Příčiny nepravidelných období a léčby

Stabilní menstruační cyklus je jedním z nejdůležitějších ukazatelů zdraví žen. Normálně u zdravé ženy začíná menstruace po stejné době. Studie ukazují, že většina žen má 28denní cyklus. Nepravidelná menstruace, změna v množství a povaze výtoku je signál z těla, že došlo k selhání jeho práce, které by nemělo být ignorováno. Takové porušení je často příznakem onemocnění genitální oblasti a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc..

Co by měl být normální (pravidelný) menstruační cyklus

Ženský reprodukční systém funguje jako hodiny a každý měsíc prochází určitým sledem fází, které jsou aktivně ovlivňovány ženskými pohlavními hormony. Tyto cyklické změny se nazývají menstruační cyklus. Začíná to první den menstruace ve formě krvavého výtoku z dělohy, jehož trvání se pohybuje od 3 do 8 dnů. Obvykle trvá 26 až 36 dní..

Zpoždění nástupu menstruace o 5-7 dní není odchylkou, pokud k ní nedochází pravidelně.

Každý menstruační cyklus prochází čtyřmi fázemi: zrání vajíčka, ovulace, spouštění zralého vajíčka do dělohy a odmítnutí děložní výstelky neoplodněným vajíčkem ve formě menstruační krve.

Říká se o nestabilitě menstruace, pokud je pozorováno následující:

 1. Kritické dny začínají v různých intervalech a pro ženu je poměrně obtížné předpovědět datum dalšího období..
 2. Menstruace běží nepravidelně. To znamená, že někdy trvají 3 dny a příští měsíc více než 8 dní.
 3. Dochází ke změně intenzity menstruačního toku, která může být buď hojná, nebo vzácná. Taková období lze považovat za nepravidelná..
 4. Je zaznamenána absence menstruace, která není spojena s oplodněním.

Proč je menstruace nestabilní: fyziologické důvody

Pokud je váš menstruační cyklus mimo provoz, nepanikařte. Existují fyziologické důvody pro nesprávné fungování ženského těla:

 1. Menstruace u dospívajících dívek je často zpožděna, zejména v prvním roce po nástupu prvního období (menarche). Je to způsobeno změnami v těle dívky, jejím hormonálním pozadí. Pravidelnost cyklu nastává během 1-2 let..
 2. Přirozenou příčinou nepravidelných období je těhotenství, období po porodu (laktace) a také hormonální změny v těle po potratu nebo spontánním potratu. Když dítě kojí, obnova menstruace nastává přibližně 4-6 měsíců po porodu. Během této doby se tělo a tělo obnoví. U některých žen začíná menstruace dříve, po 12 týdnech je to způsobeno produkcí hormonu prolaktinu.
 3. První příznak menopauzy ve formě nepravidelné menstruace u žen nad 40 let není neobvyklý. Ženy tohoto věku mají často další příznaky: únavu, podrážděnost, bolesti hlavy, návaly horka, pocení.
 4. Stres, neustálý emoční stres, který vede k uvolňování kortizolu (stresového hormonu) do těla ženy, často způsobuje zpoždění v „kritických dnech“.
 5. Užívání hormonální antikoncepce často vyvolává selhání data očekávané menstruace. Porucha je nejčastěji pozorována u žen v prvních 3–4 měsících užívání antikoncepce. Cyklus „skočí“ po náhlém přerušení jejich používání.
 6. Cvičení a intenzivní sporty vedou k nepravidelným menstruacím nebo k jejich dlouhé nepřítomnosti. Vyčerpávající trénink ovlivňuje nejen změnu délky a pravidelnosti menstruace, ale také negativně ovlivňuje práci vnitřních orgánů.
 7. Kromě fyziologických důvodů může změna klimatu, kouření nebo dlouhá strava s vyčerpáním těla vést k poruše ženského těla..

Patologické příčiny spojené s nepravidelnou menstruací

Nepravidelný menstruační cyklus, který nesouvisí s fyziologií, by měl ženu upozornit, protože to může znamenat, že může mít problémy se zdravím genitální oblasti nebo s hormonálními abnormalitami:

 1. Endometrióza je jedním z běžných onemocnění souvisejících s hormonálním narušením těla. U endometriózy vnitřní vrstva stěn dělohy roste do dalších reprodukčních orgánů (pochva nebo vaječníky). V důsledku porážky sliznice dělohy se ztrácí cyklickost nástupu menstruace.
 2. Nestabilní cyklus je jedním z příznaků chronické endometritidy (zánět sliznice dělohy).
 3. Nesprávné umístění dělohy, které vede k zánětlivým procesům, změnám tónu, malformaci pohlavního orgánu, často vede k poruše reprodukční funkce ženy.
 4. Nádory dělohy, polypy nebo hormonálně závislé nádory mléčné nebo štítné žlázy, nadledvinky vedou k nestabilním obdobím a vyvolávají děložní krvácení.
 5. Nerovnováha ve funkci štítné žlázy vede k velmi vážným poruchám práce celého těla a v důsledku toho je narušen menstruační cyklus.
 6. Diabetes mellitus typu 2 a obezita se stávají faktorem vzniku nepravidelností v menstruačním cyklu.

Nepravidelný cyklus: co dělat

Samotné selhání menstruačního cyklu není nebezpečné. Výjimkou je situace, kdy se jedná o známku vážné nemoci. Gynekolog by měl zjistit příčinu selhání a předepsat nezbytné vyšetření..

Pacientkám, které se potýkají s problémem nepravidelné menstruace, je obvykle přiděleno komplexní vyšetření těla za účelem zjištění příčiny porušení.

Důrazně se nedoporučuje samostatně obnovovat pravidelnost menstruace užíváním hormonálních léků nebo být léčeni léčivými bylinami nabízenými tradičními léčiteli. Nesprávný přístup k problému může vyvolat zhoršení stavu ženy a progresivní průběh onemocnění..

Skutečnost, že v souvislosti s onemocněním vznikl nepravidelný menstruační cyklus, naznačují následující faktory:

 1. Cyklus menstruace se mění s každým měsícem. Interval mezi obdobími se zvětšuje a zmenšuje.
 2. Žena v reprodukčním věku nemá menstruaci.
 3. Menstruace se stává bolestivým, hojným výtokem.
 4. Mezi obdobími dochází ke krvácení.
 5. Výtok mezi obdobími má nepříjemný zápach, neobvyklou konzistenci a mění barvu.

Nedostatek menstruace u dívek starších 15 let je důvodem k návštěvě lékaře.

Jak je diagnostikován nerovnoměrný menstruační cyklus?

Při první návštěvě pacienta u gynekologa provede odborník standardní gynekologické vyšetření, odebere nátěr k identifikaci patogenní mikroflóry nebo předepíše následující vyšetření:

 1. Ultrazvuk pánevních orgánů.
 2. Krevní test (obecný, biochemický).
 3. Krevní test k určení hladiny hormonů v různých dnech cyklu.
 4. Hysteroskopie (je-li uvedena).

Jak léčit a obnovit normální období

Chcete-li obnovit normální menstruaci, měli byste vědět, že taktika léčby závisí na věku pacienta a hlavní příčině selhání ženského těla:

 1. Pokud ženě „vnitřní hodiny“ selžou kvůli stresu, intenzivní fyzické aktivitě nebo poruchám výživy, bude jí doporučeno změnit svůj životní styl, zavést výživu a umožnit tělu zotavit se.
 2. K regulaci menstruace gynekologové často předepisují užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv, a to i ženám, které nejsou sexuálně aktivní. Pokud je po užívání antikoncepčních pilulek cyklus narušen, objeví se krvácení nebo časté výtoky, může lékař doporučit hormonální lék jiného složení.
 3. Nestabilní období jsou často pozorována u žen, které používají nitroděložní tělísko jako ochranu před nechtěným těhotenstvím. K normalizaci cyklu bude přiděleno extrakci a jmenování jiné antikoncepce.
 4. Pokud je příčinou menstruačních nepravidelností onemocnění endokrinního systému (polycystické onemocnění, onemocnění štítné žlázy), je předepsána léčba hormonálními léky k obnovení hormonální rovnováhy těla.
 5. Pokud se zjistí nádor, polypy, cystické útvary, syndrom polycystických vaječníků, je indikováno chirurgické odstranění problémové oblasti. Úplné odstranění orgánů reprodukčního systému nastává, když jsou detekovány maligní novotvary, které ohrožují život pacienta.

Je možné otěhotnět s nepravidelným cyklem?

Nepravidelný menstruační tok naznačuje problém s reprodukčním systémem, a proto mohou mít ženy s nestabilním cyklem často problém s počátkem. Po zjištění příčiny nesprávné funkce těla a po absolvování nezbytné léčby mají mnozí zvýšenou šanci na otěhotnění a nosení zdravého dítěte.

Potíže s otěhotněním není pro tyto pacientky jediným problémem. Pokud hormonální nerovnováha (nedostatek těhotenského hormonu progesteronu) vede k selhání menstruace, mohou nastat problémy s porodem dítěte.

Gynekologové doporučují pacientkám s nepravidelnou menstruací podstoupit vyšetření a léčbu před plánováním těhotenství.

Prevence a zotavení z nepravidelných období

Nestabilní měsíční cyklus je nejčastěji způsoben vnějšími faktory spojenými s nesprávným životním stylem. Lékaři doporučují, aby ženy pravidelně podstupovaly gynekologická vyšetření, aby zjistily možné problémy se zdravím žen a dodržovaly následující pravidla:

 1. Pokuste se minimalizovat počet stresových situací, vyhněte se nervovému napětí.
 2. Sledujte svoji stravu, konzumujte více zdravých potravin a neexperimentujte s přísnými dietami.
 3. Odstraňte špatné návyky (kouření, pití alkoholu).
 4. Věnujte se mírné fyzické aktivitě, posilujte obranyschopnost těla užíváním komplexů vitamínů.
 5. Musíte poslouchat doporučení gynekologa o výběru antikoncepce a nebrat hormonální léky samostatně.
 6. Ochrana před pohlavně přenosnými chorobami.

Navzdory skutečnosti, že je normální, že zdravá žena odkládá menstruaci o několik dní, měli byste pozorně poslouchat signály těla. Nedůsledný menstruační cyklus je dobrým důvodem k zahájení komplexního vyšetření a návštěvě vašeho gynekologa.

Nepravidelný menstruační cyklus

Příčiny a léčba nepravidelného cyklu

Nepravidelný menstruační cyklus, co to znamená a co hrozí ženě? Ženy často mluví o zpoždění menstruace. Děsí se svou nejistotou. Co se stalo? Proč nezačalo měsíční krvácení včas? Možná jsi těhotná? Moderní lékaři ujišťují, že léčba menstruačních nepravidelností není vždy nutná a malé chyby 5-7 dnů nelze vůbec zohlednit. Cyklus je skutečně ovlivněn mnoha faktory, vnějším prostředím, psychologickým stavem, některými bakteriálními a virovými chorobami, dietami a mnohem, mnohem více. Ženy nejsou roboti, takže krvácejí každý měsíc hodinu za hodinu.

O ovulaci a pravděpodobnosti těhotenství

A přesto zpět k otázce možného těhotenství. Jak otěhotnět, pokud je cyklus nepravidelný, jak vypočítat ovulaci? Lékaři nedoporučují, aby se páry do 35 let, které nemají problémy s reprodukční částí, obecně zapojily do výpočtu ovulace. Dostatek pravidelného sexuálního života, sex 2-3krát týdně. Těhotenství by mělo nastat maximálně do 2 let. Pro ty, kteří opravdu chtějí urychlit proces, existuje postup folikulometrie - jedná se o stejný ultrazvukový sken, ale ve kterém je věnována pozornost nalezení dominantního folikulu ve vaječnících a předpovědi načasování jeho prasknutí, tj. Ovulace. Včasný pohlavní styk je velké procento toho, co se stane otěhotnět..

Můžete také zkusit určit ovulaci pomocí testů, jako jsou testy na těhotenství, pouze existují činidla pro jiný hormon. Existuje však spousta důkazů, že tyto testy často klamou, neposkytují jasný obraz..

Můžete měřit bazální teplotu a udržovat graf. Po tolik let sovětští lékaři předpovídali nejen dny ovulace, ale dokonce určovali hormonální poruchy u pacientů. Je však třeba mít na paměti, že ne všechny ženy mají bazální teplotu, což bude informativní ukazatel. Jeho informační obsah bude záviset na přítomnosti progesteronových receptorů v konečníku a na dodržování všech pravidel měření.

Nakonec mnoho žen určuje ovulaci subjektivními pocity. Jedná se o brnění a tahání bolesti ze strany vaječníku, kde došlo k prasknutí folikulu. Někteří mají sporý krvavý nebo růžový vaginální výtok, který se zastaví během několika dní. Z pochvy se objevuje hojný výtok, který není spojen s pohlavním stykem. A po ovulaci prsa nabobtná a stane se bolestivým. V tomto stavu zůstává téměř až do začátku další menstruace, pokud nedošlo k těhotenství.

Jak zjistit zpoždění menstruace s nepravidelným cyklem, kdy lze provést těhotenský test? Lékaři doporučují, aby všechny ženy, bez výjimky, označily v kalendáři kritické dny. Pokud jste to udělali, můžete vypočítat průměrnou dobu cyklu za posledních 6 měsíců a na jejím základě vypočítat přibližnou počáteční dobu zpoždění. Pokud nebyl kalendář zachován, zatímco cykly jsou dlouhé, můžete zkusit provést test přibližně po 35 dnech cyklu. To je případ, kdy je těhotenství žádoucí. Pokud naopak musíte začít provádět pravidelné testy již od 30-32 dnů cyklu.

Pokud vás zajímá otázka, zda je možné otěhotnět, pokud je menstruační cyklus nepravidelný, pak ani nemůžete pochybovat - to je velmi skutečné. Je nereálné otěhotnět, pouze pokud dojde ke zpoždění po dobu několika měsíců, což již naznačuje závažnou patologii v těle a vyžaduje vyšetření. A malá zpoždění se obvykle vyskytují během anovulačních cyklů, kdy nedojde k ovulaci, ve vaječníku se netvoří žluté tělo, které produkuje progesteron, a proto je jeho nedostatek, což vede ke zpoždění menstruace.

Pravděpodobné nemoci a stavy

1. Hypotyreóza. V tomto stavu je diagnostikován nedostatek hormonů štítné žlázy. Navenek se nemoc v počátečních stádiích nemusí nijak projevovat. V budoucnu se žena cítí unavená, často bobtná, její obličej je nafouklý, objevuje se nadváha, lámou se nehty a vypadávají vlasy. U hypotyreózy je často diagnostikována neplodnost a amenorea. Léčba spočívá v neustálém užívání hormonálních léků..

2. Hyperprolaktinémie. Za tohoto stavu, který může být fyziologický nebo patologický, stoupá hladina prolaktinu v krvi. Nepravidelný menstruační cyklus může mít takové. Aby se vyloučila tato patologie, lékař nařídí ženě, aby darovala krev prolaktinu, nejlépe stanovením velkého prolatinu. V případě zvýšené hladiny hormonu bude tedy možné odlišit jeho fyziologické zvýšení, ke kterému dochází například po pohlavním styku, stimulaci bradavek, od patologického, často způsobeného nádorem hypofýzy. Se zvýšeným velkým prolaktinem je žena doporučena k MRI. Pokud je nalezen mikroadenom hypofýzy (benigní nádor na mozku), léky, které snižují hladinu prolaktinu, zabraňují jeho růstu a zmenšují jeho velikost. Současně se obnoví menstruační cyklus a bude možné otěhotnět..

3. Syndrom polycystických vaječníků. S touto patologií žena velmi zřídka ovuluje, takže pravděpodobnost nezávislého těhotenství je malá. Obecně tato patologie není tak běžná. A pokud si žena stěžuje na selhání menstruačního cyklu po porodu a lékař jí dá ultrazvukové vyšetření na příznaky polycystických vaječníků, neznamená to, že má PCOS. Tato diagnóza se obvykle dává ženám, které nemohly dlouho otěhotnět, přičemž dochází k neustálému zpoždění menstruace. Neexistuje více než 6 menstruací ročně. Nepravidelný menstruační cyklus u dospívajících se nebere v úvahu, protože do 2 let po menarché může ovulace chybět nebo se může objevit jen zřídka..

Lékaři obvykle předepisují orální antikoncepci pro syndrom polycystických vaječníků. Když se vezme, menstruační cyklus se stane uměle pravidelným. Ale o to nejde. Když je léčba přerušena, během 2-3 měsíců ženy často otěhotní, téměř ve všech případech dochází k ovulaci.

4. Luteální nedostatečnost. To je nedostatek progesteronu. Určeno analýzou progesteronu ve druhé polovině menstruačního cyklu. Kromě toho musí být tato analýza prováděna alespoň tři měsíce po sobě, aby lékař mohl stanovit přesnou diagnózu. Potřebuje léčbu, pokud žena plánuje těhotenství. Lékař jí předepíše bezprostředně po ovulaci, aby začala užívat lék progesteron a pokračovala až do samého konce cyklu. Pokud je navíc těhotenství potvrzeno, mělo by se v léčbě pokračovat až do 16-20 týdnů těhotenství, aby se nerozbilo. Pokud nedošlo k těhotenství, léčba je zastavena a po 1-3 dnech obvykle začíná menstruace..

5. Vyčerpání vaječníků. Předčasně nebo v důsledku bezprostředního nástupu menopauzy. Z tohoto důvodu jsou nepravidelná období pozorována po 40 letech, někdy i dříve. Operace vaječníků, genetické a chromozomální rysy, některá závažná onemocnění, chemoterapie atd. Mohou přiblížit nástup menopauzy. Prvními příznaky bezprostředního nástupu menopauzy jsou nepravidelná menstruace, návaly horka, podrážděnost, deprese, nespavost. Během gynekologického vyšetření lékař určí atrofické změny ve vaginální sliznici. A při analýze krve na FSH se jeho hladina významně zvyšuje. Pro zlepšení blahobytu žen je při absenci kontraindikací předepsána hormonální substituční léčba.

Příčiny porušení cyklu menstruace

Obecná informace

V určitém období života došlo k porušení cyklu pravděpodobně u každé ženy. Porušení menstruace, které mnoho dam zvykne považovat za něco pozemského, je ve skutečnosti signálem problémů se zdravím žen..

Co je NMC v gynekologii? Jedná se o narušený menstruační cyklus, ke kterému dochází u žen v různých obdobích jejich života..

Nepravidelná menstruace - zpoždění nebo kratší cyklus, naznačují fyzické nebo duševní problémy ženy. Měsíční cyklus je biologickými hodinami těla. Selhání jejich rytmu by mělo upozornit a vyvolat návštěvu lékaře, aby byly nemoci včas identifikovány. Níže budeme hovořit o tom, proč menstruační cyklus selhává a co by žena měla v takové situaci dělat..

Co je to menstruační cyklus

Je důležité jasně vědět, jaký je menstruační cyklus u žen a jaká by měla být normální menstruační funkce..

Menarche, tj. První menstruace, se vyskytuje u dívek ve věku 12 až 14 let. V jakém věku začínají dívky menstruovat, závisí na jejich bydlišti. Čím dále na jih teenager žije, tím dříve nastává menarche. Je důležité, aby rodiče sledovali, kdy dívky začínají menstruovat, aby pochopili, zda se tělo vyvíjí normálně..

Ve věku 45 až 55 let končí menstruace. Toto období se obvykle nazývá premenopauzální..

Během menstruace je funkční vrstva sliznice dělohy odmítnuta v důsledku snížení produkce progesteronu v těle. Měsíční cyklus ženy je rozdělen do tří fází.

 • Fáze 1, folikulární, je charakterizována produkcí estrogenů, pod jejichž vlivem dozrávají folikuly. Ze všech folikulů se následně uvolní dominantní folikul, ze kterého se později vynoří zralé vajíčko.
 • Fáze 2 cyklu je nejkratší fází a trvá přibližně 1 den. V této době folikul praskne a z něj se uvolní vajíčko. Je důležité pochopit, když mluvíme o tom, co odlišuje druhou fázi menstruačního cyklu, že je to doba, kdy je vajíčko připraveno k oplodnění. Toto je plodná fáze, kdy může dojít k početí..
 • Fáze 3, luteální - období, kdy začíná syntéza progesteronu žlutým tělem, které vzniklo v místě prasklého folikulu. Progesteron připravuje endometrium pro následnou implantaci oplodněného vajíčka. Pokud však neexistovala koncepce, dochází k postupnému odumírání žlutého tělíska, produkce progesteronu klesá a endometrium je postupně odmítáno, to znamená, že začíná menstruace.

Pokud je nedostatek progesteronu, produkce estrogenu se znovu aktivuje a cyklus se znovu opakuje. Pro snazší vnímání je užitečné schéma fází podle dne, kde jsou uvedeny všechny fáze cyklu a jak jsou tyto fáze nazývány.

Menstruační cyklus je tedy cyklická změna, ke které dochází po určitou dobu. Normální cyklus by měl být mezi 21 a 35 dny. Pokud dojde k odchylce určitým směrem po dobu 3-5 dnů, nelze to považovat za patologii. Pokud jsou však zaznamenány významnější posuny, měla by být žena upozorněna, proč se menstruační cyklus zkracuje nebo prodlužuje.

Pokud má žena normální menstruační cyklus, kolik dní její menstruace trvá, je čistě individuální indikátor. Norma po dobu menstruace je od tří do sedmi dnů. Je důležité vzít v úvahu, s ohledem na dobu trvání, že tento stav by neměl být pro ženu velmi obtížným obdobím. Koneckonců důležitou charakteristikou není jen míra trvání, ale také skutečnost, že menstruace by neměla způsobovat velmi silné nepohodlí. Během tohoto období dochází ke ztrátě asi 100–140 ml krve. Pokud dojde k velké ztrátě krve nebo žena zjistí, že je porušena rychlost zpoždění, je důležité okamžitě kontaktovat gynekologa.

Regulace cyklu probíhá na 5 úrovních.

První úroveň je mozková kůraPokud je menstruační cyklus mimo provoz, důvody mohou být spojeny s emocemi, stresem, obavami.
Druhá úroveň - hypotalamusJedná se o syntézu uvolňujících faktorů ovlivňujících třetí úroveň.
Třetí úroveň - hypofýzaProdukuje folikuly stimulující a luteinizační hormony nebo gonadotropní hormony ovlivňující čtvrtou úroveň.
Čtvrtá úroveň - vaječníkyPod vlivem hormonů hypofýzy dochází k syntéze estrogenu nebo progesteronu v závislosti na fázi cyklu..
Pátá úroveň - ženské pohlavní orgányV děloze dochází ke změnám v endometriu, obnovuje se epitel v pochvě, zaznamenává se peristaltika ve vejcovodech, což přispívá k setkání spermií a vajíčka.

Příčiny menstruačních nepravidelností

Důvody porušení menstruačního cyklu jsou ve skutečnosti velmi rozmanité a existuje mnoho z nich. Důvody vyvolávající narušení menstruačního cyklu lze obvykle rozdělit do tří skupin:

 • Prvním z nich jsou vnější faktory, které ovlivňují normální cyklus. To znamená, že etiologické faktory ovlivňují mozkovou kůru. Žena si může všimnout, že se cyklus snížil, nebo naopak je delší, pokud dramaticky změnila klima, byla ve stavu dlouhodobého stresu, „sedla“ na přísnou dietu atd..
 • Druhý je důsledkem patologických stavů ovlivňujících nejen reprodukční systém, ale také tělo jako celek. Důvody selhání menstruačního cyklu po 40 letech jsou tedy často spojeny s nástupem menopauzy. Je však možné, že důvody selhání menstruačního cyklu po 40 letech jsou způsobeny přítomností zdravotních problémů u ženy středního věku..
 • Třetí je účinek léků. Odpověď na otázku, proč menstruační cyklus selhává, je často léčba řadou léků. Zpoždění nebo jiné narušení je možné jak po zahájení užívání určitých léků, tak po jejich zrušení. Jedná se o hormonální antikoncepci, antikoagulancia, antiagregační látky, glukokortikoidy atd..

Faktory spojené s patologickými stavy

 • Ovariální patologie - hovoříme o porušení spojení mezi vaječníky a hypofýzou, onkologických onemocněních vaječníků, stimulaci ovulace léky, selhání druhé fáze cyklu. Také nepravidelná období spojená s ovariální patologií mohou být výsledkem negativního působení na pracovišti, záření, vibrací, chemických vlivů. Důvody nepravidelného menstruačního cyklu mohou souviset s chirurgickými zákroky na vaječnících, poraněními urogenitálních orgánů atd..
 • Porucha interakce mezi hypotalamem a hypofýzou - nepravidelný cyklus může být spojen s příliš aktivním nebo nedostatečným uvolňováním gonadotropních hormonů a uvolňujících faktorů. Nepravidelnosti cyklu jsou někdy způsobeny nádorem hypofýzy nebo mozku, krvácením do hypofýzy nebo nekrózou.
 • Endometrióza - pokud se u ženy rozvine endometrióza, jak genitální, tak extragenitální, vede hormonální povaha tohoto onemocnění k nerovnováze hormonů.
 • Porucha procesu srážení krve - hemofilie, jiné genetické patologie.
 • Kyretáž dělohy - endometrium je poškozeno, pokud je kyretáž prováděna po ukončení těhotenství nebo k léčbě. V důsledku toho se mohou vyvinout komplikace - zánětlivé procesy dělohy a přívěsků. Rovněž se zaznamenávají nepravidelná období po porodu..
 • Nemoci jater a žlučníku.
 • Vzhled hormonálně závislých nádorů - onkologické procesy v děloze, nadledvinách, mléčné žláze, štítné žláze.
 • Chronická endometritida - nedochází k tvorbě plnohodnotného endometria.
 • Polypy sliznice dělohy.
 • Ostré „skoky“ v tělesné hmotnosti - jak hubnutí, tak obezita vyvolávají u dospívajících a dospělých žen nepravidelná období, protože tuková tkáň produkuje estrogeny.
 • Infekční onemocnění - mohou mít negativní vliv na vaječníky. Infekce, které byly přeneseny v dětství (například plané neštovice nebo zarděnky) a infekce pohlavních orgánů, mohou navíc vyvolat selhání menstruace.
 • Přítomnost anomálií dělohy - septum v děloze, sexuální infantilismus atd..
 • Endokrinní patologie - často s ní spojená způsobuje nepravidelná období po 40 letech.
 • Patologie dělohy - nádory, hyperplazie.
 • Duševní onemocnění - epilepsie, schizofrenie atd..
 • Arteriální hypertenze.
 • Mít špatné návyky.
 • Avitaminóza, hypovitaminóza.
 • Chromozomální abnormality.

Co dělat s tím nebo oním zdravotním problémem a jak normalizovat cyklus, gynekolog vám řekne, kdo musí být navštíven, pokud je vaše menstruace "ztracena".

Jak se může projevit porušení cyklu?

Porušení cyklu by mělo být považováno za celou řadu směn v jeho průběhu. V tomto případě jsou možné jak změny v délce cyklu (nepravidelné, vzácné, časté menstruace), tak narušení povahy menstruace.

 • Amenorea - menstruace chybí po dobu šesti měsíců nebo déle. U primární amenorey dochází k porušení od okamžiku, kdy dívky začaly menstruovat; se sekundárními - porušení se projevila po určité době normálních cyklů.
 • Oligomenorea - menstruace se objevuje jednou za několik měsíců (3-4). Po 45 letech mohou být tyto projevy spojeny s menopauzou..
 • Opsomenorrhea - sporé období trvající ne déle než 1-2 dny.
 • Polymenorea - prodloužená období (více než 7 dní) s normálním cyklem.
 • Hyperpolymenorea - existuje hojný výtok, ale cyklus je normální.
 • Menoragie - těžké a prodloužené období (více než 10 dní).
 • Metroragie - nepravidelný vzhled krvavého výtoku, někdy se mohou objevit uprostřed cyklu.
 • Proyomenorea - časté menstruace, ve kterých je cyklus kratší než tři týdny.
 • Algomenorea je velmi bolestivé období, ve kterém se žena stává invalidní. Algomenorea může být také primární a sekundární.
 • Dysmenorea - to je název pro jakékoli nepravidelnosti v cyklu, při nichž se vyskytují bolesti během menstruace a nepříjemné autonomní poruchy: bolesti hlavy, nestabilní nálada, zvracení a nevolnost atd..

Důvod časté menstruace, stejně jako jiné výše popsané poruchy, může být spojen s celou řadou patologických stavů. Žena by měla být upozorněna na jakékoli porušení pravidel. Například velmi častá menstruace po 40 letech může naznačovat vývoj závažných onemocnění..

Cyklus narušení u dospívajících

Nepravidelnosti cyklu jsou často pozorovány u dospívajících, když začíná menstruace. Tento jev je spojen s fyziologickými důvody. U dívek dochází k tvorbě hormonálních hladin, a to je spojeno jak s důvody krátkého menstruačního cyklu, tak s důvody zpoždění. U dospívajících může být délka cyklu pokaždé jiná..

Proces formování může trvat 1-2 roky. Dívka však musí jasně vědět, jak počítat trvání menstruačního cyklu, aby mohla sledovat, kolik dní cyklus trvá a zda dochází k jeho postupné tvorbě. To je důležité nejen pro ty, kteří již jsou sexuálně aktivní, ale také pro dívky, které potřebují znát délku cyklu z hygienických důvodů a sledovat své zdraví. Maminka musí své dceři vysvětlit, jak správně počítat menstruační cyklus. Příklad takového výpočtu je také důležitý pro teenagera..

Pravidelnost menstruace u dospívajících ovlivňují následující patologické faktory:

 • infekce mozku a membrán;
 • traumatické zranění mozku;
 • vegetativní-vaskulární dystonie;
 • časté nachlazení;
 • genitální infekce;
 • sklerocyklické vaječníky.

Skutečnost, že mladé dívky praktikují přísné diety, v důsledku čehož je zaznamenána nejen nadměrná ztráta hmotnosti, ale také hypovitaminóza, porušení menstruace, také negativně ovlivňuje tvorbu měsíčního cyklu.

Je zajímavé, že charakterové vlastnosti dospívajících ovlivňují pravidelnost menstruace..

Lékaři identifikují několik důležitějších faktorů, které mohou ovlivnit tvorbu cyklu:

 • časný nástup sexuální aktivity, promiskuitní kontakty;
 • anomálie ve vývoji reprodukčního systému;
 • přítomnost špatných návyků.

V důsledku narušeného menstruačního cyklu může u dospívající dívky dojít k takzvanému juvenilnímu děložnímu krvácení. Tento stav je charakterizován prodlouženými obdobími. Dlouhá a těžká období zpravidla trvají déle než týden. To vede k anémii a vážnému zhoršení stavu adolescenta. Příčiny prodlouženého období jsou zpravidla spojeny buď s psychickým stresem, nebo s infekcemi.

Přerušený cyklus u premenopauzálních žen

Během menopauzy, která u žen začíná v období od 45 do 55 let, je narušen nejen cyklus, ale jsou zaznamenány také vegetativně-vaskulární příznaky, metabolické poruchy, psychoemoční nestabilita..

Menstruační cyklus během premenopauzálního období je zmatený kvůli postupnému zániku plodnosti. Produkce gonadotropinů na úrovni hypofýzy je narušena, v důsledku čehož je narušeno zrání folikulů v pohlavních žlázách. Během menopauzy je luteální nedostatečnost zaznamenána na pozadí hyperestrogenismu. Výsledkem je, že v endometriu v obou fázích cyklu dochází k patologickým změnám. Žena má cyklické i acyklické krvácení v důsledku vývoje hyperplazie endometria.

Je-li to po 40 letech vzácná a nepravidelná menstruace ženy nebo je narušeno acyklické krvácení, je to s největší pravděpodobností důkaz předčasného vyčerpání vaječníků. Proč se cyklus mění, musí určit lékař. S časnými projevy menopauzy je nutná hormonální substituční léčba.

Poruchy v důsledku užívání hormonálních léků

Pokud žena užívá antikoncepci, je pravděpodobné, že během prvních tří měsíců užívání dojde k intermenstruačnímu krvácení. Takové krvácení by mělo být považováno za normu, protože tělo je zpočátku přestavěno na skutečnost, že do něj vstupují hormony, a potlačuje produkci vlastních hormonů. Pokud však dojde k acyklickému krvácení déle než tři měsíce nebo období během antikoncepce příliš dlouho nekončí, je pravděpodobné, že lék byl zvolen nesprávně - možná žena dostává příliš vysokou nebo nízkou dávku hormonů.

Při užívání antikoncepce se může vyvinout algomenorea. Děložní krvácení je pravděpodobnější, pokud žena užívá nouzové antikoncepční léky. Faktem je, že obsahují velmi velkou dávku hormonů. Tyto prostředky proto nelze použít častěji než jednou ročně..

Vývoj amenorey je zaznamenán na pozadí použití injekcí dlouhodobě působících progestinů, gestagenních léků. Proto jsou progestiny často předepisovány ženám v premenopauzálním věku i pacientům s endometriózou - v případě potřeby navozte umělou menopauzu.

Pokud je cyklus narušen, normalizace menstruačního cyklu u žen se provádí s přihlédnutím k důvodu, proč k němu došlo. Za účelem normalizace cyklu také lékař bere v úvahu věk ženy, klinické příznaky a přítomnost onemocnění. Teprve poté jsou tablety předepsány pro normalizaci, vitaminovou terapii (vitamin E atd.).

Léčba menstruačních poruch u dospívajících

Pokud má dospívající dívka nepravidelný menstruační cyklus a stav je komplikován krvácením mladistvých, provede se dvoustupňová terapie.

V první fázi se hemostáza provádí pomocí hormonálních léků, hemostatické tablety se používají ke krvácení - Vikasol, Ditsinon, kyselina aminokapronová.

Při dlouhodobém silném krvácení, kdy se dívka obává slabosti, závratí a zároveň má snížený hemoglobin (až 70 g / l), rozhodne lékař o kyretáži. Dále se provede histologické vyšetření škrábání.

Pokud je to nutné, proveďte antianemickou terapii (krevní transfuze, erytrocytová hmota, infukol, rheopolyglucin). V režimu léčby jsou také předepsány přípravky obsahující železo.

Teenagerovi jsou předepsány hormonální léky po dobu nejvýše tří měsíců. Léčba anémie trvá, dokud se počet hemoglobinu nevrátí k normálu.

Pokud porucha v procesu tvorby cyklu není obtížná, je dívce předepsána vitaminová terapie ve fázích cyklu. V tomto případě se vitamíny používají podle určitého schématu ke stimulaci produkce hormonů ve vaječnících. Cyklická vitaminová terapie stanoví, že v první fázi žena užívá komplex vitamínů B nebo vitamínů B1 a B6. Ve druhé fázi je dívce ukázána kyselina listová, kyselina askorbová a také vitamíny A, E..

Léčba poruch cyklu u žen v plodném věku

Léčba menstruačních nepravidelností je v tomto případě podobná režimu léčby těchto poruch u dospívajících. Stejně jako ve věku dvaceti let se léčba menstruačních nepravidelností ve věku 40 let s krvácením provádí škrábáním. Provádí se pro diagnostické i terapeutické účely..

Poté následuje hormonální terapie. Předepisují se kombinované orální antikoncepce, které se užívají obvyklým způsobem. Pokud je druhá (luteální) fáze vadná, jsou předepsány analogy progesteronu Utrozhestan nebo Duphaston, musí se užívat ve druhé fázi cyklu. Je také možné obdržet 17-OPK, Norkolut.

Je důležité doplnit objem cirkulující krve, pro který se používají koloidní roztoky. Rovněž se praktikuje antianemická léčba, symptomatická hemostáza. Pokud škrábání nefunguje, může lékař rozhodnout o hysterektomii nebo ablaci (pálení) endometria..

Je také důležité správně léčit doprovodná onemocnění, která by mohla vyvolat poruchu cyklu. U hypertenze je tedy důležité užívat předepsané léky, omezit příjem slaných i tekutin. Při patologii jater byste měli dodržovat správnou stravu, užívat hepatoprotektory.

Některé ženy také praktikují lidové prostředky. Tyto metody však musí být praktikovány velmi opatrně, protože existuje riziko, že bez konzultace s lékařem chybí vážná patologie. A dokonce i porušení menstruačního cyklu po 45 letech, které žena vnímá jako nástup menopauzy, je základem pro vyhledání lékařské pomoci..

Vzhledem k tomu, že narušení cyklu může být příčinou neplodnosti, je ženám v plodném věku v případě potřeby předepsán choriogonin a Pergonal - léky na stimulaci vývoje aktivních folikulů. Klomifen by měl být užíván ke stimulaci ovulace.

Krvácení během menopauzy

Při krvácení během menopauzy musí být pacientce předepsána kyretáž děložní dutiny. Koneckonců, krvácení může naznačovat závažné patologie, zejména vývoj atypické hyperplazie nebo adenokarcinomu endometria. Někdy se lékař může rozhodnout pro hysterektomii.

Někdy je pacientovi během menopauzy předepsáno progestogenní léky: Depo-Provera, Duphaston, 17-OPK.

V průběhu léčby mohou být také předepsány antiestrogenní látky - Danazol, Gestrinon, 17a-ethynyl testosteron.

závěry

V případě porušení menstruace musí žena v jakémkoli věku naléhavě řešit otázku, jak obnovit menstruační cyklus. Ti, kteří se zajímají o to, jak obnovit menstruační cyklus lidovými léky, by si měli pamatovat, že takové projevy jsou jen příznakem základního onemocnění, které musí být správně zacházeno podle schématu předepsaného odborníkem.

K odstranění těchto problémů není vždy nutné užívat hormonální pilulky k obnovení menstruace. Někdy ženě, u níž otázka, jak obnovit menstruační cyklus bez hormonů, dokonce pomůže změnou denního režimu a stravovacích návyků. Například obézním ženám pomáhá normalizace jejich hmotnosti. A pro ty, kteří praktikují velmi přísné diety, stačí zvýšit obsah kalorií v potravinách a překonat vyčerpání těla. V každém případě, pokud je cyklus „nefunkční“, je důležité, aby se mladé dívky i ženy s menopauzou poradily s gynekologem, který vám řekne, jak postupovat..

Vzdělání: Vystudoval farmacii na Rivne State Basic Medical College. Vystudoval Vinnitsa State Medical University pojmenovanou po I. M.I. Pirogov a stáž na její základně.

Pracovní zkušenosti: V letech 2003 až 2013 - pracoval jako lékárník a vedoucí lékárenského kiosku. Za mnoho let svědomité práce jí byly uděleny certifikáty a vyznamenání. Články o lékařských tématech byly publikovány v místních publikacích (novinách) a na různých internetových portálech.

Komentáře

Lékař mi poradil Ovariamin před něco více než 3 měsíci. Když mi byla diagnostikována dysfunkce vaječníků. Nyní je vše víceméně normální, ale kurz dokončím, abych úplně obnovil jejich normální práci.

Důvodem porušení cyklu byla hormonální nerovnováha, lékař řekl, že pije Ovariamin, a pokud to nepomůže, pak předepíše hormony, ale já jsem se unesl. Ovariamin odvedl skvělou práci.

Nevím, co způsobilo, že se můj cyklus pokazil, ale vím, že se dá snadno obnovit nehormonálními léky, jako je ovariamin. Vypil jsem to, když jsem se připravoval na své první těhotenství, takže jsem věděl o tomto přírodním bioregulátoru, že pomáhá vaječníkům pracovat tak, jak má. A když vaječníky fungují správně, pak s cyklem nejsou žádné problémy..

Můj cyklus se kvůli stresu ztratil, i když jsem přestal být nervózní, stále se nevrátil k normálu. Teprve když vypila ovariamin (podle předpisu gynekologa), vrátila se do normálního života. A pak nebylo možné přizpůsobit se cyklu ani v každodenním životě, natož plánovat dítě. Ale naštěstí vše fungovalo a vrátilo se do normálu. A mimochodem, fáze „plánování“ již prošla do fáze „čekání“, za dva měsíce se staneme rodiči!

Co dělat s nepravidelným menstruačním cyklem a jaké jsou jeho příčiny

Hodnocení - zatím žádné recenze

První věcí v situaci opožděné menstruace je vyloučení těhotenství. Kupte si nějaké testy v lékárně. Pokud pochybnosti přetrvávají, stojí za to začít stanovením hladiny hCG (lidský choriový gonadotropin). Tento hormon stoupá úplně první po oplodnění, takže tato diagnóza je přesnější. Analýzu lze provést i bez gynekologa, jednoduše kontaktováním jakékoli soukromé laboratoře.

Existuje mnoho důvodů, proč může být váš menstruační cyklus nepravidelný. Životní styl není posledním důvodem na seznamu. Existuje mnoho způsobů řešení nepravidelných období, a to jak v tradiční, tak v tradiční medicíně. Než však podniknete jakékoli kroky, měli byste se dozvědět více o samotném pojmu menstruační nepravidelnosti. Faktem je, že tělo každé ženy je individuální, takže délka menstruačního cyklu se může značně lišit..

Co je nepravidelný menstruační cyklus?

Nepravidelná období jsou často spojena s dočasným selháním systému. Nepravidelnost menstruačního cyklu je vždy kombinována se změnou jejich hlavních charakteristik: jsou hojné nebo vzácné, ostře bolestivé. Proto je správnější dešifrovat tento termín jako „menstruační nepravidelnosti“. Avšak nepravidelnost výskytu měsíčního krvácení je nejčastějším důvodem, proč žena chodí k lékaři se všemi možnými menstruačními nepravidelnostmi..

Normální doba cyklu je 21-31 dní s pravděpodobnou odchylkou nahoru nebo dolů o 5-7 dní. Pokud menstruace nastala po 40-50 dnech nebo začala příliš brzy - po 2 týdnech - můžete menstruační cyklus nazvat nepravidelným.

Kdy navštívit lékaře

Některá vyrovnání cyklu mohou být normou. Jejich nepravidelnost také není děsivá před 16 nebo po 50 letech - v této době reprodukční systém teprve začíná nebo již končí. Drastické změny jsou tedy normální.

Podmínky, kdy je čas navštívit lékaře:

 • Poruchy se vyskytují pravidelně (častěji než jednou za šest měsíců).
 • Pohoda se prudce zhoršuje.
 • Selhání na pozadí užívání hormonálních pilulek.
 • Mít problémy s počátkem nebo s nosením dítěte.
 • Porucha měla podobu amenorey, metroragie nebo menoragie.


Trvání menstruace může být ovlivněno příjmem hormonů.

Nepravidelná menstruace: norma nebo patologie?

Nepravidelnost menstruace nemusí vždy znamenat vývoj patologie. V některých případech může být podobný jev způsoben přirozenými fyziologickými procesy v těle, ke kterým může dojít v různých obdobích života ženy..

V reprodukčním věku

Následující fyziologické faktory mohou vést k selhání menstruačního cyklu ženy v reprodukčním věku:

 • nedávný potrat;
 • postup kyretáže po spontánním potratu;
 • období zotavení po porodu (to může zahrnovat i nepravidelná období kojení)

V těchto případech se ženský cyklus normalizuje sám..

U dospívajících

Pár tří dospívajících dívek ve věku 11-17 let má nepravidelně menstruaci. To se nevztahuje na patologické jevy. Nepravidelnost vzhledu menstruačního toku naznačuje skutečnost, že je produkováno nedostatečné množství hormonů, které nejsou schopny systematizovat a synchronizovat menstruaci. Jak dívka roste, cyklus se obnoví..

S menopauzou

Nepravidelný menstruační cyklus ve věku 40 let může naznačovat premenopauzu, období před menopauzou. Je to způsobeno změnami v těle ženy způsobenými snížením funkce vaječníků. Poruchy cyklu lze pozorovat po celý rok (někdy i déle), poté menstruace zmizí. Tento stav je také považován za normální..

Proč je menstruace nestabilní: fyziologické důvody

Pokud je váš menstruační cyklus mimo provoz, nepanikařte. Existují fyziologické důvody pro nesprávné fungování ženského těla:

 1. Menstruace u dospívajících dívek je často zpožděna, zejména v prvním roce po nástupu prvního období (menarche). Je to způsobeno změnami v těle dívky, jejím hormonálním pozadí. Pravidelnost cyklu nastává během 1-2 let..
 2. Přirozenou příčinou nepravidelných období je těhotenství, období po porodu (laktace) a také hormonální změny v těle po potratu nebo spontánním potratu. Když dítě kojí, obnova menstruace nastává přibližně 4-6 měsíců po porodu. Během této doby se tělo a tělo obnoví. U některých žen začíná menstruace dříve, po 12 týdnech je to způsobeno produkcí hormonu prolaktinu.
 3. První příznak menopauzy ve formě nepravidelné menstruace u žen nad 40 let není neobvyklý. Ženy tohoto věku mají často další příznaky: únavu, podrážděnost, bolesti hlavy, návaly horka, pocení.
 4. Stres, neustálý emoční stres, který vede k uvolňování kortizolu (stresového hormonu) do těla ženy, často způsobuje zpoždění v „kritických dnech“.
 5. Užívání hormonální antikoncepce často vyvolává selhání data očekávané menstruace. Porucha je nejčastěji pozorována u žen v prvních 3–4 měsících užívání antikoncepce. Cyklus „skočí“ po náhlém přerušení jejich používání.
 6. Cvičení a intenzivní sporty vedou k nepravidelným menstruacím nebo k jejich dlouhé nepřítomnosti. Vyčerpávající trénink ovlivňuje nejen změnu délky a pravidelnosti menstruace, ale také negativně ovlivňuje práci vnitřních orgánů.
 7. Kromě fyziologických důvodů může změna klimatu, kouření nebo dlouhá strava s vyčerpáním těla vést k poruše ženského těla..

Patologické příčiny poruch

Nepravidelná menstruační krev může naznačovat progresi různých patologií reprodukčního systému ženy. Mezi nejběžnější patří:

 • PCOS (syndrom polycystických vaječníků);
 • novotvary;
 • myom;
 • polypy;
 • endometritida v chronické formě;
 • endometrióza.

Nesprávně vybraná antikoncepce nebo dlouhodobé užívání léku může také vést k nepříjemnému jevu..

Další onemocnění, která negativně ovlivňují hormonální pozadí ženy, mohou také vést k selhání menstruačního cyklu. Mezi nejpravděpodobnější patologie:

 • onemocnění endokrinního systému, včetně štítné žlázy;
 • porušení funkční schopnosti hypotalamu, hypofýzy;
 • rychlá ztráta hmotnosti;
 • anomálie ve struktuře orgánů reprodukčního systému (dvojitá děloha, septum v pohlavním orgánu, infantilismus atd.).

Provokátorem selhání cyklu se často stávají psychologické poruchy, zneužívání alkoholu a kouření, nedostatek vitamínů, chromozomální onemocnění..

Kojení

Dalším důvodem 14denního cyklu je kojení. HB může ovlivnit ovulaci až 18 měsíců. To je způsobeno skutečností, že během kojení se produkují speciální hormony (prolaktin, laktóza, alfa-laktalbumin), pro jejichž syntézu tělo potlačuje ovulační hormony.

Normální menstruační cyklus se tak obnoví sám, jakmile žena sníží kojení nebo kojení zcela odmítne. Ke změnám samozřejmě nedojde okamžitě. Tělo bude potřebovat určitý čas na hormonální změny.

Klasifikace menstruačních nepravidelností

Moderní klasifikace porušení frekvence, frekvence menstruace, intenzity a doby výskytu krve je definována následujícími pojmy:

 • hypermenorea. Hojné (více než 80 ml) děložní krvácení, trvající déle než týden a vyskytující se pravidelně (v intervalech);
 • metroragie. Děložní krvácení, objevující se nepravidelně, v krátkých intervalech, často prodloužených, různé intenzity;
 • menometroragie. Prodloužené krvácení z dělohy, objevující se nepravidelně;
 • intermenstruační výtok. Pozorováno v obdobích mezi pravidelnými obdobími s různou intenzitou;
 • polymenorea. Děložní krvácení, které se objevuje pravidelně v krátkých intervalech (méně než 21 dní);
 • oligomenorea. Občasná menstruace s více než 40denním odstupem;
 • amenorea. Absence krvavého výtoku po dobu šesti měsíců nebo déle;
 • nefunkční výtok z dělohy. Acyklické krvácení pozorováno bez ohledu na organické poruchy.

Pokud je vyloučena skutečnost, že došlo k rozvoji organické patologie (myom, endometritida atd.), Objeví se menoragie v důsledku porušení funkčnosti žlutého tělíska. Krvácení mezi obdobími je signálem snížení koncentrace estrogenu v krvi po ovulaci. Častý výtok naznačuje krátkou folikulární fázi. Oligomenorea, která proudí do metroragie nebo menometroragie, se projevuje anovulací v důsledku perzistence folikulů nebo atrézie.

Těhotenství

Pokud v poslední době došlo k nechráněnému pohlavnímu styku, je těhotenství považováno za první důvod ke zkrácení menstruačního cyklu. Je třeba poznamenat, že to může být nejen normální, ale také patologické - ektopické. Proto se neomezujte pouze na těhotenský test - v této situaci je nutná návštěva gynekologa.

Krvácení během mimoděložního těhotenství se často užívá k předčasnému nástupu menstruace. A v prvních třech měsících normálního těhotenství mají ženy špinící výtok trvající 1–2 dny, něco podobného menstruačnímu.

Pokud má žena pravidelného sexuálního partnera a nedávno měla nechráněný sex, mělo by být těhotenství považováno za první z možných důvodů pro změnu cyklu. Může to být normální nebo mimoděložní, proto je nutné nejen použít těhotenský test v lékárně, ale také navštívit předporodní kliniku.

U kojících matek je třeba říci několik slov. Po celou dobu laktace může být měsíční cyklus nestabilní: velmi krátký nebo prodloužený. Důvod spočívá v restrukturalizaci ženského těla a ve velkém množství hormonu prolaktinu v krvi ženy. Zabraňuje nástupu nového těhotenství, a proto obnovuje normální trvání menstruace..

Alarmující příznaky - důvod k návštěvě gynekologa

Existuje řada projevů, které budou sloužit jako „budíček“ pro ženu, která čelí problému nepravidelné menstruace. Něco špatného poznáte podle následujících příznaků:

 • porucha metabolismu tuků, vyjádřená v akné, nadváha;
 • hirsutismus - bohatá srst na obličeji, hrudníku, břiše, končetinách. Podobný jev doprovází 25% žen s nepravidelnou menstruací;
 • známky mužské postavy (aktivní vývoj svalové kostry);
 • snížená sexuální touha.

Mnoho žen se navíc zajímá o to, zda je možné otěhotnět s nepravidelným menstruačním cyklem. Pokud je výtok nesystematický, pacienti často čelí neschopnosti otěhotnět. Podle statistik může ne více než 20% žen otěhotnět samostatně..

Nebezpečné příznaky

Nepravidelnost měsíčního krvácení se stává důvodem pro návštěvu lékaře, pokud je charakterizován jedním nebo více z následujících příznaků:

 1. Interval mezi obdobími s každým nebo více měsíci se prodlužuje nebo zkracuje.
 2. Doby cyklu mimo normální rozmezí po dobu více než 3 po sobě jdoucích měsíců.
 3. Ukončení měsíčního krvácení u ženy v reprodukčním věku, pokud nedojde k těhotenství.
 4. Délka cyklů se mění z období na období, dlouhé jsou nahrazeny krátkými.
 5. Žena nemůže otěhotnět.
 6. Vyskytují se intermenstruační skvrny nebo krvácení, podivná barva, konzistence a nepříjemný zápach.
 7. V různých obdobích cyklu dochází k silné bolesti v dolní části břicha.

Související článek: Testosteron Enanthate - návod k použití, složení a forma uvolňování, indikace, dávkovací režim a cena

Jak obnovit cyklus?

Vzhledem k tomu, že nepravidelnost cyklu není onemocněním, ale pouze jediným příznakem, může se procesní terapie lišit v závislosti na příčině selhání. Mluvíme o následujících přístupech k léčbě:

 1. Identifikace a léčba základního onemocnění.
 2. Předepisování antikoncepce.
 3. Změna metody antikoncepce.
 4. Změna životního stylu.
 5. Symptomatická léčba.

Drogová terapie základního onemocnění

Nejčastěji jsou „viníky“ nepravidelné menstruace choroby štítné žlázy a polycystické vaječníky. V prvním případě jsou předepsány léky, které normalizují jeho práci (Iodomarin, Eutiroks). Když je koncentrace hormonů snížena, je předepsána hormonální substituční léčba. Při aktivní produkci hormonů se léčba provádí potlačením činnosti žlázy. V některých případech se doporučuje chirurgický zákrok.

Pokud jde o onemocnění polycystických vaječníků, pacientce přicházejí na pomoc hormonální antikoncepce (Jess, Midiana, Yarina). Pokud na pozadí vývoje patologie existuje dlouhé zpoždění, může být předepsán Dufaston.

Antikoncepční léčba

Kombinovaná perorální antikoncepce nebo COC lze použít k léčbě nepravidelné menstruace, i když nejste sexuálně aktivní. Mezi nejčastější zástupce: Marvelon, Silest, Ovidon, Rigevidon, Non-Ovlon.

Někdy se COC předepisují ženám plánujícím těhotenství v nepřítomnosti pravidelných období. Užívání těchto prostředků po dobu šesti měsíců nebo déle vede k normalizaci cyklu.

Změna metody antikoncepce

Pokud je nepravidelnost děložního krvácení způsobena užíváním antikoncepčních pilulek, odborníci předepisují ženě vhodnou alternativu: lék s jiným hormonálním složením nebo vyšší koncentrací.

Pokud je problém způsoben nitroděložním tělískem, jedinou cestou z této situace je předepsat jiný typ antikoncepce.

Změna životního stylu

Pokud je porucha v těle způsobena nadměrnou fyzickou námahou, stresem, podvýživou, stojí za to si odpočinout a sledovat, jak se situace změní s měnícími se podmínkami.

Symptomatická léčba

K "uhasení" příznaků projevujících se na pozadí nepravidelných měsíčních příznaků lze dodatečně předepsat následující typy léků:

 • analgetika (k úlevě od bolesti);
 • hemostatický (Ditsinon, Vikasol);
 • nesteroidní protizánětlivé léky;
 • antibakteriální léky (na zánět);
 • komplexy vitamínů (s oslabením těla).

V případě závažného děložního krvácení, které neustupuje konzervativní léčbou, se provádí kyretáž děložní dutiny.

Lidové léky

Pro obnovení pravidelné menstruace se jako udržovací terapie používají metody tradiční medicíny. Mezi nejosvědčenější prostředky patří:

 • Zrzavý. Zmírňuje bolest, obnovuje cyklus. Pro léčebné účely se používá zázvorový čaj: ½ lžičky. mletý kořen, nalijte sklenici vody a povařte. Kmen, přidejte trochu cukru a pijte třikrát denně;
 • sezamová semínka. Toto je bylinný ekvivalent ženského pohlavního hormonu. 2 lžíce. l. mleté ​​suroviny v mlýnku na kávu, nalijte 1 lžičku. palmový olej, smíchejte ingredience a jíst 1 lžičku. jednou denně;
 • skořice. Zmírňuje křečovitou bolest v děloze během menstruace. Musíte přidat 1 lžičku. koření v mleté ​​formě ve 200 ml mléka nebo kefíru. Pijte nápoj po dobu 14 dnů;
 • aloe a med. Smíchejte 1 lžičku. med a stejné množství šťávy z aloe a jíst ½ lžičky. prostředky na prázdný žaludek po dobu 30 dnů.

Pro léčebné účely můžete také použít kurkumu, koriandr, fenykl, mátu, smíchání ingrediencí s medem.

Jak systém funguje

Menstruační cyklus je rozdělen do tří fází

- menstruace, první fáze (folikulární) a druhá fáze (luteální).
Menstruace
trvá v průměru čtyři dny. Během této fáze je výstelka dělohy (endometria) odmítnuta. Tato fáze trvá od konce menstruace v průměru až 14 dní s 28denním cyklem (dny se počítají od začátku menstruace).

První fáze (folikulární)

V této fázi začnou ve vaječnících růst čtyři folikuly: od narození obsahují vaječníky spoustu malých bublin (folikulů), které obsahují vajíčka. Během procesu růstu tyto čtyři folikuly uvolňují estrogeny (ženské pohlavní hormony) do krevního řečiště, pod jejichž vlivem roste sliznice (endometrium) v děloze.

Druhá fáze (luteální)

Krátce před 14. dnem cyklu přestávají růst tři folikuly a jeden roste v průměru až o 20 mm a praskne pod vlivem zvláštních podnětů. To se nazývá
ovulace.
Vejcová buňka vychází z prasklého folikulu a vstupuje do vejcovodu, kde čeká na spermie. Okraje prasklého folikulu se shromažďují (jako květina, která se zavírá v noci) - této formaci se říká „žluté tělísko“.

Druhá fáze trvá až do nástupu menstruace - asi 12-14 dnů. V této době tělo ženy čeká na početí. Ve vaječníku začíná „žluté tělo“ vzkvétat: vyrůstá z praskajícího folikulu a začíná uvolňovat do krve další ženský pohlavní hub (progesteron), který připravuje děložní sliznici pro připojení oplodněného vajíčka.

Pokud nedošlo k těhotenství,

poté "žluté tělo", když přijme signál, zkroutí svou práci, děloha začne odmítat již zbytečné endometrium. A začíná menstruace.

Preventivní opatření

Prevence nepravidelného menstruačního cyklu je zaměřena na prevenci provokování vnějších a vnitřních faktorů. Můžete zabránit vzniku hormonálních poruch pomocí přirozených sil těla podle řady jednoduchých doporučení:

 • minimalizovat stresové situace. Pokud je žena po řadu životních podmínek neustále ve stresu, je jí předvedeno užívání sedativ: Sedavit, Adaptol atd.;
 • organizovat správnou výživu;
 • užívat multivitaminové komplexy, abyste zabránili oslabení imunitního systému a rozvoji nedostatku vitamínů;
 • vzdát se špatných návyků (pití alkoholických nápojů, kouření);
 • dodržovat preventivní opatření pro patologie orgánů reprodukčního systému a pohlavně přenosných chorob;
 • pravidelně kontrolujte u gynekologa (alespoň jednou ročně).

Proto mohou být nepravidelná období způsobena vnějšími i vnitřními faktory a mohou mít fyziologickou i patologickou povahu. Povahu jevu může určit lékař, který nejen zjistí fakt patologie, ale také určí typ menstruační nepravidelnosti. Na základě diagnózy se provádí vhodná terapie zaměřená na obnovení pravidelnosti menstruace. Terapeutická opatření mohou být zaměřena na eliminaci primárního onemocnění nebo na návrh změny životního stylu, způsobu antikoncepce, odstranění doprovodných příznaků, hormonální terapie. Lidové léky v případě nepravidelné menstruace jsou oprávněné pouze jako pomocná léčba, po předchozí lékařské konzultaci. Prevence patologie je zaměřena na prevenci vzniku provokujících faktorů.

Musím si dělat starosti?

14denní cyklus není normou. Klasické období menstruace je od 21 do 34 dnů. Krátký menstruační cyklus proto naznačuje poruchu v těle, vystavení škodlivým podmínkám nebo rozvoj nemocí..
Měly by se dělat starosti těm ženám, jejichž menstruační cyklus byl dlouhou dobu normální, a pak se prudce snížily. Zejména to může naznačovat problémy s endokrinním nebo reprodukčním systémem..

Může existovat cyklus 14 dní? Toto trvání není přirozené. Existuje riziko, že žena začne krvácet z dělohy kvůli předčasné menstruaci. Je nereálné, aby neodborník diagnostikoval jejich povahu nezávisle. Jak zastavit tyto krvácení, zjistit jejich příčinu. Proto v každém případě s krátkým menstruačním cyklem musíte projevit obavy a navštívit gynekologa.

Odborníci doporučují v každém případě ostré a významné změny v menstruačním cyklu, barvě, množství, konzistenci krvavého výtoku, nezapomeňte kontaktovat svého lékaře. Tato rada se týká dívek a žen všech věkových skupin. Takové změny mohou skrývat patologické stavy, mimoděložní těhotenství nebo určité fyziologické důvody. Co přesně lze zjistit pouze při komplexní diagnostice.

Menstruační změny ve věku 40 let - typy a léčba

 • Křeče během menstruace
  Dysmenorea nebo menstruační křeče jsou běžné změny cyklu po 40 letech, obvykle doprovázené bolestmi v podbřišku. Podle některých lékařů je endometrióza častou příčinou dysmenorey, která vede k tvorbě adhezí pánevních orgánů a rozvoji cyst ve vaječnících..

Perorální antikoncepční pilulky a analgetika jsou v tomto případě běžnými formami léčby, chirurgický zákrok je extrémní možností, která se používá, pokud se cysta zvětší nebo existují další vážné problémy, které nelze odstranit bez operace.

antikoncepční pilulky, kyselina tranexamová.

 • v některých případech je k odstranění myomu nutný chirurgický zákrok a v některých případech je jedinou možností úplné odstranění dělohy.
 • Nepravidelný cyklus
  28 dní je průměrná doba mezi dvěma cykly. Poslední před menopauzou mohou být nepravidelné:
  • začít dříve - jednou za dva týdny,

   občas - přestávka může být i více než 3 měsíce.

   Menopauza nebo nefunkční děložní krvácení mohou způsobit nepravidelné menstruace a být doprovázeny:

   • nespavost,
   • horké přílivy,
   • změny nálady.

   Dosahováno většinou žen ve věku 50 let. Tyto příznaky jsou čistě fyziologické a začínají asi dva roky před menopauzou. Osteoporóza je častá v dlouhodobé menopauze, proto se suplementace vápníku a cvičení obecně doporučují všem ženám nad 50 let.
   "Pokud obvykle máte dvoudenní období a nyní máte krvácení po dobu šesti nebo sedmi dnů, mohlo by to znamenat, že se děje něco neobvyklého," říká lékařka Julia Shlam Edelman, MD, klinická instruktorka na Harvardské lékařské škole. „Můžeš mít prekancerózní změny ve výstelce dělohy, které se neobjeví při pravidelném otcově testu.“.

   Krvácení během menstruačního cyklu
   Nepravidelné krvácení, ke kterému dochází před nebo po menstruaci, se nazývá intermenstruační krvácení a je po 40 letech věku. To není jako nepravidelná období. Ženám s intermenstruačním krvácením se doporučuje:

    mít Pap nátěr k vyloučení rakoviny děložního čípku,

   proveďte ultrazvukové vyšetření pánve ke kontrole dělohy,

   proveďte dilataci hysteroskopie ke kontrole rakoviny dělohy.

   Kdy navštívit lékaře

   Nepravidelné cykly jsou u premenopauzálních žen přirozené. Existují však i další příznaky, které mohou změnit průběh menstruačního krvácení. Okamžitě byste se měli poradit s lékařem, pokud:

   • Menstruační krev obsahuje krevní sraženiny.
   • Cykly jsou delší než obvykle.
   • Výtok po pohlavním styku.
   • Cyklus je kratší než obvykle.

   Důležité! Problémy s srážením krve, problémy s hormony, myomy, antikoncepční pilulky, těhotenství a někdy rakovina jsou některé z důvodů, které mohou způsobit abnormální krvácení.

   Preventivní opatření

   Kratším časovým intervalům mezi obdobími je snazší zabránit než dlouhé a bolestivé ošetření. Chcete-li tomuto problému zabránit, musíte dodržovat řadu pravidel:

   • vyhnout se nadměrnému fyzickému, duševnímu a psycho-emocionálnímu stresu;
   • dobře jíst;
   • zabránit podchlazení těla, zejména pánevních orgánů;
   • včas odstranit zjištěné patologie;
   • užívejte hormonální antikoncepci v přísném souladu s doporučeními lékaře;
   • pravidelně vyšetřovat tělo se zvláštním důrazem na genitálie;
   • vyhnout se příležitostnému pohlavnímu styku;
   • používat kondomy během sexu s novým partnerem;
   • noste spodní prádlo striktně své vlastní velikosti a pouze z přírodních tkanin;
   • pečlivě sledujte hygienu intimních orgánů, umyjte se nejméně dvakrát denně;
   • měnit vložky každé 3 hodiny během menstruace;
   • zabránit prudkému zvýšení nebo snížení tělesné hmotnosti;
   • používat spolehlivé antikoncepční prostředky, které eliminují potřebu uchýlit se k nouzové antikoncepci a umělému ukončení těhotenství;
   • vzdát se závislostí.

   Načítání...
   Sdílej se svými přáteli!

   Hlavní úkol ženského těla

   Tělo se může přizpůsobit a přestavět, jak je to nutné, ale konečná reprodukční funkce se vytvoří, až když žena splní svůj hlavní úkol, určený přírodou. To znamená, že když vydrží, porodí a nakrmí dítě. Těhotenství je jediný účel, pro který je v těle zajištěn reprodukční systém. Teprve po prvním plnohodnotném těhotenství, které skončilo porodem, a období kojení, reprodukční systém plně dozrává, protože během tohoto období jsou realizovány všechny funkce poskytované přírodou. Po těhotenství začnou všechny neúplně „vybalené“ vlastnosti ženského těla konečně fungovat v plné síle. To ovlivňuje jak psycho-emocionální, tak sexuální sféru, což má příznivý vliv na intimní život ženy..

   Žena po 40 letech - co očekávat?

   Zkrácení druhé fáze v důsledku nižší produkce hormonů žlutým tělem po dosažení věku 40 let vede ke zkrácení doby trvání cyklu, i když může být stále pravidelné. Žena by však měla věnovat pozornost zvýšené bolesti a křečím během menstruace, protože v tomto věku existuje riziko vzniku endometriózy, fibroidů, polypů v děloze a dalších gynekologických patologií.

   K zániku reprodukční funkce dochází postupně, stejně jako k jejímu formování. Kvůli nedostatku ženských hormonů dochází k premenopauze - oslabení funkce vaječníků. U 2/3 žen se intervaly mezi menstruací prodlužují a výtok je vzácný. Postupně vaječníky stále méně reagují na signály z nervového systému, folikuly nemohou růst, nedochází k ovulaci, cyklus se zpožďuje. Pokud dochází k ovulaci pravidelně, žluté tělo nefunguje dostatečně, což ovlivňuje menstruaci. Nástup menopauzy lze určit pomocí testů nebo ultrazvuku. Na pozadí nedostatku hormonů se vyvíjí klimakterický syndrom, jehož projevy jsou pocení, přibývání na váze, otoky, vypadávání vlasů, bušení srdce, výkyvy nálady atd..

   Časná menopauza

   Ukončení menstruace ve věku 40-45 let je považováno za časnou menopauzu. Tento stav, který se dříve vyskytoval u pacientů po 50 letech, je nyní výrazně „mladší“. Zároveň jsou projevy, které žena zažívá, mnohem těžší a delší. Důvodem nástupu časné menopauzy však nejsou příliš časté patologie nebo důsledky komplexní léčby: operace s odstraněním ovariální tkáně, chemoterapie atd..

   Léčba s krátkým menstruačním cyklem

   Léčba v tomto případě závisí na důvodu, pro který se menstruace vyskytuje příliš často. Lékař vypracuje léčebný plán až po stanovení přesné diagnózy. V tomto případě je terapie přísně individuální. V tabulce najdete informace o tom, jaké kroky jsou podniknuty k vyřešení tohoto problému..

   Faktor, který spustil zkrácený cyklusMetody léčbyPoužité drogy / manipulace
   Hormonální nerovnováhaKonzervativní
   • hormony estrogeny, progesteron;
   • hemostatická (dicinon, kyselina aminokapronová, Tranexam);
   • vitamíny (C, E, K).
   HypertyreózaKonzervativníTyrostatika
   ProvozníVyříznutí části štítné žlázy
   Myom dělohyKonzervativníHormony
   ProvozníEmbolizace děložní tepny
   Myomektomie
   Hysterektomie
   Infekční patologieKonzervativníAntibiotika, antiseptické vaginální čípky
   Maligní novotvaryProvozníAmputace nebo exstirpace dělohy s přídavky

   Kromě toho se jako další terapeutické metody používají následující:

   • fyzioterapie (elektroforéza a fonoforéza, magnetoterapie);
   • obecná lékařská masáž;
   • Cvičební terapie;
   • homeopatie a bylinná medicína (šťáva z kaliny, odvar z kořene elecampanu a cibulovitých slupek, infuze květů měsíčku a listů tansy);
   • Lázeňská léčba.

   Pokud je menstruace příliš častá, neošetřujte se. Všechny použité léky musí být dohodnuty s lékařem. Ve většině případů léčba trvá 4 až 6 měsíců.

   Jaké znaky naznačují problém

   Krátký cyklus není nemoc a u zdravých žen lze pozorovat až dvakrát ročně. Tento stav by měl být zvažován ve spojení s dalšími klinickými projevy..

   Existují tři typy proyomenorey (zkrácení menstruačního cyklu):

   • dvoufázový cyklus, ve kterém je snížena první fáze - folikulární. Ovulace je zaznamenána dříve;
   • dvoufázové s poklesem ve druhé fázi - luteální. Ovulace nastává včas, ale krátkodobě se zvyšuje bazální teplota;
   • jednofázový. K ovulaci vůbec nedochází a bazální teplota se neustále mění.

   Ve většině případů dochází ke snížení luteální fáze. Navzdory skutečnosti, že cyklickost klesá, výboj se stává hojným a existuje dlouhé období.

   Druhý a třetí typ poruch, které mohou vést k neplodnosti, jsou důvodem k obavám. Kratší cyklus je považován za známku reprodukční dysfunkce..

   Vzhled menstruace 21. den je normální, pouze pokud se neopakuje systematicky a není doprovázen dalšími příznaky, například:

   • bolest v bederní oblasti;
   • migréna;
   • zvracení a nevolnost;
   • nadýmání;
   • zácpa;
   • emoční nestabilita;
   • zvýšená únava a slabost během menstruace;
   • potlačení sexuální touhy;
   • krvácení z nosu.

   V případech, kdy se dvacátý první den cyklu stane prvním dnem menstruace, může se vyvinout řada gynekologických onemocnění. Kritické dny jsou zároveň doprovázeny následujícími příznaky:

   • doba menstruační fáze nepřesahuje tři dny;
   • interval mezi menstruací je asi dva týdny;
   • sporé špinění.

   Diagnostika

   Je důležité izolovat subjektivní a individuální faktory od příznaků onemocnění. S menopauzou, po porodu, traumatu, potratu a se skutečným onemocněním se taktika vyšetření gynekologem liší. V prvních dvou letech po prvním krvácení je zaveden měsíční cyklus dívky a jeho odchylka směrem ke krátkému je variantou fyziologické normy. V některých případech lékař nařídí těhotenské testy.

   Kromě gynekologického vyšetření, analýzy vaginálního výtoku a ultrazvukového vyšetření s proiomenoreou pacientka provádí krevní testy, aby zjistila hladinu pohlavních hormonů podle schématu stanoveného lékařem.

   Je sestaven graf pro měření bazální teploty pro celý menstruační cyklus. Gynekolog vyšetřuje množství a kvalitu hlenu v cervikálním kanálu a může předepsat další vyšetření - kolposkopie, rentgenové metody, cytogram, biopsie, analýzy.

 • Hnědé špinění namísto normální menstruace je fenomén, kterému může čelit každá žena. Hnedý výtok bez pronikavého zápachu je normou, pokud vaše menstruace brzy přijde.