Začala užívat antikoncepční pilulky po menstruaci

Pokud pro vás není nástup menstruace žádoucí, můžete 7denní pauzu přeskočit, to znamená, že si menstruaci odložíte o jeden měsíc. Za tímto účelem na konci jednoho blistru následujícího dne začněte nový balíček. Není to pro vaše tělo nebezpečné..

Je možné oddálit menstruaci, pokud jsem předtím nebral antikoncepční pilulky?

Ne. Pokud jste minulý měsíc nebrali OK, pak je nemožné s jejich pomocí odložit následující období..

Musím si dávat dlouhé přestávky od užívání antikoncepčních pilulek??

Mnoho dívek a žen, které užívají antikoncepční pilulky, se velmi obává možných nežádoucích účinků hormonů na jejich těla. Proto, když se naskytne příležitost, mnozí přestanou užívat pilulky na 1–2 měsíce, aby „poskytli tělu odpočinek“.

Takové přestávky však tělu nedávají a nemohou dát odpočinek - je to zbytečný stres pro vaše vaječníky a žlázy s vnitřní sekrecí. Ve většině případů mají tato spontánní přerušení za následek menstruační nepravidelnosti, špatný zdravotní stav, opožděné menstruace a někdy i vypadávání vlasů. Nemluvě o tom, že během dlouhých přestávek je antikoncepční účinek nulový a můžete snadno otěhotnět.

Pokud tedy potřeba antikoncepce nezmizela (to znamená, že jste sexuálně aktivní, ale těhotenství zatím neplánujete), můžete antikoncepční pilulky užívat podle potřeby (až 5 let za sebou, bez přerušení).

Po 5 letech užívání pilulek se musíte poradit s lékařem a pokud nenajde důvod tablety zrušit, můžete pokračovat v užívání OK, dokud je to nutné.

Snižuje se účinek antikoncepčních pilulek s jinými léky??

Ano, některé léky mohou snížit účinnost OC. Mezi tyto léky patří:

 • Antibiotika: Ampicilin, Rifampicin, Tetracyklin, Erytromycin a další.
 • Antifungální látky: Griseofulvin
 • Antikonvulziva: karbamazepin, fenytoin atd..
 • Barbituráty: thiopental, fenobarbital atd..

Tyto léky snižují absorpci pilulky ve střevech nebo urychlují rozpad pilulky v játrech, což vede ke snížení antikoncepčního účinku. Proto je nutné používat další antikoncepci po celou dobu léčby a dalších 7 dní po ukončení léčby těmito léky..

Než začnete užívat tento nebo ten lék, přečtěte si pokyny k jeho použití nebo se poraďte s lékařem..

Přetrvává OK příjem alkoholu??

Velké dávky alkoholu mohou snížit účinnost antikoncepčních pilulek. To se vysvětluje skutečností, že díky alkoholu naše játra pracují intenzivněji (abychom se zbavili toxických produktů), ale společně s alkoholem játra „neutralizují“ estrogeny z antikoncepčních pilulek.
Na pozadí užívání velkých dávek alkoholu je tedy estrogen rychleji inaktivován v játrech a nemůže mít správný účinek na vaječníky, což znamená, že může potlačit ovulaci..
Problém však je, co se počítá jako vysoké dávky alkoholu. Všichni lidé jsou jiní a někdo vůbec netoleruje alkohol (opije se vůní) a někdo může pít litry a cítit se normálně.
Ale protože medicína ráda průměruje všechno, věří se, že následující množství alkoholu je bezpečné při užívání antikoncepčních pilulek: ne více než 50 ml vodky, 200 ml vína nebo 400 ml piva. Pokud vypijete více než toto množství, musíte po požití alkoholu další týden používat další antikoncepci..

Pokud jste během posledního týdne užívání OK vypili hodně alkoholu, měli byste v tomto případě vynechat 7denní pauzu a začít užívat další balení ihned po skončení předchozího. Chraňte dalších 7 dní.

Pití alkoholu (i velkých dávek) během 7denní přestávky nemá vliv na antikoncepční účinnost.

Co dělat, když zvracím po užití pilulky?

Pokud dojde ke zvracení během prvních 3-4 hodin po užití pilulky, její účinnost se výrazně sníží. Proto, aby byl zachován antikoncepční účinek, je nutné vzít stejný počet tablet z jiného balení, nebo v případě, že budete užívat jednofázově v pořádku (Jess, Lindinet-20, Novinet, Midiana, Yarina atd.), Vezměte další pilulku podle čísla. Tuto „druhou“ pilulku musíte vypít co nejdříve: bezprostředně po odeznění nauzey a zvracení a nejpozději do 12 hodin po užití první pilulky. Pokud jste užili druhou pilulku později než o 12 hodin později, musíte postupovat stejným způsobem, jako když pilulku přeskočíte (v závislosti na jejím počtu).

Pokud dojde ke zvracení později než 4 hodiny po užití pilulky, není třeba nic dělat. Do této doby byla pilulka již absorbována do krve a její účinek zůstává vysoký i přes zvracení..

Co dělat, když mám průjem?

V případě průjmu (průjmu) může být také snížena účinnost antikoncepčních pilulek. Proto ihned po ukončení průjmu musíte vzít stejný počet tablet z jiného balení, nebo v případě, že budete užívat jednofázově v pořádku (Jess, Lindinet-20, Novinet, Mersilon, Logest, Yarina atd.), Vezměte další pilulku podle čísla. Pokud průjem přetrvává, používejte další antikoncepci po dobu následujících 7 dnů.

Pokud máte průjem a nejste si jisti, co dělat, přečtěte si článek na toto téma: Otázka a odpověď měsíce: Antikoncepční pilulky a zažívací potíže. V něm najdete podrobné pokyny v případě jediného průjmu, v případě opakovaného průjmu a také informace o tom, které antidiarrheální léky mohou snížit účinnost OC..

Co se stane, když přestanete pít dobře, aniž byste balíček dokončili do konce?

Je velmi nežádoucí vzdát se OK příjmu bez dokončení balíčku až do konce. Bohužel však někdy existují situace, kdy musíte urgentně přestat užívat antikoncepční pilulky:

 • Pokud je zjištěno těhotenství
 • Před přípravou na urgentní operaci
 • Pokud se vyskytnou velmi závažné nežádoucí účinky (po konzultaci s gynekologem)

Pokud náhle přestanete užívat antikoncepční pilulky, protože jste se rozhodli otěhotnět, může dojít pouze k opačnému účinku. Ukončení užívání přípravku OK uprostřed balení může vést k selhání menstruačního cyklu, nedostatečné ovulaci (uvolnění vajíčka) a neschopnosti otěhotnět ještě několik měsíců, dokud se hormony nevrátí k normálu. Proto, abyste si nevytvářeli zbytečné problémy, je lepší vydržet ještě několik týdnů a dokončit balíček až do konce. A pak příští měsíc bude pravděpodobnost těhotenství velmi vysoká..

Přestal jsem brát antikoncepční pilulky před dokončením puchýře. Co se bude dít?

 • Pokud jste měli nechráněný sex v předchozích 7 dnech, náhlé vysazení antikoncepčních tablet může vést k těhotenství.
 • Několik dní po ukončení léčby můžete zaznamenat krvácení nebo krvácení z vysazení. Toto krvácení obvykle není hojné a netrvá déle než 5-7 dní. Pokud máte na pozadí zrušení antikoncepčních pilulek silné bolesti břicha, silné menstruace nebo menstruace trvá déle než týden - nezapomeňte se obrátit na svého gynekologa.
 • S náhlým zrušením antikoncepčních pilulek se může objevit hormonální narušení: nepravidelná menstruace, nedostatek ovulace a neschopnost otěhotnět. Obvykle se po 2–3 měsících menstruační cyklus obnoví a těhotenství je opět možné..

Mám před operací přestat užívat OK??

Ano, musíte přestat užívat antikoncepční pilulky 4 týdny před operací. To pomáhá snižovat riziko vzniku krevních sraženin (krevních sraženin) v cévách. Pokud je nutná urgentní operace, varujte chirurga, že užíváte antikoncepční pilulky. V takovém případě lékař přijme další opatření ke snížení rizika vzniku krevních sraženin..

Příjem OK můžete obnovit 14 dní poté, co se budete moci pohybovat samostatně.

Může dojít ke zpoždění menstruace po užití antikoncepčních pilulek??

Vaše menstruace po užívání antikoncepčních pilulek se mění. Faktem je, že perorální antikoncepce ovlivňuje koncentraci hormonů v ženském těle. Na začátku užívání těchto léků se reprodukční orgány přizpůsobují novému hormonálnímu pozadí a po jejich zrušení vyžaduje obnovení plodnosti čas.

Mechanismus účinku perorálních kontraceptiv

Antikoncepční pilulky obsahují přírodní nebo syntetické estrogeny a progesterony. Vytvářejí takzvané „falešné těhotenství“. Tělo věří, že došlo k početí, takže vajíčko nedozrává a endometrium se netvoří.

Protože periodické krvácení nastává právě kvůli odmítnutí epiteliální vrstvy dělohy, menstruace nepřichází. K menstruaci dochází během sedmidenní přestávky, která je nutná po dokončení každého balení léku.

Povaha výběru při použití OK

Tělu trvá přibližně 3 měsíce, než se adaptuje na antikoncepci. První 3 cykly po začátku užívání OK proto mohou být nestabilní a velmi odlišné od sebe navzájem a od toho, co se stalo dříve. To je normální, proto byste měli pokračovat v léčbě podle zavedeného schématu..

Při stabilním cyklu dochází ke krvácení 2-3 dny po užití poslední pilulky. Může dojít ke zpoždění 4–5 dní, zvláště pokud s tím byly dříve problémy. Ale obvykle je to v pořádku, naopak, normalizujte cyklus. Samozřejmě, pokud byly vybrány správně, s přihlédnutím k individuálním charakteristikám organismu.

Menstruace slabá po antikoncepčních pilulkách. Jsou méně bolestivé a končí rychleji. V prvním cyklu nemusí dojít k menstruaci. Důvodem je ztenčení endometria a jeho nepřipravenost na těhotenství. Je možná i opačná situace, kdy špinění pokračuje až do další menstruace. Toto je také varianta normy..

Pokud po zavedení cyklu dojde k intermenstruačnímu krvácení, měli byste přemýšlet o změně léku. Vzhled sekrecí v první polovině cyklu naznačuje, že koncentrace estrogenu v tabletách je nízká. V tomto případě musíte zvolit produkt s vyšším dávkováním. Pokud se krev objeví v posledních 2 týdnech před očekávaným obdobím, jedná se o nevhodný syntetický analog progesteronu. V takové situaci musíte dát přednost jinému výrobci..

Zpoždění menstruace během prvních tří měsíců, s výhradou všech pravidel přijetí, by nemělo být děsivé. Pokud jsou však odchylky pozorovány později, měli byste kontaktovat gynekologa. Neublíží ani provedení těhotenského testu. Perorální antikoncepce není stoprocentně bezpečná. Kromě toho se může snížit jejich účinnost. K tomu dochází, když vynecháte pilulky, současně užíváte antibiotika nebo léky založené na určitých léčivých bylinách, průjem nebo zvracení.

Za normálních okolností není těžké období po antikoncepčních pilulkách možné. Takové výtoky se objevují, když nejsou dodržovány normy pro užívání léku, a naznačují nedostatečnou účinnost. Může to být také onemocnění reprodukčního systému. Kromě toho lze podezření na komplikace, pokud se cyklus nevrátí k normálu déle než 3 měsíce..

Možné nemoci

Patologie mohou být spojeny s hormonální antikoncepcí nebo se mohou objevit nezávisle na OK. Zde jsou hlavní zdravotní problémy, které menstruační nepravidelnosti naznačují.

Děložní krvácení

Může být spojena s nedostatkem estrogenu a zrychlenou atrofií endometria. V tomto stavu se žena cítí slabá, její tlak klesá a její kůže zbledne. Těsnění je třeba měnit častěji než každé dvě hodiny. V dolní části břicha jsou silné bolesti. V tomto případě je lék obvykle zrušen, ale pouze po konzultaci s lékařem. Řekne vám, jak bezpečně přestat brát antikoncepci. Nedoporučuje se to dělat samostatně. Krvácení je zastaveno tampony nebo speciálními houbami. Je také předepsána fyzioterapie. Při významné ztrátě krve se provede krevní transfuze nebo se umístí kapátka se solným roztokem.

Polycystický vaječník

Pokud menstruace po antikoncepční tabletce nepřejde, může to být tvorba tobolek ve folikulech oocytů. Patologie se vyskytuje při nedostatku hormonu stimulujícího folikuly a nadbytku testosteronu. Vaječníky jsou zvětšené, někdy je můžete cítit i sami. Zpoždění menstruace někdy dosahuje šesti měsíců. Pokožka se mastí, objevuje se akné. Zvyšuje se pocení a růst vlasů na obličeji a těle. Na hlavě je možné ztenčení vlasů. Pacientům jsou ukazovány speciální hormonální léky. V pokročilých případech je nutné úplné nebo částečné odstranění postiženého vaječníku.

Myom dělohy

Benigní nádor ve svalové vrstvě dělohy. Nejčastějšími příčinami jejího výskytu jsou hormonální poruchy. Pokud se objeví novotvar, i když je v pořádku, je měsíční a intermenstruační krvácení hojné a bolestivé. V perineu je neustálé nepohodlí. Možné porušení močení a defekace. K léčbě se používají hormonální a hemostatické léky. Někdy je nádor chirurgicky odstraněn.

Infekce pohlavních orgánů

Při užívání antikoncepčních pilulek se často vyskytuje zánět. Takové léky mohou negativně ovlivnit vaginální mikroflóru. Kromě toho jen málo lidí navíc používá kondomy při ochraně pomocí hormonální antikoncepce. Proto se zvyšuje riziko vzniku pohlavně přenosných chorob. Klinický obraz zahrnuje nepravidelnosti menstruace, abnormální výtok, nepříjemný zápach z pochvy, zarudnutí a otok tkání, svědění a pálení. Léčba probíhá antibiotiky a antiseptikem na genitálie..

Zpoždění menstruace po antikoncepčních pilulkách a další menstruační nepravidelnosti v prvních třech měsících užívání drog jsou normální. Ale při dlouhodobých odchylkách a silném krvácení se musíte poradit s lékařem. Uprostřed cyklu nemůžete nezávisle zrušit OK. To je plné ještě větších komplikací..

Jak správně užívat antikoncepční pilulky: co by měla každá žena vědět

Mnoho žen dává přednost perorální hormonální antikoncepci. Tato metoda je ideální pro ty, kteří jsou v neustálém vztahu s jedním partnerem a řeší několik problémů najednou. Kromě vysoce kvalitní ochrany před nechtěným těhotenstvím poskytují antikoncepční pilulky odpočinek pro vaječníky, používají se k léčbě gynekologických onemocnění a někdy dokonce zlepšují stav pokožky. Pozitivní účinek je však možný pouze tehdy, jsou-li dodržována všechna pravidla pro užívání drog tohoto druhu, ale v detailech a nuancích jsou ženy často zmatené a dělají chyby..

Začínáme s perorální antikoncepcí

Hormonální antikoncepční pilulky (a kombinované perorální antikoncepce, které obsahují gestageny a estrogeny a minitabulky založené na samotném progesteronu) by měly být zahájeny první den menstruačního cyklu, tj. V den, kdy začíná další menstruace. To vám umožní získat dobrý antikoncepční účinek a eliminuje potřebu dalších antikoncepčních opatření.

Musíte začít užívat perorální antikoncepci od prvního dne menstruace

Kurz můžete zahájit 2-5. Den nového cyklu, ale v tomto případě se účinnost léku sníží a do 7 dnů budete muset používat bariérovou antikoncepci (kondom, děložní čepičku, ženský kondom atd.). Je naprosto nevhodné začít s užíváním od 6. dne cyklu, protože zrání dominantního folikulu ve vaječníku již začalo. Účinnost opožděného zahájení kurzu je nízká, což bude vyžadovat použití bariérových metod až do příští menstruace, a to činí samotný fakt užívání pilulek nesmyslným. Pokud jste tedy vynechali první dny menstruace a nezačali jste používat antikoncepční blistr, je lepší počkat do příštího měsíce. Totéž platí pro začátek kurzu bez čekání na menstruaci - to je neúčinné.

Jak začít užívat pilulky, pokud není menstruace

Je zakázáno začít užívat hormonální antikoncepci až do puberty. To znamená, že pokud dívka nikdy neměla menstruaci, pak takové léky nelze použít. Pokud menstruace chybí kvůli nemoci (například ovariální sklerocystóza - degenerace tkáně, kvůli které se tvoří malé cysty), měla by být možnost užívání hormonálních léků ověřena lékařem. Gynekologové obvykle doporučují zahájit kurz od předpokládaného data menstruace, které bylo vypočítáno na základě cyklu, který proběhl dříve..

Další možnou situací je laktační amenorea, tj. Absence menstruace na pozadí kojení po porodu. Během laktace je povoleno používat pouze minipilulky a čas na jejich zahájení předepisuje pouze gynekolog. Obvykle není příjem vázán na cyklus, který byl před těhotenstvím, ale začíná 6-8 týdnů po porodu, kdy se stabilizuje hormonální pozadí a zastaví se výtok (lochia).

Pravidla pro užívání antikoncepčních pilulek

Musíte užívat antikoncepční pilulky (kombinované i minitablety) jednou denně ve stejnou dobu. V případě potřeby je můžete zapít trochou vody. Neexistují žádná omezení týkající se závislosti na jídle. Důležitým pravidlem při používání této metody ochrany před nechtěným těhotenstvím není uchýlit se k jiné hormonální antikoncepci současně. Dávkovací režim závisí na typu léku:

 • pijí mini-pití bez přestávky, když skončí balení 28 tablet, okamžitě zahájí další;
 • pokud je v blistru kombinovaných antikoncepčních přípravků 21 tablet, pak po vyčerpání je třeba si udělat přestávku po dobu 7 dnů. V této době by měla začít menstruace. 8. den musíte začít užívat nový blistr, i když menstruace ještě neskončila. Někdy se v okvětních lístcích 21 tablet vytvoří ještě 7 prázdných buněk. Děje se tak pro pohodlí ženy - po 21. tabletě si bude moci na balíčku označit přestávky a nebude se zmást, kdy zahájit další kurz;

Na obalu antikoncepční pilulky se někdy vytvářejí prázdné buňky s dny v týdnu, aby žena mohla kontrolovat délku přestávky

Pokud je v blistru 28 tablet, pak se antikoncepce pije bez přestávky

Nuance používání perorálních kontraceptiv

Užívání perorální antikoncepce vyžaduje, aby žena měla dobrou sebeorganizaci, protože má mnoho pravidel. V nestandardních situacích dochází k mnoha nedorozuměním, zejména co dělat dál. Zvažte hlavní otázky týkající se funkcí používání antikoncepčních pilulek.

Doporučená denní doba k užívání antikoncepčních pilulek

Denní doba užívání antikoncepčních prostředků nemá zásadní význam, měli byste se spoléhat pouze na svůj vlastní denní režim. Pokud si vezmete první pilulku v pracovní době, budete je muset vypít stejným způsobem, ale v procesu činnosti není těžké zapomenout na povinný rituál. Z tohoto důvodu je lepší stanovit si pravidlo sami - vypít pilulku ihned po probuzení (podle zavedeného denního režimu) nebo večer, když je většina věcí za.

Musím užívat pilulky současně?

Princip působení hormonálních antikoncepčních přípravků je založen na skutečnosti, že do těla vstupují určité dávky hormonů, které nahrazují práci vaječníků a blokují procesy zrání a uvolňování vajíčka z vaječníku. Je zřejmé, že droga jednou denně dodává denní dávku účinné látky. Aby se zajistilo, že antikoncepční účinek neklesne, další den by měla být dodána nová část přibližně ve stejnou dobu. Dodržování pravidla 24 hodin vám umožňuje maximalizovat účinnost antikoncepce.

Je lepší užívat perorální antikoncepci současně

Doporučuje se příjem v pravidelných intervalech, ale někdy se může stát, že bude zmeškán. V tomto případě existují dvě možnosti pro vývoj událostí. V první, když je zpoždění menší než 12 hodin, musí být další dávka léku užita, jakmile si to žena pamatuje, a další den musí být pilulka užívána v obvyklou dobu, bez započítání 24 hodin od zapomenuté pilulky. Druhou možností je, že po uplynutí požadované doby užívání dávky léku uplynulo více než 12 hodin. Takový dlouhý časový interval (to je více než 36 hodin po užití poslední pilulky) významně ovlivňuje účinnost léku. První kroky by měly být stejné - naléhavě vypijte vynechanou dávku, i když to naznačuje nutnost užít 2 tablety najednou. Další kroky však závisí na dni, kdy byla droga zapomenuta. Pokyny pro antikoncepci Diana-35 tedy označují následující:

 • pokud k průchodu došlo v prvním týdnu přijetí - navíc se po dobu 7 dnů používají bariérové ​​metody antikoncepce;
 • pokud ve druhém týdnu přijetí není potřeba další antikoncepce, pokud nedošlo k průchodům do týdne před zapomenutou pilulkou;
 • ve třetím týdnu má dlouhý pas silný vliv na efektivitu, protože se blíží přestávka. Zmeškané pilulky se užijí, jakmile si vzpomenete, balení je hotové obvyklým způsobem, ale další balení je zahájeno okamžitě, bez přerušení..

Je možné si nedat pauzu od užívání

Přerušení užívání antikoncepčních pilulek nezávisí na touze pacienta, ale na konkrétní formě léku. Pokud instrukce znamená týdenní přestávku, je třeba ji dodržovat - v tuto chvíli by měla začít menstruace. Přerušení je vyloučeno pouze v určitých případech:

 • s dlouhým vynecháním užívání další pilulky (více než 36 hodin) v posledním týdnu kurzu;
 • potřeba oddálit nástup menstruace. V tomto případě ženy jednoduše začnou nový balíček bez přerušení, ale stojí za zmínku, že to nevylučuje výskyt špinění krvácení. Nestojí to za to dělat neustále bez indikací, nedoporučuje se používat více než dva puchýře v řadě bez odpočinku (to je obvykle uvedeno v pokynech). Pokud v důsledku nepřetržitého přijetí vzniknou komplikace - průlomové krvácení nebo silná bolest břicha, je lepší se poradit s gynekologem;
 • pomocí tablet se provádí léčba. Gynekolog může předepsat pít pilulky bez přerušení po dobu 42 a 63 dnů - vše závisí na diagnóze a stavu ženy.

U žen, které neužívají perorální antikoncepci, často vyvstává otázka - mohou oddálit nástup menstruace tím, že začnou užívat pilulky? Zde je odpověď jednoznačná - pokud jste v předchozím cyklu neužívali antikoncepční přípravek, nelze s ním oddálit datum menstruace.

Musím se během přestávky dodatečně chránit?

Potřeba dalších preventivních opatření během přestávky (nebo během 7denního užívání dudlíků v případě blistrů pro 28 tablet) závisí na dodržování doporučení uvedených v posledním kurzu. Existují dvě možnosti:

 • pokud pravidla pro přijímání nebyla porušena za poslední 3 týdny, tablety byly užívány bez mezer, pak se nemusíte během přestávky dodatečně chránit;
 • pokud byly mezery, musíte postupovat podle pokynů v pokynech pro konkrétní drogu. S největší pravděpodobností, pokud byla droga vynechána během posledních 7 dnů, je lepší uchýlit se k použití kondomu až do konce blistru a během přestávky.

Pokud existují mezery v užívání pilulek, je lepší použít kondom

Co snižuje účinnost antikoncepčního účinku pilulek

Existuje řada faktorů, které negativně ovlivňují účinnost užívaných antikoncepčních prostředků:

  poruchy zažívacího traktu. Zvracení a průjem, které se objevily do 4 hodin po užití další dávky antikoncepce, naznačují, že je nepravděpodobné, že by se lék úplně vstřebal ze střev. Tato situace se rovná vynechání pilulky a vyžaduje přijetí opatření, která již byla popsána dříve;

Zvracení do 4 hodin po užití další antikoncepční pilulky odpovídá vynechání

Jak začít užívat pilulky po dlouhé přestávce

Dlouhodobé vynechání užívání pilulek je plné následků, především se ztratí hlavní význam antikoncepce - žena přestává být chráněna před těhotenstvím. Dlouhá pauza se rovná skutečnosti, že pacient přestal pít drogu uprostřed cyklu. To je extrémně nežádoucí, protože se promění v hormonální narušení, které naruší cyklus, ovulace může chybět a obnovení plodnosti bude trvat několik měsíců (dokud se pozadí nevrátí k normálu).

Pokud se však stalo, že došlo k dlouhé přestávce, nemůžete pokračovat v užívání ze zahájeného blistru. Zahájené balení je nutné zlikvidovat a začít nové 7 dní po vynechání tablety. V případě, že přestávka je delší než týden, je lepší jít znovu ke gynekologovi a prodiskutovat nuance návratu k perorální antikoncepci. Odborník vám s největší pravděpodobností poradí, abyste počkali na další menstruaci a zahájili kurz znovu..

Hormonální antikoncepci je třeba užívat denně, dodržovat pravidlo 24 hodin a pít další dávku ve stejnou dobu jako předchozí. Antikoncepční účinek kombinovaných pilulek a minitablet je vysoký, ale lze jej snížit jak kvůli vynechané dávce, tak pod vlivem dalších faktorů (podrážděný žaludek, antibiotická léčba atd.).

Jak správně pít antikoncepční pilulky: pokyny a kontraindikace

Hormonální antikoncepce je bezpečný, snadný a pohodlný způsob prevence těhotenství. Většina žen se zajímá o otázku, jak pít antikoncepční pilulky, aby se vyloučily nežádoucí účinky. Produkt zaručuje předvídatelný nástup menstruace.

Jak fungují antikoncepční pilulky

Antikoncepční pilulka funguje tak, že uvolňuje přirozené hormony estrogen a progestin, aby zabránila těhotenství. Tyto látky brání spermiím oplodnit vajíčko a zastavit jeho výstup z vaječníku..

Bez ovulace nemůže být vajíčko oplodněno a nemůže dojít k těhotenství..

Progestin způsobuje změnu hlenu v děložním čípku; mužské spermie již nemohou stoupat do orgánové dutiny. Existují dávkovací režimy určené k prevenci krvácení po dobu 6 měsíců nebo roku.

Některé možnosti užívání pilulek s prodlouženým cyklem zahrnují užívání kapslí s aktivním hormonem denně po dobu 6 měsíců, po nichž následuje týden nízkých dávek estrogenu. Během tohoto období začíná menstruace. Novější režimy prodlouženého cyklu zahrnují nepřetržité užívání aktivních hormonů po dobu jednoho roku, zatímco se zastaví menstruační krvácení.


Režimy nepřetržitého nebo prodlouženého cyklu mají několik potenciálních výhod. Zabraňují hormonálním změnám, které způsobují:

 • krvácející;
 • křeče;
 • bolesti hlavy spojené s menstruací.

U žen, které mají nedostatek železa v důsledku silného krvácení, sníží používání kontinuálních režimů pravděpodobnost vzniku anémie.

Krvácení při užívání perorálních kontraceptiv není přirozeným obdobím menstruace, výstelka dělohy se úplně nezhoustne a vajíčko se neuvolní.

Užívání COC bez konzultace s lékařem

Lékaři se obávají, že poskytnutí přístupu k hormonální antikoncepci bez nutnosti navštívit gynekologa by mohlo vést ženy k tomu, aby odmítly chodit na běžné kontroly. Prevence těhotenství není jediným důvodem, proč lidé používají antikoncepci. Droga uvolňuje křeče a PMS, pomáhá při kožních problémech.

COC si může vybrat pouze gynekolog, samo podávání léků může vyvolat nežádoucí účinky.

Hormonální nerovnováha není neobvyklá, pokud nejsou správně vybrány antikoncepční prostředky.

Krevní test na hormony

Gynekolog předepisuje krevní testy k posouzení zdravotního stavu, usnadnění výběru vhodných antikoncepčních prostředků. Hormon produkovaný vaječníky během ovulace (progesteron) pomáhá připravit výstelku dělohy na vajíčko, pokud je oplodněno spermatem.

Vysoká hladina testosteronu způsobuje nepravidelné nebo zmeškané menstruační cykly, což ztěžuje podávání léků. Syndrom polycystických vaječníků je běžnou příčinou vysokých hladin testosteronu. Během menopauzy se tvoří nižší hladiny hormonu, což může vést ke snížení libida. V případě hormonálních poruch je třeba před předepsáním provést krevní testy.

Jak užívat antikoncepční pilulky

Pilulka je považována za jednu z nejbezpečnějších antikoncepčních prostředků za předpokladu, že je užívána správně. Existují 2 typy antikoncepčních pilulek (kombinace a progestin). Kombinované fondy mají 2 hormony, musíte je užívat jednou denně. Při užívání léku k vynechání menstruačního cyklu může dojít ke krvácení nebo špinění. To je normální..

Hormonální přípravky obsahující progestiny (progestogeny) jsou velmi žádané.

Nápravu musíte vzít včas - během stejných 3 hodin každý den, abyste se chránili před těhotenstvím.

Léky obsahující pouze progestin jsou k dispozici v baleních pro cykly.

První den menstruace je doporučeným obdobím pro zahájení užívání hormonálních léků. Aby se zabránilo chybám, většina výrobců nabízí balení po 28 tabletách. To znamená, že pilulky bez účinných látek je nutné užívat v posledních 7 dnech menstruačního cyklu..

Při přechodu z hormonální cívky na tablety je nutné zahájit léčbu v den, kdy je cívka odstraněna. Během prvního týdne by se měly používat další kondomy.

Přestávky v užívání perorálních kontraceptiv

Pokud žena přestane užívat hormony ve dnech 19-22, nezpůsobí to ovulaci, nepovede k časnému menstruačnímu cyklu ani nezvýší riziko otěhotnění. Není důvod si dát pauzu.

Vyhýbání se pilulkám nebo pauza vylučuje konstantní dávku regulačních hormonů cirkulujících v krvi, což zvyšuje riziko nežádoucích účinků. Lékaři se domnívají, že užívání léků a jejich následné vzdání se může způsobit více škody než udržení konstantní dávky léku.

Pokud je rozhodnuto přestat užívat antikoncepci, mělo by být dokončeno zahájené balení, aby se usnadnila kontrola celého cyklu. Kromě nepravidelných nebo zmeškaných menstruací se objeví nebo zhorší břišní nepohodlí a bolesti hlavy. Příznaky se sníží během 4-6 týdnů, ošetřující lékař by měl být informován o příslušných stížnostech, odmítnutí užívání léku.

Tablety zabraňují tělu produkovat hormony podílející se na ovulaci a menstruaci.

Po ukončení léčby potřebuje tělo čas, aby se vrátilo k normální produkci účinných látek. Ovulace nastává 2 týdny po ukončení příjmu.

Vedlejší efekty

Nebezpečné vedlejší účinky antikoncepčních pilulek jsou vzácné. Studie ukazují, že u kuřáků se může vyvinout žilní trombóza, infarkt nebo cévní mozková příhoda, jsou-li přítomny další faktory. Časté nežádoucí účinky:

Přípravky obsahující estrogenyProgestogeny, které tvoří produkt
TrombózaZtráta libida
MastopatieDeprese
MastodoniaÚnava
Přibývání na vázeVaginální suchost
NevolnostZtráta vlasů
HypermenoreaChloasma
Růst fibroidůKardiovaskulární problémy
Psychické vedlejší účinkyZvracení a průjem
Zadržování vodyZvětšené ovariální cysty

V prvních měsících existuje riziko krvácení. Některé dívky trpí migrénami, změnami nálady a depresemi. Hormonální migrény jsou způsobeny sníženou hladinou estrogenu v krvi během týdne užívání léků..

Vědecké důkazy naznačují, že dlouhodobé užívání antikoncepce zvyšuje riziko některých druhů rakoviny, jako je děložní čípek nebo játra.

Po výběru této metody antikoncepce je nutné sledovat krevní tlak, protože látky, které tvoří léky, vyvolávají nárůst.

Kontraindikace

Léky, které zabraňují nechtěnému těhotenství, zvyšují kardiovaskulární systém. Abyste této situaci zabránili, musíte znát kontraindikace:

 • anémie;
 • infekce vejcovodů (salpingitida);
 • cukrovka;
 • demence;
 • rakovina prsu;
 • závažné příznaky dolních močových cest;
 • nestabilní závažné městnavé srdeční selhání;
 • sklon k depresivním náladám (úzkost, nervozita, zvýšená podrážděnost);
 • epilepsie;
 • kardiopulmonální nedostatečnost;
 • kojení;
 • tromboflebitida.

Relativní kontraindikací je zánět pohlavních orgánů a onemocnění krve..

Když dojde k účinku

Pokud začnete užívat drogu první den menstruace, léčba bude fungovat okamžitě. Nezáleží na tom, jaký typ pilulky (mikro nebo mini) si žena vybere. Příjem mezi 2-5 dny období nezaručuje antikoncepční účinek. Lék nebude mít účinek, budete se muset dodatečně chránit po dobu jednoho týdne. Po uplynutí této doby je ochrana spolehlivější..

Dívky často trpí menstruačními křečemi nebo silným krvácením; pravidelné užívání hormonální látky tyto potíže omezuje. Dysmenorea způsobená křečovými bolestmi pánve během krvácení ulevuje po 1 týdnu.

Léky působí na potlačení přirozených cyklických hormonů v těle a brání těhotenství. Ke změnám ve výstelce dělohy dochází po 10 nepřetržitých dávkách, což brání implantaci oplodněného vajíčka.

Co se stane, když si zapomenete vzít pilulku

Lék spolehlivě chrání před nechtěným těhotenstvím. Při pravidelném užívání perorálních kontraceptiv je riziko nežádoucího početí 1%. Podmínkou spolehlivého účinku je, aby byl přípravek užíván pravidelně a pokud možno ve stejnou denní dobu..

Pokud žena vynechá antikoncepci nebo zahájí nové balení o den později, je stále chráněna před těhotenstvím.

V takovém případě musíte užít poslední vynechanou hormonální pilulku, i když to znamená, že musíte užít 2 ks. denně. Není nutná žádná další antikoncepce. Ale s nemocemi nebo užíváním léků se ochrana snižuje.

Je možné získat tuk z antikoncepčních pilulek?

Přírůstek hmotnosti je jedním z hlavních důvodů, proč se mnoho lidí vyhýbá užívání orální antikoncepce. Výzkum ukazuje, že estrogeny zvyšují u člověka chuť k jídlu. Vzniká neodolatelný pocit hladu. Když se vezme správně, většina dívek nezíská na váze z tablet..

Léky s výrazným antiandrogenním účinkem zvyšují chuť k jídlu.

Droga způsobuje nadměrně vysokou hladinu inzulínu v krvi (hyperinzulinismus), což vede k ukládání tuku v těle. Pravděpodobnost přírůstku hmotnosti se zvyšuje při dlouhodobém užívání.


U některých dívek způsobují estrogeny hromadění vody v tělesných tkáních. Zadržování tekutin může zvýšit tělesnou hmotnost. Vědci z Karolinské univerzity zjistili, že pilulky komplikují metabolické procesy v ledvinách. Při zahájení užívání perorálních kontraceptiv je přírůstek hmotnosti normální.

Jak správně užívat antikoncepční pilulky

Kombinovaná orální antikoncepce: odběr a zrušení

Nikita Žukov, neurolog, autor online lékařské encyklopedie Encyclopatia

Každý ví, že hormonální antikoncepce musí být užívána podle pokynů lékaře - ale ani lékař ne vždy uvede všechny podrobnosti. Například víte, jaké testy je třeba udělat před užitím antikoncepčních pilulek? A s jakými léky je nelze kombinovat? Co dělat a jak se chránit, když si zapomenete vzít pilulku? Po přečtení kapitoly z knihy „Modicin“ od Nikity Žukova budete určitě plně ozbrojeni.

Ženská hormonální antikoncepce byla vynalezena v rock and rollových 60. letech, kdy všechny druhy elvisů a dalších hippies musely sloužit davům fanoušků, a bylo velmi žádoucí zabránit vzhledu nelegitimních dědiců. V těch letech se nikdo nebál HIV a gumičky byly příliš nelidské, než aby je bylo možné neustále používat.

Právě v té době tato kola (první generace) způsobovala přibývání na váze a další ošklivé efekty, které se do našeho století dostaly v podobě příběhů.

Dávky hormonů v antikoncepčních pilulkách jsou nyní natolik skromné, že se měří v mikrogramech, což znamená, že vám nejen nepřibrží na váze, ale také pomůže vyléčit některé boláky..

Z tohoto důvodu, stejně jako skutečnost, že mají podmínky pro použití, musíte jít ke gynekologovi. Mají velmi rádi COC (kombinované orální antikoncepce) a to z dobrého důvodu.

Jak fungují antikoncepční pilulky

Odpradávna strávila ženská polovina populace významnou část svého života buď ve stavu těhotenství, nebo ve stavu krmení dítěte mlékem, kdy v krvi převládá progesteron a extrémně nízká hladina testosteronu.

V minulém století začaly ženy rychle otěhotnět a porodily méně, což vedlo k časové převaze menstruačních nebo PMS nad stavy těhotenství nebo laktace - a to zase vede ke zvýšení testosteronu, což vede k agresivitě a podrážděnosti.

Malé kulaté pilulky obsahují dva hormony: nějaký druh estrogenu (estradiol nebo ethinylestradiol) a progestin (progesteron nebo drospirenon).

 • Progesteron je hlavní antikoncepční složkou, je také nazýván „mateřským hormonem“, protože k jeho uvolňování v těle dochází během zrání vajíčka a vývoje plodu v těhotenství, hlavním účinkem je inhibice vývoje nového vajíčka;
 • Estradiol - kvůli tomu, že progesteron zastavuje vývoj folikulů vajíčkem, klesá hladina estradiolu v těle, protože musí být produkován folikuly; je obsažen v tabletách, jen aby tuto mezeru vyrovnal.

Užívání COC inhibuje produkci hormonů mozkem odpovědným za menstruační cyklus, což vede k zastavení vývoje folikulů, a tedy k nepřítomnosti ovulace - můžeme říci, že cyklus je „zamrzlý“, nedochází k uvolňování vajíčka a ženské tělo začíná pracovat, jako by neexistoval žádný cyklus.

Počet vajíček (stejně jako počet těhotenství, dětí a menstruace) v těle ženy je přísně omezen a hormony z COC snižují počet „slepých“ výtěžků vajec, což simuluje stav těhotenství a laktace. Po 1,5–2 letech přijetí si však musíte dát pauzu, jinak hrozí atrofické změny v neaktivním reprodukčním systému, i když se zachovanými vejci.

Odkud pochází menstruace při užívání perorálních kontraceptiv?

COC mohou být jedno-, dvou- nebo třífázové. Monofázické mají stejnou koncentraci hormonů v každé tabletě, jiné mají jinou, rozdělené do dvou nebo tří fází. Třífázové antikoncepce jsou novější, jsou považovány za fyziologičtější, ale ve většině případů se žena cítí dobře na jednofázové.

Na konci každého balení pilulek je 4–7 dudlíků bez hormonů, které jsou potřeba pouze proto, aby nedošlo k porušení zvyku užívat pilulky každý den k užívání a simulaci menstruace, které se říká „krvácení z vysazení“. Vyskytuje se v důsledku prudkého zastavení příjmu hormonů pilulkami, což vyvolává odmítnutí endometria a jeho uvolňování jako u normální menstruace - "jak", protože to není totéž: ovulace by měla předcházet skutečné menstruaci, ale tady to není.

Z tohoto důvodu dochází při užívání hormonální antikoncepce ke všem problémům spojeným s menstruací: nedochází k bolesti, PMS, protože menstruace neexistuje. Pokud tyto pseudoměsíční je třeba trochu odložit, pak ve většině případů nemůžete vzít dudlíky, ale okamžitě začít nový balíček, který je vhodný pro všechny cesty, služební cesty a na moři, když není touha / příležitost zkazit vaši realitu krvácením. Podle pokynů pro většinu léků vyplývá, že doba může být neomezená, ale je lepší se poradit se svým gynekologem.

Někdy, když přestanete užívat hormonální pilulky, dojde k abstinenčnímu syndromu, díky kterému některé vaječníky pracují s obnovenou energií a vydávají 3-4 vajíčka najednou pro první ovulaci - pak existuje šance na těhotenství s dvojčaty nebo trojčaty.

Stává se, že se používá k léčbě neplodnosti: COC se předepisují na 3 měsíce a po jejich zrušení se žena pokusí otěhotnět - pravděpodobnost se zvyšuje.

COC: kontraindikace

První generace COC sedmdesátých let výroby byly kontraindikovány pro ošetřovatelství, nyní je lze užívat po zavedení laktace. COC jsou kontraindikovány u těhotných žen a při podezření na těhotenství. Nelze je také použít k nouzové antikoncepci, když se kondom přetrhne - jsou pouze pro pravidelné používání kurzu.!

Zbytek kontraindikací souvisí s krevním systémem:

 • Nemoci krve, hypertenze, problémy s CVS a vše - všechno - všechno souvisí: trombóza, infarkt, mrtvice. Poslední tři body nejsou jen kontraindikacemi, ale také důsledky, s nimiž užívání COC povede k těmto problémům..
 • Kouření po 35 letech - výrazně zvyšuje riziko trombózy v kombinaci s COC.
 • Selhání jater - podobně kvůli snížené syntetické funkci již poškozené jater.
 • Cukrovka.
 • Těžká migréna - může ji vyprovokovat, v tomto případě je nutné ji zrušit.
 • Rakovina prsu - stejně jako u všech žen, její růst závisí na hormonech, takže není třeba záměrně házet dřevo do topeniště.

Většina perorálních kontraceptiv je kontraindikována kvůli riziku krvácení, pokud se užívá s:

 1. AED - barbituráty, karbamazepin, fenytoin;
 2. Antituberkulózní léky - rifampicin.

Některá antibiotika (zejména Ampicillin a Doxycycline) se nedoporučují kvůli potlačení flóry.

Pravidla antikoncepční pilulky

Při správném používání COC téměř nezpůsobují vedlejší účinky a fungují skvěle, ale příjemce by si měl něco zapamatovat:

 • Užívejte pilulky každý den ve stejnou dobu - to zajistí spolehlivý antikoncepční účinek;
 • Pokud zmeškáte schůzku, zkontrolujte pravidla pro zapomenuté pilulky;
 • Pokud na konci balení menstruace nezačne do 5 dnů, musíte pokračovat v užívání pilulek a jít k lékaři, abyste vyloučili těhotenství;
 • Více než tři cykly neobvyklých období také vyžadují lékařský dohled;
 • Pokud došlo ke zvracení až 3 hodiny po užití pilulky, musíte si vzít další;
 • Průjem po několik dní obvykle vyžaduje další antikoncepci ve formě kondomu;
 • Pokuste se přestat kouřit, zejména ve věku nad 35 let, jinak vás dobrodružství s krevními sraženinami (například všechny druhy mrtvic) nenechají dlouho čekat.

COC doporučuje většina gynekologů, ale jen málo z nich je předepsáno správně. V ideálním případě by žena měla udělat ultrazvuk prsu, štítné žlázy, dělohy / vaječníků a měla by být vyšetřena na přítomnost hormonů, ale častěji si gynekologové domluví schůzku náhodně - uvidíme: pomohlo to nebo ne? Doktorům lze také rozumět: antikoncepce jsou v gynekologii prakticky jedinými skutečnými léky, takže buď pomohou, nebo jedním ze dvou.

Pokud jsem si zapomněl vzít pilulku

Jedna vynechaná pilulka není katastrofa:

 • Uplynulo méně než 12 hodin - je třeba hodit zapomenutou pilulku a vzít drogu dále, jako by se nic nestalo;
 • Uplynulo více než 12 hodin - stejně, plus:
  • pokud je to první týden cyklu, pak následujících 7 dní budete mít sex pouze s kondomem;
  • pokud druhý týden, pak je to možné bez kondomu;
  • pokud třetí - musíte dokončit aktuální balíček pilulek a bez přerušení začít nový, není potřeba kondom.

Dvě nebo více vynechaných tablet:

 • Pokračujte v příjmu s posledním zmeškaným, aby odpovídal harmonogramu. Někdy se doporučuje hodit dvě tablety každý den, dokud se harmonogram příjmu nestabilizuje; také prvních 7 dní sexu pouze v kondomu.

Pokud po vynechání pilulek začala "menstruace", měli byste přestat užívat pilulky a začít nové balení za týden.

Nežádoucí účinky perorálních kontraceptiv

Orální hormony ženy běžně užívají k prevenci nechtěného těhotenství. Také takové pilulky předepisují odborníci v mnoha dalších případech zdravotních problémů: nepravidelná menstruace, bolestivá menstruace, endometrióza, akné a problémy s premenstruačním syndromem. Tak či onak, mnoho žen užívá tento lék a bohužel některé z nich kupují antikoncepci bez konzultace s lékařem. Čím je plný? Pojďme analyzovat v tomto článku.

Zde je 10 nejčastějších vedlejších účinků antikoncepčních pilulek

1. Intermenstruační špinění

Nebo intermenstruační špinění. Navrhuje menší krvácení mezi očekávanými obdobími. Tyto sekrece se nejčastěji vyskytují v procesu zvykání si na hormonální léky - to znamená, že první tři měsíce začne mnoho žen špinit. V zásadě po tomto období většina žen zastaví intermenstruační tok, i když u některých je lze pozorovat až šest měsíců nebo i déle. V takovém případě musíte urgentně navštívit lékaře..

Návštěva lékaře je také nutná u těch, u kterých se během užívání tablet vyskytne 5 nebo více dní krvácení nebo silné krvácení po dobu 3 nebo více dnů. V ostatních případech, pokud je špinění periodické a nevýznamné, neměli byste se obávat: toto krvácení může nastat v důsledku skutečnosti, že se děloha přizpůsobuje tenčí sliznici endometria nebo v důsledku toho, že se tělo přizpůsobuje různým hladinám hormonů.

2. Nevolnost

Někteří lidé pociťují mírnou nevolnost při prvním užití pilulky, ale příznaky obvykle vymizí po krátké (a poměrně krátké) době. Nepříjemný příznak lze eliminovat užíváním tablet s jídlem nebo před spaním. Pokud nevolnost přetrvává déle než 3 měsíce nebo dojde k trvalému zvracení, měli byste navštívit svého lékaře.

Nevolnost je opět důsledkem hormonálních změn. S touto restrukturalizací jsou v zásadě spojeny jakékoli mírné vedlejší účinky, stejně jako závažné patologické procesy, tak či onak. Proto je důležité dodržovat správné užívání pilulek, správné dávkování a užívat přípravek až po jmenování. Jinak dojde k vážnému hormonálnímu narušení, které bude mnohem obtížnější napravit než „jednoduché“ vedlejší účinky.

3. Bolestivost mléčných žláz

Antikoncepční pilulky mohou vaše prsa bolet. To obvykle zmizí několik týdnů poté, co začnete užívat pilulky. Bolest nastává v důsledku dočasného zvětšení prsou o 1-2 velikosti (účinek hormonů na mléčné žlázy).

Zde, mimochodem, je třeba si pamatovat stávající názor, že antikoncepce může způsobit rakovinu prsu - to je mýtus. Většina výzkumů na toto téma tento názor vyvrátila..

Nicméně, hormonální léky mohou zesílit krev, což může způsobit otok na hrudi. Pokud je najdete, neměli byste paniku, ale měli byste se poradit s lékařem.

Abyste předešli nebo snížili bolestivost, snižte příjem kofeinu a soli a noste pohodlné nestlačitelné spodní prádlo..

4. Bolesti hlavy a migrény

Estrogen a progesteron přímo ovlivňují bolesti hlavy u žen. V zásadě je v téměř polovině případů takové bolesti u žen spojena se skoky v hladinách těchto hormonů..

Mírná intenzita bolesti hlavy při užívání antikoncepce je normální. Pokud bolest přetrvává nebo je velmi silná, měli byste se znovu poradit s lékařem.

Abyste předešli migréně, měli byste snížit množství soli a také úplně odebrat čokoládu, kávu, červené víno, solené a uzené potraviny ze stravy při užívání hormonů.

5. Přírůstek hmotnosti

S hormony se zvyšuje nejen hmotnost prsou, ale také celková hmotnost celého těla. Je třeba poznamenat, že klinické studie nenalezly konzistentní souvislost mezi užíváním antikoncepčních pilulek a kolísáním hmotnosti. Může však dojít k zadržování veškerých tekutin, zejména kolem hrudníku a stehen. Kvůli tomuto zpoždění může žena „přibrat“ 6 kilogramů.

V zásadě bylo také poznamenáno, že při užívání hormonů lidé naopak hubli. Proto je zde vše individuální..

6. Změny nálady

Nejběžnější vedlejší účinek. V zásadě se nálada mění k horšímu: jsou pozorovány výbuchy agrese nebo dokonce deprese. Tato fluktuace je způsobena zvýšením množství estrogenu v těle..

Pokud se vaše nálada mění dlouhodobě a depresivní nálada trvá několik týdnů, měli byste se poradit s lékařem: estrogen se nemůže vrátit k normálu..

7. Porušení menstruačního cyklu

Také nejběžnější účinek.

V zásadě po užívání hormonů začíná menstruace asi 1-2 týdny před plánovaným termínem. Mohou však nastat i „zpoždění“: obvykle nepřesahují sedm dní.

Mělo by se pamatovat: pokud vaše zpoždění trvá déle než sedm dní nebo jste počkali, dokud si neuvědomíte, že byla vynechána celá menstruace, je docela možné, že pilulky nefungovaly a jste těhotná. To znamená, že zpoždění trvá déle než týden - jděte k lékaři.

8. Snížené libido

Hormon nebo hormony v antikoncepčních pilulkách mohou u některých lidí ovlivnit sexuální apetit nebo libido. Pokud pokles libida přetrvává a vyvolává obavy, měli byste to prodiskutovat se svým lékařem..

V některých případech mohou antikoncepční pilulky naopak zvyšovat libido, například eliminovat úzkost z těhotenství a snižovat bolestivé příznaky menstruačních křečí, premenstruačního syndromu, endometriózy a děložních myomů. V každém případě, pokud vás váš stav začne obtěžovat, poraďte se s odborníkem, abyste odstranili hormonální nerovnováhu.

9. Vaginální výtok

Jsou podezřelé změny množství nebo barvy vaginálního lubrikantu. Tyto změny obvykle nejsou škodlivé, ale změny barvy nebo zápachu mohou naznačovat možnou infekci, která nesouvisí s perorální antikoncepcí.

10. Nepohodlí v očích

Překvapivě hormonální antikoncepce ovlivňuje rohovku oka, nebo spíše její zhuštění. Toto zesílení není známkou zvýšeného rizika dalších a závažnějších očních onemocnění, ale stále je plné nepříjemných okamžiků. Některé ženy například nemohou během užívání léků bezbolestně nosit kontaktní čočky. Všechny ženy se zrakovými problémy by proto měly během užívání hormonů přejít na brýle..

To jsou nejčastější a možná i nejškodlivější důsledky užívání hormonálních léků. Vyskytují se u těch, kteří užívají podle pokynů, au těch, kteří užívají nepravidelnosti v rozvrhu a dávkování..

Stále byste si ale měli pamatovat, že hormony jsou pro naše tělo velmi důležité a „vážné“ látky. Jejich zneužití může narušit nejen produktivní systém, ale i jiné systémy. Proto neléčte hormony, dodržujte přísné pokyny lékaře a příliš se nebojte vedlejších účinků - budou to ve většině případů při užívání perorálních kontraceptiv, ale jejich mírný průběh zapadá do normy.

"Výskyt rakoviny prsu na celém světě roste. Jedním z důvodů tohoto nárůstu je užívání perorálních kontraceptiv. Toto bylo v plném rozsahu uvedeno na Evropské konferenci o rakovině prsu v Barceloně. Desetileté studie se účastnili vědci z Norska, Švédska a Francie. Během této doby analyzovali údaje o zdraví více než 100 tisíc žen ve věku 30 až 50 let. Ve výsledku dospěli odborníci k závěru, že pokud žena kdysi užívala antikoncepční pilulky, zvyšuje se její riziko vzniku rakoviny prsu téměř o 30 procent. Při dlouhodobém užívání perorálních kontraceptiv se podle nich riziko rakoviny prsu zvyšuje až na 60 procent! Všechny tyto ženy současně užívaly pilulky obsahující velmi malé dávky hormonů, “- řekl lékař lékařských věd, přední výzkumný pracovník Ústavu klinických a experimentálních studií Lymphology SB RAMS Tatyana Dergacheva

Užívání perorální antikoncepce: klady a zápory

Stejně jako jakýkoli jiný lék mají orální antikoncepce výhody a nevýhody..

Výhody hormonální antikoncepce:

vysoká účinnost (pravděpodobnost nechtěného těhotenství je při správném použití pouze 0,3%); účinek této metody antikoncepce je reverzibilní a po ukončení užívání může žena otěhotnět; mohou ji užívat jak ženy po porodu, tak i ženy, které rodí, a pro kojení jsou vhodné gestagenní léky; není třeba se rozptylovat čas pohlavního styku.

V závislosti na typu léku mohou COC mít také pozitivní antikoncepční účinky:

 • pravidelný menstruační cyklus;
 • v případě potřeby lze lék užívat nepřetržitě, a tak „vynechat“ menstruaci;
 • menstruace je méně bolestivá;
 • snížení symptomů PMS; pomoc s akné;
 • snížené riziko rakoviny vaječníků a endometria.

Užívání perorálních kontraceptiv má řadu kontraindikací, lékař je jako první objasní. Mohou se lišit v závislosti na léku, ale většinu OC nelze použít v následujících případech:

 • těhotenství;
 • rakovina prsu (nebo jiné nádory závislé na hormonech);
 • trombóza nebo tromboembolismus, i když v minulosti byly;
 • další stavy, které mohou ovlivnit systém srážení krve - přítomnost antifosfolipidových protilátek, mutace v genech systému srážení krve;
 • onemocnění jater - nádory, cirhóza, těžká hepatitida, vrozené zvýšení hladin bilirubinu;
 • hypertenze, zvláště nekontrolovaná;
 • diabetes mellitus s komplikacemi;
 • nemoci srdce a cév;
 • anamnéza mrtvice nebo infarktu;
 • kouření více než 15 cigaret denně u žen starších 35 let;
 • migrény doprovázené aurou nebo neurologickými příznaky;
 • dříve než 6 týdnů po porodu;
 • s prodlouženou nehybností.

Náhled fotografie: g-academy.ru

Pokud chcete dostávat provozní komentáře a novinky, vložte Pravda.Ru do svého informačního proudu:

Přihlaste se k odběru našeho kanálu v Yandex.Zen nebo v Yandex.Chat

Přidejte Pravda.Ru ke svým zdrojům v Yandex.News nebo News.Google

Také vás rádi uvidíme v našich komunitách na VKontakte, Facebook, Twitter, Odnoklassniki.

Ženy se začínají obávat, když není menstruace, test je negativní. Důvody jsou někdy triviální - neopatrný, nedbalý přístup k vašemu zdraví.