Příznaky a diagnostika nedostatečnosti luteální fáze

Doba čtení: min.

Ženský menstruační cyklus je rozdělen do dvou fází, které na sebe navazují a jsou přibližně stejné v časovém období (14 dní). Během první fáze (folikulární) dochází ke zrání vajíčka a stimuluje se syntéza estradiolu. To se děje pod kontrolou hormonu stimulujícího folikuly.

Ve druhé fázi, po zrání vajíčka a prasknutí folikulu (došlo k ovulaci), hraje hlavní roli další gonadotropní hormon, luteinizující. Pomáhá folikulu transformovat se do žlutého tělíska, dočasného orgánu, který syntetizuje progesteron. Díky progesteronu je výstelka dělohy připravena na implantaci oplodněného vajíčka.

Na konci druhé fáze cyklu musí být tloušťka endometria nejméně 10 milimetrů, jinak nemůže vajíčko zůstat v děložní dutině. V případě anomálií ve vývoji žlutého tělíska se stanoví diagnóza „selhání luteální fáze“. S touto patologií se těhotenství nevyvíjí v důsledku nedostatku progesteronu nebo nadbytku estrogenu.

Příznaky defektu luteální fáze

Nedostatek luteální fáze lze předpokládat, pokud jsou přítomny následující příznaky:

 • změna menstruačního cyklu:
 • menstruační krvácení nezmizí v pravidelných intervalech;
 • od ovulace do nástupu menstruace méně než 14 dní (to lze zkontrolovat změnou bazální tělesné teploty během cyklu nebo použitím ovulačního testu);
 • menoragie (hojný a sražený výtok);
 • oligomenorea (slabý menstruační tok, trvající méně než tři dny).
 • spontánní potrat v prvním trimestru;
 • obvyklý potrat (více než dva potraty za sebou);
 • neplodnost (těhotenství nenastane do jednoho roku od pravidelného pohlavního styku bez použití antikoncepce).

Stanovení diagnózy

Před diagnostikováním „nedostatečnosti luteální fáze“ se lékař podrobně zeptá pacientky na věk, ve kterém menstruace začala, jsou tak pravidelné, zda se množství menstruační krve změnilo nahoru nebo dolů, zda došlo ke krvácení mezi cykly. Je důležité, zda existují obecná onemocnění nebo gynekologická onemocnění, která mohou ovlivnit množství produkovaných hormonů.

Na recepci lékař věnuje pozornost vnějším charakteristikám pacienta: indexu tělesné hmotnosti, jak dochází k ukládání tukové tkáně, zda vlasy rostou na místech, která nejsou typická pro ženy.

Při palpaci lékař zkontroluje, zda velikost a tvar dělohy, její vazy jsou normální a zda existuje nějaká patologie vaječníků.

Během gynekologického vyšetření se zjistí, zda má děložní hrdlo patologii (zda existují benigní nebo maligní novotvary a zda je v pořádku sliznice).

K vizualizaci pánevních orgánů se provádí ultrazvukové skenování. Pomáhá zjistit: zda tloušťka slizniční tkáně lemující vnitřní stranu dělohy odpovídá fázi cyklu; jsou v přílohách nějaké abnormality; zda je vytvořen folikul (v první fázi) a velikost žlutého tělíska (ve druhé fázi).

Pro stanovení diagnózy je nutné zkontrolovat koncentraci hormonů v krvi:

 • folikuly stimulující hormon, který ovlivňuje zrání vajíčka a syntézu estrogenu. Spolu s luteinizačním hormonem vyvolává uvolňování zárodečné buňky z folikulu. Jeho hladina začíná stoupat s nástupem menstruace a vrcholí při ovulaci. Analýza se provádí 3. - 5. den cyklu;
 • luteinizační hormon. Ovlivňuje syntézu progesteronu a testosteronu. Krev je odebírána k analýze 3. - 8. den cyklu nebo 19. - 21. den;
 • estrogen (ženský pohlavní hormon, který ovlivňuje folikul a endometrium);
 • progesteron (hormon žlutého tělíska nezbytný pro růst slizniční tkáně dělohy). Průběh těhotenství závisí na jeho koncentraci, dokud se placenta zcela nevytvoří;
 • prolaktin. Při vysoké koncentraci tohoto hormonu klesá produkce FLH a LH, což vede k nedostatečné ovulaci a produkci mateřského mléka;
 • inhibin (protein, který je syntetizován folikuly a snižuje syntézu FSH);
 • anti-Müllerian hormon (vykazuje ovariální rezervu);
 • hormon stimulující štítnou žlázu (řídí činnost štítné žlázy);
 • stanovení hladiny thyrotoxinu a trijodtyroninu (hormony štítné žlázy);
 • testosteron (mužský pohlavní hormon).

Určeno pro diagnostiku a koagulogram. Ukazuje, jak rychle srážení krve a hladina bílkovin ovlivňují proces.

Biochemie krve by měla prokázat hladinu určitých látek, což umožňuje posoudit funkční stav těla.

Biopsie endometria je nezbytná k vyloučení přítomnosti maligního nádoru dělohy (provádí se, pokud je ženě více než 35 let).

Po stanovení diagnózy je předepsána léková terapie, která umožňuje normalizaci hormonálního pozadí nebo léčbu základního onemocnění.

Co znamená selhání luteální fáze? Příznaky, příčiny a léčba

Autor: Rebenok.online Publikováno 03/28/2017 Aktualizováno 02/14/2019

Na cestě k mateřství může žena čelit mnoha obtížím. Jedním z nich je nedostatek luteální fáze. Je to důsledek defektní práce žlutého tělíska. Jeho hlavním příznakem jsou menstruační nepravidelnosti..

Selhání luteální fáze

Luteální fáze cyklu je období, které začíná po ovulaci a končí první den menstruace. Je charakterizován aktivním růstem žlutého tělíska. V procesu ovulace dochází k prasknutí dominantního folikulu. Vaječná buňka přesahuje to a míří do dělohy. Od tohoto okamžiku se plodnost ženy zvyšuje. Existuje příležitost počat dítě.

Poté, co vejce opustí folikul, začne se na něm tvořit žluté tělo. Podle výsledků ultrazvukového vyšetření lze určit jeho rozměry. Žluté tělo vyvolává růst progesteronu. To zase přispívá k rozvoji těhotenství, s výhradou úspěšného oplodnění..

V případě nedostatečnosti luteální fáze corpus luteum nefunguje správně. V tomto případě jeho rozměry neodpovídají zavedeným normám. Někdy je zaznamenána jeho úplná absence. Tato patologie je příčinou nástupu měsíčních zpoždění..

Příznaky

Nedostatek luteální fáze lze identifikovat přítomností odpovídajících příznaků. Nejvýraznější jsou následující:

  Menstruační nepravidelnosti.

Pokud jsou takové příznaky zjištěny, je nutné navštívit gynekologa. Po vyšetření může odborník provést pouze předběžnou diagnózu, která musí být potvrzena. Konečný závěr je učiněn na základě úplného vyšetření těla.

Vyšetření zahrnuje dodání testů ke stanovení hladiny hormonů, ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů a biopsii endometria. Někdy lékaři doporučují měřit bazální teplotu. Graf založený na obdržených informacích pomáhá specialistovi pochopit dobu trvání každé fáze menstruačního cyklu.

Příčiny

NLF nemůže vzniknout bez důvodu. Jádrem jeho vzhledu je vždy vážný problém. Možné příčiny vývoje onemocnění zahrnují následující:

V některých případech se onemocnění vyskytuje na pozadí prodloužené deprese. Stresující situace brzdí činnost reprodukčního systému, což vede ke zpoždění menstruačního cyklu. A také trvání luteální fáze může být ovlivněno fyzickou aktivitou nebo podvýživou. Při změně klimatického časového pásma ženy často čelí porušení. V tomto případě se vše po přizpůsobení těla vrátí do normálu..

Komplex terapeutických opatření

Operace pro problémy s NLF není nutná. Léčba v tomto případě zahrnuje konzervativní metody. Jeho směr přímo závisí na příčině onemocnění..

Pokud spočívá v hormonálních poruchách, pak je ženě předepsána hormonální léčba. S nedostatkem hormonu progesteronu jsou nejčastěji předepisovány léky jako Utrozhestan nebo Duphaston.

Pro všeobecné posílení těla je předepsána vitaminová terapie. Někdy se ženě předvádějí fyzioterapeutické postupy. Během léčby se doporučuje snížit fyzickou aktivitu, věnovat pozornost každodenní stravě. Po ukončení léčby se provede druhé vyšetření k určení úrovně jeho účinnosti..

Jak to ovlivňuje těhotenství?

Před plánováním těhotenství je nutné nemoc zcela vyléčit. Faktem je, že s nedostatkem luteální fáze se zvyšuje pravděpodobnost předčasného ukončení těhotenství. Nedostatečná léčba vede k neplodnosti. Ženy, které se zbavily NLF, by měly pravidelně navštěvovat svého gynekologa, aby se zabránilo opakování onemocnění..

Všechny varovné příznaky by měly být zaznamenány do menstruačního kalendáře. A musíte si také povšimnout doby trvání a intenzity menstruace. Je velmi důležité si uvědomit, že správná diagnóza zvyšuje šance na příznivé početí. Oba partneři by měli před plánováním přestat kouřit a pít alkohol. Je vhodné dodržovat základní zásady správné výživy.

Pokud máte podezření nebo zjistíte nedostatek luteální fáze, nemusíte v žádném případě paniku. Odchylka je úspěšně léčitelná. Při plánování těhotenství mohou nastat problémy, ale jsou docela řešitelné. Stačí se poradit s lékařem včas.

Co je luteální fázová nedostatečnost

Jak se projevuje selhání luteální fáze?

Menstruační cyklus je pravidelná změna v ženském těle, což naznačuje jeho připravenost na těhotenství. Závisí to na práci hypotalamu, hypofýzy a je regulováno šesti hormony:

 • uvolňující gonadotropin, GnRH;
 • folikuly stimulující, FSH;
 • luteinizace, LH;
 • estrogen;
 • progesteron;
 • testosteron.

Těhotenství může nastat, pouze pokud existuje rovnováha mezi těmito hormony..

Normální cyklus trvá 21 až 35 dní. Jsou v něm 3 fáze:

 1. Menstruační nebo folikulární. Začíná to prvním dnem menstruace a trvá od 7 do 22 dnů. Pokud po předchozí ovulaci nedošlo k těhotenství, je endometrium odmítnuto a dochází k děložnímu krvácení. Pak se začne formovat nové endometrium. Tato fáze je charakterizována zvýšením koncentrace GnRH, FSH a LH a nízkou hladinou estrogenu. Pod vlivem těchto hormonů se vyvíjí folikul, ve kterém dozrává vajíčko. Folikul roste, dokud se neuvolní velké množství LH.
 2. Proliferativní nebo ovulační. Začíná to kolem 14. dne měsíčního cyklu a trvá až 3 dny. V této fázi pod vlivem vysokých koncentrací LH praskne folikulární stěna a uvolní se vajíčko, tj. Ovulace.
 3. Sekreční nebo luteální fáze. Trvá od okamžiku ovulace do začátku dalšího období, v průměru 14 dní. V místě prasklého folikulu se tvoří žluté tělísko, které produkuje progesteron, estrogen a peptidy. Pod jejich působením se endometrium intenzivně formuje - zahušťuje se a roste s krevními cévami, aby dostalo oplodněné vajíčko. V budoucnu se z ní vytvoří placenta, která sama začne produkovat hormony a dodávat plodu výživu.

Pokud nedojde k těhotenství, žluté tělísko je zničeno, endometrium bobtná a je odmítnuto - začíná nový cyklus. Díky tomu je každý měsíc ženské tělo připraveno na početí..

Pokud je luteální fáze nedostatečná, její trvání se zkrátí na 11 dní nebo méně, vytvoří se málo progesteronu a zrání endometria zaostává o více než 2 dny.

Příznaky nedostatečnosti luteální fáze

Klinicky je NLF doprovázen následujícími příznaky:

 1. Neplodnost. Tato diagnóza je dána ženě, pokud neotěhotní po roce pravidelného sexuálního života bez použití antikoncepce.
 2. Předčasné ukončení těhotenství. Pozorováno v prvním trimestru a je spojeno se selháním placenty.
 3. Menstruační nepravidelnosti. Projevuje se hojným nebo řídkým výtokem, bolestivostí, posunem v načasování menstruace a jejich nepravidelností.

Kromě toho může snížení funkce žlutého tělíska vést k onemocněním prsu, endometriální patologii a dalším hormonálním poruchám..

Příčiny luteální fázové nedostatečnosti

Následující faktory přispívají k rozvoji NLF:

 • endokrinní onemocnění;
 • poškození endometria, například během potratu a potratu;
 • selhání vaječníků;
 • malformace dělohy;
 • chronická gynekologická onemocnění a infekce;
 • chronický stres;
 • ženy s nadváhou nebo podváhou;
 • nadměrná fyzická aktivita.

I při normální tvorbě vajíčka a jeho oplodnění mohou tyto faktory zabránit jeho implantaci do endometria a rozvoji těhotenství.

Diagnostika selhání luteální fáze

Mezi metodami pro diagnostiku NLF mají zásadní význam laboratorní:

 • koncentrace LH v moči;
 • hladiny progesteronu v krvi;
 • bazální teplota;
 • endometriální biopsie.

Lékař také shromažďuje podrobnou anamnézu, zjišťuje rysy menstruace ženy, přítomnost chronických onemocnění, potratů a potratů. Jako instrumentální vyšetřovací metody se používají ultrazvuk, dopplerometrie a hysteroskopie..

Jak zlepšit luteální fázi

Léčba NLF je zaměřena na nápravu základního onemocnění a normalizaci hormonálních hladin. Za tímto účelem lékař vybere pro pacienta hormonální léky k doplnění nedostatku progesteronu. V případě mírného nedostatku lze použít léčbu lidovými prostředky: pivoňka, angelika, listy malin a další léčivé byliny, které zvyšují hladinu progesteronu.

Nevýhodou této terapie je obtížnost výběru dávky a dlouhé čekání na účinek. Užívání léčivých bylin má také řadu kontraindikací a nevztahuje se na naprosto neškodné metody léčby. Proto je lepší terapii neodkládat a obracet se na tradiční medicínu..

Jíst ořechy, králičí maso, luštěniny, otruby a dýňová semínka mohou zvýšit hladinu progesteronu.

Nedostatek luteální fáze se vyvíjí v důsledku mnoha nemocí a vede k potratu a neschopnosti otěhotnět. Aby se zabránilo rozvoji této patologie, měla by žena okamžitě léčit endokrinní a gynekologická onemocnění, vést zdravý životní styl, chránit se před nechtěným těhotenstvím, aby nedošlo k potratům, a sledovat její měsíční cyklus. Tyto jednoduché činnosti jí pomohou udržet reprodukční funkce a zdraví..

Co naznačuje nedostatečnost luteální fáze??

Luteální fázová nedostatečnost (LF) je patologický proces menstruačního cyklu. Je charakterizována dysfunkcí žlutého tělíska, v důsledku čehož klesá produkce progesteronu. Tento stav zvyšuje riziko neplodnosti nebo spontánního potratu..

Aby těhotenství proběhlo bez komplikací, musí žluté tělísko neustále produkovat hormon, který je nezbytný pro přípravu endometria dělohy a pro zajištění porodu a vývoje dítěte. Když se hormon již nevyrábí v požadovaném množství, dochází k nedostatku luteální fáze.

Příčiny nemoci

Odborníci identifikují tři skupiny faktorů, které provokují NLF.

Organické

Patří sem nemoci reprodukčního a jiného systému. Hlavním rysem je změna nejen funkcí orgánů, ale také jejich struktur. Mezi hlavní důvody patří patologie jater a reprodukčního systému..

První skupina zahrnuje:

 • cirhóza, při které je nahrazena pojivová tkáň, jsou narušeny funkce a struktura postiženého orgánu;
 • hepatitida, která je charakterizována patologickým procesem infekční povahy původu;
 • tuková degenerace jater, kdy je jaterní tkáň nahrazena tukem.

Mezi nemoci reprodukčního systému patří:

 • maligní léze endometria a vaječníků;
 • adenomyóza;
 • hyperplazie;
 • endometrióza;
 • tvorba polypů;
 • děložní myomy;
 • endometritida.

Funkční

Tato skupina zahrnuje následující patologie:

 1. Syndrom rezistentního vaječníku je onemocnění charakterizované ztrátou citlivosti na vedoucí hormony, které se podílejí na produkci sexu.
 2. Hyperinhibice.
 3. Polycystické onemocnění je onemocnění, které kvůli velkému počtu folikulů způsobuje, že se vaječníky stávají plástve.
 4. Patologie štítné žlázy (hypertyreóza a hypotyreóza) a hypofýzy (hyperprolaktinémie, hypogonadismus).
 5. Vyčerpání - nástup menopauzy na pozadí nedostatečné funkce vaječníků u žen mladších 40 let.

Tyto důvody také přispívají k dysfunkci reprodukčního systému..

Iatrogenní

Jedná se o lékařské potraty a kyretáž děložní dutiny pro terapeutické nebo diagnostické účely..

Mezi další faktory, které mohou vyvolat nedostatek Lf, patří:

 • zvýšené zatížení;
 • užívání drog;
 • psychologické poruchy;
 • rychlá ztráta hmotnosti;
 • klimatická změna.

Tyto důvody negativně ovlivňují hormonální rovnováhu, v důsledku čehož dochází k narušení jejich produkce a v důsledku toho k nedostatečnému zrání vajíčka, bez ohledu na to, zda dochází k ovulaci..

Příznaky

Vývoj NLF je doprovázen následujícími klinickými příznaky:

 • narušení menstruačního cyklu;
 • neplodnost;
 • spontánní potrat.

K ukončení těhotenství dochází zpravidla v prvních třech měsících. V případě opakovaných potratů se riziko potratu zvyšuje. S poklesem koncentrace progesteronu nemůže být vajíčko správně implantováno do děložní dutiny. Na tomto pozadí se rozvíjí neplodnost. Pacienti s diagnostikovanou hypofunkcí žlutého tělíska mají nejčastěji nízkou hmotnost.

Porušení menstruačního cyklu je doprovázeno změnou jeho trvání. Vyskytují se nepravidelná menstruace, bolestivost, snížená nebo zvýšená ztráta krve. Období nástupu kritických dnů je doprovázeno nedostatečnými sekrecemi.

Na základě mnoha studií odborníci identifikovali dvě formy NLF.

Typ hypoprogesteronu je charakterizován následujícími příznaky:

 • nedostatečná tloušťka endometria do konce druhé fáze cyklu;
 • pokles objemu a neúplná tvorba žlutého tělíska;
 • pokles koncentrace ženského hormonu progesteronu ve druhé fázi.

Hyperestrogenní typ je charakterizován dostatečnou produkcí žlutého tělíska, mírným poklesem koncentrace progesteronu a normální tloušťkou endometria, která je nezbytná pro úplné početí. Existuje však prudké zvýšení hladiny estrogenu ve složení krevní tekutiny..

Diagnostika

Při prvních podezřeních na vývoj takového patologického procesu provede lékař s pacientem rozhovor, aby zjistil informace týkající se historie a stížností. V této fázi je nutné zjistit, zda existuje výtok s nečistotami krve, když se poprvé objevily, jakou mají barvu, která by mohla způsobit nepravidelnosti menstruace.

Specialista dále analyzuje funkce měsíčního pacienta. V tomto případě je stanoven věk nástupu menstruace, pravidelnost a trvání, datum poslední ztráty krve..

Je důležité analyzovat životní historii ženy z hlediska přítomnosti chronických onemocnění, předchozích operací, zranění a dalších patologických stavů.

Po shromáždění potřebných informací provede lékař externí vyšetření. Zde je důležité vzít v úvahu všechny faktory:

 • poměr tělesné hmotnosti a výšky;
 • počet vlasové vegetace;
 • bledá kůže a sliznice;
 • pulzní a tlakové indikátory.

Kromě toho musí odborník prohmatat dělohu a vaječníky..

Mezi laboratorními testy jsou předepsány:

 • obecná a biochemie krevní tekutiny;
 • určit hormony reprodukčního systému a štítné žlázy;
 • na srážení krve.

Pokud existuje riziko vzniku zánětlivých nebo nádorových procesů, provádí se navíc instrumentální diagnostika:

 • ultrazvukové vyšetření dělohy a pánevních orgánů;
 • Magnetická rezonance.

K určení stavu endometria se provádí hysteroskopie.

Terapie

Všechny aktivity by měly být primárně zaměřeny na eliminaci hlavního provokujícího faktoru, který přispěl k rozvoji NLF. Při zánětu se provádí léčba antibiotiky. Pokud je hlavním důvodem deprese nebo časté stresové situace, pacientovi jsou předepsány léky proti úzkosti.

Náhrada progesteronu má při léčbě velký význam. Pro splnění úkolu jmenuje specialista Duphaston nebo Utrozhestan, které tuto látku obsahují. Lze však také použít injekce.

Dojde-li k nedostatečné produkci hormonu na pozadí nesprávného fungování žlutého tělíska, je problém vyřešen pomocí prostředků obsahujících progesteron.

Ke snížení koncentrace estrogenu, který působí jako antagonista, se doporučují antiestrogenní léky. Může to být raloxifen nebo tamoxifen.

K obnovení vývoje folikulů se užívají follitropiny. Akce těchto fondů je zaměřena na zrání folikulu a normalizaci procesu ovulace. Berou se jako pilulky, střely nebo čípky.

Neméně účinné jsou fyzioterapeutické postupy. Ve většině případů se používá intravaginální fonoforéza. Díky této metodě je možné injikovat lék hluboko do vrstev pomocí ultrazvukové expozice..

V některých případech jsou předepsány injekce lidského choriového gonadotropinu. Podporuje stimulaci žlutého tělíska a zvyšuje produkci progesteronu. Nejčastěji se takový lék používá po početí, což vám umožňuje udržovat žluté tělo v normálním stavu..

Aby se zlepšila celková pohoda, odborníci doporučují pacientům lázeňskou léčbu a užívání vitamínových komplexů.

Komplikace

Při absenci včasných terapeutických opatření se zvyšuje pravděpodobnost vzniku určitých negativních důsledků. Mezi nejčastější komplikace patří:

 • porušení hlavní reprodukční funkce - reprodukce přirozeným způsobem;
 • spontánní potrat;
 • narušení menstruačního cyklu;
 • zhoubný nádor v těle dělohy;
 • porušení fungování placenty;
 • fibrocystická mastopatie;
 • nesprávná funkce vaječníků;
 • myomy.

Vývoj těchto komplikací negativně ovlivňuje psycho-emoční stav ženy, což dále zhoršuje situaci, protože deprese je považována za jeden z nejčastějších faktorů přispívajících k menstruačním nepravidelnostem..

Prevence

Aby se zabránilo rozvoji selhání luteální fáze, je nutné dodržovat některá doporučení:

 • včas léčit endokrinní a gynekologická onemocnění, stejně jako chronická onemocnění postihující vnitřní orgány;
 • vést speciální kalendář cyklů;
 • dodržujte vyváženou stravu, konzumujte více bílkovin;
 • cvičit pravidělně;
 • nevystavujte tělo psychickému stresu.

Závěr

Nedostatek luteální fáze je jedním z nejzávažnějších patologických procesů v oblasti gynekologie. Nedostatečné zacházení může způsobit neplodnost, rakovinu reprodukčních orgánů, menstruační nepravidelnosti a další závažná onemocnění. Proto je při prvních podezřeních na změny vyskytující se v těle nutné vyhledat pomoc od odborníků..

Nedostatečnost luteální fáze cyklu

Nedostatek luteální fáze menstruačního cyklu je velmi častým problémem v oblasti reprodukčního zdraví žen.

Jeho přítomnost znamená problémy s produkcí žlutého tělíska hlavního těhotenského hormonu - progesteronu, v důsledku čehož je proces transplantace embrya narušen kvůli podřadnosti endometria a žena buď neotěhotní, nebo potratí.

Mnoho odborníků se domnívá, že k narušení cyklu dochází u každé páté ženy, ale problém se netýká konkrétně konečné fáze, ale obecně fungování vaječníků, nedostatečné ovulace, nedostatečného růstu endometria atd..

Důvody pro vývoj selhání 2. fáze cyklu

Každý ví, že menstruační cyklus je regulován hormony. Všechny hormony v těle jsou navzájem propojeny a změna koncentrace některých ovlivňuje hladinu ostatních. Existují různé důvody pro rozvoj nedostatečnosti luteální fáze, lze rozlišit následující typy:

1. Funkční důvody (spojené s narušením reprodukčních orgánů).

a) spojené s hypofunkcí vaječníků;

 • syndrom rezistentních vaječníků (když vaječníky ženy přestanou reagovat na hormonální stimulaci)
 • syndrom polycystických vaječníků (dyshormonální porucha, při které vaječníky produkují nadměrné množství mužských hormonů a mají mnoho cyst)
 • syndrom hyperinhibice vaječníků (deprese vaječníků v důsledku dlouhodobého užívání léků, které potlačují hypofýzu, která stimuluje vaječníky)
 • syndrom ochuzeného vaječníku (když vaječníky přestanou pracovat na plný výkon a menstruace ženy se zastaví v raném věku - před 40 lety)

b) spojené s onemocněním žláz s vnitřní sekrecí

 • štítná žláza

1) hypotyreóza (snížená produkce hormonů štítné žlázy T3, T4 a zvýšená TSH);

2) hypertyreóza (zvýšená produkce hormonů štítné žlázy T3, T4)

1) hyperprolaktinemie (zvýšená produkce prolaktinu v krvi, která inhibuje produkci dalších pohlavních hormonů);

2) hypogonadismus hypofýzy (narušení produkce pohlavních hormonů v důsledku patologických změn v hypofýze)

2. Organické příčiny (spojené s chorobami orgánů odpovědných za reprodukční systém a ovlivňující nejen jejich fungování, ale také jejich strukturu).

 • pohlavní choroby

Synechie v děložní dutině, endometrióza, adenomyóza, děložní myomy, polypy v děloze, hyperplazie endometria, endometritida, rakovina vaječníků nebo endometria, infekce pohlavních orgánů.

 • nemoc jater

Cirhóza jater, hepatitida (infekční onemocnění), tuková játra (když je jaterní tkáň nahrazena tukovou tkání)

3. Iatrogenní (související s předchozí chirurgickou léčbou v genitální oblasti).

 • škrábání děložní dutiny (diagnostické nebo terapeutické);
 • lékařský potrat (ukončení těhotenství)

4. Další důvody:

 • zvýšená fyzická aktivita;
 • užívání některých drog;
 • velká ztráta tělesné hmotnosti (špatná a nevyvážená strava nebo úmyslné hladovění);
 • náhlá změna klimatu;
 • silný stres, depresivní nálada, nervové poruchy;
 • porušení procesu biosyntézy progesteronu (v důsledku metabolických poruch, špatného přívodu krve do žlutého tělíska)

Všechny tyto důvody do určité míry ovlivňují rovnováhu hormonů v těle, vedou k narušení jejich produkce a v důsledku toho k nedostatečnému zrání vajíčka, a to i za přítomnosti ovulace..

Příznaky nedostatečnosti luteální fáze cyklu

1. Porušení menstruačního cyklu.

 • zpoždění nebo zkrácení cyklu (pokud menstruace nepřichází déle než týden nebo přechází častěji než jednou za 21 dní);
 • nepravidelná menstruace;
 • příliš mnoho menstruačního cyklu (se sraženinami);
 • velmi slabá menstruace (mírný výtok méně než 3 dny)

2. Spontánní potrat (přirozené ukončení těhotenství) v 1. trimestru.

3. Potrat (potraty) v 1. a 2. trimestru, stejně jako obvyklý potrat (2 nebo více spontánních potratů za sebou).

4. Neplodnost (absence těhotenství při pravidelné sexuální aktivitě po dobu jednoho roku nebo déle).

Druhy selhání 2. fáze cyklu:

 • typu hypoprogesteronu

Známky tohoto typu nedostatku luteální fáze jsou nízká hladina progesteronu v krvi, neformované žluté tělísko (dočasný hormonální orgán, který se tvoří po uvolnění vajíčka z vaječníku), malá tloušťka endometria (méně než 10 mm).

 • hyperestrogenní forma

U tohoto typu se žluté tělo vytváří v dostatečném objemu, progesteron je mírně snížen, endometrium je dostatečně silné na početí, ale koncentrace estrogenu v krvi prudce stoupá.

Diagnostika: jak určit selhání fáze 2 cyklu

Pokud existuje podezření na tuto patologii, je nutné shromáždit kompletní anamnézu pacienta:

 • anamnéza onemocnění (jak dávno byly stížnosti na změnu délky a povahy menstruace, jaké jsou gynekologické nemoci, zda došlo k operaci na genitáliích);
 • vyšetření na gynekologickém křesle (posouzení pohyblivosti a polohy dělohy, vaječníků, vyšetření děložního čípku v zrcadlech, odběr stěrů a cytologické vyšetření);
 • ultrazvuková diagnostika pánevních orgánů (posouzení tloušťky endometria, jeho korespondence s fází menstruačního cyklu, kontrola průtoku krve a folikulů, přítomnost a velikost žlutého tělíska, stav vaječníků ženy);
 • měření bazální tělesné teploty (rektální teplota, měřeno ráno bezprostředně po probuzení - malý teplotní rozdíl před a po ovulaci indikuje NLF);
 • stanovení hladiny hormonů v krvi k detekci abnormalit v jejich indikátorech (LH, FSH, estrogen, progesteron, testosteron, prolaktin, anti-Müllerian hormon, inhibin, DHA-S, 17-OH-progesteron, TSH) - nízké hladiny LH, FSH, progesteronu a vysoká míra prostaglandinů je ve prospěch NLF;
 • krevní test (biochemická analýza, test srážení krve (koagulogram));
 • pokud je to nutné, biopsie endometria k vyloučení maligního onemocnění a identifikace „zpoždění“ v reakci endometria na fluktuace hormonálních hladin (u žen nad 35 let) a hysterosalpingografie ke kontrole průchodnosti vejcovodů;
 • konzultace s dalšími specialisty

V zásadě externí vyšetření pacienta a užívání anamnézy často stačí k tomu, aby příslušný odborník stanovil nebo vyvrátil diagnózu NLF. Například při délce cyklu více než 35 dnů, nepřítomnosti menstruace po několik období, není nutné o této diagnóze hovořit. U NLF je zaznamenáno zkrácení 2. fáze cyklu a namísto předepsaných 14 dnů trvá pouze 9-10.

Léčba nedostatečnosti luteální fáze

Jak již bylo zmíněno dříve, nedostatečnost luteální fáze cyklu není samostatným onemocněním, ale důsledkem výskytu různých druhů poruch v těle ženy. Nejprve je proto nutné určit, ve kterém orgánu došlo k selhání, odstranit hlavní příčinu, která vedla k rozvoji onemocnění, a komplexně přistupovat k jeho léčbě, aby se obnovilo plné fungování těla.

Jmenování samotného progesteronu ve formě rána nebo dyufastonu k udržení 2. fáze cyklu je často nedostatečné, protože léčba musí začínat regulací folikulární fáze menstruačního cyklu, která je zodpovědná za zrání vajíček a růst endometria. Za tímto účelem jsou předepsány follitropiny (látky, které přispívají ke zvýšené folikulogenezi).

Často se také praktikuje užívání antiestrogenových léků a léků, které stimulují vzhled ovulace a růst endometria lemujícího dělohu, látky snižující hladinu prolaktinu a androgenů. Užívání hormonální substituční terapie (perorální kontraceptiva) se také praktikuje pro rebound efekt (abstinenční efekt), při kterém dochází ke koncepci v důsledku zvýšené práce vaječníků po ukončení užívání COC..

Pacientovi je předepsána regenerační terapie - multivitaminové komplexy, bylinné přípravky, vyvážená výživa. Doporučuje se snížit fyzickou aktivitu, zmírnit práci. V přítomnosti zánětlivého procesu v malé pánvi se provádí antibakteriální léčba, předepisují se látky potlačující syntézu prostaglandinů (například indomethacin), fyzioterapie (elektroforéza, fonoforéza atd.).

Pacientům s takovou diagnózou je často předepisována lázeňská léčba, zahrnující masáže, léčebné koupele, aroma a bahenní terapii, minerální vody atd. Je důležité brát v úvahu psychoemoční složku takového problému, jako je nedostatečnost luteální fáze cyklu, a v případě potřeby doporučit pacientovi užívání sedativ., sedativa a byliny nebo psychoterapeutická léčba.

Prevence selhání 2. fáze cyklu

Nejlepší prevencí jakýchkoli gynekologických onemocnění, včetně selhání fáze 2 cyklu, je pravidelná návštěva gynekologa v Aktau a sledování vlastního těla. Poznamenejte si každou menstruaci do zvláštního kalendáře, takže pokud se něco stane, můžete nezávisle zaznamenat odchylky v příchodu kritických dnů a v případě potřeby se poradit s odborníkem.

Léčte včas všechna infekční a zánětlivá onemocnění v malé pánvi (kolpitida, adnexitida, cystitida atd.). Čas od času proveďte obecné testy (krev, moč, biochemie, ultrazvuk) a podrobte se lékařské prohlídce, abyste vyloučili poruchy v práci jakýchkoli orgánů. Jezte vyváženou stravu, vyhýbejte se co nejvíce nezdravému jídlu, alkoholu a kouření. Věnujte se sportu a sledujte svůj emoční stav, buďte méně nervózní, buďte více na čerstvém vzduchu.

Nedostatek luteální fáze menstruačního cyklu

. nebo: Selhání druhé fáze menstruačního cyklu

Nedostatečnost luteální fáze menstruačního cyklu je porušením funkce žlutého tělíska, dočasného hormonálního orgánu vytvořeného po ovulaci (uvolnění vajíčka (ženská reprodukční buňka) z vaječníku (ženská reprodukční žláza)) z buněk folikulu (oblast vaječníku obklopující vejce).

Menstruační cyklus je rozdělen do dvou fází: folikulární (od začátku menstruace do ovulace (obvykle trvá 12-14 dní od začátku menstruace)) a luteální (začíná po ovulaci a trvá 14 dní).

V luteální fázi se folikul transformuje do žlutého tělíska - zvláštního dočasného orgánu, který může produkovat progesteron (ženský pohlavní hormon, který pomáhá udržovat těhotenství).
Při porušení tvorby nebo funkce žlutého tělíska dochází ke snížení produkce progesteronu, což vede k vytvoření defektního endometria (děložní výstelky), které není schopno být spolehlivou „půdou“ pro implantaci (implantaci) oplodněného vajíčka a vývoj těhotenství.

 • Ženy
 • Propagace
 • Příznaky
 • formuláře
 • Příčiny
 • Diagnostika
 • Léčba
 • Komplikace a důsledky
 • Prevence

Příznaky nedostatečnosti luteální fáze menstruačního cyklu

 • Menstruační nepravidelnosti:
  • nepravidelná menstruace;
  • zkrácení menstruačního cyklu (menstruace se objevuje častěji než po 21 dnech);
  • silná menstruace (více než 150 ml výtoku) se sraženinami (menoragie);
  • skrovná menstruace se špinavým (menším) výtokem po dobu kratší než 3 dny (oligomenorea).
 • Spontánní ukončení těhotenství (potrat) v prvním trimestru těhotenství.
 • Potrat (spontánní potrat), včetně obvyklého (2 nebo více potratů za sebou) potrat.
 • Neplodnost (neschopnost počat dítě s pravidelnou sexuální aktivitou bez antikoncepce po dobu 1 roku).

formuláře

Existují 2 formy nedostatečnosti luteální fáze menstruačního cyklu.

 • Forma hypoprogesteronu se vyznačuje následujícími vlastnostmi:
  • corpus luteum (dočasný hormonální orgán vytvořený po ovulaci (uvolnění vajíčka (ženská reprodukční buňka) z vaječníku (ženská reprodukční žláza)) z buněk folikulu (oblast vaječníku obklopujícího vajíčko)) je významně snížen, netvoří se;
  • množství progesteronu (ženského pohlavního hormonu produkovaného žlutým tělem a přispívajícího k udržení těhotenství) ve druhé fázi menstruačního cyklu je sníženo;
  • endometrium (výstelka dělohy) na konci druhé fáze menstruačního cyklu má nedostatečnou tloušťku (méně než 10 mm).
 • Hyperestrogenní forma je charakterizována následujícími indikátory:
  • objem žlutého tělíska je dostatečný, v normálních mezích;
  • endometrium do 21-23 dnů menstruačního cyklu má dostatečnou tloušťku (více než 12 mm);
  • prudce zvýšená koncentrace estrogenu (ženského pohlavního hormonu, který podporuje vývoj folikulu a růst endometria) v krvi;
  • mírný (nevýznamný) pokles progesteronu.

Příčiny

Existují funkční, organické a iatrogenní příčiny rozvoje nedostatečnosti luteální fáze menstruačního cyklu.

Funkční (spojené se zhoršenou funkcí orgánů reprodukčního systému) způsobuje.

 • Onemocnění vaječníků.
  • Syndrom rezistentních vaječníků - onemocnění, při kterém vaječníky ztrácejí citlivost na „vůdce hormonů“, kteří stimulují produkci pohlavních hormonů vaječníky.
  • Syndrom ovariální hyperinhibice - potlačení funkce vaječníků v důsledku dlouhodobého užívání léků, které potlačují gonadotropní (ovariální stimulaci) funkci hypofýzy (endokrinní žláza umístěná ve spodní části mozku, která řídí zbytek endokrinních žláz).
  • Syndrom polycystických vaječníků je stav, kdy vaječníky vypadají jako plástev kvůli velkému počtu folikulů (oblasti vaječníku, které obklopují vajíčka (ženské reprodukční buňky)).
  • Syndrom plýtvání vaječníků - nástup menopauzy (ukončení menstruace) v důsledku nedostatečné funkce vaječníků před 40 lety.
 • Nemoci žláz s vnitřní sekrecí (produkující hormony).
  • Onemocnění štítné žlázy:
   • hypotyreóza (snížená produkce hormonů štítné žlázy);
   • hypertyreóza (zvýšená produkce hormonů štítné žlázy).
  • Nemoci hypofýzy:
   • hypogonadismus hypofýzy - snížení produkce hormonů hypofýzy, které řídí práci pohlavních žláz, což vede k jejich nedostatečné funkci, nesprávnému vývoji folikulů a syntéze pohlavních hormonů;
   • hyperprolaktinemie - zvýšená hladina prolaktinu (hormon, který reguluje produkci mateřského mléka a nepřímo inhibuje produkci pohlavních hormonů).

Organické (spojené s onemocněním orgánů reprodukčního a jiného systému, měnící nejen funkci, ale také strukturu orgánu) způsobuje nedostatečnost luteální fáze menstruačního cyklu. Mohou vyvolat nebo přispět k rozvoji dysfunkce vaječníků a celého reprodukčního systému.
 • Genitální nemoci.
  • Ashermanův syndrom (tvorba synechií (těsné adheze z pojivové tkáně) uvnitř děložní dutiny).
  • Endometrióza (vzhled endometria (výstelky dělohy) mimo děložní dutinu).
  • Adenomyóza (zarůstání endometria do svalové vrstvy stěny dělohy).
  • Děložní fibroidy (benigní tvorba svalové vrstvy dělohy).
  • Hyperplazie endometria (proliferace).
  • Polypy dělohy (benigní neoplazmy endometria).
  • Rakovina endometria.
  • Rakovina vaječníků.
  • Endometritida (zánět endometria).
 • Nemoc jater.
  • Mastná degenerace jater (náhrada jaterní tkáně tukovou tkání).
  • Cirhóza (nahrazení jaterní tkáně pojivovou tkání v rozporu se strukturou a funkcemi orgánu).
  • Hepatitida (infekce jater).

Iatrogenní (léčivé) příčiny.

 • Diagnostická a terapeutická kyretáž děložní dutiny (odstranění děložní sliznice speciálním nástrojem zavedeným přes pochvu).
 • Lékařský potrat (umělé ukončení těhotenství).

Další příčiny nedostatečnosti luteální fáze menstruačního cyklu.

 • Hubnutí - půst, nedostatečný příjem kalorií z potravy, bílkovin, vitamínů a minerálů. Nedostatečný příjem živočišných tuků z potravy (maso, mléčné výrobky, vejce atd.).
 • Psychologické problémy - silný stres, deprese, neuróza (neuropsychiatrické onemocnění charakterizované špatnou náladou, podrážděností, slzavostí, nízkou sebeúctou, nespavostí), konfliktní situace doma, v práci, ve škole.
 • Změna klimatu a časového pásma.
 • Užívání omamných látek.
 • Nadměrná fyzická aktivita.

Gynekolog pomůže s léčbou nemoci

Diagnostika

 • Analýza stížností a anamnézy (anamnézy) onemocnění - kdy (jak dlouho) se objevily / chybí / změnily se špinění z pohlavního ústrojí během / mimo menstruaci, jejich barvu, počet, které předcházely změnám v menstruačním cyklu atd..
 • Analýza menstruační funkce (v jakém věku menstruace nastala (menarche), jaká je délka a pravidelnost menstruačního cyklu, jaká je četnost menstruace, datum poslední menstruace atd.).
 • Analýza historie života - minulé a chronické (dlouhodobé) nemoci, chirurgické zákroky, zranění atd..
 • Analýza porodnické a gynekologické anamnézy (minulé gynekologické nemoci, chirurgie, těhotenství, porody, jejich rysy a výsledky).
 • Obecné vyšetření ženy (zvláštní pozornost je věnována poměru výšky a hmotnosti ženy, distribuci tukové tkáně, množství chloupků na obličeji a těle, bledosti kůže a sliznic), stanovení jejího krevního tlaku a pulzu.
 • Měření bazální (nejnižší za den) tělesné teploty - rektální (přes konečník) měření tělesné teploty, prováděno bezprostředně po ranním probuzení.
 • Externí gynekologické vyšetření - palpací (pocitem) lékař určí tvar dělohy, stav jejích vazů a nahmatá vaječníky.
 • Vyšetření děložního čípku v zrcadlech - lékař vyšetřuje děložní čípek pomocí vaginálního zrcadla na přítomnost benigních nebo maligních útvarů, ektopii (poruchy struktury slizniční vrstvy děložního čípku), aby se vyloučily nemoci děložního čípku.
 • Ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk) dělohy a pánevních orgánů - metoda umožňuje určit tloušťku endometria (slizniční vrstvy dělohy), její korespondenci s fází menstruačního cyklu, stavem vaječníků, přítomností folikulů (oblasti vaječníku obklopující dozrávající vajíčko (ženská reprodukční buňka)), přítomnost a velikost žluté tělo ve 2. fázi menstruačního cyklu.
 • Stanovení hladin hormonů v krvi.
  • FSH (folikuly stimulující hormon) - hormon z hypofýzy (endokrinní žláza umístěná na spodní části mozku a regulující produkci většiny tělních hormonů), který stimuluje vývoj ženských zárodečných buněk ve vaječníku;
  • LH (luteinizační hormon) - hormon hypofýzy, který stimuluje ovulaci (uvolnění vajíčka z vaječníku pro oplodnění a následnou implantaci (implantaci) do výstelky dělohy);
  • estrogen (ženský pohlavní hormon, který stimuluje vývoj folikulu (oblast vaječníku obklopujícího vejce) a růst endometria);
  • progesteron (ženský pohlavní hormon, který pomáhá udržovat těhotenství). Často se progesteron měří třikrát ve druhé polovině menstruačního cyklu;
  • prolaktin (hormon hypofýzy, který stimuluje sekreci (produkci) mléka);
  • inhibin (protein produkovaný folikuly, který snižuje produkci FSH (folikuly stimulující hormon));
  • anti-Müllerian hormon (hormon, který odráží funkční rezervu vaječníků);
  • TSH (hormon stimulující štítnou žlázu) - hormon hypofýzy, který stimuluje produkci hormonů štítné žlázy;
  • hormony štítné žlázy (tyroxin, trijodtyronin);
  • 17-OH-progesteron (prekurzor některých hormonů kůry nadledvin a pohlavních hormonů);
  • DHA-S (dihydroepiandrosteon sulfát) - androgen (mužský pohlavní hormon) produkovaný nadledvinami;
  • testosteron (mužský pohlavní hormon).
 • Koagulogram (stanovení času srážení krve a hladiny bílkovin zapojených do tohoto procesu.
 • Biochemický krevní test (stanovení hladin různých látek v krvi, které odrážejí práci jater, slinivky břišní, ledvin, aktivitu metabolismu bílkovin a tuků).
 • Biopsie (odebrání kousku tkáně k vyšetření pod mikroskopem) endometria k vyloučení maligního novotvaru děložní sliznice - provádí se u žen starších 35 let.
 • Je také možné se poradit s gynekologem-endokrinologem.

Léčba nedostatečnosti luteální fáze menstruačního cyklu

Léčba nedostatečnosti luteální fáze menstruačního cyklu je pouze konzervativní (nechirurgická).

 • Léčba základního onemocnění, které způsobilo porušení luteální fáze menstruačního cyklu.
 • Obecná posilovací terapie (předepisování komplexů vitamínů, strava bohatá na živočišné bílkoviny (masné výrobky) atd.).
 • Snížení fyzické aktivity, snazší práce.
 • Hormonální terapie léky obsahujícími progesteron (ženský pohlavní hormon, který pomáhá udržovat těhotenství).
 • Užívání antiestrogenů - léků, které působí opačně než estrogen (ženský pohlavní hormon, který stimuluje vývoj folikulu (část vaječníku obklopujícího vajíčko (ženská reprodukční buňka)) a růst endometria (výstelky dělohy)).
 • Podávání analog chorionického gonadotropinu (hormon vylučovaný placentou (orgán, který interaguje mezi matkou a plodem) během těhotenství).
 • Předpis follitropinů (léky, které zvyšují folikulogenezi (tvorbu a vývoj folikulu)).

Komplikace a důsledky

 • Neplodnost (neschopnost počat dítě s pravidelným nechráněným sexuálním životem během roku).
 • Potrat (spontánní potrat (potrat), potrat), včetně obvyklého (2 nebo více potratů za sebou) potrat.
 • Placentární nedostatečnost (dysfunkce placenty (orgánu, který interaguje mezi matkou a plodem)).
 • Spontánní potrat v prvním trimestru těhotenství (potrat).
 • Narušení menstruačního cyklu.
 • Rakovina endometria (maligní tvorba výstelky dělohy).
 • Rakovina vaječníků (ženská reprodukční žláza).
 • Mastopatie (benigní změny v prsní tkáni s převahou pojivové tkáně a přítomností cyst (dutiny vyplněné tekutinou)).
 • Rakovina prsu.
 • Dysfunkce vaječníků.
 • Hyperplazie (proliferace) endometria (výstelka dělohy).
 • Polypy dělohy (benigní neoplazmy endometria).
 • Děložní fibroidy (benigní novotvar svalové vrstvy stěny dělohy).
 • Snížení kvality života ženy, zhoršení jejího psychického zdraví.

Prevence nedostatečnosti luteální fáze menstruačního cyklu

 • Udržování menstruačního kalendáře (pro včasné a nezávislé odhalení menstruačních nepravidelností ženou jako projevu nedostatečnosti luteální fáze menstruačního cyklu).
 • Pravidelné návštěvy gynekologa (2krát ročně).
 • Včasná detekce a léčba gynekologických onemocnění, onemocnění žláz s vnitřní sekrecí (produkujících hormony) a chronických onemocnění vnitřních orgánů.
 • Dodržování vyvážené stravy (s mírným obsahem sacharidů a tuků (s výjimkou mastných a smažených potravin, mouky, sladkého) a dostatečným obsahem bílkovin (maso a mléčné výrobky, luštěniny)).
 • Cvičit pravidělně.
 • Pokles neuropsychiatrického stresu.

INFORMACE O ZNALOSTECH

Je nutná konzultace s lékařem

 • Autoři
 • „Pokyny pro ambulantní péči v porodnictví a gynekologii“, editoval V.I. Kulakov. - M.: „GEOTAR-Media“, 2007.
 • „Nouzová péče v porodnictví a gynekologii: krátký průvodce“ ed. V.N. Serov. - M: „GEOTAR-Media“, 2011.
 • „Porodnictví: národní průvodce“ vyd. E.K. Ailamazyan. - M.: „GEOTAR-Media“, 2013.

Co dělat, když je luteální fáze menstruačního cyklu nedostatečná?

 • Vyberte si vhodného gynekologa
 • Nechte se otestovat
 • Získejte léčebný režim od svého lékaře
 • Dodržujte všechna doporučení

Máte nedostatečnou luteální fázi menstruačního cyklu?

gynekolog předepíše správnou léčbu nedostatečné luteální fáze menstruačního cyklu

Menopauza je fyziologický proces zániku reprodukční funkce ženy. Je charakterizována absencí nástupu menstruace. Normálně má žena každý měsíc proces odmítnutí endometria - funkční vrstvy sliznice děložní dutiny.