálií..

Na stav sekrece sliznice má vliv několik faktorů:

 • hormonální změny;
 • stav vaginální mikroflóry;
 • stres;
 • poranění sliznice;
 • klimatická změna;
 • nosit syntetické spodní prádlo.

V závislosti na povaze změn slizničních sekrecí lze předpokládat příčinu.

Alokace lze klasifikovat podle objemu:

 • Sporý. Sekrece jsou příliš malé, nestačí pro normální fungování orgánů. Sliznice vysychá. Bolest je cítit během pohlavního styku.
 • Hojné. Pokud se zvyšuje činnost sekrečních žláz, dochází k neustálému pocitu vlhkosti v pochvě, výtok zůstává na prádle.
 • Pravidelný. Toto je průměrná možnost, když výboj zůstává v obvyklém objemu..

To, co se považuje za hojný nebo řídký výtok, se liší v závislosti na jednotlivých charakteristikách organismu. Měli byste se zaměřit na změny ve vztahu k normálnímu dennímu objemu, který je u žen odlišný.

Změny v povaze vypouštění z přirozených důvodů

Poprvé se hlen objeví u dívek několik měsíců před první menstruací a mění se v závislosti na hormonálních hladinách. Postupem času se stává stabilním a pravidelně se uvolňuje. Povaha výtoku se mění v závislosti na cyklu, protože se mění také hladina hormonů:

 • Na začátku cyklu je hlen bílý nebo průhledný, někdy s příměsí krve. Konzistence připomíná krém - po menstruaci se obnoví rovnováha hormonů.
 • Bílý výtok před menstruací je ovlivněn produkcí estrogenu, která se v tomto období zvyšuje. Tento hormon pomáhá řídnout hlen, díky čemuž spermie mohou snáze proniknout do vajíčka. V době ovulace se výtok stává hojnějším.
 • Po ovulaci se zvyšuje produkce hormonu progesteronu, což zvyšuje hustotu hlenu, což vede k tvorbě zátky před menstruací.

Léčba, úzkost a další faktory mohou ovlivnit produkci hormonů a hlen..

Hlen se mění během pohlavního styku a po něm: když žena pocítí vzrušení, produkce hlenu se zvyšuje. Po nějaké době po blízkosti se vše vrátí do normálu, ale během tohoto období je výtok velmi hojný..

Bílý výtok bez zápachu během těhotenství může být jedním ze znaků početí..

Během těhotenství se také mění povaha výtoku: stávají se hojnějšími, v normálním průběhu těhotenství - bílé a tekuté, jejich objem se zvyšuje bezprostředně před porodem, když odejde sliznice.

Jednotné tajemství bílého odstínu je normou na začátku těhotenství, protože dochází ke změnám v hormonálním pozadí. Toto tajemství samo o sobě není známkou těhotenství, ale v kombinaci s dalšími příznaky může naznačovat možnou koncepci. Mezi další příznaky, které se objevují na počátku těhotenství, patří:

 • Zvýšená nebo oslabená sexuální touha.
 • Únava a ospalost.
 • Bílý výtok, který se objeví týden před menstruací a neustále vyniká.
 • Snížená imunita, která se projevuje mírným nachlazením.

I když jsou všechny příznaky přítomny, není vždy možné pochopit, co to znamená, protože nejsou specifické pro těhotenství. Spolehlivější výsledky lze získat testem hCG..

Varianta normy je velký objem vypouštění kapaliny. Neindikují žádnou patologii, pokud odpovídají některým charakteristikám:

 • Bez zápachu. Před menstruací je vzhledem ke změněné rovnováze kyselin v pochvě přijatelný mírně kyselý zápach.
 • Vypouštění není doprovázeno nepohodlí.
 • Bílé nebo bezbarvé. Po zaschnutí zanechává nažloutlé skvrny.
 • Objem se zvyšuje uprostřed cyklu. To naznačuje nástup ovulace..

Pokud se objeví další příznaky, může to znamenat patologický proces..

Změny v povaze výtoku v důsledku patologií

Pokud existuje podezření na gynekologická onemocnění, výtok pomáhá stanovit diagnózu. Za tímto účelem se lékař nejprve zeptá, jak se výtok v poslední době změnil, a poté jej v případě potřeby odešle k analýze.

Tlustý, bílý, sýrový výtok obvykle indikuje rozvoj kandidózy..

Příčinou těchto změn může být kandidóza - plísňová infekce. Tyto houby jsou vždy přítomny v těle, ale jsou omezeny obranou těla. Pokud v určitém okamžiku imunita poklesne, houby se začnou aktivně množit. To je doprovázeno příznaky:

 • Svědění a pálení. To je způsobeno skutečností, že při kandidóze je poškozena sliznice a účinek odpadních produktů houby na tato poškození způsobuje nepříjemné pocity.
 • V první fázi je výtok kapalný, vodnatý. To je také spojeno s ničivým účinkem houby na sliznici..
 • Jak se houba množí, objeví se charakteristický příznak - bílý sýrový výtok.

S těmito příznaky musíte navštívit lékaře, abyste získali kvalitní léčbu..

Při zánětu sliznice dělohy se uvolňuje také bílý, ne hustý, někdy pěnivý hlen, který nepříjemně voní. Pokud se k těmto příznakům přidá směs hnisu v hlenu, znamená to, že onemocnění přešlo do fáze hnisavé cervicitidy a vyžaduje antibakteriální léčbu.

Pro kapavku je také charakteristické bílé tajemství smíchané s hnisem. Chronická forma tohoto onemocnění probíhá prakticky bez projevů. Akutní forma je charakterizována otoky a bolestí genitálií, méně často - tvorbou ekzému na kůži. Nemoc nelze ignorovat, protože postihuje životně důležité orgány a je sexuálně přenosná.

Existuje několik dalších patologií, které mají mírné příznaky, ale projevují se leucorrhoea:

 • Cervikální eroze. Silný, čirý výtok s bílými pruhy, který může být vláknitý nebo sýrový.
 • Polypy. Leucorrhoea se stává lepkavou, s pokročilou formou se objeví bolest.
 • Endometritida. Hlen se stává růžovým a má nepříjemný zápach. Objeví se před menstruací.
 • Vaginální dysbióza. Hlen získává nepříjemný rybí zápach.

Toto není úplný seznam. Zánětlivé procesy v ženských pohlavních orgánech a mnoho genitálních infekcí má podobné příznaky. Protože existuje mnoho možných důvodů, je nutná pomoc lékaře: pomůže zjistit, proč došlo k určitým změnám, a určit potřebu léčby.

Žena musí pečlivě sledovat své zdraví a povaha výtoku může být prvním příznakem patologického procesu.

Následující projevy by měly vyvolávat obavy:

 • nepříjemný zápach;
 • bolest v pochvě, dolní části břicha nebo zad;
 • pěnivá povaha výtoku;
 • bolest při pokusu o vyprázdnění močového měchýře;
 • Zvýšení teploty.

Tyto příznaky jsou typické pro patologie a schůzka s lékařem by neměla být odložena na později..

Leucorrhoea je výtok nezbytný pro normální fungování ženských pohlavních orgánů. Mohou naznačovat hormonální změny, nástup ovulace nebo početí. V případě infekce nebo jiných patologických stavů je výtok indikátorem, na jehož základě lze podezření na vývoj onemocnění..

Přirozené a patologické příčiny těžkého vypouštění tekutin u žen, jako je voda

Vaginální sekrece je přirozeným projevem reprodukčního systému zdravé ženy. Plní nejen ochranné funkce, ale také signalizuje svou konzistencí, barvou a vůní negativních změn v těle. Stejně jako voda, i měsíční procesy v reprodukčním systému a nemoci mohou u ženy způsobit vodnatý výtok. Proto je třeba vzít v úvahu dobu jejich výskytu, odstín a doprovodné příznaky. V tomto článku budeme analyzovat příznaky problémů v těle ženy a jejich přirozené projevy..

Jaká je norma?

Příčinou vzniku fyziologického vodnatého výtoku bez zápachu může být:

 • obnova epitelu dělohy;
 • proces sexuálního vzrušení;
 • příprava těla na ovulaci;
 • zvýšený průtok krve před menstruací;
 • dostat tekutinu do pochvy při koupání.

Není důvod k obavám, ale pokud má žena velmi tekuté tajemství delší než pět dní, není třeba mluvit o přirozeném projevu. Příznak nejčastěji naznačuje patologii..

Uprostřed cyklu vypouštějte kapalinu jako voda

V ovulační fázi cyklu může dojít k tekutému lepkavému výtoku z pochvy, včetně mírné příměsi krve, která má za následek jakýsi růžový odstín.

Vzhled takového tajemství je povolen několik hodin před ovulací, jejíž nástup lze sledovat bazální teplotou. Pokud jde o dobu trvání, tekutá vaginální sekrece může nastat uprostřed cyklu po ovulaci po dobu až dvou dnů. A také na pozadí se mohou objevit drobné bolesti v oblasti vaječníků, ale nepříjemný zápach vždy naznačuje patologii.

Před menstruací vyčistěte vaginální výtok jako vodu

Každá žena má jiné trvání menstruačního cyklu, ale jeho příznaky jsou téměř stejné a závisí na konkrétní fázi, která ovlivňuje stav vaginální sekrece. Ženské hormony hrají významnou roli. Právě převaha progesteronu nebo estrogenu dává vyniknout tajemství s určitými vlastnostmi.

Někdy vaginální tekutina doslova nalévá nebo teče, varuje ženu o přístupu menstruace. Faktem je, že ne všechny ženy mají před menstruací krvavé sekrece rozmazané povahy. Může být přítomno bezbarvé hojné tajemství způsobené akumulací velkého množství tekutiny, která v průběhu času spontánně opouští reprodukční systém. Tento objem vyvolává zvýšený průtok krve v děloze těsně před menstruací..

Pokud vajíčko nebylo oplodněno, začíná luteální fáze, což je docela charakteristické pro vodnatý výtok před menstruací. Nejčastěji žena zaznamenává výtok ráno jako vodu po spánku a během dne se situace stabilizuje.

Několik dní před nástupem menstruace je v sexuálním sekretu povoleno malé množství krvavých pruhů, ale dříve růžový, hnědý nebo hnědý tekutý výtok vyžaduje diagnostiku, protože to nemůže být spojeno s přirozenými procesy v těle.

Bohatý vodnatý vaginální výtok po menstruaci a místo ní

Folikulární fáze se počítá od prvního dne menstruace a končí před nástupem ovulace a je charakterizována zvýšenou produkcí estrogenu. Tekutý nebo vodnatý výtok během menstruace se nikdy nepovažuje za normu, ale poté je stále povolen. Jsou možné následující možnosti:

 1. Pokud menstruace změnila svou konzistenci a barvu, je možné selhání v těle ženy. A také je možné krvácení, díky kterému se podložka velmi rychle zvlhne (méně než hodinu). Určitě navštivte gynekologa a nechte se vyšetřit.
 2. Pokud si místo menstruace všimnete tekutého výtoku, musíte si nejprve udělat hypersenzitivní těhotenský test. Pokud je koncepce vyloučena, může být příčina vodnaté sekrece s pruhem krve spojena s hormonálními poruchami, užíváním perorální antikoncepce nebo gynekologickými patologiemi.

Tekutý výtok po menstruaci se v prvních dvou dnech nepovažuje za porušení a jsou klasifikovány jako postmenstruační, ale pokud skutečně připomínají vodu a trvají déle než dva dny, nelze návštěvu gynekologické ordinace odložit.

Normální pro menstruaci je nezředěná krev s malým množstvím hlenu nebo sraženin bez přítomnosti viskózní páchnoucí látky.

Těhotenství

Čirý výtok kapaliny během těhotenství je přirozeným znamením těhotenství. Nevolnost a zvracení lze zaznamenat na samém začátku těhotenství, ale výtok jako voda během těhotenství je typický pro pozdější období, přibližně od 12 týdnů (druhý trimestr). A je to všechno o hormonech: na začátku těhotenství převažuje progesteron, díky kterému je výtok po oplodnění hustý, aby chránil embryo, proto je během zpoždění a v počátečních stádiích vzácně zaznamenána tekutá vaginální sekrece. Asi po třech měsících tělo produkuje více estrogenu, který ředí vaginální sekreci..

Bělavá kapalina bez zápachu, hojný výtok a svědění během těhotenství by neměly způsobovat poplach. Toto znamení neznamená patologii a nachází se u většiny těhotných žen..

Důležité! Po celou dobu těhotenství by žádná látka opouštějící vagínu neměla být doprovázena bolestí..

Je třeba okamžitě jít do nemocnice, pokud se vyskytnou následující příznaky:

 • přítomnost krve;
 • svědění a pocit pálení;
 • silná bolest v dolní části břicha;
 • ostré zarudnutí vnějších pohlavních orgánů.

Patologická sekrece během těhotenství může být způsobena jak obvyklou afty nebo kolpitidou, tak i nebezpečnějšími problémy:

 • únik plodové vody;
 • genitální opar;
 • bakteriální vaginóza.

Je důležité, aby byla žena léčena, jinak by mohlo dojít k porodu plísně nebo infekce během porodu.

Po instalaci pesaru by neměl být žádný výtok tak hojný jako voda. Podobné znamení může naznačovat narušení integrity placenty. O tom, co by mělo být výtok s pesarem během těhotenství, si přečtěte článek na odkazu.

Užívání hormonálních léků

Pilulky, náplasti, čípky, gely a krémy obsahující estrogen mohou ovlivnit nejen menstruaci, ale také denní vaginální sekreci. V konzistenci připomíná kapalinu, je téměř vždy průhledná, nezpůsobuje nepohodlí.
Pokud se situace časem nestabilizuje a denní polštář se namočí do půl hodiny nebo dříve, je důvod hledat pomoc od lékaře. Existuje možnost, že antikoncepční přípravek nebo jiné hormonální činidlo jednoduše není vhodné a způsobuje takový tekutý průhledný výtok.

Průhledný a bílý výtok u žen jako voda

Čirý, vodnatý a tekutý bílý výtok bez zápachu je normální, za předpokladu, že na jejich pozadí nebudou žádné další nepříjemné příznaky. Tajemství musí být homogenní.

Pro druhou polovinu menstruačního cyklu je charakteristická přítomnost bílého nebo průhledného výboje, jako je voda bez zápachu. Pokud žena zaznamená nepříjemné aroma sekrece, nelze vyloučit:

 • vulvitida;
 • chlamydie;
 • kandidóza;
 • bakteriální vaginóza.

Je třeba si uvědomit, že hojný výtok bílé tekutiny u žen bez svědění, který mírně kyselě voní, je přípustný kvůli zvláštnostem vaginálního prostředí.

Růžový

Růžový výtok je velmi často spojen s postupem eroze eroze. Jsou zaznamenány následující dynamiky:

 1. Prvních 10 dní. Bezbarvá kaše bez zápachu, která připomíná vodu.
 2. Příští týden. Může se jednat o žílu krve, která způsobuje bledý nebo mírně jasný narůžovělý sekret.
 3. Dál. Objeví se tlustší hnědé tajemství, připomínající mazanici. Poté by měla být obnovena obvyklá sekrece.

Pokud pro vás vodnatý výtok s krví není spojen s kauterizací eroze, může to být:

 • zánět;
 • polypy;
 • myomy;
 • rakovina děložního hrdla;
 • endometrióza;
 • odstranění adhezí;
 • odstranění vejcovodů;
 • postup škrábání.

Nažloutlý

Žlutý a nazelenalý vodnatý výtok u žen, zejména s hrudkami hnisu, naznačuje infekční onemocnění:

 • chlamydie,
 • trichomoniáza,
 • kapavka,
 • mykoplazmóza,
 • ureaplasmóza.

Mezi další příznaky patří:

 • bolest a svědění během sexu;
 • tajná přítomnost krve;
 • nepohodlí v břiše a dolní části zad;
 • pěnivá konzistence sekrece;
 • přítomnost sraženin;
 • zarudnutí a otok zevních pohlavních orgánů.

Nažloutlé tajemství je často spojováno s adnexitidou (zánětem přídavků).

Hnědý

Světle hnědý vodnatý výtok je často spojován s rozvojem zánětlivého procesu. Za přítomnosti takového příznaku je nutné podstoupit testy a podstoupit ultrazvukové vyšetření, aby se vyloučily patologie vnitřních orgánů reprodukčního systému.

Takové vaginální tajemství je normální pouze dva dny před a po menstruaci, pokud neexistují žádné nepříjemné další příznaky.

Tekutý vaginální výtok během menopauzy

Během menopauzy je normální, že si žena všimne mírně vodnatého hlenu z pochvy. Nadále vykonává důležité funkce v těle. Pokud však dojde k bolesti, svědění, pálení a nerovnoměrné konzistenci cervikální tekutiny (hrudky, sraženiny atd.), Musíte navštívit lékaře a zkontrolovat infekční nemoci a jiné patologie reprodukčního systému.

Stručně o hlavní

Výskyt popsaných znaků u žen se objevuje v jakémkoli věku - od puberty po menopauzu. Za normální situace jsou spojeny s prací reprodukčního systému, ale pokud je příliš mnoho sekrece a je doprovázeno nepříjemnými pocity a patologickými příznaky, je extrémně nežádoucí odložit návštěvu gynekologa, i když takový příběh skončil pozitivně na ženských fórech bez léčby.

Když je vodnatý výtok u žen normální a když je známkou nemoci

Bohaté vodnaté výtoky u žen mohou jejich majitelům způsobovat velké nepohodlí: spodní prádlo rychle zvlhne a vy musíte neustále používat kalhotky, abyste se cítili svěží. Jaký je důkaz takové vysoké vlhkosti a co dělat, když si to všimnete na sobě? Častěji je výskyt vodnatého výtoku u žen, jako je voda, variantou absolutní normy. Někdy však tento příznak může hovořit o patologických změnách v těle..

Fyziologie: co je normální a co ne?

Výtok z pohlavního ústrojí ženy je stejně přirozený jako vylučování slin, potu, slz a jiných tekutin z lidského těla. Obvykle zahrnují:

 • hlen produkovaný žlázovými buňkami cervikálního kanálu;
 • desquamated mrtvé buňky epitelu pochvy a cervikálního kanálu;
 • přirozená flóra pochvy, skládající se z 6-10 druhů mikrobů.

Mikroflóra zdravé ženy je z 95% zastoupena bakteriemi klasifikovanými jako kyselina mléčná (Dederleinovy ​​tyčinky, laktobacily) - v bakteriologické studii by měl být obsah jejich kolonií vyšší než 107. V menším množství jsou diagnostikovány streptokoky, enterobakterie, bakteroidy, houby. Podmíněně patogenní flóra (ureaplasma, mykoplazma, gardnerella) v těle zdravé ženy není detekována nebo je zaseta v minimálním množství - méně než 10⁴.

V různých životních fázích nežného pohlaví se fyziologické rysy regulace reprodukčního systému značně liší. Ve většině případů může být výtok tekutin u žen absolutně normální, méně často - naznačuje zdravotní problémy. Povaha vylučovaného tajemství závisí na:

 • stáří;
 • endokrinní status;
 • přítomnost / nepřítomnost sexuální aktivity;
 • přítomnost těhotenství, porodu, potratu v historii;
 • rysy vaginální mikroflóry;
 • přítomnost souběžných onemocnění.

Poznámka! Kvůli laktobacilům má vaginální výtok často mírný kyselý zápach a pH 3,8-4,4.

Dívky a děvčata

Před pubertou, tj. Ve věku 10-14 let, dívka nemá prakticky žádný vaginální výtok. Je to dáno zvláštnostmi anatomie a fyziologie vnějších a vnitřních pohlavních orgánů a také trvale nízkou hladinou hormonů v tomto věkovém období: proč by měly existovat sekrece ze systému, který je v nezralém stavu „spánku“?

Dívčí mokré kalhotky, které nejsou spojeny s močovou inkontinencí, jsou důvodem, proč ji ukázat dětskému gynekologovi. Důvody, proč dochází k hojnému výtoku do 10–12 let, jsou spojeny s dysfunkcí reprodukčního nebo zažívacího a močového systému umístěných blízko sebe..

Dívka si může nejprve všimnout hojného výtoku tekutin, jako je voda, asi rok před menarchou (první menstruací). Tento jev je naprosto normální a je spojen s aktivními hormonálními změnami: tělo se připravuje na pubertu. Mezi další příznaky změn v reprodukčním systému patří otok prsou a růst vlasů ve slabinách a podpaží. Normálně je slizniční nebo vodnatý vaginální výtok v tuto chvíli průhledný nebo má bílý odstín a téměř žádný zápach (je možné mírné kyselé aroma).

U dospělých žen

Když reprodukční systém funguje jako hodiny, normální vaginální výtok má tendenci se měnit v závislosti na dni cyklu:

 • První fáze (1-12 dní od začátku menstruace) - nejsou hojné (1-2 ml denně), sliznice nebo tekutiny, jako je voda. Mají homogenní konzistenci, ale malé (1–2 mm) hlenovité hrudky jsou přijatelné. Jejich průhlednost je vysoká, barva se liší od bělavé až krémové. Jsou prakticky bez zápachu a nezpůsobují nepohodlí (svědění, pálení, podráždění kůže a sliznic).
 • Během ovulace (menstruační cyklus dosáhne svého středu) se objem vylučované tekutiny zvyšuje na 4 až 5 ml denně. Kvůli přítomnosti cervikálního (cervikálního) hlenu se stávají hustými, viskózními a viskózními, někdy získávají béžový odstín.
 • Druhá fáze (14-28 dnů) je charakterizována snížením objemu hlenu ve srovnání s obdobím ovulace. Průhledný nebo bílý výtok je opět více vodnatý, ale jeho množství je malé. Hnědý výtok na konci cyklu obvykle znamená, že vaše menstruace přijde za několik hodin..

Poznámka! Výtok před menstruací má tendenci být hojnější. Mohou být doprovázeny bolestí v dolní části břicha: je to způsobeno křečovými kontrakcemi dělohy, které vylučují krevní sraženiny.

Konec menstruační funkce a menopauza jsou charakterizovány postupným snižováním objemu výtoku. Jejich složení se také mění: stejně jako v dětství je mikroflóra vagíny starší ženy zastoupena hlavně kokokovými mikroby (streptokoky, stafylokoky). Bohatý výtok z genitálního traktu během tohoto období je známkou možných hormonálních poruch nebo organického poškození orgánů reprodukčního systému..

Přečtěte si také o tématu

Co může ovlivnit povahu vaginální sekrece

Existuje celá řada faktorů, které ovlivňují ženský reprodukční systém a mění vzor vaginálního vylučování. Fyziologické důvody, pro které dochází k hojnému vypouštění tekutin z genitálního traktu nebo naopak k jejich téměř úplné absenci, se mohou velmi lišit.

První sexuální zkušenost je spojena nejen s novou etapou života ženy, ale také s kolonizací vaginální sliznice novou flórou - mimozemskými, i když nepatogenními mikroorganismy. Proto je nástup sexuální aktivity doprovázen změnou povahy vaginálního vylučování: hojný výtok po dobu 3–10 dnů (někdy i více) je považován za naprosto normální.

Ze stejného důvodu může být po sexu s novým partnerem hojný výtok bez zápachu - takto reaguje genitourinární systém ženy na změny mikroflóry. Kromě toho je častá změna sexuálních partnerů faktorem, který vyvolává rozvoj vaginální dysbiózy a pohlavně přenosných nemocí..

Ve skutečnosti může pohlavní styk také způsobit vysokou vlhkost. Každá žena si všimla, že povaha přirozeného výboje se po intimitě mění. Sex bez kondomu je doprovázen výskytem bílých nebo nažloutlých sliznic hned po pohlavním styku. Po 6-8 hodinách zkapalňují, stávají se tekutějšími a bohatšími. Přidělování ve formě vody může pokračovat ještě několik hodin (až 5-6). Pokud k pohlavnímu styku došlo pomocí bariérových metod antikoncepce, z genitálního traktu se uvolní bělavý nebo nažloutlý hlen - zbytky vaginálního mazání.

Dalším důvodem pro tekutou sekreci je užívání hormonální antikoncepce. Mechanismus účinku antikoncepčních pilulek je založen na potlačení procesu ovulace léky. Ve skutečnosti je reprodukční systém ženy během jejího příjmu v klidovém stavu, takže objem vaginálního vylučování klesá.

Normálně by práce reprodukčního systému neměla u ženy způsobovat sebemenší nepohodlí. Pokud je údajně normální povaha výtoku doprovázena pocitem pálení, svěděním vulvy nebo výskytem silné bolesti, vyhledejte lékaře.

Funkce během těhotenství a poporodní období

Zvláštní pozornost si zaslouží popis změn ve vaginálním vylučování během období těhotenství. Od prvních týdnů těhotenství si žena může všimnout zvýšení objemu hlenu a tekutin vylučovaných z genitálního traktu. Důvodem tohoto fyziologického jevu je zvýšené prokrvení vnitřních a vnějších pohlavních orgánů, zvýšení objemu cirkulující krve a aktivní hormonální změny v těle..

Hojný transparentní výtok během těhotenství by neměl mít silný zápach a způsobit nepříjemnosti. Chcete-li, aby se žena cítila pohodlněji, můžete použít kalhotkové vložky a měnit je, jakmile zvlhnete..

Prudké zvýšení množství tekutiny vylučované v trimestru II-III by mělo upozornit nastávající matku: možná je to známka úniku plodové vody. Objem fyziologických sekretů by neměl překročit 5-7 ml.

Vzhled velké sraženiny, která se skládá z hlenu a krevních pruhů (někdy to vypadá jako hojný hnědý výtok), je známkou odlupování korku a jedním z předzvěstí porodu. Takto se děložní čípek očistí a připraví na otevření..

Po porodu (obvykle během 3–7 týdnů) začíná mít žena lochii - fyziologický výtok, který zahrnuje velké množství hlenu, krve a odumřelých buněk dělohy. Existuje tendence ke snížení jejich počtu: v prvních dnech se šarlatový nebo hnědý výtok podobá bohaté menstruaci, později se rozjasní a podobají se vaječnému bílku. Na konci 5-8 týdnů se hojný transparentní výtok stane normálním, pre-těhotným..

Znamení možné patologie

V některých případech se velmi hojný výtok tekutin může stát příznakem onemocnění močového systému ženy nebo hormonální poruchou. Populární důvody pro mokré prádlo jsou popsány níže..

Ženské nemoci s vodnatým vaginálním výtokem

Normální vaginální sekrece se nezměněnou strukturou, nepřítomnost nepříjemného zápachu spolu s pravidelným měsíčním cyklem hovoří o zdraví ženského reprodukčního systému. Tekutá menstruace, vodnatý transparentní hlen ve velkých objemech se mohou objevit jednou a mohou být způsobeny fyziologickými důvody. Ty, které se objevují po dlouhou dobu, hovoří o vývoji patologií a vyžadují odvolání ke gynekologovi.

Jaký ženský výtok je normální

Ne ve všech případech únik neobvyklé tekutiny z pochvy naznačuje patologický stav. Pokud je výtok velmi tekutý jako voda, ale bez zápachu, svědění, bolesti - mohou být variantou normy a lze je vysvětlit fyziologickými charakteristikami ženského reprodukčního systému.

Výtok z pohlavního ústrojí je důležitou součástí fungování ženského těla spolu se slinami, potem a slzami. U normální vaginální mikroflóry jsou do hlenu zahrnuty následující prvky:

 • odmítnutí žlázových buněk umístěných v cervikálním kanálu ve formě hlenu;
 • atrofované buňky epiteliální tkáně pochvy, děložního čípku a jeho kanálu;
 • fyziologická mikrobiální flóra, čítající asi 10 variant živých organismů.

Většina vaginální flóry jsou bakterie mléčného kvašení, houby, streptokoky, ureaplasma, mykoplazma jsou zasety v malém množství (jsou klasifikovány jako podmíněně patogenní mikroby).

V různých fázích života mají ženy různé rysy fungování reprodukčních orgánů. V mnoha případech je pravděpodobné, že jasný výtok bez nepříjemného zápachu, i když je voda normální, signalizuje zdravotní problém. To, jaké tajemství vyjde, závisí na několika faktorech:

 • věk ženy;
 • přítomnost onemocnění endokrinního systému (diabetes mellitus, patologie štítné žlázy, poruchy výrobního procesu
 • pohlavní hormony);
 • aktivní sexuální život nebo jeho nedostatek;
 • přenesené chirurgické zákroky na pohlavních orgánech, potraty, počet porodů;
 • složení vaginální mikroflóry.

Vzhledem k tomu, že 95% vaginální flóry tvoří bakterie mléčného kvašení, může být zápach výtoku kyselý, jejich normální konzistence by měla být jednotná, bez příměsí hrudek, krve.

Výtok v pubertě

U dívek mladších 11-12 let by nemělo docházet k úniku tekutin z pochvy, protože reprodukční systém je v klidovém stavu a hladina pohlavních hormonů je nízká.

Výtok jako voda u teenagera mladšího 10–12 let, který nemá nic společného s pomočováním, když jsou kalhotky neustále mokré, by měl upozornit rodiče.

Příznak může naznačovat problémy ve fungování zažívacího, močového a reprodukčního systému.

Šest měsíců až rok před první menstruací si dívka všimne vzhledu první leucorrhoe vodnaté konzistence, průhledné nebo bělavé barvy. Naznačují začátek hormonálních změn v těle, které zahajují aktivní přípravu na pubertu. Proces je doprovázen překrvením a zvětšením prsou, podpaží a tříslami..

Výtok prakticky necítí, může mít mírně kyselou vůni v důsledku začátku procesu kolonizace pochvy bakteriemi mléčného kvašení.

Výtok u dospělé ženy

S vysoce kvalitní dobře naolejovanou prací reprodukční sféry u ženy se povaha leucorrhoea mění pouze v určitých fázích menstruačního cyklu:

 1. Folikulární - trvá prvních 10-12 dní od začátku menstruace, výtok má homogenní konzistenci, jsou slizovité, světlé, bezbarvé nebo bílé, mohou být tekuté. Takové tajemství nic necítí, není doprovázeno pálením nebo svěděním..
 2. Ovulační - (12-14 dnů cyklu) ve druhé fázi, během ovulace, se množství vylučovaného hlenu prudce zvyšuje, protože zátka opouští děložní čípek, který chrání orgán před pronikáním škodlivých mikroorganismů. Uvolnění děložního čípku je nezbytné, aby spermie mohly snadno vstoupit do dělohy k oplodnění. Ženský výtok se stává viskózním, hustým a mění barvu z průhledné na bělavou.
 3. Luteal - trvá od 14 do 28 dnů cyklu. Během tohoto období se objem tajemství stává vzácným, konzistence se mění z husté na vodnatější. V hlenu mohou být krvavé skvrny, což naznačuje přístup v kritických dnech..

Bolestivé pocity podobné kontrakcím, vodnatý výtok těsně před menstruací - to je normální, pokud není doprovázeno horečkou, silným nepohodlí a zhoršením celkové pohody..

Sekrece tekutin po a místo menstruace

Během folikulární fáze, která trvá od 1. do 12. dne cyklu, dochází k růstu estrogenových hormonů a během luteální fáze - progesteronu, které jsou nezbytné pro úspěšné zrání a oplodnění vajíčka. Vodnatý výtok pozorovaný po menstruaci odkazuje na varianty normy, ale během regulace by neměly být přítomny.

Je důležité vzít v úvahu několik bodů:

 1. Změna konzistence sekrecí a jejich barvy během menstruace hovoří o nepravidelnostech v práci genitálií, zejména na pozadí zvýšení objemu unikající tekutiny. Pokud je krvácení hojné, tajemství je tekuté jako voda a žena musí vyměňovat vložku častěji než jednou za 60 minut - to je důvod k naléhavé konzultaci s gynekologem.
 2. Pokud místo menstruace v hojném množství dochází k průsvitnému hlenu, musí si žena udělat těhotenský test doma, zvláště pokud dojde ke zpoždění, nejlépe k přecitlivělosti. Při absenci těhotenství se podobné tajemství místo měsíčního krvácení objevuje v důsledku hormonálního narušení, dlouhodobého užívání perorálních kontraceptiv, onemocnění pohlavních orgánů.

Normálně by během kritických dnů nemělo být špinění ředěno vodou s přítomností sraženin a částic mrtvého děložního epitelu.

Menstruace jsou tekuté, jako voda s krví, nepříjemný zápach, nepříjemné pocity v břiše - příznaky vyžadující okamžitou lékařskou pomoc.

Známky patologických stavů

Za přítomnosti pánevního onemocnění může mít chronickou formu, a proto nelze ignorovat vodnaté období a dlouhodobý únik tekutin z pochvy.

Patologické důvody, které způsobují ředění sekrecí u žen, se projevují následujícími příznaky:

 1. Prudký nárůst počtu sekrecí - pokud se stanou více než 5 ml denně a žena musí každou hodinu vyměňovat vložky, je nutný lékařský zásah.
 2. Prodloužená leukorea - při úniku vody obtěžujícího 1–2 dny lze symptom přičíst stresu, nachlazení nebo hormonálnímu nárůstu. S tokem vodnaté sekrece po dobu delší než dva týdny dochází k gynekologickému onemocnění.
 3. Změněná struktura sekrecí, štiplavý zápach - přítomnost hrudek, krve, zrn, vloček v hlenu, nahnědlá, šedá, zelená. Hovoří o přidání bakteriální infekce, která vyžaduje léčbu vhodnými léky.

Je důležité si uvědomit, že může z různých oblastí - vejcovodů, dělohy, děložního čípku, pochvy - unikat hojný výtok kapaliny konzistence, jako je voda..

U pacientů s diabetes mellitus může být vylučována vodnatá sekrece kvůli dysfunkci mazových žláz, proto je nutné pravidelně darovat krev na hladinu cukru.

Nemoci doprovázené výtokem kapaliny

Není možné sami určit, proč se objevil hojný vodnatý výtok, a to i bez nepříjemného zápachu a známek zánětu - musíte navštívit lékaře a ujistit se, že je to normální a nesignalizuje nemoc. Pokud existují patologické příznaky, nalije se tekuté tajemství pro několik typů onemocnění:

Drozd

V první fázi infekce kvasinkovou houbou Candida je výtok tekutý, bílý, projevující se na pozadí svědění a pálení v pochvě a na vnějších stydkých pyskech. Poté se tajně objevují sýrové vločky a samotný hlen se stává bílo-žlutým. Žena pociťuje bolest při močení, sliznice genitálií je červená a podrážděná.

Papilomavirová vulvovaginitida

Onemocnění způsobené papilomavirem. Žena začíná mít tekutý výtok, později se na kůži perinea objeví bradavice (výrůstky na noze a silné s ostrými špičkami). Vodní tajemství proudí a vysychá na sliznici, v záhybech, způsobuje nepohodlí, pokožku svědí, mění se její průhlednost.

Bakteriální vaginitida

S patologií je narušena normální rovnováha mezi prospěšnými a patogenními mikroorganismy žijícími v pochvě. Průhledný výtok, tekutý jako voda, je zakalený, zbělá, může být žlutý, zelený nebo šedý, je zde výrazný zápach shnilých ryb.

Sexuálně přenosné infekce

Ureaplasmóza, chlamydie, kapavka se objevují u žen bezprostředně po infekci bohatými zkapalněnými sekrety. V průběhu času se v nich objevují skvrny hnisu, hlenu, tajemství získává shnilý zápach.

Hnisavá cystitida

Zánět močového měchýře způsobený množením patogenních bakterií, vyžadující antibiotickou léčbu. Žena si stěžuje na silné bolesti v podbřišku, neschopnost normálně močit, slabost a horečka.

Cervicitida

Infekční léze děložního čípku, ke které dochází při dlouhodobém zánětu malé pánve, po obtížném porodu s prasknutím krku. Toto onemocnění je často doprovázeno inverzí cervikálního epitelu, skutečnou nebo falešnou erozí.

Endometrióza

Růst tkáně, která lemuje dělohu zevnitř, na místech, která pro ni nejsou vhodná (v děložním čípku, uvnitř pochvy, v konečníku). U endometriózy se neustále objevují tekuté skvrny nejen před menstruací, ale také uprostřed cyklu. Jsou rozmazané, hnědé, skrovné, ale objevují se pravidelně.

Vypouštění vody je možné se silnou alergickou reakcí ženského těla na dráždivé látky - syntetické spodní prádlo, hygienické výrobky, dokonce i sperma partnera. Jsou doprovázeny zarudnutím kůže v intimní oblasti a svěděním, které zmizí po užití antihistaminik. Podle těchto příznaků lze odlišit alergie od infekcí, při nichž ve velkém množství vytéká hnisavý a krvavý výtok a nepříjemně voní.

Metody léčby patologických sekrecí

Neexistuje žádná konkrétní metoda léčby vhodná pro všechny typy tekutých výtoků u žen, s konzistencí jako voda - lékař se zaměřuje na výsledky laboratorních testů, ultrazvuku a dalších diagnostických metod.

Léčba pohlavně přenosných chorob zahrnuje povinný příjem několika typů antibakteriálních léků.

Pokud je vodnatý výtok u ženy způsoben vaginální dysbiózou, drozdem a jinými patologiemi, používají se následující skupiny léků:

Antibiotika

Přípravky určené k zastavení růstu a reprodukce kolonií patogenních mikroorganismů a jejich úplnému zničení. K léčbě vaginitidy, cystitidy jsou předepsány Ceftriaxon, Rovamycin, Cefazolin, Augmentin, Erythromycin, Tetracyklin. Průběh léčby je od 7 do 14 dnů, v závislosti na závažnosti příznaků.

Vaginální čípky

Léky Geksikon, Terzhinan, Klion D, Macmiror, Betadin, Chlorhexidin mají široké spektrum účinku na patogenní mikroby. Používá se v průběhu 7-10 dnů, 1-2 čípky denně současně s výplachem antiseptickými roztoky (odvar z heřmánku, banánu, šalvěje).

Masti a krémy

Používají se k odstranění příznaků doprovázejících vodnatý výtok - svědění, pálení, zarudnutí kůže v intimní oblasti. Metronidazol, klindamycin, klotrimazol, pimafucin mají silný antiseptický účinek..

Vitaminové komplexy

Doporučeno pro ženy v průběhu léčby ke zvýšení imunity, urychlení zotavení a prevenci relapsu onemocnění. Komplexy Alfa-Vit, Duovit, Vitrum, Complivit, Centrum mají dobrý imunostimulační účinek. Užívejte vitamíny po dobu 1–3 měsíců.

Přípravky obsahující lakto- a bifidobakterie

Tato skupina zahrnuje Linex, Hilak Forte, Narine, Bifidumbacterin, Baktistatin. Ženy je užívají po dlouhou dobu, od 2 - 3 týdnů do 2 měsíců, současně je ukázáno použití čípků, které obnovují vaginální mikroflóru - Bifidumbacterin.

Antivirová a imunomodulační činidla

Lékaři je předepisují za účelem zvýšení místní a obecné imunity, boje proti virům (snížení jejich aktivity a přenosu do latentního stavu) při přenosu papilomaviru vulvovaginitidy.

Lidové recepty

Během léčby vodnatého výtoku u žen, tekutého jako voda, se současně s léky používají metody z prasátka lidových receptů - doplňují účinek farmakoterapie, posilují imunitu a účinně zmírňují projevy zánětlivého procesu.

Dubová kůra

Dobrým efektem je sprchování odvarem z dubové kůry. Suché suroviny v množství 2 lžíce. l. dusíme na mírném ohni v půl litru vroucí vody, trváme na tom, přetěžujeme a sprchujeme dvakrát denně - ráno a večer.

Borovicové pupeny

Suroviny z borovicových pupenů mají také protizánětlivé a antiseptické vlastnosti. Vezměte 30 gr. 3 tisíce ml vody, vařte dvě hodiny a pak trvejte. Připravte místní lázně z hotového vývaru po dobu 30 minut, voda by měla být teplá.

Preventivní opatření

Aby se zabránilo bílému, hojnému vodnatému výtoku spojenému s patologiemi od ženy, je třeba dodržovat preventivní opatření:

 1. Nezanedbávejte hygienická pravidla - umyjte se nejméně dvakrát denně teplou vodou a mýdlem s neutrálním Ph.
 2. Vyvarujte se intimního kontaktu během menstruace, abyste zabránili pronikání patogenních mikrobů do otevřeného kanálu děložního čípku.
 3. Oblečte se do počasí, vyhýbejte se podchlazení nohou a podbřišku.
 4. Zlepšete imunitu vyváženou stravou nebo užíváním vitamínů, otužováním, častým pobytem na čerstvém vzduchu.
 5. Odmítněte příležitostný sex, používejte kondom, abyste se chránili při sexu s novým partnerem.
 6. Ročně se zúčastněte rutinního vyšetření u gynekologa, proveďte krevní testy na pohlavně přenosné infekce a proveďte nátěr na stupeň čistoty vaginální sliznice.
 7. Podstoupit celý průběh léčby předepsané lékařem pro infekce, záněty, hormonální poruchy.

Pokud žena dodržuje intimní hygienu, zůstává věrná svému sexuálnímu partnerovi, je pravidelně vyšetřována na přítomnost gynekologických a systémových onemocnění, bude mít pouze normální výtok, který nemá patologické příznaky. Jakákoli symptomatologie patologie se okamžitě projeví jako změna povahy vaginální sekrece.

Vaginální výtok v malém množství, s mírně kyselým zápachem, bez nečistot a inkluzí, je přirozeným fyziologickým faktorem. Pokud žena poruší konzistenci tajemství, změny vůně a barvy (aroma chybějící ryby), pokud pacient vidí, že tekutina vylévá, „jako by z kbelíku“, je to nebezpečné. Proto nemůžete odložit návštěvu lékaře, abyste získali jeho komentář. Je důležité darovat krev na infekce, nátěr na stupeň čistoty, podstoupit ultrazvukové vyšetření a další diagnostiku doporučenou lékařem. Léčba výtoku je vybrána na základě příčiny jejich vzhledu a individuálně pro každého pacienta. Dlouhodobé současné onemocnění pánve může vést ke vzniku eroze na děložním čípku, chronickému zánětu, neplodnosti.

Hormonální antikoncepce se dlouhodobě úspěšně používá k léčbě endometriózy.p, blockquote 1,0,0,0,0 ->Nemoc v počátečních stádiích je asymptomatická, což ji činí zákeřnou.