Jaké projevy naznačují nedostatek estrogenu??

Estrogeny v těle ženy jsou nejdůležitějšími pohlavními hormony. Ovlivňují orgány reprodukčního systému, ovlivňují fungování nervového systému a účastní se mnoha metabolických procesů.

Z mnoha důvodů se v ženském těle může tvořit nedostatek tohoto hormonu. Vede to ke zhoršení blahobytu dámy a výskytu zdravotních problémů. V tomto příspěvku se blíže podíváme na příznaky nedostatku hubbubu a na to, jak zvýšit hladinu estrogenu u žen..

První příznaky nízké hladiny hormonů

Ženský hormon estrogen ovlivňuje mnoho procesů vyskytujících se v těle dámy, proto se jeho nedostatek projevuje různými poruchami pohody a zdraví. Příznaky nedostatku estrogenu u žen se mohou lišit. Existuje však obecný trend.

Nejběžnější první příznaky nedostatku estrogenu u žen lze identifikovat:

 • rychlá únavnost;
 • nepřiměřená podrážděnost;
 • změny nálady;
 • Nadměrné pocení;
 • poruchy spánku, až do výskytu nespavosti;
 • přibývání na váze.

Nízká hladina estrogenu je nepochybně indikována pouze nárůstem hmotnosti dámy, pokud neexistují hlavní důvody..

Znamená to, že žena nezměnila stravu a způsob života - sportovala, vykonávala fyzickou práci a také čas na procházky a tanec. Koneckonců, pokud trávíte veškerý volný čas sledováním svých oblíbených televizních seriálů, konzumací kilogramů koláčů a sladkostí, není důvodem přebytečných záhybů jen nízký estrogen.

Vnější příznaky nedostatku hormonů

Nedostatek estrogenu v těle ovlivňuje stav pokožky, vlasů a nehtů.

Pro ženu v každém věku je velmi důležité, jak vypadá. Proto se podrobněji podíváme na to, jak nedostatek estrogenu ovlivňuje vzhled dámy..

Nedostatek estrogenu se projeví na stavu pokožky následovně:

 • ztrácí se pružnost;
 • vytvářejí se hluboké vrásky;
 • stává se suchým a náchylným k odlupování;
 • objevuje se ochablost;
 • jsou vytvořeny strie;
 • viditelnější celulitida.

Jak vidíte, nedostatek estrogenu u žen vede k rychlému stárnutí pokožky. Stává se tenčí a regenerační procesy se zpomalují. Veškerá poškození kůže, jako jsou škrábance, jsou viditelná velmi dlouho. Nízká hladina estrogenu u žen vede k rozmazané kontuře obličeje. Kosmetické procedury výrazně nezlepšují vzhled dámy. Koneckonců, problém přichází zevnitř.

Nedostatek estrogenu u žen vede k rychlé eliminaci vápníku z těla. Tento proces nejen provokuje rozvoj nebezpečného onemocnění osteoporózy (v kostní tkáni se tvoří póry, které vedou k křehkosti kostí), ale také zhoršuje stav vlasů a nehtů. Vlasy jsou matné, lámou se a vypadávají. Tenké nehty, často odlupující se a lámající se.

Projevy dlouhodobého nedostatku hormonů

Pokud nedostatek estrogenu u žen přetrvává po dlouhou dobu, objeví se urologické a sexuální poruchy. K tomuto stavu obvykle dochází po menopauze..

Ženy po 50 letech mají velmi často následující projevy:

 • časté močení;
 • nepohodlí při močení;
 • únik moči.

Pokud žena neudělá nic pro zvýšení hladiny pohlavních hormonů, pak v průběhu času intenzita projevů jen vzroste..

Známky nedostatku estrogenu v intimní sféře dámy:

 • snížené libido (sexuální apetit);
 • sucho v intimní oblasti.

Na pozadí snížené hladiny pohlavních hormonů je pro ženy velmi problematické otěhotnět. Na začátku těhotenství, zejména v prvním trimestru, může nízká hladina estrogenu vyvolat potrat..

Následující příznaky naznačují nedostatek ženských pohlavních hormonů estrogenu:

 • porušení termoregulace, které se projevuje rychlou změnou pocitů chladu a tepla;
 • nadýmání;
 • přetrvávající bolest kloubů;
 • růst vlasů na obličeji a těle (vlasy začínají růst na krku, hrudníku atd.);
 • objevují se nové papilomy.

Příznaky nedostatku hormonu při menopauze

Úplně prvním příznakem nedostatku estrogenu během menopauzy je změna menstruačního cyklu. Zvyšuje se nebo naopak klesá. Změní se také množství menstruačního toku. Je jich méně nebo více. Počet dnů, během nichž dochází k menstruaci, je snížen. Většina žen bude mít menstruaci 3-4 dny..

Skutečnost, že během menopauzy není dostatek pohlavních hormonů, je velmi jasně indikována konkrétním příznakem - návaly horka. Krev prudce proudí do hlavy a horní části těla a dáma cítí vlnu tepla vycházejícího zevnitř. Obličej, krk, paže a horní část hrudníku se rychle červenají.

Současně se dámě zrychluje puls, začíná zvýšené pocení, jsou možné závratě a bolesti hlavy. Útok netrvá dlouho - od 30 sekund do 2–3 minut. Po takzvaném odlivu pociťuje žena zimnici a celkovou slabost.

Při menopauze existují příznaky nedostatku estrogenu:

 • podrážděnost;
 • nervozita;
 • plačtivost;
 • poruchy spánku;
 • rázy krevního tlaku;
 • bolesti hlavy.

Nepochybně tento seznam příznaků nedostatku estrogenu nelze považovat za univerzální. Ženské tělo je jedinečné, a proto mohou další příznaky signalizovat nedostatečné množství hormonu.

Jak zvýšit hladinu hormonů

Je velmi důležité vědět, jak zvýšit estrogeny u žen bez poškození zdraví..

Všechny existující metody ke zvýšení množství hormonů lze rozdělit do dvou skupin: změny životního stylu a metody léčby tradiční medicíny. Podívejme se na každou z nich.

Metoda léčby

Poskytuje léčbu pomocí hormonálních pilulek nebo nehormonálních látek obsahujících fytohormony.

Zvažte, jak zvýšit hladinu estrogenu v každém směru:

 1. Hormonální substituční terapie poskytuje nejrychlejší výsledky, ale má velký seznam vedlejších účinků a kontraindikací. Mezi nejnebezpečnější vedlejší účinky patří: vysoké riziko vzniku maligních novotvarů, tromboembolických onemocnění a obezity. Hormonální pilulky nelze užívat samostatně. Jsou předepsány pouze lékařem a neustále sledují průběh léčby..
 2. Užívání přípravků obsahujících fytohormony pomáhá zvyšovat produkci vlastních pohlavních hormonů v těle ženy. Fytohormony jsou přírodní látky, které mají velmi podobné složení jako lidské hormony. Vyskytují se v některých rostlinách (cimicifuga, jetel červený a další). Léky mají velmi malý seznam kontraindikací a vedlejších účinků, ale musí být předepsány odborníkem. Mezi nejoblíbenější léky na menopauzu patří: Klimadinon, Climaxan, Remens, Feminal, Inoklim.

Zvyšování estrogenu druhým způsobem je bezpečnější, ale existují případy, kdy je užívání hormonálních pilulek oprávněné a nelze jej ničím nahradit. O tom, jak zvýšit estrogen u pacienta, rozhodne lékař s přihlédnutím k jejímu zdravotnímu stavu a dalším faktorům.

Změna způsobu života

Podstatou této metody je změna stravy, použití lidových receptů, které stimulují produkci estrogenu. Dáma bude muset upravit své každodenní menu.

Chcete-li zvýšit hladinu ženského hormonu, musíte konzumovat následující potraviny:

 1. Čerstvá zelenina, ovoce a bobule. Zelenina zvyšující hladinu estrogenu u žen: lilek, rajčata, celer, petržel. Chcete-li zvýšit množství hormonu, měli byste upřednostňovat takové ovoce a bobule: meruňky, broskve, jablka, maliny, třešně a jahody..
 2. Všechny luštěniny: sója, čočka, fazole (zejména červené fazole), hrách.
 3. Celá zrna, zejména oves a ječmen. Žitný chléb.
 4. Chudé maso a ryby.
 5. Nízkotučné mléčné výrobky. Malé množství másla a tvrdých sýrů, zejména s plísní.
 6. Kvalitní rostlinný olej: lněný, olivový, sezamový a slunečnicový.
 7. Přírodní káva. Množství pohlavního hormonu se zvýší z 1–2 šálků denně. Proto se s nápojem nemusíte příliš unášet..

Zároveň byste měli ze své stravy vyloučit takové potraviny: cukr, cukrovinky, tučné maso a rychlé občerstvení..

Estrogeny můžete zvýšit lidovými léky:

 1. Aloe šťáva.
  Listy se uchovávají v chladničce po dobu 2-3 dnů. Vezměte 1 lžičku šťávy 3x denně, bez ohledu na příjem potravy.
 2. mátový čaj.
  Dva šálky denně mohou vyplnit nedostatky estrogenu a zároveň snížit hladinu testosteronu u žen.

Aby byla léčba recepty tradiční medicíny prospěšná, je třeba se zbavit špatných návyků: kouření a zneužívání alkoholu.

Přebytek pohlavního hormonu

Je důležité znát příznaky nadbytku ženského hormonu v těle dámy:

 • napětí v mléčných žlázách;
 • zvýšená citlivost bradavek;
 • pocit tíhy v nohou;
 • otoky končetin;
 • ztráta vlasů;
 • zvýšený krevní tlak;
 • zkrácení menstruačního cyklu.

U žen jsou některé příznaky nadměrné hladiny estrogenu podobné těm z nedostatku..

Příznaky nedostatku ženských hormonů estrogenu

Estrogeny jsou důležitou skupinou ženských pohlavních hormonů, které jsou zodpovědné za reprodukční funkce, feminizaci a regulují menstruační cyklus. Příznaky nedostatku ženských hormonů estrogenu jsou velmi rozmanité. To je způsobeno skutečností, že receptory pro ně jsou obsaženy v mnoha orgánech, proto s jejich nedostatkem trpí celé tělo.

Příznaky nedostatku ženských hormonů

Nedostatek ženských hormonů má mnoho klinických projevů. Hlavní účinek estrogenů na vnitřní pohlavní orgány, proto s jejich nedostatkem je narušen menstruační cyklus, žena nemůže otěhotnět. Trpí také práce dalších vnitřních orgánů - srdce, cévy, kosti, orgány urogenitálního traktu. Změny vzhledu - postava, kůže, vlasy.

Reprodukční dysfunkce

Hlavní skupina příznaků je spojena se zhoršenou reprodukční funkcí.

Estradiol je zodpovědný za proliferaci a odmítnutí horní vrstvy endometria, proto je při nedostatku hormonů narušen menstruační cyklus. Menstruace se stává nepravidelnou, bolestivou, cyklus se prodlužuje. S výrazným deficitem menstruace úplně zmizí..

Další důležitou funkcí estradiolu je zrání vajíček. Bez toho je nemožné počat dítě. Proto je při plánování těhotenství důležité určit hladinu estradiolu..

Změna vzhledu

Estrogen je hormon krásy. Jeho nedostatek významně ovlivňuje vzhled ženy. To se projevuje následujícími příznaky:

 1. Postava se mění - ženské obrysy jsou ztraceny. Objem hrudníku a hýždí se zmenšuje, pas se zvětšuje. Tuková tkáň se ukládá hlavně v břiše. Existuje také tendence k přibírání na váze.
 2. Pokožka se stává méně pružnou a objevují se vrásky. Může se zvýšit mastná pokožka, na pozadí toho se objeví kožní vyrážky.
 3. Vlasy ztrácejí lesk, jsou matné, rozštěpují se, vypadávají.

Další znaky

Nedostatek ženských hormonů ovlivňuje všechny orgány, které mají estrogenové receptory. Jejich největší počet je určen v děloze, mléčných žlázách, pochvě, krevních cévách, mozku, kostní tkáni.

Urogenitální trakt je velmi citlivý na ženské hormony. Při nedostatku estrogenu je pozorována vaginální suchost, svědění, nepohodlí, bolestivost při pohlavním styku, kontaktní krvácení.

Trpí vazivový aparát pánevních orgánů. U pacientů s inkontinencí moči může dojít k prolapsu orgánů.

Vazomotorické příhody jsou časnými příznaky nedostatku estrogenu. Vyznačuje se návaly horka, zvýšeným pocením, zrudnutím obličeje, kolísáním krevního tlaku.

Nedostatek estradiolu také ovlivňuje mozek. Klinicky se to projevuje ve formě psychoemotionálních jevů: emoční labilita - nepřiměřené výkyvy nálady, snížená paměť, pozornost, slzavost, depresivní epizody.

Porušení kardiovaskulární činnosti

Estradiol má kardioprotektivní účinek. S jeho nedostatkem klesá síla srdečních kontrakcí, rozvíjí se tachykardie a objevují se časté bolesti hlavy.

V pozdním období se mohou objevit příznaky aterosklerózy, protože estrogeny zabraňují ukládání lipidů ve cévní stěně.

Osteoporóza a časté zlomeniny

Estradiol brání kostní resorpci, proto se s jeho nedostatkem zhoršuje absorpce vápníku, zvyšuje se křehkost kostí.

Klinicky se pokles kostní denzity projevuje častými zlomeninami.

Nedostatek ženských hormonů: hlavní důvody

Nedostatek estrogenu se může objevit v jakémkoli věku, ale ženy jsou k němu náchylnější po 50 letech. V tomto věku nastává přirozené období zániku reprodukčních funkcí - menopauza. Méně často se u mladých žen vyskytují hormonální poruchy. Příčinou mohou být různé stavy, od chirurgického odstranění dělohy s přívěsky, konče nesprávnou stravou a dramatickým úbytkem hmotnosti.

Během menopauzy

Nedostatek estrogenu během menopauzy je důsledkem fyziologického zániku funkce vaječníků. Zásoba fungujících folikulů je vyčerpána, citlivost na folikuly stimulující hormon hypofýzy klesá, proto klesá produkce estrogenů.

Název „estrogeny“ kombinuje tři hormony: estron, estradiol a estriol. Pokud je během období reprodukční aktivity hlavním z nich estradiol, pak během menopauzy - estron. Zdrojem syntézy je tuková tkáň, která i po zániku funkce vaječníků nadále produkuje malé množství estronu..

V reprodukčním věku

V reprodukčním věku je nejčastější příčinou nedostatku estrogenu exstirpace dělohy s přídavky. Operaci lze provést u myomů, jiných nádorů, významného krvácení během porodu.

Existuje celá řada dalších příčin, které mohou také vést k nedostatku hormonů:

 1. Nemoci štítné žlázy.
 2. Nedostatek živočišných tuků ve stravě.
 3. Drastické hubnutí.
 4. Genetické abnormality.
 5. Poškození hypofýzy - nedostatek folikuly stimulujícího hormonu, přebytek prolaktinu.
 6. Ovariální onemocnění - cysty, autoimunitní onemocnění, syndrom zbytečných vaječníků, syndrom rezistentních vaječníků.

Jak identifikovat nedostatek hormonů

Krevní test může potvrdit nedostatek nebo přebytek estrogenu. Zjišťuje se hladina estradiolu. Jeho množství v krvi se mění v závislosti na fázi menstruačního cyklu. Normální hladiny estradiolu jsou následující:

Ve folikulární fázi

V ovulační fázi

V luteální fázi

Pokud je plánována léčba hormonálními léky, je nutné provést další vyšetření. Jsou přiřazeny následující studie:

 • koagulogram;
 • biochemický krevní test - ALT, AST, bilirubin, protrombinový index, proteinové frakce;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • Ultrazvuk prsu, mamografie.

Léčba

Nedostatek estrogenu negativně ovlivňuje zdraví ženy. K léčbě se používá hormonální substituční terapie. Hormonální terapie je systémová a lokální. Pro systémovou terapii se pilulky užívají perorálně, pro místní - masti, gely, vaginální čípky, transdermální náplasti.

Sortiment drog

Existuje mnoho léků na hormonální terapii hypoestrogenismu. Široký sortiment ztěžuje výběr, ale existují jasné indikace pro použití jedné nebo jiné skupiny drog. Volba závisí na několika faktorech - důvody nedostatku hormonů, věk ženy, přítomnost souběžných onemocnění.

Přípravky obsahující pouze estrogeny

Určeno výhradně k léčbě žen, které podstoupily odstranění dělohy s přívěsky. V ostatních případech se monoterapie estrogenem nepoužívá.

Kombinované léky (estrogeny a gestageny)

Pro cyklickou terapii

V mladém věku před menopauzou jsou ženám předepsány léky, které napodobují normální menstruační cyklus.

Přicházejí ve třech variantách:

dvou-, třífázové, s přídavkem antiandrogenní složky

Pro kontinuální terapii

V postmenopauzálním období, kdy po poslední menstruaci uplynul více než rok, jsou předepsány léky pro kontinuální terapii. Při užívání nedochází k menstruačnímu krvácení

Kontraindikace

Hormonální substituční léčba není indikována ve všech případech nedostatku hormonů. Existují také určité kontraindikace:

 • nádory dělohy a mléčných žláz;
 • mastopatie;
 • endometrióza;
 • zvýšené srážení krve;
 • závažné kardiovaskulární onemocnění;
 • nemoc jater.

V těchto případech lze použít místní léky, které nejsou absorbovány do celkového krevního oběhu. Umožní vám zbavit se urogenitálních poruch, ale nechrání jiné orgány. Lze také použít fytoestrogeny a úpravy výživy.

Video

Nabízíme k prohlížení videa na téma článku.

Vzdělání: Rostovská státní lékařská univerzita, obor „Všeobecné lékařství“.

Našli jste v textu chybu? Vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Práce, která se člověku nelíbí, je pro jeho psychiku mnohem škodlivější než práce vůbec.

Kromě lidí trpí prostatitidou pouze jeden živý tvor na planetě Zemi - psi. To jsou opravdu naši nejvěrnější přátelé.

Většina žen dokáže získat více potěšení z rozjímání o svém krásném těle v zrcadle než ze sexu. Ženy, usilujte tedy o harmonii.

Používáme 72 svalů, abychom řekli i ta nejkratší a nejjednodušší slova..

Antidepresivum klomipramin vyvolává orgasmus u 5% pacientů.

I když srdce člověka nebije, může ještě dlouho žít, což nám prokázal norský rybář Jan Revsdal. Jeho „motor“ se zastavil na 4 hodiny poté, co se rybář ztratil a usnul ve sněhu.

Když se milenci líbají, každý z nich ztrácí 6,4 kalorií za minutu, ale vymění si téměř 300 různých druhů bakterií..

Osoba užívající antidepresiva bude ve většině případů znovu depresivní. Pokud se člověk vyrovnal s depresí sám, má každou šanci na tento stav navždy zapomenout..

Dříve se myslelo, že zívání obohacuje tělo kyslíkem. Toto stanovisko však bylo vyvráceno. Vědci prokázali, že člověk zíváním ochlazuje mozek a zlepšuje jeho výkon.

Nejvzácnější chorobou je Kuruova nemoc. Pouze zástupci kmene Fur na Nové Guineji jsou nemocní. Pacient umírá od smíchu. Předpokládá se, že příčinou nemoci je konzumace lidského mozku..

Mnoho drog bylo původně uváděno na trh jako drogy. Například heroin byl původně uváděn na trh jako lék proti kašli. A kokain byl lékaři doporučován jako anestézie a jako prostředek ke zvýšení vytrvalosti..

Miliony bakterií se rodí, žijí a umírají v našich střevech. Lze je vidět pouze při velkém zvětšení, ale pokud by se shromáždili, zapadli by do běžného šálku na kávu..

74letý Australan James Harrison daroval krev asi 1000krát. Má vzácnou krevní skupinu, jejíž protilátky pomáhají novorozencům s těžkou anémií přežít. Australan tak zachránil asi dva miliony dětí..

Lidský žaludek si dobře poradí s cizími předměty a bez lékařského zásahu. Je známo, že žaludeční šťáva může rozpustit i mince..

Vzdělaný člověk je méně náchylný k onemocněním mozku. Intelektuální aktivita přispívá k tvorbě další tkáně, která kompenzuje nemocné.

Ženy ve věku od čtyřiceti do šedesáti let často pociťují specifické nepohodlí způsobené menopauzou nebo menopauzou. Článek hodnotí pr.

Nedostatek estrogenu

Když máte podezření na nedostatek estrogenu?

Estrogen je hormon, který je v těle ženy přítomen v malém množství, ale hraje obrovskou roli při udržování jejího zdraví. V těle mužů se také produkuje estrogen, ale v mnohem menším množství. Genetické poruchy, dědičnost nebo některá onemocnění mohou interferovat s produkcí estrogenu v těle a vést k jeho nedostatku. Nedostatek estrogenu negativně ovlivňuje sexuální vývoj a sexuální funkce a také zvyšuje riziko obezity, srdečních a cévních onemocnění, osteoporózy.

Jaké jsou hlavní funkce estrogenu?

 • Během menstruačního cyklu, stejně jako na začátku těhotenství, estrogen řídí růst endometria.
 • Odpovědný za sexuální vývoj dívek při jejich vstupu do puberty.
 • Reguluje hladinu cholesterolu.
 • Hraje roli při udržování kostní hustoty.
 • Podporuje změnu a růst prsní tkáně během puberty a těhotenství.
 • Reguluje chuť k jídlu, hmotnost, metabolismus glukózy a lipidů, citlivost na inzulín.

Jaké jsou příznaky nedostatku estrogenu??

Nejčastěji trpí nedostatkem estrogenu dívky, které nedosáhly puberty, tj. Věku puberty, a ženy, jejichž věk se blíží menopauze. K nedostatku estrogenu však může dojít v jakémkoli jiném věku..

Nejběžnější jsou následující příznaky nedostatku estrogenu:

 • Bolestivý styk v důsledku nedostatečné vaginální hydratace.
 • Časté případy infekcí močových cest v důsledku atrofie močové trubice.
 • Nepravidelná nebo chybějící menstruace (amenorea).
 • Změny nálady.
 • Návaly tepla (náhlý pocit tepla).
 • Bolestivá citlivost prsou.
 • Vzhled nebo zesílení záchvatů migrény.
 • Deprese nálady.
 • Obtížnost soustředění.
 • Poklona.

Dalším projevem nedostatečné produkce estrogenu je křehkost a křehkost kostí. To je způsobeno skutečností, že nedostatek estrogenu vede ke snížení hustoty kostí a rozvoji osteoporózy. Estrogen spolu s vitaminem D, hořčíkem, vápníkem a dalšími minerály posiluje kosti. Při nedostatku estrogenu je narušena práce celého komplexu vitamínů a minerálů.

A samozřejmě, pokud se nedostatek estrogenu neléčí, vede to k neplodnosti ženy..

Příčiny nedostatku estrogenu

Estrogen je produkován především ženskými vaječníky. Proto se jakékoli poruchy, které nějakým způsobem ovlivňují vaječníky, odrážejí v produkci estrogenu. Jaké faktory mohou negativně ovlivnit produkci estrogenu? V mladém věku (do 40 let) je:

 • Zvýšená fyzická aktivita, včetně sportu.
 • Poruchy příjmu potravy, jako je půst, příliš restriktivní diety, podvýživa a anorexie.
 • Snížená funkce hypofýzy.
 • Chronické onemocnění ledvin.
 • Vyčerpání vaječníků (předčasné selhání vaječníků), které může být následkem jak genetických vad, tak toxické otravy nebo různých druhů autoimunitních onemocnění (například ovlivnění funkce štítné žlázy).

U žen starších 40 let může být pokles hladiny estrogenu známkou nástupu menopauzy. Tato doba se nazývá perimenopause. Během této doby vaječníky stále produkují estrogen, ale v menším množství. V průběhu času bude produkce estrogenu postupně klesat ještě více až do menopauzy. Jakmile vaječníky přestanou produkovat estrogen, má se za to, že nastala menopauza..

Riziková skupina zahrnuje také ženy, jejichž rodinná anamnéza má problémy s hormony, zejména v případě ovariálních cyst..

Jak je diagnostikován nedostatek estrogenu?

Včasná diagnostika nedostatku estrogenu, zejména v mladém věku, umožňuje včasnou léčbu a prevenci závažných zdravotních a reprodukčních problémů.

Pokud zjistíte několik příznaků nedostatku estrogenu, měli byste kontaktovat svého gynekologa. Zvláště je třeba upozornit: návaly horka, noční pocení, nespavost a nepravidelná menstruace. Čím dříve je léčba zahájena, tím větší zdravotní komplikace se v budoucnu vyhnou. Buďte připraveni vyjmenovat všechny znepokojující příznaky a odpovědět na otázku o možných dědičných problémech s hormony, pro které je lepší se předem informovat o jejich přítomnosti u nejbližších příbuzných žen. Lékař s největší pravděpodobností provede fyzickou prohlídku a objedná vám krevní testy, aby změřil vaše hormonální hladiny. Nejběžnější jsou testy na hladinu estronu a estradiolu.

V některých případech může lékař nařídit vyšetření mozku na patologické změny, které mohou narušit endokrinní systém..

Jak zacházet s nedostatkem estrogenu?

Ženy s nízkou hladinou estrogenu mají prospěch z hormonální terapie. Dodává se v několika typech a liší se podle věku..

Estrogenová terapie

Léčba vysokými dávkami estrogenu se obvykle předepisuje ženám ve věku od 25 do 50 let, které trpí nedostatkem estrogenu. Tato terapie koriguje výslednou hormonální nerovnováhu a snižuje riziko souvisejících poruch, jako je snížená hustota kostí, křehkost kostí a kardiovaskulární onemocnění. Přesná dávka bude záviset na závažnosti hormonální poruchy a způsobu podání léku..

Estrogen lze předepsat:

 • Orálně
 • Navenek
 • Vaginálně
 • Injekcí

V některých případech je nutná dlouhodobá léčba estrogeny, i když se hladiny estrogenu vrátí k normálu. Dávka estrogenu, která se má podávat, se obvykle snižuje, aby nedošlo k narušení přirozené produkce estrogenu. Dlouhodobá estrogenová léčba je předepisována hlavně ženám, které se blíží věku menopauzy a podstoupily hysterektomii (odstranění dělohy a vaječníků). Ve většině ostatních případů by délka léčby estrogenem neměla přesáhnout 1–2 roky, kvůli zvýšenému riziku určitých typů rakoviny.

Hormonální substituční léčba (HRT)

Hormonální substituční léčba je navržena ke zvýšení přirozených hladin hormonů v těle. HRT je zpravidla předepisována ženám v období perimenopauzy, kdy hladina hormonů estrogenu a progesteronu prudce klesá. HRT pomáhá přivést hormonální nerovnováhu zpět na předchozí úroveň. Současně, stejně jako v případě estrogenové terapie, mohou hormony vstoupit do těla orálně nebo zevně a ve formě vaginálních látek nebo injekcí.

Hormonální substituční léčba se může v závislosti na diagnóze lišit v dávce, délce užívání a kombinacích hormonů. Ale stejně jako v případě estrogenové terapie se doporučuje omezit její trvání na přibližně dva roky kvůli rostoucímu riziku kardiovaskulárních onemocnění, trombózy, mozkové mrtvice a rakoviny prsu..

Navzdory možným rizikům není důvod úplně odmítat jakoukoli hormonální terapii. Věda nestojí na místě a v průběhu let se hormonální terapie stává bezpečnější a efektivnější.

Nedostatek estrogenu a nadváha: existuje vztah?

Sexuální hormony, včetně estrogenu, ovlivňují množství tukové tkáně v těle. Estrogen se podílí na regulaci hladin glukózy a metabolismu lipidů. Proto je se snížením hladiny estrogenu možná nadváha..

Lékaři se domnívají, že ženy, které vstupují do menopauzy, kvůli tomu přibývají na váze. To zase s sebou nese rizika metabolických poruch, vysokého krevního tlaku, cukrovky a aterosklerózy.

V tomto případě hormonální terapie, vyvážená strava a pravidelné sportovní aktivity pomáhají nezvyšovat váhu..

Příznaky nedostatku estrogenu u žen v menopauze a mladých dívek

Příznivé vlastnosti estrogenu

Ženské tělo produkuje tři typy estrogenu:

 • estradiol;
 • estron;
 • estriol.

Jejich předchůdci jsou mužské pohlavní hormony - androgeny. Nejaktivnějším je estradiol. Jeho účinek na tělo se projevuje od okamžiku puberty do nástupu menopauzy. V mnoha tkáních existují receptory pro estradiol, a proto je s nedostatkem napadeno celé tělo. Stav závisí na syntéze estrogenu:

 • pohlavní orgány;
 • mléčné žlázy;
 • kůže a podkožní tuk;
 • kostní tkáň;
 • pojivová tkáň;
 • svaly;
 • kardiovaskulárního systému;
 • játra;
 • mozek.

Estrone je hlavním hormonem po menopauze. Není však schopen kompenzovat nedostatek estradiolu. Estriol je nejméně aktivní frakce, jeho množství se významně zvyšuje během těhotenství. Funkce estrogenů u těhotných žen je stimulovat tvorbu progesteronových receptorů.

Pod vlivem estrogenu roste mléčná žláza v dospívání. Děloha reaguje na stimulaci hormonů zvýšením tloušťky endometria v první fázi cyklu. Pod jeho vlivem začíná menstruace. Účinek na systém srážení jater a krve se projevuje potlačením syntézy antitrombinu III. Je to srážecí faktor, který pomáhá rozkládat krevní sraženiny. Estrogeny také zvyšují srážlivost krve. Tak se objevuje ochranný mechanismus, který neumožňuje, aby menstruace přešla do děložního krvácení..

Estriol reguluje syntézu lipoproteinů v játrech. Pod jeho vlivem se zvyšuje množství lipidů, které chrání krevní cévy před aterosklerózou, a počet těch, které přispívají k tvorbě cholesterolových plaků..

Hlavní účinek estrogenů souvisí se sexuální funkcí. Stimuluje ukládání glykogenu ve vaginální sliznici. Když se buňky rozpadnou, stane se tento komplexní sacharid živnou půdou pro laktobacily. Zpracovávají to a konečnými produkty jsou kyselina mléčná a peroxid vodíku. Tyto látky mají ochrannou funkci a zvlhčují pochvu.

Příčiny nedostatku hormonů

Hlavní příčinou nedostatku estrogenu je přirozená menopauza. Další podmínky, které vedou k hypoestrogenismu, jsou:

 • syndrom plýtvání vaječníky - předčasné ukončení funkce, může nastat v mladém věku;
 • syndrom rezistentních vaječníků - ve folikulárním aparátu není dostatek hormonálně citlivých receptorů;
 • úplné odstranění nebo resekce části vaječníku;
 • amputace dělohy;
 • léčba agonisty uvolňujícího hormonu;
 • některé protokoly IVF pro stimulaci ovulace.

U mladých dívek může být pokles estrogenu dočasný a souvisí s jinými důvody. Syntéza ženských hormonů se spouští z androgenů a jejich prekurzorem je cholesterol. Dlouhodobé dodržování stravy bez cholesterolu, nedostatek výživy vede k porušení produkce pohlavních steroidů.

Enzym, který se podílí na přeměně androgenů na estrogeny, je enzym obsahující hem a ve své struktuře jsou přítomny ionty železa. Proto při anémii, odmítnutí masných výrobků po krvácení klesá produkce pohlavních hormonů a menstruace může zmizet.

Nedostatek estrogenu je způsoben vnějšími a vnitřními faktory, včetně:

 • virové infekce;
 • ionizující radiace;
 • toxické látky;
 • nikotin;
 • zánět vaječníků;
 • tyroiditida;
 • revmatoidní artritida;
 • cukrovka.

Existují vrozené genetické abnormality, při nichž je nedostatek ženských hormonů. Zároveň je u dívek narušena puberta, menstruace nezačne.

Projevy hypoestrogenismu

Příznaky nedostatku estrogenu se objevují postupně. Pořadí jejich vzhledu je v každém věku stejné. Menstruační funkce reaguje jako první. Menstruace je nepravidelná, objevují se anovulační cykly. Vajíčka nedozrávají, vyvíjí se neplodnost.

Další reakcí je neurovegetativní systém a mozek. Žena cítí klasické příznaky menopauzy:

 • návaly horka;
 • kardiopalmus;
 • změny nálady;
 • plačtivost;
 • špatný spánek, nespavost v noci a ospalost během dne;
 • křeče nebo necitlivost v končetinách;
 • rázy krevního tlaku;
 • astmatické záchvaty;
 • depresivní podmínky;
 • ztráta energie, zvýšená únava.

Připojují se další urogenitální poruchy. Jejich vnější příznaky se projevují následovně:

 • vaginální suchost, pocit pálení a svědění;
 • bolestivé pocity během sexu;
 • snížené libido.

Pojivová tkáň a svaly pánevního dna reagují později. Lze diagnostikovat prolaps vagíny, který vede k inkontinenci moči, zhoršené stolici. Kvůli nedostatku estrogenu se na vaginální sliznici objevují atrofické změny, ztenčuje se, snadno krvácí. Normální mikroflóra zaniká, proto často dochází ke stavu dysbiózy nebo kandidózy.

Zároveň se žena obává metabolických poruch. Rychle přibírá na váze, i když nezvyšuje kalorie ani počet jídel. Na pozadí obezity se často vyvíjí diabetes mellitus 2. typu, trpí krevní cévy. Hypertyreóza, bolesti svalů a kloubů jsou také důsledkem nedostatku pohlavních hormonů.

Začíná stárnutí pokožky, snižuje se syntéza kolagenu, objevuje se ochablost, suchost a první vrásky. Ochranný účinek estradiolu na cévy zmizí, zvyšuje se riziko vzniku aterosklerózy a trombózy. Ztráta vápníku se spouští v kostní tkáni, což se projevuje známkami osteoporózy.

Rozvíjejí se duševní poruchy. Ženy si všimnou snížené paměti, snížené pozornosti, melancholické nálady nebo vzhledu posedlostí, obav.

Hypoestrogenismus u těhotných žen vede k hrozbě potratu nebo předčasného porodu. Tento stav se může vyvinout i při vysokých hladinách hlavního těhotenského hormonu, progesteronu. Pokud je nedostatek estriolu a estronu, progesteronové receptory se netvoří v dostatečném množství, hormon cirkuluje v krvi, ale nemá požadovaný účinek.

Diagnostické metody

Diagnóza hypoestrogenních stavů začíná vyšetřením na gynekologickém křesle. V počátečních stádiích se velikost dělohy a vaječníků nemění, ale s dlouhodobým nedostatkem se zmenšují a vaginální sliznice atrofuje. V nátěru není normální mikroflóra.

Testy na pohlavní hormony mohou určit koncentraci každého z nich a naznačit příčinu patologie. Se snížením funkce vaječníků a normálním fungováním hypofýzy se zvyšuje množství FSH v krvi. Toto je pokus těla stimulovat folikulární aparát. Pokles estradiolu obvykle začíná 5 let před nástupem přirozené menopauzy. Ve stejném období se FSH postupně zvyšuje.

Nedostatek estrogenu se může objevit s hyperprolaktinemií, nedostatkem androgenu nebo jinými hormonálními abnormalitami, proto je předepsáno komplexní vyšetření, které zahrnuje:

 • LH, FSH a jejich poměr;
 • estriol;
 • testosteron;
 • androstendiol;
 • kortizol;
 • prolaktin;
 • progesteron.

Antimülleriánský hormon se používá k diagnostice snížení ovariální rezervy vaječníků, podle jeho poklesu v mládí se vyvozuje závěr o předčasném zániku reprodukční funkce. Dále může být vyžadováno testování hormonů štítné žlázy.

Ultrazvuk pánve umožňuje vizualizaci dělohy a vaječníků. Provádí se v různých dnech menstruačního cyklu, pokud se menstruace nezastaví, aby se určila dynamika zrání folikulů a stav endometria. Nedostatek estrogenu může být spojen s nesprávnou funkcí hypofýzy.

Pro vyšetření je předepsáno CT nebo MRI mozku.

Laparoskopie je invazivní diagnostická metoda, která umožňuje vyšetřit vaječníky, jasně potvrdit jejich hypoplázii, nepřítomnost folikulů.

Jak zvýšit estrogen

Léčba hypoestrogenismu by měla být předepsána lékařem. Cílem je odstranit příznaky nedostatku pohlavních hormonů a zmírnit nástup menopauzy. Hormonální substituční léčba neobnovuje funkci vaječníků ani neudrží mládí.

Léky se vybírají individuálně podle závažnosti příznaků. Pokud se u ženy vyvinou pouze urogenitální poruchy a nedojde k neurovegetativní reakci, lékaři se omezují na předepisování lokálních forem estrogenu ve formě čípků, krému nebo sádry.

S výraznými známkami je vybrán jeden z terapeutických režimů:

 • přírodní estrogeny;
 • progestiny;
 • kombinace estrogenů a progestogenů.

U žen s odstraněnou dělohou lze použít pouze estrogeny a nebojte se vývoje komplikací ve formě onkologie. V ostatních případech se používá kombinovaná léčba nebo pouze progestogeny.

U dívek s mírným nedostatkem hormonů pomáhá správná vyvážená výživa. Často je ale také doplněno hormonálními látkami k regulaci funkce vaječníků..

Estrogeny v ženském těle plní nejen reprodukční funkce. Jejich nedostatek vede k menstruační dysfunkci, přetrvávající neplodnosti a stárnutí. Proto je nutné identifikovat hypoestrogenní podmínky v rané fázi, aby se napravily nepříjemné následky..

Nedostatek estrogenu u žen. Příznaky, příčiny a léčba, následky

Estrogen je komplex hormonů (estron, estradiol, estriol). Jejich nedostatek u žen způsobuje změny ve fungování reprodukčního systému, srdečních funkcí a pevnosti kostí. Změnu v množství estrogenu lze identifikovat podle přítomných příznaků (změna menstruačního cyklu, neschopnost nést dítě a zhoršení vzhledu).

Funkce estrogenu v těle ženy

Estrogeny hrají obrovskou roli v normálním fungování ženského těla. Jejich nedostatek může vést k vážné poruše všech orgánů. Tento typ hormonů se také produkuje v mužském těle, ale v malém množství..

V ženském těle existují 3 typy hormonů ovlivňujících plný vývoj.

Název hormonuPopis jeho účelu
EstronTvoří se ve vaječnících, kůře nadledvin a tukové tkáni. Reguluje funkce dělohy a tvorbu endometriální vrstvy.
EstradiolTvoří se ve vaječnících a kůře nadledvin. Reguluje zrání vajíček, ovulaci. Když dojde k početí, připraví dělohu na implantaci embrya. Je zodpovědný za normální fungování oběhového a močového systému, stejně jako za sílu kostí. Normalizuje fungování střev, svalové tkáně a nervového systému. Podílí se důležitou roli na metabolických procesech těla.
EstriolTvoří se ve vaječnících. Reguluje růst dělohy během těhotenství. Odpovídá za normální fungování placenty a vývoj plodu.

Úloha estrogenu v ženském těle:

 • Jsou odpovědné za obnovu a růst endometria během menstruace (regulují také samotný cyklus) a v počátečním období těhotenství. Připravuje mléčné žlázy na krmení dítěte po narození.
 • Přispívají k udržení těhotenství a jsou odpovědné za normální vývoj embrya.
 • Normalizujte tvorbu sekundárních pohlavních znaků v období dospívání dívek (růst mléčných žláz, vzhled ochlupení na ohanbí a v podpaží, začátek menstruačního cyklu).
 • Odpovědný za sexuální přitažlivost k opačnému pohlaví. A normalizujte uvolňování maziva během pohlavního styku.
 • Udržujte pružnost cév a chraňte před tvorbou „škodlivého“ cholesterolu. Tato vlastnost pomáhá normalizovat srdce..
 • Zabraňuje tvorbě krevních sraženin a reguluje srážení krve.
 • Podílejte se na udržování požadované hustoty kostí.
 • Přispět k normalizaci chuti k jídlu, hmotnosti. Nedovolte, aby se přebytečné tukové buňky ukládaly do těla. A potřebné tukové zásoby jsou distribuovány do správných zón.
 • Normalizují metabolický proces, včetně vodno-solného, ​​a podporují vstřebávání vápníku. Ovlivňuje stav pokožky, vlasů, nehtů..
 • Reguluje psychologický stav (s nedostatkem hormonů často převládá podrážděnost a stres).
 • Vylepšuje paměť.

Estrogeny se začnou v těle (většinou ve vaječnících) produkovat během puberty a zastaví se, když začne menopauza. Co ovlivňuje celkovou pohodu a vzhled ženy.

Míra estrogenu u žen podle věku

Nedostatek estrogenu u žen (příznaky doprovázející pokles budou diskutovány níže) je určen odchylkou indikátoru od normy ve směru poklesu. V tomto případě je nutné vzít v úvahu věk, menstruační fázi nebo těhotenství..

Změny ukazatelů estrogenu u žen podle věku a menstruačního cyklu:

 • Od narození do jednoho roku. Dívky neprodukují estrogeny od narození do jednoho roku.
 • Od roku do nástupu sexuálního vývoje. V tomto věku se začíná vyrábět estradiol. Jeho indikátor se liší podle věku a má následující významy.
Věkový parametrRychlost estradiolu (pg / ml)
1-3 roky staré0-25
Od 3 do 6 let22-27
7 do puberty22-50
 • Pokud máte menstruační cyklus. V tomto věku se ukazatele mění v závislosti na fázi zrání vajíčka ve vaječníku..
Fáze cykluEstron. Rychlost (pg / ml)Estradiol. Rychlost (pg / ml)
Folikulární37-13717-167
Ovulační60-23086-499
Luteal50-11549-262

Estriol je produkován pouze během období těhotenství. Při absenci těhotenství je jeho množství nepřiměřeně malé..

Míra estrogenu během puberty, těhotenství, hepatitidy B, menopauzy

Normální hladiny estrogenu se mění během zvláštních období života ženy (puberta, porod a menopauza).

Rozsah norem pro estrogen během období:

 • Puberta. Toto období může trvat dívku od 9 do 18 let. A podmíněně rozdělena do 4 fází.
Fáze vývoje, vlastnosti a věkNormální rozmezí estradiolu (pg / ml)
1. fáze. To je obvykle 9-12 let. Prsa se začínají formovat. Neexistují žádné další sekundární příznaky sexuálního vývoje.22-125
2. a 3. fáze. Patří sem průměrný věk 12-14-16 let. V tomto věku jsou mléčné žlázy plně formovány, objevují se vlasy, hýždě jsou zaoblené. Žádný menstruační tok.75-375
4. fáze. Je to 16-18 let. Všechny sekundární znaky jsou zcela vytvořeny, tělo se připravuje na první ovulaci.27-185

Během poslední fáze se již produkuje hormon estron, jehož množství nepřesahuje 30 pg / ml.

 • Těhotenství. Během období těhotenství hrají normální hladiny hormonů důležitou roli při plodení a správném vývoji plodu. Jejich ukazatele by neměly přesahovat rozmezí uvedená v tabulce podle týdnů těhotenství.
Těhotenství po týdnuEstradiol. Normy (pg / ml)Estriol. Normy (nmol / l)
1. trimestr210-43100,445 - 3,421
2. trimestr890-112408,002-30,002
3. trimestr4420-1890025,004-42,003

Zvýšení hladin hormonů začíná od 6. týdne po početí dítěte. Estrone během tohoto období není produkován kvůli zbytečné obnově endometriálních buněk.

 • Kojení. Během těhotenství estrogeny inhibovaly nástup produkce mléka; po porodu jejich počet klesá na normální hladinu. Estradiol nejvýše 200 pg / ml. Estrone až do 100 pg / ml. Produkce estriolu je minimalizována.
 • Climax. Po dokončení práce vaječníků produkce estrogenu prudce klesá. Jejich malá tvorba pokračuje v tukové tkáni a kůře nadledvin. Normální rozmezí pro estradiol se pohybuje od 5 do 60 pg / ml.

Příčiny nedostatku estrogenu

Nedostatek estrogenu u žen (příznaky nedostatku lze pociťovat i po snížení zvýšené koncentrace hormonů) může být způsoben přírodními a patologickými příčinami.

Na obrázku jsou uvedeny příčiny nedostatku estrogenu u žen..

Protože hlavní produkce hormonů se vyskytuje ve vaječnících, vedou změny v jejich fungování k rozvoji nedostatku estrogenu. Menší část se tvoří v kůře nadledvin a tukové tkáni. Také u nich může dojít ke snížení produkce.

Příčiny a predispoziční faktory pro pokles estrogenu v těle:

 • hubnutí za krátkou dobu (nemoc, stres) nebo prudký přírůstek hmotnosti;
 • podvýživa nesprávně sestavenou stravou nebo úplné odmítnutí jídla za účelem hubnutí. Nedostatek tuku a železa vede ke změně hormonálních hladin;
 • nedostatek fyzické aktivity nebo jejich nadměrná přítomnost (trénink při sportu);
 • konzumace velkého množství alkoholu (zejména nízké kvality), nikotinu nebo drog;
 • být v depresi, rozrušený nebo nervózní po dlouhou dobu;
 • užívání hormonálních léků jako terapie;
 • přítomnost nádorových formací (benigních a maligních);
 • časté nebo dlouhodobé užívání antidepresiv;
 • dysfunkce štítné žlázy. Nedostatek jejích hormonů ovlivňuje práci reprodukčních orgánů, včetně vaječníků;
 • dědičná predispozice;
 • vzácný sexuální kontakt;
 • chemoterapie, která ovlivňuje reprodukční orgány;
 • odstranění dělohy s vaječníky pro chirurgické ukazatele.

Změna množství estrogenu během menstruace a na začátku menopauzy také ovlivňuje celkovou pohodu ženy. Jedná se o přirozený pokles a jen zřídka vyžaduje terapii. V případě potřeby je léčba předepsána odborníkem po diagnostikování příčiny a identifikaci úrovně redukce hormonů.

První známky nedostatku hormonů a pozdní příznaky

Snížení množství estrogenu u ženy se projevuje vnějšími a vnitřními příznaky. V závislosti na stavu (dospívání, těhotenství, menopauza) se příznaky liší.

Existují však také obecné časné příznaky poklesu důležitých ženských hormonů:

 1. Přítomnost neustálé únavy, a to i při absenci fyzické aktivity.
 2. Časté a náhlé změny nálady s převahou podrážděnosti.
 3. Zvýšené pocení, a to i za chladného počasí.
 4. Změna spánku, výskyt nespavosti.
 5. Přírůstek hmotnosti při nezměněném životním stylu.

Příznaky nedostatku estrogenu v závislosti na stavu ženy:

Období vývoje ženského tělaJaký je účinek hormonůPříznaky nedostatku
PubertaEstrogeny jsou nezbytné pro normální vývoj sekundárních pohlavních znaků
 • se zpožděním se začínají tvořit mléčné žlázy;
 • mužnější postava s malým hýždím a širokými rameny;
 • pozdní nástup menstruace nebo její absence;
 • zpoždění ve vývoji reprodukčních orgánů (nedostatečný vývoj velikosti dělohy, v budoucnu to může ohrozit neplodnost).
Reprodukční věkNormalizuje celkový stav těla, menstruační cyklus a pravděpodobnost početí
 • patologie reprodukčních orgánů zánětlivé povahy;
 • porušení menstruačního cyklu a charakteristiky výtoku;
 • bolestivost PMS;
 • nedostatek těhotenství nebo časté potraty v raných fázích;
 • s intimitou nedochází k mazání, fyzický kontakt způsobuje nepříjemné pocity;
 • suchá kůže, odlupování a výskyt pustul;
 • nedostatek přiměřeného spánku s chronickou únavou;
 • narušení srdce doprovázené bolestí na hrudi;
 • vypadávání a lámavost vlasů, poškození nehtů;
 • změna tvaru mléčných žláz;
 • křehkost kostí.
Období porodu dítěteOdpovědný za zachování těhotenství a normální vývoj plodu
 • abnormální vývoj placenty nebo její rychlé stárnutí;
 • předčasné ukončení těhotenství;
 • vývoj fyzických a duševních abnormalit v embryu;
 • porušení tvorby a práce kardiovaskulárních a nervových systémů u plodu;
 • vývoj děložního krvácení;
 • slabá práce během porodu.
ClimaxV tomto věku produkce estrogenu postupně klesá. Dochází k hladkému stárnutí těla.
 • závratě a bolesti hlavy;
 • zvýšené pocení a horečka;
 • rychlá srdeční frekvence;
 • rozvoj cukrovky;
 • prudký nárůst hmotnosti;
 • narušení střev (plynatost a zácpa);
 • rychlé stárnutí pokožky;
 • zvýšení věkových skvrn a mateřských znamének;
 • nedostatek chuti na opačné pohlaví;
 • zvýšení počtu močení, někdy močová inkontinence;
 • snížená paměť a rychlý rozvoj únavy.

Po stanovení diagnózy je možné určit, zda jsou tyto příznaky příznakem nedostatku estrogenu nebo vývojem jiné patologie. Není možné stanovit diagnózu sami, bez vyšetření endokrinologem-gynekologem.

Jak je diagnostikován nedostatek estrogenu

Nedostatek estrogenu u žen vyžaduje úplnou diagnózu. Zpočátku odborník provede vizuální vyšetření a objasní přítomnost příznaků, kdy se objevily, a stupeň jejich závažnosti.

Po vyšetření je předepsáno darování žilní krve. Při dekódování výsledků se bere v úvahu fáze menstruačního cyklu a věk ženy. K objasnění diagnózy může být předepsáno vyšetření hormonu stimulujícího folikuly..

Pro správnost parametrů krevního testu musíte:

 • přestat užívat léky, které mohou ovlivnit výsledek testu;
 • 5 dní před zákrokem je intimita zakázána;
 • dodržujte speciální menu (nemůžete jíst mastná a kořeněná jídla a alkohol je také vyloučen);
 • těžká fyzická aktivita je den předem zrušena.

Pokud se indikátory změní, je možné provést krevní test každý den po dobu 2 týdnů, aby se zjistila dynamika. Kromě toho lze změnu množství estrogenu určit měřením bazální teploty doma. Tento proces je dlouhý a trvá 3 menstruační cykly..

Způsoby normalizace hladiny estrogenu

Obnova deficitu estrogenu je možná pouze pod dohledem odborníka, s přihlédnutím k věku, stupni poklesu indikátorů a obecnému stavu pacienta. Jako terapie se používají výživové úpravy, léky, je navíc povoleno použití tradiční medicíny.

Výživa

S mírným poklesem ukazatelů, stejně jako v dospívání, dochází k úpravě hormonální rovnováhy nejčastěji vypracováním dietního menu. Současně neexistují žádná zvláštní omezení ohledně množství konzumované potravy. Hlavní věcí je zahrnout více potravin s vysokým obsahem přírodních estrogenů a vyloučit potraviny, které snižují koncentraci hormonů.

Potraviny, které zvyšují množství hormonůPotraviny snižující hladinu hormonů
Zelenina:

 • rajče;
 • okurka;
 • řepa;
 • lilek
 • mrkev.
Žloutek
Ovoce:

 • jablka;
 • Granát;
 • Termíny;
 • meruňka;
 • mango;
 • švestka.
Citrusové plody
Fazole:

 • Červené fazole;
 • sója a výrobky z ní;
 • hrášek;
 • čočka.
Zelenina
Semena: dýně, lněné semínko, sezam.Jakýkoli druh zelí
Potraviny obsahující selen: houby, dýně, lilek. Stejně jako česnek, hořčičný prášek a ořechy.Obr
Zelený čaj, přírodní káva a přírodní pivo.
Olivový olej a olivy, olivy.
Mléčné výrobky, libové maso a ryby.
Bobule rakytníku

Dále se doporučuje provádět speciální tělesná cvičení a používat bylinné odvarky.

Hormonální léky

Nedostatek estrogenu u žen (příznaky odhalují vývoj nedostatku hormonů) se silnou odchylkou od normy lze obnovit užíváním hormonálních léků. To bere v úvahu kontraindikace (maligní nádory, patologie jater a ledvin).

Hormonální látky lze předepsat v několika formách:

 1. Pilulky. Jednoduché a snadno použitelné. Rychle doplňte nedostatek estrogenu. Musí být užívány od 1. dne menstruace po dobu 21 dnů. Poté je provedena 7denní přestávka. V této době dochází k menstruačnímu toku. Pokud náhodou vynecháte pilulku, musíte ji co nejdříve užít. Seznam: yarina, logest, klimonorm.
 2. Náplasti. Pohodlné pro časté služební cesty. Nemá vliv na gastrointestinální trakt. Působení náplasti trvá 7 dní. Poté je nutné jej smazat. Nová náplast se aplikuje okamžitě nebo s přestávkou (určí ošetřující lékař). Seznam: klimara, extraderm, evra.
 3. Masti, krémy, gely. Ne vždy pohodlné použití. V tomto případě je dávka zvolena individuálně podle indikací. Seznam: clio, ovestin, estrocad.
 4. Implantáty. Produkují správné množství hormonů po dobu 6 měsíců. Dále je v případě potřeby nutná výměna. Seznam: dermestril, menorest, estrimax.
 5. Vaginální čípky. Podporujte rychlou náhradu nedostatku hormonů. Jsou zavedeny před spaním pro úplnou absorpci složek čípků. Seznam: elvagin, estrovagin, ortoginest.
 6. Intravenózní a intramuskulární injekce. Nejrychlejší možné zvýšení estrogenu v těle. Dávka se volí individuálně. Injekce se mohou podávat stacionárně. Je nutný neustálý dohled. Seznam: estradurin, lindinovaný, proginova.

Léky se vybírají v závislosti na preferencích ženy a obecném stavu těla. Samotná změna dávkování nebo výběru léků může vést k nenapravitelnému narušení hormonálních hladin a rozvoji rakovinných buněk.

Lidové léky

Kromě léčby drogami jsou předepsány odvary a bylinné infuze.

Mohou to být jednosložkové infuze (byliny se prodávají v lékárnách s návodem k použití):

 • kopřiva;
 • poskok;
 • lněná semínka;
 • bórová děloha;
 • jitrocel;
 • červený kartáč;
 • aloe;
 • jetel.

V případě menopauzy by měly být odvary používány po dobu 5 let. Ženám v reprodukčním věku se doporučuje užívat je od 3 do 5 a od 15 do 18 dnů menstruačního cyklu. To vám umožní vytvořit normální rovnováhu hormonů v těle..

Recepty na vícesložkové nálevy a odvary:

 1. Ve 300 ml vroucí vody trvejte na 50 g sušených malinových listů, 25 g listů máty. Spotřebujte po 40 minutách. Část je rozdělena na ranní a večerní recepci.
 2. V 0,5 lněném oleji musí trvat 50 g naklíčených semen brokolice (v mleté ​​formě). Konzumujte každých 10 dní, 25-40 ml ráno.
 3. V 0,3 l napařte 25 g semen a manžet plantain. Na mírném ohni dusíme 15 minut. Část je rozdělena do 3 dávek. Během dne se napijte.

Použití těchto infuzí je diskutováno s endokrinologem-gynekologem, protože je nutné vzít v úvahu jejich interakci s léky.

Fyzické aktivity

Nedostatek estrogenu u žen (příznaky doprovázející nedostatek hormonů je nutné vzít v úvahu při sestavování cvičebního programu) lze doplnit pomocí fyzické aktivity. To je založeno na skutečnosti, že část estrogenu se produkuje v tukové tkáni a její působení urychluje jejich produkci..

Odborníci doporučují kurzy jógy, cvičení sestavené specialistou na cvičební terapii a večerní jogging v zalesněné oblasti. Dále se doporučuje vzdát se užívání nikotinu a alkoholu. Hodiny jógy se staly velmi populární. To vám umožní vyrovnat rovnováhu estrogenu a normalizovat nervový stav..

Příklady několika póz (nejpopulárnějších a nejúčinnějších):

 1. Pozdrav slunci. Poloha, stojící s rukama nad hlavou. Nadechněte se - opřete se. Vydechněte - předkloňte se. Začněte z této pozice.
 2. Cobra představovat. Poloha leží na břiše. Při inhalaci se musíte ohnout dozadu pomocí podpory rukou. Zůstaňte v maximální výchylce po dobu 20 sekund. Pomalu zaujměte výchozí polohu.
 3. Loď představuje. Poloha leží na břiše. Při nádechu se co nejvíce ohýbejte a rukama uchopte kotníky nohou. V této poloze vydržte 20 sekund.
 4. Superman pozice. Poloha leží na břiše. Paže jsou natažené přes hlavu, nohy jsou rovné a ve vzájemném kontaktu. Při vdechování nohy a paže nezvedají vysoko od podlahy. Trvejte 20 sekund.
 5. Lotus pozice. Posaďte se na podlahu s rovnými zády. Ohněte nohy tak, aby se boky dotýkaly podlahy a chodidla byla na nich. V této poloze setrvejte 40-60 sekund.
 6. Mrtvola pozice. Poloha leží na zádech. V takovém případě musíte úplně relaxovat a zůstat v tomto stavu po dobu 7-10 minut. Tato lekce je vedena na konci cvičení..

Všechna cvičení musí být koordinována s odborníkem. Protože je nutné vzít v úvahu přítomnost dalších patologií. S nedostatkem estrogenu také kosti ztrácejí sílu a nepříjemné nebo nesprávné pohyby mohou být škodlivé..

Možné komplikace nedostatku estrogenu

V různých věkových skupinách je nedostatek estrogenu nebezpečný s rozvojem komplikací:

 • Během puberty je vývoj sekundárních pohlavních znaků opožděn. Se silnou odchylkou se děloha nemusí plně vyvinout, v důsledku toho dívka nebude schopna otěhotnět a porodit dítě.
 • Během těhotenství může dojít k časnému potratu, narušení vývoje plodu nebo prodlouženému porodu v důsledku narušení porodu.
 • V reprodukčním věku se mohou objevit nepravidelnosti menstruace, celkové zhoršení pohody a stárnutí těla.
 • S časným vývojem menopauzy dochází k úbytku kostí, což vede k častým zlomeninám. A také je narušena funkce močových cest.

U všech věkových skupin a období je nedostatek hormonů doprovázen přírůstkem hmotnosti, který nelze snížit fyzickou aktivitou a dietou..

Prognóza silného nedostatku estrogenu v těle

Pokud je nedostatek estrogenu výrazný a patologie nebyla doprovázena léčbou po dlouhou dobu, pak tělo ženy přestane fungovat normálně. Dochází k poruše všech orgánů a náhlému stárnutí. Léčba v tomto případě bude trvat dlouho, protože je nutné obnovit hormonální rovnováhu a fungování celého organismu..

Úplné zotavení není vždy možné.

Nedostatek estrogenu se může vyvinout u žen v jakémkoli věku a období. Je nutné věnovat pozornost odpovídajícím příznakům a zahájit terapii včas. Důsledky nedostatku estrogenu jsou nepředvídatelné.

Autor: Kotlyachkova Svetlana

Video o estrogenu, jeho roli v těle a důvodech jeho nedostatku

Jak obnovit hormony:

Fragment programu „Žít zdravě“ o estrogenech:

Ženské tělo podléhá vlivu hormonů, zejména pohlavních hormonů. Na konci každého menstruačního cyklu dochází ke změně hormonálních hladin, při kterých začíná menstruace.