Jak se vypořádat s nespavostí během menopauzy: co dělat, jaké prostředky použít k léčbě?

Nahromaděná únava během dne, zavírání očí a samotná těžká hlava přitahují k polštáři, takže si chcete odpočinout. Ale večer ležíte v posteli a nemůžete zavřít oči - nespavost. Porucha spánku je pro tělo velmi únavná a obtížná, ale jednoduché recepty na nespavost vám pomohou na tento problém zapomenout..

Spánek není nedůležitou součástí života, během kterého rosteme a zotavujeme se. Je to příjemná relaxace na fyzické úrovni celého těla a nervového systému. Nepodceňujte poruchy spánku a nespavost. Předpisy na nespavost bez použití tablet a riziko závislosti na nich budou užitečné pro každého. Než požádáte lékárnu o prášky na dobrý spánek, vyzkoušejte alternativní metody.

Nejčastější příčiny nespavosti

Nejprve musíte studovat nemoc a její příčiny. A pokud chcete spát, ale nespíte, mohou být příčiny nespavosti v každém případě úplně jiné..

Příčiny náhlé nespavosti:

 • Stres. Nemáte dost času, nemáte vždy na něco čas a snažíte se ovládat několik věcí najednou. A před spaním znovu přemýšlíte nad pracovním plánem na zítra a příští týden: že by se měly zkrátit termíny, že s největší pravděpodobností budete muset udělat něco jiného, ​​jako je tento, a každý myslí a myslí většinu noci... Proud myšlenek je nejčastější příčinou nespavosti... Vy sami si nedovolíte odpočinout a udržovat tělo v dobré kondici.
 • Kofein. Mnoho lidí miluje kávu, ale méně než třicet procent lidí vede k nespavosti nebo prostě k nedostatku touhy spát. Je to všechno o vstřebávání kofeinu tělem. Pokud je to špatné, může dokonce i silný černý čaj a čokoláda způsobit nespavost..
 • Nesprávná výživa. Potraviny s vysokým obsahem soli, pepře a koření mohou způsobit nespavost, pokud jíte méně než pět hodin před spaním. A samozřejmě alkohol v nadměrných dávkách vám nedovolí dobře spát: zdá se, že spíte, ale tělo si během noci nebude moci odpočinout.
 • Nesprávná fyzická aktivita. Zdá se, že pokud dobře cvičíte nebo pracujete na zahradě venku, budete spát „jako dítě“. Ano, budete dobře spát, když je pro vás fyzická aktivita dostatečná, ale ne nadměrná. Pokud se každý den dlouhou dobu vyčerpáte v tělocvičně nebo fyzicky tvrdě pracujete a málo spíte, pak tělo úplně odmítne spát..
 • Chronická onemocnění, osteochondróza, menopauza.

Zbavení sebe, milovaného, ​​ale velmi unaveného na den, času na odpočinek, zhoršuje situaci. Naučte se, abyste si udělali čas na bezduchou procházku na čerstvém vzduchu po práci nebo před spaním. Chůze je také fyzickou aktivitou pro ženy pracující v kancelářích. Večer si udělejte čas na vlastní masáž nohou, abyste zmírnili únavu.

Jaký je rozdíl mezi nespavostí a menopauzou?

Restrukturalizace všech orgánů a systémů ženy po 50 letech vyžaduje velkou zátěž pro hormonální a nervový systém. A to je pro tělo stres, a proto poruchy spánku. Kromě nespavosti je v menopauze mnoho dalších příznaků, které ženě přinášejí každodenní nepříjemnosti a nemoci. Pocení, návaly horka a nachlazení na končetinách, horečka, bolesti svalů a nepříjemná chuť v ústech a dokonce i nespavost během menopauzy srazí mnoho žen z cesty..

Nespavost s menopauzou je příznakem celkového stavu těla během hormonálních změn, proto se kategoricky nedoporučuje léčit poruchy spánku pilulkami. Tyto pilulky mohou během obtížného období ovlivnit tělo a narušit program změn. Proč vést k tak vážným následkům? Můžete vyléčit jednu věc a navždy zůstat v neformovaném stavu, bez trvalých, identických a bezbolestných měsíčních reakcí těla.

U menopauzy je nespavost dále komplikována skutečností, že se jedná o hormonální změnu, což znamená, že vaše reakce a postoj k ní nejsou zcela objektivně vyjádřeny. Přestali jste cítit své tělo a chápete, že se měníte, a pořád na to myslíte? Určitě si musíte pomoci uklidnit se. V této věci nemůže být nic lepšího než alternativní medicína a recepty na nespavost na bylinách..

Efektivní lidové recepty na nespavost

Lidové recepty na nespavost mohou pomoci dospělým i dětem. Není třeba se obávat, že budou návykové nebo že nebudou kompatibilní s vašimi běžnými léky. Správná aplikace a dodržování všech proporcí a dávek bylin na nespavost vám pomůže v budoucnu snadno usnout, i když se k nim již nebudete uchýlit.

Přírodní recepty na nespavost:

 1. Heřmánkový čaj. Jednoduchý lék, který pomůže uklidnit nervový systém a naladit se na spánek. Čaj je třeba vařit obvyklým způsobem, přidat med a trochu (jen pro vůni) skořice. V případě potřeby lze přidat teplé mléko.
 2. Tinktura z fenyklových semen a kořene zázvoru je také velmi účinným prostředkem, který je vhodný pro děti, protože dokonale normalizuje střeva. Na čajovou lžičku každé přísady nalijte půl sklenice vroucí vody a nechejte hodinu vařit. Jedna polévková lžíce stačí k použití hodinu před spaním.
 3. Banán s mandlemi. Tento nástroj pomůže při menopauze. Banán obsahuje hořčík, který uklidňuje svalovou aktivitu, zatímco mandle jsou dobré pro hormonální činnost. Můžete to jíst samostatně, můžete si udělat salát, ale nepřidávejte fermentované mléčné výrobky a cukr.
 4. Odvar z hlohu a chmelových hlávek. Vezměte lžíci každé z bylin a zalijte vroucí vodou. Udělejte to ráno, pak do večera bude mít vývar čas dobře vařit. Pijte pomalu a po malých doušcích po 100 ml, ne bezprostředně před spaním.

Proč spát, když se ti nechce?

Zdravý úplný spánek pomáhá našemu tělu přežít na fyzické i psychologické úrovni: strávit, pochopit, asimilovat vše, co jsme během dne dostali. Bez kontroly vědomí během spánku se nám zdá, že jsme v naprosté nečinnosti. Mezitím naše tělo intenzivně pracuje:

  • mozek - přehodnocuje, pamatuje a analyzuje všechny nové informace přijaté během dne;
  • nervový systém - zvládá důsledky všech prožitých emocí a spojuje je s našimi vzpomínkami;
  • trávicí systém - zpracovává jídlo;
  • svalová tkáň - obecně roste pouze ve snu.

Proto je nutné spát a lidové recepty na nespavost vám s tím pomohou..

Nespavost s menopauzou: účinná léčba

Statistiky různých abnormalit, které se vyskytují u žen během menopauzy, naznačují, že nespavost během menopauzy znepokojuje každou třetí ženu. V mladém věku není zvládnutí vzniklého problému problematické a během menopauzy je mnohem obtížnější nastolit normální spánek..

Příčiny nespavosti

Příčiny nespavosti během menopauzy mohou být velmi rozmanité. Jsou však rozděleny do 2 skupin: psychologické a hormonální.

Hlavní příčinou poruch spánku během menopauzy je plná hormonálních změn v těle. Během menopauzy klesá produkce ženských hormonů v těle, což ovlivňuje fyziologické zdraví spravedlivého pohlaví: progesteron a estrogen.

Vzhledem k tomu, že hormonální pozadí klesá, dochází k procesu narušení absorpce hořčíku v těle - stopového prvku, který ovlivňuje svalovou relaxaci.

Nedostatek požadovaného množství estrogenu v těle zralé ženy vyvolává pocení a noční návaly.
A pokles hladiny progesteronu způsobuje přetrvávající nespavost, proto jsou poruchy spánku a menopauza po 50 letech stálými společníky spravedlivého pohlaví.

Hlavním důvodem nespavosti při menopauze je pokles produkce progesteronu a estrogenu..

Nespavost s menopauzou je také způsobena depresivním stavem ženy. Následující faktory mohou zhoršit stav:

 • obezita;
 • minimální fyzická aktivita;
 • vysoký krevní tlak;
 • alkohol, tabák nebo drogy;
 • pít velké množství kávy.

Důsledky pro tělo

Pokud poruchy spánku nebudou včas odstraněny, může mít patologický proces negativní dopad na stav ženského těla. Během menopauzy jsou ochranné funkce těla oslabeny, takže nespavost může vyvolat exacerbaci chronických onemocnění nebo vývoj nových.

Poruchy spánku, pokud nejsou léčeny, mohou mít následující negativní důsledky:

 • infarkt myokardu;
 • mrtvice;
 • snížený imunitní stav těla;
 • arteriální hypertenze;
 • bolest svalů;
 • cukrovka;
 • nadváha;
 • kovová chuť v ústech;
 • necitlivost končetin;
 • nadváha.

Hormonální změny zhoršené nespavostí mohou vyvolat depresi. Bez klimakterické léčby se neobejdete..

Jak opravit poruchy spánku

Pokud nespavost začíná menopauzou, co by mělo poctivé pohlaví udělat pro normalizaci spánku? Je nutné jednat, pokud špatný spánek obtěžuje ženu déle než 7 dní. Není nutné uchopovat prášky na spaní, ale v každém případě je nutné se poradit s terapeutem.

Než začnete užívat prášky na spaní, musíte se poradit s terapeutem a pokusit se normalizovat spánek..

Zpočátku by žena měla vyvinout veškeré úsilí k normalizaci spánku:

 1. Upravte svou denní stravu. V nabídce by mělo dominovat ovoce a zelenina. Těžká jídla, zejména ta, která se konzumují v noci, narušují spánek. Tučná a kořeněná jídla mohou navíc u ženy způsobit návaly horka, vyvolat arytmie a zvýšený krevní tlak..
 2. Také se nedoporučuje pít hodně tekutin před spaním. Přebytečná tekutina v těle způsobuje otoky, dráždí močový měchýř a provokuje noční výlety na záchod.
 3. Pokuste se vytvořit pohodlné prostředí pro spaní. Místnost by měla být dobře větraná, je vhodné okno otevírat v noci. Teplota v místnosti, kde žena spí, by neměla překročit dvacet stupňů. Jsou potřeba pohodlné polštáře a matrace, čisté prádlo, bez zápachu a vůně.
 4. Udržujte fyzickou aktivitu. Žena musí sportovat, aby se do večera fyzicky unavila. Fyzické cvičení by se přirozeně nemělo provádět před spaním, ale během dne bude sport velmi prospěšný pro zdraví. Večerní procházka na čerstvém vzduchu vám pomůže usnout.
 5. Zajištění celodenních a spánkových podmínek vede k rychlému usínání večer. Žena by měla vstávat a jít spát ve stejnou dobu, ale denní spánek se nedoporučuje. K obnovení pracovní kapacity je ženě během menopauzy během dne zobrazen krátký odpočinek..
 6. Relaxujte před spaním. Teplá, neopařovací koupel s éterickými oleji pomůže uvolnit nervový systém. Relaxační hudba, dechová cvičení pomáhají rychle usnout.

Tipy pro tradiční medicínu, které vám pomohou zvládat nespavost

Lidové léky na nespavost s menopauzou, které jsou vždy po ruce, pomáhají normalizovat dobrý spánek. Na rozdíl od léků nemají bylinné infuze a odvary žádné vedlejší účinky.

Následující léčivé rostliny jsou známé svými uklidňujícími vlastnostmi:

 • Poskok. Chcete-li připravit léčivou infuzi, musíte si vzít 2 čajové lžičky šišek a chmelových květů a nalít je sklenicí vroucí vody. Směs se infunduje po dobu čtyř hodin. Doporučuje se užívat lék dvě hodiny před spaním..
 • Šípek, heřmánek, tymián, meduňka a máta. Byliny na nespavost se vaří ve stejném poměru. Můžete také trvat na každé z rostlin zvlášť..
 • Kopr (semena). Musíte si vzít 50 gramů semen, nalijte jim 150 mililitrů vína a vařte dvacet minut. Vezměte 20-30 gramů před spaním.

Následující potraviny mohou pomoci vyrovnat se s nespavostí během menopauzy:

 1. Mléko a med. Pokud má spravedlivé pohlaví normální hladinu cukru v krvi, můžete si před spaním vzít 100 ml teplého mléka s lžičkou medu..
 2. Rajčatová šťáva s přídavkem muškátového oříšku. Tento nápoj se zvláštní chutí se doporučuje vypít dvě hodiny před spaním..

Na rozdíl od prášků na spaní, bylinné odvarky nemají vedlejší účinky.

Léčba nespavosti léky

Na začátku menopauzy mohou i malé poruchy spánku vážně narušit kvalitu života spravedlivého sexu. Pro obnovení plného spánku je nutné odstranit příčinu onemocnění - hladinu hormonů. Léky, které nahrazují hormony, se osvědčily. Bez konzultace s lékařem však nemůžete užívat pilulky, dokonce ani ty, které byly testovány dříve..

Hormonální přípravky obsahující estrogeny zahrnují:

 • Remens;
 • Feminal;
 • Klimadinon;
 • Tsi-Klim.

Předepsány jsou také léky obsahující hormon melatonin: Yukalin, Melaxen Balance nebo Circadin.

Žena, která vstoupila do období menopauzy, může užívat hormony nejdéle 30 dní a léky mají řadu kontraindikací:

 • Onkologické procesy v těle;
 • Autoimunitní onemocnění;
 • Závažné onemocnění ledvin;
 • Cukrovka.

V žádném případě byste si neměli sami předepisovat hormonálně závislou terapii. Průběh léčby předepisuje lékař po provedení diagnostického vyšetření pacienta. Dávka hormonálních léků a doba léčby se vybírají v každém případě individuálně.

Pokud hormonálně závislá terapie nepomohla obnovit dobrý spánek, může lékař doporučit ženě, aby užívala léky, které mají prášek na spaní.

Poruchy spánku během menopauzy by neměly být vnímány nežným pohlavím jako tragický proces. Nespavost má přirozeně vážný dopad na zdraví a pohodu ženy a ne každý ví, co v tomto případě dělat..

Ale silné pocity a negativní vnímání příznaků doprovázejících menopauzu bolestivé pocity zhoršují. Chcete-li zmírnit stav ženy, nemusíte se zabývat známkami menopauzy, ale pokusit se vést plnohodnotný životní styl.

Nespavost během menopauzy: jak bojovat, lidové léky, byliny, drogy

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byl zajištěn jeho přesnost a věčnost.

Máme přísné pokyny pro výběr informačních zdrojů a odkazujeme pouze na renomované webové stránky, akademické výzkumné instituce a pokud možno ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivní odkazy na tyto studie.

Pokud se domníváte, že některý z našich obsahů je nepřesný, zastaralý nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

 • Kód ICD-10
 • Příčiny
 • Patogeneze
 • Příznaky
 • Komplikace a důsledky
 • Diagnostika
 • Diferenciální diagnostika
 • Léčba
 • Na koho se obrátit?
 • Léky
 • Prevence
 • Předpověď

Každý ví, že pro dobré zdraví potřebuje člověk kvalitní noční odpočinek - minimálně 7-8 hodin. Teprve po dostatečném spánku se můžeme ráno cítit energicky a udržovat si účinnost po celý den. Ale co když vám nespavost s menopauzou neumožňuje plně odpočívat?

Poruchy spánku jsou skutečně považovány za jeden z hlavních projevů menopauzy v životě ženy. Můžeme mluvit o nespavosti, i když žena nemůže spát půl hodiny nebo se často probouzí v noci. Tělo samozřejmě za takových podmínek neodpočívá. Abychom situaci napravili, je nutné přijmout vhodná opatření, o kterých budeme hovořit..

Kód ICD-10

Příčiny nespavosti s menopauzou

Je zřejmé, že skutečnou příčinou nespavosti v menopauze je samotný nástup menopauzy. Proč však ne všechny ženy trpí nespavostí, ale jen některé z nich? Faktem je, že některé životní okolnosti a faktory mohou zhoršit nespavost, mezi které patří:

 • psychické, fyzické a emoční přetížení;
 • přejídání, pití kávy a silného čaje (zejména v druhé polovině dne);
 • nestabilita psychiky, neurózy, deprese;
 • užívání určitých léků, které vzrušují nervový systém;
 • sedavý životní styl, nadváha;
 • kouření, pití alkoholu;
 • chronická onemocnění;
 • emoční labilita.

Poruchy spánku - nespavost s menopauzou - se mohou prohloubit dlouhodobým pobytem na monitoru počítače, sledováním emotivních filmů a vysíláním před spaním, čtením novin.

Patogeneze

Nespavost s menopauzou je výsledkem vlivu několika faktorů najednou..

Prvním faktorem je prudká změna množství pohlavních hormonů v krvi směrem dolů. Nejdůležitějšími hormony v tomto případě jsou estradiol a progesteron, jejichž pokles hladiny má přímý vliv na stav nervového systému..

Druhým faktorem je nedostatek estrogenu, který vede k nočním „návalům“ noci, zvýšenému pocení a zvýšené srdeční frekvenci. Všechny tyto příznaky zpočátku neumožňují ženě normálně odpočívat..

Dalším patogenetickým faktorem jsou psychologické problémy spojené s nástupem přirozeného období stárnutí ženy. V této fázi života se mnozí vrhají do deprese, stávají se kňouravými a neklidnými. Zvyšující se stres přispívá k tomu, že ženu navštěvují temné myšlenky, objevuje se pocit úzkosti a apatie. Spánek v tomto stavu je ještě obtížnější..

Nespavost během menopauzy se může zhoršit, pokud má žena nadváhu, málo se pohybuje, pije kávu, silný čaj nebo alkoholické nápoje, kouří.

Příznaky nespavosti s menopauzou

Ve skutečnosti jsou první příznaky nespavosti s menopauzou zřejmé - je obtížné usnout, časté probuzení nebo neschopnost znovu usnout po probuzení..

Příznaky se však mohou lišit v závislosti na konkrétním organismu..

Někdy ženy tvrdí, že normálně usnou. Ale sotva usnuli, okamžitě se probudili.

Někdy se stane takzvaný „neproduktivní“ spánek: žena normálně usíná a normálně spí, ale ráno se cítí ospalá.

Nejběžnějšími stížnostmi jsou však dlouhodobé a opakované pokusy usnout, které jsou zcela neúspěšné. Žena se otáčí a otáčí, navštěvují ji nejrůznější myšlenky, mohou ji rušit běžné zvuky domácnosti: tikot hodin, bublání akvária, hluk aut za oknem - zvuky, které dříve vůbec nebylo možné cítit nebo nebyly vnímány tak ostře.

Pokud jsou uvedené příznaky pozorovány jen příležitostně, pak je příliš brzy na to mluvit o nespavosti s menopauzou. Pokud se však poruchy spánku stávají častým výskytem, ​​je nutné jednat a poradit se s lékařem..

Komplikace a důsledky

Nespavost s menopauzou by neměla být vnímána jako něco povinného a nevyhnutelného. Nespavost musí být léčena, jinak dochází k postupnému vyčerpání nervového systému, oslabení imunity, zhoršení kvality srdce a cév.

S prodlouženými poruchami spánku oslabuje koncentrace pozornosti člověka, zhoršují se procesy memorování a pracovní kapacity a ztrácí se orientace..

Nedostatek spánku vede k neurózám, podrážděnosti, což dále zhoršuje stávající depresi. V důsledku toho často vznikají problémy ve vztazích s rodinou a přáteli..

Dlouhodobé komplikace mohou také představovat velké nebezpečí, které se může cítit po měsících a dokonce letech. Mluvíme o rostoucí zátěži kardiovaskulárního systému, která může následně způsobit infarkty, hypertenzi a cévní mozkovou příhodu. Kromě toho endokrinní systém také trpí nespavostí během menopauzy, což může nakonec vést k nadváze a dokonce k rozvoji cukrovky..

Diagnóza nespavosti s menopauzou

Menopauza je fyziologické období v životě ženy a zdá se, že diagnóza zde není nutná. Není tomu však tak: diagnostické postupy jsou jednoduše nutné: především proto, aby vám neunikly vážná onemocnění, která se skrývají za maskou menopauzy, a také za účelem stanovení léčebného režimu pro příznaky menopauzy.

Co je třeba prozkoumat, aby se určila taktika léčby nespavosti s menopauzou?

 • Krevní testy na obsah pohlavních hormonů (především estradiolu, FSH a LH, někdy AMH), biochemie krve s hodnocením koagulačních faktorů, hladin cukru a cholesterolu.
 • Instrumentální diagnostika: ultrazvukové vyšetření dělohy, vaječníků, mléčných žláz; elektrokardiografie, angiografie, bakteriální kultura ze stěn pochvy, cytologie nátěru z děložního čípku.

Diagnóza nespavosti během menopauzy nejčastěji nezpůsobuje obtíže, ale pro provedení diferenciální diagnostiky s jinou somatickou patologií mohou být nutné konzultace úzkoprofilových specialistů..

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika se ve většině případů provádí s nervovou nespavostí, syndromem chronické únavy.

Na koho se obrátit?

Léčba nespavosti s menopauzou

Vzhledem k tomu, že hlavní příčinou nespavosti v menopauze je změna hormonálních hladin, ovlivní hormonální substituční léčba estrogeny jak celkovou pohodu, tak kvalitu nočního odpočinku..

Pokud se hormonální léčba z jakéhokoli důvodu nepoužívá, může se lékař uchýlit k předepsání barbiturátů nebo spíše silných sedativních pilulek nebo kapek, které snižují excitabilitu nervového systému a pomáhají normalizovat spánek. Kromě toho je homeopatická léčba uznávána jako velmi účinná: takové léky jsou tělem dobře přijímány a účinek se projevuje rychle a je dlouhodobě fixován..

Nejdůležitější věcí je ignorovat nespavost a navštívit lékaře co nejdříve. Jakékoli léky na menopauzu - a navíc hormonální léky - by měly být předepisovány pouze lékařem, protože samoléčba může být velmi škodlivá pro zdraví.

Léky

 • Hormonální léky k odstranění nespavosti s menopauzou:
  • Estriol - kompenzuje nedostatek endogenního estriolu;
  • Divigel je estrogenové léčivo pro substituční léčbu;
  • Proginova - obsahuje syntetický analog endogenního lidského estradiolu;
  • Climara je hormonální látka ve formě transdermálního systému s pomalým uvolňováním estrogenu.

Hormonální léky a jejich dávkování předepisuje pouze lékař. Samohormonální léčba je nepřijatelná.

 • Sedativa, trankvilizéry:
  • Atarax - lék na bázi hydroxyzinu, eliminuje úzkost a vnitřní napětí;
  • Fenazepam - uklidňuje nervový systém, uvolňuje se;
  • Adaptol je anxiolytikum s mírným uklidňujícím účinkem;
  • Seduxen je sedativum, derivát benzodiazepinu, má svalové relaxační, sedativní a antikonvulzivní účinky.
 • Bylinné léky na nespavost s menopauzou:
  • Antistres - kapsle obsahující kozlík lékařský, chmel, meduňka lékařská, matka;
  • tinktura mateřské dřeně
  • Dormiplant - tablety na bázi suchého extraktu z kozlíku lékařského a citrónového balzámu;
  • Sedavit - kapsle nebo kapky, sestávající z výtažků z kořene kozlíku lékařského, třezalky tečkované, plodů hlohu, listů máty, chmele a vitamínů;
  • Sedistress - tablety na bázi extraktu z mučenky.

Alternativní léčba

Mezi oblíbené recepty na zlepšení spánku s menopauzou se často používají odvary z uklidňujících rostlin. Mohou to být kořeny kozlíku lékařského, bylina z matčiny trávy, lístky máty nebo meduňky, tymián. Pro ty, kteří nemají čas na vaření a vyluhování bylin, mají lékárny široký výběr tinktur a dalších přípravků na základě uvedených rostlin..

Jednou z nejjednodušších a nejpřínosnějších metod léčby nespavosti je vaření bylinného čaje. Pokud například uvaříte půl lžíce sušených listů máty ve 200 ml vroucí vody a necháte 15 minut, můžete si dát dobrý uklidňující nápoj. Doporučuje se pít ji ve druhé polovině dne, aby se tělo připravilo na kvalitní spánek..

Existuje další starý recept - pečené mléko s přídavkem medu. Krátce před spaním vypijte sklenici teplého nápoje..

Esenciální oleje pomohou naladit se na spánek. Vůně levandule nebo máty pomáhá uvolnit tělo: olej lze přidat do teplé koupele nebo do aromalampy.

Bylinné ošetření

Pro usnadnění usínání se doporučuje připravovat bylinné čaje, které se mohou skládat z jedné nebo více léčivých složek:

 • bobule hlohu;
 • tráva trávy;
 • listy tymiánu, meduňky, máty;
 • oddenky kozlíku lékařského;
 • pastevecká kabelka trávy.

Navíc při nespavosti s menopauzou můžete věnovat pozornost následujícím lidovým receptům:

 • Vařte 200 ml vroucí vody 1 polévková lžíce. l. heřmánkovou barvu a vezměte půl šálku před jídlem třikrát denně.
 • Trvejte na alkoholu po dobu tří dnů 3 lžíce. l. byliny rozmarýnu (je zapotřebí 200 ml alkoholu). Nálev přefiltrujte a vypijte 25 kapek. před jídlem denně.
 • Vařte 1 lžičku. nasekaný list lopuchu v 0,5 litru vroucí vody, trvejte na tom, dokud úplně nevychladne. Pijte infuzi 100 ml 4krát denně po dobu jednoho měsíce. Po dvoutýdenní přestávce lze kurz opakovat.

Homeopatie

Homeopatie není pro tělo škodlivá a nezpůsobuje závislost. Pomocí homeopatie se mozková činnost normalizuje, všechny vnitřní procesy jsou vyvážené, usínání prochází jemně a rychle.

Při nespavosti s menopauzou můžete užívat následující léky, které působí komplexně a ovlivňují mimo jiné hlavní příčinu poruch spánku:

 • Valerianacheel je předepsán třikrát denně, 15-20 kapek.
 • Klimadinon vzít 1 kartu. ráno a večer, po dobu tří měsíců.
 • Tsi-klim se užívá 1 tableta dvakrát denně s jídlem po dobu šesti měsíců.
 • Climaktoplan je předepsán 1-2 tablety třikrát denně půl hodiny před jídlem, rozpouští se v ústech.

Kromě toho můžete použít monopreparáty:

 • Koffea - zlepšuje spánek, eliminuje rušivé myšlenky;
 • Chilibuha - vyrovnává nervový systém, eliminuje podrážděnost;
 • Arsenicum - zmírňuje zbytečnou úzkost;
 • Zapalování - zmírňuje účinky stresu, urychluje usínání.

Který z léků na nespavost s menopauzou je pro vás vhodný, řekne vám lékař.

Operativní léčba

Chirurgická léčba zbavení se nespavosti při menopauze se zpravidla nepraktikuje.

Škrábání děložní dutiny nebo kyretáž - gynekologická operace k odstranění povrchu sliznice dělohy - endometria.Na poznámku! Endometrium je vnitřní výstelka děložní dutiny. Cyklické změny v její struktuře nastávají v průběhu ženského cyklu.