Proč menstruace nejde: příčiny a léčba stavů

Zpožděné menstruační krvácení se může objevit v jakémkoli věku: s tvorbou menstruace u dospívajících dívek, v reprodukčním věku, v premenopauzálním období - a je vždy důvodem k návštěvě lékaře. Může to být způsobeno řadou důvodů, protože hormonální pozadí ženy závisí na různých faktorech prostředí a vnitřního prostředí, od činnosti nervového systému a dalších vnitřních orgánů až po častý silný stres a nezdravou stravu. Amenorea může být známkou patologických změn v ženském těle a vyžaduje pečlivé vyšetření a léčbu.

 • 1 Charakteristika menstruačního cyklu
 • 2 Zpoždění menstruace
 • 3 Důvody absence menstruace
 • 4 Algoritmus akcí při absenci menstruace
 • 5 Plán průzkumu
 • 6 Léčba
 • 7 způsobů, jak vyvolat menstruaci

Fáze menstruačního cyklu

Menstruace je první fází menstruačního cyklu a naznačuje nedostatečné početí a těhotenství. Pravidelnost menstruace naznačuje normální fungování reprodukčního systému ženského těla..

Regulace menstruačního cyklu se provádí pomocí hormonů, které produkují vaječníky a hypotalamo-hypofyzární systém. Pod jejich vlivem během prvních 14 dnů cyklu vaječníky dozrávají a vnitřní vrstva dělohy je připravena na implantaci embrya..

Uprostřed menstruačního cyklu se z folikulu uvolní zralá samičí zárodečná buňka - oocyt a při jeho úspěšném oplodnění spermatem dojde k těhotenství. Pokud nedojde k početí, je vnitřní děložní vrstva odmítnuta a vylučována z těla ve formě krvavého výtoku..

První menstruace (menarche) u dívek nastává ve věku 11-15 let. Zpočátku dochází ke krvácení nepravidelně a zpoždění menstruace v tomto období je variantou normy. Po 12-18 měsících by měl být cyklus plně zaveden.

Vzhled menarche před 11. rokem věku a absence po 17. roce věku je považován za projev patologie a vyžaduje odvolání ke gynekologovi.

Absence menstruace před 18-20 lety je známkou takových patologických procesů, jako je zpoždění fyzického vývoje, dysfunkce hypofýzy a hypotalamu, nedostatečný vývoj vaječníků, hypoplázie dělohy.

Trvání menstruačního cyklu u zdravých žen zůstává nezměněno a pohybuje se od 26 do 32 dnů. Stanovení data nástupu menstruace v takových případech není obtížné..

U 60% žen trvá cyklus 28 dní nebo 4 týdny, nebo jeden lunární měsíc, u 30% - jeho délka je přesně 21 dní a u 10% - menstruační cyklus trvá 30-35 dní. Průměrná doba výtoku je od 3 do 7 dnů a ztráta krve během jednoho období je 50-150 ml..

Ženy nad 45 let mají úplné zastavení menstruačního krvácení, což naznačuje nástup menopauzy.

Zpoždění menstruace se nazývá porušení menstruačního cyklu, kdy krvácení nezačne v zamýšlenou dobu.

Jako varianta normy je obvyklé číst nepřítomnost menstruace po dobu nejvýše 7 dnů.

Různé opožděné menstruační krvácení jsou následující poruchy cyklu:

 • oligomenorea - charakterizovaná krátkou, až 2 dny, neustálou spontánní menstruací s intervalem mezi nimi od 36 dnů 6 měsíců;
 • opsomenorea - projevuje se prodloužením trvání menstruačního cyklu až na 35 dní nebo více;
 • amenorea - charakterizovaná absencí menstruačního krvácení po dobu šesti měsíců nebo déle.

Pokud období nepokračuje ve stanovenou dobu, pak to ve většině případů znamená patologické změny v těle ženy a vyžaduje kvalifikovanou lékařskou péči. Gynekologové identifikují fyziologické a patologické důvody absence menstruace..

Fyziologické faktory zahrnují:

ZpůsobitMechanismus popisu a vývoje
Emoční nebo fyzický stresTyto faktory jsou na prvním místě mezi fyziologickými příčinami menstruačních nepravidelností. Stres, nedostatek spánku, únava, zkoušky, rodinné problémy, zvýšené sportovní nebo tréninkové zatížení atd., Mohou oddálit menstruaci. Je to způsobeno tím, že v důsledku stálého stresu zastavuje hypotalamus a hypofýza normální sekreci hormonů odpovědných za regulaci cyklu
Změna obvyklého životního stylu a klimatických podmínekV některých případech menstruace neprobíhají včas kvůli dlouhým letům letadlem, změně časových pásem a změně rytmu života. Příčinou této situace je stres. Nadměrná fyzická aktivita, dlouhodobý pobyt ve vodě a na otevřeném slunci mají také obrovský dopad na ženský cyklus.
Podvýživa a nízkokalorická stravaPůst vede ke ztrátě více než 15% tukové tkáně, která hraje důležitou roli při produkci pohlavních hormonů. Během rychlého poklesu tělesné hmotnosti je narušena tvorba gonadoliberinu hypotalamem, který spolu s hypofýzou reguluje tvorbu folikuly stimulujících a luteinizačních hormonů, které mají přímý vliv na práci vaječníků. Prudký pokles hmotnosti vede ke snížení tvorby gonadoliberinu a zániku funkce vaječníků
Hormonální úprava během pubertyU dospívajících dívek je „krátkodobá amenorea“ fyziologickou normou. Několik let po menarché je zaveden pravidelný menstruační cyklus.
Reprodukční pokles během menopauzyJe to způsobeno změnami v hypotalamo-hypofyzárním systému souvisejícími s věkem, snížením sekrece estrogenu. Počet ovulací klesá a zvyšuje se počet anovulačních menstruačních cyklů. To vše vede ke zpoždění nebo úplné absenci menstruace.
Zrušení hormonální antikoncepceV důsledku ukončení používání syntetických hormonů dochází k dočasné hyperinhibici funkce vaječníků. Dlouhodobé užívání antikoncepčních přípravků vylučovalo funkci vaječníků a obnovení jejich plné činnosti nějakou dobu trvá. To se projevuje obdobím absence menstruace trvajícím několik týdnů až několika měsíců.
Užívání nouzové antikoncepce (Postinor, Escapel)Postkoitální antikoncepce obsahuje vysoké dávky pohlavních hormonů a používá se k prevenci těhotenství po nechráněném pohlavním styku. Tyto léky však mají negativní vliv na menstruační cyklus a způsobují jeho poruchu.
KojeníZpoždění menstruace během kojení je spojeno s uvolňováním hormonu hypofýzou zvaného prolaktin, který je odpovědný za sekreci mléka a současně potlačuje cyklickou práci vaječníků. Při absenci laktace se menstruace obnoví po 2 měsících po porodu, v případě kojení se menstruace nejčastěji obnovuje po odstavení dítěte
Užívání určitých drogDlouhodobé užívání kortikosteroidů, psychotropních a diuretik, léků na léčbu peptických vředů, depresivních stavů, tuberkulózy atd. Vede k poruchám menstruačního cyklu..
Doprovodné nemociNachlazení (ARVI, chřipka) nebo chronická onemocnění: gastritida, dysfunkce štítné žlázy, diabetes mellitus, onemocnění ledvin mohou vést k absenci menstruace

Patologickými důvody pro zpoždění menstruace jsou onemocnění reprodukčního systému. Tato skupina zahrnuje:

PatologieDůvody pro absenci menstruace včas
Zánětlivá onemocnění reprodukčního systému (adnexitida, ooforitida)Absence menstruace ve stanovenou dobu je způsobena porušením činnosti vaječníků, zráním folikulu a tvorbou pohlavních hormonů, které se podílejí na regulaci ženského cyklu
Onemocnění nádoru (děložní myomy)Hormonální poruchy, které vedou k rozvoji děložních fibroidů, mají negativní vliv na menstruační cyklus. Těžká období, charakteristická pro toto onemocnění, mohou začít se zpožděním. Menstruace s myomy dělohy je nepravidelná a jejich zpoždění se pohybuje od několika dnů do několika měsíců
EndometriózaMenstruační nepravidelnosti se vyskytují v důsledku nadměrné produkce estrogenu a nedostatečného progesteronu. V důsledku těchto patologických změn dochází ke krvácení, které ženy užívají pro nástup menstruace.
Polycystický vaječníkToto onemocnění je charakterizováno porušením syntézy ženských pohlavních hormonů, zvýšením koncentrace mužských pohlavních hormonů, nesprávným fungováním menstruačního cyklu, neplodností atd. Ženy se syndromem polycystických vaječníků nemají ovulaci, což vede ke zpoždění menstruace. Kromě neustálého zpoždění jsou charakteristické následující příznaky: mužský růst vlasů, akné, rychlý přírůstek hmotnosti
Cysta žlutého tělíska vaječníkuTyto formace vedou k nerovnováze ženských pohlavních hormonů a uvolnění zralého oocytu z folikulu. Obvykle tyto cysty zmizí bez vnějšího zásahu s nástupem dalšího menstruačního cyklu.
Mimoděložní těhotenstvíBěhem těhotenství mimo děložní dutinu menstruace také nezačíná ve stanovenou dobu, jako u normálního těhotenství. Patologický stav je však charakterizován mírným krvácením nebo krvavými skvrnami z genitálního traktu. Současně také vždy bolí žaludek, zejména v dolních částech, nebo jsou bolesti lokalizovány v bederní oblasti
Stav po spontánním potratuPo potratu dochází k dlouhodobému poklesu vysoké koncentrace progesteronu, která se během těhotenství zvýšila, a k prudkému zvýšení hladiny estrogenu. Zpoždění menstruace je způsobeno vzniklou hormonální nerovnováhou
Kritická ztráta hmotnostiPři prudkém úbytku hmotnosti je pozorováno narušení endokrinního a nervového systému, což se projevuje výrazným snížením tvorby hormonů hypofýzy a následným potlačením funkce vaječníků. Ztráta hmotnosti na kritickou tělesnou hmotnost 45 kilogramů vede ke zpoždění nebo dokonce úplné absenci menstruace, což se stává ochrannou reakcí ženského těla na stres a podvýživu. Plodnost se obnoví až po dosažení normální hmotnosti

Po potratu je důvodem absence menstruace mechanické odstranění endometria, jehož odmítnutí by mělo nastat nezávisle během menstruace, a hormonální poruchy. Cyklus se vrátí do normálu po několika měsících.

Se zpožděním menstruace je plán dalších opatření určen věkem ženy, pohlavním stykem a životním stylem. Je třeba dodržovat následující doporučení:

Proveďte preventivní prohlídku u gynekologa

Pokud nemáte menstruaci déle než 3 měsíce, je-li těhotenský test negativní, musíte kontaktovat gynekologa k vyšetření a následnému vyšetření

Pokud má žena podezření na gynekologické onemocnění, měli byste co nejdříve kontaktovat gynekologa..

Abychom zjistili příčinu menstruačních nepravidelností, jsou kromě gynekologického vyšetření vyžadována následující další vyšetření:

 • měření a plánování kolísání bazální teploty, což ukazuje na přítomnost nebo nepřítomnost ovulace;
 • studium koncentrace hCG, vaječníkových hormonů, hypofýzy ve venózní krvi;
 • vyšetření na přítomnost pohlavně přenosných chorob (za účelem vyloučení mykoplazmózy, kapavky, syfilisu, trichomoniázy, ureaplasmózy atd.);
 • Ultrazvuk pánevních orgánů, štítné žlázy a nadledvin za účelem zavedení těhotenství (dělohy nebo mimoděložního), nádorových procesů v děloze, vaječnících a dalších faktorech, které způsobily zpoždění menstruace;
 • diagnostická kyretáž endometria pro následné histologické vyšetření;
 • RTG hlavy, encefalografie, magnetická rezonance a počítačová tomografie mozku a malé pánve za účelem diagnostiky nádorů hypofýzy a vaječníků.

Po zjištění onemocnění souvisejících se zpožděním menstruace se provádějí konzultace s endokrinologem, odborníkem na výživu, psychoterapeutem a dalšími odborníky.

Zpožděná menstruace nemusí vždy vyžadovat léčbu. Přijímání opatření, která mohou způsobit menstruaci, je přísně zakázáno, protože ve většině případů se jejich nepřítomnost stává známkou těhotenství a pokusy o stimulaci jejich vzhledu mohou mít vážné následky..

Zpoždění menstruace je důsledek, nikoli příčina patologického stavu, proto, když jsou eliminovány faktory, které ji způsobily, menstruační cyklus se normalizuje sám.

Pokud menstruace nepřišla včas kvůli intenzivnímu sportu, změně klimatu nebo úbytku hmotnosti, cyklus se normalizuje po snížení intenzity fyzické aktivity, zvyknutí si na nové životní podmínky nebo přechodu na normální stravu.

Pokud došlo ke zpoždění menstruace v důsledku silného stresu nebo prudké podvýživy, je indikována konzultace s psychologem nebo psychoterapeutem.

Po léčbě základního onemocnění zmizí menstruační nepravidelnosti způsobené chorobami pohlavních orgánů.

Relativně neškodné způsoby, jak urychlit nástup menstruace, když jsou opožděné, jsou:

 • horká koupel po dobu 20-30 minut;
 • zvýšená frekvence pohlavního styku;
 • aktivní sport (kontraindikováno v případě fyzické přepracovanosti).

K vyvolání menstruace se používají následující recepty tradiční medicíny:

 1. 1. Je nutné důkladně žvýkat 4krát denně a jíst špetku petrželky.
 2. 2. 150 gramů petrželky je třeba nalít 1 litrem vroucí vody a vařit 10 minut. Připravený vývar přeceďte a během dne dvakrát použijte půl sklenice.
 3. 3. Musíte nalít 1 šálek cibulové kůry se 3 šálky vroucí vody a nechat hodinu. Měli byste vypít 200 ml výsledné kapaliny. Výsledek se objeví následující den.
 4. 4. Je nutné smíchat 4 lžíce heřmánkových květů, 3 lžíce kozlíku lékařského a 3 lžíce listů máty a nalijte půl litru vroucí vody. Trvejte na tom 20 minut. Výsledná tinktura musí být filtrována, ochlazena a spotřebována ve 100 ml dvakrát denně po dobu 1 měsíce.
 5. 5. Smíchejte 2 lžíce listů kopřivy, oregano, řebříček, elecampan, Rhodiola rosea, šípky, bylinu křídlatky a zalijte 1 litrem vroucí vody. Trvejte na produktu v termosku po dobu 12 hodin, napněte. Je nutné vypít veškerý výsledný vývar během dne..

Na doporučení gynekologa, když je menstruace zpožděna, lze použít následující léky:

 1. 1. Pulsatilla. Jedná se o homeopatický přípravek založený na lumbago. Chcete-li vyvolat menstruaci, je nutné rozpustit 5-7 granulí po dobu 3 dnů.
 2. 2. Duphaston. Jedná se o syntetický analog pohlavního hormonu progesteronu. Aby se obnovila menstruace, lék se užívá 1 tableta dvakrát denně po dobu 5 dnů.

Léky jako mifepriston, dinoprost atd. Mohou vyvolat menstruaci, ale používají se k ukončení těhotenství přísně pod dohledem lékaře. Vlastní užívání těchto hormonů je nebezpečné.

Není těhotná, ale stále nemá menstruaci: 8 důvodů pro zpožděnou menstruaci

Podle vašich výpočtů by měl každý z nás přijít nejoblíbenější čas v měsíci, ale není tam žádná menstruace. První věc, která mi přijde na mysl, je jít ven a koupit si těhotenský test. Pokud samozřejmě měla z čeho pocházet. Ale těhotenství není v žádném případě jediným důvodem, proč menstruace nezačne..

Dáte spirálu

Některé z jejich odrůd mohou způsobit, že menstruace bude vzácná nebo úplně zmizí. Pokud k tomu dojde, měli byste také pravidelně přispívat do prasátka výrobců těhotenských testů, protože stále existuje malé riziko a nejjasnější (omlouvám se za slovní hříčku) indikátor, že k početí nedošlo, zmizel.

Máte problémy se štítnou žlázou

Tato žláza reguluje metabolismus, produkuje hormony, reguluje teplotu a dělá další důležité věci pro tělo. Pokud působí příliš mnoho nebo naopak nedostatečně chytře, může zastavit ovulaci a způsobit nepravidelný menstruační cyklus..

Pokud se také rychle unavíte, vaše vlasy zeslábly, váha vyskočila na obě strany - lékař může mít podezření, že tomu tak je. Poté předepíše krevní test a případně předepíše léky. Při správné léčbě by se cyklus měl vrátit k normálu během několika měsíců..


Přehnali jste to sportovním tréninkem nebo dietou

Pokud je tělocvična vaším domovem, přepracováváte, málo jíte, rychle hubnete nebo trpíte poruchami příjmu potravy, může to také způsobit amenoreu (nedostatek menstruace). Zvláště pokud je váš BMI pod 18-19.

Pokud je to váš případ, obvykle stačí nabrat pár kilogramů nebo zkrátit plán tréninku, aby váš cyklus fungoval. Pokušení zbavit se otravných „červených dnů kalendáře“ je samozřejmě skvělé. Ale je to pro vaše tělo velmi nebezpečné a destruktivní! Vydržení amenorey po dobu jednoho roku může vést ke ztrátě kostní hmoty a osteoporóze.


Právě jste přestali užívat antikoncepční pilulky

Jasně regulují váš cyklus, a když je přestanete užívat, líné tělo si možná hned nebude pamatovat, jak to udělat sami. Může chvíli trvat, než shromáždí své myšlenky. Někdy trvá několik měsíců, než se menstruace vrátí..

Zpoždění menstruace. Proč menstruace nezačíná?

Každá zdravá žena má měsíční období. To naznačuje schopnost otěhotnět a nést dítě. Menstruace je hlavním přirozeným procesem v těle sexuálně zralé ženy, proto je třeba brát sebemenší přerušení cyklu a malátnost vážně a co nejdříve najít řešení problému.

Vlastnosti ženského těla

V reprodukčním věku pracuje ženské tělo s určitou cyklickostí. Konečnou fází cyklu je měsíční krvácení. To naznačuje přítomnost neoplodněného vajíčka a že nedošlo k těhotenství. Výtok by měl být pravidelný a relativně bezbolestný. Jakákoli odchylka od načasování kalendáře nástupu menstruace nebo přítomnosti doprovodných příznaků naznačuje poruchu v těle jako celku..

První menstruace u dospívající dívky začíná ve věku 10-15 let. Nástup puberty během tohoto období je považován za normu, ale existují odchylky. Chaotický výboj během tvorby cyklu nepatří k patologii. Pozdní menstruace, po 17 letech, hovoří o nedostatečném vývoji vaječníků a zhoršeném fyzickém vývoji, hypofýze.

Většina žen má 28denní menstruační cyklus. Některé dívky to zažívají častěji - po 21 dnech nebo méně často - po 35 dnech. Průměrná doba menstruace je 3-7 dní. Alokace mohou být jak objemné, tak omezené. Ve věku 45-55 let se úplně zastaví, nastává menopauza.

Důvody absence menstruace

Lze uvažovat o dlouhé nepřítomnosti menstruace, pokud je zpožděna o 7 nebo více dní. Odchylky od cyklu jsou pozorovány po prvním výboji a během období vyhynutí ženského těla před menopauzou. Za normu se považuje také zpoždění několik dní po prvním styku. Výtok se zastaví s nástupem těhotenství. Po ukončení laktace se hormonální pozadí vrátí k normálu. Následující faktory mohou ovlivnit ženské tělo a způsobit selhání cyklu:

 • Gynekologická onemocnění. Zánět reprodukčních orgánů, tvorba cyst a dysfunkce vaječníků mohou vést k ukončení menstruace. Hormonální rovnováha je narušena v důsledku produkce progesteronu, který je usnadňován buňkami novotvarů.
 • Změna tělesné hmotnosti. Při nadváze jsou ovlivněny všechny vnitřní orgány. Pracují velmi tvrdě. Děloha a vaječníky budou pod neustálým tlakem tukové tkáně, což povede k poruchám jejich práce. Nadměrná hubenost také přispívá k zastavení menstruace. Všechny důležité procesy budou fungovat k udržení podpory života.
 • Změna životního stylu. Menstruační cyklus je citlivý na jakoukoli změnu životního stylu. Důvodem zpoždění může být změna práce, podnebí, výskyt špatných návyků nebo odmítnutí starých. Obnova těla obvykle netrvá déle než dva týdny..
 • Užívání léků. Některé léky mohou pomoci oddálit nebo zastavit výtok. Patří mezi ně diuretika, anabolické steroidy, antidepresiva a další. Perorální antikoncepce, pokud se používá nesprávně, může také ovlivnit menstruační cyklus.
 • Stresující situace. Emoční stavy, úzkost vyvolávají vážné poruchy v těle. S nervovým vyčerpáním je docela možné zastavit menstruaci. Morální únava, nedostatek spánku, fyzická aktivita negativně ovlivňují.

Kdy navštívit lékaře?

Zpožděním menstruace se rozumí jejich dlouhá absence a posunutí cyklu o několik dní. Zpoždění výtoku až o 3 dny naznačuje mírné kolísání hormonálních hladin. Tato občasná zpoždění by neměla být důvodem k obavám..

Nedostatek menstruace po dobu jednoho týdne není důvodem pro naléhavé odvolání ke gynekologovi. Zpočátku by měl být proveden těhotenský test a tato možnost by měla být vyloučena. Zpoždění může být také způsobeno stresem, změnami chuťových preferencí, vnitřními chorobami..

Pokud menstruace nepřijde do 10 dnů, měli byste být opatrní. Tento stav není normální. Pouze odborník může identifikovat příčinu patologie. Zpoždění může předpovídat vývoj zánětlivých onemocnění vaječníků, dělohy, výskyt onkologie.

Pozornost! Užívání jakýchkoli léků a doplňků stravy, stejně jako použití jakýchkoli terapeutických technik, je možné pouze se souhlasem lékaře.

Proč menstruace nepřichází

Všechny ženy vědí, že menstruace by měla začít v určitou dobu. Ne všechny jsou však pravidelné. Stává se, že je narušen měsíční cyklus a dochází ke zpoždění menstruace..

Důvodů tohoto jevu je mnoho: od přírodních po patologické. Pokud se vám tedy menstruace z jakéhokoli důvodu zpozdí, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Koneckonců pouze lékařský specialista bude schopen přesně určit, proč menstruace nezačne, po provedení nezbytné diagnostiky.

Zpoždění menstruace

Cyklus menstruace je období mezi dvěma obdobími (přesněji mezi jejich prvními dny). Pokud je žena zdravá, toto období se nemění a je obvykle 21-39 dnů. Zpoždění menstruace se považuje za narušení cyklu, když menstruační krvácení nezačne v očekávaném čase.

Je třeba poznamenat, že každá ze žen má individuální trvání měsíčního cyklu, které přetrvává po celou dobu reprodukčního věku..

Zpoždění menstruace od jednoho do tří dnů se nepovažuje za odchylku od normy. V takovém případě není nutné vyhledávat lékařskou pomoc. Krátkodobé zpoždění menstruace, pocit nevolnosti, rozmazané krvácení, silná bolest na hrudi, dolní části zad a dolní části břicha zpravidla naznačují, že menstruace brzy začne. Pokud však máte delší zpoždění v menstruaci, například sedm dní nebo déle, mělo by to již být důvodem k obavám. V tomto případě nezapomeňte jít na schůzku s gynekologem, protože existuje mnoho důvodů, proč může dojít ke zpoždění menstruace a kromě těhotenství. Mohou to být různá onemocnění. S včasnou diagnostikou faktorů způsobujících zpoždění menstruace bude léčba účinnější..

Zpožděná menstruace během těhotenství a kojení

Důvodem, proč neexistuje období, je často těhotenství, a ne nějaká vážná nemoc. Pokud se vaše menstruace opozdila o více než 7 dní, objeví se příznaky jako nevolnost a bolesti dolní části břicha, proveďte těhotenský test. Pozitivní výsledek bude indikován dvěma pruhy na testu. Pokud byl výsledek negativní a menstruace nezačala, můžete otěhotnět, ale test jste provedli příliš brzy. V takovém případě je třeba postup opakovat po několika dnech. Zpoždění menstruace je zaznamenáno během těhotenství a kojení..

Mnoho žen se ptá: „Proč rok nebo déle po porodu není menstruace?“ Lékaři vysvětlují, že důvodem je zvýšený obsah prolaktinu v krvi, který je zodpovědný za produkci hormonu mateřského mléka. Pokud žena z nějakého důvodu nedojčí své dítě, menstruace začíná přibližně 6-8 týdnů po porodu. U kojící matky nemusí být menstruace pozorována po celou dobu laktace, až do dvou nebo tří let. Ve velmi vzácných případech může menstruace u kojícího dítěte začít jeden a půl nebo dva měsíce po porodu.

Proč neexistují žádná období a byly akutní zesilující bolesti a slabost? Podobné příznaky mohou naznačovat nástup mimoděložního těhotenství. K tomu dochází, pokud je embryo připojeno ke stěně vejcovodu. Pokud se objeví výše uvedené příznaky, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, protože prasknutí vejcovodu může způsobit silné krvácení z pochvy a bolestivý šok, který představuje ohrožení života ženy.

Proč neexistuje období - není těhotná

Neopomenutí menstruace v čase, kromě těhotenství, může být způsobeno mnoha dalšími důvody. Dále v našem článku zvážíme nejběžnější faktory způsobující opožděnou menstruaci..

Lékaři poznamenávají, že nejčastějším důvodem, proč menstruace nepřichází, je hormonální nerovnováha. Je-li to opravdu nepodstatná „závada“, není se čeho bát. Pokud jsou však změny dostatečně závažné, například zvýšení obsahu hormonu prolaktinu v těle, menstruace nebude trvat dlouho. Hormonální poruchy mohou být také způsobeny chorobami, jako je hirsutismus a mikroadenom (hypofýza) hypofýzy. K hirsutismu dochází v důsledku zvýšení testosteronu v těle ženy. Toto onemocnění se projevuje jako vlasy mužského typu (vlasy rostou na bradě, nad rty, na stehnech, objevují se erupce akné). V případě hormonálních poruch byste měli podstoupit krevní test a být vyšetřeni endokrinologem.

Proč podle výsledku testu není menstruace? Tuto otázku lze často najít na lékařském fóru. Gynekologové tvrdí, že pravděpodobnou příčinou toho může být vývoj cysty ve vaječníku. Kromě opožděné menstruace jsou příznaky tohoto onemocnění bolesti v dolní části zad a dolní části břicha. Pokud je cysta ve vaječníku po dlouhou dobu, může prasknout a v důsledku toho začne těžké krvácení. K léčbě tohoto onemocnění je často nutný chirurgický zákrok..

Cyklus menstruace se může také ztratit s takovým onemocněním, jako je adnexitida (zánět vaječníků a vejcovodů). Zpravidla se projevuje silnou bolestí. K tomuto onemocnění obvykle dochází později při různých infekčních onemocněních a podchlazení..

První menstruace (menarche) nastává během dospívání (asi 12-14 let). Po dobu 1-2 let po menarche může dojít ke zpoždění menstruace, protože v tomto věku se hormonální pozadí zlepšuje. Po zadaném období se cyklus obvykle vrátí do normálu. Pokud se tak nestane, musíte podstoupit lékařskou prohlídku.

Období mohou také zmizet ve věku 40-60 let. To je způsobeno postupným zánikem funkce vaječníků, to znamená reprodukční funkce. Ovulace se zároveň objevuje mnohem méně často, stejně jako menstruace. Pokud je vám něco přes 40 let a máte poruchy v měsíčním cyklu, které dříve nebyly zaznamenány, domluvte si schůzku s gynekologem. Cyklus lze normalizovat hormonálními léky předepsanými lékařem..

Dysfunkce vaječníků je také často důvodem, proč neexistuje menstruace. Nemoci endokrinní povahy a štítné žlázy mohou vyvolat narušení činnosti vaječníků. Pokles hladiny tyroxinu (hormonu štítné žlázy, který ovlivňuje výkonnost vaječníků) v těle často vede k inhibici ovulace a narušení měsíčního cyklu. Pokud tedy dojde ke zpoždění o více než 7 dní, musíte určitě navštívit lékaře..

Další důvody, proč neexistuje období

Těžká fyzická práce, časté stresové situace, přepracování, chronické nemoci, špatné návyky (drogy, alkohol, kouření) mohou také způsobit poruchy v cyklu. Všechny tyto faktory negativně ovlivňují ženské tělo, snižují imunitu a mohou způsobit narušení menstruačního cyklu. Chcete-li posílit své tělo, měli byste se vyvarovat nadměrného stresu, vést správný životní styl, jíst správně, relaxovat v přírodě.

Nadměrná fyzická námaha oslabuje tělo ženy a může také způsobit narušení cyklu, což se může projevit nejen zpožděním, ale také zvýšeným krvácením během menstruace. Proto během svého období nemůžete být velmi aktivní ve sportu..

Změna klimatu je také častým důvodem, proč neexistují žádná období. Tělo si nemůže okamžitě zvyknout na nové podmínky, a proto mohou nastat drobné změny v hormonálním pozadí. V průběhu času se tělo zotaví.

Je třeba poznamenat, že důvody absence menstruace mohou být také:

 1. nadváha a hubenost;
 2. užívání antikoncepčních pilulek a určitých léků;
 3. nedostatek genitálií;
 4. nitroděložní srůsty a jizvy;
 5. strukturální abnormality pochvy.

Nezapomeňte, že když se objeví různé nepravidelnosti v menstruačním cyklu, je nemožné odložit návštěvu lékaře, protože faktory, které způsobují zpoždění menstruace, mohou mít vážné následky..

Diagnostika

Pokud se vaše menstruace zpozdí a test ukáže, že nejste těhotná, měli byste podstoupit lékařskou prohlídku. Koneckonců, absence menstruace signalizuje různé poruchy v těle. Minimálně se vyskytnou problémy s koncepcí a maximálně může být nestabilní menstruační cyklus jedním ze znaků závažných onemocnění - například endokrinních onemocnění..

Lékař musí zajistit, aby pacientka neměla těhotenství (mimoděložní ani děložní). K tomu může předepsat doporučení pro krevní test na hCG. Gynekolog také může ženě doporučit, aby měřila bazální teplotu po dobu nejméně tří měsíců a vytvořila speciální grafy, podle kterých bude možné posoudit, zda dochází k ovulaci a jak probíhá měsíční cyklus. Pro diagnostiku se také používá ultrazvuk genitálií a krevní testy na hormony. Pokud testy ukazují zvýšený obsah prolaktinu v krvi, může vám lékař předepsat doporučení na MRI, aby se vyloučila přítomnost benigního nádoru hypofýzy. Kromě toho může být ženě v závislosti na zjištěných důvodech porušení měsíčního cyklu přidělena konzultace s odborníkem na výživu, imunologem a endokrinologem..

Odmítnutí závislostí, vyvážená výživa, dobrý odpočinek a spánek, včasná lékařská péče, správný přístup k diagnostice a léčbě, normalizují měsíční cyklus. Pokud důvodem, proč neexistuje období, je těhotenství, pak je to skvělé. Narození dítěte je nejšťastnější událostí v životě jakékoli ženy..

Důvody pro zpoždění, co dělat, pokud menstruace nepřijde, kdy navštívit lékaře

Vlastnosti ženského těla

V reprodukčním věku pracuje ženské tělo s určitou cyklickostí. Konečnou fází cyklu je měsíční krvácení. To naznačuje přítomnost neoplodněného vajíčka a že nedošlo k těhotenství. Výtok by měl být pravidelný a relativně bezbolestný. Jakákoli odchylka od načasování kalendáře nástupu menstruace nebo přítomnosti doprovodných příznaků naznačuje poruchu v těle jako celku..


První menstruace u dospívající dívky začíná ve věku 10-15 let. Nástup puberty během tohoto období je považován za normu, ale existují odchylky. Chaotický výboj během tvorby cyklu nepatří k patologii. Pozdní menstruace, po 17 letech, hovoří o nedostatečném vývoji vaječníků a zhoršeném fyzickém vývoji, hypofýze.

Většina žen má 28denní menstruační cyklus. Některé dívky to zažívají častěji - po 21 dnech nebo méně často - po 35 dnech. Průměrná doba menstruace je 3-7 dní. Alokace mohou být jak objemné, tak omezené. Ve věku 45-55 let se úplně zastaví, nastává menopauza.

Co dělat, pokud není žádné období?

Zpoždění menstruace, které nepřesahuje 5-7 dní a objevuje se ve vzácných případech, není moderní gynekologií považováno za patologii. Ženský cyklus je jemný mechanismus závislý na vlivu mnoha vnějších a vnitřních faktorů..

☛ Jaký je nejlepší způsob řešení takové situace, kdy se zdá, že nastal čas a lhůty se nezdržují? Nejprve musíte pochopit, co to je - zpoždění nebo těhotenství? Na otázku, proč došlo k selhání, může odpovědět zkušený gynekolog pouze na základě vyšetření, analýz a úplného vyšetření. Pokud není detekováno vajíčko v děloze, směr dalšího vyšetření a léčby zcela závisí na příčině, která způsobila porušení cyklu. Tyto otázky jsou v kompetenci gynekologa-endokrinologa.

Pokud se jedná o těhotenství a je to žádoucí, zaregistrujte se, navštivte porodníka-gynekologa, porodte bezpečně a získejte dlouho očekávané doplnění rodiny.

Pokud z nějakého důvodu není těhotenství ve vašich plánech aktuálně zahrnuto, vyvinou se další události podle úplně jiného scénáře (viz Jak ukončit těhotenství v raných fázích - lékařský potrat).

Důvody absence menstruace

Lze uvažovat o dlouhé nepřítomnosti menstruace, pokud je zpožděna o 7 nebo více dní. Odchylky od cyklu jsou pozorovány po prvním výboji a během období vyhynutí ženského těla před menopauzou. Za normu se považuje také zpoždění několik dní po prvním styku. Výtok se zastaví s nástupem těhotenství. Po ukončení laktace se hormonální pozadí vrátí k normálu. Následující faktory mohou ovlivnit ženské tělo a způsobit selhání cyklu:

 • Gynekologická onemocnění. Zánět reprodukčních orgánů, tvorba cyst a dysfunkce vaječníků mohou vést k ukončení menstruace. Hormonální rovnováha je narušena v důsledku produkce progesteronu, který je usnadňován buňkami novotvarů.
 • Změna tělesné hmotnosti. Při nadváze jsou ovlivněny všechny vnitřní orgány. Pracují velmi tvrdě. Děloha a vaječníky budou pod neustálým tlakem tukové tkáně, což povede k poruchám jejich práce. Nadměrná hubenost také přispívá k zastavení menstruace. Všechny důležité procesy budou fungovat k udržení podpory života.
 • Změna životního stylu. Menstruační cyklus je citlivý na jakoukoli změnu životního stylu. Důvodem zpoždění může být změna práce, podnebí, výskyt špatných návyků nebo odmítnutí starých. Obnova těla obvykle netrvá déle než dva týdny..
 • Užívání léků. Některé léky mohou pomoci oddálit nebo zastavit výtok. Patří mezi ně diuretika, anabolické steroidy, antidepresiva a další. Perorální antikoncepce, pokud se používá nesprávně, může také ovlivnit menstruační cyklus.
 • Stresující situace. Emoční stavy, úzkost vyvolávají vážné poruchy v těle. S nervovým vyčerpáním je docela možné zastavit menstruaci. Morální únava, nedostatek spánku, fyzická aktivita negativně ovlivňují.

Možná léčba nemoci

Aby léčba onemocnění přinesla pozitivní výsledek, musíte dodržovat následující:

 • pokud předpokládáte, že tělo nechce pracovat, poraďte se s lékařem, může to být gynekolog nebo endokrinolog. Po vyslechnutí vašich stížností a provedení zkoušky jmenuje další zkoušku. Pokud jste již dříve konzultovali lékaře a provedli vyšetření, informujte o tom svého lékaře. Pokud byly všechny výsledky zachovány, musí být poskytnuty;
 • je nutné zjistit množství hormonů v krvi, k tomu darovat krev k analýze. Kromě toho lze přiřadit další studie a analýzy;
 • trvat na zjištění celkového stavu orgánu. K tomu stačí provést ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk) a provést vyšetření pomocí gynekologického zrcadla. Ve většině případů se na tomto orgánu nachází více cyst, které narušují práci orgánu;
 • pokud lze příčinu onemocnění odstranit pomocí léků (hormonálních léků), pak je lékař předepíše. Asi polovina pacientů je takto vyléčena. Při užívání léků je třeba dodržovat dávkování a požadovanou pravidelnost podávání;
 • pokud léky nepomohou, můžete se uchýlit k operaci. Operace se provádí bez řezu, ale pomocí laparoskopické metody. To znamená, že práce se provádí pomocí mikro nástrojů propíchnutím břicha. Během operace je odstraněna změněná část orgánu. V téměř osmdesáti procentech případů jsou operace úspěšné. Po chvíli se však orgán může vrátit do předchozího stavu..

Kromě výše uvedeného můžete použít fyzické cvičení. Pomohou snížit hladinu inzulínu v krvi a cvičení vyváží hormony a zbaví tělo přebytečné glukózy. Nadměrné cvičení zvýší hladinu testosteronu a příznaky se mohou jen zhoršovat..

Pokud je práce reprodukčních orgánů narušena, pak žena nemůže otěhotnět a porodit dítě. K normalizaci reprodukční funkce je nutné podstoupit léčbu a zjistit skutečný důvod, proč vaječníky nefungují.

Líné vaječníky jsou problematické. Pacienti trpící neplodností mají často hormonální nerovnováhu, která vyvolává poruchy cyklu.

Známky normálního fungování reprodukčního systému:

 • doba menstruace od 4 do 10 dnů;
 • interval mezi cykly je 21-35 dnů;
 • celková ztráta krve v jedné menstruaci - ne více než 150 ml.

Dysfunkce vaječníků je často způsobena hormonálními problémy a projevuje se nedostatečnou ovulací a v důsledku toho neplodností. Žena má nepravidelné menstruace, krvácení mezi cykly. Menstruační tok je skrovný.

Kdy navštívit lékaře?

Zpožděním menstruace se rozumí jejich dlouhá absence a posunutí cyklu o několik dní. Zpoždění výtoku až o 3 dny naznačuje mírné kolísání hormonálních hladin. Tato občasná zpoždění by neměla být důvodem k obavám..

Nedostatek menstruace po dobu jednoho týdne není důvodem pro naléhavé odvolání ke gynekologovi. Zpočátku by měl být proveden těhotenský test a tato možnost by měla být vyloučena. Zpoždění může být také způsobeno stresem, změnami chuťových preferencí, vnitřními chorobami..

Pokud menstruace nepřijde do 10 dnů, měli byste být opatrní. Tento stav není normální. Pouze odborník může identifikovat příčinu patologie. Zpoždění může předpovídat vývoj zánětlivých onemocnění vaječníků, dělohy, výskyt onkologie.

Pozornost! Užívání jakýchkoli léků a doplňků stravy, stejně jako použití jakýchkoli terapeutických technik, je možné pouze se souhlasem lékaře.

Zpoždění u dospívajících

Pokud se u žen vše vyjasní, tak proč mají adolescenti týdenní nebo více měsíční zpoždění? U dospívajících dívek je situace jiná než u dospělých. Jejich tělo se teprve začíná formovat, připravuje se na dospělost, takže se první nebo dva roky může cyklus ztratit a oddálit o několik týdnů. Pokud je zpoždění delší než dva měsíce, musíte se poradit s gynekologem.

Kromě toho existuje další důvod pro zpoždění v této věkové skupině. Bude to o takovém konceptu, jako je kritická tělesná hmotnost. Gynekologové nazývají tento termín hranicí kilogramů, jejichž překročení dívka začíná menstruací. Jinými slovy, když dívka dosáhne požadované tělesné hmotnosti, má první období v životě. A pokud dospívající dívka dramaticky ztrácí váhu, může vyvolat zastavení menstruace..

Jak tomuto jevu zabránit?

Když menstruace zmizela a okamžitě se zastavila, je to nestandardní situace..

Abyste minimalizovali tento vývoj událostí, je důležité sledovat své zdraví po celý život..

Prevence menstruačních nepravidelností zahrnuje také péči o vaši fyzickou a emoční pohodu. Pokud je to možné, měli byste se vyvarovat stresu a nevyvíjet nadměrnou fyzickou aktivitu. Pro včasnou diagnostiku problémů reprodukčního systému byste měli pravidelně navštěvovat gynekologa.

Menstruace začala a skončila okamžitě - jedná se o neočekávaný problém, proti kterému není imunní žádná žena. Důvody tohoto jevu mohou být různé. Ve většině případů se není čeho bát, ale existuje možnost, že se jedná o příznak závažné patologie. Ženský reprodukční systém je jedinečný mechanismus, ale poruchy jsou možné v jakémkoli mechanismu, i v tom nejdokonalejším. Je důležité zjistit, proč se menstruace tak náhle zastavila, zda byl narušen menstruační cyklus a jak to vše může ovlivnit zdraví žen..

Odstranění problému náhlého ukončení menstruace


Léčba je vždy předepsána lékařem. Při systematických problémech s menstruačním cyklem musíte neprodleně konzultovat gynekologa. V závislosti na důvodu, který ovlivnil skutečnost, že menstruace přišla a okamžitě se zastavila, lékař předepíše nezbytné postupy a opatření k obnovení cyklu.

Návštěva lékaře je obzvláště důležitá v situaci, kdy jde o onemocnění pohlavních orgánů, která způsobila prudké zastavení menstruace. Pokud nemůžete obnovit normální menstruační cyklus sami, měli byste okamžitě kontaktovat svého gynekologa-endokrinologa.

Neměli byste se vždy obávat náhlého ukončení menstruace po jejich začátku. Během menarché se měsíční cyklus jen formuje, takže u dívek to může být nestabilní. V takové situaci se není čeho bát..

Co dělat, pokud vám menstruace chybí?

Pokud žena nemá menstruaci poprvé ve stanovenou dobu, je třeba především nepanikařit, ale klidně přemýšlet o tom, co dělat dále:

  Odstraňte nejčastější příčinu - těhotenství. Chcete-li to provést, můžete provést studii ranní moči doma pomocí speciálního lékárenského testu.

 • Pokud je test negativní, měli byste si pamatovat nepříznivé faktory a stresové situace, které byly v posledních 2 měsících a které mohou způsobit zpoždění menstruace.
 • Pokud je zpoždění 1 měsíc nebo více, pak je čas navštívit lékaře. Specialista bude schopen spolehlivěji stanovit těhotenství. Pokud žena stále není těhotná, lékař vypracuje plán úplného vyšetření a detekce gynekologických onemocnění a onemocnění pozadí, kvůli kterým neexistují žádné období.
 • Hlavní diagnostické postupy, které se v takových případech provádějí:

  • Ultrazvuk pánevních orgánů a mléčných žláz;
  • studie hormonálních hladin. Hormony vaječníků (estrogeny a progesterony a jejich poměr), hypotalamus (folikuly stimulující a luteinizační hormon) a hypofýza (prolaktin), štítná žláza (tyroxin);
  • hysteroskopie - zavedení speciálního optického zařízení do děložní dutiny, které vám umožní vidět stav endometria, přítomnost dalších patologických útvarů, které narušují normální menstruaci;
  • diagnostická laparoskopie je operace s nejmenším traumatem. Pomocí několika malých řezů je do břišní dutiny zaveden laparoskop. S jeho pomocí chirurg vidí všechny pánevní orgány na velké obrazovce. Je možné podrobně vyšetřit dělohu, vaječníky a okolní tkáně a v případě potřeby je možné provést chirurgické manipulace (odstranění cysty, kauterizace ložisek endometriózy);

 • MRI mozku a břišních orgánů.
 • Léčba tohoto problému je vždy složitá a zahrnuje hormonální a protizánětlivé léky, terapii základních onemocnění, užívání multivitaminů, fyzioterapeutické postupy. V některých případech se uchýlí k chirurgické léčbě.

  V žádném případě byste neměli ignorovat amenoreu v naději, že to možná projde samo. Pokud dlouho váháte a odložíte návštěvu lékaře, problém absence menstruace může mít vážné následky - od nesprávného vývoje vejcovodů po neplodnost.

  Rychlá menstruace - příčiny menstruačních nepravidelností

  Hlavním a nejdůležitějším důvodem pro změnu trvání menstruace je hormonální nerovnováha. Patologie se může týkat jak první poloviny menstruačního cyklu, tak druhé. Pokud v první fázi menstruačního cyklu není dostatek estrogenu, nedochází k ovulaci. Poté se změní trvání celého měsíčního cyklu a menstruace. V tomto případě byste neměli zaměňovat normální přestávku těla s patologií. Zdravá žena do 30 let má přibližně 2měsíční cykly bez ovulace. V takových případech je menstruace poněkud zpožděna, povaha výtoku se mění. Menstruace je méně intenzivní, ale nedochází k žádným významným změnám. Hormonální nerovnováha s příliš nízkými hladinami estrogenu narušuje normální tvorbu endometriální vrstvy. Neroste. Až přijde čas na odmítnutí, není obecně co odmítnout. Tehdy se na jeden den objeví rychlá menstruace..

  Hormonální nerovnováha ve druhé fázi menstruačního cyklu může také způsobit patologii. Pod vlivem progesteronu děložní vrstva endometria nadále zesiluje. V předvečer menstruace děloha používá sedavé svaly, aby ji odmítla. Za takových podmínek se objeví menstruace. S nedostatečným množstvím progesteronu klesá aktivita dělohy, endometriální vrstva se neobnovuje podle potřeby. Místo pravidelné menstruace se objeví rychlá menstruace, jeden den s hnědými mazanicemi. Několik kapek krve na prádle je obvykle neviditelných. Žena obecně věří, že zpoždění trvá příliš dlouho..

  Zpožděná menstruace: kdy a proč si dělat starosti

  Možná děláte těhotenské testy příliš brzy.

  Co se považuje za zpoždění

  Ideální menstruační cyklus (toto je období mezi obdobími, které se počítá od začátku krvácení) pro ženu je 28 dní. Ve skutečnosti může být pravidelný menstruační cyklus 21 dní nebo 40 dní - a to je norma pro zastavené nebo zmeškané období. Kolísání cyklu několik dní je také naprosto normální. A ve skutečnosti jen málo žen může říci, že menstruace přicházejí striktně každou hodinu..

  Cyklus závisí na mnoha důvodech, od hormonálních změn až po banální stres.

  Pokud se menstruace opozdí o sedm dní, nejde o zpoždění, jedná se o normální variaci cyklu.

  Cokoli delší než toto období lze považovat za zpoždění. Řekněme, že jste čekali na menstruaci 3., ale 11. ještě nejsou. Už je to zpoždění.

  Pokud po delší dobu, déle než tři měsíce, neexistuje období, pak je to již amenorea Amenorea. A pokud je to pro těhotné ženy, kojící ženy a ženy v menopauze normální, pak pro ostatní ne..

  Proč dochází ke zpoždění menstruace

  Pouze lékař může přesně říci, proč se vám to stalo. Ale alespoň popíšeme přibližné možnosti.

  1. Těhotenství

  První možností, která sexuálně aktivní ženě přijde na mysl, je to, že zpoždění menstruace je způsobeno těhotenstvím. I ty nejspolehlivější metody antikoncepce mají míru chyb a mohlo se něco pokazit..

  2. Mimoděložní těhotenství

  Mimoděložní těhotenství je situace, kdy vajíčko nedosahuje dělohy a začíná se vyvíjet přímo ve vejcovodu. Samozřejmě na to není přizpůsobena a postupem času dojde k přestávce. Jedná se o život ohrožující stav, ale „domácí“ testy nerozlišují mezi normálním a mimoděložním těhotenstvím, je nutné ultrazvukové vyšetření.

  3. Dospívání

  Když začne vaše menstruace, může to být nepravidelné. Trvá nějaký čas, než se všechno uklidní - dejte tělu šest měsíců na to, aby si vypracovalo svůj cyklus. Pokud není stanovena do šesti měsíců, přejděte ke gynekologovi. Možná je to jen varianta normy, ale nebude to bolet kontrolovat.

  4. Blíží se menopauza

  Věk, kdy žena vstupuje do menopauzy (hormonální změny, díky nimž se zrání vajíček zastaví a menstruační cyklus zmizí) je zcela individuální. Ale obvykle byste na to měli myslet, pokud jste již dosáhli 45 let a vaše menstruace jsou pozdě a začínají nepravidelně přicházet Zmeškané období - předčasná menopauza?.

  5. Intenzivní sporty

  Pokud jste dlouho nic nedělali a rozhodli jste se se vší možnou horlivostí věnovat cvičení, cvičit každý den a chodit do posilovny několikrát týdně, nebo pokud se připravujete na nějaký druh soutěže a dramaticky jste zvýšili zátěž, pak se cyklus může změnit. Zastavené nebo zmeškané období... Poté je zpoždění menstruace oprávněno zátěží těla..

  6. Změny hmotnosti

  Nezáleží přesně na tom, proč jste zhubli. Nejlepší možností je, že jste zhubli, protože jste se věnovali sportu a dlouho jste se o to snažili. Horší je, pokud jste vyzkoušeli zázračnou dietu nebo je hubnutí spojeno s nemocemi. V každém případě může hubnutí vést ke zpoždění menstruace a ke změně cyklu..

  Pokud je index tělesné hmotnosti nižší než zastavená nebo vynechaná menstruace 18,5, musíte navštívit lékaře: buď jste závislí na hubnutí, nebo je něco špatně na vašem zdraví.

  Totéž platí pro obezitu. Období: potřebuji lékaře? : může to způsobit nepravidelnost cyklu a budete se bát zpoždění.

  7. Stres

  Pokud jste nervózní, menstruace se mohou zpozdit nebo přijít dříve. Je jasné, že stres musí být silný. A to samo o sobě znamená, že potřebujete pomoc, abyste se s tím vyrovnali. Musíte se tedy naučit jednoduché relaxační techniky nebo jít k psychologovi.

  8. Nemoci

  • Zánětlivá onemocnění pánevních orgánů. Zánět může být způsoben jak pohlavně přenosnými infekcemi, tak těmi, které nesouvisejí se sexuálně přenosnými chorobami..
  • Novotvary. Různé nádory mohou vést k poruchám cyklu. Mohou to být neškodné procesy, ale stále je třeba je kontrolovat.
  • Polycystické onemocnění vaječníků. Jedná se o onemocnění syndromu polycystických vaječníků, při kterém folikuly oocytů plně nedozrávají.
  • Předčasné selhání vaječníků. Toto je onemocnění, u kterého je teoreticky ještě daleko od menopauzy, ale vaječníky již přestaly normálně produkovat vajíčka..
  • Onemocnění endokrinního systému. Mnoho onemocnění souvisejících s hormony vede k problémům s cykly. Nejprve byste měli zkontrolovat štítnou žlázu Zmeškali jste menstruaci, ale nejste těhotná?

  9. Zrušení hormonálních léků

  Někdy, když žena přestane užívat antikoncepční pilulky, menstruace nepřijde během zúčtovacího období. Je zmeškané období jistým znamením těhotenství?... To je způsobeno skutečností, že hormonální antikoncepce tvoří umělý cyklus. Po zrušení pilulek nebo injekcí tělo obnoví přirozený cyklus. Trvá to chvíli, než se to seřadí.

  10. Léky

  Některé léky mohou ovlivnit váš cyklus a oddálit menstruaci. Je zřejmé, že mezi ně patří i samotná hormonální antikoncepce. Jiné léky však také způsobují nežádoucí účinky ve formě zpoždění a mohou to být nejčastější léky proti bolesti Mohly by mé léky ovlivnit mé období?... Pečlivě si tedy přečtěte pokyny ke všem lékům, které užíváte..

  Co dělat, pokud se vaše menstruace zpozdí

  Pokud jste sexuálně aktivní, nejprve proveďte těhotenský test. Pokud brzy přišla menstruace, zpoždění bylo pouze jednou a vše je obecně v pořádku, pak si můžete odpočinout a odepsat zpoždění na stres a sport.

  Pokud však zpoždění trvá déle než deset dní nebo se cyklus změnil a stal se nepravidelným, musíte běžet k lékaři a zjistit, jaký je důvod pro rozmary těla.

  Každý měsíc v životě ženy přichází menstruační cyklus. Znamená to přirozený fyziologický proces, který je přirozeně zakořeněný v každé ženě. Normálně by menstruace neměla ženě způsobovat žádné nepohodlí, ale v praxi se to stává poměrně zřídka.

  Kategorie ženNezbytná opatření
  Pro ženy a dívky, které nemají žádný sexuální život
  1. 1. Zjistěte přítomnost faktorů, které mohou vést ke zpoždění menstruace (stresové situace, nevyvážená strava, intenzivní fyzická aktivita atd.).
  2. 2. Pokud nemáte menstruaci po dobu 3 měsíců nebo déle bez zjevného důvodu, musíte být vyšetřeni gynekologem
  Pro dívky a ženy, které mají sex
  1. 1. Proveďte těhotenský test.
  2. 2. Zjistěte přítomnost faktorů, které mohou oddálit menstruaci (stresové situace, podvýživa, nadměrná fyzická aktivita atd.).
  3. 3. V případě pozitivního těhotenského testu nebo v případě, že žena není těhotná, a v případech, kdy zpoždění menstruace trvá delší dobu bez zjevného důvodu, měli byste okamžitě vyhledat gynekologa
  Pro ženy ve věku 40 a více let
  Pro ženy, které přestanou užívat antikoncepci nebo po potratu