Zápach po menstruaci

Poslední aktualizace: 25.02.2019

Bolestivé pocity, páchnoucí výtok, zarudnutí vnějších pohlavních orgánů po menstruaci dříve či později doprovází každého představitele krásné poloviny lidstva. Nepřipisuje tomu důležitost a nemá podezření, že tyto příznaky naznačují závažné infekce v těle, ženy se samoléčí, což dále zhoršuje patologii. Zjistíme, proč po menstruaci nepříjemný zápach..

 1. Jaké jsou příčiny zápachu
  1. Porušení hygienických norem
  2. Genitální patologie
 2. Opatření k zabránění nepříjemnému zápachu

Jaké jsou příčiny zápachu

Během menstruace dochází k oddělení endometria pohlavního orgánu, doprovázenému zvýšením estrogenu. Ženský pohlavní hormon podporuje tvorbu nových buněk endometria. Arteriální děložní krev vylučovaná z pochvy vytváří příznivou živnou půdu pro růst patogenních mikroorganismů a bakterií.

Obyčejná menstruační krev má jemný železný zápach, který pocítí pouze žena při výměně hygienických vložek. Je to způsobeno obsahem velkého množství tohoto stopového prvku v krvi a nemělo by to být alarmující..

Menstruace s nepříjemným zápachem, připomínající shnilý produkt, naznačuje přítomnost patologie.

Gynekologové připisují nedodržování hygieny a onemocnění genitální oblasti příčinám nepříjemného ducha. Zvažme je podrobněji.

Porušení hygienických norem

Nesprávná péče o intimní oblast během menstruace je jedním z nejdůležitějších provokátorů zápachu.

Genitální čistota je každodenní postup osobní hygieny, který by měl být prováděn se zvláštní opatrností během menstruace. Některé, zejména mladé dámy, na to bohužel zapomínají..

Během měsíčního krvácení musíte dodržovat následující hygienická pravidla:

 1. výměna vložek / tamponů každé 2-3 hodiny, v závislosti na množství oddělené látky;
 2. časté mytí mýdlem na prádlo nebo speciálními intimními výrobky;
  povinná výměna spodního prádla.

Nedodržení hygieny pohlavních orgánů vyvolává hnilobný zápach vznikající z rozkladu krve absorbované do polštářové tkáně a vytváří tak příznivé prostředí pro vývoj patogenní plísňové flóry, stafylokokové infekce a dalších patogenních bakterií.

Infekční proces je doprovázen vyrážkou plenky, svěděním, zarudnutím kůže a pochvy a také ohrožuje rozvoj závažnějších onemocnění vnitřních reprodukčních orgánů.

Genitální patologie

Gynekologové identifikují několik důvodů, které po menstruaci způsobují nepříjemný zápach a jsou známkou onemocnění. Tyto zahrnují:

 • Zánět vaginální sliznice. Vyskytuje se v důsledku kolpitidy, prolapsu stěn dělohy, traumatických poranění, chirurgického zákroku, latentních infekčních procesů v těle a patologie gastrointestinálního traktu, močového systému, jater. Děložní čípek vylučuje sliznice, které dráždí stěny pochvy a vyvolávají zánět. Hormonální změny, ke kterým dochází před menstruací, oslabují imunitní systém, krev navíc dráždí sliznici, což vede k aktivnějšímu množení bakterií, vzhledu shnilého zápachu, zarudnutí a otoku pochvy, změně barvy kompartmentů a výskytu bolesti.
 • Nerovnováha prospěšných bakterií a mikroorganismů narušuje vaginální prostředí v důsledku: bakteriální vaginózy vyvolané nerovnováhou hormonů a snížením imunity v důsledku dlouhodobého užívání léků, hypotermie, stresových situací; časté sprchování a používání kosmetiky pro intimní hygienu, vymývání ochranné vrstvy pochvy a vedoucí ke snížení prospěšných laktobacilů; aktivní reprodukce Gardenella, způsobující shnilý zápach a změnu barvy / konzistence menstruačního toku: bělavá krev se žlutozelenou příměsí. Je doprovázeno pálením pochvy, bolestivým doprovodem kopulace, rozvojem intestinální dysbiózy.
 • Kandidóza (drozd) je plísňová infekce, která se množí ve vaginální sliznici a vede k nepříjemnému kyselému zápachu, bělavému výtoku, pálení při močení, bílému květu na genitáliích.
 • Krev nahromaděná ve vagině - výsledek dlouhodobého krvácení (někdy trvající měsíc nebo déle) s rozmazanými nahnědlými oddíly - se stává ideální živnou půdou pro patogenní mikroorganismy, které vedou k zápachu.
 • Infekce vnějších pohlavních orgánů, včetně chlamydií, mykoplazmózy, ureaplasmózy, sexuálně přenosných infekcí, které způsobují pach hniloby nebo zatuchlých ryb, a také vedou ke specifickým slizničním sekrecím a bolesti.
 • Pohlavně přenosné nemoci. Sex během menstruace s partnerem se sexuálně přenosnými chorobami (trichomoniáza, syfilis, kapavka) může vést k pěnivým, nepříjemným a štiplavým pachům a bolestivému syndromu.

V případě porušení ženského cyklu, doprovázeného nepohodlnými a bolestivými pocity, stejně jako oddělení neobvyklé struktury, objemu, vůně a barvy po a před menstruací, je nutné naléhavě konzultovat gynekologa. Specialista vyšetří, pošle na testy, včetně vaginálního nátěru, který pomůže vytvořit objektivní klinický obraz a předepíše účinnou terapii. Včasná provedená pomoc a léčba vás ušetří před nevratnými následky.
Jak se vypořádat se zápachem z menstruace

Vůně během menstruace je při dodržování osobní hygieny přirozený, téměř neviditelný jev.

Existují způsoby, jak to udělat méně ostrým:

 • použití hygienických vložek bez aromat vyrobených z přírodních materiálů;
 • nosit bavlněné spodní prádlo;
 • pečlivé mytí mýdlem na prádlo a bylinnými odvarmi;
 • sprchování.

Syntetické přípravky, které jsou součástí mnoha hygienických výrobků, mohou být škodlivé tím, že zhoršují reprodukci škodlivých mikroorganismů.

Menstruace s pachem jsou vážným důvodem pro vyhledání lékaře k diagnostice. Gynekolog bude schopen určit hlavní příčinu na základě charakteristik zápachu (je k dispozici také pacientovi):

 • vůně shnilých ryb naznačuje přítomnost gardnerelózy (bakteriální vaginóza, vaginální dysbióza pochvy);
 • pach kyselého chleba je charakteristický pro plísňovou infekci pochvy drozdem;
 • hnilobný zápach označuje zánětlivá a infekční onemocnění.

Zápach může být způsoben gynekologickými chorobami, jejichž včasné odhalení přispívá k účinné léčbě.

Počáteční terapie zahrnuje širokospektrální antibiotika a použití vaginálních čípků, které mohou eliminovat nepříjemný zápach během menstruace, normalizovat mikroflóru a zabránit růstu bakterií. V případě závažnějšího průběhu onemocnění je indikována ústavní léčba. Požadovaného terapeutického účinku lze dosáhnout pouze při přísném dodržování lékařského předpisu..

Opatření k zabránění nepříjemnému zápachu

Oblíbená a účinná fráze mnoha lidí, které je lepší chorobě zabránit, než jí zabránit, v tomto případě prostě přijde vhod. Abyste předešli nepříjemnému zápachu po / během menstruace, musíte dodržovat několik užitečných a důležitých pravidel:

 • Provádějte osobní hygienu včas. Umyjte si pohlavní orgány každý den od pochvy až po konečník.
 • Chraňte se před kontrahováním pohlavně přenosných infekcí: buďte selektivní při výběru partnera. Při sexu s neznámými partnery používejte antikoncepci (kondomy).
 • Upřednostňujte sukně a šaty, zejména během horkých sezón. Džíny a kalhoty vytvářejí skleníkový efekt, který poškozuje vaginální mikroflóru.
 • Používejte prospěšné antimikrobiální výrobky pro intimní hygienu prodávané výhradně v lékárnách, jako je kyselina mléčná, epigen.
 • Nezanedbávejte lékařskou pomoc v případě menstruačních poruch (dlouhodobě). Včasné odstranění příčiny patologie zabrání stagnaci krve v pochvě.
 • Neužívejte silné antibakteriální léky a jiné léky po dlouhou dobu a bez rady odborníka. Antibiotika narušují přirozené vaginální prostředí a podporují šíření plísňových infekcí.

Starověký řecký filozof Sokrates řekl: „Zdraví není všechno, ale všechno bez zdraví není nic.“ Pamatujte na to, neléčte se a v případě nepříjemného zápachu po menstruaci vyhledejte pomoc od zdravotnického zařízení.

Výtok po menstruaci s nepříjemným zápachem: příčiny a zásady léčby

V intermenstruačním období je také normální vaginální výtok, je však třeba věnovat pozornost jeho povaze. Pokud žena zaznamená změnu vůně, barvu bělosti po příští menstruaci, často to naznačuje přítomnost nemoci. V takové situaci je nutná konzultace s gynekologem. Kritické dny koneckonců činí ženu zranitelnou vůči infekčním agens a krev je živnou půdou pro mikroorganismy. Výše uvedené faktory v kombinaci s porušením základních pravidel osobní hygieny vedou k rozvoji vaginitidy a vaginózy vyžadující specializovanou léčbu..

 • 1 Vybití je normální
 • 2 Důvody porušení
  • 2.1 Po menstruaci
   • 2.1.1 Bakteriální vaginóza
   • 2.1.2 Vaginální kandidóza (drozd)
   • 2.1.3 Aerobní vaginitida
 • 3 Příznaky
 • 4 Obecné zásady léčby
  • 4.1 Korekce bakteriální vaginózy
  • 4.2 Léčba drozdů
  • 4.3 Léčba aerobní vaginitidy

Každá žena by měla mít každý den vaginální výtok. Přirozeně jsou průhledné nebo bělavé, bez zápachu nebo s mírně kvašeným mléčným aroma, jejich objem není větší než jedna čajová lžička denně. Změna vůně bílků je jasným znamením porušení optimální vaginální mikrobiocenózy. Normální flóru tvoří laktobacily - Doderleinovy ​​tyčinky; Podporují vaginální zdraví a vykonávají následující funkce:

 • poskytují odolnost vůči patogenním patogenům, okyselují prostředí (pH 4,5);
 • nenechte si ujít a působte destruktivně na mužské tajemství, takže vajíčko může proniknout a oplodnit pouze nejmobilnější a nejzdravější spermie;
 • tvoří aktivní radikály a peroxid vodíku, které stimulují místní imunitu.

Normálním a trvalým biotopem pochvy jsou acidofilní laktobacily. Zdravá žena má také podmíněně patogenní flóru. V malém množství nepoškozuje, ale pod vlivem provokujících faktorů se začíná aktivně množit, což způsobuje vývoj onemocnění a výskyt klinických příznaků.

Příčinou porušení je často nedodržování základních pravidel osobní hygieny:

 • občasné praní;
 • používání příliš velkých vložek a tamponů a jejich občasná výměna.

Zavedení tamponů během menstruace je důvodem pro opakovaný výskyt kandidózy, bakteriální vaginózy, takže mnoho gynekologů je nedoporučuje používat. Pokud se však žena nedokáže vzdát těchto hygienických výrobků, měly by se používat alespoň odrůdy bez aromatických vonných látek a malé velikosti - s jejich častou změnou..

K porušení mikroflóry často dochází po období menstruačního toku. Faktem je, že během menstruace jsou obranné mechanismy potlačeny v genitáliích, vagina a děloha se stávají náchylnými k infekci. Krvavý výtok je příznivým prostředím pro vývoj mikroorganismů. Nejběžnější jsou bakteriální vaginóza, afty, aerobní vaginitida, tj. Onemocnění, jejichž etiologické agens je neustále přítomno ve vagině, ale v malém množství.

Jejich projev (aktivace) nastává, pokud před menstruací ovlivnil ženu spouštěcí (provokující) faktor:

 • podchlazení;
 • vznik nového sexuálního partnera;
 • stres;
 • emoční šok.

Doderleinové tyčinky v takové situaci umírají, protože jsou nestabilní vůči změnám v mikroprostředí a nemohou odolat jiným typům patogenních bakterií..

Bakteriální vaginóza (BV) se vyvíjí, když jsou aktivní následující mikroby:

 1. 1. Gardnerella vaginalis.
 2. 2. Mobiluncus mulieris.
 3. 3. Atopobium vaginae.
 4. 4. Leptotrichia.
 5. 5. Veilonella.

BV se vyvíjí jako infekce na biofilmu. Biofilm je polymikrobiální komunita, kde jsou bakterie vzájemně propojeny, připojeny k epiteliálním buňkám a obklopeny speciální matricí, která chrání mikroorganismy před léky, což je důvodem častého opakování onemocnění. U patogenů se navíc vyvinula rezistence na hlavní anti-BV lék, metronidazol..

Vaginální kandidóza se vyskytuje při užívání systémových antibakteriálních látek a imunosupresiv. Růst hub vede k výskytu drozdů:

 1. 1. Candida albicans.
 2. 2. C. tropicalis.
 3. 3. C. parapsilóza.
 4. 4. C. glabrata.
 5. 5. C. crusei.

C. albicans je nejčastější příčinou a je citlivý na mnoho antimykotik. Poslední dvě možnosti jsou rezistentní na všechny léky kromě itrakonazolu. Neustále se opakují; konvenční terapie jen mírně potlačuje jejich růst..

Aerobní vaginitida (AB) se vyvíjí na pozadí bakteriální aktivace:

 1. 1. Streptococcus spp.
 2. 2. Enterococcus spp.
 3. 3. Staphylococcus aureus.
 4. 4. Escherichia coli.

Vyskytuje se u dívek nebo u žen po menopauze, protože reprodukční období je výsadou bakteriální vaginózy. Na rozdíl od BV je tato patologie doprovázena zánětlivou reakcí různé závažnosti..

Menstruační tok má obvykle malou nebo žádnou vůni železa. Někdy si však ženy všimnou, že během menstruace jejich výtok získává nepříjemný zápach, silný zápach hniloby a zatuchlost. Důvodem je elementární nedodržování hygienických pravidel..

Stagnující krev je ideálním prostředím pro množení bakterií, včetně podmíněně patogenních, a pro projev jejich škodlivých vlastností. Po kritických dnech přetrvává vaginální dysbióza, což odráží změnu povahy vaginálních sekretů. Tato situace vyžaduje lékařský zásah a sanitaci genitálií v závislosti na klinické formě infekce..

Bakteriální vaginóza je na prvním místě po menstruaci. S touto patologií voní vaginální výtok jako shnilé maso, ryby, vejce, jsou bohaté a tekuté, pěnivé, barva je šedobílá. Toto je ve skutečnosti jediný příznak, protože svědění, pálení, dyspareunie (bolestivost při pohlavním styku) nejsou pro tuto patologii typické.

Pokud se z pochvy objeví silná vůně, která vydává kyselé mléko, konzistence bělejší je sražená, vychází ve velkém množství, pak jsou to s největší pravděpodobností příznaky vyvinutého drozd. Vyznačuje se řadou subjektivních charakteristik:

 • svědění;
 • hořící;
 • nepohodlí během sexuální aktivity;
 • dysurie (porušení procesu močení);
 • peeling na intimním místě.

Ve prospěch aerobní vaginitidy svědčí nasládlé aroma, malé množství nažloutlých hustých vaginálních sekretů. Živé klinické projevy nejsou pro infekci typické.

Terapie nepříjemného výtoku po menstruaci z pochvy by měla být předepsána pouze po osobní konzultaci s porodníkem-gynekologem a odpovídajícím následným vyšetřením se zjištěním pravděpodobné příčiny patologie. Rozmazání flóry tomu pomáhá porozumět. Materiál je odebrán během vaginálního vyšetření a výsledek je hotový obvykle za 4-5 dní. Je však lepší provést důkladnější diagnostiku s přesným obrazem biotopu, kde je zohledněn každý mikroorganismus. Mezi tyto metody patří:

 1. 1. Obrazovka Femoflor.
 2. 2. Femoflor 8.
 3. 3. Femoflor 16.
 4. 4. Florocenóza.

Jsou prováděny v placených komerčních laboratořích. Známe přesnou bakterii, která způsobila onemocnění, je možné zvolit léčbu co nejpřesněji a vyhnout se opakování.

Používají se jak lokální antibakteriální léky, tak systémové, jejich kombinace je možná. Kromě toho se užívají obecně posilující imunomodulační léky. Po ukončení etiotropní terapie je nutné obnovit normální mikroflóru: zasít vagínu přírodními mikroorganismy. Po 1-2 měsících by mělo být vyšetření opakováno, aby se zajistila účinnost léčby..

Dříve se věřilo, že hlavním lékem pro tuto nosologii je metronidazol, ale nyní vědci zjistili, že většina patogenů je na něj rezistentní. Pokud má pacient příznaky BV, v diagnostické fázi byla identifikována Gardnerella jako hlavní příčina, pak bude metronidazol skutečně přínosný. Používá se interně: Trichopol 250 mg 4 r / d 5 dní.

Optimální je lokální použití ve formě čípků: Rumisol, Neo-Penotran (forte), Limendu, Ginokaps, Klion-D - jako součást kombinace metronidazolu s mikonazolem. Čípky se umisťují dvakrát denně po dobu 1-2 týdnů, v závislosti na závažnosti infekčního procesu.

Komplexní přípravek Terzhinan (obsahuje ternidazol, prednisolon, nystatin, neomycin sulfát) je v této situaci silnější, účinnější a pomáhá zbavit se patologie.

Pokud byly v nátěru identifikovány Mobiluncus a Atopobium, bude výsledku dosaženo terapií samotným klindamycinem (ničí biofilmy a buněčné asociace bakterií). Užívání tohoto antibiotika uvnitř je nebezpečné, je možné, že se u něj objeví nebezpečná komplikace - pseudomeranózní kolitida.

Ale lokální aplikace nemá prakticky žádné vedlejší účinky, zabraňuje opakovaným útokům BV. Clindabiox, Dalacin C obsahuje 100 mg klindamycinu v každém čípku, položí se 1 den každé 3 dny, léčba může být prodloužena až na 6 dní. Růst hub na pozadí antibiotické terapie pomůže vyhnout se klindacinu B - lék obsahuje butokonazol.

U těhotných žen jsou všechny výše uvedené léky kontraindikovány v 1. a 2. trimestru, je však pro ně mimořádně nutné obnovit normální vaginální flóru, protože se mohou vyvinout komplikace těhotenství: předčasný porod, podvýživa plodu, chorioamnionitida. Optimální v takové situaci je použití Betadine, Ruvidon, Hexosept, Hexicon, Fluomizin - lokální antiseptika obecného účinku.

Pro obecné posílení je předepsáno Polyoxidonium. Droga má imunomodulační, antioxidační účinek, zvyšuje koncentraci léků v krvi, čímž je léčba nejúčinnější.

Poté je nutné naočkovat vaginální prostředí laktoflorou. Lactriol, Acylact, Gynoflor se používají - 1 svíčka 2krát denně, 5-10 dní.

Ve vzácných případech kandidózy lze od místních antimykotik upustit. Používají se sertazol, zalain (1 svíčka se vstřikuje jednou), mycozol, ginezol (kurz - týden). Flukonazol, Diflucan - perorální podání 150 mg (1 tableta), poté další 3 dny později. Natamycin a Pimafucin jsou povoleny těhotným ženám (nejméně 3 dny).

U opakujících se forem je použití Lomexinu ve formě vaginálních tobolek nebo krému účinné. Ten druhý pomáhá léčit sexuálního partnera současně..

Candida glabrata a crusei vedou k zdlouhavému průběhu drozdů v důsledku rezistence vůči mnoha antimykotikům. V tomto případě se používá lék na bázi itrakonazolu (Mikotrox, 2 tobolky 2krát denně - 1 den).

Polygynax je kombinované činidlo, které zahrnuje nystatin, polymyxin B, neomycin. Není aktivní proti svým vlastním laktobacilům. Během léčby je 1 vaginální tobolka umístěna na noc po dobu 6 až 12 dnů. Je třeba poznamenat, že přípravek Polygynax se používá ve 2. a 3. trimestru těhotenství. Ve skutečnosti není účinný proti BV, takže by v tomto případě neměl být předepsán.

Doplňková léčba antiseptiky (Ruvidon, Hexosept, Fluomizin), Polyoxidonium, Lactritol.

Příčiny nepříjemného zápachu během a po menstruaci

Důležitým znakem naznačujícím narušení ženského těla je nepříjemný zápach po menstruaci. Je zpravidla doprovázen vaginálním výtokem. Důvody tohoto jevu jsou různé, od hormonálních poruch po infekční a zánětlivá onemocnění. Pokud žena zjistí přítomnost nepříjemného zápachu během menstruace nebo po ní, je nutné se poradit s gynekologem o přítomnosti patologie v těle.

Během menstruačního cyklu se mění ženské hormony. Mohou být zaznamenány drobné změny konzistence a zápachu výboje. Samotná menstruační krev voní specificky, ale ve fyziologické normě, aniž by způsobovala znechucení. Proč je z pochvy nepříjemný zápach?

Nemoci genitální oblasti

Nemoci ženského reprodukčního systému jsou nejčastější příčinou patologického zápachu. Zvažte podmínky, za kterých lze pozorovat výskyt nepříjemného zápachu.

 • Kandidóza. Plísňová infekce vaginální sliznice nebo vaginální kandidóza je doprovázena štiplavým kyselým zápachem. Je to způsobeno změnou kvantitativního složení normální mikroflóry a intenzivní reprodukcí hub. V tomto případě žena pociťuje silné svědění a nepohodlí, objevuje se hojný sýrový, nepříjemně páchnoucí výtok. Vývoj kandidózy je způsoben skutečností, že imunita klesá před menstruací, proto na konci období mikrobi aktivně parazitují ve vagině.
 • Gardnerelóza. Někdy si ženy stěžují na shnilý zápach ryb v intimní oblasti. To naznačuje přítomnost bakteriální vaginózy nebo gardnerelózy - infekčního onemocnění, při kterém imunitní systém neprodukuje odpověď. Výsledkem je, že se zánět vyvíjí na pozadí snížení kvantitativního složení fyziologické mikroflóry pochvy. Absence leukocytů podporuje množení bakteriálních polymikrobiálních asociací. Infekce se projevuje hojným pěnivým vylučováním šedé nebo bílé barvy, páchnoucím jako ryby. Příznaky, které pacienty trápí: svědění a pálení v intimní oblasti, časté močení, bolest během a po pohlavním styku. Infekce se často opakuje.
 • Pohlavně přenosné nemoci. Tato onemocnění jsou ve většině případů asymptomatická. Ale během období exacerbace se objevují jejich příznaky - výtok, bolestivé pocity. Zároveň se zvyšuje ženský pach menstruace. Menstruační krev je zdrojem železa a dalších živin pro patogenní flóru. V takovém prostředí se bakterie, prvoky, zejména Trichomonas, aktivně množí a způsobují trichomoniázu. Objeví se žlutý, šedý výtok se shnilým zápachem. Známky: svědění a otok stydkých pysků, zánět stěn pochvy a děložního čípku, někdy výtok s hnisem. U chlamydií, mykoplazmat a ureaplasmy během exacerbace mají ženy přetrvávající a nepříjemný zápach. Výtok z pochvy a močové trubice se jeví nažloutlý. Močení je bolestivé, svědění a bolest zesilují na konci vyprazdňování močového měchýře. Objevují se příznaky uretritidy: pálení a křeče, když moč prochází močovou trubicí, mukopurulentní výtok, zarudnutí vstupu do močové trubice.
 • Cervicitida. Menstruy s nepříjemným zápachem jsou s cervicitidou - zánětem děložního čípku. Časné příznaky onemocnění jsou vaginální výtok bezprostředně po menstruaci. Zpočátku nemusí páchnout. V hlenu jsou často přítomny krevní pruhy. Jak rozpoznat cervicitidu: pocit pálení v perineu, bolest při pohlavním styku, špinění, někdy mírné krvácení.
 • Endometrióza Jedná se o proliferaci buněk ve vnitřní výstelce stěny dělohy (endometrium). Během celého menstruačního cyklu je zarostlá vrstva ovlivňována hormony a prochází strukturálními změnami. V průběhu vývoje onemocnění se u pacienta vyvine hojný hnisavý výtok s hlenem a shnilým zápachem. Povaha menstruace se mění. Vylučovaná krev je hustá, tmavě červená, někdy s černým odstínem. Když se výrůstky rozšíří do svalové vrstvy a lymfatických cév, objeví se hojný tekutý výtok, který se vyznačuje nepříjemným, štiplavým zápachem. Během tohoto období může žena detekovat krevní sraženiny, které vycházejí z pochvy..
 • Rakovina dělohy a její přídavky. U maligního nádoru se na pozadí porušení menstruačního cyklu objeví výtok špinavé růžové barvy. Nejprve jsou vodnaté, necítí drsně. Jejich příčinou je poškození a destrukce lymfatických cév. Alokace mohou být konstantní nebo periodické, s různým stupněm intenzity. Známky rakoviny endometria: bolesti dolní části břicha, hormonální poruchy, krvácení po cvičení nebo pohlavním styku.

Důležité! S progresí nádoru se po menstruaci objeví silný přetrvávající zápach. V posledních fázích je bolest intenzivní a neustává. Při metastázách v močovém měchýři se objeví výtok z močové trubice se shnilým zápachem.

Příčiny páchnoucího výtoku u rakoviny vaječníků před menstruací a po nich jsou rozpad nádoru, destrukce lymfatických uzlin. Hlen vycházející z pochvy je vodnatý s jejichor. Intenzita zápachu závisí na přítomnosti genitální infekce.

Přečtěte si také o tématu

Neinfekční příčiny

Jednoduchým důvodem pro vznik nepříjemného zápachu z pochvy po menstruaci je zanedbání pravidel osobní hygieny. Během menstruace je nutná pečlivější péče o intimní oblast, aby se zabránilo rozvoji infekčního procesu - kandidóza, vaginitida, kolpitida.

Uvolněná krev voní intenzivně a vůni cítí nejen žena, ale i lidé kolem. Pokud se těsnění včas nezmění, objeví se vytrvalý a nepříjemný zápach. Tento proces zvyšuje zahřívání krve na tělesnou teplotu, což přispívá k rychlému šíření zápachu.

Pokud žena dodržuje osobní hygienu, ale zároveň menstruace silně páchne, měli byste se poradit s gynekologem. Může to mít několik důvodů:

 • porušení hormonálního pozadí oblasti ženských genitálií;
 • dysbióza pochvy;
 • věkové změny v pánevních orgánech;
 • avitaminóza;
 • snížení obecné a místní imunity;
 • stres a deprese;
 • špatné návyky - kouření, alkoholismus.

Diagnostika

Pokud má žena před nebo po menstruaci specifický zápach a neprojde, provede se studie, která zahrnuje několik fází.

Zjistěte stížnosti, příznaky, které ženu trápí, pravidelnost menstruačního cyklu, jeho povahu, intenzitu krvácení, počet porodů a potratů, přítomnost PMS.

Dále se provádí externí a interní gynekologické vyšetření. Externě se hodnotí stav velkých a malých stydkých pysků, stav močové trubice, vestibulu pochvy. V této fázi je patrný výboj, který by neměl být normální. Žena může cítit špatně.

Poté je vagina vyšetřena pomocí gynekologických zrcadel a kolposkopu (optického zařízení) k vyšetření vagíny, děložního čípku.

Důležité! Během rozhovoru mohou být ženě položeny otázky týkající se abstraktních témat, která se netýkají jejích stížností. Takto se určuje souvislost mezi patologií a duševním zdravím ženy a objasňuje se její emoční stav. Otázky musí být zodpovězeny čestně a pravdivě, aby pomohly lékaři určit správnou léčbu..

Pro laboratorní výzkum je povinné namazat flóru. Tato metoda umožňuje posoudit stav sliznice, identifikovat shnilý, hnisavý, slizniční výtok.

Od ženy se odebere nátěr k určení bakteriální, plísňové infekce, laktoflory.

Metody vylučování

Nepříjemný zápach během a po menstruaci je eliminován pomocí léků a tradiční medicíny. Chcete-li zjistit, jak se vypořádat se zápachem, musíte zvážit důvody, které jej způsobily..

Pokud má žena infekci, je předepsána obecná a lokální léčba farmakologickými léky. U pohlavně přenosných chorob jsou předepsána širokospektrá antibiotika. Pokud má žena Trichomonas, jsou předepsány léky na bázi metronidazolu (antimikrobiální látky) - Trichopol, Klion, Flagil. Komplexní léčba infekcí zahrnuje tři oblasti - antibakteriální, antimikrobiální, antiseptické.

Přečtěte si také o tématu

Doporučení osobní hygieny k odstranění nepříjemného zápachu:

 • včas měnit výrobky osobní hygieny;
 • osprchovat se, bidet častěji;
 • vyberte vložky a tampony podle požadovaných parametrů;
 • nosit spodní prádlo vyrobené z přírodních tkanin;
 • vyhněte se častému sprchování.

Aby krev nezhustla a zápach se neobjevil během menstruace, měla by žena vypít dostatečné množství tekutiny. Voda zředí krevní cukr a odstraní jej z těla, čímž zabrání vytvoření příznivého prostředí pro růst a reprodukci bakterií. Zdravé citrusové šťávy bohaté na vitamín C..

Pro zachování fyziologické laktoflory se doporučuje jíst fermentované mléčné jogurty bez přísad, příchutí a látek zvyšujících chuť. Pro každou patologii oblasti ženských pohlavních orgánů je důležité posílit a udržovat imunitu bez ohledu na to, kde se nachází zánětlivé zaměření. Přípravy:

 • Polyoxidonium;
 • Immunal;
 • Derinat;
 • Tinktura Dr. Tice;
 • Ribomunil;
 • Imudon;
 • čípky - Viferon, Kipferon, Galavit.

K obnovení prospěšné mikroflóry pochvy - laktobakterin, bifidobakterin.

V lidovém léčitelství se léčivá rostlina Emblica z čeledi Euphorbia rozšířila o nepříjemný zápach po menstruaci. Jiná jména jsou indický angrešt, amla. Pro léčebné účely se používá ovoce. Obsahují vysoké množství vitaminu C..

Užitečné vlastnosti léčivé rostliny:

 • Eliminace toxinů a produktů rozpadu vitální aktivity patogenních mikroorganismů. Emblica eliminuje hnisavý a jiný výtok, zastavuje páchnoucí zápach.
 • Posílení imunity na obecné a místní úrovni. Biologicky aktivní látky ve složení ovoce posilují ochranné funkce vaginální sliznice.
 • Rehabilitace genitálního traktu.

Olej z čajovníku, heřmánek, jitrocel, třezalka tečkovaná zmírňují nepříjemný zápach. Z bylin se připravují odvary na sprchování.

Pro normalizaci nervového systému a psycho-emocionálního stavu se ženě doporučuje pít čaje s přídavkem máty nebo citrónového balzámu.

Když se po menstruaci objeví výtok s nepříjemným zápachem

Intenzita, hojnost, odstín a vůně výtoku odmítnutého dělohou během menstruace je důležitým ukazatelem zdraví jak orgánů reprodukčního systému, tak celého organismu. Nejmenší změny spojené s porušením cyklickosti nebo povahy uvolňovaných látek by měly sloužit jako důvod pro kontaktování odborníka. Mnoho dívek si po menstruaci všimne výtoku s nepříjemným zápachem. Co může tento jev naznačovat? Je podobný proces fyziologické nebo slizniční látky, které mají štiplavý, nevolný zápach - známka patologických změn v genitáliích?

Proč je cítit postmenstruační výtok

Ženský výtok, který během menstruace odmítají pohlavní orgány, sestává z krevních sraženin, přírodního hlenu, který pokrývá stěny pohlavních orgánů, a „utracených“ částic endometria. Takový „koktejl“ nemůže nepříjemně zapáchat. Přirozenost procesu je doložena lehkou vůní železa, která se vyskytuje ve dnech nejhojnějšího vypouštění. Ostrá vůně připomínající shnilé maso naznačuje zánětlivé procesy v akutní fázi, které jsou výsledkem pronikání různých infekcí do genitálií.

Hygiena

Je třeba poznamenat, že výskyt charakteristického nepříjemného zápachu doprovázejícího postmenstruační výtok může být spojen se zanedbáním pravidel osobní hygieny. Podle gynekologů je vůle v péči o intimní oblast během menstruace plná vzhledu shnilého zápachu, který pocítí nejen žena, ale i lidé kolem ní. Mnoho lidí spravedlivého sexu dává přednost použití vložek s maximální absorpcí během regulace. Taková volba není odůvodněna naléhavou potřebou způsobenou množstvím sekrecí, ale touhou snížit počet „změn“ výrobků pro intimní hygienu. Odborníci tvrdí, že tato praxe s sebou nese vznik různých kožních onemocnění, která postihují vnější pohlavní orgány. Charakteristická hnilobná vůně je způsobena procesy rozkladu, aktivovanými „skleníkovým“ efektem při dlouhodobém pobytu polštářku v oblasti třísla naplněné krevními sraženinami.

Aby se tomuto jevu zabránilo, je nutné včas vyměnit vložku nebo tampon. Během kritických dnů při každé výměně hygienických produktů je nutné umýt intimní místa. Odborníci doporučují provádět hygienické postupy pomocí odvarů heřmánku nebo měsíčku.

Stojí za zmínku, že specifická štiplavá vůně vylučovaná slizničními sekrety je doprovodným příznakem naznačujícím problém. K identifikaci příčiny páchnoucí vaginální sekrece je nutná komplexní diagnóza s podrobným studiem všech změn v práci reprodukčního systému.

Nemoci

Gynekologové identifikují několik onemocnění, která mohou u žen po menstruaci vyvolat výskyt sekrecí se specifickým nepříjemným zápachem:

 1. Vaginální dysbióza (bakteriální vaginóza).
 2. Nespecifická kolpitida.
 3. Pohlavně přenosné nemoci.
 4. Hormonální poruchy způsobené dysfunkcí štítné žlázy nebo nadledvin.
 5. Funkční poruchy ovlivňující fungování celého těla (diabetes mellitus, léze centrálního nervového systému, poruchy příjmu potravy atd.).

Zvažme podrobněji důvody výskytu nepřirozeného zápachu v výtoku odmítnutém po skončení menstruace, uvedené v článku..

Vaginální dysbióza

Na základě nejnovějších lékařských statistik je nejčastějším důvodem vzniku výtoku s nepříjemným zápachem po menstruaci prudká změna mikroflóry pochvy. Podobné onemocnění se nazývá dysbióza nebo dysbióza..

Z fyziologického hlediska problém spočívá v narušení „rovnováhy“ v prostředí bakterií, které zajišťují normální fungování pohlavního orgánu. Dominance lakto a bifido mikroorganismů je nahrazena kvantitativní výhodou candida, gardnerella, enterokoky. Tyto bakterie jsou v malém množství součástí mikroflóry, která zajišťuje zdraví ve vaginálním prostředí. Ale přebytek saprofytů je plný vývoje dysbiózy v intimní zóně.

Přítomnost specifického zápachu není zdaleka jediným příznakem onemocnění. Ženy, které se s touto chorobou setkaly, poznamenávají:

 • hojný vaginální výtok;
 • silné svědění v oblasti třísla;
 • pocit pálení během močení;
 • nepohodlí během pohlavního styku.

Pokud takové příznaky u sebe najdete, měli byste okamžitě kontaktovat odborníka. Nedostatek včasné léčby vaginální dysbiózy může vyvolat nástup gardnerelózy. Toto onemocnění se projevuje hojným krémově šedým výtokem. Jejich odmítnutí je doprovázeno charakteristickým zápachem shnilých ryb.

Nespecifická kolpitida

V gynekologii je kolpitida zánětem sliznic pokrývajících vagínu. Toto onemocnění získává nespecifický stav při diagnostice patogenu obsahujícího patogenní flóru:

 1. Staphylococcus.
 2. Colibacillus.
 3. Proteus.
 4. Streptococcus.

Nemoci mají výrazné příznaky. To zahrnuje:

 • přítomnost silného nepříjemného, ​​ve většině případů kyselého zápachu výtoku;
 • nepohodlí v oblasti třísla;
 • bolestivé pocity během pohlavního styku;
 • ostré řezné bolesti během močení.

Onemocnění, které prošlo do chronického stadia, může být doprovázeno špinavým krvácením.

Nespecifická kolpitida vyžaduje okamžitou léčbu. Dlouhodobé zanedbávání problému přispívá k šíření patogenní flóry v cervikálním kanálu děložního hrdla, zejména během menstruace. Během kritických dnů je tato oblast náchylná k infekci v důsledku chybějící ochranné bariéry - sliznice.

Hormonální poruchy

Porušení této povahy má přímý negativní dopad na celkový stav těla. Patologické procesy ovlivňující činnost štítné žlázy nebo nadledvin mohou vyvolat odmítnutí tajemství, neobvyklého pro ženu, výrazné barvy, která má nepříjemnou vůni.

Mezi faktory, které negativně ovlivňují hormonální pozadí, patří lékaři:

 • porucha příjmu potravy;
 • začít užívat hormonální antikoncepci;
 • prudký nárůst zatížení;
 • stres;
 • prudké kolísání obsahu ženského hormonu estrogenu v krvi.

Tyto faktory způsobují silné výkyvy v cyklu a vzhled vypouštění kapaliny během intermenstruačního období, které má specifickou rybí vůni..

Pohlavně přenosné nemoci

Sexuálně přenosné nemoci ve většině případů provokují patogenní bakterie, které se přenášejí z partnera na partnera během pohlavního styku. Podle lékařů existuje spolu se zánětem způsobeným houbou několik nejběžnějších patogenů STD:

 1. Chlamydie.
 2. Trichomoniasis.
 3. Kapavka.
 4. Mykoplazmóza.

V závislosti na patogenu se vůně a barva odmítnuté kapaliny budou lišit:

Kvapavka: Tlustý bílo-žlutý výtok s charakteristickou "shnilou" vůní.

Trichomoniasis: Výtok skromný, spíše rozmazaný, má pěnivou strukturu. Někdy jsou světle růžové nebo hnědé barvy. Čichem je toto tajemství podobné odmítnuté tekutině v kapavce..

Kandidóza: Hlavním příznakem tohoto onemocnění je sýrový výtok po menstruaci u žen, který má silně kyselou vůni.

Je třeba poznamenat, že tyto příznaky nejsou zdaleka normální a sebemenší podezření na přítomnost pohlavně přenosné choroby vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.!

Odborníci tvrdí, že čím pokročilejší onemocnění bude, tím silnější bude odmítnuté tajemství „páchnout“. Přechod patologie do chronického stadia ohrožuje ženskou neplodnost a peritonitidu.

Gynekologové tvrdí, že ženy jsou náchylnější k rozvoji nemocí než ostatní zástupci spravedlivého sexu, kteří raději často mění sexuální partnery a zanedbávají používání kondomů.

Stručně řečeno, je třeba poznamenat, že přítomnost netypického zápachu ve vylučovaném sekretu je prvním znakem vývoje patologických procesů v orgánech reprodukčního systému.

Kyselý zápach naznačuje vývoj drozdů po menstruaci. V prvních měsících nemoci je specifická vůně možná jedním z nejzřetelnějších příznaků..

Vůně hniloby, kterou vidí mnoho žen, může následovat „ruku v ruce“ s výtokem, který vizuálně připomíná hnis. Příznak označuje zánětlivé procesy způsobené infekcí přenášenou nechráněným pohlavním stykem.

Výtok s pachem ryb je častým „společníkem“ bakteriální vaginózy a jiných nemocí nevenální povahy.

Léčba postmenstruačního výtoku pachem

Teprve po zjištění příčiny výskytu zápachového výtoku po menstruaci můžete zahájit terapii. Gynekologové raději začnou sbírat anamnézu vyšetřením na gynekologickém křesle. Ženy, které čelí podobnému příznaku, rozlišují řadu vyšetření předepsaných odborníky:

 1. Obecné testy krve a moči.
 2. Gynekologické škrábání: mikroskopické a bakteriologické.
 3. Analýza pro hormony.
 4. Testování citlivosti na antibiotika.
 5. Kolposkopie.

Výsledky těchto vyšetření poslouží jako základ pro odborníky při stanovení efektivního průběhu léčby. Mezi mnoha nabídkami na farmakologickém trhu vynikají léky určitého druhu, jejichž symbióza se stává skutečným všelékem pro ženy, které čelí nepříjemnému zápachu, který doprovází postmenstruační výtok. Tyto zahrnují:

 1. Antibiotika.
 2. Antimikrobiální a antifungální látky.
 3. Imunomodulátory (včetně rostlinného původu).
 4. Místní antiseptika.
 5. Probiotika.

Mějte na paměti, že pouze odborník je schopen sestavit nejpřesnější léčbu přizpůsobenou individuálním potřebám pacienta. V tak citlivém problému byste se neměli léčit sami.!

Jak dlouho trvá nepříjemný zápach po menstruaci??

Obvyklou změnou je nepříjemný zápach po menstruaci. Může trvat několik dní a není doprovázeno fyzickým nepohodlí. Je to všechno o vlastnostech různých období menstruačního cyklu..

Po ovulaci, když vajíčko dozrává a opouští folikul, se začíná vytvářet endometrium. Je to nezbytné pro připevnění ke stěně dělohy vajíčka a budoucí placentě. Pokud nedojde k početí, je vnitřní vrstva dělohy odmítnuta, z poškozených cév vyteče krev. Navíc se stále více vylučuje hlen z cervikálního kanálu, který se neustále vylučuje. Výsledkem je směs vůní sekrečních produktů, krve a epiteliální tkáně.

V posledních dnech menstruace vychází již stagnující krev a hlen. Proto je vůně výtoku štiplavá. Může přetrvávat několik dní po skončení menstruace. Nelze to nazvat odpudivým. Je to jen výraznější než obvykle. Příčinou podivného zápachu může být také nitroděložní tělísko. Výtok obsahuje poznámky z mědi nebo jiných materiálů, ze kterých je IUD vyrobeno. A pokud zanedbáte osobní hygienu, nepříjemný zápach po menstruaci bude spojen se stagnací krve a reprodukcí oportunních mikroorganismů v ní.

U některých dívek může být štiplavý zápach spojen s rysy životního stylu. Tento jev se nejčastěji vyskytuje u kouření, pití alkoholu a některých léků. Pokud se spolu s neobvyklou vůní objeví svědění, pálení a neobvyklý výtok a vůně je shnilá nebo rybí, měli byste se obrátit na svého gynekologa. Případem může být jedna z následujících nemocí.

Kandidóza

Kvasinkové houby způsobují drozd. Když se množí, objeví se nepříjemné příznaky ve formě svědění pochvy a sýrového výtoku. Mikroorganismy milují sladké prostředí, ale během menstruace se v pochvě vytváří kyselé prostředí a populace hub klesá. U chronicky tekoucí kandidózy se po skončení menstruace opět vytvoří příznivé podmínky pro afty. K léčbě nemoci je nutné používat antifungální látky zvenčí a v tabletách. Měli byste také posílit imunitní systém a snížit spotřebu cukrovinek..

Bakteriální vaginóza

Změny mikroflóry pochvy. Vyskytuje se v důsledku smrti laktobacilů, které obvykle tvoří většinu mikroorganismů na genitální sliznici. Jejich místo zaujímají podmíněně patogenní bakterie. Ve výsledku se u pacientů vytvoří bílý nebo šedý pěnivý výtok s rybím zápachem. Svědění a bolest často chybí. Onemocnění často zmizí samo. Léčba však pomáhá urychlit zotavení a vyhnout se souvisejícím infekcím. Terapie spočívá v antiseptické léčbě zevních pohlavních orgánů, použití vaginálních prebiotik a antimikrobiálních látek.

Endometritida

Pokud se po menstruaci objeví nepříjemný zápach, může to být způsobeno zánětem endometria. Patologie se nejčastěji vyskytuje, když jsou v oblasti pánve infekce. Porod, potraty, gynekologické operace a manipulace mohou toto onemocnění vyvolat. Pacienti si stěžují na bolesti v podbřišku, horečku, neobvyklý výtok, bolestivé močení. Léčba spočívá v užívání antibiotik, injekcí ke zmírnění intoxikace a posílení imunitního systému. Fyzioterapie je často předepsána.

Pohlavní choroby

Riziko nákazy genitální infekce dramaticky stoupá při nechráněném pohlavním styku během menstruace. Faktem je, že během tohoto období je imunita snížena a vnitřní vrstva dělohy je rozsáhlý povrch rány. První příznaky se zpravidla objevují po skončení menstruace a spočívají v nepříjemném zápachu z pochvy. Poté se objeví hnisavý, serózní nebo pěnivý výtok. Sliznice zčervená a otekne a na stydkých pyskech se objeví vyrážka. Horečka a potíže s močením jsou možné. Infekce je eliminována antiseptickým ošetřením genitálií a užíváním antibakteriálních léků.

Rakovina dělohy

Shnilý zápach po menstruaci může být známkou rakoviny. Nádor může ovlivnit endometrium nebo děložní čípek. Klinický obraz zahrnuje bolesti v dolní části břicha a dolní části zad, poruchy stolice a močení, prodlouženou menstruaci a intermenstruační krvácení. Výtok může mít nečistoty ve formě leucorrhoea a hnisu, nebo může mít podobu masa. Volba léčby závisí na stadiu patologie. Používá se chemoterapie, radiační terapie, hormonální terapie a chirurgie.

Nepříjemný zápach po menstruaci by neměl vzbuzovat obavy, pokud trvá několik dní a není doprovázen doprovodnými příznaky. V ostatních případech je nutné složit testy na mikroflóru a vyšetřit gynekologa.

Proč se po menstruaci objevuje nepříjemný zápach vaginálního výtoku?

Výskyt jakýchkoli odchylek v povaze menstruace znamená přítomnost problémů v reprodukční sféře. Existuje norma - doba krvácení se pohybuje od 3 do 7 dnů, intenzita výtoku je průměrná a po skončení menstruace by tajemství nemělo být plodné. Po měsíci může výtok s nepříjemným zápachem naznačovat přítomnost infekce nebo vývoj gynekologických onemocnění.

Jaká by měla být vůně výtoku po menstruaci

Každý menstruační cyklus se ženské tělo připravuje na těhotenství, v důsledku čehož endometrium roste v děloze. Při absenci oplodnění se tělo musí od něj osvobodit. Když se endometrium odloupne, cévy prasknou a krvácejí. Výtok během menstruace je zbarven tmavě červeně a má hustou konzistenci právě kvůli kouskům endometria. Červený odstín a vůně železa jsou způsobeny přítomností krve. A nepříjemný zápach po menstruaci je odchylka, která by měla upozornit.

Hlavní příčiny změn zápachu

Špatný zápach výtoku po menstruaci může být vyvolán různými faktory. Špatná vůně je často spojena s následujícími:

 1. Nedostatek pozornosti hygienickým předpisům. Pokud jste se během kritických dnů nepravidelně umyli, zřídka jste vyměnili tampony nebo vložky, není divu, že se objevil nepříjemný rybí zápach.
 2. Stagnace krve ve vaginálních záhybech. Z tohoto důvodu začínají růst patogenní bakterie..
 3. Nerovnováha hormonů v těle. V tomto stavu se stává zranitelným vůči virům a bakteriím..
 4. Vývoj patogenní mikroflóry v pochvě.
 5. Přítomnost gynekologických onemocnění.

Zhruba pochopíte, co se stane se zdravím, a to určením konkrétní vůně:

 1. Aceton je problém nejen urogenitálního systému, ale také endokrinního systému. To také naznačuje nedostatek tekutin v těle, metabolické poruchy.
 2. Kvasinky (kyselý zápach) - kandidóza.
 3. Rot - zánět způsobený infekcí.
 4. Amoniak - nerovnováha mezi dobrými a špatnými bakteriemi ve vaginálním prostředí.
 5. Pach shnilých ryb - tento zápach často způsobují bakteriální vaginóza a gardnerelóza.

Pouze lékař může přesně určit, proč zápach pochází z pochvy po menstruaci. Provede vyšetření, diagnostiku a poté předepíše léčbu s přihlédnutím k tomu, co způsobilo, že se symptom objevil. Terapie může trvat několik měsíců.

Možné nemoci

Gynekologové poznamenávají, že hnilobný postmenstruační zápach z výtoku může být spojen s rozvojem vaginózy, kolpitidy, gardnerelózy, kandidózy, kapavky, chlamydií, endometriózy, stejně jako s přítomností novotvarů nebo hormonálních poruch.

Bakteriální vaginóza

Toto je nejběžnější možnost. Pachově žlutý výtok po menstruaci je výsledkem skutečnosti, že se mikroflóra vagíny dramaticky mění. Tento stav je známější pod názvem vaginální dysbióza. Za normálních okolností by pro fungování ženských pohlavních orgánů měly převažovat bifido a laktobacily. Pokud se enterokoky, candida nebo gardnerella začnou množit, aby nahradily tyto mikroorganismy, nastanou problémy. Patogenní bakterie v malém množství by měly být ve vaginálním prostředí, ale pokud se jejich růst zrychlí, nevyhnutelně dojde k dysbióze. Nepříjemný zápach shnilých ryb není jediným příznakem této nemoci. Kromě hojného výtoku žena cítí svědění, močení je bolestivé a pohlavní styk není příjemný..

Nespecifická kolpitida

Onemocnění se vyskytuje v důsledku skutečnosti, že sliznice pokrývající vagínu se zapálí. Příčinným činidlem může být streptokok, stafylokok, proteus nebo E. coli. Okamžitě pocítíte vývoj nespecifické kolpitidy. Mezi příznaky patří nepříjemný kyselý zápach v intimní oblasti po menstruaci, bolest při sexu a při močení. Pokud není kolpitida léčena, onemocnění se změní na nebezpečnější formu, objeví se krvavý výtok.

Gardnerelóza

Toto je název nemoci infekční povahy vyplývající ze snížení imunity. Existuje výboj, který má bílý nebo šedý odstín. Silně voní po rybách.

Kandidóza

Toto onemocnění je houbové povahy. Výtok voní silně kyselě, získává tvarohovou konzistenci. V důsledku plísňové infekce sliznice má žena značné nepohodlí, pálení a svědění vnějších pohlavních orgánů.

Pohlavně přenosné nemoci

Zanedbání ochrany během sexu vede k infekci pohlavně přenosnými chorobami. To platí zejména pro sex s novými, neověřenými partnery. Nemoci mohou být způsobeny různými patogeny a v závislosti na tom bude povaha výtoku odlišná:

 1. Kapavka. Infekce je signalizována výtokem se nažloutlým nádechem a shnilým zápachem.
 2. Trichomoniasis. Když vaše menstruace skončí, vůně hniloby bude velmi výrazná. Povaha výtoku je rozmazání, mají pěnivou konzistenci, nahnědlý nebo světle růžový odstín.

Jakmile máte podezření na vývoj pohlavně přenosných chorob, měli byste se okamžitě domluvit s gynekologem. Pokud nebudou včas přijata opatření, mohou nastat vážné zdravotní problémy.

Endometrióza

Endometrium dělohy začíná nadměrně růst v důsledku hormonálních poruch, v důsledku čehož se mění její struktura. Pacient má hojný výtok, který páchne od shnilého masa a zahrnuje skvrny od hlenu. Povaha menstruačního toku se mění. Z pochvy vychází silné krevní tajemství, které má někdy černý odstín. Černý výtok po menstruaci je jasným znamením endometriózy.

Hormonální nerovnováha

Pokud se v nadledvinách a štítné žláze vyskytnou patologické procesy, může z pochvy začít vycházet tajemství, které vyzařuje nepříjemný zápach. Následující faktory ovlivňují hormonální pozadí ženy:

 1. Nesprávné stravovací chování.
 2. Zvýšená fyzická aktivita.
 3. Kurz hormonální antikoncepce.
 4. Kolísání hladiny estrogenu v krvi.
 5. Stres a nervózní zážitky.

Lékaři také zahrnují nedostatek vitamínů, nízkou imunitu, kouření, zneužívání alkoholu neinfekčními příčinami nepříjemného zápachu z vaginálního výtoku.

Maligní novotvary

Když se v děloze vytvoří nádor, výtok se zašpiní růžově, cyklus je narušen. Zpočátku je tajemství vodnaté a necítí příliš silně. Bolesti břicha, krvácení po námaze nebo sexu jsou také příznaky rakoviny..

Diagnostika nemocí

Pokud máte po menstruaci shnilý zápach, pouze to určí odborná diagnóza lékaře. Nejprve se zeptá na stížnosti. Gynekolog se zajímá o to, jak pravidelný je cyklus, kdy byly poslední menstruace, zda je intenzivní krvácení, zda je v anamnéze porod nebo potrat, zda má žena PMS. Po zjištění toho všeho gynekolog provede vyšetření na židli. Odborníci předepisují jedno nebo soubor vyšetření, aby zjistili příčinu nepříjemného zápachu z výtoku:

 1. Obecné testy (standardně testy krve a moči).
 2. Absolvování analýzy ke stanovení hladiny hormonů v těle.
 3. Studium bakteriologického a mikroskopického škrábání.
 4. Kolposkopie, během níž se vyšetřuje děložní čípek.

Po obdržení výsledků výzkumu určuje gynekolog schéma nejúčinnější léčby konkrétního onemocnění..

Léčba a prevence

Krvavý výtok po obdobích s nepříjemným zápachem je alarmujícím příznakem, který může být způsoben jedním z výše popsaných onemocnění nebo zdravotních problémů. Terapie je předepsána v závislosti na diagnóze stanovené po diagnostice a výzkumu. Procvičuje se integrovaný přístup, včetně užívání pilulek, lokálních přípravků, sprchování.

Bakteriální vaginóza je léčena přípravkem Trichopolum (užívaný perorálně). Jako místní léčba jsou předepsány čípky, včetně metronidazolu ("Klion-D", "Rumizol"). Délka užívání závisí na závažnosti příznaků a je upravena lékařem. Léčba "Terzhinan" pomáhá v pokročilém stadiu. V některých případech je předepsáno antibiotikum obsahující klindamycin. Pokud existují kontraindikace (těhotenství), jsou vhodná místní antiseptika ("Hexosept", "Betadin"). Po antibiotické terapii se vždy užívá lék, který pomáhá očkovat vaginální prostředí prospěšnými bakteriemi..

Kandidóza vyžaduje použití místních antimykotik. Lékař předepíše jeden nebo více z těchto léků: „Diflucan“, „Sertazol“, „Pimafucin“ (vhodné pro těhotné ženy). V pokročilých případech pomáhají léky, které zahrnují itrakonazol.

Vaginitidu lze snadno zmírnit pomocí přípravku „Polygynax“. Jsou k němu připojena antiseptika (Fluomizin, Ruvidon).

Preventivní opatření

Abyste necítili vůni, když končí kritické dny, musíte se starat o své zdraví. Pamatujte na hygienu a některá pravidla:

 1. Vyměňujte hygienické výrobky včas.
 2. Noste prádlo vyrobené z přírodních materiálů. Musíte to změnit dvakrát denně..
 3. Nezapomeňte se během menstruace sprchovat 4-5krát.
 4. Nejen, že je třeba častěji měnit tampony a vložky, ale je také třeba je nejprve vybírat podle správných parametrů, které vám vyhovují. To platí také pro kalhotkové vložky. Nepoužívejte výrobky s vůněmi nebo konzervačními látkami.
 5. Posilte svůj imunitní systém.
 6. Odpovědně si vyberte své sexuální partnery. A pokud se jedná o novou osobu, je bezpodmínečně nutné používat antikoncepci..
 7. Nebuďte líní navštívit gynekologa (optimálně dvakrát ročně). Tím se zabrání rozvoji nemocí..

Nepříjemný zápach shnilých ryb po menstruaci nebo jiné aroma, které není normou, je důvodem k návštěvě prenatální kliniky. Lékař vám řekne, co máte dělat, a vyjádří se. Příznaky mohou být způsobeny vývojem nebezpečných nemocí. Pokud léčba není zahájena včas, vede to k problémům v oblasti ženských pohlavních orgánů. Když se objeví nepříjemný zápach, je to nejen nebezpečné, ale také způsobuje nepohodlí, způsobuje problémy ve vztazích s partnerem..

Zpoždění menstruačního cyklu o více než 10 dní je vždy alarmujícím signálem. Podporuje nervový a psychoemoční stres, u ženy vyvolává úzkost. Chcete-li způsobit nástup další menstruace, musíte se často uchýlit k užívání léků nebo lidových prostředků.