Příčiny nepravidelné menstruace u dívek

Cesta k dospělosti pro dívky začíná první menstruací. Menarche se objevuje ve věku 9-14 let a je často nepravidelná.

Normálně by menstruace měla mít cyklus 21 až 35 dnů a trvání 3 až 6 dnů. Pokud se pokaždé neočekávaně objeví krev na kalhotkách - pak po 3 týdnech, poté po 6, to naznačuje nestabilitu menstruačního cyklu.

Moderní matky by měly vědět, co jsou nepravidelná období u teenagera, a přijmout včasná opatření, pokud se z kritických dnů vyvine patologie.

Vlastnosti menstruačního cyklu u dospívajících

Prvních několik let po menarché (prvním krvácení z genitálního traktu) nemají všechny dospívající dívky pravidelný menstruační cyklus. Jeho nestabilita je spojena s hormonálními změnami v těle a se změnami v činnosti endokrinního systému. Proto jsou zpoždění a časté období ve věku 12, 14, 15 let považovány gynekology za normu..

Do 2 let musí být menstruační cyklus zaveden bezchybně. Pokud po menarche uplynuly více než 3 roky a kritické dny nadále přicházejí v různých časech, měla by matka ukázat svou dceru dětskému gynekologovi, aby včas zjistil nemoci.

Jakákoli odchylka se může stát důvodem pro naléhavé odvolání ke specialistovi:

 • Nedostatek období po dobu tří nebo více měsíců.
 • Krev se prolévá každé 2 týdny po dobu 2 až 3 měsíců.
 • Několik měsíců po sobě cyklus trvá déle než 45 dní.
 • Každé období je delší než 7 dní.
 • Intenzivní krvácení vás nutí měnit hygienický výrobek každé 2 hodiny nebo více.
 • Náhlé výkyvy hmotnosti.
 • Pokožka se stává mastnou a objevuje se akné.
 • Je pozorován hirsutismus - nadměrný růst vlasů na obličeji a těle.
 • Příznaky těhotenství, pokud je dívka již sexuálně aktivní ve věku 14-16 let (někdy její menstruace pokračuje i po početí).

Lékařské statistiky ukazují, že více než 50% dospívajících dívek čelí nestabilnímu menstruačnímu cyklu. Zpoždění menstruace a jejich úplná absence u teenagera v gynekologii je definována termínem amenorea. Pokud doba cyklu přesáhne 35 dní, lékaři diagnostikují oligomenoreu.

Bezpečné příčiny nepravidelných období u dívek

Zvažte, jaké příčiny nepravidelné menstruace mohou mít dívky ve věku 14 let. Promluvme si o dopadu vnějších faktorů. Na práci reprodukčního systému může mít vliv jak nepříznivá environmentální situace v místě bydliště, tak nezdravá atmosféra v rodině. Asociální chování rodičů a nedostatečná pozornost deprimují psychiku dítěte a ovlivňují jeho vývoj.

Mezi další příčiny nestabilních období během puberty patří:

 1. Stres - časté potíže a zkušenosti negativně ovlivňují stav těla mladé dívky. Psycho-emoční přetížení zvyšuje pravděpodobnost nepravidelného příchodu menstruace.
 2. Dědičná predispozice - pokud má matka gynekologické problémy, s největší pravděpodobností budou geneticky přeneseny na dceru.
 3. Fyzická aktivita - intenzivní sportovní aktivity, nesprávná denní rutina, nedostatek hodin spánku vytvářejí na křehké tělo přemrštěný stres. Při práci v rozšířeném režimu nemá čas se plně vyrovnat se všemi funkcemi.
 4. Špatná výživa - hojnost rychlého občerstvení a dalších nezdravých potravin, stejně jako nedostatek vitamínů a minerálů, jsou v dospívání škodlivé. Aby se menstruace co nejdříve stabilizovala, musí dívka dodržovat správnou dietu, sledovat její váhu a vyhýbat se nadměrné hubenosti nebo obezitě..

Změna klimatu může také způsobit nepravidelná období ve věku 13 let u dívek a dospělých žen. Změna místa bydliště, cestování do zahraničí a relaxace na moři ve vaší zemi přinutí tělo aklimatizovat se. Z tohoto důvodu dochází k poruchám cyklu.

První menstruace u dívek nastává po ochlupení v ohanbí a v podpaží a na začátku růstu prsou. Lékaři říkají, že tělo je připraveno krvácet, když je množství tukové tkáně 17%. Ale pro pravidelný cyklus tělo potřebuje 22% tukové tkáně. Pozorování ukázala, že dívky s nadváhou začínají menstruovat dříve než hubené dívky a usazují se rychleji..

Nepravidelné období u dospívajících jako známka nemoci

Pokud má dospívající dívka nepravidelnou menstruaci, která není spojena s fyziologickými faktory, je třeba ji vyšetřit na výskyt vážného onemocnění. Nejprve by měl lékař věnovat pozornost stavu genitálního traktu a vaječníků. Fistule, poranění urogenitálních orgánů, onkologické změny, pracovní nerovnováha mezi hypofýzou a vaječníky nepříznivě ovlivňují menstruační cyklus.

Chlamydie a lidský papilomavirus - infekční onemocnění - mohou kritické dny učinit nestabilními. Vyznačují se krvácením mladistvých. Jedná se o silné krvácení po dobu delší než 7 dní, vyčerpávající tělo a vedoucí k rozvoji anémie. Silné krvácení se často otevírá po zpoždění menstruace. Nová menstruace se nemusí objevit po dobu 2 až 6 měsíců.

Traumatické poranění mozku také narušuje menstruační cyklus u dospívajících dívek. Produkce ženských hormonů je přiřazena hypofýze. Po nehodě nebo silném úderu s poškozením lebky je hypofýza zraněna a začíná fungovat. Výsledkem je, že se období neustále zpožďují..

Jaké další nemoci narušují menstruační cyklus u dívek:

 • Selhání vaječníků.
 • Syndrom polycystických vaječníků.
 • Nedostatečný vývoj dělohy nebo vaječníků.
 • Zvýšené hladiny prolaktinu v krvi.
 • Porucha srážení krve.
 • Patologie štítné žlázy.

U dívek, stejně jako u dospělých žen, mohou být příčinou nestabilního krvácení endometrióza a endometritida. Obě patologie narušují syntézu hormonů a vedou k nepravidelným obdobím..

Diagnostika a léčba

Dívky s nepravidelným menstruačním cyklem musí podstoupit vyšetření:

 • Vyšetření na gynekologickém křesle.
 • Měření indexu tělesné hmotnosti.
 • Ultrazvuk břicha.
 • Testy k objasnění hormonálního stavu.

Lékaři by měli léčit nepravidelný menstruační cyklus u dospívajících, s přihlédnutím k příčině porušení. Dívka sportovce nebo zodpovědné dítě, které pilně dělá domácí úkoly a připravuje se na zkoušky, nespí dobře a má neustále starosti, musí změnit denní režim a věnovat čas odpočinku.

Pokud dívka dodržuje dietu, napodobuje idoly a vyčerpá se, bude potřebovat pomoc dětského psychologa, odborníka na výživu, odborníka na výživu.

Pokud je příčinou nepravidelného cyklu diabetes mellitus, hyperplázie nadledvin nebo hypotyreóza, jak léčit základní problém a doprovodná onemocnění, lékař rozhodne na základě klinického obrazu - poté bude upravena "špatná" menstruace.

Regulace léčby menstruačního cyklu u dospívajících se provádí následujícím způsobem:

 1. Hormonální terapie - pacient je vybrán optimální lék a během léčby je sledována hladina hormonů v krvi.
 2. Vitamíny - lékař se zaměřuje na správnou výživu a předepisuje multivitaminové komplexy s převahou vitamínů E a B.
 3. Homeopatie - teenagerovi je předepsán lék Cyklodinon (kapky nebo tablety), pokud tělo netrpí alergiemi na jeho složky. Bylinný přípravek působí jemně na mladý organismus. Režim vyvíjí lékař s přihlédnutím k příčině a příznakům onemocnění. Lék se obvykle užívá ráno a v noci..

Antikoncepční pilulky jsou předepsány i pro panny k regulaci menstruačního cyklu. Léky vybrané lékařem jsou neškodné.

Pokud se po dalším zpoždění otevře silné krvácení a objeví se závratě a celková slabost, je dívka poslána na škrábání. Předtím, než začne, je panenská blána injikována novokainem. Injekce zabrání roztržení tkáně.

Pokud nepravidelná menstruace u dospívajících není spojena s onemocněním, dostanou rodiče doporučení, jak normalizovat každodenní rutinu a výživu dítěte. Je důležité obklopovat dívku s péčí a láskou a chránit ji před stresem a úzkostí. Pokud se však i přes veškeré úsilí cyklus nezlepší, má smysl podrobit se důkladnému vyšetření a identifikovat vlastnosti těla. Možná důvod selhání menstruace je neškodný a individuální..

Nepravidelné období u teenagera

Vývoj dospívajících dívek je čistě individuální. Průměrná doba pro nástup menstruačního cyklu je však 9-14 let. V prvních dvou letech může být menstruační cyklus nestabilní, což je zcela přirozené, protože tělo se vyvíjí, a proto to vyžaduje čas.

Faktem je, že menstruace je vážný proces spojený s prací pohlavních hormonů. Na začátku puberty může být produkce hormonů nefunkční, což přirozeně ovlivňuje menstruaci..

Když se vaše menstruace plně zotaví, průměrný interval cyklu může být 2–4 dny. Pokud menstruace přichází s velkým zpožděním a tento jev se objevuje neustále, je zřejmé, že v těle existují určité poruchy.

Norma

Průměrný menstruační cyklus by měl být 21-35 dní. Doba menstruace se může pohybovat od 3 do 6 dnů a v tomto okamžiku je uvolňování krve přibližně 50-100 ml.

Před menstruací téměř každá žena pociťuje řadu příznaků PMS: silnou podrážděnost, slzavost, slabost, bolest v mléčných žlázách, nepohodlí v bederní a dolní části břicha. Tyto příznaky by však ženu neměly znepokojovat..

Pokud se cítí zbytečně špatně, a aby odstranila bolest, neustále pije léky proti bolesti, měli byste se poradit s odborníkem, protože tyto příznaky naznačují vývoj jakékoli patologie.

Faktem je, že menstruace je normální fyzický proces, takže by neměla nepříznivě ovlivňovat život ženy. Kromě toho je nadměrně slabé nebo hojné krvácení považováno za patologii..

Porušení

Pokud si všimnete nepravidelného menstruačního cyklu, neměli byste situaci objasňovat prostřednictvím svých přítelkyň, protože můžete přehlédnout vývoj vážného onemocnění. Pokud mají obě dívky nepravidelnou menstruaci ve věku 14 let, neznamená to, že tento stav je normou..

Nestabilní menstruační cyklus může být ve skutečnosti důsledkem nesprávného fungování endokrinního systému, zánětlivých procesů vyskytujících se v genitální oblasti, vývoje benigních nebo maligních formací.

Menstruační nepravidelnosti se dělí na následující typy:

 • Amenorea. Tento proces je charakterizován absencí menstruace po dobu 6 měsíců. Během těhotenství, menopauzy a laktace je tento proces považován za zcela přirozený. Pokud je amenorea diagnostikována u mladé dívky ve věku 14 let, měli byste myslet na vývoj patologií. V některých případech lze amenoreu pozorovat u dívek, které mají rádi přísnou dietu.
 • Oligoamenorea. Menstruace se nemusí objevit po dobu 35-40 dnů. Velmi často dívky, které mají tuto patologii, mají tendenci mít nadváhu, mají zvýšený růst vlasů na pokožce, je pro ně těžké počat dítě.
 • Metroragie. Někdy mezi obdobími může z pohlavního ústrojí vycházet silné krvácení. Pokud žena necítí silnou bolest, její celkový zdravotní stav zůstává normální a tento problém se nevyskytuje často, nemusíte se bát. Pokud krev vyteče s nadměrnou stálostí, musíte kontaktovat odborníka. Faktem je, že takový výtok může naznačovat přítomnost polypů, fibroidů nebo novotvarů v genitální oblasti..

Důvody nepravidelného období u dospívajících mohou být různé:

 • špatná ekologie má tendenci negativně ovlivňovat zpoždění menstruačního cyklu;
 • nezdravé prostředí ve světě teenagera kolem něj: rodina, přátelé, škola;
  dědičnost, pokud příbuzní dívky někdy měli takové problémy, mohou být zděděni;
 • nadměrný emoční stres a fyzická aktivita;
 • podvýživa, která může zahrnovat konstantní stravu nebo naopak obžerství;
 • nemoci endokrinního, kardiovaskulárního a jiných systémů;
 • pohlavní choroby.

Všechny tyto důvody představují pro dívku vážné nebezpečí, protože její puberta ještě neskončila, takže mohou v budoucnu vést k neplodnosti..

Diagnostika

Diagnóza s nepravidelnou menstruací je poměrně obtížný proces, protože puberta ještě není úplně u konce, proto je obtížné pochopit hranice normálního projevu těla a začátku vývoje patologie. Během zkoušky se specialista snaží spoléhat na následující schéma:

Komunikace s dívkou, během níž se ukázalo, kdy začala menstruace, v jakém období se stabilizovaly, když začalo docházet k porušování. Velká pozornost je věnována každodenní rutině, emočnímu prostředí v rodině a škole, výživě.

Inspekce. Specialista provádí vizuální vyšetření vnějších orgánů, aby zjistil možné patologie.

Přiřazení analýz. Je vydán odkaz na biochemický krevní test, analýzu moči, dárcovství krve pro hormony: prolaktin, FSH, LH a také ultrazvuk pánevních orgánů.

Léčba

Pokud má dospívající dívka nepravidelnou menstruaci, je tento proces obtížně léčitelný. Specialista musí správně zvolit správný léčebný režim. Tělo ještě nedokončilo fázi formace a sebemenší zavedení do tohoto procesu může hrozit s vážnými následky. Léčebná technika je v zásadě následující:

 • Organizace správného denního režimu, výživa, dobrý odpočinek a omezení fyzické aktivity a emoční přetěžování.
 • Užívání vitamínů skupiny B a E, stejně jako lehká sedativa.
 • Jmenování léků obsahujících hormony. Používají se léky obsahující progesteron a estrogen. Tato metoda se však používá jako poslední možnost, aby nedošlo k narušení puberty dívky..
 • Fyzioterapeutické aktivity: bahenní terapie, magnetoterapie, balneoterapie, helioterapie, hypoxická terapie, UHF atd..

Nepravidelná menstruace je u dospívajících běžná. Pokud je příčina tohoto procesu identifikována včas a je zahájena léčba, nebude to v budoucnu negativně ovlivňovat reprodukční systém. Neměli byste doufat, že se menstruace zotaví sama, musíte určitě kontaktovat odborníka.

Menstruační nepravidelnosti u dospívajících: hlavní příčiny a léčba

U dívek se první menstruace může objevit již ve věku 10–11 let a v prvních měsících je nepravidelná. Nestabilita menstruačního cyklu se projevuje snížením jeho trvání nebo naopak zvýšením, výskytem malého výtoku, bolestí.

Nepravidelná menstruace u teenagera je běžným jevem kvůli nestabilnímu hormonálnímu pozadí. Reorganizace fungování endokrinního systému, hormonální výkyvy jsou dokončeny pouze 6-15 měsíců po první menstruaci.

Vlastnosti menstruačního cyklu u dospívajících

Sexuální vývoj ženy probíhá v několika fázích. V dospívání dochází k prudkému nárůstu všech metabolických procesů, které končí pubertou a schopností ženského těla otěhotnět a porodit dítě. Načasování nástupu menstruace je jiné, v průměru začíná menstruace ve věku 12 let:

 • První fází (adrenarche), druh přípravy dívčího těla na menstruaci, je zvýšení koncentrace pohlavních hormonů. K tomu může dojít již ve věku 8 let pod vlivem kůry nadledvin, která produkuje mužské hormony - jsou předchůdci ženských pohlavních hormonů;
 • druhé období - thelarche - je charakterizováno překrvením prsou, výskytem ochlupení v podpaží a na ohanbí. Asi 2 roky po tomto procesu se objeví první menstruace. Podle studií v 90% případů začínají kritické dny blíže věku 13-14 let, ale v některých případech lze menstruaci pozorovat již od 10-11 let.

Nepravidelné kritické dny nejsou u dospívající dívky neobvyklé. Časný nástup menstruace obvykle způsobí výskyt anovulačních cyklů během prvního roku po menarche - na pozadí menstruace vajíčka nedozrávají, což se považuje za normální.

Tvorba ovulačního cyklu u dospívajících dívek může trvat až 10 let. Pouze do 18-20 let funguje reprodukční systém podle fyziologické normy a ovulace se objevuje v každém menstruačním cyklu..

V prvních letech je menstruace u dospívajících extrémně nepravidelná. 12 měsíců po menarché může trvat menstruace od 23 do 90 dnů a až do sedmého roku se její trvání zkrátí na maximálně 38 dní. Individuální cyklus každé dívky je stanoven nejdříve 20 let. Tato nepravidelnost je způsobena tvorbou hormonálních hladin, kolísáním metabolických procesů, nezralým reprodukčním systémem.

Pokud dívka ve věku 14-15 nemá menstruaci, stojí za to kontaktovat gynekologa. Kromě toho nebude zbytečné číst další informace o této otázce..

Tvorba menstruačního cyklu

Přístup menstruace lze vidět podle charakteristických znaků způsobených pubertou. Asi po 10 letech a ještě dříve začnou dívky bobtnat mléčné žlázy, na pubis, v podpaží, je bohatá srst. Jsou to sekundární sexuální charakteristiky, které jsou ukazatelem puberty dívky.

Menarche (první menstruace v životě dívky) je zřídka stejná jako menstruace dospělé ženy. První výtok je obvykle rozmazaný, skromný, jeho doba nepřesahuje 2-4 dny. Teprve po několika letech by měl být stanoven cyklus - stejné časové intervaly mezi menstruací a stejné průměrné trvání kritických dnů.

Obzvláště často dochází k nepravidelnému období u dospívajících v prvním roce. Ve 12-14 letech po nástupu výtoku doba cyklu nepřesáhne 20-25 dní, ale v některých případech může naopak trvat až 45 dní. Je to způsobeno nízkou hladinou hormonu estrogenu v těle..

Cyklus se stává téměř pravidelným ve věku 14-15 let. Do této doby se hormonální pozadí stabilizovalo, koncentrace ženských pohlavních hormonů je téměř stejná jako u dospělých žen.

Načasování nástupu menarche u většiny dívek je individuální a závisí na faktorech, jako jsou:

 • genetická predispozice;
 • míra sexuálního vývoje;
 • životní a stravovací podmínky;
 • dětské nemoci.

U dospívajících by menstruace měla probíhat bez syndromu silné bolesti, výskytu sraženin a příliš velkého krvácení. Odchylky od této normy vyžadují léčbu, a když je cyklus stanoven na základě vlastních, odborných pozorování.

Příčiny nepravidelných období

Menstruační nepravidelnosti u dívek se mohou objevit z různých důvodů:

 • dědičnost hraje důležitou roli ve fungování reprodukčního systému adolescentů. Ve většině případů je hladina hormonů a zejména práce vaječníků způsobena genetickou predispozicí;
 • vnější faktory. Nepříznivé podmínky prostředí, stres, fyzická a psychická zátěž negativně ovlivňují zrání, včetně sexuálního, dospívajících dívek;
 • důvodem nepravidelné menstruace může být zvýšená fyzická aktivita, sport, nedostatek přiměřeného odpočinku, zneužívání gadgetů, zpoždění v důsledku stresu;
 • vášeň pro diety. Nízký index tělesné hmotnosti a nadměrná štíhlost vedou ke zpoždění v pubertě, snižují hladinu pohlavních hormonů a co nejvíce oddalují nástup menstruace. Nadváha a obezita také negativně ovlivňují sexuální zdraví dívky;
 • některá gynekologická onemocnění, pokles nebo přebytek hormonů v krvi v důsledku nesprávné funkce štítné žlázy, onemocnění centrálního nervového systému také způsobují selhání menstruačního cyklu;
 • anomálie ve struktuře dělohy a dalších pohlavních orgánů často vedou k předčasnému nástupu menarché nebo selhání cyklu.

Vzhledem k tomu, že reprodukční systém dívky je v procesu formování, ovlivňuje ji jakýkoli vnější nebo vnitřní negativní faktor. Odložená virová a jiná onemocnění, nezdravá strava, kouření a pití alkoholu, nedostatek spánku a odpočinku - to vše negativně ovlivňuje celkové zdraví a vede k menstruačním poruchám.

Kdy se bát

Kromě fyziologických důvodů může být selhání menstruačního cyklu u dívek způsobeno následujícími faktory:

 • zvýšená koncentrace prolaktinu;
 • syndrom polycystických vaječníků;
 • snížená srážlivost krve;
 • patologická struktura dělohy, vaječníků;
 • nemoc štítné žlázy;
 • polypy, endometritida, cysty;
 • infekční a zánětlivé procesy v genitáliích.

Porušení menstruačního cyklu u dospívajících vyžaduje návštěvu lékaře v následujících případech:

 • menstruace chybí déle než 3-4 měsíce za sebou;
 • cyklus je 45 dní nebo více za poslední měsíce;
 • kritické dny dvakrát měsíčně s intervalem mezi nimi od 14 do 20 dnů;
 • doba krvácení je 7 dní nebo více;
 • příliš silné krvácení, kdy by se měl tampon a vložka měnit častěji než jednou za 2 hodiny;
 • absence menstruace v 16.

Příznaky, jako je nadměrný růst vlasů na těle a obličeji, náhlá ztráta nebo přibývání na váze, změny stavu pokožky (akné, zvýšený obsah tuku) a výskyt mastné seborrhy na pokožce hlavy také mluví o patologii. Všechny tyto příznaky naznačují hormonální poruchu a vyžadují korekci..

Pokud je dívka sexuálně aktivní, nelze vyloučit těhotenství, včetně mimoděložního těhotenství, a vývoj různých pohlavně přenosných chorob..

Léčebné přístupy

Před jmenováním terapie se provede diagnóza k identifikaci příčiny nepravidelného menstruačního cyklu u dívky. Diagnostická opatření zahrnují:

 • stanovení indexu tělesné hmotnosti;
 • vyšetření gynekologem;
 • Ultrazvuk břišních orgánů;
 • obecné testy moči a krve (v případě potřeby lze předepsat biochemii), stanovení hormonálního stavu.

Výběr lékové terapie závisí na tom, co způsobilo selhání:

 • v případě poruch štítné žlázy lze předepsat hormonální terapii. Kromě pravidelného příjmu léků se provádí měsíční monitorování koncentrace hormonů v krvi;
 • jmenování multivitaminů, výběr správné výživy. Vitamíny B a E mají pro rostoucí organismus zvláštní význam;
 • homeopatické léky na korekci menstruačního cyklu.

Okamžitě se poraďte s lékařem, pokud kromě menstruační poruchy dojde k prudkému úbytku hmotnosti, výraznému zvýšení krvácení během menstruace, intenzivní bolesti, výskytu krvácení mezi kritickými dny.

Co způsobuje nepravidelné období u teenagera

Nástup první menstruace naznačuje fyziologické zrání dívky, ale na emoční úrovni je mladá dáma stále neformovaným dítětem. Koneckonců, první menstruace nastává v mladém věku - od 11 let. Existují výjimky z problému, jako je nepravidelná menstruace u teenagera nebo zpoždění. Co by se mělo v této situaci udělat?

Věk nástupu menstruace

Dívky jsou ve vývoji přibližně o 2–3 roky před chlapci. Puberta začíná dříve: předzvěsti menstruace se objevují od 8 do 10 let a samotný proces trvá od 2 do 5 let. Toto období je charakterizováno nárůstem prsu a tukové tkáně, růstem vlasů v oblasti ohanbí a v podpaží. Provádí se produkce hormonů odpovědných za reprodukční funkci - estradiol, progesteron. Menarche by měl jít ve stanovenou dobu.

Přibližný věk pro zahájení menstruačního cyklu u dívek je 12 až 14 let. Tělo dívky se postupně připravuje na reprodukci reprodukční funkce, všechny fáze cyklu se začínají formovat včas.

Mezi standardizovaná kritéria pro stanovení věkové normy patří vnější charakteristiky dívek:

 1. Nízký růst, pomalý vývoj vyvolává zpoždění menstruace.
 2. Vysoký růst, nadměrná tělesná hmotnost urychluje proces nástupu prvního cyklu.

Zjistěte v jednom z našich článků, co je to menstruační cyklus.

Jaký by měl být menstruační cyklus u dospívajících

Vlastnosti menstruace jsou považovány z hlediska trvání, pravidelnosti, objemu výtoku.

Vytvořený menstruační cyklus trvá 21–36 dní. U dospívajících dívek se počty pohybují od 20 do 45 dnů. Cyklus trvá dlouho - formace do dvou let.

Jak dlouho trvá první menstruace u dívek, přečtěte si článek na odkazu.

Estrogen se pravidelně vyrábí u mladých žen, což neplatí pro LH (luteinizační hormon), který je zodpovědný za fázi početí. Nevýznamná sekrece látky blokuje nástup ovulace - počet dní cyklu je snížen na polovinu, což vysvětluje důvod, proč neexistují období 13, 14, 15 let.

I když je obtížné určit, kdy se vajíčko uvolní, je možné otěhotnět v mladém věku.

K ovulaci buď nedochází vůbec, nebo je předčasná - před menstruací nebo během ní. K tomu dochází, dokud nebude vytvořen pravidelný cyklus..

Samotný výtok trvá od 3 do 7 dnů. Konzultují s lékařem, když je rozdíl v délce regulace značný: v jednom měsíci jsou krátké (3 dny), v jiném - dlouhé (10 dní) atd..

O objem krve se rozhodně nemusíte starat. U zralé ženy je takový příznak známkou poruchy orgánů urogenitálního, reprodukčního systému. Normální je sporé a nepravidelné období u dospívajícího ve věku 13 let a starších. První menstruace (menarche) je nevýznamná, protože reprodukční funkce nefunguje úplně. Vážnějším důvodem k obavám jsou pozdní období, která nepřišla včas.

Proč se první období teenagera zpozdilo

Při odpovědi na tuto otázku je důležité vzít v úvahu genetiku. Dědičný faktor určuje přibližný věk, kdy se objeví první výtok. Pokud menstruace matky začala ve věku 14 let, je možné, že její dcera bude mít menstruaci v tomto věku. Genetický faktor reguluje cyklus sekrecí.

Když patnáctiletá dívka, která vykazuje známky puberty (otok mléčných žláz, ženské obrysy postavy), nezačne krvácet, mluví o amenorei.

Rozdělte primární a sekundární amenoreu:

 1. Primární - absence výtoku s obecnými známkami puberty.
 2. Sekundární - výtok se zastaví, zmizí u dříve menstruujících dívek (po 6 měsících).

Příčinou primární amenorey je často patologie dělohy a zánětlivé procesy v děloze..

Proč teenageři nemají menstruaci: jiné důvody než těhotenství

Když byla menstruace, ale z nějakého důvodu se neobnoví, mluví se o sekundární amenorei. Koncept „pravidelného cyklu“ obecně není pro představitele pubertálního období charakteristický.

První dva roky jsou fází formace, takže kritické dny jsou velmi nepředvídatelné:

 1. Čím mladší je dívka, tím více je zpoždění normální..
 2. Čím starší, tím větší je riziko rozvoje patologií..

Proto má 13, 14letá dívka zpoždění v menstruaci, které nenaznačuje patologii. Pravidelné menstruační nepravidelnosti u 16letých dívek jsou však známkou komplikací při zavádění cyklu..

Chcete-li problém vyřešit, musíte určit příčinu selhání cyklu teenagera.

ZpůsobitDopadové faktoryNegativní důsledky
Metabolické selháníNesprávná strava (těžké jídlo, tuky, cukr atd.)Hormonální nerovnováha
Nedostatek hemoglobinuZtráta krve nebo nedostatek vitamínů v těleBledá kůže a sliznice, zvýšená únava, tlakové rázy
Příliš aktivní životní stylNedostatek vitamínů způsobený spalováním velkého množství kaloriíPozastavení vývoje reprodukčního systému
Zvýšený duševní stresNedostatek režimu „práce a odpočinku“Zpoždění na pozadí duševního přepětí
Emoční nestabilitaStres, nestabilní vztahy s vrstevníky nebo rodičiBlokování oxytocinu a endorfinu („hormony radosti“) v důsledku produkce kortizolu („stresového hormonu“)
Užívání antibiotikÚčinek na hypofýzuNárůst mužských hormonů. Po užití antibiotik může dojít ke zpoždění menstruace
Endokrinní onemocněníDiabetes mellitus, patologie štítné žlázyHormonální nerovnováha
Podchlazení genitáliíSedí na studených površíchVývoj infekčních nemocí
AklimatizaceZměna klimatické zóny pobytuŽádné, protože se cyklus rychle zotavuje

Výše uvedené důvody zřídka vyvolávají bolestivé příznaky. Pokud však dívka bez menstruace cítí bolest v břiše nebo dolní části zad, je pozorována letargie a apatie, měli byste kontaktovat gynekologa pro včasnou identifikaci komplikací.

Přečtěte si o tom, proč menstruace někdy začíná 2 týdny po skončení menstruace, v článku na odkazu.

Možné komplikace

Jaké jsou patologické poruchy menstruačního cyklu u dívek? Nakonec, jak se ukázalo, adolescence nemá normy pro určování pravidelnosti a cyklickosti. Ale příliš brzká nebo pozdní menstruace je již důvodem k návštěvě gynekologa během prvního roku regulace..

Jakákoli forma amenorey narušuje plodnost. Příznak zpoždění často signalizuje importovanou infekci, vývoj zánětlivého procesu.

Existuje běžná adolescentní patologie, která ničí flóru ne jednoho místa, ale několika najednou. Toto je syndrom polycystických vaječníků. Problém ovlivňuje ženské tělo ve fázích:

 1. Selhání vaječníků, hypofýzy, nadledvin.
 2. Nepravidelná sekrece progesteronu, estradiolu.
 3. Přerušení cyklu (nemusí se vrátit).
 4. Nedostatek ovulační fáze.
 5. Neschopnost oplodnit vajíčko.

Menstruace u dospívajících není regulována pouze patologiemi urogenitálních orgánů. Traumatické poranění mozku patří mezi běžné příčiny. Výsledné poškození naruší reprodukční systém - neschopnost otěhotnět nebo nést plod.

Doporučení

Nejlepší rady od lékařských webů jsou založeny na změně životního stylu. Pochopení toho, co dělat, přijde, jakmile bude možné identifikovat faktor negativního dopadu.

DoporučeníSoučástiVýhody
Dobrá výživaPotraviny bohaté na vlákninuStabilní růst
Odstranění nedostatku hemoglobinuPřípravky obsahující železo a kyselinu listovouZlepšení krevního oběhu
Mírná fyzická aktivitaRanní cvičení, chůze, jemné cvičeníUdržování svalového tonusu
Obnovení emoční rovnováhySedativa, střídání práce a odpočinku, dechová cvičeníMalá sekrece kortizolu - žádný stres
Odstranění podchlazeníPřevlékání do suchého oblečení po pláži, posezení na teplých površíchPrevence infekčních chorob
Sexuální výchovaPřednášky, odborná literatura, individuální rozhovory na zadané témaPředčasná prevence těhotenství

Abychom se zbavili některých problémů, bude vyžadována pouze lékařská diagnostika. Pokud mají příznaky, jako je bolest, psychologické poruchy, horečka, časté nutkání na močení, nevolnost, nepřirozený výtok z pochvy nebo zpoždění u 16, 17letého teenagera menstruaci, může po úplném vyšetření stanovit diagnózu pouze lékař..

Když výtok přestane po dobu tří měsíců fungovat, je důležité přihlásit se ke komplexnímu vyšetření pro třetí cyklus..

Po obdržení výsledků ultrazvuku a analýz předepisuje gynekolog terapii.

MetodaFunkce:Výhody
Hormonální terapieKontrola hormonálních hladin v krviIndividuální přístup
Vitaminová terapieDoplnění chybějících vitamínůRegulace výživy
Místní dopadÚstní podáníOdstranění původce zpoždění
Účinek lékuTablety, antibiotika

Sledování celkového zdraví, životního stylu dívky, prevence infekčních onemocnění a zánětlivých procesů zmírní problém primární nebo sekundární amenorey. Je však důležité si uvědomit, že zpoždění menstruace u teenagera nemusí být nutně známkou patologie, protože tělo dívky je příliš citlivé na jakékoli vnější projevy. Nepravidelný cyklus v prvních letech po nástupu menstruace je přirozený proces. Pokud se objeví bolestivé příznaky nebo pozdní menarche, jsou nutné pravidelné návštěvy gynekologa, aby se předešlo problémům s neplodností.

Menstruační nepravidelnosti u dospívajících: hlavní příčiny a léčba

Dříve či později každý člen spravedlivého pohlaví čelí menstruačním nepravidelnostem. Existuje mnoho důvodů pro vývoj tohoto jevu, protože mnoho vnějších a vnitřních faktorů ovlivňuje zdraví žen. Jak se můžete chránit a nebýt hysterický pokaždé, když menstruace nastane později než obvykle? V tomto článku se pokusíme zjistit, kdy zazní alarm a kdy byste si neměli dělat starosti.

Řízení cyklu

Abyste pochopili, co je odchylka, musíte jasně pochopit, co se považuje za normu. Je třeba poznamenat několik skutečností, které jsou charakteristické pro obvyklý průběh menstruačního cyklu u dívek:

 1. První období by mělo začít nejpozději do 14 let. Všechno ostatní je porušení, které vyžaduje zkoumání.
 2. Cyklus se počítá od okamžiku první menstruace do začátku druhé. Normální interval je 21 až 33 dní.
 3. Přidělení obvykle trvá 3–5 dní. Hojné krvácení po celý týden i jednodenní období naznačují zjevné porušení.

V prvních osmi cyklech si ženské tělo teprve zvyklo na svou novou funkci, takže je zcela normální, že bude nestabilní. Třináctiletou dívku byste neměli brát ke gynekologovi se zpožděním několika dní, protože je pravděpodobné, že v jejím těle dojde k určitým změnám a cyklus se stabilizuje o něco později..

Ale také nezazní poplach, když dojde k menopauze, protože to je jeden z přirozených procesů v těle dámy. Jak menstruace, tak menopauza jsou spojeny s reprodukční funkcí. Je jen přirozené, že když se během stárnutí uvolňuje méně ženských hormonů, dochází také k nepravidelnému menstruačnímu cyklu. Menopauza obvykle nastává po čtyřiceti pěti letech..

Co je to porušení

Existuje několik faktorů, které mohou vést k poruchám funkce ženského těla. Mohou být klasifikovány následovně:

 • vnější změny (podnebí, teplota, roční období);
 • hormonální (selhání v důsledku určitých onemocnění);
 • psychologický faktor (stres, deprese);
 • vnitřní změny (poranění vaječníků, onemocnění dělohy).

Pokud zpoždění trvá déle než 14 dní, vyplatí se zaznít poplach. Je důležité určit, co přesně toto porušení způsobilo. Kromě toho může dojít k prudké změně samotného režimu: pokud cyklus trval například 21 dní a pak najednou začal chodit s intervalem jednoho měsíce, možná v těle nastanou změny, které mohou vést k vážným následkům.

Důvod porušení cyklu závisí na tom, jaký druh léčby bude žena potřebovat: léky, hormonální nebo psychologické. Nejprve byste se měli nechat otestovat a diagnostikovat. Zpravidla je nejjednodušší identifikovat infekční onemocnění u dívky, která je léčena poměrně rychle..

Je mnohem obtížnější používat hormonální terapii, kterou by měl předepisovat pouze kvalifikovaný lékař..

Totéž platí pro antikoncepční pilulky. Musí být užívány na základě charakteristik vašeho těla. Zvýšená chuť k jídlu a obezita jsou považovány za jeden z vážných důsledků hormonální terapie. Po užití určitých hormonů existuje riziko, že se váha nikdy nevrátí k normálu..

Diagnóza, příznaky a léčba

Jak bylo uvedeno výše, nejjednodušší způsob identifikace pohlavně přenosných chorob.

Sexuální infekce

Chlamydie, mykoplazma nebo ureaplasma ovlivňují změny v menstruačním cyklu. Další infekční gynekologická onemocnění mohou být patologická, ale často způsobují nepříjemnosti.

Některé houby mohou například během menstruace způsobit zánět v podbřišku. Silná bolest by neměla být přičítána charakteristikám těla, protože nejčastější důvod spočívá v probíhající infekci.

Tyto nemoci jsou často doprovázeny vaginálním výtokem a zápachem..

Vnější faktory

Může jich být několik:

 • prudká změna klimatu;
 • nedávná nemoc (nachlazení);
 • těžká fyzická aktivita;
 • stres a intenzivní zážitky;
 • neustálé diety a hubnutí.

Tyto důvody zpravidla nezpůsobují vážné odchylky. Na přání je lze snadno odstranit. Například při změně podnebí nebo při stěhování do jiné země stojí za to dát tělu čas zvyknout si na počasí. Můžete mu pomoci pomocí různých vitamínů a doplňků..

Odložené onemocnění také ovlivňuje reprodukční schopnost ženy. Faktem je, že během nemoci je tělo nuceno vrhnout veškerou sílu k uzdravení postižených buněk a teprve poté vykonává další funkce. Nebojte se, pokud po silném nachlazení začne menstruace o týden později, ale pokud si přejete, můžete se poradit s odborníkem.

Není žádným tajemstvím, že atletky mají problémy s produkcí ženského hormonu a menstruačním cyklem. Pokud své tělo nadměrně roztáhnete, je zcela přirozené, že se začne bránit a přestane produkovat některé hormony a vrhne veškerou svou sílu na zachování svalů. U menstruace se doporučuje snížit množství stresu na těle..

Dalším faktorem, který mnoho žen přehlíží, je psychologický. Nedostatek spánku, stres, starosti - to vše vede k poruše menstruačního cyklu, protože tělo nemá kde brát sílu k produkci potřebných hormonů. Pokud jsou vaším stálým společníkem deprese, apatie a letargie, měli byste být připraveni na to, že vám menstruace na několik měsíců zmizí..

Diéty jsou považovány za vyčerpávající utrpení, ke kterým se staví každá módní dívka. Podvýživa vede k přirozenému narušení cyklu, protože tělo vrhá poslední sílu, aby přežilo během „hladovky“.

Hormonální změny

Pokud máte podezření na poruchu činnosti endokrinního systému, gynekolog předepíše pacientovi ultrazvuk štítné žlázy. Podobný stav může být navíc způsoben nadledvinami..

Riziko menstruačních potíží je mnohem vyšší u dívek, které v dětství utrpěly mnoho infekčních onemocnění..

Na hormony má nejčastěji vliv celá řada důvodů, včetně výše popsaných faktorů. Proto je návštěva odborníka s velkým zpožděním povinná.

Interní změny

V mnoha ohledech samotné patologické procesy ve vaječnících vedou k narušení produkce hormonů. Mohou být poškozeni silným namáháním těla (těžkou zátěží) nebo neopatrným sexem s partnerem. Nejzávažnějším důsledkem je vnitřní krvácení, které může následně ovlivnit cyklus..

Menstruační nepravidelnosti jsou běžné u žen s onemocněním polycystických vaječníků. Jde o chronické onemocnění urogenitálního systému, které vyvolává pravidelný nestabilní cyklus.

Selhání menstruace může naznačovat nádor v děloze, který vede k rakovině.

Léčba

Mnoho příčin onemocnění vede k narušení činnosti hormonů. Hormonální korekce by se však neměla vždy používat..

Stabilizace cyklu u dospívajících

Doporučuje se normalizovat stav těla jako celku. Je nutné brát vitamíny, regulovat váhu, snižovat množství stresu. Kromě toho je důležité posílit imunitní systém pomocí různých bylinných výtažků..

Doporučuje se léčit infekce antibiotiky předepsanými lékařem. Stres, podvýživa a psychologické faktory jsou eliminovány kombinovanou terapií psychologem, gynekologem a odborníkem na výživu.

U žen v plodném věku

Většina odborníků doporučuje zahájit léčbu obnovou celého těla. Potřebujete zdravou stravu, užívání vitamínů, snížení fyzické aktivity a v případě potřeby změnu zaměstnání na méně stresující..

Bylinné extrakty používané v tradiční medicíně také pomáhají normalizovat cyklus. Pokud takové prostředky nepomohou, doporučuje se uchýlit se k hormonální terapii..

V takovém případě však budete muset pečlivě sledovat množství spotřebovaných kalorií a svoji váhu, protože hormony působí na každý organismus odlišně..

Tato léčba trvá přibližně 9-12 měsíců a účinek často není okamžitě patrný..

S menopauzou

Pokud je váš nepravidelný menstruační cyklus doprovázen výtokem, nepohodlí nebo zápachem, měli byste navštívit svého lékaře. Menopauza může začít ve věku 35 let, takže pokud je cyklus nepravidelný, měli byste se ujistit, že nastala menopauza, aby nedošlo k zahájení nemoci..

U menopauzy jsou zpoždění naprosto normální. Možná by stálo za to pomoci tělu přijímat vitamíny a železo.

Závěr

Ne každé zpoždění svědčí o těhotenství nebo nemoci. Organismus je složitý systém, ve kterém se navzájem ovlivňuje mnoho prvků, tak či onak. Někdy chybí menstruace jako varování před vážným problémem. Selhání menstruačního cyklu není nemoc, ale poplašný signál, proto byste s velkým zpožděním měli určitě navštívit gynekologa.

Nepravidelné menstruační cykly u dívek

Vydavatelství Eksmo vydává knihu, kterou lze určitě nazvat příručkou pro ženy v jakémkoli věku.

Autorkou knihy „1000 otázek a odpovědí v gynekologii“ je autoritativní lékařka Elena Berezovskaya, kterou doporučuje Dr. Komarovsky. První kniha Eleny Petrovna o zdravotních problémech během těhotenství se stala bestsellerem. Čtenáři si všimli moderního a přátelského přístupu autora, založeného na nejnovějších vědeckých úspěších a mnohaleté lékařské praxi Eleny.

V knize „1000 otázek a odpovědí v gynekologii“ nastoluje Elena Berezovskaya nejnaléhavější témata zdraví žen.

Mezi nimi i ty nejzákladnější - ovulační a premenstruační syndromy, menstruační nepravidelnosti, endokrinní, virové a pohlavní choroby, menopauza a specifická onkologická gynekologie, nemoci močových cest a mléčných žláz a mnoho dalšího.

Kniha samozřejmě nevyvrací nutnost jít k lékaři, pokud k tomu existují objektivní důvody. Ale s pomocí rady Dr. Berezovskaja bude žena schopna přesněji určit její zdraví, nezmešká alarmující příznaky nebo se naopak uklidní v případě, že nebude důvod k obavám..

Každá žena, která má takovou knihu, najde odpovědi na všechny své otázky týkající se zdraví žen a tato kniha také pomůže dospívajícím dívkám vyvrátit mýty a spekulace a dozvědět se více o svém těle. Klidná a benevolentní intonace autora povzbuzuje a vzbuzuje důvěru.

A podrobná a jednoduchá vysvětlení pomáhají pochopit i ty nejobtížnější problémy..

Portál Mateřství seznamuje své čtenáře s fragmentem knihy věnované zavedení menstruačního cyklu u dívek.

Menstruační cyklus u dívek

Kdy začínají adolescentní menstruační cykly a jaké faktory ovlivňují jejich nástup?

Za posledních 150 let se věk dívek, které začínají menstruovat, výrazně mladší..

Průměrný věk, ve kterém nastává menarche (první menstruační krvácení), závisí na rase, stravě, pobytu (ve městě, na venkově), dědičných faktorech, tělesné hmotnosti a dalších faktorech. Asi před 30 lety byl průměrný věk v mnoha zemích přibližně 14,5 roku, nyní však klesl na 12,4 roku.

Asi 10% dívek začíná menstruovat ve věku 11 let a 90% dospívajících začíná menstruovat ve věku 13 let. Ve věku 15 let 98% dívek menstruuje..

Lze nepravidelné menstruační cykly považovat za menstruační nepravidelnosti u dospívajících dívek??

Dospívající dívky, jejich rodiče a bohužel někteří lékaři nevědí, zda nepravidelnost menstruačního cyklu během dospívání je projevem patologie nebo normy.

Výsledky hormonálních vyšetření se nejčastěji liší od indikátorů norem pro dospělou ženu, nicméně lékaři nezohledňují věk dívek, ale předepisují dlouhodobou hormonální léčbu, která nejenže situaci nezlepšuje, ale často ji zhoršuje. Proto je důležité provést důkladnou analýzu výsledků pohovoru, vyšetření a vyšetření, aby bylo možné rozhodnout o léčbě nebo jednoduchém pozorování teenagera..

Jaká je obtížnost testování dívek s nepravidelnými menstruačními cykly?

Pokud nedojde ke kontaktu na základě důvěry mezi dospívajícími dívkami a jejich rodiči, mnoho problémů adolescentů, včetně těch, které souvisejí s funkcí reprodukčního systému, zůstává mimo diskusi..

Dívky skryjí, zda je vynechán měsíční cyklus, jak často se mění vložky, jaká je doba menstruačního cyklu.

Dospívající dívky často dostávají další informace o sexuálním vývoji od svých vrstevníků, nikoli od rodičů a lékařů..

Co je Telarche?

Telarche je překrvení mléčných žláz, počátek jejich růstu, což je známkou nástupu puberty. Menarche (první menstruace) obvykle začíná 2-3 roky po nástupu bolesti.

Jak dlouhý by měl být první menstruační cyklus pro dospívající dívky??

Za poslední dvě desetiletí proběhla u dospívajících dívek řada výzkumů na téma menstruačních cyklů a jejich nepravidelností. Podle WHO trvala u 38% dívek menstruační cyklus od menstruace do druhého období více než 40 dní, 10% - více než 60 dní a 20% - 20 dní. První období trvá 2 až 7 dní.

Délka menstruačního cyklu u dospívajících dívek

 • Měly by dospívající dívky ovulovat??
 • Dříve se mylně věřilo, že pokud dívky nemají ovulaci, jedná se o patologii, kterou je třeba léčit co nejrychleji..
 • Pokud menstruace začíná ve věku 12 let, bylo prokázáno, že tito adolescenti budou mít anovulační cykly po dobu jednoho roku nebo déle.

Anovulace je u dospívající dívky normální..

Vytvoření pravidelných ovulačních cyklů trvá 8 až 12 let.

Většina menstruačních cyklů trvá mezi 21 a 45 dny. První tři roky po nástupu menstruace cykly trvají více než 28-35 dní, ale s věkem se zkracují, jsou pravidelnější a jsou častěji doprovázeny úplným zráním vajíčka.

Následující fluktuace cyklu u dospívajících jsou považovány za normu:

 1. první rok po menarche - 23-90 dnů
 2. čtvrtý rok - 24-50 dní
 3. sedmý rok - 27-38 dní.

Anovulační cykly jsou spojeny se skutečností, že hypotalamo-hypofyzární centrum u dospívajících dívek je stále nezralé. V tomto ohledu je individuální menstruační cyklus stanoven nejdříve 19-20 let..

Délka jejího období je 3-7 dní a dívka obvykle mění 3-6 vložek denně..

Když nepravidelné menstruační cykly u dospívajících dívek lze považovat za poruchu cyklu?

Existuje řada podmínek, na které si musíte dát pozor. Tyto zahrnují:

 • absence menstruace po dobu 6 měsíců nebo déle;
 • přítomnost endokrinních onemocnění (diabetes mellitus, hypotyreóza, Cushingův syndrom atd.);
 • dědičná predispozice k syndromu polycystických vaječníků;
 • intenzivní sporty;
 • chronický stres;
 • užívání léků, drog;
 • nádory hypofýzy, vaječníků, nadledvin;
 • krevní nemoci.

Kdy dívku zkontrolovat a jak často?

Vzhledem k tomu, že většina dětí začíná s pohlavním vývojem od 8 let, mnoho lékařů navrhuje, aby dívky byly od tohoto věku vyšetřovány gynekologem (vnější pohlavní orgány, mléčné žlázy) jednou ročně..

Někteří lékaři doporučují zahájit prohlídky ve věku 12-13 let.

Je velmi důležité vysvětlit dospívajícím a rodičům fázování puberty a rysy tohoto zrání. Například ne všechna dívčí prsa se vyvíjejí symetricky. Když začíná její menstruace, dívka je požádána, aby si vedla kalendář, který by sledoval délku jejího menstruačního cyklu. Bohužel neexistuje žádný univerzální plán pro monitorování a poradenství dospívajícím dívkám.

 1. Na doporučení mnoha lékařů lze oligomenoreu u dospívajících považovat za menstruační cykly trvající 42–180 dní, sekundární amenorea - absence menstruace po dobu 180 dní nebo déle.
 2. Dívkám, u kterých je podezření na menstruační nepravidelnosti, je nabídnuto, aby podstoupily vyšetření - fyzikální vyšetření, testy na získání informací o hormonálním pozadí, ultrazvuk, měření indexu tělesné hmotnosti.
 3. Jaká je léčba menstruačních nepravidelností u dospívajících??

Léčba menstruačních nepravidelností u dospívajících dívek závisí na základní příčině..

Pokud dívka intenzivně sportuje, nemá dostatek spánku, připravuje se na výuku a zkoušky, je důležité vytvořit pro dítě nejpříznivější podmínky pro dobrý odpočinek. Mnoho dívek se snaží dietovat a napodobovat své idoly..

Takovým dospívajícím pomůže konzultace s dětským psychologem, psychoterapeutem za účasti odborníka na výživu, odborníka na výživu. Nádory vaječníků během dospívání nejsou vždy benigní, takže jejich odstranění může vyřešit vaše menstruační potíže.

Léčba diabetes mellitus, hypotyreózy, hyperplázie nadledvin, prolaktinomu řadou léků významně zlepšuje pravidelnost cyklů. Předepisování COC a jiných hormonálních léků musí být vážně odůvodněno.

 • Užívání COC k regulaci menstruačních cyklů bez příslušného vyšetření, bez určení příčin této nepravidelnosti, je často medicínskou chybou, a proto se nedoporučuje u dospívajících do 19-20 let.
 • Pokud dívka zahájila sexuální aktivitu, v takových případech může být COC jednou z metod antikoncepce, ale užívání COC by mělo být prováděno individuálně a pouze při absenci kontraindikací k jejich užívání..

Porušení menstruačního cyklu - příčiny, léčba, co dělat

Neexistuje prakticky žádná žena, která by nikdy neměla žádné nepravidelnosti v menstruačním cyklu. I zcela zdravé ženy mohou za určitých okolností mít menstruační nepravidelnosti. V některých případech jsou však tato porušení klasifikována jako nemoci (kód ICD 10 - N94.4-N94.9).

V tomto článku se blíže podíváme na problém porušování pravidel v měsíčním cyklu. Zjistíte, z jakých důvodů může dojít k selhání u žen různých věkových kategorií, jak je tento patologický stav diagnostikován a léčen, kdy byste měli určitě vyhledat lékařskou pomoc.

Druhy porušení

Menstruační nepravidelnosti se považují za cyklus, jehož trvání se zvyšuje o více než týden.

Také, pokud se období mezi obdobími zkrátí o 5-7 dní a toto se systematicky opakuje, můžeme hovořit o selhání menstruační funkce..

S výjimkou žen, které mají geneticky delší nebo kratší cyklus, to všichni ostatní definují jako poruchu a vyžadují hodnocení..

S menstruačním cyklem souvisí několik typů poruch:

 1. Amenorea je stav, kdy menstruace chybí po několik cyklů. Rozlišujte mezi primární a sekundární amenoreou. V prvním případě během puberty menstruace začíná až ve věku 16 let za přítomnosti dalších známek puberty. Ve druhém případě se menstruace na dlouhou dobu zastaví..
 2. Oligomenorea je patologie, při které se menstruace vyskytuje velmi zřídka. Je častější u těch, kteří mají nadváhu. S touto patologií mají ženy v reprodukčním věku často problémy s koncepcí..
 3. Dysmenorea - odchylky v menstruačním harmonogramu, a to jak v intermenstruačním období, tak nahoru a dolů. S takovým porušením se ženy mohou setkat v jakémkoli věku. Fyziologicky způsobené abnormality během nástupu menstruace, kdy cyklus ještě nebyl upraven, a v poporodním období, kdy je cyklus obnoven, nejsou považovány za dysmenoreu.
 4. Opsomenorea je porucha, při které se trvání cyklu prodlužuje na 35 dní nebo déle (ale ne déle než tři měsíce) a menstruace je krátká a skrovná. Často doprovázeno neplodností. Ženy mohou mít mužské rysy, sklon k nadváze. Akné je běžným příznakem..
 5. Hypomenstruační syndrom je patologie charakterizovaná snížením množství krve vylučované během menstruace. Štíhlá menstruace (ztráta krve menší než 50 ml) obvykle přichází se zpožděním a způsobuje různé pocity nepohodlí - nevolnost, bolesti hlavy atd..

Rozlišují se také další poruchy v menstruačním cyklu, jako je polymenorea, proyomenorea, metroragie atd. Každá z těchto patologií může mít různé příčiny, proto je povinné vyšetření (nejen gynekologem).

Příčiny menstruačních nepravidelností

Hlavním důvodem selhání menstruačního cyklu je hormonální nerovnováha. K tomu dochází u různých nemocí a stavů. Důležitou roli hraje také dědičný faktor - pokud měli předkové na ženské linii narušení cyklu nebo jiné porušení, je docela možné, že to ovlivní povahu menstruace u žen v budoucích generacích.

Protože mozek a orgány endokrinního systému se podílejí na regulaci menstruačního cyklu, velmi často nastává problém v důsledku zhoršené interakce.

Nedostatek spánku, stres, nadměrná fyzická námaha, psychická únava, změna časového pásma nebo klimatické podmínky mohou vést k selhání menstruace. Problémy s menstruací nejsou neobvyklé u těch, kteří jsou pravidelně v noci vzhůru. Mozkové nádory a neurovirové infekce mohou také vést k menstruačním nepravidelnostem..

Hormonální cyklus s poruchami je pozorován u mnoha nemocí. Nejčastěji se to děje na pozadí patologií endokrinního a urogenitálního systému, jako jsou:

 • genetické a hormonální patologie vaječníků;
 • zánět dělohy a přívěsků;
 • infekční léze pánevních orgánů;
 • cukrovka;
 • onemocnění štítné žlázy, nadledvin;
 • obezita atd..

Funkční poruchy endokrinního systému, projevující se hromaděním estrogenu se současným nedostatkem progesteronu, také způsobují menstruační nepravidelnosti. Cyklus může být také narušen v důsledku jakýchkoli infekčních a neinfekčních onemocnění, akutních nebo chronických.

Mezi další faktory, které mohou vést ke zmeškání menstruace, patří nejčastěji:

 • Dlouhodobá strava, nevyvážená výživa, nedostatek určitých prvků v potravinách.
 • Příliš nízká / vysoká tělesná hmotnost.
 • Akutní nebo chronická intoxikace (včetně pravidelné konzumace alkoholu, kouření).
 • Brát nějaké léky.

Ohrožena je tak drtivá většina žen. To však neznamená, že lze ignorovat problém narušení menstruačního cyklu, který „přisuzuje“ porušení chronickému stresu nebo nedostatku spánku. Pokud dojde k poruše, je nutná lékařská konzultace k vyloučení závažných onemocnění.

Nepravidelnosti v menstruačním cyklu mohou být příznakem nebezpečných onemocnění, včetně rakoviny.

Diagnostika narušeného menstruačního cyklu

Mnoho žen, které mají menstruační potíže, odkládá návštěvu lékaře, protože se bojí hormonální terapie. Ve skutečnosti se hormony zobrazují pouze v některých případech a je nutná pečlivá diagnóza, aby se zvolil odpovídající léčebný režim..

Kromě gynekologického vyšetření, nátěru a obecných testů krve a moči lze předepsat:

 • Ultrazvuk pánevních orgánů a štítné žlázy;
 • analýza pro studium hormonů;
 • hysteroskopie;
 • studie k identifikaci chromozomálních patologií;
 • PCR atd..

O tom, jaké testy jsou potřebné, rozhodne lékař po podrobném dotazování, ve kterém může zjistit přítomnost genetické predispozice, charakteristiky životního stylu pacienta a další nuance, které ovlivňují frekvenci a intenzitu menstruace. Možná budete muset konzultovat lékaře jiných specializací (endokrinolog, terapeut) a další studie (počítačová tomografie, rentgen lebky atd.).

Metody léčby menstruačních nepravidelností

Neexistuje jediný způsob léčby poruch menstruačního cyklu, protože na vzniku problému se může podílet celá řada faktorů. Lékařský komplex je zaměřen na odstranění hlavních příčin.

Kromě toho bude téměř ve všech případech nutné vyloučit typické „provokatéry“. Aby se cyklus vrátil do normálu, je nutná korekce výživy, dostatek spánku, eliminace stresových situací.

Léčba v dospívání

První menstruace u dívek nastává ve věku 12-14 let. Pokud se tak nestalo před 16. rokem věku, je důvod k obavám a návštěvě dětského gynekologa-endokrinologa. Je také nutné konzultovat s lékařem, pokud se cyklus neusadí do jednoho a půl roku. V dospívání jsou možné další poruchy:

 • příliš bohatá menstruace;
 • významná ztráta krve;
 • výskyt špinění mezi obdobími;
 • vysoká bolestivost.

Nejčastěji jsou tyto poruchy způsobeny problémy s hmotností, vegetativně-vaskulární dystonií, hypertenzí, chronickými zánětlivými onemocněními, časným nástupem sexuální aktivity.

Dívky, které se vyčerpávají dietami, mají často nepravidelný menstruační cyklus. Totéž platí pro příliš emotivní adolescenty s vysokou úrovní impulzivity nebo agresivity..

Léky na poruchy dospívání jsou přiměřené věku. Pokud je indikována hormonální terapie, jsou vybrány nejšetrnější hormonální léky s nízkými dávkami. Pokud je důvod nepravidelnosti cyklu spojen s nesprávnou funkcí štítné žlázy, je zapotřebí komplex léčby k normalizaci funkce štítné žlázy.

Pro těžké krvácení se používají hemostatické léky a pro komplikace (pokles hemoglobinu, závratě, celková silná slabost) - škrábání.

Souběžně probíhá antianemická léčba přípravky obsahujícími železo. V nekomplikovaných případech se cyklická vitaminová terapie používá ke stimulaci těla.

V některých případech může lékař předepsat sedativa, úpravy stravy, změny v denním režimu atd..

Léčba v reprodukčním věku

Menstruační nepravidelnosti u žen v plodném věku se vyskytují jak z fyziologických důvodů (těhotenství, poporodní období), tak z mnoha dalších důvodů. Léčba proto může být předepsána až po komplexním vyšetření. Lékař vybírá léky s přihlédnutím k přítomnosti určitých onemocnění.

 • Pokud je problém způsoben hormonální nerovnováhou, je eliminován estrogenovými léky, hormony štítné žlázy atd..
 • V přítomnosti infekčních onemocnění se používá antibiotická terapie.
 • Nádory, které způsobují narušení menstruačního cyklu, jsou odstraněny chirurgicky (nádorové formace v orgánech urogenitálního systému, štítné žláze, hypofýze).
 • Chirurgický zákrok může být také nutný u patologií pohlavních orgánů.
 • Při absenci ovulace se prostředky používají k její stimulaci.
 • Při příliš silné menstruaci se doplní objem ztracené krve, provede se kyretáž a v nejobtížnějších případech ablace endometria nebo hysterektomie.

Může být také nutné zlepšit fungování imunitního systému, doplnit stravu potravinami bohatými na vitamíny a stopové prvky. V případě potřeby jsou předepsány další komplexy vitamínů a minerálů. Fyzioterapeutické postupy mají příznivý účinek. Normalizace denního režimu, zvýšení odolnosti proti stresu - opatření nezbytná k obnovení normálního menstruačního cyklu.

Některé menstruační poruchy vedou k neplodnosti. Pokud žena plánuje mít děti, měla by být léčba zahájena co nejdříve. Pokud těhotenství není plánováno v blízké budoucnosti, může být předepsána hormonální antikoncepce, která pomůže regulovat menstruační cyklus..

Léčba v klimakterickém období

K menopauze obvykle dochází ve věku 45–50 let, i když nyní se stále více případů časné menopauzy objevuje po 40 letech a dokonce i po 30 letech. Obvykle, když v dospělosti dochází k nepravidelnosti menstruace a poté se úplně zastaví, žena sama diagnostikuje menopauzu a nespěchá s návštěvou lékaře..

Tento přístup je plný mnoha nepříjemných následků, od nemocí nepozorovaných v čase až po nežádoucí těhotenství (k tomu dochází, i když je to vzácné). Proto i při podezření na menopauzu je nutné provést vyšetření. Pokud jsou zjištěny určité problémy, lékař navrhne soubor terapeutických opatření, včetně:

 • prostředky pro normalizaci hormonálních hladin (dyufaston atd.);
 • antibiotická léčba infekcí;
 • racionální výživa se snížením obsahu kalorií a celkového množství jídla.

Pokud jsou změny v menstruačním cyklu v tomto věku fyziologické povahy, není nutná žádná speciální léčba. Pokud však žena těžko snáší klimakterické období, je vhodné použít fyzioterapii, posilující léky, tradiční medicínu.

Jakékoli krvácení během postmenopauzálního období je důvodem k vyhledání lékařské pomoci co nejdříve, protože ve většině případů jde o jeden z příznaků maligních nádorů!

Indikace pro návštěvu lékaře v případě porušení menstruačního cyklu

V případě jakýchkoli nepravidelností v menstruačním cyklu je vhodné se poradit s lékařem. To vám pomůže vyhnout se vážným následkům a nemusíte se starat o svůj stav, čímž se situace zhorší. V některých případech je však nutné složit zkoušku:

 • Pokud dospívající dívka neměla menarche do 15-16 let.
 • Po první menstruaci uplynul rok a půl a měsíční cyklus nebyl stanoven.
 • Vaše období je příliš dlouhé a příliš hojné.
 • Povaha menstruačního toku se změnila, jejich barva, vůně (může to být známka onemocnění endometria).
 • Ovulace je bolestivá.
 • Výtok je velmi vzácný a menstruace přichází se značným zpožděním..
 • Krvácení je mezi obdobími znepokojující (i jediný případ vyžaduje vyšetření).

I když všechny tyto změny nezpůsobují nepohodlí a nezpůsobují stížnosti, neměli byste je ignorovat. Menstruační nepravidelnosti jsou často známkou nemoci a včasná léčba se vyhne komplikacím a život ohrožujícím stavům.

Menstruační poruchy u dospívajících: rodičovská kontrola je důležitá

Ženy všech věkových skupin jsou náchylné k menstruačním nepravidelnostem. Menstruační nepravidelnosti u adolescentů jsou obzvláště nebezpečné a nepříznivé z prognostického hlediska. Juvenilní děložní krvácení je nejčastější u dospívajících dívek a jejich frekvence dosahuje 52%. Porušení menstruačního cyklu v dospívání může vést k nevratným následkům (neplodnost). Matky dospívajících dívek by měly pečlivě sledovat jejich menstruační cyklus a pokud se vyskytnou nějaké abnormality, co nejdříve vezměte dívku k lékaři, který vám předepíše nezbytnou léčbu.

Menstruační cyklus u adolescentů

První menstruace (menarche) se vyskytuje u dívek ve věku 11-14 let. Pouze u jedné třetiny dívek je menstruační cyklus zaveden okamžitě, v ostatních případech to vyžaduje poměrně dlouhou dobu (od roku do jednoho a půl roku).

Normálně by ztráta menstruační krve neměla být menší než 60 ml a více než 120. Menstruace by měla být bezbolestná nebo doprovázená mírnou bolestí v podbřišku..

Délka menstruačního cyklu je 21-35 dní a doba menstruace je tři až sedm dní.

Důvody porušení

Za hlavní příčinu menstruačních nepravidelností u adolescentů jsou považovány faktory působící na mozek. Patří mezi ně různá traumatická poranění mozku, infekční onemocnění mozkových blan a mozku (meningitida, encefalitida), časté nachlazení (ARVI, chřipka), chronická tonzilitida Chronická tonzilitida - zánět palatinových mandlí.

Všechna tato onemocnění narušují neuroendokrinní spojení mezi hypotalamem a hypofýzou, což vede k narušení menstruačního cyklu. Arteriální hypertenze a neurocirkulační dystonie (VVD) mohou také způsobit menstruační nepravidelnosti u dospívajících..

U dívek s nadváhou zpravidla začíná první menstruace velmi brzy a poté dochází k nepravidelnému, nepravidelnému menstruačnímu cyklu..

Prudký úbytek hmotnosti, více než 15% tělesné hmotnosti (u dívek, které se vyčerpávají dietou) rozhodně způsobuje přetrvávající menstruační nepravidelnosti, které jsou spojeny nejen s celkovým úbytkem hmotnosti, ale také se zmenšením velikosti dělohy a vaječníků.

Neméně důležité je takové dědičné onemocnění, jako je syndrom sklerocytového ovária nebo Stein-Leventhalova choroba. Tato patologie se projevuje obezitou, hirzutismem (zvýšeným růstem vlasů), akné, nepravidelným menstruačním cyklem a neplodností v budoucnu, pokud nebude léčena..

Kromě toho mohou různé sexuální infekce (chlamydie, ureaplasmóza, ureaplasmóza - zánětlivý proces urogenitálního systému, lidský papilomavirus a další), špatné návyky (alkoholismus, drogová závislost, kouření), časný a promiskuitní sexuální život vést k nepravidelnostem menstruace..

Zvláštní sloupec je třeba poznamenat vrozené vady genitálií (septum v pochvě), absence děložního čípku nebo dělohy, absence vaječníků.

Juvenilní děložní krvácení

Juvenilní krvácení se týká acyklického (nepravidelného) děložního krvácení, ke kterému dochází u dospívajících dívek. Klinický obraz je charakterizován prodlouženým, více než sedmi dny silným krvácením, které vede k rozvoji anémie (anémie).

K takovému krvácení zpravidla dochází po delším zpoždění menstruace (o jeden a půl až šest měsíců), ale může k němu dojít také čtrnáct až šestnáct dní po předchozím krvácení. Výtok - je důležité vyloučit patologii.

Juvenilní děložní krvácení se často vyskytuje po infekčním onemocnění nebo neuropsychiatrickém stresu.

Léčba menstruačních nepravidelností u dospívajících

Léčba menstruačních nepravidelností začíná odstraněním příčiny. Nadměrně hubeným dívkám je přidělena vysoce kalorická strava s vysokým obsahem vitamínů a bílkovin.

Emocionálním dospívajícím náchylným ke stresu se doporučuje normalizovat každodenní rutinu, plný spánek Dreams: jak porozumět našim snům a uklidňujícím bylinám. Cyklická vitaminová terapie je účinná při léčbě menstruačních nepravidelností.

V případě detekce endokrinní patologie je předepsána hormonální léčba.

Nepravidelná období u dospívajících: příčiny a léčba

Všechny dívky jsou zcela odlišné a období puberty, stejně jako tvorba menstruace, je pro každou z nich individuální. V průměru období sexuálního vývoje začíná ve věku 9-10 let, někdy o něco později, a končí úplně o 18-20 let. Jeho průběh je ovlivňován mnoha faktory, včetně stresu a životního prostředí..

První menstruace zpravidla přichází u „mladých dám“ ve věku 9–13 let a jejich další chování je naprosto nepředvídatelné. Může trvat rok nebo dva, než se váš menstruační cyklus stabilizuje a menstruace bude pravidelná. Tvorba menstruačního cyklu je spuštěním komplexního hormonálního stroje v těle dospívající dívky, u jehož práce v raných fázích jsou možné poruchy.

Hlavním regulátorem menstruačního cyklu, stejně jako všech globálních procesů v našem těle, je malá endokrinní žláza velikosti hrášku - hypofýza, která je pro svou vedoucí úlohu mezi žlázami s vnitřní sekrecí také nazývána „dirigentem orchestru“. Právě na něm závisí růst a vývoj celého organismu, řídí všechny životně důležité procesy a pokud dojde k poruše v jeho práci, může to vést k narušení sexuálního vývoje, menstruačního cyklu atd..

Úloha hormonů

Menstruační cyklus je přímo regulován dvěma ovariálními hormony - estrogenem - v prvních 14 dnech cyklu a progesteronem - v druhé polovině. Každý hormon plní v ženském těle pouze svou vlastní funkci. Tyto dva hormony fungují v tandemu a navzájem se doplňují..

Estrogeny jsou zodpovědné za sekundární sexuální charakteristiky, takže dívky jsou krásné a podobné ženám. Někdy se setkáváme se ženami s kníry, mužskou postavou a hrubým hlasem - a tak při pohledu na takovou ženu lze okamžitě předpokládat hormonální nerovnováhu - problém s ženskými hormony.

Estrogeny mají mnohostranný účinek na ženské tělo - zabarvení hlasu, růst ženských vlasů, růst prsou, postavu a mnoho dalšího..

Ale nejdůležitější funkcí estrogenů je růst a zrání folikulu ve vaječnících, ze kterých se rodí vajíčko..

Funkce progesteronu jsou mnohem užší, ale také velmi důležité pro normální život dívky. V případě nedostatku nebo absence progesteronu dochází k takzvaným anovulačním cyklům (cykly bez ovulace) a těhotenství buď nenastane vůbec, nebo může být kdykoli přerušeno, protože hladina progesteronu by se měla zvyšovat s rostoucím gestačním věkem.

Progesteron připravuje výstelku dělohy na „příjem“ oplodněného vajíčka, uvolňuje svaly dělohy a podporuje růst a vývoj plodu.

Příčiny menstruačních nepravidelností u dospívajících

Ve věku 10-12 let se dívka začíná cítit zvláštní, má touhu potěšit, chce být v centru pozornosti a slyšet komplimenty. Některé dívky již mají menstruaci, ale někdy se stává, že i ve věku 15 let chybí menstruace nebo se dostaví „ve vhodnou dobu“..

Existují důvody, které přímo neovlivňují fyziologické procesy v těle, ale způsobují poruchu jejich práce - například stres, nezdravá strava nebo dokonce změna klimatu.

A pokud důvod přestane působit na rostoucí organismus, vše zapadne na své místo a funguje „jako hodiny“.

A pokud je se stresem a změnou klimatu vše jasné, jak ovlivňuje strava menstruační cyklus? Odpověď je jednoduchá: při nedostatku dostatečného množství tuku v potravinách se může hladina ženských hormonů snížit a způsobit tak různé nepravidelnosti menstruace..

Nebezpečí spočívá v tom, že tělo dospívající dívky stále roste a vyvíjí se, což je extrémně citlivé na výše uvedené faktory. A v takové situaci je důležité pochopit, co je přijatelná norma a co lze považovat za patologii..

Je třeba zdůraznit hlavní důvody alarmu:

 • dívce je již 15 let, ale její první menstruace nezačala;
 • od poslední menstruace uplynuly více než 3 měsíce;
 • po dobu delší než jeden rok je menstruační cyklus nepravidelný;
 • menstruační tok trvá déle než 7 dní;
 • váš menstruační tok se najednou stal hojnějším a musíte vyměňovat vložky častěji než jednou za dvě hodiny;
 • mezi obdobími se objevuje silné krvácení;
 • menstruace je doprovázena silnou bolestí;

Léčba menstruačních nepravidelností u dospívajících

Při léčbě těchto poruch u dospívajících je třeba věnovat zvláštní pozornost, protože ve většině případů je nutná dlouhodobá léčba a vzhledem k věku pacienta je možné předepsat žádný lék.

Bylinný přípravek Cyklodinon, jehož hlavní složkou je výtažek z plodů tyčinky obecné, může splňovat výše uvedené požadavky na bezpečnost a mírný účinek při léčbě menstruačních nepravidelností u dospívajících..

Cyklodinon je dostupný ve formě kapek a tablet a v obou formách je stejně vysoce účinný.

Jediným vedlejším účinkem a kontraindikací k jeho užívání je individuální nesnášenlivost hůlky.

Cyklodinon se užívá 40 kapek nebo 1 tableta 1krát denně - ráno s trochou vody. Tablety se polykají bez žvýkání a před použitím se doporučuje kapky protřepat.

K dosažení trvalého účinku musí být cyklodinon užíván po dlouhou dobu - od 3 měsíců, přičemž trvá několik týdnů a po vymizení příznaků a normalizaci menstruačního cyklu. Jak dlouho bude léčba trvat, určí odborník.

Cyklodinon účinně pomáhá normalizovat hladinu pohlavních hormonů stabilizací interakce mezi hypofýzou a vaječníky.

Kromě hormonů, které přímo regulují práci vaječníků, produkuje hypofýza několik dalších životně důležitých hormonů pro naše tělo, z nichž jeden, prolaktin, je v antagonistickém vztahu s pohlavními hormony vaječníku.

Proto vyrovnání hladiny prolaktinu užíváním cyklodinonu - u dívek a dívek můžete normalizovat menstruační cyklus.

Primární a sekundární amenorea u dospívajících: příznaky, příznaky a léčba

Dospívající dívky mají často jen během puberty určité vývojové abnormality, které byly až do tohoto bodu asymptomatické..

Normálně se menstruační funkce zlepšuje ve věku 9 až 16 let a do dvou let od okamžiku menarchie jsou možné fyziologické poruchy cyklu. Amenorea - absence menstruace po dobu šesti měsíců nebo déle.

Proč k tomuto stavu dochází? Jak nebezpečná je amenorea u dospívajících a jak s ní zacházet?

Druhy a značky

Puberta je postupný proces. V první fázi se u dívky začnou měnit záložky mléčných žláz (oblast areolární bobtná a ztmavne).

Poté se objeví ochlupení v genitáliích a podpaží a leucorrhoea začne vystupovat z genitálního traktu. Souběžně s tím se mění psychika dítěte, vnímání ostatních atd..

Konečnou fází puberty je nastolení menstruační funkce..

První menstruace by normálně měla jít dívce nejdříve do 9, ale nejpozději do 16 let. Tyto parametry se také mohou mírně posunout kvůli ústavním a národním charakteristikám..

V případě, že po dosažení věku 16 let nedojde k žádné menstruaci, měli bychom mluvit o primární amenorei. Existuje mnoho důvodů pro vývoj takového stavu - od malformací po patologii centrálního nervového systému..

Je důležité vědět, že po dobu dvou let od nástupu menstruační funkce se u dívky mohou objevit různé menstruační nepravidelnosti, četnost od 21 do 35 dnů a normální doba trvání kritických dnů až 3 až 5 dní nejsou vždy okamžitě stanoveny. Možné je zpoždění i zkrácení období - tělo si zvykne na nové podmínky. Žádná taková narušení by však neměla být přítomna po dvou letech od nástupu menarché..

Příčiny amenorey

Pouze odborník může konečně zjistit, proč má dívka po minimálním vyšetření menstruační nepravidelnosti. Čím dříve je však problém zjištěn, tím je pravděpodobnější jej vyřešit co nejpříznivěji s možností dalšího porodu zdravých dětí..

Lze rozlišit následující čtyři skupiny příčin amenorey:

 • Různé druhy funkčních poruch, s nimiž není vždy snadné se vyrovnat. Ale hlavní je, že v tomto případě nejsou žádné problémy ve struktuře a hlavní práci pohlavních žláz a souvisejících struktur..
 • Narušení hypofýzy nebo hypotalamu. Mohou to být jak získané problémy, tak vrozené.
 • Porušení vývoje pohlavních žláz. V tomto případě je vzhled prakticky zdravé dívky pozorován s vážnou změnou jejího genetického materiálu..
 • Identifikace malformací genitálií přímo.

Funkční poruchy

Zejména u dívek závisí během formování sexuálních funkcí práce všech orgánů na jejím životním stylu a přijatém genetickém materiálu. Amenorea může být způsobena:

 • Ústava dívky. Pokud tedy bylo u jednoho z nejbližších příbuzných pozorováno zpoždění pohlavního vývoje, a to jak u žen, tak u mužů, a bez narušení reprodukční funkce a jakýchkoli jiných abnormalit, je pravděpodobnost jeho výskytu u dítěte vysoká. Během vyšetření nebyly pozorovány žádné odchylky. V tomto případě se první menstruace často vyskytuje ve věku 18 let. Takové dívky se liší od svých vrstevníků v určitém infantilismu, ačkoli genitálie jsou vyvíjeny v souladu s věkem. U dospívajících je to vždy primární amenorea..
 • Na pozadí anorexie. Je známo, že když je nedostatek přísunu živin, tělo se snaží omezit všechny své funkce, včetně „vyblednutí“ reprodukčního systému, protože nést a porodit zdravé dítě vyžaduje hodně síly a energie. Je také třeba mít na paměti, že tuková tkáň se podílí na metabolismu estrogenu a její nedostatek navíc vede k různým poruchám. Výsledkem je funkční amenorea..

Narušení hypofýzy a hypotalamu

Hypofýza a hypotalamus vylučují velké množství účinných látek, které regulují funkce mnoha orgánů. Pokud jde o vaječníky, jedná se o gonadotropiny. Hypofýza také vylučuje prolaktin, který je odpovědný za transformaci mléčných žláz během kojení. Narušení tvorby těchto látek a změna citlivosti tkání vedou k narušení menstruačního cyklu:

Důvody selháníProč se toto děje
HyperprolaktinémiePatologie je spojena se skutečností, že z nějakého důvodu (funkční nádor nebo hypofýza) dochází ke zvýšené produkci hormonu. Dívka nemusí vůbec cítit žádné příznaky, ale jakmile se objeví amenorea. Tento stav je spojen se skutečností, že zvýšená hladina prolaktinu mění produkci gonadotropinů, což ovlivňuje funkci vaječníků. Hyperprolaktinémie se také může objevit na pozadí hypotyreózy (nedostatečná funkce štítné žlázy), patologie nadledvin a dalších onemocnění.
Kalmanův syndromVyznačuje se kombinací amenorey a nedostatku vůně. Je také patrná eunuchoidní postava (dlouhé paže, vysoká postava, nedostatečný rozvoj sexuálních charakteristik atd.). Kalmanův syndrom je spojen s genetickou mutací a je dědičnou poruchou.
Dystrofie tukových genitáliíJe spojena s poruchou funkce hypotalamu a hypofýzy. Výsledkem je, že na pozadí nekontrolované obezity nedochází k včasné pubertě. Zároveň netrpí duševní vývoj a je přiměřený věku.
Lawrence-Moonův syndromVyznačuje se zpožděním v sexuálním vývoji, obezitou a snížením inteligence, jakož i změnou fundusu, zvýšením počtu prstů na rukou a nohou a některými dalšími příznaky. Tato patologie je často doprovázena dalšími malformacemi vnitřních orgánů, které vedou k úmrtí i v pubertě.

Změna genetického materiálu dívek

Před pubertou je často těžké si všimnout jakýchkoli abnormalit v genetickém materiálu. Výsledkem je dospívající amenorea, která vede k důkladnému vyšetření a je stanovena patologie. Sada by měla být normálně XX. Změny mohou být následující:

 • Shereshevsky-Turnerův syndrom je způsoben přítomností pouze jednoho chromozomu X. Tato patologie se vyskytuje u jedné z 2 000 až 4 000 novorozených dívek. Dívky zároveň nejsou vysoké a mají silný krk se záhyby pterygoidu. Sexuální charakteristiky nejsou vyjádřeny nebo jsou málo patrné, mléčné žlázy nejsou vyvinuté. To je způsobeno skutečností, že místo vaječníků je přítomna pouze jejich napodobenina z pojivové tkáně, a proto neexistují žádné nezbytné hormony.
 • Swierův syndrom a testikulární feminizace jsou charakterizovány skutečností, že dívka se zpožděním sexuálního vývoje je určena vnějšími znaky a při studiu genetického materiálu jsou údaje o mužích, tj. XY. Současně však v krvi nejsou žádné pohlavní hormony. Nejčastěji až do puberty není patologie stanovena kvůli absenci zvláštních příznaků. Po objasnění vlastní definice a pocitu je nutná hormonální substituční léčba a někdy chirurgický zákrok.
 • Syndrom rezistentního vaječníku je způsoben prudkým poklesem jeho citlivosti na LH hypofýzy. Je to způsobeno genovými mutacemi. Ve výsledku mají dívky s normálním vývojem vnějších a vnitřních pohlavních orgánů problémy s menstruací - primární nebo sekundární amenoreou v dospívání. Tyto změny vedou k neplodnosti v důsledku nedostatečné ovulace..
 • Porucha funkce některých enzymů vede ke zhoršené produkci pohlavních hormonů a odpovídajícím klinickým změnám. Normálně se estrogeny tvoří z androgenů, a pokud se tak nestane, objeví se známky virilizace - zvýšený růst vlasů mužského typu, zvýšení klitorisu a další..
 • Syndrom polycystických vaječníků (Stein-Leventhal) také vede k různému stupni závažnosti amenorey. Pravá podstata patologie však nebyla objasněna. Onemocnění je mnohostranné, projevuje se různým stupněm cystických změn ve vaječnících, hormonální nerovnováhou a neplodností.

Genitální malformace

Při normálním celkovém zdravotním stavu a dobré funkci vaječníků mohou dívky pociťovat různé malformace pohlavních orgánů, v souvislosti s nimiž bude pozorována sekundární amenorea. Hlavní vady jsou spojeny s následujícími změnami:

 • Nedostatečný vývoj horní části pochvy a dělohy. V tomto případě vám spodní třetina dokonce umožňuje normální sexuální život. Těhotenství je v takových případech možné pouze s použitím IVF, zejména náhradního mateřství.
 • Atrézie (zúžení a ucpání) cervikálního kanálu, pochvy a příliš hustá panenská blána. V takových situacích se dívčí menstruační krev formuje, ale nemůže opustit dělohu nebo pochvu. Měsíční akumulace výtoku způsobuje u dívek bolesti v podbřišku, někdy s velmi intenzivním charakterem. Během vyšetření, včetně ultrazvuku, jsou tyto změny jasně viditelné a nezpůsobují žádné zvláštní obtíže..

Diagnostika

Je téměř nemožné nezávisle určit, proč k porušení došlo.

Proto pouze odborník může konečně zjistit problém po důkladném prozkoumání dívky. Komplex studií nejčastěji zahrnuje následující:

 • Rutinní vyšetření k určení hmotnosti, výšky, složení, přítomnosti sekundárních sexuálních charakteristik atd..
 • Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů, při kterém můžete detekovat abnormality ve struktuře vnitřních pohlavních orgánů.
 • Funkční studie se stanovením hladiny různých hormonů v krvi. Definice LH, FSH, testosteronu, estradiolu, kortizolu (tvořeného v nadledvinách), progesteronu, DHEA, prolaktinu, T3 a T4 (syntetizovaného ve štítné žláze) a některých dalších podle uvážení dětského gynekologa nebo endokrinologa.
 • Po vyšetřovacích komplexech lze provést různé testy s hormony, aby se zkontrolovalo, zda na ně tělo reaguje nebo je neporušené.
 • V budoucnu je ve většině případů nutné provést rentgenové vyšetření lebky, CT nebo MRI mozku s podezřením na mikroadenom hypofýzy nebo patologii tureckého sedla.
 • Vyšetření fundusu naznačuje některé genetické poruchy a mozkové nádory.
 • Je také nutné určit karyotyp dívky, aby se vyloučily chromozomální patologie.

Rozsah vyšetření lze podle uvážení ošetřujícího lékaře rozšířit v závislosti na základních výsledcích testu.

Doporučujeme přečíst si článek o tom, jak volat menstruaci. Z toho se dozvíte, zda je nutné vyvolat menstruaci a zda je možné ji provést, účinné léky na zpoždění, použití lidových prostředků.

Léčba patologie

Léčba amenorey u dospívajících přímo závisí na příčině, která ji způsobila.

Komplexní léčba může v některých případech obnovit menstruační funkce a dokonce normalizovat reprodukční potenciál. Některé varianty s genetickými změnami, narušený vývoj genitálií však někdy vyžadují vážné chirurgické zákroky.

Hlavní směry konzervativní léčby jsou následující:

 • Cyklická vitaminová terapie, stejně jako homeopatie a bylinné léky. Často se používá například cyklodinon, časový faktor, cyklovit a další. Jsou zvláště účinné v případě funkčních poruch způsobených stresem, změnami výživy, ústavními rysy a v přítomnosti metabolické patologie, například při diabetes mellitus atd..
 • Rodiče by měli uspořádat nejpohodlnější podmínky pro život dívky: v případě potřeby snížit fyzické a psychické napětí, vyvážit výživu atd..
 • Sedativa, od rostlinných léků až po antidepresiva, mohou pomoci v boji proti funkčnímu poškození způsobenému anorexií a jinými nemocemi. Je to důležité pro normalizaci spojení mezi hypofýzou, hypotalamem a mentální rovnováhou genitálií. Ze stejného důvodu jsou předepsány adaptogeny (eleuterokok, ženšen a podobně).
 • Léky stimulující vlastní funkci vaječníků, například methionin, kyselina glutamová a další.
 • Často se předepisuje hormonální substituční léčba konvenčními orálními kontraceptivy průběžně. Taková léčba je nezbytná pro simulaci menstruační funkce a udržení zdraví v případě selhání vaječníků nebo anomálií s nimi spojených..

Amenorea v dospívání je závažná patologie, které je třeba okamžitě věnovat pozornost a pokusit se zjistit příčinu porušení. Čím dříve je léčba zahájena, tím vyšší jsou šance na maximální sociální adaptaci v případě genetických a jiných závažných vad. Zachování nebo rekonstrukce reprodukční funkce není, bohužel, vždy možné..