Ženské hormony estrogeny - příznaky nedostatku, známky zvýšené hodnoty

Při menopauze je pozorován přirozený pokles hladiny estrogenu v ženském těle. Nedostatek estrogenu u postmenopauzálních žen se projevuje rozvojem osteoporózy, aterosklerotických cévních lézí, snížením elasticity kůže, zhoršením struktury vlasů a nehtů, suchostí a atrofií vaginální sliznice, výskytem „návalů horka“, narušeným emocionálním pozadím (výskyt podrážděnosti, náladovosti, slzavosti) atd. d.

Většina žen věří, že k nedostatku estrogenu může dojít pouze během menopauzy. To však není tak úplně pravda. Příznaky nedostatku estrogenu u žen se mohou objevit v jakémkoli věku a mohou být spojeny s mnoha důvody.

Při absenci včasné normalizace hormonálního pozadí může nízká hladina estrogenu vést k narušení menstruačního cyklu, snížení sexuální touhy, časnému výskytu vrásek, neplodnosti, virilizaci (zhrubnutí hlasu, růst vlasů mužského typu, pokles mléčných žláz) atd..

Důvody pro snížení hladiny estrogenu

Jedním z běžných důvodů pro rozvoj nedostatku estrogenu u žen je emoční stres (stres), deficit spánku, depresivní poruchy (zatímco nedostatek estrogenu vyvolává další zhoršení deprese), nadměrná fyzická námaha nebo fyzická nečinnost (nedostatek fyzické aktivity), diety.

Nízká hladina estrogenu může být také pozorována po těžkých úrazech, infekčních patologiích, vyčerpání, na pozadí nedostatků vitamínů, v období aklimatizace po změně místa pobytu..

V takových případech dochází k normalizaci nedostatku estrogenu po obnovení normálního spánku a odpočinku, přiměřené výživy, fyzické aktivity. V případě potřeby jsou předepsány multivitamíny a bylinné přípravky, které zvyšují hladinu estrogenu.

Mělo by však být zřejmé, že nedostatek estrogenu lze pozorovat také u závažných onemocnění vyžadujících komplexní léčbu, proto pokud se objeví příznaky hormonální nerovnováhy, měli byste kontaktovat gynekologa-endokrinologa.

Je přísně zakázáno samostatně předepisovat léky ke zvýšení estrogenu u žen nebo k léčbě tradiční medicínou..

Příznaky nedostatku estrogenu u žen lze pozorovat také na pozadí:

 • onemocnění hypotalamo-hypofyzárního systému;
 • porušení hormonální funkce vaječníků;
 • benigní nebo maligní onemocnění vaječníků;
 • syndrom polycystických vaječníků;
 • hyperandrogenní podmínky;
 • adrenogenitální syndrom;
 • genetické poruchy doprovázené nízkou hladinou estrogenu u žen;
 • poporodní hormonální nerovnováha;
 • provádění radiační terapie nebo chemoterapie.

Normální hladiny estrogenu u žen

Hladina estrogenu (estradiolu) u žen závisí na věku a fázi menstruačního cyklu. Měření indikátorů se provádí v pmol / l.

 • U dívek prvního roku života jsou hodnoty estrogenu nižší než sto padesát pět pmol / l.
 • U pacientů od jednoho do pěti let - až do devadesáti osmi pmol / l.
 • Od pěti do deseti let - až sto třicet osm;
 • Od deseti do čtrnácti let - méně než 355 pmol / l.
 • A od čtrnácti do osmnácti let - méně než 953 pmol / l.
 • U žen starších osmnácti let jsou hladiny estrogenu do značné míry určovány fází menstruačního cyklu..
 • Ve folikulární fázi se hladiny estrogenu pohybují od šedesáti osmi do 1269 pmol / l.
 • V ovulační místnosti - od sto třicet jedna do roku 1655.
 • Luteální fáze - od devadesát jedna do osm set šedesát jedna pmol / l.
 • Během menopauzy je hladina estrogenu nižší než sedmdesát tři.

Příznaky nedostatku ženských hormonů estrogenu

Příznaky nedostatku ženských pohlavních hormonů závisí na věku pacienta a závažnosti hormonálních poruch.

U dívek se nedostatek estrogenu projevuje nepřítomností menstruace, narušením vývoje sekundárních sexuálních charakteristik (mléčné žlázy se nevyvíjejí, nejsou ochlupení). Je také možné vzhled vlasů mužského typu, zdrsnění hlasu, vývoj těžkých forem akné.

Při provádění ultrazvukového vyšetření pánevních orgánů lze zjistit malou, nevhodnou velikost dělohy a vaječníků.

U dospělých žen se nedostatek estrogenu projevuje snížením sexuální touhy, výskytem konstantní suchosti v pochvě, bolestmi při pohlavním styku, slabostí pánevních svalů, prolapsem dělohy, výskytem papilomů, snížením elasticity kůže, časným výskytem vrásek, poruchami menstruace, zhoršenou termoregulací, výskytem nadměrné emoční lability a časté výkyvy nálady, úzkost, návaly horka, vypadávání vlasů, silné akné.

Na pozadí stálé vaginální suchosti a porušení její normální mikroflóry dochází k častému rozvoji drozdů, vaginitidy atd..

Dochází také ke snížení pevnosti kostí, objevují se příznaky časné osteoporózy..

Je třeba poznamenat, že estrogeny hrají důležitou roli při udržování vaskulární elasticity, snižování hladin cholesterolu, prevenci rozvoje aterosklerotických cévních lézí a rozvoji kardiovaskulárních patologií..

S nedostatkem estrogenu v kombinaci se zvýšením množství androgenů existují známky virilizace. Hlas ztvrdne, mléčné žlázy atrofují, tvrdé vlasy začnou růst na obličeji, žaludku a hrudi atd..

Příznaky nedostatku estrogenu během menopauzy mohou zahrnovat:

 • výskyt záchvatů migrény, neustálé bolesti hlavy, silné pocení, silná únava,
 • zvýšená podrážděnost,
 • močová inkontinence (kvůli slabosti svalů pánevního dna),
 • přetrvávající suchá kůže,
 • křehké a suché vlasy,
 • nadýmání,
 • lupy,
 • porucha srdečního rytmu,
 • závažné poruchy termoregulace,
 • pocit tepla (návaly horka), střídající se se zimnicí,
 • nestabilní krevní tlak (s tendencí ke zvýšení) atd..

Jak zvýšit hladinu estrogenu u žen

Je nutné si uvědomit, že samoléčba může být zdraví škodlivá, proto by měl lékař předepsat opatření ke zvýšení hladiny estrogenu. Vlastní výběr léků je nepřijatelný.

S mírným porušením hormonálního pozadí, které není spojeno s cystami nebo maligními novotvary vaječníků. Poškození hypotalamo-hypofyzárního systému atd. lze předepsat normalizaci stravy a životního stylu.

Je nutné jíst dostatečné množství bílkovinných potravin (vařené maso, mléčné výrobky). A také zvyšte příjem čerstvých bylin, ovoce a zeleniny. Je dobré omezit používání škrobových potravin, sladkostí, sody a alkoholu.

Doporučuje se také přestat kouřit.

Potraviny, které zvyšují estrogen, zahrnují luštěniny, zelí, jablka, fíky, granátová jablka atd..

Efektivní využití lněného, ​​sójového nebo sezamového oleje, odvarů z oregana, lípy, šalvěje, máty.

Doporučuje se také zvýšit příjem mastných ryb nebo užívat doplňky obsahující Omega-3 ®.

K normalizaci hormonálního pozadí jsou účinné také kyselina listová ®, vitamíny B, vitamíny A, E, biotin ®, selen ®, zinek ® atd..

Pokud je indikováno, mohou být předepsány sedativa..

Dále se doporučuje normalizovat fyzickou aktivitu, odpočívat více, vyhýbat se stresu a fyzickému přepětí.

Příznaky nedostatku ženských hormonů estrogenu

Estrogeny jsou důležitou skupinou ženských pohlavních hormonů, které jsou zodpovědné za reprodukční funkce, feminizaci a regulují menstruační cyklus. Příznaky nedostatku ženských hormonů estrogenu jsou velmi rozmanité. To je způsobeno skutečností, že receptory pro ně jsou obsaženy v mnoha orgánech, proto s jejich nedostatkem trpí celé tělo.

Příznaky nedostatku ženských hormonů

Nedostatek ženských hormonů má mnoho klinických projevů. Hlavní účinek estrogenů na vnitřní pohlavní orgány, proto s jejich nedostatkem je narušen menstruační cyklus, žena nemůže otěhotnět. Trpí také práce dalších vnitřních orgánů - srdce, cévy, kosti, orgány urogenitálního traktu. Změny vzhledu - postava, kůže, vlasy.

Reprodukční dysfunkce

Hlavní skupina příznaků je spojena se zhoršenou reprodukční funkcí.

Estradiol je zodpovědný za proliferaci a odmítnutí horní vrstvy endometria, proto je při nedostatku hormonů narušen menstruační cyklus. Menstruace se stává nepravidelnou, bolestivou, cyklus se prodlužuje. S výrazným deficitem menstruace úplně zmizí..

Další důležitou funkcí estradiolu je zrání vajíček. Bez toho je nemožné počat dítě. Proto je při plánování těhotenství důležité určit hladinu estradiolu..

Změna vzhledu

Estrogen je hormon krásy. Jeho nedostatek významně ovlivňuje vzhled ženy. To se projevuje následujícími příznaky:

 1. Postava se mění - ženské obrysy jsou ztraceny. Objem hrudníku a hýždí se zmenšuje, pas se zvětšuje. Tuková tkáň se ukládá hlavně v břiše. Existuje také tendence k přibírání na váze.
 2. Pokožka se stává méně pružnou a objevují se vrásky. Může se zvýšit mastná pokožka, na pozadí toho se objeví kožní vyrážky.
 3. Vlasy ztrácejí lesk, jsou matné, rozštěpují se, vypadávají.

Další znaky

Nedostatek ženských hormonů ovlivňuje všechny orgány, které mají estrogenové receptory. Jejich největší počet je určen v děloze, mléčných žlázách, pochvě, krevních cévách, mozku, kostní tkáni.

Urogenitální trakt je velmi citlivý na ženské hormony. Při nedostatku estrogenu je pozorována vaginální suchost, svědění, nepohodlí, bolestivost při pohlavním styku, kontaktní krvácení.

Trpí vazivový aparát pánevních orgánů. U pacientů s inkontinencí moči může dojít k prolapsu orgánů.

Vazomotorické příhody jsou časnými příznaky nedostatku estrogenu. Vyznačuje se návaly horka, zvýšeným pocením, zrudnutím obličeje, kolísáním krevního tlaku.

Nedostatek estradiolu také ovlivňuje mozek. Klinicky se to projevuje ve formě psychoemotionálních jevů: emoční labilita - nepřiměřené výkyvy nálady, snížená paměť, pozornost, slzavost, depresivní epizody.

Porušení kardiovaskulární činnosti

Estradiol má kardioprotektivní účinek. S jeho nedostatkem klesá síla srdečních kontrakcí, rozvíjí se tachykardie a objevují se časté bolesti hlavy.

V pozdním období se mohou objevit příznaky aterosklerózy, protože estrogeny zabraňují ukládání lipidů ve cévní stěně.

Osteoporóza a časté zlomeniny

Estradiol brání kostní resorpci, proto se s jeho nedostatkem zhoršuje absorpce vápníku, zvyšuje se křehkost kostí.

Klinicky se pokles kostní denzity projevuje častými zlomeninami.

Nedostatek ženských hormonů: hlavní důvody

Nedostatek estrogenu se může objevit v jakémkoli věku, ale ženy jsou k němu náchylnější po 50 letech. V tomto věku nastává přirozené období zániku reprodukčních funkcí - menopauza. Méně často se u mladých žen vyskytují hormonální poruchy. Příčinou mohou být různé stavy, od chirurgického odstranění dělohy s přívěsky, konče nesprávnou stravou a dramatickým úbytkem hmotnosti.

Během menopauzy

Nedostatek estrogenu během menopauzy je důsledkem fyziologického zániku funkce vaječníků. Zásoba fungujících folikulů je vyčerpána, citlivost na folikuly stimulující hormon hypofýzy klesá, proto klesá produkce estrogenů.

Název „estrogeny“ kombinuje tři hormony: estron, estradiol a estriol. Pokud je během období reprodukční aktivity hlavním z nich estradiol, pak během menopauzy - estron. Zdrojem syntézy je tuková tkáň, která i po zániku funkce vaječníků nadále produkuje malé množství estronu..

V reprodukčním věku

V reprodukčním věku je nejčastější příčinou nedostatku estrogenu exstirpace dělohy s přídavky. Operaci lze provést u myomů, jiných nádorů, významného krvácení během porodu.

Existuje celá řada dalších příčin, které mohou také vést k nedostatku hormonů:

 1. Nemoci štítné žlázy.
 2. Nedostatek živočišných tuků ve stravě.
 3. Drastické hubnutí.
 4. Genetické abnormality.
 5. Poškození hypofýzy - nedostatek folikuly stimulujícího hormonu, přebytek prolaktinu.
 6. Ovariální onemocnění - cysty, autoimunitní onemocnění, syndrom zbytečných vaječníků, syndrom rezistentních vaječníků.

Jak identifikovat nedostatek hormonů

Krevní test může potvrdit nedostatek nebo přebytek estrogenu. Zjišťuje se hladina estradiolu. Jeho množství v krvi se mění v závislosti na fázi menstruačního cyklu. Normální hladiny estradiolu jsou následující:

Ve folikulární fázi

V ovulační fázi

V luteální fázi

Pokud je plánována léčba hormonálními léky, je nutné provést další vyšetření. Jsou přiřazeny následující studie:

 • koagulogram;
 • biochemický krevní test - ALT, AST, bilirubin, protrombinový index, proteinové frakce;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • Ultrazvuk prsu, mamografie.

Léčba

Nedostatek estrogenu negativně ovlivňuje zdraví ženy. K léčbě se používá hormonální substituční terapie. Hormonální terapie je systémová a lokální. Pro systémovou terapii se pilulky užívají perorálně, pro místní - masti, gely, vaginální čípky, transdermální náplasti.

Sortiment drog

Existuje mnoho léků na hormonální terapii hypoestrogenismu. Široký sortiment ztěžuje výběr, ale existují jasné indikace pro použití jedné nebo jiné skupiny drog. Volba závisí na několika faktorech - důvody nedostatku hormonů, věk ženy, přítomnost souběžných onemocnění.

Přípravky obsahující pouze estrogeny

Určeno výhradně k léčbě žen, které podstoupily odstranění dělohy s přívěsky. V ostatních případech se monoterapie estrogenem nepoužívá.

Kombinované léky (estrogeny a gestageny)

Pro cyklickou terapii

V mladém věku před menopauzou jsou ženám předepsány léky, které napodobují normální menstruační cyklus.

Přicházejí ve třech variantách:

dvou-, třífázové, s přídavkem antiandrogenní složky

Pro kontinuální terapii

V postmenopauzálním období, kdy po poslední menstruaci uplynul více než rok, jsou předepsány léky pro kontinuální terapii. Při užívání nedochází k menstruačnímu krvácení

Kontraindikace

Hormonální substituční léčba není indikována ve všech případech nedostatku hormonů. Existují také určité kontraindikace:

 • nádory dělohy a mléčných žláz;
 • mastopatie;
 • endometrióza;
 • zvýšené srážení krve;
 • závažné kardiovaskulární onemocnění;
 • nemoc jater.

V těchto případech lze použít místní léky, které nejsou absorbovány do celkového krevního oběhu. Umožní vám zbavit se urogenitálních poruch, ale nechrání jiné orgány. Lze také použít fytoestrogeny a úpravy výživy.

Video

Nabízíme k prohlížení videa na téma článku.

Vzdělání: Rostovská státní lékařská univerzita, obor „Všeobecné lékařství“.

Našli jste v textu chybu? Vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Lidé, kteří jsou zvyklí pravidelně snídat, mají mnohem menší pravděpodobnost, že budou obézní..

Miliony bakterií se rodí, žijí a umírají v našich střevech. Lze je vidět pouze při velkém zvětšení, ale pokud by se shromáždili, zapadli by do běžného šálku na kávu..

Lidský žaludek si dobře poradí s cizími předměty a bez lékařského zásahu. Je známo, že žaludeční šťáva může rozpustit i mince..

Při pravidelné návštěvě solária se šance na rakovinu kůže zvyšuje o 60%.

Práce, která se člověku nelíbí, je pro jeho psychiku mnohem škodlivější než práce vůbec.

Nejvzácnější chorobou je Kuruova nemoc. Pouze zástupci kmene Fur na Nové Guineji jsou nemocní. Pacient umírá od smíchu. Předpokládá se, že příčinou nemoci je konzumace lidského mozku..

Lék na kašel "Terpinkod" je jedním z nejprodávanějších, vůbec ne kvůli svým léčivým vlastnostem.

Používáme 72 svalů, abychom řekli i ta nejkratší a nejjednodušší slova..

První vibrátor byl vynalezen v 19. století. Pracoval na parním stroji a byl určen k léčbě ženské hysterie.

Američtí vědci provedli experimenty na myších a dospěli k závěru, že melounová šťáva brání rozvoji vaskulární aterosklerózy. Jedna skupina myší pila čistou vodu a druhá pila melounový džus. Výsledkem bylo, že cévy druhé skupiny neobsahovaly plaky cholesterolu..

Existují velmi zvláštní lékařské syndromy, například nutkavé polykání předmětů. U pacienta trpícího touto mánií bylo v žaludku nalezeno 2 500 cizích předmětů.

Vzdělaný člověk je méně náchylný k onemocněním mozku. Intelektuální aktivita přispívá k tvorbě další tkáně, která kompenzuje nemocné.

Během života průměrný člověk vyprodukuje ne méně než dvě velké kaluže slin..

Pád z osla vám pravděpodobně zlomí krk, než když spadnete z koně. Nepokoušejte se toto tvrzení vyvrátit..

Nejvyšší tělesná teplota byla zaznamenána u Willieho Jonese (USA), který byl přijat do nemocnice s teplotou 46,5 ° C.

Jakýkoli čaj znamená přírodní produkt, který se skládá z různých bylin, květin, drceného ovoce a koření. Dnes se vyrábějí speciální druhy nápojů.

Nedostatek estrogenu u žen - 12 příznaků nedostatku

Ženské hormony estrogeny hrají v práci těla důležitou roli: vezměte v úvahu příznaky jejich nedostatku u mladých dívek a starších žen, stejně jako účinné metody pro nápravu endokrinních poruch.

  • Příznaky
   • Příznaky nedostatku hormonů u mladých dívek
   • Nedostatek estrogenu u žen v reprodukčním věku
   • Menopauza jako fyziologický jev
   • Hypoestrogenismus u těhotných žen
  • Co je nebezpečné
  • Léčba
   • Výživa a úprava životního stylu
   • Fytoterapie
   • Hormonální substituční léčba

Příznaky

V závislosti na věku ženy se hypoestrogenismus může projevovat různými způsoby..

Příznaky nedostatku hormonů u mladých dívek

Nedostatek primárních hormonů se projevuje během dospívání. Dívka má opožděný sexuální vývoj, nedostatečně vyvinuté mléčné žlázy a nepřítomnost výrazných sekundárních sexuálních charakteristik. V některých případech se postava dítěte vyvíjí podle mužského typu, s úzkou pánví, širokými rameny a výraznými svaly..

Důležitým indikátorem normálního hormonálního pozadí u dívky je menarche. První menstruace zpravidla začíná ve věku 12-13 let a celý cyklus je stanoven ve věku 14-16 let. Pokud v těle není dostatek estrogenu, může menstruace trvat několik let pozdě a někdy zcela chybí..

Na recepci u gynekologa jsou zaznamenány malé („dětské“) velikosti dělohy a celkový nedostatečný vývoj primárních a sekundárních sexuálních charakteristik. Bez včasné léčby nebude takový pacient schopen otěhotnět a porodit dítě.

Nedostatek estrogenu u žen v reprodukčním věku

Problémy, s nimiž se pacient setkává při nízké hladině estrogenu, ovlivňují naprosto všechny systémy těla. Je to způsobeno hrubými metabolickými poruchami v orgánech a tkáních v důsledku nedostatku základních biologických látek.

Nízký estrogen se projevuje následujícími klinickými příznaky:

suchá kůže a sliznice;

tvorba vrásek, akné a dalších kožních problémů;

zvýšená křehkost vlasů a nehtů;

častá kolpitida kvasinek a jiné etiologie, které se obtížně léčí;

nedostatek přirozeného vaginálního mazání během sexu;

menstruační nepravidelnosti - nepravidelná menstruace, slabé krvácení, bolestivost, amenorea;

se současným nedostatkem progesteronu - těžký premenstruační syndrom;

primární nebo sekundární neplodnost;

poruchy centrálního nervového systému - časté bolesti hlavy, podrážděnost, slabost, poškození paměti a kognitivní (kognitivní) funkce;

osteoporóza, zvýšená tendence ke zlomeninám;

nadýmání, poruchy stolice;

problémy s termoregulací - tzv. návaly horka, při nichž je žena vržena do horka, poté do chladu;

přírůstek hmotnosti navzdory bezpečnosti obvyklé stravy;

Menopauza jako fyziologický jev

Menopauza je přirozený proces v životě ženy. V průměru se vyvíjí ve věku 50 let, ale může nastat o něco dříve nebo později (obvykle mezi 40 a 55 lety).

Asi od 35. roku života začínají zdravé vaječníky postupně snižovat množství produkovaného estrogenu. Tento proces pokračuje, dokud se nezastaví pravidelná menstruace a žena zcela ztratí plodnou funkci. I když jsou tyto změny fyziologické, stále představují pro tělo určitý druh stresu. Změny v hladinách estrogenu ovlivňují mnoho orgánů a systémů:

MC se stává nepravidelným: intervaly mezi menstruací se buď prodlužují nebo zkracují, objem výtoku může být také nerovný. Možné špinění uprostřed cyklu.

Objevují se návaly horka - pocit veder se šíří z oblasti hrudníku na krk, paže, obličej. Vyskytují se poměrně často (až 20–30krát denně) a trvají 3–4 minuty. Další útok je často nahrazen zvýšeným pocením a zimnicí.

Suchost v pochvě. Během menopauzy se vagina stává méně elastickou a její slizniční epitel neprodukuje téměř žádné přirozené mazání. Při pohlavním styku může způsobit velké nepohodlí..

Silná hormonální změna se negativně projevuje i na nervovém systému: mnoho studií prokázalo souvislost mezi nízkým estrogenem a emoční labilitou, podrážděností, chronickou únavou, nespavostí a dalšími problémy.

Zvýšení hmotnosti navzdory obvyklé stravě.

Hypoestrogenismus u těhotných žen

Během těhotenství se hladina estrogenu (stejně jako některých jiných hormonů) významně zvyšuje.

Co se ale stane, když je v těle nastávající matky nedostatek pohlavních hormonů? To může vést k:

časné potraty;

poruchy příjmu potravy a předčasné odtržení placenty;

vývoj abnormalit při tvorbě plodu;

problémy v práci srdce a centrálního nervového systému u dítěte;

v pozdějších fázích - slabost porodu.

Co je nebezpečné

Patologická rizika vyplývající z nedostatku ženských pohlavních hormonů jsou typická pro pacienty jakéhokoli pohlaví a věku bez ohledu na příčinu hormonální nerovnováhy.

Komplikace nedostatku estrogenu zahrnují:

osteoporóza a vysoké riziko zranění;

Chronické patologické procesy v urogenitálním systému;

Nemoci oběhového systému.

Osteoporóza je pokles kostní denzity a abnormální remodelace kostní tkáně. Je poměrně obtížné diagnostikovat patologii v rané fázi, proto se lékaři nejčastěji potýkají s jejími následky.

Podle statistik se u žen s nedostatkem estrogenu zvyšuje riziko vzniku zlomeniny kyčle o 30%.

Každá pětina pacientů s takovýmto zraněním zemře během tří měsíců na komplikace dlouhodobé imobilizace.

Hypoestrogenismus také způsobuje atrofii epitelu močových cest. Atrofická uretritida a cystitida se projevují bolestivým a častým močením, naléhavostí, inkontinencí moči a opakovanými infekcemi. Symptomatická léčba takových patologií je neúčinná, je nutná hormonální korekce.

Nedostatek estrogenu je také jedním z rizikových faktorů pro rozvoj onemocnění KVO..

U pacientů s nedostatkem ženských pohlavních hormonů je třikrát vyšší pravděpodobnost úmrtí na akutní kardiovaskulární komplikace - srdeční infarkt a mrtvici.

Léčba

Aby se vyrovnal nedostatek estrogenu, musí endokrinolog zjistit příčiny patologického stavu. Při sestavování individuálního léčebného plánu je navíc zohledněn věk, individuální charakteristiky, porodnická anamnéza a doprovodná onemocnění pacienta..

Výživa a úprava životního stylu

Je zajímavé, že hypoestrogenní léčba často začíná doporučeními týkajícími se stravování a životního stylu. Bylo prokázáno, že pravidelné používání produktů, jako jsou:

fazole, hrášek, cizrna, čočka a jiné luštěniny;

olivy a olivy;

zelenina - lilek, dýně, mrkev, zelí, brokolice;

granátové jablko, meruňky, mango, papája;

dýňová semínka, slunečnicová semínka, sezamová semínka;

olivový a lněný olej.

Kromě toho v rámci prevence osteoporózy doporučují endokrinologové užívat potraviny bohaté na vitamín D (tučné mořské ryby, vaječný žloutek, játra, mléko) nebo speciální terapeutické a profylaktické komplexy (například Calcium D3 Nycomed, D-kalcin).

Kromě stravy pomůže normalizovat hormony pravidelná fyzická aktivita, ukončení kouření, omezení používání kávy, soli a cukru. Dodržování zásad zdravého životního stylu významně snižuje riziko metabolických (metabolických) poruch, snižuje závažnost příznaků hypoestrogenismu.

Fytoterapie

Na doporučení lékaře můžete použít infuze a odvar z bylinných fytoestrogenů. Fytoestrogeny jsou heterogenní skupina přírodních rostlinných sloučenin, které mají na tělo podobný účinek jako ženské pohlavní hormony. Mezi nimi:

Nedostatek estrogenu

Když máte podezření na nedostatek estrogenu?

Estrogen je hormon, který je v těle ženy přítomen v malém množství, ale hraje obrovskou roli při udržování jejího zdraví. V těle mužů se také produkuje estrogen, ale v mnohem menším množství. Genetické poruchy, dědičnost nebo některá onemocnění mohou interferovat s produkcí estrogenu v těle a vést k jeho nedostatku. Nedostatek estrogenu negativně ovlivňuje sexuální vývoj a sexuální funkce a také zvyšuje riziko obezity, srdečních a cévních onemocnění, osteoporózy.

Jaké jsou hlavní funkce estrogenu?

 • Během menstruačního cyklu, stejně jako na začátku těhotenství, estrogen řídí růst endometria.
 • Odpovědný za sexuální vývoj dívek při jejich vstupu do puberty.
 • Reguluje hladinu cholesterolu.
 • Hraje roli při udržování kostní hustoty.
 • Podporuje změnu a růst prsní tkáně během puberty a těhotenství.
 • Reguluje chuť k jídlu, hmotnost, metabolismus glukózy a lipidů, citlivost na inzulín.

Jaké jsou příznaky nedostatku estrogenu??

Nejčastěji trpí nedostatkem estrogenu dívky, které nedosáhly puberty, tj. Věku puberty, a ženy, jejichž věk se blíží menopauze. K nedostatku estrogenu však může dojít v jakémkoli jiném věku..

Nejběžnější jsou následující příznaky nedostatku estrogenu:

 • Bolestivý styk v důsledku nedostatečné vaginální hydratace.
 • Časté případy infekcí močových cest v důsledku atrofie močové trubice.
 • Nepravidelná nebo chybějící menstruace (amenorea).
 • Změny nálady.
 • Návaly tepla (náhlý pocit tepla).
 • Bolestivá citlivost prsou.
 • Vzhled nebo zesílení záchvatů migrény.
 • Deprese nálady.
 • Obtížnost soustředění.
 • Poklona.

Dalším projevem nedostatečné produkce estrogenu je křehkost a křehkost kostí. To je způsobeno skutečností, že nedostatek estrogenu vede ke snížení hustoty kostí a rozvoji osteoporózy. Estrogen spolu s vitaminem D, hořčíkem, vápníkem a dalšími minerály posiluje kosti. Při nedostatku estrogenu je narušena práce celého komplexu vitamínů a minerálů.

A samozřejmě, pokud se nedostatek estrogenu neléčí, vede to k neplodnosti ženy..

Příčiny nedostatku estrogenu

Estrogen je produkován především ženskými vaječníky. Proto se jakékoli poruchy, které nějakým způsobem ovlivňují vaječníky, odrážejí v produkci estrogenu. Jaké faktory mohou negativně ovlivnit produkci estrogenu? V mladém věku (do 40 let) je:

 • Zvýšená fyzická aktivita, včetně sportu.
 • Poruchy příjmu potravy, jako je půst, příliš restriktivní diety, podvýživa a anorexie.
 • Snížená funkce hypofýzy.
 • Chronické onemocnění ledvin.
 • Vyčerpání vaječníků (předčasné selhání vaječníků), které může být následkem jak genetických vad, tak toxické otravy nebo různých druhů autoimunitních onemocnění (například ovlivnění funkce štítné žlázy).

U žen starších 40 let může být pokles hladiny estrogenu známkou nástupu menopauzy. Tato doba se nazývá perimenopause. Během této doby vaječníky stále produkují estrogen, ale v menším množství. V průběhu času bude produkce estrogenu postupně klesat ještě více až do menopauzy. Jakmile vaječníky přestanou produkovat estrogen, má se za to, že nastala menopauza..

Riziková skupina zahrnuje také ženy, jejichž rodinná anamnéza má problémy s hormony, zejména v případě ovariálních cyst..

Jak je diagnostikován nedostatek estrogenu?

Včasná diagnostika nedostatku estrogenu, zejména v mladém věku, umožňuje včasnou léčbu a prevenci závažných zdravotních a reprodukčních problémů.

Pokud zjistíte několik příznaků nedostatku estrogenu, měli byste kontaktovat svého gynekologa. Zvláště je třeba upozornit: návaly horka, noční pocení, nespavost a nepravidelná menstruace. Čím dříve je léčba zahájena, tím větší zdravotní komplikace se v budoucnu vyhnou. Buďte připraveni vyjmenovat všechny znepokojující příznaky a odpovědět na otázku o možných dědičných problémech s hormony, pro které je lepší se předem informovat o jejich přítomnosti u nejbližších příbuzných žen. Lékař s největší pravděpodobností provede fyzickou prohlídku a objedná vám krevní testy, aby změřil vaše hormonální hladiny. Nejběžnější jsou testy na hladinu estronu a estradiolu.

V některých případech může lékař nařídit vyšetření mozku na patologické změny, které mohou narušit endokrinní systém..

Jak zacházet s nedostatkem estrogenu?

Ženy s nízkou hladinou estrogenu mají prospěch z hormonální terapie. Dodává se v několika typech a liší se podle věku..

Estrogenová terapie

Léčba vysokými dávkami estrogenu se obvykle předepisuje ženám ve věku od 25 do 50 let, které trpí nedostatkem estrogenu. Tato terapie koriguje výslednou hormonální nerovnováhu a snižuje riziko souvisejících poruch, jako je snížená hustota kostí, křehkost kostí a kardiovaskulární onemocnění. Přesná dávka bude záviset na závažnosti hormonální poruchy a způsobu podání léku..

Estrogen lze předepsat:

 • Orálně
 • Navenek
 • Vaginálně
 • Injekcí

V některých případech je nutná dlouhodobá léčba estrogeny, i když se hladiny estrogenu vrátí k normálu. Dávka estrogenu, která se má podávat, se obvykle snižuje, aby nedošlo k narušení přirozené produkce estrogenu. Dlouhodobá estrogenová léčba je předepisována hlavně ženám, které se blíží věku menopauzy a podstoupily hysterektomii (odstranění dělohy a vaječníků). Ve většině ostatních případů by délka léčby estrogenem neměla přesáhnout 1–2 roky, kvůli zvýšenému riziku určitých typů rakoviny.

Hormonální substituční léčba (HRT)

Hormonální substituční léčba je navržena ke zvýšení přirozených hladin hormonů v těle. HRT je zpravidla předepisována ženám v období perimenopauzy, kdy hladina hormonů estrogenu a progesteronu prudce klesá. HRT pomáhá přivést hormonální nerovnováhu zpět na předchozí úroveň. Současně, stejně jako v případě estrogenové terapie, mohou hormony vstoupit do těla orálně nebo zevně a ve formě vaginálních látek nebo injekcí.

Hormonální substituční léčba se může v závislosti na diagnóze lišit v dávce, délce užívání a kombinacích hormonů. Ale stejně jako v případě estrogenové terapie se doporučuje omezit její trvání na přibližně dva roky kvůli rostoucímu riziku kardiovaskulárních onemocnění, trombózy, mozkové mrtvice a rakoviny prsu..

Navzdory možným rizikům není důvod úplně odmítat jakoukoli hormonální terapii. Věda nestojí na místě a v průběhu let se hormonální terapie stává bezpečnější a efektivnější.

Nedostatek estrogenu a nadváha: existuje vztah?

Sexuální hormony, včetně estrogenu, ovlivňují množství tukové tkáně v těle. Estrogen se podílí na regulaci hladin glukózy a metabolismu lipidů. Proto je se snížením hladiny estrogenu možná nadváha..

Lékaři se domnívají, že ženy, které vstupují do menopauzy, kvůli tomu přibývají na váze. To zase s sebou nese rizika metabolických poruch, vysokého krevního tlaku, cukrovky a aterosklerózy.

V tomto případě hormonální terapie, vyvážená strava a pravidelné sportovní aktivity pomáhají nezvyšovat váhu..

Jaké projevy naznačují nedostatek estrogenu??

Estrogeny v těle ženy jsou nejdůležitějšími pohlavními hormony. Ovlivňují orgány reprodukčního systému, ovlivňují fungování nervového systému a účastní se mnoha metabolických procesů.

Z mnoha důvodů se v ženském těle může tvořit nedostatek tohoto hormonu. Vede to ke zhoršení blahobytu dámy a výskytu zdravotních problémů. V tomto příspěvku se blíže podíváme na příznaky nedostatku hubbubu a na to, jak zvýšit hladinu estrogenu u žen..

První příznaky nízké hladiny hormonů

Ženský hormon estrogen ovlivňuje mnoho procesů vyskytujících se v těle dámy, proto se jeho nedostatek projevuje různými poruchami pohody a zdraví. Příznaky nedostatku estrogenu u žen se mohou lišit. Existuje však obecný trend.

Nejběžnější první příznaky nedostatku estrogenu u žen lze identifikovat:

 • rychlá únavnost;
 • nepřiměřená podrážděnost;
 • změny nálady;
 • Nadměrné pocení;
 • poruchy spánku, až do výskytu nespavosti;
 • přibývání na váze.

Nízká hladina estrogenu je nepochybně indikována pouze nárůstem hmotnosti dámy, pokud neexistují hlavní důvody..

Znamená to, že žena nezměnila stravu a způsob života - sportovala, vykonávala fyzickou práci a také čas na procházky a tanec. Koneckonců, pokud trávíte veškerý volný čas sledováním svých oblíbených televizních seriálů, konzumací kilogramů koláčů a sladkostí, není důvodem přebytečných záhybů jen nízký estrogen.

Vnější příznaky nedostatku hormonů

Nedostatek estrogenu v těle ovlivňuje stav pokožky, vlasů a nehtů.

Pro ženu v každém věku je velmi důležité, jak vypadá. Proto se podrobněji podíváme na to, jak nedostatek estrogenu ovlivňuje vzhled dámy..

Nedostatek estrogenu se projeví na stavu pokožky následovně:

 • ztrácí se pružnost;
 • vytvářejí se hluboké vrásky;
 • stává se suchým a náchylným k odlupování;
 • objevuje se ochablost;
 • jsou vytvořeny strie;
 • viditelnější celulitida.

Jak vidíte, nedostatek estrogenu u žen vede k rychlému stárnutí pokožky. Stává se tenčí a regenerační procesy se zpomalují. Veškerá poškození kůže, jako jsou škrábance, jsou viditelná velmi dlouho. Nízká hladina estrogenu u žen vede k rozmazané kontuře obličeje. Kosmetické procedury výrazně nezlepšují vzhled dámy. Koneckonců, problém přichází zevnitř.

Nedostatek estrogenu u žen vede k rychlé eliminaci vápníku z těla. Tento proces nejen provokuje rozvoj nebezpečného onemocnění osteoporózy (v kostní tkáni se tvoří póry, které vedou k křehkosti kostí), ale také zhoršuje stav vlasů a nehtů. Vlasy jsou matné, lámou se a vypadávají. Tenké nehty, často odlupující se a lámající se.

Projevy dlouhodobého nedostatku hormonů

Pokud nedostatek estrogenu u žen přetrvává po dlouhou dobu, objeví se urologické a sexuální poruchy. K tomuto stavu obvykle dochází po menopauze..

Ženy po 50 letech mají velmi často následující projevy:

 • časté močení;
 • nepohodlí při močení;
 • únik moči.

Pokud žena neudělá nic pro zvýšení hladiny pohlavních hormonů, pak v průběhu času intenzita projevů jen vzroste..

Známky nedostatku estrogenu v intimní sféře dámy:

 • snížené libido (sexuální apetit);
 • sucho v intimní oblasti.

Na pozadí snížené hladiny pohlavních hormonů je pro ženy velmi problematické otěhotnět. Na začátku těhotenství, zejména v prvním trimestru, může nízká hladina estrogenu vyvolat potrat..

Následující příznaky naznačují nedostatek ženských pohlavních hormonů estrogenu:

 • porušení termoregulace, které se projevuje rychlou změnou pocitů chladu a tepla;
 • nadýmání;
 • přetrvávající bolest kloubů;
 • růst vlasů na obličeji a těle (vlasy začínají růst na krku, hrudníku atd.);
 • objevují se nové papilomy.

Příznaky nedostatku hormonu při menopauze

Úplně prvním příznakem nedostatku estrogenu během menopauzy je změna menstruačního cyklu. Zvyšuje se nebo naopak klesá. Změní se také množství menstruačního toku. Je jich méně nebo více. Počet dnů, během nichž dochází k menstruaci, je snížen. Většina žen bude mít menstruaci 3-4 dny..

Skutečnost, že během menopauzy není dostatek pohlavních hormonů, je velmi jasně indikována konkrétním příznakem - návaly horka. Krev prudce proudí do hlavy a horní části těla a dáma cítí vlnu tepla vycházejícího zevnitř. Obličej, krk, paže a horní část hrudníku se rychle červenají.

Současně se dámě zrychluje puls, začíná zvýšené pocení, jsou možné závratě a bolesti hlavy. Útok netrvá dlouho - od 30 sekund do 2–3 minut. Po takzvaném odlivu pociťuje žena zimnici a celkovou slabost.

Při menopauze existují příznaky nedostatku estrogenu:

 • podrážděnost;
 • nervozita;
 • plačtivost;
 • poruchy spánku;
 • rázy krevního tlaku;
 • bolesti hlavy.

Nepochybně tento seznam příznaků nedostatku estrogenu nelze považovat za univerzální. Ženské tělo je jedinečné, a proto mohou další příznaky signalizovat nedostatečné množství hormonu.

Jak zvýšit hladinu hormonů

Je velmi důležité vědět, jak zvýšit estrogeny u žen bez poškození zdraví..

Všechny existující metody ke zvýšení množství hormonů lze rozdělit do dvou skupin: změny životního stylu a metody léčby tradiční medicíny. Podívejme se na každou z nich.

Metoda léčby

Poskytuje léčbu pomocí hormonálních pilulek nebo nehormonálních látek obsahujících fytohormony.

Zvažte, jak zvýšit hladinu estrogenu v každém směru:

 1. Hormonální substituční terapie poskytuje nejrychlejší výsledky, ale má velký seznam vedlejších účinků a kontraindikací. Mezi nejnebezpečnější vedlejší účinky patří: vysoké riziko vzniku maligních novotvarů, tromboembolických onemocnění a obezity. Hormonální pilulky nelze užívat samostatně. Jsou předepsány pouze lékařem a neustále sledují průběh léčby..
 2. Užívání přípravků obsahujících fytohormony pomáhá zvyšovat produkci vlastních pohlavních hormonů v těle ženy. Fytohormony jsou přírodní látky, které mají velmi podobné složení jako lidské hormony. Vyskytují se v některých rostlinách (cimicifuga, jetel červený a další). Léky mají velmi malý seznam kontraindikací a vedlejších účinků, ale musí být předepsány odborníkem. Mezi nejoblíbenější léky na menopauzu patří: Klimadinon, Climaxan, Remens, Feminal, Inoklim.

Zvyšování estrogenu druhým způsobem je bezpečnější, ale existují případy, kdy je užívání hormonálních pilulek oprávněné a nelze jej ničím nahradit. O tom, jak zvýšit estrogen u pacienta, rozhodne lékař s přihlédnutím k jejímu zdravotnímu stavu a dalším faktorům.

Změna způsobu života

Podstatou této metody je změna stravy, použití lidových receptů, které stimulují produkci estrogenu. Dáma bude muset upravit své každodenní menu.

Chcete-li zvýšit hladinu ženského hormonu, musíte konzumovat následující potraviny:

 1. Čerstvá zelenina, ovoce a bobule. Zelenina zvyšující hladinu estrogenu u žen: lilek, rajčata, celer, petržel. Chcete-li zvýšit množství hormonu, měli byste upřednostňovat takové ovoce a bobule: meruňky, broskve, jablka, maliny, třešně a jahody..
 2. Všechny luštěniny: sója, čočka, fazole (zejména červené fazole), hrách.
 3. Celá zrna, zejména oves a ječmen. Žitný chléb.
 4. Chudé maso a ryby.
 5. Nízkotučné mléčné výrobky. Malé množství másla a tvrdých sýrů, zejména s plísní.
 6. Kvalitní rostlinný olej: lněný, olivový, sezamový a slunečnicový.
 7. Přírodní káva. Množství pohlavního hormonu se zvýší z 1–2 šálků denně. Proto se s nápojem nemusíte příliš unášet..

Zároveň byste měli ze své stravy vyloučit takové potraviny: cukr, cukrovinky, tučné maso a rychlé občerstvení..

Estrogeny můžete zvýšit lidovými léky:

 1. Aloe šťáva.
  Listy se uchovávají v chladničce po dobu 2-3 dnů. Vezměte 1 lžičku šťávy 3x denně, bez ohledu na příjem potravy.
 2. mátový čaj.
  Dva šálky denně mohou vyplnit nedostatky estrogenu a zároveň snížit hladinu testosteronu u žen.

Aby byla léčba recepty tradiční medicíny prospěšná, je třeba se zbavit špatných návyků: kouření a zneužívání alkoholu.

Přebytek pohlavního hormonu

Je důležité znát příznaky nadbytku ženského hormonu v těle dámy:

 • napětí v mléčných žlázách;
 • zvýšená citlivost bradavek;
 • pocit tíhy v nohou;
 • otoky končetin;
 • ztráta vlasů;
 • zvýšený krevní tlak;
 • zkrácení menstruačního cyklu.

U žen jsou některé příznaky nadměrné hladiny estrogenu podobné těm z nedostatku..

Přebytek nebo nedostatek ženského hormonu estrogenu - jaké jsou normy

Estrogeny ovlivňují mnoho funkcí těla: srážlivost, lipidy, minerální metabolismus atd. Při nadbytku nebo nedostatku ženských hormonů estrogenu mohou být příznaky a důsledky nepříznivé.

Míra estrogenu

Hlavním ženským hormonem je estradiol. Je to on, kdo je obvykle určen v krvi. Rychlost estradiolu se liší v závislosti na věku ženy a fázi jejího menstruačního cyklu. Také se mění, když dojde k těhotenství..

Důsledky a příznaky nadbytku estrogenu u žen

Stav, kdy je hladina estrogenu nad normální hodnotou, se nazývá absolutní hyperestrogenismus. Existuje také relativní hyperestrogenismus. V tomto případě při laboratorních testech nepřekračuje normu hormonů. Existuje však pokles progesteronu. Výsledkem je, že se poměr těchto hormonů mění. Výsledkem jsou příznaky přebytku ženských hormonů estrogenu..

Dysfunkční děložní krvácení. To krvácí bez ovulace. Pozorováno v reprodukčním věku v důsledku dysfunkce vaječníků. To je obvykle důsledek relativního nebo absolutního hyperestrogenismu. Estrogeny způsobují procesy v endometriu, které se stávají hlavním faktorem opakovaného krvácení. Jedná se o tyto změny:

 • zesílení endometria;
 • zvýšená fibrinolýza (proces rozpouštění krevních sraženin);
 • porušení poměru vazodilatancií a vazokonstriktorů (látky, které rozšiřují a stahují krevní cévy);
 • vyjádření růstových faktorů.

Příznaky jsou následující: žena má silné krvácení, které trvá 7 dní nebo déle. Obvykle se vyskytují na pozadí absence menstruace po dobu 2-3 měsíců. S mírným přebytkem estrogenu může být krvácení příliš dlouhé, když se po skončení menstruace krev nadále vylučuje v malém množství. Při neustálém krvácení dochází k hemoragické anémii. Má nedostatek železa. Projevuje se zvýšenou srdeční frekvencí, závratěmi, bledostí kůže.

Endometrióza

Jedná se o patologickou proliferaci tkáně, která je obvykle přítomna pouze na děložní sliznici. V případě endometriózy roste na vaječnících, vejcovodech a svalová vrstva dělohy roste. Někdy se nachází v mimořádných orgánech.

Přebytek estrogenu není jedinou příčinou endometriózy. Ale prakticky všichni pacienti s tímto onemocněním mají hyperestrogenismus. A léky, které potlačují aktivitu estrogenů, se používají k léčbě endometriózy. Umožňují vám potlačit růst patologických ložisek endometria v různých částech ženského těla.

Endokrinní neplodnost

S vysokou hladinou estrogenu jsou narušeny ovulační procesy. Normálně by FSH (hormon stimulující folikuly) měl kontrolovat funkci vaječníků. Stimuluje uvolňování estradiolu a zrání folikulů oocytů. Úroveň FSH je regulována podle principu zpětné vazby. Čím více estrogenu v krvi, tím méně FSH je produkováno. Naopak pokles hladiny estradiolu je signálem pro hypofýzu, aby produkovala více FSH..

Při vysoké hladině estrogenu je produkce tohoto hormonu potlačena. A protože FSH stimuluje zrání folikulu ve vaječnících, bez jeho dostatečné koncentrace, ovulační procesy buď zpomalují, nebo k nim vůbec nedochází. Cyklus může trvat podstatně déle. Menstruace často chybí několik měsíců. Plnohodnotná vejce vhodná k oplodnění nedozrávají.

Hyperplazie endometria

Estrogeny stimulují růst endometria. Normálně je to nutné, aby endometrium dosáhlo požadované tloušťky uprostřed cyklu a bylo schopné přijmout oplodněné vajíčko. Embryo není schopno se připojit k tenkému endometriu. Ale když je hodně estrogenu, endometrium se stává silnějším, než je nutné..

Hyperplazie endometria nemusí být doprovázena žádnými příznaky. V důsledku této patologie se však může vyvinout následující:

 • neplodnost - embryo se nemůže připojit k příliš silnému endometriu;
 • polypy jsou výrůstky na sliznici dělohy.

Polypy jsou také často asymptomatické. Mohou však degenerovat do maligních nádorů. Proto musí být odstraněny. Polypy navíc zhoršují neplodnost, čímž je početí ještě méně pravděpodobné. Pokud polypy dávají příznaky, je to nejčastěji intermenstruační špinění. Bolest je vzácná.

Hyperplazie myometria

Jiným názvem onemocnění jsou děložní myomy. To je růst její svalové vrstvy. Onemocnění může nastat při normální hladině hormonů. Ale čím více estrogenu v krvi, tím rychleji nádor roste. Myom se významně zvětšuje u většiny těhotných žen. Zatímco u žen po menopauze se zmenšuje nebo úplně zmizí.

Patologie se projevuje bolestí, výtokem z pohlavního ústrojí. Bolest může být silná, křečová. Krvácení je dostatečně silné. Mohou dále vést k anémii z nedostatku železa..

Fibrocystická mastopatie

Jedno z nejčastějších onemocnění u žen. Četnost v populaci dosahuje 30%. Přebytek estrogenu je jedním z rizikových faktorů mastopatie. Ženy si obvykle stěžují na bolest na hrudi. Během menstruace se zhoršují. Po jeho skončení pocity bolesti zmizí nebo se výrazně sníží. Při palpaci mléčných žláz odhalí těsnění.

Další nemoci a stavy

Také spojené se zvýšenou hladinou estrogenu:

 • ektopie děložního čípku;
 • leukoplakie děložního čípku;
 • dysplastické změny v děložním čípku;
 • rakovina endometria;
 • rakovina prsu.

Kromě nepříjemných příznaků zvyšuje nadbytek estrogenu u žen riziko rakoviny. Ne každý, kdo trpí hyperestrogenismem, dostane rakovinu endometria nebo prsu. Ale většina žen, u kterých se vyvinul zhoubný nádor, má vysokou hladinu estrogenu v krvi. Pod vlivem těchto hormonů navíc onkologické formace postupují rychleji..

Důsledky a příznaky nedostatku estrogenu u žen

Nízké hladiny estrogenu se vyskytují u žen, když se snižuje funkce vaječníků. Tyto poruchy mohou být funkční nebo organické..

Organické příčiny nedostatku estrogenu

Organické způsobuje poškození nebo chirurgické odstranění oblastí vaječníků, které jsou zodpovědné za produkci estrogenu. Existuje mnoho důvodů pro poškození. Jedná se o záření (s radiační terapií), trauma, krvácení do vaječníků, zánět.

Z hlediska prognózy jsou organické příčiny hypoestrogenie méně příznivé než funkční. Protože zničená tkáň vaječníků nebude nikdy obnovena.

Funkční příčiny nedostatku hormonů

Mezi funkční příčiny patří hormonální poruchy. Potenciálně mohou vaječníky produkovat dostatek estrogenu. To se ale neděje z jednoho ze dvou důvodů:

 1. Regulace funkce vaječníků jinými hormony je narušena. To je způsobeno endokrinními patologiemi (hyperprolaktinemie, nedostatečná produkce gonadotropinů) nebo užíváním hormonálních léků.
 2. Jiné hormony jsou normální, ale aparát vaječníkových receptorů je poškozen. To znamená, že vaječníky jednoduše „nevidí“ hormony, které by měly stimulovat jejich funkci..

Uvedené důvody nedostatku estrogenu jsou patologické. Existují však i fyziologické. To je menopauza. U žen dochází k ovariální involuci s věkem. Postupně snižují produkci estrogenu na minimum..

Příznaky nedostatku ženských hormonů estrogenu

Jsou stejné jako u menopauzy. Uvádíme hlavní příznaky pozorované při významném nedostatku estradiolu. Vznikají v takových případech:

 • zánik sexuálních funkcí související s věkem;
 • menopauza s umělou medikací (reverzibilní stav, kterého je dosaženo pomocí léků);
 • stav po odstranění vaječníků;
 • předčasné selhání vaječníků (časná menopauza).

Příznaky ovlivňují všechny orgány a systémy. Objevuje se amorea. Menstruace zmizí. Vejce přestávají zrát ve vaječnících. Žena nemůže otěhotnět. Objevuje se suchost sliznic genitálií. Snižuje vaginální výtok. Chybí během pohlavního styku. Postupem času genitálie atrofují. Jak vnější, tak vnitřní orgány reprodukčního systému se zmenšují.

Během období zániku sexuálních funkcí jsou pozorovány neurovegetativní poruchy. Ženy si stěžují na návaly horka, pocení a pocit tepla. Snížená sexuální touha. Podrážděnost, poškození paměti je možné. Mineralizace kostí je časem narušena.

V případě mírného nedostatku ženských hormonů estrogenu budou příznaky podobné, ale méně výrazné.

Léčba nedostatku estrogenu

Pokud jsou hladiny estrogenu nízké, úkolem lékaře je určit příčinu tohoto jevu. V budoucnu bude zvolena taktika léčby. Může sledovat různé cíle v různých věkových kategoriích:

 • U dívek normalizace procesů puberty.
 • V reprodukčním věku - normalizace menstruačního cyklu, obnovení plodnosti ženy, zlepšení kvality sexuálního života, odstranění nepříjemných příznaků.
 • Ve stáří - eliminace příznaků a snížení zdravotních rizik spojených s nízkou hladinou estrogenu (kardiovaskulární onemocnění, osteoporóza atd.).

Ošetření lze provádět různými způsoby. Při primárním selhání vaječníků je předepsána estrogenová léčba. V případě sekundárního selhání funkce vaječníků se terapie používá k normalizaci regulace jejich funkce. Například u hyperprolaktinémie je předepsán bromokriptin nebo jiné léky v této skupině ke snížení hladin prolaktinu. Při nedostatečné funkci hypofýzy se užívají gonadotropní hormony - stimulují produkci estrogenu.

Nedostatek a nadbytek ženského hormonu estrogenu u dívek

U dívek s nadbytkem estrogenu je pozorována zrychlená puberta. Při vyšetření jsou dívky fyzicky vyvinuté. Mohou však mít psychickou nezralost..

Zvětšená děloha je nalezena během ultrazvukového skenování. Laboratorní studie ukazují vysokou hladinu estrogenu a LH. Vaječníky lze zvětšit asymetricky. Dysfunkční děložní krvácení se může objevit na začátku a na konci puberty (ve věku 12 a 18 let).

U dívek s nedostatkem estrogenu je puberta opožděna. Obvykle mají křehkou postavu, špatně vyvinuté mléčné žlázy. Ale pokud jde o psychický vývoj, jsou takové dívky před svými vrstevníky..

Na ultrazvuku se stanoví malá děloha s tenkým endometriem. Vaječníky mohou být mírně zvětšené, vždy symetrické. V krvi je nízká hladina estrogenu a zvýšená hladina kortizolu (hormonu nadledvin). Akné je běžné. Možné děložní krvácení během intermenstruačního období.

Při významném poklesu estrogenu je pozorována opožděná puberta. Ve věku 13-14 let chybí nebo jsou minimálně vyjádřeny sekundární sexuální charakteristiky. Menstruace nezačíná ve věku 15-16 let. Velikost vnějších genitálií je menší. Tyto dívky potřebují hormonální substituční terapii, aby zajistily normální pubertu..

Estrogeny jsou nejdůležitějšími hormony v ženském těle. Jejich nerovnováha vede k neplodnosti, děložnímu krvácení a rakovině. Jak nedostatek, tak nadbytek estrogenu jsou nebezpečné pro zdraví a reprodukční funkce. Pokud tedy dojde k takovému porušení, je nutná léčba..

Kopr je levný, ale účinný lék na menopauzuKoprová voda pomáhá zmírnit negativní příznaky menopauzy, omezit návaly horka a normalizovat spánek. K jeho přípravě potřebujete 3 lžíce suchých koprových semen, nalijte půl litru vroucí vody a nechte je vařit jednu hodinu v termosce.