Proč při kojení neexistuje období

Pravidelnost menstruačního cyklu je považována za jeden z hlavních indikátorů zdraví žen. Dokonce i menší selhání mohou naznačovat vývoj patologie, ale ne vždy. Zpoždění menstruace během kojení je považováno za přirozený jev. Načasování příchodu kritických dnů v tomto případě závisí na několika faktorech, o kterých by každá žena měla vědět..

V takovém případě je absence menstruace normou

Pro mnoho žen zůstává záhadou, proč neexistuje období kojení. Během tohoto období nelze Reguli pozorovat déle než šest měsíců. Tento stav v medicíně se nazývá laktační amenorea a je považován za přirozený jev..

Důvody absence menstruace spočívají v aktivní produkci hormonu prolaktinu hypofýzou. Takové změny v těle vedou k tomu, že procesy zrání a uvolňování vajíčka jsou významně inhibovány. Během kojení proto není pozorována ovulace, menstruace nepřichází a test je negativní.

Časem se hladina prolaktinu snižuje. Současně se zvyšuje koncentrace progesteronu. V důsledku těchto hormonálních změn se obnoví reprodukční funkce a objeví se regulace. K tomu zpravidla dochází bezprostředně po zavedení prvního doplňkového jídla, když dítě začne jíst jiné jídlo a méně často se to týká prsu.

Kdy by měla při krmení přijít menstruace

Během tohoto období neexistuje přesné načasování nástupu menstruace. V mnoha ohledech závisí na tom, zda žena dodržuje režim krmení a zda dává novorozenci doplňkovou stravu. Je třeba poznamenat, že reprodukční funkce se obnoví mnohem rychleji, pokud je dítě na smíšené stravě, a ne výhradně na mateřském mléce.

S čistým kojením

Zpoždění menstruace během laktace je považováno za normální variantu. Načasování kritických dnů u kojících žen závisí na několika faktorech. Pokud mladá matka přiloží dítě k prsu na požádání a neodmítne v noci krmit, nemusí být její menstruace pozorována déle než šest měsíců.

V takových případech, kdy je přísně dodržen interval mezi kojením, dítě během dne dostává mateřské mléko každé tři nebo dokonce čtyři hodiny a v noci nemusí jíst ještě déle, pak se reprodukční funkce obnoví rychleji. Příchod regulace po porodu lze očekávat po 3-4.

Se smíšeným krmením

Pokud dítě dostává kromě mateřského mléka speciální receptury, lze po 2-3 měsících očekávat výskyt menstruace po porodu s kojením. Přítomnost doplňkových potravin pomáhá snížit koncentraci prolaktinu a rychlé obnovení reprodukční funkce. Načasování výskytu první menstruace je kratší než v případě výlučného kojení.

Neplánované těhotenství během kojení

Zpoždění menstruace během kojení nemusí být způsobeno aktivní produkcí prolaktinu, ale těhotenstvím. Počasí není neobvyklé. Ženy, které si myslí, že pokud kojí, nemohou znovu otěhotnět, se mýlí. K oplodnění může dojít i při hepatitidě B..

Nedostatek menstruace během kojení není důvodem k relaxaci. Hladina prolaktinu postupně klesá a k ovulaci často dochází ještě před příchodem první regulace. Není možné předvídat, kdy k tomu dojde..

Důrazně se nedoporučuje léčit laktační amenoreu jako spolehlivou antikoncepci. Zejména v případech, kdy je těhotenství vysoce nežádoucí.

Pokud došlo k oplodnění, objeví se příznaky, jako je zvětšení velikosti mléčných žláz a neobvyklá bolest při palpaci. V takovém případě musíte okamžitě provést těhotenský test a vyhledat pomoc od gynekologa. Ultrazvuk bude užitečný, díky čemuž bude možné získat spolehlivé informace o změnách probíhajících v těle..

Povaha menstruačního cyklu během laktace

Během těhotenství se žena nedobrovolně odstavila od vjemů, které dříve pociťovala každý měsíc s nástupem menstruačního toku. Z tohoto důvodu může být po narození dítěte obtížné obnovit reprodukční systém..

Existují určité rysy cyklu při kojení dítěte. Obnovuje se postupně, aniž by způsobovalo zjevné nepohodlí nebo nepohodlí. Tělo je zcela připraveno k návratu do normálního stavu po konečném ukončení laktace, kdy se hladina hormonů vrátí do normálu, a produkce prolaktinu se úplně zastaví.

Délka období zotavení reprodukčního systému přímo závisí na řadě faktorů, například:

 • komplikace po porodu;
 • obecné zdraví;
 • rysy výživy a každodenní rutiny;
 • psycho-emocionální stav.

Bez ohledu na to, kdy se menstruace objevila po porodu, neměli byste očekávat, že se okamžitě stanou pravidelnými. Cyklus se vrátí k normálu pouze 3-4 měsíce po objevení se první regulace. Mohou být pozorovány buď před plánovaným termínem, nebo se zpožděním.

Pokud se na pozadí kojení objeví menstruace a poté dojde k dlouhému zpoždění, je nutná lékařská konzultace. Existuje mnoho důvodů, proč lze takové změny pozorovat:

 • opakované těhotenství;
 • porušení hormonálních hladin;
 • vývoj patologií urogenitálního systému;
 • vystavení stresu;
 • nádory v pohlavním orgánu;
 • cystické útvary v oblasti vaječníků.

Zřídka je zpoždění menstruace vyvoláno patologiemi hypofýzy, které jsou doprovázeny hormonálními poruchami. Poporodní krvácení může vést k rozvoji těchto onemocnění..

V procesu obnovy cyklu mohou regulátory změnit svůj charakter. Často je pozorován nadměrně hojný nebo řídký výboj. To je považováno za normální. Je to způsobeno nestabilním hormonálním pozadím a nedostatečně fungujícím reprodukčním systémem. Po několika cyklech se menstruace vrátí ke stejnému vzoru jako před porodem..

Je třeba poznamenat, že bolestivé pocity u žen, které porodily během kritických dnů, jsou méně výrazné. Ve vzácných případech se bolestivý syndrom zvyšuje.

Pokud se během HS objeví menstruace, neměl by být důvod k obavám. Jedná se o přirozený proces a nemá nepříznivý vliv na kojení. Kvalita mléka zůstává nezměněna. Předpisy nelze považovat za důvod pro odstavení dítěte..

Během období zotavení z menstruačního cyklu má žena snížené množství produkovaného mléka. Aby dítě nemělo nedostatek, doporučuje se aplikovat ho na prsa o něco častěji. Díky tomu bude možné stimulovat laktaci a vyhnout se rozvoji stagnujících procesů v mléčných žlázách..

Po porodu mají ženy, které kojí dítě, zpoždění v menstruaci. Toto je normální fyziologický proces, který nenaznačuje vývoj patologie. Je to způsobeno aktivní produkcí prolaktinu. Po chvíli začne koncentrace tohoto hormonu klesat, v důsledku čehož se reprodukční funkce zcela obnoví..

Období po kojení

Kdy začíná menstruace po skončení kojení?

Obnova menstruačního cyklu po porodu nějakou dobu trvá. Příroda koncipována tak, aby poskytla tělu přestávku, aby chránila před nástupem nového těhotenství. A touto ochranou je období laktace. Často se ale stává, že se menstruace s návratem nijak nespěchá, a to ani po úplném zhroucení GV. Když menstruace začne po kojení, jak dlouho můžete počkat?

Záleží na různých faktorech. Například některé ženy během laktace se začínají chránit hormonálními pilulkami. A někdy vyvolávají oslabení funkce vaječníků. Ovulace zmizí a nespěchá s návratem. Dochází k takzvané ovariální hyperinhibici. Viděli jste někdy menstruaci po porodu a zároveň jste se takto chránili před nechtěným těhotenstvím? Poté počkejte na sebeobnovení cyklu během příštích tří měsíců. Bohužel neexistuje způsob, jak urychlit „vypuštění“ vaječníků. Můžete vyzkoušet lidové léky ke stimulaci ovulace, jako je brutnák lékařský nebo šalvěj, ale ne příliš v naději na účinek. Neměli byste se příliš kojit na téma obnovení cyklu menstruace po kojení. Pokud neplánujete nové těhotenství. Pak potřebujete ovulaci.

Někdy žena po laktaci okamžitě neobnoví hormonální hladinu. A menstruace po ukončení kojení není v žádném spěchu. V takovém případě můžete trochu počkat a poté se poradit s lékařem. S největší pravděpodobností pošle dělohu a vaječníky na ultrazvukové vyšetření, aby se objasnila příčina patologie. Možná budete muset podstoupit krevní testy na určité hormony.

Nepravidelná období po HS jsou často příčinou zvýšených hladin hormonu prolaktinu. To je typické pro období kojení a po ukončení laktace je považováno za patologii a může to být známka přítomnosti benigního nádoru v mozku ženy - prolaktinomu. Tato diagnóza je založena na datech MRI.
Měsíce po porodu s kojením také chybí kvůli vysoké hladině prolaktinu. Ale to je absolutní norma. Kdyby nebylo vysokého prolaktinu, žena by nevytvořila mateřské mléko.
Pokud skutečně existuje nádor, je ženě předepsáno užívat lék, který snižuje hladinu prolaktinu. Například „Bromokriptin“ nebo „Dostinex“. A stejná léčba pomůže snížit velikost nádoru v mozku. Menstruační cyklus bude pravidelný a objeví se ovulace.

Po ukončení kojení menstruace nemusí vždy přijít tak, jako před porodem. Doba cyklu u mnoha žen se mění, a to jak směrem nahoru, tak dolů. Ale bolest během menstruace se zmenšuje. Pokud jde o objem ztracené krve, neexistují žádné zákonitosti. K velké ztrátě krve obvykle dochází u žen s myomy dělohy a endometriózou. Obě tyto nemoci během laktace ustupují a po ní se opět cítí. Těžká období po kojení jsou vždy důvodem k návštěvě lékaře. Menstruaci je třeba přičíst hojnému výtoku, při kterém se ztrácí více než 70 gramů krve. Po použití můžete zkusit zvážit hygienické vložky, abyste vypočítali svůj výtok..

I nepravidelná a nepravidelná období kojení by měla být považována za vysokou pravděpodobnost těhotenství. I když po porodu uplynulo jen 4–5 měsíců a dítě dostává jako potravu pouze mateřské mléko. Zpoždění menstruace po ukončení kojení a ještě před jeho ukončením je důvodem k provedení testu k diagnostice možného těhotenství. Abyste předešli nepříjemným situacím, používejte antikoncepci od prvních měsíců po porodu, bez ohledu na způsob výživy dítěte..

Když menstruace nastane po dokončení GV

Po narození dítěte musí ženské tělo udělat hodně práce, aby obnovilo vnitřní orgány a systémy. Mimo jiné se v průběhu času obnovuje menstruační cyklus. První menstruace po HS naznačuje, že ženské tělo je připraveno na nové těhotenství. Cyklus se však může zotavit dříve a později. Hlavní věc je vědět, co je normální a kdy zazní alarm.

Laktační amenorea

První měsíc po porodu, zatímco poporodní „menstruace“ (lochie) trvá, je žena považována za zcela sterilní a není schopná otěhotnět. V této době se děloha stahuje, čistí a regeneruje (její povrch je obrovská krvácející rána).

V ženském těle v této době vládne hormon prolaktin. Je to on, kdo je zodpovědný za produkci mléka a nepřímo přispívá ke kontrakci dělohy. Kromě toho potlačuje produkci hormonů, které jsou odpovědné za normální menstruační cyklus. Proto jsou vaječníky dočasně „deaktivovány“ - folikuly nedozrávají, nedochází k ovulaci, menstruace nepřichází.

Pokud po porodu žena nedojčí, prolaktin postupně mizí a cyklus se obnoví, takže menstruace může přijít poměrně brzy - 2-3 měsíce po porodu. Pokud dítě kojí ekologicky, pak žena zažívá tzv. Laktační amenoreu - období, kdy není schopná otěhotnět kvůli krmení..

Krmení na vyžádání, bez doplňování, doplňkových potravin a použití bradavek, s povinnou konzervací nočního krmení, se nazývá ekologické.

Období laktační amenorey trvá asi šest měsíců, ale nejedná se o 100% antikoncepční metodu, protože tělo každé ženy je individuální a tělo každého se zotavuje jinak..

Nicméně, zatímco žena kojí své dítě, krmí se na požádání, a ne podle režimu, pod vlivem hormonu prolaktinu, její tělo zpomaluje obnovení cyklu. Pokud jsou dodržována všechna pravidla Eco-GV, menstruace přichází po ukončení kojení.

Když menstruace nastane po kojení

Po kojení se menstruace může obnovit různými způsoby. Někdy přicházejí okamžitě poté, co žena kojí, někdy až po 1–2 měsících. To je způsobeno skutečností, že po určitou dobu může být hormon prolaktin produkován v dostatečně velkém množství, řekněme setrvačností.

Pokud se dítě prsu vzdalo samo, menstruace začne dříve, jak se to obvykle děje postupně - dítě jí stále méně a méně a nakonec si nepožaduje více prsou. Tělo je na to citlivé a množství prolaktinu a mléka se také postupně snižuje, což znamená, že obnovení cyklu není zpožděno..

Pokud by dítě muselo být odstaveno z vnějších důvodů, může se v tomto případě po zrušení hepatitidy B doba oddálit. Trvá nějakou dobu, než tělo pochopí, že mléko již není potřeba. Obvykle toto zpoždění trvá měsíc nebo dva..

Stává se to také naopak - kojení pokračuje a cyklus se již zotavil. To je obvykle spojeno se zavedením doplňkových potravin a odmítáním nočního krmení. Dítě sní během dne méně mléka a v noci nestimuluje prolaktin, takže se cyklus obnoví dříve. Přečtěte si podrobný článek o menstruaci během kojení..

Mnoho žen věří, že nejsou schopny otěhotnět před první menstruací. Je však třeba si uvědomit, že před menstruací zpravidla dochází k ovulaci - a pokud se „hvězdy sbíhají“, pak stačí otěhotnět a nečekat na menstruaci. A stát se matkou okouzlujícího počasí.

Tím však proces obnovy nekončí. Po laktaci se období po určitou dobu mohou výrazně lišit od obvyklého obrazu..

Bude menstruace hned pravidelná?

První období po kojení je často nepravidelné a nestabilní. U některých žen jsou hojné, u jiných naopak naopak vzácné. Mezi nimi mohou být poměrně dlouhé intervaly. To je typické zejména pro ty případy, kdy se dítě, které se téměř vzdalo prsu, najednou začne znovu častěji přichycovat..

Hormonální pozadí po krmení se obvykle obnoví během 2-4 cyklů. V této době se menstruační cyklus postupně obnovuje. Tento proces lze přirovnat k pokusu o nastartování automobilu - nastartuje motor a zastaví, znovu a znovu se zastaví, atd., Dokud se úplně nespustí. Takže ženské tělo se v procesu krmení a po dokončení hepatitidy B opakovaně pokouší obnovit cyklus, dokud nebude úspěšný - dokud estrogen a další hormony nepřeváží prolaktin.

Po ukončení laktace musíte pečlivě sledovat své tělo, všímat si, kdy vaše menstruace přichází, jak pravidelná je, jak hojná atd., Abyste nezmeškali výstražný zvon o možných „problémech“ v těle.

Kdy navštívit lékaře

Pokud krmení proběhlo na požádání a skončilo na žádost dítěte, pak menstruace po ukončení laktace přijde brzy a okamžitě se stane docela pravidelnou. Současně se po porodu často mění povaha menstruace - mohou být hojnější než dříve nebo kratší / delší. Často jsou méně bolestivé než před porodem..

V případě, že po kojení trvá menstruace příliš dlouho, měli byste se poradit s lékařem. Důvodem pro vyhledání pomoci může být:

 • příliš dlouhé přestávky mezi obdobími (při absenci důvodů v podobě pokračujícího nebo intenzivního krmení);
 • příliš hojný výtok;
 • pokud dva měsíce po ukončení hepatitidy B není žádná doba.

Lékař bude schopen určit příčinu porušení a řekne vám, jak jej odstranit za účelem vytvoření cyklu. To bude s největší pravděpodobností vyžadovat ultrazvuk dělohy a vaječníků, stejně jako krevní test na hormony. Přebytek prolaktinu po ukončení hepatitidy B může být známkou vzniku benigního nádoru - prolaktinomu.

Těžká období po ukončení krmení mohou být známkou děložních myomů nebo endometriózy. Během laktace se prakticky neobjevují, ale po jejím skončení se mohou prohlásit.

Obnova cyklu a celého organismu jako celku je choulostivý a zdlouhavý proces. Je nutné, abyste tuto práci svému tělu usnadnili podle svých nejlepších schopností, pečlivě sledujte svou stravu, nechte si odpočinout a udržujte dobrou náladu.

Proč dochází ke zpoždění menstruace u hv

Během období těhotenství si žena zvykne žít bez menstruace. A s narozením dítěte znovu začíná přemýšlet o jejich vzhledu, protože není tolik matek, které chtějí porodit jedno dítě za druhým. Porod a kojení však zcela změní hormonální pozadí a menstruace může začít několik měsíců nebo dokonce rok po narození dítěte. Zvažte, jaký je důvod pro zpoždění menstruace při kojení?

Otázka obnovení menstruace začíná znepokojovat mladou matku bezprostředně po ukončení lochie.

O cyklu menstruace

Normálním indikátorem je období mezi měsíčním vypouštěním, které se rovná 28-30 dnům. Existují však ženy, které se potýkají se zkráceným cyklem 20 dnů nebo naopak příliš dlouhým - od 35 do 40 dnů. Závisí to na individuálních charakteristikách těla každé ženy. Také po porodu začíná menstruace u každé matky najednou. Některé mladé matky nejsou přirozeným krmením dítěte vůbec ovlivněny a cyklus začíná bezprostředně po porodu..

Menstruační cyklus je nerovnoměrný a má v každé fázi své vlastní charakteristiky:

 1. Folikulární fáze. Každý nový cyklus začíná první den následujícího vybití. S výskytem krve se indikátor progesteronu snižuje a obnovuje se odmítnutí endometrických vrstev, které pokrývají povrch dělohy zevnitř. Tato fáze obvykle trvá asi pět dní..
 2. Ovulační fáze. Další fáze přichází se zvýšením estrogenu, který dosáhne maximální koncentrace po 14 dnech od prvního dne menstruace. V této době také dozrává vaječná buňka ve vaječníku, která prochází do vejcovodů..
 3. Sekreční fáze. Během čekání na výskyt spermií vejce zamrzne asi dva dny. Produkce progesteronu dosahuje svých maximálních hodnot. Pokud vajíčko není oplodněno, zemře a progesteron bude klesat. Znovu začíná odmítnutí endometriální vrstvy, která se připravuje na přijetí vajíčka v oplodněném stavu.

O období po porodu

Pokud se žena rozhodne krmit své dítě mateřským mlékem po delší dobu, pak je absence menstruace docela přijatelná. Po porodu se hladiny prolaktinu zvyšují a občas dochází k tvorbě mléka. Čím více miminka saje prsa, tím rychleji dochází k vylučování prolaktinu. První dny po porodu mají velmi silný vliv na úspěšnou a dlouhou laktaci v budoucnu..

V těle těhotné ženy se produkuje další hormon - oxytocin. Je nutné, aby mléko s vysokou hladinou tohoto hormonu samo zůstalo v mléčných žlázách bez dalších manipulací. Některé matky proto musí během kojení používat prsní vložky, protože návaly mléka se často vyskytují nedobrovolně, zejména při vývoji laktace..

Někdy ženy, které nemohou otěhotnět, mají vysoký počet prolaktinu. Vysoká sekrece tohoto hormonu vylučuje období ovulace, takže k početí nedochází. Ale v tuto chvíli nemají laktaci.

Když se po porodu objeví první menstruace

Při prvním výtoku by žena měla být opatrná na své zdraví. Aby se zabránilo nechtěnému těhotenství, je vhodné zvážit všechny možné způsoby ochrany. Za tímto účelem můžete navštívit gynekologa, který vám řekne, jak nejlépe chránit ženu.

Nástup menstruace po porodu je nepředvídatelný.

První období zpravidla přicházejí docela bolestivě. Dokonce i použití léků proti bolesti je povoleno, ale přijatelné pro použití během kojení. Pokud před porodem byl výtok vzácný, pak po něm může být menstruace naopak příliš hojná, zejména první výtok po porodu.

Období amenorey po první menstruaci

Někdy může žena při kojení čelit zajímavému problému. Vaše menstruace může zmizet i poté, co pravidelně procházíte několika cykly. To nemusí vždy znamenat nové těhotenství. Nejčastěji se jedná o narušení rovnováhy hormonů..

Považuje se za normální projít každý cyklus s určitou frekvencí. Existují však i opačné situace, kdy mladá matka měla po porodu menstruaci a zmizela. Existuje několik důvodů pro tento jev:

 • selhání hormonálních hladin;
 • nové těhotenství;
 • snížení počtu kojení.

Nebo nové těhotenství

Existuje několik žen, které chtějí porodit počasí. Ano, zpočátku to pro mladou matku není snadné, protože je docela obtížné zvládnout dvě děti. Ale po chvíli je pro děti zajímavé hrát si s sebou a pro matku je to znatelně snazší..

Existují však i opačné případy, kdy žena z finančních důvodů nebo z důvodu současné životní situace není připravena porodit druhé dítě tak brzy. Současně se pro mladou matku stává neplánované těhotenství vážným problémem. Někdo dává přednost potratu, ale existují matky, které takovou událost v životě snadno snášejí. A existují ženy, které za nenarozené dítě roní hodně slz..

Pokud s HV nedochází k menstruaci, nemusíte být v uvolněném stavu. Postupně se laktace zlepšuje, prolaktin se začíná snižovat a vajíčko může kdykoli zcela dozrát.

Mezi antikoncepčními prostředky existují přijatelné a spolehlivé možnosti HV - buď léky, nebo spirála.

Pokud by došlo k početí, pak se matka při dotyku mléčných žláz stane nějak neobvykle bolestivou. K tomu dochází v důsledku hormonálních změn v těle. Pokud je tedy tento příznak přítomen, doporučuje se navštívit ultrazvukové vyšetření a gynekologa.

Menstruace během smíšeného krmení dítěte

Jakmile matka přenese dítě na smíšený způsob krmení, produkce prolaktinu v jejím těle klesá. S poklesem sekrece tohoto hormonu klesá také objem produkovaného mléka. To znamená, že k ovulaci může dojít kdykoli. Proto je důležité používat nějakou formu antikoncepce. Dnešní metody pomáhají spolehlivě chránit zdraví žen. Koneckonců, tělo, které se po těhotenství ještě nezotavilo, je již připraveno nést nový plod. Těhotenství je zcela logickým závěrem této fáze. Pokud tedy nový člen rodiny není zahrnut do plánů mladé rodiny, musíte předem přemýšlet o způsobech ochrany..

Existuje řada léků, které jsou schváleny pro antikoncepci, a to i během období HV. Nemají žádný vliv na hladinu hormonů a zdraví novorozence. Pokud mladá matka nechce pít pilulky, musíte myslet na jiné metody, například bariérovou antikoncepci.

Skutečnost, že se menstruace neobjevuje, se pro mladou matku nestává vždy problémem, protože existují rodiny, kde chtějí porodit mnoho dětí. Ale v situaci, kdy těhotenství není plánováno, musíte myslet na ochranná opatření, protože v období po porodu musí kojící matka pečlivěji sledovat své zdraví, protože má na starosti kojící dítě.

Zpoždění po skončení GW

Dívky, tato otázka vyvstala. GW jsme dokončili tento měsíc (již 3 týdny), ale menstruace nepřišla. Již 3. den zpoždění. V zásadě vylučuji, byly chráněny kondomy. Možná měl někdo také zpoždění po zrušení GV?

Komentáře uživatelů

 • 1
 • 2

Prosím, řekněte mi, jak dlouho trvalo začít, nebo je to stejné? Právě jsem ve stejné pozici ((jen jsme zastavili stráže na 3 dny (musel jsem se vrátit, moje dcera na to reagovala příliš tvrdě) taky nevím, co si mám myslet, a chránil jsem se kondomy a test už byl proveden, ale už byli pryč 5 dní

Nevím, neříkám vám... Vždycky jsem - že před těhotenstvím, že po - cyklus vyskočil, z 28 dnů na 45, 1 měsíc ročně obecně mé tělo vynechá menstruaci - 60 dní nic není... proto nevím :)) GV - téměř rok a půl - nebyla vůbec žádná menstruace, jak jsem dokončil krmení - takže o měsíc později přišli.

ale i já mám rád maličkost - běhám po testu také s vypoulenými očima :))

Je to těžké, když to není pravidelné... Mám den zpoždění a už panikařím! :)))

A já zase s vlastní zkušeností. Já a M. jsme začali v různých dobách, po prvním porodu jsem krmil téměř dva roky a M neexistovalo, ale B se navzdory kondomu objevila okamžitě. S druhým M se objevilo o 6 měsíců později, ale po skončení GW trochu vystoupili, za tři měsíce všechno fungovalo, to je naposledy zhruba stejně. Test si stejně udělejte, ale nestojí za to, že byste se namotali, to se stává

No, myslel jsem si tam také... co je s největší pravděpodobností spojeno s tím... jen teď, pokud selhalo selhání, pak ovulace pravděpodobně byla později, pak možná B. pouze test se ještě nezobrazuje... nebo se už natahuji?

Mám 3 měsíce po porodu po 2 porodech, měsíce během stráží začaly, tady nevím.

A zpoždění byla?

moje menstruace obecně začala až po dokončení HS, to vše souvisí, samozřejmě, tělo se přestavuje


Překvapivě jsem četl komentáře a v šoku, který otěhotní s kondomem, a někdo po dobu 8-10 let vypočítá ovulaci různými způsoby a snaží se otěhotnět všemi možnými způsoby) 0

menstruace po zrušení stráží přišla už za 2,5 měsíce. Šel jsem k lékaři a řekl, že je vše v pořádku.

máme také stejnou metodu ochrany, ale stále se každý měsíc bojím, myslím, že + další způsob ochrany k těm stávajícím. Víte, že se to stane s kondomy, poslal jsem mnoho případů.

Možná jen havaruje.

Hned po zkoušce jsem zpožděn

Pravděpodobně půjdu a koupím, jinak mě tyto odhady pro něco trápí.

obvykle je odchylka 3-4 dny normou

Doufám, že máš pravdu. nestačí na druhého ducha

udělejte test hned, abyste netrpěli.

Otehotněla jsem s kondomem... Nemůžu tomu uvěřit... kdyby někdo přeskočil hranu, byla tam nekvalitní guma.

Důvody pro zpoždění menstruace při kojení

Kojení je nezbytné pro zdravý růst a vývoj vašeho dítěte. Nejlepší jídlo pro novorozence je mateřské mléko. Jeho bohaté složení poskytuje dítěti vše, co potřebuje. Zvláště stojí za zmínku přítomnost imunoglobulinů odpovědných za ochranu těla před připojením různých infekcí.

Během těhotenství má žena čas zapomenout, co je to menstruace. Specifické hormonální pozadí zajišťuje jeho úplnou nepřítomnost. Ale ani po porodu není cyklické krvácení ve spěchu každý měsíc. Zatímco žena kojí na požádání, progesteron a zejména prolaktin potlačují ovulaci a další těhotenství je nemožné. Menstruace může chybět až šest měsíců nebo déle a samotný cyklus se obnovuje postupně a přerušovaně.

Zpoždění menstruace během kojení je normální, ale nelze vyloučit nové těhotenství.

Menstruační cyklus

Obvyklá frekvence menstruace je v průměru jeden měsíc. Délka cyklu však může být buď 20 nebo 35-40 dní. To jsou všechny individuální vlastnosti každé ženy. Po porodu je obnovení menstruace jiné. Kojení není vždy zárukou od začátku nového cyklu..

Fáze menstruačního cyklu:

 1. Folikulární. Začátek každého cyklu připadá na první den krvácení. V této době hladina progesteronu prudce klesá a začíná proces odmítnutí volné vrstvy endometria lemující vnitřní povrch dělohy. Obvyklá doba trvání první fáze je přibližně 5 dní.
 2. Ovulační. V dalším kroku hladina estrogenu postupně stoupá a dosahuje maxima dva týdny po nástupu menstruace. V tomto okamžiku vajíčko dozrává ve vaječníku a jde do dutiny vejcovodu..
 3. Sekretářka. Během čekání na spermie může vajíčko strávit asi dva dny. Sekrece progesteronu dosahuje svého maxima. Pokud nedojde k oplodnění, zemře. Postupně klesá hladina progesteronu a začíná odmítání endometria, příprava na příjem oplodněného vajíčka.

Pokud má žena během kojení zpoždění v menstruaci, bez ohledu na její touhu po těhotenství, můžete použít nejen test, ale také měření bazální teploty v konečníku. Měření by mělo být provedeno ráno, aniž byste vstali z postele. Indikátory nad 37 stupňů jsou vážným důvodem pro návštěvu gynekologa. Při absenci těhotenství teplota na konci cyklu významně klesá. A po početí se udržuje na vysoké úrovni až do porodu. Tato metoda také pomůže zjistit, proč nejsou kojení období..

Poporodní období

Pokud je mladá matka odhodlána kojit své novorozené dítě po dlouhou dobu, absence menstruace je naprosto přirozená. Ihned po porodu začne hladina prolaktinu ještě stoupat, takže první mléko se objeví za 3-4 dny. Čím více času tráví novorozenec na prsou, tím více se zvyšuje sekrece tohoto hormonu. Pro to, kolik mléka bude mít matka v budoucnu, nemá první týden po porodu nemalý význam..

Mnoho žen, které mají problémy s koncepcí, po vyšetření zjistí vysokou hladinu prolaktinu. Z tohoto důvodu nedokáží otěhotnět, protože zvýšené vylučování tohoto hormonu zajišťuje úplnou nepřítomnost ovulace. Není však pozorována žádná laktace..

Ze stejného důvodu je první menstruační cyklus u kojící matky odložen na neurčito. Tělo ženy, která nedávno porodila, produkuje další důležitý hormon - oxytocin. Jeho hlavním účinkem je, že na své vysoké úrovni poskytuje prsa samotné volné mléko bez další stimulace. Proto každá kojící matka musí během laktace používat speciální prsní vložky. Mléko často nejprve samovolně vytéká z prsu.

Neplánované těhotenství

Mladé matky často, zejména po prvním těhotenství, nejsou proti narození dalšího dítěte. Zpočátku to bude matce těžké. Po nějaké době však počasí začne hrát společně a pro mladou matku bude mnohem snazší zvládnout péči o děti..

Životní podmínky nebo rodinný příjem z finančního hlediska bohužel ne vždy umožňují výchovu mnoha dětí. V takovém případě může neplánované těhotenství velmi rozrušit mladou matku. Někteří lidé volí potrat a vůbec toho nelitují. Ostatní budou muset strávit spoustu času pláčem za nenarozeným dítětem..

Nedostatek období kojení není důvodem k relaxaci. V průběhu času se laktace stává stabilnější, hladiny prolaktinu se postupně snižují a může dojít k dozrávání vajíček kdykoli.

Moderní medicína může nabídnout mnoho spolehlivých metod ochrany, zejména jednosložkové léky a lékařské spirály.

Když dojde k těhotenství, objeví se příznaky, jako je zvětšení a neobvyklá bolestivost prsu při dotyku. To je také způsobeno prudkou změnou hormonálních hladin. Pokud se takové příznaky objeví, měli byste okamžitě podstoupit ultrazvuk a poradit se s gynekologem.

Načasování výskytu první menstruace

Když se objeví první menstruace, mladá matka by měla věnovat zvláštní pozornost jejímu blahu. V případě nechtěného těhotenství musíte použít všechna ochranná opatření. Brzy po porodu je vhodné navštívit svého lékaře - gynekologa a zvolit způsob ochrany.

První menstruační cyklus je obvykle neobvykle bolestivý. Je povoleno užívat léky povolené během laktace k úlevě od bolesti. S poměrně malým množstvím výtoku před těhotenstvím, po porodu, mohou nastat významné změny. První menstruace je často obzvláště těžká..

Amenorea po první menstruaci

Problémy mohou nastat před i po první menstruaci..

Někdy u žen po několika pravidelných cyklech je během kojení pozorováno vymizení menstruace. Takové projevy ne vždy naznačují těhotenství, k těmto následkům často vede nerovnováha hormonálního pozadí..

Normálně má menstruační cyklus každé ženy určitou frekvenci. Můžete však najít mladé matky, jejichž menstruace již přišla a odešla. Může to mít mnoho důvodů:

 • hormonální nerovnováha;
 • neplánované těhotenství;
 • snížená frekvence kojení.

Menstruace se smíšeným krmením

Při přechodu na smíšené krmení dítěte tělo matky snižuje produkci prolaktinu. Výsledkem je snížení sekrece prolaktinu a snížení produkce mléka. V takové situaci může ovulace nastat kdykoli. Nezapomeňte proto na spolehlivou antikoncepci. Pomocí moderních metod je snadné se starat o své zdraví a zabránit nechtěnému těhotenství. Organismus, který nedávno přinesl dítě, je obzvláště náchylný k novému těhotenství. Stav těhotenství je v tomto případě nejpřirozenější. V případě nechtěného nového početí je proto nutné se o antikoncepci postarat předem..

Snížení frekvence kojení spouští zrání vajíčka. To má za následek menstruaci. Mnoho žen však není proti narození dvou dětí v řadě, takže často najdete dvě děti s věkovým rozdílem nepřesahujícím jeden a půl roku.

Pro kojící matky mnoho výrobců léků vyrábí výrobky, které jsou schváleny pro použití během kojení. Nepoškozují dítě a neporušují ženské hormonální pozadí. ti, kdo jsou zásadně proti tabletkám, si musí zvolit jiný způsob ochrany, například bariéru.

Chybějící období není pro matku vždy velkým problémem. Mnoho matek chce mít mnoho dětí. Pokud však žena již nechce porodit, stojí za to se podrobněji zabývat otázkou antikoncepce. V současné době existuje mnoho léků nejen pro kojící ženy, ale také pro všechny ostatní ženy. Široký výběr vám umožňuje vybrat ten správný pro každou z nich.

Znát fyziologii těla po porodu se každá žena může vyhnout problémům, včetně nechtěného těhotenství. Pozornost na vaše zdraví by měla být zvýšena zejména v období po porodu.

Žádné období po laktaci

Laktační amenorea

První měsíc po porodu, zatímco poporodní „menstruace“ (lochie) trvá, je žena považována za zcela sterilní a není schopná otěhotnět. V této době se děloha stahuje, čistí a regeneruje (její povrch je obrovská krvácející rána).

V ženském těle v této době vládne hormon prolaktin. Je to on, kdo je zodpovědný za produkci mléka a nepřímo přispívá ke kontrakci dělohy. Kromě toho potlačuje produkci hormonů, které jsou odpovědné za normální menstruační cyklus. Proto jsou vaječníky dočasně „deaktivovány“ - folikuly nedozrávají, nedochází k ovulaci, menstruace nepřichází.

Pokud po porodu žena nedojčí, prolaktin postupně mizí a cyklus se obnoví, takže menstruace může přijít poměrně brzy - 2-3 měsíce po porodu. Pokud dítě kojí ekologicky, pak žena zažívá tzv. Laktační amenoreu - období, kdy není schopná otěhotnět kvůli krmení..

Krmení na vyžádání, bez doplňování, doplňkových potravin a použití bradavek, s povinnou konzervací nočního krmení, se nazývá ekologické.

Období laktační amenorey trvá asi šest měsíců, ale nejedná se o 100% antikoncepční metodu, protože tělo každé ženy je individuální a tělo každého se zotavuje jinak..

Nicméně, zatímco žena kojí své dítě, krmí se na požádání, a ne podle režimu, pod vlivem hormonu prolaktinu, její tělo zpomaluje obnovení cyklu. Pokud jsou dodržována všechna pravidla Eco-GV, menstruace přichází po ukončení kojení.

Když menstruace nastane po kojení

Po kojení se menstruace může obnovit různými způsoby. Někdy přicházejí okamžitě poté, co žena kojí, někdy až po 1–2 měsících. To je způsobeno skutečností, že po určitou dobu může být hormon prolaktin produkován v dostatečně velkém množství, řekněme setrvačností.

Pokud se dítě prsu vzdalo samo, menstruace začne dříve, jak se to obvykle děje postupně - dítě jí stále méně a méně a nakonec si nepožaduje více prsou. Tělo je na to citlivé a množství prolaktinu a mléka se také postupně snižuje, což znamená, že obnovení cyklu není zpožděno..

Pokud by dítě muselo být odstaveno z vnějších důvodů, může se v tomto případě po zrušení hepatitidy B doba oddálit. Trvá nějakou dobu, než tělo pochopí, že mléko již není potřeba. Obvykle toto zpoždění trvá měsíc nebo dva..

Stává se to také naopak - kojení pokračuje a cyklus se již zotavil. To je obvykle spojeno se zavedením doplňkových potravin a odmítáním nočního krmení. Dítě sní během dne méně mléka a v noci nestimuluje prolaktin, takže se cyklus obnoví dříve. Přečtěte si podrobný článek o menstruaci během kojení..

Mnoho žen věří, že nejsou schopny otěhotnět před první menstruací. Je však třeba si uvědomit, že před menstruací zpravidla dochází k ovulaci - a pokud se „hvězdy sbíhají“, pak stačí otěhotnět a nečekat na menstruaci. A stát se matkou okouzlujícího počasí.

Tím však proces obnovy nekončí. Po laktaci se období po určitou dobu mohou výrazně lišit od obvyklého obrazu..

Bude menstruace hned pravidelná?

První období po kojení je často nepravidelné a nestabilní. U některých žen jsou hojné, u jiných naopak naopak vzácné. Mezi nimi mohou být poměrně dlouhé intervaly. To je typické zejména pro ty případy, kdy se dítě, které se téměř vzdalo prsu, najednou začne znovu častěji přichycovat..

Hormonální pozadí po krmení se obvykle obnoví během 2-4 cyklů. V této době se menstruační cyklus postupně obnovuje. Tento proces lze přirovnat k pokusu o nastartování automobilu - nastartuje motor a zastaví, znovu a znovu se zastaví, atd., Dokud se úplně nespustí. Takže ženské tělo se v procesu krmení a po dokončení hepatitidy B opakovaně pokouší obnovit cyklus, dokud nebude úspěšný - dokud estrogen a další hormony nepřeváží prolaktin.

Po ukončení laktace musíte pečlivě sledovat své tělo, všímat si, kdy vaše menstruace přichází, jak pravidelná je, jak hojná atd., Abyste nezmeškali výstražný zvon o možných „problémech“ v těle.

Kdy navštívit lékaře

Pokud krmení proběhlo na požádání a skončilo na žádost dítěte, pak menstruace po ukončení laktace přijde brzy a okamžitě se stane docela pravidelnou. Současně se po porodu často mění povaha menstruace - mohou být hojnější než dříve nebo kratší / delší. Často jsou méně bolestivé než před porodem..

V případě, že po kojení trvá menstruace příliš dlouho, měli byste se poradit s lékařem. Důvodem pro vyhledání pomoci může být:

 • příliš dlouhé přestávky mezi obdobími (při absenci důvodů v podobě pokračujícího nebo intenzivního krmení);
 • příliš hojný výtok;
 • pokud dva měsíce po ukončení hepatitidy B není žádná doba.

Lékař bude schopen určit příčinu porušení a řekne vám, jak jej odstranit za účelem vytvoření cyklu. To bude s největší pravděpodobností vyžadovat ultrazvuk dělohy a vaječníků, stejně jako krevní test na hormony. Přebytek prolaktinu po ukončení hepatitidy B může být známkou vzniku benigního nádoru - prolaktinomu.

Těžká období po ukončení krmení mohou být známkou děložních myomů nebo endometriózy. Během laktace se prakticky neobjevují, ale po jejím skončení se mohou prohlásit.

Obnova cyklu a celého organismu jako celku je choulostivý a zdlouhavý proces. Je nutné, abyste tuto práci svému tělu usnadnili podle svých nejlepších schopností, pečlivě sledujte svou stravu, nechte si odpočinout a udržujte dobrou náladu.

Proč během kojení nedochází k menstruaci

Menstruační cyklus je proces, který probíhá v těle každé dospělé dívky. Menstruace odráží stav zdraví žen. Některé poruchy mohou vyžadovat okamžitou lékařskou pomoc. Zpoždění menstruace během kojení je často zcela normální proces, který není způsoben patologiemi. Porucha je vysvětlena hormonálními změnami, které jsou výsledkem nedávného porodu. Časem se stav sám zotaví. Někdy však zpoždění vyžaduje další konzultaci s lékařem..

Dokud žena kojí, nemá menstruaci.

Co je to menstruační cyklus

Průměrná doba menstruačního cyklu je jeden měsíc. Obecně se však doba může pohybovat od 22 do 34 dnů. Tento ukazatel je individuální a závisí na mnoha faktorech..

Menstruační cyklus jako celek má 3 fáze, které jsou popsány v tabulce.

FolikulárníZačíná příchodem menstruace. Toto je první fáze cyklu. Je charakterizován rychlým poklesem hladin progesteronu. Aktivuje se proces odmítnutí volné vrstvy endometria. Doba takového období je v průměru 5–8 dní..
OvulačníDochází ke zvýšení hladiny estrogenu. Hormonální vrchol nastává přibližně uprostřed menstruačního cyklu. V tuto chvíli vajíčko ve vaječníku dozrává..
SekretářkaVajíčková buňka nežije dlouho. Čekání na schůzku se spermatem.
Pokud nedojde k oplodnění, vejce rychle zemře. Tělo se připravuje na bezprostřední nástup menstruace..

Během celého menstruačního cyklu se mění bazální teplota. Proto je jeho měření nutné k určení ovulace nebo pravděpodobného těhotenství..

Během cyklu se bazální teplota mění

Menstruační cyklus se poprvé vytvoří během dospívání. První menstruace obvykle nastane, když se dívka otočí o 10-15 let. Normalizace fází bude trvat asi rok.

Po úplném vytvoření cyklu je ženské tělo připraveno k oplodnění a porodu. Všechny reprodukční orgány jsou plně funkční.

Porušení menstruačního cyklu nastává při menopauze. Během tohoto období žena pociťuje zánik fungování vaječníků. Nežné pohlaví již není plodné. Aktivují se různé hormonální změny.

Existují i ​​jiné důvody pro menstruační nepravidelnosti. Tyto zahrnují:

 • těhotenství;
 • dodávka;
 • laktace;
 • různé nemoci;
 • užívání určitých léků;
 • nestabilní psycho-emocionální stav.
Vaše menstruace během těhotenství neprobíhá

Pouze lékař může zjistit příčinu porušení. Samodiagnostika je neúčinná. V některých případech vyžaduje změna menstruačního cyklu naléhavou pomoc.

Jaký je cyklus po dodání

Těhotenství a porod je pro ženské tělo složitý přirozený proces. V této době dochází v ženském těle k mnoha změnám, z nichž většina je zcela normální a nevyžaduje léčbu..

Nedostatek menstruace po porodu je normální. Délka zpoždění přímo závisí na zvoleném způsobu podávání. U HV se menstruace nemusí objevit asi rok. S IoT přicházejí kritické dny za 3-4 měsíce.

Pokud nejprve začala menstruace a pak došlo ke zpoždění, musíte okamžitě vyjasnit období, které uplynulo po porodu. Menstruace nemůže začít před časem. Je pravděpodobné, že kojící dívka zaměnila lochii nebo krvácení za kritické dny.

Čím více času stráví dítě v blízkosti prsou, tím déle se období zpozdí. U kojících matek se menstruace může objevit po zavedení doplňkové stravy do stravy dítěte kvůli rychlému poklesu hladiny prolaktinu.

Může být zpoždění příznakem těhotenství po porodu?

Po porodu nemají ženy po dlouhou dobu menstruaci z přirozených důvodů. Mnoho žen si je jistých, že během tohoto období není možné otěhotnět. Toto stanovisko je však mylné, i když je poměrně rozšířené..

Pokud po zrušení krmení není žádná menstruace, proveďte těhotenský test

Dlouhé zpoždění v ukončení kojení nebo jeho doprovodných různých příznaků je dobrým důvodem pro provedení těhotenského testu nebo návštěvy lékaře. Úspěšné početí poznáte podle následujících znaků:

 • nevolnost;
 • zvracení reflex;
 • slabost;
 • snížený výkon;
 • ospalost;
 • těžká nesnášenlivost určitých potravin nebo pachů;
 • časté výkyvy nálady;
 • podrážděnost;
 • rychlé zvýšení tělesné hmotnosti;
 • poruchy spánku;
 • zvýšené močení.

Všechny tyto příznaky naznačují pravděpodobné těhotenství..

Známkou těhotenství může být ostrá nesnášenlivost k pachům.

Jaké jsou rysy menstruace po porodu

Po určitou dobu po první menstruaci po porodu budou kritické dny nepravidelné. Cyklus se po chvíli obnoví. Zpoždění lze pozorovat pouze během prvních dvou měsíců.

Příznak je patologický, pokud je doprovázen bolestí nebo cizími příznaky. S nástupem menstruace může žena mírně snížit množství mateřského mléka. V tomto případě by dítě mělo být častěji aplikováno na prsa..

U žen, které dříve trpěly bolestivou menstruací, tato porucha obvykle zmizí po porodu. PMS je méně výrazný. Stav je obvykle obecně uspokojivý..

Zpočátku může být výtok vzácnější nebo naopak hojnější. Barva od červené po červenohnědou.

Jaké jsou patologické příčiny zpoždění

Zpoždění po porodu může být také patologické. Pokud máte podezření na onemocnění, musíte se urgentně poradit s lékařem. Porušení jsou doprovázeny bolestmi břicha, nepohodlí v hlavě, svěděním a pálením v pochvě.

Z tohoto videa zjistíte, kdy začíná menstruace po porodu kojením:

Patologické zpoždění jsou způsobeny:

 • neustálá fyzická aktivita;
 • nesprávná strava;
 • onemocnění štítné žlázy;
 • porušení pohlavních orgánů;
 • poporodní deprese.

Diagnózu lze stanovit pouze prostřednictvím komplexní studie. Některé patologie, pokud nejsou léčeny, vedou k neplodnosti..

Hormonální poruchy mohou také vyvolat patologické zpoždění. Změny stavu nelze ignorovat.

Obnova menstruačního cyklu po porodu. Odpovědi na otázky

Zhanna Khodyreva, porodník-gynekolog nejvyšší kategorie.

Ochrana během kojení

Otázka. (JenaJeny) Porodila jsem před něco více než 6 měsíci, menstruace se ještě neobnovila, dítě bylo výlučně kojeno do 6 měsíců. Mám si dělat starosti, nebo je všechno stále v normálním rozmezí? Kdy začít zvonit budík?
Odpovědět. Do 6 měsíců po porodu, při kojení 6-8krát denně, se nemůžete chránit před těhotenstvím (tzv. Metoda laktační amenorey). V následujícím období je nutná antikoncepce - může to být gestagenní antikoncepční přípravek (například exluton) nebo nitroděložní tělísko.

Otázka. (Beth) Mám 7měsíční dceru, úplně na HB, počet žádostí je více než 10 denně, zatím žádné nejsou. Jaká je pravděpodobnost otěhotnění v tuto chvíli? Jaké antikoncepční prostředky lze kromě bariérových metod použít? A měl bych je použít?
Odpovědět. Metoda laktační amenorey, jako spolehlivá antikoncepce, je použitelná až 6 měsíců po porodu, pak se musíte pojistit antikoncepcí obsahujícími gestagen (například exluton) nebo nitroděložní tělísko.

Otázka. (poya) Kojila jsem své první dítě přesně jeden rok. Do osmi měsíců byli pouze na GV. Nebyla chráněna (nebyly žádné menstruace). Výsledek: těhotenství. Musel jsem udělat mini-potrat a dát IUD. Dítěti bylo přesně šest měsíců. Vyvstává otázka: opravdu stojí za to důvěřovat tělu během období hepatitidy B, nebo je lepší být pojištěn?
Odpovědět. Samozřejmě existují výjimky z každého pravidla. Šest měsíců laktační amenorey uznávají gynekologové po celém světě za bezpečné a otěhotníte těsně po 6 měsících.

"Šmouha" během menstruace

Otázka. (Rita) Po porodu se můj cyklus znatelně snížil, namísto 28 dnů, nyní - 25, a začíná dvěma návštěvami, 25. dnem mazání, pak 2 dny vůbec nic a poté začíná normální menstruace. Jaký mohl být důvod?
Odpovědět. Existuje mnoho důvodů pro takové „mazání“ (endometrióza, zánět, polyp atd.). Bez kontroly nelze mluvit o žádném konkrétním důvodu. Čím dříve se odvážíte navštívit gynekologa, tím lépe..

Otázka. (Gossamer) Mám otázku. Byl jsem na schůzce s gynekologem, mám nitroděložní tělísko. Rok jsem nešel, stalo se, že po 2 dnech něco nebylo pohodlné, dal jsem na radu lékaře svíčky s ichtyolem. Následujícího dne bolelo břicho a namazat se, ale ne jejichtyol! Po 2 dnech nátěr přestal. Kojili jsme, po porodu nebyla menstruace. Před těhotenstvím byla období 5-7 dní, velmi bohatá. Co by to mohlo být?
Odpovědět. Bohužel neuvádíte, kolik času uplynulo od narození. Možná to byla menstruační reakce. Věřte mi, je pro mě velmi těžké odpovědět na takové otázky bez kontroly..

Otázka. (Travelmate) Porodila jsem před třemi týdny. Lochia ještě neskončila, poslední týden výtoku je růžový, asi 2 polévkové lžíce denně. Včera, když jsem náhle vstal z pohovky, došlo k mírnému krvácení (asi lžíce krve), vytékala krevní sraženina a bolelo mě žaludek jako během menstruace. Dnes je lochia opět růžová, žaludek nebolí. Co by to mohlo být? Musím urgentně navštívit lékaře? Plánoval jsem jít jen za týden.
Odpovědět. Krvácení by mohlo být z děložního čípku nebo z pochvy, pokud se při porodu vyskytly slzy, po zvedání závaží nebo namáhání během defekace. V případě opakovaného krvácení musíte urgentně navštívit lékaře, ale pokud vše proběhne v pořádku, navštivte za týden podle plánu gynekologa.

Nedostatek menstruace po porodu a během kojení

Otázka. (OksanaS) Narodila se před rokem a dvěma měsíci, ale bez menstruace. Možná je to proto, že stále kojím?
Otázka. (Susan) Dítě má nyní 4 měsíce. Aktivně saje. Je normální, že stále neexistuje měsíční období, nebo je ještě čas jít na schůzku k lékaři?
Odpovědět. Během kojení může menstruace samozřejmě chybět až 1,5–2 roky, nenechte se tím vystrašit. Navíc s frekvencí kojení nejméně 6-8krát denně až šest měsíců po porodu se nemůžete chránit před těhotenstvím (tzv. Metoda laktační amenorey).

Otázka. (Inna Klueva) Porodila jsem 1. listopadu. Kojím jen svou dceru, nic nekrmím. Menstruace začala 2. února. Když jsem krmil svou nejstarší dceru, dokud jí nebylo 1,5 roku, nebylo po celou dobu žádné období. To je normální? Normální doba trvání a hojnost.
Odpovědět. S frekvencí kojení nejméně 6-8krát denně zpravidla nedochází k žádné menstruaci, i když existují výjimky. Je stále nutné navštívit gynekologa, aby se vyloučila organická povaha krvácení.

Otázka. (Melle) Přestala kojit úplně po 6 měsících, tedy před 5 měsíci, a stále neměla menstruaci. Co to znamená?
Odpovědět. Musíte jen navštívit gynekologa, protože existuje spousta důvodů pro amenoreu v poporodním období a mezi nimi nejsou ani zdaleka neškodné.

Otázka. (Margot) Dítě má 1 rok, 6 měsíců, stále kojím, neustále kojím, celý den, v noci (spát spolu) a stále nemám menstruaci. Můžete mi prosím říct, jestli je to normální, nebo už stojí za to navštívit gynekologa?
Otázka. (Sofina) Moje dcera je téměř 1,4 roku stará, na HB, časté aplikace ve dne i v noci. První menstruace po porodu se objevila na konci února 2008, a poté už nic. Těhotenský test je negativní. Je to normální? Hurá!! Druhý přišel. jen pravda je zpět na konec. duben
Otázka. (Matyoma) Dítě má 1 rok a měsíc, kojí a nemá menstruaci. Šli jsme s prvním dítětem, když byl náš syn asi 6 měsíců starý.
Odpovědět. Nedostatek menstruace u 6-8 kojenců je normální.

Otázka. (ENECHKA) Dítě 1 rok a 2 měsíce. Za rok se odstavila od prsu, ale stále neexistuje měsíční období. Během GW jsem pil „Charosetta“, nyní piji „Lindinet“. Měsíc a půl po odstavení bolelo dolní břicho, ale menstruace se neobjevila. Těhotenský test byl negativní. Co by mohlo způsobit takové zpoždění?
Odpovědět. Pokud se spolehlivě chráníte před těhotenstvím, nemusíte se bát. Absence menstruace během laktace je normou, jen abyste si nenechali ujít těhotenství.

Silná menstruace po porodu

Otázka. (Simfonia) Po porodu začaly kritické dny po 6 měsících. Okamžitě šlo velmi hojně. Nyní probíhá třetí cyklus. Ještě hojnější než ty předchozí. Řekněte mi, s čím to může být spojeno a jak to lze upravit. Během GW můžete pít kopřivu a vodní pepř?

Otázka. (Alida) Menses přišel za 4 měsíce. Velmi bohatý, bolavý, dlouhotrvající (více než týden) a okamžitě bohatý bez rozmazání. Ačkoli před B byly spíše vzácné a krátké (3 dny). Kdysi to bylo takto: ráno nebyly žádné známky (žádná bolest, žádné šmouhy) a večer jsem šel spát, okamžitě jsem vstal a spousta věcí ze mě odfláklo, těžko jsem to držel rukou. Po tom, pravda, téměř všechno vyšlo najevo a zbytek dní se jen rozmazal.
Odpovědět. Pokud jsou vaše menstruace těžké, sraženiny, doporučil bych vám podstoupit vyšetření gynekologem a ultrazvukové vyšetření. Užívání těchto rostlinných léčiv není kontraindikací pro kojení.

Obnova menstruačního cyklu po porodu. Závěrečné poznámky

Období zotavení menstruačního cyklu u každé ženy nastává individuálně. Nepropadejte panice, pokud menstruace nezačne hned po porodu. Mladé matky jsou také zaváděny krvavým výtokem po porodu, který nemá nic společného s menstruací - lochií. Lochia je fyziologický poporodní výtok z dělohy, který se skládá z krve, hlenu a odmítnuté neživotaschopné tkáně. Obvykle je doba uvolnění lochie 3–6 týdnů po porodu (někdy až 8 týdnů).
Mladé matky by si měly pamatovat, že kojení může být jednou z metod antikoncepce pouze v několika případech:

 • pokud je vaše dítě výhradně kojeno
 • pokud je vaše dítě mladší než šest měsíců
 • pokud po porodu nebyla menstruace
 • pokud dojčíte nejméně 6–8krát denně (metoda laktační amenorey).

Valentina Mohor

Cvičení během menstruace? Vypadl jsi ze své mysli! V dnešní době je vhodné hýbat se obecně méně a všem ostatním dávat najevo, že jste křišťálová nádoba a vyžadují mimořádně opatrný přístup..