Vše, co potřebujete vědět o menstruaci během kojení

Během období těhotenství a po porodu prochází tělo ženy radikálními změnami. Máma potřebuje čas na zotavení. To platí i pro menstruační cyklus. Obvykle v prvních měsících chybí a obnovuje se později a u každé ženy se to děje v různých dobách.

Menstruace může pokračovat i přes kojení. Maminky panikaří, trápí se otázkou, zda je to pro dítě škodlivé. Menstruace během kojení je přirozený proces, který nepředstavuje pro dítě žádné nebezpečí. Je třeba poznamenat, že na obnovení cyklu mají vliv různé faktory, včetně laktace..

Lochia: co to je?

Po porodu mají ženy krvavý výtok, který si pletou s tím, že přišla menstruace. To je chyba: po tak krátké době po narození dítěte se cyklus neobnoví. Tyto sekrece jsou děložní a nazývají se lochie. Trvají asi 5-7 týdnů po porodu..

Vzhled lochie je způsoben hojením dělohy matky po odmítnutí placenty. Proces hojení je individuální a závisí na následujících faktorech:

 • během těhotenství a porodu;
 • celkový stav těla.

Období zotavení menstruačního cyklu

Nejčastěji, když je dítě kojeno, menstruace nezačne. Existuje však možnost, že se cyklus obnoví dříve. V této situaci není důvod k panice - pokud jste přišli, má to svůj důvod. Menstruace může být pod vlivem určitých faktorů.

 1. Když žena pravidelně kojí své dítě na jeho žádost, může menstruace začít po ukončení laktace..
 2. Pokud dítě při zavádění doplňkových potravin konzumuje snížené množství mléka, obnoví se cyklus za kratší dobu..
 3. Při smíšeném krmení se cyklus obnoví 2-3 měsíce po porodu.
 4. Při absenci laktace začíná menstruace během 8-10 týdnů po narození dítěte. V některých případech je však možné zpoždění - záleží na individuálních vlastnostech ženského těla..

Po obnovení cyklu se žena během kojení někdy setká s takovým problémem, jako jsou nepravidelná menstruace. To je normální, protože tělo se ještě úplně „nezotavilo“.

Faktory ovlivňující zotavení cyklu

Mnoho žen si klade otázku, kdy může začít období po porodu. Obnova cyklu závisí na mnoha faktorech a mezi hlavní patří:

 • během porodu (přirozený nebo císařský);
 • matka má hormonální nerovnováhu;
 • stresové situace.

Při krmení novorozence mateřským mlékem by žena měla být velmi pozorná vůči sobě. Dítě je úzce spjato s matkou, proto cítí sebemenší odchylky v její náladě. Dopřejte si dostatek spánku a vyhněte se stresu, aby nedošlo k narušení laktace.

Je možné kojit během menstruace

Pokud přišla menstruace a žena krmí své dítě mlékem, začne si dělat starosti, pokud je to nebezpečné. Existuje mylný stereotyp, že po obnovení cyklu je nutné dítě od kojení odstavit.

Nezáleží na tom, zda vaše menstruace trvá nebo ne - dítě by mělo kojit co nejdéle. Mateřské mléko hraje velmi důležitou roli při utváření imunity kojenců a vývoji dalších tělesných systémů. Díky tomu dítě přijímá vitamíny a minerály..

Jediným problémem, kterému matka může čelit, je to, že když začne menstruace, laktace klesá. Tento problém však lze úspěšně vyřešit. Naneste dítě na prsa po delší dobu častěji a používejte laktační čaje, které se prodávají v lékárnách..

Menstruace během kojení nemá negativní vliv na vývoj dítěte. Toto je normální, přirozený jev..

Mění se chuť mléka po obnovení menstruačního cyklu?

Mnoho žen přestane kojit během menstruace. To by nemělo být prováděno z důvodu, že tyto akce přispívají k ukončení laktace po několika dnech..

Existuje názor, že chuť mateřského mléka se během menstruace mění. Odborníci prokázali, že se jedná pouze o stereotyp, který není spolehlivý.

Tipy pro matky, které mají menstruaci během kojení.

 1. Chuť produkovaného mléka se nemění - pokračujte v krmení dítěte stejným způsobem jako dříve.
 2. Sprchujte se častěji, protože se vůně ženy v průběhu období mění, a děti proto mohou odmítat krmit.
 3. Snažte se být klidní a vyhýbejte se stresu, protože dítě cítí všechno. Pokud je matka nervózní, trápí se také. To je doprovázeno špatným spánkem a častým pláčem..

Je nemožné přestat přirozeně krmit dítě, protože pouze tímto způsobem posiluje imunitu a přijímá protilátky. Ten mu pomáhá bojovat proti virům z prostředí. Neposlouchejte ty, kteří říkají, že chuť mléka se mění s vaší menstruací. Není tomu tak, ačkoli naše babičky si tím byly jisty.

Pokud se dítě odmítlo připojit k prsu, stojí za to se uchýlit k hygienickým postupům častěji, protože potní žlázy se nacházejí v blízkosti dvorce bradavky. Chuť může být specifická tím, že se mísí s vůní pocení.

Změny cyklu

U žen je zpoždění příčinou paniky, ale menstruace po kojení již nebude stejná jako před porodem. Tělo prošlo vnitřními změnami a zpoždění může být známkou mírné hormonální nerovnováhy. Pokud jeden měsíc jdou 5 dní a další - 3, nebojte se.

Cervikální kanál se po porodu rozšiřuje, takže není potřeba paniky, když je vaše menstruace bohatší než dříve. Nejprve se tělo znovu sestaví a cyklus se obnoví až po 9–11 měsících. U některých se může zotavit za rok. Vše závisí na vlastnostech těla a na tom, jak dlouho po porodu matka kojí dítě.

Někteří se obávají, že menstruace přišla až po roce. Důvodem jejich dlouhé absence může být laktace - to je přirozený proces. Pro cyklus neexistuje žádné konkrétní období zotavení, protože u každé ženy se vše děje individuálně..

Pro dítě je kojení velmi důležité, zejména na začátku, kdy je stále velmi slabé. Nezbavujte své dítě prsu, i když menstruace uběhla dříve, než jste čekali. Pro dítě nemůže být nic zdravějšího než mateřské mléko.

Existuje vztah mezi příchodem menstruace po porodu a poklesem mateřského mléka?

Komentáře uživatelů

Takže jsem v panice - moje dcera má 5 měsíců, třetí den visí na prsou jako dravec - byla jsem šťastná, pomyslela jsem si, že mi konečně zaplní tváře... Každou půlhodinu žádá o jídlo. Moje menstruace začala dnes. Byl jsem naprosto klidný - můj hrudník se cítil nalit... náhodně přitlačený na bradavku - z jedné kapky vůbec, z druhé slabý pramínek, pár kapek - a všechno (((

Stát je vyloženě truchlivý... Je to škoda pro moji dceru - takhle by měla mít hlad, protože obvykle ani nepožádala o jídlo - při každé příležitosti jsem do ní strčil prsa, jen abych jedl - 2300 bylo propuštěno z nemocnice (

Moje M začala 3,5, 2,5 a 2 měsíce po porodu, absolutně to nijak neovlivnilo množství mléka. A chování dítěte u prsu se změní více než jednou..

Je pravda, že když přijde menstruace, mléko zmizí?

Dobrý večer všem, od porodu neuplynuly ani dva měsíce, dnes mi M připnul, před týdnem jsem byl na ultrazvuku, ovulace byla potvrzena. Nyní, na pár dní, protože už došlo k prudkému poklesu mléka, než byla prsa nalita v době krmení, teď visí jako hadr, položte derbanit a tama je prázdná, dobře, jako kape. Vyděsili jsme se, během sání to bylo v hrudi nějak nepříjemné, bylo to uvnitř prsou, s džusy a záchvaty, všechno je v pořádku. Pocit, že saje a protože je uvnitř prázdná, je nepříjemný. Od prvních dnů těchto laktačních čajů potírám prsa veledovým olejem a aplikuji na požádání. Zvýšení gramů je pro dítě prostě super. a tady ONI přišli.

Slyšel jsem, že mnoho lidí ztrácí mléko s příchodem M. a opravdu chci krmit mladšího, starší byl na IV téměř od narození.

Menstruace během kojení, kdy počkat?

Po narození drobků v ženském těle se začínají objevovat různé změny, které jsou spojeny s menstruačním cyklem. Probíhají vaše období během kojení, kdy by měla začít, mění se vzor výtoku? Všechny tyto otázky mladé matky často trápí a dnes se na ně pokusíme najít odpovědi společně..

 1. Důvody absence kritických dnů během laktace
 2. Může vaše menstruace začít během kojení?
 3. Jak je cyklus obnoven
 4. Menses se objevil, ale není tam žádná pravidelnost
 5. Trvání menstruace s hepatitidou B.
 6. Pokud nastane menstruace, musíte přerušit krmení
 7. Nejběžnější mýty
 8. Závěr

Důvody absence kritických dnů během laktace

Ihned po porodu začne žena mít lochie - hojný výtok, který je určen k očištění těla.

Mohou skončit, po chvíli se znovu objeví - obvykle to trvá asi 2 měsíce, během této doby poklesne děložní fundus, reprodukční orgán se stáhne, získá svou přirozenou velikost.

U některých matek se měsíční výtok obnoví okamžitě po období zotavení, ale o tom později..

První menstruace během kojení se objevuje nejčastěji šest měsíců až rok po porodu. Jejich nepřítomnost je spojena se zvýšením prolaktinu v krvi, tento hormon je potřebný pro produkci mléka, vyrovnává účinek progesteronu - zrání vajíček se v těle zastaví, nedochází k měsíčnímu výtoku.

Čím častěji si dítě přiložíte na prsa, nekrmíte ho a nepřidáváte vodu, tím později začne vaše menstruace. S výhradou všech pravidel laktace začíná proces obnovení cyklu 7-9 týdnů po úplném dokončení přirozeného krmení.

Může vaše menstruace začít během kojení?

Přišli jsme na to, proč může menstruace během laktace chybět, ale někdy mají matky další otázku - kojím, menstruace mi skončila, je to normální nebo ne?

U některých žen se cyklus obnovuje velmi rychle, menstruace během kojení probíhá stejným způsobem jako před koncepcí a porodem..

Tato situace by neměla vzbuzovat obavy, pokud vaše dítě nejí jen mléko, ale také směsi, které pravidelně dáváte dítěti pít vodu nebo jej krmíte přísně každou hodinu a ne na požádání..

Ale výskyt časné menstruace během období kojení drobky může být známkou některých selhání:

 • hormonální nerovnováha, při které je narušena syntéza prolaktinu;
 • zánětlivá a infekční onemocnění urogenitálních orgánů;
 • stavy imunodeficience;
 • užívání hormonálních léků nebo antikoncepce.

Ale neměli byste paniku, stačí navštívit gynekologa, abyste rozptýlili pochybnosti, nebo zahájit včasnou léčbu nemocí.

Jak je cyklus obnoven

Kdy začíná vaše menstruace po porodu, pokud se živíte? Odpověď na tuto otázku závisí na tom, které krmné schéma dáváte přednost..

Průměrné ukazatele normy:

 1. 9-21 měsíců - 70% matek, které praktikují krmení drobků na požádání, má menstruační tok.
 2. U přibližně 7% žen se první menstruace objeví 3-6 měsíců po porodu - to jsou optimální ukazatele pro matky, které praktikují režim smíšeného krmení.
 3. U 37% matek začíná menstruace až po 7 a více měsících, což se také považuje za normální.
 4. U 48% žen trvá zotavení cyklu 1–2 roky.
 5. Přibližně 8% matek nemá menstruaci déle než dva roky, což je jedna z možností normy.
 6. Po 14-15 měsících - takové období nástupu kritických dnů je považováno za optimální, umožňuje vám vydržet minimálně dvouletou přestávku mezi porodem.
 7. K obnovení pravidelnosti menstruace po jejím obnovení jsou zapotřebí 2–3 menstruační cykly - pokud se tak nestalo, navštivte gynekologa, neustálé poruchy mohou být známkou endometriózy, ovariálních patologií.

Indikátory rychlosti obnovení menstruace jsou poměrně libovolné, takže se nemusíte obávat, že měsíční výtok začal téměř okamžitě po skončení období zotavení nebo se neobjevil ani poté, co bylo vašemu dítěti jeden rok..

Dlouhodobá absence menstruačního krvácení není důvodem k panice - příroda stanovila přirozené procesy reprodukce, takže pokud nenastanou kritické dny, užijte si přestávku v práci reprodukčních orgánů. Ale pokud se neobáváte bolesti, nedochází k žádné horečce a dalším nepříjemným příznakům.

Menses se objevil, ale není tam žádná pravidelnost

Jsou nepravidelná menstruace během kojení špatná věc? Podobná situace je pozorována na pozadí změny režimu krmení..

Pokud jste zavedli doplňková jídla, zřídka krmte dítě mateřským mlékem, ale během zubů nebo během nemoci se častěji připojuje k prsu, pak dojde ke zpoždění - množství prolaktinu se zvyšuje, proces ovulace je narušen.

Trvání menstruace s hepatitidou B.

Jak dlouho trvá vaše menstruace po porodu, pokud kojíte? Trvání menstruačního krvácení u žen, které porodily a které nerodily, se prakticky neliší a v průměru je 4-5 dní.

Po narození dítěte je menstruace hojnější, ale méně bolestivá - výskyt nepohodlí v kritických obdobích je způsoben ohnutím dělohy, ale po porodu tato patologie zmizí, nic nebrání odtoku krve.

Pokud nastane menstruace, musíte přerušit krmení

Často můžete slyšet, že pokud během kojení začala menstruace, je třeba dítě odstavit, pravděpodobně se v dnešní době zhoršuje kvalita a chuť mléka, což může u dětí způsobit rozrušení stolice, zhoršení spánku.

Téma laktace během menstruace je obklopeno mnoha mýty, zkusme se vypořádat s nejpopulárnějšími mylnými představami.

Nejběžnější mýty

 1. S nástupem kritických dnů získává mléko nepříjemnou chuť a vůni, a proto dítě odmítá jíst.

O této problematice bylo provedeno mnoho studií a všechny ukázaly, že chuť a další ukazatele mléka během menstruace se nemění..

 1. Během menstruace se zvyšuje množství hormonů v mléce, takže je to pro dítě škodlivé..

V mléce jsou vždy hormony, které jsou potřebné pro normální růst a vývoj dítěte, v kritických dnech jejich hladina zůstává nezměněna.

 1. S nástupem kritických dnů se mléka stává méně, takže dítě by mělo být rozhodně krmeno.

Je nemožné zavádět nové jídlo během měsíčního krvácení, pokud množství mléka klesá na pozadí hormonální nerovnováhy, stačí krmit dítě častěji. Pokles laktace je dočasný, vše se během několika dní vrátí k normálu.

Pokud jsou vaše bradavky během kritických dnů velmi citlivé, může vám pomoci zmírnit nepohodlí teplý obklad, který by měl být aplikován ihned po každém podání..

Nástup menstruace během laktace není žádná mimořádná událost - nemusíte měnit nic v obvyklém denním režimu, menstruace u kojících matek je stejně přirozená jako její absence.

Pamatujte, že pokud nemáte kojící dny, neznamená to, že nemůžete otěhotnět. Pokud se cyklus začne zotavovat, je nutné konzultovat účinnou a bezpečnou antikoncepci s gynekologem.

Závěr

Dnes jsme zjistili, kdy menstruace během kojení přechází, co lze považovat za normu a co by mělo být varováno.

Řekněte nám v komentářích, jak se váš cyklus zotavuje po narození vašeho dítěte, jak probíhá vaše menstruace. Nezapomeňte článek sdílet se svými přáteli na sociálních sítích - každá matka potřebuje vědět, co se děje v jejím těle po porodu.

Období kojení: mýty a realita

Obnova menstruačních cyklů po porodu způsobuje u kojících žen různé obavy. A v mnoha případech jsou obavy maminky marné! Přesto je užitečné zjistit, jak přesně se obnovuje menstruační cyklus ženy, která porodila, a jak to ovlivňuje proces kojení. Důležitá fakta, znalecké posudky a mnoho užitečných informací níže.

Zdroj: Burda Media

Je normální, že se vám menstruace vrátí jen několik měsíců po porodu? Mohlo by to nepříznivě ovlivnit kojení? A naopak: dítě je již 2 roky staré, ale stále nemá menstruaci? Znamená to, že nástup dalšího těhotenství během kojení je nemožný? Je normální, že po dlouhou dobu cyklus „chodí“ a nevrací se do normálu? Podívejme se na nejčastější mylné představy v této oblasti..

Kdy bude cyklus pokračovat?

Neexistují žádné přísné normy pro obnovení menstruace, a tím i možnost nového těhotenství. Vše záleží na tom, zda matka kojí dítě nebo ne. A také na individuální vlastnosti organismu. Vzhled menstruace (pokud je výtok opravdu měsíční, a ne poporodní komplikace) tři týdny po porodu a laktační amenorea trvající dva roky - dva póly stejné rychlosti.

U kojení se menstruace obvykle obnoví 11-18 měsíců po porodu. Ale někdy - po 3 týdnech nebo v opačném extrému - po 2 letech.

V mnoha ohledech načasování zotavení cyklů závisí na organizaci kojení: časté nanášení drobků na prsa pomáhá udržovat vysokou hladinu hormonu prolaktinu v krvi, který je zodpovědný za potlačení ovulace. Dlouhé intervaly mezi krmením, používání dudlíku a přidávání vody omezují přirozenou potřebu častého kojení dítěte, a proto vedou k rychlejšímu poklesu hladiny prolaktinu. Naopak intenzivní kojení ve druhém roce života dítěte zvyšuje pravděpodobnost pozdějšího obnovení menstruace..

Menstruační cyklus po normálním fyziologickém porodu bez patologických abnormalit se obnoví po 6-8 týdnech, pokud žena nedojčí. Cyklus po porodu se nemusí změnit, pokud žena nemá hormonální nerovnováhu a patologické abnormality.

Jaké změny mě čekají?

Nebojte se, pokud je váš výtok zpočátku tenčí než před těhotenstvím a vaše cykly jsou nepravidelné. To je důsledek práce hormonu prolaktinu. Je také možné, že po několika menstruacích cykly na chvíli opět zmizí. K tomu může dojít, pokud se dítě po období nepravidelného krmení opět zvýší na prsou (například při prudkém růstu nebo intenzivním kousání).

Udržitelnost kojení však není jediným faktorem ovlivňujícím zotavení cyklu. Závisí to také na genetice a na přirozených změnách v hormonálním pozadí ženy, v závislosti na věku nebo současném životním stylu. I u téže ženy se může časování menstruace po každém dalším narození lišit. Zároveň lze ženám, u nichž laktační amenorea trvá dostatečně dlouho, říkat štěstí, protože to pomáhá šetřit vaječníkový přísun vajíček, což znamená prodloužení mládí.

Měli byste být upozorněni, pokud výtok ztmavne, bude slabý, cyklus se snížil; zvýšená tělesná teplota během menstruace a nepříjemný, štiplavý zápach výtoku; bolesti dolní části břicha; hojné šarlatové skvrny, slabost, závratě, nevolnost.

Je možné otěhotnět během HB?

Absence menstruačních cyklů během kojení je skutečně základem jedné z přirozených metod plánování rodiny - metody laktační amenorey (LAM), jejíž spolehlivost je 98%. Na tuto metodu se však můžete spolehnout pouze během prvních 6 měsíců a při absenci jakéhokoli krvavého výtoku po 56 dnech po porodu..

Aby se dosáhlo deklarované účinnosti metody, musí žena navíc dodržovat následující pravidlo: dítě by mělo být výhradně kojeno (přijímat pouze mateřské mléko přímo z prsu, použití vložek a dudlíků je vyloučeno), přičemž intervaly mezi kojením by neměly překročit 4 hodiny odpoledne a 6 hodin v noci. Pokud jsou tyto podmínky porušeny, nepřítomnost menstruace na pozadí laktace sama o sobě není spolehlivou ochranou před nástupem nového těhotenství, protože ženské tělo je navrženo tak, aby vždy došlo nejprve k ovulaci a teprve poté k menstruaci. Pokud tedy nejste v tuto chvíli připraveni na vzhled dalšího dítěte, měli byste použít jinou metodu odložení početí.

GV může být spolehlivou metodou antikoncepce, pokud žena aktivně přiloží dítě k prsu (po 2–3 hodinách), zejména v noci, protože prolaktin se produkuje v noci (od 2:00 do 7:00).

Chuť mléka se nezmění?

Jednou z častých obav kojících matek při obnovení cyklu je změna chuti mateřského mléka, která údajně může vést k tomu, že dítě odmítá kojit. Zaprvé však neexistuje spolehlivé potvrzení této skutečnosti a zadruhé k drobným změnám v chuti mléka dochází téměř neustále, v závislosti na sortimentu produktů používaných matkou. Tyto změny jsou dětem známé a nevedou k samotnému kojení..

Pokud jde o vliv menstruace na množství mléka, někdy mají ženy tendenci mírně snižovat jeho produkci v prvních dnech cyklu. Je to však jen krátkodobý jev a po několika dnech se množství mléka vrátí na stejnou úroveň. Na základě toho můžeme učinit závěr: nástup menstruace nikdy není příčinou skutečného nedostatku mléka..

Nezapomeňte, že nezbytnými podmínkami pro zahájení laktačního procesu jsou častá krmení během dne, přítomnost nočního krmení a správné připevnění dítěte k prsu a předčasný příchod první poporodní menstruace nemá vliv na úspěch procesu. Zároveň laktace neklesá, takže každá žena je schopna kojit tak dlouho, jak ona a její dítě chtějí, bez ohledu na načasování obnovení menstruačních cyklů..

Menstruace s kojením: jak začíná menstruace, jak ovlivňuje mateřské mléko

Po narození dítěte se v ženském těle aktivně produkuje hormon zvaný prolaktin. Stimuluje tvorbu mateřského mléka, potlačuje zrání vajíčka a nástup menstruace. Výtok z genitálií, který si žena může mýlit s menstruací, se nazývá lochie, objevují se několik dní po narození dítěte, bez ohledu na to, zda šlo o přirozený porod nebo císařský řez. Zpočátku mají krvavý vzhled, který se postupně dokáže proměnit v bledší, nažloutlou nebo bílou barvu. Tento proces je spojen s poporodní očistou děložní dutiny. K normalizaci menstruačního cyklu po porodu dochází individuálně a může trvat dlouhou dobu. Tento proces závisí na mnoha faktorech: zda žena kojí, jak pravidelné je krmení, začátek zavádění doplňkových potravin a doplňků.

 • 1 Obnovení menstruační funkce po porodu
 • 2 Důvody vzniku menstruace během kojení
 • 3 Změny v menstruačním cyklu po porodu
 • 4 Jak období ovlivňují mateřské mléko
 • 5 Kdy navštívit lékaře

Normalizace hormonálních funkcí a menstruačního cyklu u žen je přísně individuální. Podle průměrných údajů se u matek, které krmí své dítě mateřským mlékem na požádání a zavádějí doplňková jídla včas (od 6 měsíců), menstruace obvykle objeví 8 měsíců po narození syna nebo dcery. To je způsobeno poklesem produkce prolaktinu, který podporuje zrání vajíček..

Pokud je dítě často aplikováno na prsa, podle plánu krmení by přestávka mezi denním jídlem neměla být delší než 4 hodiny a v noci - maximálně 6. Bradavky a dudlíky by se neměly používat, pokud je dostatek mateřského mléka.

Kojení (kojení) a absence menstruace může trvat rok až 2 roky po narození dítěte.

Pokud matka z nějakého důvodu nedojčí dítě, může se menstruace objevit již 2 měsíce po porodu.

Někdy může menstruace začít během kojení dříve než ve stanoveném období, což je způsobeno řadou důvodů:

 • používání smíšeného krmení (doplňkové krmení mléčnou směsí nebo doplňování vodou);
 • vzácné přichycení dítěte k prsu;
 • nedostatek krmení v noci;
 • zavedení doplňkových potravin;
 • užívání hormonálních léků.

Doplňování a doplňování bradavky během hepatitidy B vede ke snížení jeho potřeby potravy a tekutin, což snižuje počet kojení. V reakci na to ženské tělo reaguje snížením produkce prolaktinu za účelem snížení produkce mléka, což vytváří příznivé podmínky pro zrání vajíčka, proto se při kojení objeví menstruace.

Vzhledem k tomu, že hormonální rovnováha ženy zůstává po dlouhou dobu nestabilní, nemělo by se očekávat rychlé obnovení pravidelného menstruačního cyklu. Prvních několik cyklů může být nepravidelných, což je normální. První menstruační tok po porodu může být bohatý, může trvat déle než týden, někdy doprovázený bolestivostí v podbřišku.

Často existuje situace, kdy menstruace po porodu začala a zmizela, což by nemělo způsobovat paniku vzhledem k nestabilnímu hormonálnímu pozadí ženy. Pokud však během tohoto období došlo k nechráněnému pohlavnímu styku, je nutné provést těhotenský test, protože takové zpoždění menstruace může být ovlivněno opakovaným počátkem.

Mnoho žen se obává, že se chuť mléka během menstruace mění, takže byste neměli kojit své dítě během menstruace. Neexistují však žádné lékařské údaje podporující tuto skutečnost..

Dr. E. Komarovsky zdůrazňuje, že přítomnost menstruace během laktace neovlivňuje mateřské mléko, není kontraindikací kojení a důvodem pro odstavení dítěte.

V prvních dnech menstruace si některé ženy všimnou, že se tvoří málo mateřského mléka, ale po 2–3 dnech se vše vrátí do normálu.

Při krmení během menstruace se vaše dítě může zdát neklidné. To je způsobeno skutečností, že v dnešní době jsou hrudní kanály poněkud zúžené, a proto musí dítě vynaložit větší úsilí na získání potravy..

Během menstruace se práce potních žláz u kojící matky zvyšuje, takže vůně těla, která je pro dítě neobvyklá, ho odpudí. V tomto případě se ženě doporučuje častěji se sprchovat, a to před každým krmením svého syna nebo dcery..

Existují situace, kdy byste se měli poradit s gynekologem:

 • Pokud po ukončení laktace a kojení uplynuly více než 3 měsíce, je vyloučeno těhotenství, protože test je negativní a menstruace neprobíhá.
 • Pokud po prvních několika menstruačních cyklech dojde ke zpoždění a test ukáže pozitivní výsledek. Porodník pomocí ultrazvukového vyšetření potvrdí přítomnost těhotenství nebo v případě jeho nepřítomnosti pošle ke konzultaci s gynekologem.

Je nutné pečlivě sledovat obnovení normálního cyklu, na kterém bude záviset možnost vzhledu dětí v budoucnu.

Menstruace s kojením

Když kojící maminka může mít menstruaci po porodu?

Načasování obnovení menstruačního cyklu u každé ženy je čistě individuální. Obnova menstruace přímo závisí na hormonálním pozadí ženy, takže časový interval se může výrazně lišit.

U většiny kojících matek se menstruační cyklus obnovuje v období od 6 do 24 měsíců dítěte. [3]

Během kojení produkuje přední hypofýza hormon prolaktin, který inhibuje zrání vajíčka a následně ovulaci, takže menstruace nepřichází. Pokud však například dojde ke změnám v organizaci kojení, začne matka kojit dítě méně často 8–12krát denně, nebo zavádí doplňkovou stravu, doplňkovou stravu, převádí dítě na smíšené nebo umělé krmení, pak hladina prolaktinu v krevním séru klesá a podle toho se zvyšuje pravděpodobnost ovulace a obnovení menstruace.

Podle La Leche League International se menstruační cyklus u matek, které kojí na požádání a dávají svým dětem včasné doplňkové potraviny, často obnovuje mezi osmým a devátým měsícem po narození. V tomto případě se nový cyklus může lišit od menstruačního cyklu před těhotenstvím. Může být delší nebo kratší než předchozí [3]. Může se také změnit povaha menstruace - například mohou být méně bolestivé, což se vysvětluje fyziologičtější polohou dělohy po porodu, pokud byla děloha zakřivena před těhotenstvím.

Po příchodu první menstruace lze očekávat obnovení cyklu. U každé matky se to děje individuálně, u někoho se během 2–3 měsíců obnoví plnohodnotný pravidelný cyklus a u někoho na delší období.

V každém případě, s sebemenší pochybností o menstruačním cyklu po porodu, měli byste se obrátit na svého gynekologa.

Ovlivňuje menstruace přísun mléka??

V důsledku hormonálních změn během menstruace mohou některé maminky pociťovat mírný pokles dodávek mléka [1]. Děti mohou být na prsou neklidnější, protože mléko teče pomaleji než obvykle. Naštěstí tyto změny netrvají dlouho a během 2–3 dnů po nástupu menstruace se laktace opět zvýší na požadovanou úroveň [2], navíc děti často již dostávají pevnou stravu, aby kompenzovaly nedostatek výživy.

Podle Mezinárodní mlékárenské ligy může denní dávka 500 až 1 000 mg vápníku a hořčíku přijímaná (na doporučení lékaře) od poloviny cyklu do druhého nebo třetího dne po zahájení cyklu minimalizovat jakékoli snížení dodávek mléka [3].

Na základě zkušeností však nástup menstruace u matky děti častěji nepoznají a laktace zůstává nezměněna. Možná budete muset věnovat pozornost dalším možným důvodům pro změnu množství mléka.

Je pravda, že chuť a vůně mateřského mléka se během menstruace mění??

Tuto otázku kojící matky často kladou. Ve skutečnosti existují pozorování, podle nichž, jakkoli to může být divné, jsou některé děti neklidnější a začínají se vzdát prsu na začátku období své matky. Ruth Lawrence, MD, uvádí, že „může dojít k úplnému odmítnutí obou prsou v důsledku návratu menstruace. Matka si všimne, že se dítě vzdá prsu asi na jeden den během každého menstruačního cyklu. [2]

V současné době však nejsou k dispozici žádné potvrzené údaje o změně chuti a vůně mléka během nástupu menstruace u kojící matky. Můžeme tedy předpokládat, že se dítě chová u prsu jinak než dříve z jiných důvodů..

Znamená obnovení menstruace konec laktace??

Obnovení menstruačního cyklu na pozadí laktace je jakousi normou. Dříve zpravidla menstruace u žen během laktace chyběla, ale v posledních desetiletích, vzhledem k tomu, že mnoho žen užívá hormonální antikoncepci, hromadí se stres, mění se situace v prostředí atd., Se menstruační cyklus často obnovuje před koncem kojení, zatímco mléko je - je stále produkováno v dostatečném množství a dítě je plně kojeno.

Pocit během krmení během menstruace se může změnit?

Některé maminky uvádějí, že se během menstruace cítí unavené. Ale tyto pocity obvykle zmizí během jednoho až dvou dnů. [2]
Někdy si matky všimnou, že pocity se také mění, když se blíží menstruace. Například se mohou zvětšit prsa a bradavky bolestivě reagují na sání dítěte během ovulace.

Maminky také někdy popisují svá prsa jako plná, tvrdá a bolestně citlivá na dotek. Předmenstruační bolest na hrudi je cyklický pocit intenzivní plnosti a bolestivosti, ke kterému obvykle dochází v období před menstruací, protože prsa jsou plná krve a lymfy. V tomto případě může být bolest pociťována během zavírání nebo mezi krmením. To je pro mnoho žen zcela normální pocit. Příznaky obvykle zmizí krátce po menstruaci. [2]

Literatura:

 1. Kojení a kojení člověka (řada Jones a Bartlett v Kojení / kojení člověka) Jan Riordan Vydavatel: Jones and Bartlett Publishers, 3. vydání, 2004. Stránky: 819
 2. Mohrbacher N., Stock J., La Leche League International, The Breastfeeding Answer Book, třetí přepracované vydání, 2008
 3. Wiessinger Diane, Ženské umění kojení. - 8. vydání / Diane Wiessenger, Diana West a Teresa Pitman, 2010

Alena Korotková,
klinický psycholog,
konzultant kojení

Alena Lukyanchuk
Psycholog, konzultant při kojení,
člen ILCA (The International Lactation Consultant Association).

Menstruace s kojením: jak začíná menstruace, jak ovlivňuje mateřské mléko

Po narození dítěte se v ženském těle aktivně produkuje hormon zvaný prolaktin. Stimuluje tvorbu mateřského mléka, potlačuje zrání vajíčka a nástup menstruace. Výtok z genitálií, který si žena může mýlit s menstruací, se nazývá lochie, objevují se několik dní po narození dítěte, bez ohledu na to, zda šlo o přirozený porod nebo císařský řez. Zpočátku mají krvavý vzhled, který se postupně dokáže proměnit v bledší, nažloutlou nebo bílou barvu. Tento proces je spojen s poporodní očistou děložní dutiny. K normalizaci menstruačního cyklu po porodu dochází individuálně a může trvat dlouhou dobu. Tento proces závisí na mnoha faktorech: zda žena kojí, jak pravidelné je krmení, začátek zavádění doplňkových potravin a doplňků.

 • 1 Obnovení menstruační funkce po porodu
 • 2 Důvody vzniku menstruace během kojení
 • 3 Změny v menstruačním cyklu po porodu
 • 4 Jak období ovlivňují mateřské mléko
 • 5 Kdy navštívit lékaře

Normalizace hormonálních funkcí a menstruačního cyklu u žen je přísně individuální. Podle průměrných údajů se u matek, které krmí své dítě mateřským mlékem na požádání a zavádějí doplňková jídla včas (od 6 měsíců), menstruace obvykle objeví 8 měsíců po narození syna nebo dcery. To je způsobeno poklesem produkce prolaktinu, který podporuje zrání vajíček..

Pokud je dítě často aplikováno na prsa, podle plánu krmení by přestávka mezi denním jídlem neměla být delší než 4 hodiny a v noci - maximálně 6. Bradavky a dudlíky by se neměly používat, pokud je dostatek mateřského mléka.

Kojení (kojení) a absence menstruace může trvat rok až 2 roky po narození dítěte.

Pokud matka z nějakého důvodu nedojčí dítě, může se menstruace objevit již 2 měsíce po porodu.

Někdy může menstruace začít během kojení dříve než ve stanoveném období, což je způsobeno řadou důvodů:

 • používání smíšeného krmení (doplňkové krmení mléčnou směsí nebo doplňování vodou);
 • vzácné přichycení dítěte k prsu;
 • nedostatek krmení v noci;
 • zavedení doplňkových potravin;
 • užívání hormonálních léků.

Doplňování a doplňování bradavky během hepatitidy B vede ke snížení jeho potřeby potravy a tekutin, což snižuje počet kojení. V reakci na to ženské tělo reaguje snížením produkce prolaktinu za účelem snížení produkce mléka, což vytváří příznivé podmínky pro zrání vajíčka, proto se při kojení objeví menstruace.

Vzhledem k tomu, že hormonální rovnováha ženy zůstává po dlouhou dobu nestabilní, nemělo by se očekávat rychlé obnovení pravidelného menstruačního cyklu. Prvních několik cyklů může být nepravidelných, což je normální. První menstruační tok po porodu může být bohatý, může trvat déle než týden, někdy doprovázený bolestivostí v podbřišku.

Často existuje situace, kdy menstruace po porodu začala a zmizela, což by nemělo způsobovat paniku vzhledem k nestabilnímu hormonálnímu pozadí ženy. Pokud však během tohoto období došlo k nechráněnému pohlavnímu styku, je nutné provést těhotenský test, protože takové zpoždění menstruace může být ovlivněno opakovaným počátkem.

Mnoho žen se obává, že se chuť mléka během menstruace mění, takže byste neměli kojit své dítě během menstruace. Neexistují však žádné lékařské údaje podporující tuto skutečnost..

Dr. E. Komarovsky zdůrazňuje, že přítomnost menstruace během laktace neovlivňuje mateřské mléko, není kontraindikací kojení a důvodem pro odstavení dítěte.

V prvních dnech menstruace si některé ženy všimnou, že se tvoří málo mateřského mléka, ale po 2–3 dnech se vše vrátí do normálu.

Při krmení během menstruace se vaše dítě může zdát neklidné. To je způsobeno skutečností, že v dnešní době jsou hrudní kanály poněkud zúžené, a proto musí dítě vynaložit větší úsilí na získání potravy..

Během menstruace se práce potních žláz u kojící matky zvyšuje, takže vůně těla, která je pro dítě neobvyklá, ho odpudí. V tomto případě se ženě doporučuje častěji se sprchovat, a to před každým krmením svého syna nebo dcery..

Existují situace, kdy byste se měli poradit s gynekologem:

 • Pokud po ukončení laktace a kojení uplynuly více než 3 měsíce, je vyloučeno těhotenství, protože test je negativní a menstruace neprobíhá.
 • Pokud po prvních několika menstruačních cyklech dojde ke zpoždění a test ukáže pozitivní výsledek. Porodník pomocí ultrazvukového vyšetření potvrdí přítomnost těhotenství nebo v případě jeho nepřítomnosti pošle ke konzultaci s gynekologem.

Je nutné pečlivě sledovat obnovení normálního cyklu, na kterém bude záviset možnost vzhledu dětí v budoucnu.

Nepravidelná menstruace během kojení

Při kojení se mladá matka velmi často začíná obávat otázek týkajících se pravidelnosti menstruačního cyklu a toho, jak to ovlivní množství mléka. Zvažte, proč se během kojení objeví špinění a pokud začne menstruace, mléko zmizí.

Funkce:

Po narození dítěte se menstruační cyklus nevrátí okamžitě do normálu. Příroda se starala o zdraví ženy, proto, aby se zabránilo velkému zatížení těla, pomáhá prolaktin potlačit ovulaci.

Kojení však není 100% antikoncepce. Ale nevím, mnoho žen věří, že nebudou moci otěhotnět při krmení dítěte, ale neměli byste se spoléhat na hormon prolaktin, protože během tohoto období je možné neplánované těhotenství.

Obnova menstruačního cyklu nastává v důsledku snížení nebo zastavení sekrece mateřského mléka. To se u každé ženy děje individuálně. U některých začíná menstruace několik měsíců po narození dítěte, u jiných - za rok.

Menstruace může začít pod vlivem těchto faktorů:

 • úvod do stravy dítěte s vodou, kaší a džusy;
 • kombinace umělého a přírodního krmení;
 • vzdaluje se od nočního krmení dítěte.

Některé ženy si jsou jisté, že mléko zmizí s nástupem menstruace. Ve skutečnosti tomu tak není. Kojení vůbec nezávisí na nástupu ovulace, množství mléka se může snížit pouze v případě, že žena začala aplikovat dítě na prsa méně často.

Nepravidelná období s HS mohou trvat poměrně dlouho. Navíc se může objevit silná bolest během menstruace. Obnova menstruačního cyklu, stejně jako snížení nepříjemných a bolestivých pocitů, nastává až poté, co hormonální pozadí ženského těla začne fungovat jako hodiny.

Pokud žena krmí své dítě po dlouhou dobu, nemusí existovat období po dobu jednoho roku a někdy i více. Při kojení je špinění ekvivalentní menstruaci. Jeden měsíc mohou vyjít ve velkých objemech a další se nemusí objevit vůbec..

Když žena zcela převede své dítě na umělé krmení a menstruační cyklus se neobnoví, odborníci ji podrobí úplnému vyšetření a také věnují pozornost zdravotnímu stavu v období po porodu a porodu.

Mnoho mladých žen, které právě porodily své první dítě, může často trpět premenstruačním syndromem. Během tohoto období je zaznamenána nadměrná podrážděnost, rozptýlená slzavostí a silným hněvem. V některých případech, deprese, nespavost nebo naopak, existuje touha neustále spát..

Bohatá období během kojení jsou poměrně vzácná. Pokud k tomu však dojde se záviděníhodnou stálostí, musíte kontaktovat odborníka, protože tento proces naznačuje vývoj patologických procesů v pánevní oblasti.

Pokud se během období krmení dítěte během menstruace objeví nesnesitelná bolest, měli byste se určitě poradit s odborníkem. Takové nepohodlí může být spojeno s vývojem různých patologií: myomy, polypy, endometrióza, zánět v pánevní oblasti (adnexitida, endometritida) atd..

Stává se však, že žena, která dříve trpěla nadměrnými bolestmi během menstruace, si po porodu všimne její úplné absence. Tento proces je spojen se změnou polohy dělohy, v důsledku čehož se normalizuje správný odtok krve..

Když žena přestane plně krmit své dítě, mělo by se očekávat obnovení menstruace během několika měsíců. Pokud je dítě krmeno smíšeným způsobem: lidské mléko a dětská výživa, objeví se menstruace za šest měsíců, ne dříve.

Zpoždění

Obnovení menstruačního cyklu je ovlivněno nejen snížením produkce prolaktinu. Tento proces může být pozastaven pod vlivem určitých faktorů:

 • špatný zdravotní stav;
 • těžká deprese a emoční nestabilita;
 • nesprávné fungování imunitního systému;
 • nedostatek spánku a špatná výživa;
 • komplikace po porodu.

Kromě všech výše uvedených faktorů může být zpoždění normalizace menstruačního cyklu spojeno s dalšími závažnějšími faktory:

Pokud menstruace nenastane, je prvním krokem vyloučení nového těhotenství. Pokud těhotenství není potvrzeno, provede odborník úplné vyšetření těla ženy. Po identifikaci příčiny této patologie je předepsána léčba.

Žena, která porodila dítě a kojí, by měla co nejvíce sledovat její výživu, fyzický a duševní stav. Doporučuje se pít vitamíny, chodit, cvičit, dobře spát.

Menstruace při kojení je po ukončení laktace obvykle nepravidelná, obnovuje se. Pokud se tak nestane, měli byste se určitě poradit s odborníkem, který vám pomůže identifikovat patologii.

Zmizí mléko, pokud začne menstruace? Hlavní důvody pro snížení laktace

Mateřské mléko je tím nejlepším jídlem pro každé dítě. A v posledních letech lékaři stále více doporučují, aby ženy své dítě nekrmovaly směsí, ale kojením. Často se ale stává, že matka nemá dostatek mléka. Zdá se jí, že dítě nejí dostatečně a začne ho krmit. To je jeden z hlavních důvodů ukončení kojení. Některé matky se toho při přechodu na krmení z lahve neobávají. Ale většina žen se obává ztráty mléka. Ne každý ví, co v tomto případě dělat. Poradit vám může nejen pediatr. V tradiční medicíně existuje mnoho doporučení. Hlavní věcí je zajistit, aby dítě ve skutečnosti nejedlo..

Jak zjistit, zda mateřské mléko chybí

Lékař vám může poradit, co dělat, abyste zjistili, zda vaše dítě jedí. Obvykle používají metodu pravidelného vážení dítěte. Dítě prvního měsíce života musí každý týden přibrat alespoň 150 gramů. Můžete také zkontrolovat, kolik vaše dítě močí. Pokud méně než 6-8krát, pak nemá dostatek mateřského mléka. Ale nespěchejte krmit dítě směsí. Ženy by měly vědět, že existují období několika dnů, kdy mléka ubývá. Obvykle k tomu dochází po 3–6 týdnech a po 3, 7 a 11 měsících kojení. Některé matky se někdy začnou obávat před časem a věří, že ztratily mléko. Co dělat, abyste se nemýlili?

 1. Nezaměřujte se na plnost prsou a množství odsávaného mléka.
 2. Není třeba se obávat, že se vaše dítě v noci často budí a prosí o prsa. Je to přirozené.
 3. Každé dítě si zvolí režim krmení samo, takže počet kojení také není indikátorem..

Proč chybí mléko

1. Matka začne krmit dítě dříve než 6 dní po začátku laktační krize. Dítěti se snáze saje přes bradavku a potom si nevezme prsa. Proto je v případě potřeby krmení dítěte nutné pouze z lžíce..

2. Hormon oxytocin je zodpovědný za produkci mléka. A jakékoli obavy snižují jeho produkci. Proto se vzrušením a stresem zmizí ženské mléko..

3. Ze stejného důvodu zmizí mléko maminky, pokud je velmi unavená a zabalená tak, že nemá čas na odpočinek a péči o sebe.

4. Krmení novorozence vodou z láhve. První tři měsíce dítě potřebuje pouze mateřské mléko. Sání bradavek u novorozenců také vede k rychlejšímu kojení..

5. Pokud matka s dítětem málo komunikuje, nevezme ho do náruče a neustále spí v oddělené posteli, produkce mléka se sníží.

Co kojící matka potřebuje jíst

Mnoho žen má během laktační krize velké obavy. Lékař může poradit, co dělat, pokud kojící matka ztrácí mléko. A především se doporučuje věnovat pozornost výživě. Neměli byste jíst více, ale musíte věnovat pozornost některým pokrmům a zahrnout je do své každodenní stravy:

Mléčné výrobky: fermentované pečené mléko, kefír, zejména tvaroh a tvrdý sýr;

Vyžadují se bílkoviny - ryby, telecí maso, drůbež;

Kojící matka potřebuje nejméně 2 litry tekutin denně.

Každá žena, která se zajímá o otázku: „Chybí mléko - co dělat?“ - musíte vědět, že slaná jídla snižují laktaci, cibule a česnek dělají mléko bez chuti a některá jídla mohou u dítěte vyvolat alergie.

Nápoje ke zvýšení laktace

1. Lžičku kmínu je třeba nalít do sklenice vroucího mléka a trvat 2 hodiny. Pijte půl sklenice tinktury půl hodiny před krmením dítěte.

2. Take a tinktura z vlašských ořechů. K jeho přípravě je třeba nalít 12 kusů termosky s půl litrem vroucího mléka.

3. Anízová tinktura také dobře stimuluje laktaci. Nalijte 2 čajové lžičky semen se sklenicí vroucí vody a nechte asi hodinu. Musíte ji vypít 20 minut před jídlem, čtvrt sklenice.

4. Po dlouhou dobu pijí čaj s mlékem nebo mrkvovým džusem, aby se zvýšila laktace..

5. Účinné jsou odvary z kopřivy, fenyklu, heřmánku, oregana, chmele nebo koprových semen.

6. Musíte pít co nejvíce: kompoty ze sušeného ovoce, ovocné nápoje, jablečný nebo mrkvový džus, teplý čaj.

Léky ke zvýšení laktace

Ženy se často obávají otázky „mléko je pryč - co dělat“, že v poslední době bylo vyrobeno mnoho léků na zvýšení laktace. Je lepší, když je lékař doporučí, ale máma potřebuje vědět, z čeho vybírat:

1. Nejznámějším a dlouho používaným lékem jsou tablety mateří kašičky Apilac. Stimulují produkci mléka velmi intenzivně, takže byste se s nimi neměli nechat unést..

2. Nedávno se také vyrábí „Lactogon“, kde se do mateří kašičky přidávají výtažky z léčivých bylin.

3. Různé čaje se staly populárními pro zvýšení laktace. Nejvhodnější je použít rozpustný přípravek v granulích Hipp. Ale nepomáhá všem. Můžete si také koupit čaj „Babushkino Lukoshko“ nebo „Mlekoin“.

Co jiného můžete dělat, když chybí mléko

Nezoufejte pro matku, která ztrácí mateřské mléko. Co by měla dělat, kromě užívání speciálních produktů a nápojů:

Každý den musíte mít kontrastní sprchu, zejména nasměrovat proud na prsa a zpět v oblasti lopatek;

Pravidelně si masírujte prsa lehkými kruhovými pohyby s ricinovým olejem;

Kromě toho je pro matku velmi důležité chodit na čerstvý vzduch a přes den spát s dítětem;

Můžete zkusit koupel na prsa s horkou vodou: je třeba ji provádět v noci, poté ji teple zakrýt.

Jak správně krmit své dítě

Velmi často kvůli nesprávnému krmení dítěte mléko zmizí z kojící matky. Co můžete udělat, abyste tomu zabránili? I v porodnici se žena učí správně přiložit dítě na prsa. Dítě musí zcela zachytit nejen bradavku, ale i dvorec. A aktivní sání je prospěšné nejen pro dítě, ale také stimuluje laktaci. Většina lékařů nyní doporučuje kojení na vyžádání. Počet krmení může dosáhnout 11-12 denně. Aplikace v noci jsou také velmi důležité, protože v této době se zvyšuje produkce prolaktinu, který je zodpovědný za laktaci, zejména od 3 do 7 ráno. A časté kojení také stimuluje produkci tohoto hormonu. Ženě, která ztrácí mléko, se doporučuje krmit své dítě každou hodinu. Předpokládá se, že mléko se produkuje ve větším množství, i když matka častěji bere dítě na ruce, komunikuje s ním a hladí ho.

Co je třeba udělat, aby mléko zmizelo

Stále probíhá debata o tom, kolik kojit. Některé matky chtějí uměle přerušit laktaci po 6 měsících věku. Jiní se naopak krmí co nejvíce - dokonce až 2-3 roky. Mateřské mléko je nejlepší ochranou dítěte před infekcemi a poruchami trávení, díky němu dostává všechny látky nezbytné pro normální vývoj. Proto, pokud je to možné, byste měli kojit alespoň jeden a půl až dva roky. Existují však situace, kdy je nemožné to udělat, například pokud je matka nemocná. A co dělat, aby mléko zmizelo?

 1. Nejprve se musí maminka omezit v tekutinách..
 2. Kromě toho byste se měli snažit méně přitahovat dítě k prsu, zejména v noci..
 3. Musíte si vzít odvary z močopudných bylin: elecampane, bearberry, petržel nebo šalvěj.
 4. Nedoporučuje se používat doporučení k napínání prsou, protože to může vést k rozvoji mastitidy.
 5. Na doporučení lékaře můžete užívat hormonální léky "Bromokriptin" nebo "Dostinex", ale často způsobují nežádoucí účinky. Přípravek „Bromcamphor“ je mírnější, ale po chvíli po jeho ukončení lze laktaci obnovit.

Mladá matka, která si užívá komunikaci se svým dítětem, může najednou zjistit, co v takové situaci má? Nejprve nepanikujte, protože stres nepodporuje kojení. Musíte zjistit, zda skutečně existuje problém, a pokud ano, zda je systémový nebo dočasný.

Bojí se dítě a často žádá o prsa? A když to vezme, rychle to zvrací a pláče? Děje se to ve velmi raném věku a nejčastěji problémem není, že se kojící matce ztrácí mléko. Dítě může být obtěžováno kolikou, zácpou, může být jednoduše uklidněno blízkostí prsou a vůní osoby, které je nejdražší, zvláště pokud nemá dudlík. O něco později mohou být problémy s krmením známkou kousání, takže nepanikařte předem..

Další známkou možného narušení laktace může matka zvážit skutečnost, že necítí výplň prsou a například pumpování nefunguje. To také není důvod k obavám, protože v zavedeném režimu se vyprodukuje přesně tolik mléka, kolik dítě potřebuje. Chcete-li zkontrolovat, zda je vaše dítě skutečně podvyživené, můžete ho před a po každém krmení zvážit. Tímto způsobem si můžete být opravdu jisti, že mléko zmizelo. Co dělat v tomto případě? Existuje několik možností.

Nejprve musíte vyloučit všechny negativní faktory: stres, nedostatek spánku atd. Všechny domácí práce by měly být dočasně odloženy stranou, kojící matka by měla co nejvíce odpočívat. Zadruhé se můžete uchýlit k takovým „pomocníkům“, jako jsou čaje a homeopatické léky, které stimulují laktaci. Matka by také měla dobře jíst a pít dostatek tekutin. Zelené a mléčné výrobky jsou obecně považovány za dobrý způsob, jak tyto problémy odstranit. Důležitým faktorem je časté přichycení k prsu, i když je neúčinné - stimuluje to také laktaci..

Proč chybí mléko? Může to mít mnoho důvodů: stres, chronická únava, suplementace vzorcem. Ano, ano, ve své touze uklidnit dítě si matka může udělat medvědí službu. Mnoho dětí se po vyzkoušení receptury z lahve odmítá vrátit do prsou. Někteří se takhle nechovají, ale jsou menšinou, takže je lepší to neriskovat.

Někdy kojící matka, dokonce i zkušená, která vypadala, že má dokonale zavedenou laktaci, má také problémy a zjistí, že mléko zmizelo. Co s tím? Ber to také klidně. Zpravidla se 2–3 takové krize vyskytují od okamžiku narození do zhruba roku, ale zřídka jsou dlouhodobé. V tomto okamžiku je velmi důležité nevzdávat se a nepřecházet na umělou výživu - kojení bude skutečně dokončeno. Abyste tomu zabránili, musíte být co nejklidnější ohledně toho, že mléko zmizelo.

Co kdyby se nakonec matka někdy vzdala a nakrmila dítě směsí? Vraťte se do hrudníku co nejrychleji. Pokud dítě odmítne, lze použít speciální podložky, které usnadní sání. Můžete také použít systémy SNS - pomocí nich můžete nechat dítě plné a také stimulovat laktaci. Ideální pro ty, kteří bojují s kojením.

Je třeba si uvědomit, že mateřské mléko je ideálním jídlem pro kojence do šesti měsíců. Jeho složení je přizpůsobeno potřebám konkrétního dítěte, a proto je tak důležité kojit, je-li to možné. A nejvšestrannějším způsobem, jak zajistit laktaci, je neustálé používání.

Některé matky si všimnou, že je dítě při sání prsou nezbedné a vytrvale pokračuje v sání. Drobek, i po jídle, zůstává hladový a stále častěji vyžaduje matčin prsa.

Je zřejmé, že mléka je méně a mladé matky se toho obávají. Neměli byste se bát a dělat si starosti. Jsou chvíle, kdy ženské tělo produkuje méně mléka než obvykle..

Jelikož tento problém znepokojuje mnoho kojících matek, budeme se jím zabývat podrobněji a řekneme vám, jestli dojde ke ztrátě mateřského mléka - co dělat.

Proč se mateřské mléko ztrácí?

K tomuto problému obvykle dochází ve 3., 7., 12. týdnu života dítěte. Jedním z důvodů snížení laktace je rychlý růst a vývoj dítěte. Tělo matky prostě nemá čas se tomu přizpůsobit a dítě nemá dostatek mléka.

Hlavní věcí je nebát se toho. Obvykle taková období netrvají déle než 3–4 dny, poté se produkce mateřského mléka obnoví v požadovaných objemech. Přichyťte své dítě k hrudi, kdykoli chce.

Problém snižování laktace může také nastat v důsledku emočního pozadí, domácího psychologického prostředí, nálady matky, únavy, přepracování a poruch příjmu potravy..

V tomto případě bude eliminace všech negativních faktorů obnovena laktace. Všichni členové její rodiny by v tom měli mladé matce pomáhat..

Jak stimulovat produkci mateřského mléka?

Během období snižování produkce mléka nezapomeňte sledovat svůj jídelníček a denní rutinu. Dopřejte si dostatek odpočinku, snažte se být nervózní a dobře spát.

Jako odpovědná maminka jedzte nejméně 5krát denně a pijte hodně tekutin. V tuto chvíli je dobré pít teplý slabý čaj s mlékem, bylinkový čaj pro zvýšení laktace, kompoty z čerstvých jablek nebo sušeného ovoce.

V této době s dítětem více komunikujte, častěji ho berte do náruče, držte ho na hrudi, mluvte s ním, zpívejte mu ukolébavky.

Procházky s dítětem na čerstvém vzduchu jsou dobré pro vás oba. Pokuste se ho v noci nakrmit, dokud se nezapadne..

Ujistěte se, že úzká komunikace s dítětem, vaší láskou, spustí tajné mechanismy v těle matky, množství mateřského mléka se zvýší. Je to vaše milované dítě, které pomůže obnovit laktaci..

Proto mu v období redukce mléka dávejte prsa co nejčastěji, protože laktace funguje podle principu: jaký je požadavek - takový je přísun, čím více dítě saje, tím více mléka vyprodukuje tělo matky v následujících dnech.

Obvykle jsou taková opatření dostatečná k tomu, aby tělo matky zjistilo, kolik dítě potřebuje, a byla vyvinuta míra mléka pro dítě.

V extrémních případech lze vyzkoušet další opatření k vytvoření mléka v prsou..

Lidové léky na zvýšení mateřského mléka

* Pro více mléka v prsou zkuste použít kmín. Za tímto účelem rozmačkejte 5-6 g kmínu v maltě, přeneste do hrnce a nalijte sklenici zakysané smetany. Přiveďte k varu, ochlaďte, každý sníte 1 lžíci. 3krát denně před jídlem.

* 1 polévková lžíce suchá kopřiva nalijte 200 ml. vroucí voda, kryt. Po 15 minutách. kmen, vypijte 1 polévkovou lžíci. infuze po každém jídle.

* Nasekejte, smíchejte ve stejných dílech kopr, oregano, anýzové ovoce. 1 lžička nalijte směs vroucí vodou (200 ml). Zabalte, nechte 20 minut. Kmen, vypijte 1 polévkovou lžíci. infuze před jídlem.

* Nastrouhejte čerstvou mrkev na jemném struhadle a podlejte mastným čerstvým mlékem. Tuto infuzi vypijte ve sklenici půl hodiny před krmením, ne více než 3krát denně.

* Chcete-li zvýšit množství mléka v prsou, nalijte 1 polévkovou lžíci. kmín 1 l. vařící voda. Oloupejte, jemně nasekejte čerstvý citron, vložte ho do kmínové vody. Přidejte půl sklenice cukru, vařte na mírném ohni po dobu 10-15 minut, ochlaďte, vezměte 0,5 lžíce. 3krát mezi krmením.

Během období snížené laktace nekrmte dítě, nedávejte mu dudlík. Doplňování výživy kojeneckou výživou je přípustné až po týdnu po snížení produkce mléka.

Věnujte pozornost tomu, zda dítě správně uchopuje bradavku, zda je během kojení v matčině náručí pohodlné. Je nemocný, je ucpaný nos dítěte??

Ujistěte se, že sami můžete krmit své dítě, aniž byste se uchýlili k mléčné výživě. Produkce mléka do značné míry závisí na psychologické náladě matky.

Nyní víte, co dělat, když mateřské mléko chybí. Hodně štěstí a vaše dítě může vyrůst zdravé a šťastné.!

Pro dítě není nic lepšího než mateřské mléko. Kojení nejen posiluje imunitu dítěte, ale také ovlivňuje duševní spojení mezi matkou a dítětem. Téměř každá kojící matka zažila období, kdy mléko nestačilo..

Aby dítě netrpělo hladem a neplýtvalo energií sáním prázdného prsu, jsou ženy nuceny začít dítě krmit směsí. Neměli byste však spěchat s přechodem z přirozeného krmení na umělé.

Co dělat, když dojde ke ztrátě mateřského mléka? Existují bezpečné a účinné metody, které pomáhají zvyšovat produkci mateřského mléka a udržovat přirozenou výživu vašeho dítěte..

Jak zjistit, zda má dítě dostatek mléka

Mnoho mladých matek si klade otázku: „Jak pochopit, že mateřské mléko chybí?“ Obvykle již v prvním měsíci života dítěte je matce jasné, zda bude kojit a zda má dostatek mléka.

Ale co když je dítěti již 3-6 měsíců nebo více a existuje pocit, že dítě nejí dostatečně. Je možné určit, že dítě nemá dostatek mléka, pomocí následujících znaků:

 • Dítě je během krmení a po něm vrtošivé, saje dlouho a s námahou. Toto chování nelze považovat za jediný a spolehlivý signál nedostatku mléka, ale stojí za povšimnutí jako „alarmující“ zvon. Všechny příznaky by měly být hodnoceny společně. To vám umožní získat skutečný obraz o tom, co se děje..
 • Dítě začalo močit méně často, plenka zůstává dlouho suchá. Tento příznak platí zejména pro výlučně kojené děti mladší 6 měsíců. Pokud spočítáte veškeré močení za 24 hodin, pak dítě ciká méně než 12krát denně..
 • Dítě nepřibírá dobře. I když vážení před a po krmení není objektivní, vážení dítěte jednou týdně je zcela normální. zvýšení musí být nejméně 125 gramů.
 • Řídká, hustá nebo chybějící stolice může být nepřímým znakem nedostatku mléka.

Pokud dítě nepřijímá kromě prsu žádné jiné jídlo, lze měřit objem močení:

 1. Mokré kalhoty nebo pleny se musí počítat
 2. Počítáme přesně za 24 hodin
 3. Děláme závěry: pokud jich je 12 nebo více - je tu dostatek mléka, od 9 do 12 - stojí za to krmit dítě častěji a kontrolovat připevnění k prsu, méně než 8 - musíte vyhledat pomoc na plný úvazek u poradce při kojení nebo u místního pediatra.

Je důležité vědět: pokud je dítě starší než 6 měsíců a již dostává doplňkovou stravu / doplňky, není třeba se obávat, že dítě zůstane hladové.

V takovém případě byste měli klidně zjistit důvod poklesu mléka a pokusit se vrátit laktaci. Míra přírůstku hmotnosti podle WHO: po 7 měsících 350 g, po 10 měsících 250 g. za měsíc.

Po šesti měsících je dítě aktivnější, více se pohybuje, a proto přibírá na váze. Nebojte se dopředu. Pokud však laktace stále klesá, musíte pochopit, proč se mateřské mléko ztrácí..

Po zjištění důvodu lze kojení pomoci zpět. Hlavní věcí není být nervózní, dítě cítí zážitky matky.

Hlavní příčiny úbytku mléka

Pravá a primární absence laktace se vyskytuje pouze u 5% mladých matek. Hlavním důvodem jsou nejčastěji hormonální poruchy. Zbývajících 95% žen, které porodily, má mléko a může svému dítěti umožnit přirozené krmení matčinými prsy. Hlavní důvody, proč se mléko ztrácí, jsou:

 • Neochota kojit. Tělo ženy, která porodila, je „naprogramováno“ na produkci mléka. Pokud žena z nějakého důvodu nechce krmit, pak často existují případy, kdy se laktace zastaví;
 • Občasné přitahování dítěte k prsu. Na samém začátku cesty kojením je mnoho matek připraveno vzdát se jen proto, že dítě nemůže kojit. Měli byste však s dítětem trpělivě zacházet a pomáhat mu v této obtížné práci;
 • Rychlý růst a vývoj dítěte. Tělo matky nemá čas na obnovu kvůli rychlému růstu dítěte, takže nemusí být dostatek mléka;
 • Stres, nervové vyčerpání. Na emocionálním pozadí může žena v důsledku únavy, přepracování, nedostatku spánku zaznamenat depresi. Kvůli těmto podmínkám může mléko zmizet nebo se může snížit laktace;
 • Nevyvážená výživa během těhotenství a po něm. Důvodem pro snížení laktace může být často nesprávná výživa a nedostatek pití;
 • Krmení drobků ne na vyžádání, ale podle režimu;
 • Pomocí dudlíků láhve z mateřského mléka. Důvodem je často oddělení matky od dítěte během dne. Musíte pumpovat do láhve;
 • Zavádění doplňkových potravin a doplňků předem.
 • Problémy s kojením jsou časté po císařském řezu v prvním týdnu.

Laktační krize: mýtus nebo realita?

Laktační krize je velmi reálné období, kdy kojící žena pociťuje dočasné snížení produkce mléka. Příčinou krize je často nezdravá strava, intenzivní fyzická aktivita a stres. >>>

Podle statistik je laktační krize pozorována ve 3. týdnu života dítěte a později ve 3, 6-7, 9-10 měsících života. Když dítě aktivně roste a vyvíjí se a vyžaduje stále více výživy.

Krizí je takzvaná restrukturalizace laktace podle potřeb dítěte. Během těchto období si matky často všimnou, že:

 • Hrudník měkne, návaly horka nejsou cítit;
 • Po zavedení doplňkových potravin se laktace snižuje, protože dítě jí nové jídlo;
 • Dítě se začíná aktivně pohybovat a žádá o menší prsa.

Krize má určitou periodicitu 1,5 měsíce a trvá 3–7 dní. Během těchto období byste měli dítě přiložit na prsa co nejčastěji, i když se zdá, že mléko vůbec není. Možná je dítě rozmarné ne kvůli hladu, ale například kvůli zubům v 6 měsících, kolice ve 3 měsících. >>>
Viz také můj videonávod k tématu:

Mléko začíná mizet, co dělat?

Nejdůležitější věcí je nezoufat a co nejčastěji připevňovat dítě k prsu. Je důležité nestanovovat hranice ani nepřicházet s plány krmení. Dítě nemůže jíst podle plánu. Měl by jíst, když má hlad. >>>

Díky častému krmení se produkuje více mléka. Mnoho matek často mylně věří, že pokud nebudete krmit během dne, bude na večer více mléka. Je to bohužel obrovská mylná představa. Mléko se produkuje, když dítě intenzivně kojí..

Zajímavosti: láska matky k dítěti ovlivňuje produkci mléka.

Mnoho žen sdílelo příběhy, že když vzali své milované dítě do náruče, začala prskat brnění a samotné mléko vystříklo z prsou..

Chcete-li zvýšit laktaci, měli byste vzít dítě více do náruče, přitlačit si ho na hruď, zpívat mu písničky a mluvit s dítětem. Komunikace a láska spustí tajné mechanismy v těle matky.

Ke stimulaci produkce mléka byste měli:

 • Pijte co nejvíce tekutiny (minimálně 2 l). Kojení ovlivňuje vypitá tekutina, zejména voda, kompoty, teplý čaj s mlékem.
 • Je velmi důležité sledovat vaši stravu. Nabídka by měla být vyvážená, aby bylo dostatek vitamínů pro dítě i matku. >>>
 • Dodržujte denní rutinu, vyhýbejte se stresu. Snažte se dostatečně spát a dopřejte si čas na odpočinek. Pokud se cítíte přepracovaní, je lepší požádat o pomoc své blízké a dát si trochu pauzu od péče o své dítě. Žena si určitě potřebuje odpočinout od každodenních starostí. Měli byste se vykoupat, poslouchat hudbu a dělat dechová cvičení, nebo se můžete setkat s přítelem a jít nakupovat;
 • Chůze na čerstvém vzduchu je prospěšná jak pro laktaci, tak pro psychologické a fyzické zdraví matky a dítěte;
 • Po snížení laktace nemusíte dítě krmit směsemi po dobu jednoho týdne;
 • Měli byste zkontrolovat, zda nos dítěte dobře dýchá, zda je nemocné. Je důležité, aby dítě leželo na pažích a správně drželo bradavku..

Lidové léky ke zvýšení produkce mléka:

 • Kmínový sirup. 5 gramů semen by mělo být rozdrceno, přidejte 100 gramů zakysané smetany a vařte. Můžete nalít vařené mléko s kmínem. Ochlaďte sirup a pijte 1 lžíci 3krát denně před jídlem;
 • Odvar z kopřivy. Bylinkovou kopřivu si můžete koupit v lékárně. Vařte 1 lžíci suché byliny ve 200 ml. vařící voda. Nechejte vývar vyluhovat hodinu. Pijte třikrát denně po jídle;
 • Tinktura na mrkev a mléko. Nastrouhejte mrkev na jemném struhadle a nalijte 200 ml mléka. Nechte to vyluhovat. Pijte 30 minut před podáním sklenice tinktury.

Prostředky k obnovení produkce mléka:

 • Bylinné čaje „Hippy“, „Lactavit“ na bázi bylin. Podobné čaje se prodávají v jakékoli lékárně. Jsou určeny kojícím matkám a čaj obsahuje: fenykl, meduňku, šípky, anýz, kopřivu a kmín. Léky nemají žádné vedlejší účinky, s výjimkou individuální nesnášenlivosti bylin. Čaj by se měl pít teplý ráno a večer;
 • BAA "Laktogon", "Apilak". Přípravky se vyrábějí v tabletách, složení zahrnuje mateří kašičku, která pozoruhodně stimuluje laktaci. Složení přípravků zahrnuje také aminokyselinu, kyselinu listovou a vitamin B. Musíte užívat tablety 3-4krát denně..

Je důležité vědět: Pokud již bylo dítě seznámeno s doplňkovými potravinami, měli byste nejprve podávat prsa a teprve poté doplňovat jídlo.

8 faktů o výhodách kojení

 1. Posiluje imunitu dítěte.
 2. Zlepšuje intelektuální schopnosti dítěte v budoucnu.
 3. Spojuje matku a dítě se silnými vazbami.
 4. Snižuje riziko cukrovky u matek.
 5. Snižuje krevní tlak.
 6. Pomáhá zmírňovat deprese a stres.
 7. Krmení je prostředkem prevence mastopatie a rakoviny prsu.
 8. Pomáhá snižovat váhu.

Kojení je samozřejmě skvělý dárek, který má jen žena. Děti se vyvíjejí lépe, vyrůstají zdravé, šťastné a intelektuálně vyvinuté. Úspěšná laktace je důležitá a je třeba s ní bojovat.

Zdraví pro vás a vaše děti!

Nedostatek mléka: 5 kroků k rozptýlení vašich pochybností

Matka a dítě obvykle řeší problémy s nedostatkem mateřského mléka v prvním měsíci společného života. Co dělat, pokud je dítěti již 3, 6 měsíců nebo více a matka si myslí, že mléko zmizelo?

Za prvé, nemusíte paniku a okamžitě zavádět další zdroje potravy (doplňkové krmení dárcovským mlékem nebo směsí, vynucení doplňkových potravin atd.). Matka si musí být jistá svou schopností dále kojit své dítě. Nakonec ho už nějakou dobu krmila, než bylo málo mléka nebo než to začalo mizet!

Zadruhé, zkuste zjistit, zda je mléko opravdu malé, nebo se to jen zdá?

Zatřetí, stojí za to přemýšlet o změnách, které se nedávno odehrály v životě matky a dítěte. Produkci a oddělování mateřského mléka může ovlivnit celá řada důvodů, od náhlé návštěvy hostů až po návrat menstruačního cyklu nebo těhotenství..

Jak zjistit, zda je mléka málo nebo dost?

Dovolte mi připomenout, že takové běžné, často doporučené metody, jako je kontrola váhy dítěte před / po krmení a vyjadřování, jsou zkreslené..

Pro objektivní posouzení množství mléka je podle mého názoru nejlepší metodou měření objemu močení. Tato metoda je užitečná, pokud vaše dítě nedostává z jídla a pití nic jiného než mléko, takže je obvykle vhodné pro kojence do šesti měsíců. Zde je návod, jak na to.

Obecně se doporučuje počítat, kolikrát močíte, ale pro novorozence a dítě, které nosí plenky, je to velmi obtížné. Navrhuji měřit přesně objem močení. To vyžaduje shromáždění všech špinavých plenek za 12 nebo 24 hodin a jejich zvážení. Pak vezmeme stejný počet čistých plenek a také je zvážíme. Odečtěte hmotnost suchých plen od hmotnosti mokrých a získáte objem močení dítěte za 12 hodin nebo za den. Věříme, že dostatečný přírůstek hmotnosti bude při denní diuréze 400-450 ml denně. Zanedbáváme váhu výkalů. Pokud dítě dostává jinou tekutinu než mateřské mléko, odečtěte objem této tekutiny od objemu moči..
Samozřejmě se jedná o vodítko, vždy je nejlepší si promluvit s poradcem při kojení nebo vedoucím skupiny pro podporu kojení, kteří se vyjádří k vaší konkrétní situaci. Ale pokud jste napočítali 400 ml moči, není to tak špatné, jak to zní. Po několika dnech se měření opakuje.

Pokud je vašemu dítěti více než šest měsíců a / nebo dostává doplňkové krmení / doplňkovou stravu, není zde už žádný prostor k obavám. Mléko samozřejmě hraje důležitou roli ve výživě dítěte do jednoho roku, ale už nebude mít hlad. V tomto případě klidně vyhodnotíme přírůstek hmotnosti, zjistíme, proč není dostatek mléka, a v případě potřeby pracujeme na jeho zvýšení..

Přírůstek hmotnosti u kojených dětí podle údajů WHO: od 7 do 9 měsíců, stačí 12 g / den (350 g / měsíc), u dětí 10-12 měsíců - 9 g / den (270 g / měsíc).

Je zřejmé, že přírůstek hmotnosti je v prvních měsících intenzivní a poté se zpomaluje a matce se může zdát, že dítě nepřibírá dobře. To je způsobeno skutečností, že dítě se stává aktivnějším a učí se novým dovednostem. Nesmíme zapomínat, že masáž, nemoc, stres snižují přírůstek hmotnosti.

Míra přírůstku hmotnosti u kojence je obecně individuální. Je lepší neporovnávat vaše dítě a vašeho souseda v žádném parametru, zejména pokud jde o váhu, což jistě povede ke zbytečným starostem. Také se nemůžete vzdát strachu po závěru pediatra o nedostatečném přibývání na váze dítěte - sami si můžete ověřit, zda skutečně existuje nedostatek tělesné hmotnosti. Nezapomeňte, že dolní mez normy je také normou..

Zmizí mléko ve stresu?

Existuje rozšířená víra, že emoční stres ovlivňuje dodávku mléka. To není úplně pravda. Stres neovlivňuje množství mléka, ale spíše způsob, jakým se odděluje od prsu. Pokud se stalo něco nežádoucího, doporučuje se aplikovat dítě častěji, aby stále dostávalo své mateřské mléko (nezapomeňte, že dítě je nejlepší odsávačkou), a následně tato situace neovlivní objem laktace. Hlavní věcí je nenechávat mléko v prsou, aby se znovu a znovu vytvářely nové porce. Vyzkoušejte své oblíbené metody zklidnění a relaxace - aroma oleje, koupele, hudba, dechová cvičení.

Nízký přísun mléka a laktační krize

Během laktace existují laktační krize a kritická období, nevyskytují se u všech kojících matek, ale přesto se vyskytují a musíte o nich vědět, abyste se nebáli. Laktační krize je pokles produkce mléka během 3–7 dnů spojený s fyziologickou nebo vnější příčinou v životě matky. Kritickým obdobím je rostoucí potřeba výživy dítěte. Kritická období se často objevují za 3–5–7 měsíců a trvají 5–14 dní.

Nejčastěji si matky stěžují, že není dostatek mléka, nebo začne mizet v následujících obdobích života dítěte:

 • 3 měsíce - prsa měkne, návaly horka (jsou-li nějaké) jsou již pociťovány méně často nebo se nevyskytují vůbec. To je způsobeno skutečností, že mateřské mléko se netvoří předem, ale v reakci na sání dítěte, a to i během kojení. Máma si myslí, že dítě nemá dostatek mateřského mléka, ale ve skutečnosti je všechno v pořádku.
 • 6-7 měsíců - pokles množství mléka může být spojen se zaváděním doplňkových potravin a v důsledku toho pokles počtu aplikací. Dítě jí pevné jídlo, ne mléko. Mléka je skutečně méně, ale jedná se o dočasný nedostatek mléka, který zmizí při změně režimu krmení.
 • 9-10 měsíců - rychlost přírůstku hmotnosti klesá. Je to způsobeno zvýšením fyzické aktivity dítěte a matce se může zdát, že rychlost růstu se zpomalila, protože mléko zmizelo nebo je ho velmi málo.

Pokud ve večerních hodinách dojde mléko

Večer se vylučuje méně mléka. To může být také důvod, proč si kojící matka myslí, že mléko zmizí večer nebo že je nedostatečné k výživě dítěte. Ve skutečnosti je celkový denní objem mateřského mléka relativně konstantní. Nedoporučuje se „šetřit“ mléko v naději, že se zvýší. Čím více dítě saje, tím více mateřského mléka se znovu produkuje. Obvykle se také doporučuje nezapomenout na krmení ráno, v intervalu od 3 do 8 ráno..

Proč „mléko je ztraceno“?

Jaké jsou důvody skutečného poklesu produkce mléka u matek dospělých dětí? Často se jedná o následující:

 • nepřiměřené, nadměrné zavádění doplňkového krmení, doplňkové krmení, doplňování;
 • používání dudlíků, lahví;
 • nedostatek připoutání, prodloužení intervalu mezi kojením, prodloužený noční spánek;
 • touha matky oddělit se od dítěte dříve, než si může dovolit (spát v samostatných postelích, omezit čas krmení, oddělit se během dne).

Co dělat, když není dostatek mléka?

Je důležité si uvědomit, že mateřské mléko se produkuje tolik, kolik je spotřebováno. To znamená, že pokud se změnil režim krmení a bude méně mléka, bude v budoucnu také nižší produkce mléka..

Proto je za účelem zvýšení množství mléka prvním a nejdůležitějším opatřením časté přichycení dítěte, i když obvykle on sám „visí“ na prsou a snaží se poskytnout potřebné množství výživy.

Je velmi vhodné nedovolit dlouhé přestávky mezi krmením, ať už ve dne nebo v noci. Pokud z nějakého důvodu není možné připevnit dítě, je nutné odsát mléko.

Může strava kojící matky zvýšit nebo snížit přísun mléka??

Důležitou roli v objemu produkce mateřského mléka hraje strava kojící matky. Nedoporučuje se zbytečně dodržovat stravování neobvyklé pro sebe, měnit pitný režim. Bylo prokázáno, že přebytečná tekutina inhibuje produkci mléka, ale nedostatek pití také negativně ovlivňuje laktaci. Logické doporučení pít podle potřeby, nic víc a nic méně. Můžete také vypít něco horkého 10-15 minut před krmením.

Mohou bylinky nebo léky pomoci, pokud chybí mléko??

Jsou známa činidla zvyšující produkci mléka - laktogony. Jedná se o látky rostlinného, ​​živočišného původu nebo léky (například domperidon). Pokud byla přijata veškerá opatření ke zvýšení produkce mléka a nebylo dosaženo požadovaného účinku, můžete vyzkoušet tyto prostředky. Použití jednoho laktogonu po dobu nejdéle 10–14 dnů je oprávněné, protože u těchto léků dochází k závislosti. Vyhodnocení účinku nestojí za to okamžitě, ale 3-4 dny po začátku příjmu. Nemá smysl hned zkoušet drahé léky, může vám pomoci levný bylinný nebo homeopatický lék..

Na koho se obrátit, pokud chybí mléko?

Je důležité si uvědomit, že téměř všechny problémy s kojením lze vyřešit, pokud si to matka přeje. Samozřejmě je lepší vyhledat pomoc poradce při kojení nebo podpůrné skupiny pro kojení..

V ideálním případě musíte během těhotenství vyhledat správného odborníka. Je lepší, když máte kontakty ne jednoho, ale dvou nebo dokonce tří lidí, na které se můžete v případě problémů obrátit.

Po celou dobu menstruačního cyklu se ženská pohoda mění spolu s procesy probíhajícími v jejím těle. Příznaky před menstruací se často velmi liší od toho, jak se cítíte, a mohou být znepokojující.