6 důvodů pro nepravidelnou menstruaci

Uznejte, setkali jste se někdy s problémem menstruačních nepravidelností? Pamatujte, že nepravidelná menstruace může být známkou hormonální nerovnováhy a dalších vážných zdravotních problémů. V tomto článku jsme shrnuli 6 nejčastějších příčin nepravidelné menstruace..

Různé faktory mohou způsobit menstruační nepravidelnosti a opožděné menstruace. Proto, pokud máte takový problém, doporučujeme vám okamžitě se poradit s gynekologem a stanovit správnou diagnózu..

Menstruační cyklus je biologický a hormonální proces, kterým ženy určitého věku pravidelně procházejí. Průběh menstruace přímo závisí na psychologickém a fyziologickém zdraví ženy..

Průměrná doba menstruačního cyklu je 28 dní. Samotná menstruace trvá od 3 do 6 dnů, ale vše závisí na hormonálním stavu každé ženy.

Během každé následující menstruace dochází v těle ženy k řadě změn, které ovlivňují její sexuální a reprodukční funkce. Některé ženy však bohužel ignorují první poplašné zvony, což může být indikováno nepravidelnou menstruací a změnou povahy výtoku..

Délka a povaha menstruace se mohou v průběhu života lišit a je to způsobeno různými hladinami hormonů mezi pubertou a menopauzou..

Každá žena musí být schopna rozlišit mezi příznaky menstruačních nepravidelností, protože mohou naznačovat hormonální změny v těle a závažné poruchy v práci vnitřních orgánů.

Pokud jsou vaše menstruace často opožděné nebo naopak začínají dříve, než je obvyklé, doporučujeme vám kontaktovat svého gynekologa a zjistit příčinu nepravidelné menstruace..

Nepravidelná menstruace - příčiny

Samozřejmě byste se neměli předem připravovat na negativní, nicméně poté, co se objeví první známky menstruačních nepravidelností, je lepší se poradit s odborníkem, abyste předešli dalším komplikacím.

Většina žen trpících nepravidelnými obdobími nerozumí příčinám nepravidelností menstruace. Proto jsme využili příležitosti a našli pro vás 6 hlavních důvodů nepravidelné menstruace.

Problémy se štítnou žlázou

Poruchy štítné žlázy jsou hlavními spouštěči menstruačních nepravidelností.

Vzhledem k tomu, že tento orgán je zodpovědný za produkci životně důležitých hormonů, vede jejich nerovnováha k amenorei (absence období po dobu 6 měsíců nebo déle) a nepravidelné menstruaci. Statistiky naznačují, že přibližně 15% žen s amenoreou má problémy se štítnou žlázou..

Někteří odborníci považují štítnou žlázu za hlavní žlázu v těle, protože mezi její hlavní funkce patří kontrola nad endokrinním systémem, rychlost metabolismu a sexuální libido..

Zastavení antikoncepce

Perorální antikoncepce je navržena tak, aby kontrolovala porody a předcházela nechtěným těhotenstvím.

Tyto pilulky udržují hladinu estrogenu vysoko v těle. Tělo vnímá tento stav během těhotenství, a proto brání oplodnění.

Po 21 dnech pravidelného užívání antikoncepce je nutné udělat sedmidenní přestávku, po které se cyklus znovu opakuje.

Problém je v tom, že často po ukončení užívání antikoncepčních prostředků v těle ženy mohou nastat určité změny, zejména porušení menstruačního cyklu a absence menstruace..

Studie prokázaly, že přibližně 29% žen, které přestaly používat antikoncepci, nemá kritický den do tří měsíců.

Intenzivní fyzická aktivita

Intenzivní fyzická aktivita může způsobit změny v práci nadledvin a štítné žlázy a nadvarlete. Při sportu byste tedy měli být opatrní, protože vyčerpávající trénink může nejen narušit menstruační cyklus, ale také nepříznivě ovlivnit práci dalších vnitřních orgánů..

Například ženy, které se účastní sportovních maratonů nebo se profesionálně věnují atletice, nemusí mít několik měsíců kritické dny kvůli zvýšené hormonální aktivitě v těle..

Asi 81% žen, které se věnují kulturistice, navíc často trpí po celý život nepravidelnými obdobími..

Hormonální nerovnováha

Hormonální nerovnováha v těle způsobená syndromem polycystických vaječníků často vede k menstruačním nepravidelnostem.

Tento stav mění hladinu pohlavních hormonů, konkrétně estrogenu, progesteronu a testosteronu..

Výsledkem je, že menstruační cyklus také prochází určitými změnami a často se objevují nepříjemné příznaky, jako je růst vlasů v nežádoucích oblastech, akné a náhlé přírůstky hmotnosti..

Existuje další nepříjemný znak hormonální nerovnováhy v těle - předčasná menopauza. U žen, které trpí tímto příznakem, končí menstruace před 40. rokem věku.

-U hormonálních poruch jsou nepravidelná období často doprovázena takovými nepříjemnými příznaky:

 • Vaginální suchost
 • Nadměrné pocení v noci
 • Neustálé změny nálady

Alergie a citlivost na určité potraviny

Imunita vůči některým potravinám a potravinovým alergiím jsou častým společníkem nepravidelného menstruačního cyklu..

Alergie na určité potraviny obvykle vedou ke zhoršení štítné žlázy, v důsledku čehož je narušena rovnováha pohlavních hormonů a tělo se stává zranitelnější vůči stresovým situacím.

Nedostatek živin v těle

Nerovnováha vitamínů a minerálů v těle má také nepříznivý vliv na fungování štítné žlázy a nadledvin..

Strava s nízkým obsahem antioxidantů, vitamínů, probiotik a minerálů zvyšuje hladinu kortizolu (stresového hormonu), což vede k poruchám, jako je hypertyreóza (syndrom, při kterém se zvětšuje štítná žláza) a hypoadrenie (ztráta nadledvin)..

Mějte však na paměti, že vysoké hladiny kortizolu nejen že zvyšují náchylnost těla ke stresu. Rovněž narušuje produkci mnoha důležitých hormonů (včetně těch, které jsou zodpovědné za sexuální aktivitu člověka).

Při prvních známkách menstruačních nepravidelností vám doporučujeme přidat do své stravy co nejvíce výživných potravin.

Je velmi důležité znát všechny možné příčiny nepravidelné menstruace, abyste včas identifikovali problém a vyhledali radu od odborníka.

Doporučujeme také pravidelně kontrolovat hladinu hormonů v těle, abyste zabránili rozvoji poruch jiných vnitřních orgánů a systémů..

Proč jsou u žen nepravidelná období: hlavní důvody

Typická doba menstruačního cyklu je 21 až 35 dní (průměrně 28 dní). Menstruace trvá tři dny až týden a během této doby ztrácí žena až 100 ml krve. Jakékoli změny v povaze menstruace - oslabení, jejich nepřítomnost nebo naopak zvýšení a rozvoj krvácení - mohou působit jako příznaky různých gynekologických a endokrinních onemocnění. Tato porušení vedou ke snížení a často ke ztrátě plodnosti a pracovní kapacity ženy, což jsou často rizikové faktory rozvoje prekancerózních a rakovinových onemocnění ženského reprodukčního systému..

 • 1 Příčiny stavu
 • 2 Léčba
  • 2.1 Tradiční metody

Důvody výskytu porušení menstruačního cyklu jsou fyziologické:

 • U dívek ve věku 11-15 let, kdy se menstruační funkce teprve začíná rozvíjet. Sexuální hormony ještě nejsou dostatečně produkovány a nestabilizovány.
 • Absence menstruace u žen, které jsou sexuálně aktivní, může naznačovat možné těhotenství. Tento stav přetrvává i při kojení a po porodu. Pokud žena nedojčí, pak se menstruace nejčastěji obnovuje 6-8 týdnů po porodu..
 • Ke zpoždění menstruace dochází také po potratu a kyretáži..
 • Vysoká intenzita fyzického tréninku nebo ostrý start do sportu, silné emoční otřesy, výrazné přepracování, nedostatek spánku vedou k hormonálním poruchám a podle toho ke zpoždění menstruace.
 • Nepravidelnost menstruace nebo dokonce její nepřítomnost je pozorována při nadměrné nebo příliš nízké tělesné hmotnosti, při přísných dietách s nízkým příjmem bílkovin, při nedostatku vitamínů.
 • Po léčbě (některé léky ovlivňují produkci ženských pohlavních hormonů, která narušuje menstruační cyklus).
 • Porušení v premenopauzálním období, kdy jsou vyčerpány schopnosti ženského těla.

Pokud menstruace z důvodu výše uvedených stavů neprobíhá pravidelně, pak je to normální a nevyžaduje léčbu, kromě případů, kdy je nutné snížit intenzitu fyzické aktivity a upravit tělesnou hmotnost nebo stravu..

Nepravidelné období u žen může být také spojeno s patologickými důvody:

 • Zánětlivé procesy v ženských pohlavních orgánech, jako je salpingo-ooforitida, polycystický vaječník.
 • Nádorové procesy v děloze - polypy, fibroidy, rakovina děložního těla, hyperplazie endometria. Tyto stavy se častěji vyskytují u žen po 40 letech, kromě silné menstruace a výskytu krvavého výtoku mezi obdobími, bolesti v dolní části břicha nebo dolní části zad a při pohlavním styku.
 • Nádory hypotalamu nebo hypofýzy - vzniká hormonální nedostatek.
 • Endometrióza (když se buňky endometria - vnitřní vrstva dělohy - vyvíjejí mimo ni, v jiných orgánech) - výtok je možný během intermenstruačního období, menstruace jsou bohaté, až do krvácení, menstruace je bolestivá.
 • S nervovými a duševními chorobami.
 • Vliv pracovních rizik.
 • Nedostatečné užívání perorálních kontraceptiv (užívání příliš dlouhých nebo nesprávně zvolených dávek).
 • Nemoci štítné žlázy (její hormony ovlivňují normální fungování vaječníků a regulují délku menstruačního cyklu) - se snížením množství hormonů štítné žlázy dochází k opoždění nebo vůbec nedochází k ovulaci, vývoj endometria také probíhá pomaleji.

K obnovení pravidelnosti menstruačního cyklu je nutné zjistit příčinu porušení a odstranit ji.

Někdy stačí, aby se žena vzdala špatných návyků, normalizovala výživu a tělesnou hmotnost, zbavila se stresových situací, vyčerpala fyzickou námahu a normalizovala se menstruační funkce.

Pokud je důvod nepravidelnosti menstruace závažnější, je nutná medikace nebo dokonce chirurgická léčba. Z konzervativní terapie se užívají perorální antikoncepce (Dyufaston, Utrozhestan), antiestrogeny (Danazol), antiandrogeny (Diane-35), antibiotika (ofloxacin, amoxicilin), hemostatika pro krvácení (dicinon, kyselina aminokapronová), léky na anémii.

Léky jsou předepisovány přísně individuálně, v závislosti na důvodu, který způsobil nepravidelnost menstruace, proto před jejich použitím musíte určitě navštívit gynekologa.

Pravidelnost lze obnovit chirurgickým zákrokem (u novotvarů), včetně kyretáže vytvořených polypů dělohy nebo její hyperplazie. U endometriózy se doporučuje elektrokoagulace, u benigních nádorů je odstraněno patologické ložisko a u maligního procesu závisí rozsah operace na umístění a velikosti nádoru. U žen v menopauze se nejčastěji provádí odstranění dělohy, případně společně s jejími přídavky a regionálními lymfatickými uzlinami.

V případě porušení ženského cyklu se spolu s konzervativní terapií používají také lidové léky:

Bylinné přípravky jsou také účinné:

SloženíZpůsob přípravy a použití
 1. 1,1 lžíce nasekaných lipových květů nalijte sklenici vroucí vody a vařte.
 2. 2. Trvejte na tom, 30 minut.

Čaj se pije teplý (ráno) 1krát denně nebo 2krát denně (půl sklenice ráno a ½ sklenice večer)

 1. 1. 0,5 - 1,5 g semen se nalije dvěma sklenicemi studené vody.
 2. 2. Trvejte na tom asi 8 hodin.

Pijte půl sklenice 4krát denně.

 1. 1. Nalijte semínka anýzu (4 lžičky) jednou sklenicí vody.
 2. 2. Vařte na mírném ohni po dobu 5-7 minut.
 3. 3. Bujón se nechá vychladnout a poté se filtruje.

Konzumováno 3krát denně na 2 polévkové lžíce.

Bylinná směs
 1. 1. Nalijte 1 polévkovou lžíci. l. směsi listů ostružiny, kůry rakytníku a bílé břízy, máty, kořene kozlíku lékařského a řebříčku 1 šálek vroucí vody.
 2. 2. Chladničky a napětí.

Pijte po malých doušcích po celý den

Lidové léky lze použít pouze po konzultaci s lékařem..

Příčiny nepravidelných období u žen

Ženské tělo, na rozdíl od mužského, je mnohem složitější mechanismus, protože je navrženo k nosení a porodu dítěte. Všechny jeho funkce musí fungovat přesně, plynule a včas. Hlavním znakem normálního a harmonického stavu ženského těla je menstruace. Pravidelné a stabilní období je lakmusovým papírkem pro celé ženské tělo. Když dojde k selhání, musíte pečlivě pochopit, proč jsou vaše menstruace nepravidelné.

Když je vše v pořádku

Patologie může způsobit nepravidelné menstruace. V tomto případě je nutná návštěva lékaře. V žádném případě by to nemělo být odloženo. Příčinou však není vždy vážná nemoc. Často se jedná o spontánní, jednorázové selhání, které je spojeno s řadou věkových nebo fyziologických změn v těle, což nepředstavuje nebezpečí. V ideálním případě 28denní cyklus měsíčního výtoku s mírnými odchylkami 1 až 2 dny naznačuje normální fungování těla. Cyklus kratší než 21 dní nebo delší než 35 dnů je již jasným porušením. Existují však také zcela neškodné důvody pro nepravidelná období:

 • nástup puberty, přibližně 1–2 roky, kdy dívčí menstruace není podle plánu, ale chaotická, protože hormonální hladina je stále nestabilní a pohlavní orgány se teprve vyvíjejí;
 • narození dítěte, stejně jako kojení, po celou dobu, po kterou se menstruace často zastaví;
 • užívání hormonální antikoncepce může způsobit významnou změnu v kvalitě sekrecí (rozmazaných, krvavých) a jejich cyklickosti po dobu několika měsíců po zahájení nebo náhlém ukončení jejich užívání;
 • období menopauzy také přerušuje cyklus nástupu menstruace, protože zásoba vajec je vyčerpána a dochází k hormonálním změnám v těle;
 • užívání léků, které mohou ovlivnit menstruační cyklus (trankvilizéry, hormonální léky, antikoagulancia).

Další důležitou a poměrně častou příčinou poruch menstruace je konzumace alkoholu. Nejedná se o patologii, ale může se vyvinout v závažná onemocnění. Nepravidelná menstruace v tomto případě může být pouze začátkem velké katastrofy..

Známky nemoci

Bohužel, nepravidelná menstruace mohou být způsobena nejen spontánními a neškodnými věcmi. Nemoci pohlavních orgánů a žláz s vnitřní sekrecí, trauma vaječníků nebo dělohy, chirurgické zákroky na nich, nemoci krve, toxiny a jejich otravy - to není úplný seznam patologií, které mohou dobře vést k porušení menstruačního cyklu ženy. Dnes se k těmto důvodům přidává nadměrná fyzická námaha a emoční stres. Samozřejmě v těchto případech potřebujete profesionální ošetření nebo alespoň podrobnou konzultaci s odborníkem..

Pokud vaše menstruace není pravidelná, mohou být důvodem hormonální poruchy. Na tomto základě lze diagnostikovat následující nemoci:

 1. Nemoci pohlavních orgánů zánětlivé nebo infekční povahy, při nichž je narušen stav endometria, zpomaluje nebo zrychluje jeho odmítnutí.
 2. Polycystická choroba vaječníků, vedoucí mimo jiné k přibývání na váze, rychlému růstu vlasů v místech neobvyklých pro ženské tělo, intermenstruačnímu krvácení.
 3. Hyperprolaktinemie, vedoucí ke zvýšení hladiny hormonu prolaktinu v krvi a ke snížení hladiny progesteronu a estrogenu.
 4. Adenomyóza, endometrióza, hyperplazie způsobující bolestivé a nepravidelné menstruace.
 5. Cystomy, fibroidy, rakovina dělohy a vaječníků s charakteristickými bolestmi v podbřišku, chaotickým krvácením a jinými sekrety.

Pokud existuje alespoň jeden z výše uvedených příznaků, je nezbytně nutné poradit se s odborníkem o radu a adekvátní léčbu. Koneckonců, lékaři mají nejen zkušenosti a potřebné znalosti, ale jsou také zodpovědní za jejich práci..

Možná vysvětlení odchylek

Kromě fyziologických věkových charakteristik, jednorázových selhání a závažných onemocnění může narušení menstruačního cyklu ženy způsobit zdánlivě neškodné věci. Je třeba věnovat zvláštní pozornost a v případě potřeby upravit následující body:

 1. Výživa. A ve výsledku váha. Nadváha, jako extrémní hubenost, monotónní, rigidní nebo nevyvážená strava - to vše ovlivňuje hormonální stav ženského těla, což má za následek porušení pravidelnosti menstruace. Pro normální fungování, vývoj a odolnost vůči vnějším faktorům potřebuje ženské tělo pomoc, která spočívá ve správné a zdravé výživě. Nejde ani o to prohlásit polovinu produktů v regálech za škodlivé a destruktivní. Podstata problému spočívá v tom, že každý organismus je individuální a je třeba naslouchat jeho potřebám, a ne se mu vysmívat, vyčerpávajícím nebo přetíženým. Hormonální pozadí, které je zodpovědné za měsíční cyklus ženského těla, velmi jasně signalizuje poruchy a budoucí problémy.
 2. Únava a stres. Pravidelnost menstruace naznačuje, že ženské tělo je připraveno na reprodukční funkci a na dítě. V něm každý měsíc dochází k téměř úplné obnově všech potřebných látek. Ale pokud je tělo vyčerpané, přetížené nebo prostě pravidelně unavené, pak se prostě nemůže připravit na další cyklus obnovy. Z důvodu ochrany před zničením jsou v cyklu aktualizace pauzy a zpoždění. Tělo potřebuje jen odpočinek. To zahrnuje i dlouhé cesty, lety a jakékoli změny klimatických a časových pásem. Biologické hodiny těla se také přizpůsobí určitému rytmu a práce v nových podmínkách trvá o něco déle..
 3. Stáří. Menstruační nepravidelnosti se mohou objevit na začátku a na konci puberty. U adolescentů se v době puberty cyklus neliší v pravidelnosti, ale po několika měsících se vyrovná a získá stabilní charakter. S přístupem menopauzy by každá žena měla být sledována gynekologem, aby se snížilo riziko onemocnění v tomto velmi nevyváženém stavu..
 4. Mateřství. Přerušení cyklu u mladých matek jsou normální. Tělo se nyní primárně stará o dítě, zvláště pokud se stále živí mateřským mlékem. Jakmile dítě dosáhne stadia, kdy je méně závislé na rodičovském organismu, obnoví se menstruační cyklus, což se pro matku stane téměř nepostřehnutelně.

Mimo jiné je třeba zdůraznit i časný nástup sexuální aktivity a špatné návyky. Poslední dva zmíněné důvody jsou bohužel pro moderní život velmi relevantní..

Diagnostické metody

Pokud dochází k častému narušení cyklu a existuje podezření, že to není způsobeno prostou únavou, bylo by rozumnější kontaktovat nejbližší předporodní kliniku. Žádný lékař nemůže předepsat léčbu nebo doporučit užívání drog bez vážného vyšetření. Lékař se může omezit pouze na doporučení k užívání vitamínů nebo navrhnout přehodnocení svých názorů na životní styl, zvyky.

Podrobnější odpověď vyžaduje podrobnější diagnostiku. Krevní test na hemoglobin, obsah jednotlivých stopových prvků nebo cukru, hormonů nebo infekčních agens - to je minimální sada primárních diagnostických testů. Dnes se často uchylují k ultrazvuku a MRI.

Při absenci identifikovaných patologií jsou vitamíny A, E, C a skupina B předepsány v kombinaci s léky sedativního účinku. Obnovovací a regenerační postupy jsou velmi užitečné..

Poradenství pro ženy s poruchami cyklu

Samozřejmě, nepravidelná menstruace u žen může být mnoho. Abyste se vyhnuli mnoha problémům, musíte pečlivě sledovat stav svého těla. Sledování menstruačního cyklu je jednou z nejdůležitějších částí tohoto monitorování. Je důležité dodržovat kalendář menstruačního cyklu. Dnes mají téměř všechny gadgety takovou funkci, kde nemusíte dělat nic kromě zadání data příjezdu posledního měsíce a hodnoty cyklu. Upozornění a připomenutí jsou zaručena. Jakákoli odchylka v tomto kalendáři musí být podrobena kritické analýze a s dlouhodobým účinkem konzultována s odborníkem.

Kromě sledování pravidelnosti menstruačního cyklu musíte pečlivě sledovat denní rutinu a fungování vašeho těla. Sledujte výživu, odpočívejte včas, vylučujte destruktivní návyky - toto je seznam nejčastějších doporučení pro udržení těla ve zdravém stavu..

Žena musí pečlivě sledovat své zdraví a výkonnost reprodukčního systému. Na její práci ve skutečnosti závisí nejen blahobyt a kvalita života samotného spravedlivého sexu, ale také narození nových krásných dětí. Pokud cyklus selže, je tato kritická součást ohrožena..

Příčiny nepravidelných období a léčby

Stabilní menstruační cyklus je jedním z nejdůležitějších ukazatelů zdraví žen. Normálně u zdravé ženy začíná menstruace po stejné době. Studie ukazují, že většina žen má 28denní cyklus. Nepravidelná menstruace, změna v množství a povaze výtoku je signál z těla, že došlo k selhání jeho práce, které by nemělo být ignorováno. Takové porušení je často příznakem onemocnění genitální oblasti a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc..

Co by měl být normální (pravidelný) menstruační cyklus

Ženský reprodukční systém funguje jako hodiny a každý měsíc prochází určitým sledem fází, které jsou aktivně ovlivňovány ženskými pohlavními hormony. Tyto cyklické změny se nazývají menstruační cyklus. Začíná to první den menstruace ve formě krvavého výtoku z dělohy, jehož trvání se pohybuje od 3 do 8 dnů. Obvykle trvá 26 až 36 dní..

Zpoždění nástupu menstruace o 5-7 dní není odchylkou, pokud k ní nedochází pravidelně.

Každý menstruační cyklus prochází čtyřmi fázemi: zrání vajíčka, ovulace, spouštění zralého vajíčka do dělohy a odmítnutí děložní výstelky neoplodněným vajíčkem ve formě menstruační krve.

Říká se o nestabilitě menstruace, pokud je pozorováno následující:

 1. Kritické dny začínají v různých intervalech a pro ženu je poměrně obtížné předpovědět datum dalšího období..
 2. Menstruace běží nepravidelně. To znamená, že někdy trvají 3 dny a příští měsíc více než 8 dní.
 3. Dochází ke změně intenzity menstruačního toku, která může být buď hojná, nebo vzácná. Taková období lze považovat za nepravidelná..
 4. Je zaznamenána absence menstruace, která není spojena s oplodněním.

Proč je menstruace nestabilní: fyziologické důvody

Pokud je váš menstruační cyklus mimo provoz, nepanikařte. Existují fyziologické důvody pro nesprávné fungování ženského těla:

 1. Menstruace u dospívajících dívek je často zpožděna, zejména v prvním roce po nástupu prvního období (menarche). Je to způsobeno změnami v těle dívky, jejím hormonálním pozadí. Pravidelnost cyklu nastává během 1-2 let..
 2. Přirozenou příčinou nepravidelných období je těhotenství, období po porodu (laktace) a také hormonální změny v těle po potratu nebo spontánním potratu. Když dítě kojí, obnova menstruace nastává přibližně 4-6 měsíců po porodu. Během této doby se tělo a tělo obnoví. U některých žen začíná menstruace dříve, po 12 týdnech je to způsobeno produkcí hormonu prolaktinu.
 3. První příznak menopauzy ve formě nepravidelné menstruace u žen nad 40 let není neobvyklý. Ženy tohoto věku mají často další příznaky: únavu, podrážděnost, bolesti hlavy, návaly horka, pocení.
 4. Stres, neustálý emoční stres, který vede k uvolňování kortizolu (stresového hormonu) do těla ženy, často způsobuje zpoždění v „kritických dnech“.
 5. Užívání hormonální antikoncepce často vyvolává selhání data očekávané menstruace. Porucha je nejčastěji pozorována u žen v prvních 3–4 měsících užívání antikoncepce. Cyklus „skočí“ po náhlém přerušení jejich používání.
 6. Cvičení a intenzivní sporty vedou k nepravidelným menstruacím nebo k jejich dlouhé nepřítomnosti. Vyčerpávající trénink ovlivňuje nejen změnu délky a pravidelnosti menstruace, ale také negativně ovlivňuje práci vnitřních orgánů.
 7. Kromě fyziologických důvodů může změna klimatu, kouření nebo dlouhá strava s vyčerpáním těla vést k poruše ženského těla..

Patologické příčiny spojené s nepravidelnou menstruací

Nepravidelný menstruační cyklus, který nesouvisí s fyziologií, by měl ženu upozornit, protože to může znamenat, že může mít problémy se zdravím genitální oblasti nebo s hormonálními abnormalitami:

 1. Endometrióza je jedním z běžných onemocnění souvisejících s hormonálním narušením těla. U endometriózy vnitřní vrstva stěn dělohy roste do dalších reprodukčních orgánů (pochva nebo vaječníky). V důsledku porážky sliznice dělohy se ztrácí cyklickost nástupu menstruace.
 2. Nestabilní cyklus je jedním z příznaků chronické endometritidy (zánět sliznice dělohy).
 3. Nesprávné umístění dělohy, které vede k zánětlivým procesům, změnám tónu, malformaci pohlavního orgánu, často vede k poruše reprodukční funkce ženy.
 4. Nádory dělohy, polypy nebo hormonálně závislé nádory mléčné nebo štítné žlázy, nadledvinky vedou k nestabilním obdobím a vyvolávají děložní krvácení.
 5. Nerovnováha ve funkci štítné žlázy vede k velmi vážným poruchám práce celého těla a v důsledku toho je narušen menstruační cyklus.
 6. Diabetes mellitus typu 2 a obezita se stávají faktorem vzniku nepravidelností v menstruačním cyklu.

Nepravidelný cyklus: co dělat

Samotné selhání menstruačního cyklu není nebezpečné. Výjimkou je situace, kdy se jedná o známku vážné nemoci. Gynekolog by měl zjistit příčinu selhání a předepsat nezbytné vyšetření..

Pacientkám, které se potýkají s problémem nepravidelné menstruace, je obvykle přiděleno komplexní vyšetření těla za účelem zjištění příčiny porušení.

Důrazně se nedoporučuje samostatně obnovovat pravidelnost menstruace užíváním hormonálních léků nebo být léčeni léčivými bylinami nabízenými tradičními léčiteli. Nesprávný přístup k problému může vyvolat zhoršení stavu ženy a progresivní průběh onemocnění..

Skutečnost, že v souvislosti s onemocněním vznikl nepravidelný menstruační cyklus, naznačují následující faktory:

 1. Cyklus menstruace se mění s každým měsícem. Interval mezi obdobími se zvětšuje a zmenšuje.
 2. Žena v reprodukčním věku nemá menstruaci.
 3. Menstruace se stává bolestivým, hojným výtokem.
 4. Mezi obdobími dochází ke krvácení.
 5. Výtok mezi obdobími má nepříjemný zápach, neobvyklou konzistenci a mění barvu.

Nedostatek menstruace u dívek starších 15 let je důvodem k návštěvě lékaře.

Jak je diagnostikován nerovnoměrný menstruační cyklus?

Při první návštěvě pacienta u gynekologa provede odborník standardní gynekologické vyšetření, odebere nátěr k identifikaci patogenní mikroflóry nebo předepíše následující vyšetření:

 1. Ultrazvuk pánevních orgánů.
 2. Krevní test (obecný, biochemický).
 3. Krevní test k určení hladiny hormonů v různých dnech cyklu.
 4. Hysteroskopie (je-li uvedena).

Jak léčit a obnovit normální období

Chcete-li obnovit normální menstruaci, měli byste vědět, že taktika léčby závisí na věku pacienta a hlavní příčině selhání ženského těla:

 1. Pokud ženě „vnitřní hodiny“ selžou kvůli stresu, intenzivní fyzické aktivitě nebo poruchám výživy, bude jí doporučeno změnit svůj životní styl, zavést výživu a umožnit tělu zotavit se.
 2. K regulaci menstruace gynekologové často předepisují užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv, a to i ženám, které nejsou sexuálně aktivní. Pokud je po užívání antikoncepčních pilulek cyklus narušen, objeví se krvácení nebo časté výtoky, může lékař doporučit hormonální lék jiného složení.
 3. Nestabilní období jsou často pozorována u žen, které používají nitroděložní tělísko jako ochranu před nechtěným těhotenstvím. K normalizaci cyklu bude přiděleno extrakci a jmenování jiné antikoncepce.
 4. Pokud je příčinou menstruačních nepravidelností onemocnění endokrinního systému (polycystické onemocnění, onemocnění štítné žlázy), je předepsána léčba hormonálními léky k obnovení hormonální rovnováhy těla.
 5. Pokud se zjistí nádor, polypy, cystické útvary, syndrom polycystických vaječníků, je indikováno chirurgické odstranění problémové oblasti. Úplné odstranění orgánů reprodukčního systému nastává, když jsou detekovány maligní novotvary, které ohrožují život pacienta.

Je možné otěhotnět s nepravidelným cyklem?

Nepravidelný menstruační tok naznačuje problém s reprodukčním systémem, a proto mohou mít ženy s nestabilním cyklem často problém s počátkem. Po zjištění příčiny nesprávné funkce těla a po absolvování nezbytné léčby mají mnozí zvýšenou šanci na otěhotnění a nosení zdravého dítěte.

Potíže s otěhotněním není pro tyto pacientky jediným problémem. Pokud hormonální nerovnováha (nedostatek těhotenského hormonu progesteronu) vede k selhání menstruace, mohou nastat problémy s porodem dítěte.

Gynekologové doporučují pacientkám s nepravidelnou menstruací podstoupit vyšetření a léčbu před plánováním těhotenství.

Prevence a zotavení z nepravidelných období

Nestabilní měsíční cyklus je nejčastěji způsoben vnějšími faktory spojenými s nesprávným životním stylem. Lékaři doporučují, aby ženy pravidelně podstupovaly gynekologická vyšetření, aby zjistily možné problémy se zdravím žen a dodržovaly následující pravidla:

 1. Pokuste se minimalizovat počet stresových situací, vyhněte se nervovému napětí.
 2. Sledujte svoji stravu, konzumujte více zdravých potravin a neexperimentujte s přísnými dietami.
 3. Odstraňte špatné návyky (kouření, pití alkoholu).
 4. Věnujte se mírné fyzické aktivitě, posilujte obranyschopnost těla užíváním komplexů vitamínů.
 5. Musíte poslouchat doporučení gynekologa o výběru antikoncepce a nebrat hormonální léky samostatně.
 6. Ochrana před pohlavně přenosnými chorobami.

Navzdory skutečnosti, že je normální, že zdravá žena odkládá menstruaci o několik dní, měli byste pozorně poslouchat signály těla. Nedůsledný menstruační cyklus je dobrým důvodem k zahájení komplexního vyšetření a návštěvě vašeho gynekologa.

Nepravidelný menstruační cyklus

Příčiny a léčba nepravidelného cyklu

Nepravidelný menstruační cyklus, co to znamená a co hrozí ženě? Ženy často mluví o zpoždění menstruace. Děsí se svou nejistotou. Co se stalo? Proč nezačalo měsíční krvácení včas? Možná jsi těhotná? Moderní lékaři ujišťují, že léčba menstruačních nepravidelností není vždy nutná a malé chyby 5-7 dnů nelze vůbec zohlednit. Cyklus je skutečně ovlivněn mnoha faktory, vnějším prostředím, psychologickým stavem, některými bakteriálními a virovými chorobami, dietami a mnohem, mnohem více. Ženy nejsou roboti, takže krvácejí každý měsíc hodinu za hodinu.

O ovulaci a pravděpodobnosti těhotenství

A přesto zpět k otázce možného těhotenství. Jak otěhotnět, pokud je cyklus nepravidelný, jak vypočítat ovulaci? Lékaři nedoporučují, aby se páry do 35 let, které nemají problémy s reprodukční částí, obecně zapojily do výpočtu ovulace. Dostatek pravidelného sexuálního života, sex 2-3krát týdně. Těhotenství by mělo nastat maximálně do 2 let. Pro ty, kteří opravdu chtějí urychlit proces, existuje postup folikulometrie - jedná se o stejný ultrazvukový sken, ale ve kterém je věnována pozornost nalezení dominantního folikulu ve vaječnících a předpovědi načasování jeho prasknutí, tj. Ovulace. Včasný pohlavní styk je velké procento toho, co se stane otěhotnět..

Můžete také zkusit určit ovulaci pomocí testů, jako jsou testy na těhotenství, pouze existují činidla pro jiný hormon. Existuje však spousta důkazů, že tyto testy často klamou, neposkytují jasný obraz..

Můžete měřit bazální teplotu a udržovat graf. Po tolik let sovětští lékaři předpovídali nejen dny ovulace, ale dokonce určovali hormonální poruchy u pacientů. Je však třeba mít na paměti, že ne všechny ženy mají bazální teplotu, což bude informativní ukazatel. Jeho informační obsah bude záviset na přítomnosti progesteronových receptorů v konečníku a na dodržování všech pravidel měření.

Nakonec mnoho žen určuje ovulaci subjektivními pocity. Jedná se o brnění a tahání bolesti ze strany vaječníku, kde došlo k prasknutí folikulu. Někteří mají sporý krvavý nebo růžový vaginální výtok, který se zastaví během několika dní. Z pochvy se objevuje hojný výtok, který není spojen s pohlavním stykem. A po ovulaci prsa nabobtná a stane se bolestivým. V tomto stavu zůstává téměř až do začátku další menstruace, pokud nedošlo k těhotenství.

Jak zjistit zpoždění menstruace s nepravidelným cyklem, kdy lze provést těhotenský test? Lékaři doporučují, aby všechny ženy, bez výjimky, označily v kalendáři kritické dny. Pokud jste to udělali, můžete vypočítat průměrnou dobu cyklu za posledních 6 měsíců a na jejím základě vypočítat přibližnou počáteční dobu zpoždění. Pokud nebyl kalendář zachován, zatímco cykly jsou dlouhé, můžete zkusit provést test přibližně po 35 dnech cyklu. To je případ, kdy je těhotenství žádoucí. Pokud naopak musíte začít provádět pravidelné testy již od 30-32 dnů cyklu.

Pokud vás zajímá otázka, zda je možné otěhotnět, pokud je menstruační cyklus nepravidelný, pak ani nemůžete pochybovat - to je velmi skutečné. Je nereálné otěhotnět, pouze pokud dojde ke zpoždění po dobu několika měsíců, což již naznačuje závažnou patologii v těle a vyžaduje vyšetření. A malá zpoždění se obvykle vyskytují během anovulačních cyklů, kdy nedojde k ovulaci, ve vaječníku se netvoří žluté tělo, které produkuje progesteron, a proto je jeho nedostatek, což vede ke zpoždění menstruace.

Pravděpodobné nemoci a stavy

1. Hypotyreóza. V tomto stavu je diagnostikován nedostatek hormonů štítné žlázy. Navenek se nemoc v počátečních stádiích nemusí nijak projevovat. V budoucnu se žena cítí unavená, často bobtná, její obličej je nafouklý, objevuje se nadváha, lámou se nehty a vypadávají vlasy. U hypotyreózy je často diagnostikována neplodnost a amenorea. Léčba spočívá v neustálém užívání hormonálních léků..

2. Hyperprolaktinémie. Za tohoto stavu, který může být fyziologický nebo patologický, stoupá hladina prolaktinu v krvi. Nepravidelný menstruační cyklus může mít takové. Aby se vyloučila tato patologie, lékař nařídí ženě, aby darovala krev prolaktinu, nejlépe stanovením velkého prolatinu. V případě zvýšené hladiny hormonu bude tedy možné odlišit jeho fyziologické zvýšení, ke kterému dochází například po pohlavním styku, stimulaci bradavek, od patologického, často způsobeného nádorem hypofýzy. Se zvýšeným velkým prolaktinem je žena doporučena k MRI. Pokud je nalezen mikroadenom hypofýzy (benigní nádor na mozku), léky, které snižují hladinu prolaktinu, zabraňují jeho růstu a zmenšují jeho velikost. Současně se obnoví menstruační cyklus a bude možné otěhotnět..

3. Syndrom polycystických vaječníků. S touto patologií žena velmi zřídka ovuluje, takže pravděpodobnost nezávislého těhotenství je malá. Obecně tato patologie není tak běžná. A pokud si žena stěžuje na selhání menstruačního cyklu po porodu a lékař jí dá ultrazvukové vyšetření na příznaky polycystických vaječníků, neznamená to, že má PCOS. Tato diagnóza se obvykle dává ženám, které nemohly dlouho otěhotnět, přičemž dochází k neustálému zpoždění menstruace. Neexistuje více než 6 menstruací ročně. Nepravidelný menstruační cyklus u dospívajících se nebere v úvahu, protože do 2 let po menarché může ovulace chybět nebo se může objevit jen zřídka..

Lékaři obvykle předepisují orální antikoncepci pro syndrom polycystických vaječníků. Když se vezme, menstruační cyklus se stane uměle pravidelným. Ale o to nejde. Když je léčba přerušena, během 2-3 měsíců ženy často otěhotní, téměř ve všech případech dochází k ovulaci.

4. Luteální nedostatečnost. To je nedostatek progesteronu. Určeno analýzou progesteronu ve druhé polovině menstruačního cyklu. Kromě toho musí být tato analýza prováděna alespoň tři měsíce po sobě, aby lékař mohl stanovit přesnou diagnózu. Potřebuje léčbu, pokud žena plánuje těhotenství. Lékař jí předepíše bezprostředně po ovulaci, aby začala užívat lék progesteron a pokračovala až do samého konce cyklu. Pokud je navíc těhotenství potvrzeno, mělo by se v léčbě pokračovat až do 16-20 týdnů těhotenství, aby se nerozbilo. Pokud nedošlo k těhotenství, léčba je zastavena a po 1-3 dnech obvykle začíná menstruace..

5. Vyčerpání vaječníků. Předčasně nebo v důsledku bezprostředního nástupu menopauzy. Z tohoto důvodu jsou nepravidelná období pozorována po 40 letech, někdy i dříve. Operace vaječníků, genetické a chromozomální rysy, některá závažná onemocnění, chemoterapie atd. Mohou přiblížit nástup menopauzy. Prvními příznaky bezprostředního nástupu menopauzy jsou nepravidelná menstruace, návaly horka, podrážděnost, deprese, nespavost. Během gynekologického vyšetření lékař určí atrofické změny ve vaginální sliznici. A při analýze krve na FSH se jeho hladina významně zvyšuje. Pro zlepšení blahobytu žen je při absenci kontraindikací předepsána hormonální substituční léčba.

Příčiny nepravidelného měsíčního cyklu u žen

Nejčastější příčinou nepravidelných menstruací u žen je hormonální nerovnováha. Absence systémového krvácení může být také způsobena stresem, příliš přísnou dietou, syndromem polycystických vaječníků a dokonce i rakovinou, takže problém nelze podceňovat. Přečtěte si, jak se vypořádat s nepravidelnou menstruací.

Obsah:

Když nepravidelný cyklus není patologie

Normální menstruační cyklus by měl být mezi 21 a 35 dny. Mluvíme o nepravidelných obdobích, kdy je cyklus kratší, například necelých 20 dní, a někdy delší, například 34-35 dní. Existují ženy, které mají delší intervaly krvácení, ale také ty, které krvácení zažívají příliš často..

Nepravidelná menstruace je považována za normální v prvních dvou letech puberty a pět let před menopauzou. U dospělých žen jsou příčinou nepravidelné menstruace obvykle hormonální poruchy - přebytek prolaktinu produkovaného hypofýzou nebo nedostatek takzvaného žlutého tělíska, který je spojen s nižší produkcí progesteronu ve druhé polovině cyklu. Nepravidelná menstruace může být také způsobena syndromem polycystických vaječníků. Jedná se o onemocnění, které postihuje 12% mladých žen. Spočívá ve skutečnosti, že se na vaječnících tvoří mnoho cyst - malé bublinky naplněné tekutinou.

Když je cyklus považován za abnormální

Příliš menstruační

Když žena nosí více než 10 hygienických vložek denně nebo krvácí po dobu jednoho týdne, mluvíme o silných menstruacích (hypermenorea). Jaké by mohly být důvody? V prvních letech menstruace je obvykle příčinou nezralost pohlavních orgánů. V takovém případě musíte jít k lékaři a požádat o doporučení k vyšetření, protože nadměrné krvácení může vést k anémii. Silné krvácení může být způsobeno také hormonální nerovnováhou. Štítná žláza a její nesprávné fungování mohou způsobit nepravidelnou menstruaci. Četnost menstruačního krvácení může také ovlivnit endometrióza, polypy, fibroidy, antikoncepční prostředek (zvaný cívka) nebo probíhající infekce. Velmi zřídka je těžké krvácení spojeno s rakovinou vaječníků.

Menstruace příliš málo

Příliš skrovná menstruace (hypomenorea) netrvá déle než 48 hodin. Žena nepotřebuje více než dvě hygienické vložky denně. Zřídka je takové lehké krvácení rysem fyziologie konkrétní ženy. Nejčastěji naznačují závažnější hormonální poruchy. Příčinou může být například syndrom polycystických vaječníků, nízké hladiny estrogenu spojené s anorexií. Tím však seznam možných problémů nekončí. Poškození endometria má stejné příznaky.

Štíhlá menstruace může být také způsobena mechanickým poškozením (například po škrábání) nebo akutním zánětem reprodukčního orgánu. K tomu dochází, když se na sliznici tvoří jizvy nebo srůsty, které omezují povrch, ze kterého se sliznice musí odlupovat. Bohužel takové adheze nelze úplně odstranit z endometria ani chirurgicky, takže v takových případech je nemožné obnovit normální průběh menstruace. Pro určení skutečné příčiny velmi sporých období je nutné určit hladinu hormonů, provést ultrazvukové vyšetření a hysteroskopii. Pouze po přesné diagnóze onemocnění může lékař předepsat cílenou léčbu, tj. Léčba zvolená pro konkrétního pacienta. Pokud se ukáže, že menstruační nepravidelnosti jsou důsledkem výrazné hormonální nerovnováhy, stačí začít užívat vhodné léky ke zlepšení zdraví ženy.

Občasná menstruace

Pokud se menstruace objeví méně často než každých 31 dní (oligomenorea), lze předpokládat, že žena nemá ovulaci, což je obvykle způsobeno poruchou hypofýzy. Takové situace často vznikají v důsledku velmi vysokého stresu nebo přítomnosti nějaké traumatické události, například při autonehodě, smrti milovaného člověka. Když stres zmizí, věci se obvykle vrátí do normálu. Léčba se provádí pouze tehdy, když žena chce velmi rychle otěhotnět. Psychoterapie přináší velmi dobré terapeutické výsledky, zejména individuální terapie, která vám umožní uklidnit se a zapomenout na nepříjemné zážitky. Důvodem absence ovulace u ženy může být také přítomnost syndromu polycystických vaječníků, který lze podrobněji číst zde.

Častá menstruace

Častá menstruace (polymenorea) nastává, když dochází ke krvácení častěji než každých dvacet čtyři dní. U takových poruch se objevují četné poruchy, například může dojít k ovulaci osmý den cyklu, protože fáze zrání ovariálního folikulu je významně snížena. Ovulace může také nastat v obvyklou dobu, ale krvácení nastává příliš brzy, protože výstelka dělohy není dostatečně zralá. Léčba je předepsána až po hormonálních testech. Jakmile jsou hotové, lékař rozhodne, jakou léčbu použít a jaké dávky léků předepsat..

Nepravidelná menstruace - příčiny

Nepravidelná menstruace je běžná u dívek, které teprve začínají menstruovat. Hormonální systém mladé ženy se může tvořit až 17 let. V prvních dvou letech od začátku prvního menstruačního cyklu může být krvácení nepravidelné a není spojeno s žádným onemocněním.

Hormonální výkyvy, a proto nepravidelné cykly, se vztahují také na zralé ženy, které se blíží menopauze, poslednímu menstruačnímu období jejich života. Během menopauzy nebo perimenopauzálních období začnou vaječníky snižovat produkci estrogenu. Jejich „vyhynutí“ může trvat i několik let.

Důležité
Nejběžnější příčinou nepravidelného cyklu mohou být hormonální poruchy. Toto je často první známka vážného nepohodlí, jako je adnexitida, endometrióza nebo dokonce rakovina pohlavních orgánů. Je obtížné určit příčinu nepravidelného, ​​nadměrného nebo nepravidelného krvácení bez zvláštního výzkumu.

Mezi další příčiny náhodného krvácení u žen patří:

 • chronický stres;
 • Deprese;
 • příliš přísná strava;
 • častá změna klimatu;
 • rakovina vaječníků;
 • syndrom polycystických vaječníků;
 • poškození vaječníků během operace;
 • nemoc štítné žlázy;
 • onemocnění slinivky břišní;
 • narušení imunitního systému.

Mnoho žen bohužel své příznaky bagatelizuje nebo prostě nechtějí věnovat pozornost nepravidelným cyklům, které problém přičítají rychlému životnímu tempu a souvisejícímu stresu a špatné výživě. Ačkoli hormonální změny jsou nejčastější příčinou, je důležité zkontrolovat závažnější zdravotní stavy. Pokud se neléčí, může to vést k vážným zdravotním následkům..

Jaké testy je třeba provést pro nepravidelnou menstruaci

I při drobných změnách menstruace by se žena měla poradit s gynekologem. Pro správnou diagnózu objedná gynekolog vyšetření krevních hormonů. Test má smysl, pokud se provádí třikrát měsíčně: sedmý, čtrnáctý a dvacátý první den cyklu. Lékař také poskytne doporučení pro ultrazvuk reprodukčních orgánů. U dospělých žen je někdy nutná hysteroskopie nebo endoskopie dělohy.

Příčiny nepravidelných období lze určit pomocí:

 • základní krevní testy na hormony;
 • Ultrazvuk.

Pokud nejsou nalezeny žádné odchylky, je nutná další diagnostika:

 • kolonoskopie;
 • karyotypová analýza.

Nepravidelná menstruace - léčba

Léčba nepravidelného menstruačního cyklu samozřejmě závisí na typu poruchy diagnostikované u pacienta..

V případě hormonálních poruch způsobených chorobami, jako je syndrom polycystických vaječníků, je třeba užívat hormony. Léčba nepravidelných menstruací spočívá především v užívání hormonálních pilulek. Bohužel se často stává, že pouze nepřetržitý příjem hormonů zaručuje udržení stálého rytmu menstruačního cyklu. Bez léků není pravidelnost. Pokud je příčinou onemocnění syndrom polycystických vaječníků, může žena užívat hormony nebo podstoupit operaci.

Pokud test ukazuje hypertyreózu, může lékař předepsat tyrostaty - léky, které snižují sekreci hormonů. Léčba autoimunitního onemocnění bude náročná a bude vyžadovat spolupráci mezi různými odborníky, protože může nepříznivě ovlivnit různé orgány..

Pokud příčina nepravidelného krvácení spočívá na psychice, může pomoci psychoterapie. Deprese však může být ovlivněna hormonální nerovnováhou nebo hypotyreózou. To je doprovázeno ospalostí, chronickou únavou, podrážděností a dokonce problémy s pamětí. Proto stojí za to podstoupit krevní testy (TSH, T3, T4) a pokud zjistíte poruchy spojené s fungováním štítné žlázy, budete muset regulovat hladinu hormonů v těle. Vážnější stavy, jako je rakovina vaječníků, mohou vyžadovat chirurgický zákrok.

Pravidelný menstruační cyklus může někdy narušit spousta stresu, intenzivního cvičení, změny klimatu nebo seriózní strava. Nepravidelné cykly se stávají téměř každé ženě. Jaký je důvod vašich nepravidelných menstruací, lékař vám to pomůže zjistit.

Je možné dělat masáž během menstruaceV tuto chvíli jsou postupy povoleny, ale s určitými omezeními. Reakce na léčebné metody se může lišit, zejména v období, kdy dochází k prudkým změnám ve fyzickém a psychickém stavu.