Menstruace po porodu - nepravidelný cyklus, zpoždění, rysy

Po narození dítěte dochází na pozadí obnovy procesů probíhajících v těle ženy jako celku ke změnám v jejím menstruačním cyklu..

Menstruace se může zpozdit, jít nepravidelně a na chvíli úplně zmizet. Ale nemusíte paniku, protože je to všechno přirozené a normální. Rychlost zotavení a úpravy menstruačního cyklu po porodu u ženy závisí na jejích fyziologických parametrech, hormonálních hladinách, přítomnosti nebo nepřítomnosti kojení dítěte, stresu atd. V našem článku se budeme zabývat menstruací po porodu - nepravidelný cyklus, zpoždění, rysy.

 1. Vlastnosti menstruace po porodu
 2. Vlastnosti menstruace po porodu při kojení
 3. Nepravidelný menstruační cyklus po porodu
 4. Zpoždění menstruace po porodu

Vlastnosti menstruace po porodu

Jak ukazuje praxe, menstruační cyklus po porodu může být poněkud nepředvídatelný a může mít řadu funkcí. Neexistuje žádný konkrétní časový rámec, ve kterém by měla menstruace začít po narození dítěte. Doba jeho vzniku je čistě individuální.

Mnoho žen poznamenává, že několik měsíců po porodu mají nepravidelný menstruační cyklus a samotná menstruace je někdy velmi obtížná. To je způsobeno skutečností, že ženské tělo potřebuje nějaký čas, aby se vrátilo k normálnímu fungování..

Krvavý výtok u zdravých žen by neměl trvat déle než 3–7 dní. Velmi krátká (pár dní) nebo naopak příliš dlouhá menstruace, končící krvácením, může hovořit o problémech v ženské reprodukční sféře - nádory dělohy (fibroidy), endometrióza (proliferace endometriální tkáně mimo dělohu).

Důležitý je také objem menstruační krve. Normálně je to 50-150 ml. Příliš mnoho nebo příliš malý menstruační tok také naznačuje patologii. Doby poporodního cyklu se mohou lišit. Pokud před narozením dítěte byl ženský cyklus například 20-30 dní, pak po porodu může být tento ukazatel průměrný a může být 25 dní.

U matek, které nedávno porodily, se často rozvine takzvaný premenstruační syndrom, při kterém se žena stává velmi podrážděnou, kňouravou, někdy závratě, nespavostí, zvýšeným hladem a dokonce záchvaty nevolnosti..

Některé ženy hlásí výskyt menstruačních křečí, které před porodem nezažily. Tyto bolesti jsou obvykle způsobeny neochotou těla plně se zotavit, psychickou nestabilitou, zánětlivým onemocněním pánve nebo silnými kontrakcemi dělohy. Pokud během menstruace musí žena neustále pít léky proti bolesti a spazmolytika, musíte určitě navštívit gynekologa.

Poměrně často dochází k opačné situaci. Po porodu, u žen, které dříve trpěly silnou bolestí během menstruace, se stává bezbolestná. Je to způsobeno změnou polohy dělohy v malé pánvi, která odstraňuje překážky normálnímu odtoku krve.

V případě jakýchkoli obav, které se ženy obávají o její menstruaci po porodu, byste se měli obrátit na svého gynekologa, ale všechny výše popsané hraniční stavy zpravidla samy o sobě během několika měsíců pominou.

Vlastnosti menstruace po porodu při kojení

Kojení dítěte má velký vliv na menstruační cyklus po porodu. Tělo ženy začíná fungovat v podmínkách, které jí dříve nebyly známy. Hypofýza prudce zvyšuje produkci hormonu prolaktinu, který je zodpovědný za sekreci mateřského mléka a proces laktace.

Je to kvůli vysokému obsahu prolaktinu, že menstruace po porodu může po dlouhou dobu chybět. Příroda se proto stará o matku a dítě a vrhá všechny síly těla na krmení dítěte, potlačuje funkci vaječníků, blokuje ovulaci a tím znemožňuje nové těhotenství ve vyčerpaném těle.

Rysem menstruace po porodu při pravidelném kojení je to, že menstruace se může objevit až na konci kojení. Příchod menstruace je zpožděn kvůli skutečnosti, že v období kojení produkuje hypofýza hormon prolaktin, který potlačuje funkce vaječníků, například ovulaci, která brání nástupu nového těhotenství během kojení. Prolaktin může působit jako příčina nepravidelné menstruace po porodu.

Nepravidelný menstruační cyklus po porodu

Pokud žena nekojí, pak první menstruace po porodu přichází asi za 2-3 měsíce. Pro matky, jejichž děti jsou smíšené krmení, tj. laktace je přítomna, ale není na vyžádání, menstruace začíná v průměru po 4-5 měsících.

Způsob porodu neovlivňuje dobu příchodu první menstruace a zavedení menstruačního cyklu. Je pravda, že u žen, které prodělaly poporodní komplikace ve formě krvácení, sepse, endometritidy atd., Může menstruace přijít o něco později než je termín, protože tyto procesy inhibují zotavení dělohy v důsledku poškození zánětem.

Nepravidelný menstruační cyklus po porodu je docela běžný. Po narození dítěte se menstruace často stává nepravidelnou: menstruace buď přichází, nebo nepřijde, poté se zpožďuje o několik dní, pak naopak začíná dříve než dříve.

Cyklus lze nastavit až na 4 až 6 měsíců, ale pokud se po tomto období interval mezi nástupem menstruace liší o více než 5 dní, je důvodem poradit se s lékařem. Obnovení pravidelnosti menstruace po porodu je známkou toho, že ženské tělo plně obnovilo svou reprodukční funkci a je připraveno na nové těhotenství..

Zpoždění menstruace po porodu

Jak již bylo zmíněno dříve, na obnovení menstruace po porodu má vliv mnoho faktorů, včetně:

 • celkový stav těla matky;
 • její psychologický stav;
 • přítomnost nebo nepřítomnost režimu úplného spánku a odpočinku;
 • stresové situace;
 • výživa;
 • komplikace během porodu.

K obnovení menstruačního cyklu po narození dítěte dochází v průměru 2–3 měsíce po ukončení špinění (lochie). Pokud po této době žena nezačala menstruace, začne se obávat zpoždění a možného těhotenství.

Někdy se stává, že menstruace po porodu již začala, po určitou dobu byla menstruace pravidelná a poté začaly poruchy. Toto je typická situace při kojení dítěte. Pokud však selhání cyklu přetrvává i po ukončení laktace, měli byste se poradit s lékařem, protože takové zpoždění menstruace po porodu může být známkou řady nemocí.

Prodloužené zpoždění menstruace po porodu může být způsobeno následujícími důvody:

 • nedostatečná produkce hormonu estrogen, která je způsobena hormonálním narušením v těle;
 • přítomnost cystických změn ve vaječnících;
 • přenesené infekční onemocnění;
 • obecné oslabení těla kojící matky spojené s chronickým nedostatkem spánku nebo stresem;
 • zánětlivé procesy v genitáliích;
  přítomnost nádoru v děloze nebo vaječnících;
 • nové těhotenství;
 • Sheehanův syndrom nebo hypofýza.

Nejprve je třeba při vyjasnění důvodů zpoždění menstruace po porodu vyloučit opakované těhotenství. Koneckonců, žena může snadno počat dítě před objevením se první menstruace po těhotenství, protože menstruace přichází téměř 2 týdny po ovulaci, což je dost na oplodnění.

Pokud je těhotenský test negativní a gynekolog během vyšetření, analýz a ultrazvuku neodhalil žádné patologie, měla by se žena poradit s endokrinologem, protože dlouhé zpoždění menstruace po porodu může být příznakem vývoje Sheehanova syndromu, když dojde k patologickým změnám v hypofýze, které způsobí porušení produkce hormonů prolaktin. Tento syndrom může být spuštěn silným krvácením během porodu nebo jinými poporodní komplikacemi..

Pro včasné zotavení se ženám po porodu doporučuje pečlivě sledovat jejich zdraví, užívat vitamíny, věnovat se lehké gymnastice, věnovat dostatek času odpočinku, chodit na čerstvý vzduch a spát a také dobře jíst. Denní rutina a racionální aktivita budou klíčem k rychlému získání kondice, zavedení cyklického a hormonálního procesu a pravidelnosti menstruace.

Nezapomeňte, že ne vždy dlouhé zpoždění menstruace po porodu nebo selhání cyklu jsou nebezpečné, ale v každém případě je nežádoucí samoléčba. V případě jakýchkoli dotazů a problémů s reprodukčním systémem vyhledejte radu odborníků.

Příčiny nepravidelných období po porodu

Pro každou ženu, která porodila dítě, je relevantní otázka načasování obnovy menstruačního cyklu. To není překvapující, protože o stavu zdraví žen může vypovídat pravidelnost menstruace. Menstruace je indikátorem správného zotavení v poporodním období a absence poporodních komplikací. Když se menstruace vrátí a co lze říci o nepravidelnosti cyklu po porodu.

Příčiny nepravidelné menstruace po porodu

Poporodní období u každé ženy je individuální. Mnoho faktorů může ovlivnit zotavení menstruačního cyklu po porodu. Hlavním důvodem dlouhého období nepravidelné menstruace je změna hormonálních hladin. Jsou to hormony, které jsou v ženském těle odpovědné za frekvenci menstruace..

Kromě hormonálních změn může být selhání menstruace po porodu způsobeno dědičností, fyziologickými rysy nebo kojením..

Ve většině případů by selhání cyklu nemělo vzbuzovat obavy u mladých matek. Odborníci tvrdí, že úprava cyklickosti může trvat poměrně dlouho. U některých žen menstruace nabývá pravidelného cyklu až po ukončení kojení..

V každém případě, pokud se obáváte narušení menstruačního cyklu, navštivte svého gynekologa, abyste vyloučili možné patologické stavy.

Co se stane po porodu

Ihned po narození dítěte začíná v těle mladé matky proces involuce dělohy. Během tohoto období se děloha obnoví do stavu před těhotenstvím. Obvykle toto období nezabere mnoho času a orgán se do původního stavu dostane po 2 měsících..

Tyto změny ovlivňují nejen samotnou dělohu, ale také celý porodní kanál. Cervix se obnoví a vnitřní hltan se uzavře. Po dokončení procesu obnovy vnitřních orgánů po porodu by měl menstruační cyklus pokračovat..

Vaše menstruace však ne vždy přijde na konci 8. týdne. U mnoha žen je doba zotavení zpožděna. To nemusí vždy znamenat přítomnost odchylek nebo patologií. Podle gynekologů asi 70% porodících žen čelí zpoždění v obnově menstruace po porodu..

Možné důvody pro pomalé zotavení

Může existovat mnoho důvodů pro pomalejší zotavení. Doba období zotavení přímo závisí na zdraví ženy, na přítomnosti chronických onemocnění a dokonce i na věku porodní ženy. Mezi hlavní důvody, proč může dojít k narušení menstruačního cyklu po porodu, patří:

 • Oslabení imunitních funkcí těla.
 • Pozdní těhotenství.
 • Častá práce.
 • Složitá práce.
 • Poruchy po porodu.
 • Špatná výživa.
 • Poporodní deprese.

Stejné důvody mohou způsobit opačný proces - příliš rychlé zotavení dělohy po porodu, což také není žádoucí, protože v těle zdravé ženy by vše mělo fungovat jako hodiny. Pokud si všimnete, že vaše období po porodu je velmi pozdě nebo naopak přišlo velmi rychle, obraťte se na svého gynekologa a zjistěte skutečnou příčinu anomálie.

Stanovení rychlosti poporodního výtoku

Každá žena po porodu by měla pečlivě sledovat její zdraví. Hlavním indikátorem, podle kterého lze určit stav dělohy, je poporodní výtok. Lochia je přítomna v každé nově vyrobené matce, právě tyto sekrety nám mohou říci, jak probíhá období zotavení.

 • 1-2 dny po narození dítěte. Výtok je krvavý, často sražený. Barva je tmavá, někdy hnědá.
 • 3-4 dny po narození dítěte. Lochia zbledne a získá růžový odstín. Sraženiny a krev by již neměly vyniknout.
 • 5-14 dní poporodní období. V této době se lochie stává průhlednou. Intenzita výboje postupně klesá.
 • 14-21 dní. Vypouštějte sporé, strašidelné, skládající se z hlenu..
 • 21-28 dní. Vypouštění by se mělo zastavit.

Pokud je poporodní výtok příliš hojný po dlouhou dobu a nečistoty krve nezmizí, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Tyto příznaky mohou naznačovat vývoj poporodních komplikací..

Kojení a menstruace

Jak ukazuje praxe, obnovení menstruace se může během kojení oddálit. V důsledku kojení se v těle ženy intenzivně produkuje hormon prolaktin. Díky této látce se v mléčných žlázách tvoří mléko. Tento hormon potlačuje produkci dalších hormonů odpovědných za obnovení menstruace..

V důsledku těchto procesů jsou nepravidelná období možná při kojení nebo při jejich dlouhodobé úplné absenci..

Pokud nemáte menstruaci během prvních měsíců kojení, nebojte se. Menstruace se vrátí, jakmile dítě začne přijímat první doplňková jídla..

Nepravidelné období po porodu během kojení

Hormonální změny, ke kterým dochází v těle ženy během těhotenství a porodu, ovlivňují práci všech orgánů a systémů, zejména těch, které jsou odpovědné za reprodukci. Nepravidelná období po porodu, stejně jako jejich absence, jsou přirozeným jevem, který se u každé matky projevuje různými způsoby..

Změny v těle po porodu

Ihned po ukončení porodu zahájí žena proces obnovy reprodukčních orgánů: děložního čípku, vnitřního hltanu, porodních cest - všechny orgány se vrátí do stavu před těhotenstvím.

Zlepšení menstruačního cyklu - důležitého ukazatele zdraví žen - závisí na následujících faktorech:

 • hormonální hladiny;
 • psycho-emocionální stav ženy;
 • dodržování spánku a bdělosti;
 • fyziologické vlastnosti těla;
 • dědičnost;
 • komplikace během porodu;
 • povaha a objem potravin;
 • kojit nebo používat umělou výživu.

Ženy si často všimnou, že po porodu se frekvence a povaha menstruace mění. Možné odchylky od normy jsou uvedeny v tabulce:

CharakteristickýIndikátory jsou normálníStav po porodu
Doba trvání3 až 7 dníMéně než 3 dny a více než týden
Objem krveMinimálně 50 ml, ale ne více než 150 ml denněŠtíhlý nebo příliš velký výtok
Doba cyklu21 až 34-35 dníMéně než 3 týdny a více než 40 dní
Stav před začátkem cykluNormální zdravotní stav, stabilní emoční pozadíVýskyt premenstruačního syndromu (výkyvy nálady, závratě, nevolnost)
Bolestivé pocityNepřítomenProjevuje se s různým stupněm intenzity

Nepravidelná menstruace po porodu a výše uvedené známky odchylky od normy zmizí samy o sobě za 8–10 týdnů po narození novorozence. Pokud se tak nestane, měla by žena okamžitě vyhledat radu od gynekologa.

Proč dochází ke zpožděním

Mezi nejčastější důvody nepravidelných období po porodu patří:

 • dysfunkce endokrinního systému, která se projevuje snížením sekrece hormonu estrogenu;
 • onemocnění reprodukčních orgánů (polycystický vaječník) a zánětlivé procesy;
 • důsledek akutního infekčního onemocnění;
 • nádorový novotvar ve vaječnících nebo děloze;
 • přepracování těla, nedostatek vitamínů;
 • poporodní infarkt hypofýzy, který přestává vydávat signály o uvolňování potřebných hormonů;
 • nové těhotenství;
 • častý porod;
 • prodloužená poporodní deprese.

Změna trvání menstruace je známkou dysfunkcí normálního fungování ženského reprodukčního systému. Možnou příčinou jsou děložní myomy nebo endometrióza. Zvýšení nebo snížení objemu menstruační krve se také označuje jako příznaky zánětu pohlavních orgánů..

Kojení menstruační cyklus

Nepravidelné období po porodu během kojení je spojeno s produkcí prolaktinu v ženském těle. Hlavní funkcí tohoto hormonu je ovlivňovat produkci mléka a zajišťovat normální laktaci. Potlačuje však práci vaječníků a blokuje zrání vajíčka..

Kvůli vysokému obsahu prolaktinu děloha nevytváří endometrium, nedochází k ovulaci. Příroda to zamýšlela tak, aby ženské tělo vyčerpané těhotenstvím a porodem obnovilo svou funkčnost.

Normálně jsou nepravidelná období po porodu během kojení v obvyklé frekvenci bezprostředně po ukončení připevnění dítěte k mléčným žlázám.

Pravidelnost cyklu při krmení umělou výživou

Když žena, vedená svými vlastními úvahami, okamžitě přenese novorozence do vzorce, pak se menstruace v průměru obnoví po 7 týdnech. Pokud jsou obě metody krmení kombinovány - přirozené a umělé, pak první menstruace přijde za 5 měsíců.

Perinatální komplikace (sepse, krvácení) ovlivňují dlouhodobé uzdravení, ale způsob porodu (přirozený porod nebo císařský řez) nijak neovlivňuje menstruaci.

Nepravidelná období po porodu umělým krmením by měla být stanovena v normálním rozmezí 3 měsíce po jejich uzdravení. Pokud je cyklus po třetí třetině stále poražen, je to signál o přítomnosti nemocí..

Rovněž musíte urgentně konzultovat gynekologa, pokud má žena následující příznaky:

 • zpoždění delší než 5 měsíců bez objektivních důvodů;
 • trvání menstruace po dobu 8 dnů;
 • silné menstruační krvácení doprovázené silnými bolestmi v podbřišku;
 • srážení krve nastává během menstruace;
 • fyziologický nebo krvavý výtok z pochvy má dříve neobvyklý zápach nebo barvu.

Nuance při obnově menstruace

Cyklus menstruace ženy po porodu se mění a již není podobný cyklu, který měla před těhotenstvím. V tomto ohledu musíte vzít v úvahu některé nuance:

 1. Není nutné užívat antikoncepční pilulky, dokud není plně stanovena frekvence a pravidelnost výtoku.
 2. Změny nálady, nervozity a úzkosti během menstruace jsou normální a jsou spojeny s hormonálními výkyvy..
 3. Opětovné těhotenství bez menstruace během kojení je nepravděpodobné, ale možné. V tomto případě si žena může vybrat pouze jedno: porodit dítě nebo pokračovat v kojení..
 4. Dodržování zásad vyvážené stravy je klíčem k rychlému zotavení cyklu.
 5. Cvičení je žádoucí, ale ne příliš energické. Těžká břemena způsobí krvácení.
 6. Užívání hormonálních léků k normalizaci menstruace je možné pouze podle pokynů gynekologa a endokrinologa.

Obnova cyklu a pravidelná frekvence menstruace jsou signálem ženského těla, že je připraveno na nové těhotenství. Není třeba spěchat s návratem menstruace, tělo samo obnoví své reprodukční funkce. Nelze však ignorovat alarmující příznaky, čím dříve žena konzultuje lékaře, tím vyšší je pravděpodobnost úplného uzdravení..

Nepravidelné období u kojící matky: normální nebo ne?

Obnova menstruačního cyklu po porodu probíhá postupně. Proto jsou nepravidelná období kojení variantou normy. Selhání cyklu je spojeno se změnou hormonální rovnováhy na pozadí změn, ke kterým dochází v těle. Doba zotavení reprodukčního systému závisí na mnoha parametrech..

Nepravidelná období po porodu jsou normální a nejsou během kojení nebezpečná..

Může menstruace začít během kojení?

Prolaktin je zodpovědný za produkci mléka. Receptory bradavek jsou odpovědné za udržování hladiny tohoto hormonu. Čím častěji je dítě u prsu, tím více prolaktinu produkuje hypofýza..

Estrogen a progesteron jsou zodpovědné za normalizaci menstruačního cyklu. Jedná se o ženské hormony, jejichž koncentrace a hladina se systematicky mění. Řídí cyklus, ovlivňují jeho stabilitu. Prolaktin inhibuje produkci těchto hormonů. Z tohoto důvodu přicházejí období kojení, kdy počet příloh klesá. K tomu obvykle dochází po zavedení doplňkových potravin..

Pokud je dítě na smíšeném krmení, produkuje se málo prolaktinu. Vaječníky začínají pracovat a menstruace přichází.

V případech, kdy se kojící ženě podaří stanovit GW, aby se vyloučila směs, cyklus selže. Prolaktin opět inhibuje práci estrogenu a progesteronu.

Obnova menstruačního cyklu

Frekvence menstruace u kojících žen závisí na osobních vlastnostech, vnějších faktorech. Neexistuje jediná norma. Pokud žena kojí, na menstruační plán má vliv:

 • hormonální aktivita;
 • genetika;
 • stáří;
 • kontraktilita dělohy.

Obnova cyklu je dána počtem dětí, stavem reprodukčního systému a obecně zdravím.

Kdy začíná první období po přirozeném porodu?

Úplné uzdravení po porodu vyžaduje čas. Porodní kanál je natažený, zraněný. Plavidla poškozená vypouštěním placenty krvácejí. Po porodu řídí tělo zdroje k obnově svalové tkáně a sliznic. Děloha se začíná aktivně stahovat. Tento proces pokračuje, dokud nedosáhne své původní podoby..

Hlavní část kontraktilních pohybů nastává během přikládání dítěte k prsu. V této době se produkuje hormon oxytocin, který stimuluje dělohu. Kojení urychluje zotavení těla, protože je to přirozený proces.

Poporodní výtok (lochie) nemá nic společného s menstruací. Jsou způsobeny poškozením endometria, cév, ke kterým byla připojena placenta. Ihned po porodu je výtok hnědý. Asi po týdnu se rozjasní. Jejich intenzita klesá každý den..

Menstruace obvykle začíná 2-4 týdny po sníženém krmení. První krvácení nastává v 6-7 měsících laktace. Během tohoto období dítě již dostává další jídlo. Navíc je méně pravděpodobné, že dítě bude v noci žádat o prsa. Produkce prolaktinu je snížena. Mozek přijímá signál, že tělo má dostatek zdrojů pro novou koncepci. Vaječníky pokračují v práci.

Za normu se považuje i situace, kdy menstruace přichází až po ukončení laktace. K tomu dochází, když žena po doplňkovém krmení pokračuje v častém kojení. Důležitou roli hrají noční aplikace. Koneckonců, ve tmě se vyrábí hlavní množství prolaktinu..

Nepravidelná menstruace během kojení

U HS je menstruace zřídka periodická. To je způsobeno skutečností, že prolaktin inhibuje tvorbu vajíčka. Kojení však není bezpečnou metodou prevence nechtěného těhotenství. K ovulaci může dojít kdykoli.

Cyklus kojení trvá 2 až 8 týdnů. Vaše menstruace mohou být nepravidelná. Doba výboje se také mění..

Nejčastěji se plán obnoví 4-6 měsíců po první menstruaci. Pokud po této době nebude dodržena stabilita, musíte navštívit gynekologa, nechat se otestovat.

Během období hepatitidy B jsou ženy často znepokojeny nízkými (rozmazanými) obdobími. Tento stav se nazývá fyziologická hypomenorea. Štíhlá menstruace během laktace je výsledkem nestabilní hladiny prolaktinu v krvi. Jeho indikátor se pravidelně mění a přizpůsobuje se potřebám dítěte. Z tohoto důvodu si kojící žena může všimnout řídkého výtoku, který trvá 1-3 dny..

Hormonální narušení je hlavní příčinou nepravidelné menstruace, ale je třeba vyloučit méně časté faktory..

Příčiny nepravidelných období

Obnova cyklu nezávisí na způsobu doručení. Hlavním důvodem nepravidelných období jsou hormonální změny. To je normální stav laktace. V některých případech dochází k nestabilitě menstruace na pozadí:

 • gynekologická onemocnění - endometrióza, myomy, dysplázie děložního čípku, různé neoplazmy;
 • zánět;
 • infekce;
 • poporodní deprese;
 • avitaminóza;
 • přepracování;
 • nesnesitelná fyzická námaha.

Tyto faktory lze kombinovat. Hormonální nerovnováha je někdy spojena s onemocněním štítné žlázy, protože endokrinní a reprodukční systém jsou propojeny.

Zpoždění menstruace po porodu

Kojící ženy takové situaci často čelí. Nejprve je třeba vyloučit těhotenství se zpožděním. Chcete-li to provést, proveďte test.

Pravidelná zpoždění, kromě přirozených hormonálních změn, mohou být způsobena:

 • poporodní komplikace;
 • stres;
 • nedostatek spánku;
 • přepracování;
 • nezdravá strava (včetně přísné stravy).

Pokud menstruace nezačala během 1–2 měsíců po ukončení kojení, je třeba ji znepokojit. Dlouhé zpoždění naznačuje hormonální abnormality. Mohou být způsobeny nedostatkem ženských hormonů, onemocněním pohlavních orgánů, infekcí, sníženou imunitou, nedostatkem hmotnosti.

Obnova menstruačního cyklu po porodu pro všechny ženy má různé pojmy. Každý organismus má své vlastní zdroje. Chcete-li normalizovat práci reprodukčního systému, musíte dobře jíst, chodit na čerstvý vzduch, dělat jakoukoli práci, kterou můžete, lehkou gymnastiku.

Kdy čekat na první menstruaci po porodu

Těhotenství a porod výrazně mění ženské tělo. Zejména hormonální pozadí. Proto k obnovení menstruačního cyklu v poporodním období nedochází okamžitě a u mladé matky v některých případech vyvolává mnoho otázek..

Když se po porodu obnoví menstruační cyklus a faktory, které ho ovlivňují

Obnova menstruačního cyklu je individuální proces. Každá žena to má jinak. Vzhled první menstruace v období po porodu je způsoben několika faktory:

 1. Způsob výživy dítěte: kojení nebo umělé.
 2. Způsob dodání: přirozený nebo císařským řezem.
 3. Komplikace během porodu.
 4. Chronická onemocnění.
 5. Věk ženy.
 6. Odpočinek a výživa mámy.
 7. Psychologické zdraví.

Některé ženy si mýlí poporodní krvácení s první menstruací. Ale není tomu tak. Krvavý výtok po porodu se nazývá lochie a je důsledkem traumatu děložní dutiny, když je placenta oddělena. Spolu s lochií opouští tělo placenty, části endometria a další částice nepotřebné pro tělo rodící ženy.

Kojení, smíšené krmení nebo krmení umělou výživou

Velkou roli v tom, jak brzy po narození dítěte období začne, hraje způsob výživy dítěte. Obecně se reprodukční systém ženy obnoví přibližně 1–1,5 měsíce po porodu. Pokud však matka kojí své dítě, pak hormon prolaktin produkovaný ve velkých objemech „inhibuje“ proces vývoje vajíček a produkci estrogenu. Při krmení „o hodinu“ obvykle vzhled první menstruace netrvá dlouho. Asi po 2 měsících se objeví první krvácení. Pokud matka krmí své dítě na jeho žádost, nástup menstruace nastane později. Nejčastěji se obnovují v okamžiku, kdy jsou do stravy dítěte zavedeny doplňkové potraviny. To znamená asi 5-6 měsíců po porodu. U smíšeného typu krmení může menstruace začít jak po jednom, tak půl až dvou měsících a později. Obvykle se objevují ve třetím nebo čtvrtém měsíci po porodu..

Existují situace, kdy období kojící ženy nepřijde ani po roce a více. V tomto případě se doporučuje vyhledat radu lékaře, aby se zabránilo takovému porušení, jako je hyperprolaktinemie (zvýšená hladina hormonu prolaktinu), a pravidelně provádět těhotenský test.

Ne ve všech případech je však absence menstruace po roce a více patologií. Časté přichycení dítěte k prsu na jeho žádost nejčastěji vede ke zpoždění obnovy menstruačního cyklu po celou dobu kojení. Autorka, jako matka dvou dětí, může s jistotou říci, že ani 1,5–2 roky absence menstruace během kojení nejsou patologie. Neměli byste však doufat v „možná“ a při prvních pochybnostech je lepší se poradit s gynekologem.

Je důležité si uvědomit, že absence menstruace během kojení není stoprocentní ochranou před nechtěným těhotenstvím. Proto se určitě chráňte.

Císařský řez

Obecně není žádný rozdíl mezi obnovením menstruačního cyklu po vaginálním porodu a císařským řezem. Ale období nástupu menstruace s operativním porodem může být poněkud zpožděno kvůli delší době zotavení těla po operaci.

Komplikace během porodu

Funkce vaječníků a tvorba vajíček mohou být narušeny komplikacemi během porodu, jako je nadměrná ztráta krve, toxikóza v pozdním těhotenství s otoky, hypertenze (vysoký krevní tlak), zvýšení tlaku ohrožujícího život (eklampsie), záchvaty.

Tyto jevy ovlivňují práci mozku (jmenovitě fungování hypofýzy) a v důsledku toho narušují hormonální pozadí ženy.

Chronická onemocnění

Exacerbace chronických onemocnění po porodu se často zesiluje. Obnova menstruačního cyklu je silně ovlivněna endokrinními poruchami: hypertyreóza (zvýšené vylučování hormonů štítnou žlázou), hyperprolaktinémie. Na menstruaci mohou mít vliv také onemocnění, jako je endometritida, obezita, onemocnění ledvin, diabetes mellitus a další..

Stáří

Obecné zotavení těla silně závisí na věku matky. Čím je žena mladší, tím rychleji se z porodu zotaví. Tato zásada platí také pro nástup menstruace, protože jejich vzhled přímo závisí na rychlosti obnovení plného fungování reprodukčního systému..

Mamin odpočinek a výživa, stejně jako psychologické pohodlí

Péče o dítě zahrnuje mnoho fyzických a duševních nákladů. S neustálým nedostatkem spánku nemůže být o zdraví maminky ani slovo. Vede k nervovému a fyzickému vyčerpání ženy, což zase ovlivňuje menstruační cyklus..

Vášnivá touha mladé matky rychle ztratit nadváhu nahromaděnou během těhotenství často vede k tomu, že se drží různých diet, drasticky se omezuje v jídle, čímž zbavuje tělo potřebných živin. Ale tento přístup k lidskému zdraví je také extrémně nebezpečný z hlediska dysfunkcí reprodukčního systému. Rychlá ztráta hmotnosti je častou příčinou dlouhodobé absence menstruace (amenorea).

Další pozice, která je zásadně opačná než hladovění, zahrnuje přejídání, což mnoho žen ospravedlňuje jako nutnost jíst během kojení „pro dva“. Obezita je také častou příčinou dysfunkce orgánů odpovědných za menstruační cyklus..

Je důležité si uvědomit, že obsah kalorií v potravě kojící ženy by neměl být nižší než 2000–2500 kcal. Produkce mléka vyžaduje přibližně 500-700 kcal denně.

Nepříznivá psychologická situace v rodině, chronický nedostatek spánku, nadměrná úzkost matky mohou také ovlivnit rychlost obnovy menstruačního cyklu. Nervové a fyzické vyčerpání matky může vést ke zdravotním problémům, včetně žen

Jaké jsou první menstruace po porodu?

První menstruace po porodu zpravidla probíhá bez ovulace (uvolnění vajíčka z vaječníku). V tomto případě je výstelka dělohy oddělena a vede k menstruačnímu krvácení..

Povaha menstruace po porodu se obvykle poněkud liší od obvyklé. První menstruace v období po porodu je často bohatší a kratší. Průměrná doba krvácení je 3–5 dní. Pokud před narozením dítěte žena trpěla bolestmi během menstruace, pak po porodu mohou zmizet.

Objem krve během první menstruace po porodu je obvykle přibližně 150 ml za celé období. Je však důležité si uvědomit, že tento údaj se týká pouze množství krve. A výtok zahrnuje nejen ji, ale také hlen a části endometria. Proto bude objem uvolněné tekutiny větší než uvedený obrázek..

V prvních několika hodinách nástupu menstruace má výtok „rozmazaný“ vzhled, je jich velmi málo. Poté, co se seznámí. Konec menstruace nastává jako obvykle: v posledních několika hodinách se výtok zesvětlí a brzy se úplně zastaví..

Prvních několik cyklů je obvykle nepředvídatelných. Menstruace se obvykle stává pravidelnou po 2–3 cyklech. V některých případech se menstruace po prvním propuštění vrátí do normálního rytmu. Pokud po 2–3 cyklech zůstává povaha výtoku po celou dobu menstruace příliš vzácná nebo naopak hojná, pak je důvodem pro konzultaci s lékařem

Kdy navštívit lékaře

Hormonální změny v těle, poporodní stres, komplikace po těhotenství a porodu mohou vést k různým patologiím ve zdraví žen. Při návštěvě gynekologa by měly být takové podmínky, jako jsou:

 • silná bolest se spoustou výtoku nebo naopak malé množství s nepříjemným zápachem a hnědou barvou;
 • zkrácení doby špinění až na 1–2 dny, nebo pokud menstruace neskončila 7 dní po začátku;
 • Zvýšení teploty;
 • špinění před a po menstruaci;
 • měsíčně, přichází 2krát měsíčně po 3 cykly;
 • nepravidelná období 6 měsíců po jejich nástupu je časový interval mezi cykly více než 3 měsíce;
 • pocit svědění v pochvě a sýrový výtok;
 • pokud menstruace nepřijde 2 měsíce po ukončení kojení.

Je třeba si uvědomit, že malé množství výtoku v prvních 2-3 cyklech není vždy patologie. V tomto stavu je důležité posoudit jejich stav. Zápach a neobvyklá barva krve jsou příznaky infekční choroby nebo dokonce nádoru..

Hojnější období než před porodem v prvním cyklu se obvykle považují za normální. Pokud se však množství výtoku ve druhém a třetím cyklu nesníží, může to být důsledek špatně vyčištěné dělohy po porodu. Existuje vysoká pravděpodobnost, že na jejích stěnách stále existují částice placenty..

Jak dlouho po porodu se cyklus stává pravidelným

Po příchodu první menstruace často druhá nespěchá. Cykly jsou pravidelné a trvají od 21 do 35 dnů plus / mínus 7 dní. Normálně lze jejich pravidelnost zlepšit během 3-4 cyklů. Pokud se během této doby menstruace nestala pravidelnou, je to důvod k návštěvě gynekologa.

Možné těhotenství by nemělo být vyloučeno. Proto stojí za to pravidelně provádět těhotenský test, abyste se ujistili, že chybí..

Nepravidelné období po porodu může být způsobeno:

 • hormonální poruchy;
 • zánět;
 • nemoci reprodukčních orgánů (děloha nebo přívěsky);
 • novotvary;
 • stres;
 • nedostatek nebo nadměrná tělesná hmotnost;
 • nachlazení s vysokou horečkou;
 • chronická onemocnění (diabetes mellitus, hypertenze, revmatoidní artritida a další);
 • Deprese;
 • užívání léků, které ovlivňují nervový systém (antidepresiva, trankvilizéry a další) a mají podobné složení jako hormony genitální oblasti (steroidy, anabolika a další);
 • nepříznivé psycho-emocionální pozadí;
 • fyzické vyčerpání a únava;
 • podvýživa.

Po prvním dítěti první menstruace proběhla po 7 měsících, kdy jsem úplně nahradil jedno krmení. Ale ještě nebyli pravidelní. Po 2 měsících, kdy jsem úplně nahradil ještě jedno krmení, šly další. A ty pravidelné se opravdu nezotavily. Protože jsem krmil až 10 měsíců. A když byla první 1 g 2 měsíce, už jsem byla těhotná. S druhou to bylo trochu horší, ale přibližně stejným způsobem. Je pravda, že mu snědl horší prsa, nahradil jsem krmení a pak znovu krmil, ale začalo to zhruba stejně, někde za 6-7 měsíců.

Lilia

http://www.komarovskiy.net/forum/viewtopic.php?t=1433

V této věci je zásadně důležité, zda matka kojí nebo ne, protože během laktace nemusí být menstruace příliš dlouhá, což je naprosto normální! Začal jsem je mít, když mi bylo 11 měsíců, a nakrmil mě až na jeden a půl roku. Cyklus se okamžitě stal pravidelným.

Nusya

http://www.komarovskiy.net/forum/viewtopic.php?t=1433

Je nám rok a půl a stále jíme naši matku, ale moje menstruace začala 7 měsíců po porodu a cyklus se zotavil asi za 2 měsíce, ale ve srovnání s těmi „časnými“, řekněme, úplně jinou intenzitou a délkou.

makkat

http://www.komarovskiy.net/forum/viewtopic.php?f=13&t=1433&start=30

Měsíc po porodu začala menstruace a den po dni, stejně jako před těhotenstvím. Kojila ne. Nyní je to třetí cyklus a vše je jasné, i když jsem byl varován, že by mohlo dojít k selhání.

Sempronia

http://www.komarovskiy.net/forum/viewtopic.php?f=13&t=1433&start=60

Obnova cyklu pomocí lidových metod

Existuje mnoho populárních způsobů, jak obnovit pravidelnost menstruačního cyklu. Nejprve musíte navštívit lékaře, abyste zabránili výskytu závažných onemocnění. Poté by měl být vyloučen vliv faktorů, které mohou vyvolat problémy s nástupem menstruace (stres, špatná výživa, nadváha atd.). Souběžně s tím můžete použít některé recepty tradiční medicíny.

 1. Sezamová semínka. Jejich pozitivní účinek na ženské tělo je způsoben přítomností ženských pohlavních hormonů v bylinném analogu. Semeno musí být rozdrceno na mouku a poté přidejte rostlinný olej v poměru 2 lžíce. l. sezamová semínka na 1 lžičku. oleje. Míchejte a jíst 1 lžičku jednou denně. Sezam obnovuje normální fungování vaječníků a normalizuje menstruační cyklus. Mastné kyseliny v něm obsažené navíc přispívají k lepší produkci pohlavních hormonů. Sezam lze užívat s kojením. Nedoporučuje se zavádět jej do stravy dříve než 3 měsíce, i když se nejedná o alergenní přípravek. A pokud jde o obnovení menstruačního cyklu dříve než po této době, je jeho příjem nerozumný. Kontraindikace použití sezamových semen jsou tromboflebitida a zvýšené srážení krve. Náklady na sezamová semínka začínají od 70 rublů na 100 gramů.
 2. Zrzavý. Zmírňuje bolestivost během menstruace a pomáhá obnovit menstruační cyklus. Musíte pít zázvorový čaj třikrát denně po dobu jednoho měsíce. K jeho uvaření potřebujete 1/2 lžičky. Přidejte nakrájený čerstvý zázvor do šálku vody a přiveďte k varu. Do nápoje můžete přidat med. Při kojení lze zázvor také užít nejdříve 3 měsíce od data narození. Navíc má příznivý účinek na laktaci. Pokud má však dítě problémy s trávením, mělo by se od jeho užívání upustit. Kontraindikace užívání zázvoru jsou onemocnění jater a zažívacího traktu (gastritida, žaludeční vředy), hemoroidy, vysoký krevní tlak, krvácení. Působení zázvoru je založeno na jeho složení: kombinace vitamínů A, C, E s polyfenoly, zinkem a hořčíkem je velmi prospěšná pro zdraví ženy. V průměru jsou náklady na kilogram kořenů zázvoru asi 300 rublů.
 3. Skořice. Toto koření má dobrý zahřívací účinek, který má příznivý účinek na obnovení menstruace. Je také schopen snížit hladinu inzulínu v krvi, a tím také přispět k normalizaci cyklu. Je to velmi snadné. Stačí přidat 1 lžičku. skořicový prášek ve sklenici mléka. Můžete si s ním také připravit čaj a dokonce jen žvýkat suché tyčinky. Hlavní věc je pravidelnost. Skořici lze užívat každý den s mírou. K dispozici jsou také skořicové kapsle dostupné na přepážce. Účinnost použití skořice k obnovení cyklu u onemocnění polycystických vaječníků byla potvrzena studií na Lékařském centru Columbia University. Při kojení není zakázáno používat toto koření, ale musíte si uvědomit, že je docela alergenní. Proto by neměl být do stravy přidáván dříve než 3 měsíce po porodu a je také nutné pečlivě sledovat reakci dítěte. Kontraindikace pro použití skořice jsou onemocnění ledvin a jater, vysoký krevní tlak, onemocnění kardiovaskulárního systému, žaludeční vředy a jeho zvýšená kyselost. Cena mleté ​​skořice na 100 gramů je asi 80 rublů.
 4. Odvar z bobkových listů. Chcete-li jej připravit, musíte nalít 10 g sušených listů 400 ml vroucí vody. Přiveďte k varu a vařte asi 5 minut s otevřeným víkem. Poté musí být vývar trval na termosce po dobu 3 hodin a užíván perorálně 1/4 sklenice před jídlem po celý den. Přestaňte jej používat ihned po nástupu menstruace. Chuť tohoto nápoje samozřejmě zanechává mnoho přání. Ale recenze žen, které se pokusily obnovit cyklus, jsou většinou pozitivní. Jeho účinek na ženské tělo je určen obsahem vitamínů, tříslovin, éterických olejů a organických kyselin. Ovlivňuje kontrakci dělohy, a tím způsobuje menstruaci. Navzdory své účinnosti by však měl být odvar z bobkového listu užíván velmi opatrně. Může to způsobit velmi těžké, špatně kontrolované krvácení. Pokud by zpoždění menstruace bylo způsobeno nástupem těhotenství, může dojít k potratu nebo abnormalitám ve vývoji plodu. Pokud lze bobkový list v malém množství přidat do jídel kojící ženy, nemůžete použít jeho vývar. Kontraindikace jsou: chronická onemocnění, infekce, onkologie, hormonální poruchy, eroze a vředy střev a žaludku, snížená imunita, podezření na těhotenství. Cena 10-gramového balení sušených bobkových listů stojí asi 15 rublů.

Podle názoru autora je použití bobkových listů, i když je účinným nástrojem pro obnovení menstruačního cyklu a je podporováno pozitivní zpětnou vazbou od žen, je velmi nebezpečné pro zdraví. Zvláště po porodu. Proto je lepší použít jiné, šetrnější metody jeho obnovy. Je třeba si také uvědomit, že účinnost lidových prostředků není prokázána. A pokud některá metoda vyhovovala jedné ženě, neznamená to, že pomůže jiné. Jednotlivé charakteristiky organismu každého člověka reagují odlišně na určité vnější a vnitřní vlivy. Čaj se zázvorem má nejen pozitivní vliv na reprodukční systém ženy, ale také zvyšuje laktaci.

Video o menstruačním cyklu v poporodním období

Menstruační cyklus každé ženy je jiný. Jeho zotavení po porodu také u každého probíhá odlišně. Vzhled první menstruace ze všeho nejvíce závisí na způsobu krmení dítěte. U matek, které kojí, přicházejí menstruace později. Na cyklus má vliv také mnoho dalších faktorů. Chcete-li vyloučit vážné zdravotní problémy s nepravidelným cyklem nebo pokud se nedostavily 2 měsíce po ukončení kojení, měli byste se poradit s lékařem.

Důvody pro absenci menstruace po porodu

Když se první menstruace objeví po porodu, kdy se cyklus stává pravidelným, jaké odchylky jsou možné a jak zabránit jejich vzhledu.

Nadměrná úzkost pro nedávno narozenou ženu je škodlivá, ale zároveň je nutné vědět, které jevy naznačují přítomnost patologie, aby bylo možné včas konzultovat s lékařem. Proto byste si měli toto téma prostudovat a zvážit důležité vlastnosti..

Proč po porodu nejsou období

Některé ženy věří, že cyklus se obnoví, jakmile se dítě narodí. Ale není tomu tak. Po určitou dobu nebude menstruace, a to je přirozené. Nově narozená matka má lochii - tak se nazývá poporodní výtok. Nejedná se však o menstruaci, i když se jim svou barvou podobají..

Lochia je výtok z dělohy, který je spojen s potřebou těla odmítnout všechny stopy po minulém těhotenství. Během několika týdnů vycházejí z dělohy zbytky endometria, placenty a dalších odpadních produktů plodu.

Barva je zpočátku losy, sytě červená, ale postupně tyto sekrety tmavnou a jejich počet klesá. Asi po 1,5 měsíci by se lochie měla zastavit. To je způsobeno skutečností, že vnitřní vrstva dělohy se vrátila do normálu..

Na chvíli však nebude menstruace..

Absence menstruace v poporodním období je způsobena hormonálními změnami v těle ženy. Do krve se uvolňuje velké množství prolaktinu, aby mohla kojit. Tento hormon interferuje s fungováním vaječníků, takže se netvoří vajíčka a endometrium se netvoří. Proto se neobjevuje menstruace.

Kdy začíná vaše menstruace po porodu?

Je obtížné pojmenovat přesný čas, kdy se po porodu objeví první menstruace. To je ovlivněno mnoha faktory (onemocnění, individuální vlastnosti těla, hormony atd.). I když obecně období závisí na tom, jak úplné kojení je.

Měli byste se zaměřit na okolnosti, jako jsou:

Přítomnost nebo nepřítomnost doplňkových potravin. Pokud je dítě výlučně kojeno, menstruace se dostaví až po odstavení dítěte. Ale rok po narození dítěte se může objevit menstruace bez ohledu na to, zda kojení pokračuje..

Množství mléka. Při nedostatku mléka musí žena používat mléčné recepty. Současně se snižuje produkce prolaktinu, což umožňuje vaječníkům začít pracovat. V takové situaci se menstruace může objevit za 4-5 měsíců. Tady si tedy není třeba dělat starosti.

Rozhodněte se pro umělé krmení. Některé matky nemohou nebo nechtějí kojit své dítě. V tomto případě začíná menstruace po porodu mnohem dříve - přibližně po 2 měsících..

Vlastnosti porodu. Pokud se dítě narodí císařským řezem, nástup menstruace matky závisí na typu krmení. Při kojení chybí období, dokud není dítě nakrmeno.

Období, kdy by měla menstruace začít po porodu, je ovlivněno rysy:

 • Provádění denního režimu
 • Věk ženy,
 • Emoční stav.

Proto ani lékař nemůže poskytnout přesné informace..

Jak dlouho trvá vaše menstruace po porodu

Ženy po narození prvního dítěte často mluví o eliminaci nepohodlí během menstruace a pravidelnosti cyklu. Závěry by však měly být učiněny až 3 měsíce po jejich prvním výskytu..

Před tím se cyklus může měnit a samotné menstruační období jsou někdy neobvyklé (s kratším nebo delším trváním, nadměrným množstvím nebo nedostatkem výtoku). To je považováno za normální, i když je stále nutná konzultace s lékařem.

Bude tedy možné zajistit, aby neexistovaly žádné patologie..

Frekvence menstruace je obvykle 21-34 dnů s trváním 3-8 dnů. Objem vypouštění by neměl být menší než 20 ml nebo větší než 80 ml. Na délce první poporodní menstruace nezáleží (při normálním tempu), je důležité, aby byly pravidelné do 3 měsíců.

U některých žen dochází ke změnám charakteristik předmenstruačního období. Zaznamenávají nárůst symptomů PMS, který je může obtěžovat. To je obvykle způsobeno hormonálními změnami v těle. Tuto funkci je obtížné zneškodnit - nejčastěji se s tím musíte vyrovnat. Ale jeho vzhled neznamená, že v těle jsou problémy..

Když potřebujete lékařskou pomoc

Po narození dítěte by žena neměla zapomínat na své zdraví. Musíte jít k lékaři, aby posoudil stav vnitřních orgánů a ujistil se, že neexistují žádné patologie. Naléhavě se musíte poradit s odborníkem v situacích, jako jsou:

 1. První menstruace je příliš bohatá. Pokud je třeba polštářky měnit častěji než každé 2 hodiny, znamená to krvácení. Velké množství výtoku může být také způsobeno endometriózou, hyperplazií endometria, abnormalitami v hormonálním pozadí.
 2. Vzhled krvavého výtoku s nepříjemným zápachem po zastavení lochie. To znamená, že v děloze jsou zbytky vajíčka..
 3. Nedostatek nebo absence výtoku do 3 měsíců po ukončení kojení. K tomu dochází při zvýšeném obsahu prolaktinu v těle, i když jeho množství by se do této doby mělo snížit.
 4. Přítomnost nepříjemného zápachu v menstruačním toku. Pokud má krev vylučovaná během tohoto období tmavý odstín a žena je mučena silnou bolestí, může to znamenat přítomnost poruch v těle.
 5. Nepravidelnost cyklu 3 měsíce po nástupu menstruace. To je také známka patologie spojené s hormonálním systémem..

Ve všech těchto případech by návštěva gynekologa neměla být zpožděna. Eliminace porušení by měla být řešena při jejich prvních projevech, protože situace se může dále zhoršovat.

Musím se chránit?

Některé ženy se kvůli nedostatku menstruace v období po porodu domnívají, že není nutné používat antikoncepci. Teoreticky je to pravda, protože vaječníky nefungují, vajíčka se netvoří, a proto nemůže dojít k těhotenství. Existuje však mnoho případů, kdy přesto došlo k těhotenství a jeho přítomnost byla zjištěna již později..

Důvodem je nedostatek přesných informací o nástupu menstruace. Není známo, kdy se množství produkovaného prolaktinu sníží, lze o tom jen hádat.

Ovulace nastává 2 týdny před menstruací..

Proto při nechráněném pohlavním styku může žena znovu otěhotnět a absence menstruace vysvětlí hormonální změny spojené s kojením (zejména pokud nebylo přerušeno).

To znamená, že i během laktace se musíte chránit. Pokud pár chce mít druhé dítě, může to být přeskočeno, ačkoli lékaři doporučují čekat asi dva roky, než se ženské tělo po porodu plně zotaví..

Proč existují selhání

První tři měsíce po nástupu menstruace byste se neměli obávat jejich nepravidelnosti. Pokud však menstruační nepravidelnosti přetrvávají i nadále, měli byste se poradit se svým lékařem. To je zvláště důležité, pokud jsou pozorovány další nepříznivé příznaky. Příčiny menstruačních nepravidelností se mohou lišit. To:

 1. Sheehanův syndrom (poporodní hypopituitarismus). Tato patologie může být způsobena peritonitidou, sepsí nebo hojným krvácením po porodu. To může být také vyprovokováno histosy. Výsledkem onemocnění může být absence menstruace nebo její nedostatek, který je spojen s nekrotickými změnami v hypofýze. Dalšími příznaky syndromu jsou zvýšená únava, bolesti hlavy, otoky, hypotenze..
 2. Hyperprolaktinémie. Absence menstruace je v tomto případě způsobena poruchami funkce štítné žlázy nebo přítomností adenomu hypofýzy.

Obě patologie lze vyléčit, ale k tomu je třeba se poradit s odborníkem.

Zda pokračovat v krmení po nástupu menstruace

Mateřské mléko je nejzdravější potravinou pro vaše dítě. Pokud je dítě kojeno, významně se snižuje riziko vzniku infekčních onemocnění. Ale po nástupu menstruace mnoho žen neví, zda stojí za to pokračovat v krmení dítěte mateřským mlékem, pochybovat o jeho výhodách..

Přítomnost menstruace neovlivňuje kvalitu mléka, takže byste se neměli vzdát kojení. Musíte však vzít v úvahu některé okolnosti:

 1. S pokračující laktací může být období normalizace cyklu oddáleno.
 2. Během menstruace se zvyšuje citlivost bradavek, což ženě nepříjemně kojí.
 3. Během kritických dnů se vylučuje méně mléka, takže dítě může být nervózní. Tento problém lze vyřešit postupným přiložením dítěte k jednomu nebo druhému prsu.

Tyto funkce mohou způsobit nepohodlí. O výhodách kojení však v tuto chvíli není třeba pochybovat - může a dokonce by mělo pokračovat..

Hygienické funkce

Je velmi důležité dodržovat pravidla hygieny v období po porodu. Ženské tělo v této době vyžaduje pečlivou péči, protože se ještě nezotavilo ze stresujících okolností.

Hlavní doporučení jsou následující:

 1. Dokud se váš menstruační cyklus neobnoví, neměli byste používat tampony nebo absorpční vložky. Také nejsou vhodné pro lochii. Optimálním hygienickým výrobkem jsou v tomto případě podložky s hladkým povrchem. Měly by se měnit každé 3-4 hodiny..
 2. Pohlavní orgány v tomto okamžiku je třeba častěji umýt, aby se zabránilo pronikání infekcí. Je nežádoucí používat gely pro intimní hygienu nebo voňavá mýdla. Tyto výrobky by měly být nahrazeny dětským mýdlem..
 3. Je nutné se zdržet sexuálního života po dobu nejméně 6 týdnů. Po obnovení sexuální aktivity je nutné používat bariérovou antikoncepci - pomůže to zabránit těhotenství a infekci v děloze.

Nástup menstruace po narození dítěte je individuální jev, který je ovlivněn mnoha okolnostmi. Samotná žena to nemůže ovlivnit, ale dokáže se o své tělo starat, aby zabránila vzniku poporodních komplikací.

Většina žen ví, že přítomnost menstruačního krvácení naznačuje zdraví ženského reprodukčního systému. Hlavní důvody jeho nepřítomnosti jsou obvykle během těhotenství a menopauzy. Spravedlivému sexu však přirozeně poskytuje krátkou oddech - to je absence menstruace po porodu. V tomto článku budeme hovořit o tom, proč po porodu nejsou žádné období..

Důvody pro absenci menstruace po porodu

Mnoho lidí si mýlí poporodní výtok s nástupem menstruace - lochií. S těmito sekrety však nedochází k ovulaci, protože tělo se zotavuje po porodu. Těhotenství a porod jsou pro něj velmi stresující, protože během období nošení dítěte dochází k významným změnám, zvyšuje se zatížení vnitřních orgánů ženy.

Prvním důvodem je období zotavení, které trvá šest až osm týdnů, bez ohledu na to, jak těhotenství pokračovalo nebo jak probíhal porod. Ale protože během těhotenství došlo k hlavním změnám také u hormonálního pozadí, úplné uzdravení bude trvat trochu déle - od deseti do dvanácti týdnů.

Druhým důležitým důvodem absence menstruace po porodu je období kojení dítěte. Toto období má zvláštní název - „laktační amenorea“. Tento stav je spojen s vysokou hladinou hormonu prolaktinu, který je zodpovědný za produkci mateřského mléka a potlačuje práci vaječníků. Během laktace se tak trochu oddechují a nedojde k ovulaci. Nejvyšší úrovně je dosaženo při kojení během nočního kojení dítěte. Žena, která si zvolí krmení z lahve, se uzdraví rychleji než kojící matka. Smíšené a plánované krmení dává matce signál, že lze snížit přísun mléka. Hladina prolaktinu poklesne, ai když laktace bude pokračovat, tělo se začne rychleji zotavovat a připravovat se na nové těhotenství.

Proč se menstruační cyklus obnoví po zavedení doplňkových potravin??

Tělo ženy je navrženo velmi moudře a komplexně - chrání matku před novým těhotenstvím po dobu kojení dítěte, je citlivé na sebemenší změny v potřebách dítěte. Jakmile neustálá potřeba mateřského mléka zmizí 9 zavedením doplňkové stravy), tělo matky okamžitě reaguje na dospívání dítěte snížením hladiny hormonu prolaktinu. Normální hormonální hladiny se rychle obnoví a připraví ženu na možnost nového mateřství.

Moderní neonatologové a pediatři doporučují nezavádět doplňkové potraviny, dokud dítě nedosáhne šesti měsíců věku. Podle těchto doporučení bude mladá matka prvních 6 měsíců života dítěte ve stavu laktační amenorey. Nezapomeňte však, že každé ženské tělo je individuální a miminka se mimoto chovají odlišně. Některé děti začínají kojení ukončit poměrně brzy a některé děti, přestože sají s potěšením, začínají častěji přeskakovat noční krmení a raději spí zdravě, aniž by byly rozptylovány jídlem.

Obvykle by po ukončení laktace neměly uplynout více než 2 měsíce před začátkem menstruačního cyklu.

Jak zjistit těhotenství během kojení? Příznaky

Nedostatek menstruace po porodu nelze srovnávat s nedostatkem ovulace. Mechanismy, které probíhají v ženském těle, jsou tak jemné, že není možné předpovědět, kdy přesně začnou fungovat vaječníky a uvolní nové vajíčko. Měsíční krvácení může stále chybět, ale všechny funkce ženského těla již začínají fungovat normálně. Protože k ovulaci dochází přibližně dva týdny před začátkem dalšího cyklu, je možné předem vědět o připravenosti těla na nové těhotenství pouze pomocí speciálních testů.

Příroda měla v úmyslu poskytnout matce dostatečně dlouhé období zotavení, aby mezi dvěma těhotenstvími uběhl alespoň rok. V současné době se však životní podmínky hodně změnily - vzhled směsí, přizpůsobených dětských pyré a samotný rytmus moderního života často neumožňuje učinit z mateřského mléka hlavní potravu kojence do jednoho roku.

Někdy tedy absence cyklu znamená zrod nového těhotenství, což je pro maminku naprostým překvapením. Další těhotenství můžete mít podezření na příznaky, jako jsou:

 • Toxikóza. Může to být vyjádřeno nejen silnou nevolností a zvracením, ale také pálením žáhy, odmítnutím některých chutí, pachů.
 • Večer intenzivní plynatost. Břicho vypadá zvětšené a pevné. To je zvláště patrné u matek, které nosily více než jedno dítě, a pokud po porodu neuplynulo mnoho času, to znamená, že břišní stěna ještě neměla čas na zpevnění.
 • Kreslení bolesti v dolní části břicha. Toto je takzvaná hypertonicita dělohy. Během laktace, pokud se menstruační cyklus nezotavil, je děloha velmi klidná, ne bolestivá. Pokud ještě nebyla menstruace a žaludek se nějak podivně táhne, a dokonce ani tento příznak těhotenství u kojící matky není sám, pár bude vyšetřen.
 • Hustý vodnatý vaginální výtok. U laktační amenorey (bez menstruačního cyklu při kojení) nedochází k žádnému vaginálnímu výtoku... Pokud se náhle objeví, je to důvod k domněnce, že mohlo dojít k ovulaci a po 2 týdnech menstruace odezní (pokud nedošlo k těhotenství). Nebo již došlo k ovulaci, došlo k početí a několik měsíců se neočekávají žádné kritické dny.
 • Krvavý vaginální výtok, který se objevuje jen občas a je příliš skrovný na to, aby byl považován za menstruační. Pokud existují takové příznaky těhotenství s hepatitidou B a absence menstruace, lze je považovat za jasný příznak hrozby ukončení. Vyhledejte lékaře. A také dochází ke špinění u polypů endometria, endometriózy, hyperplazie a dalších onemocnění dělohy. Všichni potřebují pozornost.
 • Uprostřed břicha se začal objevovat pruh. Je to patrné u těch žen, jejichž pruhy již zmizely po předchozím těhotenství. Ačkoli se někdy začíná trochu projevovat bez těhotenství, ve druhé fázi cyklu, kdy se zvyšuje produkce hormonu progesteronu.
 • Mírně bolestivé a časté močení při normální analýze moči. Už v prvních 2-3 týdnech těhotenství může maminka chodit na toaletu až pětkrát v noci. Progesteron tedy působí na močový měchýř a uvolňuje jej.
 • Zvýšená bazální teplota. Během těhotenství teplota v konečníku přesahuje 37 stupňů. Kromě nemoci. Teplota se měří rektálně, ráno, než vstanete z postele.
 • Dalším „těhotenským poslem“ je změna chuti mléka. Z tohoto důvodu se některé děti vzdají své obvyklé stravy..
 • Vzhled akné. Nejen na obličeji. Mnoho lidí má na zádech červené akné.
 • Pokud dojde k novému těhotenství, nevyhnutelně dojde ke změně hormonálních hladin. Snižuje se hladina prolaktinu a zvyšuje se množství progesteronu. Z tohoto důvodu se množství mléka může snížit. Žena poznamenává, že prsa se již nelijí tak, jak tomu bylo dříve..
 • Pocit brnění kolem vaječníku. Obvykle na straně, kde došlo k ovulaci. Vytváří se tam žluté tělísko nebo cysta žlutého tělíska, které někdy tyto pocity vyvolávají.
 • Velká únava, ospalost. Velmi typické pro první trimestr. Kromě toho není únava motivována.

Pokud máte více než jeden z těchto příznaků, proveďte těhotenský test. I při absenci těhotenství nebo „těhotných“ příznaků se doporučuje provádět testy jednou měsíčně u žen, které jsou sexuálně aktivní během laktace s neobnoveným menstruačním cyklem nebo nepravidelnou menstruací. Nakonec těhotenství bez známek během kojení není neobvyklé..

Cyklus po porodu tedy nemusí být nastolen okamžitě. U většiny se mění také povaha krvácení - děložní čípek ženy, která porodila, se otevírá rychleji a bezbolestněji. Někdy je výtok bohatý, u některých začíná menstruace okamžitě silným krvácením. Pokud však krátká přestávka po první menstruaci není alarmujícím signálem, pak dlouhá absence menstruace po porodu vyžaduje návštěvu odborníka.

Poporodní krvácení

Poporodní krvácení neboli lochie je čištění povrchu rány, která se tvoří v místě odtržených membrán a placenty. Trvají po celou dobu obnovy vnitřního povrchu dělohy..

V této době je děloha obzvláště citlivá na infekci, proto byste měli pravidelně měnit hygienické vložky a sledovat povahu výtoku. Maximálně se projeví do 3 dnů po porodu a poté postupně slábnou.

Někdy se takové vypouštění úplně zastaví doslova každý druhý den. Je to způsobeno retencí krve v děložní dutině (hematometr), což zvyšuje riziko infekce. V takovém případě potřebujete pomoc lékaře..

Očištění dělohy po přirozeném procesu porodu obvykle trvá od 30 do 45 dnů. Po chirurgickém porodu se tato doba může prodloužit v důsledku tvorby jizev a delšího hojení.

Jak zjistit menstruaci od krvácení po porodu?

Lochia postupně mění svůj charakter. Na konci 1. týdne zesvětlí, po 2 týdnech získají slizký charakter. Během měsíce se v nich může objevit příměs krve, ale její množství je zanedbatelné. Žena obvykle může tento proces snadno odlišit od menstruace. Mezi ukončením lochie a nástupem první menstruace by měly uplynout alespoň 2 týdny. V případě pochybností je lepší kontaktovat gynekologa nebo alespoň začít používat bariérovou antikoncepci, která chrání dělohu před infekcemi.

Nástup menstruace

Během těhotenství chybí menstruace. Jedná se o přirozený ochranný mechanismus pro zachování plodu, který je regulován hormony. Po porodu začíná obnova normálního hormonálního stavu ženy. Pokud kojení nezačne, trvá to měsíc.

Kdy by měla menstruace začít po porodu??

Toto období je určováno především typem výživy dítěte: přirozeným nebo umělým. Mateřské mléko je produkováno hypofyzárním hormonem prolaktinem. Je to on, kdo během laktace inhibuje růst vajíčka ve vaječníku. Hladina estrogenu se nezvyšuje, proto při kojení začíná menstruace, průměrně 2 měsíce po porodu, častěji při krmení „po hodinách“.

U mnoha mladých matek se tento interval prodlužuje na šest nebo více měsíců, zejména při krmení „na požádání“. Ve velmi vzácných případech si ženy při zachování kojení, dokonce i přerušovaně, všimnou, že neměly menstruaci rok, někdy i déle. V takových případech musíte pravidelně používat antikoncepci a v případě potřeby provést těhotenský test. Abyste vyloučili hyperprolaktinémii, musíte se také poradit s lékařem..

Při umělém krmení od narození se doba cyklu obnoví po měsíci a půl. V této době dochází také k ovulaci, takže je možné nové těhotenství..

Když se dítě živí pouze mateřským mlékem, žena nemusí mít celou dobu menstruaci. V tomto případě začne první menstruace po porodu v první polovině roku po ukončení laktace „na vyžádání“ nebo po zavedení doplňkové stravy. To však není nutné a dokonce i během kojení se může menstruace vrátit..

Při smíšeném krmení (láhev a přírodní) se zotavení menstruace vyvíjí rychleji, do 4 měsíců po narození.

Jak dlouho trvá menstruace v období po porodu?

První období je často velmi těžké. Mohou nastat silné výtoky, období s krevními sraženinami. Pokud musíte vyměňovat těsnění každou hodinu, měli byste vyhledat pomoc od lékaře: může to být příznak krvácení, které začalo. Následující období se obvykle vrátí k normálu..

V ostatních případech se nepravidelné špinění objevuje u žen v prvních měsících. To je typické pro kojení, kdy syntéza prolaktinu postupně klesá.

Další faktory ovlivňující rychlost zotavení normálního cyklu:

 • potíže s péčí o dítě, nedostatek spánku, nedostatek pomoci příbuzných;
 • nezdravá strava;
 • poporodní deprese;
 • příliš nízký věk matky nebo pozdní porod;
 • doprovodná onemocnění (cukrovka, astma a další), zejména vyžadující hormonální terapii;
 • komplikace po porodu, jako je Sheehanův syndrom.
zpět na obsah ↑

Menstruační změny

Nepravidelná období často přetrvávají několik cyklů po narození. Tyto změny nemusí být trvalé. Během 1 až 2 měsíců se cyklus normálně vrátí k prenatálním charakteristikám nebo se mírně změní v trvání.

 • Štíhlá období mohou být během počátečních 2–3 cyklů normální, zvláště pokud se používá smíšené krmení.
 • Naproti tomu během prvních cyklů po porodu u některých žen dochází k těžkým obdobím. Může to být normální, ale pokud se menstruace v příštím cyklu nestane běžnou, musíte se poradit s gynekologem.
 • Pravidelnost menstruačního toku je narušena, to znamená, že se cyklus ztratí.
 • Mohou nastat bolestivá období, i když si žena před těhotenstvím nikdy nestěžovala na bolest. Důvodem jsou infekce, přílišná kontrakce stěny dělohy. Ve většině případů se naopak bolestivá období před těhotenstvím stávají normálními. Je to způsobeno normalizací umístění dělohy v tělesné dutině.
 • U některých žen se rozvine premenstruační syndrom nebo jeho prekurzory: nevolnost, otoky, závratě, emoční změny před menstruací.
zpět na obsah ↑

Příčiny poporodních změn v menstruaci

Zpoždění menstruace po porodu se objevuje pod vlivem měnících se hladin hormonů:

 • sekrece prolaktinu v hypofýze, která pomáhá vylučovat mateřské mléko a potlačuje ovulaci;
 • potlačení produkce estrogenu prolaktinem, což vede k nepravidelné nebo žádné menstruaci během kojení (laktační amenorea).

Pokud se dítě živí pouze mateřským mlékem a „na vyžádání“, nikoli „po hodině“, a žena nemá po porodu měsíční období, je to normou.

Po menstruaci je vhodné začít užívat antikoncepci. Přestože kojení snižuje pravděpodobnost početí, stále je to možné. Pokud například vaše menstruace po porodu začala a poté zmizela, nejpravděpodobnějším důvodem je opakované těhotenství. Mělo by se také pamatovat na to, že ovulace nastává před nástupem menstruačního krvácení. Těhotenství je tedy docela možné i před první menstruací. Pokud se žena obává, proč po dlouhou dobu nedochází k menstruačnímu krvácení, musíte nejprve provést domácí těhotenský test a poté se poradit s gynekologem. Možná budete potřebovat konzultaci s endokrinologem.

Nevzdávejte se kojení po nástupu menstruačního cyklu. Menses nemění jeho kvalitu. Stává se, že dítě dnes jedí špatně, je rozmarné, odmítá kojit. To je obvykle spojeno s emočními poruchami u ženy, s jejími obavami o kvalitu krmení.

Během menstruačního krvácení se může zvýšit citlivost bradavek a kojení může být bolestivé. Aby se tyto pocity zmenšily, doporučuje se před podáním dítěti masírovat, ohřívat a aplikovat teplý obklad na bradavky. Je nutné sledovat čistotu hrudníku a podpažní oblasti. Během menstruace se mění složení potu a dítě to cítí jinak. To může být další důvod pro potíže s krmením..

Nepravidelná období

Co dělat, když se váš menstruační cyklus stane nepravidelným:

 1. V prvních měsících poporodního období zotavení nepropadejte panice. Ve většině případů se jedná o variantu normy. U každé ženy dochází k normalizaci cyklu individuálně, obvykle během prvních měsíců po obnovení menstruačního krvácení. Nepravidelnost je častější u kojících žen.
 2. Obnovení normální funkce všech orgánů a systémů trvá přibližně 2 měsíce. Rovnováha v endokrinním systému nastává později, zvláště pokud se používá kojení. Proto se žena může cítit docela zdravá, ale zároveň bude mít nedostatek menstruace..
 3. Věnujte pozornost nepravidelnému cyklu až po 3 cyklech. Může to být způsobeno zánětem, endometriózou nebo nádorem genitálií. Zpoždění druhé menstruace není nebezpečné, pokud není spojeno s opakovaným těhotenstvím.

Pokud máte jakékoli pochybnosti, je lepší se poradit s gynekologem, diagnostikovat včas a zahájit léčbu.

Cyklus po patologickém průběhu těhotenství nebo porodu

Menstruace po zmrazeném těhotenství není obnovena okamžitě. Pouze část žen má pravidelné krvácení po měsíci. Ve většině případů způsobuje hormonální nerovnováha, která vedla k potratu, nepravidelný cyklus.

Po ukončení zmrazeného těhotenství nebo potratu dojde k první menstruaci do 45 dnů. Pokud se tak nestane, měla by žena vyhledat pomoc u gynekologa..

Chcete-li vyloučit takové příčiny amenorey, jako je zbývající část vajíčka v děloze nebo zánět, 10 dní po ukončení zmrazeného nebo normálního těhotenství je nutné podstoupit ultrazvuk.

První menstruační tok po mimoděložním těhotenství začíná 25 až 40 dní po ukončení těhotenství. Pokud začaly dříve, je pravděpodobné, že dojde ke krvácení z dělohy, což vyžaduje lékařskou péči. Zpoždění o více než 40 dní také vyžaduje konzultaci s gynekologem. Pokud onemocnění způsobilo u ženy silný stres, je normální prodloužit dobu zotavení na 2 měsíce..

Menstruace po císařském řezu se obnovuje stejným způsobem jako po normálním porodu. Během laktace menstruace nepřichází po dobu šesti měsíců. Při umělém krmení není žádné období po dobu 3 měsíců nebo dokonce méně. Během fyziologické fáze i při porodu císařským řezem se u malé části žen cyklus neobnoví do jednoho roku. Pokud není nalezena žádná jiná patologie, považuje se to za normální..

V prvních měsících po zmrazeném nitroděložním těhotenství nebo císařském řezu může být cyklus nepravidelný. Následně se jeho trvání může změnit od předchozího. Obvykle je to však nejméně 21 dní a ne více než 35 dní. Menstruace trvá 3 až 7 dní.

Po všech těchto situacích se doporučuje chránit se před novým těhotenstvím po dobu nejméně šesti měsíců. Je třeba si uvědomit, že absence menstruace není známkou anovulace a ještě před první menstruací může žena otěhotnět.

Patologie menstruace

Někdy je krvácení, které začalo u ženy po porodu, patologické. V takovém případě byste neměli čekat několik cyklů, aby se normalizovaly, ale okamžitě se poraďte s lékařem.

 • Náhlé ukončení poporodního výtoku je známkou ohybu dělohy nebo endometritidy, hromadění lochií v děložní dutině - lochiometry.
 • Štíhlá období po dobu 3 nebo více cyklů. Možná jsou příznakem hormonálních poruch, Sheehanova syndromu nebo endometritidy.
 • Nepravidelnost menstruace šest měsíců po jejím zotavení, přestávka mezi krvácením déle než 3 měsíce. Nejčastěji doprovázené patologií vaječníků.
 • Nadměrné krvácení po dobu 2 nebo více cyklů, zejména po chirurgickém porodu nebo ukončení těhotenství. Často jsou způsobeny tkáněmi membrán, které zůstávají na stěnách dělohy..
 • Trvání menstruace je více než týden, což je doprovázeno slabostí, závratěmi.
 • Bolesti břicha, horečka, zápach, změna barvy vaginálního výtoku jsou příznaky nádoru nebo infekce.
 • Šmouhy před a po menstruaci - pravděpodobný příznak endometriózy nebo zánětlivých onemocnění.
 • Svědění v pochvě, příměs sýrového výtoku je známkou kandidózy.
 • Krvácení dvakrát měsíčně po dobu delší než 3 cykly.

Ve všech těchto případech je nutná pomoc gynekologa..

Někdy, navzdory zjevnému zdraví ženy, její období nepřijde ve správný čas. Může to být příznak komplikace porodu - Sheehanův syndrom. Dochází k němu při silném krvácení během porodu, během kterého prudce klesá krevní tlak. Výsledkem je, že buňky hypofýzy umírají - hlavní orgán, který reguluje funkci reprodukčního systému..

Prvním příznakem tohoto onemocnění je absence poporodní laktace. Obvykle se při nedostatku mléka menstruace objeví po 1,5-2 měsících. U Sheehanova syndromu však existuje nedostatek gonadotropních hormonů. Zrání vaječné buňky ve vaječníku je narušeno, nedochází k ovulaci, nedochází k menstruačnímu krvácení. Pokud tedy žena, která porodila, nemá mléko a pak se cyklus neobnoví, musí naléhavě konzultovat lékaře. Důsledky Sheehanova syndromu jsou adrenální nedostatečnost, která je doprovázena častými infekčními chorobami a obecným poklesem odolnosti těla vůči různým stresům.

Existuje také opačný problém - hyperprolaktinémie. Tento stav je způsoben zvýšením produkce prolaktinu v hypofýze po ukončení laktace. Tento hormon inhibuje vývoj vajíčka, způsobuje anovulaci, narušuje normální zesílení endometria v první fázi cyklu. Jeho přebytek vede k absenci menstruace na pozadí probíhající syntézy mléka.

Hlavními příčinami hyperprolaktinémie jsou adenom hypofýzy, gynekologická onemocnění, polycystický vaječník.

Doporučení pro normalizaci cyklu

Když je žena zdravá, její cyklus se obnoví normálně. Abyste se vyhnuli možným poruchám, musíte dodržovat několik jednoduchých pokynů:

 1. Abyste tělu umožnili rychle obnovit syntézu hormonů, musíte dobře jíst. Spousta ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a vody v kombinaci s pravidelným cvičením jsou účinným způsobem, jak obnovit hormonální rovnováhu. Nabídka by měla zahrnovat mléčné výrobky, tvaroh, maso. Po konzultaci s lékařem můžete užívat multivitamin pro kojící matky.
 2. Neužívejte antikoncepční pilulky. Mohou měnit hormony a způsobit nepředvídatelné změny v cyklu. Pokud je žena sexuálně aktivní, je pro ni lepší používat kondomy nebo jiné nehormonální metody antikoncepce.
 3. Uspořádejte svůj režim co nejefektivněji. Pokud vaše dítě v noci nespí dobře, měli byste se snažit dostatek spánku během dne. Neměli byste odmítat žádnou pomoc od svých blízkých. Dobrý fyzický stav ženy jí pomůže rychleji se zotavit..
 4. V případě chronických onemocnění (cukrovka, patologie štítné žlázy, anémie atd.) Je nutné navštívit příslušného odborníka a upravit léčbu.

Jedním z nejčastějších onemocnění v oblasti ženských pohlavních orgánů je eroze děložního čípku. Jedná se o narušení integrity sliznice, ke kterému dochází z různých důvodů.