Je možné otěhotnět bez menstruace

Termíny těhotenství se počítají vždy od data posledního období. Jak se ale stane, že nebyly kritické dny, ale došlo k těhotenství? Téměř na všech fórech o ženách se živě diskutuje o tom, zda je možné otěhotnět bez menstruace a proč. V tomto článku budeme podrobně diskutovat o tom, v jakých případech se to může stát a proč se to stane..

Amenorea - co to je

Pokud dívky v plodném věku nezačaly menstruovat v období přesahujícím šest měsíců, znamená to dysfunkci menstruačního cyklu, v medicíně zvanou „amenorea“. Tato porucha je způsobena různými druhy genetických, psychologických, fyziologických a biochemických patologií v ženském těle..

Je důležité to pochopit! U ženského reprodukčního systému nelze amenoreu nazvat normou. Rozhodně to negativně ovlivní zdraví a celkovou pohodu..

Během puberty by měla mít dívka stabilní cyklus 28–32 dnů. Jeho porušení hrozí tak závažnými komplikacemi, jako je neplodnost..

Všechny případy absence menstruace vyžadují pečlivý výzkum a léčbu. V různých případech je „zpoždění“ léčeno léky nebo chirurgickým zákrokem.

Klasifikace amenorey

Amenorea se liší ve dvou typech:

 1. Skutečná amenorea, která se vyznačuje absencí ovulace na pozadí jiných onemocnění nebo funkčních poruch reprodukčního systému. Tato patologie je dvou typů: fyziologická a patologická. Fyziologická amenorea je přirozený stav těla, když menstruace zmizí během těhotenství, laktace a obnoví se po skončení tohoto období. Nebo to může být spojeno s věkovými obdobími (dětství nebo menopauza). A absence menstruace, doprovázená funkčními nebo organickými poruchami, je patologie a alarmující znamení.
 2. Falešná amenorea se vyznačuje skutečností, že jsou zachovány všechny procesy v ženských pohlavních orgánech, pouze neexistuje menstruace. K tomu dochází kvůli zvláštnostem anatomické struktury, když se v cestě sekrecí vytvoří překážka, která narušuje uvolňování menstruační krve. Výtok nezhasne, ale hromadí se ve vejcovodech, v jeho dutině nebo v pochvě.

Patologie, ve které se dívčí kritické dny vůbec neobjevují, se nazývá primární amenorea. Jeho příčiny jsou založeny na mnoha indikacích:

 • dědičné, genetické abnormality;
 • neúplný vývoj pohlavních žláz;
 • nedostatky ve struktuře pánevních orgánů.

Nelze pevně tvrdit, že pokud jste nikdy neměli menstruaci, můžete při diagnostice primární amenorey otěhotnět. V takovém případě potřebujete vysoce kvalifikovanou pomoc od gynekologa..

Důležité! Pokud dívka mladší 16 let nemá menstruaci, je nutné urgentně podstoupit vyšetření a léčbu.

U sekundární amenorey, kdy bývala menstruace, a poté se zastavila, je také nutné co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Toto je signál některých závažných patologií v těle..

K identifikaci problému v rané fázi pomůže pouze návštěva lékaře..

Závěr: S falešnou amenoreou je těhotenství docela možné.

Podmínky pro těhotenství

Důležitou podmínkou pro nástup těhotenství je penetrace spermií do ženských pohlavních orgánů, které obsahují zralé vajíčko. A pokud došlo k ovulaci v reprodukčních orgánech, v důsledku čehož byla získána buňka připravená k oplodnění, je možné otěhotnět během zpoždění menstruace a to není vůbec mýtus.

Zpoždění menstruace může vyvolat celá řada faktorů, na které je křehké ženské tělo extrémně citlivé.

 1. Chronická únava, denní práce na směny, kdy je nutné pracovat v noci, doprovázená silným stresem, vede k dysfunkci hypotalamu, hypofýzy a vaječníků. Menstruační cyklus je narušen.
 2. Se zvýšeným obsahem mužských hormonů a prolaktinu v ženském těle dochází k poruchám činnosti hypofýzy, štítné žlázy, nadledvin a vaječníků. Hormonální hladiny jsou narušeny, což také vede k amenorei.
 3. S rychlým úbytkem hmotnosti poté, co tělo přestane přijímat dostatek vitamínů a cholesterolu, jednoduše přestane produkovat estrogen a vypustí menstruační cyklus jako zbytečný balast z balónku, když spadnete.

Upozornění: K ovulaci dojde ve všech těchto případech, ale pravidelně. To znamená, že vždy existuje šance na otěhotnění bez menstruace..

Pokud jste nikdy neměli menstruaci

Chcete-li přesně určit možnost početí, i když nikdy nebylo období, je nutné pochopit povahu jejich nepřítomnosti. Krvácení není nejdůležitějším kritériem plodnosti. Hlavní podmínkou pro oplodnění je nástup ovulace. A krvácení může chybět z různých důvodů..

Těhotenství po porodu a během laktace

Organismus, který po těhotenství a porodu zažil silný stres, potřebuje úplné uzdravení. A další otřes nepřinese ženě ani jejímu nově narozenému dítěti nic dobrého. Mnoho mladých matek se někdy velmi mýlí, protože si myslí, že ihned po porodu, s laktací a absencí kritických dnů, nedojde k početí.

 1. Již měsíc po porodu můžete znovu otěhotnět, i když jsou cykly bez pravidelné menstruace. A kojení je příliš malá ochrana před možností početí. Tělo každé matky je jiné. Spoléhání se na moudrost babiček: „jakmile kojíte, pak neotěhotníte“ - nefunguje pro všechny. Koneckonců, kdyby to tak bylo, potom by se nemusela narodit miminka - počasí, že? Těhotenství po porodu se často vyskytuje bez menstruace. A můžete to přehlédnout a nevšimnout si to.
 2. Problém je v tom, že neplánované těhotenství v období po porodu je obtížné sledovat. Menstruace ještě není a mladá matka nemá podezření o své zajímavé poloze, dokud dítě nezačne odmítat z prsu a ona sama zjistí, že pohybuje plodem.
 3. Po narození dítěte se matka nutně účastní prenatální kliniky. Gynekolog na recepci radí antikoncepční prostředky přijatelné pro ni při sexu. Tyto tipy by neměly být opomíjeny..
 4. Lékaři doporučují, aby interval po těhotenství byl 3 roky nebo více. Pak se tělo zotaví a dítě vyroste, zesílí a bude moci jít do školky..
 5. Nejpřijatelnější po porodu je bariérová metoda antikoncepce a některé typy perorálních kontraceptiv (antikoncepční pilulky), které vám lékař sdělí.

Buď opatrný! Pokud se záměrně nesnažíte stát se rodiči dětí - počasí, chraňte se před nechtěným těhotenstvím.

Může dospívající dívka otěhotnět?

Stále častěji můžete slyšet příběhy týkající se velmi malých dětí, které se připravují na matku. Zdá se, že nyní, po sérii televizních programů a zpráv na internetu, otázka, zda dívka může otěhotnět bez menstruace, už nikoho nepřekvapuje. Proč se to stalo?

 1. V závislosti na individuálních vlastnostech dívčích těl začíná jejich první menstruace ve věku 8 až 15 let. Toto období se nejčastěji objevuje ve věku 13 let.
 2. Dívka může počat dítě, i když nemá počáteční období (menarche). Je stále příliš mladá a chce vypadat dospělá a zkušená. Při hledání dospělosti se první sexuální zkušenost objevuje v nejranějších fázích..
 3. U dívek začíná období rané puberty, produkují se hormony a ve vaječnících se spouští cyklické procesy. První vejce, připravené k oplodnění, se objeví před nástupem menstruace. A pokud fyzická intimita během tohoto období poklesne, po něm existuje vysoká pravděpodobnost početí dítěte..
 4. Čas plyne, ale není tam žádná menstruace. Ale to již není vysvětleno důvody pro dospívání a pubertu, ale zpožděním kvůli těhotenství..

Těhotenství během menopauzy

Další situace, kdy na otázku, zda je možné otěhotnět bez menstruace během menopauzy, dává život pozitivní odpověď.

Po 45 letech dochází u mnoha žen ke změnám v reprodukčních orgánech, kdy dochází k reverzní transformaci vaječníků - menopauze.

Během tohoto období můžete otěhotnět bez kritických dnů..

Gynekologové zaznamenávají tři fáze menopauzy:

 • premenopauza - spojená s poklesem produkce hormonů ve věku 45-50 let. Během tohoto období se zvyšuje doba menstruačního cyklu;
 • menopauza, doprovázená nízkou úrovní produkce hormonu estrogenu a nepřítomností menstruace po dobu delší než 1 rok. Toto období je typické pro ženy ve věku 50 - 55 let;
 • postmenopauza, období, kdy reprodukční funkce zcela atrofují u žen ve věku 55-60 let.

V tuto dobu se ženy začínají cítit bezpečně. Už není menstruace. A pokud jde o její zajímavou pozici, po dobu „několika týdnů“ je dáma překvapená, když se dozvěděla pouze na recepci u gynekologa a ocitla se tam z úplně jiného důvodu. I vyrostlé břicho je považováno za normální změnu věku..

 1. Mnoho dospělých žen si je jistých, že jelikož již několik let nedošlo ke krvácení, mají nulové riziko otěhotnění. Budete překvapeni, ale i když menstruace není 2 roky a více, můžete otěhotnět. Existují případy, kdy k početí dítěte došlo po 4 letech amenorey s menopauzou. To se děje jednoduše proto, že menstruace nepřišla, ale dochází k ovulaci!
 2. Proces oplodnění nenastane až v úplně poslední fázi: poté, co odumře svalová tkáň v děloze a je nahrazena pojivovou tkání. Oplodněné vajíčko nebude nikde.

Důležité! Během menopauzy je možné otěhotnět i při dlouhodobé nepřítomnosti menstruace.

Nezáleží na tom, do které věkové skupiny patříte, každopádně po kontaktu s partnerem používejte antikoncepci. Nechcete, abyste si museli vzít urgentní doručení v řadě na důchod. opatruj se!

Pro jakékoli zpoždění, bez ohledu na věk ženy, pravidelnost jejího pohlavního styku a antikoncepční metody, je nutné provést těhotenský test. Lidské tělo je úžasný mechanismus a dokonce i na pozadí poruchy jeho práce jsou zázraky možné.

Shrňme si výše uvedené: nyní jistě víte, že pokud vůbec neexistuje menstruace, je docela možné otěhotnět, kdyby došlo pouze k ovulaci. Může být cokoli a v jakémkoli věku. Pokud dojde k ovulaci, může dojít také k oplodnění..

Nezapomeňte na doporučení, chraňte se před nechtěným těhotenstvím a použijte testy - alespoň pro případ. V tomto životě se dějí zázraky. Bylo by hezké, kdyby také potěšily!

Je možné otěhotnět, pokud nejsou vůbec žádné menstruace nebo chybí po delší dobu - 2 měsíce, šest měsíců nebo rok?

Indikátorem normálního fungování ženských pohlavních orgánů je pravidelný menstruační cyklus, zejména včasná menstruace. Pokud menstruace po určitou dobu chybí, je to způsobeno přírodními faktory nebo patologickými procesy. To, zda je možné za takových okolností otěhotnět, závisí na příčině, která vedla k absenci menstruace..

Co je potřeba pro těhotenství?

Pro nástup těhotenství je nutné, aby spermatické buňky vstoupily do genitálního traktu ženy v době, kdy je v nich vajíčko. Normálně dozrává každý měsíc. Cyklus prochází následujícími fázemi:

 1. 3-5 dní - menstruace (doporučujeme číst: je možné otěhotnět během menstruace 5. den: jaká je pravděpodobnost početí?);
 2. 11-14 dní - zrání folikulu v jednom z vaječníků pod vlivem hormonu estrogenu;
 3. 1-2 dny - ovulace. Koncentrace estrogenu vyvolává uvolňování luteinizačního hormonu, pod jehož vlivem zralý folikul praskne. Buňka opouští vejcovod a pohybuje se směrem k děloze;
 4. 14 dní - v místě prasknutí folikulu se vyvíjí žluté tělísko, které produkuje progesteron. Slouží k přípravě endometria dělohy na přijetí vajíčka. Pokud nedošlo k oplodnění, zbytečná vrstva dělohy se odlupuje, cévy jsou holé a začíná měsíční krvácení. Cyklus se opakuje.

Pokud se zárodečná buňka setká se spermatem, je oplodněna. Vejce dosáhne dělohy a je zanořeno v endometriu. S rozvojem těhotenství se menstruace zastaví.

Je ovulace možná s prodlouženou nepřítomností menstruace?

Zda dojde k ovulaci bez menstruace, závisí na příčině amenorey. Tyto faktory mohou vyvolat dlouhé zpoždění:

 • Silný stres, chronická únava, nervové napětí. V tomto případě je narušena práce hypotalamu, hypofýzy a vaječníků, v důsledku čehož je narušen menstruační cyklus..
 • Hormonální nerovnováha. Vyskytuje se v důsledku nesprávného fungování hypofýzy, štítné žlázy, nadledvin, vaječníků nebo v důsledku zvýšeného obsahu mužských hormonů a prolaktinu.
 • Velká ztráta hmotnosti, nedostatek vitamínů. Estrogen se produkuje v nedostatečném množství kvůli nedostatku cholesterolu. Tělo kvůli nedostatku stopových prvků vypíná menstruační proces jako nepodstatný.

V takových případech může dojít k ovulaci, ale nepravidelně. Pokud je dlouhodobá nepřítomnost menstruace způsobena poporodním zotavením nebo těhotenstvím, vajíčko nezraje. Po narození dítěte se produkuje prolaktin na podporu kojení. Inhibuje tvorbu folikulů.

Pokud zralá žena nemá menstruaci, znamená to, že nastává menopauza. Krvácení je nepravidelné, chybí několik měsíců. V jednom z cyklů však může dojít k ovulaci.

Těhotenství na pozadí chybějící menstruace

Je možné otěhotnět, pokud není menstruace? Vždy existuje šance. Pokud po několik měsíců nedojde ke krvácení, tento stav se nazývá amenorea. Je dvou typů:

 • Skutečný. Práce reprodukčního systému je narušena. Vejce vůbec nedozrávají, koncepce je nemožná. Je nutné identifikovat nesprávně fungující orgány a odstranit problém.
 • Nepravdivé. Způsobeno nějakou patologií. Ovulace je možná.

V případě hormonálního narušení

Za příznivých okolností je možné otěhotnět, i když je to nežádoucí. V případě nedostatku hormonů, vyčerpání těla nebo nemoci může být plod tělem odmítnut. Abyste tomu zabránili, musíte podstoupit vyšetření. To vám umožní identifikovat příčinu hormonálního selhání a odstranit ji..

Během období po porodu a během laktace

Po porodu dochází k postupné restrukturalizaci těla: obnovuje se práce reprodukčních orgánů, normalizuje se rovnováha hormonů a reguluje se cyklus. Doba zotavení trvá přibližně 2–3 měsíce. Otehotnění v tomto okamžiku je téměř nemožné..

Po porodu může menstruační cyklus začít bez menstruace, takže žena může vynechat nástup ovulace a náhodně otěhotnět. Je lepší být chráněn, protože těhotenství pro křehké tělo bude vážnou zkouškou. Po císařském řezu se nedoporučuje otěhotnět v příštích 2,5 letech, aby nedošlo k prasknutí stehů dělohy.

Během období laktace se produkuje prolaktin, který potlačuje ovulaci. Předpokládá se, že početí s kojením je nemožné, ale někdy dochází k těhotenství. Cvičení, změna denního režimu, stres atd. Mohou vyvolat změnu hormonální rovnováhy..

U dospělých žen před menopauzou

Před menopauzou mění žena délku a pravidelnost cyklu. Menstruace se nemusí objevit několik měsíců nebo šesti měsíců, období klidu se střídá s řídkým nebo bohatým krvavým výtokem.

To nezaručuje, že folikuly nefungují během těchto měsíců, může dojít k neplánovanému početí. Ovulace může být způsobena hormonálními změnami, nemocí, neočekávaným sexem na pozadí sexuálního odpočinku a dalšími faktory. Během období restrukturalizace těla je nutné používat ochranné prostředky.

Během a po menopauze

Pokud není doba delší než jeden rok, je ženě diagnostikována menopauza. Těhotenství během menopauzy není neobvyklé. Jsou známy případy početí a po něm - ve věku 60 let. Se zánikem reprodukční funkce prochází tělo vážnými hormonálními změnami. Vaječná buňka může zrát, oplodnit - a dojde k těhotenství.

V tomto věku se nedoporučuje rodit, protože tělo stárne, jeho zásoby jsou vyčerpány. Dítě může mít vývojové patologie a pro ženu je porod dokonce spojen s rizikem života. Mnoho z nich přesto porodí, protože zjistí, že jsou těhotné, a to doslova 2–3 měsíce před porodem..

Pokud dívka ještě neměla menstruaci

Dívka, která nedosáhla puberty, neprodukuje vajíčka, a proto je těhotenství nepravděpodobné. Existují však případy početí bez menstruace ve velmi mladém věku. Menstruační tok začíná ve věku 11-16 let, ale je možné brzké zrání (8-9 let) a později (17-19 let).

Po první ovulaci má dívka první menstruaci. Sex v předvečer může skončit počátkem. Těhotenství v tomto věku může způsobit vážné poškození nezralého a neformovaného těla. Pokud má dívka sex, je nutné se chránit, i když ještě nebyla menstruace.

Stojí za to použít ochranu, pokud není doba delší než 2 měsíce?

Při výběru metody antikoncepce byste se měli řídit následujícími zásadami:

 • Během puberty jsou hormonální pilulky zakázány, protože hormonální pozadí dívky ještě nebylo vytvořeno. Je lepší používat bariérovou antikoncepci, která také chrání před nemocemi a infekcemi.
 • Po porodu můžete použít kondomy a lokální antikoncepci (vaginální čípky, gely). Hormonální pilulky se nedoporučují, mohou vyvolat konec laktace. Spirála může být zavedena 3-4 měsíce po porodu.
 • Během menopauzy nejsou předepsány hormonální pilulky. Doporučují se vaginální čípky a kondomy. Při aktivní sexuální aktivitě je zavedeno nitroděložní tělísko.

Pokud nedojde k menstruaci kvůli patologii nebo nemoci, antikoncepční metodu zvolí lékař individuálně. Je třeba vzít v úvahu stav těla a příčiny amenorey.

Je možné otěhotnět, pokud není menstruace

Těhotenství je hlavním důvodem, proč ženy v reprodukčním věku přestávají mít menstruaci. Nedostatek menstruace se nazývá amenorea. Avšak amenorea není vždy důsledkem přirozených procesů v těle. Někdy to může být vyprovokováno různými nemocemi. Mnoho žen přemýšlí o tom, zda je možné otěhotnět, pokud není menstruace. Chcete-li posoudit šance na početí, musíte určit důvody, které způsobily ukončení menstruačního cyklu..

Otehotnění, pokud není menstruace, ale pouze v určitých případech.

Stručně o amenorei

Amenorea je porušení menstruačního cyklu, které se vyvíjí u žen v reprodukčním věku. U amenorey chybí menstruace. Pacienti tento stav označují jako „opožděný“. Toto období může být dlouhé a může trvat několik měsíců..

Amenorea není nezávislé onemocnění, ale příznak určitých poruch nebo změn v těle. Důvody absence menstruace mohou být fyziologické a patologické. V prvním případě bude amenorea způsobena přirozenými procesy v těle, proto se její léčba neprovádí. Patologické příčiny amenorey vyžadují jejich identifikaci a eliminaci. V závislosti na složitosti porušení mohou být ženě předepsány léky nebo je indikována operace..

Lékaři rozlišují mezi pravou a falešnou amenoreou:

 • se skutečnou amenoreou chybí menstruace na pozadí jiných onemocnění reprodukčního systému;
 • s falešnou amenoreou fungují reprodukční orgány ženy normálně, ale není tam žádná menstruace. Tento problém se často vyskytuje u mladých dívek s hustou panenskou blánou nebo s abnormalitami ve vývoji genitálií..

Pokud je amenorea nepravdivá, může žena otěhotnět.

Může dívka otěhotnět bez menstruace?

První období nastává během dospívání. Říká se tomu menarche. První krvácení nastává ve věku 8–15 let. Jak ukazuje praxe, průměrný věk nástupu menarché u dívek je 13 let. Od této chvíle jejich těla začínají fungovat stejně jako dospělá žena v reprodukčním věku..

Pokud dospívající dívka nikdy neměla menstruaci, ale měla nechráněnou intimitu, může otěhotnět..

Během puberty začínají adolescenti produkovat hormony, které spouštějí určité procesy ve vaječnících. První vejce zraje ještě dříve, než nastane menstruační krvácení. Pokud se náhodou stane, že intimita dívky se stane přesně během této doby a sperma se setká s vejcem, pak je koncepce nevyhnutelná. Zároveň menstruace nikdy nepřijde. Důvodem absence menstruace bude těhotenství. Je možné podezření na početí, ke kterému došlo na počátku toxikózy. V budoucnu budou existovat další příznaky těhotenství..

Pokud dospívající dívka nemá menstruaci, nejedná se o ochranu před těhotenstvím..

Nelze s jistotou předpovědět, kdy vajíčko dospěje a začne období. Je pravděpodobné, že k prvnímu krvácení mělo dojít přesně v měsíci, kdy měla dívka intimitu..

Pokud dívka nikdy neměla období, ale ne kvůli charakteristikám těla, ale kvůli určité patologii, pak nemůže dojít k těhotenství. To znamená, že se u ní rozvine skutečná amenorea, která vyžaduje léčbu..

Je možné otěhotnět během menopauzy, pokud není menstruace?

U žen starších 45 let se vyvine přirozená amenorea, která bude způsobena regresí vaječníků. V této době také zůstává pravděpodobnost početí, i když již není menstruace. Menopauza je definována jako absence menstruačního krvácení. Příčinou menopauzy je přirozený pokles reprodukční funkce žen. Existují 3 fáze, kterými procházejí všechny ženy starší 45 let:

 1. Premenopauza. Začíná to ve věku 45-50 let. V těle klesá produkce ženských pohlavních hormonů. Menstruační cyklus se prodlužuje. Zvyšuje se plynule.
 2. Menopauza. Začíná mezi 50 a 55 lety. V této době hladina estrogenu prudce klesá. Menstruace bude po celý rok absentovat.
 3. Postmenopauza. Tato fáze se vyskytuje u ženy ve věku 55-60 let. Orgány reprodukčního systému atrofují. Děloha, kterou dříve představovaly svalová vlákna, se stává orgánem pojivové tkáně.

Během menopauzy je možné těhotenství, i když teoreticky žena ztrácí schopnost reprodukce. Věda nicméně zná mnoho případů, kdy se ženy staly matkami během menopauzy. Věk těchto dam navíc často přesahuje 50 let..

Každé ženské tělo je individuální. Určitě není možné předpovědět, jak se bude chovat během menopauzy. Někdy se stane, že reprodukční systém je s nástupem menopauzy úplně vypnutý. V ostatních případech funguje i nadále a po dlouhém období klidu žena ovuluje..

Je nemožné vyloučit těhotenství během menopauzy. Ženské pohlavní hormony se nepřestávají vyrábět přes noc. Jedná se o složitý a zdlouhavý proces. Může tedy dojít k ovulaci, a to ne jednou, ale ještě několikrát. Pokud je v tomto měsíci žena intimní bez použití antikoncepce, může otěhotnět, i když není menstruace.

Během menopauzy můžete otěhotnět, i když jste již dlouho neměli menstruaci.

Těhotenství s menopauzou

Během menopauzy málo žen přemýšlí o těhotenství. Většina spravedlivého pohlaví nadále vede svůj obvyklý způsob života, protože absence menstruace je pro ně běžným jevem. Žena se o své nové pozici dozví až tehdy, když se objeví zjevné známky těhotenství. Tito pacienti se navíc obracejí ke gynekologovi z jiného důvodu. Dokonce i rostoucí břicho nepovažují za těhotenství, ale za nějaký druh patologie.

Překvapivě, ale pravdivé: žena během menopauzy může otěhotnět i po delší menstruaci. Existují případy, kdy došlo k těhotenství po 4 letech absence menstruace. Proto by neměla být zcela vyloučena možnost ovulace a těhotenství, i když po dlouhou dobu neexistuje období..

Můžete si být jisti, že k početí nedojde pouze při zahájení atrofických procesů v děloze. Svalová vrstva začne být nahrazována strukturou pojivové tkáně, takže vajíčko jednoduše nelze fixovat na povrch pohlavního orgánu. Při provádění ultrazvukového vyšetření můžete určit stav dělohy. Pokud atrofie nezačala, gynekologové doporučují ženě používat antikoncepci, aby zabránila nechtěnému těhotenství.

Fyziologická amenorea u žen v reprodukčním věku

Někdy ženské tělo ovlivňují fyziologické faktory. Vedou k tomu, že se mění hormonální pozadí, takže nedochází k menstruaci.

Fyziologická amenorea u dívek je normální. Jejich tělo je ve stavu sexuálního odpočinku, takže těhotenství je v této fázi nemožné. K početí nedojde, dokud se tělo nezačne obnovovat a nezačne produkce potřebných hormonů, které mohou stimulovat vývoj vajíčka..

Fyziologická amenorea skončí, když dívka začne pubertu.

Existují také další příčiny fyziologické amenorey u žen, které jsou již v reprodukčním věku. Tyto zahrnují:

 • Těhotenství. Menstruační krvácení chybí, protože plod roste a vyvíjí se v děloze. V této době nedochází k ovulaci v těle..
 • Poporodní období. Žena pokračuje v krvácení po dobu 1–2 měsíců. Není to však menstruace. Výtok krve je důsledkem porodu.
 • Kojení období. Během této doby žena produkuje prolaktin. Tento hormon je tělem potřebný pro produkci mléka. Prolaktin je antagonista estrogenu, takže nedochází k menstruačnímu krvácení.

Ženy, které nemají menstruaci, věří, že nemohou otěhotnět. Zpráva o tom, že došlo k početí, se pro ně proto stala úplným překvapením. Tato situace je obzvláště často pozorována u matek, které kojí..

Pokud má žena během kojení nechráněnou intimitu a objeví se pochybnosti o její poloze, je třeba provést test. Případně můžete jít na schůzku s gynekologem a darovat krev. Podle této analýzy můžete zjistit nástup těhotenství téměř od prvních dnů od početí, ke kterému došlo. Ultrazvuk ukáže oplodněné vajíčko po 7-14 dnech od zpoždění menstruace.

Mnoho žen je toho názoru, že kojení je spolehlivou ochranou proti těhotenství. Tento názor je docela běžný, ale chybný. K početí může dojít kdykoli, a to jak 2 týdny po porodu, tak šest měsíců po narození dítěte.

Příčiny patologické amenorey

Amenorea patologického průběhu může být primární a sekundární. Primární amenorea je stav, kdy se ženská období vůbec nevyskytují. Důvody mohou být velmi rozmanité, mezi nimi:

 • dědičné choroby;
 • genetické abnormality;
 • nedostatečný rozvoj pohlavních žláz;
 • patologie struktury pánevních orgánů.
Patologická amenorea má mnoho potenciálních příčin. Pokud po dlouhou dobu neexistuje období, musíte naléhavě konzultovat s lékařem.

Primární amenorea

Pokud má dívka primární amenoreu, nebude schopná počat dítě. Abyste se s tímto problémem vyrovnali, musíte navštívit lékaře. U dívek, které nemají menstruaci ve věku 14-16 let, je konzultace s gynekologem povinná.

Sekundární amenorea

Sekundární amenorea je také důvodem pro doporučení specialistovi. K takovému porušení může dojít u ženy ve věku 14-45 let. Se sekundární amenoreou bylo menstruační krvácení dříve, ale kvůli patologickým faktorům se zastavilo. Důvody tohoto porušení mohou být následující:

 1. Funkce životního stylu. Ženy, které zneužívají alkohol, jsou ohroženy. Stres také negativně ovlivňuje stav reprodukčního systému..
 2. Prudká ztráta tělesné hmotnosti. Pokud žena dodržuje přísnou dietu, může se menstruace zastavit. Těhotenství a anorexie jsou dva neslučitelné pojmy. K početí může dojít až poté, co se váha stabilizuje, normalizuje se hormonální pozadí a menstruace začne znovu.
 3. Anomálie ve vývoji pánevních orgánů. Pokud žena nemá dělohu, pak je těhotenství nemožné. Za žádných okolností se to nestane. Mezi další vývojové anomálie patří stenóza cervikálního kanálu a sevření lumenu. Tyto ženy mají minimální šance na úspěšné početí..
 4. Syndrom polycystických vaječníků. S tímto onemocněním je ovariální kapsle velmi hustá, tvoří se v ní více cyst. Menstruace u žen s takovým porušením chybí po dobu 2-3 cyklů. Čas od času mají průlomové krvácení. Existuje šance na otěhotnění, ale bez léčby je minimální.
 5. Poruchy štítné žlázy. V takovém případě se váha může zvýšit i snížit. V těle dochází k poruchám metabolických procesů. To vše negativně ovlivňuje fungování vaječníků..
 6. Nádor hypofýzy. Patologie se projevuje silnými bolestmi hlavy. Všechny orgány pracují s porušováním. Pokud nádor dosáhne velké velikosti, může menstruace po dlouhou dobu (až 2 roky nebo déle) chybět. Nezačnou, dokud nebude žena ošetřena..
Pokud není žádná doba, neměli byste odložit návštěvu lékaře. Je lepší identifikovat onemocnění v rané fázi, aby se léčba usnadnila.

Je možné otěhotnět, pokud není menstruace

Amenorea v reprodukčním věku není běžnou volbou, pokud nebyla způsobena těhotenstvím nebo laktací. Pokud menstruace chybí delší dobu, nebudete moci otěhotnět..

Když není období, nedochází k ovulaci. Žádná ovulace - žádné těhotenství.

Pokud však žena s amenoreou neplánuje těhotenství, měla by mít antikoncepci. Je nemožné nezávisle předpovědět přesně, kdy přijde další cyklus. Během tohoto období může dojít k početí. Volba metody antikoncepce by měla být projednána s gynekologem. Každá žena, která trpí amenoreou v reprodukčním věku, by měla být registrována u tohoto lékaře..

Léčba amenorey

Léčba amenorey by měla být založena na důvodech, které ji způsobily. Nejčastěji jde o užívání léků. Někteří pacienti mají prospěch z psychoterapie a užívání vitamínů. Kromě toho mohou být předepsány hormonální léky, fyzioterapeutické metody, prostředky ke zlepšení krevního oběhu atd..

U polycystických vaječníků je indikována laparoskopická operace. Jakoukoli léčbu by měl zvolit lékař. Existuje pouze jedno doporučení: amenorea v reprodukčním věku je důvodem k návštěvě lékaře.

Napište komentáře a položte otázky. Naši odborníci jsou vždy připraveni na ně odpovědět. Nezapomeňte článek označit hvězdičkou. Sdílejte tento článek se svými přáteli na sociálních sítích. Děkujeme za návštěvu. Dobré zdraví!

Je možné otěhotnět s amenoreou - absence menstruace

Jedním z hlavních důvodů absence menstruace u žen v reprodukčním věku je těhotenství. Vývoj nového života v děloze je nutně doprovázen takzvanou amenoreou. Existují však také patologické příčiny menstruační dysfunkce. O tom, zda je možné otěhotnět, pokud není menstruace, můžete mluvit dlouho a bezvýsledně. Pro stanovení skutečné šance na početí při absenci měsíčního krvácení je nutné vzít v úvahu mnoho souvisejících faktorů..

Co je amenorea

Amenorea je porucha menstruační funkce u žen v reprodukčním věku, charakterizovaná absencí měsíčního krvácení - menstruace. Mezi lidmi je zvykem nazývat tento stav zpožděním. Doba bez krvácení může být tři měsíce nebo více.

V lékařské praxi není termín amenorea rozpoznán jako nezávislé onemocnění. Tento stav je vždy vyvolán určitými procesy v těle ženy. Příčiny amenorey mohou být fyziologické (nevyžadují léčbu léky a nevyžadují korekci) nebo patologické (lze je odstranit léky, minimálně invazivními nebo chirurgickými zákroky). V gynekologii se absence menstruace dělí na pravou a falešnou amenoreu:

 • pravda - když je spolu s poruchou menstruační funkce narušena práce vaječníků a dalších reprodukčních orgánů;
 • falešné - charakterizované normálním fungováním reprodukčních orgánů a absencí menstruace. Tento stav se může objevit u mladých pacientů s hustou panenskou blánou nebo s různými anomáliemi pohlavních orgánů.

Těhotenství bez menstruace je možné, pokud je porušení menstruační funkce způsobeno falešnou amenoreou. Tento stav lze spolehlivě určit pomocí standardního ultrazvuku a gynekologického vyšetření..

Je možné u dospívající dívky otěhotnět bez menstruace

První menstruace - menarche - začíná u dívek ve věku od 8 do 15 let. Statistiky ukazují, že k nástupu menstruace nejčastěji dochází ve věku 13 let. Od tohoto okamžiku funguje reprodukční systém u mladých jedinců stejně jako u dospělé ženy v plodném věku. Někdy má dívka představu, že je těhotná ve věku 12 let, protože nemá menstruaci. Zda je takové podezření oprávněné - je třeba pochopit až po prostudování individuálních charakteristik mladého organismu.

Je možné otěhotnět bez menstruace, pokud máte pohlavní styk ještě před nástupem menstruace bez použití antikoncepce. Moderní dívky nevypadají na svůj věk, vyvíjejí se velmi rychle a často přitahují pozornost dospělých chlapců. Ve snaze o dospělost mají děti své první sexuální zkušenosti.

Během puberty začaly dívky postupně produkovat hormony, což vyvolalo přirozené cyklické změny ve vaječnících. K zrání prvního vajíčka dochází ještě před nástupem menstruace. Pokud má dospívající dívka v tomto období sexuální kontakt, pravděpodobnost těhotenství bude velmi vysoká. Čas plyne a menstruace vůbec nepřijde. Místo začátku reprodukčního období existuje zpoždění, které má fyziologické důvody - těhotenství. Pak dívka přemýšlí o možném početí. Tělo může signalizovat těhotenství jako projev toxikózy.

Pokud vůbec nebyla menstruace, neznamená to, že nemůže dojít k těhotenství. Pravděpodobnost početí přetrvává, protože nikdo nemůže předpovědět, kdy začne zrání vajíčka. Možná právě v tomto měsíci měla mít teenagerka první menstruaci, pokud dívka neměla nechráněný pohlavní styk. Na otázku, zda je možné otěhotnět, pokud nikdy nedošlo k menstruaci, bude odpověď negativní pouze tehdy, pokud je amenorea pravdivá a má patologické příčiny.

Je možné otěhotnět, pokud během menopauzy není menstruace

Po 45 letech dochází k přirozené amenorei způsobené reverzní transformací vaječníků. Během tohoto období je také možné otěhotnět bez menstruace..

Menopauza je absence menstruace v důsledku reverzní transformace reprodukčních orgánů. Existují tři fáze menopauzy:

 • premenopauza - vyskytuje se ve věku 45-50 let, doprovázená poklesem produkce hormonů a postupným prodlužováním menstruačního cyklu (začátek klimakterického období);
 • menopauza - vyskytuje se ve věku 50-55 let, je charakterizována prudkým poklesem produkce estrogenu a absencí menstruace po dobu jednoho roku;
 • postmenopauza - pozorována u žen po 55-60 letech, během tohoto období atrofuje reprodukční systém a svalová vrstva dělohy je nahrazena pojivovou tkání.

Během menopauzy nelze jednoznačně vyloučit těhotenství. Teoreticky s nástupem menopauzy žena není schopná snést potomky, ale četné případy porodu ve věku 50 let a starších naznačují opak. Není možné předem předpovědět, jak se bude ženské tělo chovat během menopauzy. Možná reprodukční systém úplně přestane fungovat, když nastane menopauza, což bude přirozený proces. Se stejnou mírou pravděpodobnosti lze tvrdit opak: menstruace nebude trvat dlouho a dojde k ovulaci.

Ukazuje se, že s menopauzou bez menstruace můžete otěhotnět. Postupné snižování produkce hormonů ponechává šanci na náhlou jedinou ovulaci. Pokud v tomto měsíci dojde k pohlavnímu styku bez použití antikoncepce, může dojít k početí. Žena často nepřemýšlí o nové pozici, protože pokračování amenorey je pro ni zcela přirozené. Zástupce slabšího pohlaví se o novém stavu dozví při příštím gynekologickém vyšetření nebo při všech známých známkách těhotenství.

Miliony žen si kladou otázku, zda je možné otěhotnět s menopauzou. Ukázalo se, že můžete. I když po dlouhou dobu chybí menstruační funkce a po dobu čtyř let nedošlo k žádné menstruaci, zůstává pravděpodobnost náhodné ovulace. Možnost početí lze vyloučit, pouze pokud již začaly atrofické procesy v děložní dutině. Difúzní změny v myometriu lze určit pomocí ultrazvuku. V jiných situacích je nutné používat antikoncepci, aby nedošlo k neočekávaným zprávám během menopauzy, kdy je těhotenství stále možné.

Fyziologická amenorea u mladé ženy

Fyziologické faktory ovlivňující hormonální pozadí ženy mohou vyvolat nepřítomnost menstruace. V raném věku není těhotenství možné, dokud nezačne produkce hormonů a zrání vajíček. Tato fyziologická amenorea zmizí sama s nástupem puberty. V této době se pravděpodobnost těhotenství významně zvyšuje..

V reprodukčním věku dochází k fyziologické amenorei z několika důvodů:

 • těhotenství (menstruace chybí kvůli změnám hormonálních hladin a růstu embrya v děloze);
 • období po porodu (krvácení po dobu 4-8 týdnů po porodu nemá nic společného s menstruací, takže je v tomto okamžiku pozorována amenorea);
 • kojení (zvýšená produkce hormonu prolaktinu, nezbytná pro tvorbu mateřského mléka, potlačuje produkci estrogenu, což způsobuje absenci menstruace).

Často dochází k neočekávanému těhotenství bez menstruace (v důsledku fyziologických procesů). Nejčastěji se vyskytuje u žen během laktace..

Pokud existuje podezření, že došlo k těhotenství, je třeba provést test. Můžete také vytvořit novou pozici pomocí analýzy krve od prvních dnů po početí nebo pomocí ultrazvukového skenování po 1-2 týdnech od zpoždění.

Nežné pohlaví se mylně domnívá, že kojení je přirozenou metodou antikoncepce. Ve skutečnosti může dojít k početí jak o šest měsíců později, tak bezprostředně po ukončení lochie.

Proč dochází k patologické amenorei: hlavní příčiny

Absence menstruace může být primární nebo sekundární. U primární amenorey se menstruace dívky vůbec nevyskytuje. Existuje mnoho důvodů pro nepřítomnost menstruace: genetická onemocnění, nedostatečný vývoj pohlavních žláz, anomálie ve struktuře pánevních orgánů. Těhotenství s amenoreou této povahy je nemožné. Při léčbě a následném početí se dívka musí poradit s gynekologem. Měli byste navštívit lékaře, pokud jste nikdy neměli menstruaci po dosažení 14-16 let.

Rovněž by měli být vyšetřeni pacienti se sekundární amenoreou. Vyskytuje se u žen ve věku 17-45 let a je charakterizována skutečností, že dříve existovala menstruace a nyní zmizela. Hlavní faktory ovlivňující nástup amenorey jsou:

 1. nesprávný životní styl - zneužívání alkoholu, stres (zatímco žena si zachovává mateřský instinkt a zajímá se, jaké je pravděpodobné těhotenství, pokud menstruace chybí po dobu 3 měsíců, šesti měsíců nebo dokonce déle);
 2. prudká ztráta hmotnosti - zneužívání stravy (pokud na pozadí anorexie neexistují období delší než šest měsíců, můžete otěhotnět až po obnovení tělesné hmotnosti a normalizaci hormonálních hladin);
 3. vrozené anomálie pánevních orgánů - nepřítomnost dělohy, stenóza cervikálního kanálu, svírání lumen (pravděpodobnost těhotenství v nepřítomnosti dělohy je nulová a u jiných anomálií má tendenci k nule);
 4. polycystické vaječníky - charakterizované hustou tobolkou pánevních žláz a vícenásobným zahrnutím folikulárních cyst (s takovým onemocněním lze pozorovat nepřítomnost menstruace po dobu dvou až tří měsíců s periodickým průlomovým krvácením a šance na těhotenství se stává minimální);
 5. poruchy činnosti štítné žlázy - doprovázené zvýšením nebo prudkým snížením tělesné hmotnosti, metabolické poruchy (hormonální poruchy vyskytující se ve štítné žláze mají přímý vliv na práci vaječníků);
 6. nádory hypofýzy - doprovázené bolestmi hlavy a narušením všech tělesných systémů (u velkých novotvarů může absence menstruace trvat 2 roky nebo i déle: dokud nebude pacient vyšetřen a léčen).

Je možné otěhotnět s amenoreou

Situace je normální, když dojde k ovulaci, takže menstruace pokračuje a vznikají podmínky pro početí. Amenorea není u mladé ženy normální (výjimkou je období bezprostředně po porodu a doba kojení).

Otehotnění, pokud po delší dobu není menstruace, je přinejmenším problematické a nanejvýš nemožné. Koneckonců, absence menstruace znamená nepřítomnost ovulace: vejce neopouští folikul.

Menstruace je důsledkem složitých vzájemně souvisejících procesů v těle ženy.

Pokud dívka s amenoreou ještě neotehotní, má smysl používat antikoncepci? Ano, existuje, protože patologický stav může být přesto nahrazen neočekávanou ovulací a při nechráněném pohlavním styku to povede k nechtěnému těhotenství. Nesprávná volba antikoncepce (například hormonální) však může situaci zhoršit, proto je třeba tuto otázku projednat s lékařem. A co je nejdůležitější, situace by neměla být ponechána náhodě, protože amenorea může vést k neplodnosti.

Pokud žena přemýšlí, jak otěhotnět, pak jediným správným receptem v této situaci je jít k porodníkovi-gynekologovi a nechat se léčit. Jinak to nejde.

Léčba amorea a těhotenství

Léčba amenorey je nejčastěji konzervativní. Volba léku bude zcela záviset na příčině menstruační dysfunkce. Chcete-li otěhotnět s amenoreou, musíte vyvolat menstruaci a zavést měsíční cyklus..

V některých případech (například pokud je amenorea způsobena náhlým úbytkem hmotnosti) stačí dostatečná výživa, léčba vitamíny a psychoterapie. V jiných situacích je nutné léčit základní onemocnění.

Léčba může zahrnovat:

 • vitaminová terapie (zvláštní důležitost je přikládána vitaminu E);
 • speciálně vybrané hormonální přípravky;
 • fyzioterapie (např. elektroforéza);
 • léky, které zlepšují krevní oběh;

a mnohem víc.

Pokud je absence menstruace spojena se syndromem polycystických vaječníků, může být nutná laparoskopická operace. Resekce vaječníků pomáhá otěhotnět s amenoreou a úspěšně porodit dlouho očekávané dítě.

Nemůžeme tedy zavřít oči před touto alarmující situací. Starejte se o své zdraví a vaše sny se stanou skutečností.

Při absenci menstruace s amenoreou je možné otěhotnět: šance, rizika, fyziologické vlastnosti těla bez menstruace

Ve fázi puberty má dívka zpravidla stabilní menstruační cyklus (28–32 dní). Pokud taková menstruace z jakéhokoli důvodu chybí nebo je vzácná, hrozí v budoucnu vážné komplikace, zejména neplodnost. Jak je pravděpodobné, že otěhotníte i bez menstruace, je tento stav faktorem absolutní neplodnosti??

Stručně o amenorei

Amenorea je porušení menstruačního cyklu, které se vyvíjí u žen v reprodukčním věku. U amenorey chybí menstruace. Pacienti tento stav označují jako „opožděný“. Toto období může být dlouhé a může trvat několik měsíců..

Amenorea není nezávislé onemocnění, ale příznak určitých poruch nebo změn v těle. Důvody absence menstruace mohou být fyziologické a patologické. V prvním případě bude amenorea způsobena přirozenými procesy v těle, proto se její léčba neprovádí. Patologické příčiny amenorey vyžadují jejich identifikaci a eliminaci. V závislosti na složitosti porušení mohou být ženě předepsány léky nebo je indikována operace..

Lékaři rozlišují mezi pravou a falešnou amenoreou:

 • se skutečnou amenoreou chybí menstruace na pozadí jiných onemocnění reprodukčního systému;
 • s falešnou amenoreou fungují reprodukční orgány ženy normálně, ale není tam žádná menstruace. Tento problém se často vyskytuje u mladých dívek s hustou panenskou blánou nebo s abnormalitami ve vývoji genitálií..

Pokud je amenorea nepravdivá, může žena otěhotnět.


Chcete-li zjistit důvody absence menstruace, musíte kontaktovat svého gynekologa. Lékař provede vyšetření a dá pacientovi doporučení k ultrazvuku.

Ovlivňuje to průběh těhotenství?

Pokud došlo k oplodnění bez chybějící menstruace, s amenoreou, neměli byste se bát. Žena se zpravidla dozví o koncepci v pozdější fázi (pokud nejsou zjevné známky těhotenství), průběh procesu vývoje dítěte až do tohoto bodu se neliší od normálního těhotenství.


Pokud jsou však příčinou amenorey hormonální změny, pak riziko svévolného potratu přetrvává. Proto při prvním podezření stojí za to kontaktovat lékaře, aby zjistil skutečnost oplodnění a určil nezbytnou hormonální udržovací terapii..

Je možné otěhotnět, pokud není menstruace. Z tohoto důvodu však stojí za to znát některé rysy vašeho těla, podstoupit vyšetření a nezbytné postupy léčby. Pokud se amenorea objeví v důsledku hormonální změny, je po několika měsících možné oplodnění na pozadí hormonální terapie. Chybějící menstruace není verdikt neplodnosti.

Může dívka otěhotnět bez menstruace?

První období nastává během dospívání. Říká se tomu menarche. První krvácení nastává ve věku 8–15 let. Jak ukazuje praxe, průměrný věk nástupu menarché u dívek je 13 let. Od této chvíle jejich těla začínají fungovat stejně jako dospělá žena v reprodukčním věku..

Pokud dospívající dívka nikdy neměla menstruaci, ale měla nechráněnou intimitu, může otěhotnět..

Během puberty začínají adolescenti produkovat hormony, které spouštějí určité procesy ve vaječnících. První vejce zraje ještě dříve, než nastane menstruační krvácení. Pokud se náhodou stane, že intimita dívky se stane přesně během této doby a sperma se setká s vejcem, pak je koncepce nevyhnutelná. Zároveň menstruace nikdy nepřijde. Důvodem absence menstruace bude těhotenství. Je možné podezření na početí, ke kterému došlo na počátku toxikózy. V budoucnu budou existovat další příznaky těhotenství..

Pokud dospívající dívka nemá menstruaci, nejedná se o ochranu před těhotenstvím..


Dospívající dívka může otěhotnět bez menstruace, i když neměla menstruační krvácení.
Nelze s jistotou předpovědět, kdy vajíčko dospěje a začne období. Je pravděpodobné, že k prvnímu krvácení mělo dojít přesně v měsíci, kdy měla dívka intimitu..

Pokud dívka nikdy neměla období, ale ne kvůli charakteristikám těla, ale kvůli určité patologii, pak nemůže dojít k těhotenství. To znamená, že se u ní rozvine skutečná amenorea, která vyžaduje léčbu..

Je ovulace možná s prodlouženou nepřítomností menstruace?

Zda dojde k ovulaci bez menstruace, závisí na příčině amenorey. Tyto faktory mohou vyvolat dlouhé zpoždění:

 • Silný stres, chronická únava, nervové napětí. V tomto případě je narušena práce hypotalamu, hypofýzy a vaječníků, v důsledku čehož je narušen menstruační cyklus..
 • Hormonální nerovnováha. Vyskytuje se v důsledku nesprávného fungování hypofýzy, štítné žlázy, nadledvin, vaječníků nebo v důsledku zvýšeného obsahu mužských hormonů a prolaktinu.
 • Velká ztráta hmotnosti, nedostatek vitamínů. Estrogen se produkuje v nedostatečném množství kvůli nedostatku cholesterolu. Tělo kvůli nedostatku stopových prvků vypíná menstruační proces jako nepodstatný.

V takových případech může dojít k ovulaci, ale nepravidelně. Pokud je dlouhodobá nepřítomnost menstruace způsobena poporodním zotavením nebo těhotenstvím, vajíčko nezraje. Po narození dítěte se produkuje prolaktin na podporu kojení. Inhibuje tvorbu folikulů.

Pokud zralá žena nemá menstruaci, znamená to, že nastává menopauza. Krvácení je nepravidelné, chybí několik měsíců. V jednom z cyklů však může dojít k ovulaci.

Je možné otěhotnět během menopauzy, pokud není menstruace?

U žen starších 45 let se vyvine přirozená amenorea, která bude způsobena regresí vaječníků. V této době také zůstává pravděpodobnost početí, i když již není menstruace. Menopauza je definována jako absence menstruačního krvácení. Příčinou menopauzy je přirozený pokles reprodukční funkce žen. Existují 3 fáze, kterými procházejí všechny ženy starší 45 let:

 1. Premenopauza. Začíná to ve věku 45-50 let. V těle klesá produkce ženských pohlavních hormonů. Menstruační cyklus se prodlužuje. Zvyšuje se plynule.
 2. Menopauza. Začíná mezi 50 a 55 lety. V této době hladina estrogenu prudce klesá. Menstruace bude po celý rok absentovat.
 3. Postmenopauza. Tato fáze se vyskytuje u ženy ve věku 55-60 let. Orgány reprodukčního systému atrofují. Děloha, kterou dříve představovaly svalová vlákna, se stává orgánem pojivové tkáně.

Během menopauzy je možné těhotenství, i když teoreticky žena ztrácí schopnost reprodukce. Věda nicméně zná mnoho případů, kdy se ženy staly matkami během menopauzy. Věk těchto dam navíc často přesahuje 50 let..

Každé ženské tělo je individuální. Určitě není možné předpovědět, jak se bude chovat během menopauzy. Někdy se stane, že reprodukční systém je s nástupem menopauzy úplně vypnutý. V ostatních případech funguje i nadále a po dlouhém období klidu žena ovuluje..

Je nemožné vyloučit těhotenství během menopauzy. Ženské pohlavní hormony se nepřestávají vyrábět přes noc. Jedná se o složitý a zdlouhavý proces. Může tedy dojít k ovulaci, a to ne jednou, ale ještě několikrát. Pokud je v tomto měsíci žena intimní bez použití antikoncepce, může otěhotnět, i když není menstruace.


Během menopauzy můžete otěhotnět, i když jste již dlouho neměli menstruaci.

Těhotenství s menopauzou

Během menopauzy málo žen přemýšlí o těhotenství. Většina spravedlivého pohlaví nadále vede svůj obvyklý způsob života, protože absence menstruace je pro ně běžným jevem. Žena se o své nové pozici dozví až tehdy, když se objeví zjevné známky těhotenství. Tito pacienti se navíc obracejí ke gynekologovi z jiného důvodu. Dokonce i rostoucí břicho nepovažují za těhotenství, ale za nějaký druh patologie.

Překvapivě, ale pravdivé: žena během menopauzy může otěhotnět i po delší menstruaci. Existují případy, kdy došlo k těhotenství po 4 letech absence menstruace. Proto by neměla být zcela vyloučena možnost ovulace a těhotenství, i když po dlouhou dobu neexistuje období..

Můžete si být jisti, že k početí nedojde pouze při zahájení atrofických procesů v děloze. Svalová vrstva začne být nahrazována strukturou pojivové tkáně, takže vajíčko jednoduše nelze fixovat na povrch pohlavního orgánu. Při provádění ultrazvukového vyšetření můžete určit stav dělohy. Pokud atrofie nezačala, gynekologové doporučují ženě používat antikoncepci, aby zabránila nechtěnému těhotenství.

Pravděpodobnost početí na 55 je jak vysoká

Dámy ve věku 55 let si také často kladou otázku - je možné v tomto věku otěhotnět? Lékaři zajišťují, že pokud menstruace ještě neskončila, i když prochází nepravidelně a zřídka, pak je riziko početí stále poměrně vysoké, takže byste se neměli vzdát antikoncepce. Pokud již neexistuje menstruace a během několika let, s největší pravděpodobností těhotenství nepřijde..

Je něco, co můžete udělat, pokud ani věk nenarušuje touhu mít dítě? To může určit pouze lékař, ke kterému byste se měli obrátit na konzultaci. Pokud existuje malá šance na otěhotnění, lékař předepíše léčbu, která pomůže obnovit plodnost. Pokud vnitřní pohlavní orgány, které jsou zodpovědné za reprodukci, již zcela atrofovaly a nedochází k ovulaci, s největší pravděpodobností se budete muset rozhodnout pro darování nebo se vzdát snu mít dítě.

Je možné zvýšit účinnost léčby bylinnými kompozicemi - některé bylinky mají schopnost obnovit funkce dělohy. Jediným požadavkem je nejprve konzultovat s lékařem, který doporučí nejúčinnější formulace. Obvykle se užívají v kombinaci s farmaceutickými léky - pravděpodobnost otěhotnění se několikrát zvyšuje.

Je možné otěhotnět s menopauzou, pokud neexistuje menstruace, je otázka, kterou je třeba adresovat pouze lékaři, protože tělo každé ženy je individuální a může představovat ta nejneuvěřitelnější překvapení. Fórum obsahuje více informací o tomto tématu, vyzýváme všechny, aby se podělili o své užitečné zkušenosti nebo jen vyjádřili svůj názor.

Fyziologická amenorea u žen v reprodukčním věku

Někdy ženské tělo ovlivňují fyziologické faktory. Vedou k tomu, že se mění hormonální pozadí, takže nedochází k menstruaci.

Fyziologická amenorea u dívek je normální. Jejich tělo je ve stavu sexuálního odpočinku, takže těhotenství je v této fázi nemožné. K početí nedojde, dokud se tělo nezačne obnovovat a nezačne produkce potřebných hormonů, které mohou stimulovat vývoj vajíčka..


Fyziologická amenorea skončí, když dívka začne pubertu.

Existují také další příčiny fyziologické amenorey u žen, které jsou již v reprodukčním věku. Tyto zahrnují:

 • Těhotenství. Menstruační krvácení chybí, protože plod roste a vyvíjí se v děloze. V této době nedochází k ovulaci v těle..
 • Poporodní období. Žena pokračuje v krvácení po dobu 1–2 měsíců. Není to však menstruace. Výtok krve je důsledkem porodu.
 • Kojení období. Během této doby žena produkuje prolaktin. Tento hormon je tělem potřebný pro produkci mléka. Prolaktin je antagonista estrogenu, takže nedochází k menstruačnímu krvácení.

Ženy, které nemají menstruaci, věří, že nemohou otěhotnět. Zpráva o tom, že došlo k početí, se pro ně proto stala úplným překvapením. Tato situace je obzvláště často pozorována u matek, které kojí..

Pokud má žena během kojení nechráněnou intimitu a objeví se pochybnosti o její poloze, je třeba provést test. Případně můžete jít na schůzku s gynekologem a darovat krev. Podle této analýzy můžete zjistit nástup těhotenství téměř od prvních dnů od početí, ke kterému došlo. Ultrazvuk ukáže oplodněné vajíčko po 7-14 dnech od zpoždění menstruace.

Mnoho žen je toho názoru, že kojení je spolehlivou ochranou proti těhotenství. Tento názor je docela běžný, ale chybný. K početí může dojít kdykoli, a to jak 2 týdny po porodu, tak šest měsíců po narození dítěte.

Co je potřeba pro těhotenství?

Pro nástup těhotenství je nutné, aby spermatické buňky vstoupily do genitálního traktu ženy v době, kdy je v nich vajíčko. Normálně dozrává každý měsíc. Cyklus prochází následujícími fázemi:

 1. 3-5 dní - menstruace (doporučujeme číst: je možné otěhotnět během menstruace 5. den: jaká je pravděpodobnost početí?);
 2. 11-14 dní - zrání folikulu v jednom z vaječníků pod vlivem hormonu estrogenu;
 3. 1-2 dny - ovulace. Koncentrace estrogenu vyvolává uvolňování luteinizačního hormonu, pod jehož vlivem zralý folikul praskne. Buňka opouští vejcovod a pohybuje se směrem k děloze;
 4. 14 dní - v místě prasknutí folikulu se vyvíjí žluté tělísko, které produkuje progesteron. Slouží k přípravě endometria dělohy na přijetí vajíčka. Pokud nedošlo k oplodnění, zbytečná vrstva dělohy se odlupuje, cévy jsou holé a začíná měsíční krvácení. Cyklus se opakuje.


Pokud se zárodečná buňka setká se spermatem, je oplodněna. Vejce dosáhne dělohy a je zanořeno v endometriu. S rozvojem těhotenství se menstruace zastaví.

Příčiny patologické amenorey

Amenorea patologického průběhu může být primární a sekundární. Primární amenorea je stav, kdy se ženská období vůbec nevyskytují. Důvody mohou být velmi rozmanité, mezi nimi:

 • dědičné choroby;
 • genetické abnormality;
 • nedostatečný rozvoj pohlavních žláz;
 • patologie struktury pánevních orgánů.


Patologická amenorea má mnoho potenciálních příčin. Pokud po dlouhou dobu neexistuje období, musíte naléhavě konzultovat s lékařem.

Primární amenorea

Pokud má dívka primární amenoreu, nebude schopná počat dítě. Abyste se s tímto problémem vyrovnali, musíte navštívit lékaře. U dívek, které nemají menstruaci ve věku 14-16 let, je konzultace s gynekologem povinná.

Sekundární amenorea

Sekundární amenorea je také důvodem pro doporučení specialistovi. K takovému porušení může dojít u ženy ve věku 14-45 let. Se sekundární amenoreou bylo menstruační krvácení dříve, ale kvůli patologickým faktorům se zastavilo. Důvody tohoto porušení mohou být následující:

 1. Funkce životního stylu. Ženy, které zneužívají alkohol, jsou ohroženy. Stres také negativně ovlivňuje stav reprodukčního systému..
 2. Prudká ztráta tělesné hmotnosti. Pokud žena dodržuje přísnou dietu, může se menstruace zastavit. Těhotenství a anorexie jsou dva neslučitelné pojmy. K početí může dojít až poté, co se váha stabilizuje, normalizuje se hormonální pozadí a menstruace začne znovu.
 3. Anomálie ve vývoji pánevních orgánů. Pokud žena nemá dělohu, pak je těhotenství nemožné. Za žádných okolností se to nestane. Mezi další vývojové anomálie patří stenóza cervikálního kanálu a sevření lumenu. Tyto ženy mají minimální šance na úspěšné početí..
 4. Syndrom polycystických vaječníků. S tímto onemocněním je ovariální kapsle velmi hustá, tvoří se v ní více cyst. Menstruace u žen s takovým porušením chybí po dobu 2-3 cyklů. Čas od času mají průlomové krvácení. Existuje šance na otěhotnění, ale bez léčby je minimální.
 5. Poruchy štítné žlázy. V takovém případě se váha může zvýšit i snížit. V těle dochází k poruchám metabolických procesů. To vše negativně ovlivňuje fungování vaječníků..
 6. Nádor hypofýzy. Patologie se projevuje silnými bolestmi hlavy. Všechny orgány pracují s porušováním. Pokud nádor dosáhne velké velikosti, může menstruace po dlouhou dobu (až 2 roky nebo déle) chybět. Nezačnou, dokud nebude žena ošetřena..


Pokud není žádná doba, neměli byste odložit návštěvu lékaře. Je lepší identifikovat onemocnění v rané fázi, aby se léčba usnadnila.

Těhotenství ve věku 40-45 let s menopauzou

Tato otázka je zjevně kontroverzní, protože ženské tělo se začíná připravovat na klimakterické období s umírající reprodukční funkcí, ale stále je přítomna menstruace.

V tomto období může začít časná menopauza, charakterizovaná následujícími ukazateli:

 • proces hormonální sekrece se znatelně zpomaluje;
 • plná funkčnost vaječníků se vytrácí;
 • počet produkovaných folikulů klesá.

Těhotenství ve věku 40 menstruací je nepravidelné, ale nadále doprovází ženské tělo. Proto nelze říci, že je nemožné otěhotnět prvními příznaky menopauzy. Reprodukční funkce je zachována.

Období až 45 let je považováno za časnou menopauzu a zřídka se vyskytuje u žen. Pokud se projevy menopauzy neobjeví a v těle se objeví pravidelná menstruace bez přerušení, pak jsou šance na otěhotnění velmi vysoké. Ale stojí za zvážení okamžiku, kdy je takové těhotenství velmi riskantní. Existuje možnost, že dítě může mít různá mentální a fyzická postižení..

Je možné otěhotnět, pokud není menstruace

Amenorea v reprodukčním věku není běžnou volbou, pokud nebyla způsobena těhotenstvím nebo laktací. Pokud menstruace chybí delší dobu, nebudete moci otěhotnět..

Když není období, nedochází k ovulaci. Žádná ovulace - žádné těhotenství.

Pokud však žena s amenoreou neplánuje těhotenství, měla by mít antikoncepci. Je nemožné nezávisle předpovědět přesně, kdy přijde další cyklus. Během tohoto období může dojít k početí. Volba metody antikoncepce by měla být projednána s gynekologem. Každá žena, která trpí amenoreou v reprodukčním věku, by měla být registrována u tohoto lékaře..

Hlavní rozdíly

Jak včas odlišit menopauzu od těhotenství a jak rozpoznat zajímavou pozici, pokud není možné určit, zda je vaše menstruace zpožděna nebo ne? To je opravdu docela problematické, zejména v.

Příznaky časného těhotenství jsou velmi podobné běžným projevům menopauzy:

 • nedostatek menstruace;
 • nevolnost a malátnost ráno;
 • náhlé změny nálady;
 • zvýšená podrážděnost;
 • změna chuti;
 • otok a vysoká citlivost mléčných žláz;
 • nespavost nebo naopak ospalost.

Bohužel, pozdní těhotenství je nebezpečná událost.

Právě proto, že všechny ostatní důvody zpoždění menstruace nejprve přicházejí na mysl, s výjimkou těhotenství, je pro starší těhotné ženy obtížné podezření na přítomnost nového života pod srdcem.

Mimochodem, těhotenský test na menopauzu může být také falešně pozitivní nebo falešně negativní. Jde o to, že hladina hormonů v perimenopauze je velmi proměnlivá a test nemůže ukázat přesný výsledek..

Nejjednodušší způsob, jak potvrdit nebo vyloučit těhotenství, je ultrazvuk. A samozřejmě to musíte projít co nejdříve, počínaje výskytem prvních podezření.

Rizika pozdního těhotenství

Stejně jako menopauza, i těhotenství je stav, kdy dochází k vážné restrukturalizaci v těle ženy, ale pokud je dlouhodobá během menopauzy, pak aby bylo možné vydržet zdravé dítě, musí se tělo velmi rychle přestavět.

Dáma nad 50 let, která již překročila prah menopauzy, má zpravidla svou vlastní „kyticu“ nemocí a těhotenství snadno vyvolává exacerbaci chronických onemocnění.

Jak se dítě vyvíjí v děloze.

Jaká nebezpečí mohou čekat na nastávající matku:

 • vysoké riziko vyblednutí těhotenství v raných stádiích a hrozba potratu v pozdějších stadiích;
 • hroty krevního tlaku a vysoké riziko rozvoje eklampsie;
 • výskyt krevních sraženin a exacerbace tromboflebitidy;
 • vysoká pravděpodobnost gestačního diabetu;
 • různé poruchy metabolismu minerálů a v důsledku toho progresivní osteoporóza;
 • zhoršená funkce ledvin až po selhání ledvin;
 • možný výhřez pánevních orgánů;
 • exacerbace extragenitálních chronických onemocnění.

Ve vývoji dítěte neexistují žádná nedůležitá období, ale pro konkrétní orgány jsou nejvýznamnější..

Porod se také může „pokazit“:

 • kvůli poměrně snížené imunitě se mohou připojit různé infekce;
 • v kterémkoli z období porodu se mohou vyvinout komplikace;
 • poměrně často dochází k vnějším i vnitřním rupturám porodních cest;
 • existuje vysoká pravděpodobnost předčasného oddělení normálně umístěné placenty s vývojem Kuvelerovy dělohy;
 • vysoké riziko poporodního krvácení.

Právě proto, že vývoj událostí u těhotných žen u peri- nebo dokonce postmenopauzálních žen je nepředvídatelný, zaujímají vedoucí postavení v rizikové skupině úmrtnosti matek a dětí.

Na jakou první komplikaci si dát pozor? Samozřejmě jsou všichni svým způsobem nebezpeční, ale největší hrozbou pro život matky i dítěte je eklampsie a předčasné odtržení placenty.

Navíc se každý rok po 40 letech významně zvyšuje pravděpodobnost početí dítěte s Downovým syndromem nebo s jinou genetickou patologií. Proto, pokud se přesto rozhodnete otěhotnět, nezapomeňte podstoupit genetický test s manželem..

Pokud k vám těhotenství přišlo ve věku 52 nebo dokonce 54 let - nenechte se odradit, za prvé, dát někomu nový život je velké štěstí, a za druhé, tímto způsobem výrazně omladíte své tělo a odložíte stáří.

Otěhotněte a buďte šťastní!

Když menstruace nepřijde včas, znamená to určité změny v ženském těle. Povaha těchto změn závisí na tom, zda je možné otěhotnět bez menstruace. Po zjištění příčiny zpoždění můžete vytvořit potřebný akční plán pro obnovení menstruace..

Co je amenorea a proč k ní dochází

Nedostatek menstruace není vždy způsoben těhotenstvím. Někdy je tento jev spojen s amenoreou, která je často patologická..

Amenorea je absence menstruace po dobu šesti měsíců nebo déle. Toto není nemoc, ale symptom, který doprovází různé nemoci a patologické stavy..

Gynekologové rozlišují amenoreu:

 • patologické, fyziologické;
 • true, false;
 • primární, sekundární.

Primární odrůda se říká, když ve věku menarché nemá dospívající dívka kritické dny z následujících důvodů:

 • chromozomální abnormality;
 • poruchy hypotalamu;
 • stres;
 • vrozené vady orgánů reprodukčního systému.

Laktační amenorea a těhotenství

Fenomén, kdy na pozadí kojení chybí menstruace, je známý jako laktační amenorea. Názor je mylný, že nové těhotenství během tohoto období je vyloučeno. Ovulace nastává před nástupem menstruace, takže nelze odhadnout, v jakém okamžiku je možné početí. Na otázku, zda je možné otěhotnět s laktační amenoreou, odpovídá oficiální medicína kladně.

Hormon prolaktin, který je zodpovědný za produkci mléka, potlačuje produkci estrogenu v ženském těle. Proto se při kojení zrání vajíček zpomaluje nebo dočasně zastaví..

Když dítě začne přijímat doplňkovou stravu a jeho spotřeba mléka klesá, poměr estrogenu a prolaktinu v těle se mění ve prospěch toho prvního. V určitém okamžiku začíná proces zrání vajíček a může dojít k ovulaci. Proto si nelze být jisti spolehlivostí takové metody antikoncepce, i když kojení nadále kojíte..

Je docela možné otěhotnět během poporodního zpoždění menstruace. Pokud během tohoto období nepoužíváte antikoncepci, můžete přenášet několik těhotenství za sebou, což je fyzicky i psychicky velmi obtížné..

Pravděpodobnost početí


Pojetí během menopauzy je možné, pokud jsou dodržována některá pravidla:

 • Vaječníky ženy jsou stále produktivní a produkují optimální množství hormonů pro normální zrání vajíček. Během menopauzy zůstává přibližně 1 000 nezralých vajec, po celý život je jejich počet 400 000.
 • Ovulace. Při nestabilní menstruaci se předpokládá, že nedojde k ovulaci a nemůžete použít ochranu. Ale to zdaleka není tento případ. Ovulace, i když ne každý měsíc, je přítomna.

Premenopauzální menstruační tok

Premenopauza je období, kdy se tělo stále obnovuje. Reprodukční funkce nefunguje správně, ale funguje. Proto je menstruační tok známkou toho, že vajíčka stále dozrávají a je možné početí..

Riziko těhotenství u premenopauzálních žen je minimalizováno, ale stále možné.

Na začátku bez menstruace

Menopauza trvá asi rok. Pokud během této doby žena nemá menstruační tok, pravděpodobnost početí se sníží na 5 procent.

Pokud je přítomno špinění, existuje pravděpodobnost, že zralé vajíčko opustí folikul. Pouze v tomto případě můžete otěhotnět během menopauzy..

Postmenopauzální

Lékaři nazývají toto období bezpečným. Pouze u žen po menopauze je pravděpodobnost početí nulová. V takové situaci už nemusí být pár chráněn, protože to nedává smysl.

Každý měsíc se v těle ženy začíná zvětšovat 7-8 folikulů, pak se jejich vývoj zastaví a pouze jeden zřídka dva pokračují v růstu - to je dominantní folikul, zbytek regresní, podstoupit atrézii.