Nedostatek estrogenu u žen - 12 příznaků nedostatku

Ženské hormony estrogeny hrají v práci těla důležitou roli: vezměte v úvahu příznaky jejich nedostatku u mladých dívek a starších žen, stejně jako účinné metody pro nápravu endokrinních poruch.

  • Příznaky
   • Příznaky nedostatku hormonů u mladých dívek
   • Nedostatek estrogenu u žen v reprodukčním věku
   • Menopauza jako fyziologický jev
   • Hypoestrogenismus u těhotných žen
  • Co je nebezpečné
  • Léčba
   • Výživa a úprava životního stylu
   • Fytoterapie
   • Hormonální substituční léčba

Příznaky

V závislosti na věku ženy se hypoestrogenismus může projevovat různými způsoby..

Příznaky nedostatku hormonů u mladých dívek

Nedostatek primárních hormonů se projevuje během dospívání. Dívka má opožděný sexuální vývoj, nedostatečně vyvinuté mléčné žlázy a nepřítomnost výrazných sekundárních sexuálních charakteristik. V některých případech se postava dítěte vyvíjí podle mužského typu, s úzkou pánví, širokými rameny a výraznými svaly..

Důležitým indikátorem normálního hormonálního pozadí u dívky je menarche. První menstruace zpravidla začíná ve věku 12-13 let a celý cyklus je stanoven ve věku 14-16 let. Pokud v těle není dostatek estrogenu, může menstruace trvat několik let pozdě a někdy zcela chybí..

Na recepci u gynekologa jsou zaznamenány malé („dětské“) velikosti dělohy a celkový nedostatečný vývoj primárních a sekundárních sexuálních charakteristik. Bez včasné léčby nebude takový pacient schopen otěhotnět a porodit dítě.

Nedostatek estrogenu u žen v reprodukčním věku

Problémy, s nimiž se pacient setkává při nízké hladině estrogenu, ovlivňují naprosto všechny systémy těla. Je to způsobeno hrubými metabolickými poruchami v orgánech a tkáních v důsledku nedostatku základních biologických látek.

Nízký estrogen se projevuje následujícími klinickými příznaky:

suchá kůže a sliznice;

tvorba vrásek, akné a dalších kožních problémů;

zvýšená křehkost vlasů a nehtů;

častá kolpitida kvasinek a jiné etiologie, které se obtížně léčí;

nedostatek přirozeného vaginálního mazání během sexu;

menstruační nepravidelnosti - nepravidelná menstruace, slabé krvácení, bolestivost, amenorea;

se současným nedostatkem progesteronu - těžký premenstruační syndrom;

primární nebo sekundární neplodnost;

poruchy centrálního nervového systému - časté bolesti hlavy, podrážděnost, slabost, poškození paměti a kognitivní (kognitivní) funkce;

osteoporóza, zvýšená tendence ke zlomeninám;

nadýmání, poruchy stolice;

problémy s termoregulací - tzv. návaly horka, při nichž je žena vržena do horka, poté do chladu;

přírůstek hmotnosti navzdory bezpečnosti obvyklé stravy;

Menopauza jako fyziologický jev

Menopauza je přirozený proces v životě ženy. V průměru se vyvíjí ve věku 50 let, ale může nastat o něco dříve nebo později (obvykle mezi 40 a 55 lety).

Asi od 35. roku života začínají zdravé vaječníky postupně snižovat množství produkovaného estrogenu. Tento proces pokračuje, dokud se nezastaví pravidelná menstruace a žena zcela ztratí plodnou funkci. I když jsou tyto změny fyziologické, stále představují pro tělo určitý druh stresu. Změny v hladinách estrogenu ovlivňují mnoho orgánů a systémů:

MC se stává nepravidelným: intervaly mezi menstruací se buď prodlužují nebo zkracují, objem výtoku může být také nerovný. Možné špinění uprostřed cyklu.

Objevují se návaly horka - pocit veder se šíří z oblasti hrudníku na krk, paže, obličej. Vyskytují se poměrně často (až 20–30krát denně) a trvají 3–4 minuty. Další útok je často nahrazen zvýšeným pocením a zimnicí.

Suchost v pochvě. Během menopauzy se vagina stává méně elastickou a její slizniční epitel neprodukuje téměř žádné přirozené mazání. Při pohlavním styku může způsobit velké nepohodlí..

Silná hormonální změna se negativně projevuje i na nervovém systému: mnoho studií prokázalo souvislost mezi nízkým estrogenem a emoční labilitou, podrážděností, chronickou únavou, nespavostí a dalšími problémy.

Zvýšení hmotnosti navzdory obvyklé stravě.

Hypoestrogenismus u těhotných žen

Během těhotenství se hladina estrogenu (stejně jako některých jiných hormonů) významně zvyšuje.

Co se ale stane, když je v těle nastávající matky nedostatek pohlavních hormonů? To může vést k:

časné potraty;

poruchy příjmu potravy a předčasné odtržení placenty;

vývoj abnormalit při tvorbě plodu;

problémy v práci srdce a centrálního nervového systému u dítěte;

v pozdějších fázích - slabost porodu.

Co je nebezpečné

Patologická rizika vyplývající z nedostatku ženských pohlavních hormonů jsou typická pro pacienty jakéhokoli pohlaví a věku bez ohledu na příčinu hormonální nerovnováhy.

Komplikace nedostatku estrogenu zahrnují:

osteoporóza a vysoké riziko zranění;

Chronické patologické procesy v urogenitálním systému;

Nemoci oběhového systému.

Osteoporóza je pokles kostní denzity a abnormální remodelace kostní tkáně. Je poměrně obtížné diagnostikovat patologii v rané fázi, proto se lékaři nejčastěji potýkají s jejími následky.

Podle statistik se u žen s nedostatkem estrogenu zvyšuje riziko vzniku zlomeniny kyčle o 30%.

Každá pětina pacientů s takovýmto zraněním zemře během tří měsíců na komplikace dlouhodobé imobilizace.

Hypoestrogenismus také způsobuje atrofii epitelu močových cest. Atrofická uretritida a cystitida se projevují bolestivým a častým močením, naléhavostí, inkontinencí moči a opakovanými infekcemi. Symptomatická léčba takových patologií je neúčinná, je nutná hormonální korekce.

Nedostatek estrogenu je také jedním z rizikových faktorů pro rozvoj onemocnění KVO..

U pacientů s nedostatkem ženských pohlavních hormonů je třikrát vyšší pravděpodobnost úmrtí na akutní kardiovaskulární komplikace - srdeční infarkt a mrtvici.

Léčba

Aby se vyrovnal nedostatek estrogenu, musí endokrinolog zjistit příčiny patologického stavu. Při sestavování individuálního léčebného plánu je navíc zohledněn věk, individuální charakteristiky, porodnická anamnéza a doprovodná onemocnění pacienta..

Výživa a úprava životního stylu

Je zajímavé, že hypoestrogenní léčba často začíná doporučeními týkajícími se stravování a životního stylu. Bylo prokázáno, že pravidelné používání produktů, jako jsou:

fazole, hrášek, cizrna, čočka a jiné luštěniny;

olivy a olivy;

zelenina - lilek, dýně, mrkev, zelí, brokolice;

granátové jablko, meruňky, mango, papája;

dýňová semínka, slunečnicová semínka, sezamová semínka;

olivový a lněný olej.

Kromě toho v rámci prevence osteoporózy doporučují endokrinologové užívat potraviny bohaté na vitamín D (tučné mořské ryby, vaječný žloutek, játra, mléko) nebo speciální terapeutické a profylaktické komplexy (například Calcium D3 Nycomed, D-kalcin).

Kromě stravy pomůže normalizovat hormony pravidelná fyzická aktivita, ukončení kouření, omezení používání kávy, soli a cukru. Dodržování zásad zdravého životního stylu významně snižuje riziko metabolických (metabolických) poruch, snižuje závažnost příznaků hypoestrogenismu.

Fytoterapie

Na doporučení lékaře můžete použít infuze a odvar z bylinných fytoestrogenů. Fytoestrogeny jsou heterogenní skupina přírodních rostlinných sloučenin, které mají na tělo podobný účinek jako ženské pohlavní hormony. Mezi nimi:

Jaké projevy naznačují nedostatek estrogenu??

Estrogeny v těle ženy jsou nejdůležitějšími pohlavními hormony. Ovlivňují orgány reprodukčního systému, ovlivňují fungování nervového systému a účastní se mnoha metabolických procesů.

Z mnoha důvodů se v ženském těle může tvořit nedostatek tohoto hormonu. Vede to ke zhoršení blahobytu dámy a výskytu zdravotních problémů. V tomto příspěvku se blíže podíváme na příznaky nedostatku hubbubu a na to, jak zvýšit hladinu estrogenu u žen..

První příznaky nízké hladiny hormonů

Ženský hormon estrogen ovlivňuje mnoho procesů vyskytujících se v těle dámy, proto se jeho nedostatek projevuje různými poruchami pohody a zdraví. Příznaky nedostatku estrogenu u žen se mohou lišit. Existuje však obecný trend.

Nejběžnější první příznaky nedostatku estrogenu u žen lze identifikovat:

 • rychlá únavnost;
 • nepřiměřená podrážděnost;
 • změny nálady;
 • Nadměrné pocení;
 • poruchy spánku, až do výskytu nespavosti;
 • přibývání na váze.

Nízká hladina estrogenu je nepochybně indikována pouze nárůstem hmotnosti dámy, pokud neexistují hlavní důvody..

Znamená to, že žena nezměnila stravu a způsob života - sportovala, vykonávala fyzickou práci a také čas na procházky a tanec. Koneckonců, pokud trávíte veškerý volný čas sledováním svých oblíbených televizních seriálů, konzumací kilogramů koláčů a sladkostí, není důvodem přebytečných záhybů jen nízký estrogen.

Vnější příznaky nedostatku hormonů

Nedostatek estrogenu v těle ovlivňuje stav pokožky, vlasů a nehtů.

Pro ženu v každém věku je velmi důležité, jak vypadá. Proto se podrobněji podíváme na to, jak nedostatek estrogenu ovlivňuje vzhled dámy..

Nedostatek estrogenu se projeví na stavu pokožky následovně:

 • ztrácí se pružnost;
 • vytvářejí se hluboké vrásky;
 • stává se suchým a náchylným k odlupování;
 • objevuje se ochablost;
 • jsou vytvořeny strie;
 • viditelnější celulitida.

Jak vidíte, nedostatek estrogenu u žen vede k rychlému stárnutí pokožky. Stává se tenčí a regenerační procesy se zpomalují. Veškerá poškození kůže, jako jsou škrábance, jsou viditelná velmi dlouho. Nízká hladina estrogenu u žen vede k rozmazané kontuře obličeje. Kosmetické procedury výrazně nezlepšují vzhled dámy. Koneckonců, problém přichází zevnitř.

Nedostatek estrogenu u žen vede k rychlé eliminaci vápníku z těla. Tento proces nejen provokuje rozvoj nebezpečného onemocnění osteoporózy (v kostní tkáni se tvoří póry, které vedou k křehkosti kostí), ale také zhoršuje stav vlasů a nehtů. Vlasy jsou matné, lámou se a vypadávají. Tenké nehty, často odlupující se a lámající se.

Projevy dlouhodobého nedostatku hormonů

Pokud nedostatek estrogenu u žen přetrvává po dlouhou dobu, objeví se urologické a sexuální poruchy. K tomuto stavu obvykle dochází po menopauze..

Ženy po 50 letech mají velmi často následující projevy:

 • časté močení;
 • nepohodlí při močení;
 • únik moči.

Pokud žena neudělá nic pro zvýšení hladiny pohlavních hormonů, pak v průběhu času intenzita projevů jen vzroste..

Známky nedostatku estrogenu v intimní sféře dámy:

 • snížené libido (sexuální apetit);
 • sucho v intimní oblasti.

Na pozadí snížené hladiny pohlavních hormonů je pro ženy velmi problematické otěhotnět. Na začátku těhotenství, zejména v prvním trimestru, může nízká hladina estrogenu vyvolat potrat..

Následující příznaky naznačují nedostatek ženských pohlavních hormonů estrogenu:

 • porušení termoregulace, které se projevuje rychlou změnou pocitů chladu a tepla;
 • nadýmání;
 • přetrvávající bolest kloubů;
 • růst vlasů na obličeji a těle (vlasy začínají růst na krku, hrudníku atd.);
 • objevují se nové papilomy.

Příznaky nedostatku hormonu při menopauze

Úplně prvním příznakem nedostatku estrogenu během menopauzy je změna menstruačního cyklu. Zvyšuje se nebo naopak klesá. Změní se také množství menstruačního toku. Je jich méně nebo více. Počet dnů, během nichž dochází k menstruaci, je snížen. Většina žen bude mít menstruaci 3-4 dny..

Skutečnost, že během menopauzy není dostatek pohlavních hormonů, je velmi jasně indikována konkrétním příznakem - návaly horka. Krev prudce proudí do hlavy a horní části těla a dáma cítí vlnu tepla vycházejícího zevnitř. Obličej, krk, paže a horní část hrudníku se rychle červenají.

Současně se dámě zrychluje puls, začíná zvýšené pocení, jsou možné závratě a bolesti hlavy. Útok netrvá dlouho - od 30 sekund do 2–3 minut. Po takzvaném odlivu pociťuje žena zimnici a celkovou slabost.

Při menopauze existují příznaky nedostatku estrogenu:

 • podrážděnost;
 • nervozita;
 • plačtivost;
 • poruchy spánku;
 • rázy krevního tlaku;
 • bolesti hlavy.

Nepochybně tento seznam příznaků nedostatku estrogenu nelze považovat za univerzální. Ženské tělo je jedinečné, a proto mohou další příznaky signalizovat nedostatečné množství hormonu.

Jak zvýšit hladinu hormonů

Je velmi důležité vědět, jak zvýšit estrogeny u žen bez poškození zdraví..

Všechny existující metody ke zvýšení množství hormonů lze rozdělit do dvou skupin: změny životního stylu a metody léčby tradiční medicíny. Podívejme se na každou z nich.

Metoda léčby

Poskytuje léčbu pomocí hormonálních pilulek nebo nehormonálních látek obsahujících fytohormony.

Zvažte, jak zvýšit hladinu estrogenu v každém směru:

 1. Hormonální substituční terapie poskytuje nejrychlejší výsledky, ale má velký seznam vedlejších účinků a kontraindikací. Mezi nejnebezpečnější vedlejší účinky patří: vysoké riziko vzniku maligních novotvarů, tromboembolických onemocnění a obezity. Hormonální pilulky nelze užívat samostatně. Jsou předepsány pouze lékařem a neustále sledují průběh léčby..
 2. Užívání přípravků obsahujících fytohormony pomáhá zvyšovat produkci vlastních pohlavních hormonů v těle ženy. Fytohormony jsou přírodní látky, které mají velmi podobné složení jako lidské hormony. Vyskytují se v některých rostlinách (cimicifuga, jetel červený a další). Léky mají velmi malý seznam kontraindikací a vedlejších účinků, ale musí být předepsány odborníkem. Mezi nejoblíbenější léky na menopauzu patří: Klimadinon, Climaxan, Remens, Feminal, Inoklim.

Zvyšování estrogenu druhým způsobem je bezpečnější, ale existují případy, kdy je užívání hormonálních pilulek oprávněné a nelze jej ničím nahradit. O tom, jak zvýšit estrogen u pacienta, rozhodne lékař s přihlédnutím k jejímu zdravotnímu stavu a dalším faktorům.

Změna způsobu života

Podstatou této metody je změna stravy, použití lidových receptů, které stimulují produkci estrogenu. Dáma bude muset upravit své každodenní menu.

Chcete-li zvýšit hladinu ženského hormonu, musíte konzumovat následující potraviny:

 1. Čerstvá zelenina, ovoce a bobule. Zelenina zvyšující hladinu estrogenu u žen: lilek, rajčata, celer, petržel. Chcete-li zvýšit množství hormonu, měli byste upřednostňovat takové ovoce a bobule: meruňky, broskve, jablka, maliny, třešně a jahody..
 2. Všechny luštěniny: sója, čočka, fazole (zejména červené fazole), hrách.
 3. Celá zrna, zejména oves a ječmen. Žitný chléb.
 4. Chudé maso a ryby.
 5. Nízkotučné mléčné výrobky. Malé množství másla a tvrdých sýrů, zejména s plísní.
 6. Kvalitní rostlinný olej: lněný, olivový, sezamový a slunečnicový.
 7. Přírodní káva. Množství pohlavního hormonu se zvýší z 1–2 šálků denně. Proto se s nápojem nemusíte příliš unášet..

Zároveň byste měli ze své stravy vyloučit takové potraviny: cukr, cukrovinky, tučné maso a rychlé občerstvení..

Estrogeny můžete zvýšit lidovými léky:

 1. Aloe šťáva.
  Listy se uchovávají v chladničce po dobu 2-3 dnů. Vezměte 1 lžičku šťávy 3x denně, bez ohledu na příjem potravy.
 2. mátový čaj.
  Dva šálky denně mohou vyplnit nedostatky estrogenu a zároveň snížit hladinu testosteronu u žen.

Aby byla léčba recepty tradiční medicíny prospěšná, je třeba se zbavit špatných návyků: kouření a zneužívání alkoholu.

Přebytek pohlavního hormonu

Je důležité znát příznaky nadbytku ženského hormonu v těle dámy:

 • napětí v mléčných žlázách;
 • zvýšená citlivost bradavek;
 • pocit tíhy v nohou;
 • otoky končetin;
 • ztráta vlasů;
 • zvýšený krevní tlak;
 • zkrácení menstruačního cyklu.

U žen jsou některé příznaky nadměrné hladiny estrogenu podobné těm z nedostatku..

Co je to hormonální narušení v menopauze: příznaky u žen + léčba

Menopauza je přirozený proces hormonálních změn v ženském těle. U mnoha žen toto období vyvolává paniku, protože jak se běžně věří, podzim života s ním začíná. Ale ve skutečnosti není všechno tak smutné.

Příroda je samozřejmě koncipována tak, že menopauza, stejně jako jakýkoli hormonální nárůst, má řadu docela nepříjemných příznaků. Pokud však přijmete vhodná opatření včas, můžete minimalizovat negativní projevy menopauzy..

O tom všem si povíme dále v článku, zaměříme se na tak důležitou otázku, jako je hormonální narušení během menopauzy.

Climax a jeho fáze

Klimatické období je rozděleno do tří hlavních fází, z nichž každá má své vlastní charakteristiky, příznaky a nuance léčby..

 1. Počáteční fází menopauzy je premenopauza. Obvykle začíná ve věku od 35 do 40 let a může trvat až osm let. Premenopauza ještě není vrcholem, ale přípravou těla na ni. Začínají poruchy menstruačního cyklu, které jsou každým rokem častější, množství výtoku klesá a objevují se příznaky jako zvýšená únava, kterou nahradí podrážděnost, slzavost, zvýšený krevní tlak, selhání srdečního rytmu a dysfunkce štítné žlázy. Aby se zabránilo vzniku poměrně závažných onemocnění na pozadí hormonálních změn, je nutné po třiceti letech pravidelně navštěvovat terapeuta a gynekologa (alespoň jednou ročně).

Včasná identifikace porušení pomůže vyhnout se dlouhému, nákladnému a vyčerpávajícímu zacházení a prodloužit fázi mládí ženy.

Jak oddálit nástup menopauzy a stáří, přečtěte si zde.

 1. Když vaječníky produkují svoji energii v plné míře, nastává samotná menopauza. Jeho hlavním příznakem je ukončení cyklu. Spolu s ukončením reprodukční činnosti vaječníků se objevují příznaky jako návaly horka, závratě, nevolnost, pocení. Zvyšuje se také riziko mnoha nemocí, od metabolických poruch, ke kterým dochází v důsledku nedostatku životně důležitých hormonů, až po zvýšení křehkosti kostí v důsledku vyplavování vápníku z těla. Během tohoto období je nutné nejen pravidelně vyšetřovat lékaře, ale také podstoupit speciální hormonální terapii, kterou lze v případě lékařských kontraindikací nahradit alternativními přírodními léky..
 2. Konečnou fází menopauzy je postmenopauzální období. Začíná to rok po ukončení menstruace a je to konečná aktivita vaječníků..

Co se mění v těle ženy?

V klimatických a post-klimatických obdobích začíná ženské tělo pracovat úplně jiným způsobem. Pokud byl dříve zaměřen na reprodukční činnost, která byla podporována hormony, nyní není schopen tyto enzymy produkovat, v důsledku čehož dochází ke stresu, který negativně ovlivňuje práci všech tělesných systémů..

Během tohoto období se snižuje produkce mladých hormonů. Tyto složky nejen regulují fungování vaječníků, ale mají také příznivý účinek na celkovou pohodu, energetický metabolismus, stav pokožky, vlasů, nehtů a zubů. Když v krvi není dostatek hormonů, pokožka ochabne, ztrácí zdravou záři a objevují se vrásky. Pokud nedostatek hormonů nedoplníte speciální terapií, tyto problémy se jen zvětší. Lze k nim přidat i problém vypadávání vlasů, který je v pokročilých případech obtížně léčitelný..

Jak se mění hormony v nepřítomnosti menstruace?

Během menopauzy se hormonální složení stává zcela odlišným než během období reprodukční aktivity ženy. Spolu s významným poklesem progesteronu a estrogenu dochází ke zvýšení hormonu tyroxinu, což vede k četným poruchám a vadnutí zvenčí. Taková hormonální nerovnováha vede k porušení mikrocirkulace krve, proto je tak často menopauza doprovázena bolestivými návaly horka a zvýšeným pocením..

Celá složitost hormonálního systému spočívá ve skutečnosti, že ovlivňují práci mozku a zcela regulují práci celého organismu. Proto je prostě nutné kontrolovat hormonální rovnováhu během menopauzy, aby se zabránilo předčasnému stárnutí těla a výskytu nebezpečných nemocí..

Přečtěte si také o rychlosti FSH a LH v menopauze.

Popis a důvody

Není neobvyklé, že z hormonálního přeskupení, které je u menopauzy běžné, dojde k závažnému hormonálnímu narušení, které povede k vážným negativním zdravotním následkům. Hormonální selhání je klinický obraz vyjádřený patologií, četnými vnitřními poruchami, vyjádřenými jako výskyt řady nemocí, od problémů s kardiovaskulárním systémem, konče metabolickými poruchami a vnějšími projevy (vypadávání vlasů nebo naopak zvýšená ochlupení kůže, rychlé stárnutí, přibývání na váze atd.).

Důvody hormonální nerovnováhy mohou spočívat v následujících faktorech:

 • Častý stres;
 • Nedostatek spánku;
 • Nesprávný životní styl (špatné návyky, nevyvážená strava, nedostatečná fyzická aktivita);
 • Špatná ekologie;
 • Nemoc ledvin;
 • Nežádoucí účinky předchozích chirurgických zákroků na pánevní orgány;
 • Genetický faktor.

Příznaky

Hormonální narušení můžete určit podle následujících příznaků:

 1. Rychlý pokles libida;
 2. Rychlá únavnost;
 3. Často se měnící, progresivní emoční výbuchy (od slzavosti až po agresi a naopak);
 4. Snížená intelektuální schopnost, letargie, ospalost;
 5. Zvýšení tělesné hmotnosti až na 20 kg nebo více;
 6. Výskyt osteoporózy, která je známkou metabolických poruch a vyplavování vápníku z těla;
 7. Vzhled četných papilomů a ochlupení pokožky obličeje.

Po zjištění jednoho nebo více z výše uvedených příznaků je nutné naléhavě konzultovat lékaře, abyste zjistili obecný obraz o zdravotním stavu a vyvinuli nezbytná opatření k odstranění selhání.

Jaké testy je třeba provést

Nejprve je nutné provést analýzu hormonů FSH a LH, aby bylo možné identifikovat hormonální narušení a stupeň jeho složitosti, aby lékař mohl předepsat vhodnou terapii. Jsou to tyto hormony, které regulují činnost pánevních orgánů a hormonální hladinu; celkový obraz zdraví ženy závisí na jejich ukazatelích. Tyto analýzy určují hladinu estrogenu, jejich nedostatek nebo naopak přebytek.

Aby byla diagnóza stanovena správně, spolu s dodáním testů je důležité být vyšetřen gynekologem a ultrazvukem pánevních orgánů. Výsledky testu umožňují lékaři sestavit program rehabilitační léčby, která obvykle trvá od dvou do šesti měsíců, v závislosti na stupni selhání.

Přečtěte si také o normě endometria dělohy s menopauzou.

Léčba

Léčba je předepsána na základě výsledků testu a může být:

 • radikální, uzavřený v eliminaci hlavní příčiny problému (jedná se zpravidla o nádorovou formaci hormon produkující povahy) a následnou etiologickou léčbu;
 • v případě, že selhání není způsobeno nějakou závažnou patologií (nádorem), je předepsána hormonální substituční léčba.

Substituční terapii lze předepsat na několik měsíců, pokud selhání není výrazné, ale v pokročilých stádiích může být léčba celoživotní. V tomto případě je kompenzován nedostatek (nebo přebytek) hormonů vedoucí k nerovnováze.

Stimulační terapie není předepsána po celý život, ale v kurzech, které také regulují fungování nadledvin.

Se zvýšenou aktivitou endokrinního systému se používá blokovací terapie, která je také účinná při léčbě řady novotvarů. Obvykle se tento typ léčby používá v kombinaci s chirurgickým zákrokem nebo ozařováním k eliminaci nádorových útvarů, které způsobují vnitřní nerovnováhu..

Pokud porucha není výrazná, může lékař doporučit alternativní léčbu drogové závislosti, bylinnou medicínu. Červený jetel, pelyněk, mochna a další bylinné přípravky, které se užívají po dobu tří měsíců, mají příznivý účinek na ženské tělo..

Přečtěte si o lidových metodách léčby příznaků menopauzy zde.

Včasná identifikace problému a kompetentní léčba pomůže překonat negativní projevy menopauzy. Ale po čtyřicítce byste si měli také pamatovat, že musíte úplně přehodnotit svůj životní styl a stravu. Je důležité vzdát se špatných návyků, vyhnout se stresovým situacím a zvýšit fyzickou aktivitu. Mládí těla a ducha pak vydrží mnoho, mnoho let.

Užitečné video

Z videa se dozvíte, jak můžete obnovit hormonální hladinu u žen:

Co je to hormonální narušení v menopauze: příznaky u žen + léčba

Menopauza je přirozený proces hormonálních změn v ženském těle. U mnoha žen toto období vyvolává paniku, protože jak se běžně věří, podzim života s ním začíná. Ale ve skutečnosti není všechno tak smutné.

Příroda je samozřejmě koncipována tak, že menopauza, stejně jako jakýkoli hormonální nárůst, má řadu docela nepříjemných příznaků. Pokud však přijmete vhodná opatření včas, můžete minimalizovat negativní projevy menopauzy..

O tom všem si povíme dále v článku, zaměříme se na tak důležitou otázku, jako je hormonální narušení během menopauzy.

Jaké látky chybí během menopauzy?

Úroveň hormonů u žen se mění s menopauzou. V první fázi začíná hladina estradiolu v těle klesat, stále však převažuje nad množstvím progesteronu. Během tohoto období dochází k narušení menstruace a projevům nepříjemných příznaků menostázy..

Ve druhé fázi menopauzy estradiol nadále rychle klesá, ale progesteron také klesá. Během tohoto období nejčastěji dochází k nárůstu tělesné hmotnosti, rozvoji osteoporózy, začínají problémy se srdcem a cévním systémem..

Ve třetí fázi menopauzy se produkce ženských hormonů úplně zastaví. V této době dochází k úplnému vyhynutí přídavků a dělohy, jejich velikost se zmenšuje. Tyto orgány již neplní své funkce a žena vstupuje do postmenopauzální fáze..

Léčba hormonálními látkami syntetického nebo přírodního původu se doporučuje pouze v prvních dvou fázích menostázy. Když děloha a vaječníky přestanou úplně fungovat, estrogeny v pilulkách již nejsou zapotřebí, protože do této doby se tělo musí již přizpůsobit a přestavět na nový režim činnosti.

Hormonální léky

Léčba je navržena tak, aby stabilizovala pozadí ženských pohlavních hormonů na úroveň věkových norem, proto je užívání drog pro menopauzu dávkováno.

Estradiol ve velkém množství se stává příčinou novotvarů, protože s věkem se proces regenerace tkání zpomaluje.

Menopauza neznamená úplnou nepřítomnost estrogenů; některé z nich se vyrábějí i nadále. Hlavní roli v tomto období připisuje estron. Hormonální terapie zahrnuje farmakologické nahrazení fyziologického estradiolu (hlavního ženského hormonu) umělými náhražkami. Léky jsou rozděleny na estrogen obsahující a kombinované pro orální podání a topické použití.

Farmaceutický průmysl nabízí různé dávkové formy hormonálních léků pro menopauzu:

 • pilulky;
 • svíčky;
 • krémy;
 • masti;
 • omítky;
 • gely.

Některé léky jsou dostupné v několika farmakologických formách najednou. Například Ovestin jsou pilulky, vaginální krém, čípky.

V estrogenových léčivech se používají přírodní a umělé ženské pohlavní hormony. Je pozoruhodné, že léky s přírodními estrogeny jsou ženami méně tolerovány kvůli nežádoucím reakcím. Negativní projevy jsou spojeny s individuálními charakteristikami. Kombinace obsahují progesteron a estrogeny.

Farmakologická formaSeznam léků
Estrogenové pilulkyTablety s estrogenem Ovestin, Estradiol, Premarin, Presomen, Tefestrol, Estrofem
Kombinované tabletové přípravkyDivina, Femoston, Klimonorm, Kliogest, Norkolut, Livial
SvíčkyOvestin, Vagifem, Utrozhestan
KrémOvestin, Premarin
GelDivigel, Estrogel, Menorest, Proginova, Octodiol, Dermestril
OmítkyKlimara, Estraderm, Estramon, Menostar
FytopreparátyKlimadion, Klimaktoplan, Remens, Klimaksan

Období změn souvisejících s věkem trvá až 69-75 let, proto jsou ženám, které těžko snášejí menopauzu, vybrána adekvátní hormonální substituční léčba. Průběh léčby může trvat 1-7 let a probíhá v cyklech 21-25 dní za měsíc.
Výsledkem takového ošetření je zeslabení návalů horka, zpomalení stárnutí pokožky a udržení funkčnosti sliznic pohlavních orgánů. Estrogeny mají pozitivní vliv na vstřebávání vápníku, snižují riziko vzniku a rozvoje osteoporózy a také podporují fungování kardiovaskulárního systému.

Statistické údaje naznačují vztah léčby estrogeny k výskytu maligních nádorů dělohy. Jak se zvyšuje dávka hormonálních náhrad a zvyšuje se doba užívání, riziko se zvyšuje. Bylo také zjištěno, že u žen, které používají kombinovanou léčbu, se rakovina vyskytuje méně často.

Nevýhody hormonální substituční terapie jsou spojeny s nedostatečným výběrem léčiva a dávkování, s nedostatkem pravidelného lékařského dohledu.

Vnější příznaky nedostatku hormonů

Nedostatek estrogenu v těle ovlivňuje stav pokožky, vlasů a nehtů.

Pro ženu v každém věku je velmi důležité, jak vypadá. Proto se podrobněji podíváme na to, jak nedostatek estrogenu ovlivňuje vzhled dámy..

Snížení hladiny pohlavního hormonu vede ke snížení produkce kolagenu, který ovlivňuje pružnost pokožky.


Co se stane, když je nedostatek.

Nedostatek estrogenu se projeví na stavu pokožky následovně:

 • ztrácí se pružnost;
 • vytvářejí se hluboké vrásky;
 • stává se suchým a náchylným k odlupování;
 • objevuje se ochablost;
 • jsou vytvořeny strie;
 • viditelnější celulitida.

Jak vidíte, nedostatek estrogenu u žen vede k rychlému stárnutí pokožky. Stává se tenčí a regenerační procesy se zpomalují. Veškerá poškození kůže, jako jsou škrábance, jsou viditelná velmi dlouho. Nízká hladina estrogenu u žen vede k rozmazané kontuře obličeje. Kosmetické procedury výrazně nezlepšují vzhled dámy. Koneckonců, problém přichází zevnitř.

Nedostatek estrogenu u žen vede k rychlé eliminaci vápníku z těla. Tento proces nejen provokuje rozvoj nebezpečného onemocnění osteoporózy (v kostní tkáni se tvoří póry, které vedou k křehkosti kostí), ale také zhoršuje stav vlasů a nehtů. Vlasy jsou matné, lámou se a vypadávají. Tenké nehty, často odlupující se a lámající se.

Co se stane s hormonálními hladinami

Kromě snížení a zastavení produkce estrogenů v těle během menopauzy dochází k hormonální nerovnováze na úrovni dalších hormonů důležitých pro ženské tělo: některé se produkují ve větším množství, jiné se naopak produkují v menší míře..

Výsledkem je, že stres v těle je způsoben tak významnou restrukturalizací.

Jak víte, enzymy mají obrovský dopad na fyziologické a metabolické procesy v těle, proto nestabilita hormonálního pozadí ničí kdysi stabilní a koordinovanou práci všech systémů ženského těla.

Projevy dlouhodobého nedostatku hormonů

Pokud nedostatek estrogenu u žen přetrvává po dlouhou dobu, objeví se urologické a sexuální poruchy. K tomuto stavu obvykle dochází po menopauze..


Jak můžete vyplnit deficit?

Ženy po 50 letech mají velmi často následující projevy:

 • časté močení;
 • nepohodlí při močení;
 • únik moči.

Pokud žena neudělá nic pro zvýšení hladiny pohlavních hormonů, pak v průběhu času intenzita projevů jen vzroste..

Známky nedostatku estrogenu v intimní sféře dámy:

 • snížené libido (sexuální apetit);
 • sucho v intimní oblasti.

U žen nedostatek estrogenu vyvolává suchost vaginální sliznice. Dámy mohou pociťovat nepohodlí, a to jak při pohlavním styku, tak v klidném stavu. Někdy je sexuální kontakt bolestivý. Mnoho zástupců krásné poloviny lidstva kvůli těmto projevům odmítá sex nebo výrazně snižuje počet sexuálních kontaktů.

Na pozadí snížené hladiny pohlavních hormonů je pro ženy velmi problematické otěhotnět. Na začátku těhotenství, zejména v prvním trimestru, může nízká hladina estrogenu vyvolat potrat..

Následující příznaky naznačují nedostatek ženských pohlavních hormonů estrogenu:

 • porušení termoregulace, které se projevuje rychlou změnou pocitů chladu a tepla;
 • nadýmání;
 • přetrvávající bolest kloubů;
 • růst vlasů na obličeji a těle (vlasy začínají růst na krku, hrudníku atd.);
 • objevují se nové papilomy.

Praktický lékař, docent, učitel porodnictví, praxe 11 let.

Mnoho žen, které vykazovaly známky nedostatku estrogenu, zaznamenalo, že jejich prsa změnila svůj tvar a velikost. Ženy se zpravidla zlepšují a jejich prsa se zvětšují a ztrácejí svůj dřívější tvar.

Druhy menopauzy a jejich vliv na ženské tělo

Menopauza je způsobena přírodními procesy a umělým zásahem.

Existují 3 typy menopauzy: časná, včasná, pozdní.

Za časnou menopauzu se považuje výskyt hormonálních změn u žen po 35 až 44 letech. Příčiny:

autoimunitní endokrinní onemocnění;
důsledky odstranění vaječníků;
po dlouhodobém nebo silném stresu;
Shereshevsky-Turnerův syndrom;
chemoterapie;
dlouhodobé kouření.

Časná menopauza znemožňuje těhotenství, zvyšuje riziko onemocnění kardiovaskulárního systému, kostí, endokrinního systému.

Včasná menopauza nastává v intervalu od 45 do 54 let. Přirozený průběh menopauzy umožňuje ženě projít tímto obtížným obdobím s nejmenším nepohodlí..

Doporučeno vědět: Co je melatonin a jak souvisí s časným stárnutím?

Nástup příznaků po 55 letech se považuje za pozdní menopauzu. Důvodem tohoto jevu může být:

dědičnost;
užívání určitých léků;
nádory oblasti ženských pohlavních orgánů.

S pozdním nástupem menopauzy zůstává žena mladistvější než její vrstevnice, pravděpodobnost otěhotnění zůstává, což vyžaduje pečlivou ochranu, pokud již není v plánech zahrnuto narození dětí..

Dlouhodobé udržování vysokého obsahu estrogenu však vyžaduje pečlivé sledování zdravotního stavu, aby se nezmeškal vývoj rakoviny..

Příznaky nedostatku hormonu při menopauze


Jaké jsou důvody?
Úplně prvním příznakem nedostatku estrogenu během menopauzy je změna menstruačního cyklu. Zvyšuje se nebo naopak klesá. Změní se také množství menstruačního toku. Je jich méně nebo více. Počet dnů, během nichž dochází k menstruaci, je snížen. Většina žen bude mít menstruaci 3-4 dny..

Skutečnost, že během menopauzy není dostatek pohlavních hormonů, je velmi jasně indikována konkrétním příznakem - návaly horka. Krev prudce proudí do hlavy a horní části těla a dáma cítí vlnu tepla vycházejícího zevnitř. Obličej, krk, paže a horní část hrudníku se rychle červenají.

Současně se dámě zrychluje puls, začíná zvýšené pocení, jsou možné závratě a bolesti hlavy. Útok netrvá dlouho - od 30 sekund do 2–3 minut. Po takzvaném odlivu pociťuje žena zimnici a celkovou slabost.

Při menopauze existují příznaky nedostatku estrogenu:

 • podrážděnost;
 • nervozita;
 • plačtivost;
 • poruchy spánku;
 • rázy krevního tlaku;
 • bolesti hlavy.

Nepochybně tento seznam příznaků nedostatku estrogenu nelze považovat za univerzální. Ženské tělo je jedinečné, a proto mohou další příznaky signalizovat nedostatečné množství hormonu.

Musím podat žádost

Pokud během menopauzy dochází k významné hormonální nerovnováze, která přispívá k závažným příznakům menopauzy, doporučují lékaři normalizaci hormonálního pozadí pomocí hormonálních léků. Nejde vůbec o kosmetickou krásu, kterou žena ztrácí během menopauzy, i když tento faktor je pro představitelky žen důležitý.

Ve většině případů poskytuje užívání hormonů mírnější průběh změn, ke kterým dochází během menopauzy. Kromě toho práce nervového, srdečního systému, stav kostí, vlasů, nehtů nepodléhají změnám k lepšímu, pokud dojde k prudkému narušení hormonálního systému.

Některé ženy se domnívají, že užívání hormonů má nepříznivý účinek na tělo a má mnoho vedlejších účinků (přibývání na váze, bolesti hlavy, nevolnost), ale změny, ke kterým dojde, nemusí mít nejlepší účinek na činnost celého těla během menopauzy. To platí zejména pro silné návaly horka, nervové napětí, tachykardii, změny genitourinární funkce. Užívání hormonů přispívá k pokračování normálního fungování systémů, které prošly během menopauzy změnami.

Hormony, včetně bioidentických a dokonce i rostlinných hormonů, by se neměly užívat, pokud to není zvláště nutné, zejména pro takzvanou přípravu na menopauzu: to může narušit rovnováhu hormonů.

Hormony musí být předepsány lékařem. Určuje dávkování a režim.

Nadužívání hormonů může negativně ovlivnit imunitní systém a fungování celého těla.

Neměli byste užívat hormony u lidí, kteří jsou kontraindikováni při užívání hormonálních léků (s onkologií, duševními poruchami a dalšími).

Jak zvýšit hladinu hormonů

Je velmi důležité vědět, jak zvýšit estrogeny u žen bez poškození zdraví..

Všechny existující metody ke zvýšení množství hormonů lze rozdělit do dvou skupin: změny životního stylu a metody léčby tradiční medicíny. Podívejme se na každou z nich.

Metoda léčby

Poskytuje léčbu pomocí hormonálních pilulek nebo nehormonálních látek obsahujících fytohormony.

Zvažte, jak zvýšit hladinu estrogenu v každém směru:

 1. Hormonální substituční terapie poskytuje nejrychlejší výsledky, ale má velký seznam vedlejších účinků a kontraindikací. Mezi nejnebezpečnější vedlejší účinky patří: vysoké riziko vzniku maligních novotvarů, tromboembolických onemocnění a obezity. Hormonální pilulky nelze užívat samostatně. Jsou předepsány pouze lékařem a neustále sledují průběh léčby..
 2. Užívání přípravků obsahujících fytohormony pomáhá zvyšovat produkci vlastních pohlavních hormonů v těle ženy. Fytohormony jsou přírodní látky, které mají velmi podobné složení jako lidské hormony. Vyskytují se v některých rostlinách (cimicifuga, jetel červený a další). Léky mají velmi malý seznam kontraindikací a vedlejších účinků, ale musí být předepsány odborníkem. Mezi nejoblíbenější léky na menopauzu patří: Klimadinon, Climaxan, Remens, Feminal, Inoklim.

Zvyšování estrogenu druhým způsobem je bezpečnější, ale existují případy, kdy je užívání hormonálních pilulek oprávněné a nelze jej ničím nahradit. O tom, jak zvýšit estrogen u pacienta, rozhodne lékař s přihlédnutím k jejímu zdravotnímu stavu a dalším faktorům.


Klady a zápory různých druhů drog.

Změna způsobu života

Podstatou této metody je změna stravy, použití lidových receptů, které stimulují produkci estrogenu. Dáma bude muset upravit své každodenní menu.

Chcete-li zvýšit hladinu ženského hormonu, musíte konzumovat následující potraviny:

 1. Čerstvá zelenina, ovoce a bobule. Zelenina zvyšující hladinu estrogenu u žen: lilek, rajčata, celer, petržel. Chcete-li zvýšit množství hormonu, měli byste upřednostňovat takové ovoce a bobule: meruňky, broskve, jablka, maliny, třešně a jahody..
 2. Všechny luštěniny: sója, čočka, fazole (zejména červené fazole), hrách.
 3. Celá zrna, zejména oves a ječmen. Žitný chléb.
 4. Chudé maso a ryby.
 5. Nízkotučné mléčné výrobky. Malé množství másla a tvrdých sýrů, zejména s plísní.
 6. Kvalitní rostlinný olej: lněný, olivový, sezamový a slunečnicový.
 7. Přírodní káva. Množství pohlavního hormonu se zvýší z 1–2 šálků denně. Proto se s nápojem nemusíte příliš unášet..

Zároveň byste měli ze své stravy vyloučit takové potraviny: cukr, cukrovinky, tučné maso a rychlé občerstvení..

Estrogeny můžete zvýšit lidovými léky:

 1. Aloe šťáva. Listy se uchovávají v chladničce po dobu 2-3 dnů. Vezměte 1 lžičku šťávy 3x denně, bez ohledu na příjem potravy.
 2. Mátový čaj. Dva šálky denně mohou vyplnit nedostatky estrogenu a zároveň snížit hladinu testosteronu u žen.

Aby byla léčba recepty tradiční medicíny prospěšná, je třeba se zbavit špatných návyků: kouření a zneužívání alkoholu.

Když se objeví menopauzální změny?

Nejčastěji s uspokojivým zdravotním stavem a absencí závažných onemocnění se první projevy menopauzy projeví ve věku 40 let. Doporučuje se však kontrolovat hladinu genitálních látek ve věku od 30 let, aby bylo možné včas odhalit příznaky hrozící menopauzy. Musíte absolvovat testy alespoň 1krát ročně a navštívit gynekologa alespoň 1krát za 6 měsíců.

Existují však chvíle, kdy menopauza nastane dříve. Může to být způsobeno přítomností onemocnění pohlavních orgánů, endokrinních žláz nebo mozku. Také časná menopauza může nastat v důsledku léčby nebo chirurgického zákroku, kdy lékaři záměrně zastaví fungování vaječníků nebo odstraní přívěsky nebo dělohu..

Důležité! Pokud máte naplánovaný chirurgický zákrok na resekci dělohy nebo přívěsků, zákrok neodmítejte, protože dnes lékaři předepisují tento zákrok pouze v krajních případech, kdy je pacientka ve vážném nebezpečí.

Je třeba poznamenat, že léčbu menopauzy může provádět pouze zkušený odborník. Podle svědectví gynekologa může být ženě přidělena další vyšetření a konzultace s úzkými odborníky. Na základě výsledků všech vyšetření rozhodne lékař o volbě terapie.

Samoléčba v této věci je extrémně nežádoucí, protože bez konzultace s lékařem může užívání jakýchkoli léků a lidových receptů vést k rozvoji nebezpečných patologií nebo exacerbaci stávajících chronických onemocnění. Vyžaduje také speciální monitorování a léčbu hormonálních poruch po menopauze, která je zaměřena na prevenci kardiovaskulárních a onkologických onemocnění..

Co jsou to fytohormony

Fytohormony jsou chemikálie, které rostliny produkují. Odpovědný za růst a rozvoj.

Bylo vyvinuto mnoho biologicky aktivních přísad (doplňků stravy) obsahujících fytohormony. Bylinné přípravky obsahující fytoestrogeny se používají při léčbě menopauzy.

Kde jsou obsaženy

Fytoestrogeny jsou rostlinného původu. Nalezeno v určitých bylinách a určitých potravinách.

Mezi produkty patří:

 • sójové boby;
 • čočka;
 • Termíny;
 • granáty;
 • ořechy;
 • jablka;
 • třešně;
 • slunečnicová semínka;
 • mrkev;
 • česnek.

Progesteron a jeho nedostatek v těle

Hormon progesteron, i při menopauze, musí být udržován v normě, protože je odpovědný za funkci kontrakce děložních tkání, omezuje nárazy estrogenu a zajišťuje normální kostní tkáň. Nejčastěji hladina progesteronu, jako je estrogen, klesá.

S poklesem produkce estrogenu je nutné současně kontrolovat hladinu progesteronu. Jejich vyvážený poměr zajistí normalizaci hormonálních hladin během menopauzy.

Přebytek pohlavního hormonu


Důsledky přebytku.
Je důležité znát příznaky nadbytku ženského hormonu v těle dámy:

 • napětí v mléčných žlázách;
 • zvýšená citlivost bradavek;
 • pocit tíhy v nohou;
 • otoky končetin;
 • ztráta vlasů;
 • zvýšený krevní tlak;
 • zkrácení menstruačního cyklu.

U žen jsou některé příznaky nadměrné hladiny estrogenu podobné těm z nedostatku..

Kandidát lékařských věd, gynekolog - porodník, praxe 14 let.

Než přemýšlíte, jak zvýšit nebo snížit estrogen, musí se žena rozhodně poradit s lékařem a provést krevní testy na hormony. Je velmi důležité pečlivě se starat o své zdraví.

Analýza a diagnostika

Můžete provést analýzu ženských hormonů odebráním krve z žilní cévy. V přítomnosti menstruačního cyklu je hormonální pozadí nejčastěji vyšetřováno množstvím estrogenu a progesteronu. Vzhledem k tomu, že menstruační cyklus přispívá k hormonálním nárazům, je krev během menstruace několikrát darována, aby získal spolehlivý obraz o změnách množství hormonů v těle.

Když dojde k poruchám v menstruačním cyklu, vyšetřuje se hormon FSH, jehož zvýšení indikuje nástup menopauzy.

V některých případech se provádí ultrazvukové vyšetření vnitřních pohlavních orgánů ženy.

Testy na stanovení hormonální nerovnováhy

K identifikaci hormonálního problému se provádějí testy na FSH a LH. Je nezbytné provést tyto analýzy, protože sloučeniny stimulující folikuly a luteinizační sloučeniny určují výkonnost orgánů pánevní oblasti a celkový stav ženského těla. V některých případech se provádí krevní test na estrogen, aby se zjistila hormonální porucha.

Pro přesnou diagnózu je kromě absolvování testů vyžadováno gynekologické vyšetření a ultrazvuk pánevní oblasti. To je důležité pro určení stavu pohlavních žláz a dělohy během menopauzy. Na základě výsledků studií, vlastností projevu menopauzy u žen a závažnosti příznaků hormonálního selhání předepisují odborníci optimální léčbu.

Jak si vybrat

Hormonální léky na menopauzální změny se vybírají s přihlédnutím k hormonům chybějícím v těle po určitou dobu. Výběr hormonálních substitučních látek se provádí na základě výsledků testu. Podle množství, nedostatku nebo přebytku určitých hormonů v těle ženy, aby se vyrovnal jejich poměr, lékař vybere léky.

Je nemožné vybrat si prostředky pro sebe, i když je známa hladina hormonů.

Pouze lékař zná hormonální rovnováhu, která by měla být v těle v každém období vývoje ženského těla.

Jak snížit hladinu hormonů


Pomoz si sám.

Zavedení těchto produktů do nabídky pomáhá snížit množství ženského hormonu:

 1. Obsahuje síru, která je vhodná k čištění jater: vaječné žloutky, hlávkový salát, cibule, česnek a všechny citrusové plody.
 2. Křupavá zelenina - všechny druhy zelí, ředkvičky, tuřín, rutabagy.
 3. Houby, zejména žampiony a hříbky.
 4. Mastné ryby: losos, sledě a další.
 5. Červené hrozny a v omezeném množství červené suché víno.
 6. Granátová jablka a šťáva z nich.
 7. Zelený čaj.

Je velmi důležité zcela vyloučit používání kávy, cukru a tučných jídel. Omezte červené maso a všechny mléčné výrobky. Dáma určitě potřebuje zhubnout. Koneckonců, tuková tkáň produkuje hormon. Pravidelné sporty střední a vysoké intenzity a frakční jídla vám poskytnou dobré výsledky.

Opravdu nižší estrogen u žen s lidovými léky. Tinktura z Vitex Sacred je oblíbená u dám. Užívá se 20 kapek 3x denně po dobu 6 měsíců. Tinktura z červeného kartáče se pije 30-40 kapek třikrát denně půl hodiny před jídlem. Průběh léčby je 1 měsíc.

Jaká škoda tam může být

Hormony by měly být používány pod přísným dohledem lékaře, protože jejich nestabilita je během menopauzy docela akutní. Stresující situace, změna klimatu, výživa a další faktory mohou vést ke změnám hormonálních hladin. Nekontrolované a dlouhodobé užívání hormonálních léků může navíc způsobit vážné poškození zdraví, riziko vzniku maligních nádorů, cévní mozkové příhody.

Poškození zdraví při užívání hormonálních léků může být způsobeno samotnými pacienty, pokud nemají čas na kontrolu hladiny hormonů, navštivte lékaře. I malé předávkování hormony může negativně ovlivnit zdraví..

Výrobky obsahující estrogen

Nedostatek estrogenu lze doplnit, pokud nepoužíváte syntetické estrogeny, které obsahují hormonální léky, ale organické.

Potraviny, které obsahují estrogen, jsou:

 • melouny;
 • mrkev;
 • hrozny;
 • zelí;
 • lilek;
 • meruňky;
 • mandarinky;
 • rajčata;
 • dýně;
 • luštěniny;
 • káva;
 • sušené ovoce.

Pokud není možné užívat hormonální léky, mohou být tyto produkty zahrnuty do každodenní stravy. Mohou výrazně zmírnit průběh menopauzy..

Zvýšený prolaktin u žen (hyperprolaktinemie) je stav charakterizovaný zvýšením koncentrace laktotropního hormonu v krvi.Prolaktin (laktotropin, mammotropin, mammotropní hormon, laktotropní hormon LTH) je peptidový hormon, který je syntetizován acidofilními buňkami přední hypofýzy.