Výtok z mléčné žlázy při stisknutí: typy a příčiny

Ahoj milí čtenáři. Všimli jste si výtoku z mléčné žlázy při stlačení a hledáte odpověď na otázku: je to normální nebo patologické? Nebo měli vaši blízcí takový problém? V tomto článku se pokusíme odpovědět na vaši otázku co nejjasněji a pomůžeme vám pochopit příčiny tohoto jevu..

Důvody vzniku výboje

Všechny důvody lze rozdělit do dvou velkých skupin:

 • fyziologický;
 • patologické.

Prvních pár. Malé výlučky mohou být během těhotenství i na začátku období. Po narození dítěte nejprve mléčné žlázy vylučují kolostrum - viskózní průsvitnou látku, poté mléko.

Během kojení žlázy aktivně produkují mléko. Na chvíli a poté, co přestanete krmit, si můžete všimnout malého výtoku.

Ve všech ostatních případech se vzhled tajemství nepovažuje za normu a je nutná konzultace s gynekologem a mammologem. Existuje poměrně málo patologických důvodů pro tento jev:

 • hormonální poruchy;
 • poranění prsu;
 • zánětlivá onemocnění;
 • novotvary: benigní a maligní.

Pokud máte z bradavky / bradavek jakýkoli výtok v jakémkoli období, dokonce i během těhotenství, měli byste se poradit se svým lékařem.

Tajné typy

Podle "organoleptických" vlastností: vůně, konzistence, barva, chuť (v žádném případě je nemusíte zkoušet), může být výtok odlišný:

 • tlustý a tenký;
 • vodnatý a slizký;
 • transparentní, průsvitné a neprůhledné;
 • bílá, žlutá, nazelenalá, tmavě zelená, téměř černá, hnědá, krvavá;
 • jemný a urážlivý.

Pokud je pravděpodobné, že když se objeví krvavý výtok s nepříjemným zápachem, půjdete do nemocnice, nemusíte si všimnout slabého průhledného výtoku. A nechat si ujít okamžik, kdy patologie právě „začala“. Gynekologové proto trvají na pečlivém samovyšetření mléčných žláz..

Průhledný výboj

Pokud máte malé množství čirého výtoku bez zápachu, nejste nemocní ničím vážným. Transparentní výtok může být u žen mimo těhotenství a kojení:

 • s těžkou fyzickou námahou;
 • když nosíte malé podprsenky;
 • aktivní stimulace bradavek (tlakem);
 • před menstruací;
 • když užíváte OK (orální antikoncepce).

Tajemství obvykle vychází z obou bradavek. V plném smyslu se takové vypouštění nepovažuje za patologické, ale nelze je přičítat normě. Výskyt jakéhokoli výtoku z bradavek naznačuje hormonální nerovnováhu. Takové porušení vyžaduje opravu..

Tmavě zelený slizniční výtok

Pokud si všimnete tmavě zeleného a někdy černého výtoku z bradavky, jste v menopauze, pravděpodobně jsou vaše mléčné kanály zdeformované, změněné a rozšířené. Tento jev nemusí být doprovázen bolestivými pocity. Tato patologie je častější u žen:

 • jste měli hnisavou mastitidu;
 • s hyperlaktací během krmení.

Ektázie (plasmacytická mastitida) mlékovodu není považována za závažný stav, ale může doprovázet vznik rakoviny. Diagnostikujte onemocnění pomocí ultrazvuku a rentgenového vyšetření prsu. Léčba může být konzervativní (antibiotika, imunostimulanty, protizánětlivé léky) a operativní. Pokud léčba není účinná, postižené potrubí se odstraní.

Krvavé tajemství

Při poranění žlázové tkáně se z bradavky postiženého prsu uvolňuje tekutina, někdy smíchaná s krví. Je nutné jít do nemocnice, protože hematomy v této oblasti jsou často abscesy. Někdy má trauma za následek cystadenopapillom nebo intraduktální papillom.

Papilom se může tvořit také z jiných důvodů (hormonální nerovnováha). Nádor je benigní. Na začátku procesu nezpůsobuje bolestivé pocity. Jeho růst je charakterizován viskózním a krvavým výbojem. Takto se projevuje nezánětlivý novotvar..

Když je připojena bakteriální infekce, objeví se bolest. Vzdělání otužuje, dobře hmatatelné. Výtok je žlutý se specifickým zápachem hnisu. Léčba je extrémně rychlá.

Pokud se z jedné žlázy vylučuje tajemství, výtok je krvavý nebo hnisavý, prsa se deformuje, mění se barva kůže a barva dvorce, mění se tvar bradavky, možná jde o rakovinu. Bolest s tímto onemocněním se objevuje již v poslední fázi. Chirurgická léčba.

Při absenci metastáz a omezeném zaměření je možný chirurgický zákrok zachovávající orgány. S rozsáhlou lézí se resekuje nejen nádor, ale také tkáně, které jej obklopují - mastektomie.

Hnědozelený výtok

Při mastopatii nebo fibrocystickém onemocnění žlázy obvykle bobtnají, zejména před menstruací, v oblasti hrudníku a výtoku se objeví prasknutí: spíše tmavě hnědá, někdy nazelenalá. Nemoc vyžaduje lékařské ošetření a monitorování. Malignita je vzácná. Při správné léčbě cystické útvary ustoupí.

Žlutý, páchnoucí výtok

Toto vypouštění můžete pozorovat na sobě během vývoje mastitidy. Mastitida může být u pacientů jakéhokoli pohlaví, ale častěji se vyvíjí u kojících matek na pozadí laktostázy. Penetrace kokální flóry a její reprodukce v žlázové tkáni prsu vede k tomu, že:

 • bolí hrudník;
 • kůže zčervená;
 • zahřeje se na dotek;
 • z bradavky se hojně uvolňuje neprůhledné žluté tajemství se specifickým „hnisavým“ zápachem.

Jako léčbu musíte vyčistit vytvořený absces a provést antibiotickou terapii.

Bílé mléčné tajemství

U pacientů obou pohlaví se může objevit odtok galaktorea nebo mleziva. Toto není nezávislá patologie, ale známka prolaktémie. Ten vyvíjí:

 • s častými lety a měnícími se klimatickými pásmy;
 • patologie štítné žlázy;
 • poruchy hypofýzy-hypotalamického systému.

Galactorea je charakterizována čirým nebo bílým hustým výtokem z obou bradavek..

Na tomto se s vámi loučíme. Doufáme, že jsme zcela plně odpověděli na otázku, proč může sekrece bradavek vyniknout a kdy k ní dojde. Sdílejte informace se svými přáteli prostřednictvím sociálních sítí a znovu navštivte náš portál. Rádi zodpovíme vaše dotazy a pomůžeme vyřešit problémy..

Výtok z mléčných žláz tlakem

Tento jev se vyskytuje u žen nejen kvůli patologickým změnám v těle. Vzácné vylučování z žláz je přirozený proces. Je to kvůli charakteristické struktuře spárovaného orgánu. Tekutina má krvavou nebo hnisavou konzistenci, doprovázenou bolestivostí, zatvrdnutím. Pokud zjistíte tyto příznaky, měli byste se domluvit s mammologem. Specialista identifikuje příčiny výtoku z mléčných žláz pod tlakem, během těhotenství nebo před menstruací.

Proč se objevit

Znatelný výtok z mléčných žláz je známkou jejich porážky infekčně-zánětlivým nebo nádorovým procesem. Výjimkou je těhotenství, kojení. Všechny ostatní případy vyžadují lékařskou pomoc. Faktory přispívající k patologickému stavu: nesprávné nošení podprsenky, hormonální selhání, anamnéza traumatu, mastopatie, rakovina.

Druhy výboje

Kromě období laktace je výtokem kapalina různé hustoty, zápachu, barvy a intenzity prosakování. Protéká mléčnými kanály stejným způsobem jako mateřské mléko. Rovněž jsou brány v úvahu rysy sekrece - uvolňují se spontánně nebo v důsledku palpace. Riziko vzniku poruchy se zvyšuje s věkem a počtem narozených.

Bílý

Je normální, že během kojení několik kapek tekutiny vyteče a dojde k výraznému stlačení mléčné žlázy. Tato konzistence zabraňuje slepení stěn mléčných kanálků, a je proto přijatelná. Po skončení období laktace produkce mléka během několika měsíců postupně klesá. Pokud proces trvá déle, je vhodné poradit se s lékařem. Nepřirozený mléčně bílý výtok je způsoben zvýšenou hladinou prolaktinu, což naznačuje možné patologie, mezi které patří:

 • Nerovnováha hormonů v těle
 • Galaktorea pozorována i po 20 týdnech ukončení laktace
 • Mimoděložní nebo zmrazené těhotenství, jeho umělé ukončení
 • Destabilizace hypotalamu nebo hypofýzy v důsledku poškození, přítomnost rakovinového nádoru
 • Důsledkem operace je sevření nervových zakončení prsu
 • Onemocnění vaječníků nebo nadledvin
 • Nadměrné užívání antikoncepce

Příznaky jsou doplněny nepříjemnými pocity při používání podprsenky, brnění a pálení v oblasti hrudníku. Intenzita vylučování tekutin se zvyšuje s fyzickou aktivitou, během.

Hnisavý

Hnisavá tekutina z bradavek je prvním příznakem mastitidy, intraduktálního papilomu. Jedná se o abnormální benigní novotvar v dutině mléčného kanálu, který ničí jeho lumen. Hnis označuje absces, absces v oblasti mléčné žlázy, bradavku.

Úleva od zánětlivého procesu zahrnuje použití antibiotik, použití speciálních obkladů a ve výjimečných případech otevření abscesu. Papilom postihuje ženy starší 40 let. Onemocnění je potvrzeno ultrazvukem, ductografií, laboratorními studiemi vzorků vylučovaných sekretů.

Krvavý

Nemáte nic společného s nosením nebo krmením dítěte. V 80% případů potvrzují diagnózu benigního nebo maligního nádoru. Krev je přítomna, když nádor poškodí kapiláry vylučovacích kanálků, které vedou z každé bradavky hluboko do žlázy.

Počet sekrecí a intenzita jejich barvení se zvyšuje s růstem novotvaru. Je obzvláště nebezpečné, pokud nedošlo k poškození hrudníku a pohmoždění měkkých tkání. Méně často se podobná situace vyskytuje na pozadí použití těsné podprsenky ze syntetické tkaniny. Materiál tře tělo a vytváří krvácející trhliny na citlivém epitelu bradavky.

Tento stav je nebezpečný infekcí žlázové tkáně patogeny. V lékařské praxi je tento patologický stav definován jako kalitus. Onemocnění je doprovázeno akutními bolestmi, hnisavou a krvavou konzistencí bradavek. Terapie zahrnuje dodržování hygienických pravidel, používání speciálních hojivých krémů.

Tmavozelený

Projev cystické, nodulární nebo vláknité mastopatie, absces prsu, intraduktální papilom. Současně jsou pozorovány pravidelné bolesti na hrudi (zejména před menstruací), jsou cítit malé uzliny. Etiologie onemocnění zahrnuje obezitu, selhání jater, ledvin, problémy s činností štítné žlázy, vaječníky. Tyto faktory destabilizují hormonální rovnováhu, vyvolávají rozvoj bolesti v podbřišku (včetně pohlavního styku). Navíc je narušen menstruační cyklus.

Vylučování mleziva před menstruací

Přirozený proces během těhotenství v ostatních případech naznačuje hormonální poruchy, které přispívají k rozvoji onemocnění prsu. Diagnóza je potvrzena krevním testem na prolaktin. Užívání antikoncepce je hlavní příčinou nažloutlé lepkavé tekutiny z bradavek v předvečer menstruace. Doprovodné příznaky: zvětšení bradavek, nepohodlí na hrudi, zvýšená citlivost.

Přípustná sekrece bez barvy a zápachu během menstruace až 2 kapky na pohmat. Vysoká hladina estrogenu na začátku cyklu přispívá k otoku prsou. Jeho hodnota se po menstruaci vrátí k normálu..

Se sexuálním vzrušením

Ženské bradavky jsou schopné během orgasmu produkovat až 4 kapky bílé nebo čiré tekutiny. Tento jev závisí na individuálních charakteristikách organismu. Se zvýšením sexuálního vzrušení se hormony uvolňují do krve. Jejich počet dosahuje maximální koncentrace během nástupu nejvyššího potěšení v intimitě. Pozitivní hormonální změny stimulují přirozené mazání prsou, což je známkou plné spokojenosti žen.

Výtok během těhotenství

Během těhotenství jsou změny v ženském těle přirozené. Vztahují se také na stav mléčných žláz, které:

 • Zvyšují objem, což přispívá k výskytu nepohodlí, svědění kůže
 • Zvyšte jejich citlivost, po které žena reaguje na drobné dotyky
 • Změňte barvu dvorců (během tohoto období je viditelnější žilní síťka prsu)
 • Vydává se mlezivo - první mateřské mléko

Výtok z bradavek během těhotenství je povolený, je přirozeným jevem a má nažloutlý odstín. Zpočátku je kolostrum poměrně husté, ale jeho konzistence se postupem času stává méně častou. Načasování nástupu sekrece se liší od prvního trimestru těhotenství do období po porodu.

Měli byste být ostražití, když mledzivo zkrvaví nebo bude jasně žluté. Tento stav je doprovázen bolestivou bolestí v oblasti hrudníku. Dochází k deformaci žláz. Příznaky naznačují výskyt patologie, která vyžaduje vyšetření odborníkem. Doporučení týkající se péče o prsa během těhotenství zahrnují správnou hygienu, nevylučování sekretů a nošení pohodlné podprsenky.

Příčiny

Mateřské mléko je přirozená sekrece složená převážně z laktózy. Pokud obsahuje krvavé nebo hnisavé nečistoty, je obtížné určit etiologii patologického stavu podle jednoho vzhledu konzistence. Podobné jevy jsou pozorovány u mužů s nádorem hypofýzy, akromegalií, doprovázených užíváním určitých léků. Na pozadí závažných endokrinních poruch, vysoké hladiny prolaktinu v krvi (hyperprolaktinémie), kraniofaryngomu je u dětí diagnostikován patologický stav.

Uvolňování mléka během laktace je přirozenou reakcí ženského těla, která umožňuje poskytnout dítěti odpovídající výživu. Za jiných okolností symptomatologie vyvolává podezření na řadu nemocí..

Galaktorea

Jedná se o přesnou definici diagnózy, kdy mléko prosakuje z prsu v důsledku nepřirozených faktorů - absence těhotenství nebo po menopauze. Příčinou onemocnění je:

 1. Hormonální poruchy, nadužívání antikoncepce
 2. Endokrinní onemocnění, poškození vnitřních orgánů (selhání ledvin)
 3. Mechanické poškození podpaží, traumatická encefalopatie
 4. Nemoci epidermis v oblasti dekoltu, důsledky laparotomie
 5. Hypotalamická patologie, tuberózní skleróza

V závislosti na etiologii a stupni progrese provokujících faktorů získává mléko jiný odstín - od světle nažloutlého po tmavě hnědý. Se sníženou koncentrací pohlavních hormonů, atrofií vaječníků je možný rozvoj syndromu trvalé lactorrhea-amenorea..

Ektázie mléčných kanálků

Vyskytuje se v důsledku zánětu kanálků mléčné žlázy, jejich blokování buněčnými hmotami husté, tmavě zbarvené konzistence. Nemoci jsou náchylné k ženám nad 40 let. Terapie zahrnuje užívání antibiotik, zmírňujících bolest, protože patologie je charakterizována akutní bolestí.

Mastitida

Je to jedna z nejčastějších komplikací poporodního období. Vývoj onemocnění je vysvětlen strukturou epiteliální tkáně bradavky. Riziko mastitidy se zvyšuje kvůli potřebě časté laktace, nedodržování pravidel osobní hygieny.

V 9 z 10 případů se patologie vyvíjí v důsledku penetrace stafylokoků nebo streptokoků do tkáně prsu. Vyvíjí se hnisání tkání, což je v rozporu s možností dalšího krmení dítěte. Je doprovázen výtokem zakalené husté kapaliny smíchané s krví z bradavek.

 1. Zčervenání kůže, zvýšení tělesné teploty
 2. Otok bradavek, požití hnisavých hmot v mléce
 3. Tahání bolesti, slabost těla

Tento jev komplikuje laktaci, pokud je jemná pokožka bradavky poškozena ve formě četných trhlin. Můžete zabránit vstupu krve do mléka mazáním prsou lanolinovou mastí. Ale zpočátku byste měli dostat souhlas lékaře.

Důsledky poranění hrudníku

Potíže v domácnosti, nehody, vyšší moc, agresivita ostatních, náhodné pády jsou potenciálními příčinami poškození hrudníku. Zraněná tuková tkáň, buněčná látka v hloubce prsu vede k nekróze, septické mastitidě.

Pravděpodobnost onemocnění se zvyšuje, pokud se zjistí:

 • výrazné otoky, hrudky na hrudi
 • ztmavnutí pohmožděných oblastí
 • poškození mléčných kanálků, následné spontánní uvolnění krvavé tekutiny z nich
 • oblasti poškozené vysokou teplotou

Menší hematomy odezní samy za 2-3 týdny. Při rozsáhlém poškození nestačí pouze vnější léčba mastí nebo antibakteriálními látkami jako léčba. V 35% případů se následky úrazů jakéhokoli druhu dostaví po 12–18 měsících.

Včasný přístup k lékaři snižuje riziko vzniku rakoviny.

Fibrocystická mastopatie

Je charakterizován tvorbou jednotlivých nebo více uzlů různé hustoty a velikosti v mléčné žláze. Mají jasné kontury. Dlouhodobá absence léčby je nebezpečná degenerací novotvaru do maligního nádoru. Tento stav je doprovázen bolestivými pocity bolesti s periodickým zvyšováním jejich intenzity před menstruací.

Ozáření bolesti zad, podpaží nebo předloktí je způsobeno skřípnutím nervů patologickými uzlinami. Výtok z bradavek doprovází předmenstruační příznaky (otoky a zvětšení prsou, nepohodlí v dolní části břicha, podrážděnost). Sekrece má zelenou nebo fialovou barvu, objem se pohybuje od několika kapek, které se objeví během palpace prsu, až po hojné masy.

Maligní formace

Možná v jakékoli oblasti prsu, uvnitř i vně mléčných kanálků. Krvavý výtok je jedním ze znaků rakovinového nádoru, což potvrzuje specializovaná diagnostika. Terapie zahrnuje výhradně chirurgické metody: maste- a lumpektomii.

Pagetova nemoc

Jedná se o typ maligního nádoru na bradavkách s rozšířením do dvorce. Původ patologie není zcela objasněn, existují pouze teorie. Vývoj onemocnění postihuje muže a ženy, zejména ve věku od 45 do 50 let. Mezi příznaky patří:

 • Zánět tkáně bradavek, zarudnutí a šupinatá vyrážka na hrudi
 • Bolest, svědění, přecitlivělost areoly
 • Pravidelné krvácení z bradavek
 • Hmatatelné tvrdé uzliny v hrudi viditelné ve všech ostatních případech

Patologie se může šířit do jedné nebo obou žláz najednou. Onemocnění je onkologické, zahrnuje chirurgický zákrok, užívání protirakovinných látek, hormonální léky.

Jakého lékaře kontaktovat?

U bolestí na hrudi, výtoku z bradavek nejasné etiologie je nutné kontaktovat gynekologa nebo terapeuta. Léčba onemocnění počáteční, střední závažnosti provádí mammolog samostatně, bez pomoci onkologa. V závažných klinických případech je nevyhnutelný zásah chirurga onkologa. Zhoršení stavu těla a samoléčba je proto nebezpečné pro život a zdraví. Terapie v raných fázích patologie minimalizuje pravděpodobnost další implementace radikálních terapeutických technik.

Diagnostika

Zpočátku jsou onemocnění prsu detekována palpací. Zjištěné uzliny jsou doprovázeny bolestivostí a jsou důvodem k podezření na konkrétní patologii. Optimální doba pro zákrok je 9-11 dní od začátku menstruace, kdy se prsa vrátí do normálního stavu. Pocit usnadňuje stanovení stupně otoku, expanze žil a tepen, asymetrie obrysů žláz. Kromě termografie zahrnuje komplexní diagnostika:

 1. Laboratorní krevní testy. Umožňuje identifikovat zánětlivé procesy zvýšením hladiny leukocytů a zvýšením indikátorů ESR.
 2. Mamografie. Pomáhá detekovat novotvar v počátečních stádiích vývoje přesněji než MRI, které je předepisováno méně často kvůli velkému počtu falešných výsledků.
 3. Ductografie. Umožňuje vyloučit nebo potvrdit přítomnost ektázie, intraduktálního papilomu, novotvarů. Injekční kontrastní látka pomáhá určit specifickou lokalizaci maligního novotvaru.
 4. Ultrazvuk. Výsledek studie poskytuje jasnější klinický obraz při podezření na zánět nebo nádorové procesy. Metoda je informativní, pokud jde o stanovení spektra poškození. Před provedením operace musí být provedeno ultrazvukové skenování.
 5. Cytologické vyšetření vzorku sekrece každé bradavky pro analýzu bakteriální mikroflóry.

K potvrzení patologie hypofýzy se provádějí krevní testy na přítomnost vysoké koncentrace prolaktinu. Odhalení koncentrace hormonu stimulujícího štítnou žlázu poskytuje představu o stavu štítné žlázy. Přítomnost chorionického gonadotropinu v krvi je detekována standardním těhotenským testem. Lékař věnuje zvláštní pozornost barvě a teplotě kůže prsu, velikosti lymfatických uzlin. Studie anamnézy, hodnocení povahy sekrece z bradavek přispívá ke stanovení přesnější diagnózy.

Cytologie výboje

V cytologické studii je přesný počet rakovinných buněk stanoven v tekutině vylučované mléčnými žlázami. Diagnóza je potvrzena souběžnými technikami. Při podezření na Pagetovu rakovinu se provede punkce kůže dvorce. Biopsie bradavkové epidermis je přesný diagnostický postup k určení počtu nádorových buněk. Zahrnuje to odebrat kousek tkáně k vyšetření pod mikroskopem a rozlišit povahu, typ novotvaru.

Léčba

Terapie zahrnuje integrovaný přístup. Touha nahradit plnohodnotnou lékovou nebo chirurgickou léčbu recepty tradiční medicíny může vést k nevratným následkům. Výše terapeutického zásahu závisí na příčině, povaze a závažnosti zjištěných onemocnění. Léčba zahrnuje užívání hormonálních látek, antibiotickou terapii a lokální aplikaci antiseptických mastí. Dodatečně se podávají vitamíny a léky proti bolesti.

Prevence

Aby se zabránilo rozvoji onemocnění prsu, je nutné:

 • Udržujte optimální tělesnou hmotnost, denní fyzickou aktivitu
 • Dodržujte plnohodnotnou stravu, spěte
 • Vyvarujte se nárazů, modřin, řezných poranění, propíchnutí a jiných poranění hrudníku a dekoltu
 • Nezanedbávejte kojení
 • Vzdejte se špatných návyků, minimalizujte počet stresových situací
 • Omezte nadměrné užívání hormonálních léků
 • Vyšetření mamologem dvakrát ročně

Stejně důležité je pravidelně palpovat žlázy. V přítomnosti novotvarů je lze nejjasněji pociťovat během menstruace. V každodenním životě je lepší používat pohodlné spodní prádlo z přírodní tkaniny. Podprsenka by měla podepřít prsa, nemačkat ji.

Uvedená doporučení mají pozitivní vliv na hormonální pozadí, pomáhají posilovat imunitní systém a minimalizovat riziko patologického výtoku z mléčných žláz..

Výtok z mléčných žláz tlakem

Když se tekutina uvolní z prsu, tento jev často svědčí o vývoji onemocnění prsu..

Výjimkou je období porodu, kdy se takový výtok z prsu může objevit během těhotenství. Proto jakmile se těhotná žena začne po dlouhou dobu objevovat, bílý výtok z bradavek nebo tekutina jakékoli jiné barvy, musí okamžitě podstoupit studii a co nejdříve provést léčbu, kterou lékař předepíše.

Tento příznak by měl upozornit také silnější pohlaví. Koneckonců se to může projevit, pokud se objeví zánět mléčné žlázy u mužů nebo jiné patologické procesy. Tekutina z mléčných žláz u obou pohlaví je proto alarmujícím znamením, s nímž byste měli okamžitě kontaktovat odborníka..

Co způsobuje výtok?

Ženské prsa obsahují mléčné kanály, které jsou umístěny mezi vláknitou a tukovou tkání. Každý kanál má otvor na vrcholu bradavky. U všech žen je počet kanálů individuální, maximální počet však může být až patnáct. Prostřednictvím mléčných kanálků se produkuje nejen mléko a mlezivo, ale také fyziologická sekrece.

Při absenci onemocnění, vlivu vnějších negativních faktorů na bělavý, transparentní výtok z mléčných žláz, je nezbytný následující stav:

 • málo a hojně;
 • husté a vodnaté;
 • viskózní nebo slizký.

Jakákoli jednotná konzistence sekrece z kanálů je normální, ale pouze na pozadí průhledného odstínu kapaliny a malého objemu. Pokud je výtoku příliš mnoho, nedoporučuje se odložit návštěvu mammologa..

Pro určitý stav existují ukazatele normy fyziologického tajemství:

 1. Štíhlá, silná (jedna nebo dvě kapky). Je to zaznamenáno u tlaku na hrudi u mladých dívek a žen v porodu několik dní před menstruací a během zvýšeného sexuálního vzrušení.
 2. Není to příliš hojné, tekoucí. Typické pro starší ženy a ženy po porodu, ale vzhled husté tekutiny je možný.
 3. Viskózní. Kolostrum se vyskytuje během těhotenství, krmení dítěte a několik let po ukončení laktace (individuální indikátor).

Co by to mohlo být?

Prvním alarmujícím příznakem, který naznačuje možné onemocnění, je výtok z mléčné žlázy, ke kterému dochází při stlačení a samostatně.

Příčiny výboje jsou:

 1. Fyziologické: při narození - překrvení žláz s expirací mleziva, období těhotenství a laktace, kdy žláza produkuje mléko, zbytkový výtok po ukončení krmení.
 2. Patologické - hormonální poruchy v těle, změny související s věkem, zánětlivá onemocnění mléčných žláz, nádory.

Patologické příčiny výtoku z hrudníku

Hlavní příčiny patologických výtoků jsou následující:

 1. Trauma hrudníku (rány, modřiny). Pokud k tomu došlo bez narušení integrity pokožky, pak do dvou dnů od bradavky můžete krvavou tekutinu snadno vytlačit.
 2. Ductectasia je onemocnění charakterizované patologickou dilatací kanálků nazývaných subareolární kanály. Toto onemocnění je typické pro ženy po 40 letech, protože jeho hlavní příčinou jsou změny související s věkem. Toto onemocnění nepředstavuje zdravotní riziko, ale pouze za podmínky včasné léčby. Jinak nejsou vyloučeny vážné následky..
 3. Mastitida a absces. Onemocnění se vyskytují buď během laktace, nebo jsou důsledkem penetrace infikovaného objektu. Při mastitidě se oblast žlázy zapálí. Příčinou je bakteriální infekce, ve většině případů Staphylococcus aureus. Při abscesu se hnis hromadí v tkáních prsu, postižená oblast je omezena od zdravé oblasti.
 4. Intraduktální papillom je papilární benigní nádor. Objevuje se v potrubí poblíž bradavky. V důsledku vývoje nádoru se uvolňuje hustá tekutina, ve které jsou někdy přítomny nečistoty krve.
 5. Fibrocystická mastopatie je výskyt zhutněných oblastí tkáně v prsu. Tento stav je nebezpečný, protože může degenerovat do rakoviny.
 6. Maligní novotvar (rakovina prsu) je nádor, který se nepozorovatelně tvoří v důsledku nekontrolovaného dělení buněk. Výtok se objevuje při tlaku z obou mléčných žláz nebo pouze z jedné.
 7. Galaktorea je onemocnění, při kterém tlak z bradavky způsobuje tok mléka, ale to není případ kojení. Hlavní příčinou galaktorey je hormonální nerovnováha, přebytek prolaktinu. Onemocnění někdy doprovází onemocnění mozku nebo štítné žlázy.
 8. Pagetova choroba je zhoubný nádor, který se rozšířil do bradavky nebo dvorce. Toto onemocnění je extrémně nebezpečné a vyžaduje rychlou diagnostiku a léčbu..

Fyziologické příčiny výtoku

Fyziologické vlastnosti vysvětlují výtok:

 1. Nějaký čas po dokončení krmení. Vypouštění lze pozorovat další dva nebo tři roky. Závisí to na věku ženy a počtu těhotenství..
 2. Během těhotenství. V ženském prsu se připravují na narození dítěte a jeho krmení. Žlázy jsou trénovány na tvorbu a vylučování mléka. Podobné procesy probíhají ve třetím, posledním trimestru. Zvýšený tón dělohy stimuluje vylučování zakalené bílé nebo nažloutlé tekutiny z obou mléčných žláz.
 3. Při užívání antikoncepce. Perorální antikoncepce obsahuje hormony, které stimulují laktaci. Výtok by měl zmizet po zrušení antikoncepce. Měly by být nahrazeny jiným typem. Je však rozumné to dělat pouze na doporučení lékaře..
 4. Po potratu. Přítomnost sekrecí a jejich trvání závisí na tom, jak dlouho došlo k umělému ukončení těhotenství. Mohou obtěžovat ženu od několika dnů do měsíce..

Uvolňování malého množství čiré kapaliny je možné během léčby hormonálními léky, použitím antidepresiv. Příčinou může být příliš těsná podprsenka a fyzické přetížení..

Určení barvy

Podle barvy výtoku může lékař snadno určit onemocnění, které je příčinou onemocnění:

 1. Žlutá. Po porodu se v prvních dnech uvolňuje žlutý výtok s krémovým odstínem (mlezivo). Pokud se před menstruací objeví nažloutlý odstín a je doprovázen bolestí, lze předpokládat mastopatii.
 2. Hnisavý. Objevují se s vývojem abscesu uvnitř potrubí, jsou pozorovány u mastitidy. Nebezpečné jsou krvavé výboje. Často naznačují maligní novotvar..
 3. Bílý. Objeví se po požití antikoncepce a s nádorem hypofýzy.
 4. Zelený. Tmavě zelená barva je dána hnisem, který se uvolňuje během mastitidy..
 5. Hnědý. Vyskytují se, když se v mléčné žláze vytvoří cysta nebo nádor. Tmavá kapalina se uvolňuje při vstupu do mléčných kanálků krve, když jsou poškozeny kapiláry.
 6. Průhledný. Pokud se objeví před menstruací, pak je to norma..
 7. Krev. To je známka vývoje maligního novotvaru nebo poškození cév..
 8. Černá. Pozorováno během rozpadu maligního novotvaru.

Množství vylučované tekutiny může být malé nebo nadměrné, když je třeba použít prsní vložky.

Samovyšetření prsu

Aby bylo možné včas zachytit nástup onemocnění, je užitečné pravidelně provádět vyšetření prsu. Je to snadné a časově nenáročné..

Vyšetření se provádí v první polovině měsíčního cyklu po ukončení menstruace

 1. Sundaný do pasu musíte stát před zrcadlem. Položte ruce dolů a pečlivě prohlédněte hrudník, zda neobsahuje zarudnutí, otoky, změny tvaru žláz. Zvedněte ruce za hlavu, prohlédněte si hrudník v této poloze.
 2. Jemným mačkáním bradavek u základen zkontrolujte vypouštění.
 3. Držte jednu ruku za hlavou a jemnými kruhovými pohyby zkontrolujte každou žlázu od bradavek po podpaží. Opakujte vyšetření v poloze na zádech.

Normálně by na hrudi neměla být žádná tvrdost ani otok. Měly by vás upozornit jakékoli zvláštnosti - výtok, zatažení bradavek, vyboulení, změny barvy kůže.

Prsa je nutné vyšetřovat jednou za 3–4 měsíce, což vám umožní včas zaznamenat jakékoli změny.

Pokud zjistíte výtok z mléčných žláz, okamžitě vyhledejte lékaře. Není třeba paniku a strach. Drtivá většina žlázových sekretů není rakovina. Mezi lékaři je pojem „karcinofobie“ dokonce velmi rozšířený, strach z této nemoci je u pacientů tak silný. Včasná diagnostika a léčba zabrání rozvoji komplikací.

Kdy navštívit lékaře?

Existuje řada příznaků, v případě kterých musíte okamžitě kontaktovat odborníka:

 • výtok trápí více než dva dny;
 • obsahují příměs krve;
 • tajemství vychází pouze z jedné mléčné žlázy;
 • výtok má hustou konzistenci;
 • na pokožce bradavky se objeví peeling;
 • ztráta symetrie (zvětšení velikosti, tvorba hustých uzlů);
 • barva bradavky a oblast kolem ní se mění;
 • bolest na hrudi.

Výtok z mléčných žláz s tlakem, stejně jako jakékoli změny v této oblasti, by neměly být ignorovány. Včasné návštěvy lékaře, diagnostika, terapie pomohou vyhnout se komplikacím a vážným nemocem.

Kompetentní diagnostika

Patologické procesy v mléčné žláze jsou sférou vlivu mammologa. Při přístupu k ní bude přiřazeno:

 • mamografie;
 • mikroskopie a kultivace odděleného prsu;
 • ultrazvukový postup;
 • Magnetická rezonance;
 • CT;
 • klinický krevní test;
 • cytologické vyšetření;
 • testy na hladinu různých hormonů v těle;
 • radiografie;
 • ductografie;
 • biopsie atd..

Tyto diagnostické metody nám umožňují zkoumat strukturu mléčné žlázy, hodnotit stupeň její funkčnosti, identifikovat přítomnost zánětlivého nebo infekčního procesu a také eliminovat riziko vzniku rakovinového nádoru..

Lékař navíc poslouchá pacientku, analyzuje její stížnosti, sleduje anamnézu, dozví se o výskytu maligních novotvarů v ženském rodu..

Poté provede důkladné kontaktní vyšetření prsu. Koncentrace a vzhled oddělené tekutiny, stejně jako přítomnost krve v ní, bude určitě posouzena. Specialista pečlivě prozkoumá samotný stav prsu. Nejprve zkontroluje velikost, tvar, barvu, typ bradavky, její barvu a závažnost všech změn z hlediska souladu s normou.

Pokud jsou v mléčné žláze pacienta uzliny, těsnění nebo bolestivé novotvary, provede diferenciální diagnostiku.

Jak zacházet?

Přidělení není nemoc, ale pouze její příznak. Je nutné zjistit důvod, který způsobil příznaky konkrétní nemoci, aby bylo možné zvolit terapeutický léčebný režim. Může to být konzervativní, ale není vyloučeno rychlé otevření hnisavých dutin:

 1. Léčba galaktorey zahrnuje eliminaci základní příčiny onemocnění.
 2. Terapie výtoku z prsu s mastopatií je konzervativní, je symptomatická.
 3. U Pagetovy choroby je postižený prsa odstraněn dalším chemoterapií.
 4. Ektázie mléčných kanálků je ošetřena obklady a na infekci jsou předepsána antibiotika. Ve zvláštních případech je indikována chirurgická léčba.
 5. Mastitida a absces se léčí antibiotiky nebo otevírá hnisavé dutiny.
 6. V mléčné trubici poblíž bradavky se vyvíjí intraduktální papilom (benigní formace). Léčba spočívá v rychlém odstranění postižené oblasti.
 7. Hormonální narušení ženského těla má vážné následky. K vyšetření pohlavních hormonů je nutný krevní test. Pro léčbu jsou předepsány hormonální léky.
 8. V případě traumatu hrudníku po mamologickém vyšetření jsou předepsány protizánětlivé léky.

Při neustálém výtoku je možné chirurgické odstranění rozšířeného mléčného kanálu. Pokud je detekován maligní nádor, je pacient odeslán k onkologovi. Je jí předepsána kombinovaná léčba, která zahrnuje chirurgický zákrok, ozařování a chemoterapii v různých kombinacích..

Prevence

Aby se zabránilo rozvoji onemocnění prsu, je nutné:

 1. Udržujte optimální tělesnou hmotnost, denní fyzickou aktivitu
 2. Dodržujte plnohodnotnou stravu, spěte
 3. Vyvarujte se nárazů, modřin, řezných poranění, propíchnutí a jiných poranění hrudníku a dekoltu
 4. Nezanedbávejte kojení
 5. Vzdejte se špatných návyků, minimalizujte počet stresových situací
 6. Omezte nadměrné užívání hormonálních léků
 7. Vyšetření mamologem dvakrát ročně

Stejně důležité je pravidelně palpovat žlázy. V přítomnosti novotvarů je lze nejjasněji pociťovat během menstruace. V každodenním životě je lepší používat pohodlné spodní prádlo z přírodní tkaniny. Podprsenka by měla podepřít prsa, nemačkat ji.

Uvedená doporučení mají pozitivní vliv na hormonální pozadí, pomáhají posilovat imunitní systém a minimalizovat riziko patologického výtoku z mléčných žláz..

Všechny typy výtoku z prsou a co to znamená

Vývoj mnoha nemocí je často asymptomatický, a proto existují vážné problémy s jejich včasnou diagnostikou. V počátečních fázích vývoje je pomáhá detekovat výtok z mléčných žláz s tlakem, který se může lišit v barvě a hustotě. A pokud se objeví, nemůžete váhat! Naléhavá potřeba spěchat na kliniku a podstoupit úplné vyšetření.

Prsní žláza je spárovaný orgán skládající se z žlázové, pojivové a tukové tkáně. Uvnitř jsou kanály, kterými se pohybuje speciální sekrece, která chrání mléčné žlázy před různými druhy infekcí. Jak bylo uvedeno výše, uvolněná kapalina může mít jinou povahu, ale její vzhled se v žádném případě nepovažuje za normu..

Nejčastěji je výtok bez rozvoje patologií pozorován hlavně u mladých matek. Po porodu hraje roli mateřské mléko a po ukončení laktace se projeví jako reziduální účinky a po 2 až 4 měsících samy zmizí..

V lékařské praxi se však často vyskytly případy, kdy se výtok objevil u těch, kteří ještě nevěděli, co to je nést a nakrmit dítě. Současně si častěji stěžují na výskyt bolestí na hrudi a hnědého výtoku z bradavky, které jsou obvykle vnímány jako trapné tkáně žlázy..

Lékaři však důrazně doporučují podstoupit úplnou diagnózu, a to i v situacích, kdy tekutina uvolněná z bradavek nemá takový odstín. Koneckonců, dokonce i žlutý, šedivý nebo bílý výtok může naznačovat patologii mnoha vnitřních orgánů..

Pokud tajemství vybuchne, pak jej zpravidla provokují následující stavy a nemoci:

 • Těhotenství (charakterizované produkcí hormonu, který připravuje prsa na laktaci).
 • Zánět žlázových struktur.
 • Zvětšení šířky potrubí a snížení jejich pružnosti.
 • Dlouhodobá léčba léky obsahujícími hormony.
 • Mastopatie.
 • Onkologická onemocnění.
 • Trauma prsu.

Existuje mnoho důvodů, a proto, pokud má žena bolesti na hrudi a výtok vyzařuje nepříjemný zápach, je naléhavě nutné přijmout opatření k jejich odstranění..

V mléčné žláze se vytváří zvláštní tajemství, které, jak bylo uvedeno výše, vykonává ochranné funkce. A když si žena všimne výtoku při stlačení ve velmi malém množství, které nemá specifickou vůni, je průhledné a nezpůsobuje bolestivé pocity, pak je to normální a není nutná specifická léčba.

Ke zvýšení produkce tohoto tajemství často dochází na pozadí zvýšení nebo snížení jednoho nebo jiného hormonu v těle. Bezbarvý výtok s tlakem se může objevit pouze během určitých fází cyklu, například během menstruace. Je to způsobeno zvýšenou syntézou estrogenu, která způsobuje uvolňování čiré tekutiny z mléčných žláz. Totéž se děje při užívání OK, pouze v tomto případě hormon vstupuje do těla uměle.

Z prsu před menstruací můžete také zaznamenat mírný výtok tekutiny (doslova několik dní před menstruací). To je také způsobeno hormonálním skokem a přípravou dělohy na nadcházející proces. V tomto případě se samotná prsa může mírně zvětšit a na dotek bude bolestivá. Ale když začne menstruace, bolest zmizí a žláza se vrátí do stejné velikosti..

Je třeba také poznamenat, že každý cyklus je doprovázen ovulací, při které může být tekutina uvolněna také při stisknutí bradavky. Může to být trochu nejasné (podobně jako mledzivo), ale nikdy to nedává žádné bolestivé pocity.

Nejen příjem OK a nástup určitých fází cyklu jsou však hlavními faktory vzhledu transparentní kapaliny z bradavek. Jeho přítomnost může být také spojena s počátkem těhotenství nebo s dříve provedeným potratem. Během těhotenství prsa bobtnají, bradavky se stávají bolavými a prsa jsou na dotek horká. V raných fázích má vylučované tajemství vodnatou konzistenci a je průhledné. A krátce před zahájením porodu získává bílý odstín, který naznačuje připravenost žláz vyrábět mléko.

Pokud žena neplánovala otěhotnět, ale stalo se, že se ocitla v „poloze“ a rozhodla se ji přerušit uměle, měla by se také připravit na to, že může mít tekutinu 1 - 2 měsíce. S nástupem těhotenství se produkce progesteronu v těle prudce zvyšuje a po potratu - estrogenu. Vzniká tak hormonální nerovnováha, která se stává důvodem, proč má žena po potratu výtok. Musím říci, že také nemají specifický zápach a nezpůsobují bolestivé pocity..

Shrneme-li všechny výše uvedené, je třeba poznamenat, že transparentní výtok, který je pozorován ve velmi malém množství, je normální, ale pouze pokud nejsou doprovázeny bolestí a změnou jejich charakteru. Pokud se vyskytne syndrom silné bolesti, změna barvy vylučované sekrece, její konzistence, zvýšení pouze levého nebo pravého prsu (zpravidla během těhotenství, hepatitidy B, ovulace a před menstruací se obě žlázy zvětší najednou), musíte podstoupit úplné vyšetření k identifikaci patologií.

Bílý výtok se pravděpodobně objeví během těhotenství nebo kojení. Pokud jejich výskyt není spojen s těmito procesy, může dojít k uvolnění tekutiny z prsu v důsledku vývoje onemocnění, jako je galaktorea, při kterém mléko spontánně vytéká. Tuto patologii lze pozorovat nejen u žen, ale také u mužů, i když u nich je diagnostikována velmi zřídka..

Většinou se galaktorea vyskytuje u žen, které nedávno odstavily své dítě. Zpravidla zmizí sám po 6 - 7 měsících. Pokud však během tohoto období žena onemocní zánětlivými nebo infekčními chorobami, existuje vysoké riziko závažných komplikací (mastopatie, onkologie atd.).

Důležité! Pokud jste přestali kojit, ale několik měsíců se pravidelně objevuje bílý výtok z prsu, zatímco samotné žlázy jsou bolestivé, měli byste okamžitě navštívit lékaře. Všechny tyto příznaky naznačují komplikovaný průběh galaktorey a potřebu zvláštního zacházení..

Bílé tajemství uvolněné z mléčných žláz může také naznačovat následující patologické stavy:

 • Porucha funkce hypofýzy.
 • Hypertyreóza / hypotyreóza.
 • Selhání ledvin.
 • Cystické léze vaječníků.
 • Mastopatie.
 • Onkologie.

Je třeba poznamenat, že s mastopatií se z prsu uvolňuje šedobílá tekutina. Zároveň se však samotná mléčná žláza výrazně zvětšuje, stává se bolestivou a horkou na dotek. A při palpaci lze zaznamenat přítomnost malých uzlin v ní, což naznačuje vývoj zánětlivých procesů.

Důležité! Pokud se objeví první příznaky mastopatie, je nutné okamžitě zahájit její léčbu. Při absenci adekvátní terapie může toto onemocnění vést k vážným následkům, mezi něž patří rakovina..

Žlutý výtok se také neobjevuje jen tak. Mají také své důvody. A nejčastěji je nažloutlý nebo oranžový výtok z bradavek známkou zhoršeného metabolismu, charakteristického pro mnoho nemocí, mezi něž patří i diabetes mellitus..

Vypouštění žluté nebo oranžové barvy může také naznačovat zvýšenou produkci prolaktinu v těle, což vyvolává vývoj galaktorey, který již byl zmíněn výše..

Kromě toho může vznikající žlutá tekutina z bradavek také indikovat vývoj mastopatie. Jeho výskyt však již hovoří o komplikovaném průběhu onemocnění, kdy je farmakoterapie neúčinná a je nutný chirurgický zákrok..

Hnisavý výtok, který má štiplavý specifický zápach a způsobuje silné bolestivé pocity na hrudi u žen, naznačuje závažné patologické procesy, které je třeba naléhavě léčit. Mohou se vyskytnout jak u onkologie, tak u onemocnění zánětlivé povahy (například mastopatie, mastitida).

U hnisavých lézí mléčných žláz je nutná silná antibakteriální terapie. Pokud není provedeno, může to vést k šíření hnisu po celém těle a rozvoji závažných komplikací..

Není tolik nemocí, které se projevují hnisavým výtokem. Ale všechny se vyznačují přidáním bakteriální infekce. Když se objeví purulentní sekrece z hrudníku, je naléhavě nutné navštívit lékaře, protože nedostatek adekvátní terapie může způsobit rozvoj nekrotických procesů, sepse a abscesu.

Jak ukazuje lékařská praxe, zelený výtok se objevuje hlavně u žen v dospělosti. Jejich přítomnost je způsobena vývojem ektasie, která je charakterizována expanzí kanálů v žláze. K tomu dochází v důsledku zániku reprodukčních funkcí a změn v hormonálních hladinách. Výtoky zelené se objevují v důsledku akumulace patogenů v dilatovaných kanálech, které se aktivně množí, vylučují odpadní produkty a vyvolávají vývoj zánětlivých procesů.

Vzhledem k tomu, že na pozadí vyhynutí reprodukční funkce dochází ke změnám ve strukturách tkání mléčných žláz, vývoj ektázie významně zvyšuje riziko rakoviny. Pokud jsou k dispozici, měla by být léčba provedena okamžitě..

Krvavý výtok se často vyskytuje na pozadí papilomu vytvořeného v mléčném kanálu, který pod vlivem určitých faktorů může způsobit rozvoj rakoviny. Lze jej léčit pouze chirurgicky..

Různá poškození tkání žlázy mohou také vyvolat růžový výtok a výskyt hustého výpotku s krví z bradavky. Po propíchnutí bradavky se u mnoha objeví krevní tajemství a je pozorováno, dokud se propíchnutí zcela nezahojí.

Světle růžový výtok a přítomnost krevních sraženin v něm jsou jasným znamením vzniku rakoviny prsu. V tomto případě je zjištěno zvýšení objemu mléčné žlázy, palpace uzlin v ní a pocity bolesti, které neustále narušují ženu..

A když už mluvíme o tom, proč může být z bradavek uvolňována růžová tekutina, nemůžeme se jen dotknout tématu mastopatie. V tomto případě růžový výtok naznačuje závažný zánět vyžadující okamžitou léčbu..

Černý a hnědý výtok se vyskytuje pouze v jednom případě - s maligními lézemi žlázových tkání. V počátečních fázích vývoje onkologie jsou prakticky neviditelné. Ale jak nemoc postupuje, zvyšuje se množství exsudátu a po zaschnutí se na bradavce mohou objevit tmavé krusty. Zpravidla s rozvojem rakoviny černý výboj vyčerpává nepříjemné aroma a v konzistenci se mohou lišit - husté i tekuté.

Tajemství, které vyčnívá z bradavek, musí být předáno laboratoři pro výzkum. K tomu je třeba vytlačit z hrudníku na speciální sklo, které bude rozdáno na klinice. Taková laboratorní studie by měla být prováděna nejen při výskytu černého nebo hnědého výboje, ale také při výskytu šedého, růžového, žlutého a zeleného výboje. Aby však bylo možné přesně identifikovat faktor, který vyvolal výskyt patologického exsudátu z žlázy, bude také nutné podstoupit další vyšetření pomocí nejnovějších diagnostických metod..

Pokud byla tekutina z bradavek nejprve uvolněna a poté zastavena, není to důvod k odložení návštěvy odborníka. To jen naznačuje, že akutní fáze zánětu prošla a získala chronickou formu. A to je velmi nebezpečné, protože to může vést k nepředvídatelným následkům. A pokud se z mléčných žláz objeví růžový výtok nebo jakýkoli jiný odstín, okamžitě vyhledejte mammologa. Po individuálním vyšetření a obdržení výsledků vyšetření předepíše terapii, která tento problém rychle vyřeší a předejde komplikacím..

Fyziologický výtok je poskytován po celý cyklus, nezpůsobuje nepohodlí a nemá závažné doprovodné příznaky, které ovlivňují kvalitu života ženy. Kromě menstruačního krvácení, během ovulace a během premenstruačního syndromu, existuje spousta sekrecí sliznic, takzvaná leucorrhoea.