6 důvodů pro nepravidelnou menstruaci

Uznejte, setkali jste se někdy s problémem menstruačních nepravidelností? Pamatujte, že nepravidelná menstruace může být známkou hormonální nerovnováhy a dalších vážných zdravotních problémů. V tomto článku jsme shrnuli 6 nejčastějších příčin nepravidelné menstruace..

Různé faktory mohou způsobit menstruační nepravidelnosti a opožděné menstruace. Proto, pokud máte takový problém, doporučujeme vám okamžitě se poradit s gynekologem a stanovit správnou diagnózu..

Menstruační cyklus je biologický a hormonální proces, kterým ženy určitého věku pravidelně procházejí. Průběh menstruace přímo závisí na psychologickém a fyziologickém zdraví ženy..

Průměrná doba menstruačního cyklu je 28 dní. Samotná menstruace trvá od 3 do 6 dnů, ale vše závisí na hormonálním stavu každé ženy.

Během každé následující menstruace dochází v těle ženy k řadě změn, které ovlivňují její sexuální a reprodukční funkce. Některé ženy však bohužel ignorují první poplašné zvony, což může být indikováno nepravidelnou menstruací a změnou povahy výtoku..

Délka a povaha menstruace se mohou v průběhu života lišit a je to způsobeno různými hladinami hormonů mezi pubertou a menopauzou..

Každá žena musí být schopna rozlišit mezi příznaky menstruačních nepravidelností, protože mohou naznačovat hormonální změny v těle a závažné poruchy v práci vnitřních orgánů.

Pokud jsou vaše menstruace často opožděné nebo naopak začínají dříve, než je obvyklé, doporučujeme vám kontaktovat svého gynekologa a zjistit příčinu nepravidelné menstruace..

Nepravidelná menstruace - příčiny

Samozřejmě byste se neměli předem připravovat na negativní, nicméně poté, co se objeví první známky menstruačních nepravidelností, je lepší se poradit s odborníkem, abyste předešli dalším komplikacím.

Většina žen trpících nepravidelnými obdobími nerozumí příčinám nepravidelností menstruace. Proto jsme využili příležitosti a našli pro vás 6 hlavních důvodů nepravidelné menstruace.

Problémy se štítnou žlázou

Poruchy štítné žlázy jsou hlavními spouštěči menstruačních nepravidelností.

Vzhledem k tomu, že tento orgán je zodpovědný za produkci životně důležitých hormonů, vede jejich nerovnováha k amenorei (absence období po dobu 6 měsíců nebo déle) a nepravidelné menstruaci. Statistiky naznačují, že přibližně 15% žen s amenoreou má problémy se štítnou žlázou..

Někteří odborníci považují štítnou žlázu za hlavní žlázu v těle, protože mezi její hlavní funkce patří kontrola nad endokrinním systémem, rychlost metabolismu a sexuální libido..

Zastavení antikoncepce

Perorální antikoncepce je navržena tak, aby kontrolovala porody a předcházela nechtěným těhotenstvím.

Tyto pilulky udržují hladinu estrogenu vysoko v těle. Tělo vnímá tento stav během těhotenství, a proto brání oplodnění.

Po 21 dnech pravidelného užívání antikoncepce je nutné udělat sedmidenní přestávku, po které se cyklus znovu opakuje.

Problém je v tom, že často po ukončení užívání antikoncepčních prostředků v těle ženy mohou nastat určité změny, zejména porušení menstruačního cyklu a absence menstruace..

Studie prokázaly, že přibližně 29% žen, které přestaly používat antikoncepci, nemá kritický den do tří měsíců.

Intenzivní fyzická aktivita

Intenzivní fyzická aktivita může způsobit změny v práci nadledvin a štítné žlázy a nadvarlete. Při sportu byste tedy měli být opatrní, protože vyčerpávající trénink může nejen narušit menstruační cyklus, ale také nepříznivě ovlivnit práci dalších vnitřních orgánů..

Například ženy, které se účastní sportovních maratonů nebo se profesionálně věnují atletice, nemusí mít několik měsíců kritické dny kvůli zvýšené hormonální aktivitě v těle..

Asi 81% žen, které se věnují kulturistice, navíc často trpí po celý život nepravidelnými obdobími..

Hormonální nerovnováha

Hormonální nerovnováha v těle způsobená syndromem polycystických vaječníků často vede k menstruačním nepravidelnostem.

Tento stav mění hladinu pohlavních hormonů, konkrétně estrogenu, progesteronu a testosteronu..

Výsledkem je, že menstruační cyklus také prochází určitými změnami a často se objevují nepříjemné příznaky, jako je růst vlasů v nežádoucích oblastech, akné a náhlé přírůstky hmotnosti..

Existuje další nepříjemný znak hormonální nerovnováhy v těle - předčasná menopauza. U žen, které trpí tímto příznakem, končí menstruace před 40. rokem věku.

-U hormonálních poruch jsou nepravidelná období často doprovázena takovými nepříjemnými příznaky:

 • Vaginální suchost
 • Nadměrné pocení v noci
 • Neustálé změny nálady

Alergie a citlivost na určité potraviny

Imunita vůči některým potravinám a potravinovým alergiím jsou častým společníkem nepravidelného menstruačního cyklu..

Alergie na určité potraviny obvykle vedou ke zhoršení štítné žlázy, v důsledku čehož je narušena rovnováha pohlavních hormonů a tělo se stává zranitelnější vůči stresovým situacím.

Nedostatek živin v těle

Nerovnováha vitamínů a minerálů v těle má také nepříznivý vliv na fungování štítné žlázy a nadledvin..

Strava s nízkým obsahem antioxidantů, vitamínů, probiotik a minerálů zvyšuje hladinu kortizolu (stresového hormonu), což vede k poruchám, jako je hypertyreóza (syndrom, při kterém se zvětšuje štítná žláza) a hypoadrenie (ztráta nadledvin)..

Mějte však na paměti, že vysoké hladiny kortizolu nejen že zvyšují náchylnost těla ke stresu. Rovněž narušuje produkci mnoha důležitých hormonů (včetně těch, které jsou zodpovědné za sexuální aktivitu člověka).

Při prvních známkách menstruačních nepravidelností vám doporučujeme přidat do své stravy co nejvíce výživných potravin.

Je velmi důležité znát všechny možné příčiny nepravidelné menstruace, abyste včas identifikovali problém a vyhledali radu od odborníka.

Doporučujeme také pravidelně kontrolovat hladinu hormonů v těle, abyste zabránili rozvoji poruch jiných vnitřních orgánů a systémů..

Příčiny nepravidelných období a léčby

Stabilní menstruační cyklus je jedním z nejdůležitějších ukazatelů zdraví žen. Normálně u zdravé ženy začíná menstruace po stejné době. Studie ukazují, že většina žen má 28denní cyklus. Nepravidelná menstruace, změna v množství a povaze výtoku je signál z těla, že došlo k selhání jeho práce, které by nemělo být ignorováno. Takové porušení je často příznakem onemocnění genitální oblasti a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc..

Co by měl být normální (pravidelný) menstruační cyklus

Ženský reprodukční systém funguje jako hodiny a každý měsíc prochází určitým sledem fází, které jsou aktivně ovlivňovány ženskými pohlavními hormony. Tyto cyklické změny se nazývají menstruační cyklus. Začíná to první den menstruace ve formě krvavého výtoku z dělohy, jehož trvání se pohybuje od 3 do 8 dnů. Obvykle trvá 26 až 36 dní..

Zpoždění nástupu menstruace o 5-7 dní není odchylkou, pokud k ní nedochází pravidelně.

Každý menstruační cyklus prochází čtyřmi fázemi: zrání vajíčka, ovulace, spouštění zralého vajíčka do dělohy a odmítnutí děložní výstelky neoplodněným vajíčkem ve formě menstruační krve.

Říká se o nestabilitě menstruace, pokud je pozorováno následující:

 1. Kritické dny začínají v různých intervalech a pro ženu je poměrně obtížné předpovědět datum dalšího období..
 2. Menstruace běží nepravidelně. To znamená, že někdy trvají 3 dny a příští měsíc více než 8 dní.
 3. Dochází ke změně intenzity menstruačního toku, která může být buď hojná, nebo vzácná. Taková období lze považovat za nepravidelná..
 4. Je zaznamenána absence menstruace, která není spojena s oplodněním.

Proč je menstruace nestabilní: fyziologické důvody

Pokud je váš menstruační cyklus mimo provoz, nepanikařte. Existují fyziologické důvody pro nesprávné fungování ženského těla:

 1. Menstruace u dospívajících dívek je často zpožděna, zejména v prvním roce po nástupu prvního období (menarche). Je to způsobeno změnami v těle dívky, jejím hormonálním pozadí. Pravidelnost cyklu nastává během 1-2 let..
 2. Přirozenou příčinou nepravidelných období je těhotenství, období po porodu (laktace) a také hormonální změny v těle po potratu nebo spontánním potratu. Když dítě kojí, obnova menstruace nastává přibližně 4-6 měsíců po porodu. Během této doby se tělo a tělo obnoví. U některých žen začíná menstruace dříve, po 12 týdnech je to způsobeno produkcí hormonu prolaktinu.
 3. První příznak menopauzy ve formě nepravidelné menstruace u žen nad 40 let není neobvyklý. Ženy tohoto věku mají často další příznaky: únavu, podrážděnost, bolesti hlavy, návaly horka, pocení.
 4. Stres, neustálý emoční stres, který vede k uvolňování kortizolu (stresového hormonu) do těla ženy, často způsobuje zpoždění v „kritických dnech“.
 5. Užívání hormonální antikoncepce často vyvolává selhání data očekávané menstruace. Porucha je nejčastěji pozorována u žen v prvních 3–4 měsících užívání antikoncepce. Cyklus „skočí“ po náhlém přerušení jejich používání.
 6. Cvičení a intenzivní sporty vedou k nepravidelným menstruacím nebo k jejich dlouhé nepřítomnosti. Vyčerpávající trénink ovlivňuje nejen změnu délky a pravidelnosti menstruace, ale také negativně ovlivňuje práci vnitřních orgánů.
 7. Kromě fyziologických důvodů může změna klimatu, kouření nebo dlouhá strava s vyčerpáním těla vést k poruše ženského těla..

Patologické příčiny spojené s nepravidelnou menstruací

Nepravidelný menstruační cyklus, který nesouvisí s fyziologií, by měl ženu upozornit, protože to může znamenat, že může mít problémy se zdravím genitální oblasti nebo s hormonálními abnormalitami:

 1. Endometrióza je jedním z běžných onemocnění souvisejících s hormonálním narušením těla. U endometriózy vnitřní vrstva stěn dělohy roste do dalších reprodukčních orgánů (pochva nebo vaječníky). V důsledku porážky sliznice dělohy se ztrácí cyklickost nástupu menstruace.
 2. Nestabilní cyklus je jedním z příznaků chronické endometritidy (zánět sliznice dělohy).
 3. Nesprávné umístění dělohy, které vede k zánětlivým procesům, změnám tónu, malformaci pohlavního orgánu, často vede k poruše reprodukční funkce ženy.
 4. Nádory dělohy, polypy nebo hormonálně závislé nádory mléčné nebo štítné žlázy, nadledvinky vedou k nestabilním obdobím a vyvolávají děložní krvácení.
 5. Nerovnováha ve funkci štítné žlázy vede k velmi vážným poruchám práce celého těla a v důsledku toho je narušen menstruační cyklus.
 6. Diabetes mellitus typu 2 a obezita se stávají faktorem vzniku nepravidelností v menstruačním cyklu.

Nepravidelný cyklus: co dělat

Samotné selhání menstruačního cyklu není nebezpečné. Výjimkou je situace, kdy se jedná o známku vážné nemoci. Gynekolog by měl zjistit příčinu selhání a předepsat nezbytné vyšetření..

Pacientkám, které se potýkají s problémem nepravidelné menstruace, je obvykle přiděleno komplexní vyšetření těla za účelem zjištění příčiny porušení.

Důrazně se nedoporučuje samostatně obnovovat pravidelnost menstruace užíváním hormonálních léků nebo být léčeni léčivými bylinami nabízenými tradičními léčiteli. Nesprávný přístup k problému může vyvolat zhoršení stavu ženy a progresivní průběh onemocnění..

Skutečnost, že v souvislosti s onemocněním vznikl nepravidelný menstruační cyklus, naznačují následující faktory:

 1. Cyklus menstruace se mění s každým měsícem. Interval mezi obdobími se zvětšuje a zmenšuje.
 2. Žena v reprodukčním věku nemá menstruaci.
 3. Menstruace se stává bolestivým, hojným výtokem.
 4. Mezi obdobími dochází ke krvácení.
 5. Výtok mezi obdobími má nepříjemný zápach, neobvyklou konzistenci a mění barvu.

Nedostatek menstruace u dívek starších 15 let je důvodem k návštěvě lékaře.

Jak je diagnostikován nerovnoměrný menstruační cyklus?

Při první návštěvě pacienta u gynekologa provede odborník standardní gynekologické vyšetření, odebere nátěr k identifikaci patogenní mikroflóry nebo předepíše následující vyšetření:

 1. Ultrazvuk pánevních orgánů.
 2. Krevní test (obecný, biochemický).
 3. Krevní test k určení hladiny hormonů v různých dnech cyklu.
 4. Hysteroskopie (je-li uvedena).

Jak léčit a obnovit normální období

Chcete-li obnovit normální menstruaci, měli byste vědět, že taktika léčby závisí na věku pacienta a hlavní příčině selhání ženského těla:

 1. Pokud ženě „vnitřní hodiny“ selžou kvůli stresu, intenzivní fyzické aktivitě nebo poruchám výživy, bude jí doporučeno změnit svůj životní styl, zavést výživu a umožnit tělu zotavit se.
 2. K regulaci menstruace gynekologové často předepisují užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv, a to i ženám, které nejsou sexuálně aktivní. Pokud je po užívání antikoncepčních pilulek cyklus narušen, objeví se krvácení nebo časté výtoky, může lékař doporučit hormonální lék jiného složení.
 3. Nestabilní období jsou často pozorována u žen, které používají nitroděložní tělísko jako ochranu před nechtěným těhotenstvím. K normalizaci cyklu bude přiděleno extrakci a jmenování jiné antikoncepce.
 4. Pokud je příčinou menstruačních nepravidelností onemocnění endokrinního systému (polycystické onemocnění, onemocnění štítné žlázy), je předepsána léčba hormonálními léky k obnovení hormonální rovnováhy těla.
 5. Pokud se zjistí nádor, polypy, cystické útvary, syndrom polycystických vaječníků, je indikováno chirurgické odstranění problémové oblasti. Úplné odstranění orgánů reprodukčního systému nastává, když jsou detekovány maligní novotvary, které ohrožují život pacienta.

Je možné otěhotnět s nepravidelným cyklem?

Nepravidelný menstruační tok naznačuje problém s reprodukčním systémem, a proto mohou mít ženy s nestabilním cyklem často problém s počátkem. Po zjištění příčiny nesprávné funkce těla a po absolvování nezbytné léčby mají mnozí zvýšenou šanci na otěhotnění a nosení zdravého dítěte.

Potíže s otěhotněním není pro tyto pacientky jediným problémem. Pokud hormonální nerovnováha (nedostatek těhotenského hormonu progesteronu) vede k selhání menstruace, mohou nastat problémy s porodem dítěte.

Gynekologové doporučují pacientkám s nepravidelnou menstruací podstoupit vyšetření a léčbu před plánováním těhotenství.

Prevence a zotavení z nepravidelných období

Nestabilní měsíční cyklus je nejčastěji způsoben vnějšími faktory spojenými s nesprávným životním stylem. Lékaři doporučují, aby ženy pravidelně podstupovaly gynekologická vyšetření, aby zjistily možné problémy se zdravím žen a dodržovaly následující pravidla:

 1. Pokuste se minimalizovat počet stresových situací, vyhněte se nervovému napětí.
 2. Sledujte svoji stravu, konzumujte více zdravých potravin a neexperimentujte s přísnými dietami.
 3. Odstraňte špatné návyky (kouření, pití alkoholu).
 4. Věnujte se mírné fyzické aktivitě, posilujte obranyschopnost těla užíváním komplexů vitamínů.
 5. Musíte poslouchat doporučení gynekologa o výběru antikoncepce a nebrat hormonální léky samostatně.
 6. Ochrana před pohlavně přenosnými chorobami.

Navzdory skutečnosti, že je normální, že zdravá žena odkládá menstruaci o několik dní, měli byste pozorně poslouchat signály těla. Nedůsledný menstruační cyklus je dobrým důvodem k zahájení komplexního vyšetření a návštěvě vašeho gynekologa.

Nepravidelný menstruační cyklus

Příčiny a léčba nepravidelného cyklu

Nepravidelný menstruační cyklus, co to znamená a co hrozí ženě? Ženy často mluví o zpoždění menstruace. Děsí se svou nejistotou. Co se stalo? Proč nezačalo měsíční krvácení včas? Možná jsi těhotná? Moderní lékaři ujišťují, že léčba menstruačních nepravidelností není vždy nutná a malé chyby 5-7 dnů nelze vůbec zohlednit. Cyklus je skutečně ovlivněn mnoha faktory, vnějším prostředím, psychologickým stavem, některými bakteriálními a virovými chorobami, dietami a mnohem, mnohem více. Ženy nejsou roboti, takže krvácejí každý měsíc hodinu za hodinu.

O ovulaci a pravděpodobnosti těhotenství

A přesto zpět k otázce možného těhotenství. Jak otěhotnět, pokud je cyklus nepravidelný, jak vypočítat ovulaci? Lékaři nedoporučují, aby se páry do 35 let, které nemají problémy s reprodukční částí, obecně zapojily do výpočtu ovulace. Dostatek pravidelného sexuálního života, sex 2-3krát týdně. Těhotenství by mělo nastat maximálně do 2 let. Pro ty, kteří opravdu chtějí urychlit proces, existuje postup folikulometrie - jedná se o stejný ultrazvukový sken, ale ve kterém je věnována pozornost nalezení dominantního folikulu ve vaječnících a předpovědi načasování jeho prasknutí, tj. Ovulace. Včasný pohlavní styk je velké procento toho, co se stane otěhotnět..

Můžete také zkusit určit ovulaci pomocí testů, jako jsou testy na těhotenství, pouze existují činidla pro jiný hormon. Existuje však spousta důkazů, že tyto testy často klamou, neposkytují jasný obraz..

Můžete měřit bazální teplotu a udržovat graf. Po tolik let sovětští lékaři předpovídali nejen dny ovulace, ale dokonce určovali hormonální poruchy u pacientů. Je však třeba mít na paměti, že ne všechny ženy mají bazální teplotu, což bude informativní ukazatel. Jeho informační obsah bude záviset na přítomnosti progesteronových receptorů v konečníku a na dodržování všech pravidel měření.

Nakonec mnoho žen určuje ovulaci subjektivními pocity. Jedná se o brnění a tahání bolesti ze strany vaječníku, kde došlo k prasknutí folikulu. Někteří mají sporý krvavý nebo růžový vaginální výtok, který se zastaví během několika dní. Z pochvy se objevuje hojný výtok, který není spojen s pohlavním stykem. A po ovulaci prsa nabobtná a stane se bolestivým. V tomto stavu zůstává téměř až do začátku další menstruace, pokud nedošlo k těhotenství.

Jak zjistit zpoždění menstruace s nepravidelným cyklem, kdy lze provést těhotenský test? Lékaři doporučují, aby všechny ženy, bez výjimky, označily v kalendáři kritické dny. Pokud jste to udělali, můžete vypočítat průměrnou dobu cyklu za posledních 6 měsíců a na jejím základě vypočítat přibližnou počáteční dobu zpoždění. Pokud nebyl kalendář zachován, zatímco cykly jsou dlouhé, můžete zkusit provést test přibližně po 35 dnech cyklu. To je případ, kdy je těhotenství žádoucí. Pokud naopak musíte začít provádět pravidelné testy již od 30-32 dnů cyklu.

Pokud vás zajímá otázka, zda je možné otěhotnět, pokud je menstruační cyklus nepravidelný, pak ani nemůžete pochybovat - to je velmi skutečné. Je nereálné otěhotnět, pouze pokud dojde ke zpoždění po dobu několika měsíců, což již naznačuje závažnou patologii v těle a vyžaduje vyšetření. A malá zpoždění se obvykle vyskytují během anovulačních cyklů, kdy nedojde k ovulaci, ve vaječníku se netvoří žluté tělo, které produkuje progesteron, a proto je jeho nedostatek, což vede ke zpoždění menstruace.

Pravděpodobné nemoci a stavy

1. Hypotyreóza. V tomto stavu je diagnostikován nedostatek hormonů štítné žlázy. Navenek se nemoc v počátečních stádiích nemusí nijak projevovat. V budoucnu se žena cítí unavená, často bobtná, její obličej je nafouklý, objevuje se nadváha, lámou se nehty a vypadávají vlasy. U hypotyreózy je často diagnostikována neplodnost a amenorea. Léčba spočívá v neustálém užívání hormonálních léků..

2. Hyperprolaktinémie. Za tohoto stavu, který může být fyziologický nebo patologický, stoupá hladina prolaktinu v krvi. Nepravidelný menstruační cyklus může mít takové. Aby se vyloučila tato patologie, lékař nařídí ženě, aby darovala krev prolaktinu, nejlépe stanovením velkého prolatinu. V případě zvýšené hladiny hormonu bude tedy možné odlišit jeho fyziologické zvýšení, ke kterému dochází například po pohlavním styku, stimulaci bradavek, od patologického, často způsobeného nádorem hypofýzy. Se zvýšeným velkým prolaktinem je žena doporučena k MRI. Pokud je nalezen mikroadenom hypofýzy (benigní nádor na mozku), léky, které snižují hladinu prolaktinu, zabraňují jeho růstu a zmenšují jeho velikost. Současně se obnoví menstruační cyklus a bude možné otěhotnět..

3. Syndrom polycystických vaječníků. S touto patologií žena velmi zřídka ovuluje, takže pravděpodobnost nezávislého těhotenství je malá. Obecně tato patologie není tak běžná. A pokud si žena stěžuje na selhání menstruačního cyklu po porodu a lékař jí dá ultrazvukové vyšetření na příznaky polycystických vaječníků, neznamená to, že má PCOS. Tato diagnóza se obvykle dává ženám, které nemohly dlouho otěhotnět, přičemž dochází k neustálému zpoždění menstruace. Neexistuje více než 6 menstruací ročně. Nepravidelný menstruační cyklus u dospívajících se nebere v úvahu, protože do 2 let po menarché může ovulace chybět nebo se může objevit jen zřídka..

Lékaři obvykle předepisují orální antikoncepci pro syndrom polycystických vaječníků. Když se vezme, menstruační cyklus se stane uměle pravidelným. Ale o to nejde. Když je léčba přerušena, během 2-3 měsíců ženy často otěhotní, téměř ve všech případech dochází k ovulaci.

4. Luteální nedostatečnost. To je nedostatek progesteronu. Určeno analýzou progesteronu ve druhé polovině menstruačního cyklu. Kromě toho musí být tato analýza prováděna alespoň tři měsíce po sobě, aby lékař mohl stanovit přesnou diagnózu. Potřebuje léčbu, pokud žena plánuje těhotenství. Lékař jí předepíše bezprostředně po ovulaci, aby začala užívat lék progesteron a pokračovala až do samého konce cyklu. Pokud je navíc těhotenství potvrzeno, mělo by se v léčbě pokračovat až do 16-20 týdnů těhotenství, aby se nerozbilo. Pokud nedošlo k těhotenství, léčba je zastavena a po 1-3 dnech obvykle začíná menstruace..

5. Vyčerpání vaječníků. Předčasně nebo v důsledku bezprostředního nástupu menopauzy. Z tohoto důvodu jsou nepravidelná období pozorována po 40 letech, někdy i dříve. Operace vaječníků, genetické a chromozomální rysy, některá závažná onemocnění, chemoterapie atd. Mohou přiblížit nástup menopauzy. Prvními příznaky bezprostředního nástupu menopauzy jsou nepravidelná menstruace, návaly horka, podrážděnost, deprese, nespavost. Během gynekologického vyšetření lékař určí atrofické změny ve vaginální sliznici. A při analýze krve na FSH se jeho hladina významně zvyšuje. Pro zlepšení blahobytu žen je při absenci kontraindikací předepsána hormonální substituční léčba.

Proč jsou u žen nepravidelná období: hlavní důvody

Typická doba menstruačního cyklu je 21 až 35 dní (průměrně 28 dní). Menstruace trvá tři dny až týden a během této doby ztrácí žena až 100 ml krve. Jakékoli změny v povaze menstruace - oslabení, jejich nepřítomnost nebo naopak zvýšení a rozvoj krvácení - mohou působit jako příznaky různých gynekologických a endokrinních onemocnění. Tato porušení vedou ke snížení a často ke ztrátě plodnosti a pracovní kapacity ženy, což jsou často rizikové faktory rozvoje prekancerózních a rakovinových onemocnění ženského reprodukčního systému..

 • 1 Příčiny stavu
 • 2 Léčba
  • 2.1 Tradiční metody

Důvody výskytu porušení menstruačního cyklu jsou fyziologické:

 • U dívek ve věku 11-15 let, kdy se menstruační funkce teprve začíná rozvíjet. Sexuální hormony ještě nejsou dostatečně produkovány a nestabilizovány.
 • Absence menstruace u žen, které jsou sexuálně aktivní, může naznačovat možné těhotenství. Tento stav přetrvává i při kojení a po porodu. Pokud žena nedojčí, pak se menstruace nejčastěji obnovuje 6-8 týdnů po porodu..
 • Ke zpoždění menstruace dochází také po potratu a kyretáži..
 • Vysoká intenzita fyzického tréninku nebo ostrý start do sportu, silné emoční otřesy, výrazné přepracování, nedostatek spánku vedou k hormonálním poruchám a podle toho ke zpoždění menstruace.
 • Nepravidelnost menstruace nebo dokonce její nepřítomnost je pozorována při nadměrné nebo příliš nízké tělesné hmotnosti, při přísných dietách s nízkým příjmem bílkovin, při nedostatku vitamínů.
 • Po léčbě (některé léky ovlivňují produkci ženských pohlavních hormonů, která narušuje menstruační cyklus).
 • Porušení v premenopauzálním období, kdy jsou vyčerpány schopnosti ženského těla.

Pokud menstruace z důvodu výše uvedených stavů neprobíhá pravidelně, pak je to normální a nevyžaduje léčbu, kromě případů, kdy je nutné snížit intenzitu fyzické aktivity a upravit tělesnou hmotnost nebo stravu..

Nepravidelné období u žen může být také spojeno s patologickými důvody:

 • Zánětlivé procesy v ženských pohlavních orgánech, jako je salpingo-ooforitida, polycystický vaječník.
 • Nádorové procesy v děloze - polypy, fibroidy, rakovina děložního těla, hyperplazie endometria. Tyto stavy se častěji vyskytují u žen po 40 letech, kromě silné menstruace a výskytu krvavého výtoku mezi obdobími, bolesti v dolní části břicha nebo dolní části zad a při pohlavním styku.
 • Nádory hypotalamu nebo hypofýzy - vzniká hormonální nedostatek.
 • Endometrióza (když se buňky endometria - vnitřní vrstva dělohy - vyvíjejí mimo ni, v jiných orgánech) - výtok je možný během intermenstruačního období, menstruace jsou bohaté, až do krvácení, menstruace je bolestivá.
 • S nervovými a duševními chorobami.
 • Vliv pracovních rizik.
 • Nedostatečné užívání perorálních kontraceptiv (užívání příliš dlouhých nebo nesprávně zvolených dávek).
 • Nemoci štítné žlázy (její hormony ovlivňují normální fungování vaječníků a regulují délku menstruačního cyklu) - se snížením množství hormonů štítné žlázy dochází k opoždění nebo vůbec nedochází k ovulaci, vývoj endometria také probíhá pomaleji.

K obnovení pravidelnosti menstruačního cyklu je nutné zjistit příčinu porušení a odstranit ji.

Někdy stačí, aby se žena vzdala špatných návyků, normalizovala výživu a tělesnou hmotnost, zbavila se stresových situací, vyčerpala fyzickou námahu a normalizovala se menstruační funkce.

Pokud je důvod nepravidelnosti menstruace závažnější, je nutná medikace nebo dokonce chirurgická léčba. Z konzervativní terapie se užívají perorální antikoncepce (Dyufaston, Utrozhestan), antiestrogeny (Danazol), antiandrogeny (Diane-35), antibiotika (ofloxacin, amoxicilin), hemostatika pro krvácení (dicinon, kyselina aminokapronová), léky na anémii.

Léky jsou předepisovány přísně individuálně, v závislosti na důvodu, který způsobil nepravidelnost menstruace, proto před jejich použitím musíte určitě navštívit gynekologa.

Pravidelnost lze obnovit chirurgickým zákrokem (u novotvarů), včetně kyretáže vytvořených polypů dělohy nebo její hyperplazie. U endometriózy se doporučuje elektrokoagulace, u benigních nádorů je odstraněno patologické ložisko a u maligního procesu závisí rozsah operace na umístění a velikosti nádoru. U žen v menopauze se nejčastěji provádí odstranění dělohy, případně společně s jejími přídavky a regionálními lymfatickými uzlinami.

V případě porušení ženského cyklu se spolu s konzervativní terapií používají také lidové léky:

Bylinné přípravky jsou také účinné:

SloženíZpůsob přípravy a použití
 1. 1,1 lžíce nasekaných lipových květů nalijte sklenici vroucí vody a vařte.
 2. 2. Trvejte na tom, 30 minut.

Čaj se pije teplý (ráno) 1krát denně nebo 2krát denně (půl sklenice ráno a ½ sklenice večer)

 1. 1. 0,5 - 1,5 g semen se nalije dvěma sklenicemi studené vody.
 2. 2. Trvejte na tom asi 8 hodin.

Pijte půl sklenice 4krát denně.

 1. 1. Nalijte semínka anýzu (4 lžičky) jednou sklenicí vody.
 2. 2. Vařte na mírném ohni po dobu 5-7 minut.
 3. 3. Bujón se nechá vychladnout a poté se filtruje.

Konzumováno 3krát denně na 2 polévkové lžíce.

Bylinná směs
 1. 1. Nalijte 1 polévkovou lžíci. l. směsi listů ostružiny, kůry rakytníku a bílé břízy, máty, kořene kozlíku lékařského a řebříčku 1 šálek vroucí vody.
 2. 2. Chladničky a napětí.

Pijte po malých doušcích po celý den

Lidové léky lze použít pouze po konzultaci s lékařem..

Selhání menstruace: v ideálním případě by měl vypadat menstruační cyklus

Lékaři říkají, že každá žena spravedlivého pohlaví čelila alespoň jednou v životě problému - měsíčnímu selhání. Porucha frekvence a trvání menstruačního cyklu jsou nejčastějšími problémy, s nimiž ženy chodí ke gynekologovi. Problém nemusí vždy znamenat patologii, ale pro mnohé je to časný příznak neplodnosti. Proto je v případě selhání cyklu nutné zjistit příčinu.

Normální období jsou jako: normy pro zdravé ženy

Hlavní charakteristiky stabilního menstruačního cyklu jsou:

 • cyklickost - tři fáze menstruačního cyklu se musí navzájem nahrazovat;
 • doba trvání cyklu a přímo menstruace v normálních mezích (21 - 35 dnů);
 • celková ztráta krve v jednom období menstruace by měla být 50 - 150 ml;
 • nedostatek silné bolesti a nepohodlí.

Porušení alespoň jednoho z těchto stavů naznačuje poruchu menstruačního cyklu..

"data-medium-file =" https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/07/sboy-mesyachnyih-1.jpg?fit=450%2C300&ssl= 1? V = 1572898674 "data-large-file =" https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/07/sboy-mesyachnyih-1.jpg?fit = 827% 2C550 & ssl = 1? V = 1572898674 "src =" https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/07/sboy-mesyachnyih-1-827x550. jpg? resize = 790% 2C525 "alt =" měsíční selhání "width =" 790 "height =" 525 "srcset =" https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads /2017/07/sboy-mesyachnyih-1.jpg?w=827&ssl=1 827w, https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/07/sboy- mesyachnyih-1.jpg? w = 450 & ssl = 1 450w, https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/07/sboy-mesyachnyih-1.jpg?w = 768 & ssl = 1 768w, https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/07/sboy-mesyachnyih-1.jpg?w=895&ssl=1 895w "velikosti = "(max. šířka: 790px) 100vw, 790px" data-recalc-dims = "1" />

Jaký by měl být menstruační cyklus

Periodicita, trvání a objem vypouštěné krve jsou hlavními atributy menstruačního cyklu..

Menstruační cyklus je období mezi prvními dny začátku minulého a současným obdobím. Jeho normální doba by měla být 20 až 45 dní. Standardní doba je považována za 28 dnů, i když je přítomna pouze u 15% žen.

Délka menstruace do značné míry závisí na věku, což je vysvětleno zvláštnostmi hormonálního pozadí. Každá věková kategorie má normy týkající se trvání cyklu:

 • U dospívajících dívek cyklus obvykle kolísá a může trvat až 45 dní. Postupně po roce nebo více je to stanoveno. Zřídka je úplné uzdravení pozorováno až po prvním narození..
 • Nejpravidelnější cyklus 21 až 35 dnů se vyskytuje u žen v plodném věku. Přítomnost nepravidelností cyklu během tohoto období obvykle naznačuje patologii, například zánět dělohy, hormonální nerovnováha atd..
 • Během premenopauzálního období se cyklus zkracuje a samotná menstruace se stává nepředvídatelnou a delší. To je způsobeno snížením hladiny hormonu estrogenu v krvi a fyziologickým zánikem reprodukční funkce..

Porucha cyklu se nebere v úvahu, pokud k menstruaci došlo dříve nebo později o několik dní. V případě přestávky mezi menstruací po dobu delší než 40-60 dnů nebo naopak méně než 20-25 dnů lze argumentovat o závažné patologii. V tomto případě může být selhání menstruace spojeno s těhotenstvím - normálním nebo mimoděložním, slábnoucím těhotenstvím, časnou menopauzou, hormonálními chorobami a dokonce s rakovinou ženských orgánů.

Menstruační průtoky

Obvykle by menstruace měla trvat 3 až 7 dní. Povaha průběhu tohoto období je u každé ženy individuální, protože závisí na mnoha faktorech. K normálnímu naplnění vložky nebo tamponu by mělo dojít během 3 až 4 hodin ve dnech nejvyššího vybití. Poplachový signál - jejich naplnění za 1 - 2 hodiny a nemožnost přenocování s jednou noční podložkou.

V tomto případě lze předpokládat menoragii nebo hypermenoreu, tento stav skončí anémií kvůli velké ztrátě krve během menstruace..

Pokud by žaludek bolel před menstruací: příznaky menstruace

Běžné příznaky bezprostředního nástupu menstruace jsou považovány za přirozené: zvětšení prsou a jeho bolestivost, mírné zvýšení teploty a krevního tlaku, bolest v dolní části břicha a dolní části zad atd. Žena může všechny tyto příznaky zažít, ale měla by být relativně pohodlná..

V případě silné bolesti v dolní části břicha, bolesti v břiše vpravo nebo bolesti v genitáliích byste měli okamžitě kontaktovat gynekologii.

Menstruační cyklus: jak se to děje ve fázích

Se změnou hormonálního pozadí v ženském těle dochází ke změně v obdobích menstruačního cyklu: menstruační, folikulární, ovulace a luteální (předmenstruační).

Menstruační fáze - kritické dny

První fáze je menstruační. Je to nejbolestivější ze všech. V této fázi se vrstva sliznice dělohy (endometria) začíná odlupovat a vystupovat s neoplodněným vejcem, což má za následek krvavý výtok z pochvy. Nejvýraznější krvácení se obvykle vyskytuje ve dnech 2 až 3 cyklu, ale u některých se může nejvyšší vrchol objevit v den 1 nebo ve dnech 2 a 4 - tento parametr je zcela individuální.

První fáze se projevuje následujícími příznaky:

 • křečovitá bolest v dolní části břicha, v dolní části zad a pánve;
 • křeče v končetinách;
 • obecná malátnost.

Křeče mohou být různého stupně. Objevují se proto, že tělo pomáhá endometriu odlupovat se děložními kontrakcemi..

Folikulární fáze

Druhá fáze je folikulární. Je charakterizován zastavením sekrecí. Během tohoto období se intenzivně syntetizují hormony hypofýzy a hypotalamu, což ovlivňuje vaječníky. Hlavním je hormon stimulující folikuly. Stimuluje zvýšený růst a vývoj folikulů.

Vaječníky produkují pohlavní hormon estrogen, který zahajuje proces budování nového endometria v rámci přípravy na těhotenství. Tato fáze cyklu trvá asi dva týdny..

Plodné okno, ovulace - dny početí

5 dnů folikulární fáze + 1 den ovulace se nazývá plodné okno - období, během kterého je nejvyšší pravděpodobnost početí. Není snadné to určit sami, s tím vám mohou pomoci pouze speciální diagnostické metody, například online ovulační kalendář.

Ovulace je období, během kterého se z folikulu uvolňuje zralé vajíčko. Samotný proces připomíná určitý druh exploze a probíhá velmi rychle, během několika minut. Pokud se vajíčko během dne setká se spermatem, prochází vejcovodem do dělohy - začíná těhotenství.

Pokud se tak nestane, pak s nástupem menstruace je vajíčko odstraněno z těla. Je extrémně vzácné, že ovulace může nastat dvakrát měsíčně s intervalem 1 až 2 dny. Těhotenství bez ní není možné..

Během ovulace se mohou objevit následující příznaky:

 • mírné krvácení (mazání);
 • tahání bolesti v dolní části břicha;
 • obecná malátnost - slabost, únava;
 • pocit nepohodlí.

Luteální fáze: premenstruační období

Třetí fáze je luteální. Poslední období menstruačního cyklu, nazývané předmenstruační období, trvá až 16 dní. Vyznačuje se tvorbou žlutého tělíska - speciální dočasné žlázy v místě folikulu, které vajíčko opustilo. Produkuje se progesteron, který je nezbytný ke zvýšení citlivosti endometria, aby oplodněné vajíčko mohlo snadněji proniknout stěnou dělohy.

Pokud nedojde k implantaci vajíčka, žláza ustupuje, což vede k prudkému poklesu hladiny progesteronu. To se stává provokací destrukce a následného odmítnutí endometria. Smyčka je uzavřena.

Předmenstruační období se projevuje následujícími příznaky:

 • nervozita, popudlivost, podrážděnost;
 • křečové bolesti v dolní části břicha a dolní části zad;
 • změny nálady;
 • plačtivost;
 • bolest svalů a kloubů;
 • vzhled akné na pokožce;
 • otok a bolestivost mléčných žláz;
 • zvýšená citlivost bradavek;
 • tíže v břiše, nadýmání;
 • poruchy stolice;
 • zvýšení tělesné hmotnosti;
 • celková malátnost - únava, slabost, mírné zimnice;
 • bolesti hlavy a závratě, nevolnost, mdloby (v posledních dnech cyklu).

Selhání menstruace je nebezpečný stav.

Menstruační nepravidelnosti: všechna onemocnění spojená se změnami v kritických dnech

K nepravidelnostem cyklu dochází v důsledku selhání frekvence a trvání menstruace, jakož i v důsledku změny jejich průběhu. Tato porušení byla rozdělena do odpovídajících skupin:

První skupina porušení zahrnuje:

 • Polymenorea - zvýšená menstruace s intervalem méně než 21 dnů s bohatou prodlouženou ztrátou krve;
 • Oligomenorea - doba menstruace není delší než 2 dny a interval mezi nimi je asi 40 dní;
 • Amenorea - úplné zastavení menstruace. Tento stav zaručuje ženskou neplodnost..

Druhá skupina porušení zahrnuje:

 • Hypermenorea (menorea) - zvýšená hojnost krvácení během menstruace bez narušení cyklu;
 • Hypomenorea - nedostatek krvácení během menstruace (celkem méně než 50 ml), zatímco jejich trvání může být normální nebo kratší;
 • Algodismenorea - příliš bolestivá menstruace;
 • Metroragie - menstruace se objevuje opakovaně za cyklus;
 • Menstruace po menopauze - výskyt krvavého výtoku v postmenopauzálním období (od roku po menopauze). V této době může žena v menopauze otěhotnět..

menstruační nepravidelnosti

"data-medium-file =" https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/07/narusheniya-menstrualnogo-tsikla.jpg?fit=450%2C300&ssl= 1? V = 1572898674 "data-large-file =" https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/07/narusheniya-menstrualnogo-tsikla.jpg?fit = 824% 2C550 & ssl = 1? V = 1572898674 "src =" https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/07/narusheniya-menstrualnogo-tsikla-824x550. jpg? resize = 790% 2C527 "alt =" menstruační nepravidelnosti "width =" 790 "height =" 527 "srcset =" https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/ uploads / 2017/07 / narusheniya-menstrualnogo-tsikla.jpg? w = 824 & ssl = 1 824w, https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/07/narusheniya -menstrualnogo-tsikla.jpg? w = 450 & ssl = 1 450 w, https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/07/narusheniya-menstrualnogo-tsikla.jpg? w = 768 & ssl = 1 768 w, https://i0.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/07/narusheniya-menstrualnogo-tsikla.jpg?w=894&ssl=1 894w "sizes =" (max. Šířka: 790px) 100vw, 790px "data-recalc-dims =" 1 "/>

Příčiny cyklu „skákání“: selhání menstruace je nebezpečné

Narušený menstruační cyklus často naznačuje, že tělo ženy nefunguje správně. Hlavním důvodem jejího vzniku je hormonální nerovnováha, kterou může vyvolat řada faktorů. Je obvyklé rozlišovat mezi fyziologickými, drogovými a patologickými příčinami narušeného cyklu..

Fyziologické příčiny menstruačních nepravidelností

Fyziologické příčiny jsou nejméně nebezpečné a snáze odstranitelné než jiné. Tyto zahrnují:

 • stres a nervové napětí, nedostatek spánku, chronická únava;
 • silné fyzické přetížení;
 • porušení tělesné hmotnosti (obezita a plýtvání);
 • náhlá změna klimatu;
 • aktivace nebo nedostatek sexuální aktivity;
 • přísné diety, alkohol, tabák, drogy, nadměrná konzumace kofeinu;
 • poporodní a laktační období;
 • různé čištění, škrábání;
 • záření a otravy.

Všechny tyto faktory vedou k šokovému stavu těla. Dochází k uvolňování stresového hormonu (adrenalin, prolaktin nebo kortizol). Blokuje vaječníky, tj. inhibuje produkci ženských pohlavních hormonů, a tím narušuje menstruační cyklus.

Nerovnováha tělesné hmotnosti může vést nejen k selhání cyklu, ale také k jeho dočasné absenci. Je to způsobeno produkcí mužského hormonu androgenu v tukové tkáni a čím více této tkáně, tím více se hormon uvolňuje.

Patologické příčiny problémů s menstruací: naléhavě gynekologovi!

Patologické příčiny jsou nebezpečnější a mohou vést k vážným komplikacím, pokud budou diagnostikovány a léčeny pozdě. Patří sem následující hlavní nemoci:

 • nádorové a polypózové formace, různé "ohmy" - například děložní myomy, narušující správné fungování reprodukčního systému;
 • ovariální patologie (cysta, polycystická, dysfunkce);
 • infekční a zánětlivé procesy v genitální oblasti;
 • endometrióza dělohy;
 • hyperplazie endometria;
 • nemoc štítné žlázy;
 • další nemoci „nesexuální“ sféry, které způsobují hormonální nerovnováhu (nemoci krve, cukrovka atd.);
 • dědičná predispozice.

Řada takových provokativních onemocnění je široká: od mírného nachlazení genitálií až po onkologii. To může také zahrnovat zmrazené těhotenství, potrat a komplikace po potratu. Patologie je často asymptomatická, obecný stav je uspokojivý, ale menstruační cyklus je nepravidelný. V tomto případě bude nutné speciální vyšetření k potvrzení nebo popření přítomnosti patologie..

Léčivé příčiny poruch menstruace

Příčiny léčby jsou léky. Téměř jakýkoli lék, který se dostal do těla, ovlivňuje všechny orgány a systémy, zejména reprodukční. Následující léky mohou narušit cyklus:

 • Antidepresiva - způsobují zpoždění menstruace a snižují hojnost výtoku;
 • Antikoagulancia a ředidla krve - zvyšují intenzitu krvácení;
 • orální antikoncepce - dlouhodobé užívání hormonálních léků zkracuje trvání menstruace a činí je vzácnými a nesprávný výběr může radikálně změnit cyklus. Zrušení perorální antikoncepce často také vede k narušení cyklu, ale to nepředstavuje nebezpečí pro tělo. Úplné zotavení v takových případech nastává po 2 - 3 měsících cyklu;
 • Hemostatické léky - snižují množství výtoku;
 • Protivředové léky - způsobují zpoždění menstruace;
 • Intrauterinní zařízení - tělo vnímá jeho instalaci jako stresující situaci, proto i když je prováděno správně, dochází k drobným poruchám cyklu.

Nesprávné umístění nitroděložního tělíska nebo negramotná instalace často vyvolávají děložní krvácení nebo vážné poruchy cyklu. K jeho stabilizaci by mělo normálně dojít ve 3 - 4 cyklech..

Hodnocení pacientky s nepravidelným menstruačním cyklem

Nepravidelný menstruační cyklus je dobrým důvodem k okamžité návštěvě gynekologa. Důvodem mohou být závažné patologie, o kterých byste ani neměli podezření. Proto je důležité nedoléčit se, pouze zhoršit situaci..

K určení příčiny selhání provede lékař vyšetření ženy, které bude zahrnovat:

 • vizuální a vnitřní vyšetření genitálií;
 • Ultrazvuk malé pánve a ultrazvuk břišní dutiny;
 • hysteroskopie - vyšetření děložní dutiny a jejího děložního čípku pomocí speciálního zařízení - hysteroskop zavedený do cervikálního kanálu. Pomocí metody je možné nejen vyhodnotit stav orgánu při velkém zvětšení, ale také provést cílenou biopsii.

Je také nutné podstoupit vyšetření hematologem, včetně:

 • koagulogram - krevní test na homeostázu (srážení krve);
 • klinický a biochemický krevní test (ke stanovení železa v séru, bilirubinu, jaterních enzymů, počtu krevních destiček);
 • stanovení hladiny progesteronu a dalších pohlavních hormonů.

K objasnění diagnózy mohou lékaři potřebovat také informace o délce a četnosti menstruace od dospívání, frekvenci případů krvácení z nosu, dásní, o tom, jak často se na těle objevují modřiny atd..

příčiny poruch cyklu

"data-medium-file =" https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/07/prichinyi-narusheniy-tsikla.jpg?fit=450%2C300&ssl= 1? V = 1572898674 "data-large-file =" https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/07/prichinyi-narusheniy-tsikla.jpg?fit = 828% 2C550 & ssl = 1? V = 1572898674 "src =" https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/07/prichinyi-narusheniy-tsikla-828x550. jpg? resize = 790% 2C525 "alt =" důvody porušení pravidel "width =" 790 "height =" 525 "srcset =" https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/ uploads / 2017/07 / prichinyi-narusheniy-tsikla.jpg? w = 828 & ssl = 1 828w, https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/07/prichinyi -narusheniy-tsikla.jpg? w = 450 & ssl = 1 450w, https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/07/prichinyi-narusheniy-tsikla.jpg? w = 768 & ssl = 1 768 w, https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/07/prichinyi-narusheniy-tsikla.jpg?w=891&ssl=1 891w " size = "(max. šířka: 790px) 100vw, 790 px "data-recalc-dims =" 1 "/>

Proč léčit selhání menstruace: co se stane s nepravidelným menstruačním cyklem

Narušený menstruační cyklus je považován za normální v dospívání, v poporodním období a u žen starších 50 let. V těchto případech je cyklus stabilizován bez vnější pomoci a nevyžaduje léčbu..

Nepravidelný cyklus jako nezávislá odchylka nepředstavuje zdravotní riziko. Ale u žen mimo výše uvedený seznam je to často známka hormonální nerovnováhy, která může být způsobena různými důvody, včetně závažných patologických stavů genitálií (rakovina dělohy, endomentrióza, polycystická, hyperplazie endometria atd.).

Proto je nesmírně důležité neignorovat narušení cyklu, ale podstoupit nezbytná vyšetření na klinice. Včasná diagnostika a léčba se problému úspěšně zbaví.

Nepravidelné období je překážkou normálního nástupu ovulace. To znamená, že početí dítěte pro ženu způsobí značné potíže. V některých případech může přerušený cyklus vést k vážným komplikacím - neplodnosti. Lékař by proto měl ženě doporučit provést ultrazvukové vyšetření - folikulometrii.

Léčba nepravidelného menstruačního cyklu

„Skákací“ menstruační cyklus není patologický proces, ale pouze příznak různých poruch. Proto se způsoby jeho léčby mohou radikálně lišit v závislosti na provokující příčině..

Problematickou menstruaci lze stabilizovat:

 • změny v životním stylu a návycích;
 • diagnostika a léčba základní patologie;
 • užívání hormonálních léků (hormonální substituční terapie);
 • změny ve způsobu antikoncepce.

Změna životního stylu a návyků

Pokud je porušení cyklu spojeno s životním stylem ženy a jejími závislostmi, pak jej stabilizovat, stačí změnit: vzdát se nadměrného užívání kofeinu, zbavit se špatných návyků, fyzicky nepřetěžovat tělo, dostatek spánku, chránit se před nervovým přetížením, jíst správně atd.

Provádění těchto jednoduchých doporučení bude mít příznivý účinek na obnovení menstruačního cyklu, pouze pokud příčina selhání spočívá právě v tomto.

Identifikace a léčba základní patologie

Léčba může být prováděna lékařsky pomocí následujících symptomatických léků:

 • analgetikum a antispazmodikum - k úlevě od bolesti;
 • hemostatický;
 • prozánětlivé léky;
 • hormonální (orální antikoncepce) - k normalizaci činnosti endokrinního systému.

U polycystických onemocnění se také často předepisuje vitamin a fyzioterapie..

Pokud léčba drogami nebyla úspěšná, je předepsána kyretáž děložní dutiny. Je také možné odstranit problém chirurgickým zákrokem, například když je detekován nádor, polycystické onemocnění nebo onemocnění štítné žlázy.

Jmenování hormonálních léků

Kombinovaná perorální antikoncepce je široce používanou metodou stabilizace narušeného menstruačního cyklu. Používají se i pro ty, kteří nejsou sexuálně aktivní nebo naopak plánují těhotenství. Hormonální terapie trvající od šesti měsíců stabilizuje cyklus. Po jeho ukončení se pravděpodobnost těhotenství významně zvyšuje.

Změna metody antikoncepce

Reakce těla na konkrétní metodu antikoncepce může být nepředvídatelná vzhledem k vlastnostem samotného těla. Pokud je například v důsledku užívání antikoncepce pozorováno ostré porušení menstruačního cyklu, doporučuje se změnit lék na jiný s vyšší dávkou nebo složením. Je nutné, aby lékař vyhodnotil situaci a upravil ochranné prostředky.

Pokud je důvodem selhání menstruace nitroděložní tělísko a menstruace není normalizována v přípustném období, pak by jediným řešením bylo odstranit spirálu a zvolit jinou metodu antikoncepce.

Léčba léčivými bylinami

Obnova cyklu je možná, pokud se k hlavním metodám přidají alternativní metody léčby menstruačního selhání. Není vyloučeno, že léčivé rostliny, pokud jsou nesprávně používány, mohou poškodit tělo, proto je před použitím nutné konzultovat s lékařem a určit hlavní příčinu porušení.

Léčivé poplatky za silnou menstruaci:

 • Budete potřebovat: přesličky (100 g), máty peprné (20 g), heřmánku (150 g), ovčácké kabelky (50 g), řebříčku (150 g), plic (50 g), žaludu (50 g). Odvar pro jednu dávku se připraví následovně: 1 lžička. kolekce se vaří ve 200 ml vody. Pijte jednou denně před spaním. Délka kurzu - od 3 týdnů;
 • Budete potřebovat: pastýřskou kabelku (1 dl), řebříček (1 polévkovou lžíci), dubovou kůru (1 dl). Nalijte sbírku 0,5 litru vroucí vody a nechte 30 minut pod víkem. Po namáhání pijte ve 2 dávkách (ráno a před spaním).

Léčivé byliny pro bolestivá období:

 • Highlander pepř. Nalijte 1 polévkovou lžíci. nasekaná rostlina 200 ml vroucí vody a nechá se 30 minut. Vezměte odvar 3x denně na 1 polévkovou lžíci;
 • Heřmánek, máta a kořen kozlíku lékařského (3: 3: 4). Vařte 1 polévkovou lžíci. sběr do 200 ml vroucí vody. Užívejte během menstruace několikrát denně;
 • Malinové listy. Nalijte 1,5 lžíce. suroviny 200 ml vroucí vody a nechejte 15 minut vařit. Provádět několik recepcí infuze v malém množství denně.

Léčivé byliny ke stabilizaci cyklu:

 • Květy chrpy. Nalijte 1 polévkovou lžíci. zasaďte 200 ml vroucí vody a nechte ji vařit 60 - 80 minut. Pijte vývar 3krát denně na 1/3 šálku. Průběh léčby je nejméně 3 týdny;
 • Semena petrželky. Nalijte 1 lžičku. drcené suroviny 0,5 litru teplé vody po dobu 8 hodin. Pijte infuzi 4krát denně, půl sklenice bez namáhání;
 • Pelyněk. Nalijte 1 polévkovou lžíci. byliny 300 ml vroucí vody a necháme 4 - 5 hodin vařit v teple, poté scedíme. Pijte infuzi 3-4krát denně na čtvrt sklenice.

Kam jít na menstruační nepravidelnosti v Petrohradě, ceny

Hlavní specializací kliniky Diana v Petrohradě je gynekologie. Léčíme nepravidelná období a jakékoli nepravidelnosti v menstruačním cyklu. V našem lékařském centru můžete podstoupit ultrazvukové vyšetření na jednom z nejlepších expertních ultrazvukových přístrojů, provést testy na hormony, podstoupit gynekologické vyšetření s kolposkopií atd..

Náklady na léčbu poruchy kritického dne závisí na základní příčině stavu, ale stejně jsou levné. Například. komplexní ultrazvuk pánevních orgánů, včetně vyšetření dělohy, stojí 1 000 rublů, konzultace s gynekologem na základě výsledků diagnostiky - pouze 500 rublů.

Pokud najdete chybu, vyberte část textu a stiskněte Ctrl + Enter

Každá žena má jiné období menstruace, některé nejsou hojné a trvají dostatečně dlouho, zatímco jiné mají tři nebo čtyři dny skromných období..Vše závisí na individuálních vlastnostech ženského těla.