Bougier cervikálního kanálu - léčba cervikální stenózy

Bougienage cervikálního kanálu je lékařský zákrok, během kterého lékař obnovuje průchodnost cervikálního kanálu po celé jeho délce. Manipulace není obtížná, ale pro ženy vyvolává mnoho otázek. Z jakého důvodu je děložní čípek zarostlý, jaké jsou jeho příznaky a jak gynekolog toto porušení eliminuje?

Příčiny a příznaky cervikální atrézie

Atresia je lékařský termín pro „kontaminaci“. Tvořící adheze mohou vyvolat zánětlivé a traumatické faktory:

 • endocervicitis (zánět cervikálního kanálu způsobený patogenními bakteriemi, méně často viry);
 • terapeutická kyretáž;
 • potrat;
 • kauterizace krku elektrickým proudem k léčbě dysplázie;
 • konizace (excize).

Pokud je děložní hrdlo neprůchodné, dochází k falešné amenorei. To je, když existuje menstruační cyklus, endometrium se odlupuje ve svém vlastním čase, ale zůstává v děloze, je hozeno dále do vejcovodů a dokonce do břišní dutiny. To vše vede k rozvoji endometriózy a akutnímu zánětlivému procesu. Žena cítí silnou bolest, jako během menstruace, ale nedochází k žádnému krvácení. To by mělo varovat.

Stenóza cervikálního kanálu se často vyskytuje po nitroděložním zákroku, například kyretáži pro zmrazené těhotenství. U ženy se vyznačuje velmi slabým výtokem po operaci nebo úplnou absencí a později zpožděním menstruace. Existuje hematometr - akumulace krve v děloze as ní zánět.

Dalším častým problémem v důsledku přerůstání je neplodnost. Spermie nemůže vstoupit do děložní dutiny kvůli adhezi. Bougie také řeší tento problém. Často se to dělá v rámci přípravy na IVF..

Příprava postupu a jeho provádění

Pokud se provádí ve stacionárních podmínkách, je nutné absolvovat standardní testy pro přijetí na gynekologické oddělení:

 • obecná analýza krve;
 • obecná analýza moči;
 • krev pro syfilis, HIV, hepatitidu B a C;
 • koagulogram;
 • nátěr na flóru (stupeň čistoty) z pochvy;
 • chemie krve;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • fluorografie;
 • EKG.

Někdy se postup provádí v kanceláři gynekologa, na pravidelné předporodní klinice. Tyto analýzy pak nejsou nutné. Lékař by se měl ujistit, že v tomto okamžiku nedochází k zánětu. A k tomu potřebujete jen potěr na čistotu z pochvy. Udělat to - otázka minut. Během postupu na LCD se používá pouze lokální anestézie, protože pro celkovou anestezii obvykle neexistují žádné podmínky ani odborníci. V bougienage cervikálního kanálu není nic strašného nebo nebezpečného..

V nemocnici žena pravděpodobně také projde testy při přijetí. A pak to záleží na nemocnici. Obvykle je hospitalizován pouze jeden den. Pouze během několika příštích hodin po zákroku můžete jít domů. Jeho objem je určen závažností situace. V případě volby celkové intravenózní anestézie budete muset promluvit s anesteziologem.

Z hlediska jeho techniky je obnovení průchodnosti děložního čípku podobné kyretáži, hysteroskopii a dalším gynekologickým zákrokům, při kterých se cervikální kanál rozšiřuje pomocí speciálního nástroje - Gegariny bougie, nebo spíše celé sady těchto nástrojů. Expandéry různých průměrů. Odtud název tohoto postupu - „bougie“, který si mnozí z nás spojují s „vrtáním“, což ho ještě zhoršuje.

Ve skutečnosti je tento postup prováděný v celkové anestezii zcela bezbolestný. Žena si lehne na gynekologické křeslo a poté dostane kapátko. Poté, co lék začne protékat do žíly, dojde k drogovému spánku. Anesteziolog nebo zdravotní sestra obvykle říká, že je třeba počítat do 10 a... to je vše. Necítíte nic jiného a po proceduře se probudíte na stejném křesle, na nosítkách nebo dokonce na svém oddělení.

Poté, co se pacient „vypne“, lékař nainstaluje do pochvy dilatátor, fixuje děložní čípek v požadované poloze jiným nástrojem a začne do něj střídavě zavádět bougie, čímž se rozšiřuje a eliminuje zúžení.

Pokud dojde ke stagnaci v děloze, krvi po potratu, menstruaci atd., Lékař ji vyprázdní. Někdy dochází k obstrukci cervikálního kanálu v důsledku polypu, v tomto případě je odstraněn.

Důsledky léčby cervikální stenózy, co lze očekávat po operaci

Po zákroku je žena v příštích několika hodinách na oddělení. Pokud byla kromě bougienage provedena kyretáž endometria, mělo by se očekávat krvácení jako menstruační. Může trvat několik dní a postupně sestupovat k „mazanici“. Pokud se však krev nijak nezastaví, výtok je stále hojnější a šarlatový - to vyžaduje okamžitou konzultaci s odborníkem. Za krvácení je třeba považovat úplné nasycení jedné hygienické vložky (ne denně) za méně než 2 hodiny. Žena si může všimnout, že krev z pochvy vytéká přímo po kapkách. To není normální. Tak neobvyklé jako bolest v děloze (mohou být jen několik hodin po zákroku a docela snesitelné) a zvýšení tělesné teploty.

Ve večerních hodinách, pokud je vše v pořádku, může žena jít domů a jsou jí předepsána antibiotika pro orální podání nebo ve formě intramuskulárních injekcí, antifungální lék pro prevenci drozdů, stejně jako protizánětlivý lék nebo antiseptikum (hexikon, chlorhexidin).

Těhotenství po léčbě zúžení cervikálního kanálu může nastat ve stejném cyklu, pokud byla tímto konkrétním problémem vyvolána neplodnost. Ať už je možné těhotenství okamžitě naplánovat nebo ne - musíte se zeptat svého gynekologa, existují různé nuance. Bougienage prováděná přímo však není kontraindikací pro plánování dítěte..

Co je to úzký (atrézie) cervikální kanál u postmenopauzálních žen a jeho bougienage

Cervikální atrézie je stav, který zažívá přibližně čtvrtina žen po menopauze.

p, blockquote 1,0,0,0,0 ->

Tento proces může mít fyziologické nebo patologické příčiny..

p, blockquote 2,0,0,0,0 ->

Pouze odborník je schopen určit jejich příslušnost.

p, blockquote 3,0,0,0,0 ->

Ve většině případů, s ohledem na zdraví, pacient nemusí u postmenopauzálních žen rozšiřovat cervikální kanál. V některých situacích je však atrézie dělohy stav, který vyžaduje lékařský zásah..

p, blockquote 4,0,0,0,0 ->

Jak a proč se mění průchodnost cervikálního kanálu v menopauze?

Menopauza je konkrétní časové období, během kterého žena prochází hormonálními změnami. Ovlivňují práci všech tělesných systémů.

p, blockquote 5,0,0,0,0 ->

Jsou ovlivňováni zejména činitelé reprodukční funkce - cervikální kanál a děložní hrdlo, děloha a vaječníky.

p, blockquote 6,0,0,0,0 ->

V prvních fázích menopauzy dochází ke snížení produkce estrogenu v těle..

p, blockquote 7,0,0,0,0 ->

Tento hormon udržuje dobrý stav kostí a kůže, stimuluje funkci pohlavních žláz a indukuje aktivní sekreci vaginálního hlenu v cervikálním kanálu..

p, blockquote 8,0,0,0,0 ->

Když hladina estrogenu klesá, genitálie ustupují: přestávají fungovat a postupem času se zmenšují.

p, blockquote 9,0,0,0,0 ->

Téměř všechny ženy po menopauze čelí stenóze cervikálního kanálu.

p, blockquote 10,0,0,0,0 ->

Prostor, který spojuje dělohu s pochvou a lemuje vnitřek děložního čípku, se zkracuje a zužuje. Tělo chápe, že přepravní funkce již není požadována, a „vypne“ ji.

p, blockquote 11,0,0,0,0 ->

Přirozené příčiny cervikální stenózy

Změny hormonálních hladin se stávají příčinou zúžení děložního hrdla a zúžení dělohy. Při přirozeném poklesu produkce estrogenu dochází ke zvýšení hormonu stimulujícího folikuly.

p, blockquote 12,0,1,0,0 ->

Současně klesá citlivost receptorů umístěných na složkách reprodukčního systému ve vztahu k FSH.

p, blockquote 13,0,0,0,0 ->

Pod vlivem hormonálních změn přestává epitel fungovat a zmenšuje se. Během gynekologického vyšetření zjistí lékař u pacientky úzký cervikální kanál, ale často tomu nepřikládá významný význam.

p, blockquote 14,0,0,0,0 ->

Patologické příčiny atrézie

Pokud je normou atrézie cervikálního kanálu u postmenopauzálních žen, objeví se z patologických důvodů cervikální stenóza s aktivní menstruační funkcí (nebo první rok menopauzy):

p, blockquote 15,0,0,0,0 ->

Cervicitidainfekční a zánětlivé onemocnění vnitřní části výstelky děložního čípku,
Polypypatologie cervikálního kanálu, při které se na sliznici tvoří výrůstek,
Synechie, adhezezúžení na sliznici způsobené zánětem nebo mechanickým poškozením,
Hyperplazie endometrianadměrné dělení buněk funkční vrstvy dělohy může vyvolat překrytí vnitřní části děložního čípku,
Nádorybenigní nebo maligní novotvary, které se tvoří v lumenu děložního čípku, tekutina v cervikálním kanálu.

Postmenopauzální cervikální stenóza může mít také patologický původ. V tomto případě je důležité zajistit včasnou léčbu. Předběžně se provádí diagnostika založená na klinickém obrazu.

p, blockquote 16,0,0,0,0 ->

Známky cervikální stenózy

Infekce cervikálního kanálu u postmenopauzálních žen nemá žádné klinické projevy, pokud nemluvíme o patologickém procesu.

p, blockquote 17,0,0,0,0 ->

Obvykle je tento stav zjištěn náhle, když pacient navštíví gynekologa a lékař mu vezme výtěr z děložního čípku na cytologii.

p, blockquote 18,0,0,0,0 ->

Pokud jsou příčiny cervikální stenózy patologické, jsou přítomny následující příznaky:

p, blockquote 19,0,0,0,0 ->

 • bolestivé pocity v dolní části břicha,
 • hypertermie,
 • příznaky intoxikace těla.

Při provádění ultrazvuku detekuje sonolog tekutinu v děloze nebo břiše a endometrium je silnější než obvykle.

p, blockquote 20,0,0,0,0 ->

p, blockquote 21,0,0,0,0 ->

Co je to bougienage cervikálního kanálu?

Bougie cervikálního kanálu je jednou z metod eliminace obstrukce děložního čípku. Provádí se, když jiné metody léčby nepřinesly požadovaný výsledek..

p, blockquote 22,0,0,0,0 ->

Před obnovením průchodnosti cervikálního kanálu je nutné podstoupit vyšetření, včetně:

p, blockquote 23,0,0,0,0 ->

 • konzultace gynekologa,
 • kolposkopie,
 • Ultrazvuk,
 • krevní test (obecně, biochemie, koagulace, skupina a Rh),
 • vaginální výtěr,
 • diagnostika infekcí TORCH,

Jaká je intervence?

Expanze cervikálního kanálu, jehož příčinou je nádor nebo polyp, se provádí s povinným odstraněním novotvaru.

p, blockquote 24,0,0,0,0 ->

Biologická tkáň je následně odeslána k histologickému vyšetření, jehož výsledek řekne o povaze nádoru..

p, blockquote 25,1,0,0,0 ->

Chirurgická léčba cervikální atrézie se provádí v nemocničním prostředí, ale obvykle nevyžaduje hospitalizaci. Operace se provádí v celkové anestezii.

p, blockquote 26,0,0,0,0 ->

V expanzním procesu se používají trysky různých průměrů.

p, blockquote 27,0,0,0,0 ->

p, blockquote 28,0,0,0,0 ->

Nejprve se na bougie položí malý, potom větší a tak dále. Doba trvání operace nepřesahuje půl hodiny.

p, blockquote 29,0,0,0,0 ->

Po bougienage děložního čípku může sliznice cervikálního kanálu mírně krvácet.

p, blockquote 30,0,0,0,0 ->

Po dobu 2 hodin je pacient pod dohledem zdravotnického personálu. Jakmile se zdravotní stav po anestezii vrátí do normálu, může žena jít domů..

p, blockquote 31,0,0,0,0 ->

Pokud je detekováno zúžení cervikálního kanálu a nedojde k úplné fúzi, pak se bougienage provádí v lokální anestezii.

p, blockquote 32,0,0,0,0 ->

Po operaci po dobu 2 týdnů byste měli vést šetrný životní styl: vyloučit pohlavní styk, termální procedury a fyzickou aktivitu.

p, blockquote 33,0,0,0,0 ->

Po 14 dnech se provede kontrolní vyšetření. S příznivým průběhem období zotavení má vnější hltan ženy, která porodila, štěrbinovitý tvar a tvar nulipární ženy je zaoblený.

p, blockquote 34,0,0,0,0 ->

Důsledky a možné komplikace bougie

Při provádění bougienage ve specializovaném zdravotnickém zařízení zkušenými gynekology obvykle nevznikají komplikace.

p, blockquote 35,0,0,0,0 ->

V Moskvě a dalších ruských městech jsou rozšířené soukromé kliniky, které nabízejí postup laserové rekanalizace cervikálního kanálu..

p, blockquote 36,0,0,0,0 ->

Tato technika má méně negativních důsledků, je méně traumatizující a prakticky eliminuje pravděpodobnost relapsu..

p, blockquote 37,0,0,1,0 ->

Možné komplikace bougienage zahrnují:

p, blockquote 38,0,0,0,0 ->

 • děložní krvácení,
 • perforace děložního čípku nebo stěny dělohy,
 • zánět sliznice cervikálního kanálu nebo pohlavního orgánu,
 • recidiva cervikálního křeče.

Léčba hormonálními léky

Vzhledem k tomu, že atrézie cervikálního kanálu u postmenopauzálních žen je důsledkem změn hormonálních hladin a zastavení produkce estrogenu, je možná konzervativní léčba..

p, blockquote 39,0,0,0,0 ->

Účinnost této techniky závisí na několika podmínkách:

p, blockquote 40,0,0,0,0 ->

 • jak dlouho žena nemá menstruaci,
 • jak zúžit průchod v děložním čípku,
 • jak starý je pacient,
 • existují nějaké doprovodné nemoci pánevních orgánů.

p, blockquote 41,0,0,0,0 ->

Pro léčbu drogami jsou předepsány hormonální přípravky obsahující chybějící estrogen: Ovestin, Estrokad, Estriol.

p, blockquote 42,0,0,0,0 ->

Jako další látky se používají vaginální čípky k obnovení integrity a pružnosti epiteliální tkáně, stejně jako vitamíny a komplexy, které zvyšují imunitu..

p, blockquote 43,0,0,0,0 ->

Je možné zabránit infekci přístupu do dělohy?

Nelze předvídat infekci cervikálního otvoru. Přechod z reprodukčního období na klimakterikum sám o sobě je faktorem, který naznačuje změnu stavu pánevních orgánů.

p, blockquote 44,0,0,0,0 ->

Od tohoto okamžiku by žena měla pravidelně navštěvovat gynekologa (nejméně dvakrát ročně) a provádět cytologické vyšetření.

p, blockquote 45,0,0,0,0 ->

Během ručního vyšetření může lékař zjistit zúžení cervikálního otvoru a navrhnout možnou atrézii v budoucnu..

p, blockquote 46,0,0,0,0 ->

Tomuto stavu se můžete vyhnout, pokud budete po celý život dodržovat jednoduchá doporučení:

p, blockquote 47.0.0.0.0 ->

 • vyhněte se promiskuitnímu styku bez použití bariérových kontraceptiv, protože zvyšují riziko pohlavně přenosných chorob,
 • léčit infekční a zánětlivá onemocnění včas, protože zvyšují pravděpodobnost tvorby adheze,
 • používat antikoncepci, aby se zabránilo potratům vedoucím k poranění děložního hrdla,
 • ke snížení frekvence zásahů do děložní dutiny vyžadujících dilataci děložního hrdla,
 • vyvarujte se stresu, který zhoršuje průběh menopauzy,
 • dodržovat pravidla osobní hygieny.

Pokud během menopauzy dojde k suchu v pochvě, objeví se pocit pálení, podivný výtok nebo jiné potíže, měli byste okamžitě kontaktovat gynekologa.

p, blockquote 48,0,0,0,0 ->

Po vyšetření lékař předepíše symptomatickou léčbu, která pomůže včas zastavit fúzi..

p, blockquote 49,0,0,0,0 -> p, blockquote 50,0,0,0,1 ->

Hormonální substituční léky užívají ženy po celém světě, což jim pomáhá nejen zabránit ucpání přístupu do dělohy, ale také zlepšit jejich pohodu a zbavit se příznaků menopauzy.

Jak se provádí bougienage cervikálního kanálu a za jakým účelem?

Někdy může cervikální kanál částečně nebo úplně zarůst. Bougie cervikálního kanálu je rozšíření oblasti vnitřních pohlavních orgánů pomocí chirurgických nástrojů. Operace se provádí v celkové anestezii, takže pacient necítí bolest. Pooperační vysoká míra zotavení.

Tak hledají Gegarovi dilatátoři bougienage cervikálního kanálu.

 1. Jaká je expanze děložního čípku
 2. Indikace a vlastnosti postupu
 3. Příprava na operaci a metodologie
 4. Pooperační období a hojení děložního čípku
 5. Důsledky a možné komplikace bougie

Jaká je expanze děložního čípku

Jedná se o chirurgický zákrok prováděný v důsledku zúžení nebo úplné atrézie (ucpání) cervikálního kanálu. Patologie se vyskytuje u žen v reprodukčním věku z různých důvodů.

Často však dochází ke zúžení nebo ucpání cervikálního kanálu v důsledku kyretáže nebo změn souvisejících s věkem. Tyto akce mají negativní vliv na stav děložního čípku..

Průchodnost cervikálního kanálu je obnovena pomocí jednoduché chirurgické operace. Provádí se pomocí speciálního nástroje - bougie (odtud název postupu).

Bougie je jediný způsob, jak léčit závažné patologie, které omezují schopnost ženy mít děti. Tento typ intervence se také provádí u žen během menopauzy..

Někteří pacienti popisují tento postup jako děsivý. Není tomu tak, protože žena necítí bolest během operace cervikální dilatace v důsledku působení anestézie. Lékařská centra používají vybavení, které umožňuje zkrátit pobyt pacienta v nemocnici.

Ženy, které neví, co je cervikální bougienage, někdy odmítají zasáhnout. Tím se ohrožují, protože v tomto případě je možný vývoj zánětlivých a onkologických patologií. Infekce cervikálního kanálu může navíc vést k neplodnosti..

Pro stenózu cervikálního kanálu je nezbytný větší krček děložního čípku

Indikace a vlastnosti postupu

Přípravek Bougie je předepsán za následujících podmínek:

 • infekční patologie (herpes, syfilis, chlamydiové léze, toxoplazmóza);
 • dlouhodobé užívání léků;
 • vystavení tělu ionizujícího záření;
 • provádění postupu pro kyretáž dělohy;
 • kauterizace epiteliálních vrstev dělohy pomocí elektrokoagulace nebo použití dusičnanu stříbrného;
 • rakovina děložního čípku a dělohy;
 • potrat;
 • endometritida nebo endocervicitida;
 • stenóza nebo atrézie děložního čípku;
 • hypertrofické jizvy.

Procedura se provádí v nemocničním prostředí s použitím celkové anestezie. Místní anestezie není předepsána, protože je neúčinná. Typ anestezie stanoví lékař po důkladném vyšetření těla pacienta.

Z operace vyplývá, že do cervikálního kanálu bude zaveden speciální nástroj, bougie. Bez anestézie by pacient měl bolesti, protože by to vedlo k poranění sliznic. Bougies se zvyšují postupně, jinak je pravděpodobné prasknutí krku.

Poranění tkáně vždy vede k opětovnému uzavření cervikálního kanálu. Správně provedené rozšíření cervikálního kanálu zaručuje žádné komplikace.

Bougienage se nedělá, pokud se vyvinula v důsledku maligního procesu. V tomto případě jsou zapotřebí radikálnější operace. Bougie je zakázána, pokud trvání falešné amenorey u ženy je delší než šest měsíců. V tomto případě se provede plastová rekanalizace krku.

Je nutné složit testy 1-2 týdny před operací

Příprava na operaci a metodologie

Aby operace proběhla dobře, měl by pacient podstoupit řadu přípravných testů. Jsou potřebné nejen k potvrzení diagnózy, ale také ke kontrole celkového zdravotního stavu. Komplex diagnostických opatření zahrnuje:

 • obecné vyšetření krve;
 • biochemický výzkum;
 • test k určení přítomnosti genitálních infekcí v těle;
 • test na HIV a AIDS, syfilis a přítomnost patogenů hepatitidy B, C v těle;
 • test srážení krve (umožňuje určit riziko vzniku závažného krvácení během a po operaci);
 • kolposkopie;
 • mikroskopie nátěru z pochvy a děložního čípku;
 • elektrokardiogram (musí být proveden k detekci pravděpodobného rizika vzniku srdečních problémů);
 • fluorografie;
 • znějící;
 • bakteriální kultura z pochvy;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů.

Na žádost ženy lze domluvit konzultaci anesteziologa. Lékaři obvykle zakazují jíst a pít v den operace. Zákaz je způsoben skutečností, že během nitrožilní anestézie může dojít k nevolnosti a zvracení.

Cena bougienage na různých klinikách se může výrazně lišit. Při výběru kliniky je třeba vzít v úvahu její pověst a kvalifikaci lékařů.

Technika dilatace cervikálního kanálu

Zvažte, jak se provádí bougienage cervikálního kanálu.

 1. Pacientka je umístěna na gynekologické křeslo. Dostává nitrožilní anestezii.
 2. Lékař provádí ošetření genitálií, aby udržel maximální stupeň sterility a zabránil infekci.
 3. Lékařské zrcátko je vloženo do pochvy (rozšiřuje přístup k děložnímu čípku).
 4. Pro primární expanzi se používá nejmenší bougie. Po dokončení expanze s ním je odebrán druhý, větší nástroj.
 5. Operace končí, když bougie požadovaného průměru vstoupí do cervikálního kanálu.

Postupné zavádění nástroje je zaměřeno na snížení pravděpodobnosti prasknutí během operace. Lékař zvolí nejšetrnější režim.

Po ukončení operace žena obvykle jde domů. Někdy však lékař může doporučit zůstat v nemocnici alespoň jeden den. To pomůže snížit riziko krvácení..

Ambulantní léčba je přípustná, pouze pokud ženy nemají patologii srdce a cév. Lokální anestézii lze v některých případech provést pomocí lokální anestézie.

Pooperační období a hojení děložního čípku

Pacient se může vrátit do normálního života po bougienage děložního čípku asi za 2 týdny. Během této doby všechny bolestivé pocity úplně zmizí.

Pokud se bolest zvýší do 14 dnů, pak je naléhavá potřeba navštívit lékaře. U ženy může dojít k relapsu infekce. Za tímto účelem je možné instalovat aloplastický kanál.

Během pooperační léčby by měl pacient užívat protizánětlivé léky a čípky, aby urychlil proces hojení ran. Jsou předepisovány pouze gynekologem se zaměřením na zdravotní stav ženy a přítomnost individuální nesnášenlivosti určitých léků.

Pokud se u vás vyskytnou tyto příznaky, měli byste se neprodleně poradit s lékařem:

 • výtok krve a hlenu z genitálií;
 • přetrvávající bolest v dolní části břicha;
 • zvýšená tělesná teplota.

Aby se zabránilo vzniku negativních důsledků bougienage cervikálního kanálu, měl by pacient užívat antibakteriální léky.

Výběr protizánětlivých léků provádí ošetřující gynekolog

V závislosti na závažnosti klinického případu se používají tablety nebo injekční formy. Aby se zabránilo rozvoji drozdů, musíte užívat antifungální látky (nejčastěji jsou předepsány ve formě čípků).

Aby se zabránilo infekci, je třeba přijmout následující opatření:

 • včasná léčba zánětlivých procesů v děloze a cervikálním kanálu;
 • pravidelně podstupovat lékařská vyšetření k detekci zánětlivých patologií a maligních novotvarů (tato vyšetření by měla být prováděna od dospívání);
 • potraty by měly být prováděny pouze v nemocničním prostředí a pouze kvalifikovaným personálem;
 • nepoužívejte bez kontroly a nutnosti sprchování, nedělejte jim agresivní řešení;
 • od dětství musíte dodržovat pravidla zdravého životního stylu, pravidelně sportovat;
 • nepoužívejte chemickou antikoncepci bez kontroly;
 • vyhnout se infekci infekčními patologiemi;
 • během těhotenství neužívejte léky, které mají toxický účinek na dítě.

Důsledky a možné komplikace bougie

Možné důsledky bougienage zahrnují:

 • zánětlivé patologie v pánevní oblasti;
 • krvácení z dělohy;
 • narušení integrity krku (perforace);
 • zánětlivé procesy.

Všechny tyto jevy způsobují opakované zúžení cervikálního kanálu a potřebu nové operace. Proto se ženě doporučuje zůstat po operaci ještě několik dní, aby bylo možné sledovat možná rizika a včas přijímat opatření k odstranění komplikací.

Použití laseru během bougienage může významně snížit pravděpodobnost komplikací, zkrátit dobu pobytu ženy v nemocnici a zvýšit účinnost léčby.

Někdy se v děložní dutině může vytvořit hematometr - akumulace krve v důsledku porušení jejího odtoku během menstruace. Toto je velmi vzácný a nebezpečný jev. Bez terapie je to fatální.

Akumulace krve v děložní dutině

S hematometrem se objeví velmi silná bolest, bledost kůže, pokles krevního tlaku. Léčba je obvykle chirurgická. Lékař odstraní anatomickou překážku, aby mohla vytékat krev. U závažných komplikací je děloha zcela odstraněna.

Provoz bougienage cervikálního kanálu je předepsaný zásah k obnovení jeho normální šířky a zabránění úplnému přerůstání.

Pokud je operace prováděna v souladu s lékařskými předpisy pomocí nejnovější technologie, pak bude pravděpodobnost komplikací velmi nízká. Žena musí sledovat své zdraví a konzultovat s lékařem včas, když se objeví první příznaky gynekologických patologií.

Na prezentovaném videu můžete vidět, jak vypadá cervikální kanál po bougienage.

Cervikální stenóza

Cervikální stenóza je vrozené nebo získané anatomické zúžení cervikálního kanálu se zhoršenou průchodností. V reprodukčním věku se projevuje jako oligomenorea, amenorea, algomenorea, neplodnost, dyspareunie. V menopauze a po menopauze to může být bez příznaků. Diagnostikováno gynekologickým vyšetřením, sondováním děložní dutiny, ultrazvukem pánevních orgánů, MRI, CT. K obnovení průchodnosti endocervixu se provádí jeho bougienage, laserová nebo rádiová vlnová rekanalizace, cervikální konizace a další tracheloplastické operace.

 • Příčiny stenózy cervikálního kanálu
 • Patogeneze
 • Příznaky cervikální stenózy
 • Komplikace
 • Diagnostika
 • Léčba stenózy cervikálního kanálu
 • Předpověď a prevence
 • Ceny léčby

Obecná informace

Zúžení (stenóza) cervikálního kanálu je častým důsledkem zánětlivých, dysplastických a neoplastických onemocnění děložního čípku, které vedou k cervikální neplodnosti. Vrozené zúžení endocervixu s jeho částečnou atrézií je obvykle diagnostikováno u dospívajících dívek. Získaná stenóza zánětlivé a posttraumatické geneze je zpravidla detekována u pacientů ve věku 25-35 let. Podle odborníků v oboru porodnictví a gynekologie přispívá prevalence genitálních infekcí a časný nástup sexuální aktivity k omlazení nemoci. Po 40 letech vedou volumetrické novotvary, involutivní zúžení nebo nadměrný růst k zúžení endocervixu.

Příčiny stenózy cervikálního kanálu

Nástup patologie usnadňují nemoci a invazivní intervence, při nichž dochází ke strukturálním změnám v endocervixu. Dočasná cervikální stenóza se vyvíjí v důsledku otoku a otoku sliznice během zánětlivých procesů, trvalé zúžení je obvykle způsobeno deformací v důsledku zjizvení nebo proliferace pojivové tkáně. Za jednu z variant onemocnění se považuje neúplná vrozená cervikální atrézie způsobená dědičnými nebo dysembryogenetickými příčinami. Etiofaktory získané cervikální stenózy jsou:

 • Chronická endocervicitida. Při prodlouženém průběhu zánětlivého procesu je ztluštění cervikální sliznice kombinováno s výraznými fibrotickými změnami v orgánu. Výsledkem je, že se lumen kanálu zužuje. Nejběžnějšími původci endocervicitidy jsou chlamydie, mykoplazma, ureaplasma, genitální herpes virus, gonokok, oportunní mikroorganismy, mikrobiální asociace.
 • Poranění cervikálního kanálu. K zúžení jizvy dochází po slzách děložního hrdla během porodu, jeho poškození při invazivních výkonech a chirurgických zákrocích. Stenóza je způsobena vícečetnými potraty, hrubým vyšetřením dělohy, diagnostickou kyretáží, kryodestrukcí, smyčkovou elektroexcí, koagulací rádiových vln, diatermokoagulací, laserovou vaporizací, konizací a dalšími operacemi na děložním čípku.
 • Objemové neoplazmy. Cervikální kanál může být stlačen nebo mechanicky uzavřen. Průchodnost vnitřního hltanu narušují polypy, submukózní fibroidy a maligní nádory vyvíjející se v dolních částech dělohy. Částečná nebo úplná stenóza kanálu je charakteristická pro myomy, polypy a rakovinu děložního čípku. Radiační terapie nádorů se stává dalším škodlivým faktorem neoplazie..
 • Krční involuce. Pokles hladiny estrogenu během menopauzy a postmenopauzy je doprovázen reverzním vývojem a dystrofickými změnami v reprodukčních orgánech. Kvůli zhoršení krevního oběhu a snížení hormonální stimulace se cervikální sliznice ztenčí a samotný orgán ztuhne. Endocervix se zužuje, zkracuje a v extrémních případech se zmenšuje.

Patogeneze

Mechanismus stenózy cervikálního kanálu je určen důvody, které způsobily onemocnění. Zánět, traumatické poranění vedou ke strukturálním změnám v tkáních endocervixu, primárně k nahrazení cervikálního epitelu méně elastickou pojivovou tkání a tvorbě striktur. Falešná stenóza v nádorech dolního segmentu a děložního čípku je způsobena přítomností mechanické překážky v oblasti vnitřního hltanu dělohy nebo stlačení kanálu novotvarem. Involutivní zúžení endocervixu je založeno na přirozených difuzních a atrofických změnách v orgánu..

Příznaky cervikální stenózy

Klinické příznaky poruchy závisí na věku pacienta. Nejběžnějším projevem u menstruujících žen je snížení nebo úplné zastavení krvácení během menstruace. Porušení přirozeného odtoku krve z děložní dutiny je doprovázeno celkovou malátností, výskytem cyklických křečových bolestí v dolní části břicha, vyzařujících do slabin, křížové kosti, dolní části zad. Během intermenstruačního období dochází k malému kontaktu nebo spontánnímu špinění, které může mít nepříjemný zápach. Sexuální styk se někdy stává bolestivým. Velmi zřídka je děloha rozšířená krví hmatatelná jako nádorová formace v břišní dutině. Pacienti se stenózou cervikálního kanálu často nemohou otěhotnět. Postmenopauzální ženy obvykle nepředstavují stížnosti, stenóza se stane náhodným nálezem během plánovaného ultrazvuku.

Komplikace

Jedním z nejzávažnějších důsledků stenózy je reprodukční dysfunkce. Neplodnost je obvykle způsobena porušením průchodnosti cervikálního kanálu pro spermie. S nástupem těhotenství jsou častěji pozorovány spontánní potraty a předčasné porody kvůli isthmicko-cervikální nedostatečnosti. Během porodu se děložní čípek otevírá pomalu, je možná slabost a diskoordinace porodu. Zúžení endocervixu, v závislosti na věku pacienta, komplikuje serosometr, hematometr, hematosalpinx, adenomyóza, endometrióza. Při hnisání obsahu dělohy, pyometry, pyosalpinxu se zvyšuje pravděpodobnost vzniku pelvioperitonitidy a tvorby adhezí v malé pánvi. U některých pacientů se rozvine ektropion.

Diagnostika

Za přítomnosti typického klinického obrazu, který umožňuje podezření na stenózu cervikálního kanálu, jsou předepsána vyšetření k potvrzení zúžení a posouzení stupně endocervikální průchodnosti. Protože onemocnění není vždy doprovázeno viditelnými morfologickými změnami, stávají se těmi instrumentálními metodami. Plán průzkumu obvykle zahrnuje:

 • Kontrola na židli. Při bimanuální palpaci může být detekována zvětšená děloha. Vyšetření v zrcadlech odhaluje možné známky jizevní deformity orgánu, zánětlivé změny v oblasti zevního hltanu, ektropion. Pro podrobnější studium sliznice je vyšetření doplněno kolposkopií.
 • Sondování děložní dutiny. Se zúžením cervikálního kanálu je zavedení konvenční děložní sondy obtížné. Postupně se používají tenčí baňaté sondy se zmenšujícím se průměrem. Kompletní stenóza endocervixu je indikována nemožností zavedení sondy o průměru 1-2 mm do dělohy.
 • Transvaginální ultrazvuk pánevních orgánů. K detekci tekutin a hmot v děložní dutině je předepsáno ultrazvukové vyšetření děložního hrdla a těla dělohy. V případě potřeby se k získání přesnějších údajů o vlastnostech cervikální oblasti používají tomografické metody (CT, MRI).

Pro včasnou detekci neoplazií, doprovázenou zúžením cervikálního kanálu, se doporučuje cytologie škrábání z děložního čípku (pap test). Možná infekční a zánětlivá onemocnění jsou diagnostikována pomocí mikroskopie stěru z děložního hrdla, jeho bakteriologické kultury, PCR, RIF, ELISA. Stenóza se odlišuje od úplné vrozené cervikální atrézie a jiných anomálií děložního čípku, endocervicitidy, cervicitidy, jizevnatého děložního hrdla, přítomnosti septa v pochvě, onemocnění doprovázených menstruačními nepravidelnostmi. V případě potřeby je pacient konzultován onkologem, endokrinologem, specialistou na infekční onemocnění, venereologem.

Léčba stenózy cervikálního kanálu

Oprava poruchy je indikována v rozporu s odtokem menstruační krve a přítomností neplodnosti. U asymptomatického průběhu stenózy se doporučuje dynamické pozorování s preventivním vyšetřením gynekologa a ultrazvukem každých 6 měsíců. Obnova endocervikální průchodnosti se provádí pomocí konzervativních a chirurgických přístupů:

 • Cervikální bougienage. Zavedení speciální tyčinky (bougie) do endocervixu s průměrem mírně přesahujícím velikost anatomické struktury vám umožňuje postupně eliminovat stávající zúžení. Bougie se provádí po dobu několika týdnů s výměnou větší bougie ve stanovených intervalech. V menopauze je metoda obvykle doplněna jmenováním hormonální substituční terapie a antispazmodiky.
 • Okamžitá eliminace stenózy. S přesnou identifikací oblastí cervikálních adhezí se provádí laserová nebo rádiová vlna rekanalizace orgánu. Konizace děložního čípku k obnovení volné průchodnosti jeho kanálu a tracheloplasty jsou považovány za radikálnější zásahy. Přítomnost neoplazií je základem pro jejich hysteroskopické odstranění nebo invazivní chirurgický zákrok.

Předpověď a prevence

Prognóza endocervikální stenózy závisí na příčinách onemocnění, včasnosti diagnózy a správnosti zvoleného způsobu léčby. Ve většině případů kompetentně provedená bougienage cervikálního kanálu, konizace děložního čípku umožňují úplné obnovení průchodnosti orgánu a reprodukční funkce. Pro prevenci stenózy se doporučuje plánování těhotenství s využitím moderních antikoncepčních metod a odmítnutí potratů, včasná diagnostika a adekvátní léčba genitálních infekcí a nádorových procesů. Důležitou roli v prevenci zúžení děložního hrdla hraje pečlivé vedení porodu a přiměřené stanovení gynekologických invazivních výkonů.

Důvody pro rozvoj atrézie cervikálního kanálu a metody léčby patologie

Atrézie dělohy je patologický stav charakterizovaný abnormalitami ve struktuře děložního čípku nebo těla dělohy, v důsledku čehož jsou infikovány a blokovány. Tato patologie je doprovázena falešnou amenoreou (během menstruace nedochází ke krvácení), bolestivými pocity během období údajné menstruace, vyvíjí se hematometr (krev se hromadí v děloze), hematosalpinx (menstruační krev se hromadí ve vejcovodu nebo dochází ke krvácení ve vejcovodech). Ve zvláště závažných případech je možný vývoj pyometry (hnisavá endometritida) a pyosalpinxu (onemocnění způsobené akumulací hnisavého výpotku ve vejcovodu). Pokud máte podezření na atrézii dělohy, měli byste okamžitě kontaktovat odborníka. Na klinikách „Doctor near“ najdete vše, co potřebujete pro kompetentní léčbu. Atresia je léčena výhradně chirurgicky. Pokud dojde k atrézii cervikálního kanálu, obnoví se jeho průchodnost bougienage nebo laserovou rekanalizací.

Co je cervikální atrézie?

Atrézie a stenóza cervikálního kanálu jsou abnormality ve struktuře děložního čípku, vyjádřené jeho obstrukcí nebo zúžením. V lékařské literatuře tento termín znamená fúzi stěn dutého orgánu.

Existuje úplná a neúplná atrézie, když je cervikální kanál ucpán v celém rozsahu nebo jen částečně: na úrovni vnějšího nebo vnitřního os. Vnější hltan ústí do pochvy, vnitřní do děložní dutiny.

Je důležité rozlišovat stenózu a atrézii cervikálního kanálu od striktury, když dojde k obstrukci krku v důsledku deformací jizvy. Patologie je diagnostikována na základě příznaků nebo během diagnostických postupů:

 • Odebírání vzorku endometria pro cytologii;
 • Získání endocervikálních buněk pro bakteriologickou inokulaci na flóru.

Diagnóza "úplné stenózy cervikálního kanálu" je stanovena, když není možné vstoupit do děložní dutiny pomocí sondy o průměru 1-2 mm.

Aby se vyloučila onkologická patologie, provádí se cytologické vyšetření a biopsie endometria.

Absence atypických buněk a negativní příznaky u žen v menopauze jsou důvodem k ukončení vyšetření. U žen v reprodukčním věku se obnovuje průchodnost kanálu.

V obtížných případech se k diagnostice patologie používá ultrazvuk pánevních orgánů, hysterosalpingografie a MRI. Vzhledem k tomu, že atrézie je v jednotlivých případech doprovázena anomáliemi močového systému, lze pro přesnější diagnostiku použít urethrocystoskopii..

Diagnostika

Pokud máte podezření na atrézii dělohy, měli byste okamžitě kontaktovat svého gynekologa a zahájit vyšetření. Lékař provede anamnézu, vyhodnotí fyzický a sexuální vývoj pacienta a vyšetří genitálie. Plomby vaginálních kleneb, zarostlých oblastí, vyhlazených oblastí děložního čípku určí příslušný odborník během vyšetření na židli. S vývojem hematosalpinxu po stranách dělohy je charakteristický výskyt neaktivních elastických bolestivých útvarů - vejcovodů.

K potvrzení diagnózy atrézie cervikálního kanálu se provede sonda. Přesnost interpretace informací získaných během vyšetření by měla být potvrzena pomocí ultrazvuku pánevních orgánů a ultrazvukové hysterosalpingoskopie. Během ultrazvuku jsou spolehlivě určeny parametry dělohy, endometria, umístění, velikosti a tloušťky těsnění.

Při diagnostice atypických a složitých případů atrézie dělohy se MRI provádí v čelních, axiálních a sagitálních projekcích.

Na základě výsledků komplexní studie je určen způsob chirurgického zákroku.

Příčiny a odrůdy: vrozené a získané

Rozlišujte mezi vrozenou a získanou atrézií. V prvním případě se infekce cervikálního kanálu u plodu ženy vyskytuje v embryonálním stadiu nebo během dalšího nitroděložního vývoje. Důvody metabolických poruch nebo dělení buněk:

 • Infekce těhotné ženy syfilisem, oparem, toxoplazmózou, chlamydií;
 • Nežádoucí účinky léků užívaných v prvním trimestru těhotenství;
 • Vystavení těhotné ženě ionizujícímu záření.

Při vrozené atrézii negativní příznaky neobtěžují dívku až do puberty, začátku první menstruace.

Získaná atrézie se objevuje se změnami souvisejícími s věkem nebo v důsledku traumatu cervikálního kanálu. Období menopauzy je doprovázeno zmenšením velikosti dělohy a jejího děložního čípku, změnami tkáňové struktury a funkčnosti všech reprodukčních orgánů..

Tyto změny jsou způsobeny zastavením produkce estrogenu, necitlivostí pohlavních orgánů na působení hormonu stimulujícího folikuly. Epitel cervikálního kanálu je hormonálně závislá struktura.

Snížení množství hlenu vede ke ztenčení epitelu, částečnému zúžení lumen kanálu. V průběhu času se stenóza změní na atrézii, tkáňová atrofie se zvyšuje. Příčiny atrézie získané během reprodukčního věku:

 • Důsledky chemické nebo elektrokoagulace kanálu;
 • Nesprávně provedená diagnostická kyretáž, potrat;
 • Komplikace endocervicitidy, endometritidy;
 • Rakovina děložního čípku a těla dělohy;
 • Důsledky infekcí: tuberkulóza a záškrt genitálií, kapavka, chlamydie.

V důsledku poranění a zánětlivých procesů jsou kontaktní povrchy endometria granulovány a spojeny dohromady.

Indikace pro bougie

Bougienage je operace k rozšíření dutých orgánů, vč. cervikální kanál. Manipulace dostala toto jméno od termínu „bougie“ - nástroje zavedeného do dutiny. Používá se několik bougie různých průměrů. Začněte v malém a postupně rozšiřujte dutinu kanálu, abyste minimalizovali poškození sliznice.

Zvědavý! Na konci 18. století navrhl porodník Alfred Hegar použití techniky bougienage pro provádění malých. Jedna z bougie sad je pojmenována po něm, včetně 19 nástrojů s roztečí 0,5 mm (průměr).

Konzervativní léčba je možná pouze s částečným uzavřením (úzký cervikální kanál) kanálu způsobeným pooperačním edémem sliznice. Ale v počáteční fázi je patologie zřídka detekována: k tomu dochází, pokud pacient svědomitě chodí na preventivní prohlídky. V tomto případě je předepsáno sprchování dekongestujícími roztoky, léky a zákaz sexuálních vztahů..

 • stenóza lumen kanálu;
 • porušení odtoku krve z dělohy;
 • přesvědčení, že žena nemohla otěhotnět po dobu šesti měsíců s částečným uzavřením lumenu;
 • reprodukční věk pacienta (je přítomna menstruace).

Cervikální kanál u žen

Příznaky a komplikace

Při vrozené atrézii je hlavním příznakem patologie falešná amenorea, kdy má mladá dívka známky cyklických změn v těle, ale nedochází k menstruačnímu krvácení. Akumulace krve, která nenachází cestu z nadměrně natažené dělohy, je doprovázena syndromem silné bolesti.

Jiné příznaky cervikální atrézie:

 • Křeče;
 • Nevolnost a zvracení;
 • Zvýšení teploty;
 • Porušení funkčnosti močového měchýře a gastrointestinálního traktu;
 • Ztráta vědomí.

Spojení patologie zánětlivého procesu v děloze, tubách a vaječnících se projevuje zhoršením stavu ženy. Při pohledu do zrcadel vidí lékař vyhlazený děložní čípek, sférickou dělohu, bolestivou při palpaci.

Atrézie nebo stenóza cervikálního kanálu děložního čípku vyvolává následující komplikace:

V důsledku porušení odtoku menstruační krve se hromadí v děložní dutině.

Průnik menstruační krve do vejcovodů.

Retrográdní odlitek odděleného endometria z dělohy do malé pánve.

Provokovat rozvoj endometritidy.

Pokud se stenóza objeví na pozadí rakoviny děložního čípku nebo jejího těla nebo se v něm vytvoří zánět, hromadí se v dutině hnis.

Získaná atrézie způsobuje neplodnost, když je oplodnění vajíčka nemožné z anatomických důvodů. Spermie nemůže vstoupit do částečně nebo úplně ucpaného cervikálního kanálu.

Příznaky

Příznaky vrozené atrézie dělohy se vyskytují během puberty. Patří mezi ně absence menstruace, menstruační nepravidelnosti, falešná amenorea. Zarostlé útvary v důsledku akumulace a lokalizace narušují normální odstranění menstruačního toku.

Výsledek je:

 • hematometr (přetečení děložní dutiny menstruační krví);
 • akutní, opakující se nebo přetrvávající bolest v břiše;
 • rozrušení gastrointestinálního traktu;
 • dysfunkce močového měchýře;
 • nevolnost;
 • ztráta vědomí.

Také při atrézii dělohy dochází k infekční infekci vejcovodů a pochvy. V důsledku akumulace hnisavého exsudátu, pyometry, pyosalpinxu. S rozvojem hematomů a přetečením dělohy krví by měla být pacientka okamžitě hospitalizována a odeslána na chirurgické oddělení. Tento stav je doprovázen syndromem akutní bolesti, zvracením, průjmem, mdlobami..

Atrézie dělohy, která nebyla diagnostikována a vyléčena včas, může v dospělosti vyvolat anatomickou neplodnost.

Jak se léčí atrézie?

Hlavní metodou obnovení průchodnosti děložního čípku je bougienage cervikálního kanálu. Manipulace se provádí v intravenózní anestézii pomocí bougies různých velikostí..

Po fixaci děložního čípku začne lékař eliminovat atrézii, počínaje nástrojem o minimálním průměru. Při stagnaci v děloze během bougienage se vyprázdní, krev se odstraní.

Po tomto postupu je několik dní pozorováno krvácení, první den tolerovatelná bolest. Prognóza bougienage je příznivá: pokud byla neplodnost způsobena atrézií, může dojít k těhotenství již v příštím cyklu.

Další léčba cervikální atrézie:

 • Laserová rekanalizace: provádí se pod kontrolou kolposkopu 5. až 7. dne cyklu pomocí lékařského laseru;
 • Instalace implantátu do cervikálního kanálu, který zabraňuje fúzi endometria;
 • Tvorba umělé cesty (anastomóza) mezi dělohou a pochvou.

Preventivní opatření

Atrézie cervikálního kanálu u postmenopauzálních žen je považována za fyziologickou. Vyskytuje se u mnoha postmenopauzálních žen. Abyste se chránili před nebezpečnými následky, musíte být sledováni gynekologem. Nemusíte čekat, až se objeví příznaky. Jednoduché ultrazvukové vyšetření pánevní dutiny ukáže jakékoli změny v děloze a jejích přílohách. Je jednodušší chorobě předcházet, než ji léčit.

Je také nutné provést cytologické vyšetření alespoň jednou ročně, nátěry z děložního čípku a cervikálního kanálu. Pokud jsou nalezeny jakékoli změny, je předepsáno hlubší vyšetření, včetně biopsie a instrumentálních studií.

Schopnosti moderní medicíny umožňují úspěšně diagnostikovat a léčit jakékoli nemoci reprodukčního systému. Dokonce i ty, které byly dříve považovány za prakticky nevyléčitelné, například neplodnost, různé novotvary.

Hormonální změny, ke kterým dochází během menopauzy, ovlivňují všechny orgány a systémy v těle. Orgány reprodukčního systému procházejí změnami v největší míře. A atrézie cervikálního kanálu u postmenopauzálních žen je, i když docela vzácná, ale přirozený jev. Stojí za to léčit takový stav a může to vést k vážným následkům?

Jak a proč se mění průchodnost cervikálního kanálu v menopauze

Cervikální kanál je poměrně úzký prostor uvnitř děložního čípku. Je-li to nutné, je schopen se protáhnout, ale jeho potřeba vyvstává až v reprodukčním věku.

V menopauze se tato úzká cesta od pochvy ke sterilní děloze zmenšuje jak na délku, tak na šířku. To je způsobeno vlivem hormonální nerovnováhy, která je v tomto období nevyhnutelná. Snížení aktivity vaječníků, to znamená snížení produkce estrogenů a gestagenů, vyžaduje zvýšení objemu FSH a také necitlivost reprodukčních orgánů na něj. Pokud byl dříve jejich vývoj cyklický, nyní se změní na nevratný. Všechny genitálie se zmenšují, zmenšuje se tloušťka jejich základních vrstev a mění se funkce.

Cervikální kanál je lemován epitelovou tkání, která je také velmi závislá na hladině pohlavních hormonů. S menopauzou snižuje produkci hlenu, ztenčuje se.

Příčiny a příznaky stenózy kanálu

Možné důvody pro uzavření kanálu lze pochopit logicky. Sám o sobě nemůže zavřít, což znamená, že k tomu něco přispívá. A nejčastěji jde o jizevnatou tkáň vytvořenou po provedených operacích (potrat škrábáním, kauterizace eroze, odstranění nádorů atd.). Všechny gynekologické manipulace jsou nemožné bez částečného poškození sliznice a pokud dojde k narušení integrity tkání cervikálního kanálu, rány začnou jizvit. Zarostlá pojivová tkáň ucpává dutinu.

Totéž se může stát u ženy, která nikdy nešla pod chirurgický nůž, ale utrpěla těžký porod. Ruptury také mají tendenci se hojit tvorbou jizev, které provokují uzavření (nebo spíše zablokování) kanálu.

Mimochodem! Zúžení kanálu je diagnostikováno u žen v klimakterickém věku. Protože během menopauzy se tkáně ženských pohlavních orgánů uvolňují a ztrácejí pružnost. To vede ke stenóze a poté k atrézii..

Příznaky uzavření kanálu jsou spojeny především se změnou cyklu. Menstruace jsou opožděné, slabé nebo mohou začít náhle. Barva výboje se mění: je více hnědá, s nepříjemným, štiplavým zápachem. To naznačuje, že krev přetrvávala v děloze a již začala hnisat. V pokročilých případech se menstruace stává bolestivou. Sexuální akty také způsobují bolest..

Je infekce normální

Menopauza je pro gynekologické zdraví poměrně problematickým obdobím. Během tohoto období vzkvétá mnoho nemocí, ty dříve získané se zhoršují. Je důležité, aby žena nadále pravidelně sledovala stav reprodukčního systému navštěvováním lékaře a prováděním testů.

Jednou z povinných vyšetřovacích metod je odběr a cytologická analýza buněk z povrchu děložního čípku a z cervikálního kanálu. A pokud je první v každém případě dostatečně snadný, druhý bude nemožný, když je děloha zavřená.

Když se žena cítí dobře, bude jí stačit pravidelné ultrazvukové a gynekologické vyšetření. A pokud nejsou nalezeny žádné patologické stavy, není nutné „tisknout“ cervikální kanál. Koneckonců, hardwarová technika odhaluje všechny změny v endometriu, z nichž nejdůležitější je jeho tloušťka. Pokud je tento indikátor příliš velký, mají odborníci důvod k obavám, k provedení dalšího vyšetření, při kterém by měl být otevřen přístup do dělohy. Poté se provede bougienage, tj. Operace k disekci fúzovaných tkání.

Patologické příčiny úplné stenózy

Atrézie cervikálního kanálu v menopauze může být vyvolána jinými důvody než přirozenými hormonálními poruchami. Je to prostě nebezpečné v počáteční fázi menopauzy, kdy ještě nebyla dokončena menstruační funkce. Koneckonců, výtok, i když je endometrium aktualizováno každé 3 nebo 6 měsíců, musí být odstraněn..

Přerůstání jejich únikových cest vede ke stagnaci hlenu v dutině, házení do vejcovodů, rozvoji zánětu v nich i v samotném orgánu. To se projevuje bolestmi břicha, horečkou, celkovou intoxikací.

Podobný problém může nastat u postmenopauzálních žen, když je dokončena menstruační funkce. V děloze se může tvořit serózní tekutina, která, když není schopna odejít, vyvolává již zmíněné problémy. Detekuje se také během ultrazvukového skenování. Vzhled serosometrů způsobuje takové nemoci charakteristické pro věk menopauzy:

 • Cervicitida. Při pokročilém onemocnění dochází k přerůstání kanálu a samotný zánět je vyvolán poklesem estrogenu, atrofickými procesy na sliznicích pochvy a děložního čípku, které jsou charakteristické pro postmenopauzu;
 • Polypy. První výskyt benigního novotvaru také není vyloučen při menopauze, protože jedním z mnoha faktorů, které jej vyvolávají, je hormonální selhání a zánětlivý proces;
 • Hyperplazie endometria. Menopauza s jejími hormonálními poruchami může místo přirozené atrofie vést k abnormálnímu zesílení výstelky dělohy. Rozdělení endometriálních buněk zase může vyvolat fúzi tkání na výstupu z pochvy;
 • Maligní nádory. Mnoho z nich v menopauze má nejlepší podmínky pro výskyt, zejména karcinom. Pokud je nádor umístěn ve vaječníku, může narušit funkčnost cervikálního kanálu. To je o to pravděpodobnější, když je přítomna rakovina endometria..

Cervikální atrézie se vyskytuje u žen po menopauze, ne ve všech případech těchto onemocnění. Pokud je však detekován kvůli nepohodlí a bolesti, ultrazvuk ukazuje zvětšení dělohy, je možné detekovat jedno z onemocnění.

Doporučujeme přečíst si článek o cervikální dilataci u postmenopauzálních žen. Dozvíte se o důvodech změny menopauzy a jejích důsledcích.

Klinické projevy

Atrézie cervikálního kanálu se nemusí projevit v ničem, ale častěji je možné vyvinout tak impozantní stav jako serosometr. Jedná se o akumulaci serózní tekutiny v děložní dutině..

Vzhledem k tomu, že stěny sliznice děložního čípku jsou spojeny, neexistuje žádný kanál pro výstup serózní tekutiny, takže se začne hromadit v děloze. Prostřednictvím vejcovodů může proniknout do břišní dutiny, což povede k aseptickému zánětu. Jak se zvyšuje množství tekutiny, objevují se následující příznaky:

 • bolesti dolní části břicha;
 • Zvýšení teploty;
 • nadýmání s velkým množstvím akumulace tekutin;
 • bolest při pohlavním styku;
 • příznaky obecné intoxikace.

Cervikální kanál je pokryt epitelem, jehož intenzita změny závisí na hladině estrogenu. Množství těchto hormonů u žen po menopauze postupně klesá, epitel se ztenčuje a mohou se objevit ektopická ložiska.

Je možné zabránit infekci přístupu do dělohy

Všechna uvedená gynekologická onemocnění, stejně jako samotný vstup do věku menopauzy, nemusí nutně znamenat úplnou stenózu cervikálního kanálu. Kromě nich pomáhají vyprovokovat:

 • Dříve přenášené infekce, včetně sexuálně přenosných infekcí. Bakterie vystavují sliznici vynuceným a nepřirozeným změnám, které mohou v budoucnu rezonovat;
 • Operace dělohy, vaječníků. Jedná se o kyretáž různého druhu, potrat, císařský řez. Přispívají k výskytu adhezí v děložní dutině, které se vyvíjejí během klimakterické hormonální poruchy a rostou společně;
 • Stres. Faktor je zvláště důležitý pro období menopauzy, protože je jedním z projevů jejího závažného průběhu;
 • Genetické rysy vývoje reprodukčního systému;
 • Radiační terapie.

Žena má schopnost ovlivňovat většinu z těchto faktorů. Pokud sledujete gynekologické zdraví od mládí, jednáte s dobrými odborníky, můžete se vyhnout mnoha negativním aspektům menopauzy, včetně infekce kanálu.

Přímo v menopauze je snazší neutralizovat další důvod úplné stenózy - atrofické procesy ve vaginální sliznici. Nakonec to přímo souvisí s cervikálním kanálem. Pokud netolerujete nepohodlí a sucho, ale používáte hormonální gely a čípky, které obnovují strukturu sliznice, riziko zánětu a infekcí se snižuje. To znamená, že je odstraněno několik příčin úplné stenózy..

Konzervativní terapie

Atrézie cervikálního kanálu je přímým důsledkem snížení produkce ženských pohlavních hormonů. Hormonální terapie by tedy měla být prioritní léčbou. Mnoho žen negativně reaguje na hormony, ale účinným prostředkem jsou hormonální léky v rukou zkušeného lékaře. Jakékoli použití hormonů bez lékařského předpisu je potenciálně zdraví škodlivé. V praxi se používají následující léky:

 • Ovestin;
 • Estriol;
 • Estrocad.

Dalšími prostředky konzervativní léčby jsou vitaminová terapie, jmenování vaginálních čípků, které obnovují sliznici. Jednou z důležitých složek léčby je dodržování pravidel osobní hygieny, udržování zdravého životního stylu, racionální práce.

Co je cervikální atrézie

Koncept atrézie nebo stenózy cervikálního kanálu znamená anomálii struktury děložního čípku, spočívající ve zúžení nebo úplné obstrukci cervikálního kanálu. V lékařské literatuře tento termín znamená úplnou fúzi stěn dutého orgánu. Atrézie může být částečná nebo absolutní. Pokud kanál není průchozí po celé své délce, je diagnostikována jeho úplná fúze. Pokud je patologie pozorována v oblasti vnějšího nebo vnitřního hltanu, je diagnostikována částečná stenóza.

Hlavním úkolem gynekologa je rozlišení stenózy a atrézie cervikálního kanálu od striktury. Při striktuře dochází k obstrukci krku v důsledku deformit jizvy. Onemocnění je detekováno na základě stížností pacienta a jednoduchých diagnostických postupů. Diagnóza úplné stenózy se stanoví, když je nemožné vstoupit do děložní dutiny pomocí sondy o průměru 12 mm. Hlavním nebezpečím takové deformace je, že může mít onkologický základ. Aby se vyloučila pravděpodobnost vzniku rakoviny, pacient podstoupí biopsii endometria.

Pokud žena nemá atypické buňky a negativní příznaky, provede se chirurgický zákrok. Stojí za zmínku, že stenóza zjištěná během menopauzy není léčena, průchodnost cervikálního kanálu se obnoví pouze u žen v plodném věku. V některých případech se k diagnostice onemocnění provádí ultrazvuk pánve a MRI. Je třeba mít na paměti, že atrézie může být doprovázena strukturálními poruchami urogenitálního systému. K objasnění diagnózy se provádí urethrocystoskopie.

V lékařské praxi se rozlišuje mezi získanou a vrozenou atrézií. U vrozené patologie dochází k infekci cervikálního kanálu ve stadiu embryonálního vývoje. Důvody vyvolávající takovou deformaci jsou následující:

 • infekce těhotné ženy toxoplazmózou, chlamydií nebo syfilisem;
 • užívání určitých léků v prvním trimestru těhotenství;
 • vystavení ženy ionizujícímu záření.

Při vrozené fúzi příznaky neobtěžují ženu až do puberty, nebo spíše před první menstruací. Získaná atrézie se objevuje v důsledku změn souvisejících s věkem nebo v důsledku traumatu cervikálního kanálu. Normálně je období menopauzy doprovázeno výrazným snížením velikosti dělohy a děložního čípku, změnou struktury všech tkání a orgánů, které zajišťují reprodukční funkci. Tyto změny se projevují na pozadí ukončení procesu uvolňování estrogenu a necitlivosti buněk na folikuly stimulující hormon. Na pozadí snížení intenzity produkce dochází ke ztenčení epitelu a je zajištěno částečné zúžení lumen kanálu. Postupem času stenóza postupuje a dochází k úplné fúzi.

Hlavní příčiny atrézie projevující se v reprodukčním věku mohou být následující:

 • přenesená elektrokoagulace kanálu;
 • chemické ošetření děložního čípku;
 • porušení technologie kyretáže během potratu;
 • komplikovaný průběh endometritidy nebo endocervicitidy;
 • rakovina děložního čípku nebo dělohy;
 • důsledky předchozích infekcí (tuberkulóza, kapavka, chlamydie).

Když se u ženy objeví atrézie cervikálního kanálu, menstruační krvácení se zastaví nebo jeho intenzita výrazně poklesne. Takový příznak by měl být důvodem k obavám, dívka by měla naléhavě navštívit lékaře. Hlavním nebezpečím je, že se menstruační krev hromadí v děložní dutině a může způsobit infekci.

Video a fotografie v tomto článku pomohou čtenáři přesně pochopit, jak operace probíhá..

Diagnostika patologie cervikálního kanálu děložního čípku

Diagnostika těchto patologií by měla být komplexní, aby byly vyloučeny další stavy a správná léčba.

Nejprve je nutné poslouchat stížnosti s úplnými podrobnostmi o příznacích. Je také nutné objasnit anamnestické údaje se stanovením data poslední menstruace. Zkoumání v zrcadlech vám umožňuje vidět pouze vnější osy cervikálního kanálu, ale pokud jsou v pochvě polypy, lze předpokládat, že existuje také polypóza cervikálního kanálu děložního čípku. Může také dojít ke krvavému výtoku, když praskne cysta cervikálního kanálu děložního čípku, nebo hnisavý výtok, když hnisá.

Důležitou fází vaginálního vyšetření ženy v zrcadle je odběr stěrů dvou typů - na bakteriální flóru a na histologické vyšetření. Každému ženě se pomocí speciálního štětce promítá stěr z cervikálního kanálu. Musí být dodržena správná technologie - nátěr je odebrán ze tří zón děložního čípku - endocervixu, mezilehlé zóny a cervikálního kanálu, to znamená, že musí být přítomny všechny tři typy epitelu. Dále jsou všechny nátěry odeslány do laboratoře pro cytologii a histologii.

Cytologické vyšetření děložního čípku a cervikálního kanálu umožňuje diagnostikovat tak nebezpečný stav, jako je metaplazie děložního čípku - prekancerózní onemocnění pozadí. Na základě výsledků histologie se posuzuje možné onemocnění. Existuje šest hlavních typů úderů:

 1. histologický obraz zdravé ženy;
 2. zánětlivé a benigní změny v nátěru;
 3. cervikální intraepiteliální neoplazie mírná metaplazie (CIN-I) - změněné dysplastické buňky sahají dovnitř až na ne více než jednu třetinu epiteliálního krytu;
 4. mírná metaplazie (CIN-II) - změněné dysplastické buňky zasahují do hloubky ne více než o dvě třetiny;
 5. těžká metaplazie (CIN-ІІІ) změnila dysplastické buňky šířené hlouběji o dvě třetiny nebo více, ale bez invaze do bazální membrány;
 • podezření na rakovinu;
 • rakovina;
 • neinformativní nátěr (nejsou uvedeny všechny typy epitelu).

  Pokud existuje podezření na metaplazii, tj. Pokud je nátěr třetího typu, provedou se další výzkumné metody. Během těhotenství se třetím plánovaným ultrazvukem podstupují všechny ženy speciálnímu ultrazvukovému vyšetření - cervikometrii - měření délky a tloušťky cervikálního kanálu děložního čípku. Pokud jsou ukazatele mimo normu, rozhodují o možné taktice korekce.

  Co je expanze nebo bougienage cervikálního kanálu

  Dilatace nebo bougienage cervikálního kanálu je chirurgický zákrok prováděný k odstranění zúžení nebo ucpání. Toto onemocnění se vyskytuje u žen v reprodukčním věku z různých důvodů, ale často se zužuje na pozadí kyretáže nebo změn souvisejících s věkem. Infekce negativně ovlivňuje stav děložního čípku. Průchodnost se obnovuje pomocí jednoduché manipulace, která se provádí pomocí speciálního nástroje zvaného bougie.

  Bougie je jediný způsob, jak se zbavit patologií, které omezují schopnost ženy otěhotnět. Tento typ operace lze provést během menopauzy, ale postup se provádí na žádost ženy. Recenze pacientů, kteří podstoupili bougienage, popisují tento postup jako bolestivý, ale není tomu tak vždy. Hlavní věc je vybrat dobré lékařské centrum. Manipulace se vždy provádí v anestezii, lékaři používají zařízení, které významně snižuje pobyt pacienta v nemocnici.

  Expanzi cervikálního kanálu dělohy lze provést akutně a tupě. Nejčastěji používaným tupým způsobem je použití speciálních expandérů. Podstata metody spočívá ve skutečnosti, že do kanálu jsou postupně přiváděna zařízení s různými průměry. Velikost se postupně zvětšuje o 0,5 - 1 mm.

  Důsledky léčby cervikální stenózy, co lze očekávat po operaci

  Chirurgické zákroky na cervikálním kanálu se neprovádějí příliš často, protože se jedná o velmi nepřístupné místo. Nejčastěji se pro určité indikace provádějí minimálně invazivní zákroky. V případě anomálií ve struktuře cervikálního kanálu děložního hrdla, jako je zúžení nebo ucpání cervikálního kanálu, se provádí speciální postup - bougienage cervikálního kanálu.

  Jedná se o zásah, který spočívá v rozšíření kanálu o speciální nástroj - bougie. Toto je nejčastěji kovový nástroj, který je vybrán podle čísla, které odpovídá jeho velikosti, a začíná od nejmenšího po nejširší. Často je nutné postup opakovat několikrát, protože jednou nestačí. Takový zásah je účinný při malých stupních zúžení..

  Z chirurgických metod léčby patologií cervikálního kanálu děložního čípku se v tomto případě používají polypy kanálu, kryodestrukce, pálení kapalným dusíkem a laserové pálení. Metoda kryodestrukce spočívá v použití chladu, který zmrazí polypy a spadnou. Tento postup se opakuje 1-2krát týdně, dokud polyp úplně nezmizí. Moxování s kapalným dusíkem funguje stejně..

  Laserová terapie je použití laserového paprsku se skalpelovým mechanismem působení.

  Kyretáž cervikálního kanálu lze provádět jak pro diagnostické, tak pro terapeutické účely. Diagnostická kyretáž cervikálního kanálu se provádí při podezření na mimoděložní těhotenství nebo při podezření na cizí těleso. V tomto případě je důležité zaslat veškerý materiál přijatý k histologickému vyšetření..

  Cervikální kanál děložního čípku je formace, která má důležité funkce v procesu oplodnění, porodu a porodu, stejně jako v patologii ženského reprodukčního systému. Pro včasnou diagnostiku patologie a stanovení taktiky možné léčby je nutné znát některé rysy anatomické struktury cervikálního kanálu děložního čípku.

  Pokud se plánuje, že expanze cervikálního kanálu bude provedena v celkové anestezii, je předběžně podrobně zkontrolováno zdraví ženy.

  • projít obecnými testy (vyšetřit krev a moč);
  • dělat testy na biochemii krve, HIV, hepatitidu B, C a Wassermanovu reakci;
  • provést krevní koagulogram;
  • přinést výsledky fluorografie;
  • udělat kolposkopii;
  • provést ultrazvuk;
  • projít bakteriální kulturou, namazat na mikroskopii materiálu z cervikálního kanálu.

  Předběžná konzultace s anesteziologem je považována za povinnou..

  Za nejšetrnější se považuje expanze cervikálního kanálu, která se provádí rádiovými vlnami nebo laserovou metodou pro stenózu. S tímto účinkem je pravděpodobnost komplikací minimalizována. Vystavení rádiovým vlnám nebo laseru vám umožní rozšířit kanál: nemá to žádný negativní vliv na zdravé tkáně. Procedury se provádějí v lokální anestezii.

  Bougienage se nejčastěji provádí se stenózou. Tato operace trvá asi 30 minut. Pokud je kanál zcela uzavřen, doporučuje se celková anestézie, pokud je zúžení pouze částečné, postačuje lokální anestézie.

  Bougienage se provádí u stenózy cervikálního kanálu následujícím způsobem.

  1. Pacientka je umístěna na gynekologické křeslo.
  2. Genitální oblast ženy je ošetřena antiseptikem a postříkána lidokainem.
  3. Cervix se anestetizuje injekcí anestetika.
  4. Nejprve se do krku vloží nejužší hrot určený pro bougienage. Poté přichází na řadu střední a široká tryska. Postupné zvětšování velikosti špiček vám umožňuje jemně otevřít cervikální kanál a zabránit možným slzám.

  Po ukončení operace je pacient okamžitě propuštěn domů, pokud došlo k lokální anestézii, nebo je ponechán na pozorování po celkové anestezii. Ambulantní léčba trvá 7-10 dní. Během tohoto období předepište hojení ran a protizánětlivé léky..

  Je možné zabránit zúžení po operaci, pokud jsou všechna zánětlivá onemocnění urogenitálního systému léčena včasně a správně, pokud je upuštěno od nekontrolovaného používání chemických antikoncepčních prostředků a sprchování agresivními roztoky. Je třeba si uvědomit, že potraty a další procedury, během nichž dochází k mechanickému účinku na děložní čípek, mohou vyvolat stenózu.

  Pokud je detekována stenóza cervikálního kanálu, je léčba nutná pouze v případech, kdy toto zúžení narušuje normální tok menstruační krve nebo průchod spermií. Při úplné obstrukci se provádí chirurgická expanze kanálu a při zúžení je předepsána bougienage.

  Indikace pro intervenci

  Seznam hlavních indikací pro intervenci a expanzi cervikálního kanálu zahrnuje důvody, které vyvolávají patologické zúžení nebo nadměrný růst. Podobný seznam zahrnuje následující stavy a nemoci:

  • infekční patologie;
  • dlouhodobé užívání určitých léků;
  • kontakt s ionizujícím zářením;
  • nekvalitní kyretáž děložní dutiny;
  • moxování polypů nebo eroze děložního čípku;
  • důsledky vyhlazení;
  • rakovina děložního hrdla;
  • pozdní potrat;
  • endocervicitis;
  • hypertrofické jizvy.

  Příčiny atrézie dělohy

  Vrozená atrézie dělohy je často výsledkem vlivu teratogenních faktorů působících během embryonálního nebo fetálního období. Za normálních okolností jsou děloha a proximální vagina tvořeny fúzí distálních Müllerových vývodů. V závislosti na oblasti, kde nedošlo k fúzi a kanalizaci kanálků, se vyvíjí jeden nebo jiný typ atrézie dělohy. Nepříznivými exogenními faktory mohou být mateřské infekce (herpes, chlamydie, toxoplazmóza, syfilis atd.), Ionizující záření, léky, zažívací příčiny, které narušují procesy dělení buněk a metabolismu.

  Získané atrézie jsou nejčastěji způsobeny hrubou kyretáží děložní dutiny, kauterizací cervikálního kanálu dusičnanem stříbrným nebo elektrokoagulací, endocervicitidou, endometritidou, medaborty (umělým ukončením těhotenství) a rakovinou děložního čípku. V důsledku traumatických manipulací nebo zánětu se granulační povrchy, které na sebe navazují, spojují a způsobují atrézii dělohy nebo tvorbu nitroděložní synechie (Ashermanův syndrom). V některých případech vede hypertrofické jizvení k atrézii dělohy. Ve stáří je občas pozorována spontánní atrézie cervikálního kanálu.

  Jaká je intervence

  Bougienage se provádí v nemocnici v celkové anestezii. Místní anestezie se používá méně často, protože je považována za neúčinnou. Typ anestézie určuje lékař po úplném vyšetření ženy. Technologie operace zahrnuje zavedení speciálních nástrojů do cervikálního kanálu.

  Průměr bougie se postupně zvyšuje, pokud není dodržena technologie, je pravděpodobné prasknutí děložního čípku. V případě náhodného poranění se zvyšuje riziko opětovné infekce cervikálního kanálu. Správně provedená expanze zaručuje absenci komplikací. Bougienage je zakázáno, pokud se fúze projevuje na pozadí maligního procesu. V tomto případě se používají radikální operace. Kulisy se neprovádějí, pokud má žena falešnou amenoreu po dobu 6 měsíců. Hormonální vyšetření pomáhá tento stav odhalit. V tomto případě se provede plastová drenáž děložního čípku.

  Po operaci může žena jít domů, ale někdy lékař doporučuje zůstat v nemocnici. Tento stav může snížit pravděpodobnost krvácení. Ambulantní léčba je přípustná při absenci srdečních a cévních patologií. Pokud nelze provést celkovou anestezii, používá se lokální anestézie.

  Léčba

  Atrézie dělohy je léčena odstraněním anatomických překážek, které blokují tok menstruační krve, a vyprázdněním hematometru. Atrézie cervikálního kanálu je eliminována bougienage nebo laserovou rekanalizací (kanál je znovu vyříznut v místě infekce).

  V některých případech je nainstalován aloplastický implantát, díky kterému se stěny nedotýkají a cervikální kanál nepřerůstá (technika se používá pro opakující se atrézii) a vytvoří se anastomóza cervikálního kanálu s pochvou.

  Když se vytvoří nitroděložní adheze (synechie), jsou disekovány pod hysteroskopickou kontrolou a je provedena laserová rekonstrukce děložní dutiny.

  Když prasknou hematosalpinx a hematometry, břišní dutina je vyšetřena a vyčerpána. Často je nutná exstirpace, panhysterektomie nebo odstranění supravaginální dělohy.

  Příprava na operaci

  Aby se snížilo riziko komplikací, musí žena podstoupit řadu přípravných vyšetření. Jsou potřebné nejen k potvrzení diagnózy, ale také ke stanovení celkového zdravotního stavu. Komplex diagnostických opatření zahrnuje:

  • obecná analýza krve;
  • chemie krve;
  • test na detekci genitálních infekcí;
  • test na HIV, syfilis, hepatitidu B a C;
  • test srážení krve;
  • kolposkopie;
  • mikroskopie nátěru pochvy a děložního čípku;
  • elektrokardiogram;
  • fluorogram;
  • znějící;
  • bakteriální kultura z pochvy;
  • ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů.

  Žena by měla navštívit anesteziologa. V den operace je zakázáno jídlo a voda. Zákaz je způsoben skutečností, že během intravenózní anestézie může dojít k nevolnosti a zvracení. Cena zákroku se na mnoha klinikách liší. Při výběru zdravotního střediska musíte vzít v úvahu jeho pověst a kvalifikaci lékařů.

  Příčiny

  Hlavním etiologickým faktorem stenózy cervikálního kanálu je akutní nebo chronický zánětlivý proces, který postihuje cervikální kanál (endocervicitis). Skutečné zúžení může být navíc způsobeno jizvovými změnami vytvořenými v důsledku traumatického poranění při porodu, potratu, diagnostické kyretáže..

  Tvorbu jizev lze dále usnadnit:

  • radioterapie;
  • diathermocoagulation;
  • konizace nože a smyčky;
  • kryodestrukce;
  • další chirurgické zákroky na děložním čípku.

  O něco méně často je stenóza způsobena nádorovým procesem, adhezí v malé pánvi.

  Klinický obraz

  Cervikální stenóza se často vyskytuje bez výrazných vnějších klinických příznaků a je diagnostikována pouze při rutinním vyšetření nebo vyšetření na jiné nemoci. V některých případech si pacienti stále stěžují na atypické výtoky před menstruací, absence menstruace, bolesti v podbřišku, zhoršené pohlavním stykem, neplodnost. Při objektivním vyšetření může ektropion hovořit o stenóze - evoluci sliznice cervikálního kanálu do pochvy, neoplazmy viditelné pouhým okem, jizvy.

  Diagnostika

  Objektivním vyšetřením je možné diagnostikovat zúžení děložního čípku. Pro potvrzení diagnózy je nutné provést ultrazvukové vyšetření a hysteroskopii. Pouze na základě výsledků dalších vyšetřovacích metod a jejich porovnání s údaji klinického obrazu lze vyvodit konečné závěry o zdraví pacienta..

  Léčba

  Hlavní metodou léčby stenózy cervikálního kanálu je dnes laserová rekanalizace, při které se adheze a jizvy odstraní pomocí laseru. Pokud to z nějakého důvodu není možné provést, je ženě nabídnuta konizace děložního čípku.

  Alternativou k minimálně invazivním operacím je stav cervikálního kanálu pomocí speciálního nástroje. Výsledek bougienage závisí na závažnosti změn. Doba trvání procesu - od několika týdnů do několika měsíců.

  Klinika AltraVita má vše, co potřebujete pro diagnostiku a léčbu cervikální stenózy. Chcete-li konzultovat nosologii a její léčbu s lékařem, zavolejte na telefonní číslo uvedené na webu a domluvte si schůzku.

  Cervikální kanál lemující děložní čípek vykonává transportní a sekreční funkci. Spojením dutiny pohlavního orgánu s pochvou umožňuje spermiím pohyb k oplodnění a hraje významnou roli při narození dítěte.

  Kvůli vlivu určitých faktorů může cervikální kanál podstoupit stenózu. Tento stav se nejčastěji vyskytuje u žen během menopauzy, ale může být také u mladých pacientů v důsledku traumatu, zánětu a tvorby nádorů. Postup Bougie se používá k léčbě atrézie.

  Termín „bougie“ pochází z názvu nástroje, který operaci provádí. Bougie nebo dilatátor je nástroj určený k expanzi tubulárních orgánů. Manipulace se praktikuje od konce 18. století a pokud je provedena správně, má příznivé projekce..

  Období po operaci

  Po operaci se žena může vrátit do normálního života za 2 týdny. Během tohoto období všechny bolestivé pocity úplně zmizí. Pokud se bolest zvýší do 14 dnů, musíte urgentně navštívit lékaře. Existuje riziko infekce. Během pooperační léčby se ukazuje, že žena užívá protizánětlivé léky a používá čípky s vlastnostmi hojení ran.

  V takových případech by měl být konzultován lékař:

  • krvácení z pochvy a nadměrný hlen z genitálií;
  • bolest v břiše a dolní části zad nezmizí během několika dnů;
  • tělesná teplota stoupá.

  Aby se zabránilo vzniku negativních důsledků po sondě kanálu, je pacientovi předepsáno užívání antibiotik.

  Způsob provedení

  K provedení postupu je žena hospitalizována ve zdravotnickém zařízení. Předběžně je stanovena anamnéza, která popisuje postup a výsledek operace.

  Před zahájením léčby je pacientka umístěna na gynekologické křeslo. V závislosti na závažnosti stenózy se používá celková nebo lokální anestézie. Tato nuance musí být s ženou projednána před operací..

  Když lék proti bolesti funguje, lékař vloží spekulum do pochvy a fixuje děložní čípek kleštěmi. Nejprve se do cervikálního kanálu vloží hrot bougie s malým průměrem. Zůstává v krku na krátkou dobu, po které je nahrazen větším zařízením.

  Bougie, která proceduru dokončí, zůstává v cervikálním kanálu po delší dobu. Pokud postup zahrnuje škrábání, provede se po odstranění poslední trysky.

  Celková anestézie se používá při bougienage s úplnou atrézií cervikálního kanálu. Pokud je infekce neúplná, používá se lokální anestézie.

  Jak zabránit přerůstání

  Dodržování následujících pravidel pomáhá předcházet rozvoji problému:

  • včasná léčba různých zánětlivých procesů pokrývajících centrální kanál a děložní čípek;
  • pravidelné návštěvy gynekologa za účelem identifikace zánětlivých procesů a maligních novotvarů;
  • prevence nechtěného těhotenství, snížení frekvence potratů;
  • odmítnutí samoléčby;
  • dodržování pravidel zdravého životního stylu;
  • použití bariérových metod antikoncepce k prevenci bakteriální infekce.

  Prevence kontaminace

  K zabránění infekce cervikálního kanálu se používají následující opatření:

  • včasná léčba zánětlivých onemocnění děložního čípku;
  • pečlivé řízení práce a pečlivé čištění;
  • odmítnutí nekontrolovaného používání chemických metod antikoncepce a vaginálního zavlažování agresivními roztoky;
  • identifikace a léčba onemocnění orgánů ženského reprodukčního systému.

  Aby se minimalizovalo riziko primární infekce, musí žena vést zdravý životní styl. Toto doporučení platí zejména pro období těhotenství. V tuto chvíli je nutné zabránit infekci infekčními patologiemi, které mohou ovlivnit stav endocervixu..

  Komplikace po operaci

  Pravděpodobnost vzniku komplikací je minimalizována při dodržování pravidel pro bougienage. Navzdory tomu seznam možných důsledků zahrnuje:

  • zánětlivé léze pánevních orgánů;
  • krvácející;
  • narušení integrity krku.

  Poměrně vzácnou, ale nebezpečnou komplikací bougienage je hematometr. V tomto případě se menstruační krev hromadí v děložní dutině. Tento stav je nebezpečný, bez terapie smrtelný. Na pozadí hematomů se u ženy vyvine silná bolest, bledost kůže, krevní tlak klesá. Ošetření je vždy chirurgické. V závažných případech je děloha zcela odstraněna.

  Pokud se bougienage provádí v souladu s normami a přesně podle pokynů, riziko komplikací je nízké. Jakmile se objeví první příznaky gynekologických onemocnění, musí žena sledovat své vlastní zdraví a včas konzultovat lékaře.

  Pokud je cervikální kanál zcela uzavřen, má žena menstruační nepravidelnosti. S výrazným zúžením klesá hojnost krvácení, ale zvyšuje se počet dnů menstruace. Gynekologové považují takové stavy za nebezpečné, schopnost otěhotnět a nosit je snížena a porod je komplikovaný. Léková léčba není schopna zajistit expanzi děložního kanálu, proto se pacientům doporučuje chirurgický zákrok.

  Chirurgická operace

  Někdy je tento stav komplikován skutečností, že se připojí infekce. U postmenopauzálních žen je lokální imunita pohlavních orgánů oslabena, což vytváří příznivé podmínky pro rozvoj infekce. V tomto případě je možný hnisavý výtok s nepříjemným zápachem, horečkou, bolestí. Když se tyto příznaky objeví, je indikována urgentní chirurgická léčba..

  Cílem chirurgické léčby je odstranit serózní tekutinu z děložní dutiny ven. Za tímto účelem se provádí bougienage nebo škrábání děložní dutiny. V pokročilých případech se uchýlí k úplnému odstranění dělohy. Tyto činnosti se provádějí v anestezii, po které následuje léčba antibiotiky..

  Příznaky

  Foto: grud.guru
  Příznaky atrézie jícnu, tlustého střeva a tenkého střeva závisí na stupni a typu intestinálního postižení. Čím pokročilejší onemocnění, tím výraznější příznaky..

  Střevní obstrukce je závažná patologie. Některé příznaky lze použít k identifikaci onemocnění a zahájení včasné léčby. Hlavní příznaky atrézie u novorozenců:

  • Křečovitá bolest;
  • Nadýmání;
  • Absence defekace;
  • Pěnivý výtok z úst;
  • Silné slinění;
  • Zvracení při krmení;
  • Kašel;
  • Rozmarnost, úzkost;
  • Obtížné dýchání
  • Odmítání mléka.

  Bolest s atrézií je ostrá, roste v pupku. S částečnou obstrukcí nebo píštělemi se může objevit průjem. Při nadýmání je charakteristická asymetrie břicha, dítě je neklidné a neustále utahuje nohy. Při krmení začíná udušení, kašel a zvracení. Zvracení má příměs žluči, se zanedbanou formou se objevuje fekální výtok. Při obstrukční a adhezivní formě se zvracení stává kontinuálním. Tyto příznaky jsou často komplikovány pneumonií..

  Při obstrukci tlustého střeva jsou příznaky méně výrazné než u patologií tenkého střeva. Pokud je obstrukce tenkého střeva částečná, mohou lékaři předepsat konzervativní metody léčby; v případě úplné obstrukce je nutný chirurgický zákrok.

  Příznaky atrézie lze klasifikovat podle umístění patologie:

  • Řiť. Zadní otvor je zcela nebo částečně uzavřen. Existuje prohlubeň o velikosti nejvýše 5 mm, dítě se nemůže vyprázdnit. Konečník může růst společně s močovým měchýřem. V tomto případě se moč stane tmavou, neobvyklou barvou..
  • Microtia. Částečné nebo úplné ucpání zvukovodu. Dítě ohluchne nebo vůbec neslyší.
  • Biliární atrézie. U novorozence se vyvine žloutenka. Žlučové cesty buď úplně chybí, nebo se objeví částečná obstrukce. Tón pleti se stává zelenožlutým, bilirubin stoupá, trombusový index se snižuje. Moč ztmavne, játra se zvětší.
  • Jícen. Z úst a nosu dítěte vychází bílá pěna, hojný proud slin. Srdeční a gastrointestinální vady se často vyskytují při atrézii jícnu.
  • Tenké střevo. Novorozenci chybí významná část střeva. Části střeva jsou kombinovány pomocí šňůry. Dítě během období krmení zvrací. Z úst mohou být vylučovány žluč a výkaly.
  • Folikulární atrézie. Někdy se vyvíjí nepostřehnutelně, vede k neplodnosti.
  • Plicní tepna. Při narození získá dítě namodralý odstín, který nezmizí. Častá dušnost, při krmení se dusí.
  • Vagina. Infekce pochvy. Časté křečové bolesti v podbřišku, menstruační nepravidelnosti. Neschopnost žít sexuálně.
  • Choanální atrézie. Zadní oblast nosu je zúžena, průchod je uzavřen tkání. Objevují se problémy s dýcháním. Dítě potřebuje naléhavou pomoc při narození. Protože novorozenci nemohou dýchat ústy.
  • Trikuspidální ventil. Proces krevního oběhu v srdci je narušen. Vzniká cyanóza, ztráta vědomí, dušnost. To vede k zablokování krevních cév.

  Při atrézii s píštělemi se dítě vyprazdňuje v malém množství. Pokud je fistula široká, pak výkaly vycházejí jako obvykle a nemusíte okamžitě podezřívat patologii. Částečná obstrukce se vyvíjí s proměnlivou bolestí a nadýmáním.

  Příznaky přítomnosti patologie

  Pokud nemoc nebyla rozpoznána při narození, projevuje se atrézie konečníku u novorozenců dalších 12 hodin po narození dítěte. Odmítá jíst, je nezbedný, nespí dobře.

  Vzhledem k tomu, že podle fyziologických charakteristik by se stolice u kojence měla objevit během prvních 24 hodin života, je jeho absence doprovázena následujícími projevy:

  • nedostatek vypouštění původních výkalů;
  • nadýmání;
  • uvolňování zvratků obsahujících mateřské mléko a následně výkaly a žluč;
  • intoxikace a dehydratace.

  Jak správně léčit zarudnutí kolem konečníku u dítěte?

  Komplikace vaginální atrézie

  Pomocí pyohematometru a pyohematosalpinxu může být infikovaná krev vržena do břišní dutiny s rozvojem peritonitidy. Ve vzácných případech s vaginální atrézií v kombinaci s ucpáním trubiček dochází k prasknutí dělohy a odtoku jejího obsahu do břišní dutiny. Při vysoké vaginální atrézii během vaginální plastické chirurgie není vyloučeno poškození stěn dělohy, močového měchýře nebo konečníku. Jednou z častých komplikací patologie je nadměrné jizvení sliznice s rozvojem opakované vaginální atrézie.

  Vrozená atrézie

  Lékaři se zabývají vrozenými patologiemi od samého narození dítěte. Jsou nalezeny při vyšetřování novorozence. Rysy takových anomálií lze snáze seskupit od jednoduché viditelné formy ke složité, někdy dokonce jedinečné.

  U dětí v prvních hodinách jejich života nejsou tyto patologie nejčastěji pozorovány, pokud nejsou příliš zjevné. Nejběžnější atrézií u novorozence je ale anýzová atrézie, která se projeví po několika hodinách. Neexistuje žádný odpad mekonia a někdy, dokonce i při povrchním vyšetření, je možné určit nepřítomnost konečníku. Protože koncept vysoké a nízké atrézie dosud nebyl přesně klasifikován, pokud jsou definovány ve střevní oblasti s ohledem na umístění ve vztahu k levatorním svalům (vyšší nebo nižší), předpokládá se, že vysoká je hlubší než 2,5 centimetru, proto je nízká až do této hodnoty... U novorozenců s touto patologií je zaznamenáno nepohodlí, břicho je oteklé, začíná zvracení: nejprve s obsahem žaludku a o něco později - s příměsí žluči. Dítě již nechce krmit, toxikóza postupuje a zvracení je častější. Pokud dítěti nepomůže chirurgická metoda, tento typ onemocnění se velmi rychle změní v akutní fázi - střevní perforaci a peritonitidu. Taková atrézie má hrozné důsledky - až po smrt..

  Neexistuje 100% prokázaná příčina nitroděložních abnormalit u dětí. Příčiny atrézie jsou nejčastěji vrozené.

  fotografie atrézie jícnu

  Atrézie jícnu

  Tato anomálie je vážnou vadou. S ním část horního segmentu jícnu končí nezřetelně a část dolního může spadnout do průdušnice. Taková odchylka u dětí je často kombinována s poruchami následujících orgánů:

  Nejčastěji se takové vady vyskytují, když existuje chromozomální onemocnění. Atrézie jícnu u dětí je spojena s defekty v rané fázi embryogeneze. V rané fázi je průdušnice spojena s jícnem a oddělí se až po měsíčním desetiletí. Pokud se tak nestane, pak hrozí potrat. Pokud nedojde k neoprávněnému potratu, dítě se narodí již s vadou, která se nazývá atrézie jícnu. Důsledky takového onemocnění se mohou stát fatálními, pokud tento problém nebude chirurgicky vyřešen..

  Příčiny atrézie fetálního jícnu:

  - závislost na konzumaci alkoholu;

  - závislost na kouření;

  - drogová závislost;

  - rentgenové vyšetření během prvního trimestru porodu dítěte;

  - těhotenství po 35 letech;

  - užívání antibiotik nebo cytostatik v prvním trimestru těhotenství;

  - možnost ozáření;

  - špatné pozadí ekologické situace;

  - možnost expozice chemikáliím a jedům při výrobě;

  - chromozomální onemocnění atd..

  Klasifikace atrézie jícnu

  Existuje několik typů:

  • U izolovaného typu.

  • Fistulózní typ - s kanály spojujícími tělní dutiny.

  Ten zase rozděluje:

  - absence kanálů, které spojují distální jícen a průdušnici;

  - absence kanálů, které spojují proximální jícen a průdušnici;

  - absence kanálů, které spojují oba konce jícnu a průdušnice;

  - pro izolovanou atrézii jícnu bez píštěle.

  Abnormality jícnu jsou nejzávažnější a často neslučitelné se životem, pokud nebyly dříve provedeny chirurgicky.

  fotografie atrézie zvukovodu

  Ušní atrézie

  Ušní atrézie je charakterizována úplnou absencí zvukovodu, může být vrozená nebo získaná.

  Vrozená forma atrézie ucha se vyskytuje současně s anomálií vývoje ušního boltce. Nemoci, které mohou vést k prudkému zúžení ucha, zahrnují zánět ušních stěn. Například pokud je kůže zvukovodu podrážděna hnisem ze středního ucha.

  Projevy atrézie dělohy

  Klinický význam vrozené atrézie je získán během puberty. Hlavním projevem atrézie dělohy je falešná amenorea - tedy absence vnějšího menstruačního krvácení s měsíčními cyklickými změnami v těle. Menstruační tok, který přetrvává nad zónou atrézie, vede k rozvoji hematomů - hromadění krevních hmot v děloze s distenzí orgánu.

  Vývoj hematomů s atrézií dělohy je doprovázen akutní, cyklicky se opakující bolestí, s níž jsou pacienti často hospitalizováni v chirurgické nemocnici. Bolest s hematometrem má spastickou povahu a je tak výrazná, že může způsobit nevolnost, dysfunkci střev a močového měchýře a ztrátu vědomí. Krev z děložní dutiny může vstoupit do vejcovodů, což přispívá k rozvoji hematosalpinxu. Přistoupení sekundární infekce přispívá k rozvoji hnisavého procesu v děloze a tubách - pyometra a pyosalpinx. Atrézie dělohy je příčinou anatomické neplodnosti.

  Léčba vaginální atrézie

  U vaginální atrézie je nutné chirurgické odstranění fúze vaginální trubice a obnovení její průchodnosti - vaginoplastika. Během operace je vaginální přepážka otevřena, pyokolpos (hematocolpos) nebo hematometry jsou vyprázdněny cervikálním kanálem. Po uvolnění pochvy z nahromaděné krve a promytí antiseptiky se přepážka vyřízne nůžkami ke stěnám pochvy. Okraje výsledné rány jsou kruhově sešity katgutem, což zajišťuje propustnost, kapacitu a tvar pochvy. Do vytvořené pochvy se vloží sterilní tampon s vazelínovým olejem.

  Když se ve vejcovodech hromadí krev, první fází operace je břišní celiakální disekce a odstranění hematosalpinxu, poté se hematocolpos vyprázdní vaginální cestou. V pooperačním období se provádí antibiotická terapie. Po odstranění vaginální atrézie je ženě předvedeno pozorování gynekologa, který udržuje pravidelný sexuální život. S hrozbou rekurentní vaginální atrézie se pravidelně provádí vaginální bougienage (kolpoelongace).

 • Vyhřívací podložka pro menstruaci byla používána ženami ve starověku k úlevě od bolesti. V současné době takové léky proti bolesti během kritických dnů lékaři zpochybňují.