Příznaky a diagnostika nedostatečnosti luteální fáze

Doba čtení: min.

Ženský menstruační cyklus je rozdělen do dvou fází, které na sebe navazují a jsou přibližně stejné v časovém období (14 dní). Během první fáze (folikulární) dochází ke zrání vajíčka a stimuluje se syntéza estradiolu. To se děje pod kontrolou hormonu stimulujícího folikuly.

Ve druhé fázi, po zrání vajíčka a prasknutí folikulu (došlo k ovulaci), hraje hlavní roli další gonadotropní hormon, luteinizující. Pomáhá folikulu transformovat se do žlutého tělíska, dočasného orgánu, který syntetizuje progesteron. Díky progesteronu je výstelka dělohy připravena na implantaci oplodněného vajíčka.

Na konci druhé fáze cyklu musí být tloušťka endometria nejméně 10 milimetrů, jinak nemůže vajíčko zůstat v děložní dutině. V případě anomálií ve vývoji žlutého tělíska se stanoví diagnóza „selhání luteální fáze“. S touto patologií se těhotenství nevyvíjí v důsledku nedostatku progesteronu nebo nadbytku estrogenu.

Příznaky defektu luteální fáze

Nedostatek luteální fáze lze předpokládat, pokud jsou přítomny následující příznaky:

 • změna menstruačního cyklu:
 • menstruační krvácení nezmizí v pravidelných intervalech;
 • od ovulace do nástupu menstruace méně než 14 dní (to lze zkontrolovat změnou bazální tělesné teploty během cyklu nebo použitím ovulačního testu);
 • menoragie (hojný a sražený výtok);
 • oligomenorea (slabý menstruační tok, trvající méně než tři dny).
 • spontánní potrat v prvním trimestru;
 • obvyklý potrat (více než dva potraty za sebou);
 • neplodnost (těhotenství nenastane do jednoho roku od pravidelného pohlavního styku bez použití antikoncepce).

Stanovení diagnózy

Před diagnostikováním „nedostatečnosti luteální fáze“ se lékař podrobně zeptá pacientky na věk, ve kterém menstruace začala, jsou tak pravidelné, zda se množství menstruační krve změnilo nahoru nebo dolů, zda došlo ke krvácení mezi cykly. Je důležité, zda existují obecná onemocnění nebo gynekologická onemocnění, která mohou ovlivnit množství produkovaných hormonů.

Na recepci lékař věnuje pozornost vnějším charakteristikám pacienta: indexu tělesné hmotnosti, jak dochází k ukládání tukové tkáně, zda vlasy rostou na místech, která nejsou typická pro ženy.

Při palpaci lékař zkontroluje, zda velikost a tvar dělohy, její vazy jsou normální a zda existuje nějaká patologie vaječníků.

Během gynekologického vyšetření se zjistí, zda má děložní hrdlo patologii (zda existují benigní nebo maligní novotvary a zda je v pořádku sliznice).

K vizualizaci pánevních orgánů se provádí ultrazvukové skenování. Pomáhá zjistit: zda tloušťka slizniční tkáně lemující vnitřní stranu dělohy odpovídá fázi cyklu; jsou v přílohách nějaké abnormality; zda je vytvořen folikul (v první fázi) a velikost žlutého tělíska (ve druhé fázi).

Pro stanovení diagnózy je nutné zkontrolovat koncentraci hormonů v krvi:

 • folikuly stimulující hormon, který ovlivňuje zrání vajíčka a syntézu estrogenu. Spolu s luteinizačním hormonem vyvolává uvolňování zárodečné buňky z folikulu. Jeho hladina začíná stoupat s nástupem menstruace a vrcholí při ovulaci. Analýza se provádí 3. - 5. den cyklu;
 • luteinizační hormon. Ovlivňuje syntézu progesteronu a testosteronu. Krev je odebírána k analýze 3. - 8. den cyklu nebo 19. - 21. den;
 • estrogen (ženský pohlavní hormon, který ovlivňuje folikul a endometrium);
 • progesteron (hormon žlutého tělíska nezbytný pro růst slizniční tkáně dělohy). Průběh těhotenství závisí na jeho koncentraci, dokud se placenta zcela nevytvoří;
 • prolaktin. Při vysoké koncentraci tohoto hormonu klesá produkce FLH a LH, což vede k nedostatečné ovulaci a produkci mateřského mléka;
 • inhibin (protein, který je syntetizován folikuly a snižuje syntézu FSH);
 • anti-Müllerian hormon (vykazuje ovariální rezervu);
 • hormon stimulující štítnou žlázu (řídí činnost štítné žlázy);
 • stanovení hladiny thyrotoxinu a trijodtyroninu (hormony štítné žlázy);
 • testosteron (mužský pohlavní hormon).

Určeno pro diagnostiku a koagulogram. Ukazuje, jak rychle srážení krve a hladina bílkovin ovlivňují proces.

Biochemie krve by měla prokázat hladinu určitých látek, což umožňuje posoudit funkční stav těla.

Biopsie endometria je nezbytná k vyloučení přítomnosti maligního nádoru dělohy (provádí se, pokud je ženě více než 35 let).

Po stanovení diagnózy je předepsána léková terapie, která umožňuje normalizaci hormonálního pozadí nebo léčbu základního onemocnění.

Co je luteální fázová nedostatečnost

Jak se projevuje selhání luteální fáze?

Menstruační cyklus je pravidelná změna v ženském těle, což naznačuje jeho připravenost na těhotenství. Závisí to na práci hypotalamu, hypofýzy a je regulováno šesti hormony:

 • uvolňující gonadotropin, GnRH;
 • folikuly stimulující, FSH;
 • luteinizace, LH;
 • estrogen;
 • progesteron;
 • testosteron.

Těhotenství může nastat, pouze pokud existuje rovnováha mezi těmito hormony..

Normální cyklus trvá 21 až 35 dní. Jsou v něm 3 fáze:

 1. Menstruační nebo folikulární. Začíná to prvním dnem menstruace a trvá od 7 do 22 dnů. Pokud po předchozí ovulaci nedošlo k těhotenství, je endometrium odmítnuto a dochází k děložnímu krvácení. Pak se začne formovat nové endometrium. Tato fáze je charakterizována zvýšením koncentrace GnRH, FSH a LH a nízkou hladinou estrogenu. Pod vlivem těchto hormonů se vyvíjí folikul, ve kterém dozrává vajíčko. Folikul roste, dokud se neuvolní velké množství LH.
 2. Proliferativní nebo ovulační. Začíná to kolem 14. dne měsíčního cyklu a trvá až 3 dny. V této fázi pod vlivem vysokých koncentrací LH praskne folikulární stěna a uvolní se vajíčko, tj. Ovulace.
 3. Sekreční nebo luteální fáze. Trvá od okamžiku ovulace do začátku dalšího období, v průměru 14 dní. V místě prasklého folikulu se tvoří žluté tělísko, které produkuje progesteron, estrogen a peptidy. Pod jejich působením se endometrium intenzivně formuje - zahušťuje se a roste s krevními cévami, aby dostalo oplodněné vajíčko. V budoucnu se z ní vytvoří placenta, která sama začne produkovat hormony a dodávat plodu výživu.

Pokud nedojde k těhotenství, žluté tělísko je zničeno, endometrium bobtná a je odmítnuto - začíná nový cyklus. Díky tomu je každý měsíc ženské tělo připraveno na početí..

Pokud je luteální fáze nedostatečná, její trvání se zkrátí na 11 dní nebo méně, vytvoří se málo progesteronu a zrání endometria zaostává o více než 2 dny.

Příznaky nedostatečnosti luteální fáze

Klinicky je NLF doprovázen následujícími příznaky:

 1. Neplodnost. Tato diagnóza je dána ženě, pokud neotěhotní po roce pravidelného sexuálního života bez použití antikoncepce.
 2. Předčasné ukončení těhotenství. Pozorováno v prvním trimestru a je spojeno se selháním placenty.
 3. Menstruační nepravidelnosti. Projevuje se hojným nebo řídkým výtokem, bolestivostí, posunem v načasování menstruace a jejich nepravidelností.

Kromě toho může snížení funkce žlutého tělíska vést k onemocněním prsu, endometriální patologii a dalším hormonálním poruchám..

Příčiny luteální fázové nedostatečnosti

Následující faktory přispívají k rozvoji NLF:

 • endokrinní onemocnění;
 • poškození endometria, například během potratu a potratu;
 • selhání vaječníků;
 • malformace dělohy;
 • chronická gynekologická onemocnění a infekce;
 • chronický stres;
 • ženy s nadváhou nebo podváhou;
 • nadměrná fyzická aktivita.

I při normální tvorbě vajíčka a jeho oplodnění mohou tyto faktory zabránit jeho implantaci do endometria a rozvoji těhotenství.

Diagnostika selhání luteální fáze

Mezi metodami pro diagnostiku NLF mají zásadní význam laboratorní:

 • koncentrace LH v moči;
 • hladiny progesteronu v krvi;
 • bazální teplota;
 • endometriální biopsie.

Lékař také shromažďuje podrobnou anamnézu, zjišťuje rysy menstruace ženy, přítomnost chronických onemocnění, potratů a potratů. Jako instrumentální vyšetřovací metody se používají ultrazvuk, dopplerometrie a hysteroskopie..

Jak zlepšit luteální fázi

Léčba NLF je zaměřena na nápravu základního onemocnění a normalizaci hormonálních hladin. Za tímto účelem lékař vybere pro pacienta hormonální léky k doplnění nedostatku progesteronu. V případě mírného nedostatku lze použít léčbu lidovými prostředky: pivoňka, angelika, listy malin a další léčivé byliny, které zvyšují hladinu progesteronu.

Nevýhodou této terapie je obtížnost výběru dávky a dlouhé čekání na účinek. Užívání léčivých bylin má také řadu kontraindikací a nevztahuje se na naprosto neškodné metody léčby. Proto je lepší terapii neodkládat a obracet se na tradiční medicínu..

Jíst ořechy, králičí maso, luštěniny, otruby a dýňová semínka mohou zvýšit hladinu progesteronu.

Nedostatek luteální fáze se vyvíjí v důsledku mnoha nemocí a vede k potratu a neschopnosti otěhotnět. Aby se zabránilo rozvoji této patologie, měla by žena okamžitě léčit endokrinní a gynekologická onemocnění, vést zdravý životní styl, chránit se před nechtěným těhotenstvím, aby nedošlo k potratům, a sledovat její měsíční cyklus. Tyto jednoduché činnosti jí pomohou udržet reprodukční funkce a zdraví..

Nedostatečnost luteální fáze: diagnostická kritéria a metody korekce

 • KLÍČOVÁ SLOVA: etiopatogeneze, luteinizace, progesteron, fibroblasty, makrofágy, utrozhestan

Corpus luteum je přechodná struktura, která se pravidelně tvoří a podléhá involuci, je poslední fází diferenciace primordiálního folikulu a jedné z hlavních endokrinních složek vaječníku. Proces tvorby, fungování a regrese VT je pod přísnou kontrolou systému hypotalamus-hypofýza-ovaria (HPHS), imunitního systému a některých růstových faktorů. Jakékoli porušení vysoce koordinovaného a jemně vyváženého mechanismu aktivity HHNP negativně ovlivňuje vývoj folikulu a jeho kvalitu obecně. Ve výsledku nemusí být porušení tak významné, aby vedlo k anovulaci, ale zároveň přispělo k neúplnému dokončení vývoje folikulů, což negativně ovlivňuje kvalitu a trvání fungování VT. V této souvislosti lze NLF považovat za formu ovariální dysfunkce. Biologická proveditelnost VT spočívá v sekreci steroidů a peptidů nezbytných pro prodloužení těhotenství (1).

Kvalitativní charakteristiky VT zahrnují počet a funkční aktivitu luteálních buněk, která zcela závisí na normálním vývoji preovulačního folikulu. Buněčné složení VT je heterogenní; obsahuje skutečné luteální buňky granulózního původu, umístěné v jeho středu a produkující progesteron a inhibin A, stejně jako paralyuteinové buňky fekálního původu umístěné na periferii a hlavně vylučující androgeny. Existují 2 typy žlutých buněk: velké a malé. Velké buňky produkují peptidy, jsou aktivnější než malé buňky zapojené do procesu steroidogeneze, syntetizují většinu progesteronu. Je možné, že malé buňky se během života VT zvětší, protože posledně jmenované, jak „stárne“, ztrácejí schopnost steroidogeneze. Některé z tranzitujících buněk VT vstupují z krevního řečiště: parenchymální buňky (thecalutein a granulosoluteic), fibroblasty, endoteliální a imunitní buňky, makrofágy, pericyty atd. (2).

Z histologického hlediska se při tvorbě a vývoji VT rozlišují IV stadia: I - proliferace a vaskularizace (angiogeneze); II - ve skutečnosti luteinizace (transformace žláz); III - vzkvétající; IV - reverzní vývoj nebo regrese.

K vytvoření jedinečné sítě krevních cév dochází během 3-4 dnů po ovulaci a vrchol vaskularizace je pozorován mezi 8. a 9. dnem od okamžiku ovulace a koreluje s maximální sekrecí progesteronu a estradiolu (3). Proces angiogeneze přispívá k transformaci avaskulární granulózy na značně vaskularizovanou luteální tkáň, což je nesmírně důležité, protože steroidogeneze ve vaječníku závisí na příjmu cholesterolu (CS) a lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL), substrátu nezbytného pro syntézu progesteronu, do něj s průtokem krve (4). Výsledky mnoha studií založených na důkazech naznačují, že doba života VT a její funkční aktivita, včetně vazby receptorů na LDL, je do značné míry závislá na tonické hladině LH. Stimulace LDL receptorů nastává v granulózních buňkách již v raných stádiích luteinizace v reakci na ovulační uvolňování LH. VT může syntetizovat cholesterol de novo, ačkoli hlavním zdrojem jsou stále lipidy absorbované z plazmy. Transport cholesterolu do buňky se provádí pomocí jedinečných lipoproteinových receptorů, jejichž tvorba je stimulována gonadotropiny, které v nich regulují tvorbu pohlavních steroidů..

Někdy může růst cév do primární dutiny ovulujícího folikulu vést ke krvácení do břišní dutiny, což vyžaduje urgentní chirurgický zákrok pro tzv. Ovariální apoplexii. Riziko nitroočního krvácení se zvyšuje s antikoagulační léčbou a u pacientů s hemoragickými syndromy. Potlačení ovulace pomocí moderních kombinovaných perorálních kontraceptiv (COC) je jedinou účinnou léčbou těchto opakujících se stavů..

Proces luteinizace je transformace folikulu z orgánu vylučujícího estrogen, regulovaného hlavně FSH, na orgán, jehož funkcí je hlavně sekrece progesteronu, estrogenů a v menší míře androgenů. Se začátkem produkce tohoto hormonu můžeme hovořit o fázi kvetení VT, jejíž trvání je omezeno na 10–12 dní v případě, že nedošlo k oplodnění. Od tohoto okamžiku je VT dočasně existující endokrinní žláza o průměru 1,2-2 cm pod kontrolou LH. VT produkuje progesteron (až 25 mg denně) ve formě diskrétních emisí, které korelují s pulzující sekrecí LH - hlavní regulátor funkce VT.

Progesteron má mnohostranný účinek, zatímco jeho lokální a centrální účinek je zaměřen na blokování růstu nových folikulů, protože ve fázi kvetení VT je tělo naprogramováno pro reprodukci, a proto nové folikuly uvolňované z primordiální zásoby nedosahují požadovaného stupně zralosti. Snížení hladiny prostaglandinů pod vlivem progesteronu poskytuje bezbolestné odmítnutí endometria během menstruace a vysvětluje příznaky dysmenorey u pacientů s NLF. Progesteron je prekurzorem fetálních steroidních hormonů během těhotenství (5).

Pokud nedošlo k oplodnění vajíčka, tj. těhotenství nenastalo, VT přechází do stadia reverzního vývoje, který je doprovázen menstruací. Luteální buňky procházejí dystrofickými změnami, zmenšováním velikosti, je pozorována pyknóza jader. Pojivová tkáň, rostoucí mezi rozpadajícími se luteálními buňkami, je nahrazuje a VT se postupně mění v hyalinní útvar - bílé tělo (corpus albicans). Molekulárně biologické studie posledních let ukázaly důležitost apoptózy v procesu regrese VT. Z hlediska hormonální regulace je období regrese VT charakterizováno výrazným poklesem hladin progesteronu, estradiolu a inhibinu A. Pokles hladin inhibinu A eliminuje jeho blokovací účinek na hypofýzu a sekreci FSH. Současně postupné snižování koncentrace estradiolu a progesteronu přispívá k rychlému zvýšení frekvence sekrece hormonu uvolňujícího gonadotropin (GnRH) a hypofýza je osvobozena od inhibice negativní zpětné vazby. Pokles hladiny inhibinu A a estradiolu, stejně jako zvýšení frekvence impulsů sekrece GnRH, zajišťuje převahu sekrece FSH nad LH. V reakci na zvýšení hladin FSH konečně dozrává skupina antrálních folikulů, ze kterých bude v budoucnu vybrán dominantní folikul. Prostaglandin F2α, oxytocin, cytokiny, prolaktin a volné kyslíkové radikály mají luteolytický účinek, proto je zřejmý častý vývoj NLF u pacientů s akutními a chronickými zánětlivými procesy děložních přívěsků.

V posledních letech byly identifikovány některé další látky, které se tvoří během života VT: peptidy (oxytocin a relaxin), inhibin a členové jeho rodiny, eikosanoidy, cytokiny, růstové faktory a kyslíkové radikály. Peptidy vylučované VT mají řadu účinků: oxytocin přispívá k jeho regresi a relaxin, hlavně produkovaný VT těhotenství, má tokolytický účinek na myometrium. Ve VT se produkuje více inhibinu A než v antrálních a dominantních folikulech. Během menstruačního cyklu dochází k synchronní změně hladiny cirkulujícího inhibinu A a progesteronu. Inhibin blokuje sekreci FSH a stimuluje produkci androgenu buňkami VT.

Hlavní podmínkou vzniku plnohodnotné VT je tedy adekvátní stimulace FSH, stálá podpora LH, požadovaný počet granulózních buněk v preovulačním folikulu s vysokým obsahem LH receptorů. Je však zřejmé, že zvažování VT pouze jako zdroje sekrece progesteronu a estrogenu, regulovaného pouze mechanismem zpětné vazby LH, není v současné době zcela správné..

Etiopatogeneze

Typicky je NLF konečným výsledkem interakce mnoha predisponujících faktorů a příčin..

Hypotalamo-hypofyzární dysfunkce

Ovariář je samozřejmě zapojen do porušování luteální funkce, ale hlavní příčinou NLF je porušení HPNS. Jak ukazují výsledky srovnávacích studií, na rozdíl od žen s normální funkcí vaječníků jsou pozorovány pacientky s krátkou luteální fází:

 • nižší poměr hladin FSH / LH během folikulární fáze a pokles koncentrace FSH ve folikulární fázi cyklu předurčuje k následné dysfunkci VT;
 • pokles koncentrace jak imunoaktivního, tak bioaktivního LH během ovulačního „vrcholu“ uprostřed cyklu.

Vzhledem k zásadní roli LH ve folikulární luteinizaci a v regulaci sekrece progesteronu v luteální fázi cyklu je zřejmé, že tyto poruchy vedou k NLF. Ve skutečnosti je pokles amplitudy pulzující sekrece progesteronu důsledkem snížení amplitudy pulzních emisí LH a bioaktivity tohoto gonadotropního hormonu (6).

V klinických a experimentálních studiích bylo prokázáno, že pro normální vývoj folikulu a následnou normální funkci VT je nutné, aby frekvence pulzujících emisí Gn-RH byla v relativně úzkém rozmezí. Vezmeme-li v úvahu, že tato frekvence je pod modulačním vlivem zpětnovazebních signálů z periferií i z vyšších regulačních center mozku, které jsou ovlivňovány různými vnějšími podněty, lze dojít k závěru, že příčinou vývoje NLF může být široká škála exogenních a endogenních vlivů.

Hyperandrogenismus ovariální a adrenální geneze má v genezi NLF velký význam. S ohledem na přítomnost prolaktinových receptorů (PRL) ve VT může mít přímý účinek, navíc se zvýšením hladiny tohoto hormonu je pulzní sekrece Gn-RH narušena / potlačena v důsledku zvýšení obsahu dopaminových a opioidních peptidů - inhibičních modulátorů Gn-RH v hypotalamu... Ačkoli se u žen s NLF málokdy zjistí abnormální obsah BPD, měla by být tato možnost vyloučena..

Vliv endokrinopatií na VT dysfunkci

Dysfunkce štítné žlázy má negativní dopad na mnoho mechanismů udržování homeostázy v těle, které mají zase modulační účinek na aktivitu HHN a predisponují k rozvoji NLF. Jak hyper-, tak hypotyreóza jsou běžné u žen v reprodukčním věku. U obou poruch je pozorována změna hladiny globulinu vázajícího pohlavní steroidy (SHBG), metabolická clearance estrogenu se mění, v důsledku čehož se zvyšuje hladina celkového a volných estrogenů, což zase vede k potlačení uvolňování HT v důsledku mechanismu zpětné vazby. Primární hypotyreóza může způsobit sekundární hyperprolaktinemii, protože zvýšení sekrece hormonu uvolňujícího thyrotropin přímo stimuluje aktivitu laktotrofů, stejně jako v důsledku snížení metabolické clearance PRL u osob s takovou poruchou. Jak víte, pacienti s hyperprolaktinemií mají často menstruační nepravidelnosti, krátkou luteální fázi nebo jiné poruchy..

Funkce endometria u pacientů s NLF

Účinky NLF na endometrium zahrnují několik aspektů. Jedním z důležitých mechanismů působení progesteronu je selektivní potlačení samotných receptorů progesteronu (PR). Během luteální fáze koncentrace PR v epiteliálních buňkách postupně klesá, ale zůstává vysoká v deciduálních buňkách. Tato událost je klíčová pro vývoj endometria - dochází k přechodu od prevalence epiteliální aktivity k aktivaci stromální / deciduální funkce. Imunohistochemické studie, které studovaly expresi PR v endometriální tkáni, ukázaly, že nedostatečná produkce progesteronu může vést k potlačení PR v epiteliálních buňkách endometria, což má za následek snížení nebo úplnou ztrátu jeho receptivity v době implantace vajíčka. Tyto faktory mají velký význam, protože existuje „okno implantace“ umístěné v poměrně úzkém časovém intervalu: mezi 20 a 24 dny cyklu (od 6 do 10 dnů po ovulaci). Právě v tomto intervalu dochází k výrazné expresi nejdůležitějších molekul (integriny), které přispívají k připevnění (adhezi) vajíčka. U neplodných pacientů jsou odhaleny rozdíly v časové charakteristice exprese epiteliálních integrinů ve srovnání s ženami s normální reprodukční funkcí..

V posledních letech se objevilo mnoho studií o imunologické roli progesteronu. Uprostřed luteální fáze cyklu a během těhotenství se na lymfocytech objevují receptory progesteronu. T-pomocné lymfocyty (CD4 +) pod vlivem progesteronu začínají produkovat progesteronem indukovaný blokující faktor (PIBF), který inhibuje cytotoxicitu přirozených zabíječských buněk (NK), které se aktivně účastní procesů decidualizace endometrium, implantace, růst a vývoj trofoblastu. Obsah PIBP se zvyšuje s rostoucím gestačním věkem. Tento faktor má polygenní povahu a má univerzální mechanismus účinku:

 • vazba na fosfolipázu A4, potlačuje produkci kyseliny arachidonové, což vede k porušení syntézy prostaglandinů;
 • usměrňuje imunitní odpověď těla matky na tvorbu méně aktivního EK, posune rovnováhu cytokinů směrem k produkci nezánětlivých, ale regulačních cytokinů, které účinně chrání plod před imunitní agresí z mateřského těla.

S poklesem hladiny progesteronu u žen s NLF, spojeným jak s hormonálními poruchami, tak se zhoršenou recepcí endometria, se zvyšuje agresivní buněčný klon a produkce prozánětlivých cytokinů, což vede k potratům. Progesteron tedy má imunomodulační a imunosupresivní aktivitu, proto hraje důležitou roli při ochraně „cizího“ vajíčka před nepříznivými účinky určitých imunologických faktorů u matky (7).

Zdá se, že opožděný vývoj endometria je jednou z hlavních příčin poklesu plodnosti u žen s NLF, jakož i narušení vztahu mezi endokrinními a imunologickými změnami, k nimž dochází v časných stádiích těhotenství. To potvrzují údaje experimentálních studií, podle nichž při použití progesteronových přípravků dochází ke zvýšení hladin PIBP a takzvaných regulačních cytokinů - Th2 cytokinů, stejně jako ke snížení produkce prozánětlivých Th1 cytokinů. Z těchto pozic se zdá oprávněné použít progesteron k podpoře luteální fáze v časném těhotenství..

Nezapomeňte na roli progesteronu jako tokolytika (teorie „blokování progesteronu“) kvůli inhibičním účinkům na oxytocin a prostaglandiny.

Navzdory velkému zájmu výzkumných pracovníků o tento problém a mnoha novým údajům nebyl zcela popsán jasný kauzální vztah mezi NLF a sníženou plodností nebo opakovanou ztrátou těhotenství v raných fázích..

NLF a časné těhotenství

Experimentální studie ukázaly, že luteotomie před 7. týdnem těhotenství (5. týden od okamžiku oplodnění) vede k prudkému poklesu hladiny progesteronu a spontánnímu potratu, zatímco určení progesteronu umožňuje udržení těhotenství. V případě luteotomie dochází po 9. týdnu těhotenství k postupnému snižování hladin progesteronu a těhotenství se nadále vyvíjí normálně. Studie hladin hormonů v úspěšných cyklech darování vajíček osvětlily endokrinní mechanismy luteálně-placentárního přechodu. Produkce pohlavních hormonů v chorionické tkáni začíná kolem 5. týdne těhotenství (3. týden od okamžiku oplodnění), avšak hladiny estrogenu a progesteronu se mírně zvyšují až do 7. týdne těhotenství. Tato data naznačují, že funkce VT by měla být udržována minimálně do 7. týdne těhotenství, poté zvýšení produkce pohlavních steroidů v placentě kompenzuje pokles funkce VT..

Diagnostika

Normálně trvá luteální fáze 14 dní, její zkrácení na 13 dní nebo méně naznačuje z nějakého důvodu předčasnou luteolýzu. Trvání luteální fáze lze určit měřením bazální teploty (BT) - metody založené na „termogenních“ vlastnostech progesteronu a také pomocí speciálních testovacích systémů, které potvrzují přítomnost vrcholu LH uprostřed cyklu. Hodnocení BT v dynamice luteální fáze bylo po dlouhou dobu nejrozšířenějším testem pro diagnostiku NLF, je však třeba vzít v úvahu, že jakákoli hladina tohoto hormonu překračující 9,5 nmol / l způsobuje jeho vzestup. Zvýšení BT je obvykle zaznamenáno 1–2 dny po vrcholu LH uprostřed cyklu, zatímco pokud trvá méně než 11 dní (nástup menstruace méně než 12 dní po zvýšení BT), znamená to krátkou luteální fázi. Rovnoměrné (cikcak) zvýšení BT je navíc odrazem dysfunkce VT (8).

Podle různých zdrojů je zkrácený nárůst BT charakteristický pro 30-80% žen s neplodností a objektivně potvrzeným NLF. Krátká luteální fáze však může nastat také u plodných žen. Pouze 14% žen s nízkou hladinou progesteronu má krátkou luteální fázi a naopak hladina tohoto hormonu je nízká v 74% cyklů u pacientů s takovými poruchami. To naznačuje, že použití tohoto testu umožňuje diagnostikovat ostré porušení funkce VT, ale ne mírný deficit, zatímco krátkou luteální fázi lze detekovat jak u neplodných pacientů, tak u plodných žen..

Někteří autoři považují hladinu progesteronu v krevním séru během celé luteální fáze za nejspolehlivější metodu pro hodnocení funkce VT, ale každodenní stanovení tohoto hormonu v klinické praxi je obtížné a ekonomicky nerentabilní. Alternativně se navrhuje stanovit součet hodnot tohoto parametru do 3 dnů uprostřed luteální fáze, i když podle jiných autorů postačuje jediné stanovení, zatímco prahové hodnoty zahrnují hladinu progesteronu od 9,5 do 86 nmol / l. Je třeba věnovat pozornost významnému rozptylu těchto ukazatelů. Jediné měření hladiny tohoto hormonu ve skutečnosti nelze považovat za spolehlivou metodu pro hodnocení funkce VT kvůli pulzující povaze produkce progesteronu, která se řídí cirkadiánním rytmem. Během luteální fáze během několika hodin jednoho dne se hodnoty progesteronu mohou velmi lišit. Předpokládá se, že stanovení progesteronu v ranních hodinách, kdy je jeho hladina vyšší a fluktuace jsou méně významné, může minimalizovat účinek pulzního vylučování na hodnotu tohoto indikátoru. Stav endometria je podle všeho více ovlivňován trváním účinku progesteronu než jeho koncentrací.

Histologické vyšetření endometria je již dlouho považováno za „zlatý standard“ pro diagnostiku stavu luteální funkce, protože odráží jak funkčnost VT, tak kvalitu odezvy cílového orgánu. Endometriální biopsie se tradičně provádí v pozdní luteální fázi, kdy se podle škrábání endometria nejlépe odráží funkční stav VT. Jiní autoři však doporučují biopsii ve střední luteální fázi (během „implantačního okna“).

V posledních letech mnoho autorů z mnoha důvodů zpochybnilo význam biopsie endometria jako nejinformativnější diagnostické metody pro stanovení funkce VT, protože:

 • kritéria pro „normální“ endometrium byla vyvinuta na základě vzorků získaných od žen s neplodností, nikoli od plodných žen;
 • korelace mezi očekávanou a přijímanou histologickou odpovědí u žen s pravidelným cyklem není dostatečně vysoká, pokud je zpráva ode dne nástupu menstruace (65%); tento indikátor se zvyšuje, pokud je hlášení ze dne ovulace / vrcholu LH (85%) nebo „prasknutí“ vaječníku podle ultrazvuku (96%);
 • role subjektivity při hodnocení biopsií jednotlivými specialisty je velká (rozpor v závěrech ve 20% - 40% případů);
 • detekce normálního nebo opožděného vývoje endometria v cyklu, ve kterém došlo k těhotenství, nebo v předchozích cyklech nekoreluje s výsledky těhotenství u plodných žen a pacientek s neplodností.

V tomto ohledu se v posledních letech změnil přístup k této metodě diagnostiky NLF. Mezi další metody patří: provádění ultrazvuku v dynamice, což umožňuje posoudit vývoj folikulu a změny v tloušťce endometria; Dopplerův ultrazvuk s barevným tokem k posouzení průtoku krve vaječníky a VT.

K dnešnímu dni tedy neexistuje jednoduchá a spolehlivá metoda diagnostiky dysfunkce KT. Nejobjektivnějším a méně variabilním ukazatelem přítomnosti NLF ve skutečnosti zůstává zkrácení luteální fáze, jejíž trvání by mělo být měřeno od okamžiku vrcholu LH uprostřed cyklu do dalšího období (9).

Vzhledem k mnoha možným příčinám NLF bylo navrženo několik strategií léčby. S výjimkou výše uvedených endokrinopatií, pokud je předepsána specifická léčba k jejich nápravě, je léčba v ostatních případech empirická a zahrnuje klomifencitrát, gonadotropiny, hCG a progesteronovou substituční terapii.

Progesteron je klíčovým faktorem ve vývoji endometriální vnímavosti. Pod jeho vlivem dochází k sekreční transformaci proliferativního endometria a začíná syntéza a sekrece proteinů, které hrají důležitou roli při přípravě endometria na invazi trofoblastů, „zbytek“ dělohy je zajištěn snížením syntézy prostaglandinů a oxytocinu.

Tento hormon má navíc významné imunomodulační účinky. Během luteální fáze podporuje vysoká hladina progesteronu přeměnu sekrečního stromatu endometria na vysoce specializovanou deciduální tkáň produkující extracelulární matrix, cytokiny a růstové faktory, což umožňuje udržovat rovnováhu mezi aktivací a inhibicí invaze trofoblastů do endometria.

Utrozhestan® je mikronizovaný progesteron pro orální a vaginální podání (měkké tobolky obsahující 100 mg progesteronu v arašídovém másle). Lék je chemicky identický s progesteronem produkovaným vaječníky a vyrábí se v laboratoři společnosti Besins Healthcare. V Německu, Rusku a Slovinsku je přírodní mikronizovaný progesteron známý jako Utrozhestan®, zatímco v USA se jmenuje Prometrium, v Dánsku a Holandsku - Prozhestan.

Mikronizovaná forma poskytuje optimální absorpci, biologickou dostupnost a vysokou účinnost progesteronu. Mikronizace se provádí kvůli: malé velikosti částic progesteronu, emulgaci arašídového másla, takže každá částice progesteronu je

Co naznačuje nedostatečnost luteální fáze??

Luteální fázová nedostatečnost (LF) je patologický proces menstruačního cyklu. Je charakterizována dysfunkcí žlutého tělíska, v důsledku čehož klesá produkce progesteronu. Tento stav zvyšuje riziko neplodnosti nebo spontánního potratu..

Aby těhotenství proběhlo bez komplikací, musí žluté tělísko neustále produkovat hormon, který je nezbytný pro přípravu endometria dělohy a pro zajištění porodu a vývoje dítěte. Když se hormon již nevyrábí v požadovaném množství, dochází k nedostatku luteální fáze.

Příčiny nemoci

Odborníci identifikují tři skupiny faktorů, které provokují NLF.

Organické

Patří sem nemoci reprodukčního a jiného systému. Hlavním rysem je změna nejen funkcí orgánů, ale také jejich struktur. Mezi hlavní důvody patří patologie jater a reprodukčního systému..

První skupina zahrnuje:

 • cirhóza, při které je nahrazena pojivová tkáň, jsou narušeny funkce a struktura postiženého orgánu;
 • hepatitida, která je charakterizována patologickým procesem infekční povahy původu;
 • tuková degenerace jater, kdy je jaterní tkáň nahrazena tukem.

Mezi nemoci reprodukčního systému patří:

 • maligní léze endometria a vaječníků;
 • adenomyóza;
 • hyperplazie;
 • endometrióza;
 • tvorba polypů;
 • děložní myomy;
 • endometritida.

Funkční

Tato skupina zahrnuje následující patologie:

 1. Syndrom rezistentního vaječníku je onemocnění charakterizované ztrátou citlivosti na vedoucí hormony, které se podílejí na produkci sexu.
 2. Hyperinhibice.
 3. Polycystické onemocnění je onemocnění, které kvůli velkému počtu folikulů způsobuje, že se vaječníky stávají plástve.
 4. Patologie štítné žlázy (hypertyreóza a hypotyreóza) a hypofýzy (hyperprolaktinémie, hypogonadismus).
 5. Vyčerpání - nástup menopauzy na pozadí nedostatečné funkce vaječníků u žen mladších 40 let.

Tyto důvody také přispívají k dysfunkci reprodukčního systému..

Iatrogenní

Jedná se o lékařské potraty a kyretáž děložní dutiny pro terapeutické nebo diagnostické účely..

Mezi další faktory, které mohou vyvolat nedostatek Lf, patří:

 • zvýšené zatížení;
 • užívání drog;
 • psychologické poruchy;
 • rychlá ztráta hmotnosti;
 • klimatická změna.

Tyto důvody negativně ovlivňují hormonální rovnováhu, v důsledku čehož dochází k narušení jejich produkce a v důsledku toho k nedostatečnému zrání vajíčka, bez ohledu na to, zda dochází k ovulaci..

Příznaky

Vývoj NLF je doprovázen následujícími klinickými příznaky:

 • narušení menstruačního cyklu;
 • neplodnost;
 • spontánní potrat.

K ukončení těhotenství dochází zpravidla v prvních třech měsících. V případě opakovaných potratů se riziko potratu zvyšuje. S poklesem koncentrace progesteronu nemůže být vajíčko správně implantováno do děložní dutiny. Na tomto pozadí se rozvíjí neplodnost. Pacienti s diagnostikovanou hypofunkcí žlutého tělíska mají nejčastěji nízkou hmotnost.

Porušení menstruačního cyklu je doprovázeno změnou jeho trvání. Vyskytují se nepravidelná menstruace, bolestivost, snížená nebo zvýšená ztráta krve. Období nástupu kritických dnů je doprovázeno nedostatečnými sekrecemi.

Na základě mnoha studií odborníci identifikovali dvě formy NLF.

Typ hypoprogesteronu je charakterizován následujícími příznaky:

 • nedostatečná tloušťka endometria do konce druhé fáze cyklu;
 • pokles objemu a neúplná tvorba žlutého tělíska;
 • pokles koncentrace ženského hormonu progesteronu ve druhé fázi.

Hyperestrogenní typ je charakterizován dostatečnou produkcí žlutého tělíska, mírným poklesem koncentrace progesteronu a normální tloušťkou endometria, která je nezbytná pro úplné početí. Existuje však prudké zvýšení hladiny estrogenu ve složení krevní tekutiny..

Diagnostika

Při prvních podezřeních na vývoj takového patologického procesu provede lékař s pacientem rozhovor, aby zjistil informace týkající se historie a stížností. V této fázi je nutné zjistit, zda existuje výtok s nečistotami krve, když se poprvé objevily, jakou mají barvu, která by mohla způsobit nepravidelnosti menstruace.

Specialista dále analyzuje funkce měsíčního pacienta. V tomto případě je stanoven věk nástupu menstruace, pravidelnost a trvání, datum poslední ztráty krve..

Je důležité analyzovat životní historii ženy z hlediska přítomnosti chronických onemocnění, předchozích operací, zranění a dalších patologických stavů.

Po shromáždění potřebných informací provede lékař externí vyšetření. Zde je důležité vzít v úvahu všechny faktory:

 • poměr tělesné hmotnosti a výšky;
 • počet vlasové vegetace;
 • bledá kůže a sliznice;
 • pulzní a tlakové indikátory.

Kromě toho musí odborník prohmatat dělohu a vaječníky..

Mezi laboratorními testy jsou předepsány:

 • obecná a biochemie krevní tekutiny;
 • určit hormony reprodukčního systému a štítné žlázy;
 • na srážení krve.

Pokud existuje riziko vzniku zánětlivých nebo nádorových procesů, provádí se navíc instrumentální diagnostika:

 • ultrazvukové vyšetření dělohy a pánevních orgánů;
 • Magnetická rezonance.

K určení stavu endometria se provádí hysteroskopie.

Terapie

Všechny aktivity by měly být primárně zaměřeny na eliminaci hlavního provokujícího faktoru, který přispěl k rozvoji NLF. Při zánětu se provádí léčba antibiotiky. Pokud je hlavním důvodem deprese nebo časté stresové situace, pacientovi jsou předepsány léky proti úzkosti.

Náhrada progesteronu má při léčbě velký význam. Pro splnění úkolu jmenuje specialista Duphaston nebo Utrozhestan, které tuto látku obsahují. Lze však také použít injekce.

Dojde-li k nedostatečné produkci hormonu na pozadí nesprávného fungování žlutého tělíska, je problém vyřešen pomocí prostředků obsahujících progesteron.

Ke snížení koncentrace estrogenu, který působí jako antagonista, se doporučují antiestrogenní léky. Může to být raloxifen nebo tamoxifen.

K obnovení vývoje folikulů se užívají follitropiny. Akce těchto fondů je zaměřena na zrání folikulu a normalizaci procesu ovulace. Berou se jako pilulky, střely nebo čípky.

Neméně účinné jsou fyzioterapeutické postupy. Ve většině případů se používá intravaginální fonoforéza. Díky této metodě je možné injikovat lék hluboko do vrstev pomocí ultrazvukové expozice..

V některých případech jsou předepsány injekce lidského choriového gonadotropinu. Podporuje stimulaci žlutého tělíska a zvyšuje produkci progesteronu. Nejčastěji se takový lék používá po početí, což vám umožňuje udržovat žluté tělo v normálním stavu..

Aby se zlepšila celková pohoda, odborníci doporučují pacientům lázeňskou léčbu a užívání vitamínových komplexů.

Komplikace

Při absenci včasných terapeutických opatření se zvyšuje pravděpodobnost vzniku určitých negativních důsledků. Mezi nejčastější komplikace patří:

 • porušení hlavní reprodukční funkce - reprodukce přirozeným způsobem;
 • spontánní potrat;
 • narušení menstruačního cyklu;
 • zhoubný nádor v těle dělohy;
 • porušení fungování placenty;
 • fibrocystická mastopatie;
 • nesprávná funkce vaječníků;
 • myomy.

Vývoj těchto komplikací negativně ovlivňuje psycho-emoční stav ženy, což dále zhoršuje situaci, protože deprese je považována za jeden z nejčastějších faktorů přispívajících k menstruačním nepravidelnostem..

Prevence

Aby se zabránilo rozvoji selhání luteální fáze, je nutné dodržovat některá doporučení:

 • včas léčit endokrinní a gynekologická onemocnění, stejně jako chronická onemocnění postihující vnitřní orgány;
 • vést speciální kalendář cyklů;
 • dodržujte vyváženou stravu, konzumujte více bílkovin;
 • cvičit pravidělně;
 • nevystavujte tělo psychickému stresu.

Závěr

Nedostatek luteální fáze je jedním z nejzávažnějších patologických procesů v oblasti gynekologie. Nedostatečné zacházení může způsobit neplodnost, rakovinu reprodukčních orgánů, menstruační nepravidelnosti a další závažná onemocnění. Proto je při prvních podezřeních na změny vyskytující se v těle nutné vyhledat pomoc od odborníků..

Co znamená selhání luteální fáze? Příznaky, příčiny a léčba

Autor: Rebenok.online Publikováno 03/28/2017 Aktualizováno 02/14/2019

Na cestě k mateřství může žena čelit mnoha obtížím. Jedním z nich je nedostatek luteální fáze. Je to důsledek defektní práce žlutého tělíska. Jeho hlavním příznakem jsou menstruační nepravidelnosti..

Selhání luteální fáze

Luteální fáze cyklu je období, které začíná po ovulaci a končí první den menstruace. Je charakterizován aktivním růstem žlutého tělíska. V procesu ovulace dochází k prasknutí dominantního folikulu. Vaječná buňka přesahuje to a míří do dělohy. Od tohoto okamžiku se plodnost ženy zvyšuje. Existuje příležitost počat dítě.

Poté, co vejce opustí folikul, začne se na něm tvořit žluté tělo. Podle výsledků ultrazvukového vyšetření lze určit jeho rozměry. Žluté tělo vyvolává růst progesteronu. To zase přispívá k rozvoji těhotenství, s výhradou úspěšného oplodnění..

V případě nedostatečnosti luteální fáze corpus luteum nefunguje správně. V tomto případě jeho rozměry neodpovídají zavedeným normám. Někdy je zaznamenána jeho úplná absence. Tato patologie je příčinou nástupu měsíčních zpoždění..

Příznaky

Nedostatek luteální fáze lze identifikovat přítomností odpovídajících příznaků. Nejvýraznější jsou následující:

  Menstruační nepravidelnosti.

Pokud jsou takové příznaky zjištěny, je nutné navštívit gynekologa. Po vyšetření může odborník provést pouze předběžnou diagnózu, která musí být potvrzena. Konečný závěr je učiněn na základě úplného vyšetření těla.

Vyšetření zahrnuje dodání testů ke stanovení hladiny hormonů, ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů a biopsii endometria. Někdy lékaři doporučují měřit bazální teplotu. Graf založený na obdržených informacích pomáhá specialistovi pochopit dobu trvání každé fáze menstruačního cyklu.

Příčiny

NLF nemůže vzniknout bez důvodu. Jádrem jeho vzhledu je vždy vážný problém. Možné příčiny vývoje onemocnění zahrnují následující:

V některých případech se onemocnění vyskytuje na pozadí prodloužené deprese. Stresující situace brzdí činnost reprodukčního systému, což vede ke zpoždění menstruačního cyklu. A také trvání luteální fáze může být ovlivněno fyzickou aktivitou nebo podvýživou. Při změně klimatického časového pásma ženy často čelí porušení. V tomto případě se vše po přizpůsobení těla vrátí do normálu..

Komplex terapeutických opatření

Operace pro problémy s NLF není nutná. Léčba v tomto případě zahrnuje konzervativní metody. Jeho směr přímo závisí na příčině onemocnění..

Pokud spočívá v hormonálních poruchách, pak je ženě předepsána hormonální léčba. S nedostatkem hormonu progesteronu jsou nejčastěji předepisovány léky jako Utrozhestan nebo Duphaston.

Pro všeobecné posílení těla je předepsána vitaminová terapie. Někdy se ženě předvádějí fyzioterapeutické postupy. Během léčby se doporučuje snížit fyzickou aktivitu, věnovat pozornost každodenní stravě. Po ukončení léčby se provede druhé vyšetření k určení úrovně jeho účinnosti..

Jak to ovlivňuje těhotenství?

Před plánováním těhotenství je nutné nemoc zcela vyléčit. Faktem je, že s nedostatkem luteální fáze se zvyšuje pravděpodobnost předčasného ukončení těhotenství. Nedostatečná léčba vede k neplodnosti. Ženy, které se zbavily NLF, by měly pravidelně navštěvovat svého gynekologa, aby se zabránilo opakování onemocnění..

Všechny varovné příznaky by měly být zaznamenány do menstruačního kalendáře. A musíte si také povšimnout doby trvání a intenzity menstruace. Je velmi důležité si uvědomit, že správná diagnóza zvyšuje šance na příznivé početí. Oba partneři by měli před plánováním přestat kouřit a pít alkohol. Je vhodné dodržovat základní zásady správné výživy.

Pokud máte podezření nebo zjistíte nedostatek luteální fáze, nemusíte v žádném případě paniku. Odchylka je úspěšně léčitelná. Při plánování těhotenství mohou nastat problémy, ale jsou docela řešitelné. Stačí se poradit s lékařem včas.

Nedostatečnost luteální fáze cyklu

Nedostatek luteální fáze menstruačního cyklu je velmi častým problémem v oblasti reprodukčního zdraví žen.

Jeho přítomnost znamená problémy s produkcí žlutého tělíska hlavního těhotenského hormonu - progesteronu, v důsledku čehož je proces transplantace embrya narušen kvůli podřadnosti endometria a žena buď neotěhotní, nebo potratí.

Mnoho odborníků se domnívá, že k narušení cyklu dochází u každé páté ženy, ale problém se netýká konkrétně konečné fáze, ale obecně fungování vaječníků, nedostatečné ovulace, nedostatečného růstu endometria atd..

Důvody pro vývoj selhání 2. fáze cyklu

Každý ví, že menstruační cyklus je regulován hormony. Všechny hormony v těle jsou navzájem propojeny a změna koncentrace některých ovlivňuje hladinu ostatních. Existují různé důvody pro rozvoj nedostatečnosti luteální fáze, lze rozlišit následující typy:

1. Funkční důvody (spojené s narušením reprodukčních orgánů).

a) spojené s hypofunkcí vaječníků;

 • syndrom rezistentních vaječníků (když vaječníky ženy přestanou reagovat na hormonální stimulaci)
 • syndrom polycystických vaječníků (dyshormonální porucha, při které vaječníky produkují nadměrné množství mužských hormonů a mají mnoho cyst)
 • syndrom hyperinhibice vaječníků (deprese vaječníků v důsledku dlouhodobého užívání léků, které potlačují hypofýzu, která stimuluje vaječníky)
 • syndrom ochuzeného vaječníku (když vaječníky přestanou pracovat na plný výkon a menstruace ženy se zastaví v raném věku - před 40 lety)

b) spojené s onemocněním žláz s vnitřní sekrecí

 • štítná žláza

1) hypotyreóza (snížená produkce hormonů štítné žlázy T3, T4 a zvýšená TSH);

2) hypertyreóza (zvýšená produkce hormonů štítné žlázy T3, T4)

1) hyperprolaktinemie (zvýšená produkce prolaktinu v krvi, která inhibuje produkci dalších pohlavních hormonů);

2) hypogonadismus hypofýzy (narušení produkce pohlavních hormonů v důsledku patologických změn v hypofýze)

2. Organické příčiny (spojené s chorobami orgánů odpovědných za reprodukční systém a ovlivňující nejen jejich fungování, ale také jejich strukturu).

 • pohlavní choroby

Synechie v děložní dutině, endometrióza, adenomyóza, děložní myomy, polypy v děloze, hyperplazie endometria, endometritida, rakovina vaječníků nebo endometria, infekce pohlavních orgánů.

 • nemoc jater

Cirhóza jater, hepatitida (infekční onemocnění), tuková játra (když je jaterní tkáň nahrazena tukovou tkání)

3. Iatrogenní (související s předchozí chirurgickou léčbou v genitální oblasti).

 • škrábání děložní dutiny (diagnostické nebo terapeutické);
 • lékařský potrat (ukončení těhotenství)

4. Další důvody:

 • zvýšená fyzická aktivita;
 • užívání některých drog;
 • velká ztráta tělesné hmotnosti (špatná a nevyvážená strava nebo úmyslné hladovění);
 • náhlá změna klimatu;
 • silný stres, depresivní nálada, nervové poruchy;
 • porušení procesu biosyntézy progesteronu (v důsledku metabolických poruch, špatného přívodu krve do žlutého tělíska)

Všechny tyto důvody do určité míry ovlivňují rovnováhu hormonů v těle, vedou k narušení jejich produkce a v důsledku toho k nedostatečnému zrání vajíčka, a to i za přítomnosti ovulace..

Příznaky nedostatečnosti luteální fáze cyklu

1. Porušení menstruačního cyklu.

 • zpoždění nebo zkrácení cyklu (pokud menstruace nepřichází déle než týden nebo přechází častěji než jednou za 21 dní);
 • nepravidelná menstruace;
 • příliš mnoho menstruačního cyklu (se sraženinami);
 • velmi slabá menstruace (mírný výtok méně než 3 dny)

2. Spontánní potrat (přirozené ukončení těhotenství) v 1. trimestru.

3. Potrat (potraty) v 1. a 2. trimestru, stejně jako obvyklý potrat (2 nebo více spontánních potratů za sebou).

4. Neplodnost (absence těhotenství při pravidelné sexuální aktivitě po dobu jednoho roku nebo déle).

Druhy selhání 2. fáze cyklu:

 • typu hypoprogesteronu

Známky tohoto typu nedostatku luteální fáze jsou nízká hladina progesteronu v krvi, neformované žluté tělísko (dočasný hormonální orgán, který se tvoří po uvolnění vajíčka z vaječníku), malá tloušťka endometria (méně než 10 mm).

 • hyperestrogenní forma

U tohoto typu se žluté tělo vytváří v dostatečném objemu, progesteron je mírně snížen, endometrium je dostatečně silné na početí, ale koncentrace estrogenu v krvi prudce stoupá.

Diagnostika: jak určit selhání fáze 2 cyklu

Pokud existuje podezření na tuto patologii, je nutné shromáždit kompletní anamnézu pacienta:

 • anamnéza onemocnění (jak dávno byly stížnosti na změnu délky a povahy menstruace, jaké jsou gynekologické nemoci, zda došlo k operaci na genitáliích);
 • vyšetření na gynekologickém křesle (posouzení pohyblivosti a polohy dělohy, vaječníků, vyšetření děložního čípku v zrcadlech, odběr stěrů a cytologické vyšetření);
 • ultrazvuková diagnostika pánevních orgánů (posouzení tloušťky endometria, jeho korespondence s fází menstruačního cyklu, kontrola průtoku krve a folikulů, přítomnost a velikost žlutého tělíska, stav vaječníků ženy);
 • měření bazální tělesné teploty (rektální teplota, měřeno ráno bezprostředně po probuzení - malý teplotní rozdíl před a po ovulaci indikuje NLF);
 • stanovení hladiny hormonů v krvi k detekci abnormalit v jejich indikátorech (LH, FSH, estrogen, progesteron, testosteron, prolaktin, anti-Müllerian hormon, inhibin, DHA-S, 17-OH-progesteron, TSH) - nízké hladiny LH, FSH, progesteronu a vysoká míra prostaglandinů je ve prospěch NLF;
 • krevní test (biochemická analýza, test srážení krve (koagulogram));
 • pokud je to nutné, biopsie endometria k vyloučení maligního onemocnění a identifikace „zpoždění“ v reakci endometria na fluktuace hormonálních hladin (u žen nad 35 let) a hysterosalpingografie ke kontrole průchodnosti vejcovodů;
 • konzultace s dalšími specialisty

V zásadě externí vyšetření pacienta a užívání anamnézy často stačí k tomu, aby příslušný odborník stanovil nebo vyvrátil diagnózu NLF. Například při délce cyklu více než 35 dnů, nepřítomnosti menstruace po několik období, není nutné o této diagnóze hovořit. U NLF je zaznamenáno zkrácení 2. fáze cyklu a namísto předepsaných 14 dnů trvá pouze 9-10.

Léčba nedostatečnosti luteální fáze

Jak již bylo zmíněno dříve, nedostatečnost luteální fáze cyklu není samostatným onemocněním, ale důsledkem výskytu různých druhů poruch v těle ženy. Nejprve je proto nutné určit, ve kterém orgánu došlo k selhání, odstranit hlavní příčinu, která vedla k rozvoji onemocnění, a komplexně přistupovat k jeho léčbě, aby se obnovilo plné fungování těla.

Jmenování samotného progesteronu ve formě rána nebo dyufastonu k udržení 2. fáze cyklu je často nedostatečné, protože léčba musí začínat regulací folikulární fáze menstruačního cyklu, která je zodpovědná za zrání vajíček a růst endometria. Za tímto účelem jsou předepsány follitropiny (látky, které přispívají ke zvýšené folikulogenezi).

Často se také praktikuje užívání antiestrogenových léků a léků, které stimulují vzhled ovulace a růst endometria lemujícího dělohu, látky snižující hladinu prolaktinu a androgenů. Užívání hormonální substituční terapie (perorální kontraceptiva) se také praktikuje pro rebound efekt (abstinenční efekt), při kterém dochází ke koncepci v důsledku zvýšené práce vaječníků po ukončení užívání COC..

Pacientovi je předepsána regenerační terapie - multivitaminové komplexy, bylinné přípravky, vyvážená výživa. Doporučuje se snížit fyzickou aktivitu, zmírnit práci. V přítomnosti zánětlivého procesu v malé pánvi se provádí antibakteriální léčba, předepisují se látky potlačující syntézu prostaglandinů (například indomethacin), fyzioterapie (elektroforéza, fonoforéza atd.).

Pacientům s takovou diagnózou je často předepisována lázeňská léčba, zahrnující masáže, léčebné koupele, aroma a bahenní terapii, minerální vody atd. Je důležité brát v úvahu psychoemoční složku takového problému, jako je nedostatečnost luteální fáze cyklu, a v případě potřeby doporučit pacientovi užívání sedativ., sedativa a byliny nebo psychoterapeutická léčba.

Prevence selhání 2. fáze cyklu

Nejlepší prevencí jakýchkoli gynekologických onemocnění, včetně selhání fáze 2 cyklu, je pravidelná návštěva gynekologa v Aktau a sledování vlastního těla. Poznamenejte si každou menstruaci do zvláštního kalendáře, takže pokud se něco stane, můžete nezávisle zaznamenat odchylky v příchodu kritických dnů a v případě potřeby se poradit s odborníkem.

Léčte včas všechna infekční a zánětlivá onemocnění v malé pánvi (kolpitida, adnexitida, cystitida atd.). Čas od času proveďte obecné testy (krev, moč, biochemie, ultrazvuk) a podrobte se lékařské prohlídce, abyste vyloučili poruchy v práci jakýchkoli orgánů. Jezte vyváženou stravu, vyhýbejte se co nejvíce nezdravému jídlu, alkoholu a kouření. Věnujte se sportu a sledujte svůj emoční stav, buďte méně nervózní, buďte více na čerstvém vzduchu.

O reprodukčním zdraví ženy svědčí její pravidelný menstruační cyklus. Každé z nežných pohlaví alespoň jednou v životě čelilo zpoždění menstruace.