Nepravidelné menstruační cykly u dívek

Vydavatelství Eksmo vydává knihu, kterou lze určitě nazvat příručkou pro ženy v jakémkoli věku.

Autorkou knihy „1000 otázek a odpovědí v gynekologii“ je autoritativní lékařka Elena Berezovskaya, kterou doporučuje Dr. Komarovsky. První kniha Eleny Petrovna o zdravotních problémech během těhotenství se stala bestsellerem. Čtenáři si všimli moderního a přátelského přístupu autora, založeného na nejnovějších vědeckých úspěších a mnohaleté lékařské praxi Eleny.

V knize „1000 otázek a odpovědí v gynekologii“ nastoluje Elena Berezovskaja nejnaléhavější témata zdraví žen. Mezi nimi i ty nejzákladnější - ovulační a premenstruační syndromy, menstruační nepravidelnosti, endokrinní, virové a pohlavní choroby, menopauza a specifická onkologická gynekologie, nemoci močových cest a mléčných žláz a mnoho dalšího.

Kniha samozřejmě nevyvrací nutnost jít k lékaři, pokud k tomu existují objektivní důvody. Ale s pomocí rady Dr. Berezovskaja bude žena schopna přesněji určit její blahobyt, nezmešká alarmující příznaky nebo se naopak uklidní, když není důvod k obavám. Každá žena, která má takovou knihu, najde odpovědi na všechny své otázky týkající se zdraví žen a tato kniha také pomůže dospívajícím dívkám vyvrátit mýty a spekulace a dozvědět se více o svém těle. Autorova klidná a benevolentní intonace povzbuzuje a vzbuzuje důvěru. A podrobná a jednoduchá vysvětlení pomáhají pochopit i ty nejobtížnější problémy..

Portál Mateřství seznamuje své čtenáře s fragmentem knihy věnované zavedení menstruačního cyklu u dívek.

Menstruační cyklus u dívek

Kdy začínají adolescentní menstruační cykly a jaké faktory ovlivňují jejich nástup?

Za posledních 150 let se věk dívek, které začínají menstruovat, výrazně mladší..

Průměrný věk, ve kterém nastává menarche (první menstruační krvácení), závisí na rase, stravě, pobytu (ve městě, na venkově), dědičných faktorech, tělesné hmotnosti a dalších faktorech. Asi před 30 lety byl průměrný věk v mnoha zemích přibližně 14,5 roku, nyní však klesl na 12,4 roku.

Asi 10% dívek začíná menstruovat ve věku 11 let a 90% dospívajících začíná menstruovat ve věku 13 let. Ve věku 15 let 98% dívek menstruuje..

Lze nepravidelné menstruační cykly považovat za menstruační nepravidelnosti u dospívajících dívek??

Dospívající dívky, jejich rodiče a bohužel někteří lékaři nevědí, zda nepravidelnost menstruačního cyklu během dospívání je projevem patologie nebo normy.

Výsledky hormonálních vyšetření se nejčastěji liší od indikátorů norem pro dospělou ženu, nicméně lékaři nezohledňují věk dívek, ale předepisují dlouhodobou hormonální léčbu, která nejenže situaci nezlepšuje, ale často ji zhoršuje. Proto je důležité provést důkladnou analýzu výsledků pohovoru, vyšetření a vyšetření, aby bylo možné rozhodnout o léčbě nebo jednoduchém pozorování teenagera..

Jaká je obtížnost testování dívek s nepravidelnými menstruačními cykly?

Pokud nedojde ke kontaktu na základě důvěry mezi dospívajícími dívkami a jejich rodiči, mnoho problémů adolescentů, včetně těch, které souvisejí s funkcí reprodukčního systému, zůstává mimo diskusi. Dívky skryjí, zda je vynechán měsíční cyklus, jak často se mění vložky, jaká je doba menstruačního cyklu. Dospívající dívky často dostávají další informace o sexuálním vývoji od svých vrstevníků, nikoli od rodičů a lékařů..

Co je Telarche?

Telarche je překrvení mléčných žláz, počátek jejich růstu, což je známkou nástupu puberty. Menarche (první menstruace) obvykle začíná 2-3 roky po nástupu bolesti.

Jak dlouhý by měl být první menstruační cyklus pro dospívající dívky??

Za poslední dvě desetiletí proběhla u dospívajících dívek řada výzkumů na téma menstruačních cyklů a jejich nepravidelností. Podle WHO trvala u 38% dívek menstruační cyklus od menstruace do druhého období více než 40 dní, 10% - více než 60 dní a 20% - 20 dní. První období trvá 2 až 7 dní.

Délka menstruačního cyklu u dospívajících dívek

Měly by dospívající dívky ovulovat??

Dříve se mylně věřilo, že pokud dívky nemají ovulaci, jedná se o patologii, kterou je třeba léčit co nejrychleji..

Pokud menstruace začíná ve věku 12 let, bylo prokázáno, že tito adolescenti budou mít anovulační cykly po dobu jednoho roku nebo déle.

Anovulace je u dospívající dívky normální. Vytvoření pravidelných ovulačních cyklů trvá 8 až 12 let.

Většina menstruačních cyklů trvá mezi 21 a 45 dny. První tři roky po nástupu menstruace cykly trvají více než 28-35 dní, ale s věkem se zkracují, jsou pravidelnější a jsou častěji doprovázeny úplným zráním vajíčka.

Následující fluktuace cyklu u dospívajících jsou považovány za normu:

 • první rok po menarche - 23-90 dnů
 • čtvrtý rok - 24-50 dní
 • sedmý rok - 27-38 dní.

Anovulační cykly jsou spojeny se skutečností, že hypotalamo-hypofyzární centrum u dospívajících dívek je stále nezralé. V tomto ohledu je individuální menstruační cyklus stanoven nejdříve 19-20 let..

Délka jejího období je 3-7 dní a dívka obvykle mění 3-6 vložek denně..

Když nepravidelné menstruační cykly u dospívajících dívek lze považovat za poruchu cyklu?

Existuje řada podmínek, na které si musíte dát pozor. Tyto zahrnují:

 • absence menstruace po dobu 6 měsíců nebo déle;
 • přítomnost endokrinních onemocnění (diabetes mellitus, hypotyreóza, Cushingův syndrom atd.);
 • dědičná predispozice k syndromu polycystických vaječníků;
 • intenzivní sporty;
 • anorexie, bulimie;
 • chronický stres;
 • užívání léků, drog;
 • nádory hypofýzy, vaječníků, nadledvin;
 • krevní nemoci.

Kdy dívku zkontrolovat a jak často?

Vzhledem k tomu, že většina dětí začíná s pohlavním vývojem od 8 let, mnoho lékařů navrhuje, aby dívky byly od tohoto věku vyšetřovány gynekologem (vnější pohlavní orgány, mléčné žlázy) jednou ročně..

Někteří lékaři doporučují zahájit prohlídky ve věku 12-13 let.

Je velmi důležité vysvětlit dospívajícím a rodičům fázování puberty a rysy tohoto zrání. Například ne všechna dívčí prsa se vyvíjejí symetricky. Když začíná její menstruace, dívka je požádána, aby si vedla kalendář, který by sledoval délku jejího menstruačního cyklu. Bohužel neexistuje žádný univerzální plán pro monitorování a poradenství dospívajícím dívkám.

Na doporučení mnoha lékařů lze oligomenoreu u dospívajících považovat za menstruační cykly trvající 42–180 dní, sekundární amenorea - absence menstruace po dobu 180 dní nebo déle.

Dívkám, u kterých je podezření na menstruační nepravidelnosti, je nabídnuto, aby podstoupily vyšetření - fyzikální vyšetření, testy na získání informací o hormonálním pozadí, ultrazvuk, měření indexu tělesné hmotnosti.

Jaká je léčba menstruačních nepravidelností u dospívajících??

Léčba menstruačních nepravidelností u dospívajících dívek závisí na základní příčině. Pokud dívka intenzivně sportuje, nemá dostatek spánku, připravuje se na výuku a zkoušky, je důležité vytvořit pro dítě nejpříznivější podmínky pro dobrý odpočinek. Mnoho dívek se snaží dietovat a napodobovat své idoly. Takovým dospívajícím pomůže konzultace s dětským psychologem, psychoterapeutem za účasti odborníka na výživu, odborníka na výživu. Nádory vaječníků během dospívání nejsou vždy benigní, takže jejich odstranění může vyřešit vaše menstruační potíže. Léčba diabetes mellitus, hypotyreózy, hyperplázie nadledvin, prolaktinomu řadou léků významně zlepšuje pravidelnost cyklů. Předepisování COC a jiných hormonálních léků musí být vážně odůvodněno.

Užívání COC k regulaci menstruačních cyklů bez příslušného vyšetření, bez určení příčin této nepravidelnosti, je často medicínskou chybou, a proto se nedoporučuje u dospívajících do 19-20 let.

Pokud dívka zahájila sexuální aktivitu, v takových případech může být COC jednou z metod antikoncepce, ale užívání COC by mělo být prováděno individuálně a pouze při absenci kontraindikací k jejich užívání..

Co způsobuje nepravidelné období u teenagera

Nástup první menstruace naznačuje fyziologické zrání dívky, ale na emoční úrovni je mladá dáma stále neformovaným dítětem. Koneckonců, první menstruace nastává v mladém věku - od 11 let. Existují výjimky z problému, jako je nepravidelná menstruace u teenagera nebo zpoždění. Co by se mělo v této situaci udělat?

Věk nástupu menstruace

Dívky jsou ve vývoji přibližně o 2–3 roky před chlapci. Puberta začíná dříve: předzvěsti menstruace se objevují od 8 do 10 let a samotný proces trvá od 2 do 5 let. Toto období je charakterizováno nárůstem prsu a tukové tkáně, růstem vlasů v oblasti ohanbí a v podpaží. Provádí se produkce hormonů odpovědných za reprodukční funkci - estradiol, progesteron. Menarche by měl jít ve stanovenou dobu.

Přibližný věk pro zahájení menstruačního cyklu u dívek je 12 až 14 let. Tělo dívky se postupně připravuje na reprodukci reprodukční funkce, všechny fáze cyklu se začínají formovat včas.

Mezi standardizovaná kritéria pro stanovení věkové normy patří vnější charakteristiky dívek:

 1. Nízký růst, pomalý vývoj vyvolává zpoždění menstruace.
 2. Vysoký růst, nadměrná tělesná hmotnost urychluje proces nástupu prvního cyklu.

Zjistěte v jednom z našich článků, co je to menstruační cyklus.

Jaký by měl být menstruační cyklus u dospívajících

Vlastnosti menstruace jsou považovány z hlediska trvání, pravidelnosti, objemu výtoku.

Vytvořený menstruační cyklus trvá 21–36 dní. U dospívajících dívek se počty pohybují od 20 do 45 dnů. Cyklus trvá dlouho - formace do dvou let.

Jak dlouho trvá první menstruace u dívek, přečtěte si článek na odkazu.

Estrogen se pravidelně vyrábí u mladých žen, což neplatí pro LH (luteinizační hormon), který je zodpovědný za fázi početí. Nevýznamná sekrece látky blokuje nástup ovulace - počet dní cyklu je snížen na polovinu, což vysvětluje důvod, proč neexistují období 13, 14, 15 let.

I když je obtížné určit, kdy se vajíčko uvolní, je možné otěhotnět v mladém věku.

K ovulaci buď nedochází vůbec, nebo je předčasná - před menstruací nebo během ní. K tomu dochází, dokud nebude vytvořen pravidelný cyklus..

Samotný výtok trvá od 3 do 7 dnů. Konzultují s lékařem, když je rozdíl v délce regulace značný: v jednom měsíci jsou krátké (3 dny), v jiném - dlouhé (10 dní) atd..

O objem krve se rozhodně nemusíte starat. U zralé ženy je takový příznak známkou poruchy orgánů urogenitálního, reprodukčního systému. Normální je sporé a nepravidelné období u dospívajícího ve věku 13 let a starších. První menstruace (menarche) je nevýznamná, protože reprodukční funkce nefunguje úplně. Vážnějším důvodem k obavám jsou pozdní období, která nepřišla včas.

Proč se první období teenagera zpozdilo

Při odpovědi na tuto otázku je důležité vzít v úvahu genetiku. Dědičný faktor určuje přibližný věk, kdy se objeví první výtok. Pokud menstruace matky začala ve věku 14 let, je možné, že její dcera bude mít menstruaci v tomto věku. Genetický faktor reguluje cyklus sekrecí.

Když patnáctiletá dívka, která vykazuje známky puberty (otok mléčných žláz, ženské obrysy postavy), nezačne krvácet, mluví o amenorei.

Rozdělte primární a sekundární amenoreu:

 1. Primární - absence výtoku s obecnými známkami puberty.
 2. Sekundární - výtok se zastaví, zmizí u dříve menstruujících dívek (po 6 měsících).

Příčinou primární amenorey je často patologie dělohy a zánětlivé procesy v děloze..

Proč teenageři nemají menstruaci: jiné důvody než těhotenství

Když byla menstruace, ale z nějakého důvodu se neobnoví, mluví se o sekundární amenorei. Koncept „pravidelného cyklu“ obecně není pro představitele pubertálního období charakteristický.

První dva roky jsou fází formace, takže kritické dny jsou velmi nepředvídatelné:

 1. Čím mladší je dívka, tím více je zpoždění normální..
 2. Čím starší, tím větší je riziko rozvoje patologií..

Proto má 13, 14letá dívka zpoždění v menstruaci, které nenaznačuje patologii. Pravidelné menstruační nepravidelnosti u 16letých dívek jsou však známkou komplikací při zavádění cyklu..

Chcete-li problém vyřešit, musíte určit příčinu selhání cyklu teenagera.

ZpůsobitDopadové faktoryNegativní důsledky
Metabolické selháníNesprávná strava (těžké jídlo, tuky, cukr atd.)Hormonální nerovnováha
Nedostatek hemoglobinuZtráta krve nebo nedostatek vitamínů v těleBledá kůže a sliznice, zvýšená únava, tlakové rázy
Příliš aktivní životní stylNedostatek vitamínů způsobený spalováním velkého množství kaloriíPozastavení vývoje reprodukčního systému
Zvýšený duševní stresNedostatek režimu „práce a odpočinku“Zpoždění na pozadí duševního přepětí
Emoční nestabilitaStres, nestabilní vztahy s vrstevníky nebo rodičiBlokování oxytocinu a endorfinu („hormony radosti“) v důsledku produkce kortizolu („stresového hormonu“)
Užívání antibiotikÚčinek na hypofýzuNárůst mužských hormonů. Po užití antibiotik může dojít ke zpoždění menstruace
Endokrinní onemocněníDiabetes mellitus, patologie štítné žlázyHormonální nerovnováha
Podchlazení genitáliíSedí na studených površíchVývoj infekčních nemocí
AklimatizaceZměna klimatické zóny pobytuŽádné, protože se cyklus rychle zotavuje

Výše uvedené důvody zřídka vyvolávají bolestivé příznaky. Pokud však dívka bez menstruace cítí bolest v břiše nebo dolní části zad, je pozorována letargie a apatie, měli byste kontaktovat gynekologa pro včasnou identifikaci komplikací.

Přečtěte si o tom, proč menstruace někdy začíná 2 týdny po skončení menstruace, v článku na odkazu.

Možné komplikace

Jaké jsou patologické poruchy menstruačního cyklu u dívek? Nakonec, jak se ukázalo, adolescence nemá normy pro určování pravidelnosti a cyklickosti. Ale příliš brzká nebo pozdní menstruace je již důvodem k návštěvě gynekologa během prvního roku regulace..

Jakákoli forma amenorey narušuje plodnost. Příznak zpoždění často signalizuje importovanou infekci, vývoj zánětlivého procesu.

Existuje běžná adolescentní patologie, která ničí flóru ne jednoho místa, ale několika najednou. Toto je syndrom polycystických vaječníků. Problém ovlivňuje ženské tělo ve fázích:

 1. Selhání vaječníků, hypofýzy, nadledvin.
 2. Nepravidelná sekrece progesteronu, estradiolu.
 3. Přerušení cyklu (nemusí se vrátit).
 4. Nedostatek ovulační fáze.
 5. Neschopnost oplodnit vajíčko.

Menstruace u dospívajících není regulována pouze patologiemi urogenitálních orgánů. Traumatické poranění mozku patří mezi běžné příčiny. Výsledné poškození naruší reprodukční systém - neschopnost otěhotnět nebo nést plod.

Doporučení

Nejlepší rady od lékařských webů jsou založeny na změně životního stylu. Pochopení toho, co dělat, přijde, jakmile bude možné identifikovat faktor negativního dopadu.

DoporučeníSoučástiVýhody
Dobrá výživaPotraviny bohaté na vlákninuStabilní růst
Odstranění nedostatku hemoglobinuPřípravky obsahující železo a kyselinu listovouZlepšení krevního oběhu
Mírná fyzická aktivitaRanní cvičení, chůze, jemné cvičeníUdržování svalového tonusu
Obnovení emoční rovnováhySedativa, střídání práce a odpočinku, dechová cvičeníMalá sekrece kortizolu - žádný stres
Odstranění podchlazeníPřevlékání do suchého oblečení po pláži, posezení na teplých površíchPrevence infekčních chorob
Sexuální výchovaPřednášky, odborná literatura, individuální rozhovory na zadané témaPředčasná prevence těhotenství

Abychom se zbavili některých problémů, bude vyžadována pouze lékařská diagnostika. Pokud mají příznaky, jako je bolest, psychologické poruchy, horečka, časté nutkání na močení, nevolnost, nepřirozený výtok z pochvy nebo zpoždění u 16, 17letého teenagera menstruaci, může po úplném vyšetření stanovit diagnózu pouze lékař..

Když výtok přestane po dobu tří měsíců fungovat, je důležité přihlásit se ke komplexnímu vyšetření pro třetí cyklus..

Po obdržení výsledků ultrazvuku a analýz předepisuje gynekolog terapii.

MetodaFunkce:Výhody
Hormonální terapieKontrola hormonálních hladin v krviIndividuální přístup
Vitaminová terapieDoplnění chybějících vitamínůRegulace výživy
Místní dopadÚstní podáníOdstranění původce zpoždění
Účinek lékuTablety, antibiotika

Sledování celkového zdraví, životního stylu dívky, prevence infekčních onemocnění a zánětlivých procesů zmírní problém primární nebo sekundární amenorey. Je však důležité si uvědomit, že zpoždění menstruace u teenagera nemusí být nutně známkou patologie, protože tělo dívky je příliš citlivé na jakékoli vnější projevy. Nepravidelný cyklus v prvních letech po nástupu menstruace je přirozený proces. Pokud se objeví bolestivé příznaky nebo pozdní menarche, jsou nutné pravidelné návštěvy gynekologa, aby se předešlo problémům s neplodností.

Menstruační nepravidelnosti u dospívajících: hlavní příčiny a léčba

U dívek se první menstruace může objevit již ve věku 10–11 let a v prvních měsících je nepravidelná. Nestabilita menstruačního cyklu se projevuje snížením jeho trvání nebo naopak zvýšením, výskytem malého výtoku, bolestí.

Nepravidelná menstruace u teenagera je běžným jevem kvůli nestabilnímu hormonálnímu pozadí. Reorganizace fungování endokrinního systému, hormonální výkyvy jsou dokončeny pouze 6-15 měsíců po první menstruaci.

Vlastnosti menstruačního cyklu u dospívajících

Sexuální vývoj ženy probíhá v několika fázích. V dospívání dochází k prudkému nárůstu všech metabolických procesů, které končí pubertou a schopností ženského těla otěhotnět a porodit dítě. Načasování nástupu menstruace je jiné, v průměru začíná menstruace ve věku 12 let:

 • První fází (adrenarche), druh přípravy dívčího těla na menstruaci, je zvýšení koncentrace pohlavních hormonů. K tomu může dojít již ve věku 8 let pod vlivem kůry nadledvin, která produkuje mužské hormony - jsou předchůdci ženských pohlavních hormonů;
 • druhé období - thelarche - je charakterizováno překrvením prsou, výskytem ochlupení v podpaží a na ohanbí. Asi 2 roky po tomto procesu se objeví první menstruace. Podle studií v 90% případů začínají kritické dny blíže věku 13-14 let, ale v některých případech lze menstruaci pozorovat již od 10-11 let.

Nepravidelné kritické dny nejsou u dospívající dívky neobvyklé. Časný nástup menstruace obvykle způsobí výskyt anovulačních cyklů během prvního roku po menarche - na pozadí menstruace vajíčka nedozrávají, což se považuje za normální.

Tvorba ovulačního cyklu u dospívajících dívek může trvat až 10 let. Pouze do 18-20 let funguje reprodukční systém podle fyziologické normy a ovulace se objevuje v každém menstruačním cyklu..

V prvních letech je menstruace u dospívajících extrémně nepravidelná. 12 měsíců po menarché může trvat menstruace od 23 do 90 dnů a až do sedmého roku se její trvání zkrátí na maximálně 38 dní. Individuální cyklus každé dívky je stanoven nejdříve 20 let. Tato nepravidelnost je způsobena tvorbou hormonálních hladin, kolísáním metabolických procesů, nezralým reprodukčním systémem.

Pokud dívka ve věku 14-15 nemá menstruaci, stojí za to kontaktovat gynekologa. Kromě toho nebude zbytečné číst další informace o této otázce..

Tvorba menstruačního cyklu

Přístup menstruace lze vidět podle charakteristických znaků způsobených pubertou. Asi po 10 letech a ještě dříve začnou dívky bobtnat mléčné žlázy, na pubis, v podpaží, je bohatá srst. Jsou to sekundární sexuální charakteristiky, které jsou ukazatelem puberty dívky.

Menarche (první menstruace v životě dívky) je zřídka stejná jako menstruace dospělé ženy. První výtok je obvykle rozmazaný, skromný, jeho doba nepřesahuje 2-4 dny. Teprve po několika letech by měl být stanoven cyklus - stejné časové intervaly mezi menstruací a stejné průměrné trvání kritických dnů.

Obzvláště často dochází k nepravidelnému období u dospívajících v prvním roce. Ve 12-14 letech po nástupu výtoku doba cyklu nepřesáhne 20-25 dní, ale v některých případech může naopak trvat až 45 dní. Je to způsobeno nízkou hladinou hormonu estrogenu v těle..

Cyklus se stává téměř pravidelným ve věku 14-15 let. Do této doby se hormonální pozadí stabilizovalo, koncentrace ženských pohlavních hormonů je téměř stejná jako u dospělých žen.

Načasování nástupu menarche u většiny dívek je individuální a závisí na faktorech, jako jsou:

 • genetická predispozice;
 • míra sexuálního vývoje;
 • životní a stravovací podmínky;
 • dětské nemoci.

U dospívajících by menstruace měla probíhat bez syndromu silné bolesti, výskytu sraženin a příliš velkého krvácení. Odchylky od této normy vyžadují léčbu, a když je cyklus stanoven na základě vlastních, odborných pozorování.

Příčiny nepravidelných období

Menstruační nepravidelnosti u dívek se mohou objevit z různých důvodů:

 • dědičnost hraje důležitou roli ve fungování reprodukčního systému adolescentů. Ve většině případů je hladina hormonů a zejména práce vaječníků způsobena genetickou predispozicí;
 • vnější faktory. Nepříznivé podmínky prostředí, stres, fyzická a psychická zátěž negativně ovlivňují zrání, včetně sexuálního, dospívajících dívek;
 • důvodem nepravidelné menstruace může být zvýšená fyzická aktivita, sport, nedostatek přiměřeného odpočinku, zneužívání gadgetů, zpoždění v důsledku stresu;
 • vášeň pro diety. Nízký index tělesné hmotnosti a nadměrná štíhlost vedou ke zpoždění v pubertě, snižují hladinu pohlavních hormonů a co nejvíce oddalují nástup menstruace. Nadváha a obezita také negativně ovlivňují sexuální zdraví dívky;
 • některá gynekologická onemocnění, pokles nebo přebytek hormonů v krvi v důsledku nesprávné funkce štítné žlázy, onemocnění centrálního nervového systému také způsobují selhání menstruačního cyklu;
 • anomálie ve struktuře dělohy a dalších pohlavních orgánů často vedou k předčasnému nástupu menarché nebo selhání cyklu.

Vzhledem k tomu, že reprodukční systém dívky je v procesu formování, ovlivňuje ji jakýkoli vnější nebo vnitřní negativní faktor. Odložená virová a jiná onemocnění, nezdravá strava, kouření a pití alkoholu, nedostatek spánku a odpočinku - to vše negativně ovlivňuje celkové zdraví a vede k menstruačním poruchám.

Kdy se bát

Kromě fyziologických důvodů může být selhání menstruačního cyklu u dívek způsobeno následujícími faktory:

 • zvýšená koncentrace prolaktinu;
 • syndrom polycystických vaječníků;
 • snížená srážlivost krve;
 • patologická struktura dělohy, vaječníků;
 • nemoc štítné žlázy;
 • polypy, endometritida, cysty;
 • infekční a zánětlivé procesy v genitáliích.

Porušení menstruačního cyklu u dospívajících vyžaduje návštěvu lékaře v následujících případech:

 • menstruace chybí déle než 3-4 měsíce za sebou;
 • cyklus je 45 dní nebo více za poslední měsíce;
 • kritické dny dvakrát měsíčně s intervalem mezi nimi od 14 do 20 dnů;
 • doba krvácení je 7 dní nebo více;
 • příliš silné krvácení, kdy by se měl tampon a vložka měnit častěji než jednou za 2 hodiny;
 • absence menstruace v 16.

Příznaky, jako je nadměrný růst vlasů na těle a obličeji, náhlá ztráta nebo přibývání na váze, změny stavu pokožky (akné, zvýšený obsah tuku) a výskyt mastné seborrhy na pokožce hlavy také mluví o patologii. Všechny tyto příznaky naznačují hormonální poruchu a vyžadují korekci..

Pokud je dívka sexuálně aktivní, nelze vyloučit těhotenství, včetně mimoděložního těhotenství, a vývoj různých pohlavně přenosných chorob..

Léčebné přístupy

Před jmenováním terapie se provede diagnóza k identifikaci příčiny nepravidelného menstruačního cyklu u dívky. Diagnostická opatření zahrnují:

 • stanovení indexu tělesné hmotnosti;
 • vyšetření gynekologem;
 • Ultrazvuk břišních orgánů;
 • obecné testy moči a krve (v případě potřeby lze předepsat biochemii), stanovení hormonálního stavu.

Výběr lékové terapie závisí na tom, co způsobilo selhání:

 • v případě poruch štítné žlázy lze předepsat hormonální terapii. Kromě pravidelného příjmu léků se provádí měsíční monitorování koncentrace hormonů v krvi;
 • jmenování multivitaminů, výběr správné výživy. Vitamíny B a E mají pro rostoucí organismus zvláštní význam;
 • homeopatické léky na korekci menstruačního cyklu.

Okamžitě se poraďte s lékařem, pokud kromě menstruační poruchy dojde k prudkému úbytku hmotnosti, výraznému zvýšení krvácení během menstruace, intenzivní bolesti, výskytu krvácení mezi kritickými dny.

Příčiny nepravidelné menstruace u dívek

Cesta k dospělosti pro dívky začíná první menstruací. Menarche se objevuje ve věku 9-14 let a je často nepravidelná.

Normálně by menstruace měla mít cyklus 21 až 35 dnů a trvání 3 až 6 dnů. Pokud se pokaždé neočekávaně objeví krev na kalhotkách - pak po 3 týdnech, poté po 6, to naznačuje nestabilitu menstruačního cyklu.

Moderní matky by měly vědět, co jsou nepravidelná období u teenagera, a přijmout včasná opatření, pokud se z kritických dnů vyvine patologie.

Vlastnosti menstruačního cyklu u dospívajících

Prvních několik let po menarché (prvním krvácení z genitálního traktu) nemají všechny dospívající dívky pravidelný menstruační cyklus. Jeho nestabilita je spojena s hormonálními změnami v těle a se změnami v činnosti endokrinního systému. Proto jsou zpoždění a časté období ve věku 12, 14, 15 let považovány gynekology za normu..

Do 2 let musí být menstruační cyklus zaveden bezchybně. Pokud po menarche uplynuly více než 3 roky a kritické dny nadále přicházejí v různých časech, měla by matka ukázat svou dceru dětskému gynekologovi, aby včas zjistil nemoci.

Jakákoli odchylka se může stát důvodem pro naléhavé odvolání ke specialistovi:

 • Nedostatek období po dobu tří nebo více měsíců.
 • Krev se prolévá každé 2 týdny po dobu 2 až 3 měsíců.
 • Několik měsíců po sobě cyklus trvá déle než 45 dní.
 • Každé období je delší než 7 dní.
 • Intenzivní krvácení vás nutí měnit hygienický výrobek každé 2 hodiny nebo více.
 • Náhlé výkyvy hmotnosti.
 • Pokožka se stává mastnou a objevuje se akné.
 • Je pozorován hirsutismus - nadměrný růst vlasů na obličeji a těle.
 • Příznaky těhotenství, pokud je dívka již sexuálně aktivní ve věku 14-16 let (někdy její menstruace pokračuje i po početí).

Lékařské statistiky ukazují, že více než 50% dospívajících dívek čelí nestabilnímu menstruačnímu cyklu. Zpoždění menstruace a jejich úplná absence u teenagera v gynekologii je definována termínem amenorea. Pokud doba cyklu přesáhne 35 dní, lékaři diagnostikují oligomenoreu.

Bezpečné příčiny nepravidelných období u dívek

Zvažte, jaké příčiny nepravidelné menstruace mohou mít dívky ve věku 14 let. Promluvme si o dopadu vnějších faktorů. Na práci reprodukčního systému může mít vliv jak nepříznivá environmentální situace v místě bydliště, tak nezdravá atmosféra v rodině. Asociální chování rodičů a nedostatečná pozornost deprimují psychiku dítěte a ovlivňují jeho vývoj.

Mezi další příčiny nestabilních období během puberty patří:

 1. Stres - časté potíže a zkušenosti negativně ovlivňují stav těla mladé dívky. Psycho-emoční přetížení zvyšuje pravděpodobnost nepravidelného příchodu menstruace.
 2. Dědičná predispozice - pokud má matka gynekologické problémy, s největší pravděpodobností budou geneticky přeneseny na dceru.
 3. Fyzická aktivita - intenzivní sportovní aktivity, nesprávná denní rutina, nedostatek hodin spánku vytvářejí na křehké tělo přemrštěný stres. Při práci v rozšířeném režimu nemá čas se plně vyrovnat se všemi funkcemi.
 4. Špatná výživa - hojnost rychlého občerstvení a dalších nezdravých potravin, stejně jako nedostatek vitamínů a minerálů, jsou v dospívání škodlivé. Aby se menstruace co nejdříve stabilizovala, musí dívka dodržovat správnou dietu, sledovat její váhu a vyhýbat se nadměrné hubenosti nebo obezitě..

Změna klimatu může také způsobit nepravidelná období ve věku 13 let u dívek a dospělých žen. Změna místa bydliště, cestování do zahraničí a relaxace na moři ve vaší zemi přinutí tělo aklimatizovat se. Z tohoto důvodu dochází k poruchám cyklu.

První menstruace u dívek nastává po ochlupení v ohanbí a v podpaží a na začátku růstu prsou. Lékaři říkají, že tělo je připraveno krvácet, když je množství tukové tkáně 17%. Ale pro pravidelný cyklus tělo potřebuje 22% tukové tkáně. Pozorování ukázala, že dívky s nadváhou začínají menstruovat dříve než hubené dívky a usazují se rychleji..

Nepravidelné období u dospívajících jako známka nemoci

Pokud má dospívající dívka nepravidelnou menstruaci, která není spojena s fyziologickými faktory, je třeba ji vyšetřit na výskyt vážného onemocnění. Nejprve by měl lékař věnovat pozornost stavu genitálního traktu a vaječníků. Fistule, poranění urogenitálních orgánů, onkologické změny, pracovní nerovnováha mezi hypofýzou a vaječníky nepříznivě ovlivňují menstruační cyklus.

Chlamydie a lidský papilomavirus - infekční onemocnění - mohou kritické dny učinit nestabilními. Vyznačují se krvácením mladistvých. Jedná se o silné krvácení po dobu delší než 7 dní, vyčerpávající tělo a vedoucí k rozvoji anémie. Silné krvácení se často otevírá po zpoždění menstruace. Nová menstruace se nemusí objevit po dobu 2 až 6 měsíců.

Traumatické poranění mozku také narušuje menstruační cyklus u dospívajících dívek. Produkce ženských hormonů je přiřazena hypofýze. Po nehodě nebo silném úderu s poškozením lebky je hypofýza zraněna a začíná fungovat. Výsledkem je, že se období neustále zpožďují..

Jaké další nemoci narušují menstruační cyklus u dívek:

 • Selhání vaječníků.
 • Syndrom polycystických vaječníků.
 • Nedostatečný vývoj dělohy nebo vaječníků.
 • Zvýšené hladiny prolaktinu v krvi.
 • Porucha srážení krve.
 • Patologie štítné žlázy.

U dívek, stejně jako u dospělých žen, mohou být příčinou nestabilního krvácení endometrióza a endometritida. Obě patologie narušují syntézu hormonů a vedou k nepravidelným obdobím..

Diagnostika a léčba

Dívky s nepravidelným menstruačním cyklem musí podstoupit vyšetření:

 • Vyšetření na gynekologickém křesle.
 • Měření indexu tělesné hmotnosti.
 • Ultrazvuk břicha.
 • Testy k objasnění hormonálního stavu.

Lékaři by měli léčit nepravidelný menstruační cyklus u dospívajících, s přihlédnutím k příčině porušení. Dívka sportovce nebo zodpovědné dítě, které pilně dělá domácí úkoly a připravuje se na zkoušky, nespí dobře a má neustále starosti, musí změnit denní režim a věnovat čas odpočinku.

Pokud dívka dodržuje dietu, napodobuje idoly a vyčerpá se, bude potřebovat pomoc dětského psychologa, odborníka na výživu, odborníka na výživu.

Pokud je příčinou nepravidelného cyklu diabetes mellitus, hyperplázie nadledvin nebo hypotyreóza, jak léčit základní problém a doprovodná onemocnění, lékař rozhodne na základě klinického obrazu - poté bude upravena "špatná" menstruace.

Regulace léčby menstruačního cyklu u dospívajících se provádí následujícím způsobem:

 1. Hormonální terapie - pacient je vybrán optimální lék a během léčby je sledována hladina hormonů v krvi.
 2. Vitamíny - lékař se zaměřuje na správnou výživu a předepisuje multivitaminové komplexy s převahou vitamínů E a B.
 3. Homeopatie - teenagerovi je předepsán lék Cyklodinon (kapky nebo tablety), pokud tělo netrpí alergiemi na jeho složky. Bylinný přípravek působí jemně na mladý organismus. Režim vyvíjí lékař s přihlédnutím k příčině a příznakům onemocnění. Lék se obvykle užívá ráno a v noci..

Antikoncepční pilulky jsou předepsány i pro panny k regulaci menstruačního cyklu. Léky vybrané lékařem jsou neškodné.

Pokud se po dalším zpoždění otevře silné krvácení a objeví se závratě a celková slabost, je dívka poslána na škrábání. Předtím, než začne, je panenská blána injikována novokainem. Injekce zabrání roztržení tkáně.

Pokud nepravidelná menstruace u dospívajících není spojena s onemocněním, dostanou rodiče doporučení, jak normalizovat každodenní rutinu a výživu dítěte. Je důležité obklopovat dívku s péčí a láskou a chránit ji před stresem a úzkostí. Pokud se však i přes veškeré úsilí cyklus nezlepší, má smysl podrobit se důkladnému vyšetření a identifikovat vlastnosti těla. Možná důvod selhání menstruace je neškodný a individuální..

Nepravidelný cyklus u dospívajících

Pokud od začátku první menstruace uplynuly více než 3 roky a menstruace je stále nepravidelná, měli byste navštívit lékaře, aby vyloučil možné zdravotní problémy.

Když je nepravidelný cyklus příznakem nemoci?

V některých případech může být nepravidelná menstruace alarmujícím signálem, že něco není v pořádku s vaším zdravím. Nepravidelná menstruace u dospívajících může být způsobena následujícími stavy:

 • Syndrom polycystických vaječníků
 • Nemoci štítné žlázy
 • Zvýšené hladiny prolaktinu v krvi
 • Selhání vaječníků
 • Abnormality ve vývoji dělohy nebo vaječníků
 • Poruchy srážení krve atd..

Kdy potřebujete navštívit lékaře?

Měli byste se poradit s gynekologem, pokud:

 • Neměli jste menstruaci déle než 3 měsíce po sobě
 • Menstruace přichází každé 2 týdny po dobu 2–3 měsíců za sebou
 • Váš cyklus trvá více než 45 dní po dobu několika měsíců
 • Menstruace trvá déle než 7 dní v řadě
 • Vaše menstruace je tak těžká, že si musíte vyměňovat vložku nebo tampon každé 2 hodiny nebo více
 • Kromě nepravidelných období máte příznaky, jako jsou: nadměrný růst vlasů na obličeji a těle, mastná pokožka a akné a také, pokud jste v poslední době hodně zhubli nebo naopak bez zjevného důvodu přibrali několik kilogramů.

Časté zpoždění menstruace u dospívajících

Pokud je vám mezi 11 a 15 lety a máte časté zpoždění v menstruaci, pak to není důvod k obavám. Pravidelný menstruační cyklus lze stanovit pouze několik let po začátku první menstruace. Zpožděná období se mohou objevit také v důsledku stresu, fyzického restartu, cestování atd. Na našem webu je článek věnovaný tomuto tématu: 10 důvodů pro zpoždění menstruace.

V jakých případech nejsou zpoždění normální? Navštivte svého lékaře, pokud:

 • Jste již sexuálně aktivní (měli jste sexuální vztah s přítelem).
 • Zpoždění menstruace bylo více než 3 měsíce po sobě.
 • Menstruace přichází pokaždé s intervalem více než 45 dnů.

Léčba nepravidelného cyklu u dospívajících

Nepravidelná menstruace u mladých dívek zpravidla nevyžaduje zvláštní zacházení a cyklus se vytvoří sám během několika měsíců nebo let. Ve vzácných případech však možná budete potřebovat léčbu zaměřenou na obnovení menstruačního cyklu..

Nejčastěji pro tyto účely gynekologové předepisují antikoncepční pilulky s velmi nízkými dávkami hormonů. Lékař vám může takové pilulky předepsat, i když jste stále panna a ještě neplánujete sex..

Pokud je váš nepravidelný cyklus způsoben problémy se štítnou žlázou, může vám lékař předepsat léky k nápravě problému. Normalizace hormonů štítné žlázy povede k normalizaci menstruačního cyklu..

Menstruační nepravidelnosti u dospívajících: hlavní příčiny a léčba

Dospívající roky jsou obtížným obdobím jak pro samotné děti, tak pro jejich rodiče. Fyzické změny během puberty často způsobují nepohodlí.

U dívek k tomu dochází s nástupem první menstruace. Nástup menstruačního cyklu může být zastrašující, zvláště pokud je doprovázen určitými problémy, jako je nepravidelná menstruace nebo premenstruační syndrom (PMS)..

Diagnostika

Komunikace s dívkou, během níž se ukázalo, kdy začala menstruace, v jakém období se stabilizovaly, když začalo docházet k porušování. Velká pozornost je věnována každodenní rutině, emočnímu prostředí v rodině a škole, výživě.
Inspekce. Specialista provádí vizuální vyšetření vnějších orgánů, aby zjistil možné patologie.

Přiřazení analýz. Je vydán odkaz na biochemický krevní test, analýzu moči, dárcovství krve pro hormony: prolaktin, FSH, LH a také ultrazvuk pánevních orgánů.

Pokud má dospívající dívka nepravidelnou menstruaci, je tento proces obtížně léčitelný. Specialista musí správně zvolit správný léčebný režim. Tělo ještě nedokončilo fázi formace a sebemenší zavedení do tohoto procesu může hrozit s vážnými následky. Léčebná technika je v zásadě následující:

 • Organizace správného denního režimu, výživa, dobrý odpočinek a omezení fyzické aktivity a emoční přetěžování.
 • Užívání vitamínů skupiny B a E, stejně jako lehká sedativa.
 • Jmenování léků obsahujících hormony. Používají se léky obsahující progesteron a estrogen. Tato metoda se však používá jako poslední možnost, aby nedošlo k narušení puberty dívky..
 • Fyzioterapeutické aktivity: bahenní terapie, magnetoterapie, balneoterapie, helioterapie, hypoxická terapie, UHF atd..

Nepravidelná menstruace je u dospívajících běžná. Pokud je příčina tohoto procesu identifikována včas a je zahájena léčba, nebude to v budoucnu negativně ovlivňovat reprodukční systém. Neměli byste doufat, že se menstruace zotaví sama, musíte určitě kontaktovat odborníka.

V některých případech může být nepravidelná menstruace alarmujícím signálem, že něco není v pořádku s vaším zdravím. Nepravidelná menstruace u dospívajících může být způsobena následujícími stavy:

 • Syndrom polycystických vaječníků
 • Nemoci štítné žlázy
 • Zvýšené hladiny prolaktinu v krvi
 • Selhání vaječníků
 • Abnormality ve vývoji dělohy nebo vaječníků
 • Poruchy srážení krve atd..

Měli byste se poradit s gynekologem, pokud:

 • Neměli jste menstruaci déle než 3 měsíce po sobě
 • Menstruace přichází každé 2 týdny po dobu 2–3 měsíců za sebou
 • Váš cyklus trvá více než 45 dní po dobu několika měsíců
 • Menstruace trvá déle než 7 dní v řadě
 • Vaše menstruace je tak těžká, že si musíte vyměňovat vložku nebo tampon každé 2 hodiny nebo více
 • Kromě nepravidelných období máte příznaky, jako jsou: nadměrný růst vlasů na obličeji a těle, mastná pokožka a akné a také, pokud jste v poslední době hodně zhubli nebo naopak bez zjevného důvodu přibrali několik kilogramů.

Pokud je vám mezi 11 a 15 lety a máte časté zpoždění v menstruaci, pak to není důvod k obavám. Pravidelný menstruační cyklus lze stanovit pouze několik let po začátku první menstruace. Zpožděná období se mohou objevit také v důsledku stresu, fyzického restartu, cestování atd. Na našem webu je článek věnovaný tomuto tématu: 10 důvodů pro zpoždění menstruace.

V jakých případech nejsou zpoždění normální? Navštivte svého lékaře, pokud:

 • Jste již sexuálně aktivní (měli jste sexuální vztah s přítelem).
 • Zpoždění menstruace bylo více než 3 měsíce po sobě.
 • Menstruace přichází pokaždé s intervalem více než 45 dnů.

Nepravidelná menstruace u mladých dívek zpravidla nevyžaduje zvláštní zacházení a cyklus se vytvoří sám během několika měsíců nebo let. Ve vzácných případech však možná budete potřebovat léčbu zaměřenou na obnovení menstruačního cyklu..

Nejčastěji pro tyto účely gynekologové předepisují antikoncepční pilulky s velmi nízkými dávkami hormonů. Lékař vám může takové pilulky předepsat, i když jste stále panna a ještě neplánujete sex..

Pokud je váš nepravidelný cyklus způsoben problémy se štítnou žlázou, může vám lékař předepsat léky k nápravě problému. Normalizace hormonů štítné žlázy povede k normalizaci menstruačního cyklu..

Který cyklus je považován za normální?

Porušení menstruačního cyklu, jehož příčiny nejsou vždy jasné, a možné problémy spojené s tímto jevem znepokojují každou ženu. Zda existuje důvod k obavám, může každá dívka určit porovnáním svého měsíčního cyklu s rychlostí vylučování u zdravé ženy.

Indikátory počtu dnů v menstruačním období se mohou pohybovat od 21 do 35 dnů. Odchylky od normy stanovené Asociací gynekologů po dobu 2 dnů v jednom nebo druhém směru nejsou považovány za porušení hormonální rovnováhy, pokud je cyklus pravidelný. Ztráta krve po celou dobu menstruace by neměla přesáhnout 80 ml.

Menstruační cyklus je obvykle rozdělen do fází:

FázeProcesy v těleDoba trvání
Menstruační fázeHorní vrstva vnitřní slizniční stěny dělohy je odmítnuta, z pochvy je krvavý výtok.3 až 7 dní
Folikulární fázeNástup se shoduje s menstruační fází. Ve vaječníku se vytvoří folikul, ve kterém začíná zrání vajíčka12 až 16 dní
Ovulační fázeFolikul praskne a uvolní zralé vajíčko, které je zcela připraveno k oplodnění.3 až 5 dnů
Luteální fázeZahájí se aktivní produkce hormonů progesteronu a estrogenu, které se podílejí na přípravě těla na další těhotenství.11-15 dní.

Příčiny opožděných období u dospívajících dívek

Menstruace u dospívajících může být nepravidelná, ale to, zda je považována za normální nebo abnormální, lze určit podle znalosti věku nástupu první menstruace a celkového zdravotního stavu dívky. Je třeba jen poznamenat, že první menstruace, zvaná menarche, se obvykle vyskytuje u dívek ve věku 11-15 let.

Pokud navenek dívka vypadá zralá, ale nikdy neměla menstruaci, je to signál, že žlázy humorální regulace fungují abnormálně, a proto zůstává hladina hormonů stimulujících folikuly, které jsou odpovědné za zrání vajíček a v důsledku toho nástup menstruace. nízký. V takovém případě musíte kontaktovat gynekologa-endokrinologa, který vám předepíše terapii..

Pokud již byly kritické dny, ale harmonogram jejich výskytu zůstává nestabilní, může to být doprovázeno několika důvody..

Zpoždění menstruace ve věku 16 let může být způsobeno následujícími skutečnostmi:

 • nedostatek hormonů. Hormonální poruchy v dospívání nejsou neobvyklé a ve většině případů naznačují, že tělo se jednoduše přizpůsobuje svým novým funkcím,
 • prudký přírůstek nebo úbytek hmotnosti. Nezapomeňte, že správné fungování všech tělesných systémů je založeno převážně na rovnováze a pravidelnosti. Jakékoli „rány“, které narušují rovnováhu a narušují metabolické procesy, ovlivňují také menstruační cyklus.,
 • emoční stres. Reprodukční systém je také velmi citlivý na změny emočního pozadí, proto přepracování, zvýšené fyzické a psychické napětí, nedostatečná doba spánku - to vše může způsobit zpoždění,
 • nástup těhotenství. Pokud je dívka sexuálně aktivní a používá nespolehlivou antikoncepci nebo ji neužívá vůbec, nejzřejmějším důvodem zpoždění menstruace může být těhotenství. Podle běžné mylné představy se mnozí domnívají, že jelikož cyklus ještě nebyl stanoven, koncepce pravděpodobně nenastane. To je zásadně špatné, a proto je při zahájení sexuálního života ve věku, kdy je menstruace stále nepravidelná, nesmírně důležité používat antikoncepci.,
 • přítomnost onemocnění pánevních orgánů. Týká se to zejména dívek, které jsou sexuálně aktivní. Ale pannám hrozí také riziko bakteriálních (cystitida) nebo plísňových (kandidóza, aka drozd) infekcí.

U většiny dívek a žen dochází k menstruaci pokaždé po určitém počtu dní, nejčastěji jednou za měsíc (proto se jim říká „menstruace“).

Počet dnů, které uplynuly od prvního dne menstruace do prvního dne další menstruace, je doba trvání menstruačního cyklu.

U mladých dívek ve věku od 12 do 15 let se délka menstruačního cyklu obvykle pohybuje od 21 do 45 dnů..

Pokud se vaše menstruace objeví pokaždé ve stejném časovém období (například každých 25 dní), znamená to, že menstruační cyklus je pravidelný.

Pokud menstruace přijde nečekaně pokaždé (například po 21 dnech, poté po 40 dnech), znamená to, že menstruační cyklus není pravidelný.

Ukazuje se, že v prvních několika letech po příchodu první menstruace může být menstruační cyklus nepravidelný. To je způsobeno skutečností, že vaše tělo se právě učí vyrovnat se s pohlavními hormony, které se začaly produkovat v endokrinních žlázách..

Proto je nepravidelný cyklus (časté zpoždění nebo naopak menstruace dvakrát měsíčně) během dospívání zcela normální..

Menstruační nepravidelnosti u dospívajících jsou možné z různých důvodů. První období, nazývané také menarche, může začít kdykoli během dospívání od 9 do 14 let. Pouze třetina dívek má po menstruaci pravidelné menstruace. Ve většině případů trvá úprava menstruačního cyklu nějakou dobu (od šesti měsíců do 2 let).

Zpoždění menstruace v počáteční fázi je samo o sobě způsobeno novou úrovní, která je pro tělo neobvyklá a která si nakonec musí sama projít.

Proto jsou nepravidelná období po dobu dvou let považována z hlediska medicíny za zcela přirozenou a vysvětlitelnou skutečnost..

O fyziologii

Předzvěstí první menstruace (menarche) jsou následující příznaky:

 • šest měsíců před menarche se v podpaží začínají objevovat vlasy,
 • přírůstek tělesné hmotnosti nejméně 45 kg,
 • výška 155 cm.

Tyto změny hovoří o správném a postupném dospívání dívky, která se pomalu stává dívkou..

U mladých dívek dochází v prvních letech po menarche k juvenilnímu (nepravidelnému krvácení z dělohy). Každý nový cyklus menstruace trvá déle než 7 dní. Současně je krvácení hojné..

To je nebezpečné, protože to může způsobit anémii (anémii). Anémie je charakterizována bledou kůží a sliznicemi, slabostí, závratěmi, bolestmi hlavy, tachykardií a dalšími podobnými příznaky.

Juvenilní děložní krvácení je způsobeno neuropsychologickým stresem nebo silným emočním šokem. V případě opakovaného juvenilního krvácení z dělohy, které je často doprovázeno vážnými komplikacemi, byste měli okamžitě konzultovat gynekologa, abyste předešli nepříjemným následkům.

Diagnostika a včasná léčba pomohou udržet všechny reprodukční funkce v pořádku.

Abyste si byli jisti, zda je léčba nutná, musíte se poradit s vysoce kvalifikovaným gynekologem.

Hlavní důvody (dva roky po menarche), které naznačují, že musíte podstoupit léčbu, jsou následující:

 • amenorea nebo absence menstruace po dobu šesti měsíců,
 • hypomenorea - sporý výtok, který přichází včas,
 • oligomenorea - krátký výtok po dobu 1-2 dnů,
 • proyomenorea - menstruační cyklus prochází dvakrát během 25-30 dnů,
 • opsomenorrhea - nepravidelná menstruace, každé tři měsíce,
 • dysmenorea - silná bolest během menstruace,
 • vaše menstruace je více než sedm dní,
 • intermenstruační krvácení,
 • změny vzhledu: váha, mastná pleť, akné na obličeji, silný růst vlasů.

Kromě toho, pokud dívka dosáhla věku patnácti let a její menstruace ještě nezačala, je to vážný důvod pro poplach. Naléhavá potřeba navštívit lékaře.

Doporučení

Zdraví ženy je kladeno na dětství. Aby měla dívka v budoucnu dobrý reprodukční systém, musí rodiče nyní sledovat její včasný průběh menstruačního cyklu..

Pokud si všimnou problémů, nejlepším řešením by bylo hrát na jistotu a domluvit si schůzku s gynekologem..

Nemoc, které se předchází včas, ušetří teenagera před hromadou nepříjemných následků, které s sebou ženské nemoci mají.

Osobní hygiena, správná výživa a pozitivní přístup navíc teenagerům pomohou co nejrychleji zvládnout nové hormonální změny v jejich těle..

Dívka si rychle zvykne na inovace, pokud o nich ví předem. Matky by tomu proto měly věnovat pozornost a mluvit s dítětem o tom, co je to menstruace a jak to chodí.

Potom bude dítě klidné a sebevědomější..

Ve videu o důvodech selhání

Každý rodič by měl vědět, kdy by mělo dívce přibližně začít období, co dělat, pokud začala a jak se chovat, pokud je tento přirozený jev opožděn.

První menstruační cyklus je pouze začátkem maturační dráhy a jeho cyklus se plně vytvoří až dva roky po začátku první menstruace..

V těle dívky dochází k vážným změnám, pak stále není jasná cyklickost, období mezi obdobími se může lišit. O důvodech zpoždění menstruace u dospívajících vám řekneme v článku.

V průměru začínají dospívající dívky menstruovat ve věku 11–13 let.

To neznamená, že pokud je vaší dceři již 13 let a nemá menstruaci, musíte vydat poplach..

Můžete však jít na plánovanou konzultaci s dětským gynekologem.

Na začátku menstruace má vliv několik faktorů:

 • fyzický vývoj dítěte,
 • genetika,
 • dětské nemoci,
 • bydliště dítěte,
 • emoční stav,
 • původ.

Například dívka ve fyzickém vývoji od raného věku předstihuje své vrstevníky, je vysoká, vysoká. Je vysoká pravděpodobnost, že její období začne dříve..

Rovněž se bere v úvahu genetická predispozice: pokud matka sama, babička měla pozdě, například menstruaci, pak je vysoce pravděpodobné, že je dívka začne relativně pozdě.

Proč u dívek dochází ke zpoždění menstruace?

Pokud vaše menstruace již přišla, ale cyklus je nestabilní, pak se první dva roky nemusíte příliš starat - prostě se vrací do normálu.

Další otázka, pokud menstruace stále nezačíná..

To může být způsobeno některými chorobami, endokrinními nebo neurologickými. Psycho-emoční stres je důležitým faktorem, který narušuje přirozený průběh událostí.

Menstruace se může „zpomalit“, pokud dívka věnuje příliš mnoho času sportu. Konečně existuje takový koncept - opožděný sexuální vývoj, ale takovou diagnózu může provést pouze lékař a pouze on v tomto případě poskytne léčbu a doporučení.

K ovulaci u dívek nedochází v každém cyklu, což ovlivňuje její pravidelnost..

Pokud však menstruace není jen opožděná, ale dosud se vůbec nevyskytla, musíte kontaktovat dětského gynekologa a endokrinologa.

Samotné zpoždění je často doprovázeno dalšími příznaky. V některých případech ovlivňují psycho-emocionální sféru - dítě se stává podrážděným, rozmarným nebo naopak letargickým, apatickým.

Někdy dívka nápadně zaostává za svými vrstevníky, není ani náznak rostoucích prsou, je malá, hubená, jako by ne starší. Pro případ, že budete muset být vyšetřeni.

V dospívání neexistuje žádná norma pro trvání a pravidelnost cyklu.

Počítejte s prvními dvěma roky od začátku menstruace a sledujte, nebo lépe, spolu s dítětem, měsíční kalendář.

Někdy je rozdíl mezi dvěma cykly 20–45 dní a není se čeho bát..

Dříve nebo později než menarche

Pokud má matka nebo babička první menstruaci, například ve věku 15 let, pak dívka s největší pravděpodobností projde stejným „scénářem“.

Nejčastěji však dochází k selhání přirozeného mechanismu v důsledku nemocí nebo charakteristik těla dívky..

Funkční příčiny: Nejčastěji nadváha nebo obezita. Jeden z estrogenů (ženských pohlavních hormonů) se produkuje v tukové tkáni - vede k předčasné pubertě.

 • Hypotyreóza - snížená produkce hormonů štítné žlázy.
 • Folikulární ovariální cysty.
 • Nádor vaječníku, nadledvin nebo centrálního nervového systému.
 • Léze centrálního nervového systému: meningitida, encefalitida, trauma a další.
 • Při nedostatečné výživě nebo nadměrné hubnutí kvůli nedostatku živin je syntéza pohlavních hormonů narušena. Tělo „extrahuje“ estrogen z tukové tkáně, ale také to nestačí. Zdravá dívka by měla mít nejméně 17% tukové tkáně z celkové tělesné hmotnosti.
 • Častý stres a prodloužené psycho-emocionální přepětí vede k selhání tvorby pohlavních hormonů.
 • Se zvýšeným cvičením klesá produkce estrogenu.
 • Nedostatečná produkce pohlavních hormonů na vaječnících je nejčastěji spojována s vrozeným nedostatečným vývojem vaječníků..
 • Nemoci: diabetes mellitus, bronchiální astma (v závislosti na závažnosti a kontrolovatelnosti průběhu).
 • Vrozené vady reprodukčního systému - například nedostatečný vývoj dělohy nebo vaječníků.
 • Chromozomální nebo genetická onemocnění.

Alarmy

Pokud dívka začala pubertu a objevila se menstruace, musí matka sledovat frekvenci a povahu výtoku. Jediná porušení během roku - jeden a půl po nástupu menstruace lze považovat za normu. Měli byste však znát takzvané příznaky úzkosti, když jste zjistili, kterou dívku je třeba vzít k lékaři:

 • dívka dosáhla patnácti let a nikdy neměla menstruaci;
 • menstruace je extrémně bolestivá, což vede k narušení činnosti a snížení výkonu dívky;
 • výtok krve z pochvy trvá déle než sedm dní;
 • hojné vypouštění (krvácení), když je nutná častá výměna hygienických vložek (častěji než jednou za tři hodiny);
 • interval mezi menstruací je poměrně velký (tři měsíce nebo více);
 • nepravidelná období jsou pozorována po dobu 12 měsíců nebo déle;
 • silné intermenstruační krvácení.

Jak zastavit krvácení během menopauzy

Po nástupu menopauzy po určitou dobu dochází k menstruaci, takže žena nemůže vždy včas určit nástup děložního krvácení. Původ tohoto onemocnění může být spojen jak s chorobami ženského reprodukčního systému, tak s chorobami jiných vnitřních orgánů..

Je důležité přesně stanovit diagnózu a správně předepsat léčbu..

Z lidových prostředků v případě menších odchylek pomohou léčivé byliny snížit množství sekrecí a normalizovat hladinu hormonů:

 1. Přeslička.
 2. Kopřiva.
 3. Řebříček.
 4. Pastýřská taška.
 5. Šípkový.
 6. Tansy.

Sběr z rostlin má hemostatický účinek. Jakákoli léčba by měla být použita po konzultaci s lékařem.

Diagnostická opatření

Když se dívka s tímto problémem obrátí na lékaře, je nutný integrovaný přístup k diagnostice a léčbě..

Diagnóza nepravidelných období zahrnuje:

 • Průzkum, který pomůže vyjasnit stížnosti, určit historii vzniku menstruačního cyklu (za přítomnosti menstruace) a historii života dívky. Je nutné identifikovat faktory, které by mohly ovlivnit hormonální pozadí.
 • Gynekologické vyšetření k identifikaci patologie z pohlavních orgánů. Pokud je dívka již sexuálně aktivní, provede se úplné vaginální vyšetření a bimanuální vyšetření. Je nutné odebrat výtěry z pochvy, močové trubice a cervikálního kanálu.
 • Laboratorní metody výzkumu. K detekci latentního zánětu v těle je třeba provést obecný test krve a moči. Šmouhy se vyšetřují na infekce pohlavních orgánů. Krev je nutně odebrána ke studiu hormonálního pozadí (prolaktin, luteinizační a folikuly stimulující hormon).
 • Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů. Za účelem identifikace patologie vnitřních pohlavních orgánů.

Teprve po úplném vyšetření a obdržení všech výsledků testu lze posoudit příčiny porušení a předepsat odpovídající léčbu.

Léčba

Abychom pochopili, jaká léčba je nutná, musí lékař provést vyšetření. Kromě toho může být zapotřebí vyšetření krve nebo moči, ultrazvuk nebo CT.

Polypy nebo fibroidy lze často odstranit a endometriózu léčit léky nebo chirurgickým zákrokem.

Pokud je příčinou hormonální nerovnováha, může lékař doporučit hormonální terapii antikoncepčními pilulkami nebo jinými hormonálními léky.

Nedostatek menstruace po dobu delší než dva měsíce

Jak jsme již řekli, zpoždění až šest měsíců je docela přijatelné. Pokud tedy nejsou 2 měsíce měsíčně, neměli byste paniku.

Při rozhodování o tom, co dělat v takové situaci, věnujte pozornost následujícím ukazatelům kvality života:

 1. Střídavá práce s odpočinkem. Unavené tělo prostě nemá kam vzít sílu pracovat „tak, jak má“, takže přepracování může být velmi skutečným důvodem. Můžete to eliminovat zpestřením pracovního dne koníčkem, sportováním, alespoň chůzí.
 2. Výživa. Nedostatek vitamínů nebo naopak přebytek nějaké látky v krvi navíc zatěžuje jeden z nejdůležitějších orgánů endokrinního systému - játra. Nesprávná výživa vede k metabolickým poruchám a v důsledku toho k nepravidelnostem menstruace.
 3. Nemoci a léky. Organismus, který se nezotavil z nemoci, potřebuje čas, aby získal své zdroje, a právě tentokrát se stává zpožděním. Užívání antibiotik může zase ovlivnit cyklus..

Názor lékařů

Gynekologové tvrdí, že matky by měly dívky včas brát na preventivní prohlídky. To umožní včas identifikovat problémy, zabránit vývoji patologických procesů u dospívajících. Doporučený věk pro vyšetření je:

 • 9-12 měsíců;
 • 7, 12 let;
 • ročně od 14 let.

V souladu s doporučeními, komunikace s dítětem o intimních tématech, vysvětlení důvodů fyziologických změn, dospívající se přestanou bát svých rodičů a lékařů. Dívky budou schopny včas hlásit menstruační nepravidelnosti. Koneckonců, rodiče ne vždy vědí, že období dítěte ve věku 14 let je nepravidelné. Preventivní prohlídky, konzultace vám umožní včas identifikovat porušení, zabránit zhoršení stavu.

Menstruační nepravidelnosti u adolescentů - u dívek, opožděná menstruace, u dívek, léčba

Při léčbě těchto poruch u dospívajících je třeba věnovat zvláštní pozornost, protože ve většině případů je nutná dlouhodobá léčba a vzhledem k věku pacienta je možné předepsat žádný lék.

Bylinný přípravek Cyklodinon, jehož hlavní složkou je výtažek z plodů tyčinky obecné, může splňovat výše uvedené požadavky na bezpečnost a mírný účinek při léčbě menstruačních nepravidelností u dospívajících..

Cyklodinon je dostupný ve formě kapek a tablet a v obou formách je stejně vysoce účinný. Jediným vedlejším účinkem a kontraindikací k jeho užívání je individuální nesnášenlivost hůlky. Cyklodinon se užívá 40 kapek nebo 1 tableta 1krát denně - ráno s trochou vody. Tablety se polykají bez žvýkání a před použitím se doporučuje kapky protřepat.

K dosažení trvalého účinku musí být cyklodinon užíván po dlouhou dobu - od 3 měsíců, přičemž trvá několik týdnů a po vymizení příznaků a normalizaci menstruačního cyklu. Jak dlouho bude léčba trvat, určí odborník.

Cyklodinon účinně pomáhá normalizovat hladinu pohlavních hormonů stabilizací interakce mezi hypofýzou a vaječníky. Kromě hormonů, které přímo regulují práci vaječníků, produkuje hypofýza několik dalších životně důležitých hormonů pro naše tělo, z nichž jeden, prolaktin, je v antagonistickém vztahu s pohlavními hormony vaječníku. Proto vyrovnání hladiny prolaktinu užíváním cyklodinonu - u dívek a dívek můžete normalizovat menstruační cyklus.

Důvodem nepravidelných období je často styl a tempo života mladé dívky. V tomto případě u dospívajících léčba menstruačních nepravidelností spočívá v úpravě denního režimu a výživy:

 • Normalizace denního režimu. Plný a zdravý noční spánek je vyžadován po dobu nejméně 8 hodin. Během dne si udělejte čas na odpočinek..
 • Snižte fyzickou aktivitu. Můžete se věnovat sportu, ale s mírou (ranní cvičení, jóga, běh, chůze, lyžování a bruslení).
 • Je třeba se vyvarovat stresových situací, doporučují se dlouhé procházky na čerstvém vzduchu, je nutné zvládnout techniku ​​dechových cvičení, která vám pomohou uklidnit se ve stresové situaci.
 • Správná výživa. Aby byl menstruační cyklus pravidelný, musí dívka dobře jíst, v tomto případě mají zvláštní význam tuky. Jsou nezbytné k normalizaci menstruace..

Pokud je nutná léčba drogami, měl by být jmenován pouze lékařem. Samoléčba může poškodit mladé křehké tělo.

 • Hormonální terapie. Léky jsou vybírány velmi pečlivě, během léčby by měla být sledována hladina hormonů v krvi.
 • Vitamíny pomohou normalizovat menstruační funkci. Kromě korekce výživy jsou předepsány komplexy vitamínů, které obsahují vitamíny skupiny B a E. Tyto léky by měl předepisovat také odborník.
 • Dospívajícím s tímto problémem je poměrně často předepsán rostlinný přípravek Cyklodinon. Je kontraindikován v případě nesnášenlivosti jakékoli složky (alergická reakce). Tento lék má mírný účinek na tělo. Trvání přijetí a dávkování by měl zvolit ošetřující lékař na základě příčiny a projevů patologie. Cyklodinon se užívá dvakrát denně, ráno a před spaním.

Pokud je příčinou infekce, je předepsána vhodná léčba. Po odstranění příčiny by měla být obnovena pravidelnost menstruace..

O fyziologii

Příznaky

Hlavním projevem patologie je hojné špinění, včetně sraženin. Dívka musí měnit hygienickou vložku každých 30-60 minut. Menoragie je doprovázena intenzivní bolestí v podbřišku. Jejich charakter je tahavý, křečový nebo ostrý. Nepříjemné pocity také ovlivňují vaječníky a dolní část zad. 4. až 5. den menstruace si žena všimne následujících příznaků:

 • obecná slabost;
 • ztráta vědomí;
 • rázy krevního tlaku;
 • známky poklesu hemoglobinu v krvi;
 • závratě a bolesti hlavy.

V některých případech jsou pozorovány vaky pod očima, modřiny a modřiny na těle a krvácení z dásní. Ve vzácných případech se hlen objeví ve vaginálním sekretu nebo se objeví hnisavý výtok. Může být navíc přítomno vaginální svědění. Ve složitých situacích teplota těla stoupá.

Projevy hlavních patologií

Nestabilní menstruační cyklus způsobený patologickými důvody u dospívajících se zřídka projevuje pouze porušením menstruace. Zkušený lékař zaznamená další příznaky, které jsou příznaky základního onemocnění.

Hyperandrogenismus

Nerovnováha mužských pohlavních hormonů je častou příčinou nepravidelné menstruace. Mezi další příznaky, které mohou naznačovat patologii, patří následující stavy:

 • hirsutismus;
 • hypertrichóza;
 • zvýšená mastná pleť;
 • akné;
 • alopecie, častěji v oblasti koruny;
 • virilizace - vývoj těla odpovídá mužské konstituci.

Diagnostika umožňuje detekovat polycystický vaječník na ultrazvuku, podle výsledků krevních testů se stanoví změny v koncentraci testosteronu a DHEAS. Nádory vaječníků nebo nadledvin jsou běžnými příčinami onemocnění.

Hyperprolaktinémie

Změny koncentrace prolaktinu v dospívání jsou mnohem méně časté než u žen v reprodukčním věku. Pokud má dívka sekreci mléka, je to důvod k provedení krevního testu na prolaktin

. Příčinou onemocnění jsou často nádory hypotalamo-hypofyzární oblasti. Proto jsou tito pacienti léčeni neurochirurgy.

Neuropsychické důvody

V dospívání začínají dívky hodnotit svá těla z hlediska sexuality. Špatná vnímání vede k touze zhubnout nebo přibrat

.
Ale v tomto věku jsou jakékoli experimenty s dietami plné vážných poruch, včetně mentálních.
. Menstruační cyklus v dospívání přímo souvisí s příjmem kalorií, rovnováhou a pravidelností jídla.

U dospívajících lze pozorovat zpoždění menstruace s poklesem indexu tělesné hmotnosti pod 19. Důvody prudkého snížení hmotnosti mohou být nejen při přísných dietách, ale také u pacientů s celiakií, Crohnovou chorobou, kdy je narušena absorpce živin, stejně jako u závažných patologických stavů vedoucích k vyčerpání

. Nedostatek tuků a bílkovin ve stravě narušuje syntézu hormonů, absence nebo zpoždění menstruace nastává na pozadí hypoestrogenismu. Závažnost porušení závisí na několika faktorech:

 • obsah kalorií v potravinách nižší než 15 kcal / kg / den;
 • porušení poměru bílkovin, tuků a sacharidů;
 • dlouhé dodržování hypokalorické stravy;
 • další fyzická aktivita za účelem snížení hmotnosti;
 • počáteční tělesná hmotnost, tukové zásoby a stupeň jejich redukce.

Rodiče by si měli u teenagera včas všimnout patologického stravovacího chování. Čím hlubší je porucha příjmu potravy, tím obtížnější je období zotavení..

Juvenilní děložní krvácení

Příčinou patologie je nezralost hypotalamo-hypofyzárního systému. Existuje rozpor mezi koncentrací FSH a LH

. Endometrium na to reaguje hyperplazií.
Děloha je pod vlivem relativně vysokých hladin estrogenu
. Ve vaječnících se tvoří několik folikulů, ale nedozrávají, není žluté tělo.

Sliznice dělohy není zcela a včas odmítnuta. Vyznačuje se dlouhým zpožděním od 2 týdnů do 1,5 měsíce, po kterém se objeví silné krvácení

.
Vede k slabosti, závratím, anémii
. Vývoj juvenilního krvácení vyvolává infekce, zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů, stres, poruchy výživy, nedostatek vitamínů.

Genitální anomálie

S vaginální atrézií, infekcí panenské blány menstruační krev nenachází východisko. Po každé menstruaci se odtržené endometrium hromadí v děložní dutině a může pronikat do břišní dutiny. To vede k příznakům akutního břicha

. Při kontaktu s chirurgickou nemocnicí musí být dívky vyšetřeny gynekologem. V tuto chvíli se odhalují důvody absence menstruace..

Co ovlivňuje nástup menstruace

V dospívání si dívky uvědomují, že se od chlapců liší nejen různými strukturami těla, ale také jinými fyziologickými charakteristikami těla..

Zejména dívky mají své první menstruace. Není třeba se bát jejich začátku, doporučuje se matce nebo starší sestře připravit dívku na tuto událost předem.

Je normální, že se to poprvé stane ve věku 11–13 let. Pokud však do 13 let první menstruace ještě nezačala, neměli byste se bát. Lze je očekávat až 15 let.

. Ale odpověď na otázku, proč neexistuje menstruace ve věku 15 let, je lepší vyhledat gynekologa, zde možná mluvíme o patologii.

Začátek první menstruace u různých dětí závisí na následujících faktorech:

 • vývoj dívek;
 • nemoci, které utrpěla;
 • oblast bydliště;
 • genetika a nejen.

Pokud například dívka navenek vypadá starší než její spolužáci, je vysoká pravděpodobnost, že se její období objeví dříve než ta jejich. Rovněž má dříve pravidelný menstruační cyklus..

Patologické projevy

Důvody pro zpoždění menstruace mohou také spočívat v přítomnosti jakéhokoli závažného onemocnění v těle..

 1. Ovariální patologie. Patří mezi ně rakoviny vaječníků, zhoršená komunikace mezi hypofýzou a vaječníky, tvorba píštělí a trauma urogenitálních orgánů..
 2. Infekční choroby. U těchto onemocnění často dochází k juvenilnímu krvácení. Juvenile označuje hojné děložní krvácení, které trvá déle než 7 dní a může vést k anémii
  .
  Ve většině případů k takovému krvácení dochází po zpoždění menstruace.
  .
  Kritické dny se nemusí objevit po dobu 2–6 měsíců
  . Mezi infekční onemocnění patří chlamydie a lidský papilomavirus.
 3. Endometrióza - toto onemocnění vede k nerovnováze hormonů v ženském těle.
 4. Chronická endometritida - v tomto případě se netvoří plnohodnotné endometrium.
 5. Traumatické poranění mozku - jak bylo uvedeno výše, hypofýza je zodpovědná za produkci ženských hormonů. Nachází se v mozku
  . Trauma této části mozku může způsobit zpoždění menstruace u dospívajících..

ARVE Error: atributy id a shortcodes poskytovatele jsou povinné pro staré shortcodes. Doporučuje se přepnout na nové zkrácené kódy, které vyžadují pouze adresu URL

Stále existuje několik nemocí, které mohou způsobit narušení menstruačního cyklu. Takové poruchy se stávají bez ohledu na to, jak stará je dívka.

. Proto je důležité diagnostikovat nemoc včas a začít s ní bojovat..

Velký počet žen se zajímá o otázku, proč se průjem objevuje před menstruací. Kvůli fyziologickým charakteristikám struktury a fungování ženského těla ovlivňují hormonální změny, které se projevují každý měsíc, práci všech orgánů a systémů.