Co může znamenat bolest v levém prsu

Pokud bolí hrudník, mnoho žen si v hlavách vykreslí strašný obraz. To však není zdaleka tak, protože prsní žláza může bolet z různých důvodů, které jsou pro ženské tělo normální, a neměli byste se o ně vůbec starat.

Ne každý však může pochopit, proč k tomu dochází, zvláště když levý bolí. Odpověď na tuto otázku může dát gynekolog, který musí být navštíven již při prvních příznacích..

Žádná nemoc

Existuje mnoho stavů, ve kterých mléčná žláza bolí, a není vždy možné se toho obávat. Někdy je to normální stav, který se vyskytuje u naprosto zdravých žen, a neměli byste paniku.

Nejběžnějším problémem je premenstruační syndrom nebo PMS. Důvody tohoto stavu spočívají v kolísání hladiny hormonů v těle. K tomu často dochází ve věku od 20 do 40 let a v důsledku toho bolí levá žláza, když klesá hladina estrogenu a stoupá množství progesteronu v těle..

To se děje ve druhé polovině menstruačního cyklu kvůli zadržování vody, která se hromadí a zadržuje žlázou. Nejen že bolí, ale také bobtná, ztěžkne.

Dalším důvodem může být zvýšená hladina prolaktinu, hormonu odpovědného za produkci mléka. Současně je bolest mírná, táhne se, objeví se před menstruací za několik dní a když dojde ke krvácení, úplně zmizí.

Žláza často mírně bolí a žena si na nic nestěžuje a vše se neobjevuje s každou menstruací. To však může být důvodem k obavám, během nichž je fyzická aktivita omezená, žena je podrážděná z nejmenšího důvodu, není jasné, proč se objevuje deprese a nervozita.

Těhotenství

Železo často bolí před porodem, může se do určité míry vstřikovat nebo se obtěžovat. Levý prsa bolí a pravý prsa je již po pěti týdnech nitroděložního vývoje plodu. Jedná se však o nespolehlivý příznak těhotenství a neměli byste se na něj spoléhat. Hrudník bobtná, zvyšuje se jeho citlivost, a proto je nutné zvolit vhodné spodní prádlo, používat studené obklady a střídat teplou a studenou vodu (kontrastní sprcha).

Po porodu bolí levá žláza, protože mléčné kanály vylučují husté mléko a jsou často ucpané. Hrudník bolí a je na dotek něžný. Problém může vyřešit odsávačka mléka. Tyto důvody nejsou kontraindikací pro krmení dítěte, je to první mléko, které je pro něj nejužitečnější a nejživější..

Mechanický náraz

Důvodem, proč žehlička bolí, může být trauma nebo nepohodlné spodní prádlo. Hrudník může přenášet banální bezpečnostní pás během brzdění nebo po nadměrné fyzické námaze.

Nesprávně nasazená podprsenka může způsobit bolest. Stlačuje hrudník, pokud je příliš těsný. Proto může dojít k bolesti na hrudi, která po výběru správného spodního prádla zmizí..

Nemoci

Důvody mohou často spočívat v onemocněních prsu a někdy jde o vážný problém, který je třeba řešit. A bolest je přesně signál, který by měl člověka přimět obrátit se na odborníka. Mezi nejčastější nemoci patří:

 • mastopatie;
 • cysta;
 • fibroadenomatóza;
 • papilom;
 • maligní onkologie.

Mastopatie

Nemoc je doprovázena nejen bolestivými pocity, ale také ztvrdnutím mléčné žlázy, nerovností jejího povrchu. Když teplota stoupne, místní i obecná, měli byste myslet na mastitidu.

Příznaky úplně zmizí, když začne menstruace, ale pak se znovu vrátí. Důvody tohoto stavu spočívají v hormonálních poruchách, protože progesteron klesá v těle a zvyšuje se hladina estrogenu. Po skončení menstruace příznaky onemocnění úplně zmizí..

K potvrzení diagnózy se provede ultrazvukové vyšetření a obraz, který umožňuje stanovit hladinu hormonů v těle, doplňuje obraz mamografie. Pokud je vyloučeno podezření na onkologii, zbývá pouze vyrovnání hladiny hormonů v těle. Bude nadbytečné vyšetřovat mammologa, kterého je vhodné každý rok navštívit. To se provádí za účelem identifikace komplikací mastopatie, které mohou mít formu cyst v tkáních..

Cysta

Není těžké si všimnout velké cysty, navíc to bolí a dává se do podpaží. Zpočátku je formace malá a je velmi obtížné si ji všimnout; v průběhu času může způsobit nejen bolest, ale také deformovat hrudník. Cysty se vyskytují nejčastěji u žen ve věku 30-50 let. Samotná cysta je dutina, která je naplněna tekutým obsahem. Je hladký na dotek a při dotyku se volně pohybuje.

Pro účely diagnostiky se provádí ultrazvuk nebo mamografie, prezentaci může doplnit biopsie. Pokud bolí hrudník, pak biopsie poskytuje úlevu, protože část tekutiny uniká.

Fibroadenomatóza

Tento důvod zřídka přináší bolest na hrudi, ale roste a právě tento faktor způsobuje nepohodlí. Při palpaci není žádná bolest, ale je tu hladký a tvrdý, zaoblený útvar. Uzel může být velký jako hrášek, nebo dokonce jako citron. Nejčastěji je vidět v blízkosti bradavky..

Ženy do 30 let trpí tímto onemocněním a dospívající dívky nejsou výjimkou. Prsa se mohou deformovat v důsledku neustálého růstu.

Ultrazvuk a biopsie umožňují zjistit pravdu, což je velmi důležité z hlediska diagnostiky maligního procesu. Ženy do 25 let jsou zřídka, ale stále jim hrozí riziko rakoviny z fibroadenomu. Lepší je radikálně vyřešit problém a vyšetřit nádor. Ve středním věku se významně zvyšuje riziko onkologické transformace.

Papilom

Bolest na hrudi, kterou často způsobuje papilom, může být velmi závažná. Zvláště pokud k jeho tvorbě došlo v dutině potrubí, pak mléko prostě nemá kam jít a to vše vede k rozvoji mastitidy nebo abscesu. Nejčastěji ji postihují ženy ve věku od 40 do 50 let až do menopauzy..

Někdy je možné nemoc zjistit náhodou, při stlačení bradavky se z ní uvolní šedá nebo mléčná tekutina. Možná je to s krevními nečistotami. Ultrazvuk pomáhá diagnostikovat tento stav a vše je léčeno pouze rychle.

Onkologie

Celá zákeřnost nemoci spočívá v tom, že ji začne bolet, když uzel dosáhne průměru většího než 2 cm. Může se však vydat dříve, během sebezkoumání, které by mělo být pravidelné. Ve prospěch onkologického procesu svědčí změněná pokožka, připomínající „citronovou kůru“, její změněnou barvu. Bradavka je zpravidla zatažena, z ní jsou často skvrny. Lymfatické uzliny v podpaží se zvětšují, mohou být bolestivé.

Pokud najdete tento druh symptomatologie, měli byste se okamžitě poradit s lékařem. Proto zpoždění návštěvy ohrožuje nejen zdraví, ale i život. Není divu, že bolest je považována za „hlídacího psa těla“.

Hrudník je oteklý a bolavý: jaký je důvod a co dělat

Nejčastějším důvodem návštěvy lékaře je otok a bolest prsou. Statistiky jsou bohužel neúprosné a stále více žen starší generace čelí těmto projevům. Někdy je to doprovázeno hroznou nemocí a někdy - obvyklými hormonálními změnami v těle. Výjimkou však nejsou ani mladé ženy v plodném věku. Z nějakého důvodu se také stávají terčem tohoto onemocnění. Jak porozumět situaci, co způsobuje bolesti na hrudi a kdy navštívit odborníka?

Abyste pochopili, kdy je bolest považována za normální a kdy jde o patologii, musíte zvážit, v jakých případech může dojít k nepohodlí..

V závislosti na dni cyklu

Stav mléčných žláz je v přímém poměru k hormonům produkovaným v reprodukčních a štítných žlázách, v hypotalamu. Jejich mírný otok během menstruace je v mnoha případech normální stav, i když někdy může naznačovat vývoj nežádoucích onemocnění.

Před zahájením měsíčního cyklu u žen se prsa připravuje na možné těhotenství a kojení. Mléčné kanály rostou, proto se zvětšuje objem prsou, objevují se bolestivé příznaky. Pokud tyto projevy nezmizí po skončení cyklu a pocítíte některá těsnění, může to znamenat výskyt patologií.

Mnoho žen se zajímá o otázku: proč mléčné žlázy bobtnají a bolí. Více než polovina žen v plodném věku pociťuje během předmenstruačního období určitý stupeň nepohodlí. Nejčastěji si však ženy všimnou, že hrudník bolí a bobtná ve druhé polovině menstruačního cyklu a bolest je cítit v obou mléčných žlázách. V takových případech dochází ke zhoršení výkonu a pohody. Pokud se intenzita bolesti pokaždé zvyšuje, měli byste zvážit návštěvu lékaře a podstoupit příslušné vyšetření..

Na konci cyklu nepohodlí obvykle zmizí. Pokud se tak nestane, je vhodné provést těhotenský test. Negativní test naznačuje jeho nepřítomnost. Otok a citlivost prsu je jedním z nepřímých příznaků těhotenství, pokud dojde ke zpoždění, depresi, bolestem hlavy, je lepší navštívit lékaře.

Výtok z bradavek, hrudky v prsní tkáni a další podobné příznaky mohou naznačovat vážné onemocnění.

Během těhotenství

V průběhu těhotenství i po porodu má žena zvětšený objem prsou. Jedná se o přirozený proces, který je spojen se zvýšením množství hormonů odpovědných za jeho růst. Během tohoto období tělesná teplota zpravidla zůstává na 37 stupních..

První trimestr je poznamenán výskytem nepříjemných pocitů v oblasti hrudníku, po zahájení krmení se otok a bolest sníží a poté úplně zmizí.

Po početí může být žena narušena dalšími příznaky. Jedná se o bolesti dolní části zad, mírné zvýšení teploty. To však nedává důvod k obavám, pokud po několika dnech tyto projevy zmizí..

Pokud se po porodu bolest zvýší a je doprovázena uvolňováním tekutiny z bradavek, měli byste se poradit s lékařem.

Během laktace

Další fyziologickou příčinou otoku prsu může být poporodní období a laktace. Endokrinní systém připravuje tělo ženy na toto důležité období, přičemž si můžete všimnout, že prsa jsou oteklá a bolí bradavky. Ale tyto příznaky následně samy odezní..

Alarmující příznaky - okamžitě vyhledejte lékaře

V některých případech se důrazně doporučuje vyhledat služby kvalifikovaného zdravotnického pracovníka, aby se předešlo závažným komplikacím. Existuje několik onemocnění prsu, které nelze oddálit. Včasná pomoc vás ochrání před mnoha problémy. Jaké jsou tyto patologie a jaké jsou jejich příznaky?

Mastopatie

Jedná se o benigní formaci, ke které dochází v důsledku nerovnováhy ženských pohlavních hormonů. V tloušťce žláz se tvoří těsnění, umístěná chaoticky. Následně rostou a způsobují nepohodlí..

 • mírná bolest bradavek, obvykle před cyklem
 • neobvyklý výtok ve formě zakalených kapek vyčnívajících pod tlakem;
 • otok.

Existují dva typy mastopatie: difuzní a fibrocystická. První případ je typický pro mladé dívky. V tomto případě se žlázy zvyšují rovnoměrně. Ve druhém případě jsou pozorovány formace, které se liší tvarem a velikostí, vytvářejí se uzly a dutiny.

Pro stanovení diagnózy se budete muset uchýlit k ultrazvuku. Může být také provedena biopsie uzliny, aby se vyloučily vážnější stavy prsu. K léčbě tohoto onemocnění se používají hormonální léky a také se uchylují k chirurgickému zákroku..

Laktostáza a mastitida

Příznaky laktostázy se obvykle objevují u žen, které během kojení porušují režim kojení. Jinými slovy, můžeme říci, že stojaté mléko nebo jeho velké množství v prsou přispívá k protažení koncových částí. V těchto případech se uchýlí buď ke krmení, nebo k nucenému projevu mléka..

Mastitida je způsobena stagnací mléka a následným zánětem v důsledku expozice patogenním bakteriím. Pronikají do prsní tkáně prasklinami v oblasti bradavek.

 • zvýšení teploty;
 • silná bolest v bradavkách;
 • prasknutí a tupá bolest na hrudi, někdy pulzující;
 • oteklé žlázy.

Pokud se podezření potvrdí, kojení se zastaví, pomocí odsávačky se zajistí stálý odtok. Předepsaná léčba drog zaměřená na eliminaci intoxikace těla. Výsledné abscesy, pokud existují, jsou léčeny chirurgicky.

Onkologická onemocnění

Bohužel vznikají v důsledku frivolního přístupu žen k jejich zdraví. Vývojové onemocnění se projevuje různými vnějšími příznaky, které vedou k vážným následkům.

 • bolest v bradavkách po dlouhou dobu;
 • změna tvaru bradavek;
 • zvýšení lymfatických uzlin v podpaží;
 • jsou nalezeny hrudky nebo hrudky;
 • tělesná teplota se pohybuje od 37 do 38 stupňů;
 • ztráta chuti k jídlu, zhoršení zdraví, úbytek hmotnosti.

Abyste se chránili, musíte být pravidelně sledováni mammologem a nezávisle vyšetřovat mléčné žlázy, pokud jsou prsa opuchnuté a bradavky bolavé, stejně jako přítomnost ztvrdlých krust na nich nebo výtoku.

Jiné příčiny bolesti na hrudi

Pít hodně tekutin

Tekutina se zpravidla zadržuje v oblasti žláz, což vede k situacím, kdy je hrudník oteklý a bolavý. Pití velkého množství nápojů, které obsahují kofein, má také nepříznivý vliv na stav této zóny..

Špatné spodní prádlo

Příliš těsné spodní prádlo nebo nevhodné oblečení může způsobit bolest a otok prsou..

Sedavý životní styl a nezdravá strava

Jíst velké množství soli (více než 5 gramů), stejně jako nadměrné smažené jídlo, má nepříznivý vliv na zdraví celého těla.

Pokud žena současně nevede aktivní životní styl, brzy to povede nejen k tomu, že její prsa jsou velmi plná, ale také k dalším nepříjemným následkům..

Hormonální poruchy

Příčinou bolesti může být menopauza u žen starších 45 let. Hormonální nárůst a nerovnováha vedou k výskytu těchto příznaků.

V případě potřeby jsou předepsány léky proti bolesti, ženám se doporučuje věnovat pozornost správné výživě a zdravému životnímu stylu.

Jak zmírnit bolest doma

Existuje několik metod preventivních opatření v případě, že je hrudník plný a bolí. Pomáhají předcházet nemoci v rané fázi, zmírňují otoky, uklidňují a zmírňují bolest..

Fytoterapie

Poplatky za dávkování najdete v jakékoli lékárně. Je lepší upřednostňovat ty, které obsahují kopřivu, třezalku tečkovanou, provázek, vlaštovičník, pampelišku, mátu. Lněná a sójová semínka pomohou obnovit hormonální rovnováhu, ale je nejlepší se nejprve poradit se svým lékařem. Zelné obklady, které se aplikují na bolestivé místo, také pomohou, pokud je mléčná žláza plná a bolí.

Masáž

Účinný způsob, jak zmírnit bolest. Můžete samostatně studovat techniku ​​popravy nebo se můžete obrátit na odborníka.

Kontrastní sprcha a sport

Kombinace studené a horké vody a mírné cvičení zlepšují krevní oběh..

Ale neměli byste být příliš horliví: nedoporučuje se používat vodu s kriticky nízkou nebo vysokou teplotou, ani se účastnit vyčerpávajících tréninků.

Dieta nebo diuretika

Pokud jsou prsa oteklá, důvodem může být zadržování tekutin v těle, musíte dbát na správnou výživu a užívání diuretik.

Eliminujte depresivní stavy

Emocionální pozadí výrazně ovlivňuje stav celého organismu. Chcete-li chránit prsa před nemocemi, musíte se vyvarovat stresových situací, šoků a obav..

Léčba lékařem

Pokud otok mléčné žlázy, stejně jako doprovodné příznaky nezmizí, měli byste vyhledat pomoc lékaře. Provádí se diagnostika, navštěvuje se mammolog a gynekolog, provádějí se testy. Na základě získaných údajů je předepsána léčba.

Průzkum zahrnuje také následující fáze:

 1. Ultrazvuk, kromě mléčných žláz, je vhodné zkontrolovat pánevní orgány.
 2. Mamografie.
 3. Analýza obsahu hormonů pohlavních žláz v krvi.

Pokud není stav zanedbán, jsou předepsány masáže a přírodní léky.

Pečlivý přístup k vašemu zdraví a včasná pomoc jsou zárukou vynikajícího zdraví, aktivity a dlouhého života!

Video

V tomto videu se dozvíte, co dělat, abyste zmírnili bolest v oteklých prsou..

Proč bolí levý prsa - diagnostika a léčba

Bolest na levé straně hrudníku se může objevit u mužů a žen z různých důvodů. Pokud se takový příznak objeví, je nutné naléhavě kontaktovat lékařský ústav pro diagnostiku. Je velmi důležité si uvědomit, že když bolí levý prsa, nemůžete vyčistit ani sebemenší nepohodlí v mléčné žláze, protože to může být známkou vývoje závažných patologií.

Proč může bolet hrudník na levé straně

Bolest v prsu vlevo může naznačovat mnoho onemocnění vnitřních orgánů, zejména:

 • ostrá nebo bolestivá povaha bolesti naznačuje vývoj osteochondrózy nebo skřípnutí nervů;
 • bolest v levé části hrudníku může být příznakem gastritidy, žaludečních vředů nebo prasknutí sleziny;
 • syndrom akutní bolesti, vyzařující do paže, vyvolává onemocnění gastrointestinálního traktu nebo plicního systému.

U mužů

Velmi často, když mají muži nepohodlí v levé části hrudníku, je to spojeno se svalovou únavou na pozadí zvýšené fyzické aktivity. Ve skutečnosti však takový příznak může naznačovat onemocnění, protože u mužů jsou přítomny také rudimentární mléčné žlázy..

Problém je často vyvolán gynekomastií. Toto onemocnění je charakterizováno růstem mléčné žlázy. Někdy to může být způsobeno růstem žlázové tkáně v důsledku hormonálního narušení, v jiných případech dochází k hromadění tukových usazenin. Mastitida není u mužů vyloučena. Může to být vyvoláno infekcí, například po neopatrném propíchnutí. Taková patologie může být autoimunitní reakce těla, když patogeny vstupují krví a lymfou. Když u mužů bolí hrudník, nelze vyloučit výskyt novotvaru. V tomto případě může být v prsní tkáni nalezena pečeť.

Mezi ženami

U žen je bolest v levém prsu považována za patologii. Nejčastěji naznačují benigní formaci - mastopatii. K tomu může dojít na pozadí změny hormonální rovnováhy nebo poranění. Mastopatie mohou také vyvolat nemoci pohlavních orgánů..

V období po porodu se mastitida může vyvinout při nesprávné péči o prsa. Kromě akutní bolesti jsou v tomto případě vždy pozorovány příznaky obecné intoxikace.

Možná onemocnění jako příčina bolesti

Bolesti levého hrudníku mohou mít různou povahu a lokalizaci. Na základě těchto příznaků jsou diagnostikovány určité patologie. Existuje mnoho důvodů pro bolest v levé části hrudníku..

Bolí to nad levým prsem shora

Je chybou se domnívat, že když levý hrudník bolí shora, je to spojeno s problémy srdečního svalu. Ve skutečnosti existuje mnoho možných důvodů..

Velmi často dochází k bolesti v důsledku problémů:

 • S bronchopulmonálním systémem.
 • S periferními nervy.
 • S páteří.
 • Z trávicího traktu.

Někdy jsou problémy s takovou lokalizací výsledkem poruchy nervového systému způsobené stresem nebo silným nervovým šokem..

Bolí to pod levým prsem

Nejprve byste měli vědět, že srdce je umístěno vlevo pod hrudníkem, ale navíc existují interkostální nervy. Na toto místo může také vyzařovat bolest při onemocněních různých vnitřních orgánů..

Pro předběžnou diagnózu je důležité posoudit intenzitu a povahu bolesti:

 • přetrvávající, lisovací nepohodlí vyzařující do ramene nebo do boku naznačuje problémy se srdcem;
 • tupá bolest je s největší pravděpodobností známkou gastrointestinální patologie;
 • bolestivá bolest slabé intenzity je známkou vývoje zánětlivého procesu. Tyto bolesti velmi často doprovázejí zápal plic nebo infekční onemocnění srdce. Pokud je dodatečně pozorována nevolnost, můžete mít podezření na gastritidu nebo žaludeční vřed;
 • když se bolestivé pocity postupně stávají pásovým oparem, pak je s největší pravděpodobností příznakem problémů s pankreasem;
 • syndrom bolesti, zhoršený fyzickou námahou, varuje před srdečními problémy. Někdy se v tomto případě může objevit ostrá bodavá bolest. Pokud to není možné odstranit léky, musíte urgentně zavolat sanitku.

Při stisknutí bolí levý hrudník

Když hrudník při stlačení bolí, nemusí to vždy znamenat patologii. Někdy je to způsobeno hormonálními změnami způsobenými různými fyziologickými procesy. Například bolest se často vyskytuje u žen během menstruace nebo během těhotenství. Užívání antidepresiv nebo hormonálních léků může vyvolat bolest.

Existuje však řada důvodů, které mohou ohrozit zdraví, což znamená, že vyžadují neodkladnou léčbu:

Mastopatie, která se projevuje bolestí v počáteční fázi vývoje. Kromě toho se objevují hrudní hrudky a výtok z bradavek, které je těžké přehlédnout..

Cystické útvary. V procesu jejich vývoje jsou krevní cévy a nervy stlačeny.

Fibroadenom, což je nebezpečný novotvar, který vyžaduje urgentní operaci.

Rakovina prsu. V tomto případě se bolestivé příznaky objeví až ve druhé fázi vývoje nádoru. V pokročilé formě je navíc pozorována změna tvaru prsou.

Levá hruď bolí a levá ruka znecitliví

Když bolí levý hrudník a dává ho paži, je to velmi nebezpečný příznak. Nejprve to naznačuje vážný problém se srdečním svalem a velmi často to může být infarkt. Kromě toho mohou nastat potíže s jemnou motorikou prstů, například bude obtížné držet pero nebo pohár.

Pokud je v ruce pociťován pocit brnění, pak to s největší pravděpodobností znamená poškození cervikotorakální páteře. Tento problém často vyvstává na pozadí vývoje osteochondrózy..

Bolest na hrudi a levé paži může naznačovat poškození cév a nervů v oblasti brachiálního plexu. Někdy je nepohodlí vyvoláno nošením váhy na rameni nebo prací se zvednutou rukou.

Bolest levé části hrudníku při vdechování

Nejčastěji bolí levý hrudník při vdechování s interkostální neuralgií.

Důvodem může být:

 • Osteochondróza.
 • Zranění.
 • Fyzické přetížení.
 • Podchlazení.
 • Stres a nervové napětí.
 • Metabolické onemocnění.

Kromě toho se bolest v levé části hrudníku zvyšuje s respiračními chorobami. Tento příznak se však zpravidla objeví, když je onemocnění závažné..

Co to znamená, pokud levý prsa bolí před menstruací

Velmi často, v předvečer menstruace, dochází k nárůstu mléčné žlázy. Výsledkem je bolest. To se ve většině případů nepovažuje za nebezpečné. Citlivost prsou na konci menstruace zpravidla zmizí nebo se postupně snižuje a bolest vás přestane trápit. Pokud se tak ale nestane, měli byste se poradit s lékařem.

Diagnostika

Protože bolest v levé části hrudníku může být způsobena různými důvody, je někdy obtížné je diagnostikovat. Pokud je nepohodlí akutní, je nutné zavolat sanitku. Se střední bolestí musíte navštívit terapeuta, který po prozkoumání a provedení základních laboratorních testů a výzkumu poskytne doporučení k úzké specializaci pro přesnou diagnózu. Takovým lékařem může být kardiolog, neurolog, chirurg, gastroenterolog, mammolog.

Metody léčby

Když hrudník bolí vlevo, jsou zvoleny metody léčby v souladu se stanovenou diagnózou. Pokud jsou bolesti na hrudi způsobeny srdečními problémy, pak jsou předepsány speciální léky k léčbě konkrétní nemoci. Fyzioterapie je užitečná pro interkostální neuralgii.

Pokud je diagnostikována přítomnost novotvaru, provede se chirurgická léčba. U onemocnění trávicího traktu na pozadí farmakoterapie musíte dodržovat speciální dietu.

Proč bolí levá mléčná žláza??

Ahoj milí čtenáři. Bolest v mléčné žláze vlevo u žen není neobvyklá. Neděsí ani tak možnost vzniku rakoviny, ale spíše strach z infarktu..

Pokud vám taková bolest zaklepala na dveře a chcete vědět, proč vás trápí hrudník, je bolest vždy spojena s patologií prsu a na kterého odborníka byste se měli obrátit? Pak je tento článek pro vás..

Dnes zkoumáme příčiny bolesti, a to jak spojené s patologií prsu, tak i bez negativních procesů v žlázových tkáních..

Nepohodlí spojené se změnami v mléčné žláze

Jednostranná bolest je obvykle acyklická mastodynie. Po 40 letech se častěji obává žen. I když tento jev není vyloučen v mladším věku. Zároveň mohou levý i pravý prsa bolet se stejným úspěchem..

Pokud levý prsa bolí u kojící matky nebo u ženy bezprostředně po ukončení laktace, může to být ucpání mlékovodu. Lactostáza se vyvíjí - poměrně bolestivý jev, který se může snadno vyvinout v mastitidu.

Pokud je žláza tvrdá, kůže poprsí je červená a horečnatá, pravděpodobně jde o mastitidu. Méně často se absces vyvíjí v důsledku mastitidy. Zánět prsu lze konzervativně léčit. Pokud se vytvořil absces, hnis, bohužel, nikam nezmizí, budete muset otevřít tkáně a očistit hrudník od hnisání.

Příčiny necyklické mastodynie ve zralejším věku jsou častěji nádory, které se vyvíjejí v mléčné žláze:

 1. Benigní (papilární, cysty, fibroadenomy a další). Samotné novotvary nejsou bolestivé a vedou k nepohodlí, když dosáhnou velkých rozměrů a vytlačují okolní tkáně. Pokud se při stisknutí žlázy uvolní z bradavky čokoládové tajemství nebo jste pocítili husté útvary, měli byste spěchat k mammologovi.
 2. Maligní novotvary. Rakovina se cítí bolestí v pozdním stadiu patologického procesu. Bolestivost je doprovázena výtokem z bradavky, změnou tvaru bradavky a prsu, odlupováním a proplachováním kůže.

Poranění oblasti hrudníku může mít dlouhodobé následky. Mohou se hnisat vnitřní hematomy. V místě poranění mohou růst pojivové tkáně. To se stává příčinou nepohodlí. Poranění choulostivých tkání poprsí může dokonce vyvolat vznik rakoviny..

Příčinou nepohodlí může být anatomický defekt v lalůčcích žlázové tkáně, který vede ke zhoršené průchodnosti nitrobřišních kanálků, otokům a bolesti. Další příčinou bolestivých pocitů může být ucpání mazového kanálu. V druhém případě existuje riziko vzniku ateromu. Zánětlivé procesy ovlivňující apokrinní potní žlázy pod podpaží vedou k hydradenitidě (končetině vemene) a bolestivosti v podpaží i na hrudi.

Pokud pocítíte svědění a pálení v oblasti bradavek, kůže kolem dvorce zčervená nebo dojde k mírnému otoku, pravděpodobně máte drozd nebo jinou plísňovou infekci. Méně často mohou být tyto příznaky známkou alergie (kontaktní dermatitida).

Před menstruací je jednostranná mastalgie vzácná. Bradavky jsou obvykle drsné, bolavé a svědí, žlázy bolí pod vlivem zvýšení hladiny hormonů v krvi obou prsou. Pokud vás levý prsa bolí, bolest vyzařuje do podpaží, kontaktujte svého mammologa. Možná se u vás rozvine fibrocystické onemocnění a proces je aktivnější v levé žláze. Mastopatie je častěji diagnostikována u pacientů ve věku 30-50 let. Může se však vyvinout ve věku 20 let. Čím dříve zahájíte léčbu, tím lépe..

Pokud se váš levý obvykle před menstruací trochu zhustí a zdá se, že se zvětšuje, ale nyní jste si všimli zpoždění, pociťujete bolest v dolní části zad, slabost nohou a bolesti v dolní části břicha, možná běžte ke gynekologovi:

 • jste těhotná a máte implantační bolest;
 • vaše těhotenství je ohroženo selháním;
 • embryo je fixováno v tubě.

Gynekologická onemocnění mohou způsobit mastalgii. Kromě toho může být bolest nejen hmatatelná, ale i nepříjemná. Ale častěji v tomto případě bolí obě žlázy..

Nepohodlí nesouvisející s patologií prsu

Pokud je vám více než 50 let a vrchol hormonálních poruch je pozadu a cítíte bolest na levé straně hrudníku, proč to tak je?

Jste v nejlepších letech, nemáte žádné problémy s žlázovou tkání prsu, gynekologie je normální a pod levým prsem trčí bolestivý „špendlík“, co by to mohlo být?

Po 50 letech existuje mnoho důvodů pro bolest na hrudi a v oblasti mléčných žláz:

 • osteochondróza a cervikobrachiální syndrom;
 • myositida prsních svalů, jejich protahování nebo mikrotrhnutí;
 • patologie srdce a cév (srdeční infarkt, tromboembolismus, aneuryzma aorty, angina pectoris);
 • onemocnění vnitřních orgánů (pankreas, játra, gastrointestinální trakt, slezina);
 • hydradenitida;
 • onemocnění dýchacího systému (pneumonie, pleurisy, tuberkulóza);
 • neurózy, dystonie.

Všechny tyto důvody nejsou povinné pro období menopauzy a postmenopauzální fáze života ženy. Mohou se také objevit v mladém věku..

Pokud jste snadno vzrušení, můžete snadno rozplakat nebo rozrušit, tupá bolestivá bolest srdce je známkou dystonie nebo neurózy. Bolest v oblasti levého prsu je často spojena s depresí..

Pokud dochází k ostré a ostré bolesti vyzařující do levé paže a lopatky, zejména pokud se během inhalace zesiluje, je to jeden z hlavních příznaků infarktu srdečního svalu. Zároveň můžete pociťovat potíže s jemnou motorikou prstů (je obtížné držet rukojeť, upustíte košíčky a talíře, které vám doslova „vyskočí“ z rukou).

Silně bolavý hrudník vlevo s kardialgií způsobenou revmatickým onemocněním srdce, NCD, angina pectoris, hypertenze. V tomto případě je bolest častěji lokalizována nad levou žlázou, dochází k pocitu nedostatku vzduchu a strachu.

Ruptura aorty je doprovázena nesnesitelným bolestivým záchvatem, vysokou srdeční frekvencí, pulzací aorty a dokonce nízkou horečkou. Pravděpodobně ani není třeba říkat, co dělat v tomto případě. Nejlepším řešením bude zavolat záchranný tým.

Pokud vaše ruka mravenčí, pociťujete bolest v levé paži a oblasti prsou, obvykle tato ruka nefunguje - to jsou známky poškození nervových zakončení v cervikotorakální oblasti páteře s osteochondrózou.

Brnění na levé straně hrudníku v oblasti žlázy a s cervikobrachiálním syndromem, pokud jsou ovlivněny nervy a krevní cévy v oblasti levého brachiálního plexu. V tomto případě se levá ruka znatelně znecitliví, krevní tlak se při měření z této strany sníží. Důvody tohoto nepříjemného jevu:

 • nošení závaží na ramenou;
 • ruce vzhůru.

Bolest na levé straně v oblasti poprsí může naznačovat chronický zánět slinivky břišní nebo nepříjemné procesy v zažívacím systému jako celku. Obvykle je doprovázena nevolností, sníženou chutí k jídlu a trávením, rozrušením stolice a dokonce zvracením. Stejné příznaky se mohou objevit u těžké anémie. Zároveň se slabost „hromadí“ tak, že se povlak na polštář jeví jako těžký předmět.

Na straně nebo pod žlázou se objevuje bolest při pankreatitidě, gastrointestinálním vředu. S rozvojem ezofagitidy mohou kromě nevolnosti a pálení žáhy narušit i obtěžující bolesti za hrudní kostí, které je třeba odlišovat od srdečních.

Příčiny bolesti v oblasti levého prsu se neomezují pouze na toto. Pleurisy a tracheobronchitida jsou velmi bolestivé, protože pohrudnice je bohatá na nervové receptory. Bolest se obvykle vyskytuje v horní části hrudníku a je doprovázena bolestivým kašlem.

Pokud máte bolesti na levé straně hrudníku, obvykle nad nebo pod prsy. Když je vyvíjen tlak, bolest zesiluje, s největší pravděpodobností je váš prsní sval „vychladlý“ nebo natažený.

Dokonce i infekční onemocnění mohou způsobit silnou bolest na levé straně hrudníku, která je špatně eliminována analgetiky, dokonce i závažnými. Například herpes zoster (herpesvirus) se může vyskytovat s okraji v horní části hrudníku, nalevo od hrudníku a pod střední čarou.

Po zvážení, proč může levý prsa bolet, řekněme pár slov o léčbě. Sami vidíte, jak velké množství závažných a ne příliš závažných patologií může způsobit nepohodlí. Čím dříve tedy navštívíte lékaře, tím lépe. Pokud nevíte, ke kterému specialistovi jít, začněte s terapeutem a mammologem.

To je místo, kde ukončujeme naši recenzi a loučíme se s vámi. Sdílejte pro vás zajímavé informace se svými přáteli a navštivte naše stránky co nejčastěji.

Pokud máte stále dotazy a přání týkající se textu článku, rádi se dozvíte váš názor. Nebo možná máte otázky k tématům, která vám pomůžeme odhalit? Neváhejte se jich zeptat v komentářích.

Co dělat, pokud je hrudník oteklý a bolí?

Prsní žláza je orgán s funkcí vnějšího vylučování. Prezentováno u žen i mužů.

V nitroděložním období dochází ke stejnému pokládání orgánů, ale později se podle pohlaví rozlišuje. Dochází k anatomickým a funkčním změnám, které jsou pro ženy nejdůležitější.

 1. Struktura prsou
 2. Prsa funkce
 3. Příčiny bolesti na hrudi u ženy
 4. Známky otoku prsou
 5. Příčiny otoku mléčných žláz
 6. Bolestivost a otok mléčných žláz jako příznak patologie
 7. Diagnostika
 8. Instrumentální diagnostické metody
 9. Laboratorní diagnostické metody
 10. Léčba
 11. Léčebné metody léčby
 12. Lidové léky
 13. Oteklé bradavky
 14. Samovyšetření
 15. Prevence bolesti na hrudi

Struktura prsou

Struktura a komponenty mléčné žlázy:

 • Orgán je spárován a nachází se na přední stěně hrudní kosti. Připevňuje se k němu prostřednictvím vazů a svalů.
 • V průběhu času je charakteristická změna jeho velikosti a také dochází k postupnému posunu směrem dolů kvůli ztrátě pružnosti a pevnosti vazivového aparátu.
 • Prsní žláza má lalokovitý typ struktury, téměř celý se skládá z žlázové tkáně.
 • V závislosti na tělesné hmotnosti, množství podkožního tuku a funkčním stavu se může objem doplňující tukové tkáně lišit. Normálně korelují 1: 1. Během kojení se zvyšuje množství žlázové složky a během menopauzy je naopak nahrazeno tukem.
 • Každá z laloků má vylučovací kanál, který tvoří expanzi na výstupu z mléčné žlázy, kde se později hromadí mléko. Otevírají se na povrch kůže v oblasti bradavek, jedná se o pigmentovanou formaci, která vyčnívá nad povrch kůže.
 • Bradavka má obvykle konvexní tvar a na svatozáře jsou mazové žlázy, které zajišťují zachování hydrolipidového filmu.
 • Kromě toho má žláza silné prokrvení a lymfodrenáž. Existuje asi 40 lymfatických uzlin, do kterých lymfa proudí z orgánu, největší a diagnosticky nejdůležitější jsou podpažní.

Prsa funkce

Prsní žláza má několik funkcí, ale zároveň jsou nezbytné:

 • Hlavní je laktogeneze. Právě v tomto orgánu se produkuje mléko, které je nezbytné pro výživu novorozenců a kojenců. U každého organismu jsou schopnosti orgánu odlišné, proto v některých případech ženy čelí problému nedostatečné tvorby tajemství, tj. mléko. Mužské mléčné žlázy jsou zbaveny této funkce..
 • Další funkce je estetická, během puberty se zvětšuje velikost tohoto orgánu, což vede k formování ženského typu postavy a psychologického typu ženy.
 • Během sexu hraje prsní žláza roli vzrušení.

Příčiny bolesti na hrudi u ženy

Všechny faktory, které vedou k výskytu této symptomatologie, se obvykle dělí do dvou hlavních skupin, jedná se o fyziologické a patologické příčiny.

Mezi fyziologické patří cyklická bolest spojená s menstruací:

 • V tomto případě je nejtypičtější výskyt těchto příznaků ve druhém období cyklu, kdy převládá progesteron, což vede k proliferaci žlázové tkáně.
 • Během puberty. V tomto případě je proces normální, protože je spojen se zvýšením tkáně a konečnou tvorbou orgánu, který jej připravuje na následnou laktaci. V některých případech mohou některé fáze předcházet ostatním..
 • Během těhotenství. V některých případech si žena možná ani neuvědomuje svůj nástup, pokud nedojde ke zpoždění a těhotenské testy jsou negativní, a v tomto okamžiku se prsa začne aktivně připravovat na laktaci. V tomto případě je zaznamenán aktivní růst, který je doprovázen otokem tkáně..
 • Laktace. V tomto případě může být bolest způsobena několika důvody. Jedná se o akumulaci mléka v dutině mléčných kanálků a také o přidání zánětlivého procesu spojeného s laktostázou, zatímco teplota stoupá. Může to být způsobeno nesprávným připojením dítěte, musíte na krátkou dobu přestat kojit.
 • Menopauza. To je také jeden z důvodů vzniku bolesti u ženy a je spojen s procesem nahrazení žlázové složky tkáně mastnou a vláknitou. Během menopauzy se velmi často mohou objevit volumetrické formace, častěji benigní povahy.
 • Potrat. V tomto případě je příznak spojen s přirozenou náhlou změnou hormonálních hladin. V tomto případě stupeň závažnosti přímo závisí na obsahu hladiny hormonů zpočátku. Nezávisí na gestačním věku a věku ženy, občas se může objevit bolest.

Patologické důvody zahrnují nemoci, které často vyžadují povinnou léčbu:

 • Maligní novotvary. V tomto případě povaha bolesti a stupeň otoku prsu závisí na fázi procesu a typu nádoru..
 • Mastopatie také působí jako jeden z příznaků tohoto stavu. V tomto případě se může objevit v první polovině cyklu, pro kterou není bolest přirozená. Intenzita závisí na závažnosti a typu procesu.

Ne vždy může být bolest v mléčné žláze způsobena chorobami a fyziologickými podmínkami..

V úvahu je třeba vzít také vnější faktory:

 • Jedná se o užívání drog, včetně hormonálních.
 • Nesprávně namontované spodní prádlo.
 • Trauma a chirurgie.
 • Stresující situace a další faktory ovlivňující tělo jako celek.

Známky otoku prsou

Velmi často si ženy nevšimnou na samém začátku vývoje procesu a mohou přesně říci stupeň závažnosti a rychlost nárůstu:

 • Za první známku se považuje zvětšení mléčné žlázy. V některých případech to může být absolutně bezvýznamné, ženě to může chybět, zvláště pokud je mléčná žláza zpočátku velká. Obecně však dochází ke změně v několika velikostech, v některých případech až ve dvou. To vede k tomu, že spodní prádlo, které žena nosí, jí způsobuje nepohodlí a také se stahuje..
 • Nástup bolesti, který se může objevit spontánně nebo v závislosti na různých fyzických činnostech, stejně jako při dotyku, tření atd..
  Ženu znepokojuje zejména výskyt syndromu bolesti na pozadí absolutního klidu nebo nedostatečného kontaktu s pokožkou..
 • Na pozadí otoku mléčné žlázy se mohou objevit různé druhy výtoku z bradavek. Jejich povaha přímo závisí na typu patologie. Nejběžnější jsou těžké, čiré nebo bílé mléčné výboje.
 • Kromě místních příznaků se žena velmi často setkává s porušením jejího celkového blaha. Vyjadřuje se změnou nálady, nervozitou, slzavostí. Může se také objevit slabost, snížená motorická aktivita a mírná bolest břicha a hlavy.

Příčiny otoku mléčných žláz

Ne vždy, v případě otoku mléčných žláz, je třeba se bát a pokusit se identifikovat jakoukoli nemoc.

Za normálních okolností mohou mléčné žlázy bobtnat kvůli skutečnosti, že orgán je hormonálně závislý, a když se změní hladina progesteronu a estrogenu, dojde k reakci doprovázené otokem mléčné žlázy.

Mezi tyto podmínky patří:

 • Období menstruace
 • Těhotenství
 • Stejně jako změny související s věkem. Obvykle se jedná o období puberty, kdy se dívce tvoří prsa.

Bolestivost a otok mléčných žláz jako příznak patologie

Pokud jsou vyloučeny fyziologické důvody pro otok mléčných žláz, je třeba provést komplexní vyšetření, které je nezbytné k vyloučení vážných problémů v těle.

Nejnebezpečnější příčinou tohoto stavu by měla být rakovina. Neméně důležitý je zánět, zvláště pokud k němu dojde během kojení. Neměli bychom zapomínat na bolest, která se objevuje na pozadí benigních změn v mléčné žláze..

Diagnostika

Jedná se o celý komplex opatření zaměřených na kompletní vyšetření nejen mléčné žlázy, ale také reprodukčního a endokrinního systému..

Diagnostika:

 • Začíná to návštěvou odborníka, může to být buď gynekolog, nebo mammolog. Je nutné, aby lékař objasnil všechny stížnosti ženy a údaje o anamnéze. Je velmi důležité zjistit čas nástupu bolesti v závislosti na menstruačním cyklu..
 • Lékař vyšetřuje mléčnou žlázu, palpaci a externí vyšetření. Po této fázi si specialista zvolí řadu dalších opatření a také léčbu.

Všechny další aktivity jsou obvykle rozděleny na instrumentální a laboratorní.

Instrumentální diagnostické metody

Instrumental zahrnuje:

 • Mamografie. Metoda založená na rentgenovém záření. Je široce používán k diagnostice patologických stavů prsu a je relativně levný a rozšířený. Existují však omezení spojená s věkem a fyziologickými podmínkami..
 • Ultrazvuková vyšetřovací metoda. Získal široké použití kvůli tomu, že je možné jej provést v jakémkoli věku, často se ultrazvukové vyšetření provádí u dívek v pubertě, během těhotenství, stejně jako v případech, kdy mamografie neposkytuje úplné posouzení patologického zaměření.
 • Metoda biopsie je jednou z konečných a zároveň diagnosticky důležitých. Provádí se odběr prsní tkáně, což u odborníků vzbuzuje podezření. Buňky pocházející z prsu jsou pečlivě vyšetřeny.

Laboratorní diagnostické metody

Laboratorní metody zahrnují:

 • Odběr krve k testování hladiny hormonů. Obecná klinická analýza krve neposkytuje úplné hodnocení patologického procesu. Pokud je podezření na zánětlivý proces, může také nepřímo posoudit stav, aniž by existovalo přesné potvrzení.
 • Z celého hormonálního spektra budou zapotřebí studie hladiny prolaktinu, progesteronu i estrogenů. Nemůžete provést studii těchto indikátorů současně, každý hormon je odevzdán v určitý den menstruačního cyklu.
 • V některých případech může být nutný výzkum nádorových markerů prsu, zvláště je-li podezření na maligní proces nebo jeho objasnění.

Léčba

Volba další taktiky závisí především na příčině, která tuto symptomatologii způsobila. Množství použitých finančních prostředků je však poměrně malé.

Léčebné metody léčby

Ke snížení bolesti lze primárně použít třídu nesteroidních protizánětlivých léků..

Jsou nejen schopni snížit impulsy bolesti, ale také snížit závažnost kompartmentu a otoky. Z této skupiny se v současné době upřednostňují selektivní agenti.

Při léčbě mastopatie v různých věkových obdobích se používají hormonální léky. Účinná látka se vybírá na základě stáří a povahy procesu.

Upřednostňuje se cyklický příjem. Navíc může být užíván orálně nebo lokálně..

Masti založené na hormonech byly široce používány, což snižuje závažnost příznaků mastopatie.

Lidové léky

Tato metoda léčby má v poslední době velký význam bez ohledu na skutečnost, že se na trhu objevuje mnoho farmaceutických syntetických látek. Používají se pro různé typy patologie..

Nejběžnější z nich jsou:

 • Zelný list. Jedná se o levný a cenově dostupný způsob léčby bolesti v mléčné žláze způsobené hormonální nerovnováhou, zánětem, laktostázou a prasklinami. Při pravidelném používání může navíc snížit velikost fibroadenomů a cyst.
 • Nastrouhaná hmota červené řepy. V tomto případě je kořenová zelenina smíchaná s malým množstvím octa distribuována do patologického ohniska na několik dní. Compress pomáhá zmírnit otoky a závažnost zánětlivého procesu.
 • Taková běžná rostlina jako matka a nevlastní matka pomáhá účinně zvládat příznaky mastopatie. K tomu se na postiženou lézi aplikují čerstvé listy. K dosažení účinku někdy stačí pět postupů.
 • Doporučuje se snížit bolestivý syndrom, zánět, urychlit léčbu hnisavého zaostření pomocí obkladu z kamenné nebo mořské soli. Chcete-li to provést, musíte si připravit kompresi a nechat ji na těle po dobu až 5 hodin nebo v okamžiku, kdy úplně vyschne.

Existuje mnoho dalších metod bylinné medicíny, které ženy široce používají..

Oteklé bradavky

Toto je jeden z nejčastějších příznaků, při kterém ženy přicházejí k specialistovi. Kromě otoku se v této oblasti objevuje bolestivost, velmi často je to způsobeno tím, že oblast bradavek je dobře inervována, takže bolest může být někdy jednoduše nesnesitelná.

Kromě toho může být povaha odlišná, jsou buď trvalé, nebo periodicky vznikající. Také bolest, v závislosti na patologii, jsou bodavé, akutní, bolestivé a jiné.

Je třeba poznamenat, některé z nejčastějších patologií, ve kterých se objevuje otok bradavky:

 • Jednou z nejčastějších příčin je těhotenství. Jedná se o proces restrukturalizace těla spojený se zvýšením progesteronu, který způsobuje, a to hned v prvních dnech a týdnech, restrukturalizaci vnitřních orgánů, včetně mléčných žláz. V důsledku toho se začínají zvětšovat, dochází k plnohodnotné tvorbě mléčných kanálků pro následné krmení dítěte atd. Výsledkem je, že bolest na hrudi postupně mizí. Kromě otoku a bolesti lze zaznamenat změnu barvy dvorce, bude tmavší než obvykle.
 • Dalším důvodem otoku bradavek je změna hormonálních hladin v důsledku bezprostředního nástupu menstruace. V tomto případě se mohou objevit silné nepohodlí, zvýšená citlivost oteklé bradavky a bolest v celé oblasti hrudníku. Pokud se tyto příznaky objeví u ženy bez závislosti na menstruaci, je třeba provést komplexní vyšetření, aby se vyloučily nebezpečné nemoci.
 • Tato skupina onemocnění nejčastěji zahrnuje dyshormonální mastopatii, tento stav je doprovázen porušením buněčné diferenciace v mléčné žláze v důsledku neustále se měnících hormonálních hladin. Ve většině případů je otok bradavky spojen s urychlením růstu tkáně k tvorbě mléčných kanálků.

V některých případech lze důvody otoku bradavek v kombinaci s bolestivostí a výskytem výtoku přičíst vnějším faktorům, jako jsou:

 • Používání syntetického prádla.
 • Neshoda podprsenky se správnou velikostí
 • Poškození v důsledku použití cizích předmětů, jako jsou spony atd..
 • Kojení, které je doprovázeno poškozením jak bradavky samotné, tak svatozáře.
 • Užívání léků, jako je hormonální antikoncepce, může také způsobit otok bradavek. V důsledku jejich příjmu může také dojít k restrukturalizaci hormonálního pozadí ženy a mléčná žláza podléhá jejich působení. Někdy se podobný příznak vyskytuje ve spojení se zvětšením prsou, jeho výrazným zhutněním, mírným uvolněním bílého obsahu a zvýšenou citlivostí. V takovém případě může dojít k výraznému narušení životního stylu, snížení libida, vzniku problémů s oblečením..
 • Otok bradavek je také možný v důsledku fyziologických změn během puberty, kdy dochází k přirozené tvorbě žlázové tkáně mléčné žlázy a vývoj mléčných kanálků neodpovídá rychlosti.
 • Ve vzácných případech může být otok jedné bradavky spojen s těžkými infekčními chorobami nebo tuberkulózou.

Samovyšetření

Metoda autodiagnostiky patologie prsu je docela relevantní, protože po ní je často žena nucena konzultovat s odborníkem. Po tomto postupu se také zvyšuje pravděpodobnost detekce patologických procesů v raných stádiích..

 1. Samovyšetření zahrnuje především externí vyšetření. Doporučuje se provést jej nejpozději do 10 dnů od začátku menstruace. Je zkontrolována symetrie žláz. Normálně by se velikost neměla příliš lišit, velká asymetrie může být známkou nemoci nebo malformace.
 2. Také palpuje tkáň ve směru hodinových ručiček a zajišťuje rovnoměrné pokrytí celé tkáně, takže každý pohyb překrývá předchozí..
 3. Poté je bradavka prozkoumána, je také nutné ji prohmatat a poté zmáčknout, pokud je obsah zvýrazněn, musíte si pamatovat jeho konzistenci a barvu. Normálně se může oddělit malé množství jasného obsahu.

Patologickým znakem je výskyt krvavého hnisavého obsahu heterogenní konzistence. Na povrchu prsu, dvorce a ještě více na bradavce by neměly být žádné vředy a vady.

Prevence bolesti na hrudi

Toto je soubor opatření, jejichž cílem je zabránit vzniku těchto příznaků:

 • Nejprve je to samozřejmě změna životního stylu. Je nutné zahrnout do své stravy mírnou fyzickou aktivitu, správnou výživu a zdravý spánek. Vyvarujte se zvýšeného příjmu potravy, což vede ke zvýšení množství tukové tkáně a narušení odtoku lymfy.
 • Měli byste zvolit správné spodní prádlo, nejlépe z přírodních materiálů, pro podprsenku to může být bavlna. Velikost spodního prádla by měla odpovídat vaší hrudi. Vyvarujte se těsných popruhů a ramenních popruhů, všechny upevňovací prvky by měly být čisté, nehrabat se do těla a vytvářet nepříjemné pocity.
 • Během puberty nemůže dívka záměrně zhubnout, což může vést nejen k hormonálním poruchám, ale také k porušení diferenciace prsní tkáně.
 • V reprodukčním období by žena měla zvolit vhodnou antikoncepci, aby zabránila nechtěnému těhotenství a jeho ukončení. V důsledku ukončení těhotenství dochází k hormonální nerovnováze, která vede k vážné nerovnováze. Zvyšuje se riziko vzniku onemocnění prsu.
 • Užívání hormonální antikoncepce by mělo být zahájeno po komplexním vyšetření, aby se vyloučily stávající nemoci.
 • Kromě toho je nutné pravidelně navštěvovat odborníka, neotáčet, abyste včas odhalili patologické stavy a zahájili léčbu.

Ve snaze vyřešit problém s náhlým zpožděním samy a bez přemýšlení o důsledcích se ženy snaží uměle způsobit menstruaci. Někdy jsou výsledky „vlastní aktivity“ život ohrožující děložní krvácení.