Proč menstruace nekončí: příčiny a léčba

Porušení menstruačního cyklu podle typu menoragie (situace, kdy menstruace nekončí) se vyskytuje u různých gynekologických onemocnění. Menorrhagie patří do skupiny patologií nazývaných dysfunkční děložní krvácení (DUH). Zahrnuje také menometroragii. Tento termín znamená nekončící období, která se změní na krvácení.

Výše uvedená porušení jsou založena na funkčních změnách, ke kterým dochází na kterékoli z úrovní regulace menstruačního cyklu a reprodukčního systému: v hypotalamu, hypofýze, vaječnících, děloze, nadledvinách a štítné žláze, mozkové kůře. Menorrhagie a menometroragie se u některých dívek a žen opakují, což vede k patologii endometria (děložní výstelky) až k rozvoji onkologického procesu.

 • 1 Klasifikace
  • 1.1 Období mladistvých
  • 1.2 Reprodukční období
  • 1.3 Poruchy premenopauzálního cyklu
 • 2 Léčba

Menoragie a menometroragie je porušení menstruačního cyklu, které je charakterizováno prodloužením doby menstruačního toku o více než sedm dní a / nebo zvýšením množství ztracené krve (více než 60 ml).

Podmíněně dysfunkční děložní krvácení je klasifikováno v závislosti na věkovém období, ve kterém se vyskytují:

 • období mladistvých (od 12 do 17 let);
 • reprodukční období (od 18 do 45 let);
 • premenopauzální (46 až 55 let).

Každá věková fáze života má své vlastní charakteristiky menstruačních nepravidelností..

Dívčí menstruační cyklus po nástupu první menstruace (menarche) může po určitou dobu zůstat nepravidelný. Menstruace přichází se zpožděním 2–3 týdny, v ostatních případech o 2–6 měsíců. Menstruační krvácení, mírné nebo silné, u některých dívek krvácí. V jiné situaci se menstruace nezastaví, rozmazávají se, hnědý výtok z genitálního traktu přetrvává po dlouhou dobu, bolí žaludek.

Opakované těžké kritické dny vedou k anémii (snížení hladiny hemoglobinu v krvi), doprovázené poklesem výkonu, závratě, slabosti, dušnosti, bušení srdce. Krvácení může být závažné a život ohrožující, pokud nebude léčeno rychle.

Značný fyzický a psychický stres, časté stresové situace (problémy v rodině nebo ve škole, konflikty s vrstevníky, zkoušky) vedou k prodloužení menstruace u teenagera. Přepracování, psychická zátěž, časté SARS a další infekce hrají významnou roli při narušení fungování hormonálního systému.

Cykly jsou často anovulační (uprostřed cyklu nedochází k ovulaci), velikost folikulů se zvětšuje a tvoří se cysty (folikulární ovariální cysty). Estrogen syntetizovaný folikuly ve zvýšené koncentraci ovlivňuje endometrium dělohy, což vede k její nadměrné proliferaci. To vede k nerovnoměrnému odmítnutí výstelky dělohy během menstruace, při zachování prodlouženého krvácení.

Dysfunkční poruchy dělohy tvoří velkou část struktury gynekologické patologie reprodukčního období. K faktorům vedoucím k takovým poruchám patří, spolu s výše uvedenými, změna podnebí, zhoršení chronických onemocnění, pracovní rizika, nepříznivé životní podmínky, těhotenství, porod nebo potrat s komplikacemi, hypovitaminóza spojená s podvýživou.

Hlavním mechanismem patologických poruch v tomto věku jsou zánětlivá a infekční onemocnění, jejichž výsledkem je zesílení tobolky (vnějšího obalu) vaječníků. Tato transformace je činí necitlivými na účinky hormonů a dalších látek produkovaných hypotalamem a hypofýzou..

Výsledkem popsaných změn jsou anovulační menstruační cykly, které byly diskutovány výše. Ženské tělo je za těchto podmínek pod vlivem vysokých hladin estrogenu v krvi. Hyperestrogenismus (zvýšená koncentrace estrogenů), působící na endometrium, způsobuje jeho růst (hyperplazie). Hyperplastické procesy děložní sliznice vedou k prodloužené menstruaci a opakovanému krvácení.

V některých případech se hyperplazie z benigní formy změní na maligní, což vede k prekanceróze a rakovině endometria.

V některých případech hojnější období - výsledek polypů děložní sliznice nebo hormonální dysfunkce po porodu.

Premenopauzou se rozumí přechodné období života ženy, charakterizované zánikem funkce vaječníků. V této době jsou nejčastější menstruační nepravidelnosti, jako je menoragie a menometroragie. Stále více menstruačních cyklů se stává anovulačním, v důsledku čehož je ženské tělo pod vlivem estrogenů, které se produkují v přebytku.

Vzhledem k tomu, že ve většině cyklů chybí ovulace, nedochází k tvorbě žlutého tělíska, které je zodpovědné za syntézu progesteronu. Existuje nedostatek progesteronu (progesteron neutralizuje negativní účinek estrogenu). Sliznice dělohy je náchylná k hyperplastickým procesům a onkologickým onemocněním, jejichž hlavním projevem je bohatá prodloužená menstruace - krvácení, nazývané menopauza..

Současně s bohatou menstruací se žena obává příznaků přímo souvisejících se zánikem funkce vaječníků: podrážděnost, agresivita, návaly horka, nestabilní čísla krevního tlaku, bolesti hlavy, pocit slabosti.

Menoragie a menometroragie mohou být známkou různých gynekologických onemocnění, proto je nejprve nutné určit příčinu těchto příznaků. K tomu lékař předepisuje mnohostranné vyšetření, které zahrnuje ultrazvukovou diagnostiku genitálií (častěji se používá transvaginální vyšetření), vyšetření na gynekologickém křesle.

Dále se používá hysteroskopie: pomocí speciální kamery se vyšetřuje děložní dutina, lékař vidí na obrazovce obraz děložní dutiny. Pod kontrolou zraku se provádí biopsie endometria. Obecný krevní test je povinný. Hormonální krevní test se provádí podle indikací.

Léčebný proces je zaměřen na zastavení krvácení a prevenci jeho opakování..

U dívek a mladých žen s nerealizovaným reprodukčním potenciálem je možné zastavit hojnou menstruaci léky (hemostatické a hormonální léky, stejně jako léky, které snižují dělohu, ve formě kapek). Pokud není možné ovlivnit menometroragii konzervativními metodami, přecházejí na hemostázu kyretáží dělohy.

Po kyretáži dělohy jsou části sliznice odeslány k histologickému vyšetření. Jeho výsledek určuje další léčbu a prevenci. Konečná diagnóza je stanovena na základě histologie. Pokud je touto diagnózou prekanceróza nebo rakovina endometria, je konečnou léčbou odstranění dělohy s přívěsky.

V ostatních případech jsou pro profylaktické účely předepsány hormonální látky: kombinovaná hormonální antikoncepce (antikoncepční pilulky) nebo gestageny. Při menopauze se navíc používají léky HRT (hormonální substituční terapie).

Krvavý výtok po zpoždění může být výsledkem hrozby ukončení těhotenství. Chcete-li zjistit, stačí provést ultrazvuk pánevních orgánů a krevní test na hCG.

Pokud vaše menstruace trvala 20 dní nebo déle a nemá tendenci se snižovat, musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, abyste předešli komplikacím pro vaše zdraví..

Proč vaše období nekončí

Pokud ženská období nekončí dlouhou dobu, je to důvod k obavám. Normálně trvá doba kritických dnů od 3 do 7 dnů. S hormonálním selháním se však obraz může změnit..

Nadměrná menstruace může být příčinou stresu i vážných nemocí. V každém případě nelze selhání cyklu ignorovat..

 1. O cyklu
 2. Vaše období nekončí
 3. Příčiny
 4. Hormonální nerovnováha
 5. Hormonální antikoncepce
 6. IUD nebo nitroděložní tělísko
 7. Myom dělohy
 8. Endometrióza
 9. Polyp endometria
 10. Maligní formace
 11. Nemoci štítné žlázy
 12. Krevní nemoci
 13. Stres
 14. Jaké je nebezpečí
 15. Co dělat

O cyklu

Jaký by měl být menstruační cyklus, každá žena v reprodukčním věku by měla rozumět. To vám umožní pochopit, když se v těle něco pokazí:

 • Menstruace se poprvé objevuje v dospívání (přibližně 12-13 let) a pokračuje až do menopauzy.
 • Doba trvání cyklu je od 25 do 35 dnů, což je norma, a období by mělo být alespoň tři a ne více než sedm dní.
 • Po početí a po celou dobu porodu nemá žena žádnou menstruaci. Po porodu a ukončení kojení se cyklus postupně obnovuje a normalizuje..
Menstruační cyklus

Vaše období nekončí

Častou otázkou je, co dělat, pokud vaše menstruace nekončí. V takové situaci je nutné se poradit s lékařem a podstoupit vyšetření, abyste zjistili důvod.

Selhání menstruačního cyklu v těle vede k selhání jiných systémů. Žena může pociťovat bolesti břicha, celkovou slabost.

Je důležité věnovat pozornost povaze vypouštění. Pokud se rozmazávají po dlouhou dobu - může to být z jednoho důvodu, ale pokud je výtok hojný a doprovázený sraženinami - může to znamenat mimoděložní těhotenství nebo ukončení těhotenství, o jehož existenci žena možná neví..

Příčiny

Když vaše menstruace nekončí, důvodem je první věc, kterou je třeba zjistit. Pouze na základě výsledků vyšetření bude lékař schopen předepsat adekvátní léčbu.

Zvažte řadu faktorů, které mohou vysvětlit, proč vaše období nekončí..

Hormonální nerovnováha

K porušení správného poměru hormonů v těle ženy může dojít z řady důvodů, jak vnitřních, přírodních, tak vnějších..

Problémy s hormonální rovnováhou mohou začít v následujících situacích:

 • Puberta. Během tohoto období dochází k pubertě a tvorbě menstruačního cyklu, který v počáteční fázi není zdaleka pravidelný. Délka samotného cyklu, stejně jako doba trvání kritických dnů, může přeskočit z minimální na maximální hodnotu.
 • Těhotenství a období po porodu. Důvodem jsou závažné změny v těle. Nejprve se tělo naladí na to, aby dítě porodilo, poté se vrátí do normálu. To vše je doprovázeno změnou koncentrace určitých pohlavních hormonů..
 • Premenopauza a menopauza (nebo menopauza). Vše je vysvětleno přirozeným zánikem reprodukční funkce, zastavením ovulace a produkcí hormonů..

Pokud menstruace nekončí v jedné z výše uvedených fází života ženy, jedná se o variantu normy. V ostatních případech byste se měli obrátit na kliniku.

Hormonální antikoncepce

Při užívání antikoncepce se může také změnit práce orgánů reprodukčního systému. Dobře nejen předejdete nechtěnému těhotenství, ale může to ovlivnit délku menstruace.

Na začátku užívání léku může být menstruace zbytečně krátká nebo dlouhá. Pokud se cyklus po několika měsících nevrátí do normálu, řešením je kontaktovat gynekologa a zvolit jinou antikoncepci.

IUD nebo nitroděložní tělísko

Tento typ antikoncepce je pohodlný a cenově dostupný a zároveň spolehlivý a efektivní..

Existují však vedlejší účinky, jedním z nich je silná a prodloužená menstruace. Pokud období po zavedení nitroděložního tělíska nekončí, je pravděpodobné, že existuje individuální nesnášenlivost a spirála bude muset být odstraněna.

Myom dělohy

Myom dělohy je benigní nádor lokalizovaný v tloušťce svalové tkáně dělohy. Patologie je typická pro tělo žen v reprodukčním věku, které čelí problému hormonální nerovnováhy.

Jedním z příznaků myomů je menstruace, která dlouho nekončí, stejně jako děložní krvácení.

Endometrióza

Další gynekologická patologie, která se vyznačuje klíčením vnitřní vrstvy děložní dutiny - endometria, na tkáně jiných orgánů.

Příznaky endometriózy - prodloužená menstruace, bolesti v podbřišku a živé projevy PMS (premenstruační syndrom).

Polyp endometria

Polyp endometria - tvorba na endometriu, vnitřní vrstvě děložní dutiny. Důvodem je stejné hormonální selhání. Příznak - období, která dlouho nekončí.

Maligní formace

V některých případech může být odpověď na otázku, proč menstruace nekončí, v přítomnosti onkologie. Maligní nádor, který postihuje reprodukční orgány, se často projevuje formou přetrvávajícího krvácení.

Taková diagnóza je strašná, ale dnes to není věta. Existují radikální metody, jak zachránit život ženy s včasným přístupem k lékaři a detekcí patologie. Proto je tak důležité neodkládat návštěvu lékaře, pokud se v těle vyskytnou známky poruchy funkce..

Nemoci štítné žlázy

Porucha štítné žlázy je vždy spojena s porušením normální syntézy hormonů. V těle je jich příliš mnoho, nebo naopak málo.

V obou situacích může být důsledkem porušení pravidelnosti cyklu a prodloužených období. Pokud se vyskytnou problémy se štítnou žlázou, je nutná konzultace endokrinologa.

Krevní nemoci

Některé poruchy krve spojené se sníženým počtem krevních destiček vedou ke snížení srážení krve. Z tohoto důvodu se pravidelná menstruace může změnit na prodloužené a intenzivní krvácení..

Pokud problémy s menstruací začaly právě kvůli krevním onemocněním, má žena také další příznaky, například zvýšené krvácení z dásní.

Stres

Nelze vyloučit ze seznamu faktorů vyvolávajících menstruační selhání a stresové situace. Neustálá únava, nedostatek přiměřeného odpočinku, emoční stres, stres - to vše vede k narušení normálního fungování reprodukčního systému.

Jaké je nebezpečí

Co je na delším období nebezpečné, mnoho spravedlivých pohlaví neví.

Nebezpečí je následující:

 • Ztráta velkého množství krve. Je obzvláště nebezpečné, pokud menstruace není jen dlouhá, ale výtok se stává hojnějším a silnějším než obvykle..
 • Vývoj gynekologické patologie. Hrozba spočívá v možném děložním myomu nebo jiných formacích, které vyžadují okamžitou léčbu.
 • Potrat. Zde již nemluvíme o prodloužené menstruaci, ale o děložním krvácení, pokud žena neví o své situaci.

Co dělat

Samoléčba prodloužené menstruace je vyloučena. S výběrem léčby by měl po diagnóze zacházet lékař.

V některých případech jsou předepsány hemostatické léky k zastavení výtoku..

V ostatních případech musíte užívat jiné léky, například hormonální. Předepisování terapie závisí na příčině problému..

Delší období může naznačovat přítomnost jakýchkoli chorob v těle. Pouze lékař může stanovit přesnou diagnózu a po vyšetření předepsat vhodnou léčbu..

Aby se zabránilo vážným následkům, měla by žena věnovat pozornost jejímu blahobytu a měla by navštívit gynekologa, pokud její období trvá déle, než se očekávalo..

Na videu o děložním krvácení

Menstruace nekončí: jaký je důvod

Pokud žena nedokončí menstruaci, je to důvod k obavám. Někdy prodloužené krvácení naznačuje patologii. Ale delší období může být také rysem ženského těla..

Jak by měl menstruační cyklus probíhat normálně?

Menstruační cyklus trvá od 21 do 35 dnů. Od těchto indikátorů se mohou vyskytnout odchylky za 2–3 dny. Délka cyklu se může lišit v závislosti na jednotlivci. Je rozdělena do několika fází:

 1. Od 1. dne dochází u žen ke snížení hormonální aktivity, což má za následek odmítnutí epiteliální tkáně dělohy. Jedná se o sliznici, která je určena k implantaci vajíčka po oplodnění. Jinak začne odmítat.
 2. Během folikulární fáze stimuluje hypofýza (zaoblená formace nacházející se na povrchu dolní části mozku) produkci hormonu. Pod vlivem této látky ve vaječnících začíná proces produkce folikulů (složek vaječníku), určených ke zrání vajíčka.
 3. Během luteální fáze se estrogeny stávají vysoce aktivními. Toto je název skupiny ženských steroidních hormonů. V důsledku tohoto procesu stoupá obsah LH v krvi, který je zodpovědný za nástup ovulace..
 4. Postovulační fáze je charakterizována zvýšením koncentrace hormonu progesteronu, který připravuje děložní dutinu pro připojení vajíčka.
 5. Ke snížení produkce hormonů dochází při absenci početí. Děložní epitel exfoliuje a vystupuje ve formě krvavého výtoku.

Menstruace by měla trvat 3, 4, 5 nebo 6, 7 dní. Prodloužené období může naznačovat rozvoj patologie..

Nebezpečí dlouhodobého krvácení

Trvání menstruace by mělo být přísně kontrolováno, protože prodloužené krvácení u ženy snižuje hladinu železa v krvi a zvyšuje pravděpodobnost vzniku anémie.

To negativně ovlivňuje pohodu a vede k závratím, ospalosti, chronické únavě a zvýšené podrážděnosti. Anémie může také vyvolat plicní nebo koronární nedostatečnost a hemoragický šok.

Pokud menstruace trvá déle než předepsané období, často se objevují nemoci urogenitálního systému. Při významné ztrátě krve může být nutný chirurgický zákrok.

V případě dlouhodobého výtoku by se žena měla poradit s odborníkem. Pokud vaše menstruace trvá dlouhou dobu, pouze lékař bude schopen zjistit příčinu takové odchylky a předepsat nezbytnou terapii. Prodloužené vylučování může být známkou potratu, mimoděložního těhotenství nebo malignity. Jak odlišit potrat od menstruace, přečtěte si článek na odkazu.

Běžné příčiny prodlouženého období

Trvalá menstruace má v určitých případech fyziologické důvody:

 1. Ztráta váhy.
 2. Nadváha.
 3. Stres.
 4. Zvýšená fyzická aktivita.
 5. Měnící se klimatické podmínky.
 6. Dědičný faktor.
 7. Porušení reprodukčních orgánů.
 8. Nedostatek živin může způsobit, že vaše menstruace bude pokračovat.
 9. Zranění.
 10. Intoxikace v důsledku požití velkého množství alkoholu, psychotropních látek nebo nikotinu. Zjistěte, proč byste neměli během menstruace pít.
 11. Ukončení těhotenství nebo porodu, protože odpadní produkty plodu a zbývající fragmenty placenty jsou odstraněny z těla.
 12. Zavedení cyklu u dívek.
 13. Období před menopauzou. Dlouhá období po 40 nebo 45 letech mohou být způsobena posledním obdobím.

Chcete-li zjistit, jaký je důvod, proč menstruace trvá 8 nebo 9 dní, je schopen pouze gynekolog. Příliš dlouhé krvácení může také nastat v důsledku patologických faktorů:

 1. Dysfunkce hormonů.
 2. Porucha srážení krve.
 3. Užívání hormonální antikoncepce - důvodem pro delší období může být, že některé léky nejsou pro ženu vhodné.
 4. Vývoj adenomyózy.
 5. Novotvary v malé pánvi, benigní nebo maligní. Myoma k nim také patří. Vývoj tohoto nádoru je pomalý. Může však způsobit, že menstruace bude delší než předepsané období..
 6. Vzhled polypu.
 7. Porušení koncentrace látek produkovaných štítnou žlázou.
 8. Použití nitroděložního tělíska.

Pokud je menstruace rozmazaná a nekončí, měl by být problém nahlášen lékaři.

Pokud jsou těžké období déle než týden

Menstruace trvající déle než 7 dní se obvykle považuje za odchylku. Ale takový výtok není vždy patologie. Mohou být považovány za normu s dědičným faktorem, užívání hormonálních léků, změny související s věkem, po porodu.

Starší ženy

U některých žen před menopauzou vyvstává otázka: co dělat, je mi 45 let a menstruace mi trvá 10 dní?

V tomto okamžiku dochází ke změnám v cyklu v důsledku snížení estrogenu. První projevy menopauzy jsou často doprovázeny prodlouženým a hojným výtokem..

To je normální, ale návštěva gynekologa stále stojí za to. Váš lékař vám pomůže zjistit, proč vaše období před menopauzou trvá déle než obvykle a nepřestávají. Koneckonců, prodloužené krvácení ve věku 45 nebo 47 let může naznačovat porušení.
Obzvláště je třeba být opatrný, když po několika měsících zpoždění došlo k hojnému vypouštění. Pak musí být vzácné, objeví se mazanice. Váš cyklus se stává nepravidelným a menstruace se zastaví.

Juvenilní období

Porušení cyklu u dívek je spojeno s nestabilitou hormonálních látek. V této situaci se rodiče obávají, co dělat, pokud období dospívání trvá déle než 10 dní a nekončí. K vyřešení tohoto problému je nutné konzultovat s odborníkem. Při absenci léčby v budoucnu může mít teenager onemocnění polycystických vaječníků. Při prvních známkách nemoci musíte navštívit lékaře, který vám řekne, co dělat, pokud má teenager menstruaci déle než týden.

I přes fyziologickou povahu uvedených důvodů se doporučuje co nejdříve konzultovat gynekologa, bez ohledu na množství výtoku.

Jak dlouho mají dospívající dívky? Normální období by nemělo přesáhnout týden. Pokud vaše menstruace trvá déle než 7 dní, ale není hojná, může být příčinou endometrióza - patologická proliferace endometria.

Vaše menstruace trvá dva nebo tři týdny

Měsíční období trvající dvacet dní také vznikají z patologických nebo fyziologických důvodů. Tato doba menstruace je důvodem k návštěvě lékaře. Je nutné, aby žena provedla následující diagnostické postupy:

 • obecná kontrola;
 • kolposkopie;
 • bakteriologická diagnostika;
 • hysteroskopie;
 • ultrazvukový postup;
 • MRI břicha;
 • krevní test;
 • šmouhy.

Na základě výsledků vyšetření určí odborník léčbu. Ale co když doba trvá déle než 10 dní a zdraví ženy jí neumožňuje navštívit kliniku? Vyhledejte pomoc v nouzi. Před příchodem specialistů byste měli zaujmout vodorovnou polohu. Nohy by měly být nad tělem.

Chcete-li zastavit děložní krvácení, je třeba na 15 minut aplikovat studený obklad na břicho. Doporučuje se častěji pít tekutiny. Pokud je krvácení velmi znepokojené, je nutné zastavit hemostatickým lékem. Při užívání vazodilatačních léků je nutné, aby je žena přestala užívat. Tyto prostředky mohou zvýšit krvácení..

Menstruace, trvající 8, 9 nebo více dní, vyvolává nitroděložní tělísko. Chcete-li zastavit menstruaci, musíte zvolit jinou metodu antikoncepce.

K těmto následkům vede také hormonální narušení, ke kterému často dochází v důsledku porodu nebo chirurgické léčby gynekologických onemocnění. A také důvody, proč jsou 3 týdny menstruace, jsou příprava těla na menopauzu. V období po porodu se cyklus obnoví o 3-4 měsíce.

Co dělat, pokud vaše menstruace pokračuje a trvá měsíc

S takovou dobou krvácení se nemůžete léčit sami. Ženy se zajímají o to, zda je možné během menstruace navštívit gynekologa. V případě delšího období je vhodná návštěva lékaře. Doma můžete užívat léky na zastavení krvácení. Ale pak musíte určitě kontaktovat lékařskou instituci. V případě potřeby zavolejte sanitku.

Terapii by měl předepisovat lékař, který vysvětlí, jak zastavit menstruaci, pokud neskončí. Provádí se předběžná diagnóza, která umožňuje specialistovi identifikovat příčinu, která problém vyvolala.

Příčiny dlouhých období jsou také stanoveny standardním vyšetřením. Pokud má lékař podezření na patologický vývoj buněk, předepíše biopsii a cytologické vyšetření. Infekce jsou diagnostikovány analýzou PCR.

Léčba drogami

Co dělat, pokud vaše menstruace trvá 12, 13, 15 dní a jaké léky máte užívat, lékař vám pomůže s rozhodnutím. Chcete-li je ukončit, jmenujte:

 1. Vicasol se injikuje intramuskulárně po dobu 3-4 dnů po sobě, každý po 10 miligramech. Pokud jeden kurz nestačí, můžete podstoupit opakovanou léčbu po čtyřdenní přestávce..
 2. Duphaston se užívá 10 mg dvakrát denně po dobu pěti nebo sedmi dnů.
 3. Tranexam - 2 tablety třikrát denně po dobu 4 dnů. Před nástupem menstruace by se lék neměl užívat..
 4. Dicinon je nejsilnější lék na zastavení krvácení. Užívá se ve 3-4 dávkách 10-15 mg / kg tělesné hmotnosti denně během jídla..

Krvácení zastavují antikoncepční přípravky Jess, Yarina, Janine, Marvelon, Trikvilar, Tregol, Femoden a Rigevidon, které vypijí 1 tabletu denně. Pokud užíváte hormonální antikoncepci, řekněte to svému lékaři. Pokud se vyskytnou nežádoucí účinky, je vhodné drogu pozastavit..

Ukončení menstruace u dívek usnadňují hormonální antikoncepce s malým obsahem estrogenové složky (35 μg v 1 tabletě), které se nazývají nízkodávková antikoncepce. Jakýkoli lék by však měl být užíván pouze po konzultaci s lékařem, který určí požadovaný název léku a kolik ho bude užívat..

Co když vaše menstruace trvá 20 dní? V takovém případě nemůžete odmítnout lékařskou péči..

Terapie lidovými prostředky

Když menstruace trvá 11, 20 dní nebo celý měsíc, můžete se obrátit na tradiční medicínu. Léčba těmito látkami je ale pomalejší. A taková terapie by měla být výhradně podpůrná..

Použití lidových metod k zastavení krvácení musí být dohodnuto s gynekologem.

Pro zastavení menstruace lze pro tyto účely použít následující recepty:

 1. Nalijte březové listy vroucí vodou a nechte působit 7-8 hodin. Pijte 75 ml třikrát denně.
 2. Druhá tinktura je vyrobena z křídlatky, kořene kozlíku lékařského, bílého jmelí a pastýřské kabelky. Všechny přísady musí být užívány ve stejném množství. Sbírka se nalije do 500 ml vroucí vody a trvá 15 minut, poté se přidá 1 litr vody a přivede se k varu. Poté je produkt filtrován a spotřebován dvakrát denně. 100 ml stačí na jednu dávku.
 3. Pokud je vaše menstruace rozmazaná po dlouhou dobu, vařte 200 ml vody, nalijte 30 g kopřivy a po hodině ji začněte užívat 3x denně.
 4. Když menstruace trvá dlouho, vezměte 25 g řebříčku, pastýřské kabelky a postavte kořen cinquefoil, přidejte do této sbírky, řekněme to léčivé, 10 g dubové kůry, zalijte horkou vodou, přiveďte k varu a vezměte 1 polévkovou lžíci. l. 2 krát brzy ráno před jídlem. Krvácení musí přestat.
 5. Tinktura z vodního pepře pro těžká období pomáhá snížit intenzitu výtoku a zastavit krvácení.

Výhodou lidových receptů je absence vedlejších účinků..

Preventivní opatření

Následující pokyny mohou pomoci zabránit narušení cyklu. Neunavujte se těžkými břemeny. Do stravy přidávejte potraviny obsahující železo, kyselinu listovou a vitamin C. Tyto látky mají příznivý účinek na krevní oběh. K tomu použijte:

 • paprika;
 • kiwi;
 • citrus;
 • černý rybíz;
 • brambory vařené v kůži;
 • hovězí, jehněčí, kuřecí, krůtí;
 • plody moře;
 • vejce;
 • ořechy;
 • játra;
 • zelenina;
 • luštěniny.

Sledujte svou tělesnou hmotnost, protože obezita negativně ovlivňuje cyklus. Menstruace se může objevit nepravidelně. Omezte příjem kávy a alkoholických nápojů, které mají negativní dopad na zdraví. Tyto špičky je vhodné dodržovat až do konce vypouštění..

Když nastane problém, ženy často hledají řešení na internetu. Návštěvou tematického fóra nebo přečtením článku najdete užitečná doporučení. Neměli byste však úplně důvěřovat komentářům a informacím z webu. Koneckonců, lidé, kteří mají daleko od medicíny, mohou poradit. Pouze kvalifikovaný odborník může odpovědět na otázku, proč menstruace trvá celý měsíc.

Co dělat, pokud vám menstruace dlouho nekončí?

Doba menstruace je 2–8 dní. Toto období je možné prodloužit na 10 dní. K tomu dochází v dospívání, kdy ještě nebyl zaveden cyklus. První 2 roky menstruace se vyznačují nepravidelným výtokem a jejich různorodou povahou. Podobná situace nastává během menopauzy, kdy ženské reprodukční funkce ustupují..

Pokud se doba u ženy v plodném věku nezastaví, může to být narození dítěte nebo ukončení těhotenství. Po potratu, potratu a porodu dochází k prodlouženému krvácení. Nesouvisí s menstruací. Ale první skutečné přerušované krvácení se může také lišit od obvyklého. Dokud není tělo plně obnoveno, jsou možné měsíční období až 2 týdny. Po instalaci nitroděložního tělíska je zaznamenána prodloužená menstruace. I stres může prodloužit dobu vašeho měsíčního krvácení. Ale někdy jsou příčinou nebezpečnější podmínky..

Hormonální poruchy

Progesteron je zodpovědný za zastavení menstruace. Snižuje kontrakce dělohy a zastavuje rejekci endometria. S nedostatkem tohoto hormonu se období prodlužuje. Deficit musí být zaplněn, jinak budou problémy s koncepcí.

Porucha srážení krve

Vyskytuje se na pozadí onemocnění krve a cév nebo užívání určitých léků. Je charakterizována prodlouženou menstruací a prodlouženým krvácením z ran. Je důležité identifikovat základní patologii a vyléčit ji. Pokud se jedná o léčbu, měli byste se svým lékařem prodiskutovat otázku přerušení léčby nebo snížení její dávky. Pokud je ponechán bez dozoru, dojde k anémii z nedostatku železa..

Dysfunkce vaječníků

Pokud se vaše menstruace nezastaví, příčinou může být porucha funkce vaječníků. Vzniká hlavně kvůli hormonálním poruchám. Mezi hlavní příznaky patří menstruační nepravidelnosti, změny tělesné hmotnosti a zhoršená chuť k jídlu. Přebytek testosteronu vede k mužskému růstu vlasů (vnitřní strana stehen, hrudníku, dolní části zad, obličeje), mastné pokožce, hnisavým vyrážkám, neplodnosti. Pacienti dostávají hormonální substituční terapii. V některých případech je indikována operace.

Adnexitida

Zánět vejcovodů a vaječníků. Vyskytuje se v důsledku šíření infekce z jiných ložisek nebo během infekce během gynekologických operací a postupů. Patologie je charakterizována bolestí v dolní části břicha vpravo, vlevo nebo na obou stranách. Nepohodlí se šíří do zad a konečníku a obvykle se vyskytuje v polovině cyklu. Objeví se horečka a zimnice. Dochází ke zvýšené produkci plynu a zhoršené defekaci. Z pohlavních orgánů je neobvyklý výtok. Obtížné močení. K léčbě se používají antibakteriální, analgetické protizánětlivé léky, fyzioterapie. Někdy je hromadění hnisu chirurgicky odstraněno.

Endometrióza

Patologická proliferace endometriální tkáně mimo dělohu. Nejčastěji jsou postiženy vaječníky. Předpokládá se, že se jedná o genetické onemocnění, které může být vyvoláno hormonálními poruchami nebo oslabením imunitního systému. Přesné důvody však stále nejsou známy. S touto patologií menstruace nekončí a bolí dolní část břicha. Nepříjemné pocity jsou dány dolní části zad. Dochází k narušení cyklu a silnému krvácení. Funkce střev jsou také narušeny. Hormonální léky pomáhají vyrovnat se s onemocněním. Symptomatická léčba spočívá v užívání léků proti bolesti. Pokud konzervativní léčba nefunguje, provede se operace k odstranění výrůstků. V obtížných případech je nutná resekce vaječníků a dělohy.

Myom dělohy

Benigní novotvar ve svalové vrstvě dělohy. Pravděpodobně příčinou jeho výskytu jsou hormonální poruchy. Myom je chaotické prokládání svalových vláken. Nádor vyvolává hojné a bolestivé periodické krvácení. Bolest je křečová, může se objevit při záchvatech nebo být přítomna po celou dobu. V dolní části břicha je těžkost. Podle výsledků ultrazvukového vyšetření je určena lékařská taktika. Pokud je místo malé a nezpůsobuje vážné nepohodlí, postačuje neustálé sledování. Jinak je nutná hormonální terapie a příjem hemostatických léků. V závažných případech se provádí chirurgický zákrok.

Ovariální cysta

Pokud období nekončí a hrudník bolí, existuje podezření na ovariální cystu. Je to kapsle naplněná kapalinou. Objevuje se kvůli hormonální nerovnováze. Může být komplikací zánětlivých procesů v okolních tkáních. Často bez příznaků a zmizí bez léčby. Pokud však tobolka dosáhne velké velikosti, způsobuje bolest v dolní části břicha vyzařující k noze. Nastává dlouhé a silné menstruační a intermenstruační krvácení. Zaznamenávají se potíže s močením. Konzervativní léčba spočívá v užívání hormonálních léků a léků proti bolesti. Fyzioterapeutické postupy jsou také předváděny pacientům. V obtížných případech je nutný chirurgický zákrok.

Prodloužená období mohou být známkou přirozených a patologických procesů v těle. Chcete-li určit přesnou příčinu, musíte navštívit gynekologa. Bez včasné diagnostiky a léčby jsou možné nebezpečné komplikace.

Proč menstruace nekončí, důvody, co dělat, jak zastavit menstruaci

Příčiny prodlouženého období, příčiny prodloužené menstruace

Někdy menstruace (menstruace) pokračuje po skončení předepsaného období.

Typická doba menstruace je 3 dny až týden, ale malé procento žen v plodném věku má menstruaci delší, než se očekávalo..

Abyste pochopili, jaké mohou být příčiny menstruačních nepravidelností, musíte vyhledat pomoc od lékaře. Příčinu takového porušení může určit pouze lékař, proto se po delší dobu nedoporučuje odložit návštěvu gynekologa v naději, že problém bude vyřešen sám.

Příčiny prodloužené menstruace, proč menstruace trvá tak dlouho

Ženy si vždy neuvědomují, jaké mohou být dlouhodobě fyziologické a psychologické důvody, proč menstruace trvá dlouho. Ne všechny ženy chápou, co je to prodloužená menstruace, nevědí, jak odlišit obvyklé hojné výtoky od děložního krvácení a obecně jakou menstruaci, kterou menstruaci lze nazvat hojnou. Největší nebezpečí pro ženy představují 2 typy menstruačních nepravidelností:

 • Příliš intenzivní období (více než 150 ml denně).
 • Prodloužená menstruace.

Pokud menstruace trvá velmi dlouho a pokud je menstruace nejen prodloužená, ale také extrémně intenzivní, měli byste si ihned domluvit schůzku s lékařem, protože to ohrožuje život a zdraví ženy.

Existuje mnoho důvodů pro vznik dlouhých období, kdy je menstruace velmi dlouhá nebo menstruace trvá déle než předepsané období. Níže jsou uvedeny nejčastější důvody vzniku dlouhých období, kdy období dlouho nekončí. Proč tedy období nekončí, v drtivé většině případů dochází k prodloužené menstruaci kvůli:

 • mimoděložní těhotenství nebo potrat (v tomto případě krev vytéká sraženinami a je doprovázena silnou bolestí);
 • důvodem velmi dlouhých a dlouhých období je důsledek lékařského potratu;
 • prudká změna klimatických pásem může také vést k tomu, že menstruace bude trvat déle než obvykle;
 • psychické přepětí může vést nejen ke zpoždění menstruace, ale také se může stát jedním z důvodů, proč menstruace dlouho neskončí;
 • instalace nitroděložního tělíska (nitroděložní tělísko, které vyvolává hojné a dlouhodobé období, musí být okamžitě odstraněno);
 • užívání hormonální antikoncepce může v některých případech vést ke zpoždění menstruace, ale k vzhledu velmi dlouhé menstruace, kdy bude menstruace trvat velmi dlouho (v tomto případě by měla být hojná a prodloužená období projednána s ošetřujícím gynekologem, který je předepsal);
 • hormonální nerovnováha způsobená přirozenými příčinami (porod, menopauza atd.);
 • dysfunkce štítné žlázy;
 • krevní onemocnění někdy vedou k výskytu tak nepříjemného příznaku jako velmi dlouhá období;
 • adenomyóza (invaze endometria do svalových stěn dělohy);
 • polypóza dělohy může být důvodem, proč menstruace nekončí;
 • děložní myomy (benigní formace, charakterizovaná silným a prodlouženým krvácením, vznikajícím, včetně během intermenstruačního období);
 • maligní výrůstky v děloze se někdy stávají důvodem, proč menstruace nekončí.

Výše uvedené důvody, že menstruace nekončí včas, jsou nejčastější, ale to neznamená, že příčinou dlouhého vaginálního výtoku nemohou být jiné fyziologické nebo patologické důvody. Čím dříve bude provedeno vyšetření pacientky s prodlouženou menstruací a budou provedeny nezbytné testy, aby se zjistila příčina této odchylky, tím účinnější bude léčba. Proto při prvních známkách prodloužené menstruace byste měli okamžitě kontaktovat svého lékaře.

Prodloužená menstruace: hrozby a rizika

Vždy je velmi důležité si uvědomit, jaké příčiny prodloužených období mohou být zdraví škodlivé a které z nich mohou mít určité riziko pro zdraví ženy. Pokud menstruace trvá déle než předepsané období (8 dní nebo více), je klasifikována jako odchylka, která představuje ohrožení života a zdraví ženy. Pokud menstruace nekončí a žena neví, jaké mohou být příčiny prodloužených období a jak mohou být nebezpečné pro ženské tělo, měla by žena vědět, že nebezpečí této odchylky je, že:

 • prodloužená a hojná ztráta krve vyvolává prudký pokles hladiny železa v těle, což vede k rozvoji anémie (anémie);
 • může signalizovat přítomnost mimoděložního těhotenství, potratu nebo latentní onkologie;
 • k jeho odstranění může být nutný chirurgický zákrok, který v tomto případě trvá hodiny, protože neustálé krvácení postupně oslabuje tělo ženy.

V případě prudkého zhoršení pohody v důsledku delšího období byste neměli ztrácet čas schůzkou s odborníkem, musíte okamžitě zavolat sanitku.

Co může být, pokud je vaše menstruace velmi dlouhá?

Trvání krvácení během menstruace není delší než 7 až sedm dní, jinak může poškodit tělo. Většina žen ani nepředpokládá, že dlouhodobá období mohou být extrémně nebezpečná; na jejich pozadí vznikají takové zdravotní problémy, jako jsou:

 • V přítomnosti těhotenství a děložního krvácení existuje vysoká pravděpodobnost potratu;
 • Dochází k těžké ztrátě krve. To se často pozoruje, když se zvyšuje nejen doba trvání menstruace, ale také jejich objem. Často se stávají hojnými a hustými..

Jaké je nebezpečí prodloužené menstruace?

V některých případech se za přítomnosti tohoto druhu patologie neobejde bez chirurgického zákroku, často je to nutné v extrémně pokročilých případech, kdy se žena obrátila na gynekologa velmi pozdě. V případě prodlouženého krvácení existuje vysoká pravděpodobnost přítomnosti různých závažných patologických stavů, včetně zvýšení velikosti děložních myomů nebo onkologických nádorů. Pokud vaše menstruace trvá déle než sedm dní a nekončí, musíte nejprve kontaktovat gynekologa, který provede vyšetření a předepíše nezbytnou léčbu v závislosti na diagnóze. Menstruační cyklus může být také narušen na pozadí různých poruch v těle. Prodloužené a silné krvácení během menstruace se nazývá meroragie..

Obecné informace o menstruaci (menstruace)

Biorytmy sexuálně zralé ženy jsou naladěny na početí a nesou potomky. Během určité doby potřebné pro zrání vajíčka se tělo připravuje na možné početí vytvořením další vrstvy endometria v děloze.

Pokud nedojde k oplodnění, pak přirozený proces odmítnutí mrtvého vajíčka spolu s vrstvou endometria začíná krvácením z dělohy - menstruací.

U žen bez zdravotních problémů se menstruace vyskytuje každých 28-35 dní a je charakterizována:

 • průměrná doba trvání (nejméně 3 dny, ale ne více než týden), a pokud vaše menstruace trvá 2 dny, pak jsou to příznaky oligomenorey;
 • úplná absence bolesti nebo slabá tažná bolest v dolní třetině břicha;
 • nevýznamná ztráta krve (od 50 do 150 ml, s ohledem na sraženiny a hlen vylučovaný krví).

První menstruace u dívek nastává ve věku 11-13 let. Pokud je dívce již 14 let a její období se neobjevilo, pak jejich nepřítomnost může naznačovat přerůstání panenské blány, což vede k hromadění menstruačního toku ve vnitřní dutině dělohy. Pokud máte podezření na přítomnost této odchylky, měli byste věnovat pozornost doprovodným příznakům:

 • křečovitá bolest;
 • otok dolní třetiny břicha;
 • bolesti dolní části zad vyzařující do ohanbí.

Pokud vyšetření lékařem potvrdí, že panenská blána je přerostlá, je odstraněna chirurgicky, aby se vytvořil otvor pro průchod menstruačního toku. Po lékařském zásahu zpravidla u dospívajících nejsou žádné problémy s menstruací..

Prevence dlouhodobých komplikací

Menstruace je pro tělo silným stresem, proto se během kritických dnů doporučuje ženě:

 • vzdát se sportu;
 • v případě, že menstruace trvá déle než týden, kdy se menstruace nezastaví déle než 7 dní, doporučuje se upravit stravu, s výjimkou kávy, černého čaje, alkoholických nápojů, kořeněných, slaných a tučných jídel a zvýšit spotřebu potravin obsahujících železo (pohanka, červené maso, kuřecí maso, luštěniny, meruňky, sušené ovoce, šípky, dýňová semínka, mořské řasy, houby, kakao, artyčoky, mořské plody, ořechy, citrusové plody, surová rajčata, zelená cibule);
 • pokud se menstruace nezastaví na delší dobu, doporučuje se dodržovat osobní hygienu, umývat se nejméně 3krát denně teplou vodou s dětským mýdlem nebo gelem pro intimní hygienu (nedoporučuje se používat sprchové gely nebo mýdlo na praní, protože narušují přirozenou rovnováhu vaginální mikroflóry) ;
 • pokud vaše menstruace trvá déle než týden, lékaři vám doporučují odmítnout plavat v otevřených nádržích a bazénech (během menstruace se ochranné vlastnosti těla snižují a vodní prostředí vytváří příznivé podmínky pro infekci infekcemi vnitřních pohlavních orgánů);
 • omezit pohlavní styk (pohlavní styk během menstruace může způsobit velkou ztrátu krve);
 • při prodloužené menstruaci je nutné odmítnout se opalovat, navštívit saunu a koupel (vysoké teploty zvyšují objem menstruačního toku).

Dodržování těchto doporučení vám umožní vyhnout se nepříjemným následkům v podobě menstruačních nepravidelností a genitálních infekcí, které může odstranit pouze gynekolog.

Příznaky menstruačních nepravidelností

Délka menstruačního cyklu se u jednotlivých žen liší. Norma se považuje za indikátor 20-35 dnů..

Mezi příznaky, které signalizují přítomnost patologie, patří:

 • úplná absence menstruace s negativním těhotenským testem. A o tom, jaké přípustné období pro zpoždění menstruace lze číst v článku: žádná menstruace, 2, 3, 4, 5 dní nebo 1 týden, žádné měsíční 2 týdny nebo celý měsíc, jaké mohou být důvody;
 • změna intenzity a trvání menstruace bez zjevného důvodu;
 • bolestivé pocity doprovázející proces krvácení;
 • předmenstruační krvácení.

Pokud se vyskytnou výše uvedené příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Příznaky a příznaky prodloužené menstruace, které mohou být?

Přítomnost této patologie může být indikována příznaky, jako jsou:

 • Trvání krvácení je více než 7 dní;
 • Za pouhou hodinu je těsnění úplně nasáklé krví, v extrémně obtížném případě musí žena vyměnit několik těsnění za hodinu.

Kromě toho, že menstruace trvá velmi dlouho, v důsledku velké ztráty krve se u ženy objeví následující příznaky:

 • Závrať;
 • Pocit slabosti;
 • Silné bolestivé pocity;
 • Krevní sraženiny spolu s obdobími.

Premenstruační syndrom (PMS)

Téměř polovina žen v plodném věku trpí premenstruačním syndromem charakterizovaným:

 • obecná slabost;
 • bolest hlavy;
 • otok a bolest na hrudi;
 • nespavost;
 • nevolnost, ve vzácných případech zvracení;
 • bolest v srdci.

Přestože premenstruační syndrom není patologie, způsobuje mnoho nepříjemností v důsledku porušení obvyklého životního stylu ženy a zhoršení jejího celkového blahobytu. Chcete-li odstranit příznaky PMS, musíte kontaktovat gynekologa, který zvolí nejoptimálnější léčbu v závislosti na výsledcích testů a vyšetření.

Co když vaše období pokračuje? Co dělat, pokud je vaše menstruace velmi dlouhá?

Časté a časté otázky, ke kterému lékaři se obrátit, pokud vaše menstruace pokračuje a v žádném případě nekončí, co dělat, pokud vám menstruace nekončí na dlouhou dobu. Pokud se vaše menstruace prodlužuje, nedělajte si samoléčbu a ještě více se řiďte radami získanými z internetu. Nástroj, který pomohl někomu z přátel nebo lidí, kteří zanechali komentář na tematickém fóru, může způsobit nenapravitelné poškození zdraví ženy trpící delší dobou, protože v případě jeho použití není zohledněn důvod, který způsobil selhání menstruačního cyklu. Některé stránky mají přímou linku s lékaři různých specialit. Je docela možné se na ně obrátit o pomoc, ale stojí za to zvážit jeden důležitý bod: dobrý odborník může doporučit lék na dočasné zastavení silného krvácení, ale určitě přesměruje na gynekologa, aby objasnil diagnózu a předepsal vhodné léky.

Ženy často neví, co mají dělat, pokud menstruace trvá velmi dlouho, co dělat, když se menstruace nezastaví na dlouhou dobu.

Lidové léky na léčbu delšího období, pokud je období velmi dlouhé

Před použitím alternativních metod léčby se doporučuje poradit se s odborným lékařem. Jakákoli léčba by měla být předepsána lékařem, aby bylo možné najít správné dávkování použitého činidla nebo léčiva, aby byl pacient chráněn před všemi možnými následky nesprávné léčby a vedlejších účinků. Lidové léky na delší dobu zahrnují:

 • odvar z přesličky (1 polévková lžíce. l. nasekané přesličky nalijte 0,5 l horké vody, nechte vývar vyluhovat, napněte a vezměte 1 polévkovou lžíci. l každé 2 hodiny, dokud se krvácení nezastaví);
 • infuze listů malin a lesních jahod, dubové kůry, husy skořápky a řebříčku (všechny složky se odebírají ve stejném poměru (20 gr.), smíchají se do homogenní konzistence, poté 1 polévková lžíce. l. výsledné směsi se nalije sklenicí studené převařené vody a napustí 5 hodin Výsledný vývar se přivede k varu, strácí se 5-7 minut na nízkém ohni a konzumuje se ve stejných dávkách po celý den. Průběh léčby je týden);
 • odvar z pastýřské kabelky, kopřivy a kořenů hořčice (složky nalijte ve stejném poměru vodou a směs nechejte několik hodin vařit. Výsledný nálev vařte na mírném ohni po dobu 30 minut a oslaďte medem. Pijte alespoň litr vývaru denně);
 • infuze vodního pepře (1 polévková lžíce. l. vodní pepř se nalije do 2 šálků vody, výsledná směs se potopí ve vodní lázni po dobu 10-15 minut a poté se infunduje po dobu 45 minut. K vývaru získanému po namáhání přidejte vodu v množství nezbytném k obnovení původního objem směsi před vařením. Vezměte infuzi je nutné na 1 polévkovou lžíci. l 3krát denně po dobu 3-6 měsíců);
 • odvar z pomerančové kůry (kůru ze 6 pomerančů nalijte do 1,5 litru vody a nechte vařit, dokud objem směsi neklesne na 0,5 litru. Napjatý vývar oslaďte 1 polévkovou lžící. l. medu. Vezměte 2 lžíce. l. prostředky 3krát denně půl hodiny před jídlem);
 • tinktura z kořene Potentilla erect (nalít drcený kořen Potentilla s vodkou v poměru 1: 3 a nechat vařit po dobu 2 týdnů. Je nutné začít užívat infuzi týden před nástupem menstruace a pokračovat v pití až do konce kritických dnů. Standardní dávka je 1 polévková lžíce. l. v den před spaním).

Lidové léky na léčbu prodloužené menstruace mohou být účinnou pomocí léků, avšak jejich použití by mělo být bezpodmínečně projednáno s ošetřujícím lékařem, protože u určitých onemocnění může zhoršit pohodu ženy.

Podobné články

Menstruace po dobu jednoho měsíce Menstruační cyklus by měl být za ideálních podmínek pravidelný a stabilní. Každá žena však alespoň jednou v životě čelí jeho selháním. Mladé dívky v přechodném věku...

Zkrácený menstruační cyklus S nástupem menstruačního toku během puberty je dívčí hormonální systém přestavěn a během jednoho až dvou let po menarché je nastolen stálý menstruační cyklus. Každá žena má své vlastní trvání cyklu, ale...

Menstruace trvající 2 dny Menstruace pro ženu je stejně normální jako růst vlasů nebo ztráta mléčných zubů. Každý reprodukční cyklus trvá 25–32 dní, krvácení na začátku obvykle trvá 3–7 dní…

Samotný sexuální kontakt nestačí k tomu, aby bylo zaručeno, že žena otěhotní. Klíčovým faktorem je ovulace - uvolnění vajíčka připraveného k oplodnění. Při stabilním cyklu dochází k ovulaci 2 týdny před menstruací a trvá 2-3 dny.