Jak snížit bolest během menstruace. Lidové léky a léky


Když žaludek bolí během menstruace, žena nebo mladá dívka se někdy stane zcela postiženou. Každá 10 žena trpí během menstruace nesnesitelnou bolestí, která často vede k mdlobám a dokonce k záchvatům. Předpokládá se, že menstruace je přirozený proces v těle ženy, který by neměl být doprovázen velmi silnou spastickou bolestí v podbřišku, tím spíše by nemělo docházet k zvracení, nevolnosti, bolesti hlavy, průjmu nebo zácpě.

Gynekologové důrazně doporučují, aby v případě intenzivní bolestivé menstruace nejprve zjistili příčinu jejího výskytu, protože to nemusí být jen rys vašeho těla, ale mohou to být příznaky vážného onemocnění nebo dysfunkce nervového, reprodukčního, endokrinního systému, příznaky dysplázie pojivové tkáně nebo anomálie ve vývoji pohlavních orgánů atd. V tomto článku budeme hovořit o tom, jak snížit bolest během menstruace u dívky nebo ženy, co je třeba udělat pro zmírnění bolesti během menstruace a určit skutečnou příčinu takového abnormálního stavu těla..

Jak zmírnit menstruační bolesti u mladých dívek?

V gynekologii je obvyklé rozdělit bolestivá období na primární, kdy dívka od samého počátku vzniku menstruace nikdy neměla bezbolestná období a sekundární, kdy se u žen po 30 letech vyskytne silná bolest během menstruace na pozadí různých infekčních a zánětlivých onemocnění ženských pohlavních orgánů, hormonálních poruch, po chirurgických zákrocích atd..

Podle mnoha žen a lékařů může primární algomenorea (bolest během menstruace) sama zmizet poté, co žena porodí dítě, pak se děloha během menstruace méně bolestivě stahuje. Pokud se to však nestane, navíc pokud mladá žena nemůže otěhotnět a má celý komplex příznaků jak před menstruací - předmenstruační syndrom, tak během menstruace, je nutné podstoupit komplexní vyšetření nejen u gynekologa, ale také u takových specialisté, jako je gastroenterolog, ftiziatr-gynekolog, neurolog, endokrinolog, osteopat, psychoterapeut.

Vzhledem k tomu, že hlavními příčinami bolestivé menstruace u dívek mohou být obecná systémová onemocnění, jako je dysplázie pojivové tkáně, která se projevuje ve vývoji zakřivení páteře, dysfunkci gastrointestinálního traktu, častých dislokacích, křečových žilách dolních končetin a pánevních orgánů. Příčinou primární algomenorey může být také genitální tuberkulóza, která vede k abnormalitám ve vývoji genitálií, nedostatečnému rozvoji mléčných žláz, dělohy a děložních přídavků, což je příčinou přetrvávající neplodnosti. Různá onemocnění nervového systému, duševní poruchy, emoční nestabilita u dívek mohou být výsledkem stejné tuberkulózy genitálií nebo mohou být nezávislou poruchou s dědičnými nebo vrozenými kořeny.

Vzhledem k výše uvedenému byste měli nejprve tyto patologie vyloučit a poté na základě stanovení nebo vyloučení těchto diagnóz rozhodnout o metodách zmírnění bolesti během menstruace..

Neléčivé způsoby, jak zmírnit bolest během menstruace

Ke snížení bolesti během menstruace u dívek s primární algomenoreou může stačit použití nelékových metod řešení bolestivých období, například:

 • Zvládání stresu

Je to velmi snadné říci, ale je docela těžké se naučit relaxovat, uklidnit se, nerozčilit se a zvládat stres. V naší těžké době, množství negativních informací, hněv lidí kolem, finanční problémy, selhání v osobních vztazích vystavují moderní ženu neustálému emocionálnímu zmatku. Myšlenka je hmotná, pokud víte, jak se vypořádat sami se sebou a naladit se na určitou pozitivní vlnu, dokážete zvládnout jakýkoli problém, musíte neustále na sobě pracovat, ovládat své myšlenky, nevěnovat pozornost maličkostem a správně určovat priority. S tím pomáhají hodiny jógy, meditace..

 • Kouření a alkohol

Může to znít jednoduše, ale vzdání se těchto návyků může snížit bolest během menstruace. Ženské tělo není schopné se vyrovnat s útoky nikotinu a alkoholu jako muž. Kouření má velmi škodlivý účinek na celé ženské tělo, vyvolává časné stárnutí, bolestivá období, přibližuje menopauzu, vyvolává výskyt různých nemocí a zvyšuje riziko rakoviny. V naší době onkologického napětí, kdy rakovina postihuje i mladé ženy v plodném věku, přidáte-li každodenní otravu nikotinem a intoxikaci alkoholem, načte to imunitní systém, který postupně zastaví ničení rakovinných buněk a umožní jim růst.

 • Bodyflex, jóga

V případě bolesti během menstruace by měla být ve druhé fázi menstruačního cyklu omezena fyzická aktivita a pohlavní styk, nicméně v první fázi je velmi užitečné dělat jógu nebo Bodyflex. Proč? Tyto dva typy tělesných cvičení mají pozitivní vliv na ženské pohlavní orgány, protože jak při józe, tak při Bodyflexu dochází k silné masáži vnitřních orgánů a také pánevních orgánů. Tato cvičení podporují vstřebávání adhezí, stimulují ovulaci a obecně mají příznivý účinek na dýchací, pohybový a kardiovaskulární systém těla..

Zdravá výživa má pozitivní vliv nejen na zmírnění bolesti během menstruace, ale také na celkové zdraví. Několik dní před menstruací byste měli jíst co nejvíce ovoce a zeleniny, neměli byste se přejídat, zejména byste měli omezit používání tučných a sladkých jídel, mouky a rafinovaných potravin, vyloučit rychlé občerstvení, klobásy, maso a mléčné výrobky. Měli byste konzumovat více tekutin, až 2 - 2,5 litru denně, je lepší, když to není čaj a káva, ale minerální voda, čerstvě vymačkané zeleninové a ovocné šťávy - mrkev, červená řepa, jablko, pomeranč, ananas a horké bylinné čaje jsou také užitečné s heřmánkem, mátou.

 • Vyhněte se podchlazení

Jakákoli hypotermie, tenké punčocháče v mrazu, nekvalitní podzimní a zimní obuv, které přispívají k zvlhnutí nohou v chladném a deštivém období, vyvolávají zánět v pánvi, který způsobuje salpingitidu, adnexitidu (viz zánět přídavných látek - příznaky a léčba), narušení menstruačního cyklu a což vede k bolestivým obdobím a dokonce k neplodnosti.

 • Pokud pocítíte silnou bolest, můžete si přitlačit nohy na hruď a dát si na břicho vyhřívací podložku

Jak zmírnit bolest během menstruace? Naneste si na břicho láhev teplé vody nebo vyhřívací podložku a lehněte si s nohama k hrudi, což zvyšuje průtok krve a snižuje bolestivé křeče, vyhřívací podložku byste neměli nechat déle než 15–20 minut, jinak může dojít ke krvácení.

 • Čerstvý vzduch

Někdy pobyt v dusné místnosti zhoršuje stav, zvyšuje bolest během menstruace, pokud jdete na čerstvý vzduch, procházíte se parkem nebo jen dobře odvětráváte místnost - může to ulevit od stavu, snížit bolest hlavy a bolest v podbřišku..

 • Je velmi důležité uchovat první těhotenství primární algomenoreou.

První lékařský potrat (následky) u ženy s bolestivou menstruací může vyvolat další vývoj neplodnosti a prohloubit bolestivost během menstruace. Po těhotenství ve většině případů bolest během menstruace klesá..

 • Fyzioterapie, masáže, akupunktura

Poměrně účinnou metodou fyzioterapeutické léčby je elektroforéza do zóny solárního plexu s novokainem, lékař může předepsat 6-8 sezení s očekáváním, že léčbu lze dokončit do začátku menstruace. Je také možné provádět různé možnosti reflexologie, akupunktury - obecně, akupresura, baňkování, krvácení pomocí hirudoterapie mají také příznivý účinek na celé tělo a na genitálie, včetně těchto metod léčby je však lepší, aby jim odborníci důvěřovali. Pokud není možné provést terapeutickou masáž před menstruací, během menstruace můžete samostatně provést pasivní masáž pomocí aplikátoru Kuznetsov, aplikovat ji na dolní část zad a ležet na zádech, ležet 10-15 minut.

 • Uchovávejte záznamy o provedených metodách a menstruačním kalendáři

Dívky a ženy s bolestivými menstruacemi by si měly vést kalendář povahy a příznaků menstruace. Měl by udávat délku menstruace, délku menstruačního cyklu, intenzitu krvácení, slabou nebo silnou menstruaci (děložní krvácení) a také povahu, lokalizaci bolesti a další příznaky doprovázející menstruaci. U žen, které chtějí otěhotnět, lze v kalendáři zohlednit také bazální teplotu, která pomáhá při stanovení ovulace. V deníku menstruace stojí za to zaznamenat možnosti terapie prováděné k úlevě od bolesti, což v budoucnu pomůže určit účinnost konkrétního léku nebo metody pro zmírnění bolesti a také pomůže zapamatovat si a popsat vaše příznaky při návštěvě gynekologa.

 • Dodržování spánku, odpočinku, práce

Plný 8-10 hodinový spánek, dodržování denního režimu a výživy, zvyk chodit spát přesně ve stejnou dobu, nedovolit přepracování, jsou jednoduché tipy, ale velmi účinné. Dodržování režimu ve všem - uklidňuje nervový systém, dělá měřený a klidný život, pomáhá vyrovnat se se stresem.

Léky ke zmírnění bolesti během menstruace

 • Sedativa

Pokud je menstruace u dívek doprovázena významnými neuropsychickými příznaky, jako je změna vnímání pachů, narušení chuti, nemotivovaná slabost, hysterie, zvýšená podrážděnost, depresivní nálada, anorexie, pak by měla být použita sedativa - tinktura nebo tablety z kozlíku lékařského, Relanium, Trioxazinu a dalších sedativ léky předepsané lékařem.

 • Analgetika, antispazmodika, NSAID

Pokud všechny uvedené nefarmakologické látky neposkytují úlevu, je prokázáno, že antispasmodika jako Spazgan, No-shpa a nesteroidní protizánětlivé léky - Ketanov, Ibuprofen, Butadion, Nise snižují bolest během menstruace. Nejbezpečnějším z těchto fondů je No-shpa nebo domácí analog hydrochloridu drotaverinu, Papaverin, jsou povoleny pro použití i během těhotenství, můžete použít 2 tablety najednou až třikrát denně. NSAID mají samozřejmě výraznější analgetický účinek, mají však řadu vedlejších účinků, které negativně ovlivňují všechny systémy a orgány, zejména gastrointestinální trakt, centrální nervový systém.

 • Hormonální orální antikoncepce

Na doporučení gynekologa s primární algomenoreou, aby se zbavili bolesti během menstruace, jsou předepsány hormonální antikoncepce, jako je Ovidon, Antiovin, Triziston, Diane-35, Yarina (viz seznam všech perorálních kontraceptiv), stejně jako užívání léků z přírodních progestinů, například Duphaston.

 • Vitamíny a minerály

Doporučuje se přijímat všechny vitamíny jídlem, ovocem a zeleninou, ale pokud podstoupíte biochemický krevní test a zjistíte nedostatek konkrétních vitamínů nebo minerálů, můžete nedostatek vyplnit pomocí vitamínových komplexů nebo jednotlivých vitamínů v injekcích. Nejčastěji mají ženy nedostatek vápníku - můžete užívat vápník D3, vitamíny B, vitamín E, magne B6.

Léčba sekundární algomenorey

Když žena, která již má děti, začne během menstruace pociťovat bolest doprovázenou dalšími komplexy příznaků - nevolnost, bolest hlavy, deprese, mdloby, tachykardie, bolesti kloubů, svědění kůže - je to způsobeno vývojem různých onemocnění endokrinního, nervového, vegetativně-cévního systému nebo způsobené různými patologiemi a chorobami ženských pohlavních orgánů.

Nejčastěji se sekundární algomenorea objevuje u endometriózy, polypů v děloze, adhezí s infekčními a zánětlivými onemocněními pohlavních orgánů - salpingitida, ooforitida, salpingo-ooforitida, stejně jako u rakoviny dělohy, rakoviny vaječníků, křečových žil v břišní dutině a dolních končetinách, s pánevní neuritida se zúžením děložního čípku způsobeného častými lékařskými potraty, nitroděložními zákroky, diagnostickou kyretáží a dalšími chirurgickými zákroky.

Proto, aby se zmírnila bolest během menstruace se sekundární algomenoreou, měla by být léčba zaměřena na odstranění příčiny, terapie nemoci, která způsobila takové porušení. Někdy nesprávně nainstalovaná nitroděložní antikoncepce přispívá k rozvoji bolesti během menstruace, v takovém případě by měla být odstraněna. V případě adhezí, endometriózy nebo nádorových lézí pohlavních orgánů se doporučuje vhodná terapie nebo chirurgické zákroky, po kterých je předepsán rehabilitační, fyzioterapeutický a lázeňský zákrok..

Jak se zbavit bolesti během menstruace? Se sekundární algomenoreou, stejně jako s primární, se můžete pokusit zmírnit bolest během menstruace pomocí nelékových metod. Při absenci účinku z nich jsou zobrazeny lékové metody, symptomatická léčba založená na snížení bolesti během menstruace antispazmodiky a NSAID, sedativa k oslabení psycho-emocionálních příznaků.

Lidové léky - jak se zbavit bolesti během menstruace

Lidové léky na snížení bolesti během menstruace jsou založeny na použití různých sbírek léčivých bylin. Mělo by se však pamatovat na to, že jakákoli léčivá rostlina nebo bylina je stejný lék jako tablety s možnými kontraindikacemi a alergickými reakcemi. Pokud má žena sklon k alergickým projevům, měly by být bylinné přípravky používány velmi opatrně a kontrolovat reakci těla na každý lék. Doporučuje se užívat bylinné infuze teplé a pít pomalu..

 • Elecampane root - nalijte 1 čajovou lžičku se sklenicí vroucí vody, nechte 1 hodinu, vezměte 1 lžíci 3 r / den.
 • Polní přeslička - pro přípravu infuze, 1 polévková lžíce. nalijte lžíci 300 ml vroucí vody, trvejte jednu hodinu, použijte 50 mg každou hodinu, zvyšte interval přijímání, jak bolest ustupuje.
 • Sbírka - mochna, centaury, přeslička, tráva křídlatky, v poměru 5: 3: 1: 5, nalijte jednu lžíci směsi se sklenicí vroucí vody, nechte 1 hodinu, po celý první den menstruace 1 doušek.
 • Celer - 2 polévkové lžíce lžíce by měly být nality sklenicí čisté studené vody, ponechány po dobu 2 hodin, přeceďte, vezměte třetinu sklenice 3 r / den.
 • Listy lesních jahod - 1 polévková lžíce. lžíce se nalije 1 sklenicí studené vody, infuzí po dobu 6-8 hodin, půl sklenice by se měla vypít denně.
 • Sbírka - kořen kozlíku lékařského, lístky máty peprné, květy heřmánku v poměru 1: 1: 2, 1 polévkovou lžíci zalijeme vroucí vodou. lžíci směsi, nechte půl hodiny, vezměte 3 r / den, 2 lžíce. lžíce.
 • Malinové listy - nalijte 3 čajové lžičky listů s 1 šálkem vroucí vody, trvejte 15 minut, po celý den po malých doušcích.

Efektivní způsoby, jak eliminovat nepohodlí a bolest během menstruace

Pokud je menstruace bolestivá, pomůže vám zmírnit její stav několik osvědčených léků: léky, lidové recepty, cvičení a mnoho dalšího. Přečtěte si o nich více v našem článku - dále.

Musím navštívit lékaře?

Protože bolest je v kritických dnech normální, není nutné navštívit lékaře. Někdy však ženy pociťují velmi silnou bolest. Toto je hlavní příznak AMK (abnormální děložní krvácení).

Každá žena může nezávisle určit příznaky AMK, a pokud si všimnete alespoň jedné, měli byste se poradit s lékařem:

 • Doba trvání. Pokud jsou kritické dny delší než sedm dní. Někdy jsou příznaky AMK vyjádřeny v menstruaci, jejíž trvání přesahuje 14 dní. Ale i když to dosáhne sedmi dnů, je lepší neodkládat návštěvu lékaře..
 • Kritické dny ovlivňují život. Pokud příznaky menstruace způsobují nepohodlí v každodenním životě. Nevolnost, bolest a křeče v břiše, závratě nedovolí ženě vykonávat každodenní činnosti a musí všechny kritické dny trávit v posteli.
 • Intenzita výboje. Tento příznak je také známkou AMK. Pokud žena musí měnit své výrobky osobní hygieny každou hodinu nebo i častěji, je nutné se poradit s lékařem. Koneckonců, silný výtok může vyvolat anémii a řadu dalších onemocnění..
 • Husté vypouštění. Hojný výtok (sraženiny), jehož průměr dosahuje 4 cm, může být také známkou AMK. Pokud žena najde podobný příznak, bude potřebovat pomoc odborníka, protože hojný výtok může poškodit zdraví.

Léky

Chcete-li se zbavit bolestivých pocitů během kritických dnů, můžete se uchýlit k užívání léků.

Sedativa

Během menstruace může žena kromě bolesti pociťovat podrážděnost a nervozitu. Zvyšují bolest, takže se musíte uchýlit k sedativním lékům..

Vhodné jsou následující přípravky, které obsahují uklidňující bylinné složky: Persen, Novo-Passit, Seduxen, Remens drops, Dismenorm, Valerian, Relanium.

Aby žena zmírnila bolest a podrážděnost, může před menstruací pít vitamin B6 nebo hořčík B6. Tyto prostředky zlepšují celkový stav ženy během kritických dnů..

Analgetika

K úlevě od bolesti si můžete vzít analgetikum. Léky tohoto typu pomáhají v krátké době zmírnit bolest. Rovněž zabraňují nepohodlí v dolní části břicha před nástupem menstruace a zmírňují zánět svalů..

Mezi analgetika patří Analgin, Spazgan, Spazmalgon, Baralgin, Menalgin a další.

Při užívání léků proti bolesti je třeba přísně dodržovat dávku: 1 tabletu jednou denně.

Hormonální antikoncepce

Jsou chvíle, kdy je bolest během menstruace způsobena hormonálním narušením, takže ženě jsou předepsány hormonální léky. Jsou schopni nejen eliminovat bolest, ale také snížit objem sekrecí a stanovit hormonální hladiny..

Mezi takové fondy patří Yarina a Diane-35, stejně jako jejich analogy - Mikrolut, Triziston, Ovidon.

NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky) během menstruace zcela eliminují bolestivý syndrom. NSAID mají také antipyretické a protizánětlivé účinky..

Aby se zabránilo bolesti, je lepší, aby žena užívala NSAID několik dní před nástupem krvácení..

K eliminaci bolesti lze použít následující skupiny nesteroidních protizánětlivých léků:

 • Pyrazolony. Patří mezi ně metamizol sodný.
 • Deriváty kyseliny indoloctové. To zahrnuje lék Indomethacin.
 • Deriváty kyseliny fenyloctové. Prostředky: Diklofenak, Naproxen, Aceklofenak, Ibuprofen, Ketoprofen a Ketorolac.
 • Oxycams. To zahrnuje Piroxicam a Meloxicam.
 • Deriváty sulfonamidů. Toto je droga Nimesulid.

Antispazmodika

Tato skupina léků zahrnuje léky, které zmírňují křeče a pomáhají uvolnit hladké svaly. Proto jsou antispazmodika pro menstruační bolesti účinným prostředkem..

Pokud je bolest silná a dlouhodobá, pak mohou být léky této skupiny užívány společně s NSAID - takže bolest zmizí rychleji.

Mezi nejznámější a nejúčinnější antispazmodika patří následující léky: No-shpa, Papaverin, Drotaverin, Spakovin, Spazmonet.

Lidové léky

V boji proti menstruační bolesti mohou lidové léky a metody pomoci ženě:

 • Během menstruace je nutné přestat kouřit. Tento zlozvyk má extrémně negativní vliv na zdraví žen a zvyšuje bolest v kritických dnech..
 • Aby žena odstranila bolest, musí se správně uvolnit a uklidnit. Během menstruace je nutné se naučit, jak zvládat stres bez léčby. Bolest lze tedy v průběhu času navždy zastavit..
 • Chlad přispívá ke křečím a bolestem během menstruace. Žena se musí vyhýbat dlouhým procházkám v mrazivém i deštivém dni..
 • Někdy stačí vyvětrat místnost nebo se projít na čerstvém vzduchu, aby bolest a závratě zmizely.
 • Žena musí během menstruace normalizovat svůj denní režim. Musíte mít dostatek spánku - alespoň 8 hodin denně. Snažte se nepřetěžovat se prací, často odpočívejte.
 • Esenciální oleje před menstruací a v prvních dnech vám pomohou zmírnit bolest. Musí se vtírat do kůže podbřišku. Účinná bude směs olejů z třezalky, řebříčku, majoránky, šalvěje.
 • Vaše oblíbené činnosti pomáhají zmírňovat bolest. Žena během jejího období musí být rozptýlena a jednoduše si přečíst zajímavou knihu, sledovat televizní seriál nebo film, uvařit neobvyklé jídlo.
 • Bolest ustoupí, pokud ležíte na posteli nebo na podlaze v „fetální“ poloze a přitahujete si nohy k hrudi.

Napájecí funkce

Aby menstruační bolesti ustoupily, musí žena upravit stravu. V kritických dnech budete muset z jídelního lístku odstranit vejce, maso, mléko a potraviny s vysokým obsahem kofeinu: káva, zelený čaj.

Zvyšte příjem ovoce, zejména banánů a zeleniny. Je však třeba se vyvarovat luštěnin a zelí - přispívají k nadměrné tvorbě plynů.

Přestaňte úplně pít alkoholické nápoje. Během kritických dnů by měl být do stravy přidán zázvorový čaj..

Cvičení a jóga

Navzdory skutečnosti, že během menstruace musí žena snížit fyzickou aktivitu, lehké a správně zvolené cvičení a jóga dokonale pomáhají zmírnit bolest a normalizovat stav:

 1. Ležte na podlaze, ruce podél trupu, nohy ohnuté v kolenou. Pomalu zvedněte pánev z podlahy. Vydržte na pár sekund. Opakujte pětkrát. Udělejte si přestávku a udělejte druhou sadu.
 2. Cvičení „kočka“. Nastupte na všechny čtyři. Při nádechu si zakloňte záda, při výdechu se ohýbejte co nejníže. Opakujte pětkrát až sedmkrát.
 3. Lehněte si s břichem na zem. Zvedněte horní část těla na loktech co nejvyšší. Zaujměte výchozí pozici. Dokončete pět sad.

Respirační gymnastika také pomáhá zmírnit bolest, pomáhá zmírnit stres:

 1. Posaďte se na podlahu a zhluboka se nadechněte. Zadržte dech na dvě sekundy. Vydechujte trhaně ústy.
 2. Ležte na zádech na podlaze, ohýbejte nohy v kolenou. Umístěte si na břicho plochý předmět, například knihu. Zvedněte předmět břichem a provádějte přerušované nádechy dovnitř a ven.
 3. Ležící na zádech se zhluboka nadechněte. Pomalu vydechněte a očistěte svou mysl od negativních myšlenek.

Masáž

Během menstruace pomáhá masáž zmírnit bolest. Je nutné několik minut masírovat ve směru hodinových ručiček oblast na břiše, kde je bolest výrazná. Můžete také provést následující:

 • Musíte si vzít dva tenisové míčky, lehnout si na záda a pod spodní část zad položit předměty a několik minut je házet.
 • Mezi kotníkem a kolenem je bod, na který na několik minut zatlačíte, abyste odstranili bolest. Běh na obou nohách.

Tepelné ošetření

Během menstruace se žena může uchýlit k tepelným procedurám ke zmírnění bolesti. Je možné zmírnit bolest přiložením teplé vyhřívací podložky na žaludek. Vydržte déle než 20 sekund. Poté si udělejte minutovou pauzu a postup opakujte..

Menstruační bolest odezní teplá, ale nikdy horká koupel. Do vody můžete přidat mořskou sůl nebo éterické oleje. Procedura by neměla být prováděna déle než 20 minut..

Žena by si měla pamatovat, že teplo má tendenci ředit krev, což může vyvolat silný výtok. Při tepelném ošetření buďte velmi opatrní.

Bylinné infuze a odvar

Tradiční medicína nabízí širokou škálu léků na zmírnění bolesti a křečí během kritických dnů. Bylinné infuze pomáhají zmírnit bolest bez poškození ženského těla a bez vedlejších účinků.

Nejúčinnější bylinky jsou následující:

 • Melissa. Tato bylina pomáhá zmírnit bolest a normalizovat cyklus. Citrónový balzám také eliminuje podrážděnost a stres. Bylinu můžete užívat dvakrát nebo třikrát denně jako čaj..
 • Maliny. Listy tohoto bobule mají cenné vlastnosti a pomáhají zmírnit bolesti hlavy a horečky. Vývar bude vyžadovat 250 ml převařené vody a 3 čajové lžičky malinových listů. Pijte po malých dávkách po celý den.
 • Oregano. Tato bylina pomáhá zmírnit bolesti v celém těle a zmírňuje průjem, který může být také způsoben menstruací. Na vývar budete potřebovat 1 lžíci oregana a vroucí vodu - 250 ml. Je nutné vařit infuzi po dobu 15 minut. Během dne musíte vypít sklenici vývaru z oregana a rozdělit ho na tři dávky.
 • Elecampane root. Zmírňuje bolest a vyrovnává hormony. Pro přípravu infuze vezměte 1 čajovou lžičku kořene a 250 ml vroucí vody. Nalijte kořen a nechte hodinu vařit. Pijte 1 polévkovou lžíci třikrát denně.
 • Třezalka tečkovaná, měsíček a tinktura mateřské dřeně eliminují nepohodlí v dolní části břicha. Mají také sedativní účinek. Na vývar potřebujete 1 polévkovou lžíci třezalky a 1 polévkovou lžíci měsíčku. Je třeba je nalít vroucí vodou - 500 ml. Když se infuze ochladí, přidejte 2 lžíce mateřského mléka. Vezměte vývar několik dní před zahájením menstruace. Pro nejlepší účinek musíte tento lék pít po dobu 5 dnů..
 • Odvar z ptačí křídlatky a stonku vodní houby. Pomáhá při silném výboji. Pro infuzi potřebujete 2 díly horolezce a 1 díl houby. Nalijte všechny přísady 800 ml vody, přiveďte k varu a vařte 2 minuty. Den musíte vypít sklenici nápoje každé tři hodiny.
 • Dub, třezalka tečkovaná a heřmánek. Odvar z těchto léčivých bylin snižuje bolest a snižuje výtok. Budete potřebovat 1 lžíci každé přísady a 500 ml vroucí vody. Bujón se infunduje po dobu dvou hodin, poté se vypije polovina sklenice dvakrát denně - půl hodiny před jídlem nebo hodinu po jídle.

Obecné užitečné tipy

Aby menstruace proběhla bezbolestně a nepoškodila celkový zdravotní stav, měla by žena věnovat co největší pozornost sama sobě. Nevydržujte bolest, křeče a špatnou náladu.

Je nutné užívat léky s dostatečným předstihem, abyste zmírnili bolest a stres. Mírnou změnou stravy bude žena schopna nejen eliminovat bolest, ale také se rozveselit. Neměli byste se však omezovat na jídlo, protože to má nepříznivý vliv na emoční stránku. Pokud chcete například jíst jednu čokoládu, nemusíte si to zakazovat. Pokud je jídlo obecně nechutné, měli byste se omezit na ovoce a jogurt. Hlavní věcí není hladovět.

Hygienické výrobky je třeba měnit nejméně každé čtyři hodiny. Noste lehké spodní prádlo, po každé toaletě používejte nealergenní vlhčené ubrousky.

Co nedělat?

Během menstruace se ženě nedoporučuje věnovat se těžkým sportům. Při intenzivním cvičení se zvyšuje krevní oběh, což vede k bolestivým pocitům a těžkému výboji. A také v těle klesá hemoglobin a začínají závratě, ospalost, bolesti v pánvi a dolní části břicha. Rovněž je zakázáno zvedat závaží..

Žena by měla během kritických dnů odmítnout jakékoli chirurgické a kosmetické zákroky. I návštěva zubaře může mít pro tělo nepříjemné následky..

Pod zákazem absolvování zkoušek a analýz. Výsledky nemusí být správné. Dieta a půst jsou přísně zakázány. Je nutné dodržovat správnou a vyváženou stravu s množstvím vitamínů a minerálů.

Jak zmírnit bolesti období (video tipy)?

V tomto videu najdete několik užitečných metod, kterými můžete eliminovat nepohodlí a bolest během menstruace a také zjistit, co nedělat:

Existuje mnoho způsobů, jak se zbavit menstruační bolesti doma. Každá žena si může vybrat nejlepší lék pro sebe. Bolest můžete odstranit jak léky, tak bylinami. Pro milovníky jógy existuje řada bezpečných cvičení. Hlavní však je dodržovat správný denní režim a osobní hygienu..

20 receptů na bylinnou medicínu a tradiční medicínu na bolestivou menstruaci

Téměř každá druhá žena má menstruační bolesti. Existují recepty tradiční medicíny, které vám pomohou s nimi zacházet. Co je to menstruace? Menstruační cyklus je jev, který se vyskytuje v genitáliích ženy a opakuje se po určité době. Obvykle je toto období 21–35 dní. Normální menstruace je, když žena během menstruace nepociťuje bolest. Podle statistik však každá třetí žena trpí premenstruačním syndromem. Bolestivá období se vyskytují u 30-50% žen. Ale závažné případy u 5-10%, kdy se pracovní schopnost ženy dokonce snižuje. V tomto případě je nutné konzultovat gynekologa..

Bolestivá období jsou nejčastější u neprovdaných žen. Před nástupem samotné menstruace v dolní části břicha dochází k bolestivým bolestem, které jsou pociťovány také v dolní části zad. Mohou být také přítomny bolesti hlavy, slabost, zvracení, nevolnost..

Chcete-li se vypořádat s bolestí během menstruace, můžete provést následující:

1. Pod břicho by měl být umístěn pytel naplněný horkou hmotou mletého lněného semínka. Nebo vařte ječmen, dokud není zcela uvařený, vytvořte z něj obklad a aplikujte ho na žaludek.

2. Na břicho a nohy si můžete dát pytle s velmi horkými otrubami nebo pískem, nebo jen suché, ale horké ručníky.

3. Vezměte ve stejném poměru kořeny Eleutherococcus, kozlíku lékařského, listů máty a byliny echinacea. Je nutné z nich udělat obyčejný odvar (1 polévková lžíce směsi bylinek na sklenici vroucí vody, vařit 1-2 minuty, trvat půl hodiny) a použít polovinu sklenice 2krát denně 15-20 minut před jídlem.

4. Je nutné rozdrtit 1 dezertní lžičku elecampanu v kořenech a hodinu nalít 250 ml vroucí vody. Bujón by měl trvat na tom, aby se užíval 4krát denně, 1 dezertní lžíce.

5. Můžete brát ve stejném poměru a mlít: máta, chmelové hlávky, sladký jetel, přeslička. Nalijte 2 dezertní lžíce výsledné směsi s půl litrem vroucí vody. Necháme trvat na tom. Po třech hodinách musí být tinktura filtrována. Musíte konzumovat 500 ml 4krát denně.

6. Vezměte si křídlatku trávu, centaury, husu a přesličku Potentilla v poměru 2: 3: 5: 1. Dezertní lžíce výsledné hmoty musí být nalita vroucí vodou po dobu jedné hodiny. Celý objem tinktury musí být během dne vypit v malých porcích. Doba léčby je 7-10 dní.

7. Ve stejném poměru vezměte sladký jetel, chmelové hlávky a přesličku. Nalijte 2 dezertní lžíce výsledné směsi s půl litrem vroucí vody. Trváme na tom tři hodiny. Infuzi můžete použít 4krát denně, 100 ml..

8. 1 dezertní lžíci sušených květů šeříku obecného je třeba nalít 500 ml vody a vařit pod víkem po dobu 15 minut. Musíte si vzít vývar denně po dobu 20-30 minut před jídlem, 100 ml.

9. Vezměte 40 gr. máta a 30 gr. heřmánek a kořen elecampanu. Nalijte 1 dezertní lžíci výsledné kaše s půl litrem vroucí vody, nechte 12 hodin. Musíte vypít 250 ml 4krát denně.

10. Vezměte 5 gr. skořice, 3 gr. hřebíček a 50 gr. heřmánek v květinách. Nalijte celou výslednou hmotu 1 litrem vody a vařte 30 minut. Na bolest musíte použít 250 ml 4krát denně. Toto je jeden z nejhezčích receptů!

11. Je nutné vzít si trávu ptačího kopřiva a kopřivy (každý po 20 gramech), přesličky polní (35 gramů), květů měsíčku (25 gramů). Z výsledné hmoty připravte infuzi (lžíci ve sklenici vroucí vody, nechte půl hodiny, napněte) a vezměte 250 ml 4krát denně. Délka léčby je 7-10 dní..

12. Kořen voňavého celeru by měl být nadrobno nasekaný a nalít 2 dezertní lžíce jednou sklenicí převařené vody (studené). Po 2 hodinách infuzi přeceďte a vypijte čtvrt sklenici 4krát denně.

13. Vezměte 1 dezertní lžičku kořene léčivé rostliny, dobře ji nakrájejte, vložte do smaltované mísy s víkem a nalijte jednu sklenici horké vody. Zahřívejte ve vodní lázni po dobu půl hodiny a poté přeceďte. Množství vývaru zřeďte vodou na předchozí objem a konzumujte 3krát denně, 1–2 dezertní lžíce 30 minut před jídlem.

14. Uvařte lžíci léčivého citrónového balzámu s půl litrem vroucí vody a nechejte hodinu vyluhovat. Tento čaj můžete pít 250 ml 4krát denně..

15. Smíchejte 30 gr. přeslička, 10 gr. květy měsíčku, 10 gr. kořen léčivého hořáku, 10 gr. listy brusinky a chmelové hlávky, 20 gr. zatáčky. Je nutné připravit infuzi (lžíci sběru ve sklenici vroucí vody, trvat půl hodiny) a používat půl sklenice 3krát denně po dobu 15 dnů.

16. Nasekané listy lesních jahod je třeba nalít pol litrem převařené vody (studené). Nechejte vyluhovat 7 hodin (přes noc) a poté přeceďte. Pijte půl sklenice každý den 3-4krát.

17. Vařte 1 čajovou lžičku byliny přesličky v konvici (půl litru vroucí vody). Vezměte 3-4 doušky infuze každé 3 hodiny.

18. Vezměte dezertní lžíci pepřové vody a nalijte šálek vroucí vody. Vezměte 4krát denně na 1 dezertní lžíci.

19. Přeslička smíchaná s trávou z citrónového balzámu (stejně) vařte s vroucí vodou v poměru 1 lžíce bylinné směsi na 300 ml vody. Po hodině vše přeceďte, po 2 hodinách použijte 50-100 ml. Když bolest ustoupí, můžete použít 50 ml 4krát denně.

20. Štipka kořenů kozlíku lékařského v tkáňovém vaku nebo jen na stříbrném podnose u postele pomůže zmírnit bolest a křeče během menstruace..

Nezanedbávejte pohyb! Mírná chůze a tanec, bruslení nebo lyžování vám mohou pomoci zmírnit bolest během menstruace.

Bolestivá menstruace je problém, který může mít latentní povahu nějaké nemoci. Proto před samoléčbou nezapomeňte navštívit lékaře, který provede diagnostiku, a také se poradit s odborníkem na bylinky, který poskytne doporučení ohledně bylinných přípravků na menstruační bolesti..

Snižte bolest břicha měsíčními lidovými léky, pilulkami, cvičením

Během menstruace mnoho žen pociťuje křečovitou bolest v podbřišku, která může být téměř nepostřehnutelná, nezpůsobující znatelné nepohodlí nebo velmi silná, nesnesitelná.

Může být doprovázena nevolností, zvracením, migrénou, závratě, průjmem, mírným zvýšením teploty.

Druhy algomenorey. Jak zacházet

Je nutné rozlišovat mezi způsoby léčby, protože algomenorea je primární, kdy od samého začátku byla menstruace vždy extrémně bolestivá a sekundární - silná bolest trápí ženy nad 30 let.

Sekundární algomenorea se vyskytuje v důsledku infekcí, hormonálních poruch, chirurgického zákroku atd. Bolest během menstruace se nemusí snižovat po celou dobu kritických dnů. V tomto případě musí být odstraněna hlavní příčina. Primární algomenorea často odezní po prvním narození.

V každém případě u dysmenorey vám odborníci doporučují zkontrolovat vaše zdraví, protože takový stav může být příznakem různých závažných onemocnění.

Jak snížit bolest během menstruace pro zdravou ženu

Nepohodlí se objevuje jak bezprostředně před nástupem menstruace, tak v prvních hodinách menstruace. Bolestivé pocity trvají několik hodin až 2–3 dny.

Několik doporučení, jak snížit bolest během menstruace

Preventivní opatření

Intenzivní bolest v kritických dnech (algomenorea, dysmenorea) narušuje plnohodnotnou práci, komunikaci a odpočinek, narušuje obvyklý rytmus života, proto je nutné přijmout opatření ke snížení bolesti:

 • Udržujte rovnováhu mezi prací a odpočinkem, vyhýbejte se přepracování, zkuste jít spát nejpozději do 23.00. Měřená denní rutina pomůže normalizovat fungování nervového systému, bude mít léčivý účinek na celé tělo;
 • Nepřechlazujte. Jakékoli podchlazení může vyvolat zánětlivé procesy pánevních orgánů, narušit cyklus, vést k dysmenorei a problémům s koncepcí;
 • Jezte správně. Je nutné minimalizovat spotřebu mouky, smažené, sody. Je žádoucí vařit v páře nebo v troubě;
 • Konzumovat čistou (neperlivou) vodu v dostatečném množství: podle doporučení lékařů byste měli vypít asi 2,0 l / den;
 • Přestaňte kouřit, omezte konzumaci alkoholu;
 • Dělat sport. Moderní fitness průmysl poskytuje neomezené možnosti pro sportovní aktivity, v každém fitness klubu si můžete vybrat koníček pro sebe: silový trénink, aerobik, plavání, tanec, box. Chůze je velmi užitečná;
 • Navštivte parní místnost. Parní lázeň významně snižuje hladinu kortizolu (stresového hormonu). Hluboké zahřátí celého těla uvolňuje, uvolňuje napětí, zlepšuje krevní oběh, zrychluje metabolismus;
 • Cvičte jógu. Třídy obnovují hormonální pozadí, poskytují emoční úlevu, účinně uvolňují nervové napětí a zlepšují fungování endokrinního systému. Tato praxe posiluje svaly perinea, zvyšuje jejich pružnost, v důsledku čehož se snižuje bolest během menstruace. Před zahájením jógy byste se měli poradit se svým lékařem, protože relativní kontraindikace jsou: císařský řez, epidurální anestézie (silné zatížení páteře);

Některé ásany pomohou snížit nebo úplně odstranit bolest během menstruace.

 • Masáž. Pravidelné masáže pozitivně ovlivňují práci všech vnitřních orgánů, snižují hladinu stresu a aktivují metabolické procesy.
 • Dělejte Kegelova cvičení. Intimní gymnastika zvyšuje tón a pružnost svalů perinea, zlepšením prokrvení reprodukčních orgánů se snižuje riziko zánětlivých procesů. Před zahájením cvičení podle Kegelovy metody je nutné se poradit s lékařem, protože kontraindikace jsou silné krvácení, maligní nádory;
 • Užívejte vitamíny: vápník, skupina B, vitamin E, komplexy "Magne B6", "Supradin". Vitamíny by se měly pít jako kurs, pak si udělejte krátkou přestávku;
 • Fyzioterapie. Účinným postupem je elektroforéza s novokainem do zóny solárního plexu. Délka kurzu je 6-8 sezení, je nutné absolvovat postup před začátkem menstruace.
 • Jak snížit bolest během menstruace pomocí nedrogových prostředků

  Existuje řada akcí doporučených lékaři, které lze snadno provést při prvních známkách bolesti:

  • Přitáhněte si kolena k hrudi a vydržte 10 minut;
  • „Dýchejte žaludkem“ - lehněte si na záda, položte si na břicho knihu, pomalu se nadechněte a knihu zvedněte břichem. V horní části při vdechování setrvejte několik sekund. Pomalu vydechněte. Proveďte během 5-10 minut;
  • Pijte neperlivou vodu při pokojové teplotě s citronovou šťávou, nebo jděte čtvrtinu citronu, zapijte vodou. Po asi 30 minutách bolest ustoupí;
  • Na dolní část břicha přiložte na 15 minut teplou vyhřívací podložku, což zvýší průtok krve a sníží intenzitu křečí.

  Bolest během menstruace můžete snížit pomocí vyhřívací podložky.

  Léky

  Lékaři předepisují léky různých mechanismů účinku ke snížení bolesti během menstruace.

  • Sedativa. Pokud se žena v kritické dny stane podrážděnou, kňouravou, hysterickou, objeví se depresivní stav, měla by se užívat matka, tablety valeriánů, prášky na spaní (přesně podle pokynů lékaře).
  • Antispazmodika. Nejbezpečnější a nejúčinnější jsou No-shpa nebo jeho analog Drotaverin, Papaverin. Tyto léky lze užívat i během těhotenství..
  • Léky proti bolesti. Ibuprofen, Ketanov, Pentalgin jsou vynikajícím pomocníkem.
  • V případě primární algomenorey může gynekolog předepsat hormonální antikoncepci nebo léky obsahující progestiny.

  Bylinné čaje ke snížení bolesti během menstruace

  • Melissa je nenahraditelným prostředkem pro zdraví ženy, protože normalizuje menstruační cyklus, zmírňuje podrážděnost a nespavost a pomáhá otěhotnět;
  • Malina - zmírňuje bolest v kritických dnech, reguluje cyklus. Malinové listy - 3 lžičky nalijte vroucí vodu (250 ml), nechte 15 minut, pijte po 50 ml po celý den;
  • Heřmánek - uklidňuje nervový systém a posiluje imunitní systém. Esenciální olej z heřmánku má výrazný analgetický účinek;
  • Elecampane root - normalizuje hladinu hormonů, zmírňuje bolestivé projevy dysmenorey, používá se k léčbě neplodnosti (stimuluje funkci vaječníků a dělohy). 1 lžička nalijte vroucí vodu (250 ml), nechte 1 hodinu, vypijte 1 polévkovou lžíci. 3 dávky denně;
  • Přeslička polní - používá se jako protizánětlivý prostředek k hojení ran, močopudný, tonikum pro intenzivní a bolestivou menstruaci. 1 polévková lžíce vařte s vroucí vodou (300 ml), vyluhujte hodinu, pijte 50 ml / hodinu, prodlužte interval, kdy bolest ustoupí.

  Cvičení na podlaze (na podložce)

  • Lehněte si na záda, ohněte nohy v kolenou a lehce je roztáhněte, chodidla na podlaze, paže podél těla, dlaně dolů. Hladce zvedněte a spusťte pánev. Spusťte 15-20krát, 3 sady.
  • Lehněte si na břicho, lícem dolů, spojte nohy, kolena rovně, dlaně na úrovni ramen (neroztahujte se doširoka). Položte dlaně na podlahu a pomalu zvedněte trup, snažte se neroztrhnout pubis od podlahy, zůstaňte v horním bodě po dobu 20–30 sekund a poté se vraťte do původní polohy. Doporučuje se paže zcela narovnat, avšak pokud je pubis odtržen od podlahy, mohou paže zůstat mírně ohnuté v loktích (nešíří se do stran). V józe se této póze říká „kobra“.

  Úpravou životního stylu a výběrem vhodné techniky se můžete téměř úplně zbavit menstruačních bolestí

  Užitečná videa o tom, jak snížit menstruační bolest

  Zde je několik tipů, jak snížit bolest menstruace:

  Jak můžete snížit bolest během menstruace:

  Měsíční příznaky a léčba bolesti lidovými prostředky a metodami

  Normálně je menstruace fyziologický proces, který nezpůsobuje narušení celkového stavu ženy. Někdy však může být menstruace doprovázena silnými bolestmi v podbřišku až po ztrátu ženy během kritických dnů pracovní schopnosti..

  V tomto případě je nutná pomoc lékaře. Kromě léčby onemocnění, které vyvolává bolestivou menstruaci, předepsané lékařem, během kritických dnů můžete použít metody tradiční medicíny.

  Téměř každá žena má každý měsíc menstruaci nebo menstruaci. Od starověku byl fenomén menstruace obklopen tajemstvím a pověrami. V dnešní době se postoj k ní změnil, protože lidstvo se stalo osvícenějším. Mnoho párů má nyní sex i během menstruace, pokud jim to oba partneři nevadí. Bylo prokázáno, že ženy se během tohoto období stávají sexuálně vzrušivějšími. Některá náboženství a kultury některých národů však ukládají přísný zákaz sexu, ale čas menstruace.

  Menstruační období mohou být nepravidelná během puberty a před menopauzou. Těla některých žen jsou navržena tak, aby jejich menstruace nebyla vůbec pravidelná. Každá žena má svůj vlastní menstruační cyklus, který se může lišit v délce a závažnosti. Průměrná doba cyklu se považuje za 28 dní. Ve skutečnosti to může trvat kdekoli od 0 do 36 dnů. Samotné krvácení může trvat 2 - 8 dní.

  Většina žen obecně nemá problémy ani s menstruačním cyklem, ani s menstruací (samotnou menstruací). Je pravda, že malé procento žen každý měsíc trpí menstruací, protože v dnešní době se jejich život doslova mění v peklo..

  Co potřebujete vědět o vašem menstruačním cyklu

  Znát svůj menstruační cyklus a vědět, jak na něj vaše tělo reaguje, vám usnadní kontrolu. Můžete vědět, jaké vnitřní a vnější faktory ovlivňují váš cyklus, přesně vědět, jak na něj mají vliv, vědět, kdy je váš menstruační cyklus narušen. Nemoc, stres, jakékoli změny životního stylu mohou ovlivnit váš menstruační cyklus. Vaše menstruace se obvykle mění po narození dítěte a také poté, co začnete užívat hormonální antikoncepci (tj. Pilulky, injekce, implantáty nebo nitroděložní tělíska.) Pokud jsou však vaše menstruační cykly obvykle poměrně pravidelné, a pak se najednou začalo porušovat, znamená to, že je to z nějakého objektivního důvodu. V takových případech byste se měli okamžitě poradit s lékařem. Měli byste se poradit s lékařem, pokud je vaše menstruace příliš obtížná a trvá déle než týden a pokud máte menstruaci máte výtok obsahující krev a současně pociťujete stejnou bolest v podbřišku jako před menstruací, když se blíží čas ovulace. Jeden z těchto příznaků jasně naznačuje, že váš menstruační cyklus je nepravidelný nebo dochází k přirozeným změnám v menstruačním cyklu. s lékařem, protože pokud je cyklus narušen jsou spojeny s vážným onemocněním, je snadnější je léčit, když neběží.

  K hormonálním změnám v menstruačním cyklu dochází, protože se mění hladiny hormonů estrogenu a progesteronu v těle. Takové změny lze obvykle identifikovat podle některých známek a příznaků. Například krátce před nástupem menstruace u mnoha žen bobtná a začínají bolet prsa, pokožka je mastnější a vlasy mastnější. Zácpa je někdy možná. Existují také určité změny nálady.

  Předmenstruační syndrom

  Pokud pocítíte nepříjemné pocity před menstruací, která zmizí po začátku menstruace, jedná se o premenstruační syndrom. Obvykle je doprovázeno přesností (nahromadění tekutin v těle, díky kterému máte pocit, že jste okamžitě ztloustli), bolestmi a otoky na hrudi, bolestmi žaludku, bolestmi hlavy, nevolností, bolestmi zad, zažívacími potížemi, průjmem nebo zácpou. Pokud máte pocit, že vás všechno štve, pokud vás přemůže deprese, chystáte se rozplakat, nechcete se hýbat, to jsou také příznaky premenstruačního syndromu. Uvedené příznaky mohou být způsobeny předmenstruačními změnami hladiny hormonů souvisejících s reprodukčním systémem..

  Jak si můžete pomoci?

  Neexistuje univerzální recept, ale díky kombinaci následujících se budete cítit lépe..

  • Měli byste vyhledat radu přátel a známých, jejichž podpora vám pomůže vyrovnat se s PMS..

  • Znáte-li své tělo, můžete si předem naplánovat, co potřebujete ke zmírnění stavu.

  • Neustále se ovládejte, snažte se vyhýbat stresu, naučte se s nimi zvládat sami, změňte svůj postoj k životu, snažte se v něm vidět více dobrého.

  • Relaxace. Naučte se relaxovat nebo se naučte meditační techniky, jako je vizualizace ve vaší mysli. Mohou také pomoci techniky jógy a tai-či..

  • V kritických dnech zkuste nosit pohodlné, volné oblečení, které nebude omezovat pohyb. Totéž platí pro spodní prádlo..

  • Snažte se jíst vyváženou stravu, zahrňte spoustu čerstvé zeleniny a ovoce obsahující vitamíny, minerály a sacharidy.

  • Užívejte vitamin B.6. Někdy v kritických dnech pomáhá olej z prvosenky (prvosenka).

  • Omezte obsah solí, kyselých okurek a tekutin.

  • Zkuste koupel s citronovým nebo levandulovým olejem (aromaterapie).

  • Omezte kávu a alkohol.

  • Užívejte diuretické tablety k odstranění přebytečné tekutiny z těla.

  • Kombinované hormonální a progestogenové pilulky lze někdy použít podle pokynů lékaře k obnovení hormonální rovnováhy v menstruačním cyklu.

  Pokud žádný z těchto léků nefunguje pro vás a stále potřebujete pomoc, měli byste navštívit svého lékaře..

  Bolestivé období

  Mnoho žen často pociťuje bolesti v dolní části břicha a zad před a během prvních dvou dnů menstruace. Tyto bolesti jsou způsobeny křečemi. Během menstruace se svaly ve stěně dělohy začnou stahovat. Během silné svalové kontrakce krev přestává dodávat kyslík do svalů dělohy, což způsobuje křečovité bolesti. Některé ženy takovou bolest netolerují příliš dobře, zvláště pokud trvá dlouho. Jsou ženy, které takovou bolest těžko trpí. Kontrakce dělohy jsou stimulovány hormonem prostaglandin. Jeho působení obvykle způsobuje bolesti hlavy, letargii a bolestivost během menstruace. Pokud se tyto bolesti zhorší, měli byste navštívit lékaře.

  Co může pomoci s takovou bolestí? Možná byste měli vyzkoušet některé známé metody, které vám mohou pomoci zmírnit bolest..

  • Nalijte horkou vodu do láhve a držte ji v dolní části břicha nebo v zádech.

  • Dejte si horkou koupel a něco horkého vypijte.

  • Pokuste se zmírnit bolest pomocí jógových technik.

  • Měli byste se také pokusit jednoduše jít na procházku nebo si zaběhat. Možná máte pocit, že v tomto stavu nebudete mít náladu to dělat. Jednoduché cvičení vám však pomůže namáhat pánevní svaly, což způsobí tok krve v genitáliích. Kromě toho tato cvičení podporují uvolňování; mshchorfin, který slouží jako přírodní anabolikum.

  • Můžete si vzít tabletu aspirinu nebo ibuprofenu, která snižuje účinek hormonu prostaglandinu.

  • Někdy v případě silné bolesti můžete masírovat dolní část břicha a záda.

  • Vezměte pupalkový olej nebo pijte v noci bylinkový čaj s listy malin nebo fenyklu.

  • Někdy lze tabletu s vápníkem nebo hořčíkem zahájit týden před menstruací. Nikdo neví, co přesně je jejich účinek na tělo, ale mnoho žen říká, že jim to hodně pomáhá..

  • Masturbace, která vrcholí orgasmem, je také prospěšná, protože v době orgasmu proudí krev do pohlavních orgánů a svalů a pomáhá uvolnit svaly dělohy a pánve.

  • Někdy lze použít orální antikoncepci.

  • Přestat kouřit! Chemické látky obsažené v cigaretovém kouři vstupují do krevního oběhu, což jen zesiluje křečovitou bolest, protože přispívá k vazokonstrikci.

  Zde jsou některé lidové léky na menstruační bolesti:

  Jitrocel odvar

  1 polévková lžíce. lžíci suchých drcených listů jitrocele a 1 šálek vroucí vody (200 ml).

  Nalijte listy jitrocelu vroucí vodou a nechejte 2 hodiny v termosce, poté výsledný nálev přeceďte přes tenkou látku.

  Vezměte 1 polévkovou lžíci. lžíce 4krát denně před jídlem.

  Číslo sbírky 1

  35 g květů sladkého jetele, bylinný centaury deštník, květiny podbělu, 1 sklenice vody.

  Smíchejte zeleninové suroviny, vezměte 1 polévkovou lžíci. lžíci sběru, nalijte vodu a vařte 15 minut, poté výsledný nálev přeceďte přes plátno.

  Vezměte 0,3 šálku 6krát denně.

  Sbírka číslo 2

  2 díly květů podbělu, plíživý tymián, kořen marshmallow, 1 díl kopřivy, květiny třezalky tečkované, řebříček bylinkový, 1 litr vroucí vody. Metoda vaření. Smíchejte rostlinné suroviny, nalijte 20 g kolekce vroucí vodou a trvejte 2 hodiny v termosce a výsledný nálev přeceďte přes tenkou látku. Způsob aplikace. Pijte 100 ml infuze 3krát denně.

  Sbírka číslo 3

  1 díl květů a listů Hypericum perforatum, bylinkový řebříček, 1 šálek vroucí vody.

  Smíchejte zeleninové suroviny, 1 polévková lžíce. nalijte lžíci sběru s vroucí vodou a vařte 15 minut, poté výsledný vývar přeceďte přes tenkou látku.

  Vezměte 0,2 šálku 3krát denně.

  Recept číslo 1

  2 lžíce. lžíce trávy liána bahenní.

  Vařte s 2 šálky vroucí vody, nechte 3 hodiny, vypusťte.

  Konzumujte 1/4 šálku infuze 3krát denně 15 minut před jídlem.

  Recept číslo 2

  2 lžíce. lžíce nasekaných chmelových hlávek.

  Vařte se 2 šálky vroucí vody, nechte 2 hodiny v uzavřené nádobě, ochlaďte, vypusťte.

  Pijte 1/2 šálku infuze v noci.

  Recept číslo 3

  1 polévková lžíce. lžíce oddenků s kořeny Valerian officinalis, květy hlohu, krvavě červené, 2 lžíce. lžíce květin Třezalka tečkovaná, květy řebříčku, 4 lžíce. lžíce krvavě červeného hlohu.

  Vařte 3 lžíce. sbírejte lžíce se 2 šálky vroucí vody, trvejte 4 hodiny, ochlaďte, napněte.

  Pijte 1/3 šálku infuze 4krát denně před jídlem.

  Recept číslo 4

  2 lžíce. lžíce květů heřmánku, oddenky s kořeny kozlíku lékařského, 4 lžíce. l. kmín.

  Vařte 1 polévkovou lžíci. l. odběr s 2 šálky vroucí vody, trvejte 4 hodiny v uzavřené nádobě, ochlaďte na pokojovou teplotu, přeceďte.

  Pijte 1/3 šálku infuze 3krát denně před jídlem.

  Recept číslo 5

  250 mg mateří kašičky, 100-120 g medového sirupu.

  Smíchejte uvedené ingredience.

  Vezměte 1 čajovou lžičku 30 minut před jídlem po dobu 3-6 měsíců.

  Recept číslo 6

  250 mg mateří kašičky, 100-120 g medového sirupu.

  Ředidlo zřeďte převařenou vodou v poměru 1: 2.

  Vezměte toto řešení 5-10 kapek 2-3krát denně 1,5 hodiny před jídlem po dobu 3 měsíců.

  Vývar s bahenní skořicovou trávou

  2 lžíce. polévkové lžíce heřmánkových květů, krvavě červené květy hlohu, bylina z matčiny trávy, 3 lžíce. lžíce byliny bahenní suchá, 2 sklenice vody.

  3 lžíce. nalijte lžíce sběru vodou, zapalte, přiveďte k varu, odstavte z ohně, trvejte 4 hodiny, přeceďte.

  Konzumujte 1/3 šálku vývaru 4krát denně po jídle.

  Vývar s květy řebříčku

  1 polévková lžíce. lžíce oddenku s kořeny kozlíku lékařského, chmelové hlávky, listy meduňky, 2 lžíce. lžíce řebříčkových květů, 3 sklenice vody.

  Smíchejte komponenty, vařte 2 lžíce. lžíce kolekce s vroucí vodou, vařte ve vodní lázni po dobu 40 minut, trvejte na 4 hodiny, napněte.

  Spotřebujte 2 lžíce. lžíce vývaru 4krát denně. Hotový vývar skladujte v chladničce nejdéle 2 dny.

  Změny související s věkem, ke kterým dochází v těle ženy vstupující do menopauzy, nikoho nepoteší. Pokožka je suchá a ochablá, na obličeji se objevují vrásky. Nedostatek pohlavních hormonů vyvolává tlakové rázy, sníženou sexuální touhu.