5 důvodů pro bolest bradavek před, po a během menstruace

Když bradavky bolí před menstruací, nedobrovolně vzniká úzkost. Mohl by příznak naznačovat zdravotní problém nebo je to jen projev PMS? V tomto článku zvážíme všechny možné odpovědi na tyto otázky..

Co vám řekne citlivost bradavek

Bradavky jsou jednou z nejcitlivějších oblastí lidského těla (obě pohlaví). Kromě toho je také skvělým ukazatelem zdravotního stavu ženského těla, kterému je třeba čas od času věnovat pozornost. Někdy může pomoci při včasné diagnostice závažných poruch: hormonálních změn, onemocnění prsu, hypotermie, dědičných a onkologických onemocnění. Všechna tato onemocnění nějakým způsobem ovlivňují bradavky a někdy se projevují ve formě bolesti, svědění nebo deformace..

Před menstruací mohou být bradavky citlivé a jedná se o zcela normální reakci těla, která se dříve či později objeví u každé ženy. Cítí se různými způsoby: mírným svěděním a otokem bradavek, brněním nebo změnou barvy svatozáře. Odkud tyto účinky pocházejí v takové situaci? Je to všechno o hormonech. Přesněji řečeno, v estrogenu.

Estrogeny jsou skupina hormonů, které ovlivňují reprodukční funkci. Připravují tělo na oplodnění, pomáhají při porodu a poté při zotavení po porodu..

V procesu přípravy vajíčka na oplodnění se produkuje zvýšená dávka estrogenu (2 nebo dokonce 3krát vyšší než průměr). Lumen cév se v hrudníku rozšiřuje, bobtná, zvětšuje se a stává se hustší, což je při palpaci dobře patrné. Výsledkem je další tlak vyvíjený na bradavky, které na něj mohou reagovat mírnou bolestí nebo jednoduše zvýšenou citlivostí. Celý tento proces je nezbytný k přípravě ženy na krmení a probíhá ve 12. - 15. den menstruačního cyklu, ve skutečnosti v jeho samém středu. To znamená, že když bradavky bolí dva týdny před menstruací, je to normální a přirozené..

Existují však výjimky z této normy a problém může být mnohem vážnější, pokud:

 • hrudník velmi nápadně bolí;
 • existuje neustálé obsedantní svědění;
 • bolesti se neobjevují uprostřed cyklu, ale několik dní před nástupem menstruace a jsou projevem premenstruačního syndromu;
 • bolí při jakémkoli dotyku, zejména hadříkem.

Klinické příčiny bolesti bradavek a prsou

Lze je rozdělit do dvou velkých skupin:

 1. Nemoci přímo související s výskytem problémů v mléčných žlázách. Většinou se jedná o rakovinu prsu.
 2. Nemoci jiných orgánů, které ovlivňují stav celého těla a způsobují nepohodlí na hrudi a bradavkách. Patří mezi ně poruchy vaječníků, onemocnění reprodukčního systému, zánětlivé procesy v těle, změny hormonálních hladin a mnoho dalších..

Druhá skupina by měla být zvážena podrobněji - je mnohem obsáhlejší a vyžaduje před provedením diagnózy pečlivý výzkum.

Mastopatie

Když bradavky bolí během, před a po menstruaci, je vysoce pravděpodobné, že se jedná o projev mastopatie. Jedná se o specifický zánět pojivových tkání prsu. Je to cítit a fixováno jako hrudka v hrudi. Může zabírat jak významný povrch, tak velikost hrachu.

Příčiny tohoto onemocnění spočívají v dysfunkci endokrinního systému, tj. Hormonální nerovnováha v těle (estrogen by měl být produkován třikrát více než normálně pouze dva týdny před menstruací a je produkován v 9 a neustále). Jaký konkrétní hormon nefunguje správně, zjistí pouze testy.

Zánět

Pokud bradavky po menstruaci bolí, může to být také příznakem zánětlivých procesů probíhajících jak v celém těle, tak v mléčných žlázách. Nejčastěji jsou tyto procesy způsobeny podchlazením a projevují se jako nachlazení..

V tomto případě může provokatéra po řadě studií a analýz určit pouze kvalifikovaný odborník..

Neklinické příčiny bolesti bradavek

Před menstruací mohou bradavky bolet z 5 dalších důvodů:

 1. Alergická reakce těla. V moderním kosmetickém průmyslu existuje obrovská škála produktů. Hlavní nebezpečí alergií na kosmetiku spočívá právě ve skutečnosti, že není možné přesně předpovědět reakci a některé účinky se objevují až po dlouhodobém používání. Alergie jsou také způsobeny detergenty nebo látkou, ze které jsou vyrobeny. V tomto případě je vše individuální - něco, co u jedné ženy nezpůsobí žádné starosti, u druhé povede k pravidelné bolesti a zvýšené citlivosti prsou.
 2. Pravidelné nervové napětí. Stres často vede k narušení práce celého organismu, ale trpí hlavně nervový systém. Výsledkem je, že hladiny estrogenu mohou spontánně vzrůst, bez ohledu na menstruační cyklus. Proto se objevuje nerovnováha hormonů. Jedná se o poměrně alarmující příznak, i když v obvyklém případě nejde o patologii. Přítomnost pravidelného stresu přispívá k rozvoji a prohlubování nerovnováhy.
 3. Užívání konkrétních léků. Léky, které obsahují hormony nebo stimulanty k léčbě určitých problémů, mohou vést ke zvýšení produkce estrogenu mimo menstruační cyklus. V takovém případě musíte o svých pocitech informovat lékaře, který léky předepsal. K zastavení bolesti na hrudi před menstruací jsou předepsány orální antikoncepce.
 4. Neformální důvěrné vztahy. Sex je nejmocnějším nástrojem v boji za reprodukční zdraví. Pravidelný sexuální život s důvěryhodným a spolehlivým partnerem pomůže nejen vyvážit produkci hormonů, ale také bojovat proti stresu.
 5. Fyzický dopad na prsa nebo bradavky. Dalším důvodem, proč bradavky bolí, a menstruace již prošla - mechanické poškození. Jak mohou být způsobeny? Cokoli, od příliš intenzivní masáže nebo poranění prsních svalů během intenzivního tréninku, až po nepohodlné spodní prádlo nebo podprsenku vyrobenou z nekvalitního materiálu.

Bolestivé bradavky během těhotenství

Samostatně stojí za zmínku, že těhotenství může také způsobit zvýšenou citlivost bradavek. Během tohoto období se tělo začne restrukturalizovat a kromě absence standardních příznaků PMS a přítomnosti zpoždění se může objevit bolest, mírné svědění a ztmavnutí halo. Pokud kritické dny nenastaly včas a bradavky byly přecitlivělé, měli byste si koupit těhotenský test v lékárně. Je pravděpodobné, že se jedná o první známky toho. Tělo se tak připravuje na krmení dítěte - mléčné žlázy se přizpůsobují produkci mléka, mění se tvar a velikost a zvýšená citlivost chrání samotný prsa před zbytečnou stimulací.

Kdy navštívit lékaře

Pokud bradavky bolí jen týden před menstruací, ale bolest je spíše mírná a pozadí než akutní a dotěrná, není se čeho bát. Situace se stává kritickou, když:

 • silně a akutně bolí;
 • problém se opakuje několik měsíců po sobě;
 • neustále svědí;
 • nepohodlí trvá déle než dva dny a nezmizí;
 • citlivost bradavek a brnění se vyskytují během menstruace nebo bezprostředně po jejich ukončení;
 • bolest je mnohem zřetelnější a přináší vážné nepohodlí;
 • objeví se výtok z bradavek s příměsí krve;
 • vaše menstruace skončila, ale bolest není;
 • halo nerovnoměrně ztmavne, skvrny;
 • hrudník není zcela zhutněný a těžší, ale zonální a je doprovázen bolestivým syndromem po celém povrchu.

Pokud je před návštěvou mammologa ještě hodně času (a potřebujete ho navštívit alespoň jednou ročně), můžete kontaktovat jak gynekologa, tak terapeuta. Kdokoli z nich bude schopen poskytnout počáteční konzultaci a napsat doporučení pro testy a další vyšetřovací metody.

Neměli byste se pokoušet předepsat si vlastní léčbu a užívat léky, jejichž obsah vám není znám, a jejich samotné použití není schváleno lékařem. Je také nutné být opatrný při metodách tradiční medicíny - použití kostek ledu nebo „napařování“ prsu může jen zhoršit a dokonce vytvořit problém tam, kde nikdy neexistoval.

Proč bradavky bolí před menstruací

Bradavky jsou nejcitlivější oblastí ženského těla. Reagují na vnější podněty a procesy, které probíhají uvnitř těla.

Menstruace, těhotenství, porod a kojení jsou pro ženy v reprodukčním věku přirozené. Mléčné žlázy v této době procházejí určitými změnami a někdy se bojí svou bolestivostí. Důvodem, proč bradavky bolí před menstruací, jsou nejčastěji fyziologické vlastnosti..

Než půjdete k lékaři na konzultaci, je nutné studovat faktory, které vyvolávají bolest, protože ani silné a nepříjemné pocity nejsou vždy známkou nemoci..

Mohou bradavky bolet před menstruací: obecné informace

Zvažte otázku, zda mohou bradavky bolet před menstruací z fyziologické stránky. 90% žen uvádí otok a citlivost prsou v předvečer kritických dnů.

Zvýšení objemu mléčných žláz je spojeno s přípravou těla na těhotenství a kojení. Ale 10. až 12. den cyklu dochází ke zvýšenému uvolňování estrogenu, což způsobuje zesílení hrudníku. Stav mírného otoku nastává v důsledku skutečnosti, že zvýšená tuková tkáň stahuje cévy. Mezi dalšími příznaky PMS u některých žen převažuje bolest bradavek, ke které dochází přibližně 2 týdny před menstruací..

Jak dlouho se nepohodlí bude obtěžovat, závisí na činnosti dělohy. Kontraktilní funkce pohlavního orgánu má za následek odmítnutí endometria, které je zbytečné v důsledku absence těhotenství a snížení citlivosti prsu. Pokud s nástupem menstruace a po jejich ukončení bolest přetrvává, musíte kontaktovat mammologa nebo gynekologa.

Trvalé nepohodlí nelze ignorovat, protože bolest bradavek je jedním z příznaků mastodynie. Onemocnění mléčných žláz se vyvíjí v důsledku hormonálních poruch a maligních změn v prsní tkáni.

Mastodynia má několik podob:

 • Cyklický, s uvolňováním hormonů v celém MC.
 • Necyklický, nezávislý na hormonálních výkyvech.
 • Fyziologické, spojené s přirozenými procesy ženského těla (puberta dívky, těhotenství, zánik reprodukčních funkcí v menopauze).
 • Patologické, vyvolané chorobami pohlavních orgánů, štítné žlázy, obecnými zánětlivými procesy (jakákoli onemocnění ovlivňující stav mléčných žláz).

Hraniční státy, které vedou k mastodynii, nejsou spojeny s fyziologickými a patologickými faktory. Vyvíjejí se na pozadí dědičné predispozice a užívání perorálních kontraceptiv, léků stimulujících ovulaci a dalších prostředků.

Charakteristické pro bolest bradavek

Pokud bradavky před menstruací neustále bolí a žena má v úmyslu navštívit lékaře, měla by analyzovat celkový stav a povahu nepohodlí..

Mnoho pacientů nedokáže přesně popsat symptom a stěžovat si na podivné pocity v hrudníku a bradavkách. Nepohodlí se zhoršuje kontaktem se spodním prádlem. Nějaká úleva přichází po odstranění podprsenky.

Na základě pacientových stížností, vyšetření a palpace jsou stanovena kritéria bolesti:

 1. Podle trvání - krátkodobé, dlouhodobé.
 2. Podle typu - tahání, bolesti, prasknutí atd..
 3. Distribucí - lokalizováno nebo přeneseno na jiné stránky.
 4. Podle intenzity - střední, slabý, silný.
 5. Podle frekvence - konstantní nebo periodické.

Když zjistíte, proč se bradavky stávají citlivými před menstruací, je důležité navázat spojení mezi nepohodlí a vnějšími faktory. Možná se reakce mléčných žláz v předvečer krvácení zvyšuje v důsledku dotyku, sexuálního vzrušení, kontaktu s vodou při provádění hygienických postupů.

Při vyšetřování prsu lékař hodnotí stav prsu, věnuje pozornost barvě kůže, přítomnosti vyrážky a deformaci bradavky. Rovněž se bere v úvahu pravděpodobnost nástupu premenstruačního syndromu. Týden před nástupem menstruace pociťuje 75% žen nejen bolest bradavek, ale také následující nepříjemné příznaky:

 • Nespavost.
 • špatná nálada.
 • Otok končetin.
 • Podrážděnost.
 • Problémy s vyprazdňováním.
 • Nevolnost.
 • Bolesti hlavy.
 • Bezdůvodná úzkost.
 • Překrvení prsou jako v těhotenství.

U zdravé ženy všechny příznaky PMS zmizí samy, když dojde k menstruačnímu krvácení. Někdy je však diagnostikována dekompenzovaná verze patologie, při níž pacient po celý cyklus doprovází nepohodlí.

Bolest bradavek před menstruací: bezpečné příčiny

Pokud bradavky pravidelně svědí a na hrudi se objeví bolest, mohou být pocity spojeny s mechanickým namáháním. Například nekvalitní nebo nesprávně nasazená podprsenka mačká prsa a dráždí jemnou oblast dvorce a bradavek. Nepohodlí může být vyvoláno přílišnou masáží prsou nebo třením tvrdou osuškou.

Mléčné žlázy mohou na ošetřující látky reagovat bolestí. Pokud mýdlo a gel silně vysuší pokožku, objeví se na povrchu prsu a bradavky mikrotrhliny. Bolest je cítit při dotyku s hrudníkem nebo při pohybu.

Pokud žena používá novou kosmetiku pro péči o tělo nebo léky s alergickým vedlejším účinkem, může se citlivost bradavek zvýšit jak před menstruací, tak i v jiné dny cyklu..

Když se změní klimatické podmínky, například pokud dojde k přesunu ze studené oblasti do horké země, nastane nerovnováha v hormonálním systému. Žena se obává závažných příznaků PMS, včetně bolesti bradavek.

Špatné návyky, přepracování, nevhodná výživa, konflikty, starosti, prudké výkyvy tělesné hmotnosti ovlivňují celkový stav těla a reprodukční funkce. Ženy, které jsou ve stresu nebo jsou závislé na tvarování těla, často čelí bolestivým obdobím.

Bradavky bolí před menstruací - známka toho, co patologie

Bolest na hrudi a bradavkách před menstruací někdy ženu obtěžuje kvůli patologickému procesu, který se vyskytuje v mléčných žlázách. Pokud se bolestivý syndrom objeví v různých dobách cyklu a není spojen s nástupem menstruace, je nutné podstoupit vyšetření a objasnit diagnózu.

Mastopatie

Onemocnění se vyvíjí v důsledku hormonálních a vaskulárních poruch, které mění poměr žlázových a stromálních prvků žlázy. V hrudi je cítit těsnění, ve 2. fázi cyklu jsou narušeny tupé bolesti při tažení, zvětšují se mléčné žlázy. Z bradavek může vytékat čirá tekutina.

Dysfunkce vaječníků

Správné fungování vaječníků závisí na stavu hypotalamo-hypofyzárního systému a hladinách dvou hormonů - folikuly stimulujících a luteinizujících.

Příčinou poruch se často stávají zánětlivé nebo onkologické procesy, které se vyskytují uvnitř vaječníků. Patologie vede k tomu, že bradavky bolí před menstruací, krvácení ztrácí pravidelnost nebo se úplně zastaví, bolesti v břiše se objevují.

Dysfunkce vaječníků je nebezpečná pro neplodnost a potrat. Zvyšují riziko vzniku endometriózy, mastopatie, polycystických, rakoviny prsu.

Mastitida

Mastitida je zánětlivý proces, který postihuje různé části prsu a způsobuje bolestivost.

Patologie podporuje pronikání mikroorganismů do postižené oblasti a rozvoj hnisavého zánětu, který je doprovázen slabostí, bolestmi hlavy, horečkou.

Známky mastitidy jsou nespecifické, proto je důležité odlišit nemoc od podobných stavů. Příznaky vyžadující okamžitou lékařskou pomoc:

 1. Napětí a bolestivost.
 2. Otok a zarudnutí.
 3. Výtok z bradavek.
 4. Zvýšené regionální lymfatické uzliny.
 5. Zvýšená teplota kůže (prsní tkáň je teplejší než jiné části těla).

Rakovina prsu

Onkologické procesy v raných stádiích jsou asymptomatické.

Po chvíli jsou bradavky vtažené nebo svědí, prsa jsou deformována a uvnitř je cítit těsný uzel. Kůže mléčných žláz vypadá vředově nebo zvrásněně. Hnisavý nebo krvavý výtok z bradavky. S metastázami nádorů se slabost překonává, chuť k jídlu se zhoršuje, tělesná teplota se udržuje na subfebrilní úrovni.

Proč bradavky bolí před menstruací??

Vítáme všechny čtenáře na našem webu. Dnes budeme hovořit o tom, proč se ženy pravidelně obávají bolesti v zóně SAH (bradavka a areola).

Během života ženy prochází prsa změnami, které podléhají hormonálním cyklům. U některých žen jsou tyto změny téměř bez povšimnutí, zatímco u jiných dochází k periodickému nepohodlí. Včetně bradavek před menstruací.

Bolestivý syndrom před menstruací

Asi týden před menstruací během ovulace je krev žen nasycena estrogenem. To je velmi důležité pro úspěšné početí. Vysoký obsah těchto hormonů způsobuje labilitu nálady, mírné zvýšení objemu prsou a zvýšení jejich citlivosti.

Po nástupu menstruace bolest ustupuje. Pokud bolest přetrvává po dlouhou dobu, měli byste se poradit s lékařem.

U některých dívek a žen je bolest bradavek tak silná, že ovlivňuje kvalitu života. To je buď známka PMS (premenstruační syndrom), nebo příznak rozvoje mastopatie.

Je pravda, že v druhém případě obvykle nezraní jen zóna SAH. Při sondování žlázy jako celku se objevují nepříjemné pocity. V takovém případě se prsa může zdát zcela nalita nebo lze cítit samostatná těsnění. Žena si může všimnout mírného výtoku. V obou případech stojí za to se poradit s lékařem.

Bolest v oblasti SAH před měsíčním krvácením: norma nebo patologie?

Otázka, zda je normální, že bolí hrudník, včetně šťáv, během menstruace a před nástupem menstruace, je široce diskutována. Některé články naznačují, že tento jev je normální, zatímco jiné zdůrazňují, že bolest je signálem špatného zdraví těla. Kdo má pravdu?

Zvýšený estrogen, zadržování tekutin, mírné zvětšení prsou a břicha před menstruací jsou normální. Stejně jako zvýšení sexuální touhy a citlivosti bradavek. Bolestivost není normou.

Asi 80% žen však PMS zná. A pokud to není výrazné a žena nepotřebuje pracovní neschopnost, ani lékaři, ani jejich pacienti nevěnují zvláštní pozornost:

 • na mastalgii;
 • bolest břicha;
 • cephalalgia;
 • a obecná nevolnost.

Dívky a ženy zachraňují NSAID (nehormonální protizánětlivé látky) a antispazmodika. Někdy "kousejte" systémovými analgetiky místo komplexní léčby.

Příčina bolesti před menstruací

Jak jste již pochopili, zvýšení citlivosti poprsí a zóny SAH, zejména u žen, vděčí za estrogen, hromadění tekutiny v prsních tkáních a mechanické podráždění nervových zakončení v této zóně..

Proč bradavky velmi silně bolí během menstruace, před nebo po? Možná je tato otázka pro vás relevantní. Bohužel se jedná pravděpodobně o hormonální nerovnováhu. Pokud se jedná o jednorázový výskyt, pravděpodobně jste zaznamenali:

 • stres;
 • dramaticky změnili místo pobytu (odletěli do jiné země);
 • unavený (tvrdě pracoval, cestoval atd.);
 • byli nemocní nebo zmrzli.

Pokud vás tento fenomén neustále obtěžuje, stojí za to vyšetřit gynekologa a mammologa. Bolest mohou vyvolat nemoci dělohy a přívěsků, hormonální poruchy, benigní nádory prsu a rakovina. Pokud vaše menstruace uběhla a bradavky vás nepřestaly bolet, cesta za lékařem pro vás doslova pláče.

Zpoždění a zvýšení citlivosti zóny SAK

Pokud vás bradavky bolí jako obvykle a nejste v menstruaci, můžete být těhotná. Zpoždění může naznačovat úspěšné početí nebo hormonální narušení. Proto je čas navštívit známého gynekologa.

Bolí bradavky během těhotenství, ptá se mnoho nastávajících matek. Stále bolí. U některých žen je bolestivost v zóně SAH první známkou nástupu těhotenství spolu s:

 • dunění v žaludku;
 • přecitlivělost na pachy;
 • zvýšená podrážděnost a únava.

Při úspěšném početí se první nebo dva týdny po fixaci embrya přesně vyznačuje zvýšenou citlivostí, dokonce i bolestivostí poprsí:

 • oblíbená podprsenka je otravná;
 • bradavky svědí a bolí;
 • brnění na hrudi.

Během tohoto období se hormony uvolňují každý den ve stále větším množství. Tělo je přestavěno na dlouhý proces nošení dítěte.

dodatečné informace

Mohou bradavky a prsa obecně bolet po potratu nebo potratu? Samozřejmě, že mohou. Tělo se začalo aktivně připravovat na těhotenství a bylo přerušeno na nejzajímavějším místě. Asi další týden nebo deset dní lze následky pocítit ve formě nepohodlí v oblasti poprsí a podbřišku, náhlých výkyvů nálady.

Proč bradavky bolí více než obvykle, když po prodlevě krvácení stále začalo? Možná ke koncepci došlo. Ukázalo se však, že embryo nebylo životaschopné, nemohlo se implantovat do myometria a bylo odmítnuto. V tomto případě jsou pocity ženy srovnatelné se silným projevem PMS, menstruace je bolestivější, hrudník více bobtná a bolest je znatelnější.

Bez ohledu na to, zda se považujete za zdravého, nebo víte o existující odchylce stavu reprodukčních orgánů, s ostrými bolestivými pocity v zóně SAH, poraďte se s lékařem.

Na tomto se s vámi loučíme. Sdílejte článek se svými přáteli prostřednictvím sociálních sítí a navštivte nás znovu, pokud máte nějaké dotazy týkající se prsou.

Proč bradavky bolí před menstruací

Ženské tělo je navrženo tak, aby žádné zdravotní změny nepřicházely bez prekurzorů. Když bradavky ublíží před menstruací, měli byste věnovat pozornost stavu reprodukčního systému: ve většině případů tento příznak znamená přístup k menstruaci. Pečlivé sledování zdraví a dalších souvisejících projevů pomůže najít příčinu.

Mohou bradavky bolet před menstruací

Téměř každá žena pociťuje nepohodlí s nástupem menstruace. Prsa je považována za nejaktivnější orgán v těle, který reaguje na změny a hormonální poruchy. Citlivé bradavky před menstruací jsou běžné. Považuje se za normu, pokud neexistují žádné další příznaky jiných patologií.

To může zahrnovat i onemocnění štítné žlázy a mléčných žláz, ale takovou diagnózu může stanovit pouze lékař na základě pečlivě naplánované diagnózy..

Příčiny bolesti

Estrogen produkovaný tělem se zvyšuje v krvi s nástupem menstruace. Prsa zhustne, trochu bobtná, bradavky reagují na každý dotek. Existuje několik důvodů pro bolest bradavek: v závislosti na fázi menstruačního cyklu může být nepohodlí způsobeno různými faktory.

Bradavky bolí dva týdny před menstruací

Typická bolest se může objevit již 2 týdny před očekávanou menstruací. Zároveň bolí nejen bradavku, ale celé prsa. Nafoukne se a ztvrdne. Žena zažívá nepříjemné pocity v okamžiku dotyku i po odstranění podprsenky. Příčiny tohoto příznaku mohou být:

 • hormonální poruchy;
 • fibrocystické onemocnění prsu.

Chcete-li problém vyřešit, musíte navštívit gynekologa a mammologa. Musíte se domluvit na schůzce s uvedenými lékaři 5. až 7. den menstruačního cyklu. Gynekolog provede vyšetření, provede ústní konzultaci a přesto vás odkáže na mammologa. Tento lékař provede ultrazvuk: pokud prokáže přítomnost malých cyst, bude předepsána další léčba léky.

Bradavky bolí týden před menstruací

Asi 10 dní před nástupem menstruace mohou být ženské bradavky citlivé. Během tohoto období jsou mléčné žlázy ovlivňovány prací hormonů prolaktinu a estrogenu. Pod vlivem estrogenů se zvyšuje tuková tkáň, což může způsobit bolestivost bradavek.

Pod vlivem prolaktinu jsou citlivé bradavky pozorovány týden před menstruací. To je způsobeno skutečností, že prolaktin působí na žlázový epitel a způsobuje bolest. Zarostlý epitel zadržuje v kanálech více vody, takže se prsa může zdát oteklá, plná a těžká. Kromě toho se krevní cévy zvětšují a způsobují bolest. V ojedinělých případech jsou takové jevy považovány za normu. Pokud se často opakují, měli byste navštívit lékaře..

Proč bradavky bolí během menstruace

Bolest bradavek během menstruace se často nepovažuje za patologii. Jedná se o individuální rys toku menstruace u dívky. Ale se silnou a často se opakující bolestí byste neměli váhat: takový jev může způsobit patologii. Existuje několik dalších předpokladů pro výskyt tohoto příznaku:

 • nedostatečná hygiena prsou;
 • užívání antibakteriálních léků;
 • nosit nekvalitní prádlo.

To bude signalizovat alergii a náznak zastavení léčby. Nízká kvalita syntetického spodního prádla vyvolává praskliny na bradavkách, takže je lepší dát přednost důvěryhodným výrobcům. Nezapomeňte také na každodenní hygienu mléčných žláz..

Proč bradavky bolí po menstruaci

Pokud bradavky svědí před menstruací, pak to není patologie. Další věcí je projev bolesti v bradavkách po skončení menstruace. Důvody tohoto jevu jsou:

 1. Vzácný styk. Pokud má žena zřídka sex, hromadí se v těle hormon estrogen a je zadržován v mléčných žlázách, což ovlivňuje tukovou tkáň. Současně obě bradavky začnou bolet v období po menstruaci..
 2. Hormonální poruchy. Jakákoli změna zdraví je plná hormonálních poruch, které je třeba neustále sledovat, zejména v dospělosti.
 3. Endokrinní poruchy. Některé patologické stavy štítné žlázy vyvolávají zvýšenou produkci hormonů.

Pokud zjistíte, že se tyto příznaky opakují několikrát, doporučujeme vyhledat radu. Lékař předepíše test hormonálních indikátorů, po kterém doporučí léky k odstranění nepohodlí.

Proč bradavky bolí uprostřed cyklu

Bolest bradavek uprostřed cyklu je také považována za variantu normy. Citlivost papil u žen před menstruací se zaznamenává v průměru po dobu 2,5 týdne. Tento příznak se nepovažuje za patologii, protože signalizuje ovulaci. Co se děje v těle:

 1. Uvolnění vajec.
 2. Zvýšený průtok krve do mléčných žláz.
 3. Pocit tíhy na hrudi a nepohodlí v bradavkách.
 4. Bolestivé reakce na dotek.

Tyto příznaky se vyskytují na konci druhého týdne menstruačního cyklu, pokud jeho doba není delší než 28 dnů. Malý hormonální nárůst nepřinese negativní důsledky.

Zpožděné období a bolavé bradavky

Ženy si na takové příznaky často stěžují: nemá žádné období, test je negativní a bradavky bolí. To naznačuje drobné změny stavu těla. Důvody tohoto jevu jsou:

 • změna klimatického pásma;
 • nedávný stres nebo intenzivní zkušenost;
 • existují různá chronická onemocnění;
 • žena nedávno podstoupila operaci;
 • užívání hormonálních léků;
 • dochází k prudkému úbytku hmotnosti.

Z těchto důvodů může dojít ke zpožděné bolesti bradavek. V tomto případě zpoždění netrvá déle než 2 týdny a stále se objevuje menstruace. Pokud vaše menstruace nepřijde, stojí za to navštívit gynekologa, aby diagnostikoval možné těhotenství.

Jak odstranit bolest

Když je objasněna příčina nepohodlí, můžete začít zmírňovat bolestivý stav. V případě závažných patologií lékař předepisuje vhodné léky, bude užitečné přijmout další opatření:

 • koupit pohodlnou podprsenku bez švů;
 • otok pod bradavkou před menstruací pomůže zmírnit aplikaci teplé vyhřívací podložky na hrudník před spaním;
 • koupele s přídavkem aromatických olejů;
 • normalizace stravy;
 • pilulky No-shpa, ibuprofen pomůže snížit bolestivý syndrom.

Mytí bradavek mýdlem nestojí za to - to je vysuší a přispěje k prasklinám.

Možné patologie

Většina z těchto důvodů nejsou patologie, ale když bradavky pokaždé silně bolí před menstruací, mohou se stát předpoklady následující patologie:

 1. Hormonální nerovnováha - jakékoli změny v množství hormonů vedou k menstruačním nepravidelnostem.
 2. Poruchy nervového a endokrinního systému: nejzávažnější problémy s tímto příznakem jsou interkostální neuralgie a adrenální dysfunkce..
 3. Užívání hormonálních pilulek. Pokud předepsaná antikoncepce není vhodná, doporučuje se je přestat užívat a nahradit léky jinými, jak předepsal lékař..
 4. Stres. Nervové poruchy přímo souvisejí s hormony.
 5. Modřiny. I malé poranění prsu má negativní důsledky.

Vážnou patologií, která způsobuje bolesti bradavek před menstruací, je nádor prsu. Je doprovázena určitými příznaky, u nichž je nutné naléhavě domluvit schůzku s lékařem..

Kdy navštívit lékaře

Několik dalších příznaků, které naznačují, že se v těle vyskytuje závažný problém:

 • výtok z bradavky;
 • změna jeho barvy a tvaru;
 • nepohodlí a tahání bolesti v podpaží;
 • zjištěné plomby v době autodiagnostiky;
 • bolest je pozorována pouze v jedné z mléčných žláz.

Uvedené příznaky mohou naznačovat přítomnost nádoru, proto okamžitá návštěva lékaře, která pomůže získat čas.

Více o bolesti v mléčných žlázách se dozvíte ve videu:

Prevence

Preventivní opatření k odstranění bolesti bradavek před menstruací zahrnují následující opatření:

 • důkladná hygiena mléčných žláz;
 • vyhýbání se stimulaci prsou;
 • správný výběr spodního prádla;
 • nedostatek stresu a normalizace výživy.

Ženám, které si stěžují, že jim před menstruací bobtnají bradavky, se doporučuje vést aktivní životní styl a být častěji v přírodě.

Závěr

Pokud bradavky bolí před menstruací, doporučuje se věnovat pozornost doprovodným příznakům. Výtok, nesnesitelná bolest, deformace dvorce, zarudnutí a otoky mohou být předzvěstí závažných onemocnění. Včasná konzultace s odborníkem pomůže předcházet negativním důsledkům.

Příčiny bolesti v bradavkách před menstruací: patologie, výtok a onemocnění prsu

Bradavky patří mezi nejcitlivější části ženského těla. Reagují ostře na všechny vnitřní a vnější vlivy.

Menstruace, těhotenství, porod, kojení. Jedná se o přirozené procesy. Často, když k nim dojde, bradavka začne bolet. Každá dívka má své vlastní fyziologické vlastnosti, takže reakce těla jsou také odlišné..

Před odchodem do nemocnice prozkoumejte možné faktory ovlivňující zdraví bradavek. Bolestivé pocity nemusí vždy znamenat nemoc.

Proč bradavky bolí před menstruací

Hlavní fyziologickou příčinou bolesti prsou a bradavek je menstruace. S menstruací se množství ženského hormonu estrogenu několikrát zvyšuje. Tyto změny jsou s ním spojeny..

Uprostřed cyklu dochází k ovulaci. Těch pár dní se vejce připravuje a uvolňuje. Během tohoto období také stoupá množství estrogenu. V ovulačních dnech tělo připravuje prsa na laktaci. Objeví se otok, je pozorováno zvýšení velikosti a objevují se bolestivé pocity. Bradavky obvykle bolí před menstruací.

Pokud není vajíčko během ovulace oplodněno, je množství estrogenu na začátku menstruace podhodnoceno. Bolest v bradavkách a prsou ustupuje a během prvních dnů menstruace zmizí otoky a otoky.

Během těhotenství se zvyšuje množství estrogenu, mění se hormonální pozadí a bradavky a prsa znovu bolí. Během laktace jsou bradavky nejcitlivější a neustále bolestivé.

Patologie

Bolest je často přítomna i po menstruaci a ovulaci. Tento problém nesouvisí se zvýšeným ženským hormonem. Musíte přemýšlet o možných patologiích, dotazovat se na celkový stav těla a konzultovat s lékařem. Bolest způsobená nezvyšováním estrogenu je nejčastěji vyvolána následujícími patologiemi:

 1. Hormonální nerovnováha. Estrogen se začíná vylučovat ve velkém množství a tyto změny nejsou kontrolovány menstruačním cyklem. Hrudník bobtná a bolestivé pocity přetrvávají.
 2. Sexuální nekonzistence. Sexuální hormony se neustále vyrábějí v malém množství, ale nenacházejí východisko. Shromažďují a narušují hormony..
 3. Poruchy endokrinního systému. S takovým problémem je narušen správný poměr produkovaných hormonů. Štítná žláza nefunguje správně.
 4. Fibrocystické onemocnění prsu. Hrudky, neškodné. Vyskytují se během laktace nebo jiných dnů. Existuje silná bolest na hrudi a bradavkách. Teplota stoupá.
 5. Do měkké tkáně prsu se dostala infekce. Zánětlivý proces začal.
 6. Zranění z vnějšího prostředí, rány, modřiny.
 7. Porucha vaječníků.

Výtok z bradavek

Mnoho žen zažívá výtok z bradavek, když je laktační období u konce, nebo ještě nezačalo. Je to způsobeno porušením hormonálního pozadí před menstruací. Estrogen a progesteron se vyrábějí ve velkém množství. Výboj je obvykle průhledný nebo bílý. Nevědí, jak cítit. S nástupem menstruace přestanou vynikat..

Pokud pozorujete přetrvávající výtok, změny tvaru prsou, barvu bradavek, poraďte se s lékařem! Při vypouštění krve se tam bez přemýšlení okamžitě otočte.

Nemoci prsu

Pokud jsou bolesti na hrudi konstantní a nezávisí na menstruačním cyklu, příčina bolesti je jiná. Důvodem je možné onemocnění.

Existuje mnoho onemocnění prsu. Jednou z nejběžnějších je mastopatie. Jedná se o benigní růst tkání. S jejich růstem se objevují silné bolestivé pocity. Jedním z jeho projevů je výtok v oblasti bradavek..

Při menstruaci prsa dlouho bobtná. S mastopatií neustále bobtná a vykazuje otoky, mastodynii.

Mohou existovat i jiné důvody pro vznik bolesti. Zánět tkání, poškození endokrinního nebo močového systému. Nejkritičtějším důvodem je rakovina. Bez ohledu na to, jak stará je dívka, nemůžete váhat jít k lékaři.

Během těhotenství

Stojí za to přemýšlet o možném těhotenství, pokud se papila začne píchat a v kalendáři je zpoždění. Tyto faktory jsou hlavními příznaky těhotenství..

Než dítě dorazí po 40 týdnech, tělo se musí dobře připravit na období laktace. Prsa začnou bobtnat. Prsa se zvětšují a bradavky získávají tmavší odstín. Bolestivé pocity na hrudi jsou často pozorovány u žen během prvních 3 měsíců těhotenství.

Všechny tyto důsledky se projevují také v důsledku těhotenství. Hlavním hormonem je prolaktin. V procesu laktace zaujímá vedoucí úlohu. Pod jeho vlivem se tkáně rychle zvětšují..

Vlákna jsou napnutá. Bradavky jsou velmi citlivé a bolestivé. Hrudník je těžký a svědí. Bolest může být intenzivní i slabá. Malý dotek již může způsobit nepohodlí.

Ocitnout se v takové situaci, no, ztrácet čas a neléčit se. Kupte si těhotenské testy. Pokud o nich pochybujete, darujte krev pro HCG.

Vnější podněty

Hrudník je velmi citlivý na vnější podněty. Kůže mléčných žláz obsahuje velké množství nervových plexusů. Reakce na podněty je u každého individuální..

Kvůli menstruaci vás bradavky nikdy moc nebudou bolet. S největší pravděpodobností existuje patologie. Hlavní příčiny těžkého nepohodlí v oblasti bradavek během menstruace jsou:

 • Špatně padnoucí velikost a kvalita podprsenky
 • Špatná hygiena, nadměrné pocení
 • Vysoké vystavení slunečnímu záření nebo ultrafialovému záření
 • Nové povětrnostní podmínky, stěhování
 • Prudký pokles nebo nárůst tukové hmoty
 • Stres
 • Dlouhodobé užívání hormonálních léků
 • Nebezpečné používání alergenních chemikálií pro domácnost, kosmetiky

Většinu těchto problémů lze vyřešit odstraněním jeho zaměření. V některých případech však šetří pouze speciální zvlhčovače.

Metoda eliminace syndromu bolesti

Nepokoušejte se zmírnit bolest bradavek, pokud jsou přítomny i jiné předmenstruační faktory. Tyto nepříjemné pocity jsou zcela normální a jsou vyvolávány ženskou fyziologií..

Tato doporučení vám pomohou vyrovnat se s nepohodlí v oblasti hrudníku během PMS:

 1. Teplá koupel. Horká voda bude mít dobrý účinek na žlázovou tkáň. Pro nejlepší účinek přidejte do vody éterický olej, bylinné čaje nebo mořské soli. Pokud si však nejste jisti svou diagnózou, nepoužívejte tuto metodu. Při zánětu v oblasti bradavek je tato metoda zakázána..
 2. Správná výživa a aktivní životní styl. Abyste snížili bolest během PMS v oblasti hrudníku, musíte začít vést zdravý životní styl. Vzdejte se špatných návyků, jedzte správně, odpočívejte častěji. Užívejte sedativa, když jste ve stresu.
 3. Nepřechlazujte. V zimě, v chladném počasí, se oblékněte co nejtepleji. Zmrazení vyvolává bolest v bradavkách. Mohou se objevit nachlazení, záněty.

Pečlivě si vybírejte spodní prádlo. Pokud příčina bolesti pochází z vnějšího prostředí, zachrání vás.

Při nákupu je důležité věnovat pozornost kvalitě látky. Vyhněte se syntetickým podprsenkám. Bavlna a prádlo jsou více žádané.

Pečlivě sledujte složení a pověst výrobců detergentů, prášků na praní a máchání oděvů.

Nepoužívejte výrobky ve formě krémů, krémů na prsa bez konzultace s lékařem!

Pokud máte silnou bolest bradavek, netolerujte ji. Existuje mnoho orálních anestetik. Většina z nich je skvělá pro práci s PMS..

Léky proti bolesti však berte jako poslední možnost, pokud jste nenašli jiné metody, jak problém vyřešit..

Proč bradavky bolí před menstruací

Menstruační cyklus pro každou ženu je velmi individuální. Někdo se sebevědomě připravuje na nástup menstruace, která přijde včas, zatímco někdo sedí každý měsíc na špendlících a jehlách. Například téměř u 90% žen tedy dochází k nepohodlí v mléčných žlázách a bradavky před menstruací bolí. Pro někoho ze spravedlivého sexu je vše bezbolestné a snadné, zatímco pro ostatní těžké PMS a bolest.

Není vždy jasné, zda jsou bolestivé pocity spojeny s menstruačním cyklem, nebo jsou důvody mnohem vážnější, takže je důležité pochopit, jak cyklus a stav prsu souvisí..

Prsní cyklus a stav

Jakmile se ve vaječníku vytvoří vajíčko, začne se obnovovat ženský hormonální systém: produkuje se více ženských hormonů, zejména estrogenů. Jsou nezbytné k přípravě celého těla na nadcházející porod dítěte..

Nejprve je připravena děloha: endometrium postupně roste, aby bylo zajištěno spolehlivé připojení oplodněného vajíčka. Pokud k oplodnění nakonec nedojde, odejde sliznice jako „zbytečná“ a začne menstruační krvácení.

V tomto přípravku je ovlivněna nejen děloha, ale také mléčné žlázy. Ještě před těhotenstvím se ženské tělo začíná měnit tak, aby bylo kojení v budoucnu co nejúčinnější..

Estrogeny působí na prsní tkáň, zejména tukovou tkáň. Pod vlivem hormonů začíná růst, což vede nejen ke zvýšení velikosti prsou, ale také k bolestivým pocitům. Tuková tkáň, která je objemnější, stlačuje krevní cévy, a proto dochází k mírnému otoku. Zároveň se bradavky stávají citlivějšími. Obvykle jsou tyto jevy pozorovány až po 10 měsících, plus nebo minus 3-4 dny.

S nástupem menstruace mnoho žen pociťuje nepohodlí na hrudi, bolesti v podbřišku a celkovou nevolnost. Blíže k jeho dokončení zmizí všechny nepříjemné příznaky a prsa získá svůj původní tvar a stav. Pocity v oblasti bradavek jsou také normalizovány. Jinými slovy, bolestivost bradavek a mléčných žláz před menstruací je jedním ze znaků premenstruačního syndromu, který není patologií a nevede k rozvoji žádných nemocí..

Během těhotenství

Situace se stává dvojnásobně vzrušující, když začnou bolet prsa a bradavky, a v menstruačním kalendáři je zjevné zpoždění. V tomto případě může být tento jev jedním z prvních příznaků těhotenství. Když je žena v poloze, prsa se začne aktivně připravovat na nadcházející laktaci po 9 měsících. Žlázy znatelně bobtnají, bradavka roste a tmavne. Téměř všechny ženy v prvním trimestru do určité míry bolesti na hrudi..

Změny stavu prsu během těhotenství jsou spojeny se všemi stejnými hormony. Jeden z nich, prolaktin, je hlavním v laktačním procesu. Tkáně, které při svém působení zvětšují objem, rostou rychleji než nervová tkáň. Ve vláknech je napětí, které je doprovázeno zvýšením citlivosti bradavek, bolestivostí, svěděním a pocitem tíže. Někdy může bolest dosáhnout takového rozsahu, že žena pocítí extrémní nepohodlí při sebemenším dotyku..

Tváří v tvář podobné situaci je lepší nehádat, a ještě více nedělat samoléčbu. Stojí za to okamžitě provést těhotenský test nebo, pro spolehlivější výsledek, darovat krev pro hCG.

Protože je znepokojen

Stojí za to brát vážněji situaci, kdy bolest bradavek a fáze menstruačního cyklu spolu nesouvisí. Takový příznak může být projevem celé řady nemocí a poruch. Bolest v bradavkách po skončení menstruace může být vyvolána životním stylem ženy nebo závažnějšími poruchami:

 • Nepravidelný sexuální život. Při prodloužené abstinenci v ženském těle může dojít k akumulaci hormonů, což nakonec vede k hormonálnímu narušení a rozvoji zánětlivých procesů.
 • Endokrinní poruchy. A opět za to mohou hormony, jejichž nerovnováha ovlivňuje stav prsu jako celku a citlivost bradavek.
 • Dysfunkce vaječníků. Vede k selhání produkce hormonů.
 • Zánětlivá a infekční onemocnění pohlavních orgánů.
 • Přítomnost onemocnění prsu, jako je mastopatie, fibrom nebo rakovina.

Obvykle bolestivé pocity, které se vyskytnou před menstruací, zmizí po jejich dokončení. Když se po menstruaci setkáte s bolestivými bradavkami, je nutné se poradit s lékařem a vyšetřit na určité porušení. Pokud je zjištěný problém spojen s hormonálními poruchami, bude se léčbou zabývat gynekolog-endokrinolog. V závislosti na individuálních vlastnostech ženského těla budou předepsány určité hormonální léky.

Situace je komplikovanější, když příčina bolesti spočívá v přítomnosti onemocnění prsu. Chcete-li je diagnostikovat, budete muset složit testy, podstoupit ultrazvukové vyšetření a případně mamografii.

Léčba onemocnění prsu bude také spojena s užíváním hormonálních léků, ale možná s mírně odlišným spektrem. Po dokončení kurzu a odstranění onemocnění se obnoví normální citlivost a stav prsu, zmizí nepohodlí v bradavkách.

Jiné důvody

Periodické nepohodlí v oblasti bradavek může být výsledkem čistě mechanického účinku na hrudník.

 • Pokud si tedy žena zvolí špatnou podprsenku, je šitá z nekvalitní látky, mačká žlázy, táhne a tlačí, podráždění bradavek pravděpodobně přijde velmi rychle.
 • Příliš silné tření po prsou tvrdým ručníkem může způsobit nepohodlí.
 • Příliš intenzivní masáž prsou, další příčina bolesti.
 • Na stav bradavek má vliv také použití různých ošetřujících kosmetik. Nejprve musíte vyhodnotit denně používané mýdlo a sprchový gel: je možné, že pokožku hodně vysuší, což vede k mikroskopickým prasklinám a silnému podráždění jemné pokožky bradavek, z čehož může být žena při pohybu nebo dotyku velmi bolestivá. Dále mohou alergie způsobovat krémy, masti, tření a jiné výrobky pro péči o pokožku prsou, včetně terapeutických. Z tohoto důvodu odborníci doporučují pečlivě sledovat reakci pokožky na novou kosmetiku..
 • Bolestivost bradavek a prsou může být kdykoli ovlivněna změnou prostředí, zejména klimatických podmínek. Pokud žena dlouho žila v zemi se studeným podnebím a poté se dostala do horkého jižního státu, může hormonální systém trochu selhat. Postupně se pozadí obnoví a nepříjemné pocity a poruchy v cyklu zmizí.
 • Stres a silné pocity, náhlý nárůst hmotnosti, úbytek hmotnosti nebo naopak může zvýšení tělesné hmotnosti ovlivnit stejným způsobem..

Úleva od bolesti

Pokud po vyšetření gynekologem a mammologem bylo zjištěno, že bolest bradavek je jedním z projevů PMS, může žena trochu zmírnit nepohodlí. Je možné užívat léky:

 • Ne-shpa
 • Nurofen
 • Analgin

Musíte si je vzít jednou, a ne průběžně, a pouze v případě, že bolest je skutečnou nepříjemností.

Další věci, které mohou pomoci zmírnit příznaky PMS:

 • Teplá (ne horká!) Koupel s mořskou solí nebo éterickými oleji. Tento postup má relaxační účinek na celé tělo, zklidňuje. Je obzvláště účinné vykoupat se v noci, pokud po ní okamžitě jdete spát..
 • Pokud dlouhá vodní procedura není podle vašich představ, můžete se omezit na teplou sprchu. Vytváří masážní efekt, zrychluje průtok krve, a to i v oblasti hrudníku.
 • Různé bylinné čaje jsou prospěšné. Odvar z heřmánku, meduňky, tymiánu nejen zeslabuje bolest, ale má také uklidňující účinek na nervový systém.
 • Zjištěním, v jakém bodě před menstruací se objeví bolest bradavek, se žena může předem připravit na to, aby bolest byla opět slabší. Abyste toho dosáhli, musíte se pokusit vyhnout napětí a stresu, nezanedbávat spánek, jíst více čerstvé zeleniny a ovoce..
 • Je důležité chránit mléčné žlázy před podchlazením. Obecně platí, že jakékoli fyzické podněty se během tohoto období zdvojnásobí..
 • Vyhýbání se špatným návykům může pomoci postupně snížit citlivost bradavek a prsou před menstruací. Bolest je důsledkem hormonální nestability a kouření a alkohol nepříznivě ovlivňují jeho stav.

Prevence podráždění

Pokud bolestivost bradavek nesouvisí se zvláštnostmi cyklu, ale projevuje se kvůli přítomnosti určitých dráždivých látek, je velmi snadné se s tímto problémem vyrovnat, stačí tuto dráždivou látku odstranit. Postupně se vrátí normální citlivost bradavek.

Kupujte pouze vysoce kvalitní spodní prádlo, vzdejte se levné syntetiky. Při nákupu položky ji před použitím důkladně umyjte. Bude tedy možné se zbavit přebytečných barviv (pokud existují) a nečistot, které jsou na nové věci hojné..

Prací prášky a gely, kondicionéry, bělidla, vyberte jakýkoli prací prostředek s velkou péčí, neváhejte studovat složení. Po každém praní prádlo důkladně opláchněte, aby v látce nezůstaly žádné částice pracího prostředku.

Při výběru produktů osobní hygieny, mýdel, krémů, sprchových gelů si také prostudujte složení. Pokud máte jemnou a citlivou pokožku, vyberte vhodné produkty, které jsou prezentovány v samostatném řádku od téměř všech výrobců. Nepoužívejte léčivé masti nebo krémy speciálně na prsa a bradavky. O jejich vhodnosti a účinnosti se vždy poraďte se svým lékařem..

Bolestivé pocity v oblasti bradavek před menstruací nejsou patologií a vyskytují se u mnoha žen. Jsou spojeny s hormonálními změnami v těle, které ovlivňují stav prsní tkáně. Po ukončení menstruace bolest zmizí a hrudník se vrátí do předchozího stavu..

Pokud nepříjemné pocity na bradavkách nezmizely, měla by být žena znepokojena a měla by se poradit s lékařem. Důvodem mohou být jak mírné hormonální poruchy, tak vážná onemocnění prsu, až po onkologii. Po včasném rozpoznání nemoci bude možné ji vyléčit mnohem rychleji a efektivněji..

Mnoho žen má otázku - proč menstruace přišla dříve.
Gynekologové tvrdí, že při absenci obecných zdravotních problémů dochází u ženy včas k menstruaci. V případě vážných poruch v těle je standardním příznakem menstruace o týden dříve nebo později, než je očekávané období.