Jak užívat drogu bez menstruace

Menstruační problémy jsou velmi časté u dívek v reprodukčním věku. Duphaston vykazoval významný účinek se zpožděním menstruace a používá se jako účinný lék. Většina z nich je způsobena hormonálními poruchami, zejména estrogeny a progesterony. Pro obnovení menstruace se doporučuje provést substituční léčbu hormonálními léky. Většina léků však má vedlejší účinky, které jsou pro tělo škodlivé..

 • Mechanismus účinku léku
 • Návod k použití
 • Vedlejší efekty
 • Důsledky užívání přípravku Dufaston

Duphaston (Duphaston) se týká syntetických náhražek hormonálních léků, takže má požadované terapeutické účinky bez negativního dopadu na ženské tělo. Léčivo obsahuje dydrogesteron, který má stejnou molekulární strukturu a chemické a farmakologické vlastnosti jako progesteron. Duphaston bez menstruace je lékem volby.

Mechanismus účinku léku

Abyste mohli správně předepsat lék, musíte znát princip jeho účinku na tělo. Vzhledem k tomu, že Duphaston je analogem progesteronu, projevuje se jeho účinek ve druhé fázi menstruačního cyklu, kdy již vajíčko opustilo vaječník. V této době se děloha připravuje na těhotenství, takže hormon má stimulační účinek na růst endometria a pomáhá udržovat těhotenství. Proto se Dufaston užívá se zpožděním od 21 do 23 dnů cyklu.

Tento léčivý přípravek má navíc následující účinky:

 • zlepšení lipidového složení krve;
 • zarovnání menstruačního cyklu s jeho nepravidelností;
 • snížení rizika spontánního potratu během těhotenství;
 • obnovení hladin hormonů během menopauzy a snížení rizika onemocnění souvisejících s věkem.

Během užívání přípravku Duphaston by se menstruace měla obnovit za několik dní nebo týden. Pokud reprodukční funkce není obnovena po dlouhou dobu, měli byste podstoupit komplexní vyšetření. Neschopnost reagovat na léčbu může být způsobena nesprávnou medikací nebo nesprávnou diagnózou.

Návod k použití

Přibližné režimy léčby přípravkem Dufaston:

 • Při nestabilním menstruačním cyklu, kdy je nutné vyvolat menstruaci, je předepsána jedna tableta denně od 11 do 25 dnů cyklu. Pokud je nedostatek hormonů závažný, jsou předepsány dvě tablety denně: ráno a večer.
 • Pokud má žena hormonální neplodnost, lékař předepíše pilulku denně od 14 do 25 dnů měsíčního cyklu.
 • Při absenci menstruace je nutná komplexní léčba. Estrogeny jsou předepsány od prvního do 25 dnů cyklu. Poté se kombinují s přípravkem Duphaston, který se užívá dvakrát denně od 11 do 25 dnů cyklu..
 • Doporučuje se také používat léky k léčbě endometriózy. Lékař předepisuje užívání 3 tablet denně od 5 do 25 dnů menstruačního cyklu.

Protože se zpožděním menstruace musí být přípravek Dufaston užíván přibližně tři měsíce nebo i déle, nelze očekávat okamžitý pozitivní účinek. Nemůžete přestat užívat drogu sami, protože to může vyvolat nové zpoždění menstruace. Lékař individuálně vyvíjí schéma vysazení léku, které je založeno na postupném snižování dávky.

Vedlejší efekty

Droga je pro ženy absolutně bezpečná a na rozdíl od jejích přírodních protějšků má jen málo vedlejších účinků. Nemá kortikosteroid, antiandrogenní, anabolický účinek. Proto po jeho užívání neexistují žádné zdravotní problémy, které by způsobovaly nepohodlí a komplexy. Duphaston také nemá škodlivý účinek na játra..

Hlavní vedlejší účinky, které se vyskytnou, pokud vypijete drogu, když se vaše menstruace zpozdí:

 • účinky na centrální nervový systém: opakující se bolesti hlavy nebo migrény;
 • účinek na reprodukční orgány: náhlé děložní krvácení, které je eliminováno zvýšením dávky Dufastonu;
 • účinek na zažívací trakt: drobné a velmi vzácné abnormality jaterních funkcí, které se klinicky neprojevují, malá intenzivní bolest v břiše, mírná nevolnost;
 • poruchy krevního systému: mírná hemolytická anémie v ojedinělých situacích, která je doprovázena mírným ikterem (zežloutnutím) kůže;
 • účinek na kůži: výskyt vyrážek doprovázených svěděním;
 • hyperergické reakce z imunitního systému: alergické projevy ve formě kopřivky nebo angioedému (vzácné).

Musíte pochopit, že vedlejší účinky jsou typické pro všechny léky a jejich počet závisí na studii léku. Pokud v pokynech nejsou prakticky žádné vedlejší účinky, byl lék špatně testován. Seznam obsahuje všechny možné účinky, i když byly zaregistrovány pouze jednou. Se zpožděním menstruace se přípravek Duphaston užívá po dlouhou dobu, avšak po celou dobu léčby se výše uvedené nežádoucí účinky vyskytují u izolovaných pacientů. A zpravidla mají předispozici k určitým podmínkám.

Pokud jde o předávkování drogami, neexistují žádné ověřené údaje o následcích. Pacientovi se doporučuje provést výplach žaludku a poradit se s lékařem. Možná budete muset kompenzovat zvýšení progesteronu jinými hormony. Rovněž neexistují přesné informace o interakci léku s jinými léky. Během užívání se nedoporučuje pít alkohol, protože snižuje účinek přípravku Duphaston. Opatrně kombinujte lék s estrogeny, a to pouze se souhlasem lékaře a pod jeho kontrolou.

Důsledky užívání přípravku Dufaston

V takovém případě byste měli okamžitě podstoupit vyšetření v nemocnici, abyste zjistili příčinu poruchy v cyklu. Hormony hypofýzy, štítné žlázy a nadledvin mohou ovlivnit menstruaci. Někdy dochází k obstrukci dělohy nebo vejcovodů.

Abyste se vyhnuli negativním důsledkům a nezhoršili své zdraví během zpoždění menstruace, musíte užívat Duphaston pouze se souhlasem gynekologa podle správného schématu. Měli byste také dodržovat doporučení lékaře týkající se vysazení léku..

Hormonální přípravky Solvay Pharma Duphaston - recenze

Duphaston je nebezpečná droga. Důsledky užívání duphastonu.

Duphaston v Rusku je téměř prvním lékem k léčbě hrozby ukončení těhotenství. Je to opravdu nutné pro rozšířené a nekontrolované jmenování Dufastona?

Když jsem byla těhotná, po náročném dni v práci jsem šla do nemocnice s hrozbou přerušení. Předepsali mi spazmolytika a duphaston.

Začal jsem s léčbou. Duphaston - malé, bílé 10 mg tablety, užívané dvakrát denně. Třikrát jsem vypil spazmolytika. Všiml jsem si, že po užívání spazmolytik mi to ulehčilo, přestal mě bolet žaludek, byl měkký. Po užití duphastonu nedošlo k žádným změnám.

Pak jsem si pomyslel, je opravdu nutné brát tuto drogu, a začal jsem s malým vyšetřováním.

Ukázalo se, že duphaston je progesteron, který se používá k léčbě hrozby, ALE! s nedostatkem progesteronu, to znamená, když tělo produkuje málo progesteronu. Nedostatek tohoto hormonu jsem si nevšiml, protože před těhotenstvím jsem prošel všemi testy, nikdy jsem neměl problémy s menstruačním cyklem. Ano, a hrozba nastala po přepětí.

Nerozumím tomu, proč je duphaston předepsán všem, aniž bych zjistil důvod.

Rozbijte celý internet, také jsem zjistil, že užívání progesteronu může negativně ovlivnit psychiku, orientaci dítěte a v budoucnu dokonce způsobit neplodnost a další zdravotní problémy. V 80. letech již existovaly zkušenosti s užíváním progesteronu, které mělo hrozné následky, v důsledku čehož byl zakázán.

V některých zemích byl dyufaston vysazen kvůli neprokázané účinnosti.

Nemohl jsem tak riskovat své dítě, a tak jsem se po rozhovoru se svým lékařem rozhodl drogu zrušit. Moje jediná léčba byla spazmolytika a odpočinek v posteli. Po chvíli byla hrozba zastavena.

Abyste pochopili vhodnost jmenování, musíte mít alespoň lékařské vzdělání. Je nutné důvěřovat lékařům, ale musíte také trochu zkontrolovat. A v žádném případě jej sami nepřiřazujete

Nemám právo to doporučit nebo ne, ale dyufaston by měl být užíván pouze pro závažné indikace a pokud je to možné, pak to bez užívání a více se starat o sebe, svou milovanou těhotnou ženu)

Co se stane, když bude špatné pít duphaston

Obsah článku:

Nedostatek menstruace po užití Duphastonu

Lék Duphaston, který je syntetickým analogem ženského pohlavního hormonu progesteronu, je jedním z nejúčinnějších způsobů léčby hypomenorey (menstruační nepravidelnosti charakterizované nízkým výtokem). Článek se zabývá základními a často kladenými otázkami týkajícími se užívání drogy Duphaston, jaké indikace a kontraindikace užívání Duphastonu existují, proč po Duphastonu nemusí být menstruace, proč po užívání Duphastonu není menstruace. Farmakologickým účinkem léku Duphaston je stimulace mitózy endometriálních buněk, což vede ke zvýšení objemu vaginálního výtoku. Ve vzácných případech může rychlý růst endometria vyvolat výskyt intermenstruačního krvácení. V takových případech je nutné se poradit s lékařem, aby se předepsaná dávka léku upravila. Článek pojednává o odpovědích na otázky, proč po zrušení přípravku Duphaston nedochází k menstruaci, příčiny problému, co dělat a kdy by měla menstruace odejít, kdy by měla menstruace začít po ukončení užívání přípravku Duphaston.

Indikace pro použití Duphastonu

Účinnost přípravku Dufaston byla prokázána při léčbě:

1 dysfunkce vaječníků;

2 dysmenorea (bolestivá období);

4 děložní krvácení disharmonické povahy;

5 premenstruační syndrom (PMS);

6 amenorea (menstruační nepravidelnosti, charakterizované úplnou absencí měsíčního výtoku);

7 krvácení v časném těhotenství;

9 klimakterický syndrom.

Duphaston je často předepisován ženám plánujícím těhotenství, protože užívání léku pomáhá vytvářet příznivé hormonální pozadí, které usnadňuje koncepci a nosení dětí. Na rozdíl od jiných léků nemá Duphaston prakticky žádné kontraindikace, s výjimkou přecitlivělosti na složky léčiva a přítomnosti ledvin a kardiovaskulárních onemocnění.

Důvody absence menstruace po Duphastonu, co může být?

Těhotenství. Ženy se mohou mylně domnívat, že roli antikoncepce hraje syntetický progestogen. Na rozdíl od stávajících analogů není účinek Duphastonu zaměřen na potlačení ovulace, přispívá pouze k normálnímu oplodnění. Pokud byl lék předán a menstruace nepřišla, je nutné zkontrolovat těhotenství. Pokud je výsledek pozitivní, měli byste o tom informovat lékaře, abyste mohli vyvinout další metodu léčby. Nesprávný příjem léku. V případě, že se žena rozhodne pro samoléčbu a nekontrolovatelně užije pilulky, může to vést ke zpoždění menstruace. Podobná situace může nastat v důsledku lékařových chyb, když je pacientovi zbytečně předepisován Dufaston. Absenci menstruace lze vysvětlit vynecháním pilulek nebo v důsledku nesprávně vypočítané denní dávky.

Náhlé ukončení příjmu léku. Ženy, které neví, jak správně přestat užívat drogu, se mohou potýkat s určitými problémy. Při prudkém zrušení přípravku Duphaston mohou nastat různé důsledky, včetně zpoždění menstruace. Pouze lékař by měl vypočítat správné schéma pro dokončení příjmu léku. Pokud budete postupovat podle doporučení lékaře, léčba proběhne bez negativních důsledků, aniž by to ovlivnilo vaše zdraví..

Kdy čekat na menstruaci po zrušení Duphastonu?

Gynekologové si často všimnou, že ženy si mohou položit následující otázku: „Piju Difaston, proč po jeho zrušení pokračuje zpoždění menstruace, prostě neexistují?“ V těle ženy dochází k prudkému poklesu progesteronu, jehož produkce je produkována žlutým tělem. V této situaci dochází k produkci progesteronu s podporou Dufastonu.

Duphaston a menstruace, menstruace nezačne po užití pilulek

S nízkým obsahem hormonu dostává tělo určitý signál. Endometrium nemá schopnost držet se, začíná jeho oddělení, což způsobuje nástup menstruace. Po zrušení užívání pilulek začíná menstruace druhý nebo třetí den. Ve vzácných případech začíná menstruace desátý den, ale tento jev je považován za patologii a nezapadá do normy.

V tomto případě může být důvod následující:

1 Těhotenství;

2 Nekontrolovaný a nepřetržitý příjem léků.

Existují také situace, že i po ukončení léčby může dojít ke zpoždění. V tomto případě může být důvodem těhotenství. Je třeba provést těhotenský test. Pokud je test potvrzen, nemůžete náhle přestat užívat pilulky, protože v důsledku prudkého poklesu hladin hormonů může dojít k potratu. Podle lékařů by měl být lék vysazován postupně, dokud denní dávka nedosáhne poloviny tablety. Zpoždění může nastat u amenorey druhého typu, příčinou tohoto jevu je nerovnováha v práci vaječníků. Délka léčby v tomto případě trvá dlouhou dobu - několik menstruačních cyklů. V případě, že žena neplánuje těhotenství během léčby, je nutné pamatovat na užívání antikoncepce. Chcete-li najít ideální možnost pro takovou situaci, doporučujeme poradit se s gynekologem.

Nežádoucí účinky léku Duphaston, jaké mohou být vedlejší účinky

Pokud budete dodržovat režim Duphaston předepsaný lékařem, riziko komplikací je minimální. Při nekontrolovaném příjmu léku se objevuje:

1 silné děložní krvácení;

2 svědění kůže a vyrážky;

4 problémy s játry;

6 bolesti břicha;

7 otok mléčných žláz;

8 nadýmání;

9 předčasná menstruace.

V případě předávkování lékem byste měli okamžitě vypláchnout žaludek a poradit se s lékařem. Hlavní výhodou přípravku "Duphaston" oproti jiným lékům používaným k léčbě poruch způsobených nedostatečnou produkcí progesteronu je absence závažných vedlejších účinků. Na rozdíl od přípravků na bázi mužských hormonů nezpůsobuje nežádoucí vegetaci a nepříznivě neovlivňuje menstruační a ovulační cykly.

Kontraindikace užívání drogy Duphaston

Schéma užívání přípravku Duphaston určuje ošetřující lékař na základě výsledků testu. Lék je nahrazen jiným lékem, pokud je podle výsledků vyšetření pacientovi diagnostikována:

1 maligní procesy v těle;

2 dysfunkce jater;

3 porucha krvácení;

4 individuální nesnášenlivost složek léčiva;

5 kardiovaskulární onemocnění;

6 hyperplazie endometria;

8 cukrovka.

Mezi další kontraindikace patří:

1 věk do 18 let;

2 přítomnost duševních poruch.

Pokud neexistují kontraindikace, lékař určí denní dávku a dobu trvání užívání léku a také poskytne doprovodná doporučení založená na individuálních charakteristikách fyziologie pacienta. Obecná doporučení pro užívání drogy zahrnují zákaz konzumace alkoholu, který zvyšuje účinek aktivních složek drogy, v důsledku čehož se zvyšuje zátěž jater.

Proč po Duphastonu není menstruace, proč menstruace nezačala?

Existují případy, kdy po užití přípravku Duphaston dojde ke zpoždění menstruace. U žen v plodném věku jsou často pozorovány takové menstruační nepravidelnosti, jako je amenorea, charakterizovaná úplnou absencí měsíčního výtoku. Nejčastěji je amenorea založena na nedostatku progesteronu vyvolaném:

1 pravidelný stres;

2 špatné podmínky prostředí;

3 užívání hormonální antikoncepce;

4 nemoci reprodukčních orgánů;

5 prudkých výkyvů hmotnosti;

6 intenzivní fyzická aktivita;

7 dysfunkce štítné žlázy;

8 předčasná menopauza;

9 užívání silných drog.

K léčbě amenorey je v naprosté většině případů předepsán Dufaston, u některých žen však po užívání léku nedojde ke zlepšení. K určení důvodu nedostatečného účinku léčby stojí za zmínku vlastnosti farmakologického účinku léčiva.

Důvody absence menstruace po užití Duphastonu

Zpoždění menstruace po podání Duphastonu se může objevit z mnoha důvodů. Nejčastějším důvodem nedostatečného účinku léčby přípravkem Duphaston je těhotenství. Pokud je jeho přítomnost potvrzena krevním testem na hCG, lékař se rozhodne revidovat dávku léku. V některých případech není Duphaston zrušen ani v těhotenství, protože jeho příjem eliminuje hrozbu potratu. Pokud již není potřeba užívat Duphaston, odborník zvolí nejoptimálnější režim vysazení léku.

Pokud nebyla potvrzena přítomnost těhotenství, pak možným důvodem absence menstruace mohou být další důvody absence menstruace po zrušení přípravku Duphaston:

1 porucha funkce vaječníků, nadledvin a hypofýzy (k vyloučení této možnosti je nutné složit testy ke stanovení hladiny progesteronu, prolaktinu a hormonu stimulujícího štítnou žlázu a podstoupit ultrazvuk nadledvin a vaječníků);

2 nízké hladiny estrogenu;

3 nadměrná produkce progesteronu v těle pacienta;

4 přítomnost jizev v děloze, která brání průchodu menstruačního toku.

Pokud žena již nedostala menstruaci a dyufaston a důvod nebyl objasněn, pak pouze gynekolog může po ukončení léčby přípravkem Duphaston určit přesný důvod absence menstruace na základě výsledků vyšetření a analýz. Chcete-li vyloučit patologickou povahu amenorey, musíte se poradit s lékařem při prvních známkách nedostatečného účinku užívání drogy.

Farmakologický účinek Duphastonu

Hormon progesteron, produkovaný ve 2. fázi menstruačního cyklu, vyvolává krvácení a usnadňuje proces odstraňování neoplodněného vajíčka a endometria z těla ženy. Pokud z nějakého důvodu produkce progesteronu klesá, nástup menstruace se zastaví, což negativně ovlivňuje zdraví ženy. Duphaston nahrazuje nedostatek progesteronu, v důsledku čehož se hormonální pozadí stabilizuje a podle toho se normalizuje menstruační cyklus. Lék se zastaví několik dní před očekávaným začátkem menstruace. Menstruace se objevuje v následujících 3 až 10 dnech po vysazení léku. Pokud užívání přípravku Duphaston nepřineslo požadovaný výsledek, musíte kontaktovat svého lékaře, abyste vyloučili pravděpodobnost těhotenství.

Duphastonův standardní režim příjmu, jak správně aplikovat

Duphastonův režim závisí na problému, který žena plánuje vyřešit pomocí drogy:

1 hrozba potratu (1. možnost: 4 tablety (40 mg) jednou, poté 1 tableta každých 8 hodin; 2. možnost - 2 tablety každých 12 hodin. O které možnosti je v každém případě vhodná, rozhodne ošetřující lékař);

2 neplodnost (1 tableta denně od 14. do 25. dne cyklu. Stojí za zvážení, že toto schéma je vhodné pouze pro ženy s 28denním cyklem. V ostatních případech je nutné předem určit, v který den cyklu dojde k ovulaci, protože užívání léku před ovulací bude mít antikoncepční účinek);

3 nepravidelný menstruační cyklus (1 tableta každých 12 hodin od 11 do 25 dnů cyklu);

4 amenorea (od 11 do 25 dnů cyklu určuje počet tablet denně lékař na základě výsledků testu);

5 krvácení nezjištěné etiologie (2krát denně, 1 tableta týdně);

6 důsledků odstranění vaječníků (1 tableta denně po dobu 2 týdnů);

7 ovariálních cyst (2 tablety denně během celého cyklu);

8 hormonálních poruch (počet tablet denně a doba podávání se stanoví individuálně, v závislosti na typu hormonální poruchy).

Stojí za zvážení, že režim užívání léku vyvíjí lékař individuálně v závislosti na výsledcích testu konkrétního pacienta. Nekontrolovaný příjem léku může způsobit vážné zdravotní problémy, proto byste neměli užívat Dufaston bez předchozí konzultace s lékařem.

Co dělat, pokud po ukončení užívání přípravku Duphaston nedojde k menstruaci?

Pokud jsou důvody absence kritických dnů po podání Duphastonu tak rozmanité a mohou se objevit v důsledku celé řady fyziologických a patologických problémů, pak ženy velmi často zajímá, co lze v tomto případě udělat, co dělat, když po užití přípravku Duphaston nebudou žádné období? Pokud po užití přípravku Duphaston chybí menstruace, menstruace chybí, pak takové příznaky velmi často začnou ženu obtěžovat. Hlavní důvody absence menstruace po užití přípravku Duphaston, jako je nesprávné podání léku, nesprávné zrušení užívání přípravku Duphaston, když ženy náhle přestanou užívat přípravek Duphaston, aniž by věděly, že by to mělo být v mnoha případech prováděno postupně. Těhotenství může být také jedním z důvodů, proč po užití přípravku Duphaston menstruace nezačala..

Pokud po deseti dnech užívání přípravku Duphaston neexistují žádné měsíční období, doporučuje se zkontrolovat těhotenství. Pokud je výsledek pozitivní, musí žena kontaktovat prenatální kliniku pro registraci. Funkce v tomto případě je, že je zakázáno okamžitě zrušit příjem léku, v závislosti na hormonální rovnováze dívky budete muset po určitou dobu užívat pilulky. Po užití progesteronu začíná menstruace několik dní (ne více než 7 dní). Pokud pacient pil drogu po dobu 10 nebo více dnů a její menstruace nevyšla a těhotenský test ukazuje negativní výsledek, potřebuje:

1 Podrobnou diskusi o situaci a identifikaci příčiny konzultujte se svým lékařem. Samoléčba je v tomto případě nepřijatelná;

2 Po konzultaci s lékařem bude ženě přiděleno komplexní vyšetření, které zahrnuje nutně ultrazvukové a hormonální testy;

3 Konečná fáze spočívá v úpravě léčebné metody v souladu se získanými údaji (je možné zvýšit nebo snížit dávku, zrušit lék nebo předepsat jiné hormony).

Nejhorší možností v tomto případě je situace, kdy ženy nechodí k lékaři a nadále nekontrolovatelně užívají drogu. Skončí v nemocnici v extrémně vážném stavu, kdy je velmi obtížné obnovit hormony. V některých případech může být nedostatek progesteronu tak výrazný, že k návratu menstruace musíte vypít Dufaston až tři cykly..

Důsledky nekontrolovaného příjmu Dufastonu

Některé ženy používají Dufaston jako prostředek ochrany před nechtěným těhotenstvím a také jako stimulant předčasné menstruace (například když potřebujete jet na dovolenou a datum odjezdu se shoduje s datem menstruace). Neoprávněné užívání drogy vyvolává vážná porušení, která se projevují ve formě:

2 bohatý intermenstruační tok;

3 problémy s koncepcí;

4 prudké zvýšení hmotnosti;

5 metabolických poruch;

6 benigních a maligních nádorů.

Je důležité si uvědomit, že Duphaston je silná droga, proto se musí používat pouze se souhlasem ošetřujícího lékaře a přísně podle schématu definovaného odborníkem..

9 důvodů, proč neužívat Duphaston, vedlejší účinky populárních pilulek

Lék Duphaston se vydává přísně podle lékařského předpisu a aplikuje se v určité dny cyklu. Cena závisí na počtu tablet v balení (20 nebo 28 kusů), značce lékárenské organizace. Cena balíčku se v průměru pohybuje od 530 do 870 rublů.

Výběr levných analogů Dufastonu je nesmírně důležitý pro koordinaci s gynekologem kvůli vedlejším účinkům, závažnosti působení skupiny léků, nuancím jmenování.

Syndrom předmenstruačního napětí (PMS)

Diskutuje se o použití progesteronových přípravků pro PMS (který mimochodem postihuje 5% žen, a ne každou první dámu), protože příznaky PMS se objevují před menstruací, kdy tento hormon „dominuje“ v těle ženy.

Spravedlivě je třeba poznamenat, že není zcela jasné, zda závažné projevy PMS jsou výsledkem vysokých hladin progesteronu v těle nebo naopak poklesu hladin progesteronu před nástupem menstruace. Navzdory mnoha kontroverzním otázkám, jak v definici samotného PMS, tak v chápání jeho mechanismů, byly opakovaně prováděny pokusy o užívání progesteronových léků a jejich výsledky jsou dobře uvedeny ve vědecké literatuře..

Co dnes máme? Pouze jedna studie prokázala pozitivní účinek užívání progesteronových přípravků ve druhé fázi cyklu u žen s PMS, ale účinek byl hodnocen pouze subjektivními pocity účastníků. Zbytek výzkumu na toto téma buď není dostatečně dobrý, aby zohlednil jejich výsledky, nebo neprokázal žádný účinek na užívání progesteronových léků v různých formách (orálních nebo vaginálních) pro PMS.

Závěr: Použití progesteronových přípravků pro PMS nelze dodnes považovat za vědecky podložené.

Jaké farmakologické účinky jsou pozorovány

Vzhledem k tomu, že farmaceutický prostředek "Duphaston" je analogem přirozeného ženského hormonu progesteronu, jeho chemické a farmakologické parametry jsou blízké přirozenému progesteronu. Kromě toho nemá látka nežádoucí vlastnosti, které jsou obsaženy v jiných syntetických progesteronech..

 • nemá anabolické nebo glukokortikoidy, stejně jako estrogenní nebo androgenní parametry;
 • není schopen ovlivnit procesy rozpadu sacharidů, stejně jako aktivitu hepatocytů;
 • selektivně ovlivňuje struktury endometria během orální cesty podání;
 • zabraňuje riziku karcinogeneze nebo hyperplazie endometria v přítomnosti hyperestrogenemie.

Dedrogesteron je indikován v případě nedostatku progesteronu. Požadovaného účinku léčby je dosaženo bez negativního potlačení ovulačního mechanismu a umělého narušení menstruační aktivity. Díky užívání léku "Duphaston" je možné přirozené pojetí a následné zachování těhotenství v době léčby.

Děložní krvácení

Děložní krvácení je častým problémem žen v reprodukčním věku. Existuje mnoho přístupů k léčbě tohoto problému, které mohou být způsobeny řadou nemocí. K zastavení děložního krvácení lze použít režimy od pilulek po chirurgický zákrok k odstranění dělohy. Použití progesteronových přípravků má v tomto případě logické zdůvodnění: progesteron je hormon druhé fáze cyklu, je zodpovědný za změny probíhající v této době v endometriu (vnitřní výstelce dělohy) a za „udržování“ endometria na místě (před menstruací hladina progesteronu klesá, spustí se odvzdušňovací mechanismus). Pokus o udržení vysokých hladin progesteronu u žen s krvácením z dělohy se tedy jeví jako oprávněný. Co říká výzkum? Ve skutečnosti existuje účinek z užívání progesteronových léků v tabletách, avšak jiné způsoby léčby (zejména spirála s levonrgestrelem) mají mnohem výraznější účinek a významně zlepšují kvalitu života těchto pacientů. Bohužel nejúčinnější léčbou je chirurgický zákrok k odstranění dělohy. Před rozhodnutím o chirurgickém zákroku je však třeba vyzkoušet cívky obsahující levonorgestrel..

Sečteno a podtrženo: Progesteronové pilulky mohou být prospěšné pro pacienty s krvácením z dělohy, ale existuje mnohem účinnější léčba, která by měla být preferována..

Uvolněte formu a složení

Dávková forma - potahované tablety: bílý, kulatý bikonvexní tvar se zkosenými hranami a dělicí čárou na jedné straně, na obou stranách čáry je vyryto „155“.

Léčivou látkou je dydrogesteron v 1 tabletě - 10 mg.

Tablety Dufaston jsou baleny v blistru po 20 kusech. Kartonová krabička obsahuje 1 blistr a návod k použití drogy.

Pomocné komponenty:

 • Polyethylenglykol;
 • Koloidní oxid křemičitý;
 • Stearan hořečnatý;
 • Monohydrát laktózy;
 • Hypromelóza;
 • Kukuřičný škrob;
 • Oxid titaničitý.

Složení skořápky: bílý opadry Y-1-7000 (polyethylenglykol 400, hypromelóza, oxid titaničitý (E171)).

Menstruační nepravidelnosti


Existuje mnoho příčin menstruačních nepravidelností a před zahájením léčby je nutné stanovit konkrétní diagnózu. Jaký je potenciální mechanismus účinku progesteronových léků při menstruačních nepravidelnostech?

Pokud první fáze cyklu ženy funguje perfektně

Pokud první fáze cyklu ženy funguje perfektně (dominantní folikul roste, endometrium zesiluje atd.), Dojde k ovulaci a corpus luteum nefunguje dostatečně efektivně a neprodukuje dostatečnou hladinu progesteronu, druhá fáze se ukáže jako defektní a menstruace se vyskytuje v různých čas (protože nejdůležitějším signálem pro nástup menstruace je pokles hladiny progesteronu po jeho vrcholu ve druhé fázi).

Nejvhodnějším řešením problému v takové situaci je jmenování progesteronových léků pro druhou fázi cyklu (od 16. do 25. dne cyklu). Před předepsáním progesteronových léků byste měli vyhodnotit hormony první fáze, provést ultrazvukové vyšetření (nejčastěji několikrát v dynamice), abyste zjistili, že existuje dominantní folikul, a poté žluté tělísko (známka minulé ovulace) a poté darovat krev ke stanovení hladiny progesteronu.

A pokud je vše v pořádku s hormony první fáze, ultrazvukem nebyly zjištěny žádné abnormality a progesteron po ovulaci je nízký, pak má smysl předepisovat progesteronové přípravky. Všechno je logické a správné, ale je třeba vzít v úvahu jeden faktor: je to takový problém, který je kazuisticky vzácný..

Pokud problémy v cyklu souvisejí s porušením v první fázi

Pokud jsou problémy v cyklu spojeny s porušením v první fázi a je vyžadována stimulace ovulace, mohou být také užitečné progesteronové léky (nejprve se užívají léky ke stimulaci ovulace, poté se nástup ovulace sleduje ultrazvukem a teprve poté lze předepsat progesteronová léčiva).

V takové situaci, s kompetentní a účinnou stimulací ovulace, může být hladina progesteronu normální, tj. léky na progesteron nemusí být nutné. Nejčastěji jsou však předepsány profylakticky, aby se po stimulaci ovulace nezkontrolovala hladina progesteronu v každém cyklu a aby se nezmeškal žádný cyklus, který by se během stimulace pokusil otěhotnět..

A co se stane, pokud je předepsán progesteron bez zjištění příčiny porušení cyklu?

Nejčastěji vede k nízké hladině progesteronu nedostatek ovulace a problémy v první fázi cyklu (pro které existuje mnoho důvodů), a nikoli ojedinělé porušení druhé fáze. Co se stane u těchto pacientů, pokud jim nebudou správně předepsány přípravky s progesteronem??

Klasická situace: máme pacienta s porušením cyklu, ve druhé fázi projdeme analýzou na progesteron, vidíme nízký progesteron, předepisujeme progesteron zvenčí, abychom ho zvýšili! Je to logické? Ne. Taková pacientka nejčastěji nemá ovulaci, žádné žluté tělísko a není vytvořeno endometrium! Co děláme při předepisování progesteronu? „Klameme“ tělo tím, že mu dáváme najevo, že je vše v pořádku, žluté tělo je, produkuje se progesteron. Tělo se ani nepokouší vrhnout všechny zdroje k dosažení ovulace: existuje progesteron - ovulace již prošla, můžete se uvolnit. To znamená, že předepisováním progesteronu podle standardního schématu (od 16. do 25. dne cyklu) ženě s nepravidelným cyklem s určitou pravděpodobností zasahujeme do nástupu ovulace (bez progesteronu tělo „bojuje o ovulaci“ až do poslední; k ovulaci může dojít 20. a 30. den cyklu, pokud jsme nezasáhli progesteronem).

Co se stane s cyklem? Žena užívá progesteron až do 25. dne cyklu, poté se lék zruší, tělo zachytí signál o snížení hladiny progesteronu v krvi a spustí mechanismus nástupu menstruace. Od ženy s nepravidelným cyklem získáme ženu s pravidelným cyklem. Pokud je cílem léčby předvídatelnost života ženy a pravidelný cyklus, lze tento přístup použít. Pokud je cílem léčby normalizace funkce vaječníků a početí dítěte, mohou být progesteronové léky předepsány až po potvrzení přítomnosti ovulace v každém cyklu.

Aby nedošlo k takovým chybám, je nutné pečlivě sledovat, co se děje s cyklem u ženy s nepravidelnou menstruací (hormony první fáze, ultrazvuk v dynamice, progesteron ve druhé fázi, pokud existuje ovulace), a teprve po stanovení diagnózy rozhodnout o jmenování / nepojmenování jakéhokoli hormonální léky.

Závěr: Přípravky progesteronu jsou potřebné buď pro ženy s úplně neporušenou první fází cyklu a ovulace, ale s nízkou hladinou progesteronu po ovulaci (což je extrémně vzácné), nebo pro ženy s poruchami první fáze po stimulaci ovulace (pod přísnou kontrolou ovulace ultrazvukem).

Vedlejším účinkem je nadváha?

Nezapomeňte na možné nežádoucí účinky, které může mít Dufaston na tělo ženy, která jej dostává. Na mnoha webech, kde jsou publikovány pokyny pro tento lék, je uveden seznam vedlejších účinků:

 • nevolnost, zácpa nebo průjem;
 • mírné jaterní dysfunkce;
 • nepohodlí mléčných žláz;
 • děložní krvácení;
 • bolest hlavy nebo závratě;
 • Deprese;
 • svědění nebo kožní vyrážka;
 • alergická dermatitida (kopřivka);
 • Quinckeho edém - výskyt masivního edému kůže, sliznic a podkožní tukové tkáně;
 • hemolytická anémie - skupina velmi vzácných onemocnění charakterizovaných nadměrným ničením erytrocytů;
 • otoky končetin.

Je vidět, že patologický přírůstek hmotnosti a zvýšená chuť k jídlu nejsou v tomto seznamu uvedeny, a přesto je internet plný protichůdných recenzí na toto téma..

V neposlední řadě je to způsobeno skutečností, že hormonální léky a jejich dávky, které byly předepsány ženám před 20–30 lety, byly zcela odlišné a mohly by skutečně vést k některým nežádoucím změnám - růstu vlasů na obličeji a těle, plešatosti, lámavosti nehtů.

Postupně hormonální léky získaly mezi lidmi status nebezpečných drog. Medicína se však vyvíjí a dnes se předepisují v šetrnějších dávkách a významně se rozšířila řada samotných léků a zdravotních problémů, které řeší..

Pokud se přípravek Duphaston užívá k zachování těhotenství, pak se otázka nadváhy v tomto případě stává nevhodnou. Každá žena, když nosí dítě, přirozeně přibere kilogramy, které pak postupně ztrácejí.

Ale co ženy, které nečekají na přidání? Problémy s nadváhou se ve větší míře přenášejí buď geneticky, nebo se stávají logickým důsledkem sedavého způsobu života a vysokého příjmu kalorií. Soudě podle recenzí žen, které užívaly Duphaston, je nadváha častěji zmiňována těmi, kteří ještě před užitím drogy měli sklon k nadváze.

Pokud užíváte Duphaston a všimnete si, že jste náhle začali přibývat na váze, nejprve se obraťte na svého lékaře, který vám předepsal lék..

V žádném případě sami, bez konzultace s odborníkem, nepřestávejte užívat a nehledejte jiný lék, který by měl nahradit (například Utrozhestan). Hormonální terapie by měla být vysazována postupně snižováním dávky a tento proces vyžaduje lékařský dohled.

Podpora pro druhou fázi cyklu s IVF

Jak již bylo mnohokrát uvedeno, progesteron je hormon druhé fáze cyklu. Po ovulaci se ve vaječníku vytvoří žluté tělísko, které produkuje progesteron, který zase připravuje endometrium (vnitřní výstelku dělohy) na implantaci oplodněného vajíčka.

Ženy, které jdou na IVF, vyžadují pro druhou fázi cyklu medikační podporu, buď kvůli původně existujícím problémům s cyklem, nebo kvůli nedostatečné produkci vlastního progesteronu po stimulaci první fáze cyklu. V této situaci jsou progesteronové léky nezbytné a důležité, ale při jejich jmenování existují základní body:

 1. Progesteronová léčiva by měla být podávána pouze během druhé fáze (tj. Poté, co došlo ke všem známkám ovulace).
 2. Žena užívající progesteronové přípravky ve druhé fázi by měla být během cyklu sledována lékaři (s pravidelným monitorováním pomocí ultrazvuku a / nebo hladiny určitých hormonů v krvi).
 3. Obzvláště ženy s nepravidelnými cykly potřebují kontrolovat ovulaci v každém cyklu před zahájením léčby progesteronem, protože mají větší šanci uměle potlačit ovulaci těmito léky, pokud jim dojde čas.

Předepisování progesteronových léků k udržení druhé fáze cyklu v rámci programu IVF zvyšuje pravděpodobnost nástupu a progrese těhotenství a narození zdravého dítěte, nicméně i v této situaci existují nevyřešené problémy a pokračuje výzkum dalších způsobů podpory druhé fáze cyklu.

Závěr: Progesteronové pilulky lze použít k udržení druhé fáze cyklu v programech IVF, ale teprve po zjištění ovulace.

Dufastonovy analogy

Droga má několik analogů. Nejčastěji je obvyklé jej vyměnit za Utrozhestan. Co je lepší během těhotenství Duphaston nebo Utrozhestan?

Vědět! Pokud jde o Utrozhestan, patří k přirozeným gestagenům, takže ho někteří považují za účinnější. Navíc přichází ve formě vaginálních tablet. A to vám umožní snížit transformaci hormonu a zvýšit jeho účinnost..

Je tedy možné Duphaston během těhotenství?

Pokud výsledky testu ukázaly nedostatek hormonu progesteronu v ženském těle, pak je jmenování léčiva oprávněné.

Než začnete užívat pilulky, měli byste provést analýzu, která určí hladinu progesteronu, a je vhodné to provést několikrát v různých laboratořích..

Jak jste na tom s recepcí Dufastona? Předepsal vám to lékař? Jak jsi to zrušil??

Hormonální substituční léčba

Hormonální substituční terapie (HRT) se provádí, když žena neprodukuje dostatečné množství vlastních hormonů (během menopauzy (menopauzální hormonální terapie) nebo po operaci). V takových situacích je logické „znovu vytvořit“ svůj vlastní cyklus zavedením vhodných hormonů do první a druhé fáze cyklu..

Pro tyto účely lze uvažovat o progesteronových přípravcích (v kombinaci s estrogenovými přípravky, které napodobují první fázi cyklu), avšak v moderním světě existuje mnoho kombinovaných HRT přípravků (obsahujících jak estrogenovou, tak progestinovou složku), které jsou v takových situacích výhodné..

Závěr: Duphaston / Utrozhestan lze použít v kombinaci s estrogeny pro hormonální substituční terapii, ale nejsou to léky volby.

Duphaston - návod k použití

Lék se užívá 2-3krát denně v dávce předepsané lékařem. Vlastnosti léčby určuje gynekolog v závislosti na indikacích, stavu a závažnosti patologie u pacienta.

Na pilulce existuje riziko. Je navržen tak, aby usnadnil polykání léku, pokud máte potíže s polykáním.

Je Duphaston prodáván na lékařský předpis nebo ne? K nákupu léku potřebujete formulář na předpis vydaný gynekologem. V některých oblastech je droga také zahrnuta do seznamu léků na předpis.

Užívejte Duphaston před jídlem nebo po jídle

Lék se užívá 2-3krát denně, ráno a večer. Jak pít pilulku - s jídlem nebo po jídle, nemá vliv na účinnost přípravku Duphaston.

Pokud pacient vynechá lék, mělo by to být provedeno co nejdříve. Pokud však uplynulo více než 12 hodin, nemusíte zapomenutou dávku vypít..

Endometrióza

U endometriózy je vše jednoduché a zároveň komplikované. Potíž spočívá v tom, že příčiny a mechanismy jejího výskytu nebyly dostatečně studovány; o tomto skóre existuje mnoho teorií a diskusí. Jednoduchost spočívá v tom, že o tomto onemocnění uvažujeme v souvislosti s užíváním dvou léků (Duphaston a Utrozhestan), jejichž účinnost při léčbě tohoto onemocnění nebyla prokázána.

K léčbě endometriózy lze použít hormonální terapii, je však třeba vzít v úvahu i jiné léky, přečtěte si o tom více zde.

Závěr: Progesteronová léčiva by se neměla používat k léčbě endometriózy.

Prevence potratu

Pravděpodobně nejčastější indikací pro jmenování Duphastona a Utrozhestanu v Rusku je prevence potratu v časném těhotenství (přesně prevence, tj. Předepisování léku zdravé těhotné ženě bez známek hrozícího ukončení těhotenství; o situacích, kdy hrozí ukončení, čtěte níže)... V tomto článku se nebudu zabývat skutečností, že v mnoha zemích není zvykem udržovat těhotenství v raných fázích, protože většina potratů v prvním trimestru je spojena s genetickými abnormalitami u plodu, a v této situaci budu přímo zvažovat účinnost progesteronových léků.

Vzhledem k tomu, že progesteron je těhotenský hormon, je zcela logické snažit se uchovat těhotenství u ženy, která je z nějakého důvodu klasifikována jako riziková skupina (v Rusku spadají do rizikové skupiny ženy s předchozí ztrátou těhotenství, bolestmi v podbřišku) (nejčastěji nezaslouženě) v raných fázích „tónování“ ultrazvukem v prvním trimestru atd.).

A nyní pro mnohé překvapení: léky na progesteron nepomáhají předcházet spontánním potratům v prvním a druhém trimestru.!

Jinými slovy, pokud by bylo těhotenství zachováno na pozadí Duphastonu, přežilo by to bez něj a naopak (pokud by bylo těhotenství ukončeno bez Duphastonu, bylo by ukončeno tímto lékem)! A není rozdíl v tom, v jaké formě se užívá progesteron: uvnitř ve formě tablet, vaginálně v čípcích nebo intramuskulárně.

Chci provést rezervaci hned: v některých případech, při obvyklém potratu, snižují progesteronové přípravky pravděpodobnost potratu, ale to se týká pouze těch žen, které dříve utrpěly 3 nebo více těhotenství ztráty za sebou.

Závěr: Progesteronové přípravky v tabletách, čípcích a injekcích by neměly být předepisovány, aby se zabránilo potratu na začátku těhotenství.

Jak často lze Dufaston léčit

Jak často užívat Duphaston, aby způsobil menstruaci a dosáhl trvalého výsledku, je důležitá otázka při pravidelném porušování cyklu.

Gynekologové tvrdí, že droga může být užívána po dlouhou dobu, protože není škodlivá pro zdraví. Lék se může užívat po dobu 5 měsíců, aby se normalizoval cyklus.

Pokud byl lék užíván správně a účinek se neobjevil, měli byste se ujistit, že nedošlo k těhotenství a pokud je výsledek negativní, musíte podstoupit další vyšetření.

Možná je diagnóza nesprávná a zpoždění menstruace je spojeno s dalšími důvody, což je vysvětleno negativním výsledkem terapie.

Duphaston je poměrně bezpečný lék, který účinně bojuje proti zpoždění menstruačního cyklu a také proti nemocem způsobeným nedostatkem ženského hormonu.

Před zahájením schůzky musíte podstoupit vyšetření a zjistit přesný důvod selhání menstruačního cyklu. být zdravý!

Autor: Svetlana Karetnikova

Léčba hrozícího potratu

Přítomnost krvavého výtoku se zavřeným děložním čípkem během těhotenství až do 20 týdnů se považuje za hrozbu potratu. Se začátkem otevírání děložního čípku v tomto období je zachování těhotenství jakýmkoli lékem velmi nepravděpodobné. Zdůrazňuji, že tahání bolesti v dolní části břicha, stejně jako „tón“ dělohy ultrazvukem, nejsou známkami hrozícího potratu..

Léčba hrozby ukončení těhotenství je možná pouze po ultrazvukovém vyšetření, které potvrdí, že plod:

 1. Nachází se v děložní dutině
 2. Naživu
 3. Nemá žádné důkazy o závažných malformacích.

Léčba by měla být prováděna v nemocnici pod dohledem lékaře.

V této situaci jsou progesteronové léky účinné a pomáhají snižovat výskyt spontánních potratů, nicméně většina studií v této oblasti hodnotila účinnost progesteronu podávaného intramuskulárně, a nikoli ve formě tablet nebo čípků (protože žena je v nemocnici).

Závěr: Progesteronové léky snižují pravděpodobnost potratu, pokud hrozí potrat (hlavním příznakem je špinění). O účinnosti těchto léků ve formě pilulek nebo čípků však není dostatek údajů..

Předčasné zacházení s prací

Předčasný porod je porod, ke kterému dochází před 37 týdny těhotenství. Předčasný porod může mít vážné následky, zejména smrt dítěte nebo závažné dlouhodobé následky na zdraví dítěte. Proto je obrovské množství studií věnováno otázce studia metod léčby (nebo zastavení) předčasného porodu..

Progesteron je klíčovým „těhotenským hormonem“, a proto se jej pokouší použít u ženy, jejíž porod začal příliš brzy, vypadat logicky.

Standardní možností léčby předčasného porodu je použití tokolytik (léků, které uvolňují svaly dělohy a zastavují / oslabují nástup kontrakcí). Řada studií se pokusila použít progesteronová léčiva k léčbě předčasného porodu, s tokolytiky nebo bez nich. Navzdory skutečnosti, že v některých studiích byl zjištěn účinek užívání progesteronu u žen s nástupem předčasného porodu (oslabení kontrakcí, zpomalení procesu zkracování děložního hrdla), stále není k dispozici dostatek údajů k zařazení této skupiny léčiv do standardních protokolů pro léčbu žen s předčasným porodem. A o to více nelze říci, že léky této skupiny mohou nahradit předčasnou porodu standardní tokolytickou terapii..

Závěr: Progesteronové léky mohou přidat pozitivní účinek u žen, které začaly předčasně porodit, ale nemohou nahradit standardní léčbu a neměly by být používány ve formě tablet nebo čípků (tj. Forem, které jsou popsány v tomto článku).

Prevence předčasného porodu v těhotenství jediného dítěte u rizikových žen

Mohou progesteronové léky zabránit nástupu předčasného porodu u rizikových žen (tj. U žen, které již předčasně porodily nebo u žen se zkráceným děložním čípkem pomocí ultrazvuku).

Progesteron, který je těhotenským hormonem, by měl znovu pomoci prodloužit těhotenství a zabránit nástupu porodu..

Výsledky mnoha studií podporují tuto hypotézu a ukazují, že profylaktické podávání progesteronu v pozdním těhotenství rizikovým ženám skutečně snižuje pravděpodobnost předčasného porodu, mrtvého porodu a dalších negativních důsledků pro plod. Kvůli spravedlnosti stojí za zmínku, že všechna tato data byla získána pro injekce progesteronu nebo pesarů obsahujících progesteron (zařízení zavedené do vagíny ženy a vylučující požadovaný lék). Tablety a čípky v této souvislosti nebyly dostatečně studovány.

Sečteno a podtrženo: Progesteronové léky pomáhají snižovat pravděpodobnost předčasného porodu u rizikových žen, ale prokázaly se účinné injekce a pesary. Tablety a čípky nejsou dobře známy.

Indikace pro použití Duphastonu

Duphaston je analog přírodního progesteronu, který je zodpovědný za formování ženského vzhledu a sexuálních charakteristik, průběhu menstruace a ovulace a zajišťuje nástup těhotenství.

Léčba je indikována k doplnění přirozeného nedostatku hormonů v následujících případech:

 • neplodnost;
 • těhotenství - hrozba potratu, hrozba předčasného porodu, mnohočetné těhotenství;
 • amenorea a dysmenorea;
 • endometrióza;
 • děložní krvácení.

Dufaston je předepsán lékařem při plánování těhotenství u žen, které mají v anamnéze potrat nebo spontánní potraty.

Prevence předčasného porodu u vícečetných těhotenství

Přibližně polovina žen, které nosí dvojčata, porodí své děti před plánovaným časem (tj. Před 37. týdnem těhotenství). U trojčat a více plodů je toto riziko ještě vyšší. Předčasné porody představují nebezpečí pro život a zdraví dítěte, a proto se problematice jejich prevence věnuje mnoho studií, včetně vícečetných těhotenství..

Vzhledem k tomu, že progesteron je hlavním hormonem těhotenství, je logické předpokládat, že jeho užívání prodlouží těhotenství a zlepší výsledky u dětí. Dostupné studie o použití progesteronu ve formě injekcí nebo čípků (pilulky v tomto ohledu jsou špatně studovány) však neodhalily žádné výhody pro matku a dítě. Jinými slovy, dnes není důvod profylakticky předepisovat progesteronové léky ženám s vícečetným těhotenstvím..

Závěr: Progesteronové přípravky v čípcích a injekcích nepomáhají v prevenci předčasného porodu u žen s vícečetným těhotenstvím. Pilulky v tomto aspektu jsou špatně pochopeny.

Preeklampsie

Preeklampsie je závažná komplikace těhotenství charakterizovaná vysokým krevním tlakem, proteinurií (bílkovinou v moči) a otoky. Preeklampsie se vyskytuje u 2 až 8% těhotných žen. V tomto stavu jsou postiženy krevní cévy v různých orgánech, včetně placenty, což může vést k zpomalení růstu plodu a předčasnému porodu. Samotná žena nejčastěji trpí ledvinami, játry, mozkem a systémem srážení krve..

Stejně jako v případě mnoha dalších komplikací těhotenství neexistuje přesné porozumění mechanismům a příčinám preeklampsie, proto je nedostatek progesteronu považován za jeden z (ne však nejpravděpodobnějších) důvodů vzniku těchto poruch..

Existuje několik studií o užívání progesteronových léků k prevenci a léčbě preeklampsie (zahrnuje celkem asi 1 500 žen), ale žádná neprokázala přesvědčivé důkazy ve prospěch užívání progesteronu. Tyto léky také nejsou zahrnuty v mezinárodních doporučeních pro prevenci a léčbu preeklampsie..

Závěr: Použití progesteronových léků k léčbě a prevenci preeklampsie nelze dodnes považovat za oprávněné.

Složení přípravku

Základem léku Duphaston je dydrogesteron. Jedná se o syntetický analog přírodního progesteronu. Na rozdíl od druhého má omezený rozsah použití, selektivní farmaceutický účinek. Ovlivňuje pouze endokrinní složku nedostatku progesteronu, i když ne úplně.

Podstatou účinku je zajistit nástup sekreční fáze menstruačního cyklu, uvolnění vajíčka. Neexistují žádné sedativní, anxiolytické účinky. Stejně jako prevence předčasného porodu spojená s přirozeným progesteronem, díky níž je použití gestační podpory kontroverzním rozhodnutím.

Zbytek složek obsažených ve složení: monohydrát glukózy, mastek a další nemají farmaceutickou aktivitu. Působí jako plnivo, poskytuje tvar, hmotnost a fyzikální vlastnosti léčiva, stejně jako rozpustnost v zažívacím traktu.

Shrnutí

Kdy mohou být předepsány progesteronové léky, které jsou diskutovány v tomto článku (Duphaston, Utrozhestan)?

 • menstruační nepravidelnosti (po potvrzení ovulace a nedostatku progesteronu po ovulaci)
 • Programy IVF (po potvrzení ovulace)
 • děložní krvácení (ale existuje mnohem účinnější léčba)
 • hormonální substituční terapie (s velmi velkým úsekem, protože existují pohodlnější a studovanější léky).

Progesteronové léky lze použít k prevenci a léčbě předčasného porodu a k léčbě hrozícího potratu, ale ne ve formě čípků a pilulek.

A ještě pár komentářů.

Progesteronové léky nejsou ani neškodné, ani neškodné. Mají poměrně málo vedlejších účinků, z nichž nejčastější jsou:

 • menstruační nepravidelnosti
 • amenorea (absence menstruace)
 • bolest hlavy
 • nadýmání

A poslední nesmírně důležitý aspekt!

V žádném případě byste neměli sami předepisovat a rušit léky na progesteron.

To může vést k vážným následkům pro tělo, zejména během těhotenství. Pokud po přečtení tohoto článku máte pochybnosti o tom, jak je užívání těchto léků ve vaší situaci oprávněné, nezapomeňte své pochybnosti prodiskutovat se svým lékařem a vysazovat léky pouze pod dohledem lékaře..

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6424972
 2. https://www.popline.org/node/469942
 3. https://www.cochrane.org/CD003415/MENSTR_progesterone-for-premenstrual-syndrome
 4. https://www.cochrane.org/CD006175/PREG_progesterone-for-preventing-pre-eclampsia-and-its-complications
 5. https://www.cochrane.org/CD002126/MENSTR_use-of-progesteron-or-progestogen-releasing-intrauterine-systems-for-heavy-menstrual- krvácení
 6. https://www.cochrane.org/CD006770/PREG_use-of-progesterone-for-treating-preterm-labour
 7. https://www.cochrane.org/CD009154/MENSTR_luteal-phase-support-assisted-reproduction
 8. https://www.cochrane.org/CD012024/PREG_prenatal-progestogens-preventing-preterm-birth-women-multiple-pregnancy
 9. https://www.cochrane.org/CD003511/PREG_progestogen-for-preventing-miscarriage
 10. https://www.cochrane.org/CD005943/PREG_progestogen-for-treating-threatened-miscarriage
 11. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/14651858.CD004947.pub3/full

Podobný

Duphaston nebo Visanne s endometriózou

Výrobce: Bayer, Německo
Uvolnění formy: tablety

Léčivá látka: dienogest

U endometriózy je klíčovým článkem v terapii příjem hormonálních léků, například Visanne nebo Duphaston. První lék je drahá německá droga ze skupiny gestagenů. Používá se dlouhodobě jednou denně. Analogickou léčbu můžete zahájit v kterýkoli den menstruačního cyklu..

Duphaston je další dovážený lék používaný na endometriózu 2-3krát denně.

Co si vybrat, určuje ošetřující gynekolog. Pacient musí být informován, pokud jsou léky dostupné za určitou cenu, jsou tam v městských lékárnách.

Podle výzkumu má Visanne s endometriózou řadu výhod:

 • snižuje bolesti pánve spojené s onemocněním;
 • vede k atrofii ložisek s přerostlým endometriem a takové oblasti mohou být v celém těle (v ledvinách, gastrointestinálním traktu);
 • účinnost proti dalším příznakům endometriózy - dysmenorea a dyspareunie.

Co může nahradit Duphaston - otázka, kterou lze vyřešit pouze u gynekologa. Hormony mají řadu vedlejších účinků (změny nálady, bolesti hlavy, ospalost, podrážděnost, účinky na kostní aparát, riziko rakoviny). Volba analogu je ovlivněna přítomností těhotenství a laktace, jinými užívanými léky, věkem pacienta, souběžnými chorobami.

Období nástupu menstruace je často doprovázeno množstvím nepříjemných pocitů. U mnoha žen není zimnice před menstruací neobvyklá. Je to doprovázeno prudkým poklesem a zvýšením teploty, žena se cítí chladná.